بولتن خبري ايران نبرد(1066) دوشنبه 5 مرداد 1388(27 ژوئيه 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

هیلاری کلینتون تلاش های ایران در برنامه هسته ای را پوچ توصیف کرد

صدای آمریکا:دوشنبه 5 مرداد 1388(27 ژوئيه 2009)

هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده می گوید آمریکا تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا از تولید سلاح اتمی توسط ایران جلوگیری کند.

خانم کلینتون در گفت و گویی با شبکه تلویزیونی NBC تلاش جمهوری اسلامی برای رسیدن به سلاح اتمی را پوچ خواند.

هفته گذشته هیلاری کلینتون گفت واشنگتن آماده است تا دفاع از متحدان خود در حوزه خلیج فارس را افزایش دهد و درصورت تولید سلاح اتمی در ایران، چتری دفاعی برسر این منطقه بکشد.

این اظهارات نگرانی ها موجب افزایش نگرانی ها در اسرائیل شده است. مقامات اسرائیلی می گویند آمریکا به جای آن که از تولید بمب اتم در ایران پیشگیری کند، به فکر چگونگی مقابله با تهدید ایران مسلح به سلاح اتمی است.

جمهوری اسلامی اتهامات مبنی بر تلاش برای تولید سلاح اتمی را رد می کند و می گوید فعالیت های اتمی اش اهدافی صلح آمیز را دنبال می کند.

وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در تایلند گفته بود درهای آمریکا برای مذاکره با ایران همچنان باز است.

 

رابرت گیتس و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل. واشینگتن

رادیو فردا:يكشنبه 4 مرداد 1388(26 ژوئيه 2009)

‌رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده، روز دوشنبه در سفر خاورمیا‌نه‌ای خود با مقام‌های اسرائیی درباره تقویت بنیه نظامی اسرائیل در برابر ایران بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

اسرائیل در نظر دارد جنگنده‌های اف۳۵ از ایالات متحده خریداری کند و پشتیبانی سیاسی و نظامی بیشتری از سوی واشینگتن برای مقابله احتمالی با برنامه اتمی و موشکی ایران به دست آورد.

‌به گزارش رویترز و به نقل از یک مقام بلندپایه پنتاگون،‌رابرت گیتس بعد از ظهر یکشنبه به اسرائیل خواهد رفت و روز دوشنبه دیداری شش ساعته با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل خواهد داشت؛ در این دیدارها درباره مناسبات نظامی دو جانبه رایزنی خواهد شد.

این مقام بلندپایه پنتاگون که خبرگزاری رویترز نامی از وی نبرده است، روز جمعه به گروهی از خبرنگاران گفت: ما درباره تهدیدها و چالش‌هایی که در منطقه می‌بینیم صحبت می‌کنیم.

این مقام پنتاگون همچنین گفته است که اسرائیلی‌ها از جانب ایران نگرانی دارند اما به دولت باراک اوباما فشار نمی‌آورند تا تلاش‌های واشینگتن برای گفت‌وگوی مستقیم و تعامل با ایران خدشه‌دار شود.

پس از دیدار از اسرائیل طبق برنامه وزیر دفاع ایالات متحده به اردن سفر خواهد کرد و با ملک عبدلله و وزیر دفاع این کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کند که در این مذاکرات مسائل امنیتی عراق از جمله محورهای مورد بحث خواهد بود.

اسرائیل و ایالات متحده ایران را متهم می‌کنند که برنامه هسته‌ای‌اش برای رسیدن به اهداف نظامی طراحی شده است. تهران این اتهام را رد کرده است.

اسرائیل و آمریکا نگرانی‌های امنیتی دیگری در مورد نفوذ ایران در عراق، افغانستان، لبنان و سرزمین‌های فلسطینی دارند.

درهمین حال چهارشنبه هفته گذشته، ‌هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، از نحوه مواجهه با یک ایران هسته‌ای سخن گفت و اظهار داشت آمریکا با تقویت توان نظامی کشورهای منطقه می‌تواند قدرت ایران را مهار کند.

هیلاری کلینتون در بانکوک در مصاحبه با یک شبکه تایلندی گفت که اگر ایران در برنامه هسته‌ای‌اش به نقطه بازگشت‌ناپذیر هم برسد، برای این کشور امنیت بیشتر به ارمغان نخواهد آورد.

وزیر خارجه ایالات متحده تصریح کرد: ما می‌خواهیم ایران بداند که آنچه من در نظر دارم ارزیابی واقع‌بینانه‌ای است... اگر ایالات متحده یک چتر دفاعی بر فراز منطقه بکشد، و اگر حتی ما بیش از این توان نظامی کشورهای خلیج فارس را تقویت کنیم، غیر محتمل است که ایران قوی‌تر یا امن‌تر بشود چراکه آنها نخواهند توانست‌ مرعوب‌کننده و مسلط باشند، آنچنانکه ظاهرا گمان می‌کنند اگر جنگ‌افزار هسته‌ای داشته باشند، چنین خواهد شد.

این اظهارات هیلاری کلینتون بی‌درنگ با واکنش دن مریدور، معاون نخست وزیر اسرائیل، روبرو شد.

این مقام اسرائیلی گفت: بهتر است به جای اینکه با ایجاد یک شبکه دفاعی به فکر مقابله با ایران باشیم، نگذاریم این کشور به نقطه بازگشت‌ناپذیر اتمی برسد.

از سوی دیگر محمد علی جعفری روز شنبه در مصاحبه با شبکه العالم اعلام کرد که اگر اسرائیل به ایران حمله کند، تاسیسات اتمی اسرائیل از سوی ایران هدف حمله قرار خواهد گرفت.

 

اوباما: چراغ سبز برای حمله به ایران نداده ایم

بی بی سی:سه شنبه 16 تير 1388(7 ژوئيه 2009)

آقای اوباما که به روسیه سفر کرده است به شبکه خبری سی ان ان گفت سیاست آمریکا این است که موضوع برنامه هسته ای ایران را به صورت مسالمت آمیز و به وسیله مجاری دیپلماتیک حل کند.

سخنان آقای اوباما در واکنش به سخنان روز یکشنبه جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا بود کشورش نمی تواند مانع از حمله اسرائیل به ایران شود.

در این حال، ارشدترین مقام نظامی آمریکا با هشدار درباره اقدام نظامی علیه ایران گفته فرصت چندانی برای جلوگیری از تجهیز این کشور به تسلیحات اتمی باقی نمانده است.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد نیروهای مسلح آمریکا ابراز امیدواری کرده است گفتگوهای هسته ای با ایران موفقیت آمیز باشد.

'فرصت کم'

جو بایدن در گفتگو با شبکه ای بی سی گفته بود آمریکا نمی تواند مانع از این شود اسرائیل در برابر ایران مسیر دیگری را غیر از گفتگو انتخاب کند.

بسیاری از کارشناسان سخنان آقای بایدن را به معنی چراغ سبز آمریکا برای حمله اسرائیل به ایران تحلیل کردند اما وزارت خارجه ایالات متحده این موضوع را رد کرد.

هم حمله به ایران و هم تجهیز این کشور به سلاح هسته ای باعث بی ثباتی خاورمیانه خواهد شد

دریاسالار مولن

به گفته آقای اوباما، آقای بایدن سعی داشته سیاست آمریکا را توضیح دهد.

او گفت: "فکر می کنم آقای بایدن یک حقیقتی را بیان کرده است که ما نمی توانیم به سایر کشورها نمی توانیم دیکته کنیم که منافع ملی آنها چیست."

آقای اوباما ادامه داد: "ما به طور مستقیم به اسرائیلی ها گفته ایم مهم است تلاش کنیم این موضوع از طریق بین المللی و به روشی که باعث ایجاد یک مناقشه گسترده در خاورمیانه نشود، حل شود."

همزمان، دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد نیروهای مسلح آمریکا حمله نظامی به ایران را برای خاورمیانه بی ثبات کننده دانسته و ابراز امیدواری کرده تنش های اتمی با این کشور با گفتگو حل شود.

آقای مولن بدون اشاره به سخنان جو بایدن ابراز امیدواری کرد گفتگوها درباره برنامه اتمی ایران ثمربخش باشد.

مایک مولن در این حال هشدار داد فرصت چندانی برای ممانعت از تجهیز ایران به سلاح اتمی یا حمله اسرائیل به تاسیسات هسته ای این کشور باقی نمانده است.

به گفته آقای مولن، پیشگیری از هر دو رخداد تا مقدار زیادی به موفقیت گفتگوهای هسته ای با ایران بستگی دارد.

آقای مولن که در واشنگتن سخنرانی می کرد گفت هم حمله به ایران و هم تجهیز این کشور به سلاح هسته ای باعث بی ثباتی خاورمیانه خواهد شد.

او گفت: "حمله نظامی رخداد مهمی است که نباید رخ دهد، به شرطی که امکان کاربرد آن تحت هیچ وضع و شکل و صورتی وجود نداشته باشد."

آقای مولن در این حال تاکید کرد آمریکا باید همه گزینه ها را در برابر ایران نظر داشته باشد.

 

کلینتون: برای تغییر رفتار ایران، تحریم‌ها باید شدت یابد

رادیو فردا:چهار شنبه 17 تير 1388(8 ژوئيه 2009)

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا با ابراز نگرانی از فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه، اعلام کرد که دولت واشینگتن از دیگر کشورهای جهان خواهد خواست در تشدید تحریم های ایران به آمریکا بپیوندند تا رفتار رژیم ایران تغییر کند.
وزیر خارجه ایالات متحده، اظهار داشت که تلاش ایران برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای می‌تواند برای خاورمیانه و نقاط دیگر دنیا بسیار بی‌ثبات‌کننده باشد.

 وزیر خارجه ایالات متحده، با اشاره با اعتراض‌های مردمی در ایران، اظهار داشت هم‌پیمانی با رژیمی که از سوی شمار کثیری از مردم خودش مطرود است موضع چندان هوشمندانه‌ای نیست.

هیلاری کلینتون که با شبکه تلویزیونی ونزوئلائی گلوبوويژن مصاحبه می‌کرد  درباره انتخابات ۲۲ خرداد ماه و رویدادهای پس از آن گفت: ما در هفته‌های گذشته دیدیم که ایران برای دموکراسی خودش هم احترام قائل نیست و علیه اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندانش خودش اقدام کرد.
هیلاری کلینتون تصریح کرد که دولت باراک اوباما، بر این باور است که منافع دنیا از راه تعامل با ایران که به تقویت رژیم بینجامد، تامین نمی‌شود.
وزیر خارجه ایالات متحده همچنین به پیوند‌های سیاسی و اقتصادی ایران و ونزوئلا نیز ابراز نگرانی کرد.
هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، که بارها با ایران سفر کرده است، از معدود سران کشورهایی بود که انتخابات اخیر ایران و اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد دفاع کرده است.
هوگو چاوز، پس از انتخابات
۲۲ خرداد ماه ایران در نطق رادیو و تلویزیونیخود گفت: ما از جهان می‌خواهیم به ایران احترام بگذارند، چراکه تلاش‌های درجریان است که توان انقلاب ایران را تحلیل ببرد.
در حالی که کشورهای غربی و ایالات متحده از سرکوب و دستگیرهای گسترده در روزهای اخیر از تهران انتقاد کرده‌اند، آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به این کشورهای هشدار داده است که از دخالت در ایران پرهیز کنند.
رهبر جمهوری اسلامی که انتخابات اخیر را که سالم خوانده و حمایت قاطع خود را از محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده است، روز دوشنبه گفت: ما اظهارات و رفتارهای مداخله‌جويانه اين دولت‌ها را محاسبه خواهيم کرد و قطعاً در آينده روابط جمهوری اسلامی ايران با آنها تاثير منفی خواهد داشت. موضع‌گیری رئیس ستاد مشترک آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران

در همین حال دریاسالار مایکل مولن، رئیس ستاد مشترک آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری خود درباره برنامه  هسته‌ای ایران اظهار داشت که  گرچه حمله نظامی به تاسیسات  اتمی ایران یک گزینه است  اما چنین اقدامی دارای پیامدهای  وخیم و پیش‌بینی ناپذیر است.
به گفته این ژنرال آمریکایی ایران تا دستیابی یه جنگ‌افزار هسته‌ای  احتمالا یک تا سه ‌سال فاصله دارد که مجال اندکی برای راه دیپلماتیک باقی می‌گذارد.
رئیس ستاد مشترک آمریکا همچنین اظهار داشت که حمله به ایران می‌تواند پاسخ محکم تهران را در پی داشته باشد. تهران می‌گوید برنامه هسته‌ای‌اش تنها اهداف صلح‌آمیز دارد با این حال کشورهای غربی می‌گویند ایران اهداف نظامی در برنامه اتمی خود دارد.
شورای امنیت نیز با صدور سه قطعنامه تحریمی از ایران خواسته تا غنی سازی اورانیوم را متوقف کند ولی تهران تاکنون از این دستور سرپیچی کرده و غنی سازی را حق خود می داند.

 

مايك مولن: زمان براي ايران در حال از دست رفتن است

 راديو فرد:چهار شنبه 17 تير 1388(8 ژوئيه 2009)

درياسالار مايك مولن, رئيس ستاد مشترك آمريكا گفت كه زمان براي حل ديپلوماتيك پروندهي اتمي ايران در حال از دست رفتن است. وي همچنين افزود دستيابي به راهحلي براي اين بحران پيش از دستيابي ايران به سلاح هستهيي و پيش از مواجهه ايران با حمله احتمالي اسرائيل يا آمريكا ضروريست. مولن كه در واشينگتن سخنراني ميكرد, بار ديگر تأكيد كرد كه در روند حل ديپلوماتيك هميشه بايد تمامي گزينهها را در نظر گرفت, كه اين شامل گزينهي نظامي نيز ميشود.

 

اوباما: قرار نیست تا ابد برای ایران صبر کنیم

زادیو فردا:جمعه 19 تير 1388(10 ژوئيه 2009)

رئیس جمهور ایالات متحده روز جمعه در پایان اجلاس گروه هشت در ایتالیا اعلام کرد که جامعه بین‌الملل قرار نیست تا ابد صبر کند تا شاید ایران ثابت کند که به تسلیحات اتمی علاقه‌ای ندارد.
این گفته باراک اوباما تأییدی است بر موضع نیکلا سرکوزی، رئیس جمهور فرانسه، که روز چهارشنبه از طرف گروه هشت به ایران تا ماه سپتامبر مهلت داد تا مذاکره درباره برنامه هسته‌ای خود را بپذیرد یا با تحریم‌های سخت‌تر روبه‌رو شود.

آقای اوباما در نشست خبری خود در پایان اجلاس گروه هشت اعلام کرد که دقیقاً به آنچه می‌خواستیم رسیدیم. بیانیه‌ای در محکومیت اقدامات ایران به دنبال اعتراض مردم این کشور به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری
پس از برگزاری انتخابات خرداد
۸۸ و با اعلام نتایج این انتخابات، محمود احمدی‌نژاد از سوی شورای نگهبان و وزارت کشور خود پیروز اعلام شد. اعلام نتایج انتخابات اعتراض دو نامزد اصلاح‌طلب رقیب و همچنین شمار گسترده‌ای از هواداران آنها را به دنبال داشت و برخی تجمعات اعتراض و مسالمت‌آمیز آنها با دخالت نیروهای نظامی و انتظامی و لباس شخصی‌ها به خشونت کشیده شد.
هشت کشور صنعتی که در شهر لاکوئیلای ایتالیا گرد هم آمده بودند در بیانیه خود همچنین موضع‌شان را در قبال برنامه هسته‌ای ایران اعلام کردند و گفتند: ما عمیقاً امیدواریم که ایران این فرصت را مغتنم شمارد و به دیپلماسی بخت (دیگری) بدهد.
ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا، که خود در وین در گفت‌وگوهای
۱+۵ درباره برنامه هسته‌ای ایران شرکت داشت از لحن بیانیه گروه هشت استقبال کرد و گفت: به نظر من این بیانیه قدرتمند و نمایانگر حس واقعی اضطرار در همه ماست.
رئیس جمهور آمریکا در مورد مهلتی که گروه هشت به جمهوری اسلامی داده است گفت که کشورهای غربی واکنش ایران را در اجلاس گروه بیست که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود بررسی خواهند کرد.
باراک اوباما این زمان‌بندی را چنین توضیح داد که جامعه بین‌الملل به ایران می‌گوید دری هست که می‌توانید از آن رد شوید و تنش‌ها را کاهش دهید و به جامعه جهانی بپیوندید.
آقای اوباما گفت: ما قرار نیست تا ابد صبر کنیم و اجازه دهیم که [ایران] تسلیحات هسته‌ای بسازد... و یک روز صبح از خواب بیدار شویم و خود را در موقعیتی بسیار بدتر بیابیم.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز در پایان این اجلاس در مورد سرکوب مردم معترض به نتیجه انتخابات در ایران گفت: ما با ایران انتقاد شدید‌اللحن خود را در مورد نادیده گرفتن حقوق مردم مانند حق تجمعات در میان گذاشته‌ایم. همچنین بار دیگر از آنها خواسته‌ایم که برنامه هسته‌ای خود را متوقف کنند و با جامعه بین‌الملل وارد مذاکره شوند.
در همین زمینه روز پنج‌شنبه کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز اشاره کرد که جامعه بین‌الملل در مورد موضع خود در قبال جمهوری اسلامی یکپارچه و متحد است و اگر می‌‌خواهیم به ایران نشان دهیم که نباید پای خود را از حدی فراتر بگذارد وضع تحریم‌های بیشتر را بررسی خواهد کرد.

 

اتحادیه اروپا به ایران: گفت‌وگو بر سر انتخابات، یا بررسی تحریم بیشتر

زادیو فردا:جمعه 19 تير 1388(10 ژوئيه 2009)

کمیسیون روابط خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه اعلام کرد در صورتی که ایران راه حل گفت‌وگو برای حل مسئله نتیجه انتخابات را رد کند، این اتحادیه وضع تحریم‌های بیشتر را بررسی خواهد کرد.
بنیتا فررو والدنر، کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا، که برای حضور در سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد به خبرنگاران گفت: اگر [در جهت حل مسئله انتخابات] اتفاقی نیفتد، راه حل تحریم‌های بیشتر و تشدید تحریم‌های گذشته بار دیگر در اتحادیه اروپا مطرح خواهد شد.

این تازه‌ترین واکنش اتحادیه اروپا به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران است که از جمله به بازداشت ۹ کارمند ایرانی سفارت بریتانیا در تهران به اتهام دخالت در ناآرامی‌ها نیز انجامید.
روز سه‌شنبه گذشته نیز سفرای سه کشور اروپایی با حضور در وزارت امور خارجه ایران خواستار آزادی آخرین نفر از این کارمندان شدند که هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برد.
مديران كل سياسى وزارتخانه‌هاى امور خارجه
۲۷ كشور اروپايى نیز در نشست هفته گذشته خود در جزيره كورفو در يونان اعلام كردند كه پيشنهاد بريتانيا مبنى بر فراخواندن تمام سفيران كشورهاى عضو اتحاديه اروپا را در دستور كار دارند.
خانم فررو والدنر اشاره کرد که جامعه بین‌الملل در مورد موضع خود در قبال جمهوری اسلامی یکپارچه و متحد است و اگر می‌‌خواهیم به ایران نشان دهیم که نباید پای خود را از حدی فراتر بگذارد وضع تحریم‌های بیشتر را بررسی خواهد کرد.
بررسی عدم صدور ویزا برای مقامات ایرانی در اتحادیه
در همین زمینه روزنامه فایننشال تایمز چاپ آلمان نیز گزارش کرده است که اتحادیه اروپا قرار است امروز جمعه راه حل منع سفر مقامات ایرانی به اروپا را بررسی کند.
این روزنامه به نقل از دیپلمات‌های اروپایی در استکهلم که به نام آنها اشاره‌ای نشده است می‌گوید در صورت تصویب این راه حل کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا اطلاع ثانوی برای دیپلمات‌ها و وابستگان دولت ایران ویزا صادر نخواهند کرد.
کشور سوئد که هم‌اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد پیشتر به جمهوری اسلامی هشدار داده بود که در صورت آزاد نشدن کارمند سفارت بریتانیا این اتحادیه آماده دست زدن به اقدامات لازم است.
در حالی که نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی به سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران در تهران و دیگر شهرها ادامه می‌دهند، کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا و اتحادیه اروپا بارها از دولت جمهوری اسلامی خواسته‌اند به آزادی عقیده و بیان و همین طور آزادی تجمعات احترام بگذارند.
این در حالی است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به این کشورها هشدار داده است که از دخالت در ایران پرهیز کنند.
رهبر جمهوری اسلامی که انتخابات اخیر را سالم خوانده و حمایت قاطع خود را از محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده است، روز دوشنبه گفت: ما اظهارات و رفتارهای مداخله‌جويانه اين دولت‌ها را محاسبه خواهيم کرد و قطعاً در آينده روابط جمهوری اسلامی ايران با آنها تاثير منفی خواهد داشت.

 

کلینتون: فرصت ایران برای تعامل محدود است

چهار شنبه24 تير 1388(15 ژوئيه 2009)

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده همچنان برای تعامل با ایران آماده است، اما هشدار می دهد که در برای همیشه باز نخواهد ماند.

کلینتون روز چهارشنبه در سخنانی در شورای مناسبات خارجی در واشنگتن یاد آور شد اکنون زمانی است که ایران عمل کند، و گفتایالات متحده با تحسین فراوان انرژی و حرارتی را که در انتخابات ایران نشان داده شد نظاره گر بود، اما از سرکوب خشونت بار تظاهرکنندگانی که به انتخاب دوباره پرزیدنت احمدی نژاد معترض بودند، وحشت کرد.

خانم کلینتون گفت دولت ایران سعی کرد اقداماتش را با دستگیری اتباع خارجی، اخراج خبرنگاران و قطع راه های دسترسی به فناوری های ارتباطی پنهان کند.

وزیر امور خارجه آمریکا این اقدامات را متاسف کننده و غیر قابل قبول نامید و گفت خودداری گذشته آمریکا از معامله با ایران در متوقف ساختن تهران از دنبال کردن تسلیحات اتمی، کاهش حمایت از تروریسم، یا بهبود رفتار آن با شهروندانش موفق نبوده است. او یاد آور شد که ایران اگر به تهدید همسایگانش و حمایت از تروریسم پایان دهد، می تواند به بازیگری سازنده ای در منطقه تبدیل شود.

هیلاری کلینتون گفت ایالات متحده تردید ندارد که گفت و شنود مستقیم با ایران به موفقیت منجر خواهد شد.

در مورد خاورمیانه، کلینتون گفت دولت اوباما عمیقا به کوشش های صلح بین اسراییلیان و فلسطینیان پای بند است و افزود آمریکا انتظار دارد تمامی منطقه به این کوش ها کمک کنند و روشن سازند که آنها براستی از یک راه حل دو کشوری حمایت می کنند و او گفت از تحولاتی دو ماه گذشته دلگرم شده است.

خانم کلینتون همچنین گفت موفقیت در افغانستان به همکاری نزدیک با پاکستان بستگی دارد.

او گفت شماری از مسائل سیاست خارجی، از حمله جنگ در افغانستان و عراق، رکود جهانی، تغییرآب و هوا، و تهدید افراط گرایی و گسترش تسلیحات اتمی، بر امنیت و کامیابی آمریکا تاثیر می گذارد.

خانم کلینتون گفت تمایل آمریکا به درگیر شدن در دیپلماسی نشانی از ضعف نیست، و هشدار داد ایالات متحده در دفاع از خود و متحدانش هر وقت لازم شود درنگ نخواهد کرد. او گفت این حرف تهدیدی نیست، بلکه قولی است به مردم آمریکا.

 

سازمان امنيت آلمان:ايران تا شش ماه ديگر قادر به ساخت بمب اتمي است

راديو آلمان:چهار شنبه24 تير 1388(15 ژوئيه 2009)

 به گفته کارشناسان سازمان امنيت آلمان ، ايران در عرض شش ماه آينده قادر به ساخت بمب اتمي و آزمايش آن خواهد بود. اين کارشناسان در گفت‌وگويي با مجله‌ي 'اشترن' همچنين مدعي شدند، که ايران درصدد ساخت موشک‌هاي حامل اين بمب است

کارشناسان سازمان اطلاعات و امنيت آلمان  در گفت‌وگويي با مجله‌ي آلماني 'اشترن' خبر از ساخت بمب اتمي ايران در طي شش ماه داده‌اند. به نظر اين کارشناسان ايران همچون کره شمالي مي‌تواند، بمب اتمي خود را در زيرزمين به آزمايش بگذارد. به گفته‌ي اين مجله، بمب اتمي ايران بر پايه‌ي اورانيوم غني‌شده خواهد بود.

تاکنون هيچ دولت يا نهاد رسمي در کشورهاي غربي اين چنين روشن و بدون سوءتفاهم درباره‌ي برنامه‌ي تسليحات اتمي ايران اظهار نظر نکرده است. به نظر کارشناسان سازمان امنيت آلمان، در حال حاضر متخصصان ايراني قادر به اجراي کامل روند غني‌سازي بوده و سانتريفوژهاي لازم و اورانيوم کافي نيز در اختيار دارند.

يکي از کارشناسان امنيتي آلمان گفته است:تا چند سال پيش هيچکس نمي‌توانست اين مسئله را تصور کند. به گفته‌ي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در وين، ايران تنها در تاسيسات نطنز بيش از هفت هزار سانتريفوژ نصب کرده، که از اين ميان 4920 سانتريفوژ مشغول به کار هستند. اين تعداد سانتريفوژ قادر به غني‌سازي 1300 کيلوگرم اورانيوم است، که براي ساخت يک يا دو بمب اتمي کافي خواهد بود.

ايران در حال حاضر فاقد موشک‌هاي کارآمد براي حمل اين بمب اتمي است. به گفته‌ي مجله‌ي 'اشترن' ايران مي‌کوشد، فناوري و قطعات لازم براي ساخت اين موشک‌ها را در کشورهاي غربي، از جمله در آلمان، تهيه کند.

مجله‌ي 'اشترن' فردي به نام سعيد [يا سيد] محمد حسيني را مسئول اصلي خريد قطعات براي برنامه موشکي ايران مي‌داند. به گفته‌ي اين مجله، فرد مذکور تاکنون بيش از 50 بار با نام‌هاي جعلي گوناگوني به آلمان سفر کرده است. حسيني با تاسيس بيش از صد شرکت دروغين، دست به ايجاد شبکه‌اي براي تامين مقاصد خود زده است. آدرس تمامي اين شرکت‌هاي جعلي در تهران است.به گفته‌ي سازمان امنيت آلمان، فرد مذکور يکي از مهمترين افراد تحت تعقيب در جهان است

 

رئيس سازمان انرژی اتمي ايران استعفا داد

خبرگزاري آسوشيتدپرس: پنجشنبه 25 تير 1388(16 ژوئيه 2009)

رئيس آژانس اتمي روز پنجشنبه ،استعفا داد كه حركتي است كه به آشوب بعد از انتخاباتي اين كشور مرتبط مي‌باشد. غلامرضا آقازاده دليلي براي استعفاي خود نداد اما وي مدتي طولاني از افراد نزديك به ميرحسين موسوي رهبر اپوزيسيون بوده كه مدعيست در انتخابات رياست جمهوري 12 ژوئن پيروز بوده است و هم‌چنين گفته است كه دولت پرزيدنت محمود احمدي‌نژاد نامشروع مي‌باشد... ايسنا يك خبرگزاري نيمه‌رسمي است اما مقامات ايراني از آنها گاهاً براي درز دادن خبرهاي حساس استفاده مي‌كنند. آقازاده در مذاكرات با غرب حول برنامه اتمي شركت نداشت و در نهايت تمامي تصميم‌گيري در مورد سياست اتمي در دست آيت‌ا علي خامنه‌اي رهبر عالي قرار دارد.

خبرگزاري رويتر 25/4/88: خبرگزاري ايسنا روز پنجشنبه گزارش داد كه رئيس سازمان اتمي ايران استعفا داده و اين استعفا توسط پرزيدنت محمود احمدي‌نژاد پذيرفته شده است.

ايسنا كه با آقازاده صحبت كرده است نگفت كه اين تصميم با انتخابات ماه گذشته مرتبط بوده است يا خير. رئيس جمهور تندرو ايران در اوايل ماه جاري اشاره كرده بود كه در نظر دارد در دولت خود تغييراتي راه انجام بدهد...

خبرگزاري فرانسه 25/4/88:  غلامرضا آقازاده كه مدت يك دهه برنامه اتمي ايران را در دست داشته اكنون استعفا داده است. وي از سمت معاون رئيس جمهوري نيز كنار رفته است. آقازاده در سالهاي 1980 معاون اجرايي ميرحسين موسوي نخست‌وزير وقت بوده است. يك جلسه رهبران جي-20 قرار است در پيتزبورگ در پنسيلوانيا در 24 تا 25 سپتامبر برگزار گردد. در 11 ژوييه منوچهر متكي وزيرخارجه ايران اعلام كرد ايران در حال آماده كردن يك بسته براي جامعه بين‌المللي است كه شامل حل و فصل تمامي منازعات منطقه‌يي و جهاني مي‌باشد.

 

حقيقت جو: مذاكره با رژيم ايران با حمايت از مردم مغايرت دارد

 تلويزيون صداي آمريكا:پنجشنبه 25 تير 1388(16 ژوئيه 2009)

در نشست مركز ويلسون, فاطمه حقيقتجو عضو پيشين مجلس گفت, بايد اين نكته را يادآور شد كه زمينهي مشتركي ميان منافع ملي آمريكا و منافع ملت ايران موجود است. در شرايط حساس كنوني آمريكا بايد بهدنبال تشخيص اين هدف مشترك باشد. حقيقتجو افزود بايد از اين دريچه به مسأله نگريست در حالي كه رژيم ديكتاتوري جمهوري اسلامي مورد اعتماد مردم خويش نيست و به آنها دروغ ميگويد و موجب ترور آنهاست, در اين صورت آمريكا چگونه به آنها اعتماد ميكند و اضافه كرد من شخصاً جزئي از رژيم بودم و آنها را خوب ميشناسم. رژيم از سالهاي حدود 2005 همواره به دنبال اتلاف وقت بوده و اطمينان ميدهم كه هماكنون به دنبال دستيابي و توليد بمب اتمي است. خانم حقيقتجو سپس اضافه كرد, نكتهي ديگر آنكه دموكراسي يك ارزش جهانيست و ايالات متحده كه ميگويد خواهان دموكراسي جهانيست بهتر است از جنبش مستقل و غيروابسته مردم ايران حمايت كند كه مذاكره با رژيم ايران با حمايت از مردم مغايرت دارد

 

تحريم يك شركت كره يي در ايران توسط شوراي امنيت

 تلويزيون صداي آمريكا:جمعه 26 تير 1388(17 ژوئيه 2009)

 شوراي امنيت سازمان ملل متحد تحريمهاي جديدي را عليه پنج شخصيت و پنج نهاد كره شمالي اعلام كرده است. از پنج نهاد تحريم شده, چهار نهاد در كرهي شمالي مستقر هستند, يكي از آنها سازمان انرژي اتمي اين كشور است اما مقر نهاد پنج كه شركتي به نام هنگكنگ الكترونيك است در ايران واقع شده. درآمد تمام اين شركت و سازمانهاي كرهيي مسدود خواهند شد.

 

گيتس: تسليحات هسته‌يي ايران بزرگترين تهديد امنيت جهاني

 خبرگزاري فرانسه:جمعه 26 تير 1388(17 ژوئيه 2009)

 روز پنجشنبه رابرت گيتس وزير دفاع آمريكا گفت، جاه طلبيهاي هسته‌يي ايران بزرگترين تهديد امتيت جهاني است. گيتس به كلوپ اقتصاددانان در شيكاگو گفت كه، ايران تنها كشوري است كه مرا نگران مي كند، بدليل اينكه در جائيكه حتي كسي بخواهد خوش بين باشد كه راه كارهاي خوبي بتوان يافت، بنظر نمي رسد راه كارهاي ( يا يك سناريوي) مناسبي وجود داشته باشد، گيتس گفت، تهديد تنها در عزم آشكار ايران براي يافتن سلاح اتمي نيست بلكه در ناتواني جامعه‌ي بين المللي در تاثير گذاري بر تصميم ايران از انجام آن است.

 

رئيس جديد اتمي :غرب بايد پرونده اتمي ايران را ببندد

خبرگزاري فرانسه  شنبه 27 تير 1388(18 ژوئيه 2009)

علي اكبر صالحي رئيس جديد سازمان انرژي اتمي ايران روز شنبه گفت كه غرب بايد پرونده اتمي ايران را بسته و به دشمني با ايران خاتمه دهد.صالحي در اولين موضعگيري خود بعد از منصوب شدن به اين مقام گفت گفتگوهاي تكنيكي و حقوقي در مورد پرونده اتمي ايران به اتمام رسيده است ...و ديگر جائي براي باز نگه داشتن اين پرونده وجود ندارد.

 

ديپلوماتها:ايران ابزار لازم براي آزمايش بمب در 6 ماه آينده را دارد

خبرگزاري آسوشيتد‌پرس 27/4/1388: شنبه 27 تير 1388(18 ژوئيه 2009)

 .. ديپلوماتها روز جمعه به آسوشيتد‌پرس گفتند ايران تلاشهاي انرژي اتمي ملل‌متحد را بلوكه كرده تا نتواند سيستم مانيتورينگ خود را ارتقا بدهد و درعينحال فعاليتهاي خود براي ارتقا در ابزار آزمايش يك سلاح در ظرف 6 ماه را ادامه داده است.

ديپلوماتها تأكيد كردند هيچ نشاني از اينكه ايران يك آزمايش اتمي انجام بدهد ديده نشده است. آنها گفتند بسيار بعيد است كه ايران رويارويي با غرب را تشديد كند و با دست زدن به چنين كاري ريسك شانس حمله اسراييل بجان بخرد.

اما آنها گفتند درحاليكه ايران غني‌سازي اورانيوم را گسترش داده كه مي‌تواند ماده اتمي قابل انشقاق توليد كند اما نسبت به افزايش مانيتورينگ سايت غني‌سازي توسط آژانس اتمي مقاومت كرده است. آژانس مي‌خواهد با گسترش بزرگي و پيچيدگي مجتمع ايران، كار خود را ارتقا بدهد.

ايران براي اينكه بتواند ماده مكفي قابل انشقاق اتمي توليد كند و از آن براي يك آزمايش اتمي زيرزميني استفاده كند احتمالاً مجبور است بازرسان آژانس اتمي را اخراج كند

ايران كه فعاليت زيرزميني‌اش در 6 سال قبل افشا شد بطور مستمري فعاليتهاي خود براي تأسيسات مشبك زيرزميني نطنز را افزايش داده است. درعينحال اگر ايران تصميم بگيرد و ريسك يك بحران بين‌المللي را بپذيرد ابزار لازم براي توليد اورانيوم براي ساخت بمب اتمي را دارد.

يكي از ديپلوماتها روز جمعه گفت ايران هم‌چنين نپذيرفته است كه به بازرسان حق مانيتورينگ گسترده‌تري بدهد. وي گفت ايران درخواستها براي عمليات جداگانه در نطنز را نيز رد كرده است. در نطنز عمليات غني‌سازي و تعميرات در يكجا انجام مي‌شوند و وضعيت دشوار و بهم ريخته‌يي ايجاد شده است. اين ديپلومات گفت براي بازرسان مشكل است كه وضعيت را قابل فهم كنند چرا كه كارهاي متفاوتي در يكجا در حال انجام است. وي افزود نسبت به حتي يك هفته قبل، ايران همكاري نمي‌كند.

 

محمد علي صالحي:سازمان انرژي اتمي بانگاهي جديد نسبت به امور پا به ميدان مي گذاره

تلويزيون جام‌جم:شنبه 27 تير 1388(18 ژوئيه 2009)

محمد علي صالحي:سازمان انرژي اتمي بانگاهي جديد نسبت به امور پا به ميدان مي گذاره و به همان ميزان كه از حقوق حقه هسته يي خودش دفاع خواهد كرد به همان نسبت هم به تعهدات بين المللي خودش پايدار خواهد بود و اگر نگراني در سطح جهاني هست برخي دولت ها اظهار ميشه كه اون نگراني ها عمدتا ساختگي است و تصنعي است چونكه مبتني بر هيچ مستندي نيست ما هم متقابلا نگراني هاي فراواني از آنها داريم كه مستند هستند اينها. نگراني هاي ما در طول تاريخ مستند هستند ولي ما بجاي بهرحال ورود به يك دوره خصمانه اي كه داشتيم توي اين شش سال اميدواريم كه از اين به بعد نسبت به كسب اعتماد متقابل در سطح جهاني عمل بكنيم

 

اتمي شدن تهران/ كلينتون دانه پاشيدن براي(تطميع) ايران را متوقف كرد

روزنامه واشنگتن تايمز:جمعه 2 مرداد 1388(24 ژوئيه 2009)

 روزنامه واشنگتن تايمز، 23 ژوئيه - سرمقاله اصلي - دولت اوباما به بديهي بودن يك ايرانِ اتمي تن داده است. هيلاري رادوم كلينتون وزيرخارجه آمريكا درصدد برآمد تا به كشورهاي خاورميانه اطمينان بدهد كه اگر احياناً ايران تسليحات اتمي بسازد، در اينصورت آمريكا چتر دفاعي روي اين منطقه را براي مقابله با آن گسترش مي‌دهد.

خانم كلينتون افزود كه ايران با توسعه تسليحات اتمي، نه ميتواند بر امنيت خود بيفزايد و نه مي‌تواند بر قدرت منطقه‌يي و جهاني خود اضافه كند. اما جالب است كه سياستگذاران آمريكا همواره كشورهاي خارجي را به حفظ منافع خودشان ترغيب مي‌كنند. و اين درحاليست كه ساير كشورها همچون هند، پاكستان و كره شمالي، استاتوي بين‌المللي خود را با ساختن تسليحات اتمي ارتقا داده‌اند و (به همين سياق) ايران هم مي‌تواند بهطور مؤثري به اين باشگاه بپيوندد.

حداقلش اين است كه با وجود تسليحات اتمي، اين تضمين هست كه ديگر آمريكا از نيروي نظامي براي به زير كشيدن حكومت ايران استفاده نخواهد كرد همان كاري كه براي دو كشور همسايه ايران يعني افغانستان و عراق طي سالهاي اخير اتفاق افتاده است.

ضمناً موردي در تاريخ نبوده كه تغيير رژيمِ در يك كشور با سلاح اتمي، از خارج از آن، اِعمال شده باشد.

اينكه عنوان شود آمريكا يك چتر دفاعي را گسترش مي‌دهد بيشتر احتمال دارد مايه تشويق رهبران ايران شود تا اينكه آنها را از ادامه كارشان باز بدارد. در واقع, مقوله چتر دفاعي؛ نهايت يك موضع پاسيو و دفاعي مي‌باشد. پيام چنين موضعي اين است كه رژيم ايران در امان است كه همان هدف اوليه اين رژيم بوده است.

وزيرخارجه در صورتيكه رژيم ايران به مسير فعلي خود ادامه بدهد، تهديد به اقداماتي فلج كننده كرده بود اما اين, بهنظر يك شعار مي‌رسد تا يك سياست. اقداماتِ پيشنهادي هم آنقدر مؤثر نبوده‌اند كه در عمل، به تهديدي معتبر تبديل شوند و جامعه بين‌الملل هم هنوز روي يك برنامه منسجمِ تحريمها به توافق نرسيده‌اند.

درعينحال دولت اوباما متقاعد بهنظر مي‌رسد كه در كنار دري باز بايستد و منتظر بماند تا ايران از آن عبور كند چيزي كه اين رژيم هيچ تمايلي به انجامش نشان نداده است. ساعت اتمي در حال تيك تاك است و اغلب تحليلگران بر اين باورند كه اگر ايران تاكنون به ساخت سلاح اتمي نرسيده باشد در زماني در سال‌جاري خواهد رسيد.

اما كشورهايي كه خانم كلينتون خواسته است آنها را آرام كند طبعاً منتظر ريل حوادث در ايران نخواهند ماند. يك گزارش جديد حاكيست اسراييل و عربستان در ارتباط با داشتن حق پروازِ متعاقبِ يك حمله به ايران، به يك توافق موقت رسيده‌اند. نيروهاي دريايي اسراييل شامل زيردريايي كه بالقوه مسلح به تسليحات اتمي هستند با رضايت مصر از كانال سوئز گذشته‌اند. اين كشورها و سايرين در اين منطقه مايل نيستند ريسكهايي را بپذيرند كه براي آمريكا ظاهراً قابل قبول باشد.

اينكه گذاشته شود ايران يك قدرت اتمي بشود؛ مخاطرات زياد و تهديدات بزرگي را به‌دنبال خواهد داشت. رژيم ايران بي توجه به طرح بزرگِ منطقه‌يي اوباما كه خيلي ناچيز و خيلي دير است پيش مي‌رود. كار درست اين است كه ايالات متحده، طراحي پيش‌بيني براي بحران را آغاز كند، بحراني كه بعد از اقدام مادي اسراييل يا ساير كشورها براي برخورد با تهديد ايران پيش مي‌آيد.

باران سختي خواهد باريد و استراتژي چتر حفاظتي، ما را از آن مستثني نخواهد كرد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

نماینده جدید سازمان ملل متحد در عراق تعیین شد

چهار شنبه 17 تير 1388(8 ژوئيه 2009)

دبیرکل سازمان ملل متحد، معاون مدیر اداری برنامه توسعه سازمان را به عنوان نماینده جدید خود در عراق تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو دجله، مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل متحد اعلام کرد بان کی مون دبیرکل این سازمان، "اد ملکرت" معاون مدیر اداری برنامه توسعه سازمان را به عنوان نماینده ویژه خود  در عراق تعیین کرد.

سخنگوی سازمان ملل متحد در این باره گفت : بان کی مون ، شورای امنیت را در جریان تعیین "ملکرت" به عنوان جانشین استفان دی مستورا قرار داد تا وی به عنوان نماینده جدید دبیرکل در عراق فعالیت کند.

اخیرا  "شذی العبوسی" از نمایندگان جبهه التوافق در پارلمان عراق اعلام کرد دولت عراق و سازمان ملل متحد برای تهیه راهبرد کاملی تا پایان سال 2014 برای همکاری در زمینه های مختلف و مشخص کردن بخشهایی که تحت حمایت نهادهای بین المللی فعال تحت چارچوب سازمان ملل قرار خواهد گرفت،آماده می شوند.

خاطر نشان می شود استفان دی مستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد پس از پایان ماموریت خود در عراق در گزارشی در برابر شورای امنیت اعلام کرده است عراقی ها مقاومت و ایستادگی خود را نشان دادند و اکنون بیش از هر زمانی می توانند سرنوشت کشورشان را تعیین کنند.

مستورا دوشنبه 25 خرداد، پس از پایان ماموریت دو ساله خود در عراق، خاک این کشور را ترک کرد.

 

در بمب گذاری های جدید در عراق ۴۰ تن کشته شدند

صدای آمریکا:پنجشنبه 18 تير 1388(9 ژوئيه 2009)

در سه بمب گذاری در شمال عراق و در بغداد، دست کم ۴۰ تن کشته شده اند.

انفجارها روز پنجشنبه، حدود یک هفته پس از خروج رسمی سربازان رزمی آمریکا از شهرهای عراق روی داد. به گفته مقامات دو بمب انداز انتحاری در شهر تل عفر، در حدود ۴۰۰ کیلومتری شمال غربی بغداد، دست کم ۳۴ تن را کشتند و ۶۲ نفر را مجروح کردند.

پلیس گفت نخستین بمب انداز یک جلیقه انفجاری را منفجر کرد، دومین مهاجم خود را دقایقی بعد، در حالی که مردم برای کمک به قربانیان اولین انفجار جمع شده بودند، منفجر کرد.

در ناحیه ای دیگر، پلیس در بغداد می گوید انفجار بمب در شهرک صدر در نخستین ساعات بامداد پنچشنبه، دست کم شش کشته و ۱۶ مجروح برجا گذاشت.

مقامات می گویند یک بمب کنار جاده ای که ظاهرا هدف آن کاروان اتومبیل های حامل رییس بانک مرکزی عراق و همراهانش بود، در محله کراده بغداد منفجر شد، اما او آسیب ندید.

یک عضو پارلمان عراق به خبرنگاران گفت به گمان او مسئولان خشونت های اخیر سعی دارند بر روند سیاسی تاثیر بگذارند.

 

وضع قانون اساسی برای منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق موجب بروز تنش با بغداد می شود

صدای امریکا:جمعه 19 تير 1388(10 ژوئيه 2009)

روزنامه نیویورک تایمز گزارش می دهد هرگونه فشار از سوی رهبران کرد عراقی به منظور وضع قانون اساسی برای منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق در شمال این کشور تهدیدی برای افزایش تنش ها با دولت مرکزی به شمار می رود.
در این گزارش که روز جمعه چاپ شد گفته می شود قانون اساسی که دو هفته پیش در پارلمان منطقه ای کردستان عراق به تصویب رسید از ادعای مردم این منطقه درباره مالکیت منطقه مورد مناقشه گازخیز و نفت خیز حمایت می کند. به نوشته نیویورک تایمز قرار بود که درباره این مناطق در مذاکراتی که با پشتیبانی و نظارت ایالات متحده و سازمان ملل متحد برگزار می شود، تصمیم گیری شود.
این گزارش به نقل از اسامه النوجیفی، سیاستمدار عرب سنی در پارلمان عراق می نویسد قانون اساسی کردستان اعلام مقصودی خصمانه است.
مقامات آمریکایی نیز درباره این اقدام مقامات کردعراقی ابراز نگرانی کرده اند. جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا پیشتر در گفت و گو با شبکه خبری ای بی سی گفت تصویب قانون اساسی در پارلمان منطقه ای کردستان به نفع روند آشتی نیست.
گزارش روزنامه نیویورک تایمز یک روز پس از آن چاپ شده که پارلمان کردستان عراق تصمیم گرفت رفراندوم درباره قانون اساسی را به تأخیر اندازد. در ابتدا مقامات این همه پرسی را برای
۲۵ ژوئیه، دو هفته دیگر، برنامه ریزی کرده بودند که با روز برگزاری انتخابات منطقه ای همزمان است.

 

نوری المالکی:آشتی ملی با حزب بعث امکان ندارد/ سیاست تک حزبی را دنبال نمی کنیم

شنبه 20 تير 1388(11 ژوئيه 2009)

نخست وزیر عراق امروز با بیان اینکه با آشتی ملی با حزب بعث مخالف است تاکید کرد که این کشور سیاست تک حزبی را دنبال نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری شینهوا، نوری المالکی با سخنرانی در جمع برخی عشایر در بغداد بار دیگر خاطرنشان کرد: انصاف نیست با کسانی که عراق را به ویرانی کشاندند و به خاطر ذهن بیمارشان از این مسئله معذرت خواهی نکردند مصالحه کنیم.

وی در ادامه گفت: مصالحه و آشتی ملی با کسانی ممکن است که خواهان سازندگی عراق هستند و ما از کسانی که خواهان اصلاحات سیاسی هستند، یاری می جوییم.

نخست وزیر عراق با بیان این مطلب افزود: ما نمی خواهیم به سیاست تک حزبی روی بیاوریم و من تعجب می کنم از کسانی که خواهان بازگشت عناصر حزب منحله بعث به روند سیاسی عراق هستند چرا که ما در این صورت به زنانی [که در نتیجه ظلم و ستم رژیم بعث بیوه شده اند] چه خواهیم گفت؟

وی بر تمایل شدید خود برای ساخت عراقی یکپارچه و دارای حاکمیت کامل تاکید کرد.

نوری المالکی در ادامه بر ضرورت اصلاح قانون اساسی تاکید و تصریح کرد: قانون اساسی عراق کامل نیست اما نقش مهمی را در مرحله دشوار کشور ایفا کرد و به اصلاح نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: تروریسم و طائفه گرایی دو حالت نادر در عراق بودند و ما برای از بین بردن آثار آنها به تلاش نیاز داریم.

مالکی در همین حال گفت که عراق مرحله خروج سفرای خارجی و مهاجرت خانواده های عراقی را پشت سر گذاشته و به ثبات بازگشته است.

وی در بخش دیگر سخنان خود عقب نشینی نظامیان آمریکایی از شهرها و روستاهای عراق را گامی در راستای تکمیل حاکمیت کشور دانست و اظهار داشت: نیروهای امنیتی توانمندی خود را در اداره امور امنیتی به اثبات رساندند.

خاطرنشان می شود که نظامیان آمریکایی در چارچوب توافقنامه امنیتی بغداد و واشنگتن 30 ژوئن (9 تیر) از شهرها و روستاهای عراق عقب نشینی و در پایگاه های خارج از شهرها مستقر شدند.

 

اظهارات صالح مطلك عليه رژيم

  تلويزيون العراقيه:چهار شنبه24 تير 1388(15 ژوئيه 2009)

 صالح المطلك نماينده مجلس گفت بستن قرار داد امنيتي با انگليس براي حفاظت از آبهاي منطقه اي عراق زياني ندارد. المطلك با اشاره به وجود نيروهاي ايراني كه مي توانند دست به هر كاري بزنند بدون اينكه نيروي بازدارنده اي وجود داشته باشد, بر  اهميت ساختن يك نيروي دريايي عراقي كه بتواند بعد از خروج نيروهاي انگليسي شكاف را پر كند تاكيد كرد.

 

اخبار كوتاه سياسي عراق

تلويزيون الحره:چهار شنبه24 تير 1388(15 ژوئيه 2009)

 يك هيأت عراقي در حال گفتگو با نمايندگي عراق در سازمان ملل حول مكانيسم بررسي مصوبه هاي بين المللي براي خروج عراق از بند هفتم سازمان ملل مي باشد.

جبهه توافق اعلام كرد كه به دليل عدم وجود نيروي دريايي كه بتواند از آب هاي عراق حفاظت كند, توافق عراق با انگليس در اين رابطه را حتمي مي كند و دولت عراق شايستگي انعقاد اين توافقنامه بخاطر منافع ملي را دارد.

صالح المطلك :ضرورتي براي انعقاد توافقنامه امنيتي با انگليسي ها براي حفاظت از آبهاي منطقه اي عراق وجود ندارد.

محسن سعدون: پارلمان جديد كردستان حق بررسي قانون اساسي كردستان براي بار دوم را ندارد و تنها حق دارد كه آن را به همه پرسي بگذارد.

ميرآودلي كانديداي منطقه كردستان:به من اجازه داده نشده تا حتي 5 دقيقه در تلوزيون برنامه خودم را اعلام كنم كمااينكه حتي يك دلار از پولي كه بغداد براي انتخابات اختصاص داده به من داده نشده است.

فالح الفياض :علائم مثبتي دال بر بازگشت جريان صدر و حزب فضيلت به ليست ائتلاف شيعي وجود دارد

 

عمارحكيم: رژيم حاكم بر ايران براي عراق قابل قبول نيست

روزنامه الزمان25/4/1388: پنجشنبه 25 تير 1388(16 ژوئيه 2009)

 عمار حكيم مخالفت مجلس اعلاي اسلامي عراق را با بر پايي يك نظام حكومتي شبيه به ايران در عراق اعلام و تأكيد كرد كه رژيم مورد توافق در قانوني اساسي يك حكومت غيرنظامي است كه به هويت اسلامي احترام بگذارد. عمار حكيم گفت مجلس اعلاء از رژيمي مانند رژيم ايران حمايت نمي كند و در پاسخ به سئوالي در اين رابطه گفت مسلما ما معتقديم كه شرايط عراق با شرايط ايران تفاوت دارد و هر كشوري ويژگيهاي خاص خودش را دارد

 

 

افزايش تنش ميان ارتش آمريكا و دولت عراق/نفوذ ايران در ارتش عراق

تلويزيون بي.بي.سي:يكشنبه 28 تير 1388(19 ژوئيه 2009)

به نظر مي رسد كه تنشهايي ميان ارتش آمريكا و نيروهاي امنيتي عراق, بر سر محدوديتهاي اعمال شده نسبت به تحركات نيروهاي آمريكايي در مناطق مسكوني در داخل عراق, بوجود آمده است. گزارشات حاكي از آن است كه فرماندهان نظامي آمريكا در برخورد با قوانين جديد, شگفت زده شدند و گفته اند كه ممكن است اين قوانين, امنيت نيروهايشان را به خطر اندازد.

   خبرنگار: نيروهاي آمريكايي در حال گشت زني در مناطق مسكوني عراق هستند. به مدت 6 سال, اين گشت زنيها, هر روز تكرار شده اند, اما اكنون, قرار است به آن خاتمه داده شود. در پايان ماه گذشته, نيروهاي آمريكايي از شهرها و شهركهاي عراقي بيرون كشيدند و بر اساس توافقنامه جديد, به جز در موارد دفاع از خود, يا در صورتيكه مقامات عراقي بطور مشخص از آنها بخواهند,  مجاز نيستند به اين مناطق برگردند. سخنگوي وزارت دفاع عراق  به بي بي سي گفت كه قصد دارد اين قوانين را بطور جدي به اجرا گذارد و تصريح كرد كه از 30 ژوئن به بعد, از نيروهاي رزمي آمريكا خواسته نشده كه به خيابانها برگردند. اما برخيها در ارتش آمريكا, ظاهرا نظر متفاوتي دارند. گزارشات حاكي از آن هستند كه در پشت صحنه, آمريكا انتظار نداشت كه اين توافقنامه با اين جديت به اجرا گذاشته شود و خواستار آن بود كه بعد از خروج از شهرهاي عراقي,  شمار محدودي از گشتهاي مشترك آمريكايي - عراقي , در برخي از شهرها و شهركها, به گشت زني خود, ادامه دهند. به نظر مي رسد تنشها در حال افزايش هستند. يك روزنامه آمريكايي به نقل از يكي از فرماندهان ارشد آمريكا در عراق نوشت كه او گفته است,  نيروهاي او به عمليات در مناطق مسكوني عراق ادامه مي دهند تا جلوي تهديدات احتمالي را بگيرند, خواه عراقيان از اين كار حمايت كنند يا نكنند... روز شنبه, نيروهاي امنيتي عراق بعد از اينكه يك مراسم مذهبي عظيمي را بدون پيش آمدن خشونتي پشت سر گذاشتند, از يك سرفصل عمده عبور كردند. اما در شرايطي كه آمريكا قصد دارد نيروهايش را كاهش دهد, تنش ميان واشنگتن و بغداد مشهودتر شده است.

   مجري: در اينجا عادل درويش,سردبير مجله ميدل ايست به ما ملحق مي شود. مشاهده مي شود كه عراق و آمريكا برداشتهاي خيلي متفاوتي بر سر اين خطوط راهنما دارند. اين وضعيت چگونه پيش آمده است؟

   عادل درويش: در اين توافقنامه , عمدا مواردي در ابهام باقي گذاشته شده بود, تا ...  دولت عراق بتواند به مردمش  بگويد كه تسليم نشده است و دست آموز آمريكا نيست و يك دولت  مستقل مي باشد,  آمريكاييان هم بتوانند به منتقدين دست راستي و دست چپي خود , بطرق  متفاوتي بگويند كه  منافع آمريكا به اينصورت, تامين مي شود.

   مجري: اما به نظر مي رسد كه آمريكاييان از واكنش عراقيان بر سر اين موضوع, غافلگير شده اند

   عادل درويش: بله, من فكر مي كنم از آنجاييكه آمريكاييان ديگر كنترل قوانين را در دست ندارند, ... اگر در پشت صحنه بيايند و بگويند, نخست وزير نوري مالكي ببين , ما از نيروهاي شما با امكانات و پول آمريكاييان حفاظت كرده ايم و بايد به همراه نيروهاش شما در گشت زني شركت داشته باشيم, در  اين صورت , او در انظار ساير نيروها, به نظر ضعيف خواهد رسيد, و بعد كل پروژه آمريكا, در نصب دولتي از طريق انتخابات دمكراتيك, توخالي از آب درخواهد آمد. از سوي ديگر, اگر آمريكاييان در پايگاههاي خود بمانند و بيرون نيايند, در معرض حملات قرار خواهند گرفت,  همانطور كه يك نمونه از آن را در بصره ديديم كه چطور يك حمله راكتي به پايگاه آنها شد و يك سرباز آنها كشته شد... عناصر مشخصي در داخل ارتش عراق تحت تاثير مامورين مخفي ايراني قرار دارند, چيزي كه آمريكاييان هم از آن شكايت داشته اند. اگر اين عناصر,  محرك اقداماتي باشند, در آنصورت جاي نگراني خواهد بود, زيرا اين امر جرقه وضعيتي را خواهد زد كه در آن, آمريكاييان چاره اي جز اينكه از پايگاههاي خود خارج شده و مهاجمين را تحت تعقيب قرار دهند, نخواهند داشت...  .

 

در انفجار بمب در عراق ۱۱ تن کشته شدند

صدای آمریکا:سه شنبه 30 تير 1388(21 ژوئيه 2009)

مقامات عراق می گویند در یک سلسله بمب گذاری های مرگبار در بغداد و رمادی در روز سه شنبه، دست کم ۱۱ تن کشته شدند.

به گفته پلیس، دو بمب در فاصله ای کوتاه از یکدیگر در شهرک صدر در بغداد منفجر شد، دست کم سه تن را کشت و بیش از ۳۰ نفر را مجروح کرد. مقامات امنیتی می گویند هدف انفجارها ظاهرا گروهی از کارگران روزمزد بود.

بعد از ظهر سه شنبه بمبی در بازاری در شهرک صدر منفجر شد، و چهار تن، از جمله دو کودک را کشت. ۳۰ نفر نیز مجروح شدند.

در محله دوره در جنوب پایتخت، انفجار بمب یک نفر را کشت و هفت نفر را مجروح کرد.

در ناحیه ای دیگر، در رمادی، مرکز استان انبار، در دو انفجار سه تن کشته شدند. بخش هایی از رمادی زمانی قرارگاه های ستیزه گران تلقی می شد، اما رهبران قبیله ای و شورشیان سابق به آنها پشت کرده اند.

پلیس بغداد گفت یک بمب کنارجاده ای کاروان حامل عبدالطیف رشید، وزیر منابع آب عراق و همراهانش را هدف گرفت. در این حمله شش غیرنظامی مجروح شدند، اما به کاروان آسیبی نرسید.

 

بخشي از گفتگو با هوشيار زيباري حول تحولات داخل ايران

 تلويزيون الحره:پنج شنبه 1 مرداد 1388(23 ژوئيه 2009)

سؤال: چگونه به تحولات داخل ايران بعد از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري در اين كشور نگاه مي كنيد؟ هوشيار زيباري وزير امور خارجه عراق: ما روزانه شاهد تظاهراتها و اظهارات و  تمركز بر  روي مشروع نبودن اين انتخابات و يا  نياز و يا عدم نياز به همه پرسي  حول اين موضوع هستيم. ما معتقديم كه رژيم ايران و مقامات ايراني اين موضوع را تعيين تكليف خواهند كرد و ما در موقعيت و جايگاهي نيستيم كه طرف يك جناح عليه جناح ديگر را بگيريم و  يا اينكه در اين خصوص  به چيزي توصيه كنيم و  مشابه همين را براي كشور خودمان چه از سوي ايران و يا هر كشوري ديگري نمي پذيريم كه وكيل و وصي آنچه در كشور از انتخابات تا روند سياسي و تصميم گيريهاي سياسي مشخص  ما مي گذرد, باشند..

 

از ملاقات اوباما و مالكي در آمريكا, راه حلي براي مشكلات عراق حاصل نشد

تلويزيون CNN:پنج شنبه 1 مرداد 1388(23 ژوئيه 2009)

مجري: آيا در اين ملاقات, چيز جديدي وجود داشت؟

آروي ديمن, خبرنگار از عراق: آن دسته از ناظراني كه اميدوار بودند نوعي راه حل جدي در رابطه با مشكلات بي شمار عراقيان, از اين ملاقات حاصل شده و اعلام شود, مايوس شدند... خيلي ها مي گويند كه آينده, همچنان نامطمئن است... عراقيان نمي خواهند كه اين كشور در انظار, بعنوان يك منطقه جنگي نگريسته شود, و در عوض, مي خواهند بعنوان فرصتي براي سرمايه گذاري, به آن نگريسته شود.

مجري: پرزيدنت اوباما, نخست وزير را بر سر مسئله فرقه اي در عراق تحت فشار قرار داده و سعي كرده ميان كردها, شيعي ها و سني ها, رابطه برقرار كند و همانطور كه گفتيد اين موضوع , بسيار مهم است. مالكي در اين رابطه چگونه عمل كرده است و چه كار ديگري مي تواند انجام دهد؟

خبرنگار: جو بايدن هم كه اخيرا به عراق آمده بود نيز سعي كرد به اين مسائل بپردازد, اما دولت عراق بطور بسيار آشكار و علني به آن پاسخ رد داد و خيلي واضح گفت, آمريكا, متشكرم, شما دوست ما هستيد, اما پاي خودتان را از امور داخلي ما بيرون نگه داريد... مالكي را تا حد زيادي متهم مي كنند كه ورژن شيعي صدام حسين است كه سعي مي كند قدرت را در دست خودش متمركز نمايد. همچنين مشاهده شده است كه آمريكا سعي مي كند او و دولت وي را تحت فشار قرار دهد تا با تنشهاي فزاينده ميان كردها و عربهاي عراق برخورد كند. برخي از تحليلگران غربي در مورد عراق كنوني مي گويند, آنچه كه در حال حاضر آينده اين كشور را تهديد مي كند, ديگر القاعده, يا شبه نظاميان شيعي نيستند, بلكه در حقيقت, تنشهاي فرقه اي و قومي است, و آمريكا مي خواهد ببيند كه دولت عراق در اين رابطه, دست به عمل بزند, اما تا به اين نقطه, دولت عراق در اين جبهه كاملا شكست خورده است...

 

مالكي به ماندن نيروهاي آمريكا فراتر از 2011 اشاره كرد

خبرگزاري فرانسه:پنج شنبه 1 مرداد 1388(23 ژوئيه 2009)

نوري مالكي نخست‌وزير عراق روز پنجشنبه حين سخنراني در يك بانك فكري اشاره كرد كه نيروهاي آمريكا ممكن است فراتر از ضرب‌الاجل 2011 در عراق باقي بمانند.

بنا به توافق امنيتي بين آمريكا و عراق اين نيروها تا پايان 2011 بايستي عراق را ترك كنند. مالكي در مؤسسه صلح واشنگتن گفت درعينحال اگر نيروهاي عراق به تعليمات بيشتري نياز داشتند و نيازمند حمايت بيشتري بودند در آن زمان براساس نيازهاي عراق اين موضوع را بررسي مي‌كنيم.

طي گفتگوها در پنتاگون با رابرت گيتس وزير دفاع آمريكا در روز پنجشنبه، مالكي نيازهاي مدرنيزه كردن نيروهاي امنيتي عراق را مطرح كرد.

جِف مورِل سخنگوي مطبوعاتي پنتاگون گفت اين نيازها مربوط به تجهيزات هوا و دريا و زميني مي‌باشند. در اين ملاقات كه كمتر از يك ساعت بطول انجاميد با حضور عبدالقادر عبيدي وزير دفاع و جواد البولاني وزير كشور و كريستوفر هيل سفير آمريكا در عراق انجام شد.

مالكي روز پنجشنبه هم‌چنين بر قبر سرباز گمنام در آمريكا گل گذاشت و از كشته‌هاي جنگ در عراق در گورستان آرلينگتونِ ويرجينيا ديدار به‌عمل آورد و اداي احترام كرد.

دبيركل شوراي سياسي مقاومت عراق از وجود امضاي پروتكل تفاهم با آمريكاييان خبر داد

 تلويزيون الجزيره 2/5/1388: علي الجبوري دبيركل شوراي سياسي مقاومت عراق از وجود امضاي پروتكل تفاهم بين اين شورا و آمريكاييان خبر داد و گفت كه واشنگتن دولت المالكي را نسبت به اين موضوع مطلع كرده بود. الجبوري در گفتگو با الجزيره تعجب خود را نسبت به انكار المالكي ابراز داشت و گفت كه دولت وي خواستار مشاركت در گفتگوها شده بود اما مقاومت آنرا رد كرد. وي گفت كه جزييات اين پروتكل را در روزهاي آينده فاش خواهند كرد.

 

موضوعات قبل از هويت در عراق

واشنگتن پست:سه شنبه 30 تير 1388(21 ژوئيه 2009)

به قلم ميگان اوساليوان (Meghan O'Sullivan)- تنشهاي جاري بين دولت عراق و دولت اقليم كردستان مكرراً به شكل سادهيي به عنوان يك دشمني بين اعراب و اكراد ظهور مي كند.

يقيناً عوامل فرهنگي مهم مي باشند, و تاريخ طولاني عراق كه البته تاريخي شامل تلاشهاي بيرحمانة صدام حسين براي نابودي اكراد نيز مي شد, تشكيل دهندة طبيعت و دريچهيي است كه به آن بدين طريق نگريسته مي شود.

ليكن واقعيت اين است كه سختترين مشكلات در ابتدا در مورد ماهيت واقعي موضوعات مي باشد. عراقيهاي و رهبرانشان حول سوالات اساسي در مورد طبيعت كشورشان شقه شدهاند. بهطور ويژه اين كه آيا تمركز قدرت بايستي در بغداد و يا در استانها باشد.

آيا عراق بايستي بيشتر يك كشور سنتي باشد كه قدرت در پايتخت متمركز است؟ يا بايستي منطقهيي و استاني باشد. بهطور مثال, مانند دولت منطقهيي كردستان KRG داراي حوزة عملياتي و قدرت مهم باشد.؟

اين مناقشه در قلب امري است كه از نظر بسياري آن را درگيري اكراد- اعراب توصيف مي كنند.

بهطور مثال, درگيريها در مورد قانون ديرفهم نفت, كه بايدن به عنوان شاخصي در اندازهگيري پيشرفت در راستاي آشتي از آن استفاده مي كند, آيا به طور واقعي در مورد اين نيست كه دولت شيعي ثروت عراق را با اقليت هاي سني و كرد سهيم شود.

مشكلات ناشي از ديدگاههاي متخاصمانه در اين خصوص است كه چه كسي حق توسعه در منابع طبيعي  عراق را دارد. آيا بغداد است يا منطقه و استانها داراي اين حق هستند.؟

چه كسي داراي حق تعيين چارچوبها براي سرمايهگذاري بينالمللي و امضاي قراردادها در توسعة ميدان نفتي عراق مي باشد. آيا عراق است يا منطقه و استانها؟

مناقشات منطقة كركوك و نواحي اطراف آن به ابعاد تنشهاي اكراد - اعراب مي افزايد, ليكن حتي حل آن مناقشات بسيار سادهتر خواهند بود وقتي در نقشهاي مناسب و آيندة نيروهاي امنيت ملي و ارتش عراق روشنگري بيشتري وجود داشته باشد..

 

اينها نگران هستند كه امتيازهايي به نيروهاي مقاومت و نيروهاي سياسي كه با آنها اختلاف دارند برسد

تلويزيون بغداد ( وابسته به حزب اسلامي عراق):شنبه 3 مرداد 1388(25 ژوئيه 2009)

ظافر العاني رئيس فراكسيون پارلماني جبهه توافق عراق گفت طرف هاي ذينفوذ زيادي دردولت نگراني بي سابقه خود را نسبت به مذاكرات مقاومت عراق با آمريكا را نشان دادند. وي در گفتگويي با تلويزيون بغداد گفت اينها تفكرات تنگ نظرانه حزبي دارند و با ديدگاه غير ملي به اين موضوع نگاه مي كنند.

دكتر ظافر العاني: جبهه توافق از هر تلاشي براي گفتگو بين مقاومت ملي و نيروهاي اشغالگر حمايت مي كند. بخصوص كه نيروهاي اشغالگر مي دانند, آنچه كه آنها را وا داشت كه در اشغال عراق تجديد نظر كنند تلاش هاي گفتگوكننده عراقي نبود بلكه ضربات واقعي بود كه مقاومت ملي عراق به آنها مي زد و مجبورش كردكه محاسباتش را تغيير بدهد. من عقيده دارم و به دسته هاي مقاومت ملي كه با اشغالگر مي جنگند مي گويم كه خون شهدا بدون اينكه نتيجه سياسي مشخصي داشته باشد نبايد به هدر برود. حتي آن خواسته هاي مشروعي كه نيروهاي مقاومت اعلام كردند و از شيخ الجبوري شنيديم فرقي نمي كنند آنها از كل عراقيان صحبت مي كنند و نه از طايفه مشخصي . پوزش خواستن, پرداخت غرامت و آزادي زندانيان و خواسته هاي ديگر...آمريكا مي گويد كه سه تريليون دلار نيروهاي اشغالگر در عراق زيان ديده اند ولي صحبت از هزاران كشته خيلي بالاتر از اين عددي است كه نيروهاي اشغالگر مي گويند. حال گذشته از ميزان درستي اين خبرها مي گويم ما وهر شهروند و هر سياستمدار و هر رهبر غيرتمند عراقي بايد اين مذاكرات و گفتگوها كه مي خواهد ثبات سياسي و امنيتي عراق را تامين كند تشويق نمايد.

 

نوشيروان مصطفي در كانون مبارزات انتخاباتي و تغيير در كردستان عراق

 تلويزيون بي.بي.سي جهاني:جمعه 2 مرداد 1388(24 ژوئيه 2009)

كردهاي عراق قرار است روز شنبه به پاي صندوقهاي راي بروند تا در دو مورد انتخابات شركت كنند. آنها قرار است براي يك پارلمان جديد و يك رياست جديد براي منطقه خودمختار خود, راي بدهند. در گذشته, دو حزب اصلي كردي بودند كه در انتخابات كردستان دست بالا را داشتند,   اما اكنون آنها با يك رقيب جدي ديگر مواجه شده اند. نوشيروان مصطفي, در كانون آن قرار دارد.. در نتيجه, انتخابات آتي, پرهيجان ترين انتخاباتي خواهد بود كه تا بحال برگزار كرده اند. آقاي مصطفي, سالها معاون رهبر حزب پي يو كي طالباني بوده است... 

خبرنگار: جنبش تغيير معتقد است كه مي تواند به قدر كافي كرسي برنده شود كه به ساير احزاب اپوزيسيون براي بلوكه كردن اكثريت دو حزب اصلي, ملحق شود... خيلي ها بر اين باورند كه اوضاع در اينجا, ديگر به حالت قبل برنمي گردد....

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

رئيس آتي سازمان انرژي اتمي سازمان ملل گفت ايران و كره شمالي بسيار متفاوت هستند

خبرگزاري فرانسه:پنجشنبه 25 تير 1388(16 ژوئيه 2009)

روز پنجشنبه رئيس آتي سازمان ديده‌بان انرژي اتمي سازمان ملل (آژانس بين المللي انرژي اتمي )گفت پرونده ايران و كره شمالي بسيار متفاوت هستند چرا كه تهران از معاهده NPT خارج نشده است.

يوكياآمانو Yukiya Amano ديپلمات ژاپني كه اوايل اين ماه بعنوان دبيركل آژانس بين المللي انرژي اتمي انتخاب شده است گفت،ايران همچنين به بازرسان اجازه بازديد از تاسيسات خودش را مي‌دهد....

او گفت موضوع اتمي كره شمالي بسيار از ايران متفاوت هست، مشكل با ايران اين است كه ايران در دو دهه گذشته بدون اطلاع به آژانس اتمي دست به فعاليتهاي اتمي زده است.

آژانس بين المللي انرژي اتمي در شش سال گذشته در حال تحقيقات در مورد برنامه جدال برانگيز اتمي ايران بوده است ولي هنوز موفق نشده است مشخص كند كه آيا اين فعاليتها كاملا صلح آميز هستند..

 

تحريمهاي ملل‌متحد عليه كره شمالي روز پنجشنبه تصويب شد

خبرگزاري آسوشيتد‌پرس:پنجشنبه 25 تير 1388(16 ژوئيه 2009)

يك پنل شوراي امنيت ملل‌متحد روز پنجشنبه ممنوعيتهاي مسافري و انسداد دارائيها را عليه 5 نفر از اشخاص و 4 شركت و يك آژانس دولتي اِعمال كرد. يكي از اين شركتها شركت الكترونيك هنگ كنگ مستقر در جزيره كيش در ايران كه ميليونها دلار از سرمايه‌هاي مربوط به تسليحات اتمي را به بانك تجاري تانچون و كوميد, منتقل ساخته است. اين دو شركت در ماه آوريل مورد تحريم قرار گرفته بودند. اين شركت هنگ كنگي جريان انتقال پول از ايران به كره شمالي را از طرف كوميد تسهيل مي‌كرده است.

 

بيانيه پاياني پانزدهمين نشست سران جنبش عدم تعهد ؛ "حمايت از مساله فلسطين

خبرگزاري ايسنا:جمعه 26 تير 1388(17 ژوئيه 2009)

در بيانيه‌ي پاياني نشست سران كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد بر حمايت اين كشور‌ها از تشكيل كشور مستقل فلسطين و مخالفت با شهرك‌سازي‌هاي اسراييل و هم چنين بر تعهد جدي اين كشور‌ها در حمايت از مساله فلسطين، بازگرداندن حقوق عادلانه به آنها و تشكيل كشور مستقل فلسطين در سرزمين‌شان بر اساس قطعنامه‌هاي مشروع بين‌المللي تاكيد شد.

كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد بر لزوم تلاش جهت ايجاد جهاني عاري از سلاح هسته‌يي و مناطق عاري از سلاح هسته‌يي بويژه در خاورميانه تاكيد كردند.

در اين نشست هم‌چنين جنبش عدم تعهد بر حمايت ثابت و همبستگي با درخواست عادلانه سوريه و حق اين كشور در بازپس‌گرفتن حاكميت كامل بلندي‌هاي جولان بر اساس اصول كنفرانس مادريد و اساس زمين در برابر صلح و قطعنامه‌هاي شوراي امنيت تاكيد شد و عنوان شد كه تمامي اقدامات اسراييل در زمينه تغيير وضعيت قانوني و جمعيتي بلندي‌هاي جولان غيرقانوني است.

در خصوص روند صلح خاورميانه نيز رهبران جنبش عدم تعهد بر اهميت تلاش جهت تحقق صلح فراگير و عادلانه بر اساس زمين در برابر صلح و قطعنامه‌هاي مشروع بين‌المللي و طرح صلح عربي تاكيد كردند.

سران اين نشست حمله نظامي اخير رژيم صهيونيستي عليه ساكنان نوار غزه را نيز محكوم كرده و خواستار تحقيقات دقيق در خصوص جنايت‌ها و تجاوزات اسراييلي و مواخذه و محاكمه عاملان آن شدند.هم‌چنين تحريم نوار غزه اقدامي غير قانوني و غير انساني خوانده شده و گشودن فوري و غير مشروط گذرگاه‌ها درخواست شد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران، سه شنبه ۱6 تیر

بی بی سی:سه شنبه 16 تير 1388(7 ژوئيه 2009)

"پاسخ تند مقامات ایران به سخنان جنجالی معاون اوباما" عنوان اصلی اعتماد است و "فتنه هائی که دشمن به آن ها امید بسته بود" که از زبان رهبر جمهوری اسلامی نقل شده تیتر اول ایران، همین گزارش در جوان با جمله "غربی ها مراقب رفتار خود باشند" منعکس شده و در جام جم با "دوست و دشمن را اشتباه نگیرید"، روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "دوست را به خاطر یک خطا دشمن به حساب نیاوریم"، رسالت "اخطارشدید رهبر انقلاب به دولت های غربی" را در صدر گزارش های خود آورده و صدای عدالت نوشته "معرفی مردم ایران به عنوان اغتشاشگر اهانت به ملت است" و کیهان "دوست را به خاطر خطا دشمن ندانید و دشمن معاند را دوست نگیرید" برای تیتر اول خود برگزیده است.

"نفس تهران به شماره افتاد" تیتر اول آفتاب یزد است و "حسرت تنفس در هوای آزاد" عنوان سرمایه و مردم سالاری "ضعف شدید دولت در حفاظت از محیط زیست" را در صدر گزارش های خود آورده است.

حیات نو در تیتر اول خود از قول یک امام جمعه نوشته "پس از اقناع ملى مى‌توان به تفاهم ملى رسید" و دنیای اقتصاد از "تعیین تکلیف یارانه نقدی" خبر داده است.

کیهان در سرمقاله خود نوشته مشی ایران و قدرت های غربی در این ۴ ساله کاملاً معکوس شده بود. ۶- ۵ سال پیش، این غرب بود که فشار می آورد و امتیاز می گرفت و متقابلاً سرزنش و اتهام بار می کرد. اما از سال ۲۰۰۵ - روی کار آمدن دولت اصولگرا- جای طرفین بازی عوض شده بود. هر چه ایران از انفعال بیرون می آمد و بیشتر حقوق خود را اعاده می کرد، طرف آمریکایی و اروپایی بیشتر در لاک دفاعی و منفعلانه فرو می رفت.

به نوشته این روزنامه آنها امید بستند که شاید با اجرای پروژه های چند ماهه توسط برخی عناصر یارگیری شده داخلی طی چند سال اخیر بتوانند به چند امتیاز دست پیدا کنند اول ناامید کردن افکار عمومی دیگر مهندسی افکار عمومی، روی کار آوردن رئیس جمهوری که سیاست خارجی کشور را دوباره به روزگار انفعال و امتیازبخشی برگرداند و دیگر این که اگر هیچ یک از این دو خواسته عملی نشد، آشوب و جنگ داخلی راه بیندازند و ملت را چنان با هم درگیر کنند که دیگر هیچ گاه نتوان سراغی از "ملت ایران" به مفهوم یک کل متحد و منسجم و باانگیزه گرفت.

مصطفی ایزدی در سرمقاله صدای عدالت علی رغم این که شخصیتهای برجسته نظام و انقلاب اسلامی به طور مکرر طرفداران نامزدها را از آشوبگر جدا کرده اند رسانه های هوادار دولت ، تبلیغ می کنند که آشوبگران ، هوادار نامزدهای اصلاح طلب هستند؟ آشوبگرانی که هنوز هویت آنها و محل اعزامشان به خیابانها مشخص نیست و اگر هم مشخص است به دلیل وابسستگی آنان به تندروهای مخالف اصلاحات فعلا صلاح در معرفی آنان نیست. نتیجه ای که هیات تحقیق مجلس شورای اسلامی به آن رسیده است. آیا مخالفت تندروهای مجلس با این هیات و نظرات اعضای آن به دلیل همین افشاگری آشکار نیست؟‏

نویسنده این مقاله با اشاره به گفته های مقامات اطلاعاتی و امنیتی درباره دست دادن خارجی ها در تحرکات اخیر پرسیده مگر وزارت اطلاعات نتوانسته سفارتخانه انگلیس را در گرفتن کارمند محلی مراقبت نماید؟ مگر نیروهای وزارت از اقدامات نیروهای فوق الذکر قبل از هر اقدام تخریبی یا جاسوسی اطلاع نداشته اند؟ چرا قبل از این همه تلخی روابط بین ایران و انگلیس موضوع را حل و فصل نکردند؟

سئوال دیگر نویسنده سرمقاله صدای عدالت این است مگر دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در دادن ویزا به کسانی که از خارج آنهم از ممالک مظنون می آیند بررسی لازم را نمی کند؟ در صورتی که می دانیم هر آن احتمال اعزام جاسوس و فتنه گر به کشورهای جهان سوم وجود دارد.

علی میرباقری در مقاله ای در روزنامه اعتماد پرسیده چطورست که وقتی مردم قرارست پای صندوق های رای بیایند به عنوان نعمت و فرصت از آن یاد می کنیم و به عنوان طرفداران نظام به شدت از آن استقبال می کنیم اما وقتی بخشی از همین مردم با کمال آرامش و با حفظ اصول نظام جمهوری اسلامی تظاهرات آرامی را تحت عنوان دفاع از آرای خود و دفاع از اصول دموکراسی و ارزش های اسلامی و انقلاب اسلامی برگزار می کنند صهیونیست و دشمن نامیده می شوند؟

نویسنده مقاله اعتماد پرسیده چرا با سوءتدبیر و بی فکری، جوان دانشجویی که در کمال اعتقاد به نظام حاکم، اعتقاد و باور درونی اش را برای نظام به نمایش می گذارد تا فقط پیام رسانی کرده باشد را به بدترین شکل ممکن سرکوب می کنیم و فرصت پیش آمده را با همه توان، تبدیل به تهدید می کنیم؟ چرا فکر می کنیم بخشی از جامعه نخبه کشور دشمن است و همه کس و همه چیز را به کار می گیریم تا به زور و جبر ثابت کنیم که غیرخودی است و آنچنان تلقین کنیم که خودش هم باور کند از نظام نیست و دست به حرکات تخریبی و تهدید بزند؟

رسالت در تحلیلی پیرامون اعتراض هائی که درباره انتخابات صورت پذیرفت نوشته مردم کم کم فاصله خود را از کسانی که دغدغه وحدت و امنیت ملی و درک درستی از دشمنی های آمریکا و اسرائیل ندارند زیاد می‌کنند.

به نوشته این روزنامه اینکه میلیون ها دلا‌رسرمایه گذاری آمریکایی ها و اروپایی ها و نیز برخی دولت های عربی ناسازگار با ملت ایران در انتخابات اخیر ایران ظرف دو روز به باد می‌رود، اگر برخی خواص و دوستان غافل سطح آگاهی های خود را در سطح همین مردم کوچه و بازار حفظ کنند پرونده های توطئه در روی میز سیا خیلی زود برچیده می‌شود.

به نظر رسالت ملت ما در این انتخابات با اوباما و اتحادیه اروپا خیلی صریح و شفاف سخن گفت؛ ملت ما اعلام کرد؛ خط دولت و انقلاب ما در ایران ۲۴/۵ میلیون رای ندارد بلکه ۴۰ میلیون در صندوق‌های رای و ۷۰ میلیون در کف خیابان ها از انقلا‌ب دفاع می کنند؛ اگر باور ندارید یک بار دیگر امتحان کنید.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به تناقض هائی که در رفتار جناح محافظه کار با دولت احمدی نژاد وجود دارد نوشته به نظر می‌رسد اصل اساسی برای بسیاری از اعضای جناح موسوم به اصولگرایان، حفظ حاکمیت در جناح متبوع خود بوده که در این راستا، هرگاه لازم باشد سردمداری اعتراض به "عملکردهای ناراضی‌کننده" را بـه عهده می‌گیرند و هر زمانی که مصلحت اقتضا کند "سکوت مصلحتی" پیشه می‌سازند و عنداللزوم از رقابت درون جناحی جلوگیری می‌کنند تا بتوانند پیروزی‌های ادعایی خود در انتخابات را ناشی از "اتحاد اصولگرایان" جلوه دهند.

سردبیر آفتاب یزد گمانه زنی کرده که در آینده هم اصولگرایان همین سناریو را جلو می برند زیرا از یکسو احتمال حـضور فعال اصلاح‌طلبان در هر انتخاباتی در سال‌های نزدیک بسیار ضعیف است و از سوی دیگر، نتیجه عدم وجود رقابت، برگزاری انتخاباتی سرد و ناامیدکننده خواهد بود. پس اصولگرایان ناچار هستند از هم اکنون به فکر سامان دادن رقابتی ظاهراً جدی باشند تا جای خالی رقیب اصلی را پر کنند.

محسن ایلچی در سرمقاله دنیای اقتصاد به مناسبت روز صنعت و معدن نوشته امسال در شرایطی که بسیاری از واحدهای صنعتی و معدنی در انتظار انتشار برنامه‌های جدی دولت برای بهبود محیط صنعتی و فضای کسب‌وکار بوده‌اند، با خبرهای قابل توجهی همراه نشد. تنها نکته‌ای که از آن می‌توان به‌عنوان یک مشوق صنعتی یاد کرد، تخصیص دومیلیارد دلار اعتبار (در کل ۵میلیارد دلار) به واحدهای صنعتی است. اما آیا معضلات تولید و واحدهای صنعتی فقط با تخصیص این میزان اعتبار یا اصولا اعطای تسهیلات مرتفع خواهد شد؟

به نوشته این روزنامه، چالش یا بحران در واحدهای تولیدی که این روزها با کاهش تولید، تنزل درآمد حاصل از فروش و مشکل شناسایی سود قابل‌ ردگیری است، به‌طور قطع فقط با اعطای تسهیلات، استمهال بدهی‌ها، فریز شدن بدهی‌های مالیاتی، گماردن مدیران دولتی در واحدهای خصوصی و سایر مسکن‌های موقت بارها امتحان شده، رفع نخواهد شد.

بهنام مالکی در جوان نوشته: اقتصاد ایران در ‌دو دهه اخیر ‌به آزمایشگاهی برای تئوری‌‌های ناسازگار و باطل شده غربی تبدیل شده است که ناکارآمدی خود را بارها ثابت کرده‌‌اند و بخش مهمی از علل توسعه نیافتگی و فقرزدایی امروز در سرزمین ایران ناشی از همین تسلیم و سرسپردگی در برابر ادعا‌های موسوم به نظریه‌‌های اقتصادی غربی‌هاست. اقتصاد ایران امروزه به این دلیل فقیر شده است که از نظر دانش اقتصاد بومی و ایرانی و اسلامی، فقیر است.

به نظر نویسنده این مقاله: قانون بانکداری غیر ربوی داریم اما بانک‌ها در عمل خیلی به آن پایبند نیستند و شاید هم به آن اعتقادی ندارند. سیاست‌‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی اگر با تکیه بر این اندیشه‌ها و مدل‌‌های ارمغانی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول بخواهد اجرا شود، هم طرح‌‌های مردم سالاری اقتصادی ایران به ویژه طرح توزیع سهام عدالت، ‌عقیم و ابتر خواهد ماند و هم بر مصیبت‌‌های اقتصادی کشور افزوده خواهد شد.

"خس و خاشاک تهران را تعطیل کرد" عنوان گزارش اصلی اعتماد است که نوشته از یکشنبه بود که مردم تهران به غیر از تنفس مواد آلاینده مجبور به تنفس گرد و غبار شدید هم شدند. شهری که تاکنون مردمش چنین هوایی را برعکس مردم جنوب و غرب ایران ندیده بودند. هوایی که مردم خرمشهر، اهواز و آبادان ماه هاست مجبور به ادامه زندگی همراه آن هستند.

به نوشته گزارشگر این روزنامه، شنبه گذشته اولین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت موارد اضطراری آلودگی هوای تهران بعد از چهار ماه تاخیر در محل استانداری تهران و با حضور دستگاه های ذی ربط برگزار شد؛ جلسه یی که در آن هیچ گونه هشداری درباره آلودگی شدید هوا اعلام نشد.

اعتماد در صفحه اجتماعی خود هم در همین باره نوشته: شاید دو روزی باشد که این گرد و غبار به تهران رسیده است، ولی بیش از یک ماه است که با غلظت زیاد در استان های جنوبی وجود دارد. به همین دلیل بود که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان به عراق سفر کرد تا در دیدار با نخست وزیر عراق مساله گرد و غبارها و ذرات معلق در هوا را مورد بررسی قرار دهند

به نوشته این گزارش اقدام رئیس سازمان محیط زیست در حال حاضر دیگر مشکلی را از مردم ایران حل نمی کند. بهتر است این مقام مسوول و مقامات دیگر کشوری به جای نوشیدن نوشدارو پس از مرگ سهراب هم اکنون اقدامی در جهت احیای دوباره تالاب هایی مانند ارومیه یا هامون داشته باشند و برای یک بار هم که شده از واگذاری تالاب های بین المللی مانند هورالعظیم یا مناطق حفاظت شده به وزارت نفت و نیرو خودداری کنند.

 

روزنامه های تهران؛ چهارشنبه 17 تیر

بی بی سی:چهار شنبه 17 تير 1388(8 ژوئيه 2009)

"تأكيد موسوى بر ضرورت اعتنا و توجه به چارچوب هاى قانونى كشور" تیتر اول ابرار است و "جلسه سه نفره خاتمی میرحسین و کروبی" عنوان اصلی اعتماد، روزنامه های سرمایه و صدای عدالت نیز "ديدار کروبی، خاتمی و موسوی درباره مسايل سياسی روز" را در صدر گزارش های خبری خود منعکس کرده اند. اما جوان "از آشوب كور ۱۸ تير تا كودتاى مخملى ۳۰ خرداد" را عنوان گزارشی قرار داده که در آن به اغتشاشگران و هواداران نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نسبت ارتباط با بیگانگان داده شده است.

ایران روزنامه دولت از "حمایت دولت از خانه دار شدن هفتاد در صد مردم" خبر داده و جام جم در عنوان اول خود نوشته "بررسی وزیران در رسانه ملی".

"ده ها کشته و زخمی در ناآرامی هاي استان مسلمان نشين چين" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است و آفتاب یزد هم در تیتر اول خود از "ادامه سرکوب مسلمان ایغور چین" خبر داده است.

حیات نو در گزارش اصلی خود از "ادامه بحران ‌گرد و غبار ‌در ‌کشور‌" خبر داده است.

"صبح ايران را تحريم می كنيد شب قرارداد تجاری می بنديد" به نقل از یک مقام اسرائیلی تیتر اول کیهان است.

به گزارش آرزو ترکتاز در نشریه اقتصادی سرمایه اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، التهابات ناشی از این نتایج در سطح جامعه و در بین سرمایه گذاران، و این اواخر نیز اعلام آلودگی هوای کشور و تعطیلی تهران و در نهایت اعلام دایر بودن بورس تهران در روز گذشته برخلاف تعطیل بودن بانک های کشور، موجب شده بورس تهران نتواند روزهای پررونقی را در پرونده کاری تیرماه خود ثبت کند.

جوان در گزارشی نوشته تعطيلى پيش بينى نشده تهران جداى از شرايط نامطلوب هوايى اگر چه براى برخى خوشحال كننده بود اما در برخى موارد از جمله انجام امور بانكى مشكل ساز شد و مردم را با نوعى بلاتكليفى مواجه كرد.

به گزارش این روزنامه با تعطيلى پيش بينى نشده دو روزه بانک ها، مردم، كسبه و بازاريان دچار مشكل و سرگردانى شدند و انجام امور بانكى آنها بر زمين ماند.

آفتاب یزد از قول آقای تابش رییس کمیسیون محیط زیست مجلس از اقداماتی نوشته که دولت می تواند برای مجبور کردن همسایگان غربی به رعایت مقررات و جلوگیری از آلودگی محیط به آن ها دست بزند.

این عضو فراکسیون اقلیت مجلس به نوشته آفتاب یزد در عین حال گفته "نوعی بي‌اعتمادی در مردم ايجاد شده كه به واسطه آن مردم تعطيلات ‌‌متأثر از شرايط بد آب و ‌هوا را به انتخابات و مسائل پس از آن مرتبط می‌كنند.‌"

در حالی که ایران روزنامه دولت خبر داده موسوی و کروبی جلسه ای برای زنده‌كردن اغتشاشات برپا کرده اند، چند روزنامه صبح خبر از جلسه دیدار رییس جمهور سابق و میرحسین موسوی و مهدی کروبی داده اند که در آن به نوشته روزنامه صدای عدالت با اشاره به سخنان تأسف‌بار خطيبی از منبر نماز جمعه که‎ ‎اقدامی خلاف قانون و خلاف شرع و ضدبشری چون اعتراف‌گيری را تأييد کرده بود، گفته شد‎ ‎ اين نوع رفتارهايی است که اعراب جاهلی با عمار ياسرها داشته اند و جای تعجب است‎ ‎خطیبی که خود بايد حافظ ارزش های اسلامی باشد به اين رفتار اذعان و افتخار کند.

سرمایه نوشته در ملاقات محمد خاتمی، مهدی کروبی و ميرحسين موسوی این سه به شدت از حمله به مردم بی گناه و حمله‎ ‎به خوابگاه ها و منازل مردم انتقاد کرده و نمونه‌های بسيار تکان‌دهنده‌ای از‎ ‎وحشی‌گری‌های لباس‌شخصی‌ها که با حمايت قوای امنیتی صورت گرفته، ذکر کرده اند.

به نوشته این روزنامه رهبران جنبش اصلاحات با اشاره‏‎ ‎به شهادت هموطنانی که تنها جرمشان اعتراض به تقلبات انتخاباتی بوده، گفته اند که‎ ‎مردم حرکت های مسالمت جويانه‌ای داشته اند و يک راهپيمايی چند ميليونی خودجوش را با‎ ‎آرامش و نظمی فوق‌العاده اداره کردند که با اندک تدبير و اعتنا به حق آنها و بيزاری‎ ‎جستن از دروغ و بی‌احترامی به مردم امکان داشت جريان امور به يک بحران مل تبديل نشود.

کیهان در سرمقاله خود نوشته با توجه به وقايعی كه در جريان انتخابات و بعد از آن پيش آمد، با القاء شبهه و شايعه تقلب و انحراف در انتخابات، توسط دشمنان خارجی و دنباله های داخلی آنان به بخشی از سرمايه اجتماعی نظام آسيب وارد شد. قاعدتا اولين گام دولت نهم بازسازی اين سرمايه است. برگرداندن فضای كشور از لحاظ سياسی، فرهنگی و اجتماعی به شرايط قبل بايستی از سوی دولت جديد مورد توجه جدی قرار بگيرد.

به نظر کیهان انتظار جامعه آن است كه دولت گامهای جدی تری در اصلاح قيمت ها و مهار تورم بردارد. دغدغه اشتغال و بدست آوردن یک موقعيت شغلی مناسب، مسكن و ازدواج اذهان جوانان و خانواده های آنان را به خود مشغول كرده است. مردم انتظار دارند دولت دهم در اين باره نیز چاره ای اساسی بينديشد.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته چهار سال پس از آنکه دولت اصلاحات کليد ساختمان رياست جمهوری خيابان پاستور را به اصولگرايان سپرد، بار ديگر قريب به چهارده ميليون نفر از ايرانيان سراسر کشور (نه فقط پايتخت و کلان شهرها) به آرمانهای جنبش اصلاحی رای مثبت دادند و اگر چه اين تعداد براساس آمارهای وزارت کشور، برای پيروزی در انتخابات کافی نبود اما مهم اين است که با استناد به اين آمار رسمی می توان استدلال کرد که هنوز هم جنبش اصلاحات از وزن اجتماعی قابل توجهی در ميان اقشار مختلف جامعه ايرانی برخوردار است.

نویستده این مقاله بر این اساس نتیجه گرفته ساده انگارانه است اگر تصور شود که از دوم خرداد 1376 تا بيست و دوم خرداد 1388، طی دوازده سال، جنبش اصلاحی از جامعه ايرانی برچيده شده است و امروزه صرفا محدودی از نخبگان و روشنفکران تنها در لا به لای متون تئوريک و به صورت انتزاعی از اصلاحات سخن می گويند.

به نظر نویسنده مردم سالاری گزافه نيست اگر انتظار داشته باشيم که امکانات و شرايطی فراهم شود تا صدای اين جمعيت بزرگ چهارده ميليون نفری از رای دهندگان، شنيده شود؛ انتقادهايشان مورد توجه قرار گيرد و مهمتر از همه اينکه، هويت و موجوديت آنها به عنوان شهروندانی آگاه و البته نگران، به رسميت شناخته شود.

روزنامه اقتصادی سرمایه خبر داده که پاکستان پروژه نوزده ساله خط لوله گاز را متزلزل کرده است و درحالی که به نظر می رسید با امضای توافقنامه نهایی پروژه صادرات گاز به پاکستان، باید در انتظار تسریع در اجرایی شدن این پروژه بود، اما پاکستانی ها احتمالات جدیدی را در این زمینه مطرح کرده اند و به دنبال تصویب طرحی برای دریافت گاز ایران از مسیر دریا هستند.

سرمایه گزارش داده که خروج هند از طرح و تغییر تصمیم پاکستان در حالی اتفاق می افتد که ایران پیشتر زیرساخت های خطوط لوله را برای انتقال گاز از استان سیستان و بلوچستان به سوی پاکستان آماده کرده است.

اعتماد نوشته همان طور که از گفت وگوی تلفني مشهود است اين منبع علت خاصی را دليل قطعی اس ام اس می داند، اما گفت وگوهای ديگری نيز از ساير خبرگزاری ها در اين باره منتشر شده بود که در زير پاره ای از آنها را می خوانيد.

امير دبيری مهر در صدای عدالت با این مقدمه که اين روزها همه بيشتر در جست‌وجوی شنيدن سخنان مردی هستند كه ترجيح داده كمتر سخن بگويد نوشته غيبت آيت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران نيز كنجكاوی درخصوص سكوتش را دوچندان كرد. اهميت رويدادهای انتخاباتی پس از آن به‌قدری بود كه انتظار مردم را برای ورود رجال سياسی بالا برد؛ به‌گونه‌ای كه بعد از خطبه تاريخی و ماندگار مقام معظم رهبری در نماز جمعه همگان چشم‌‌انتظار تحليل شفاف و جامع مرد شماره 2 نظام اسلامی يعنی هاشمی‌رفسنجانی هستند.

به نوشته این مقاله به‌ويژه كه هاشمی‌رفسنجانی درحال‌حاضر هم رئيس مجلس خبرگان رهبری است و هم رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اما اگر در اين منصب‌ها هم نبود همچنان مرد شماره 2 نظام اسلامی بود زيرا از ميان ياران كليدی بنيانگذار جمهوری اسلامی يعنی آقايان طالقانی، مطهری، بهشتی، باهنر، منتظری، موسوی‌اردبيیي، هاشمی‌رفسنجانی و آيت‌الله خامنه‌ای برخی در قيد حيات نيستند و بعضی در گوشه عزلت به‌سر می‌برند.

 

مرور روزنامه های صبح تهران: پنجشنبه 18 تیرماه

بی بی سی:پنجشنبه 18 تير 1388(9 ژوئيه 2009)

"در پروژه های نفتی ایران چین جایگزین اروپا می شود؟" عنوان اصلی آفتاب یزد است، و "تبعات منفى اصلاح ‌بودجه ‌به ‌عهده ‌مجلس ‌است" عنوان گزارشی است که حیات نو آن را در صدر اخبار خود آورده است.

"من مخالف رفتار پلیسی هستم" تیتر اصلی ابرار که از زبان رییس دولت نوشته، روزنامه ایران از "تیم دولت در آستانه آرایش جدید" خبر داده و جام جم نوشته "کابینه در آستانه تغییرات گسترده".

روزنامه جمهوری اسلامی در صدر اخبار خود از "گسترش مخالفت با اجلاس سران گروه ۸ در ایتالیا" نوشته، خراسان "اختلاف نظر سران گروه ۸ درباره تشدید تحریم ها علیه ایران" را تیتر اول خود قرار داده، اعتماد "تکذیب چراغ سبز حمله به ایران" مهم دیده و کیهان "ایران را محور اصلی بلوک جدید قدرت در منطقه" دیده، صدای عدالت و سرمایه "غیبت پی در پی هاشمی رفسنجانی" را پراهمیت ترین خبر امروز خود قرار داده است.

اعتماد در گزارش اصلی خود پیرامون گرد و غبار در تهران که موجب تعطیل مدارس و کسب و کار ها شده است نوشته اگرچه سازمان های مسوول، پیش بینی کرده بودند غائله پرسر و صدای گرد و غبار و آلودگی غیرمنتظره هوا در نهایت تا چهارشنبه می خوابد، اما آسمان دیروز ایران گواهی بر چیز دیگری می داد.به گزارش این روزنامه تهران دیروز همچنان تحت سایه سنگین گرد و غبار آمیخته به آلودگی قرار داشت، تا خلاف اخبار خوشایندی را روایت کند که در روزهای گذشته مدام از سوی خبرگزاری ها و صدا و سیما روی آن تاکید شده بود.

به نوشته گزارشگر اعتماد همه ماجرا البته خلاصه در تهران نبود. به جز اخبار خوبی که از برخی استان های مرکزی نظیر اصفهان درباره عادی شدن شرایط منتشر می شد، از سایر مناطق کشور به خصوص بخش های غربی خبرهای چندان خوشی به گوش نمی رسید.

سرمقاله روزنامه صدای عدالت به نقد تازه ترین گفته های رییس دولت پرداخته و نوشته: آیا با توجه به تاکید محمود احمدی نژاد برتغییرات وسیع در کابینه و این که من خودم علاقه مند تغیرم می توان گفت او صدای ملت ایران را شنیده است؟ چه احمدی نژاد در مناظرات تلویزیون بر مناسب بودن وضعیت موجود و نه تغییر که شعار سه نامزد دیگر انتخابات بود تاکید می کرد.

نویسنده این روزنامه سه گمانه زنی خوش بینانه و بینابینی و بدبینانه را در نظر آورده و در تحلیل آخر نوشته احمدی نژاد صدای ملت ایران را شنیده است ولی به آن گوش نسپرده چه اگر او خواهان تغییر هست اولا باید دیگر افراد متنفذ و بحث برانگیز دولت مانند محصولی و هاشمی ثمره ، بهبهانی و محرابیان را نیز از ترکیب دولت حذف کند و ثانیا بخشی از قدرت را در چارچوب آرام سازی فضای سیاسی و احترام به ۱۳ میلیون رای به رقبای خود واگذار کند و یک دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

رضا سماواتى در مقاله ای در حیات نو در نقد گزارش تازه رییس دولت و با اشاره به جمله او که گفته "در این انتخابات براى هیچ کس هیچ محدودیتى در اظهارنظر، انتقاد و مدنظر قرار دادن، ایجاد نشده بود" پرسیده مبانى استقرار حاکمیت توسط کدام یک از نامزدها به چالش کشیده‌ شد؟به راستى کدام یک از نامزدها در اظهارنظر از آزادى کامل برخودار و حتى مبانى استقرار حاکمیت را در ۳۰ سال گذشته به چالش کشید؟

نویسنده مقاله حیات نو تاکید کرده آقاى احمدى‌نژاد اذعان دارد که ملت ایران دریافتند این انتخابات کاملا پاک و سالم بود. اگر این چنین است پس دو راهپیمایى میلیونى مردم تهران و اعتراضات مختلف در سطح کشور و الله‌اکبرهاى شبانه مردم توسط چه کسانى انجام شده است؟اگر همه ملت سالم بودن انتخابات را پذیرفته‌اند چرا وزارت کشور با راهپیمایى قانونى معترضان موافقت نمى‌کند تا تعداد اندک آنها براى همگان اثبات شود؟

روزنامه سرمایه در تیتر اول خود از طولانی شدن غیبت هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران خبر داده و در این باره نوشته: نماز جمعه این هفته تهران به امامت محمد امامی کاشانی برگزارخواهد شد. به این ترتیب آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی برای چهارمین هفته متوالی که می بایست در نماز جمعه شرکت کند، خطیب نماز جمعه تهران نخواهد بود

این روزنامه تاکید کرده : ‏آخرین باری که هاشمی رفسنجانی نماز جمعه تهران را اقامه کرده اول خرداد امسال (۲۲ روز پیش از برگزاری انتخابات) بوده .‏امام جمعه تهران رهبر نظام است که معمولا در چند مناسبت مذهبی یا در مقاطع مهم سیاسی نماز جمعه تهران را اقامه می کند و ‏آیت الله هاشمی رفسنجانی قدیمی ترین امام جمعه موقت تهران است که از ماه های اول انقلاب اسلامی خطیب نماز جمعه بوده است.

خراسان در گزارشی نوشته براساس آمارهای رسمی ۱۰درصد کالاهای وارداتی ایران از پارچه گرفته تا سنگ قبر، که معادل ۶میلیارد دلار است از کشور چین وارد می شود. به تازگی حتی صنایع دستی منسوب به اصفهان هم از کشور چین وارد شده که تعطیلی ۳۰درصد کارگاه های تولید صنایع دستی اصفهان را در پی داشته است. گزارشگر این روزنامه تاکید کرده ۹۰درصد بازار لوازم خانگی ایران در تسخیر کالاهای چینی بی کیفیت قرار دارد. به عنوان مثال کولرهای چینی که وارد ایران می شود با استانداردهای انرژی ایران سازگار نیست و واردکنندگان و مسئولان هم به این موضوع توجهی ندارند.

در ادامه گزارش خراسان آمده واردات بی رویه کالاهای چینی و قاچاق آن سبب ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی شده است به نحوی که برخی از آن ها تنها با ۲۰درصد توان تولیدی خود کار می کنند. به گفته کارشناسان به دلیل آن که بازار از اجناس چینی بی کیفیت و ارزان قیمت اشباع شده، فرصت رقابت، عرض اندام و امکان تولید با حداکثر توان از صاحبان کارخانجات گرفته شده است. در واقع واردات بی رویه و قاچاق بی حد و مرز کالاهای چینی به بازارهای ایران، کمر تولیدکننده را شکسته است.

آفتاب یزد سرمقاله خود را به ماجرای سرکوب مسلمانان ایغور چین اختصاص داده و به یاد آورده که دو سال پیش در جنجال محاکم فرانسه با دختران مسلمانان محجبه روزنامه کیهان نوشته بود دولت باید از موقعیت مغتنمی که فرانسوی ها در بازار نفتی ما دارند بهره بگیرد و آن ها را مجبور به رعایت دختران محجبه کند.

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به اخباری که درباره قرار گرفتن چینی ها در موقعیت بالاتری در صنایع نفت و گاز کشور منتشر شده نوشته : شش سال بعد از رانده شدن اروپائی ها و از جمله فرانسوی ها از صنایع نفت و گاز ایران اکنون دولت چین مشغول بهره‌مند شدن از امتیازات نفتی در ایران است.

به نوشته این مقاله این که اعلام شده شرکت توتال فرانسه در صورت توافق با پیمانکار چین می‌تواند در بخش پایین دستی فاز ۱۱ پارس‌جنوبی و حتی با افزایش سهم خود در بخش بالادستی با شرکت چینی همکاری کند می توان حدس زد هیچ تغییری به مساله نخواهد داد و قاعدتا چینی‌ها که قادربه اجرای مستقل پروژه‌های بزرگ نفتی نیستند ناچار خواهند بود پشتیبانی فنی پروژه را به شرکت توتال بسپارند و به این طریق، هم خودشان به نوایی بـرسند و هم مشکل سیاسی شرکت توتال که با محدودیت‌هایی از طرف دولت فرانسه مواجه است را به این طریق حل کند که شرکت فرانسوی به جای ایران ،‌با چینی‌ها قرارداد ببندد!

کیهان در سرمقاله خود به دیدار رییس جمهور ایالات متحده از شوروی اشاره کرده و نوشته باراک اوباما در تجزیه و تحلیل سیاست خارجی دوره بوش به این جمعبندی رسیده بود که جمهوری خواهان بیش از حد از ابزارهای قدرت ملی آمریکا استفاده کرده و از همراه ساختن دیگران چشم پوشیده اند و این به انزوای بین المللی آمریکا انجامیده است. او طی ماههای اخیر به دنبال ایجاد محوری تحت عنوان گروه کشورهای همراه بوده است آمریکایی ها تلاش کرده اند تا به بقیه بباورانند آنچه به نفع آمریکاست به نفع آنان نیز هست!
نویسنده سرمقاله کیهان نتیجه گیری کرده مذاکرات مسکو تا آنجا که به حاشیه ها- موضوع سپر دفاع موشکی در اروپای شرقی، ترانزیت نیرو و تجهیزات به افغانستان، بازسازی پیمان استارت ۲، بازسازی روابط روسیه، آمریکا و... - مربوط بوده، پیشرفت هایی داشته است ولی تا آنجا که به موضوع اصلی- ایران - مربوط بوده نتوانسته است آمریکا را به مطلوب خود نزدیک کند.

در پایان مقاله آمده شاید از این رو بود که اوباما لحن اولیه خود درباره روسیه- اینکه ما و شما بخش هایی از جهان متمدن هستیم و با مشکلات مشترکی نظیر تندروی اسلامی مواجه ایم- را کنار گذاشت و در مدرسه عالی اقتصاد روسیه از نیاز دولتمردان روسیه به قانون مداری و جلب رضایت شهروندان حرف زد و آن را شرط بقاء دولت در روسیه معرفی کرد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۰ تیر

بی بی سی:شنبه 20 تير 1388(11 ژوئيه 2009)

"مهلت دو ماهه برای مذاکره ایران و اروپا" تیتر اول اعتماد است، سرمایه همین خبر را با عنوان "سران جی هشت سه ماه به ایران مهلت دادند" منعکس کرده و ابتکار با تیتر "عقب نشینی گروه هشت در برابر ایران" همین خبر را دارد.

ایران روزنامه دولت در عنوان اصلی از "پرداخت تسهیلات مسکن و اشتعال به مردم" نوشته، آفتاب یزد از "لزوم حداقل تغییر یک سوم وزیران"، "کارگران همچنان اسیر قراردادهای موقت" تیتر جام جم است، جوان "ساختار دولت تغییر می کند" را آورده و دنیای اقتصاد از قیمت انرژی بعد از یارانه نقدی" گزارش داده است.

رسالت "اعتراض دولت و مجلس ایران به كشورهای غربی" را منعکس کرده، کیهان در تیتر اول خود نوشته "نهصد و ده روز بازداشت غیرقانونی، دیپلومات های ایرانی چطور آزاد شدند" و روزنامه جمهوری اسلامی "آزادی پنج دیپلومات ایرانی ربوده شده توسط آمریکا در عراق" نقل کرده است.

حیات نو این سخن امامی کاشانی را در خطبه های نماز جمعه تهران منعکس کرده که گفته "نسبت ‌دادن ‌القاب ‌زشت ‌به ‌افراد، جامعه ‌را ‌مى‌لرزاند" و صدای عدالت از "نشست نمایندگان موسوی، خاتمی و كروبی" خبر داده است.

مهرزاد غنی پور در گزارشی در سرمایه نوشته : روز گذشته پس از تعطیلی های چند روز اخیر و در پی ایجاد شائبه سیاسی بودن این تعطیلی ها هادی مقدسی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد هرکس عارضه طبیعی آلودگی هوا و گردوغبار را به سیاست ربط دهد در سیاستش رنگ و بویی از دیانت نیست.

سرمایه نوشته اما کارشناسانی همچون عباس عبدی معتقدند دلیل تعطیلی ها مهم نیست بلکه مهم تفسیر مردم از این موضوع است. عبدی می گوید: دولت تنها وظیفه اش تصمیم گیری نیست بلکه باید با مردم ارتباطی ایجاد کند که در مواقعی که تصمیمی می گیرد مردم به آن تصمیم اعتماد داشته باشند. در حال حاضر مردم به تصمیمات عادی هم اعتماد ندارند چه برسد به تصمیمات حاد.

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار انتخابات اخیر را نقطه عطفی در تحولات کلی کشور بحساب آورده که تکلیف بسیاری از مسایل را در جبهه بندی های کنونی روشن خواهد کرد و نوشته جامعه سیاسی ایران در شرایط حاضر در حال " کما "بسر می برد نخبگان،تحلیلگران،در گیجی مطلق هستند بخشی از رفتارها ی نا متوازن و هنجار شکن برامده از شوک وارد ه می باشد.

به نظر این مقاله در این شرایط رویکرد گروه پیروز بر تبدیل رقیب به دشمن متمرکز می باشد اتفاقات پیش آمده پس از انتخابات فضا را به گونه ای پیش برد که رقیب به هر شکل و نوعش به دشمن تبدیل شود تمام تحلیل ها و پیش داوری ها همه حول پروژه دشمن بودن رقیب بود ارایه مدارک، ساختن شواهد و... همه در راستای اثبات سو نیت رقیب و به منظور دشمن سازی از جریان معترض بود.

ابتکار در تشریح نظر گروه شکست خورده نوشته آن ها از همان ابتدا تلاش کرد نشان دهد با یک کودتا روبرو هستند و با تشکیک در تمام مراحل انتخابات نتیجه به دست آمده را حاصل کودتای از پیش طراحی شده تلقی کردند و بر این کودتا نام های مختلف گذاشتند کودتا علیه جمهوریت نظام،کودتا علیه ملت خواند در حالی که این هر دو گروه در یک کشتی نشسته اند و سوراخ کردن آن به نجات یک طرف ختم نخواهد شد.

صدای عدالت در سرمقاله خود به اقتدار قوه قضاییه پرداخته و احتمال داده که این قوه تنها جائی باشد که بتوانند با بررسی شکایت معترضیان به انتخابات ریاست جمهور اعتماد را به مردم بازگرداند.

به نظر جواد کارگزاری نویسنده سرمقاله این روزنامه جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت دینی بیش از هر نظام حکومتی دیگر در جهان بر پایه اعتماد مردم استوار گردیده است و تصور آن که چنین حکومتی بدون اعتماد مردم بتواند پایدار بماند تصوری از اساس غیر قابل تصدیق است. با این حال، عاملی باعث گشت که آسیب جدی به اعتماد مردم نسبت به جمهوری اسلامی وارد شد و عنصر عدم اعتماد نقش عمده‌ای در آرای دو نامزد اصلی داشت.

در ادامه این مقاله آمده وقتی نامزدها و طرفدارهایشان اتهام‌هایی را به یکدیگر وارد می‌ساختند که بیش از هر چیز-در صورت درست بودن- آسیب جدی به اساس جمهوری اسلامی می‌زنند. چرا چنین اتهام‌هایی طرح و به طور شهودی از سوی گروه‌های مختلف مردم پذیرفته می‌شوند؟ آیا این به این معنا نیست که "در شهر خبری هست" اما "در قوه قضائیه خبری نیست!"؟ جمهوری اسلامی تا کی باید چوب عدم اقتدار قوه قضائیه را بخورد؟ و باید بدانیم كه قوه قضاییه باید به عنوان یك بازیگر اصلی به حساب بیاید.

روزنامه های امروز تهران درباره حوادث و نارآرامی های دیروز گزارشی ندارند و تنها به نقل گفته های فرمانده نیروی انتظامی اکتفا کرده اند که گفته از میدان ولیعصر به بالا منطقه بحران است.

کیهان در گزارشی ادعا کردهدر حالی كه برخی پایگاه های اینترنتی و شبكه های ماهواره ای از چند هفته قبل پروژه تحریك مردم به حضور در خیابان ها به بهانه 18تیر را آغاز كرده و به شدت پی گیری می كردند، تعداد حاضران در برخی خیابان های تهران در روز پنج شنبه از چند صد نفر فراتر نرفت.

بنابر اطلاعات کیهان طراحی محافل سیاسی خاص در داخل و خارج ایران این بود كه ناآرامی ها در تهران كه با تحریك برخی از چهره ها و گروه های اصلاح طلب بازنده در انتخابات 22 خرداد، از فردای آن روز آغاز شد باید طوری تداوم می یافت كه در روز 18 تیر به اوج برسد اما روز پنج شنبه شهر تهران وضعیتی طبیعی را از سرگذراند و برخی آشوبگران- كه عمده آنها شناسایی شده اند- جز ایجاد ترافیك جزئی و آتش زدن چند سطل آشغال موفق به انجام كار دیگری نشدند.
کیهان از قول یک سایت خبری لبنانی و با اشاره به كشته شدن زن محجبه مصری در آلمان به مقایسه نحوه پوشش خبری آن با قتل ندا آقا سلطان در رسانه های غربی پرداخته و نوشته : كشته شدن ندا در ایران به یكی از سوژه های جهانی تبدیل شد اما قتل الشربینی در آلمان كاملا نادیده گرفته شده است.

همین روزنامه در سرمقاله خود نوشته با توجه به شواهد و قرائن یاد شده، شهادت مروه شربینی نمی تواند معمولی باشد، بلكه بدون كمترین تردیدی عامل اصلی آن دولت آلمان است و اولین و ابتدایی ترین اقدام در برابر این ماجرا كه علیه تمامیت جهان اسلام صورت پذیرفته ، اخراج سفرای دولت آلمان از كشورهای اسلامی است، خواسته برحقی كه ملت های مسلمان نباید از آن چشم پوشی كنند.

به نظر حسین شریعتمداری در این میان، از جمهوری اسلامی ایران كه پرچمدار نهضت جهانی اسلام است انتظار می رود در اخراج سفیر آلمان پیشگام باشد.

تحلیل کیهان این است که بحران مالی اخیر غرب، آلمان را در شرایط اقتصادی شكننده ای قرار داده است، هر هفته تعدادی از مراكز بزرگ صنعتی و تجاری آلمان ورشكست شده و آلمان صنعتی و ثروتمند چند دهه اخیر به ورطه سقوط اقتصادی نزدیك شده است. در این حال، قطع رابطه سیاسی و اقتصادی كشورهای مسلمان با دولت آلمان ضربه ای هولناك و انتقام پشیمان كننده ای برای این كشور خواهد بود بی آنكه كمترین تأثیر منفی برای جهان اسلام در پی داشته باشد.

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد با یادآوری قرارداد بزرگ نابوکو برای صادرات گاز به اروپا که عواید بسیاری برای دولت ترکیه خواهد داشت نوشته این كامیابی تركیه در حالی رخ می‌نماید كه ایران به عنوان دومین كشور دارای ذخایر گاز طبیعی هنوز در ابتدای راه صادرات گاز قرار دارد و به دلایل گوناگون فرصت‌‌ها را برای تبدیل شدن به یك بازیگر فعال در قرنی كه آن را قرن گاز می‌نامند، از دست می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تبلیغات وزارت نفت و سرنوشت نامعلوم قرارداد خط لوله صلح نوشته به هر دلیل، رهبران هند كه مستعدترین اقتصاد برای واردات گاز از ایران را داشتند به شكل‌های گوناگون از این كار اجتناب كردند. به این ترتیب ایران یكی از مهم‌ترین بازارهای پیش‌بینی شده برای صادرات گاز خود را در شرایط بسیار مبهم می‌بیند و دست كم برای یك دوره غیرقابل پیش‌بینی باید چشم به بازار كشورهای همسایه و بازار اروپا بدوزد.

در ادامه این مقاله آمده قرارداد صادرات گاز به امارات متحده عربی نیز كه به قرارداد كرسنت مشهور شده بود نیز با ابهام و سردرگمی مواجه است. دقت در طرح‌های خطوط لوله گاز ایران برای صادرات كه شامل چند طرح عمده است، نه تنها امیدواری ایجاد نمی‌كند، بلكه بر یاس و ابهام‌ها می‌افزاید.

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته کشتار مسلمانان ترک تبار اویغور توسط نیروهای امنیتی چین اگرچه چند روزی است به یکی از اخبار اول رسانه های دنیا بدل شده و حتی سبب شد رئیس جمهور این کشور کمونیستی اجلاس سران جی هشت را ترک کند و سر از فرودگاه پکن دربیاورد اما در ایران برخلاف موارد مشابه در خصوص برخورد با مسلمانان در نقاط مختلف دنیا، هنوز موضع گیری رسمی از سوی مسوولان دستگاه دیپلماسی و نهادهای تبلیغی دینی اعلام نشده است.

به نوشته این روزنامه سکوت که بر اساس دیدگاه برخی تحلیلگران در زمان کشتار مسلمانان چچن از سوی کشور روسیه نیز دیده شد، سبب شده این ابهام ایجاد شود که ممکن است به دلیل نوع روابط ایران با این دو کشور یعنی چین و روسیه، برخی ملاحظات در اعلام محکومیت این جنایت ها از سوی مسوولان ایرانی پدید آمده که از سوی کارشناسان و مردم انتقاداتی را در پی داشته است.

حیات نو در مقاله ای یادآوری کرده سوابق نشانگر آن است که اگر در گوشه‌اى از دنیا بر مسلمانى ستمى روا شود مسئولان ایرانى از کنار آن نمى‌گذرند. شاهد زنده آن، ماجرایى است که در آ‌لمان براى بانویى مسلمان رخ داده است اما همین آقایان در مقابل فجایع و جنایت دولت چین علیه مسلمانان به سکوتى سنگین گرفتار آمده‌اند.

نویسنده مقاله حیات نو پرسیده نکند خداى نکرده ایران با ملاحظه آنچه که منافع خود مى‌پنداریم از کنار خون‌هاى ریخته شده مسلمانان در گوشه‌اى از دنیا بگذریم. نکند که خداى نکرده آرمان‌هاى جمهورى اسلامى را به فراموشى بسپاریم.

خوب است یک بار دیگر قانون اساسى و تکلیف دولت جمهورى اسلامى در قبال مسلمانان جهان را مرورى کوتاه کنیم. نکند که خداى نکرده اصل اساسى جمهورى اسلامى یعنى استقلال از شرق و غرب و بیانات امام را از خاطر برده باشیم.

روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله خود را به سرکوب مسلمانان توسط دولت چین اختصاص داده و نوشته دولت چین با برخورد خشن و سركوب گرانه و به خاك و خون كشیدن مسلمانان سین كیانگ فقط به عمیق تر شدن زخم كهنه ای كه سالهای طولانی و پر التهابی را پشت سر گذاشته كمك می كند و هیچ مشكلی از مشكلات خود را حل نخواهد كرد.

این مقاله با اشاره به اعتراض ترکیه به کشتار مسلمانان توسط چین این سئوال را مطرح کرده که چرا چمهوری اسلامی سخنی نمی گوید نوشته هر چند گمانه زنی ها حكایت از مانع شدن ملاحظات سیاسی میان تهران و پكن از موضعگیری صریح و شفاف متولیان سیاست خارجی نسبت به وقایع سین كیانگ دارند لكن با توجه به اینكه مصالح امت اسلامی و رعایت جایگاه نظام جمهوری اسلامی از اهمیت بیشتری برخوردارند بی تفاوتی در قبال وقایع سین كیانگ قابل توجیه نیست.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته رییس دولت حداقل برای چهارمین بار از برخوردهای پلیسی با مساله حجاب انتقاد می کند و می گوید اجازه نخواهد داد چنین رفتاری تکرار شود اما در مقابل اعتراض مردم به انتخابات و نحوه برگزاری آن که عده بیشتری را شامل می شود کاملا سکوت کرده است.

سردبیر این روزنامه علاوه بر این موضوع مهم داخلی معتقدست در حادثه مهم سركوب خشن مسلمانان در چین است که دولت نه تنها مانند ترکیه اعتراضی نمی کند بلکه اعلام می دارد ایران از شركت‌های چینی دعوت كرده تا در پروژه‌های بـزرگ نفتی جمعاً به ارزش 8/42 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری كنند. در حالی كه میزان توانمندی فنی چینی‌ها قبلاً در پروژه‌هایی بسیار كوچك مانند احداث بزرگ راه شمال به نمایش گذاشته شده و قابلیت اعتماد به چینی‌ها در عرصه‌های سیاسی نیز با رای مثبت آن كشور به قطعنامه‌های ضد ایرانی شورای امنیت،‌آشكار شده است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۱ تیر

بی بی سی:یکشنبه 21 تير 1388(12 ژوئيه 2009)

"محرومیت دو همكار احمدی‌نژاد از عضویت در شورای نگهبان" تیتر اول آفتاب یزد است، ابتکار "آخرین گمانه ها درباره ترکیب کابینه" را در صدر اخبار خود آورده، اعتماد از حمله تازه سخنگوی دولت به هاشمی رفسنجانی" خبر داده، جام جم از قول شهردار تهران نوشته "تجربه های انتخاباتی قانون جدید می طلبد"، رسالت از قول حبیب الله عسگراولادی نوشته "وزرا پاکدست، شایسته و کارآمد باشند" و مردم سالاری در صدر گزارش های خود نوشته " همگان در فکر گسترش اعتماد عمومی باشند."

"کره شمالی باید به قطعنامه های بین المللی وفادار باشد" تیتر اول ابرار است، "گسترش اعتراض های جهانی به سرکوب مسلمانان در چین" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است، جوان "شهادت بانوی مصری مرگ حقوق بشر در اروپا" را در صدر اخبار خود آورده، صدای عدالت نوشته "اردوغان حوادث چین را نسل کشی خواند" و کیهان از قول دانشجویان در برابر سفارت آلمان نوشته "سفارت آلمان را تعطیل کنید."

ایران روزنامه دولت از "آغاز عرصه انبوه مرغ و گوشت ارزان" خبر داده، حیات نو از "بحران آگهى در صدا و سیما" نوشته که بعد از انتخابات اخیر پیدا شده است، دنیای اقتصاد "چشم انداز جدید در بازار نفت" را با اهمیت دیده و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی "سود پنج برابری مخابرات با قطع پیامک" را تیتر اول خود قرار داده است.

امیر مقامی در مقاله ای در صدای عدالت نوشته در حالی که بحران چین و مسلمانان را فراگرفته باید پرسید دولت ایران چه کرده است؟ تنها خبری که تاکنون اعلام شده است رایزنی تلفنی وزیر امور خارجه با دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی است، در حالی که چین نه عضو اصلی این سازمان است و نه حتی عضو ناظر. یا این که وزیر امورخارجه در تماس تلفنی با همتای ترک خود سرکوب مسلمانان را "محکوم" کرده . اما هنوز خبری از واکنش جدی و مؤثر دولت ایران و اعتراض به دولت چین نیست!

نویسنده مقاله صدای عدالت اضافه کرده دولت ایران طی سی سال گذشته در موارد متعددی نسبت به نقض حقوق مسلمانان در اروپا و خاورمیانه هشدار داده. پس اگر این پرسش پیش آید که اصلاً دولت ایران به چه حقی می تواند از نقض حقوق مسلمانان در چین انتقاد کند؟ مگر این از مسائل داخلی چین نیست؟ و مگر دولتها حق دخالت در امور داخلی یکدیگر دارند؟ پاسخ هر سه پرسش این است:اصولاً کشورها اصولاً حق ندارند در امور یکدیگر دخالت کنند اما وقتی سخن از نقض حقوق بشر به میان می آید وصعیت فرق دارد.

از جمله تحولات دیروز در موضوع بحران چین و سکوت دولت ایران سخنان دبیر سیاسی هیات موتلفه اسلامی بود که روزنامه های هوادار دولت منعکس کرده اند، در آن جا حمید رضا ترقی شورش مسلمانان چینی را تحریک آمریکا برای انقلاب مخملی خوانده و گفته دولت نباید از آن ها دفاع و در امور داخلی چین دخالت کند.

مردم سالاری در سرمقاله خود به همین موضوع پرداخته و نوشته نگارنده نمی خواهد ارتباط حسنه حزب اسلامی موتلفه و حزب کمونیست چین یا شرایط خاص کشورمان در عرصه بین المللی و امتیاز وتوی چین در شورای امنیت سازمان ملل را دلیل اصلی این اظهار نظر ایشان قلمداد کند و شاید اصلا در شرایط فعلی نباید به دنبال دلایل سیاسی چنین اظهار نظری رفت اما ای کاش در نظر آقای ترقی و شاید برخی از همفکران ایشان آمریکا اینقدر ابهت و شکوه نداشت که بتواند مسلمانان چینی را برای داشتن قرآن و انجام واجباتی نظیر حج علیه دولت وادار به شورش کند.

سرمقاله این روزنامه.با اشاره به کشتن شدن یک زن مصری در آلمان و واکنش انجام شده مقامات ایرانی که به دلیل اتفاقات پس از انتخابات از شدت وغلظت خاصی برخوردار بود نوشته این دفاع دارای مبانی قابل دفاع شرعی و حقوق بشری است اما آیا واقعا اگر در کشوری مانند چین این اتفاق رخ می داد آیا صدای اعتراض امثال ایشان بلند می شد؟ آیا آزادی داشتن کتاب قرآن و رفتن به حج مانند حفظ حجاب از واجبات مسلمانی نیست؟

حیات نو که روز گذشته در سرمقاله خود از بی اعتنائی دولت به بحران مسلمانان در چین انتقاد کرده بود امروز نامه ای را به چاپ رسانده که نویسنده آن ضمن پذیرش این انتقاد نوشته شبیه به آنچه در چین به وقوع پیوسته طى هفته‌هاى اخیر در منطقه کشمیر هم رخ داده است و متاسفانه دولت جمهورى اسلامى و حتى رسانه‌هاى رسمى ایران از پرداختن به آن پرهیز کرده‌اند، در حالی که جمعیت کثیرى از مردم کشمیر شیعه هستند.

کیهان در پاسخگوئی به تهدیدهای گروه جی هشت نوشته غربی ها طوری حرف می زنند كه گویی این ایران است كه در عراق و افغانستان و لبنان و فلسطین گیر افتاده و به دنبال راه خروج از بن بست می گردد. ایران هیچ وقت متقاضی مذاكره با آمریكا نبوده و حالا هم نیست. این آمریكایی ها بودند كه وقتی قدرت ایران در منطقه را انكارناپذیر و ثبات خاورمیانه را در گرو تعامل با ایران دیدند، دست نیاز به سوی تهران دراز كردند.

به نظر سرمقاله کیهان اگر مذاكره ای با ایران در كار نباشد این دیگران هستندكه باید فكری به حال خود بكنند و ایران جزو آخرین كشورهایی است كه از برچیده شدن میز مذاكره با غرب آسیب می بیند و ناراحت می شود.

این روزنامه تاکید کرده که اساسا استراتژی نصفه نیمه دولت اوباما درباره ایران فعلا با ایده تحریم سازگار نیست چرا كه تیم مسئول پرونده ایران در شورای امنیت ملی كاخ سفید عقیده دارد هرگونه اعمال تحریم علیه ایران در مقطع فعلی علاوه بر اینكه امكانپذیر نیست، به فضای مثبت لازم برای ورود به مذاكرات صدمه می زند و احتمال رسیدن به توافق را كاهش می دهد. در نتیجه آمریكایی ها فعلا به دنبال تشكیل یك گروه از كشورهای همراه هستند كه صرفا تعهد بدهند در صورت شكست مذاكرات، با انجام اقدامات اضافیعلیه ایران همراهی خواهند كرد. بیش از این فعلا چیزی وجود ندارد.

مهدی فضائلی در تحلیل سیاسی روزنامه جام جم اعتراض ها به انتخابات اخیر ریاست جمهوری را یک فتنه خوانده و نوشته در جریان این فتنه، چند كشور غربی خسارت زیادی دیدند. اول این كه به‌رغم حمایت‌های آنان فتنه خاموش شد و آنها در یك ماجرای كور سرمایه‌گذاری كردند و به حیثیت نداشته خود بیشتر لطمه زدند. ثانیا دست آنها و دشمنی آنها با ایران برای چندمین بار باز و آشكار شد.

به نوشته این روزنامه آمریكا می‌خواست ایرانیان مسائل گذشته را فراموش كنند و درهای تازه‌ای بگشایند اما نه‌تنها تاریخ پر از ظلم و ستم آنها فراموش نشد، بلکه خیانتی دیگر نیز به فهرست قبلی افزوده شد. و در نتیجه تعاملشان با ایران دشوارتر از قبل خواهد بود و مذاكراتی كه آنها به‌دنبالش بودند اگر آغاز شود در فضایی تیره و در یك بی‌اعتمادی كامل انجام خواهد شد.

سرمایه تیتر اصلی خود را به این سخن سردار رویانیان رییس راهنمائی و رانندگی اختصاص داده که گفته یک عده آشغال می گویند رهبر نظام و قانون را باید تغییر داد.

این روزنامه در گزارشی با اشاره به گفته چند روز پیش فرمانده ناجا که بلوار کشاورز به بالا منطقه بحران است نوشته تحلیلگران مستقل مسائل اجتماعی معتقدند نخستین گام برای تلطیف وضعیت بحران عدم تحریک حریف مقابل است.

به نوشته سرمایه حتی اگر افراد مورد نظر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور وجود خارجی داشته باشند، زیبنده یک مقام انتظامی جمهوری اسلامی نیست که با چنین ادبیاتی آنها را مخاطب قرار دهد چنان که پروفسور محمود آخوندی حقوقدان برجسته با غیرقانونی خواندن استفاده از کلمات توهین آمیزی چون آشغال در سخنان مسوولان گفته متاسفانه هم اکنون کسانی در راس کار هستند که نه به ارزش های اجتماعی اهمیتی می دهند و نه اطلاعی از حد و حدود حقوقی و قانونی خود دارند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به اقداماتی اشاره کرده که دولت انجام می دهد تا شرایط کشور را طبیعی جلوه داده و نشان دهد که همه چیز به حالت طبیعی برگشته است، از جمله آن که با چه اصراری می خواستند از مراجع تقلید تبریک و ابراز خوشحالی دریافت دارند اما امکان پذیر نشد این مسئله تا آنجا پیش رفت كه برخی رسانه‌های حامی دولت، حریم مراجع را مورد حمله قرار دادند كه چرا پیروزی احمدی‌نژاد را تـبـریـك نگفته‌اند! در واقع می‌توان گفت حامیان صددرصدی روند انتخابات به دنبال ارائه دلیلی برای اثبات افزایش هم زبانی با خود بودند اما عدم همراهی بسیاری از سیاستمداران، علما، دانشگاهیان و احزاب مختلف با آنها، دلیل دیگری شد كه حقانیت معترضان انتخاباتی را ثابت می‌كرد. ‌‌

به نوشته سردبیر آفتاب یزد با گذشت یك ماه از انتخابات، اكنون نه تنها دلـیلـی بر ترجیح سخن موافقان دولت بر ادعای حامیان موسوی و كروبی مشاهده نمی‌شود بلكه ادامه سكوت برخی از چهره‌های سرشناس و افزوده شدن معترضان ساكت دلایل تازه به نفع معترضان به دست داده و هر دلایل معترضان، قوی‌تر و محكمه‌پسند‌تر از ادعاهای هواداران دولت می شود.

در ادامه این مقاله آمده اكنون نوبت طرف مقابل است تا با خروج از كلیشه‌هایی كه در یك ماه اخیر مورد استفاده قرار گرفته است دلیل قانع‌كننده‌ای ارائه نماید تا حداقل افرادی از طرفداران قبلی خود در جناح اصولگرا را به جمع حامیان فعلی روند انتخابات بیفزایند. این گروه نباید فراموش كنند كه بستن یك پرونده در ذهن ایرانیان هوشمند و نجیب، به اندازه بستن ظاهری پرونده توسط بازكنندگان ذی‌نفع آن، آسان نیست؛ اگرچه ممكن است برخی مصلحت اندیشی‌ها موجب تمكین عده‌ای از افراد شود.

محسن ایلچی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اقتصاد كشور تا اندازه زیادی به دلیل پیامدهای بیماری هلندی و نیز تاسی از بحران جهانی غرب، با كمبود منابع مالی سرمایه‌گذاری روبه‌رو شده است. در این میان، كسری بودجه آشكار و پنهان كه ارقام متفاوتی در رابطه با آن اعلام می‌شود، ضرورت استفاده بهینه از منابع محدود را به همه دست‌اندركاران فضای كسب‌و‌كار گوشزد می‌كند.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در این وضعیت جدی كه بنگاه‌ها، موسسات مالی و كلیه دستگاه‌های مسوول با كمبود منابع مالی قابل دسترس روبه‌رو هستند، این سمت‌و‌سوی سیاست‌های عمومی كشور است كه می‌تواند زمینه بهره‌برداری از امكانات و منابع كشور را فراهم كند.

 

بررسی روزنامه های تهران، دوشنبه 22 تیر

بی بی سی -دوشنبه 22 تير 1388(13 ژوئيه 2009)

"در برابر كشتار وسيع مسلمانان چين دولت ايران نبايد سكوت كند" تیتر اول آفتاب یزد است که از قول آیت الله مکارم شیرازی آمده، ابرار از قول همین مرجع نوشته "روابط دوستانه با چین دلیلی برای سکوت در مقابل سرکوب مسلمانان نیست"، روزنامه جمهوری اسلامی هم در عنوان اصلی خود از قول مراجع تقليد وجامعه مدرسين حوزه علميه قم نوشته "جهان اسلام از حقوق مسلمانان چين دفاع كند"، حیات نو از "انتقاد شديد مراجع از ‌سکوت دولت در برابر قتل عام مسلمانان چين" خبر داده، اعتمادملی از "انتقاد مراجع از سکوت دولت در برابر سرکوب مسلمانان" نوشته، مردم سالاری از "انفعال دولت در مقابل کشتار مسلمانان چین" خبر داده است و "واردات قطعات چینی صدمه به قطعه سازان خودرو" تیتر اصلی جام جم را تشکیل می دهد.

"نامه دو سردار درباره حوادث بعد از انتخابات" عنوان اصلی ابتکار است، اعتماد "فرمانده متهم می کند" را برای نامه رییس ستاد نیروهای مسلح پیرامون نقش این نیروها در ناآرامی های اخیر برگزیده و سرمایه از متن نامه محسن رضائی نقل کرده "ادامه وضعیت فعلی ایران را به فروپاشی می کشاند".

رسالت در تیتر اصلی خود از قول وزیر خارجه نوشته "سازمان ملل ربايش ديپلمات هاي ايراني را پيگيري كند" و کیهان بر گزارشی درباره آزادی دیپلومات های ایرانی که در عراق به دست نیروهای آمریکائی گرفتار بودند از زبان همین مقام نوشته "آمریکا را تحت پیگرد قضائی قرار می دهیم".

صدای عدالت در تیتر اول خود از قول عزت الله سحابی نوشته "موسوی، خاتمی و كروبی جبهه سياسی تشكيل دهند" روزنامه ایران از "استقبال از تغییرات کابینه" خبر داده و دنیای اقتصاد از "بازار مسکن در آمار جدید" گزارشی داده است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به یاد آورده که ‌در سه سال گذشته كه پرونده ايران در شوراي امنيت قرار داشت و چهار قطعنامه ضدايرانی صادر شد چينی‌ها نه تنها در برابر تحريم‌های سياسی بر عليه ايران از حق وتو استفاده نكـردنـد بلكه حتی حاضر نشدند برای دلخوشی دوستان ايرانی خود را‌‌ی ممتنع به گلدان را‌‌ی گيری شورای امنيت بيندازند. اين در حالي است كه در همين مدت، چيني‌ها دوبار از حق وتو براي جلوگيري از محكوميت رهبران زيمبابوه و ميانمار استفاده كرده‌اند.

به نوشته سردبیر این روزنامه اگر انتخاب چين به عنوان شریک استراتژيك در بزرگترين قراردادهاي نفتي، متكي به توجيهات فني و اقتصادي است دولتمردان بايستي بلافاصله به فكر رفع نگراني كارشناسان داخلي باشند اما اگر اين كار ناشي از ضرورت‌هاي سياسي است بايستي به اين پرسش اساسي پاسخ داده شود كه چين چه توقعي از ايران دارد و در برابر آن، چه امتيازي نصيب ايران خواهد شد؟

در ادامه سرمقاله آفتاب یزد آمده اگر جلوگيري از تشديد تحريم‌هاي ضد ايراني، مورد نظر دولتمردان است چرا تاكنون به گونه‌اي سخن گفته شده كه گويي نه تنها تحريم‌ها، مشكلي ايجاد نكرده بلكه به نفع كشورمان بوده است. اگر اينگونه باشد قاعدتاً جلب مساعدت فرضي - و كـم‌احتمـال- چينـي‌هـا در برابر تحريم‌هاي بين‌المللي، آنقدر ارزش ندارد كه به خاطر آن نسبت به تحولات اخير چين، سكوت شود.

داریوش قنبری نماینده مجلس در صدای عدالت نوشته بسياري سکوت ايران در برابر کشته شدن چيني‌هاي مسلمان را ناشي از حجم قرارداد‌هاي تجاري ميان ايران و چين مي‌دانند چرا که ايران در برابر اين مسئله به راحتي سکوت کرده اما در برابر کشته شدن يک زن محجبه مصري در آلمان مقامات ديپلماتيک آن کشور را احضار می کند‏ .اين اقدامات موجب شده است که براي جهان اسلام اين تصور پيش آيد که ايران مدافع مسلمانان مظلوم فلسطيني است و اگر هر مسلماني در سراسر جهان مورد ظلم واقع شود از نظر ايران فاقد اهميت است.

به نظر این نماینده اقلیت مجلس اين موضع‌گيري پايگاه ايران در جهان اسلام را به شدت تضعيف مي‌کند و ديگر ايران در جهان اسلام مورد اعتماد قرار نمي‌گيرد به خصوص اينکه ايران در مورد کشتار مسلمانان چچن نيز اين رويه را دنبال کرد به هر حال هرچه زودتر بايد به دوگانگي در سياست‌خارجي پايان داد به‌گونه‌اي که بين منافع ملي و منافع ايدئولوژيک بايد يکي را برگزيد و تمام سياست‌هاي کشور را بر اساس آن پايه‌ريزي کرد.

صادق زیبا کلام در مقاله ای در اعتمادملی با یادآوری برخورد دوگانه دولت با مساله مسلمانان در نقاط مختلف جهان نوشته این در حالی است که به‌زعم ما غربي‌ها در زمينه نقض حقوق‌بشر در كشورهاي همپيمان و متحدشان سكوت كرده و خيلي به روي خودشان نمي‌آورند، اما اگر اين نقض در كشورهاي دشمن و مخالف‌مان صورت گيرد، آن‌‌وقت همه سراپا خشم و غضب مي‌شوند و با تمام وجود در مقام داد و فرياد براي احقاق حق مسلمين به پا مي‌خيزند.

این استاد دانشگاه به طعنه نوشته آلمان كشور مخالف ماست بالاخص با توجه به انتقادات صريح و علني خانم مركل به دولت ايران پس از انتخابات اخير. اگر در آن كشور يك شهروند نژادپرست كه از مسلمانان و حجاب آنان متنفر است به يك خانم مسلمان حمله كند، از نظر ما مصداق كامل تجاوز به حقوق مسلمانان و حكايت از دروغ و فريب حكومت آلمان در مورد دفاع از حقوق‌بشر است. خيلي هم به اصل موضوع كاري نداريم كه عملكرد يك شهروند چه دخلي به حكومت آلمان دارد. از ديد ما عمل يك شهروند آلماني مصداق نقض حقوق‌بشر از سوي حكومت و دولتمردان آلمان است ولي كشتار 184 مسلمان چيني از سوي ماموران رسمي حكومت چين، مصداق عمل خلاف حكومت چين نيست.

رسالت در سرمقاله خود که بدون امضا چاپ شده نوشته کشتار بي رحمانه مسلمانان اويغور در شهر ارومچي،واقع درايالت سين كيانگ مسئله اي نيست كه نسل چهارم كمونيستهاي چين بتوانند با استناد به سياست درهاي باز آن راتوجيه نمايند اين جمعيت (كه البته در قياس با جمعيت ميلياردي چين اقليتي كوچك محسوب مي شود)از حكومت مركزي خودانتظاراتي دارد كه پاسخ اين انتظارات سركوب نيست.

به نظر این روزنامه هوادار دولت اويغورهاي چيني برادران و خواهران مسلمان ما هستند و مصالحه در خصوص خون به ناحق ريخته شده آنها روا نيست. در اين خصوص لازم است كمونيستهاي چين سه نكته را مدنظر قرار دهند.

محمد شریف در اعتماد ملی نوشته وجدان بيدار انسان‌ها همان قضاوتي را كه در فاجعه مسلمانان غزه داشتند در مورد فاجعه مسلمانان اويغور خواهند داشت همچنين ترديدي نيست كه قرار جلب بين‌المللي كه براي عمر البشير به لحاظ ارتكاب جنايت عليه مردم دارفور صادر شد، براي رئيس دولت چين صادر نخواهد شد، اما وجدان عمومي جامعه بشري در مورد اين جنايت چشماني باز خواهد داشت.

به نوشته این وکیل دعاوی هر چند كه جنايتكاراني كه مناصب دولتي را اشغال كرده‌اند، بر اعمال هم نظارت نمي‌كنند، ولي مردم آنها جنايات مشابه آنان را رصد مي‌كنند و همانگونه كه قتل‌عام ارامنه هيچگاه از وجدان بشريت سترده نشده، جنايت سران جنايتكار دولت‌ها چه در چين و چه در هر نقطه ديگري هيچگاه به فراموشي سپرده نخواهد شد، هر زمان اين زخم‌ها دهان باز مي‌كنند تا روزي عدالت در مورد آنان اجرا شود.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته درحالي كه كشتار مسلمانان چيني در سين كيانگ موجي از نفرت را در جهان اسلام و افكار عمومي دنيا عليه سياست هاي سركوبگرانه دولت مركزي چين برانگيخته است خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) معترضين مسلمان چيني را متهم كرد كه از سوي آمريكا تحريك شده بودند زيرا آمريكا با بهره گيري از الگوي انقلاب هاي مخملي درصدد تضعيف چين بوده است .

به نوشته این روزنامه ایران به اين نكته كه دولت چين اخيرا مساجد سين كيانگ را بسته و مانع از برگزاري مراسم ديني در آنها مي شود و حتي از سفر مسلمانان به حج عمره نيز جلوگيري كرده است نپرداخته و با اشاره به اين كه برخي معترضين مسلمان چيني در مقابل دوربين هاي خبري انگليسي صحبت مي كرده اند نتيجه مي گيرد كه ناآرامي هاي اخير چين را به هيچ وجه نمي توان مذهبي قلمداد كردو پاي خارجي ها در ميان است.

کمتر روزنامه ای در شماره امروز صبح خود نامه انجمن صنفی روزنامه نگاران را منعکس کرده که به رییس قوه قضائی نوشته شده و در آن با اعتراض به ادامه بازداشت روزنامه نگاران خواستار رفع محدودیت از روزنامه ها و سایت های خبری شده است.

در بخشی از این نامه که اعتماد و سرمایه آن را منعکس کرده اند آمده در ايام بعد از انتخابات بدون هيچ توجيه قانوني نماينده يي در چاپخانه روزنامه ها حاضر مي شود و راساً به سانسور پيش از چاپ مطالب روزنامه ها اقدام مي کند، در حالي که طبق قانون مطبوعات نظارت پيش از چاپ ممنوع است و حتي اين کار جرم محسوب مي شود. فيلترينگ گسترده سايت ها و وبلاگ ها نيز مانع و رادع جريان آزاد اطلاع رساني است.

کیهان درسرمقاله خود انعکاس ناآرامی های این روزها در شهرهای کشور را دلایلی دیگر دیده بر این که غرب در این حوادث دست دارد و نوشته غربی ها اگر خوش بين باشيم به دليل ناآشنايي عميق با آنچه واقعا در ايران مي گذرد و اگر بدبين باشيم با هدف ايجاد فتنه، علاقه اي به ترك داستان سرايي و رجوع به واقعيات از خود نشان نمي دهند. در حالي كه آشوب يك پروژه بوده و خنثي شده، صبح تا شب مي گويندمردم به اعتراضات خياباني خود ادامه خواهند داد!

در ادامه این مقاله آمده ايران 70 ميليون جمعيت دارد. چرا در روز 18 تير 88 با وجود آن همه انرژي كه ماشين پروپاگانداي غرب مصرف كرد 700 نفر هم به خيابان نيامدند؟ اين مردم كجا هستند تهراني ها آنها را نمي بينند اما بي بي سي و VOA هر روز از قول آنها بيانيه مي دهند و خطابه مي خوانند؟!

به نوشته کیهان نگاه پروژه اي ابهام را حل مي كند. تا ديروز پروژه اي وجود داشت براي ناآرام كردن ايران و بلكه وارد آوردن ضربات اساسي به امنيت كشور و امروز هم پروژه اي هست براي بي اعتبار نشان دادن دولت در داخل و خارج از ايران. مجري هر دو پروژه دشمن است و تعداد معدودي نوكر بي يا با جيره و مواجب در داخل.

جوان روزنامه هوادار دولت در مقاله ای نوشته حوادث بعد از انتخابات اخیر در ایران طرح خارجی بود چرا که آمريكا‌يي‌ها در فرآيند اجرايي سناريوي خود دچار مشكل شده‌اند و نتوانسته‌اند مراحل آن را طبق برنامه به پيش ببرند. لذا در بازسازي و تغيير شرايط عملياتي آن، دچار بحران تصميم و تحليل شده‌اند و بي‌هدف به تيراندازي مشغولند.

این روزنامه راه حلی برای آمریکا و نیروهای داخلی مخالف دولت باز گذاشته و نوشته اول اينكه اوباما اگر خواهان مذاكره و رفت و آمد است بايد اثبات نمايد واقعاً رئيس‌جمهور آمريكاست و اوست كه حرف آخر را مي‌زند و سياست خارجي آمريكا را هدايت مي‌كند. در غير اين صورت بايد به باور قطعي برسيم كه دست چدني اوباما كم‌كم بدون مخمل نمايان خواهد شد اما در مورد داخل، آنان كه مدعي خط امام هستند و به‌شدت از تطبيق عمل خود با دشمن برآشفته مي‌شوند بايد اثبات نماینده که حفظ نظام اوجب واجبات است.

اعتماد گزارش داده ندا آقاسلطان و مروه الشربيني به محور همايش هايي تبديل شدند که ديروز براي پاسداشت حجاب و عفاف برگزار شده بود. البته ايراني بودن ندا و مصري بودن مروه تنها تفاوت اين دو در سخنراني دولتمردان و حاميان دولت در همايش هاي مختلف اين روز نبود که ديروز بار ديگر کشته شدن ندا آقاسلطان در جريان رويدادهاي اخير مورد ترديد جدي قرار گرفت.

به گزارش این روزنامه غلامعلي حدادعادل رییس سابق مجلس با اشاره به ناآرامي هاي پس از انتخابات تهران، کشته شدن ندا را مورد اشاره قرار داد و گفت؛ متاسفانه چند نفري در اين اغتشاشات کشته شدند که يکي از آنان خانمي به نام ندا آقاسلطان بود که اسمش جهاني و باعث تاسف همه شد. اينکه اين اتفاق چطور افتاد و پس از ده دقيقه نيز فيلم آن در بي بي سي پخش شد و همه دنيا خبر آن را منعکس کردند و همه احساسات را تحريک کرد، نمونه يي از کار غربي ها است.

اعتماد و صدای عدالت در عنوان های اصلی خود خبر داده اند که عزت الله سحابي چهره سیاسی معروف پيشنهاد كرده موسوي،خاتمي و كروبي جبهه سياسي تشكيل دهند.

به نوشته اعتماد آقای سحابی وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا در مقطع فعلي تشكيل جبهه سياسي از سوي موسوي اولويت دارد يا حزب،گفت: آنچه امروز درد جامعه ما است و همه بايد به دنبال آن باشيم آزادي و قانون است و اين مهم، مستقل از گرايشات خاص ايدئولوژيك است. حزب داراي يك ايدئولوژي خاص است، و تشكيل جبهه سياسي با اوضاع و احوال ايران تطبيق بيشتري دارد. و از تشكيل حزب سياسي واجب‌تر است.

 

مرور روزنامه های صبح تهران، سه شنبه 23 تیر

بی بی سی- سه شنبه 23 تير 1388(14 ژوئيه 2009)

اعتمادملی در عنوان اصلی خود از "تصمیمات جدید کمیته مشترک کروبی و موسوی" خبر داده، "حضور موسوی و خاتمی در نماز جمعه تهران" تیتر اول اعتماد است، "واکنش به تصمیم سیاسی مجمع تشخیص" تیتر یک روزنامه ایران و روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود از زبان هاشمی رفسنجانی نوشته "حوزه های علمیه نباید از وقایع روز جامعه عقب بمانند".

حزب الله "محکومیت کشتار مسلمانان چین" را در صدر اخبار خود آورده و سرمایه از این که "قرارداد گازی ناباکو بدون حضور ایران امضا شد" خبر داده و دنیای اقتصاد لغو مجدد مصوبه جنجالی وام" را مهم دیده است.

"پرونده های بزرگ روی میز پورمحمدی" عنوان اصلی جام جم است، رسالت از قول همین مقام نوشته "چند پرونده بزرگ ازمنسوبين برخي مسئولان را دردست تكميل داريم " ، مردم سالاری و صدای عدالت "پرونده تخلفات دولت در انتخابات در دادگاه" را با اهمیت دیده اند.

سرمایه نوشته هاشمی رفسنجانی با حضور این هفته خود در نماز جمعه تهران به سکوت رسانه ای خود که بعد از انتخابات آغاز شده بود پایان می دهد. عدم حضور هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران تا حدی طولانی شد که شایعه استعفای وی به گوش می رسید تا جایی که 15 تیرماه رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور در این مورد گفت: این مساله کذب است و ایشان استعفا نداده است.

ایران روزنامه دولت در واکنش به تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام به ممنوعیت دو شغله بودن مدیران دولتی که حاصل آن مبهم شدن وضعیت سه هوادار و عضو دولت در شورای نگهبان و چند نفری هستند که در دولت چند شغل دارند این تصمیم را سیاسی خوانده است.

گزارش روزنامه ایران بدون اشاره به این که منع دو شغله بودن مدیران تصمیم مجلس است از قول نماینده اصولگرای اصفهان که عنوان رییس فراکسیون روحانیون مجلس را هم داراست نوشته بعد از سی سال که این روند حاکم بوده، به نظر می‌رسد که در این اقدام مجمع تشخیص مصلحت علاوه بر اصرار نمایندگان مجلس، حوادث و وقایع اخیر انتخابات دهم ریاست جمهوری و فشاری که طی آن به شورای نگهبان وارد شد نیز تأثیرگذار بوده است.
به نوشته این روزنامه حجت الاسلام رهبر گفته با این مصوبه آیا ریاست همزمان مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری از سوی آقای هاشمی رفسنجانی زیر سوال نخواهد رفت. مجمع تشخیص مصلحت و مجلس خبرگان رهبری هم دو نهاد جداگانه است و حضور همزمان در آنها از سوی یک نفر طبعاً می‌تواند دو شغل محسوب شود.

کیهان نوشته این كه كدام دولتمردان در كابينه آينده ابقا شوند يا كنار بروند و كسان ديگري جاي آنان را بگيرند، علي القاعده از ميان انبوه مشورت ها و رايزني ها مشخص مي شود. در واقع، اين مشاوران و مشورت هاي گوناگون هستند كه در كنار نقش اصلي و تعيين كننده رئيس جمهور، چهره دولت جديد را تصوير مي كنند. بنابراين قبل و بعد از تعيين تركيب كابينه، بايد رويكردي تقويت كننده و نقادانه به سازوكار چينش مشاوران و رايزني ها داشت.

نویسنده سرمقاله کیهان ضمن ابراز نگرانی برای این که روند ارتباطات و مشاوره هاي رئيس جمهور محترم به اعتبار پرحجمي مشغله ها، دچار اختلال شود نوشته درباره شأن مشورت و مشاوران، اين نكته نيز- نه فقط درباره چيدمان كابينه آينده بلكه عملكرد 4 ساله آن- شايسته يادآوري است كه مشورت دادن بدون بينش كارشناسي و امانتداري، به جاي آن كه راهگشا باشد، گمراه كننده و زحمت افزاست.

رسالت در سرمقاله خود بابت دفع نخبگان ابراز نگرانی کرده و نوشته نخبگان بايد به عينه گردش نخبگاني را در كشور ببينند و باور كنند كه ملاك قرار گرفتن در اين چرخه، لياقت و شايستگي‌هاي ذاتي و اكتسابي حقيقي است نه ملاكهاي گروهي و صنفي و خانوادگي و ... همچنين اين مسئله بايستي در جامعه و در ميان نخبگان و برگزيدگان و سرآمدان نهادينه شود كه مسئولين تراز اول دولتي مشورت پذير بوده و تنها به اتكاي نظرات كارشناسي و مشورت با اهل فن و صاحبنظران هر حوزه به تصميم‌گيري مي‌پردازند .

به نظر سرمقاله رسالت كابينه دهم بايد اين مسئله را در عمل به اثبات برساند كه از شتاب‌زدگي و تصميمات غيركارشناسي فاصله دارد . مسئله‌اي كه بعضا در دولت كنوني سابقه داشته است. مراكز و نهادهاي تصميم‌گير و متوليان دستگاههاي اجرايي كشور در تمام حوزه‌هاي اقتصادي و فرهنگي و ... بايد به نحوي مستمر با دانشگاهيان و حوزويان اهل نظر ارتباط داشته باشد . هر گونه تنگ‌نظري در اين خصوص به كليت نظام آسيب‌هاي جدي خواهد رساند و مسير اعتمادسازي نخبگان و آحاد مردم را با مخاطره مواجه خواهد كرد.

در ادامه این مقاله آمده با سرمايه‌گذاري هاي قابل توجه هم بايد پديده فرار نخبگان را معكوس كنيم و هم مقوله نخبه پروري را در دستور كار قرار دهيم. دريك كلام بايد تاكيد كنيم كه سرآمدان و نخبگانمان را تحويل بگيريم و الا يا سرخورده و مايوس مي‌شوند يا به اپوزيسيون مي‌پيوندند و يا سر از كشورهاي مهاجرپذير در مي‌آورند!

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته احمدي‌نژاد بار ديگر بر روش خاص خود براي انتخاب مديران دولت دهم تأكيد كرده و را‌ي مورد ادعاي خود را را‌ي به عملكرد دولت نهم دانسته است. اين در حالي است كه نتيجه انتخاب اوليه او، بركناري ده تن از كليدي‌ترين اعضاي كابينه و ابراز نارضايتي كنوني از عملكرد تعداد ديگري از ياران انتخابي است!

به نوشته سردبیر این روزنامه نتيجه آن انتخاب‌ها و روش‌ها نيز همان چيزي است كه حتي بسياري از حاميان احمدي‌نژاد را به اعتراض واداشته و هشدارهاي فعلي آنها را موجب گشته است. همچنين اكنـون بسيـاري از مخـالفان انتخاباتي كروبي، موسوي و رضايي همان چيزهايي را مي‌گويند كه در دوره انتخابات توسط منتقدان دولت گفته مي‌شد.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته واقعيت اين است که نه حمايت های احزاب در انتخابات اخیر در نظر و نگاه مردم تاثير گذار بود و نه براي شخص رئيس جمهورمهم تلقي مي شود بر همين اساس انتظار تشکيل کابينه اي فراگير با در نظر گرفتن سهميه اي ويژه احزاب نه قابليت تداوم دارد و نه با روحيات احمدي نژاد سازگار است.البته ممکن است محدوديتي ايشان را وادار به بهادادن به احزاب نمايد.

به نوشته این روزنامه نيروهاي زبده نزديک به آقاي احمدي نژاد همين کساني هستند که اکنون در کسوت وزير يا مشاور مي باشند. در نتيجه به نظر مي رسد محدوديت نيروي انساني با تجربه ممکن است رئيس جمهور را وادار به تمکين شرايطي نمايد که مطلوب او نيست که اگر چنين وضعي هم اتفاق بيفتد قابليت تداوم نخواهد داشت.آنچه مهم است اين است که شرايط کشور حساس است انتظارات مردم بالا رفته است مشکلات بسياري پيش روي دولت و مردم قرار دارد، وعده هاي زياد داده شده است بنابراين کار براي دولت دهم به مراتب پيچيده تر و مشکل تر در مقياس دولت نهم خواهد بود.

ناصر فکوهی در سرمقاله صدای عدالت با اشاره به خشونتی که از انتخابات به بعد در جامعه حاکم شده نوشته باید آرزو کرد جوانان و دانشجويان و ساير دلسوزاني كه‎ ‎ناخواسته گرفتار چرخه باطل خشونت شده و هنوز در بند هستند، هر چه زودتر به آغوش‎ ‎خانواده هاي خود بازگردند و هر چه زودتر و به‎ ‎صورتي هر چه پايدارتر عقلانيت در جامعه خشونت و سخن سنجيده، آبرو داري و‎ ‎عدالت و انصاف و خويشتن داري جاي قانون شكني ها، بي ايماني ها، سنت ستيزي ها،‎ ‎هنجار شكني ها و بي حرمتي ها را بگيرد.

در ادامه این مقاله آمده: هر سيستم اجتماعي به ناچار و دقيقا به دليل اجتماعي بودن خود باري از خشونت را درون‎ ‎خويش حمل مي كند. با اين وصف آيا اين امر بدان معني است كه خشونت را امري اخلاقي‎ ‎بدانيم؟ به هيچ رو. نه تنها خشونت امري اخلاقي نيست، بلكه مي توان گفت تضادي آشتي‎ ‎ناپذير با اخلاق دارد.

کیوان مهرگان در مقاله ای در اعتماد با یادآوری گرد هم آئی نخبگان فرهنگی و علمی همزمان با ناآرامی های پس از انتخابات نوشته نوشته آن روزها در عین حال شوق و شور خانواده ها هم براي رهسپار کردن فرزندانشان به ميدان نفس گير کنکور هم در ميانه آن بهت و ناباوري نتيجه انتخابات خود انرژي بخش بود. در همان روزها به فکر نفرات اول کنکور افتادم.

نویسنده مقاله اعتماد با این مقدمه به یاد آورده که فرد برگزیده کنکور سراسری در سال 81 و نفر اول المپیاد ادبی کشور محمدرضا جلائی پور بود که اين روزها به جاي اينکه در جمع دوستان نخبه اش نظرش را درباره آينده کشور بيان کند در زندان اوين است چون به مشارکت حداکثري مردم اعتقاد داشت و پاکيزگي در سياست را به معناي دقيق کلمه جست وجو مي کرد.
در ادامه این مقاله آمده محمدرضا جلائی پور اگر به دعوت صداوسيما نتوانست نظراتش را با تماشاگران صداوسيما در ميان بگذارد، نظراتش را با مخاطباني در ميان مي گذارد که نبض امنيت جامعه را در دست دارند و اين به پاکيزه کردن سياست در ايران نزديک تر است. حتم دارم نفرات اول کنکور امسال و نخبگان المپياد هاي کشور چندين سال ديگر اگر بخواهند وارد سياست بشوند، ديگر جايزه پاک انديشي و میانه روی شان زندان نخواهد بود.

صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد در تائید سخنان رییس سازمان بازرسی که گفته بود باید فضای امن برای رسانه ها فراهم کرد که به نظارت و نقد بپردازند نوشته اين بازرسي خبرنگاران به طور غيرمستقيم به دستگاه‌هاي نظارتي كمك مي‌كند تا به سرچشمه‌هاي فساد نزديك شوند. علاوه بر اين، افشاي فساد اقتصادي در رسانه‌ها، هزينه‌هاي اقدام به اين كار را به ويژه براي مسوولان عالي رتبه‌دولتي افزايش مي‌دهد و سرانجام اين كه گزارش فساد اقتصادي مسوولان مانع اعمال نفوذ افراد براي مسكوت نگهداشتن و عدم پيگيري فساد خواهد شد.

به نوشته این اقتصاددان براي اينكه چنين راهي باز شود، اما چند شرط وجود دارد: شرط اول اين است كه گردش آزاد اطلاعات در جاي جاي اين سرزمين ممكن شود و مسوولان دولتي كه مانع گردش آزاد اطلاعات مي‌شوند، به شهروندان معرفي شده و درباره آنها نيز افشاگري شود و شرط بعدي اين است كه راه براي تاسيس تلويزيون و راديوي خصوصي فراهم شود تا رسانه‌هاي ديداري و شنيداري در يك رقابت سالم بتوانند به موضوع نظارت و اطلاع‌رساني در مسير مبارزه با فساد اقتصادي كمك كنند.

حزب الله در سرمقاله خود نوشته آنچه باعث تعجب مسلمين شده سكوت سختي است كه برخي از كشورهاي مدعي آزادي و كشورهاي اسلامي در برابر جنايت عيان چيني‌ها در پيش گرفته‌اند. در هيچ كجاي دين مبين اسلام و آموزه‌هاي رسول مكرم آن نيامده كه خون مسلماني در فلان نقطه جغرافيايي رنگين‌تر از جاي ديگر است و بايد از يكي حمايت و ديگري را فراموش كرد.

روزنامه حزب الله بدون اشاره مستقیم به سیاست دولت احمدی نژاد اظهار نظر کرده فضايي كه بسياري از كشورها به جهت همكاری هاي اقتصادي و سياسي در مراوده با دولت كمونيست چين در پيش گرفته‌اند موقعيتي را براي آن كشور مهيا كرده كه بتواند در مسائلي اين چنين دست بالا را بگيرد و بدون كمترين واهمه‌اي به پيشبرد اهداف توسعه طلبانه خود در برابر اقليت‌هاي مسلمان بپردازد.

صادق جوادی حصار در اعتماد ملی نوشته وقتی ظلم به مردم بوسني و هرزگوين صورت مي‌گيرد تا حد اعزام كمك و نماينده ويژه پيش مي‌رويم كه بايد هم برويم. يا زماني كه مردم لبنان و فلسطيني مورد تصدي و تجاوز رژيم اسرائيل واقع مي‌شوند همه‌گونه مساعدت و ياري براي آنها صورت مي‌پذيرد اما هنگامي كه نسل‌كشي آشكار در ايالت مسلمان‌نشيني چيني اتفاق مي‌افتد حتي به اندازه كشته شدن ناجوانمردانه زن مسلمان و محجبه مصري در آلمان عكس‌العمل نشان نمي‌دهيم .

مدیر روزنامه توقیف شده توس اظهار نظر کرده برداشتي كه دولت و دستگاه ديپلماسي آن از منافع ملي در اين موضوع دارد با برداشت حقوقدانان، مراجع ديني و سياست‌ورزان غيردولتي چندان مغايرت است كه شاهد رفتار دوگانه دولت و آنها باشيم. در اصول اساسي جمهوري اسلامي، مفاهيم نه شرقي و نه‌غربي كه زينت سر در وزارت امور خارجه نيز هستند با دقت و در نتيجه تعمق در وجدان جمعي ملت انقلابي ايران انتخاب شده‌اند.

روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله خود را به انتقاد از سازمان غیرمتعهد ها اختصاص داده و اظهار نظر کرده ه عمر این سازمان سر آمده است چرا که اين روزها جنبش عدم تعهد درحال برگزاري نشست سران در شرم الشيخ مصر است شهري كه در تاريخ معاصر به برگزاري اجلاسهاي خفت بار و سازشكارانه شهرت يافته است و در ضمن قرار است رياست جنبش از كوبا به مصر واگذار شود.

این روزنامه اضافه کرده اين حادثه يعني رياست رژيم مبارك بر اجلاس عدم تعهد لكه سياهي بزرگ بر پرونده سازمان فراگيري است كه روز به روز از اهداف و كاركردهاي اصلي خود دور مانده و با اين تغيير و استقرار رياست يك رژيم وابسته و كارگزاران ابرقدرتها بر آن از اين پس از مسير اصلي خود دورتر مي افتد و جنبشي با 48 سال سابقه و 118 عضو با این حرکت آخرين ميخ بر تابوتش کوبیده می شود.

 

 

مرور روزنامه های صبح تهران، چهارشنبه 24 تیر

بی بی سی:چهار شنبه24 تير 1388(15 ژوئيه 2009)

ابتکار در خبر اول پرسیده "چه کسانی وزیران کابینه دهم را انتخاب می کنند"، جام جم از "گمانه زنی ها درباره تغییرات در کابینه" خبر داده و "طلاب برای هر تحرک خود جوش نیاز به اجازه ندارند" به نقل از مشاور مذهبی رییس جمهور تیتر اول آفتاب یزد است.

ابرار در گزارش اصلی خود نوشته "سیزده عضو گروهک جندالله اعدام شدند"، روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده "سرنوشت چهار دیپلومات ربوده شده ایرانی در لبنان بزودی مشخص می شود" و کیهان در تیتر بزرگ صفحه اول خود از "شورش در فرانسه، ۳۱۷ خودرو در آتش سوخت" نوشته است.

"جبهه سیاسی میرحسین موسوی به زودی تشکیل می شود" به نقل از رییس ستاد میرحسین موسوی عنوان اصلی اعتماد، اعتمادملی و حیات نو است و صدای عدالت از "استقبال سیاسیون از تشکیل جبهه سیاسی موسوی" خبر داده است. در این حال جوان در عنوان اول خود از "بازی جدید مثلث شوم با قانون" نوشته که مقصودش شکایت محمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدی هاشمی علیه روزنامه های متعلق به دولت است و رسالت از قول یک نشریه آمریکائی نوشته "براندازی نرم در ایران قبل از انتخابات طراحی شده بود".

"وام اشتغال برای ۱۵۰ هزار نفر متقاضی" عنوان اصلی روزنامه ایران است و "پاسخ مجلس به نامه دولت " تیتر دنیای اقتصاد.

کیهان در تفسیری ناآرامی های جین را پروژه ای آمریکائی خواند و نوشت در داخل ایران یک جریانی وجود دارد که در حادثه ای، ماهیت ماجرا و طرف های درگیر هرچه و هر که باشد، برایش تفاوتی نمی کند. هدف، همراهی با غرب در همه وجوه و به هر شکل ممکن است و در این راه، چشم و گوش بسته و به عبارت بهتر فکر بسته، در خدمت اهداف غرب گام برمی دارد.

این روزنامه بدون اشاره به مراجع تقلید که در چند روز گذشته با صدور اطلاعیه هائی علیه دولت چین خواستار اعتراض مسلمانان به آن کشور شده اند نوشته کسانی که علیه دولت چین اقدام می کنند دو هدف عمده دارند یکی این که دستگاه دیپلماسی کشور را تحریک کرده و آن را مجبور کنند که در واکنشی عجولانه، به جریان ایجاد شده در غرب پیوسته و با حمایت از تجزیه سین کیانگ، در وضعیت مخاصمه با این کشور قرار گیرد.

به نوشته کیهان هدف دیگر منقدان این است که در صورت عدم ورود ایران به این جریان، ضربه ای حیثیتی به جمهوری اسلامی وارد کرده و با اشاعه فرضیات کذب، دولت را به رفتار دوگانه در برابر مسلمانان جهان متهم کنند؛ با این ادعا که جمهوری اسلامی در حالی از مسلمانان غزه حمایت می کند که در برابر قتل عام مسلمانان سین کیانگ توسط دولت! چین سکوت کرده است.

الهه کولائی سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس سابق در مقاله ای در صدای عدالت نوشته در شرایطی که مسلمانان استان سینکیانگ برای به دست آوردن حقوق انسانی خود در تعیین سرنوشت خود تلاش می‌کنند، سکوت معنادار جمهوری اسلامی ایران، در قبال این تلاش گسترده و بسیار مشهود مسلمانان سینکیانگ است.

به نظر این کارشناس مسائل خارجی سکوت دولت ایران یادآور انفعال مثال زدنی در مقابل بحران در چچن و سرکوب شدید و خونین مسلمانان چچن توسط دولت روسیه است که در واقع نشان می‌دهد برخلاف بسیاری از تحلیل‌ها، سیاست خارجی ایران بیش از آنکه گرایش‌های ایدئولوژیک داشته باشد، در چارچوب حفظ قدرت و افزایش آن، رهبران جمهوری اسلامی را به سوی واقع‌گرایی و عمل‌گرایی روزافزون پیش برده است. ‏

یک روز بعد از حمله شدید روزنامه جمهوری اسلامی به جنبش عدم تعهد و اعلام این که این جنبش دیگر نماینده هیچ حرکتی در جهان نیست روزنامه کیهان در سرمقاله خود بالخنی ملایم تر نوشته این انتظار بجا و برحقی است که کشورهای غیرمتعهد در قبال اشغالگری آمریکا در عراق و افغانستان موضع صریح و جدی بگیرند.

سرمقاله کیهان سپس با اشاره به حملات نظامی علیه طالبان در افغانستان و هم حملات ارتش اسرائیل به غزه به عنوان زمینه هائی که جنبش غیرمتعهدها می تواند وارد عمل شود از کشته شدن یک زن در دادگاهی در آلمان یاد کرده که باید غیرمتعهدها درباره آن موضع گیری می کردند و در آخر هم خواستار واکنش این جنبش در برابر کشته شدن مسلمانان در ایالت سین کیانگ چین شده است.

سرمایه در خبری از قول سخنگوی وزارت امور خارجه مصر نوشته دست دادن احمد ابوالغیط و منوچهر متکی وزیران امور خارجه مصر و ایران در کنفرانس شرم الشیخ امری شخصی بود.
سرمایه بر این خبر افزوده پیش از این، پس از هر نشست و کنفرانسی که نماینده ایران هم در آن حضور داشت، تهران به سرعت اخبار منتشر شده در مورد دیدار یا دست دادن نماینده ایران با نماینده یکی از کشورهای دارای تخاصم را تکذیب می کرد این بار قضیه برعکس شده و قاهره با پیش دستی، دیدار و دست دادن با منوچهر متکی را تا حد یک امر شخصی پایین آورد.
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته سفارت ایران در ترکیه اعلامیه‌ای منتشر کرده است مبنی بر این‌که این کشور می‌تواند ۱۰میلیارد متر مکعب گاز به پروژه نابوکو اختصاص دهد و به گفته احمد نوری، نماینده بازرگانی ایران در آنکارا "ما در عرضه گاز خود به اروپا سود می‌بریم و می‌خواهیم در پروژه نابوکو شرکت کنیم."

سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی صبح تهران نوشته در حالی که قرارداد ناباکو، مرحله امضا را پشت سر گذاشته است، ایران در نخستین موضع رسمی خود اعلام کرد: برای صادرات به خط لوله ناباکو آمادگی دارد. قراردادی که دومین دارنده بزرگ گاز در جهان در جریان امضای آن غایب بود.

سرمایه بر این خبر افزوده پیش از این و در جریان موضع گیری های سال های قبل، ایران بارها آمادگی خود را برای تامین گاز اروپا اعلام کرده بود. از جمله مهدی صفری نماینده ایران در امور دریای خزر و معاون وزیر امور خارجه مدتی قبل در پارلمان اروپا اظهار داشت ایران به عنوان کشوری با ذخایر عظیم انرژی نفت و گاز می تواند بخشی از نیازهای این قاره را تامین کند.

تشکیل یک جبهه سیاسی توسط میرحسین موسوی که در روزهای گذشته چند گروه سیاسی آن را پیشنهاد کردند به نوشته روزنامه های امروز صبح قطعی شده و علیرضا بهشتی اعلام داشته که بزودی این تشکل اعلام خواهد شد.
حیات نو که "استقبال سیاسیون را از تشکیل جیهه ای سیاسی توسط میرحسین موسوی" در صدر اخبار خود منعکس کرده در مقاله ای نوشته اتفاقات ماه‌هاى گذشته به روشنى موسوی را بر تارک جریان منتقد دولت قرار داد. به گونه‌اى که طیف مختلف فعالان سیاسى منتقد و افکار عمومى همراه آنان در قرار داشتن او در این جایگاه کمترین تردید به خود راه ندادند.
به نظر این روزنامه ویژگى‌هاى ذاتى و استحکام شخصیتى و سوابق سیاسى میرحسین موسوى که در این ایام به رخ کشیده شده و گاه امکان جمع اضداد را نیز فراهم مى‌آورد، او را به مناسب‌ترین گزینه براى محوریت این جبهه قریب‌التاسیس بدل کرده است.
به نوشته این روزنامه دیدن جوانان امروزى و نسل سومى یا چهارمى که با آرمان‌هاى انقلاب ارتباط برقرار کرده بودند به علاوه جمع شدن نیروهاى ارزشى و انقلابى در کنار شهروندان ایرانى کمى بیشتر از توانایى او و گفتمان او در ایجاد آشتى و همراهى میان دیدگاه‌هاى فکرى و عقیدتى طبقات و لایه‌هاى مختلف جامعه حکایت دارد.
روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله خود را به مساله حفظ محیط زیست به خصوص آلودگی شدید هوا و موضوع خاشاک هوای تهران اختصاص داده و نوشته در اصل این مشکل عراق است که آثار و تبعات آن بر همسایگانش نیز تحمیل شده است . منطقی نیست که ما در یک اقدام شتابزده و در یک تصمیم عجولانه صرفا برای آنکه برای پاسخ به افکار عمومی با دست پر از عراق باز گردیم تفاهم نامه ای را امضا کنیم که مشکل عراق را تبدیل به مشکل ایران کند و ایران را مسوول رفع این مشکل معرفی نمائیم .

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی از این پس عراق در پاسخ هر فریاد اعتراضی پاسخ می دهد که ایران متعهد شده که رفع اشکال کند و انگشت اتهام بسوی ما نشانه گیری خواهد شد.در حالی که برابر اطلاعات منتشره حل این مشکل حداقل به ۵ سال زمان احتیاج دارد . این بدان معنی است که راه حل فوری و روشنی که بحران را مهار و متوقف سازد توصیه نشده است .

سرمقاله این روزنامه نوشته منابع علمی ـ تخصصی با استناد به اطلاعات هواشناسی ماهواره ای احتمال وقوع بحران گسترده ای را مطرح ساخته اند که ابعاد آن از نظر حجم و اندازه ذرات معلق در هوا به مراتب خطرناکتر خواهد بود. طبعا تفاهم نامه تنظیمی گره گشا نخواهد شد و فقط از این پس ایران بایستی به مردم و دولت عراق هم به خاطر چنین پدیده ای پاسخگو باشد و توضیح دهد که چرا برای این پدیده فکری نکرده است.

روزنامه جام جم برخورد خشمگین وزیر راه و ترابری را با خبرنگاران منعکس کرده و نوشته حمیدرضا بهبهانی که قرار بود امروز با بازدید از پروژه های عمرانی راه و ترابری مازندران برود با برخورد با پرسشهای خبرنگاران واکنش نشان داد و محل مصاحبه در فرودگاه ساری را ترک کرد و در حالی که از مصاحبه دلخور بود سئوال ها را پرت و پلا خواند.

به نوشته جام جم از نکات قابل توجه این بازدید که مورد اعتراض خبرنگاران واقع شد این بود که وزیر راه در مقابل سوال خبرنگار صدا و سیما که درباره چند موضوع خواست تا از وزیر مصاحبه بگیرد گفت: اول بفرمایید خبر شما کی روی آنتن می رود اگر ساعت ۲ بعد از ظهر روی آنتن می رود خوب است و مصاحبه می دهم.

روزنامه صدا و سیما نوشته آقای وزیر تصریح کرد خبر ساعت دو زیرا دکتر احمدی نژاد این بخش خبری را می بیند و معمولا خبر ساعت ۲۱ را نمی بیند

 

مرور روزنامه های صبح تهران، پنجشنبه 25 تیر

بی بی سی:پنجشنبه 25 تير 1388(16 ژوئيه 2009)

"جان باختن ۱۶۸ ایرانی در سقوط توپولف روسی" تیتر اول آفتاب یزد است، "پرواز مرگ" تیتر اعتماد، اعتمادملی "فاجعه توپولف" را برگزیده و ایران "تلاش بی نتیجه خلبان" را در صدر اخبار خود آورده، جام جم از "بار دیگر سقوط، باز هم توپولف" خبر داده، جوان از "آواز مرگ در آسمان شانزده دقیقه بعد از پرواز" نوشته، حیات نو از "تکرار کابوس سقوط"، "پرواز بی بازگشت مسافران تهران - ایروان" عنوان اصلی سرمایه است، کیهان از "جزئیات فرود خونین ۷۹۰۸" نوشته و مردم سالاری "۱۶۸ قربانی سقوط یک توپولف دیگر" را تیتر صفحه اول خود قرار داده است.

"مشهدالرضا آماده استقبال باشکوه از منتخب ملت" عنوان اصلی حزب الله است، "میرحسین روز جمعه در میان صفوف شما حاضر خواهم بود" تیتر اول صدای عدالت، و رسالت "دلسوزان در مسیر کدورت زدائی گام بردارند" را از قول احمد جنتی امام جمعه موقت تهران خبر اصلی خود قرار داده است.
"افشای برنامه سیا برای ترورهای سیاسی در خارج از آمریکا" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است و دنیای اقتصاد با تیتر "سکانداران پول دور هم آمدند" خبر از تشکیل شورای پول و اعتبار داده است.
احمد خرم وزیر سابق راه در مقاله ای در اعتماد ملی ضمن اشاره به اقداماتی که در دوران دولت سابق برای خرید هواپیماهای جدید و نوکردن ناوگان کهنه هوائی کشور انجام شده بود پرسیده در دولت احمدی نژاد برای خرید هواپیما، با وجود وفور درآمدهای نفتی چقدر اعتبار اضافه شده؟ هیچ. رقمی اضافه نشده و آنچه انجام شده همان مبالغ مصوب دولت قبل بوده است.
به نوشته این مقاله مردم تاوان بی‌ توجهی دولت به استانداردهای هوایی و حوزه حمل و نقل و نبود اولویت‌ بندی در توسعه شبکه حمل و نقل کشور را می‌پردازند زیرا برای مسوولان استانداردها دغدغه نیست راه‌آهن اصفهان - شیراز آماده نشده افتتاح می‌شود، تهران - پردیس بدون تکمیل تونل‌ها گشایش می‌ یابد تنها برای آنکه در مقابل دوربین‌های تلویزیونی هورا بکشیم و برای خود کف بزنیم. در حالی که راه‌های اصلی معطل اعتبار هستند راه‌های روستایی در اولویت قرار می‌گیرند تا رای برای ما به ارمغان آورد.
آقای خرم در مقاله اعتماد ملی اضافه کرده این چنین می‌شود که حادثه‌ای مثل سقوط توپولف در قزوین آرامش قبل از توفان را بر هم می‌زند و ما را به فکر می‌ اندازد در حالی که بسیار دیر شده است. اگر روند تکمیل خطوط هوایی در بهترین شرایط درآمدهای نفتی دنبال می‌شد امروز مسافران توپولف راهی ارمنستان زنده و سلامت بودند نه اینکه جان خود را بر اثر بی‌دقتی‌ها در یکی از فاجعه‌آمیزترین سقوط‌های اخیر از دست دهند.
ابتکار در سرمقاله خود با عنوان بازهم سقوط هواپیما نوشته شاید چند ماه یا چند سال دیگر خبر مرگ خود من یا خود شما یا عزیزانتان بر اثر سقوط یک هواپیمای دیگر در رسانه ها منتشر شود و یکی دو روزی عزاداری و بعد فراموشی و دیگر هیچ. کما اینکه خبر کشته شدن صدها هموطن دیگر در سوانح هوایی ایران اکنون به فراموشی سپرده شده است.
به نوشته این مقاله اصولا ایران کشور حادثه ها است از زلزله گرفته تا تصادف خودرو و حالا سقوط هواپیما. باز هم بگویید تحریم های جهانی کوچک ترین تاثیری بر مردم ایران نگذاشته است. وقتی تمام دنیا هواپیماهای نو و مدرن سوار می شوند و ما مجبوریم به خاطر تحریم ها، هواپیمای دست دوم و مستعمل روسی بخریم همین می شود. آیا در بین عقلای قوم کسی پیدا نمی شود که به این وضعیت پایان دهد.
مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته در حالی که نیک می دانیم که تحریم وسایل جانبی صنعت هواپیمایی، کشور را با چه مشکلا تی روبرو کرده است آیا نباید چاره اندیشی کرد. ممکن است در روزهای آینده در خصوص فاجعه مذکور نهایتا نوعی سهل انگاری قلمداد شود. اما قطعا افکار عمومی به دنبال پاسخ گویی صریح و شفاف است.
به نوشته این روزنامه با توجه به سابقه حوادث مشابه برای این نوع خاص از هواپیماها حداقل انتظار از سازمان هواپیمایی دولت نهم این بود که کمی نسبت به جان افرادی که با این نوع هواپیما به انجام سفرهای خود مبادرت می ورزند حساس تر باشد اما چه بگوییم که هر چه بگوییم نوشداروی پس از مرگ سهراب است.
بیش تر روزنامه های آخر هفته تهران درباره اهمیت اقامه نماز جمعه توسط هاشمی رفسنجانی به دنبال دو ماه غیبت وی نوشته و آن را با اهمیت دانسته اند.
در حالی که چند روزنامه صبح در صفحات اول خود خبر داده اند که مهندس میرحسین موسوی اعلام داشته که در نماز جمعه فردا شرکت خواهد کرد و به نوشته چند روزنامه سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه که قرار بود وزیر اقتصاد باشد تغییر کرده است، به نظر این روزنامه ها با توجه به حضور هاشمی رفسنجانی خطبه های فردا از اهمیت خاصی برخوردار ست.
ایران روزنامه دولت، گفته های یک نماینده مجلس هوادار دولت، را منعکس کرده که اظهار داشته با توجه به نظرات رییس مجلس خبرگان درباره انتخابات و دولت بهتر بود که وی به جای حضور در نماز جمعه نظر خود را به صورت مکتوب برای مردم می نوشت.
امیرمحبیان در سرمقاله رسالت به بحث درباره سرمایه های اجتماعی هر جامعه پرداخته و هاشمی رفسنجانی را از جمله سرمایه های اجتماعی جمهوری اسلامی خوانده و ابراز امیدواری کرده که وی مانند همیشه به استقرار نظام یاری برساند.
مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه نوشته عده ای از افراد که هنوز نمی دانند نماز جمعه چند رکعت است و قنوت را با غ می نویسند و رکوع را رکو می گویند قصد دارند فردا در نماز جمعه تهران شرکت کنند و برخی از اخبار و گزارش های موثق از تلاش گسترده اعضای ستاد یکی از نامزدهای اصلاحات در فراهم آوردن تسهیلات لازم برای اعزام افراد به نمازجمعه فردای تهران حکایت می کند.
حسین شریعتمداری از "امت حزب الله" که به نوشته وی از آقای هاشمی رفسنجانی گلایه های برحق و قابل توجهی دارند خواسته با توجه به بسیج اصلاح طلبان نمازجمعه فردای تهران را خالی نگذارند. حضور توده های عظیم مردم وفادار و فداکار مثل همیشه توطئه های دشمن "که این بار قرار است به نمازجمعه کشیده شود" را ناکام می گذارد، اما بابد تابلو دار و با شعارهای روشن شرکت کنند که دیگران نتوانند از حضور آن ها سوء استفاده کنند.
در بخشی از سرمقاله کیهان به عنوان خبری موثق که البته منبع آن ذکر نشده آمده فردا عده ای قصد تحریک و نهایتا ایجاد درگیری در نماز جمعه - ولو درگیری لفظی- دارند، و حتی شنیده شده که قرار است افرادی با ظاهر حزب اللهی زمینه این تحریک و درگیری را فراهم آورند. بنابراین نمازگزاران جمعه باید توجه داشته باشند که به هیچ وجه فریب این ترفند را نخورند و کسانی را که احتمالا شعارهای تفرقه انگیز می دهند، طرد کرده و از خود برانند.
جمیله کدیور در مقاله ای در اعتماد ملی نوشته نماز جمعه قم چند هفته پیش با شرایطی روبه‌رو شد که امامان جمعه، حضرات آیات جوادی آملی، امینی و استادی، از حضور در نماز جمعه امتناع کردند و کوشیدند با خیرخواهی و مصلحت‌اندیشی برای برون ‌رفت از بحران عدم اعتماد ملی چاره‌جویی کنند. اما به نظر می‌رسد نباید جایگاه نماز جمعه تهران را برای حضور، بیان و تحلیل وقایع پیش آمده دست کم گرفت.
مشاور مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی با اشاره به نماز جمعه فردای تهران نوشته سخن اصلی کاندیداهای معترض به نتیجه انتخابات، آقایان موسوی و کروبی این بوده که در یک حرکت گسترده اعتراضی به نتیجه انتخابات، در چارچوب نظام و بر مبنای یک حرکت مسالمت آمیز و بدون خشونت، حقوق ملت ایران را پیگیری خواهند کرد. نماز جمعه فرصتی است برای نشان دادن حضور مردمی که می‌خواهند دیده شوند و صدای اعتراضشان به گوش برسد.
حسین مرعشی در سرمقاله صدای عدالت نوشته آن گونه که از شواهد، قرائن و عملکرد مسوولان کشور و دولت فعلی پیداست، تن دادن به‌خواست عمومی اکثریت فعلا نادیده گرفته می‌شود و به این ترتیب از هر نخبه سیاسی، مذهبی و فرهنگی که خود را از جریان مستقر در دولت جدا می‌داند، انتظار می‌رود که در مسیر احقاق حقوق ملت گام بردارد و در این زمینه از هر حرکتی مهم‌تر، تقویت همگرایی و تشکیل جبهه است.
به نوشته این فعال سیاسی، این جبهه فراگیر باید نقش رهبری جریان و مدیریت را مشخصا به محبوب‌ترین چهره اصلاح‌طلب ایران بسپارد و هیچ اقدام سیاسی‌ای بدون هماهنگی با وی در جبهه اصلاح‌طلبی انجام نشود، در واقع یادمان نرود که اکثریت ملت ایران این نقش را برای میرحسین موسوی پذیرفته‌اند. ‏
استاندار سابق کرمان و معاون پیشین رییس جمهور در مقاله صدای عدالت نوشته اطمینان وجود دارد که این جبهه در میان بیش از ۲۰ میلیون ایرانی پایگاه خواهد داشت و با سازمان‌دهی چنین نیرویی می‌توان در مقابل تحرکات، قانون‌گریزی‌ها و دروغ‌پردازی‌هایی که آفت سیاسی امروز ایران است، برخورد کرد.
حزب الله در سرمقاله خود با عنوان "عقب‌گرد یا عدم کارآیی" نوشته شورای شهر تهران باز هم شاهد اعتراض‌های چمران است به عزم تازه مجلس برای بررسی و احتمالا تصویب طرح یک فوریتی انتصاب شهرداران شهرهای بالاتر از ۲۰۰ هزار نفر به‌وسیله وزیر کشور و تثبیت شهرداران شهرهایی با جمعیت کمتر از سوی استاندار محل.
به نوشته این روزنامه خیلی‌ها در ظاهر شعار اتحدوا می‌دهند اما نتیجه عملشان تفرقوا است! و حتی به جلسه‌ای استناد کرد که طی آن گفته شده بود شورا می‌خواهیم چه کار؟ خودمان شهردار تعیین می‌کنیم، برای شهرها پول می‌ریزیم و شهرها را می‌سازیم!
در ادامه سرمقاله حزب الله آمده: سخن مهدی چمران رییس شورای شهر تهران نقل شده که گفته این کار نوعی عقب‌گرد و در هم‌زننده همه تحولات در مردم‌سالاری دینی است و نمایندگان مجلس کاری نکنند که موجبات سرشکستگی کشور به وجود آید.

 

بررسی روزنامه های تهران؛ یکشنبه 28 تیر

يكشنبه 28 تير 1388(19 ژوئيه 2009)

بی بی سی:"بازداشتی ها نباید آزاد شوند رفسنجانی چه کاره است که می گوید آزاد شوند" تیتر اول آفتاب یزد است که از گفته های محمد یزدی است، اعتماد با عنوان "آقای هاشمی چه کاره اید؟" همین موضوع را در عنوان اول خود منعکس کرده، جام جم از "انتقاد آیت الله یزدی از هاشمی رفسنجانی" خبر داده، "آیت الله یزدی: مشروعیت حاکمیت از طرف خداوند است" عنوان اصلی سرمایه است و رسالت از قول همین عضو شورای نگهبان نوشته "هاشمی رفسنجانی به اصل مشروعيت نظام بی ‌توجهی كرده است".

فرهیختگان از "لشکرکشی علیه هاشمی" نوشته، ابتکار از" بازتاب هاي سياسی يک فريضه عبادی" خبر داده، ابرار نوشته "شعار مرگ بر چین و روسیه نمازگزاران ایرانی سوژه روزنامه های آمریکائی"، حیات نو از "واکنش‌ها ‌به خطبه‌هاى نماز جمعه تهران" نوشته و "اظهارات هاشمی رفسنجانی در نمازجمعه تهران با استقبال وسيع و معنادار رسانه هاي بيگانه مواجه شد" خبر اصلی کیهان است.

"فراخوان مردم به مشاركت در طرح ملي خدمت" تیتر اول روزنامه ایران است، "صنعتی شدن فعاليتهای کشاورزی، همچنان در ابتدای راه" عنوان روزنامه جمهوری اسلامی است، "تغيير اختيارات در پرداخت وام" تیتر دنیای اقتصاد است و "نامه نمايندگان موسوی به لاريجانی" در صدر گزارش های صدای عدالت آمده است.

خبر با عنوان "آغاز مناقشه اصولگرایان و احمدی نژاد" خبر تغییرات کابینه را منعکس کرده و "درخواست اصولگرايان براي عزل رحيم مشايی" عنوان اصلی مردم سالاری است.

حیات نو در گزارشی نوشته پس از سخنان مهم و خطبه‌هاى نماز جمعه تاريخى تهران که توسط آيت‌الله هاشمى رفسنجانى ايراد شد اظهارنظرهاى متفاوتى در اين باره از سوى جناح‌هاى مختلف سياسى ابراز شده در حالى که اين سخنان و راهکارهاى پيشنهادى آقاى هاشمى براى پشت‌سر گذاشتن مسائل جامعه مورد استقبال وسيع اقشار مختلف مردم از گرايش‌ها و تفکرات سياسى و برخى روحانيون و نخبگان قرار گرفت؛ برخى نظرات مخالف نيز درباره اين سخنان ابراز شد.

به نظر گزارشگر این روزنامه در بين مخالفان سخنان يک عضو شوراى نگهبان از همه برجسته‌تر بود. هاشمى در خطبه‌هاى روز جمعه با تلويح شبيه به تصريح از عملکرد شوراى نگهبان انتقاد کرده بود به اين ترتيب اظهارات و حمله تند آيت‌الله محمد يزدى فقيه شوراى نگهبان به سخنان آيت‌الله هاشمى دور از انتظار نبود. فقيه شوراى نگهبان با تاکيد بر آنکه حکومت اسلامى مشروعيت خود را از مردم نمى‌گيرد به مقابله با سخنان هاشمى رفت که گفته بود در جمهورى اسلامى و در تفکر امام مردم بالاترين جايگاه را دارند و اگر مردم راضى نباشند حکومت اسلامى نخواهد بود.

صدای عدالت در مقاله اصلی خود نوشته از چندين روز قبل از جمعه معهود ، محافظه کاران نشان داند که تحمل برگزاری چنين نمازی را ندارند. تندروهای اين جناح در روزنامه ها و سايتهای خود برای آن خط و نشان کشيدند. برای اولين بار معترضان متدين و اصلاح طلبان متعهد که به دليل جهت دار بودن خطبه هاي جمعه، چند سالي از آن فاصله داشتند خود را آماده حضور کرده و صف در صف به جماعت ايستادند.‏

در دنباله این مقاله آمده براي اولين بار اطراف محل برگزاري نماز جمعه فضاي امنيتي سنگيني داشت، براي اولين بار در جمهوري اسلامي ايران فضاي نماز جمعه به گاز هاي اشک آور آلوده شد.‏

مصطفی ایزدی در مقاله صدای عدالت اضافه کرده برای اولين بار خطيب جمعه تهران به طور تلويحي از وجود زندانيان سياسي در ايران خبر داد و به طور صريح درخواست آزادي آنها را نمود. آزادي زندانيان سياسي که هنوز معلوم نيست جرم آنها چيست ، يکي از شروط بازگشت اعتماد متقابل دولت و ملت به جامعه اعلام شد.‏ و براي اولين بار خطيب جمعه نگران برخورد نيروهاي انتظامي و شبه انتظامي با نمازگزاران بود و لذا به مخاطبين خود گوشزد نمود که شعار هاي سنجيده و عرفي بدهند که بعد از نماز برايتان مشکلي پيش نيايد.‏

آرمين کيان در سرمقاله حیات نو نوشته هاشمى‌رفسنجانى يک سياستمدار تمام‌عيار است؛ او هم در مقام اپوزيسيون قبل از انقلاب و هم در جايگاه پوزيسيون بعد از انقلاب نقشش را به خوبى ايفا کرده است. او سياست و قواعدش را به صورت عملى آموخته است و از اين جهت زيرک‌ترين سياستمدار دوران پس از انقلاب نام گرفته است.

به نوشته این روزنامه نظام سياسى پس از درگذشت بنيانگذار انقلاب اسلامى بدون نقش‌آفرينى هاشمى سامان نمى‌‌يافت. او در اين شرايط انتقالى به طور قطع مرد اول سياست‌ورزى ايران بود. هاشمى در نقش جديد خود هم به راس هرم قدرت در ايران سر و سامان داد و هم هدايت امور اجرايى کشور را بر عهده گرفت. اين عملکرد سياسى از او يک سياستمدار تمام‌عيار ساخت.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته در جايي كه برمبناي نظام سياسي اسلام زمامداران و دولتمردان بايد براي توده هاي مردم جامعه الگوي اخلاق باشند چگونه بايد اين لايه از مسئولان را به راه آورد و به وظايف اخلاقي متعهد ساخت.

نویسنده این مقاله پرسیده چه كسي پاسخگوي عملكردهاي تباه و ضد اخلاقي گروه هايي از مردم جامعه است كه براساس مشاهدات و شنيده ها و خوانده هائي كه منتسب به بعضي مسئولان است به تحريك و تحرك درآمدند و شايعه هاي ساخته و پرداخته شده درباره افراد گوناگون را در سطح كشور و حتي تا دور افتاده ترين روستاها منتشر كردند

به نوشته این روزنامه اقدامات خلاف قانون يا زير پا نهادن قانون توسط برخي مسئولان سطح بالا چگونه توجيه پذير است وقتی مسئولانی که خود بايد در اجراي قانون پيشقدم باشند در روزهاي تلخي كه بر اسلام و نظام جامعه و كشور گذشت به شيوه هاي ناجوانمردانه آغازگر "هتك حرمت" شدند و صالحان و مبارزان و مديران دلسوز و خدوم نظام را مورد تهاجم قرار دادند و بدترين بداخلاقي ها را در قالب تهمت و دروغ در حق آنان روا داشتند تا جايي كه اين حركت زشت و خلاف شرع و عقل توسط گروهي از طلاب ناآگاه نيز تكرار شد و شگفتي مراجع و اعتراض علماي فرهيخته را برانگيخت.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به سوابق رحیم مشائی معاون اول منتخب احمدی نژاد برای ریاست جمهوری با یادآوری مواردی در گذشته که مخالفت اصولگرایان را در پی داشته نوشته اکنون که احمدي نژاد در حال تشکيل دولتي تازه است، انتصاب مجدد رحيم مشايي در پستي مهم تر از قبل، نشان داد که رییس جمهور بر اصل مشورت ناپذيري همچنان پايبند است و حتي با اصولگرايان طرفدار دولت هم در زمينه عزل و نصب ها مشورت نمي کند.

به نوشته این روزنامه دو هفته مانده به آغاز به کار دولت دهم، و در شرايطي که اصلاح طلبان، روحيه و انگيزه چنداني براي ورود به مباحث مربوط به دولت احمدي نژاد را ندارند، اصولگرايان بيش از گذشته دچار تنش و اختلاف شده اند و لبخندهاي تصنعي دوران تبليغات انتخاباتي در مقابل رقيب رنگ باخته است. اکنون حاميان احمدي نژاد از طيف هاي گوناگون به انتقاد زودهنگام از او پرداخته اند و اين امر نشان مي دهد که مصداق مثل معروف سالي که نکوست از بهارش پيداست

کیهان در یادداشت روز خود به مخالفت با انتصاب رحیم مشائی به معاون اولی رییس جمهور پرداخته و نوشته لازمه قطعي احترام به توده هاي عظيم مردم اصولگرا آن است كه حكم معاونت اولي آقاي رحيم مشايي را لغو كنند چرا كه اين جايگاه اگرچه در اختيار رئيس جمهور است ولي متعلق به مردم است و البته رياست محترم جمهور مي توانند روابط دوستانه و صميمي خود با ايشان را حتي مستحكم تر از گذشته حفظ فرمايند، زيرا اين رابطه متعلق به شخصيت حقيقي رئيس جمهور منتخب است و ربطي به ديگران ندارد.

حسین شریعتمداری با اشاره به اصل 124 قانون اساسي نوشته این يعني جايگاهي تقريباً همطراز رئيس جمهور و بالاتر از همه وزرا و معاونان ديگر ايشان. اكنون بايد از رئيس جمهور محترم پرسيد آيا مردم در انتخابات اخير به آقاي مشايي راي داده اند كه حالا مجبور باشند حضور ايشان را در جايگاهي تقريباً همطراز رئيس جمهور و فراتر از همه وزرا و اعضاي كابينه تحمل كنند؟!

آفتاب یزد در سرمقاله خود به اظهارات غلامحسین الهام در نقد مصوبه مجمع تشخیص مصحلت نظام پرداخته و نوشته الهام در شوراي نگهبان سابقه‌اي طولاني دارد و مدتی هم سخنگويي این شورا را به عهده داشته و در آن مدت، مجمع تشخيص مصلحت نظام مصوباتي داشته كه همه آنها در روال مشابه با مصوبه اخير به تصويب رسيده است. اما تا قبل از اضافه شدن مسئوليت دولتي به مسئوليت قبلي الهام، هيچگاه شنيده نشد كه او از نقض اين قانون توسط مجمع تشخيص مصلحت سخن بگويد.

به نوشته سردبیر این روزنامه الهام به خاطر محروم شدن دولت از دو كرسي شوراي نگهبان، اتهام نقض قانون اساسي را به مجمع تشخيص مصلحت وارد مي‌كند اما تاكنون در مورد نقض آشكار اصل 27 قانون اساسي توسط همكاران محبوب خود در وزارت كشور و محروم ساختن ميليون‌ها ايراني از يك حق مسلم، سكوت پيشه كرده و وظيفه خود را در پاسداري از قانون اساسي- به عنوان عضو ‌‌شوراي نگهبان- را انجام نداده است!

سئوال سرمقاله آفتاب یزد این است: امروز مردم شاهد ادعاهاي عجيبي هستند كه از طريق رسانه‌هاي عمومي نيز منتشر شده و مي‌شود. براساس همين ادعاها، نهادهايي كه بايستي در برابر مفاسد بايستند يا منافذ فساد را ببندند،‌خود از وجود نوعي فساد يا ناتواني در مقابله با فساد رنج مي برند و طبق ادعاي رئيس دولت، اين ضايعه حتي بخش بازرسي عالي‌ترين نهاد كشور را نيز تحت تأثير قرار داده است. پس چه راهي بهتر از اين، كه عضو شوراي نگهبان در كنار حمايت‌هاي جانانه از مبسوط اليد بودن دولتمتبوع خويش، قدري به بسط يد مردم براي ايستادگي در برابر فسادهاي خانمان برانداز و آينده سوز نيز بينديشد.

به نوشته روزنامه ایران محمود احمدي‌نژاد گفته است هيأتي را مأمور پيگيري و تدوين "طرح ملي خدمت" كرده‌ام و خود نيز رأساً بر تمام مراحل آن نظارت و اشراف خواهم داشت در این کار که طرح ملي خدمت نام گرفته به نوشته روزنامه دولت قرار است با به خدمت گرفتن روش‌هاي نوين و بهره‌گيري از الگويي علمي، فاصله‌هاي معمول ميان مردم با مسئولان، فارغ از اين‌كه كجا زندگي مي‌كنند برداشته شود و هر كس متناسب با توان، تخصص، تجربه و استعداد خود بتواند به مسئولان كشور مشاوره دهد و يا افراد واجد شرايط را براي تصدي مسئوليت پيشنهاد دهد و در تصميم‌سازي‌هاي كشور سهيم باشد

ایران از قول رییس دولت نوشته براي تشكيل دولت جديد سعي كرده‌ام از نظرات دلسوزان و كارشناساني كه به دنبال منافع شخصي يا گروهي خود نيستند، در ارزيابي عملكرد اعضاي كابينه بهره‌گيري كنم و برآيند نتايج ارزيابي‌هاي قبلي با بررسي‌هاي جديد را مبناي تصميم‌گيري قرار دهم، گروهي را مأمور تهيه فهرست واجدين شرايط و صاحبان صلاحيت براي پست‌هاي مورد نياز كرده‌ام.

روزنامه دولت در مقاله ای نوشته چه بسا وابستگي‌هاي فوق‌العاده حزبي و گروهي روساي جمهور بعد از دفاع مقدس كابينه آنها را از نهادي براي خدمت به مركزي براي توزيع سهام قدرت ميان همكيشان تبديل كرده بود، آنقدر كه بايد و شايد سياست‌ورزان را به گمانه زني براي اعضاي هيأت دولت‌هاي سازندگي و اصلاحات ترغيب نمي‌كرد اما عدم وابستگي احمدي‌نژاد به گروهها و جريانات سياسي و وعده تشكيل كابينه 70 ميليوني، حدس زدن اعضاي هيأت دولت نهم را مشكل كرد.

به نوشته این روزنامه انتخاب گزينه‌هايي براي كابينه كه بيش از اين نام و نشاني آشنا در مناصب اجرايي كشور نداشتند، اگرچه از تيغ انتقاد نقادان در امان نماند و پژواك آن تا صحن علني مجلس هفتم رسيد و در اقدامي بي‌سابقه مجلس اصولگرا به چهار وزير پيشنهادي رئيس جمهور اصولگرا رأي اعتماد نداد، اما نشان دهنده تحقق وعده احمدي‌نژاد بود. چه اين‌كه بعد از گذشت چهار سال از فعاليت دولت نهم عملكرد تعدادي از همين وزيران و مديران اجرايي بي‌نام نشان مورد تأييد موافق و مخالف قرار گرفته است.

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته درحالی که رئیس سازمان خصوصی سازی از بسته شدن پرونده سهام عدالت تا پایان تیر ماه (یک هفته دیگر) خبر داده، کارگران هنوز مشمول دریافت سهام عدالت نشده اند. اما مدیر عامل کارگزاری سهام عدالت معتقد است امکان پرداخت سهام به کارگران به طور کامل از بین نرفته است.

سرمایه نوشته گفته می شود حدود هشت میلیون کارگر رسمی داریم اما طبق آمار سازمان خصوصی سازی بین 13 تا 14 میلیون کارگر فرم سهام عدالت را پر کرده اند. اما مشکل اینجاست که تاکنون فقط به ارزش سهام واگذاری شده اشاره شده به طوری که تا اردیبهشت ماه امسال به گفته کاظم زاده مدیر کل امور اجتماعی و سهام، وزارت کار و امور اجتماعی ارزش سهام ترجیحی واگذار شده به کارگران در سال 86 را یک هزار و 232 میلیارد و 219 میلیون ریال عنوان کرد که این میزان از واگذاری سهام 40 واحد تولیدی به 23 هزار و 647 کارگر حاصل شده به نحوی که در سال 86 تعداد بیش از 976 میلیون و 662 هزار سهم ترجیحی نیز به کارگران واگذار شده است.

موسي غني‌نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته فعالان بخش‌خصوصي و اغلب كارشناسان مستقل بر اين نكته تاكيد دارند كه توليد داخلي در‌ حال‌حاضر با مشكلات بزرگي دست به گريبان است. اين معضلات كه عمدتا به قيمت بسيار پايين كالاهاي صادراتي بازمي‌گردد، منحصر به بخش‌خصوصي نيست و شامل بخش دولتي و شبه دولتي نيز مي‌شود. گزارش‌هاي نگران‌كننده درباره وضعيت مالي بزرگ‌ترين توليدكننده اتومبيل در ايران شاهدي بر اين مدعا است.

این اقتصاددان و استاد دانشگاه تاکید کرده آنچه اقتصاد ملي را در وضعيت دشوار فعلي قرار داده، رويكردها و تصميم‌گيري‌هاي نادرست كلان اقتصادي به ويژه در عرصه مالي، پولي و ارزي بوده است. هزينه‌هاي عظيم و فزاينده بودجه عمومي دولت در كنار گسترش غيرقابل كنترل شركت‌هاي دولتي، به‌رغم توصيه‌هاي اكيد و واضح سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي، فضاي فعاليت براي بخش‌خصوصي را به شدت تنگ كرده و بيشتر منابع مالي و اقتصادي جامعه را در چاه ويل اتلاف منابع فرو برده است.

اعتمادملی متن نامه بيژن نامدار زنگنه و عباس آخوندي نمایندگان میرحسین موسوی را چاپ کرده که بعد از نماز جمعه این هفته تهران به رییس مجلس نوشته و در آن تاکید کرده اند که معترضان به نتايج آرا که تعداد آنها کم هم نمي باشد، بايد به رسميت شناخته شوند. اين افراد براساس اصل 27 قانون اساسي داراي حقوقي هستند که بايد از آن برخوردار باشند.

در این نامه پيشنهاد شده به مهندس موسوي در يک و يا چند برنامه زنده صدا و سيما اجازه حضور جهت طرح مسائل خود داده شود. ممانعت از حضور ايشان در رسانه ملي اقدام بي وجهي است.- به ايشان و جمعيت هاي هوادار ايشان توسط وزارت کشور اجازه راهپيمايي اعتراضي رسمي اعطا گردد. شوراي نگهبان هياتي از رجال ملي و مورد اعتماد مردم را که اظهارنظر آنان موجب جلب اعتماد عمومي و آرامش جامعه شود به عنوان خبرگان امين خود انتخاب کند

در ادامه نامه نمایندگان میرحسین موسوی آمده است دامنه رسيدگي اين هيات که به عبارتي بايد نقش هيات منصفه را ايفا کند، بايد عام و بدون محدوديت باشد.- ما پيشنهاد مي کنيم که اعضاي اين هيات مرکب از افراد زير باشد؛ سيدحسن خميني، محمدي ري شهري و گودرز افتخارجهرمي.

اميرحسين هاشمي در مقاله ای در اعتماد درباره محمد علی ابطحی روحانی زندانی نوشته او در اوج قدرت بود که نوشتن در وبلاگش را شروع کرد. دقيقاً بر عکس چيزي که قدرت ايجاب مي کند. کسي که تن به وبلاگ نويسي مي دهد، در حقيقت پيدا و پنهان خود را در معرض قضاوت خواننده هاي مطالب خويش قرار مي دهد. به مرور اگر خواننده هاي ثابت خود را پيدا کند، نسبت به آنها مديون مي شود و گويي حلقه يي بر گردنش افکنده دوست، اگر اتفاقي بيفتد و ننويسد، از او گلايه مي کنند. اگر مصلحت انديشانه بنگارد، به او چپ چپ نگاه مي کنند، و اگر حرف دلش را بزند، خيلي ها با او دشمني مي کنند. فردي که در دايره قدرت وارد مي شود، قطعاً از تمامي اين موارد گريزان است، چون سري که درد نمي کند را دستمال نمي بندند.
به نوشته این مقاله ابطحي خود را از زير پوشش عبا و لباده سکوت، که هميشه در راستاي تقدس روحانيت و رمزآلود کردن آن لازم دانسته مي شد، بيرون آورد و زندگي يک روحاني سياستمدار را بر تارنماي خود به تصوير کشيد. اين اولين بار بود که مردم ايران به صورت روزانه در جريان جزييات فکري و زندگي يک روحاني و يک سياستمدار قرار مي گرفتند. ابطحي تعهد داشت که هر روز بنويسد و پنج سال بدون وقفه نوشت. در اين پنج سال فقط دو روز بود که ننوشت. يک بار وقتي تارنماي او را دزديدند، و بار ديگر به احترام مادرش، روزي که او را از دست داد.

 

بررسی روزنامه های صبح؛ سه شنبه 30 تیر

بی بی سی:سه شنبه 30 تير 1388(21 ژوئيه 2009)

"نخبگان در امتحان عظيمی قرار گرفته اند" تیتر اول ابتکار است که سخنان رهبر جمهوری اسلامی را در صدر گزارش های خبری خود آورده، جام جم و ابرار همین خبر را با عنوان "امروز روز آزمون نخبگان است" آورده اند، جوان با "نخبگان مراقب باشند سقوط نکنند"، روزنامه ایران با "هرکس جامعه را ناامن کند منفور ایرانیان است"، روزنامه جمهوری اسلامی با "نخبگان مراقب باشند زیرا در معرض امتحان غطیمی قرار گرفته اند"، رسالت با "مردم هوشیار و وفادارند نخبگان مراقب باشند" و کیهان با عنوان "دعوت کننده به ناامنی در هر مقامی منفور ملت است".

اعتماد از قول سردار ذوالنوری در عنوان اصلی خود نوشته "بسیاری از بزرگان طراح فتنه های اخیر بودند"، آفتاب یزد در تیتر اول خود نوشته "لباس شخصی ها به سراغ صدا و سیما رفتند"، حیاتنو نوشته "درخواست خاتمی برای آزادی زندانیان سیاسی" و مردم سالاری در صدر گزارش های خبری خود نوشته معاون اولی مشائی همچنان در ابهام".

اعتمادملی نوشته "سرنوشت نوکیا در انتظار کالاهای چینی است"، "دولت نظر كميسيون‌ ويژه مجلس را نپذيرفت" عنوان اول روزنامه اقتصادی سرمایه است و "دو نگاه به نحوه تقسيم يارانه" تیتر دنیای اقتصاد.

رضا سماواتی در سرمقاله حیات نو نوشته تعدادى از روزنامه‌ها و سايت‌هاى خبرى حامى دولت در روزهاى اخير تصاويرى از نماز جمعه تهران را منتشر کرده و تلاش نمودند از طريق آنها نشان دهند که حاميان مهندس موسوى چندان به احکام و ارزش‌هاى اسلامى و شئون نماز جمعه پايبند نيستند.

نویسنده این مقاله تاکید کرده اين افراد و جوانان همگى از فرزندان ملت و بخشى از همان 40 ميليون رأى‌دهنده هستند و کسانى که مدعى نمايندگى همه مردم هستند اکنون به چه دليل از اين افراد تبرى مى‌جويند. اگر همين افراد تصوير آقاى احمدى نژاد را بدست مى گرفتند رسانه هاى مذکور از پيوستن اقشار مختلف به صف حاميان وى اظهار خشنودى نمى کردند؟

قدرت الله علیجانی در مقاله ای در صدای عدالت نوشته در جريان انتخابات اخير در اعلام نتايج عجله شد و مسئولان امر به صورت غيرطبيعی و برخلاف روند معمول نتايج را اعلام کردند و به اعتراض‌های جمع کثيری از مردم و کانديداها توجهی نکردند. ضروری بود که در راستای اعتمادسازی شيوه ديگری را در پيش بگيرند و از دامن زدن به فضای "بی اعتمادی" پرهيز نمايند.‏

به نوشته این نماینده مجلس اگر در انتخابات دقت بيشتری صورت می‌گرفت اين مشکلات به وجود نمي‌آمد. الان وقت آن رسيده که بزرگان کشور با در نظر گرفتن مصلحت‌هاي نظام براي رفع ابهامات بخش عظيمي از مردم اقدامي جدي انجام دهند در غير اين صورت اين ابهامات هر روز گسترش مي‌يابد و در نهايت منجر به عميق‌تر شدن ترديدها مي‌شود. اين ترديدها سبب خواهد شد مردم به اصل انقلاب شک کنند.

مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله خود به شدت به محمدخاتمی رییس جمهور سابق و آخرین راه حل او برای رفع بحران یعنی همه پرسی بر سر مشروعیت دولت تاخته و نوشته رفراندوم مورد نظر وي به جای شورای نگهبان از سوی يك نهاد بي طرف مثل مجمع تشخيص مصلحت نظام! صورت پذيرد. كه در اين باره بايد گفت؛ اگر مقصود رياست مجمع يعني آقاي هاشمي رفسنجاني است كه ايشان به وضوح نشان داده اند نه فقط بي طرف نيستند بلكه به شدت از خاتمي و موسوي و دار و دسته آنها حمايت مي كنند. به عنوان نمونه، آيا پيشنهادهاي ايشان در نماز جمعه اخير تهران، حتي يك كلمه- تأكيد مي شود حتي يك كلمه- با بيانيه هاي فتنه انگيزانه موسوي و خاتمي تفاوت داشت.

حسین شریعتمداری با تاکید بر این که اگر آقايان اساساً به قانون اساسي اعتقادي نداشته باشند كه در اين صورت نمي توانند خواستار رياست قوه مجريه در كشوري شوند نوشته نوشته خاتمي و يارانش در حالي از انجام رفراندوم سخن مي گويند كه نشان داده اند به هيچ يك از فرايندهاي قانوني اعتقادي ندارند و انتخابات اخير را بدون آن كه كمترين دليل و سندي براي مخدوش بودن آن ارائه كنند، غير قانوني! دانسته و خواستار ابطال آن شده بودند. بنابراين بر فرض كه رفراندومي برگزار شود به يقين نتيجه آن را نمي پذيرند. چرا؟!

آفتاب یزد در سرمقاله خود به انتقاد از محمد یزدی پرداخته و یادآوری کرده که سال قبل نیز به وی از سوی دوستانش شفیق توصیه شده بود که از عصبانیت بپرهیزد که ظاهرا دوباره باید به این توصیه عمل کند چرا که اگر آقاي يزدي و همفكران او به دور از هرگونه عصبانيت، مفهوم مشروعيت در اين اظهارات رهبري فعلي نظام را تشريح نمايند شايد ضرورتي نداشته باشد كه اظهارنظر هاشمي رفسنجاني را غلط فاحش بدانند و شايد اصولاً‌كار به عصبانيت نكشد

سردبیر افتاب یزد یادآوری کرده که اگر به قول آقای یزدی آقای هاشمی که رییس مجمع تشخیص مصحلت نظام است حق ندارد از ازادی بازداشت شدگان بگوید او هم در مقامی نیست که درباره بازداشت شدگان قضاوت کند و جکم صادر کند

سرمقاله این روزنامه ادامه داده بهترست بر اساس معيارهاي قضايي اسلامي و ايراني، پرونده بازداشت شدگان به صاحب‌نظران غيرعصباني سپرده شود شايد زودتر بتوان به نتيجه رسيد. به قول قديمي‌ها خدا را چه ديديد، شايد اين گروه هم مانند كارمندان بازداشتي سفارت انگليس بتوانند فوراً به آغوش خانواده‌هاي خود بازگردند يا حداقل مانند فرانسوي بازداشت شده، ملاقاتي با خانواده‌هاي خود داشته باشند.

صدای عدالت سرمقاله خود را به انتصاب رحیم مشائی به معاونت اول رییس جمهور اختصاص داده و نوشته اين بار احمدي نژاد نمي خواهد بدون مطالعه و شناخت و‎ ‎تنها با معرفي اين و آن وزراي خود را انتخاب نمايد چرا كه ديگر كسي از وي تغييرات‎ ‎مداوم در كابينه را نمي پذيرد. لذا بايد چشم اميد حاميان انتخاباتي را به قدرت‎ ‎نااميد نمود و اين نااميدي با انتصاب كسي كه با اكثريت طيف حاميان دولت مشكل دارد‏‎ ‎امكان پذير مي شود.
احمدجلائی نائی در این مقاله تاکید کرده که احمدی نژاد با این انتخاب زیرکی کرده اول آن که خود را هدف انتقادها قرار داده و در نظر عموم مظلوم جلوه داده و در عین حال او در چهار سال گذشته در یافته كه با اقوام و نزديكان و ودوستان قديمي خود بهتر مي تواند
‎ ‎كار مفيد داشته باشد و اين طيف حرف وي را بهتر از لايه هاي ديگر مي خوانند بنابراين‎ ‎پست هاي مهم كابينه كنوني را به نزديكترين افراد خود مي دهد چنانكه معاون اولي خود‎ ‎را به پدر زن فرزند خود اعطا مي نماید.

سرمایه در سرمقاله خود نوشته برخی نمایندگان تاکید کرده اند احمدی نژاد تاوان عدم برکناری مشایی را باید در روز رای اعتماد به کابینه بپردازد اما حامیان رئیس دولت دهم بر این باورند که با راه اندازی تبلیغات گسترده حاکی از ضرورت حمایت از دولت در شرایط حساس کنونی، فشار نهادهای بیرون مجلس و مذاکره با فعالان شاخص قوه مقننه، این اعتراض های احتمالی مهار خواهد شد. بر این اساس، حتی به هشدارهای حامیان دوآتشه احمدی نژاد در مجلس پیرامون آسیب های این انتصاب بر روابط قوای مجریه و مقننه، توجهی نمی شود.

به نوشته داوود محمدی در این مقاله چالش معاون اولی مشایی، فراتر از اعتراض به یک انتصاب، نمادی از زورآزمایی دولت و مجلس درباره تداوم یا قطع عملکرد تک محوری احمدی نژاد است که فرجام آن در تعیین موازنه قدرت این دو قوه موثر است و شاهین ترازو را به نفع احمدی نژاد یا مجلس، رقم خواهد زد.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته در چهارسال گذشته رحیم مشائی همیشه پاشنه آشيل دولت بود . در يک اقدام بي سابقه براي اولين بار در تاريخ جمهوري اسلامي يک رئيس جمهور مجبور بود براي پاسخ به سوال جمعي از نمايندگان در مجلس حضور يابد.دامنه مواضع آقاي مشايي پاي مراجع عظام را به مسئله باز کرد اما محمود احمدي نژاد در آن مقطع نشان داد که به هيچ وجه حاضر نيست دست از حمايت وی بردارد بلکه مشايي مورد حمايت بي سابقه او قرار گرفت.

به نوشته ابتکار بايد احتمال داد که احمدي نژاد در اين دوره به دنبال کابينه اي کارآمدتر مي باشد اوست که چهار سال از نزديک با اين آدم ها کار کرده و توانمندي هر کدام را دريافته است و ميزان اعتقاد و ايمانش به آقاي مشايي در حکم اخير نمايان است،نکته مهمتر اينکه احمدي نژاد نشان داده که اهل تحميل افراد غير همسو نيست و همکارانش لزومابايد با سليقه ايشان سازگار باشند در نتيجه فشار گروههاي اصولگرا براي تغيير چينش دلخواه رئيس جمهور نه فقط کارساز نخواهد بود که انرژي دولت جهت پاسخگويي را به هدر خواهد داد.

روزنامه جوان که پرشورترین مدافع دولت است در خبری پیش بینی کرده که رحیم مشايى دركابينه دهم نخواهد بود.

به نوشته این روزنامه يكى از مقامات عاليرتبه نظام در ديدار حضورى با رئيس جمهور خواستار عزل اسفنديار رحيم مشايى از معاون اولى وى شد. اين مقام عاليرتبه در اين ديدار گفته است كه در كابينه دولت دهم، از رحيم مشايى در هيچ پستى استفاده نشود، در صورت تمكين رئيس جمهور، به نظر مى رسد شاهد عدم حضور مشايى در تركيب كابينه دولت دهم باشيم.

محمد عرفاني در حیات نو نوشته چند وقتى است بخشى از افکار عمومى نسبت به روابط دولت ايران با کشورهاى چين و روسيه حساس شده است. اين حساسيت تا آنجا پيش رفت که نمازگزاران تهرانى در مراسم نماز جمعه به دفعات شعار مرگ بر چين و مرگ بر روسيه را سر دادند.

نویسنده مقاله حیات نو پرسیده آيا مردم ايران با دشمنان جديدى در عرصه بين‌المللى مواجه شده‌اند و يا ارزيابى ملت و دولت از دوستان و دشمنان با هم فرق دارد ؟ طى 30 سال گذشته همواره بين مردم و دولت در شعارها همسويى کامل بوده است. هنگام سر دادن شعار مرگ بر آمريکا، مرگ بر اسرائيل، مرگ بر صدام، مرگ بر شوروى و مرگ بر انگليس هيچکس نه تعجبى مى‌کرد و نه دولت را مخالف اين شعارها مى‌دانست اما امروز مردم شعارى را سر مى‌دهند که دولت قطعا با آن موافق نيست.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 31 تیر

بی بی سی:چهارشنبه 31 تير 1388(22 ژوئيه 2009)

"احمدی نژاد پست‌ها را ميان نزديكان خود تقسيم نكند" تیتر اصلی آفتاب یزد است، "آخرين تغييرات در کابينه دهم" عنوان اول ابتکار، ابرار "در انتصاب مشائی هیچ تجدید نظری نمی شود" را از قول مشاورعالی رییس جمهور آورده، خبر با "مشائی می ماند" نظر محمود احمدی نژاد را منعکس کرده، سرمایه نظر رحیم مشائی را با اهمیت دیده که گفته است "انگیزه اصلی منتقدان من تخریب وجهه احمدی نژادست"، صدای عدالت "مشائی را موضوع انحرافی" دیده و مردم سالاری از "ابلاغ نظر رهبری درباره رحیم مشائی" خبر داده است.

اعتماد در عنوان اول خود از "فشار برای پخش اعتراف دستگیرشدگان" گزارش داده، اعتمادملی از قول محمد رضا باهنر نوشته "در فضای امنیتی نقل و نبات پخش نمی کنند"، جوان تیتر اول خود را به اظهار نظر یکی از محافظه کاران اختصاص داده که گفته "طراحان آشوب های اخیر مستحق آزادی نیستند" و رسالت در گزارش اصلی خود نوشته "مسوولین و ملت کلام رهبر را فصل الخطاب می دانند".

"احتمال لغو حج تمتع امسال" تیتر اصلی روزنامه ایران است، "پزشکان بیکاری را به خدمت در مناطق محروم ترحیح می دهند" عنوان اول جام جم، "اقتصاد به سختی نفس می کشد" در صدر گزارش های حیات نو آمده، روزنامه جمهوری اسلامی از "خرید اراضی اردن توسط یهودیان" خبر داده و دنیای اقتصاد در تیتر اول خود نوشته "اجاره‌بهاي مسكن در شيب نزولي" .

آفتاب یزد در گزارشی نوشته نـخستين واكنش احـمـدي‌نـژاد و حـامـيـان او بـه انـتـخـابـات 22 خـرداد كه در تجمع انتخاباتي ميدان وليعصر به نمايش گذاشته شد نشان مي‌داد كه دست‌اندركاران دولت دهم مايلند از آمــارهــاي اعلام شـده در خصـوص ايـن انـتـخابات براي استحكام موضع‌گيري‌ها و تكميل بسياري از اقدامات و اظهارات ناتمام اسـتـفـاده كـنـنـد اما برخي ابراز ترديدها و حـوادث داخلي كه حتي منجر به هشدار سران جناح اصولگرا همچون علي لاريجاني گـرديـد فـضـا را بـرخـلاف تـصـور نـزديـكان احمدي‌نژاد براي آغاز زودهنگام انتقاد ها از احمدي‌نژاد و همراهان او مساعد کرد.

به نوشته این روزنامه مـعـرفي زودهنگام معاون اول و کسی که برای این سمت در نظر گرفته شد آغازگر فاز دوم اعتراضات و انتقادات شديد عليه رئيس دولت دهم بود؛ اگرچه برخلاف تصور برخي حاميان دولت، خروج معترضان از فاز اول باعث فراموشی اعتراض به نتیجه انتخابات نشد اما بــاز شـدن زبان ها به اعـتـراض بـه احمـدي‌نـژاد بـه خـاطر انتصاب مشايي به معاونت اول، موجب شد كه هشدارها نسبت به وزیران که بايستي به تاييد مجلس برسند- نيز با شفافيت و صراحت بيشتر انجام شود.

اعتمادملی در مقاله ای به قلم اسماعیل گرامی مقدم به گفته های رهبر جمهوری اسلامی درباره اختلافات موجود و این که "نزاع خانوادگی" است اشاره کرده و نوشته در ميان پيشنهادهايي كه تاكنون داده شده است يكي پيشنهاد آقاي‌هاشمي‌رفسنجاني بود كه در سه بند قانونگرايي، بازكردن فضاي سياسي كشور و آزاد شدن زندانيان طرح شد كه اكف مطالبات نامزدهاي معترض است و ديگري پيشنهاد محمد خاتمي رئيس‌جمهور سابق است برای برگزاري همه‌پرسي.

به نظر معاون حزب اعتمادملی پيشنهاد آقای خاتمی از درون نظام است و هيچ ارتباطي با خارجي‌ها ندارد. پيشنهاد مذكور قانوني و مبتني بر اصول قانون اساسي است. این راهكار ميانه‌اي، يعني ميان دو مطالبه ابطال و تاييد انتخابات، راه متعادلي است. در حقيقت يك گام عقب‌نشيني طرفداران دو نامزد اصلاح‌طلب است و اين نشان‌دهنده آن است كه نامزدهاي معترض به دنبال حل مساله بحران هستند.

مسعود الماسي در مقاله ای در صدای عدالت نوشته پس از انتخابات جامعه به صورت دو قطبي در آمده و در حالی که اصلاح طلبان توانسته بودند طيف وسيعي از مردم و حتي اپوزيسيون داخل و خارج از کشور را جذب نمايند که اين نيروي نهفته عظيمي است که خود فرصت مغتنمي بود براي آشتي ملي، اما با تاييد نتيجه انتخابات اين فرصت تبديل به تهديد شد. تا جائی که اپوزيسيون خارج از کشور صاحب عقبه داخلي نيز شد .

نویسنده این مقاله با اشاره به این که بعد از انتخابات اصلاح طلبان و محافظه کاران نو، همديگر را متهم به کودتا چي بودن و انقلاب مخملي مي کنند نوشته بلافاصله پس از اعلام پيروزي دعوت روسها از رييس دولت و سکوت ايران در موضوع چچن و پيام تبريک چين و سکوت معني دار ايران در شورش اويغورها نشان از آن دارد که چين و روسيه به شدت خواستار حفظ وضع موجود هستند . و کشورهاي غربي به رهبري ايالات متحده به شدت خواستار تغيير وضع موجود و حمايت از معترضين به نتايج انتخابات.

از نظر مقاله صدای عدالت طبيعي به نظر مي رسد که حمايت ها به معني علت اين جنبش نمي تواند باشد و اگر بگوييم اعتراض مردم به نتايج انتخابات به دليل حمايت غرب و ايالات متحده، انقلاب مخملي است و عده ای بگویند به دليل حمايت روسيه و چين کودتا شده است باید گفت هر دو نظريه خلاف واقع و ناشي از توهم توطئه است .

حیات نو در سرمقاله خود نوشته برخى بزرگان و دلسوزان با نگاهى آينده‌نگر، از لزوم آزاد کردن بازداشت‌شدگان با هدف تمهيد زمينه‌هاى آرامش در جامعه سخن مى‌گويند. اما برخى فعالان سياسى که دائما از لزوم وحدت، برادرى و رفع تنش‌ از جامعه سخن مى‌‌گويند ظاهرا به لوزام سخن و توصيه خود پايبند نيستند. چرا که ايجاد آرامش در جامعه به گونه‌اى با ثبات و ماندگار لاجرم از مسيرها و کانال‌هايى از جمله همين مورد گذر مى‌کند.

به نوشته این مقاله استفاده بدون ملاحظه از تنبيهى به نام حبس مى‌تواند تبعاتى به مراتب ناگوارتر به دنبال داشته باشد. شرايطى را در نظر بگيريد که به دليل کثرت استفاده از زندان از يک طرف و به زندان بردن افرادى که از ناحيه جامعه - يا حداقل بخشى از آن - درباره مجرم بودن آنها تردیدها وجود دارد مى‌تواند به زدودن زشتى پديده زندان منجر شود.

جوان در نقد پیشنهاد محمد خاتمی با اشاره به سازکار قانونی برای انجام همه پرسی نوشته در کجای قانون اساسی قید شده است که دستگاهی جز شورای نگهبان قانون اساسی و رهبری نظام، مسؤولیت برگزاری همه‌پرسی (رفراندوم) را خواهد داشت. آقای خاتمی با کدام استدلال مجمع تشخیص مصلحت نظام را به عنوان مجری و ناظر برگزاری رفراندوم معرفی می‌کند.

نویسنده این مقاله پرسیده مشروعیت مجمع تشخیص مصلحت نظام از کدام مرجع قانونی کشور است؟ آیا مجمع تشخیص براساس نص‌صریح قانون اساسی در حکم مشورت دهنده به رهبری نظام ایفای نقش نمی‌کند؟ مرجعی که مشروعیت فعالیت او در گرو رهبری انقلاب است چگونه می‌تواند برخلاف دیدگاه رهبری، مجری امری باشد که رهبری با آن مخالف است؟

جوان اضافه کرده اگر منظور خاتمی، شخص آقای هاشمی رفسنجانی است، نباید در اجرای چنين امر خلافی، آن را به دستگاهی نسبت دهد که جایگاه حقوقی دارد. شخصیت حقوقی و سازمانی قطعاً با شخصیت حقیقی افراد متفاوت است. در استفاده از برخی شخصیت‌های حقیقی نه امروز، بلکه از مدت‌ها پیش آقای هاشمی در خدمت قانون‌شکنان بوده است.

ابتکار در سرمقاله خود با اشاره به نود و یکمین سالروز تولد نلسون ماندلا نوشته کسی مانند ماندلا امروز نياز کشور ماست چرا که اين روزها فضاي سياسي کشور از مردم تا مسئولين به دو قطب متضاد تبديل شده اند و صف آرايي نه يک مسابقه فوتبال که جنگي از قرون گذشته را به ذهن متبادر مي -کند. روزهايي است که کارخانه دشمن سازي در قلب و روح هر کدام از ما شعبه اي داير کرده است.کارخانه اي که اگر چه هيچ محصولي براي زندگي ما ندارد اما به اندازه مرگ دود از دود کش هاي خود بيرون مي دهد و فاضلابي مسموم از لوله هاي خروجي اش به کام تشنگان ميريزد.

به نوشته این روزنامه آن چه می خواهیم تنها تصويري بر ديوار نيست، مجسمه اي در ميدانهاي شهر نيست. فيلمي براي ديدن و کتابي براي خواندن نيست. او حلقه مفقوده تحولات سياسي و اجتماعي ماست. "مدارا" پيام بزرگ او به جهان است.

صادق زیبا کلام در مقاله ای در اعتمادملی نوشته در همه جاي دنيا پس از سقوط يك هواپيما، همه هم ‌وغم مسوولان و دست‌اندركاران اين مي‌شود كه چرا آن سانحه اتفاق افتاده؟ چرا هواپيما سقوط كرده؟ مقصر كه بوده؟ آيا نقص فني بوده؟ عامل يا خطاي انساني بوده؟ آيا احتمال خرابكاري و انفجار عمدي مي‌رود يا نه؟ سوابق و تاريخچه اشكالات و نواقص آن هواپيما چه بوده؟ آيا اساسا آن سانحه قابل پيشگيري بوده و مسائلي از اين دست.

به نوشته این استاد دانشگاه اما در جامعه ما كه مسوولان معمولا طلبكار از ملت هستند هيچ بني‌بشري پاسخگوي سقوط هواپيما و كشته شدن 168 انسان بي‌گناه نيست. ما اينقدر بي‌صاحب هستيم كه هر طور با ما رفتار كنند، كرده‌اند و صدايمان نبايد درآيد. با اينكه ظرف چندسال گذشته اين چندمين بار است كه هواپيما‌هاي روسي در ميهن‌مان سقوط مي‌كنند، هيچ مسوولي در مقام عذرخواهي برنيامده هيچ مسوولي نگفته، اين ملت كه گناه نكرده كه در ايران مجبور است سوار بر هواپيما شود.

در پایان مقاله اعتمادملی رئيس جمهور چندي پيش گفت ما تا چند سال ديگر جزو قدرت‌هاي نخست‌دنيا مي‌شويم. ايشان البته استاد ارائه آمار و ارقام هستند و همواره هم آمار و ارقام‌شان دقيق و درست است اما اين بار فكر مي‌كنم اشتباه مي‌كنند. ما هم‌اكنون هم درواقع جزو نخستين‌ها و درصدر جدول قرار داريم. درواقع بابت سقوط هواپيما، فكر نكنم كشوري و ملتي باشد به گردپاي كشور بزرگ، آزاد، شريف، پيشرفته و متمدن ايران برسد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه اول مرداد

بی بی سی:پنج شنبه 1 مرداد 1388(23 ژوئيه 2009)

آفتاب یزد به عنوان پشت پرده يك انتصاب از "دورخيز ياران مشايي براي انتخابات يازدهم رياست جمهوري" خبر داده است، ابتکار از قول محمود احمدی نژاد در تیتر اصلی خود نوشته "به حال مشايي غبطه مي خورم"، رسالت از قول آیت الله مکارم شیرازی در عنوان اول خود نوشته "اگر خطايي در انتصاب مشايي صورت گرفته اصلا‌ح شود "، خبر در صدر گزارش های خود نوشته "مشائی و احمدی نژاد شمس و مولانای دولت".

ابرار در تیتر اول خود از قول میرحسین موسوی نوشته "با پایبندی به قانون اساسی به راه خود ادامه می دهیم"، مردم سالاری از زبان همین مقام نوشته " قانون اساسي را مانند نماد سبز سرلوحه پيگيري مطالبات قرار دهيم"، "قانون اساسى محور گفتمان ماست" عنوان حیات نو است.

اعتمادملی در گزارش اصلی خود از فرارسیدن "فصل اعترافات" نوشته، وطن امروز در تیتر بزرگ خود پرسیده "خاتمی چرا ناراحت است"، کیهان در عنوان اول خود نوشته "حمایت گسترده از آیت الله یزدی در حوزه علمیه قم"، فرهیختگان از "جوسازی روسیه علیه هاشمی رفسنجانی" خبر داده و صدای عدالت از "لاریجانی و حداد، کاندیداهای ریاست فراکسیون اصولگرایان" نوشته است.

"ممنوعیت سفر انفرادی به عتبات" گزارش اصلی روزنامه ایران است، "تابستان گیشه سینما را داغ کرد" تیتر جام جم، روزنامه جمهوری اسلامی از "واکنش ایران به حادثه تروریستی حمله به زایران عبتات" نوشته، "طرح افزایش توان نظامی همسایگان ایران" تیتر اعتماد است و جوان از قول وزیر خارجه آمریکا نوشته "اعراب را علیه ایران مسلح می کنیم".

"بازار مسكن چگونه كار مي‌كند؟" عنوان گزارش اصلی دنیای اقتصاد است و "رشد درآمد نفت 135 در صد فزایش تولید 25 در صد" تیتر روزنامه دیگر اقتصادی صبح، سرمایه.

اعتمادملی در مقاله ای نوشته حدود 40 روز از انتخابات رياست‌جمهوري دوره دهم مي‌گذرد. انتخاباتي كه با گل و لبخند آغاز و به حماسه مردم پيوند خورد. انتخاباتي كه با شور مردم شروع و به شعور آنها گره خورد. انتخاباتي كه اگرچه آغازش پر از شادي و غريو آزادي بود اما انتهايش به زندان و طعم تلخ اين روزها ختم شد.

به نوشته این روزنامه در اين ميان اما برخي سر در برف خيال و توهم خود فرو برده‌و گوش‌هاي خود را با رشته‌هايي كه پنبه كرده‌اند پر نموده و نمي‌خواهند صداي مردم را بشنوند و مرتبا بر آنچه خود مي‌بافند، مي‌نازند. روزي به اتهام شركت در نماز جمعه‌اي كه خطيب آن از منتقدان به انتخابات است نزديكترين ياران امام را هتك حرمت مي‌كنند و روزي ديگر روزنامه‌اي به تريبوني براي تعرض به ياران انقلاب تبديل مي‌شود.

کیهان در تیتر اول خود ادعا کرده که علما و طلاب قم از نظر آیت الله محمد یزدی در انتقاد از رییس مجلس خبرگان حمایت کرده و به شدت از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده اند.

کیهان که نام طلاب و علما را چاپ نکرده از قول بیانیه این عده درباره خطبه های نماز جمعه هفته گذشته تهران نوشته سخنان هاشمی در قامت رهبر اپوزيسيون و اقليتي كه خود را اكثريت مي پندارد آن قدر تعجب آور بود كه محسن مخملباف سخنگوي ستاد آقاي موسوي در خارج از كشور با تجليل از خطيب نماز جمعه، گفت: صحبت هاي آقاي هاشمي خلاف انتظار من بود. متأسفانه اظهارات جناب آقاي هاشمي، با استقبال گسترده رسانه هاي بيگانه و ضد انقلاب مواجه شد و موجب ناخرسندي مردم مسلمان ايران و نمازگزاراني كه سال ها به ايشان اقتدا كرده بودند، شد.

رسالت در سرمقاله خود نوشته انتخابات در ايران عرصه وزن كشي سياسي و ميزان راي ملت است. جريانات مختلف سياسي با پل زدن بين منافع مختلف در دل جامعه و يك كاسه كردن سياست ها در روز انتخابات روي باسكول راي مردم مي روند و قضاوت نهايي را به شهروندان مي سپرند. انتخابات دهم نيز از اين قاعده مستثني نبود. با اين تفاوت كه اين انتخابات با رويكردهاي غير منطقي يك جريان، به آزموني بزرگ براي پالايش چهره ها و تشكل هاي سياسي و به تعبيري نوعي خود مشت مالي به منظور نفس تازه كردن مردمسالاري ديني در دهه چهارم انقلاب تبديل شد.

به نوشته این روزنامه انتخابات دهم به صحنه پيرايش و غربال ناخالصي ها، آلودگي ها و كژانديشي ها تبديل شد. خودمشت مالي در انتخابات دهم علاوه بر درسها و تجارب گرانبهايي كه براي ملت و نخبگان به همراه داشت انقلاب را سه دهه جوان كرد و نيرو و نشاط مضاعفي به انقلاب و نظام اسلامي براي ورود به دهه چهارم آن بخشيد.

اعتماد ملي در گزارش اصلی خود خبر از نزدیک بودن پخش اعترافات زندانیان سیاسی و مطبوعاتی داده و در گزارشی از فرزانه آييني نوشته در پي رايزني‌هاي 3ساعته كميته ويژه كميسيون امنيت ملي با وزير اطلاعات، اعترافات بازداشت شدگان ناآرامي‌هاي اخير از رسانه ملي پخش مي‌شود.

به گزار ش این روزنامه هر چند كه پيش‌تر غلامحسين محسني اژه‌اي وزيراطلاعات پخش اعترافات بازداشت‌شدگان ناآرامي‌هاي پس از انتخابات را منوط به توافق با قوه قضائيه كرده بود اما اصرارهاي هفت عضو كميته ويژه كميسيون امنيت ملي سبب شده اژه‌اي رضايت دستگاه قضايي در اين امر را ناديده گرفته و درخواست كميته ويژه مجلس را بپذيرد.

در ادامه گزارش اعتمادملی آمده رسانه ملي درحالي خود را براي پخش اعترافات بازداشت‌شدگان اخير آماده مي‌كند كه برخي از مراجع، صاحبنظران، خانواده‌هاي بازداشت شدگان و فعالان سياسي مكررا از روند بازجويي‌ها و نحوه بازداشت‌هاي اخير ابراز نگراني مي‌كنند.

جوان در گزارشی نوشته آشوبگران با حضور در خيابان ها به نتايج يك انتخابات قانونى، به صورتى غيرقانونى دهن كجى نمودند و با اين كار علاوه بر بى احترامى به آراى ساير راى دهندگان، نظم عمومى را نيز بر هم زدند و اعتراضات خود را از طرق غيرقانونى دنبال نمودند. در حالى كه هرگاه با استناد به همين قوانين كانديداى انتخابات رياست جمهورى مى شوند تا پايان راه نيز با استناد به قوانين موضوعه و جارى كشور بايد اقدام نمايند و تا پايان راه از قانون تبعيت نمايند.

این روزنامه سپس پرسیده نيروى انتظامى نيز برخى از اغتشاشگران را دستگير نمودند اما هم اكنون نوبت به محاكمه اين اشخاص رسيده است. براى اجراى عدالت، جريان محاكمه به چه صورت است؟ آشكار يا پشت درهاى بس