بولتن خبري ايران نبرد(1063) شنبه 16 خرداد 1388(6 ژوئن 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

آژانس: برنامه غنی سازی اورانیوم ایران در حال گسترش است

بی بی سی:جمعه 15 خرداد 1388(5 ژوئن 2009)

آژانس بین المللی انرژی اتمی از گسترش برنامه غنی سازی اورانیوم ایران خبر داده است و می گوید که نمی تواند عدم وجود فعالیت های اتمی پنهانی در ایران را به طور قطع تایید کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که مقر اصلی آن در وین، پایتخت اتریش واقع است، جمعه (5 ژوئن) گزارش جدیدی در مورد وضعیت برنامه های اتمی ایران منتشر کرد.

در این گزارش آمده است که ایران بین 18 نوامبر 2008 و 31 مه 2009، حدود 500 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پائین (کمتر از 5 درصد) تولید کرده و هم اکنون دارای 1339 کیلوگرم از این سوخت اتمیست.

اورانیوم غنی شده با غلظت بالای 90 درصد در ساخت سلاح هسته ای کاربرد دارد.

آژانس تایید کرده است که مواد هسته ای اعلام شده از سوی دولت ایران برای مقاصد دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است.

به گفته این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، ایران در پایان ماه مه سال 2009، به غنی سازی اورانیوم در 4920 دستگاه سانترفیوژ ادامه داده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه فوریه امسال، تعداد سانترفیوژهای فعال ایران را 3936 دستگاه اعلام کرده بود.

به گفته آژانس، 2132 دستگاه سانترفیوژ دیگر در تاسیسات نطنز در مرحله خلا قرار دارند و هنوز گاز اورانیوم به آن ها تزریق نشده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین ایران را متهم کرده است که برای رفع ابهامات موجود در مورد صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور از همکاری با آژانس خودداری می کند.

ایران بر صلح آمیز بودن تمام فعالیت های اتمی این کشور تاکید دارد، اما بسیاری از کشورهای غربی از جمله آمریکا می گویند ایران درصدد تولید سلاح اتمیست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران در مورد رفع اتهاماتی که به این دولت در مورد جوانب احتمالی نظامی برنامه اتمی این کشور وارد شده، با آژانس همکاری نکرده است.

این اتهامات عمدتا توسط شماری از دولت های غربی از جمله آمریکا علیه ایران مطرح شده است.

اما ایران بارها تاکید کرده است که مدارکی که سازمان های اطلاعاتی این کشورها در مورد برنامه اتمی ایران در اختیار آژانس قرار داده اند جعلیست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود به خودداری ایران از اجرای "پروتکل الحاقی" پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای نیز اشاره کرده است.

دولت ايران اين پروتکل را در ماه دسامبر سال 2003 امضا کرده بود، اما در پی بی نتیجه ماندن مذاکرات هسته ای با غرب و ارسال پرونده اتمی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران در فوریه 2006 اجرای این پروتکل را به حالت تعلیق درآورد.

کشورهای امضا کننده این سند موظف به ارائه گزارش های کامل و جامعی از فعالیت های اتمی خود به آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند و بازرسان آژانس اختیارات گسترده ای برای بازدید از تاسیسات اتمی آن کشورها پروتکل دارند.

گزارش جدید آژانس همچنین تاکید دارد که ایران نمی گذارد بازرسان این سازمان در مورد طرح ساخت راکتور آب سنگین اراک تحقیقات مورد نظر خود را انجام دهند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان نتیجه گرفته است تا زمانی که ایران "پروتکل الحاقی" را اجرا نکند و در مورد رفع اتهام های مطرح شده در مورد جوانب احتمالی نظامی برنامه اتمی اش با آژانس همکاری نکند، این سازمان قادر نخواهد بود به طور قطع تایید کند که فعالیت ها و برنامه های اتمی پنهانی و اعلام نشده در ایران وجود ندارد.

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران برنامه اتمی خود را توسعه می دهد

صدای آمریکا:جمعه 15 خرداد 1388(5 ژوئن 2009)

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران علی رغم تحریم های بین المللی به توسعه برنامه اتمی خود ادامه می دهد.

آژانس در گزارشی می گوید ایران اینک بیش از ۷ هزار سانتریفیوژ دارد که در مرکز تولید سوخت اتمی در نطنز کار می کند.

در گزارش که به هیات مدیره آژانس ارائه شده است گفته می شود بازرسان نیاز دارند برنامه نظارت بر فعالیت های ایران را تقویت کنند.

در گزارشی جداگانه در مورد سوریه، آژانس گفت بازرسان رگه های جدیدی از اورانیوم در یک رآکتور اتمی در نزدیکی دمشق پیداکرده اند. آژانس می گوید ذرات یافت شده شبیه آنچه معمولا در رآکتور پیدا می شود نیست و از سوریه خواسته است توصیح دهد.

 

سلطانيه در گفت و گو با فارس: تعليق غني‌سازي و تعليق همكاري با آژانس در دستور كار ايران نيست

جمعه 15 خرداد 1388(5 ژوئن 2009)

خبرگزاري فارس: نماينده ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با بيان اينكه نه تعليق غني سازي و نه تعليق همكاري با آژانس در دستور كار ايران نيست، تاكيد كرد: بين مردم و مسئولين جمهوري اسلامي در نحوه تعامل با آژانس وحدت كامل وجود دارد.

علي اصغر سلطانيه نماينده دائمي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي دقايقي پس از انتشار گزارش محمد البرادعي مدير كل آژانس بين المللي انرژي اتمي در گفت و گو با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس در ارزيابي خود از اين گزارش گفت: پس از 6 سال و بيش از 20 گزارش بار ديگر البرادعي اعلام كرد كه هيچ گونه شواهدي در انحراف مواد و فعاليت هاي هسته‌اي ايران به اهداف نظامي مشاهد نشده و كماكان آژانس بدون هيچ گونه مانعي به فعاليت هاي راستي آزمايي خود ادامه مي‌دهد.

وي تاكيد كرد: آنانكه اين واقعيت ها را انكار كنند و يا ناديده بگيرند در جهت تضعيف آژانس گام بر خواهند داشت و فاقد هر گونه منطق اند.

سلطانيه همچنين اضافه كرد: اين گزارش ثابت مي‌كند بازرسي هاي آژانس در ايران كاملا به حالت عادي در آمده است و لذا آژانس چاره‌اي جز حذف موضوع ايران از دستور كار شوراي حكام ندارد. در واقع دل مشغولي اصلي اكثر اعضاي آژانس تصحيح روند فعاليت‌هاي آژانس و تمركز بر همكاري هاي فني ميان اعضاء است.

نماينده ايران در آژانس گفت: در طول چند ماه گذشته مهمترين فعاليت‌هاي اعضاي آژانس پيرامون تدوين چشم انداز آتي آژانس بوده و نه موضع ايران زيرا بايد آمريكا به محور اصلي اساسنامه يعني همكاري هاي فني در ابعاد مختلف پزشكي، صنعت كشاورزي و ... بپردازد و نبايد اجازه داد اندكي از كشورها با اهداف سياسي آژانس را به يك سازمان بازرسي و كنترل تبديل ‌كنند.

سلطانيه تصريح كرد: سياست جمهوري اسلامي ايران به طور شفاف ادامه بي وقفه فعاليت هاي هسته‌اي و به خصوص غني سازي براي اهداف صلح آميز است و به موازات آن ادامه همكاري با آژانس مطابق اساسنامه و موافقت پادمان است.

نماينده ايران در آژانس خاطر نشان كرد: در يك كلام نه تعليق فعاليت هاي هسته‌اي و غني سازي و نه تعليق همكاري با آژانس مطابق اساسنامه را خواهيم داشت، در اين سياست يا مواضع هسته‌اي و تعامل با آژانس در بين ملت‌ ايران و مسئولين وحدت كامل وجود دارد.

وي در خصوص تحولات ديگر آژانس نيز يادآور شد: در زمان مناظره 5 كانديدا براي احراز پست مدير كلي در هفته گذشته در استقرار مدير كل نسبت به هر گونه فشار از سوي كشورها و تاكيد بر گسترش همكاري ها بين اعضاء و اعتماد سازي ميان دبير خانه و كشورها و جلوگيري از تبديل شدن آژانس صرف كنترل و نظارت تاكيد شد.

وي افزود: 5 كانديداي احراز پست مدير كلي از كشور‌هاي ژاپن، آفريقاي جنوبي، بلژيك، اسپانيا و اسلوني مي‌باشند كه در روز نوزده خرداد (9 ژوئن) اولين راي‌گيري مخفي براي تعيين 5 كانديد و اينكه در ميان آنها دو نفر به مرحله دوم راه يابند برگزار خواهد شد.

 

هفت سال قبل سازمان مجاهدين خلق ايران دنيا را از وجود تاسيسات نطنز مطلع كرد

تلويزيون صداي آمريكا:يكشنبه 3 خرداد 1388(24 مي 2009)

 در حاليكه ساخت نيروگاه اتمي بوشهر به عنوان بخش صلحآميز تلاشهاي اتمي جمهوري اسلامي ايران و به دليل نظارت همهجانبه روسها چندان مايهي نگراني نيست, كوششهاي عمدتاً مستقل ايران در اراك و نظنز شك و ترديد در مورد جهات احتمالاً نظامي اين برنامه را برانگيخته است. ايران قرارداد منع گسترش تسليحات اتمي را تقريباً چهار دههي پيش امضا كرد. پيماني كه توليد اين نوع تسليحات را ممنوع و بازرسي آژانس بينالمللي انرژي اتمي را ضروري اعلام ميكند. اما به گفتهي ديويد آلبرايت, بنيانگذار انستيتو علوم و امنيت بينالمللي جمهوري اسلامي ايران نه تنها به تعهدات خود عمل نكرد, بلكه از آن مهمتر بعد از كشف خطا سعي در مخفيكردن آن داشت: قسمت اعظم عدم تمايل ايران به همكاري با بازرسان آژانس بينالمللي انرژي اتمي مربوط به تأسيساتي در اطراف نطنز است. كارگاههايي كه ابتدا هفت سال قبل سازمان مجاهدين خلق ايران دنيا را از وجود آن مطلع كرد [صحنههايي از تظاهرات در آمريكا] و كوري هيندرستين, تحليلگر مسائل اتمي آن را محل غنيسازي اورانيوم از طريق هزاران چرخندهي سريع ميداند. مادهيي كه در غناي كم در نيروگاههاي اتمي و با غناي بالاي در ساخت بمب اتم بهكار ميرود.

 

بر اساس گزارشهاي مختلف, ايرانيها معامله بزرگي را در سال 2003 از طريق سفارت سوئيس در تهران پيشنهاد كردند.

وب لاگ دفنس و فريدام [دفاع و آزادي]:جمعه 8 خرداد 1388(29 مي 2009)

اين معامله جامع اهداف آمريكا و ايران را ليست كرده بود. ايران از طريق يك فاكس دو صفحهيي غير طبقه بندي بواسطه طرف حساب سوئيسي, يك ليست از موارد مورد معامله براي زدن جرقه مذاكرات بين دو كشور را فرستاد,(بر اساس گفته فلينت لورت (Flynt Leverett), يك تحليلگر سيا و كارشناس ضد تروريزم در وزارت خارجه آنموقع, اين پيام از حمايت تمامي شخصيت هاي مهم در دولت ايران برخوردار بود).

ايران پيشنهاد داد كه تحت سياست آژانس بين المللي انرژي اتمي, برنامه هستهيي خود را كاملا شفاف سازد, براي پيگرد عناصرالقاعده توسط آمريكا همه چيز را ارائه دهد, اقدام به پشتيباني براي ايجاد يك دولت عراق با ثبات و دمكراتيك در همسايگي خود نمايد, دادن حمايت مادي به گروههاي اپوزيسيون فلسطيني را متوقف نمايد, و راه حل دو كشوري فلسطين و اسرائيل بر مبناي مرزهاي 1967 را بپذيرد.

ما به ازاء اين, آمريكا از تمامي تحريمات اقتصادي عليه ايران صرفنظر كند, ربط دادن ايران به تروريزم را متوقف نمايد, يك كشور كاملا دمكراتيك را در عراق ايجاد كند ( و ساختارقدرت اكثريت شيعي را تضمين كند), به ايران اجازه كامل دسترسي به تكنولوژي هستهيي صلح آميز را بدهد, كادرهاي سازمان  مجاهدين خلق (يك سازمان تروريستي ضد ايران) در عراق را به ايران برگرداند. اگر چه  هدف دولت خلع سلاح مجاهدين خلق كه در ليست سازمان هاي تروريستي بود, اما بطور آشكار بر سرهمين نكته آخري بالاترين جر و بحث در داخل دولت آمريكا بود.

اين پيشنهاد توسط دولت بوش رد شد. اگر چه اين پيشنهاد بخاطر عدم تمايل از طرف واشينگتن و يا بخاطر سئؤلاتي كه در مورد اعتبار و صحت آن وجود داشت ناكام ماند, اين حادثه ضمني موجب يك شكست ديگر در ترتيب مجدد پايهيي روابط آمريكا و ايران شد. امريكا اكنون نسبت به سال 2003 در موقعيت ضعيف تري براي دست زدن به چنين معاملاتي با ايران است و اخيرا با دولت ايراني مواجه هستيم كه جناح هايي در آن غالب هستند كه تمايل كمي به مذاكره و برقراري رابطه با غرب دارند.

 

واقعيت را بهطور واضح در مورد رژيم ايران نشان دهيم

واشنگتن پست:جمعه 8 خرداد 1388(29 مي 2009)

به قلم رانن برگمن - من مقاله ديويد ايگناتيوس، گلوله جادويي براي ايران وجود نداردبه تاريخ 24 مه را با علاقه مطالعه كردم، و از اينكه او مقاله من در مورد موضوع مشابهي‌كه وال استريت ژورنال در 16مه منتشر كرده بود را مورد بررسي قرار داده بود خوشحال شدم. شايد خوانندگان مقاله آقاي ايگناتيوس به اشتباه اينطور توسط كنند كه من معتقد هستم كه تلاشهاي موساد براي به تاخير انداختن پروژه هسته‌يي ايران موفق بوده است. در واقع، من بر اين باورم كه خلاف آن صحت دارد. همانطور كه در مقاله خود گفتم، با وجود موفقيت غيرقابل ترديد عملياتها، نماي كلي امنيت مانند هميشه ترسناك است. من نوشتم كه واقعيت آزار دهنده اين است كه تلاشهاي براي به تاخير انداختن پروژه هسته‌يي ايران شكست خورده است. ايرانيها با وجود برخي مشكلات، به سوي دستيابي به يك بمب هسته‌يي در سال 2010 پيش مي‌روند.

 

جان كري، تحقيق پول از ايران به مكزيك را دنبال مي‌كند

خبرگزاري بلومبرگ:جمعه 8 خرداد 1388(29 مي 2009)

جان كري رئيس كميته خارجي سنا اقدام شماره يكم را آغاز كرده و جهان، حوزه قضاوت اوست. وي قصد دارد با برنامه اتمي ايران ، قاچاق سلاح در مرز مكزيك ، تروريزم، مواد مخدر و قاچاق انسان همگي از طريق منشور و در كادر پولشويي برخورد كند. اين دموكرات ماساچوست در نظر دارد برنامه اتمي ايران را تحقيق كند، و قاچاق سلاح در مرز مكزيك، تروريزم، مواد مخدر و قاچاق انسان تماماً در كادر پولشويي را بررسي نمايد. او بدين منظور، يك گزارشگر سابق تحقيقي و يك عامل سابق سيا و مدير يك كمپاني را استخدام كرده است...

اولين گزارشي كه توسط اين پنل تهيه شده در 6 مه بوده كه روي ايران متمركز است و نتيجه گرفته كه رهبران ايران سفارش ساختن يك بمب را نكرده‌اند گرچه دانشمندان آنها به تكميل كردن تكنولوژي ساختن بمب نزديك مي‌شوند. كِري گفت او به‌دنبال تحقيق بيشتر در مورد تسليحات اتمي ايران، حمايت مالي از تروريزم و فرار بين‌المللي از پرداخت مالياتهاست. نقش جديد او مشابه همان خواهد بود كه در يك دوره پيش‌تر به‌عنوان يكي از كاركنان سنا ايفا كرد وقتي كه؛ تحقيقات راجع به افتضاح ايران كنترا راپيش برد و هم‌چنين دست داشتن پرزيدنت مانوئل نوريِگا رئيس جمهور سابق پاناما را مورد تحقيق قرارداد.. سناتور جان كِري گفت تحقيقات كنگره‌يي به مردم كمك مي‌كند تا اهميت اين مقولات را بفهمند. وي افزود شما بايد به مردم ثابت كنيد كه براي اقدامي در اين رابطه دليل مكفي داريد.

گزارش تحقيقگر

براي انجام چنين مأموريتي كِري توانسته است داگلاس فرانتز يك سردبير سابق لس آنجلس تايمز و يك گزارشگر محقق براي نيويورك تايمز را بكار گرفته است. او نويسنده كتابهايي است ازجمله راجع به دانشمند اتمي پاكستان عبدالقاديرخان كه 5 سال قبل اذعان كرد كه به ايران و ليبي و كره شمالي تكنولوژي سلاح اتمي فروخته است. كِري گفته است بايد مواظب بود كه سياستهاي اوباما با اين تحقيقات تضعيف نشوند و افزود يك گزارش به‌تاريخ 6 مه را در همين ارتباط، اديت كرده است تا اين گزارش صرفاً مبتني‌بر فاكت و مستند بوده و تحريك‌آميز نباشد. اين پنل گزارش مربوطه را در همان روزي منتشر كرد كه جان كري در مورد ايران جلسه استماع داشت.

 

خبر حمله موشکي ايران با تلفن همراه!

سايت آينده:سه شنبه 12 خرداد 1388(2 ژوئن 2009)

 براي اولين بار اداره لجستيکي سيستم جديد هشداردهي خبر حملات موشکي را با کمک تلفن همراه آزمايش مي کند. سيستم هشداردهي موبايل توسط کمپاني اسراييلي eVigilo ابداع شده است.

با جمله "آقاي نخست وزير، جنگ شروع شد" روز 31 مه بزرگترين و گسترده ترين مانور نظامي در تاريخ اسراييل آغاز شد که تا روز پنجشنبه 4 ژوئن ادامه خواهد يافت. بر خلاف مانورهاي "نقطه عطف-1" و "نقطه عطف-2" در آنها نه تنها ارگان هاي دولتي بلکه کل مردم کشور حضور دارند.

سيستم MobileAlert اجازه مي دهد که خبر پرتاب موشکي دوربرد به سمت اسراييل به تلفن هاي همراه مخابره شود: تلفن همراه شروع به زنگ زدن کرده و بر روي صفحه آن پيامکي (SMS) در خصوص تهديد موشکباران پديدار مي شود. سيستم هوشيار جديد پيام را براي کليه دارندگان تلفن همراه ارسال نخواهد کرد. MobileAlert موقعيت استقرار دارندگان تلفن همراه را شناسايي کرده وفقط به آندسته از کساني که در محدوده اصابت موشک هستند، پيام هشدار مخابره مي شود. به غير از اين سيستم مذکور اجازه مي دهد که علامت خطر حتي در صورت وجود اختلالات فني در امور اپراتوري به تلفن هاي همراه ارسال شود.

در حدود 10 ميليون خط تلفن همراه به اپراتورهاي موبايل اسراييل وصل هستند. اين دستگاه ها براي اطلاع رساني در خصوص تهديدات موجود از طريق سيستم MobileAlert استفاده مي کنند.

به غير از اين بر اساس گزارش روزنامه "اورشليم پست" اداره لجستيکي امکان ارسال هشدار به رايانه هايي که به اينترنت وصل هستند را با کارشناسان بررسي مي کند.

از روز سه شنبه 2 ژوئن مردم غير نظامي در مانور مذکور شرکت مي کنند. ساعت 11 در کل اسراييل علامت خطر و هشدار موشک باران پخش خواهد شد. کليه سکنه اسراييل بايد طي يک دقيقه پناهگاه و يا منطقه اي امن براي خود پيدا کنند. فقط چند موسسه که نبايد چرخه فعاليتي آنها قطع شود، از شرکت در اين مانور معذورند

 

كره شمالي و ايران, عامل مسابقه تسليحاتي در آسيا و خاورميانه

تلويزيون CNN:سه شنبه 12 خرداد 1388(2 ژوئن 2009)

مجري: نشانه هاي جديدي وجود دارند كه كره شمالي ممكن است يك موشك دوربرد ديگر را آزمايش كند. واشينگتن مي گويد روشن نيست كه آيا پيونگ يانگ, واقعا قصد اين كار را داشته باشد. آنطور كه باربارا استار گزارش ميكند, تحليلگران در اين مورد نگران هستند.

باربارا استار, خبرنگار: ماهواره هاي جاسوسي آمريكا بطور 24 ساعته كره شمالي را از نظر فعاليتهاي نظامي و موشكي زير نظر دارند. مقامات پنتاگون مي گويند, نشانه هايي وجود دارد كه پيونگ يانگ, ممكن است براي دومين بار طي سال جاري, در حال آماده شدن براي پرتاب يك موشك دوربرد باشد... در آسيا, اين نگراني وجود دارد كه برنامه كره شمالي مي تواند موجب آن شود كه ساير كشورها نيز, به اين مسابقه تسليحاتي ملحق شوند.

شارون سكوآسوني, از بنياد خيريه كارنگي براي صلح: اين يك تهديد قطعي براي ثبات در منطقه است كه كره شمالي, با كسب توانايي هاي بيشتر, موجب شود كه ژاپن و كره جنوبي, اين موضوع را مورد بازبيني قرار دهند.

خبرنگار: جو سيرنسيوني ... مي گويد كه تنها آسيا در معرض خطر نيست, در خاورميانه نيز, جاه طلبي هاي هسته يي ايران, موجب ناراحتي همسايگانش شده است.

جوزف سيرنسيوني: طي دو سال گذشته, ما بيش از ده كشور خاورميانه اي را ديده ايم كه براي اولين بار, برنامه هايي را در زمينه انرژي هسته يي شروع كرده اند. مصر, تركيه, عربستان, مراكش, تونس, اردن

خبرنگار: تسليحات هسته يي بعنوان سپري در برابر ايران يا كره شمالي, دقيقا همان چيزي است كه آمريكا نمي خواهد, اما ممكن است جهان در آن جهت در حركت باشد.

سيرنسيوني: من معتقدم كه كره شمالي, اگر 2 يا 3 بار ديگر دست به آزمايش بزند, بحث در ژاپن تمام خواهد شد. آنها يك سلاح هسته يي تهيه خواهند كرد.

خبرنگار: تحليلگران مي گويند كه كره شمالي و ايران, بدقت به يكديگر نگاه مي كنند تا ببينند چه ميزان مي توانند در مسير هسته يي پيش بروند. خيلي از كشورها اميدوارند كه آنها نتوانند در اين مسير, فاصله زيادي را طي كنند.

 

احمدينژاد: اشتباه است كه انقلاب اسلامي ايران را در محدوده جغرافيايي ايران محصور كنيم ايسنا:چهار شنبه 13 خرداد 1388(3 ژوئن 2009)

 دكتر محمود احمدي‌نژاد پيش از ظهر چهارشنبه در ديدار ميهمانان خارجي شركت‌كننده در مراسم بيستمين سالگرد ارتحال امام...

خاطر نشان كرد: هولوكاست فريب بزرگ تاريخي است و رژيم صهيونيستي جنايتكارترين رژيم جعلي تاريخ است. سران اين رژيم مردم مظلوم و بي‌دفاع غزه را با اين استدلال كه چرا آنها از خودشان دفاع مي‌كنند تروريست ناميده و آنها را مي‌كشد.

رييس‌جمهور در ادامه با بيان اين‌كه انقلاب اسلامي ايران يك انقلاب عظيم اسلامي است، اظهاركرد: اشتباه است كه انقلاب اسلامي ايران را در محدوده جغرافيايي ايران محصور كنيم؛ چرا كه حركتهاي انساني مرز جغرافيايي نمي‌شناسد و حركت امام راحل محدود به مرزهاي ايران نيست؛ بلكه يك بيدارباش و بازگشت به ارزش‌هاي الهي براي همه بشريت بوده است.

دكتر احمدي‌نژاد با بيان اينكه امروز به لطف خدا نظام سرمايه‌داري و ليبرال دموكراسي و استكبار برآمده از آن در نقطه پايان خود قرار دارند، تصريح كرد: امروز اين نظام در عرصه نظريه و عمل به بن‌بست كامل رسيده و 30 سال است كه هيچ رويش جديدي در اين انديشه اتفاق نيفتاده است. همان‌گونه كه انديشه ماركسيسم به پايان رسيد، امروز انديشه ليبرال هم به زباله‌دان تاريخ پيوسته است...

رييس‌جمهور شرايط جهان را براي جايگزيني نظام عادلانه مهيا و مناسب ارزيابي كرد و گفت: قدرت‌هايي كه تا چند سال قبل شعار خاورميانه بزرگ سر مي‌دادند امروز به دنبال فرار آبرومندانه از خاورميانه هستند و صهيونيست‌ها كه به دنبال شعار نيل تا فرات بودند امروز براي حفظ خود در داخل فلسطين ديوارهاي بتوني مي‌كشند.

 

ليبرمن [وزير امور خارجه اسرائيل]: اسرائيل قصد بمباران ايران را ندارد

خبرگزاري فرانسه:چهار شنبه 13 خرداد 1388(3 ژوئن 2009)

ليبرمن به خبرنگاران در مسكو گفت: ما قصد بمباران ايران را نداريم. اين مشكل اسرائيل نيست, اين مشكلي براي خاورميانه است. او اضافه كرد: هيچكس مشكلاتش بدست ما حل نخواهد شد. ما ادعايي در مورد سرزمين ايران نداريم, ما مرز مشترك با ايران نداريم.

مقامات اسرائيل كه ايران را متهم به دنبال كردن تسليحات اتمي ميكنند, در سالهاي گذشته از منتفي دانستن گزينه حمله هوايي به ايران خودداري كرده اند... ليبرمن اضافه كرد: ورود ايران به كلوپ اتمي موجب برانگيختن مسابقه تسليحاتي در خاورميانه ميشود و اين چالشي براي جامعه بين المللي است...  لببرمن به خبرنگاران گفت: ما در هيچ كنفرانسي كه حماس و حزب الله در آن شركت كنند, شركت نميكنيم, نه در واشينگتن و نه در مسكو.

 

توصیۀ رئیس جمهوری آمریکا به رئیس جمهوری ایران برای بازدید از اردوگاه نازیها

به قلم : سیمین  شاملو

رادیو فرانسه:جمعه 15 خرداد 1388(5 ژوئن 2009)

رئیس جمهوری آمریکا بازدید از بوخنوالد را مهم خوانده آنرا فرصتی دانست تا بتواند روند آشتی ، بخشش و امید را گرامی دارد که به اتحاد میان اروپائی ها و دوستی بین آلمان و اسرائیل منجر شده است. باراک اوباما به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران که کشتار یهودیان توسط نازیها را نفی میکند توصیه کرد از این اردوگاه بازدید به عمل آورد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا امروزازاردوگاه "بوخنوالد" Buchenwald در شرق آلمان بازدید کرد و نسبت به قربانیان رژیم نازی درجنگ دوم جهانی ادای احترام به جای آورد . آنگلا مرکل صدراعظم آلمان رئیس جمهوری آمریکارا همراهی می کرد.

الی ویزل برندۀ جایزۀ صلح نوبل و از باز ماندگان این اردوگاه نیزجزء همراهان ریاست جمهوری به شمار می رفت. ٥٦ هزار یهودی دربوخنوالد قربانی نازیها شده اند. این اردوگاه در پایان جنگ دوم توسط سربازهای آمریکائی آزاد شده، باراک اوباما نخستین رئیس جمهوری این کشور است که از آن بازدید کرده است.

باراک اوباما و خانم آنگلا مرکل تاج گلی نثار بنای یادبود قربانیان بوخنوالد کردند. رئیس جمهوری آمریکا بازدید از بوخنوالد را مهم خوانده آنرا فرصتی دانست تا بتواند روند آشتی ، بخشش و امید را گرامی دارد که به اتحاد میان اروپائی ها و دوستی بین آلمان و اسرائیل منجر شده است.

باراک اوباما به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران که کشتار یهودیان توسط نازیها را نفی میکند توصیه کرد از این اردوگاه بازدید به عمل آورد. وی درضمن اضافه کرد که دائی اش جزء سربازانی بوده که در سال ١٩٤٥در آزادی بوخنوالد شرکت داشته اند. باراک اوباما همچنین ازسربازان آمریکائی مجروح شده درعراق یا افغانستان در بیمارستانی در غرب آلمان دیدن کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از آن از درسد Dresde در٢٠٠کیلومتری شرق بوخنوالد بازدید به عمل آورده بود که در پایان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای آمریکا و انگلیس بمباران و کاملاً خراب شده بود.

باراک اوباما برای شرکت در مراسم شصت و پنجمین سالگرد ورود متفقین به سواحل نورماندی در شمال غربی فرانسه به اروپا آمده است. وی روز شنبه در گورستان آمریکائی "کولویل سورمر" Colleville- sur-mer نطقی در مقابل ٩هزارمیهمان از جمله ٢ هزار آمریکائی ایراد کند. پس از آن باراک اوباما و همسرش همراه نیکلا سرکوزی رئیس جمهوری فرانسه و همسرش در مراسم دیگری در گورستان "اوماها بیچ" Omaha Beachحضور می یابند. ٩٣٨٧ سرباز آمریکائی در این مکان به خاک سپرده شده اند. استفن هارپرنخست وزیر کانادا، گوردن بران نخست وزیر انگلستان و شاهزاده چارلزولیعهد این کشورو برخی دیگر از مقامات فرانسوی از جمله نخست وزیر فرانسوا فییون نیز در این مراسم شرکت دارند.

باراک اوباما، همسر و دو دخترش در پاریس در خانۀ مجللی که چند دهۀ پیش توسط آمریکا خریداری شده، اقامت دارند. دیدار "خصوصی و خانوادگی" ریاست جمهوری آمریکا و خانواده اش از پاریس یکشنبه به پایان می رسد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

عراق توافقنامه نظامي با فرانسه  منعقد نمود

تلويزيون الشرقيه:شنبه 9 خرداد 1388(30 مي 2009)

عراق توافقنامه نظامي با فرانسه  براي خريد  تجهيزات نظامي از جمله كشتيهاي پيشرفته و جنگنده و هلي كوپتر منعقد نمود . برخي منابع در وزارت دفاع عراق گفتند كه توافقنامه منعقد شده بين عراق و فرانسه شامل فروش 24 هلي كوپتر مدل اي سي 635 مي باشد. اين هلي كوپتر ها سبك و كارايي هاي مختلفي دارند  كه از جمله آنها انتقال سزبازان و تجيهزات و شناسايي و جستجو و آموزش و نجات مي باشد. اين معامله اولين معامله تسليحاتي بين عراق و فرانسه از سال 1990 مي باشد.

 

عدم تمايل گروه هاي شيعي براي پيوستن به‌ائتلاف موحد شيعي

روزنامه جوان:شنبه 9 خرداد 1388(30 مي 2009)

خبرها حاكي از عدم تمايل گروه هاي شيعي براي پيوستن به‌ائتلاف موحد شيعي است به‌طوري كه در جلسه ميان رهبران حزب الدعوه و مجلس الاعلي نيز نتيجه اي حاصل نشد، اين عدم همكاري را چگونه مي بينيد؟

دكتر عبدالكريم العلوجي متفكر سياسي عراقي :همان گونه كه توضيح دادم احزاب و گروه هاي سياسي پس از 4 سال پي برده اند كه براي رشد نظام دموكراتيك در عراق بايد از ائتلاف هاي طايفه اي و فرقه اي پرهيز كرد. نمي توان انكار كرد كه هدف مجلس الاعلي از تشكيل مجدد ائتلاف موحد همان پيروزي بر مبناي تشيع اين ائتلاف است و اين اشتباه بزرگي است كه در اين چهار سال تبعات خود را نشان داد. ديگر نه حزب الدعوه كه خود را در صدر نظام سياسي مي بيند حاضر به‌همكاري با ائتلاف است و نه حزب فضيلت و نه مكتب شهيد صدر چرا‌كه مي دانند ائتلاف در اين چهار سال ثابت كرد كه هر كس منافع اقتصادي و سياسي حزب و گروه خود را بر هر نفع ملي ترجيح مي دهد. در اين چهار سال در مناطق جنوب عراق از بصره و نجف و كربلا و شهر صدر و غيره همواره شاهد اختلافات شديدي ميان مديران و نمايندگان گروه هاي ائتلاف عراق يكپارچه بوديم.

با تاسف بايد گفت كه در برخي از اين درگيري ها خون افرادي نيز تنها براي منافع شخصي و حزبي ريخته شده است. حال با توجه به‌اين شرايط احياي مجدد ائتلاف امري ناممكن است. از سوي ديگر در اين مدت اختلافات فكري و استراتژيكي بسياري نيز ميان رهبران احزاب ائتلاف ايجاد شده است. مجلس الاعلي كه حامي ايجاد ائتلاف است بر تقسيمات فدرالي تاكيد دارد در حالي كه حزب فضيلت شرط پيوستن به‌ائتلاف را لغو نظام فدرالي و عمل به‌كتاب قانون پيشين دانسته است. جريان صدر به‌طور رسمي اعلام حضور مستقيم در انتخابات مي كند و عدم تمايل به‌ائتلاف موحد را نشان مي دهد.

پس گريزي نيست كه با كنار گذاشتن. ائتلاف هاي ديني و طايفه اي به‌حضور احزاب در انتخابات بر‌اساس معيارهاي قانوني فكر كرد. ماتاكنون قانون احزاب را تصويب نكرده ايم و اين خود عامل قدرت يافتن طوايف و گروه هاي ديني مي شود كه به‌دنبال عراق ديني و طايفه اي خود بوده و جريان هاي ناسيوناليستي را در بدنه نظام تقويت مي كنند. مجلس بايد در اولين فرصت قانون انتخابات و احزاب را تصويب كند. البته اگر مي خواهد كه مجلس آينده به‌دنبال مصالح ملي و آينده سياسي مردمسالار عراق باشد در غير اين صورت مشكلات فعلي از درگيري هاي داخل مجلس و عدم اهتمام به‌حقوق فردي شهروندان عراقي و تنها تأمين نيازهاي طايفه اي خود همچنان ادامه خواهد داشت و همچنين كاركنان و مديران و كارشناسان وزارتخانه ها نه بر‌اساس تخصص بلكه تنها بر‌اساس تعهد حزبي و طايفه اي انتخاب مي شوند.

امروزه شاهد آن هستيم كه وقتي وزيري از سوي گروهي خاص در مجلس انتخاب مي شود تمامي كاركنان خود را از همان گروه چينش مي كند و در نهايت هيچ ثمره اي جز پيدايش فساد و رشوه و دزدي در وزارتخانه‌اش نخواهد داشت.

 

نخست وزیر عراق خواهان مذاکره با کویت شد

صدای آمریکا:چهار شنبه 13 خرداد 1388(3 ژوئن 2009)

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، خواهان گفت و شنود با کویت برای حل اختلافات دو جانبه شده است.در حالی که مناسبات بین دو کشور در هفته های اخیر بدتر شده است، دفتر مالکی روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت مالکی این درخواست را در پی دیداری با سفیر کویت عنوان کرد.برخی از قانونگزاران عراقی از کویت خواسته اند بابت نقش آن کشور در کمک به حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، به بغداد غرامت بپردازد. در این میان، کویت می گوید عراق هنوز میلیاردها دلار غرامت ناشی از حمله صدام حسین به کویت در سال ۱۹۹۰ و اشغال هفت ماهه کشور، بدهکار است.پیشتر در اوایل سال جاری، شیخ محمد الصباح، وزیر امور خارجه کویت، در بغداد با مالکی ملاقات کرد. در آن زمان، دو کشور گفتند مذاکرات نشانی از بهبود مناسبات است. دیدار دو مقام با هجدهمین سالگرد آزادی کویت از اشغال عراق در سال ۱۹۹۱ مصادف بود. 

 

علاوي مخالف ائتلاف با نيروها و احزاب طائفي است

تلويزيون الشرقيه 13/3/88: چهار شنبه 13 خرداد 1388(3 ژوئن 2009)

 اياد علاوي نخست وزير پيشين عراق و رئيس ليست العراقيه بر التزام به طرح سياسي خود مبتني بر ائتلاف نكردن  با نيروها و احزاب طائفي و سياسي نكردن دين تاكيد نمود. و علاوي در يك گفتگوي ويژه با الشرقيه گفت: گفتگوهايي كه با نيروها و احزاب ديني انجام داده با هدف برقراري ثبات و امنيت در عراق بوده و به منظور ائتلاف با آنها نبوده كما اينكه آنطور كه شايعه شده نيز معامله اي براي ائتلاف با احزاب طائفي در مقابل رسيدن به منصب نخست وزيري آينده  نيز در كار نيست. علاوي بر سر مشكل كركوك خواستار تشكيل يك ستاد سياسي براي حل مشكل كركوك شد چرا كه كركوك يك شهر عراقي است. علاوي مخالفت خود با بكار بردن عبارت مناطق مورد نزاع را ابراز داشت چرا كه گويا بر سر زمين بين خلقهاي مختلف در عراق جنگي وجود دارد. علاوي در رابطه موضوع سلب مصونيت از برخي اعضاي پارلمان گفت اعضاي پارلمان در جريان ماهيت اين اتهامات نيستند و خاطر نشان كرد كه اتهامات به گزافه مطرح مي شود كه از جمله آنها اتهاماتي است كه به دو پارلمانتر از ليست العراقيه زده شد و از سوي ستاد  بدنام ريشه كني بعث پاكسازي شدند.

 

پلیس عراق، جایگزین نیروهای آمریکا می شود.

به قلم : لیدا پرچمی

رادیو فرانسه:جمعه 15 خرداد 1388(5 ژوئن 2009)

500000 پلیس عراقی برقراری امنیت شهرها و نواحی را، پی از خروج در پایان ماه ژوئن از عراق، به عهده می گیرند. آمریکائیان از پیشرفت نیروهای عراقی و آمادگی آنان اظهار رضایت می کنند.

پس از خروج سربازان آمریکائی از عراق در پایان ماه ژوئن، 500000 پلیس عراقی، امنیت شهرها و نواحی عراق را با حمایت ارتش به عهده می گیرند.

وزیر کشورعراق اعلام کرد که پلیس،  هشت شهر بزرگ را به تنهائی کنترل خواهد کرد و در هفت شهر دیگر، ارتش به نیروی پلیس کمک می کند.

بغداد، العنبر،  دیاله، موصول، سمره، بصره و کربلا، شهرهای مهم و نا آرامی هستند که بعضی از آنان از اهمیت اقتصادی یا مذهبی خاصی برخوردارند و لذا این شهر ها  با همکاری مشترک ارتش و پلیس کنترل می شوند.

کنترل امنیتی 70  درصد پایتخت عراق را پلیس به تنهائی به عهده دارد، اما در سایر نواحی ارتش در کنار او خواهد بود.

این مقام مسئول افزود، بر اساس توافق صورت گرفته با آمریکا، عراق می تواند در صورت لزوم نیروهای آمریکائی را به کمک بطلبد، اما تاکنون حتی در شهرهائی مثل موصل و دیاله نیز که شورشیان القاعده در آن فعالند، چنین تقاضائی نکرده است.

با نزدیک شدن تاریخ خروج آمریکائیان، به آمادگی نیروی پلیس افزوده می شود و هم اکنون 11000 نیروی جدید به آن وارد شده اند. در نهایت در مقابل هر 134 شهروند عراقی یک پلیس وجود خواهد داشت. این رقم در فرانسه یک در مقابل هر 252 نفر و در کانادا یک در برابر 537 نفر است.

بخش دیگر تمرکز پلیس درنواحی مرزی است. وزیر کشور عراق می گوید امیدوار است تا پایان سال 2010 تمام مرز این کشور را با ایران در کنترل بگیرد. خبرگزاری فرانسه  به ادعای آمریکا مبنی به ورود "گروههای مشکوک" و نیروهای غیر نظامی مسلح شیعه، از طریق مرز ایران، نیز اشاره دارد.

کلنل آمریکائی مسئول آموزش نیروهای عراقی از پیشرفت کار آنان خرسند است اما به هرحال نگرانی هائی در مورد توانائی این نیروها در ادارۀ امورامنیتی موجود است.

قدرت ارتش و پلیس عراق پس از خروج کامل نیروهای آمریکائی از عراق در پایان سال 2011 نشان خواهد داد که این نگرانی تا چه حد مورد دارد.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

هيأت شوراي اروپا مي‌گويد كه كفرگويي ( صحبت عليه عقايد مذهبي) نبايد غيرقانوني باشد

خبرگزاري فرانسه 6/3/1388:

هيأت مشورتي شوراي اروپا، طي بيانيه‌يي كه روز پنجشنبه منتشر شد گفت كه كفرگويي (صحبت عليه عقايد مذهبي) بخشي از آزادي بيان فرد است و نبايد غيرقانوني باشد. متخصصين قانون اساسي اين هيأت استدلال مي‌كنند، در حالي كه تحريك به نفرت مذهبي بايد يك جرم جنايي باشد، همانطور كه تقريباً در تمامي 56 كشور عضو شوراي اروپا هست، اما كفرگويي شامل آزادي بيان مي‌شود. كميته ونيز همچنين بين كفرگويي و تحقير ناشي از مذهب يك فرد فرق قائل شد.  كفرگويي مطابق قوانين كشورهاي مسلمان قابل مجازات با حكم مرگ است. بسياري از كشورهاي اروپايي نيز قوانيني عليه كفرگويي دارند، اما به ندرت از آنها استفاده مي‌كنند. كميسيون ونيز هيأت مشورتي شوراي اروپا در امور قانون اساسي است

 

خامنه اي: دخالت نظامي يكي از مشكلات اساسي در منطقه است

 راديو رژيم:دوشنبه 4 خرداد 1388(25 مي 2009)

خامنه اي در ديدار رؤساي جمهور پاكستان و افغانستان, گردهمايي سه جانبه با حضور ايران را نياز قطعي هر سه كشور همسايه دانستند و خاطرنشان كردند قوياً از تفاهمات سه جانبه حمايت ميكنيم... ايشان افزودند, افراطيگري نه تنها مشكلاتي را براي دولتها و ملتهاي منطقه به وجود آورده است, بلكه ديگران را نيز تهديد ميكند و اين مشكل امروز گريبانگير كساني شده است كه از ابتدا با پول و سياست خود افراطيگري را ايجاد كردند. خامنهاي دخالت نظامي را يكي از مشكلات اساسي در منطقه برشمردند و خاطرنشان كردند آمريكا به عنوان عامل اين مشكلات و حوادث در بين مردم منطقه به شدت منفور است.

 

اتهام قتل حريري به حزب الله, تهديد جرقه يك جنگ داخلي را دارد

تلويزيون CNN : جمعه 8 خرداد 1388(29 مي 2009)

 مجري: ... حسن نصرالله در حال سخنراني براي حاميان خود در بعلبك مي باشد... روزنامه آلماني اشپيگل اتهام بزرگي به حزب الله وارد كرده است. اين روزنامه مي گويد كه تحقيقات سازمان ملل بر روي حزب الله, بعنوان اولين مظنون قتل رفيق حريري , متمركز مي باشد...

خبرنگار: ... در روزهاي اخير, سياستمداران مختلفي , از جمله حسن نصرالله , وليد جنبلاط, رهبر دوروزيهاي لبنان, و نبيه بري هشدار دادند كه اين نوع اتهامات, اين پتانسيل را دارند كه تحت شرايط مشخصي, جرقه يك جنگ داخلي را بزند.

مجري: انتخابات پارلماني لبنان قرار است در 7 ژوئن برگزار شود. نشانه ها حاكي از آن هستند كه حزب الله و هم پيمانان آن , يك ظهور پيروزمندانه خواهند داشت. به نظر شما, معني آن , در زمينه جهت گيري آينده سياستهاي داخلي و خارجي لبنان چه خواهد بود؟

خبرنگار: اين يك انتخابات خيلي شانه به شانه اي خواهد بود. و , بله, اين احتمال وجود دارد كه ائتلاف حزب الله كه مورد حمايت ايران و سوريه است, پيروز از آن بيرون بيايد...

 

نصرالله: ايران آماده است تا به ارتش لبنان كمك كند

خبرگزاري فرانسه:جمعه 8 خرداد 1388(29 مي 2009)

حسن نصرالله رئيس حزب‌الله روز جمعه گفت ايران آماده است تا به ارتش لبنان تجهيزات مورد نيازش مانند دفاع ضدهوايي را تأمين كند تا از مقاومت مسلحانه‌ي اين ارتش عليه اسراييل حمايت نمايد.

نصرالله گفت جمهوري اسلامي ايران و به‌خصوص آيت‌ علي خامنه‌اي در كمكِ بي‌قيد و شرط به لبنان، پشت هيچ مشكلي نمي‌مانند و خواهان يك كشور قوي و آبرومند هستند.

وي كمك آمريكا به ارتش لبنان را مسخره خواند زيرا كه اين كمكها شامل دفاع ضدهوايي نمي‌شوند. وي در اشاره‌يي ظاهراً به ايران كه از ائتلاف حزب‌الله حمايت مي‌كند گفت چه كسي مي‌تواند اين سلاحها را براي لبنان تأمين كند؟ به اپوزيسيون رأي دهيد و من شما را به اين جهت هدايت مي‌‌كنم.

 

پرزیدنت اوباما مناسبات استراتژیک بین آمریکا و عربستان سعودی را ستود

صدای آمریکا:چهار شنبه 13 خرداد 1388(3 ژوئن 2009)

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در نخستین مرحله سفری که با هدف نزدیک شدن به مسلمانان سراسر جهان و بهبود تصویری که آنها از آمریکا دارند صورت می گیرد، به عربستان سعودی رفته است.ملک عبدالله روز چهارشنبه در تشریفاتی رسمی در فرودگاه ریاض از رییس جمهوری آمریکا استقبال کرد. آقای اوباما مناسبات استراتژیک و تاریخ طولانی دوستی بین دو کشور را ستود. او گفت به مکانی که اسلام در آن آغاز شد آمده است تا با پادشاه عربستان در باره مسایلی که خاورمیانه به آنها روبرو است، رایزنی کند. دو رهبر سپس برای گفت و گوی خصوصی رهسپار مزرعه ملک عبدالله شدند. انتظار می رفت مذاکرات آنها بر مناقشه اسراییل و فلسطینیان، نقش ایران در خاورمیانه، و افرایش قیمت های نفت متمرکز باشد.رییس جمهوری آمریکا از عربستان سعودی به مصر خواهد رفت و روز پنجشنبه خطاب به مسلمانان جهان سخن خواهد گفت. این سخنرانی، که از مدت ها پیش انتظارمی رفت، همچنین به روند صلح خاورمیانه و مسایل افراط گرایی مذهبی و خشونت خواهد پرداخت.سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت هدف آقای اوباما برای ترمیم مناسبات آمریکا و کشورهای اسلامی بخشی از یک روند طولانی است و نباید انتظار داشت با سخنرانی او به سرعت عملی شود. لحظاتی پس از فرود هواپیمای آقای اوباما، تلویزیون الجزایر یک نوار صوتی منسوب به اوسامه بن لادن رهبر القاعده پخش کرد، که در آن او کوشش های رییس جمهوری آمریکا را برای ارتباط با جهان اسلام به باد حمله می گیرد. آقای اوباما در روزهای پایانی سفر بین المللی پنج روزه خود برای شرکت در آیین های شصت و پنجمین سالگرد پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم به فرانسه خواهد رفت. 

 

ديپلمات ارشد ايران در قاهره به جلسه سخنرانی اوباما دعوت شده است

صدای آمریکا:چهار شنبه 13 خرداد 1388(3 ژوئن 2009)

* دولت ايران نقش خود را در بی ثباتی سيستان و بلوچستان ناديده ميگيردديلی استار زيرعنوان "وضعيت در بعضی از استان های ايران همه چيزهست جز عادی بودن" می نويسد مقامات دولتی در تهران گفته اند ناآرامی اخير در زاهدان تحت کنترل است و اوضاع، پس از کشته شدن سی و پنج نفر در موجی از خشونت در اين شهر ناآرام، به حالت عادی بازگشته است. اما دشوار است بتوان باور کرد شاهد آخرين مراحل شورشی هستيم که از سال ۲۰۰۳، هم از نظر قوت، و هم از نظر شقاوت، در اين شهر، و ديگر نقاط استان سيستان و بلوچستان بالا گرفته است.ديلی استار می نويسد دولت ايران علنا قدرت های خارجی را مسئول ناآرامی معرفی ميکند. مقامات به گزارش هائی خبری و اطلاعاتی استناد ميکنند، که جندالله، گروه مدعی بمب گذاری اين هفته در مسجد، و ديگر حملات اخير را، به دولت های آمريکا و بريتانيا ارتباط ميدهند. آنها بهمين ترتيب، انگشت اشاره را به سوی پاکستان گرفته اند و آن کشور همسايه را به کوتاهی در اقدام عليه ستيزه گران جندالله در قلمرو خود متهم ساخته اند. اما آنچه که مقامات، دست کم علنا انجام نداده اند، بعهده گرفتن مسئوليت نقش خود دولت ايران درشکل بخشيدن به بی ثباتی درآن استان است.ديلی استار می نويسد سيستان و بلوچستان برغم يک رشته طرح های عمرانی اخير دولت، عقب افتاده ترين و فقيرترين استان باقی مانده است. نسبت بيکاری، و نيزفقر و بی سوادی و اعتياد به مواد مخدر در منطقه ، بسيار بالاتر از متوسط آن در سطح کشور است. اين اوضاع وخيم محلی است، و نه اقدامات دولت های خارجی ، که مستقيما بسياری از جوانان قوم بلوچ را تحريک ميکند به گروههای شورشی ملحق شوند.* ديپلمات ارشد ايران در قاهره به جلسه سخنرانی اوباما دعوت شده است.جروسلام پست زير عنوان "ايران ممکن است نماينده ای به جلسه سخنرانی اوباما بفرستد" می نويسد يک ديپلمات ايرانی روز چهارشنبه گفت برگزارکنندگان مصری سخنرانی روز پنجشنبه باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا در قاهره، ديپلمات ارشد ايران در آنجا را به شرکت در اين سخنرانی دعوت کرده اند.جروسلام پست اظهارات ابوالقاسم ذاکری، يکی از مقامات ايرانی در قاهره را نقل ميکند که به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است تصميم در اين زمينه توسط وزارت امورخارجه ايران در تهران گرفته ميشود.جروسلام پست می نويسد اگر حسين رجبی ديپلمات ارشد ايران در مصر در جلسه سخنرانی حاضر شود، نخستين باری خواهد بود که پرزيدنت اوباما، پس از وعده برقراری تماس ديپلماتيک با ايران، در اجتماعی با حضور مقامات ايرانی سخنرانی ميکند.جروسلام پست يادآوری ميکند که وزارت امورخارجه آمريکا هفته گذشته در بخشنامه ای به سفارتخانه ها و کنسولگری های خود گفته است ديپلمات های آمريکائی می توانند همتايان ايرانی خود را به ميهمانی های روز چهارم ژوئيه به مناسبت جشن استقلال آمريکا دعوت کنند.* اکثرآمريکائيان ايده دشمنی با مسلمانان را مضحک و بی معنی ميدانند. نيويورک تايمز زير عنوان "سخنرانی اوباما برای مسلمانان" در ستون عقايد خود مقاله ای از مادلين آلبرايت وزير امور خارجه پيشين آمريکا در دوران رياست جمهوری پرزيدنت کلينتون را منتشر ساخته است که با اشاره به برنامه سخنرانی روز پنجشنبه پرزيدنت اوباما در قاهره خطاب به مسلمانان، نتيجه گيری های خود را از شرکت در کنفرانس هائی مطرح ميکند که هدف آنها بالابردن سطح تفاهم و درک متقابل ميان آمريکا وکشورهای مسلمان بوده است.خانم آلبرايت با اين يادآوری که اغلب سخنرانان مسلمان در آن کنفرانس ها معتقد بودند هنگامی که جنگ سرد پايان گرفت آمريکا به دشمنی احتياج داشت که آن را جايگزين کمونيسم کند، و برای اين منظور اسلام را برگزيد، دلائل اين سخنرانان را برای توجيه نظر خويش بازگو ميکند که جنگ های خليج فارس، لحن مقامات آمريکائی بعداز حملات تروريستی يازدهم سپتامبر، گزارشهای وسائل ارتباط جمعی غرب از افراطيون اسلامی و ارائه تصويری از اسلام ، بخصوص اسلام سياسی به عنوان تهديدی عليه تمدن در قرن بيست و يکم، از جمله آنهاست.خانم آلبرايت می نويسد برای اکثر آمريکائيان اين ايده که آمريکا به اسلام حمله ميکند، يا آمريکا اسلام را دينی متخاصم می شناسد، ايده ای مضحک و بی معنی است، و با تاکيد بر اينکه نخستين جنگ خليج فارس جوابی به حمله صدام حسين به يک کشور عرب همسايه بود، و در يازدهم سپتامبر ، آمريکائيان قربانی بودند، نه متجاوز، می نويسد رهبران آمريکا را نمی توان مسئول نوشته های بعضی کسانی دانست که ميخواهند مردم را بترسانند و کتاب بفروشند.خانم آلبرايت می نويسد با اينحال اين برداشت که آمريکا دشمن اسلام است در سطحی گسترده باقی است، که مايه ای برای رضايت القاعده، طالبان و دولت ايران است.خانم آلبرايت می نويسد مسلمانان سزاوار احترام اند، و احترام مستلزم صداقت است. ما نمی توانيم بگوئيم سربازان و هواپيماهای آمريکائی به مسلمانان حمله نمی کنند. اما می توانيم به جهان يادآور شويم آنهائی که ما مخالفشان هستيم کسانی هستند که همه روزه مسلمانان، و بی گناهان ديگررا، به قتل ميرسانند. در عراق، در افغانستان، و در پاکستان، متحدين ما مسلمانند. ما در لبنان، و در ميان فلسطينيان نيز شريک داريم.* حزب الله مورد حمايت ايران و ائتلاف طرفدار غرب در انتخابات لبنان نزديک به هم پيش ميروندهاآرتص زير عنوان " فرد شماره دو حزب الله ميگويد ما خواستار حکومت مذهبی به سبک ايران در لبنان نيستيم" می نويسد  شيخ نعيم قاسم که به پيروزی حزب الله در انتخابات هفته آينده لبنان اطمينان دارد ميگويد اين گروه مورد حمايت ايران، اگر برنده شود، مخالفان طرفدار غرب خود را  به ملحق شدن به يک دولت وحدت ملی دعوت خواهد کرد.هآرتض با اين يادآوری که هنوز نظر سنجی ها حاکی از نزديک بودن رقبا به يکديگر است، و دولت ائتلافی طرفدار غرب نيز پيروزی را پيش بينی ميکند، می نويسد، اما اگر پيش بينی شيخ قاسم واقعيت پيدا کند برای نخستين بار حزب الله در لبنان در موضعی قرار ميگيرد که می تواند در شکل بخشيدن به دولت لبنان نقشی عمده ايفا کند.  

 

اسرائيل بزرگ ترين تمرين آماده باش تاريخ خود را آغاز کرد

راديو فردا:یکشنبه 10 خرداد 1388(31 مي 2009)

اسرائيل روز يکشنبه بزرگ ترين تمرين آماده باش دفاعي در تاريخ خود را با عنوان نقطه عطف 3 آغاز کرد. اين برنامه شامل تمرين سربازها، نيروهاي امدادي و شهروندان عادي براي دفاع شهري در صورت بروز جنگ است. در اين تمرين که به مدت 5 روز ادامه خواهد يافت، شرايط حملات راکتي در شهرهاي اسرائيل بازسازي خواهد شد، آژير خطر در سرتاسر کشور به صدا در مي آيد، و براي نخستين بار از تمامي شهروندان اسرائيلي خواسته شده که مراحل پناه گرفتن در صورت حملات هوايي را اجرا کنند.

مقامات اسرائيلي هرگونه ارتباط اين تمرين را با تنش هاي اخير تهران - تل آويو بر سر برنامه اتمي جمهوري اسلامي ايران رد کرده اند. اهود باراک وزير دفاع اسرائيل در گفت و گو با راديوي ارتش اين کشور، دليل برگزاري اين آماده باش سراسري را تمرين درس هايي عنوان کرد که کشورش از جنگ 3 سال پيش با حزب الله لبنان آموخته است.

 

دستگاه مخابرات سفارت ايران در كويت براي صدور انقلاب

روزنامه المسائية ـ مصر:یکشنبه 10 خرداد 1388(31 مي 2009)

محمد سلامه : علامه محمد علي الحسيني دبيركل شوراي اسلامي عربي در لبنان كه شيعه عرب را رهبري ميكند فاش كرد كه ايران از يكسال پيش به هدف صدور انقلاب تمركز اطلاعاتي عليه كويت را شروع كرد.

وي اضافه كرد كه تعدادي وسائل و نيز فعاليتهايي وجود دارد كه ايران براي سرپوش گذاشتن بر فعاليت اطلاعاتي كه از جانب بزرگترين ملاها و ارگانهاي دولتي در تهران حمايت ميشود استفاده ميكند. وي اضافه كرد كه سفارت ايران در راس دستگاههاي مخابراتي است بطوريكه عناصر اطلاعاتي دركويت تحت پوشش ديپلماتيك كارميكنند تا اينكه درصورت لو رفتن آنها از طرف ارگانهاي كويت براي خلاصي خودشان از مصونيت ديپلماتيك برخوردار باشند .

حسيني توضيح داد كه بخش خاصي در دفتر خامنه اي وجود دارد كه مسئول روابط با كشورهاي عربي است جايي كه تصميمات و طرحهاي خاص براي جاسوسي و زمينه سازي براي اجراي طرحهاي ايران همچنانكه در بحرين اتفاق افتاد اتخاذ ميگردد. و همه فعاليتهاي صدور انقلاب تحت كنترل و هژموني خامنه اي است كما اينكه شوراي عالي امنيت ملي ايران و نيروي سپاه قدس ايران و سائر ارگانهاي فعال در كشورهاي عربي گزارشاتشان را مستقيما براي خامنه اي ميفرستند و آخوند محمد گلپايگاني مسئول دفتر خامنه اي و شيخ تسخيري دبير كل مجمع نزديكي مذاهب كليه گزارشات و صدور اوامر خامنه اي براي ارگانهاي اطلاعاتي را دنبال ميكند .

ايران تحت پوشش سازمان فرهنگ و روابط اسلامي كه سازماني است كه مستقيما با وزير فرهنگ رابطه دارد و اقدام به توزيع كتابها و مواد تبليغاتي و نوارها بمنظور گسترش مذهب شيعه در كشورهاي عربي ميكند و اين سازمان با انتخاب افراد و جذب كردن آنها و عضوگيري تحت پوشش برپا كردن مراكز فرهنگي اقدام به ارسال آنها به قرارگاههاي نيروي سپاه قدس جهت ورود در دوره هاي آموزشي ميكند همچنين بخش فرهنگي بوسيله ارسال فتوي هاي خميني و مراجع حوزه علميه در دو شهر قم ومشهد به آخوندهاي شيعه در كشورهاي ديگر بمنظور تاثير گذاري روي آنها و عضو گيري بنفع اهداف رژيم ايران اقدام ميكند.

علامه حسيني فاش كرد كه مجمع آل بيت يكي از تشكيلات خطرناك وابسته به رژيم ايران است كه كارش روي تجمعات شيعه در كشورهاي اسلامي متمركز است و رياست آن با شيخ اختري است و از اين مجمع تعداي جمعيتهاي ديني در شهرهاي مختلف اسلامي جهت صدور انقلاب ايران منشعب ميشوند همچنين اين مجمع مسئوليت هماهنگي بين احزاب و جنبشهاي تروريستي را نيز بعهده داشته و اجرا كننده نيات رژيم ايران در منطقه خاورميانه است.

اين تشكيلات در بين تشكيلات اصلي وابسته به رژيم ايران، براي صدور بنيادگرايي و بكارگيري جريانات شيعه و سني بمنظور صدور ايدئولوژي بنيادگرايي بشمار ميرود و همينطور برخي شركتهاي ايراني تحت پوشش تجاري كارشان جمع آوري اطلاعات است مانند شركت جولف ميديه برياست عبدالرزاق الموسوي و فرزند حداد عادل رئيس سابق مجلس شورا در آن شركت كار ميكند.

وسفارت كويت در ايران جواز سفر براي 13285 نفر فقط تا سال 2003 اعطاء كرده است . و وزير دفاع سابق ايران ابراز ميكند كه جمع كردن نيروهاي خاص سپاه انقلاب ايران و سپاه بدر و پخش شدن در كويت و بحرين و لبنان و عراق بعنوان هسته هاي خوابيده وخاموش ميباشند كه هنگام صدور فرمان به حركت در ميآيند و اينكه بررسيها از وجود 25 هزار هسته ايراني دركويت پرده برداشت.

 

مصاحبه با امين جميل رئيس جمهور سابق لبنان: حزبالله علناً و صراحتاً اعلام كرده است كه تابع ولايت فقيه است

تلويزيون الجزيره 13/3/1388: چهار شنبه 13 خرداد 1388(3 ژوئن 2009)

سؤال: چرا با ژنرال عون اختلاف پيدا كردي؟

امين جميل: از نظر ما عماد عون در خطي كه با خط ملي متناقض است حركت مي‌كند براي اين كه به موضع حزب الله چسبيده كه حزب الله علناً و صراحتاً اعلام كرده است كه تابع ولايت فقيه است. بنابراين از نظر حزب الله تصميمات سرنوشت ساز درباره لبنان در تهران و توسط ولي فقيه اتخاذ مي‌شود كه با حاكميت ملي كشور در تناقض است. بعد از امضاي تفاهم بين عماد عون و حزب الله، عماد عون خود را به سياست حزب الله و محور منطقه‌اي كه ملتزم به حزب الله است و آن محور ايران است مرتبط كرد و به اين خاطر بحران بين من و ميشل عون شدت گرفت چون خود را با محور منطقه‌اي مرتبط كرد كه از نظر ما اين امر به حساب منافع ملي است.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۹ خرداد

بی بی سی:شنبه 9 خرداد 1388(30 مي 2009)

روزنامه خبر در صدر گزارش های خود از "هفت ساعت التهاب بعد از انفجار زاهدان" خبر داده، جام جم در تیتر اول خود از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "مردم زاهدان با حفظ وحدت دشمنان را ناکام سازند"، روزنامه جمهوری اسلامی از همین مقام نوشته "قدرت های مداخله گر در حادثه تروریستی زاهدان دست دارند" و کیهان نیز"دست خونین جاسوسان غرب در جنایت زاهدان" را در عنوان اصلی خود منعکس کرده است.

"گزارش تفریغ بودجه ۸۵ در زمان رحیمی در دیوان محاسبات تصویب شده است" تیتر اول ابرار است که از قول نامه دیوان محاسبات نقل شده، سرمایه همین گزارش را با عنوان "یک میلیارد دلار را به خزانه واریز کنید" منعکس کرده است و "اوضاع بورس به روايت رسمي" تیتر دنیای اقتصاد است.

"يك روز غم‌انگيز براي احمدي‌نژاد" عنوان اصلی آفتاب یزد است، صدای عدالت همین گزارش را با تیتر "تحریف" منعکس کرده است.

"انتقاد از آرامش گورستاني کارخانه ها" به نقل از میرحسین موسوی نامزد ریاست جمهوری عنوان اعتماد است، "شان ایرانیان را روی میز مذاکره نگذاشتیم" تیتر روزنامه ایران، حیات نو "به کسی رای بدهید که صداقت دارد" را از زبان آیت الله صانعی نقل کرده است و رسالت از زبان رییس جمهور احمدی نژاد نوشته ملت ایران مظلومیت فاطمی را به تمجید قدرت های بزرگ نخواهد فروخت".

کیهان در سرمقاله خود و در پاسخ به منقدان دولت نوشته اگر این مرد آن مقدار پول را حیف و میل کرده، پس این همه پروژه استانی در شهر به شهر و روستا به روستای این ملک چگونه تأمین مالی می شود؟ یا افزایش چشمگیر حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت که تا امروز با سیلی صورت خود را در مقابل اهل و عیال سرخ نگه می داشتند و حالا کمی رنگ به رخسارشان آمده، چگونه ممکن شده است؟ سهام عدالت و اعتبارات وسیع بانکی چگونه به مردم داده شده است؟ می توان به مردم گفت این آقا به شما "هدیه" بی موقع داده و نیتش مشکوک است- چنانکه گفته اند- اما نمی توان او را به گم و گور کردن پولی متهم کرد که بعضی مدعیان از شمارش تعداد صفرهایش هم عاجزند.

نویسنده سرمقاله کیهان افزوده تازه اگر این را هم بگویی ممکن است رندی پیدا شود و بگوید جسارتا، این مملکت که تازه پول دار نشده پیش از این هم انبان دولتیان خالی نبود. سؤال این نیست که این دولت پول هایش را کجا خرج کرده، هر که نداند مردم می دانند پول ها کجاست، بلکه سؤال این است که تا پیش از این پول مملکت کجا می رفت که چیزی از آن به فقرا و تنگدستان نمی رسید؟ شما با پول های این مردم چه کرده اید؟

ایران روزنامه دولت در سرمقاله خود با عنوان "قانون‌گرايي و قانون‌گريزي" نوشته متهم كردن دولت و شخص رئيس جمهور به قانون گريزي، برنامه سازمان يافته نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري است. اگرچه اين بيان كلي و بدون ذكر مصداق، مرتب از سوي اين افراد و برخي حاميانشان تكرار مي‌شود، ولي چه بسا بتوان عمده ترين و بارزترين مصداق اين انتقادات را در موضوع انحلال شوراها بخصوص شوراي پول و اعتبار مشاهده كرد.

غلامحسین الهام سخنگوی دولت و وزیر دادگستری با اشاره به گفته های رجال قضائی که در مخالفت با عمل دولت سخن گفته اند نوشته بالاترين قوانين در كشور قانون اساسي است. اين يك ميثاق ملي است و در عين حال سندي اسلامي است که بر این اساس انحلال شورای پول و اعتبار قانونی است.

استدلال سخنگوی دولت در زمانی صورت می گیرد که دولت بر اساس مصوبه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام موظف به بازگشائی شورای پول و اعتبار شده و چون به جای آن به تشکیل شورای مشابهی در دل کمیسیون اقتصادی دولت پرداخته، با انتقادهائی روبرو شده است.

هومان دوراندیش در مقاله ای در اعتماد به تشریح نظر تحریم کنندگان انتخابات پرداخته نوشته برخي از تحريم کنندگان، نفس شرکت در انتخابات را نوعي گناه سياسي مي دانند و معتقدند معناي اصلي رای دادن تاييد ساختار قدرت موجود است. با اين همه در اين دوره از انتخابات رياست جمهوري، برخلاف دوره پيشين، طبل تحريم طبلي است که نفير چنداني از آن برنمي خيزد.
نویسنده اعتماد اظهار نظر کرده که عملکرد دولت فعلی به گونه يي بوده است که هواداران سياست تحريم انتخابات، برخلاف هميشه، ترجيح مي دهند سکوت کنند؛ چرا که آنها متهم به ايفاي نقش قابل توجه در به قدرت رساندن محمود احمدي نژاد هستند. مشاهده عيني پيامدهاي نامطلوب تحريم انتخابات در سال 84، پاره يي از تحريم کنندگان را نيز به تجديد نظر اساسي در تجويزهاي سياسي خويش واداشته است، به گونه يي که اکنون ناگزيرند چرايي حمايت خويش از مهدي کروبي را توجيه کنند.

آفتاب یزد در صفحه اول خود عکس هائی از دیدار شش سال پیش محمد خاتمی رییس جمهور ایران با همتای فرانسوی خود چاپ کرده تا نشان دهد که بر خلاف گفته محمود احمدی نژاد، رییس جمهور فرانسه نه بر بالای پله های کاخ الیزه، بلکه در پائین پله ها با آغوش باز در انتظار محمد خاتمی ایستاده بوده است در حالی که محمود احمدی نژاد گفته است که از دیدن این صحنه تحقیرآمیز غمگین شدم.

سردبیر آفتاب یزد در سرمقاله خود با عنوان "صحنه های غم انگیز دیگر هم بود" به سفر محمود احمدی نژاد به امارات اشاره کرده که موجب شده تا ادعاهای آنان در مورد جزایر ایرانی ادامه یابد، یا خواستار گشودن سفارت مصر شدن و بی اعتنائی قاهره به آن، نامه نوشتن به باراک اوباما رییس جمهور منتخب آمریکا و پنج ماه بی اعتنائی او، گفتگوی تلفنی و تشکر از رییس جمهور هند و هفته بعد از آن رای هند علیه ایران در هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی .

در ادامه این مقاله آمده راستي شنيدن اين خبرهای پشت هم آیا مي‌تواند موجب غمگيني يك ايراني شود یا تبليغات چند ماه قبل در خصوص دعوت رئيس جمهور ايران به اجلاس سران عرب در قطر كه تكذيب نخست وزير آن كشور را به دنبال داشت؟ نظر آقاي رئيس جمهور در خصوص بند ضد ايراني قطعنامه سران شوراي همكاري خليج فارس كه ساعاتي بعد از حضور احمدي‌نژاد در آ‌ن اجلاس صادر شد، چيست؟

علی مزروعی در سرمقاله سرمایه با استناد به آمار بانک مرکزی نوشته درآمد دولت از نفت و گاز در چهار سال گذشته ۲۸۳ میلیارد دلار بوده در حالی که هزینه های ارزی دولت نهم ۲۰۰ میلیارد دلار می شود. خوشبینانه این است که ما به التفاوت این دو رقم به حساب ذخیره ارزی واریز شده باشد اما عدم شفاف سازی از سوی دولت در این باره به بهانه محرمانه بودن اعلام رقم این حساب و انتشار اخبار و اطلاعات غیررسمی درباره مانده منفی این حساب، جای خوشبینی باقی نگذاشته است.

به نظر این روزنامه نگار اقتصاددان رییس دولت فعلی که خود مبدع شعار شفاف سازی معاملات نفتی و افشای مافیای نفتی است نه تنها نتوانسته ازمابه التفاوت ۸۳ میلیارد دلاری گزارش قانع کننده ای به افکار عمومی و پرسشگران بدهد بلکه از حل معمای یک میلیارد دلار گم شده در گزارش دیوان محاسبات نیز عاجز مانده و با نامه نگاری و اظهارات مبهم بر دامنه این معما در جامعه افزوده است.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته مهم ترین کاری که نامزدهای انتخابات باید انجام دهند این است که سایه هميشه پايدار يك گروه كوچك به نام مديران دولتي را از سر شهروندان دور نگهدارند و اجازه دهند ميليون‌ها ايراني در فضايي رقابتي و سالم براي كسب و كار و معيشت خويش برنامه‌ريزي كرده و فعاليت كنند.

به نظر محمد صادق جنان صفت عميق‌ترين دره‌اي كه شهروندان ايراني را به كار حرام خواري مي‌كشاند، اقتصاد دولتي است كانديداهاي رياست‌جمهوري مي‌توانند و بايد صراحتا اعلام كنند براي تضعيف و نابودي شر اقتصاد دولتي كه راه را براي كسب روزي حلال، شغل آبرومند و كسب پايدار هموار مي‌كند، چه برنامه عملي دارند. هر وعده‌اي جز اين اگر داده شود، تمناي ايرانيان را برآورده نخواهد شد.

مرتضی کاظمیان در مقاله ای در اعتماد با اشاره به شعارهای مردم علیه دولت هنگام شکست هفته قبل تیم فوتبال پیروزی نوشته وقتی دولت ، از ورزش (و به طور مشخص، فوتبال) به مثابه ابزاري براي بسط استيلاي خويش سود مي جويد، اگر سوار شدن بر موج احساسات و علايق ورزشي مردم در مقاطعي، تثبيت کننده اقتدار و ضامن تداوم سيطره در بلوک قدرت است، در آن صورت بايد منتظر بود که با شکست پرسپوليس مردم به دولت اعتراض کنند.
در ادامه مقاله اعتماد آمده در چنين روز و وضعي، ديگر پنهان شدن و سکوت بي فايده است، چنان که سانسورهاي صدا و سيما و جلوگيري از پخش صداي اعتراض و شعارهاي انتقادي تماشاچيان در ورزشگاه نيز بي حاصل است. خبر وقايع رخ داده به قدر لازم در رسانه هاي مستقل و منتقد و نيز سايت ها و شبکه هاي راديويي و تلويزيوني و ماهواره يي بازتاب داشت. و اين، همان پاشنه آشيل دولت هاي اقتدارگرا در عصر ارتباطات و فناوري اطلاعات است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه ۱۰ خرداد

بی بی سی:یکشنبه 10 خرداد 1388(31 مي 2009)

"فرزند شهید را زندانی می کنیم و جشن سوم خرداد می گیریم" بخشی از گفته های تازه مهدی کروبی نامزد ریاست جمهوری است که آفتاب یزد آن را در تیتر اول خود نقل کرده، اعتماد "گزارش درگیری دانشگاه امیرکبیر" را در صدر اخبار خود آورده و اعتمادملی با تیتر "فتح پلی تکنیک به دست دانشجویان حامی کروبی" از همان مراسم گزارش داده است.

کلمه سبز این جمله محمد خاتمی را در تیتر اول خود نقل کرده "همه به موسوی رای می دهیم"، مردم سالاری از قول همین مقام نوشته "اگر موج مردمی شکل گیرد نمی توانند رای مردم را تغییر دهند"، حیات نو با "زنان در زمان رای گیری شهروند یک نمی شوند" جمله خانم رهنورد همسر این نامزد ریاست جمهوری را نقل کرده، سرمایه در عنوان اصلی خود خبر داده که " پروژه دولت خاتمی در فیلم تبلیغاتی به حساب دولت فعلی گذاشته شد" و فرهیختگان از "جدال لفظی وزرای دو کابینه" خبر داده است.

ابرار با تیتر "درباره پول های ناپاک گفتنی ها بسیار دارم" نظر رییس جمهور احمدی نژاد را در صدر گزارش های خود آورده، "حجم سنگین تهمت و دروغ علیه دولت در جریان است" از همین مقام عنوان رسالت است، روزنامه ایران در عنوان اصلی خود نوشته "تکاپوی انتخاباتی اوج گرفت" و "رقابت برنامه ها" تیتر اول جام جم است.

روزنامه جمهوری اسلامی از زبان هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته "دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی ریشه عملیات تروریستی را بخشکانند" و کیهان به نقل از وزیر خارجه سابق روسیه در تیتر اول خود نوشته "ایران تصمیم گیرنده نهائی در خاورمیانه است".

کیهان در سرمقاله خود نوشته انفجار بمب در زاهدان می تواند این پیام را برای ایران درپی داشته باشد که تهران پای خود را از مسائل امنیتی دو کشور همسایه شرقی خود خارج کند و میدان را برای وقوع تغییرات امنیتی مطابق برنامه آمریکایی ها باز بگذارد. این نکته مهمی است که از قضا اهمیت و ضرورت مراودات امنیتی سه کشور همسایه را کاملا نشان می دهد.

این مقاله چنین ادامه می یابد: با وقوع حادثه تروریستی در مسجد امیرالمؤمنین زاهدان ایران حق دارد رد پای تروریسم را در درون مرزهای پاکستان پیگیری کند و طبعا دولت پاکستان آمادگی همکاری در این زمینه را دارد. از این منظر ایران می تواند تلخی شهادت نزدیک به ۵۲ نفر و جراحت نزدیک به ۰۵ نفر از هم وطنان عزادار را با شیرینی ریشه کن کردن عوامل ترور در مرزهای شرقی کشور جبران نماید.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته نباید این احتمال را دور از ذهن دانست که توطئه انفجار مسجد علی بن ابیطالب زاهدان و به شهادت رساندن ده ها نمازگزار و زخمی کردن عده ای از آنان درصدد مقابله با آثار سفر پربرکت رهبر جمهوری اسلامی به کردستان برآمده باشند.

به نوشته این روزنامه از توطئه گران هیچ بعید نیست که درصدد برآیند پاسخ آنچه در کردستان رخ داده است را در بلوچستان بدهند .

علیرضا رجایی در اعتماد نوشته روزهایی که زمان زیادی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده است، شاهدیم که برخی جریان های اصولگرا از نقد دولت ابراز نگرانی می کنند. این در حالی است که در مبارزه انتخاباتی نقد دولت موجود امری بدیهی است. اگر نقد در جناح رقیب صورت نگیرد، انتخابات بی معنا خواهد بود. لفظ انتقاد به هیچ وجه تخریب نیست و انتقاد جناح اصلاح طلب از دولت ربطی به انتخابات ۲۲ خرداد ندارد.

به نوشته این روزنامه نگار اصلاح طلب به نظر می رسد در صورتی که مشارکت مردم در این انتخابات بیش از ۵۰ درصد باشد زمینه پیروزی اصلاح طلبان فراهم می شود. هم اکنون به نظر می رسد رغبت برای تغییر در مردم وجود دارد اما این تغییر مانند دوم خرداد نیست. انتخابات الان با انتخابات دوم خرداد تفاوت دارد زیرا الان چهار کاندیدا به صحنه آمده اند و شدت قطبی بودن انتخابات نسبت به دوم خرداد کاهش یافته است.

رسالت در سرمقاله خود بدون توجه به عکس هایی که دیروز از دیدار شش سال قبل رییس جمهور سابق فرانسه با همتای ایرانی خود چاپ شده و بدون اشاره به پاسخ های مرکز مطالعات استراتژیک در مورد قراردادهای هسته ای سابق نوشته در دوره محمد خاتمی علی رغم رویه مردمسالار و تواضع وی در مقابل مردم اما عدم خودباوری و فقدان اعتماد به نفس برای کشور و مردم مشکل آفرین می شد. برخی اوقات عزت و اقتدار ملی نیز مانند قرارداد سعدآباد و یا سفر آقای خاتمی به فرانسه و استقبال سرد شیراک از وی مورد لطمه واقع گشت.

به ادعای سرمقاله رسالت در مقاله در چهار سال گذشته مردم شاهد حضور رئیس جمهوری در راس قوه مجریه بوده است که توانسته الگوی مدیریتی اصیلی، مرکب از تواضع و خودباوری را ارائه دهد. برآیند این الگو، کارآمدی و مقبولیت عمومی است که امروز هم در کارنامه عملکرد دولت و هم در نظرسنجی های مختلف از میزان محبوبیت احمدی نژاد مشهود است.

عبدالله رمضان زاده در مقاله ای در اعتماد نوشته نامزدهای اصلاح طلب نباید به گونه یی شعارهای خود را مطرح کنند که مردم گمان کنند قصد فریب آنها را دارند. شعارهای کلی، انتزاعی و غیرقابل تحقق باعث فاصله گرفتن مردم می شود. به این ترتیب نامزدها باید به طرح برنامه های جزیی، ملموس و قابل تحقق بپردازند. چنانچه مهندس موسوی بارها در صحبت های خود اشاره کرده است که من آمده ام بگویم شعارها یک شبه و دوشبه حاصل نمی شود.

به نظر سخنگوی دولت سابق کاندیداها باید برای بالا بردن سطح انتخابات و افزایش مشارکت مردم از شعارهای پوپولیستی دوری کنند. آنچه در انتخابات دوره دهم متمایز از انتخابات پیشین جلوه می کند، در یک صف قرار گرفتن کاندیداهای دیگر در مقابل رئیس دولت نهم است. در این میان باید بررسی کرد که چه عوامل و اشتراکاتی باعث این صف کشی شده است. یکی از دلایل این امر را می توان اتفاق نظر هر سه کاندیدا بر بحرانی بودن وضعیت کشور در عرصه های گوناگون و به ویژه عرصه اقتصادی دانست.

یک روز بعد مقاله سخنگوی دولت در روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی که در آن تشکیل نشدن شورای پول و اعتبار را مطابق با قانون اساسی خوانده بود سردبیر آفتاب یزد همین رفتار سخنگوی چند شغله دولت را نشانه پاینبد نبودن دولت به قانون دانسته و نوشته این خود بهترین راهنما برای مردمی است که حساس هستند و می خواهند بدانند کدام نامزد انتخاباتی است که به قانون اعتنائی ندارد.

در پایان سرمقاله آفتاب یزد به طعنه آمده در واقع غلامحسین الهام شاهدی واقعی برای حقانیت اظهارات کروبی و موسوی ارائه نموده است تا هر کس تداوم وضعیت فعلی را به مصلحت نمی‌داند برپا خیزد و با رای خود تغییر دهد قضا را. پس درود بر الهام که در این مورد با اصلاح‌طلبان همراهی غیرارادی کرده و راه و چاه را به همگان نشان داده است!

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته محمود احمدی نژاد نامزد انتخابات دهم ریاست جمهوری در بخشی از فیلم انتخاباتی خود که از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، اعلام کرد: "دولت نهم در دوره فعالیت خود ۱۰۰ هزار پروژه را آغاز کرد و ۷۰ هزار پروژه را به اتمام رساند".

سرمایه بر این خبر افزوده اگر چهار سال فعالیت دولت نهم را برای این پروژه ها در نظر بگیریم ۱۴۶۰ روز یا ۳۵ هزار ساعت برای فعالیت در اختیار دولت بوده که اگر رقم ۷۰ هزار پروژه پایان یافته را تقسیم بر این تعداد ساعت کنیم به معنای آن است که اگر دولت حتی روزهای تعطیل کار کرده باشد و ۲۴ ساعت فعال باشد به طور متوسط هر دو ساعت یک بار یک پروژه را به اتمام رسانده است. و اگر صدهزار پروژه را مبنا قرار دهیم، طبق ادعای دولت ۵/۱ ساعت یک پروژه آغاز شده است.

سعید شیرکوند در سرمقاله روزنامه سرمایه نوشته در ماه های اخیر که به ایام انتخابات ریاست جمهوری نزدیک شده ایم رئیس دولت و همکاران ایشان بدون توجه به اثرات تخریبی، استناد به آمارهای غیرواقع بینانه و شکنجه اعداد برای نتیجه گیری های غیرواقع بینانه کرده اند که آسیب های جدی به سرمایه اجتماعی وارد کرده است.

به نوشته معاون سابق وزارت اقتصاد تنزل دادن مفهوم پروژه های اقتصادی تا اندازه ای که ساختن یک پل روستایی نیز به عنوان پروژه نام گیرد و افزایش بی منطق و غیرواقع بینانه حجم پروژه ها آنگونه که در سخنان انتخاباتی رئیس محترم دولت ذکر شده است، شرایطی را به وجود آورده که باید در آن تامل کنیم.

اعتماد ملی نوشته پس از آنکه علی‌اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن در پاسخ انتقادهای سلف خود اعلام داشت که ناکامی‌های دولت گذشته را بیان خواهد کرد اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن دولت اصلاحات خواستار مناظره با جانشین خود شد و تاکید کرد به زودی در نامه دوم خود به رئیس‌جمهور با استناد به آمارهای رسمی اعلام می‌کنم که وزارت صنایع و معادن در طول چهار سال گذشته چه کارنامه‌ای بر جای گذاشته است.

وزیرصنایع و معادن دولت پیشین به نوشته اعتمادملی با بیان اینکه آمارهای بسیاری از ناکامی‌های حوزه صنعت و معدن وجود دارد که می‌توان بدان استناد کرد، گفته وزارت صنایع و معادن باید اعلام کند که اگر در چهارسال گذشته کارخانه‌ای شروع شده درکجا بوده است؟ وزارت صنایع و معادن چرا ریز عملکرد خود را در این حوزه اعلام نمی‌کند و نمی‌گوید در چهار سال گذشته کدام کارخانه ‌یا واحد تولیدی به ثمر نشسته است؟

جعغر حامدی در سرمقاله مردم سالاری با عنوان ادبیات احمدی نژاد سرقت کردنی نیست نوشته برخی رسانه ها مهندس میرحسین موسوی را متهم به سرقت از صندوقچه جواهرات دکتر احمدی نژاد کرده اند و خواستار برگشت هر چه سریعتر آن ها شده اند و به همین جهت ما هم در جست و جو برآمدیم تا ادبیات خاص وی را پیدا کنیم.

برخی جمله هائی که سرمقاله مردم سالاری از رییس جمهور احمدی نژاد نقل کرده چنین است: منتقدان دولت از بزغاله کم فهم ترند! یا صهیونیست ها ۶۰ سال عادت کرده اند که زبان شان ۱۲ متر و گوش هایشان اندازه یک نخود باشد. اما وقت آن است که زبان شان قیچی و گوششان هم دراز شود. یا خطاب به مردم ساری گفته "اگر از استاندار ناراضی باشید، گوشش را می پیچانم و او را به پارکینگ می فرستم".

نویسنده این مقاله در پایان نوشته رئیس جمهوری آن قدر خاکی می شود که فراموش می کند رئیس جمهور است و گاهی حرارت پروژکتورهای سازمان ملل را جور دیگری تعبیر می کند!

 

بررسی روزنامه های تهران؛ دوشنبه 11 خرداد

بی بی سی:دوشنبه 11 خرداد 1388(اول ژوئن 2009)

"درباره پول های ناپاک حرف های زیادی دارم" به نقل از محمود احمدی نژاد رییس جمهور تیتر اول روزنامه ابرار است، ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی از همین مقام "توهین‌ها و زخم زبان‌ها را در مسیر عدالت باید تحمل کنیم"را آورده و رسالت "احمدی نژاد کفایت ارائه تصویر کارآمدی نظام را دارد" را به نقل از اعلامیه اصولگرایان در پیشانی صفحه اول خود نشانده است.

"شب ۳۰ دقیقه با تیم کروبی" عنوان اصلی روزنامه اعتمادملی است، جام جم "همه چشم ها به مناظره نامزدها" را برای تیتر اول خود برگزیده، کلمه سبز از "فرار برخی نامزدها از مناظره" خبر داده، و آفتاب یزد از قول معاون وزارت نفت در تیتر اول خود نوشته "آمارهای نفتی در نطق تلویزیونی احمدی نژاد ناشی از اطلاعات غلط است".

"مردم هزینه سیاست های دولت را می دهند" به نقل از محمد خاتمی رییس جمهور سابق در صدر گزارش های حیات نو قرار دارد، سرمایه از زبان همین مقام در عنوان اصلی خود نوشته "اراده شما می تواند معجزه بیافریند"، "حمله به خاتمی و کرباسچی در اهواز و بجنورد" تیتر اول اعتماد است و مردم سالاری با "پیش بینی پیروزی قاطع موسوی در مرحله اول" گزارش اصلی خود را به انتخابات داده است.

"نامه ای به رییس جمهور آینده" تیتر اول دنیای اقتصاد و صدای عدالت از نامه اقتصاددانان این جمله را برای عنوان اصلی برگزیده "مردم را از بلای بیکاری و تورم نجات دهید"، "زمینه های برتری اقتصادی دولت نهم" تیتر روزنامه خبر است و "گزارشی از نگاه غرب به انتخابات ایران" عنوان اول روزنامه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به کسانی که رقیب های انتخاباتی را مورد اهانت قرار می دهند و از جمله آن ها را یزید و ابن زیاد و عمر سعد و عمروعاص خطاب می کنند تاخته و پرسیده آیا اسلام این اجازه را به ما داده است که رنگ سبز را رنگ لجن بدانیم. آیا اسلام به ما دستور داده است استفاده از شال سبز را که علامت انتساب به آل رسول الله است نشانه ضدیت با اسلام و قرآن و نظام اسلامی و همانند قرآن سر نیزه کردن بدانیم.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی بدون نام بردن از مدیر روزنامه کیهان نوشته به نظر می رسد این قبیل برخوردها با نامزدهای ریاست جمهوری بدین معناست که کسی حق ندارد در برابر کسی که اکنون رئیس جمهور است خود را نامزد ریاست جمهوری کند. این یعنی انکار قانون اساسی و انکار جمهوریت نظام و یعنی خلاصه کردن اسلام و نظام در یک فرد. و یعنی حقوق قانونی دیگران را نادیده انگاشتن . اگر چنین اعتقادی دارید اصولا چرا انتخابات برگزار می کنید.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته رفتار توام با عصبانیت برخی حامیان احمدی نژاد در برابر نماد مورد انتخاب اردوگاه انتخاباتی موسوی، نشان می دهد که موسوی و یارانش به هدف خود از انتخاب رنگ سبز رسیده اند و کسانی که استفاده حامیان موسوی از رنگ سبز را با "قرآن بر نیزه کردن" مقایسه می کنند از یاد برده اند کـه نخستین بار در سال‌های اخیر، چه کسانی"هاله نور" در اطراف سر"رئیس محبوب خود" دیدند و آن را با آب و تاب نقل کردند.

سردبیر آفتاب یزد به یاد هواداران رییس دولت فعلی آورده که اول بار آن ها از نشانه ها و مضامین مذهبی برای او استفاده کردند، از جمله برای آسان سازی طرح یک ادعا، پای مسلمان ناشناس سوری را به میان آوردند که "اگر قرار بود پیامبر دیگری بیاید، این پیامبر، احمدی نژاد بود". ظاهراً فراموش کرده اند که پای خواب و الهام های ادعایی را آن ها ‌‌به میان آوردند تا ثابت کنند انتخاب احمدی‌نژاد براساس اراده‌ای فوق بشری صورت گرفته است.

در ادامه این مقاله آمده به فرض که از میان اصلاح‌طلبان، کسانی وارد حیاط خلوت دوستان آن طرفی شده باشند و روش چهارساله برخی حامیان دولت در قراردادن ارزش‌ها بر سرِ "نیزه"‌ها را تقلید کرده باشند. این گروه، لابد "فـریـب شیطان" را خورده‌اند و مستحق ملامت هستند. اما تکلیف برخی افراد و گروه‌ها چه خواهد بود که دچار "خصلت شیطانی" شده‌اند.

مرضیه مرتاضی لنگرودی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته تغییر از طریق انقلاب قدیمی‌ترین روش برای ایجاد تغییرات اجتماعی است و معمولا زمانی صورت می‌گرفته که قدرت سیاسی چنان آغشته به تزویر و ریا و مبتلا به بیماری فساد و ستمگری می‌شده که حیات و زیست مردم را یکسره به محاق تباهی می‌کشاند.

در این لحظه تاریخی مردم به تنگ آمده از زیستن در لجن‌زار تباهی با متوسل شدن به عواطف و خصلت‌های انسانی چون از خودگذشتگی و ایثار و فداکاری آرزوی تغییر را با خشونت‌بارترین شیوه‌ها ظاهر می‌سازند ولی لحظه‌های تب‌آلود اجتماعی نیز مانند تمامی لحظات دیگر می‌گذرند. به قول رزالوکزامبورگ توده‌های مردم که بار اصلی انقلاب و انتقال قدرت را به دوش می‌کشند به همان سرعتی که وارد میدان مبارزه می‌شوند، از آن خارج می‌گردند!

امیرمحبیان در سرمقاله رسالت به بررسی دلایل حمایت اصولگرایان از محمود احمدی نژاد پرداخته و از جمله این دلایل "نبود جایگزین برای وی در میان اصولگرایان، امکان رای آوردن بالا، فرصت برای تکمیل پروژه های دور نخست، ایستادگی بر سر حقوق ملت ایران و بهبود سطح زندگی طبقات مستضعف و محروم" را ذکر کرده است.

از دیگر مواردی که نویسنده سرمقاله رسالت بدان اشاره کرده فعال و پر انرژی بودن محمود احمدی نژادست و در عین حال خطرات ناشی از پیروزی رقبا، ترجیح نکات مثبت او بر نکات مورد انتقاد و بالاخره اعلام رضایت مقام معظم رهبری از کارکرد دولت.

حسین عبده تبریزی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته چنین حرکتی نشان می‌دهد که دیدگاه‌های نحله‌های فکری به هم نزدیک شده و همانند بسیاری از کشورهای در اصول با هم منطبق است. این نامه می‌تواند سرآغاز ایدئولوژی‌زدایی از علم اقتصاد باشد به‌طوری‌ که همانند کشورها و توسعه‌یافته اقتصاد در اصول مبتنی بر علم باشد اما در نحوه اجرا می‌تواند با تکیه بر مکتب پیش رود.

به نوشته این اقتصاددان انتشار این نامه را نباید سیاسی تلقی کرد و به اعتقاد من نباید طرف مخاطب را نیز کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری فرض کرد زیرا در شرایط کنونی و در فرصت محدود به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیداها توانایی آن را ندارند که برنامه‌های خود را با متن تهیه شده تطبیق دهند و حتی شاید در برخی جزئیات بحث وجود داشته باشد. اما اگر از منظر کلی به این نامه نگاه شود اقتصاددانان به عنوان بخشی از جامعه علمی کشور دیدگاه‌های خود را در رابطه با حوزه مورد تخصص خود برای مردم تبیین کرده‌اند.

دو سال بعد از انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی توسط دولت آقای احمدی نژاد و با وجود بارها دفاع رییس دولت و نشریات وابسته به دولت از این انحلال تا جائی که آن سازمان را یک مرکز آمریکائی خواندند به نوشته روزنامه کیهان معاون برنامه ریزی رییس جمهور گفته آنچه که به عنوان انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی یاد می شود یک دروغ بزرگ است و در واقع یک تغییر ساختار طبیعی متناسب با ارتقای کارکرد وفهم ما از برنامه ریزی در کشور رخ داده است و نقش جدیدی تعریف شده است.

به نوشته کیهان منصور برقعی در همایش اقتصادی ستاد استانی حامیان احمدی نژاد به عنوان نشانه ناکارآمدی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت هیچ طرح جامعی در حل مسئله مسکن از ۶۰ سال پیش تاکنون وجود نداشته است و با وجودی که مسکن مشکل ۶۰ ساله کشور بوده است اما از نظام متمرکز برنامه ریزی کشور هیچ طرحی برای حل آن بیرون نیامده است و برای دیگر مسائل کلی کشور نیز هیچ برنامه ریزی و راه حل جامع و فراگیری ارائه نشده است.

غلامعلی فرجادی در سرمقاله روزنامه سرمایه نوشته خلاصه نتایج طرح آمارگیری مرکز آمار ایران نشان می دهد طی سال های ۸۷-۱۳۸۴ به طور متوسط کمتر از ۳۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است در حالی که طی دهه ۷۵-۱۳۶۵ سالانه ۳۵۷ هزار شغل و در دهه ۸۵-۱۳۷۵ سالانه ۵۹۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در عین حال یادآور شده که در شرایط درآمد بالای نفت دولت ها به طور فراینده ای به واردات روی می آورند تا بتوانند به مسائل رفاهی کوتاه مدت جامعه پاسخ دهند و با پایین نگه داشتن سطح عمومی قیمت ها تا حدودی نارضایتی عمومی را کاهش دهند. علاوه بر این توجه دولت ها در شرایط وفور درآمدهای نفتی معطوف به توزیع درآمدهای نفتی می شود و با این تصور که درآمدهای نفتی پایدار خواهد ماند خود را از مشارکت مردم بی نیاز دانسته و دامنه فعالیت خود را هر چه بیشتر گسترش می دهند.

محمد توسلی در مقاله ای در اعتماد نوشته در این چند سال کشور به لحاظ مدیریت اجرایی دچار مشکلات و نواقص قابل لمسی شد. دولت نهم در عرصه اقتصادی به رغم وعده هایی که در زمان انتخابات به مردم داد، نتوانست به شعارهایش عمل کند. به این ترتیب در حال حاضر شاهد تورم و بیکاری دو رقمی هستیم. این در شرایطی است که درآمد نفت در چهار سال گذشته بین ۲۷۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است. این رقم معادل سه برابر متوسط درآمد ها در چهار دوره و ۱۶ سال قبل است. در حوزه فرهنگی هم شرایط به همین صورت است.

به نوشته این فعال سیاسی باید به این مساله پرداخت که راهکار های پیش روی مردم در انتخابات ریاست جمهوری چیست؟ برای مردم روشن است شرایط موجود به نفع منافع ملی ما نیست و همه احساس مسوولیت کرده اند تا به عرصه بیایند و وضع موجود را تغییر دهند. البته این فقط اصلاح طلب ها نیستند که خواهان تغییرند بلکه بخشی از اصولگرایان هم خواهان تغییر هستند.

 

بررسی روزنامه هایه تهران؛ سه شنبه 12 خرداد

بی بی سی:سه شنبه 12 خرداد 1388(2 ژوئن 2009)

"باعث ایجاد التهاب در جامعه نشوید" تیتر اول مردم سالاری به نقل از مراجع تقلیدی است که به خبرهای 'ساختگی' خبرگزاری دولتی و صدا و سیما اعتراض کرده اند، صدای عدالت گزارشی با عنوان "اعتراض مراجع عظام" در همین باره دارد؛ آفتاب یزد از "خبرسازی های دردسرساز برای حامیان احمدی نژاد" نوشته و حیات نو در صدر اخبار خود از "واکنش مراجع تقلید به جوسازی صدا و سیما علیه موسوی" خبر داده است.

"عده یی در تلاشند اتحاد ملی را بر هم زنند" تیتر اصلی اعتماد است که بخشی از گفته های رهبر جمهوری اسلامی را نقل کرده، ابرار از همین سخنرانی "برخی اختلاف نظرها نباید به خدشه علیه منافع ملی تبدیل شود" را برگزیده و ایران و کیهان "امام خمینی با عزت در مقابل گردنکشان می ایستاد" را در صدر گزارش های خود آورده اند، رسالت با عنوان "امام نماد استقلال و وحدت ملی بود" و روزنامه جمهوری اسلامی در عنوانی مشابه نوشته "آحاد ملت را به حفظ وحدت ملی به عنوان میراث گرانقدر امام فرامی خوانم".

"حمله احمدی نژاد پاسخ زنگنه" تیتر اول فرهیختگان است، "مناظره نفتی اوج گرفت" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و سرمایه با تیتر "متوسط تورم دوره خاتمی چهارده و نیم و احمدی نژاد شانزده و نیم در صد".

"جزئیات جنایت تازه وهابی ها در زاهدان" عنوان اول روزنامه خبر است و "ایجاد نهاد حقوق بشر در دولت کروبی" تیتر اعتمادملی.

کلمه سبز به مناسبت بیستمین سالگرد درگذشت ایت الله خمینی این جمله وی را در تیتر اصلی خود آورده "خون دلی که پدر پیرتان از این دسته‌متحجر خورده است"

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به حضور رییس جمهور فرانسه در پایگاهی که اخیرا این کشور در دهانه هرمز ساخته است نوشته پایگاه نظامی فرانسه در ابوظبی "اردوگاه صلح" نامیده شده و توافق اولیه برای احداث آن در جریان سفر قبلی سارکوزی در یکسال و نیم گذشته به امضا رسیده بود. و فرانسه بارها تلاش کرده از توان اقتصادی امارات برای یافتن یک بازار تسلیحاتی بمنظور فروش تجهیزات جنگی خود بهره گیری کند.

به نوشته این روزنامه زیرکی فرانسه در دهه های اخیر دامن زدن به همین احساس گنگ نزد دولتمردان امارات بوده است که برای امارات میلیاردها دلار هزینه در بر داشته و در عوض مشتی آهن پاره و تجهیزات غیرکارآمد فرانسوی را در اختیار آنها قرار داده است. باید پرسید امارات این تجهیزات و جنگ افزارها را برای مقابله با کدامین دشمن تدارک دیده و می بیند و اساسا حتی درصورت آنکه دشمنی در کار باشد آیا فرانسه آنروز به کمک امارات خواهد آمد و به حساب آنها با دشمن فرضی خواهد جنگید.

کیهان در گزارش انتخاباتی خود بدون اشاره به هزینه های انتخاباتی ستاد محمود احمدی نژاد به هزینه های تبلغاتی ستاد میرحسین موسوی نامزد اصلاح طلبان پرداخته و نوشته در حالی که موسوی خود در روزهای نخست ورود به صحنه انتخابات گفته بود که علاقه و نیازی به تبلیغات وسیع ندارد، به فاصله چند روز از آغاز زمان رسمی تبلیغات تقریبا تمام کشور مملو از عکس های و پوسترهای تبلیغاتی وی شد و این پرسش را به دنبال آورد که هزینه این همه تبلیغات چگونه تامین شده است. علاوه بر این تیم تبلیغاتی میرحسین موسوی تلاش کردند با استفاده از رنگ سبز و دیگر نمادهای مذهبی موسوی را به عنوان چهره ای اصولگرا معرفی کنند.

به نظر کیهان با همه کوشش هایی که از طرف رقیبان رییس جمهور صورت گرفته وی همچنان از مجموع آراء ۳ کاندیدای دیگر تا حدود زیادی بیشتر است بی تردید در روزهای آینده قوتی صد چندان خواهد یافت - کاندیدای اصولگرایان در موقعیتی است که قادر خواهد بود در دور اول انتخابات به مبارزات انتخاباتی پایان دهد.

به ادعای کیهان یک نظرسنجی که در هفته دوم خرداد ۸۸، انجام شده نشان می دهد احمدی نژاد بدون احتساب روستاها و شهرستان های بسیار کوچک ۵۵ درصد رای دارد در حالی که رای میرحسین موسوی حدودا ۳۰ درصد است. یک پیمایش دیگر که فقط شامل ۱۵ شهر بزرگ کشور است نشان می دهد احمدی نژاد بین ۴۰-۳۸ درصد آرا در این شهرها را از آن خود کرده است.

سرمایه در گزارشی نوشته شال سبز میرحسین به شدت بین هواداران وی فراگیر شده و چندی است بازار پوشاک کشور از این امر تاثیر گرفته و شال، تی شرت و مانتو سبز بازار پررونقی را در این ایام سپری می کنند.

به گزارش خبرنگار سرمایه در پی اعلام میرحسین موسوی مبنی بر جلوگیری از صرف هزینه های گزاف در تبلیغات انتخاباتی و نیز عدم انتشار پوسترهای غیرضروری، یکی از شهروندان که خود بانی تشکلی به نام پس کوچه های سبز است، پیشنهادی مبنی بر استفاده از اقلام پوششی سبز رنگ به کمیته رسانه و تبلیغات ستاد میرحسین ارائه کرد که به عنوان یک روش کم هزینه با امکان استفاده برای همه شهروندان پذیرفته شد.

گزارش سرمایه ضمن اشاره به کاپشن های احمدی نژاد که در بازار به چشم می خورد نوشته ستاد تبلیغاتی موسوی که اعلام شده بود با نماد شال های سبز در سراسر کشور شناخته خواهد شد، با توجه به مد بودن رنگ سبز آبی در سال 88 و نیز استفاده از نماد سبز در این ستادها، با یکی از تولید کنندگان بزرگ مانتو در کشور قرار دادی را به امضا رسانده است که طی آن قرار شد تعداد زیادی مانتو با رنگ سبز تولید و به رغم مرغوبیت جنس، با قیمت نازل به بازار عرضه شود.

رسالت در سرمقاله خود و در دفاع از دولت احمدی نژاد و انتقاد از رقیبان وی نوشته ما یک انقلاب در ابعاد جهانی داریم. مسلما مخالفان جدی هم داریم اما در زندان جمهوری اسلامی کمتر از انگشتان یک دست زندانی دانشجو داریم! آیا این ستم به نظام و دولت نیست که به خاطر چهار نفر که آن هم اتهامات روشن و مشخصی دارند- آن هم در اجتماعات مربوط به انتخابات - نظام را متهم به دیکتاتوری و نقض آزادیهای سیاسی بکنیم.

نویسنده سرمقاله رسالت ضمن اعتراض به تظاهرات برای آزادی دانشجویان نوشته آیا این است مفهوم دفاع از آزادی ملت؟ کسی که می‌خواهد رئیس جمهور آینده باشد و سوگند بخورد که با پرهیز از خودکامگی پاسدار آزادی مردم باشد، باید مقهور فضاسازی یک جریانی باشد که می‌خواهد با ایدئولوژی کفر و نفاق و الحاد دیکتاتوری را دوباره به این مملکت برگرداند و بعد هم از همه ملت طلبکار باشد؟!

علی مزروعی در سرمقاله سرمایه نوشته دولت نهم که ابر و ماه و مه و خورشید و فلک با او همراه بودند، و اصرار تام و تمام بر انجام این کار داشت از انجام آن ناتوان ماند حال چگونه آنان می توانند بدین وعده اقدام کنند؟ و آیا تجربه دولت نهم کافی نیست تا از این شعار و بازی فاصله گرفته شود و بر شهروندان ایرانی است که از یک سوراخ دو بار گزیده نشوند و دریابند که راه رشد و توسعه ایران از توزیع درآمد نفت نمی گذرد بلکه از صرف این درآمد برای سرمایه گذاری و تولید می گذرد.

به نوشته این روزنامه نگار اقتصاددان بهترین راهی که در شرایط امروز ایران می توان برای استفاده از درآمد نفت و گاز متصور بود همان سیاستی است که در دو قانون برنامه سوم و چهارم توسعه به عنوان محدود کردن استفاده از درآمد نفت در بودجه عمومی دولت و واریز مازاد برآن در حساب ذخیره ارزی با هدف وام دهی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری تمهید و پیش بینی شده بود که در اجرا مقهور سیاست های جاری و توزیعی دولت شد.

رییس انجمن صنفی روزنامه نگاران در این مقاله نوشته سیاست های امدادی و حمایتی ضروری دولت نیز در قالبی غیر از توزیع پول نقد و درقالبی همچون پوشش های بیمه ای باید تعریف و انجام شود به گونه ای که موجبات انگیزه زدایی کار اقتصادی در افراد فراهم نشود و فراموش نباید کرد که رشد و توسعه ایران به کار و تلاش همه ایرانیان وابسته است و به کار و تلاش همه ایرانیان نیاز دارد.

احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد در توضیح این که چرا باید سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید بازسازی شود نوشته قطعا سازمان یا وزارتخانه‌ای خاص، صرفا مسوول رونق و رکود اقتصاد ایران نیست و به جز در شرایط بسیار خاص و استثنایی نمی‌توان اوج‌گیری اقتصاد یا افول آن را به مسوولیت سازمان‌ها و نهادهای خاص فروکاست. شرايط عمومی اقتصاد حاصل مجموعه رخدادهايي است كه خارج از اراده يك فرد یا یک سازمان و يك وزارتخانه قرار می‌گیرد.

به نوشته این استاد دانشگاه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی عمری به درازای چند دهه در اقتصاد ایران داشته است. قبل از هر چیز، این سازمان به رغم هر انتقادی که بر آن مطرح شود، حاصل تجربه‌ای کارشناسی بوده که به مرور در این سازمان اندوخته شده بود. این سازمان صرفا یک بوروکراسی دست‌وپاگیر در برابر مدیران اجرایی نبوده، بلکه ساختاری کارشناسی بوده که می‌توانسته است با ترسیم راه‌ها و مسیرهای توسعه‌اقتصادي، رهنمون‌کننده مسیر آتی اقتصاد ایران باشد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به افشاگری محمود احمدی نژاد درباره آقازاده ای که سیصد میلیون دلار در وزارت نفت قراردادهای نفتی بسته و با روی کار آمدن دولت فعلی برکنار شده و حالا علیه دولت مقاله می نویسد نوشته سود سیصد میلیون دلاری - معادل هزینه فاقد سند در شهرداری تهران - که آن آقازاده به جیب می‌زده است. اگر این عایدی، مشروع بوده است، چرا رئیس جمهور تلاش کرده تا با توصیف احساسی موضوع، مردم را نسبت به مدیران پیشین کشور بدبین کند؟ آیا رأیی که از این طریق از سبد رقبا خارج و احتمالاً به سبد احمدی نژاد واریز می‌گردد، مشروع است؟

سردبیر آفتاب یزد پرسیده راستی چه کسی به رئیس جمهور حق داده است که از کنار سوء استفاده سیصد میلیون دلاری یک آقازاده - به فرض صحت این ادعا- بگذرد و تنها به عزل او اکتفا کند و خبر این عزل را خرج تبلیغات انتخاباتی خود نماید؟ پاسخ به این سوال خواهد توانست افشاگری‌های تاخیری این کاندیدای انتخابات دهم ریاست جمهوری را تا حدودی، "مردم پسند" کند!

سرمقاله آفتاب یزد در ضمن یادآوری کرده که ۹ سال از ۱۵ سال مورد اشاره رییس جمهور، ریاست قوه قضائیه کشور به عهده کسی بوده است که هم‌اکنون، از جدی‌ترین حامیان احمدی‌نژاد می‌باشد و ادعای نه چندان محکم رئیس جمهور، می‌تواند این شائبه را در اذهان ایجاد کند که دستگاه قضایی تحت مدیریت این حامی فعلی احمدی‌نژاد، در برخورد با مفاسد چند صد میلیون دلاری کوتاهی کرده است!

 

بررسی روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 13 خرداد

بی بی سی:چهار شنبه 13 خرداد 1388(3 ژوئن 2009)

روزنامه های کلمه سبز، کیهان، خبر، جام جم و جمهوری اسلامی با جملاتی از بینان گذار جمهوری اسلامی در آستانه بیستمین سالگرد درگذشت وی به پیشواز چهاردهم خرداد رفته اند که تعطیل عمومی است.

"چرا چهارسال در معرفی مرد ۲۵۰ میلیاردی تعلل کردید؟" سئوالی است که آفتاب یزد در صدر گزارش های خبری خود نقل کرده و در آن نظر چند دولتمرد را نسبت به افشاگری های دیروز رئیس دولت منعکس کرده است، ابرار از قول رییس دولت نوشته "اسامی مفسدان اقتصادی را اعلام می کنیم"، سرمایه "پاسخ نعمت زاده به احمدی نژاد" را تیتر اول خود قرار داده است.

"دعوت از مقام های ایران برای شرکت در جشن استقلال امریکا" تیتر اول روزنامه اعتماد است و "توجه ویژه جهان به ایران" عنوان اصلی دنیای اقتصاد.

"حمله احمدی نژاد به کرباسچی" تیتر بزرگ اعتمادملی است و "می خواهند حلقه شکسته قدرت را بازسازی کنند" جمله ای از رییس جمهوری است که روزنامه ایران نقل کرده است و رسالت از قول وی نوشته "۳۲۰ هزار تهمت و افترا علیه خادم ملت".

عباس عبدی در مقاله ای در اعتمادملی با اشاره به عملیات تروریستی در زاهدان پرسیده چرا فقط از سال ۱۳۸۴ به بعد شاهد چنین رویدادهایی هستیم.، چرا زمانی که مهندس حسینی استاندار منطقه بود، چنین رویدادهایی را شاهد نبودیم؟ شاید با خوش‌خیالی بگوییم که عاملان وابسته به آمریکا و انگلیس هستند، خوب چرا قبل از سال ۱۳۸۴ این افراد قادر به فعالیتی موثر نبودند؟ چرا این اقدامات فقط در بلوچستان زمینه ظهور دارد و نه در مناطق دیگر؟ چرا آن زمانی که طالبان در افغانستان قدرتمند بود و پاکستان هم درگیر مشکلات داخلی خود نبود، چنین اقداماتی علیه ایران در بلوچستان صورت نمی‌گرفت؟

در ادامه مقاله اعتمادملی خطاب به مردم آمده که هرچه زودتر و قبل از آنکه زمان را از دست بدهیم، باید تغییری جدی در سیاست‌های خود به وجود آوریم . در نحوه برخورد با دگراندیشان، دانشجویان، اقوام و مذاهب و... باید تغییر روش داد. با برخوردهای سخت‌افزاری و خشونت‌آمیز نمی‌توان دیگران را مجاب و جذب کرد.

نویسنده اصلاح طلب مقاله اعتماد ملی تاکید کرده که اینکه بلافاصله بعد از این جنایت سه نفر اعدام شوند، چه معنایی دارد؟ اگر این سه نفر قبلا محاکمه و محکوم به اعدام شده بودند و فقط اجرای حکم آنها مانده بود، در این صورت اجرای عدالت که ارزش والایی است را با کینه و انتقام جایگزین کرده‌ایم و چه خسارت عظیمی به خود زده‌ایم و اما اگر آنان متهمان همین اقدام بوده‌اند در این صورت رسیدگی قانونی و قضایی را قربانی انتقام‌جویی کرده‌ایم و خسارت بزرگتری برخود زده‌ایم؛ و نه تنها اقدامات جنایتکارانه طرف مقابل را تضعیف نکرده‌ایم که به نوعی غیرمستقیم زمینه تشویقی هم برای آنان فراهم شده است.

کیهان در سرمقاله خود احتمال هر نوع تقلب در انتخابات را منتفی دانسته و نوشته علاوه بر مکانیسم قانون انتخابات که بدون تردید امکان تقلب موثر و سازمان یافته در آن منتفی است تجربه عملی قریب به سی انتخابات در سه دهه از عمر نظام جمهوری اسلامی که همگی به صحت و سلامت برگزار شده خود گواهی بر آن است که شبهه در سلامت انتخابات، خانه ای است که بر روی آب بنا شده.

سرمقاله کیهان به تجربه انتخابات گذشته ریاست جمهوری اشاره کرده که در پایان دولت محمد خاتمی برگزار شد و از زبان وزیر کشور دولت اصلاحات آن را بهترین انتخابات از حیث سلامت انتخابات خوانده و نوشته به این ترتیب جریان هایی که کمیته صیانت از آراء را پیگیری می نمایند در شوره زار سیاسی کاری تخم غیرقانونی می نشانند و خود به خوبی می دانند که برای آنها صیانت از آرا فقط یک بهانه است که در قالب یک ترفند به میدان آورده اند.

سرمایه در گزارشی نوشته باوجود هشدار بسیاری از مسئولان در خصوص آماده نبودن راه آهن اصفهان- شیراز به نظر می رسد با توجه به همزمانی فعالیت های انتخاباتی، این خط ولو به صورت نمایشی امروز افتتاح شود.

به نوشته گزارشگر این روزنامه اصرار برای گشایش زودهنگام پروژه اصفهان- شیراز، نام افتتاح "نمایشی" و "انتخاباتی" را برای آن با مسماتر کرده است.

روزنامه رسالت از قول یکی از هواداران دولت در مجلس نوشته احمدی‌نژاد با ۵۷ درصد آرا اکثریت آرا را به خود اختصاص می‌دهد.

به گزارش رسالت حسین فدایی نماینده تهران از جشن دوم خرداد که با حضور محمد خاتمی و میرحسین موسوی برگزار شد به تندی یاد کرده و گفته آنجا برخی از بستگان بزرگان نظام به بهانه به قدرت رسیدن هر چه از دهانشان در آمد زدند و در ایام فاطمیه چه‌ها که نکردند. سامان دادن به کانون‌های فیروزه‌ای و راه انداختن کارناوال‌های شادی از یک خط مشی است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته اصولگرایان و حامیان دولت ده روز مانده به انتخابات به شکست خود واقف شده و دست هایشان را بالا گرفته اند چرا که تاکنون همواره با رقم های چند برابر و در صدهای بالا خود را پیروز میدان انتخابات می دیدند اما اینک با وقوف به ریزش آرای محمود احمدی نژاد در نظرسنجی های ساختگی ادعا می کنند که پنجاه دو و پنجاه سه در صد آرا متعلق به آنهاست

علیرضا مجمع در گزارشی در دنیای اقتصاد نوشته فضای انتخابات دوره دهم ریاست‌جمهوری به شدت پرهیجان شده است. با قاطعیت می‌توان گفت: بعد از انتخابات دوم خرداد، پرشورترین رقابت انتخاباتی تاریخ پس از انقلاب در این دوره شکل گرفته و از لحاظ تبلیغات انتخاباتی حرفه ای ترین دوره هاست.

به گزارش این روزنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری دیگر از کوچکترین عنصری برای تبلیغ برنامه‌های‌شان نمی‌گذرند. نکته‌ای که از همیشه انتخابات را جذاب کرده، این است که برخلاف دوره‌هایی است که قرار است دوره ریاست‌ جمهوری قبلی تمدید شود، و اساسا در آن دوره‌ها انتخابات فرد از پیش برنده داشت و به همین دلیل چندان فضای رسانه‌ای و تبلیغاتی جذابی برای پیگیری برنامه کاندیداها وجود نداشت.

گزارشگر دنیای اقتصاد علت شور این دوره را آنجا دیده که منتخب مردم قابل پیش بینی نیست و حتی رئیس‌جمهوری شاغل یعنی محمود احمدی ‌‌نژاد هم از آن حاشیه امنیتی که رییس‌جمهورهای قبلی داشتند برخوردار نیست و سعی می‌کند با حضور در این فضاهای جذاب، انگار که هیچ کس او را نمی‌شناسد خود را به مردم معرفی کند، با این تفاوت که نامزدهای دیگر می‌توانند دولت او را نقد کنند و او علاوه بر دفاع از عملکردش با شیوه‌های تازه‌ای با سایر رقبا برخورد می‌کند و بر جذابیت این فضا افزوده است.

سرمقاله روزنامه سرمایه به موضوع تضعیف مدیریت ها در دولت فعلی اختصاص دارد که در آن آمده رفتارهای دولت نهم در بعد مدیریت باعث شد سطح اختیارات مدیران مناطق و وزرا با وجود شعارهای این دولت به شدت کاهش پیدا کند در سایه نادیده گرفتن نظام تخصیص بودجه اختیارات دستگاه ها از آنها سلب شد و جابه جایی ردیف های بودجه به خصوص از عمرانی به جاری با وجود شعارهای دولت به زیان بودجه های عمرانی تمام شد.

در ادامه سرمقاله سرمایه آمده امنیت و ثبات شغلی مدیران در سطوح وزرا و مدیران ارشد واقعاً با مخاطره همراه بود. این تغییرات مکرر و ترس از برکناری قدرت برنامه ریزی را از مدیران سلب کرد. در مواردی شنیده شد برخی وزرا به خاطر موضع گیری مخالف آنچه در راس هرم دولت می خواست از کار برکنار شده اند. این جابه جایی های مکرر تنش های زیادی در نظام مدیریت ایجاد کرد و به تبع آن هزینه و انرژی زیادی را بر دولت و دستگاه ها تحمیل کرد.

محمد صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته مالکیت دولت ایران بر دو غول خودروسازی ایران، چندین بانک بزرگ تجارتی و توسعه‌ای، اکثریت شرکت‌های بیمه، شرکت‌های بزرگ حمل و نقل، بنگاه‌های بزرگ بازرگانی، کشاورزی، نفت، گاز و پتروشیمی، از یک جهت برای روسای جمهور خوشبختی می‌آورد و از یک جهت دیگر اما او را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد.
به نوشته این اقتصاددان خوشبختی رییس‌جمهوری این است که می‌تواند از طریق وزیران، مدیران میانی و مدیران بنگاه‌ها و شرکت‌ها، اراده سیاسی خود را بر بخش بزرگی از اقتصاد حاکم کند. اما مدیریت و مالکیت توامان صدها شرکت، موسسه و سازمان دولتی در حوزه اقتصاد این بدشانسی را نصیب رییس‌جمهوری می‌کند که به اطلاعات و گزارش‌ها و آمارهای وزیرانی استناد و به آنها اعتماد می کند که خود ناگزیرند به گزارش‌های اطلاعاتی و آماری مدیران میانی و مدیران عامل شرکت‌ها اعتماد کنند.
به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد این مساله موجب شده است که احتمال خطا - به صورت عمدی یا از سر فراموشی و غفلت و یا از سر ترس و واهمه در ارائه گزارش‌های تحلیلی و آماری همیشه وجود داشته باشد. محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور فعلی ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست.

 

متن کامل سخنرانی پرزيدنت اوباما در قاهره

صدای امریکا

آغازی نوین قاهره، مصر۱۴ خرداد

۱۳۸۸افتخار دارم در قاهره، شهری که به زمان محدود نمیشود،  میهمان دو مؤسسه معتبر هستم. بیش از یک هزار سال، الازهر چراغ تعلیمات اسلامی و بیش از یک قرن دانشگاه قاهره منشأ پیشرفت مصر بوده اند. متفقاً، شما نمایندۀ هم آهنگی میان سنت و پیشرفت هستید. من از میهمان نوازی شما و ملت مصر سپاسگزارم. این افتخار را نیز دارم که بهمراه خود حسن نیت مردم آمریکا و درودی از صلح از سوی جوامع مسلمان کشورم را برای شما به ارمغان آورده ام.  السلام علیکم.ما در برهه ای از زمان ملاقات میکنیم که میان ایالات متحده و جهان اسلام تنش  وجود دارد- تنشی که در تاریخ و فرای آمریکا ریشه دارد. طی قرنها، رابطه میان اسلام و غرب همزیستی و همکاری و همچنین درگیری و جنگ مذهبی را در بر داشته است. در دورانی اخیر، استعمار که حقوق و فرصتها را از بسیاری مسلمانان سلب کرد، و جنگ سرد که بسیاری اوقات بدون اعتنا به آرمانهای کشورها آنان را آلت دست خود قرار داد، به تنش افزودند. علاوه براین، تغییرات سریعی که با مدرنیته و جهانی شدن صورت گرفتند، موجب شد بسیاری مسلمانان گمان کنند که غرب دیدگاهی خصمانه نسبت به سنن اسلام دارد.افراط گرایان از این تنشها در بخشی کوچک، اما مهم از جهان اسلام ، سوء استفاده کرده اند.  حملات ۱۱ سپتامبر و تلاشهای مستمر این افراط گرایان برای اعمال خشونت علیه غیرنظامیان، برخی را به این نتیجه رسانده که اسلام نه تنها با آمریکا و کشورهای غربی بلکه با حقوق بشر نیز خصومت دارد. این امر موجب هراس و عدم اعتماد بیشتر دو طرف شده است.تا زمانیکه اختلافات رابطه ما را تعیین میکنند، آنانی را تقویت می کند که بذر تنفرمی پاشند، نه صلح.  آنهائی که درگیری ایجاد می کنند،  نه همکاری که  به سعادت همه مردمان  بیانجامد، میدهند. ای چرخه شک و ظن و نزاع باید متوقف شود.من در پی آغازی نوین میان ایالات متحده و جهان اسلام بر اساس علائق و احترام متقابل  به اینجا آمده ام آغازی مبتنی بر این حقیقت که آمریکا و اسلام انحصاری نیستند و نیازی به رقابت در بین آنان نیست. در واقع، تشابهاتی دارند و دارای اصول مشترک اصول عدالت و پیشرفت تحمل دیگران و عزت انسانها هستند.بمنظور حرکت به جلو، باید آنچه در قلبهایمان نگاه داشته ایم صراحتاً به زبان آوریم، مطالبی را که بسیاری از اوقات فقط  پشت دربهای بسته  گفته میشود. گوش فرا دادن به یکدیگر باید مستمر باشد، تا از یکدیگر بیآموزیم، به یکدیگر احترام بگذاریم، و در پی زمینه مشترک باشیم. همانگونه که قرآن کریم به ما گفته: " از خداوند آگاه باش و همواره حقیقت را بگوی". من تلاش خواهم کرد به این گفته عمل کنم در حد توانم حقیقت را بگویم ، با این اعتقاد قوی که علائق مشترک ما انسانها قدرتمند تر از نیروهائیست که ما را از یکدیگر جدا می سازد.بخشی از این اعتقاد، در تجربه شخصی من ریشه دارد. من یک مسیحی هستم. پدرم از خانواده ای کنیائی است که نسلها مسلمان بوده. در نوجوانی چندین سال در اندونزی زندگی کردم و آوای اذان را در سحرگاه و غروب شنیده ام. در دوران جوانی در محله های شیکاگو کار کردم، جائی که بسیاری عزت و صلح را در آئین اسلام یافتند.بعنوان دانشجوی تاریخ، از دین تمدن به اسلام آگاهم. اسلام بود که در اماکنی چون دانشگاه الازهر مشعل تعلیم و تربیت را برای قرنها روشن نگاهداشت و زمینه را برای رنسانس اروپا و روشنگرائ هموار ساخت. ابتکارات در جوامع مسلمان بود که نظام جبر، قطب نما و ابزار دریانوردی، تبحر نویسندگی و چاپ، درک ما از انتقال امراض و روش درمان را بوجود آورد. طاقهای با شکوه و منارهای سر به فلک کشیده، اشعار جاویدان و موسیقی زیبا، خطاطی برازنده و اماکن  تفکر در آرامش را مدیون فرهنگ اسلامی هستیم. و در طی تاریخ، اسلام با کلام و عمل، عدالت تحمل دیگر ادیان و برابری نژادی را  ثابت کرده است.این را هم میدانم که اسلام همواره بخشی از سرگذشت آمریکا بوده است.  اولین کشوری که ایالات متحده آمریکا را برسمیت شناخت، مراکش بود. هنگام امضای پیمان سال ۱۷۹۶ طرابلس، جان ادمز، دومین رئیس جمهوری آمریکا، نوشت "ایالات متحده بخودی خود دشمنی با قوانین، دین، یا آرامش مسلمانان ندارد." مسلمانان آمریکائی از زمان بوجود آمدن این کشور آن را غنی تر کرده اند.  آنان در جنگهای ما شرکت  کردند، در دولت ما خدمت کردند، برای احقاق حقوق مدنی ما ایستادند، کسب و کار آغاز کردند، در دانشگاههای ما تدریس کردند، در ورزشگاههای ما به اوج توانائی خود رسیدند، جوایز نوبل از آن خود کردند، بلندترین ساختمانهای ما را ساختند، و مشعل المپیک را روشن کردند. این داستان به قرنها پیش بازمی گردد و مظهر آن زمانی بود که اخیراً اولین مسلمان آمریکائی به خدمت در کنگره آمریکا انتخاب شد و به قرآن سوگند یاد کرد که از قانون اساسی ما دفاع کند، قرآنی که یکی از مؤسسین کشور ما تاماس جفرسون در کتابخانه شخصی خود داشت.لذا پیش از آمدن به محلی که اسلام وحی شد، من با اسلام در ۳ قاره آشنا شده بودم. آن تجربه راهنمای اعتقاد من است که مشارکت میان آمریکا و اسلام باید بر اساس آنچه اسلام هست باشد و نه آنچه نماینده اسلام نیست. من بعنوان رئیس جمهوری آمریکا وظیفه خود می دانم که در هر کجا که باشد، باید با تصورات قالبی منفی که از اسلام ارائه میشود،  مبارزه کنم.اما همان اصل باید شامل ذهنیت جهان اسلام از آمریکا شود. همانگونه که مسلمانان در یک قالب نمیگنجند، آمریکا هم در قالب امپراتوری خود محوری قرار نمی گیرد.  کشور من از انقلاب تولد یافت. کشور من بر مبنای این آرمان که همگان یکسان خلق شده اند تأسیس شد و ما نیز قرنها خون داده ایم و مبارزه کردیم تا به این کلمات معنا دهیم: در داخل مرزهایمان، و گرداگرد جهان. آمریکا متشکل از همه گونه فرهنگ از گوشه و کنار جهان است که به یک اندیشه ساده معتقد است: "واحد  متشکل از تعدد".در مورد اینکه یک آمریکائی آفریقائی تبار بنام براک حسین اوباما توانسته به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود، بسیار سخن رانده شده است. اما داستان زندگی من منحصر بفرد نیست. در آمریکا رویای فرصت برای همگان تحقق نیافته، اما قول میدهم که این امکان برای آنانیکه به سواحل ما بیآیند  وجود دارد و این شامل نزدیک به ۷ میلیون مسلمان آمریکائی که از ۸۰ قومیت مختلف موجود هستند نیز میشود. حقیقتاً، مسلمانان آمریکائی از درآمد  و تحصیلاتی بالای متوسط بهره میبرند.علاوه بر این، آزادی در آمریکا از آزادی مذهب تفکیک ناپذیر است. از اینروست که در هر یک از ایالتهای ما دست کم یک و جمعاً در سراسر آمریکا بیش از ۱۲۰۰  مسجد وجود دارد. از اینروست که دولت ایالات متحده به دادگاه رفت تا از حق زنان و دختران برای حفظ حجابشان دفاع کند و آنانی را که میخواستند این حق را از آنان بگیرند تنبیه کند.بنابراین بگذارید هیچ جای تردید نماند: اسلام بخشی از آمریکاست. من معتقدم که در بطن آمریکا این حقیقت نهفته است که بدور از نژاد، دین، یا مرحله از زندگی، همه ما یک آرمان مشترک داریم زیستن در صلح و امنیت؛ کسب تحصیل و کار با عزت، عشق ورزیدن به خانواده، جوامع و خدایمان. اینها نقاط مشترک ما هستند. این امید کل بشریت است.البته، این را هم میدانیم که انسانیت مشترک، پایان کار ما نیست، بلکه تازه آغاز آن است. کلمات به تنهائی نیاز انسانها را برآورده نمی کنند.  باید در سالهای پیش رو جسورانه تر عمل کنیم. باید با این درک گام برداریم که چالشهای مردم در گرداگرد این جهان یکسان است و عدم توانائی در مقابله با آنان به همه ما آسیب خواهد رساند.تجربه اخیر به ما آموخته که اگر بانکهای یک کشور نتوانند اعتبار اعطا کنند، رفاه در همه جا آسیب می بیند. هنگامی که آنفلوآنزای جدیدی یک انسان را آلوده می کند، همه در معرض خطر قرار می گیرند. زمانی که یک کشور در پی تسلیحات اتمیست، ریسک حملۀ اتمی برای کلیه کشورهای افزایش می یابد. زمانی که افراطگرایان  در یک رشته کوه فعالیت می کنند مردم در آنسوی اقیانوس با تهدید روبرو می شوند. و زمانی که مردم دارفور گروه گروه کشتار می شوند، آن لکه ایست بر وجدان همگی ما. این است منظور از سهیم شدن در جهان قرن بیست و یکم. این است مسئولیتی که ما بعنوان انسان نسبت به یکدیگر داریم.این مسئولیتی دشوار است. زیرا که متأسفانه تاریخ بشر نوشته ای از اعمال کشورها و قبایل در منکوب دیگری بخاطر منافع خود است. اما در این دوران نوین، اینگونه رفتار نتیجه ندارد. هرگونه نظام جهانی که یک کشور یا گروه از مردمان را بر دیگری ارجح داند، نهایتاً با شکست مواجه خواهد شد. لذا، نباید خود را زندانی نظراتمان در مورد گذشته کنیم. باید مشکلات را از راه مشارکت حل کنیم و در پیشرفتهایمان سهیم شویم.این بدان معنا نیست که باید منشأ تنش را نادیده گرفت. بلکه خلاف آن: باید با آنها مستقیماً روبرو شویم. در چنین جوی بگذارید تا آنجا که میتوانم در مورد برخی مشکلات که باید با یکدیگر با آنها مقابله کنیم، صریح و ساده سخن گویم.اولین موضوعی که باید با آن مقابله کنیم افراط گرائی در هر شکل و نوع آنست:در آنکارا، من واضح و روشن گفتم که آمریکا با اسلام در جنگ نبوده و هیچگاه نخواهد بود. در عین حال، ما با افراط گرایان خشونتباری که امنیت ملی کشورمان را تهدید کند، برخورد خواهیم کرد. علت آن: ما همان چیزهائی را محکوم می شماریم که دیگر ادیان نیز رد می کنند: کشتن زنان، مردان و کودکان بی گناه.شرایط در افغانستان متبین اهداف آمریکا و حاکی از نیاز به همکاریست. بیش از ۷ سال پیش، ایالات متحده، با حمایت بین المللی، به تعقیب القاعده و طالبان پرداخت. انتخاب خود ما نبود بلکه به لحاظ ضرورت این کار را کردیم. آگاه هستم که برخی نیز وقایع ۱۱ سپتامبر را زیر سؤال برده اند. اما بگذارید در اینجا یادآور شوم: در آن روز ، القاعده تقریباً ۳ هزار نفر را کشت. قربانیان زنان، مردان و کودکان بی گناه بودند. آنها هیچ ارتباطی با گلایه های سیاسی و ایدئولوژی تنفرانگیز آن نداشتند. با این وجود، القاعده بی رحمانه آن افراد را کشت، ادعای مسئولیت حمله را کرد، و یادآور قصد خود برای کشتار عظیم شد. آنها گروههای وابسته در بسیاری از کشورها دارند و مترصد گسترش جلب و جذب نیروی بیشتر هستند. اینها نظراتی قابل بحث نیستند، بلکه حقایقی هستند که باید بپذیریم.اشتباه نکنید: ما نمیخواهیم نیروهایمان را در افغانستان نگاه داریم. ما نمیخواهیم در آنجا پایگاه نظامی داشته باشیم. از دست دادن مردان و زنان جوان کشور برایمان عذاب آورست. ادامه این نبرد هم از لحاظ مالی سنگین و از جنبه سیاسی دشوار است. در صورتی که اطمینان داشتیم افراط گرایان خشونتباری که قصد کشتن هرچه بیشتر آمریکائیان  را دارند در افغانستان یا پاکستان وجود ندارد، با خوشوقتی تک تک نیروهایمان را به کشور بازمی گرداندیم.اما علیرعم اینها، عزم آمریکا سست نمی شود. آنان در بسیاری از کشورها دست به کشتار زده اند. آنان مردمانی از ادیان مختلف کشته اند و بیش از همه آنان مسلمان کشته اند. عمل آنان با حقوق انسانها، پیشرفت کشورها، و با اسلام آشتی ناپذیر و در تضاد است. قرآن مقدس میگوید هرکه بیگناهی را بکشد، بسان آنست که بشریت را کشته و هر کس یک نفر را نجات دهد بسان آنست که بشریت را نجات داده است. دین زیبای بیش از یک میلیارد نفر، از تنفر تنگ نظرانه شماری معدود، بسیار بزرگتر است. من میدانم اسلام  جزئی از مشکل مبارزه با افراطگرائی خشونتبار نیست بلکه باید بخشی از راه حل باشد.در عین حال، بر هزینه جانی که مردم افغان خود در آن جنگ متحمل میشوند نیز واقف هستم. ایالات متحده همه گونه احتیاط لازم را بخرج می دهد تا جان بیگناه از دست نرود. اما تلفات غیرنظامی رخ داده در برخی موارد هم متأسفانه به دلیل اشتباه، و در برخی دیگر به این دلیل که افراطگرا خود را در میان غیرنظامیان پنهان کرده بود. در حالیکه به جلو می نگریم، ما هرآنچه در توان داریم برای حفاظت از جان بیگناهان بکار می گیریم. اما، مهمتر از آن، ما استراتژی جدیدی داریم که متمرکز است بر حمایت از افغانها و پاکستانیها تا آنان خود در متزلزل کردن، برچیدن و شکست القاعده پیشرو باشند.ما ضمناً آگاهیم که توان نظامی به تنهائی مشکلات افغانستان و پاکستان را برطرف نمی کند. از اینرو، قصد داریم طی ۵ سال آتی، هر ساله بمیزان یک میلیارد و پانصد میلیون دلار به پاکستان کمک کنیم و بهمراه یکدیگر مدرسه، بیمارستان، جاده بسازیم و کسب و کار ایجاد کنیم؛ و یکصد و هفتاد میلیون دلار هم برای کمک به آوارگان مصرف کنیم.  و باز از اینروست که قصد داریم بیش از دو میلیارد و هشتصد میلیون دلار برای کمک به توسعه و شکوفائی اقتصاد افغانستان و ارائه خدمات ضروری مردم آنکشور هزینه کنیم.بگذارید در مورد عراق نیز سخن گویم. برخلاف افغانستان، عراق جنگی بود که خود برگزیدیم و اختلاف نظرات شدیدی را در کشور من و در جهان برانگیخت. با آنکه معتقدم نهایتاً مردم عراق بدون ستم صدام حسین وضعیت بهتری دارند، در عین حال، براین باور هستم که عراق یادآور ضرورت توسل به دیپلماسی برای حل مشکلات بود. سخنان یکی از رؤسای جمهوری آمریکا، تاماس جفرسون، به ذهن خطور می کند که : "امید دارم منطق ما همراه با قدرتمان رشد کند و به ما درس دهد که هرچه کمتر از قدرت استفاده کنیم، قدرتمنتر خواهیم شد".امروز، آمریکا دو مسئولیت دارد: گذاردن اختیار عراق به عراقیها و کمک به آنان برای رقم زدن آینده ای بهتر. من بطور روشن به مردم عراق گفته ام که ما خواهان پایگاه نیستیم و ادعائی هم به خاک یا منابع آنان نداریم. حاکمیت عراق از آن ِ آنکشور است. به این دلیل من دستور خروج تیپهای جنگی آمریکا تا پایان ماه اوت را صادر کردم. به این دلیل ما به عهد خود به دولت منتخب دموکراتیک عراق مبنی بر خروج نیروهای رزمی از شهرهای عراق تا ماه ژوئیه و خروج کلیه نیروهای از آنکشور تا سال ۲۰۱۲ وفا خواهیم کرد. به عراق کمک خواهیم کرد نیروهای امنیتی خود را آموزش و اقتصاد خود را توسعه دهد. اما ما از عراقی امن و متحد بعنوان یک شریک و نه ولینعمت حمایت خواهیم کرد.و بالاخره، همانگونه که آمریکا هیچگاه خشونت افراطگرایان را تحمل نخواهد کرد، هیچگاه نیز نباید اصول خود را تغییر دهیم. واقعه ۱۱ سپتامبر ضربه روحی عظیم به کشور ما بود. هراس و خشمی که از آن ناشی شد، قابل درک بود، اما در برخی موارد نیز موجب شد ما برخلاف آرمانهای خود عمل کنیم. ما در صدد تدابیر محکم برای تغییر آن مسیر هستیم. من صراحتاً توسل به شکنجه توسط ایالات متحده را ممنوع کرده ام، و دستور داده ام زندان در خلیج گوانتانامو تا اوائل سال آتی بسته شود.بنابراین، با رعایت احترام به حاکمیت کشورها و حکم قانون، آمریکا از خود دفاع خواهد کرد. اینکار را نیز با مشارکت جوامع مسلمانی که مورد تهدید قرار گرفته اند انجام خواهیم داد زیرا که هرچه زودتر افراطگرایان منزوی و در جوامع مسلمان طرد شوند، ما نیز زودتر احساس امنیت خواهیم کرد و زود تر نیروهای آمریکا می توانند به خانه بازگردند.دومین منشأ عمده تنش که میخواهم در مورد آن صحبت کنم وضعیت میان اسرائیل، فلسطینیان و جهان عرب است:همه بر مناسبات مستحکم آمریکا با اسرائیل واقف هستند. این رابطه شکست ناپذیر است. این مناسبات بر مبنای روابط فرهنگی و تاریخی بوده و اذعان اینکه آرمان آن مردم برای داشتن سرزمینی یهودی در تاریخی دردناک ریشه دارد که نمیتوان آنرا انکار کرد.مردمان یهودی برای قرنها مورد آزار و ایذاء قرار گرفته بودند و احساسات ضد یهودی در واقعه هالاکاست که بی سابقه بود، به اوج خود رسید. فردا، من از بوخنوالد دیدن خواهم کرد. بوخنوالد جزئی از یک شبکه اردوگاهها بود که یهودیان در آنها به بردگی گرفته شده، شکنجه شدند ونهایتاً با گلوله یا گاز کشته شدند. شش میلیون یهودی کشته شدند بیش از کل جمعیت امروز اسرائیل. انکار آن بی اساس، ناآگاهانه و تنفرانگیز است. تهدید اسرائیل به نابودی یا تکرار کلیشه های شرم آور در مورد یهودیان فقط  آنروزهای دردناک را در اذهان اسرائیلیان زنده می کند و در عین حال، مانع از برقراری صلحی که مردم این منطقه حق آنرا دارند، می شود.  از سوی دیگر، نمی توان انکار کرد که مردم فلسطینی مسلمان و مسیحی نیز در جریان یافتن سرزمینی برای خود رنج برده اند. بیش از ۶۰ سال، آنان درد آوارگی را تحمل کرده اند. بسیاری در اردوگاههای آوارگان در کرانه باختری، غزه، و سرزمینهای همجوار در انتظار زندگی با صلح و امنیت که هیچگاه از آن برخوردار نبوده اند، بسر برده اند. هر روز آنان متحمل احساس حقارتی که با اشغال همراه است، می شوند. بنابراین بگذارید شک و شبهه ای وجود نگذارم: وضعیت مردم فلسطینی قابل تحمل نیست. آمریکا به آرمانهای مشروع فلسطینیان که شامل عزت ، فرصت و کشوری برای خود می شود،  پشت نمی کند.سده هاست که بن بستی وجود دارد: دو ملت با آرمانهای مشروع، هر یک با تاریخی دردناک که مصالحه را امری دشوار می کند. انگشت اتهام بردن کاری سهل است برای فلسطینیان اشاره به جابجائی که بوجود آوردن اسرائیل موجب شد، و برای اسرائیلیان که اشاره به خصومت و حملات مداوم از داخل و خارج از خاک خود و طی تاریخ کنند. اما اگر ما این درگیری را از یک زاویه و نه دیگری ببینیم، آنگاه چشم خود را بر روی حقیقت بسته ایم: تنها راه حل اینست که آرمان هر یک با ایجاد دو کشور که اسرائیلیان و فلسطینیان هر یک در صلح و امنیت زیست کنند، تحقق  یابد. این به نفع اسرائیل، به نفع فلسطینیان و به نفع آمریکاست. به این لحاظ است که من مترصد هستم شخصاً این هدف را با همه شکیبائی لازم که این کار می طلبد، دنبال کنم. تعهداتی که دو طرف تحت نقشه راه با آن توافق کردند مشخص است. برای ره آورد صلح، زمان آن فرا رسیده که آنان و همه ما به وظائف خود عمل کنیم.فلسطینیان نیز باید دست از خشونت بردارند. مقاومت از ره خشونت و کشتار اشتباه است و موفق نمی شود. قرنها مردمان سیاهپوست در آمریکا ضربهء شلاق بردگی و تحقیر جدائی خود از سفیدپوستان را متحمل شدند. اما این خشونت نبود که حقوق کامل و برابر را برای آنان به ارمغان آورد. پافشاری صلح آمیز و مصمم بر آرمانهائی که در کانون علت تشکیل کشور آمریکا بود که نتیجه بخش بود. همین داستان را مردم آفریقای جنوبی تا آسیای جنوبی، از اروپای شرقی تا اندونزی میتوانند روایت کنند. داستانیست با حقیقتی ساده: که خشونت به بن بست رسیده است. خشونت نه نشان شهامت و نه داشتن توان شلیک راکت به کودکان در خواب یا منفجر کردن اتوبوسی حامل زنان مسن است. اینگونه نمی توان ادعای مسئولیت اخلاقی  کرد، اینگونه تسلیم میشوند.اکنون زمان آن است که فلسطینیان توجه خود را متمرکز توان سازندگی خود کنند. تشکیلات خودگردان فلسطینی باید ظرفیت خود برای حاکمیت با نهادهائی که در خدمت مردمش باشد، را توسعه دهد. حماس از حمایت برخی مردم فلسطینی برخوردار نیست، اما آنان نیز مسئولیتهائی برعهده دارند:ایفای نقش در برآوردن آرمانهای فلسطینیان و متحد کردن آن مردمان. حماس باید به خشونت پایان دهد، توافقهای گذشته را بپذیرد و حق موجودیت اسرائیل را برسمیت بشناسد.همانگونه که حق اسرائیل به هستی را نمی توان انکار کرد، اسرائیل نیز باید همین امر را در مورد فلسطینیان بپذیرد. ایالات متحده مشروعیت آنانی را که سخن از راندن اسرائیل به داخل دریا می کنند را، قبول نمی کند، اما ما ضمناً مشروعیت ادامه شهرکهای اسرائیلی را نیز نمی پذیریم. این ساختمان سازی ناقض توافقهای پیشین بوده و تلاش برای دستیابی به صلح را تضعیف می کند. زمان آن رسیده که شهرک سازی متوقف شود.اسرائیل باید به تعهدات خود عمل کرده و اطمینان حاصل کند که فلسطینیان می توانند کار و زندگی کنند تا جامعه خود را توسعه داده و به پیش ببرند. و همانگونه که ادامه بحران انسانی در غزه و عدم فرصتها در کرانه باختری خانواده های فلسطینی را از بین می برد، بنفع امنیت اسرائیل هم نیست. بهبود در شرایط زندگی روزانه مردم فلسطینی باید بخشی از مسیر بسمت صلح باشد و اسرائیل باید امکان چنین بهبودی را فراهم آورد.بالاخره، کشورهای عرب باید متوجه باشند که طرح صلح عرب آغازی مهم بود، اما پایان مسئولیت آنان نبود. نباید از درگیری اعراب و اسرائیل برای منحرف کردن اذهان مردم کشورهای عرب از دیگر مشکلات استفاده شود. بلکه؛ باید دلیلی شود برای کمک به مردم فلسطینی تا نهادهای خود را برای ماندگاری کشورشان توسعه بخشند، تا مشروعیت اسرائیل را برسمیت بشناسند، و پیشرفت را بر گذشته که فقط بضرر آنان است، ارجحیت دهند.آمریکا سیاستهای خود را با آنانیکه در پی صلح هستند، تطبیق خواهد داد و علنی آنچه را که پشت دربهای بسته به اسرائیلیان، فلسطینیان و اعراب می گوید، بیان می کند. ما نمی توانیم صلح را تحمیل کنیم. اما، در پشت پرده، بسیاری از مسلمانان متوجه هستند که اسرائیل کوتاه نخواهد آمد، و متقابلاً بسیاری اسرائیلیان متوجه نیاز به یک کشور فلسطین هستند. زمان آن فرا رسیده که همگان به آنچه که می دانند حقیقت است، عمل کنند.اشکهای زیادی سرازیر شده. خون بسیاری ریخته شده. همه ما وظیفه داریم که برای روزی که مادران اسرائیلی و فلسطینی بتوانند بدون هراس شاهد رشد فرزندان خود باشند،  گام برداریم؛ روزی که سرزمین مقدس سه دین بزرگ مکان صلح، آنگونه که خواست خداوند بوده، باشد؛ روزی که اورشلیم امن و سرزمین دائمی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان باشد و محلی برای کلیه فرزندان ابراهیم  تا در صلح با یکدیگر زندگی کنند؛ مانند داستان اسراء، زمانیکه که موسی، مسیح و محمد  با یکدیگر به عبادت پرداختند.سومین منشأ تنش و مسئله ای که همه نسبت به آن توجهی یکسان داریم موضوع حق کشورها به داشتن تسلیحات اتمی و مسئولیتهای مرتبط است:این موضوع اخیراً منشأ تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران بوده است. برای سالیان متمادی، ایران خود را در تعارض به کشور من متشخص کرده است. مسلماً تاریخی پر فراز و نشیب هم داشته ایم. در اواسط جنگ سرد، آمریکا در برکناری دولت ایران که از ره دموکراتیک انتخاب شده بود، دخالت داشت. از زمان انقلاب اسلامی، ایران در آدم ربائی و خشونت علیه نیروهای نظامی و غیرنظامیان آمریکا نقش داشته است. این سابقه بر همه آشکار است. من صراحتاً به رهبران و مردم ایران گفته ام بجای آنکه در گذشته بمانیم کشور من آماده است به جلو حرکت کند. حال سؤال این نیست که ایران مخالف چیست، بلکه چه آینده ای میخواهد برای خود بسازد.برطرف کردن سده ها عدم اطمینان دشوار خواهد بود، اما ما با شهامت، درستکاری و عزم پیش خواهیم رفت. موضوعاتی بسیاری برای گقتگو میان دو کشورمان وجود دارد و ما آماده ایم بدون پیش شرط و بر اساس احترام متقابل پیش برویم. اما برای همه آنانیکه نگرانی دارند روشن است که در مورد تسلیحات اتمی به نقطه ای تعیین کننده رسیده ایم. اینجا دیگر صرفاً منافع آمریکا مطرح نیست، بلکه ممانعت از رقابت تسلیحاتی که ممکن است دامن منطقه را بگیرد، رقابتی که منطقه را در مسیری بسیار خطرناک قرار خواهد داد و نظام جهانی عدم تولید و گسترش را مختل خواهد کرد.درک می کنم که برخی اعتراض دارند شماری کشورها تسلیحاتی دارند که دیگران ندارند. هیچ یک کشوری نباید حق انتخاب داشته باشد که کدام کشور تسلیحات داشته باشد. از اینرو، من تعهد آمریکا را به پیگیری تأمین جهانی که هیچ کشوری دارای تسلیحات اتمی نباشد، تکرار کردم. هر کشوری، از جمله ایران، باید این حق را داشته باشد که با رعایت مسئولیتهائی که تحت پیمان عدم تولید و گسترش تسلیحات اتمی برعهده دارد، بتواند دارای توان اتمی صلح آمیز باشد. این تعهد در کانون پیمان است و باید برای آنانیکه طبق آن عمل میکنند، حفظ شود.مسئله چهارم که به آن می پردازم دموکراسی است:من به سیستم دولتی معتقد هستم که به مردم صدا دهد، و به حکم قانون و حقوق انسانها احترام بگذارد. آگاه هستم که جنجالی در مورد ترویج دموکراسی در سالهای اخیر بوده و بیشتر آن در ارتباط با جنگ عراق است. بنا براین بگذارید باز روشن و واضح سخن گویم: هیچ کشوری نمی تواند و نباید نظام حکومتی به کشور دیگر تحمیل کند.اما این از تعهد من  نسبت به دولتهائی که منعکس کننده خواست مردمانشان هستند، نمی کاهد. هر کشوری به شیوه خود و بر اساس سنن مردم خود به این اصل حیات میبخشد. آمریکا این توهم را ندارد که میداند چه چیزی برای دیگران خوب است، همانگونه که نمی توانیم نتیجه یک انتخابات آرام را پیش بینی کنیم. اما من اعتقادی راسخ دارم که مردم خواسته های مشخصی دارند: امکان بیان نظر خود و  سهیم بودن در چگونگی  اداره کشور خود، اطمینان به حکم قانون و اجرای عدالت، دولتی شفاف که از اموال ملت دزدی نمی کند، و آزادی در انتحاب نوع زندگی خود. این موارد تنها ایده های آمریکائی نیستند بلکه حقوق انسانی هستند و به این دلیل ما در هر نقطه جهان از آنان حمایت می کنیم.هیچ راه مستقیمی برای تحقق این قول وجود ندارد. اما تا این حد مشخص است که: دولتهائی که از این حقوق حفاظت می کنند پایدارتر، موفقتر و مستحکمتر هستند. سرکوب دیدگاهها هیچگاه آنها را از بین نمی برد. آمریکا به حق صداهای صلح آمیز و تابع قانون در سراسر جهان ، حتی اگر با آن مخالف باشد، احترام می گذارد. ما از همه دولتهای منتخب و صلحجو استقبال می کنیم، البته اگر با احترام بر مردم خود حکومت کنند. این نکته مهم است زیرا هستند برخی که فقط هنگامی که قدرت در اختیار ندارند از طرفداران دموکراسی میشوند؛ اما در زمان قدرت به مردمانی بی رحم در سرکوب حقوق دیگران تبدیل می شوند. در هر کجا که باشد دولتی از مردم برای مردم یک استاندارد برای همه آنها که قدرت در اختیار دارند تعیین می کند: باید قدرت خود را از ره اتفاق نظر حفظ کنی و نه زور و تحمیل؛ باید حقوق اقلیتهای را محترم بشماری و منافع مردم را به حزب خود ارجح بشماری. مسئله پنجم که باید در مورد آن با یکدیگر صحبت کنیم آزادی دین است:اسلام سنتی پرافتخار از تحمل دیگر ادیان دارد. من خود بعنوان یک خردسال در اندونزی آن را شاهد بودم، در کشوری که مسیحیان مؤمن با آزادی در کشوری با اکثریت مسلمان در آن به ادای فرائض خود می پرداختند. این روحیه ایست که امروز به آن نیاز داریم. مردم هر کشور باید در انتخاب اعتقادات دینی خود بر اساس خواسته فکر، قلب و روح آزاد باشند. چنین تحملی برای پیشرفت دین ضروریست، اما اکنون از جهات مختلف به چالش گرفته شده است.در میان برخی مسلمانان این گرایش دیده شده که اعتقادات خود را از طریق رد کردن اعتقادات دیگری، محک می زنند. تنوع دینی باید حفظ شود از مارونی های لبنان گرفته تا قبطیهای مصر؛ و این گسل میان مسلمین نیز باید بسته شود چه تفرقه میان سنی و شیعه به خشونتهای فاجعه بار خصوصاً در عراق انجامیده است.آزادی مذهب همزیستی مردمان را میسر می سازد. باید همواره راههای حفاظت از این امر را مرور کنیم. برای نمونه، در ایالات متحده مقررات مربوط به کمکهای خیریه  عمل به فرضیات را برای مسلمین دشوار کرده است. از اینرو  من قول داده ام که با مسلمانان آمریکا تلاش کنم که راه برای دادن ذکات آنان فراهم شود.متقابلاً، کشورهای غربی نیز نباید مانع از آن شوند که شهروندان مسلمان طبق فرائض دین خود عمل کنند -  برای نمونه دیکته کردن اینکه یک زن مسلمان چگونه باید لباس بپوشد. با بیانی ساده، ما نمی توانیم خصومت نسبت به دینی را در پس ادعای لیبرالیسم پنهان کنیم.ایمان باید ما را به یکدیگر نزدیک کند. از این جهت، ما سرگرم تهیه پروژه هائی هستیم که مسیحیان، مسلمانان و یهودیان را بهم نزدیک کند. به این دلیل از ابتکار افرادی چون ملک عبدالله که طرح گفتگوی بین ادیان و دولت ترکیه در اتحاد تمدنها استقبال می کنیم. سراسر جهان، می توانیم گفتگو را تبدیل به خدمات بین ادیان کنیم تا عاملی برای تحرک مردم  به دست به عمل زدن شود از مبارزه با مالاریا در آفریقا گرفته تا ارائه امداد هنگام بروز بلایای طبیعی.ششمین موردی که مایلم به آن بپردازم حقوق زنان است:میدانم که در خصوص این موضوع بحث است. من با نظر برخی در غرب که یک زن محجبه بگونه ای حق کمتری دارد مخالفم، اما معتقدم که اگر به زنی حق تحصیل داده نشود، حق برابری از او سلب شده است. تصادفی هم نیست که در کشورهائی که به زنان امکان تحصیل داده می شود، توان کامیابی بسیار بیشتر است.باز بگذارید روشن صحبت کنم: مسئله برابری زنان به هیچ عنوان منحصر به اسلام نیست. در ترکیه، پاکستان، بنگلادش، و اندونزی ، کشورهائی با اکثریت مسلمان، دیده ایم که زنی را به رهبری کشور انتخاب کرده اند. در عین حال، مبارزه زنان برای برابری چه در آمریکا و چه در دیگر کشورهای جهان ادامه دارد. از اینروست که آمریکا با هر کشور با اکثریت مسلمان شریک خواهد شد تا از سوادآموزی بیشتر برای دختران حمایت کند و به زنان جوان کمک کند از طریق اعطای وامهای خرد به رویاهای خود دست یابند.به همان اندازه که پسرانمان به جامعه خدمت می کنند، دخترانمان هم می توانند مؤثر باشند.  با فراهم نمودن زمینه برای کل بشریت زنان و مردان تا به حد اعلای توان خود برسد، کامیابی مشترکمان را تامین می کنیم. بنظر من لزومی ندارد زنان همان تصمیاتی را که مردان میگیرند باید اتخاذ کنند تا موفق شوند، و به زنانی هم که به نقش سنتی زن راضی هستند احترام میگذارم. اما این حق انتخاب با آنان است.و در انتها مایلم در مورد توسعه اقتصادی و فرصتها سخنی گویم:میدانم که برای بسیاری،ظاهر جهانی شدن ضد و نقیض بنظر می رسد. اینترنت و تلویزیون آگاهی و اطلاعات در اختیارمان می گذارند، در عین حال میتوانند تصاویر غیر اخلاقی و خشونت بی حد نیز بهمراه داشته باشند. در کنار ثروت و فرصتهای جدید تجارت میتواند موجب تداخلات و جوامع متغیر شود. در همه کشورها - از جمله کشور من این تغییر می تواند باعث هراس شود. ترس از آنکه بخاطر مدرنیته ممکن است ما اختیار انتخابهای اقتصادی، سیاسی، و مهمتر از همه هویت خود را از دست بدهیم؛ مواردی که در رابطه با جوامعمان، خانواده مان، سنن و دینمان بسیار برایمان ارزش دارد.اما اینرا هم میدانم که نمی توان مانع پیشرفت انسان شد. لزومی ندارد تناقضی میان توسعه و سنت باشد. اقتصاد کشورهائی چون ژاپن و کره جنوبی در حالی رشد کردند که فرهنگ خاص خود را نیز  حفظ کردند. این امر در مورد اسلام هم صادق است- از کوالالامپور گرفته تا دبی. در دوران باستانی و در عصر ما جوامع اسلامی ثابت کرده اند که می توانند در اختراعات و آموزش و پرورش پیشرو باشند.این امر بسیار مهم است زیرا هیچ استراتژی توسعه نمی تواند صرفاً بر اساس آنچه باشد که از زمین بیرون می آید، و نمی تواند پایدار باشد اگر جوانان شاغل نباشند. بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس ثروت عظیم خود را مدیون نفت هستند و برخی هم متوجه شده اند که باید دید وسیعتری برای توسعه داشته باشند. اما همه ما باید درک کنیم که تحصیل و اختراعات ،  پول رایج قرن بیست و یکم هستند. من این موضوع را در کشور خودم هم مد نظر دارم. در حالیکه آمریکا در گذشته توجه خود را معطوف نفت و گاز این منطقه از جهان کرده بود، اکنون ما همکاری گسترده تری را خواهانیم.در عرصه آموزش و پرورش، ما برنامه های مبادله فرهنگی را توسعه می دهیم و بر بورس های تحصیلی و تحقیقی نظیر آنچه که پدر مرا به آمریکا آورد می افزائیم و ضمناً تشویق می کنیم تا تعداد بیشتری از آمریکائیان در جوامع اسلامی به تحصیل بپردازند.  ما برای دانشجویان مسلمان با استعداد دوره های کارآموزی در آمریکا ترتیب می دهیم  در زمینه آموزش از طریق اینترنت  برای آموزگاران و شاگردان در سراسر جهان سرمایه گذاری خواهیم کرد و یک شبکه جدید اینترنتی بوجود خواهیم آورد تا یک نوجوان در ایالت کانزاس بتواند با یک نوجوان دیگر در قاهره تماس بگیرد.در زمینه توسعه اقتصادی یک سپاه جدید مشتکل از داوطلبان رشته کسب و کار ایجاد خوهیم کرد تا با همتایان خود در کشورهائی که اکثر جمعیتشان مسلمان هستند مشارکت و همکاری کنند.  من امسال میزبان نشست سران در باره کارآفرینی خواهم بود تا معلوم سازیم که چگونه می توانیم پیوندهای بین رهبران موسسات اقتصادی و تجاری، بنیادها و کارآفرینان در آمریکا و  جوامع اسلامی در سراسر جهان را عمیق تر سازیم.در رشته علوم و فنآوری صندوق جدید برای پشتیبانی از توسعه و عمران در کشورهای دارای اکثریت مسلمان ایجاد خواهیم کرد و به انتقال افکار و ابتکارها به بازار کار کمک خواهیم کرد تا بتوانند شغل ایجاد کنند.  ما در آفریقا، خاورمیانه و آسیای جنوب خاوری مراکز تعالی علمی باز خواهیم کرد و یک سفیر ویژه برای همکاری در زمینه برنامه های توسعه منابع جدید انرژی، ایجاد مشاغل سبز، پرونده های دیجیتال، آب پاکیزه، و کشت محصولات جدید منصوب خواهیم کرد. و امروز یک کوشش جهانی جدید را با مشارکت سازمان  کنفرانس اسلامی برای ریشه کنی فلج اطفال آغاز می کنیم و نیز مشارکت با جوامع اسلامی را در راستای ارتقاء بهداشت و درمان مادران و نوزادان توسعه خواهیم داد.همه این کارها با مشارکت انجام پذیر خواهد بود.  آمریکائیان آماده اند به شهروندان، دولت ها، جوامع، سازمان ها، رهبران مذهبی و رهبران مؤسسات تجاری و اقتصادی در جوامع اسلامی در سراسر گیتی بپیوندند تا به مردم ما کمک شود زندگی یهتری را پیگیری کنند.رسیدگی به موضوع هائی که شرح داده ام آسان نیست.  ولی ما مسئولیت داریم که به خاطر دنیائی که می خواهیم به هم بپیوندیم دنیائی که  در آن دیگر افراط گرایان مردم ما را به مخاطره نیافکنند و نیروهای امریکا بتوانند به کشورشان بازگردند؛ دنیائی که اسرائیلی ها و فلسطینیها هر کدام در کشور خویش باشند و انرژی هسته ای برای مصارف مسالمت آمیز به کار رود، دنیائی که در آن دولت ها به شهروندان خویش خدمت کنند و حقوق همه بندگان خدا محترم شمارده شود.  این ها منافع متقابل است.  این است جهانی که می جوئیم ولی تنها متفقاً می توانیم به آ ن تحقق بخشیم. می دانم که بسیاری مسلمان و غیر مسلمان می پرسند که آیا می توانیم این آغاز نوین را تحقق بخشیم؟  برخی شائقند که آتش نفاق بدمند و مانع پیشرفت شوند.  برخی می گویند به زحمتش نمی ارزد چون محکوم به نفاق هستیم و تمدنها محکوم به برخورد با یکدیگرند.  عده بیشتری ترجیح می دهند شکاک باشند که تغییر واقعی می تواند رخ دهد.  ترس بسیار و عدم اعتماد بسیار زیاد است.  اگر در بند گذشته اسیر بمانیم هرگز به پیش نخواهیم رفت.  این دنیا برای لحظه ای کوتاه در تاریخ متعلق به همه ماست. پرسش این که آیا فرصت آن را داریم که بر آنچه که ما را از هم جدا می کند تمرکز کنیم و آیا می توانیم خود را به یک تلاش تلاشی پیگیر برای جستن زمینه مشترک متعهد سازیم و به آینده ای که برای فرزندان خود می خواهیم تمرکز کنیم و به کرامت همه انسانها حرمت بنهیم؟اینها ساده نیستند.  شروع کردن جنگ آسان تر از پایان بخشیدن به آن است.  سرزنش کردن دیگران آسان تر از نگاه به نفس خویش است. دیدن تفاوت دیگران آسان تر از یافتن مشترکات آنها است. اما یک قاعده نیز وجود دارد که در دل هر دینی نهفته است که می گوید "آنچه خواهید که مردم با شما کنند، شما نیز با ایشان آن چنان کنید". حقیقت از وجود ملت ها و اقوام فراتر می رود.  این باوری است که جدید نیست، سیاه یا سفید هم نیست، مسیحی و اسلامی و یهودی هم نیست. باوری است که در گهواره تمدن تپیده و هئوز هم در فلوب میلیاردها انسان می تپد.  آن ایمان به دیگران است و آن چیزی است که مرا امروز به اینجا کشانده است.ما این قدرت را داریم که جهان را آنگونه بسازیم که می خواهیم اما تنها در صورتی که شجاعت آغازی نوین داشته باشیم وبه خاطر داشته باشیم که چه نوشته شده است.  قرآن کریم به ما می گوید: ای مردم، ما شما را مرد و زن خلق کردیم و شما را به ملت ها و قبائلی مبدل ساختیم تا یکدیگر را بشناسید. تلمود به ما می گوید: تورات کلاً برای اشاعه صلح است.کتاب مقدس به ما می گوید: خوشا بحال آنان که برای برقرای صلح در میان مردم کوشش میکنند ، زیرا ایشان فرزندان خدا نامیده خواهند شد.مردم جهان می توانند در صلح و صفا زندگی کنند.  می دانیم که مشیت الهی این است.  اکنون باید وظیفه ما در کره خاک همین باشد.  متشکرم.  خداوند به شما آرامش عطا کند.