بولتن خبري ايران نبرد(1062) جمعه 8 خرداد 1388(29 مي 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

اوباما: آغاز مذاکره با ایران بعد از انتخابات ریاست جمهوری

بی بی سی:سه شنبه 29 ارديبهشت 1388(19 مي 2009)

رئیس جمهوری آمریکا گفته است انتظار دارد مذاکرات هسته ای با ایران تا پایان سال جاری میلادی به پیشرفت هایی دست یافته باشد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در یک نشست خبری شرکت کرد و با اشاره با سیاست دولت خود در زمینه "تعامل" و گفتگو با ایران در مورد برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی گفت "موضوع مهم این است که اطمینان حاصل شود که جدول زمانی روشن و نقطه ای مشخص وجود دارد که با رسیدن به آن بگوییم که به نظر نمی رسد این مذاکرات پیشرفتی جدی داشته است."

رئیس جمهوری آمریکا افزود که "انتظار من این است که اگر مذاکرات را به زودی، و کوتاه مدتی پس از انتخابات [ریاست جمهوری] ایران آغاز کنیم، تا قبل از پایان سال استنباط مناسبی خواهیم داشت از اینکه آیا در مسیر درست حرکت می کنیم یا نه."

سخنان آقای اوباما واکنشی به خواست دولت اسرائیل است که، ضمن پذیرش اصل گفتگوی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی در مورد برنامه هسته ای ایران، تاکید دارد که باید برای رسیدن این مذاکرات به نتیجه مطلوب، جدول زمانی معینی تعیین شود.

در حالیکه اسرائیل ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم کرده و نگران آن است که این کشور خواهد کوشید از مذاکرات نا محدود برای تحقق این هدف بهره برداری کند، آقای اوباما تاکید کرد که "ما برای ابد به مذاکرات ادامه نمی دهیم."

باراک اوباما از لزوم تغییر در سیاست دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، در مورد برنامه هسته ای ایران سخن گفت و تلاش دولت سابق برای منزوی کردن جمهوری اسلامی را موفقیت آمیز ندانست.

وی گفت که این سیاست به ثمر نرسید و افزود "در نتیجه، ما می کوشیم به نحوی دیگر عمل کنیم."

'اقدامات دیگر'

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال مشخص نکرد در صورتیکه دولت ایران از روی صداقت در مذاکرات با آمریکا شرکت نکند و به فعالیت اتمی خود ادامه دهد، واکنش ایالات متحده چه خواهد بود هر چند احتمال توسل به "یک رشته اقدامات دیگر" در این زمینه را رد نکرد که ظاهرا می تواند شامل وضع تحریم های سختگیرانه تر علیه جمهوری اسلامی باشد.

آقای بوش در ماه های آخر زمامداری خود مذاکره گروه 1+5 با ایران برای حل و فصل مساله هسته این کشور را مورد تایید قرار می داد اما در عین حال تاکید داشت که "گزینه های دیگر" در این مورد را نیز نادیده نمی گیرد، که به گفته ناظران، به معنی توسل به عملیات نظامی علیه تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی بود.

در پاسخ به این نظر که ممکن است مقامات جمهوری اسلامی تمایل ایالات متحده به مذاکره مستقیم را نشانه ضعف دولت آمریکا تلقی کنند، آقای اوباما گفت "من درک نمی کنم که چطور ممکن است دستی که به سوی ایرانیان دراز شده به نشانه ای از ضعف تعبیر شود."

باراک اوباما پس از آغاز زمامداری خود گفت که دست دوستی خود را به سوی ایرانیان دراز کرده و خواستار گفتگوی مستقیم دو طرف شد اما مقامات جمهوری اسلامی تا کنون به این پیشنهاد پاسخ صریحی نداده و تنها از پیش شرط های آن، به خصوص تغییر سیاست آمریکا، سخن گفته اند هر چند تغییرات مورد انتظار خود را نیز مشخص نکرده اند.

در عین حال، برخی از مقامات و رسانه ها در جمهوری اسلامی نسبت به شعار تغییر آقای اوباما ابراز تردید کرده و سیاست او را ادامه سیاست های دولت جورج بوش دانسته اند.

دیدار آقایان اوباما و نتانیاهو نخستین ملاقات رهبران دو کشور از زمان آغاز زمامداری آنان بود و محورهای اصلی مذاکرات را مناقشه فلسطینیان و اسرائیل و فعالیت هسته ای ایران تشکیل می داد.

دولت راستگرای اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو از اعلام تعهد خود به حل و فصل اختلاف با فلسطینیان در چارچوب طرح موسوم به "دو کشور"، شامل تشکیل کشور مستقل فلسطینی در اراضی اشغالی، خودداری ورزیده و گفته است که مهمترین موضوع سیاست خارجی این دولت برخورد با فعالیت های اتمی ایران است.

در حالیکه جمهوری اسلامی همواره تاکید ورزیده که برنامه های هسته ای خود را صرفا با هدف های صلح آمیز دنبال می کند، مقامات اسرائیلی این کشور را به تلاش برای دستیابی به اسلحه اتمی متهم می کنند و چنین تحولی را خطری جدی برای موجودیت اسرائیل دانسته اند.

خطر ایران

آنان به خصوص اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در مورد لزوم از میان رفتن کشور اسرائیل را برای متحد کردن افکار عمومی در داخل اسرائیل و جلب حمایت خارجی از نگرانی خود نسبت به "تهدید از سوی ایران" به کار گرفته اند و به گفته منتقدان آقای نتانیاهو در جهان عرب، از این موضوع برای طفره رفتن از افدامی جدی در تامین حقوق فلسطینیان بهره برداری کرده اند.

آقای نتانیاهو پس از گفتگو با رئیس جمهوری آمریکا از برنامه اتمی ایران به عنوان خطری یاد کرد که نه فقط اسرائیل بلکه کل منطقه را مورد تهدید قرار می دهد.

وی با اشاره به آنچه که، به گفته برخی ناظران اسرائیلی، احساس خطر کشورهای سنی مذهب عرب از "سیاست توسعه طلبانه حکومت روحانیون شیعه در ایران" است، گفت "پیش از این هرگز شرایطی پیش نیامده بود که اعراب و اسرائیلیان با تهدیدی مشترک علیه خود مواجه باشند."

نخست وزیر اسرائیل با استقبال از دیدگاه باراک اوباما برای حل و فصل بحران هسته ای ایران از طریق مذاکره، گفت که دولت اسرائیل در عین حال حق دفاع از این کشور را برای خود محفوظ می دارد.

بحران اتمی ایران در ملاقات بنیامین نتانیاهو با سایر مقامات دولت آمریکا نیز مطرح شده و واکنش شماری از مقامات آمریکایی را در پی داشته است.

از جمله، لئون پانتا، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - گفته است که خطر برنامه اتمی ایران "مورد توجه کامل" این سازمان قرار دارد.

وی در عین حال با استناد به گزارش های قبلی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا گفته است که ظاهرا ایران فعالیت در جنبه های تسلیحاتی برنامه های اتمی خود را در سال 2003 متوقف کرد اما همچنان به غنی سازی اورانیوم و ساخت موشک های قادر به حمل کلاهک اتمی ادامه می دهد و این وضعیت را برای آینده خطرناک دانست.

رئیس سیا با تاکید بر اینکه تلاش برای کسب اطلاعات دقیق از برنامه ها و هدف های هسته ای جمهوری اسلامی ادامه دارد، این کشور را از نظر گردآوری اطلاعات "هدفی دشوار" توصیف کرد.

 

اوباما براي اولين بار چهارچوب زماني براي ايران تعيين مي كند

تلويزيون بی بی سی:دوشنبه 28 ارديبهشت 1388(18 مي 2009)

مجري: شما شاهد بوديد كه يك خبرنگار اسراييلي , اوباما را بر سر تعامل ديپلماتيك با ايران مورد چالش قرار داد...

جاستين وب, سردبير بخش آمريكاي شمالي: من فكر مي كنم كه اين دو روي يك سكه است. در واقع خيلي مفيد و كمك كننده است كه نظر اسراييل در مورد ايران , و نگراني شديد و كوتاه مدت اين كشور نسبت به ايران را داشته باشيم, يك نگراني عاجل. در نتيجه بازيكنان, به نوعي بازي پليس خوب و پليس بد را با ايران پيش مي برند و پرزيدنت اوباما كاملا روشن ساخت, و در واقع براي اولين بار بود , البته ما از مشاور امنيت ملي هم آن را شنيده بوديم, ولي تا بحال از زبان خود رييس جمهور نشنيده بوديم كه او, براي ايران يك چهارچوب زماني قائل مي شود , تا در اين زمانبندي, ايران واكنش نشان دهد و اين چهارچوب زماني هم , تا پايان سال جاري است. او خيلي صريح بود كه بعد از اين زمانبندي, بايد يك بار ديگر مسئله را مورد بازبيني قرار دهد, ... امري كه به ايران نشان مي دهد كه اگر اين فرصت را از دست بدهد, چه چيزي در انتظار است. در نتيجه من فكر نمي كنم كه مناقشه اي ميان اسراييل و آمريكا بر سر اولويت دادن به ايران وجود داشته باشد...

شك دارم كه نتانياهو به عزم اوباما براي آزمايش يك خط مشي جديد در قبال ايران, حداقل طي 4 يا 5 ماه آينده تن بدهد

 

مصاحبه اشپيگل با محمد البرادعي

اشپيگل:دوشنبه 28 ارديبهشت 1388(18 مي 2009)

اشپيگل: اطلاعاتي كه از سوي اپوزيسيون تبعيدي آمد، منجر به كشف تأسيسات غني سازي اورانيوم شده است.

محمد البرادعي: بر خلاف  بعضي از كشورها, ما داراي ماهوارهي خودمان براي عكسبرداري هوايي نيستيم. برخي اوقات آنها چيزهايي را به ما ميدهند زيرا كه مناسب با اهداف ژئوپلتيك آنها است, و بعضي اوقات چيزهايي را پيش خود نگه مي دارند.

البرادعي: ما هنوز مدرك نهايي در خصوص برنامهي نظامي ايران نداريم. ليكن هنوز سوالات پاسخ داده نشده داريم.

اشپيگل: شما كلمات خود را با احتياط كامل انتخاب مي كنيد. همانطور كه آژانس در آخرين نتيجه گيري كرد كه ايرانيها به ظرفيت انفجار رسيدهاند, بدين معني كه به اندازه كافي اورانيوم خواهند داشت تا يك بمب مورد استفاده را تا چند ماه آينده  بسازند.

البرادعي: من به ايرانيها گفته‌ام كه اگر آنها خواهان برقراري مجدد اعتماد هستند، بايد تناقضها را روشن كنند و به سؤالهاي بي‌پاسخ جواب بدهند.

اشپيگل: اما ايرانيها هم اكنون حق خود براي غني‌سازي اورانيوم را از دست داده‌اند. آنها با حيله و فريبهاي خود، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را سر دواندند.

البرادعي: درست است كه ايرانيها در گذشته به ما اطلاعات غلط داده‌اند و تاسيسات و موادي كه بايد اعلام مي‌كردند را اعلام نكرده‌بودند. اين به كاهش اعتماد منجر شد. اما اين اشتباه آمريكايي بود كه روي تعليق هرگونه غني‌سازي اورانيوم به عنوان پيش شرط براي گفتگوها تاكيد كردند. اين بايد در پايان مذاكرات مطرح مي‌شد. در نتيجه، واشنگتن از ميز مذاكره كناره گيري كرد.

 

'ایران با تولید اسلحه اتمی سه سال فاصله دارد'

بی بی سی:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

یک هیات از کارشناسان روسی و آمریکایی گزارشی را در مورد توانایی نظامی ایران انتشار داده و در آن همکاری روسیه و آمریکا را در این زمینه توصیه کرده اند.

موسسه تحقیقاتی شرق-غرب گزارشی حاوی نتیجه تحقیقات شش کارشناس روسی و شش کارشناس آمریکایی را منتشر کرده که در آن آمده است ایران ظرف یک تا سه سال آینده قادر به ساخت "یک وسیله انفجاری ساده اتمی" خواهد بود و پنج سال پس از آن، توانایی تولید یک کلاهک هسته ای قابل حمل با موشک های بالیستیک را خواهد داشت.

در این گزارش، که با عنوان "ارزیابی مشترک ایالات متحده و روسیه از تهدید بین المللی در زمینه توانایی بالقوه هسته ای و موشکی ایران" منتشر شده آمده است که در عین حال، ایران ظرف دست کم ده تا پانزده سال آینده به توانمندی فنی لازم برای تولید موشک های پیشرفته با برد متوسط و موشک های دور برد میان قاره ای دست نخواهد یافت.

با اینهمه، این گروه از کارشناسان می افزایند که هرگاه ایران بتواند از کمک های قابل توجه خارجی برخوردار شود، احتمال سرعت گرفتن برنامه های هسته ای و موشکی این کشور و کوتاه شدن زمان دستیابی به تسلیحات هسته ای و موشکی مورد نظر وجود دارد.

در گزارش موسسه شرق-غرب آمده است که ایران تا فوریه سال جاری توانسته بود یکهزار و ده کیلوگرم اورانیوم با درجه خلوص پایین تولید کند که، به گفته تهیه کنندگان این گزارش، در صورت تبدیل به اورانیوم با غنای بالا برای ساختن یک بمب اتمی کافی است.

در عین حال، براساس این گزارش، برای به جریان انداختن فرآیند تبدیل اورانیوم با خلوص کم به اورانیوم قابل استفاده در بمب اتمی، لازم است ایران به نحوی مانع از نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی شود که در حال حاضر فرآیند غنی سازی برای تولید اورانیوم با خلوص کم را زیر نظر دارند.

به نظر تهیه کنندگان این گزارش، در صورتی که چنین شرایطی فراهم شود، ایران برای ساخت یک وسیله انفجاری اتمی ساده به یک تا سه سال وقت نیاز دارد و ساخت یک کلاهک اتمی قابل حمل توسط موشک هایی که این کشور تولید کرده و یا می تواند تولید کند، تا پنج سال پس از آن امکانپذیر خواهد بود.

کارشناسان روسی و آمریکایی در گزارش مشترک خود گفته اند که با توجه به توانایی های فنی ایران، احتمال دارد این کشور بتواند طی شش تا هشت سال آینده یک موشک حامل کلاهک اتمی با برد دو هزار کیلومتر را تولید کند که برد آن دو برابر برد موشک هایی است که تا کنون ساخته است.

در مورد پیشرفت بیشتر ایران در فن آوری موشکی، نویسندگان گزارش موسسه شرق-غرب اظهار داشته اند که در این مورد که این کشور در چه زمانی قادر به ساخت یک موشک پیشرفته قاره پیما خواهد بود عملا نمی توان هیچگونه پیش بینی به عمل آورد در حالیکه نیات و سیاست دولت ایران در این زمینه نیز برای دست اندرکاران این پژوهش شناخته شده نبوده است.

در این گزارش آمده است که اگر ایران در آینده قابل پیش بینی از کمک های فنی قابل توجه خارجی برخوردار نشود، برای دستیابی به فن آوری لازم برای تولید اینگونه موشک ها دست کم به ده تا پانزده سال وقت نیاز خواهد داشت هر چند شواهدی نیز در دست نیست که دولت ایران تصمیم برای ساخت موشک های قاره پیما گرفته باشد.

این کارشناسان با اظهار اینکه دست کم طی چند سال آینده، خطری از سوی موشک های قاره پیمای ایران متوجه سایر کشورهای اروپایی نیست، می افزایند که حتی اگر چنین خطری وجود داشته باشد، استقرار سیتسم دفاع موشکی مورد نظر آمریکا در اروپا "نمی تواند دفاع قابل اعتمادی" در برابر آن تلقی شود.

اشاره این گزارش به برنامه استقرار سیستم دفاع ضد موشکی آمریکاست که بر اساس آن، دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، در نظر داشت یک شبکه رادار ردیاب در جمهوری چک و ده موشک ضد موشک در کشور لهستان مستقر کند و دلیل آن را دفاع از اروپائیان در برابر حملات موشکی کشورهایی مانند ایران قلمداد کرده بود.

روسیه به شدت با این طرح مخالفت ورزیده و آن را تهدیدی علیه این کشور دانسته است و مقامات روسی هشدار داده اند که چنین اقدامی باعث خواهد شد تا به تلافی آن، همکاری امنیتی خود با آمریکا را کاهش دهند و برنامه های نظامی جدیدی را به اجرا بگذارند.

توصیه به همکاری آمریکا و روسیه

با توجه به این نتیجه گیری که شبکه دفاع ضد موشکی مورد نظر آمریکا کارآیی لازم برای مقابله با برنامه های هسته ای و موشکی احتمالی ایران را نخواهد داشت، نویسندگان گزارش همکاری روسیه و ایالات متحده را تنها راه برای مقابله با "ظهور ایران هسته ای" دانسته و چنین رویکردی را به دولت های دو کشور توصیه کرده اند.

به این منظور، توصیه شده است که آمریکا و روسیه هر چه سریعتر اختلاف نظر خود در زمینه استقرار شبکه دفاع موشکی اروپا و مسایل دیگر بین المللی را کنار بگذارند و به همکاری موثر برای "مقابله با خطر" ایران روی آورند.

همزمان با انتشار این گزارش، گریگوری چنرنیاوسکی، از اعضای روسی هیات تحقیق و رئیس مشترک "کمیته پژوهشگران برای امنیت و مهار تسلیحاتی جهانی" با صدور بیانیه ای گفت که تهیه گزارشی که هر دو طرف روسی و آمریکایی بر سر نتیجه گیری آن به توافق برسند کار ساده ای نبوده اما "نتیجه نهایی به منزله ارائه مبنایی فنی برای تصمیم گیری سیاسی" است.

این نخستین بار نیست که کارشناسان یا مقامات کشورهای دیگر به گمانه زنی در مورد توانایی هسته ای ایران و پیش بینی زمان دستیابی این کشور به فن آوری نظامی یا غیرنظامی هسته و موشکی مبادرت می کنند.

در عین حال، بسیاری از کارشناسان تاکید داشته اند که به اطلاعات کافی در مورد جنبه های مختلف فعالیت های هسته ای و موشکی ایران و حتی نیات دولت این کشور دسترسی نداشته اند و حتی سازمان های اطلاعاتی خارجی نیز در اظهارات علنی خود از نواقص اطلاعاتی در این زمینه سخن گفته اند که در نتیجه، دقت پیش بینی های انجام شده را مورد تردید قرار می دهد.

همزمان، مقامات جمهوری اسلامی همواره تاکید بر غیرنظامی بودن برنامه های هسته ای و دفاعی بودن فعالیت های موشکی خود تاکید داشته و اتهام تلاش برای ساخت تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای را رد کرده اند.

موسسه شرق-غرب یک سازمان تحقیقاتی است که در سال 1980 و با هدف پژوهش های کاربردی در زمینه مسایل حاد بین المللی تاسیس شد و مراکز آن در نیویورک، بروکسل و مسکو فعالیت دارند و به طور معمول، در بررسی مسایل مورد نظر، از همکاری کارشناسان در روسیه، آمریکا، چین، کشورهای اروپایی و "سایر قدرت ها" برخوردار می شود.

این موسسه یکی از هدف های خود را ارتباط بدون جنجال با نمایندگان نهادها و کشورهایی عنوان می کند که به طور معمول مایل به برقراری ارتباط و همکاری با سازمان های خارجی نیستند و می افزاید که به این ترتیب، زمینه مساعدی را برای یافتن راه حل هایی ایجاد می کند که در آنها، هیج طرفی متضرر نمی شود.

در مقدمه گزارش موسسه شرق و غرب در باره ایران آمده است که طرح انجام تحقیقاتی در مورد "ارزیابی تهدید ایران" برای نخستین بار در جلسه "گروه آمریکایی و روسی برای بررسی اقدامات ضد تروریسم و امنیت استراتژیک" وابسته به این موسسه مطرح شد که در اکتبر سال 2007 تشکیل یافت و در آن، ریاست هیات آمریکایی را ژنرال بازنشسته جیمز جونز و ریاست هیات روسی را آناتولی سافونوف، نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه برعهده داشتند.

 

ليست خريد هسته يي ايران, مورگينتا: دراين بازي خيلي دير شده

وال استريت ژورنال:سه شنبه 29 ارديبهشت 1388(19 مي 2009)

اگر به زمان دولت بوش بازگرديم كه درمورد برنامه هسته‌يي ايران يا دخالت هاي مرگبار آن در عراق هشدار مي داد, دموكراتهاي و مطبوعات بنوعي مي گفتند ايران بي گناه است مگر اينكه ثابت شود كه گناهكار است, اين ماه رابرت مورگينتا دادستان كل, اين دلايل را ارائه داد.

در شهادت به كميته روابط خارجي سنا كه بطور گسترده توسط رسانه ها چشم پوشي شده است, دادستان افسانهيي منطقه منهتن, پنجرهيي را گشود كه چگونه ايران بطور مخفيانه اجزاي تشكيل دهنده يك زرادخانه كشتار جمعي را بدست مي آورد. آقاي مورگينتا كه دركيس هاي اخير شبكه هاي تامين مالي قاچاق ايران را افشا ساخته , موضوعي را كشف كرده است كه بقول وي ليست خريد هستهيي ايران براي مواد مرتبط با تسليحات كشتار جمعي مي باشد. آنها بطور واقعي هزاران مدرك جمع كرده اند.

بنظر مي رسدهدف كليدي ايران دقت موشك هاست. در يكي از كيسهاي مورگينتا -شهروند چيني لي فانگ و كمپاني وي بنام ليمت (LIMMT) متهم به كلاهبرداري از بانكهاي منهتن براي گمراه نمودن تحريمات بر روي ايران مي باشد.- دادستان كل, ليستي شامل 4000 ژيروسكوپ پيچيده و 600 شتاب سنج را كشف كرده است. اين اقلام براي توسعه موشكهاي برد بلند دقيق, حياتي مي باشند. او همچنين كشف كرد كه ايران يك فلز كمياب بنام تانتالوم tantalum بدست آورده , كه در بمبمهاي كنار جادهيي,بر عليه نيروهاي ما در عراق و افغانستان استفاده مي شود. كه براي رسانه هايي كه تصور مي كردند ايران هيچ نقشي در كشتن سربازان آمريكايي ندارد قابل توجه است .

آقاي مورگينتا همچنين خاطر نشان كرده است, موادي كه توسط (كمپاني) ليمت فرستاده شده, شامل، 15000 كيلوگرم از آلياژ خاص آلومينيم كه تقريبا صرفاً در توليد موشكهاي برد بلند استفاده مي شود, 1700 كيلوگرم از استوانه هاي گرافيت كه براي ماشينهاي تخليه بار الكتريكي ممنوعه كه در تبديل اورانيوم استفاده مي شود, بيش از 30000 كيلوگرم صفحات تنگستن- مس , 200 قطعه از استوانه هاي توخالي آلياژ تنگستن- مس, كه تمامي آنها براي موشك بكار مي رود, 19000 كيلوگرم از پودر فلز تنگستن, و 24000 كيلوگرم از ميله هاي فولادي ماراجينگ (Maraging) كه نوعي فولاد سخت شده كه براي موشكهاي برد بلند مناسب است, مي باشد. آخرين چيزي كه مي توان تصور كرد اينستكه اين مواد ممكن است كاربردهاي بي آزار( غير نظامي ) دشته باشد, كه در اين رابطه آقاي مورگينتا اضافه مي كند كه , ما با متخصصين ارشد از دانشگاه MITدر اين پهنه و از صنايع خصوصي و از سازمان سيا مشورت كردهايم. گزارش اطلاعاتي هيئت مورگينتا كه براي كميته روابط خارجي سنا به رياست سناتور دموكرات جان كري تهيه شده ، مورد تاييد قرار گرفته است، اين گزارش خاطر نشان مي سازد كه ايران در حال پيشرفت اتمي در تمامي پهنه ها است, و ميتواند مواد با درجه تسليحاتي براي يك بمب را در خلال 6 ماه توليد كند

نكته اساسي مورگينتا در مورد موضوعاتي كه او دررابطه با پيشرفتهاي اتمي ايران كسب كرده است اين است كه , در اين بازي خيلي دير شده است, ( ما وقت نداريم).

 

احمدي نژاد :موشك سجيل 2 كه داراي فن آوري پيشرفته است در سمنان شليك شد

تلويزيون شبكه خبر:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

احمدي نژاد در جمع مردم سمنان... با اشاره به موفقيت هاي علمي كشورمان از آزمايش موفق موشك سجيل 2 خبر داد و گفت به لطف خداوند و ياري امام عصر عج موشك سجيل 2 كه داراي فن آوري پيشرفته است با موفقيت به فضا پرتاب شد.

احمدي نژاد: خبري كه براي اولين بار مي خواهيد بشنويد امروز در همين مسير كه ما مي آمديم وزير دفاع با من تماس گرفت گفت فلاني به لطف خدا به ياري امام عصر موشك سجيل 2 كه داراي فن آوري بسيار پيشرفته است از استان سمنان شليك شد و دقيقآ در نقطه هدف فرود آمد.

 

سيا: اسرائيل نبايد به تنهايي به اقدامي عليه ايران دست بزند

راديو فردا:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

لئون پانتا، رئيس سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا، سيا، با تائيد سفرمحرمانه سه هفته پيش خود به اسرائيل، اعلام کرد که حمله اسرائيل به ايران بدون همآهنگي با آمريکا فاجعه خواهد بود.

اين سخنان رئيس سيا دو روز پس از ديدار رهبران اسرائيل و آمريکا منتشر شده است...

آقاي پانتا گفت: اتمي شدن ايران موجب مسابقه تسليحاتي در خاورميانه خواهد شد.

رئيس سيا در اين مصاحبه تاکيد دارد که نگراني اسرائيل، و اينکه اسرائيلي ها تا اين حد به مساله ايران مي پردازند را درک مي کند اما اقدام تنهائي، موجب بروز يک معضل بزرگ خواهد شد.

لئون پانتا مي گويد : نتانياهو درک مي کند که بخاطر امنيت اسرائيل بايد با همآهنگي با ديگران، عمل کند.

گزارش حضور محرمانه پانتا در اسرائيل در اوائل ماه مه، در ابتدا در روزنامه هاي اسرائيلي، از جمله هاآرتص،منتشر شده بود.

نتانياهو که چهارشنبه به اسرائيل بازگشت، درپي مذاکرات مشروح دوشنبه اش با اوباما در کاخ سفيد، سه شنبه نيز با سران کنگره و وزير دفاع آمريکا درباره ايران گفتگو کرد.

درپايان ديدار نتانياهو از پنتاگون، رسانه هاي اسرائيلي نوشتند، گام هاي مشترک جديدي براي دفاع بهتر از امنيت اسرائيل برنامه ريزي شد.

 

بريفينگ جف مورل سخنگوي مطبوعاتي پنتاگون راجع به عدم حذف گزينه نظامي عليه ايران

سايت پنتاگون:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

س - رابرت گيتس امروز به نتانياهو چه خواهد گفت؟ درمورد ايران؟

ج - مطمئن هستم در مورد ايران هم خواهد بود همانطور كه نتانياهو نخست‌وزير اسراييل با پرزيدنت اوباما هم روز گذشته صحبت كردند مطمئن هستم كه چنين گفتگويي بين گيتس و نتانياهو خواهد بود.

س - آيا گزينه نظامي در ارتباط با ايران، گذشته از اينكه موضع اسراييل چه باشد، از روي ميز برداشته شده؟

ج - فكر كنم اين دولت بيش از هر چيزي روي اين مسأله منسجم بوده كه هيچ گزينه‌يي منتفي نشده است. درعينحال بروشني اين اولويتي است كه رئيس جمهور و وزير دفاع او به ايجاد رابط با ايران و تعامل داده‌اند و تلاش هست كه بطور ديپلوماتيك و اقتصادي آنها را متقاعد سازد كه برنامه تسليحات اتمي را دنبال نكنند. بنابراين چيزي منتفي نشده است اما بهرصورت چيزي نيست كه در اين نقطه به آن اولويت بدهيم.

- آيا فكر مي‌كنيد رابرت گيتس وزيردفاع در ديدارش با نتانياهو نخست‌وزير اسراييل، بطور مشخص در مورد نگرانيهاي آمريكا از حملات هوايي اسراييل يا در مخالفت با آن، به يك تأسيسات اتمي ايران هم صحبت شود؟

- فكر نمي‌كنم فراتر از آنچه گفتم وارد جزئيات شوم. بعداً مي‌توانم بگويم كه آنها چه گفتند و چه نگفتند و نمي‌خواهم پيش‌قضاوت كنم.

 

اسرائيل ميگويد منتظر مسلح شدن ايران به تسليحات اتمی نمی ماند

صدای آمریکا:پنجشنبه 31 ارديبهشت 1388(21 مي 2009)

جروسلام پست زيرعنوان "عوزی اراد ميگويد اسرائيل آزاد است به ايران حمله کند" می نويسد مشاور ارشد امنيتی بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل روز پنجشنبه گفت در شرايطی که ايران قابليت تسليحات اتمی کسب ميکند اسرائيل گوشه ای به تماشا نمی نشيند، و افزود که آمريکا از نيازهای امنيتی اسرائيل با خبر است و ميداند که الزما در مورد حمله اسرائيل به تاسيسات اتمی تهران هشداری قبلی دريافت نخواهد کرد.جروسلام پست می نويسد اراد مشاور نتانيانياهو در امور امنيت ملی به راديوی ارتش گفت اسرائيل آزادی عملياتی خود را عليه ايران حفظ ميکند. اراد گفت نخست وزير در جريان سفر اين هفته خود به واشنگتن روشن ساخت که اسرائيل آزادی عملياتی خود حفظ ميکند، و چندين شخصيت ارشد در دولت گفتند مسلم است.جروسلام پست می نويسد اراد تاکيد کرد که آمريکائی ها از نيازهای منحصر به فرد امنيتی اسرائيل با خبراند و آنها را پذيرفته اند. وی گفت در گذشته مواردی بوده است که اسرائيل آمريکا را از عمليات نظامی خود با خبر نکرده است.* آزمايش جديد موشکی ايران موضع طرفداران استقرار سپر موشکی آمريکا در اوپا را تقويت ميکندواشنگتن تايمز زير عنوان "آزمايش ايران توازن موشکی اروپا را عوض ميکند " می نويسد کارشناسان تسليحاتی و مقامات آمريکائی ميگويند آزمايش موفقيت آميز روز چهارشنبه يک موشک ميان برد با سوخت جامد توسط ايران، تهديد بالقوه تهران عليه اروپا را بيشتر ميکند، و می تواند بحث راجع به مستقر ساختن دفاع موشکی آمريکا در قاره اروپا را مجددا باز کند.واشنگتن تايمز می نويسد دولت اوباما در مورد استقرار چنين سيستمی در اروپا اشتياقی بمراتب کمتر از دولت پيشين نشان ميداد، که تا حدودی ناشی از مخالفت روسها بود.واشنگتن تايمز نظر گری سامور کارشناس ارشد در امور مرتبط با منع اشاعه و گسترش تسليحات اتمی در شورای امنيت ملی در کاخ سفيد را نقل ميکند که ميگويد اين عملا به ما در توجيه مسئله برای کشورهائی نظير روسيه که پيش از اين در مورد واقعی بودن تهديد ايران شک داشتند کمک ميکند.* موشک های دارای سوخت جامد را می توان پس از سوخت گيری در انبارها پنهان کرد واشينگتن پست زير عنوان "مقامات آمريکائی ميگويند پيش رفت موشکی ايران ممکن است بيشتر شده باشد" اظهارات يک مقام آمريکائی را نقل ميکند که ميگويد موشکی که ايران روز چهارشنبه آزمايش کرد، دوربردترين موشکی است که ايران تاکنون با سوخت جامد پرتاب کرده است و اين نگرانی را ببار آورده است که پيشرفت برنامه موشکی تهران ممکن است بيشتر شده باشد. واشنگتن پست می نويسد موشک هائی که با سوخت جامد کار ميکنند بدان جهت مايه  نگرانی هستند که آنها را می توان پس از سوخت گيری، و پيش از پرتاب، به نقاطی ديگر برد و يا در انبارها پنهان ساخت. حال آنکه پرتاب موشک هائی که با سوخت مايع کار ميکنند بايد پيش از پرتاب انجام گيرد، و تدارکات سوخت گيری، امکان  نظارت، و در صورت لزوم پيشدستی در حملات را، آسان ترميکند.

 

بعد از ملاقات اسرائيلي يك فعاليت ديپلماتيك بر روي ايران شتاب مي گيرد

واشنگتن پست:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

بقلم ديويد سنگر - اينك پرزيدنت اوباما چيزي را كه او يك جدول زماني واضح مي خواند مقرر كرده است- روز دوشنبه اعلام كرد پيشرفت بايستي تا آخر امسال صورت بگيرد- مقامات آمريكايي و اسرائيلي هر دو, شروع به گفتگو راجع اين اينكه اين هدف چگونه مي تواند محقق شود, نموده اند.

ولي حتي بعد از اولين سفر نخست وزير بنيامين نتانياهو به كاخ سفيد در روز دوشنبه كه در آنجا او و آقاي اوباما بر اهداف مشترك تاكيد كردند و سعي كردند تا اختلافاتشان بر سر استراتژي را كمرنگ نمايند, بوضوح بنظر ميرسد هنوز نتوانسته اند بر روي اين سؤال بتوافق برسند كه چقدر زمان باقي مانده تا بتوان ايران را از بدست آوردن توانمندي هستهيي متوقف كرد.

اينك فعاليتهاي شديد ديپلماتيك آقاي اوباما آغاز مي شود. اعلام اينكه ما نمي خواهيم كه براي هميشه گفتگو داشته باشيم ، يك اخطار به ايراني ها بود كه خط مشي او كه بطور مبنايي متفاوت است- برقراري روابط جدي با تهران براي اولين بار بعد از سه دهه- بايستي مثمر ثمر باشد,قبل از اينكه ايران آخرين موانع تكنولوژيكي براي ساختن يك بمب را مشخص سازد.

اين استراتژيي است كه برخي از مقامات دولت آن را بعنوان مذاكره با فشار توصيف مي كنند, تركيبي از مذاكرات مستقيم , دادن تضمينهايي كه ديگر واشنگتن بدنبال تغيير رژيم در ايران نيست, و يك تلاش براي وادار كردن ملاهاي حاكم كه آلترناتيو مشوقهاي جدي, دردناك خواهد بود: تحريمهاي اقتصادي كه بسيار شديدتر و سخت تر از اقدامات ضعيف و مختلطي مي باشد كه تا بحال توسط شوراي امنيت ملل متحد اجرا شده است.

استراتژي آقاي اوباما بر پايه يك قمار بزرگ مي باشد, كه بعد از انتخابات ايران در 12 ژوئن راه براي متقاعد كردن ايرانيها باز است كه بطور درازمدت بنفعشان است تا وارد معامله شوند, و توانمنديشان براي توليد سوخت اتمي توسط خود را با طيفي از مشوقهاي وسوسه انگيز مبادله كنند. براي ماهها, استراتژيستهاي كاخ سفيد و وزارت خارجه بر روي اين موضوع بحث كرده اند كه بطور صادقانه چه مشوقهايي به ايرانيها پيشنهاد كنند و به چه ترتيبي آنها را بدهند.

در پشت پرده , همچنين كار زيادي شده است كه در طرف ديگر سكه چه بايستي كرد, يعني اگر ايرانيها دست از پا درازتر كنند چگونه بايستي فشار را بالا برد. برخي از تاكتيكها شامل در گوشه رينگ گذاشتن آنها است مانند وادار كردن چيني ها براي متوقف كردن بلوكه كردن برخي از تحريمهايي كه بر عليه ايران وضع شده است. و اگر تا آخر سال هنوز هم ايراني ها از مذاكرات جدي خودداري كنند, مشاورين آقاي اوباما بر روي تحريمهاي بسيار سختتري بحث كرده اند. يكي از آنها شامل قطع تضمين اعتبار به شركتهاي اروپايي است كه با ايران به داد و ستد مي پردازند.

يك مقام آمريكايي گفت, اين كار تا به الان غير ممكن بوده است. ولي مي تواند امكان پذير شود.

 

بريفينگ وزارت خارجه آمریکا

سايت وزارت خارجه آمریکا:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

گيبس سخنگوي كاخ سفيد - اول بگويم كه رييس جمهور همانطور كه ميدانيد نگراني عميق خود را نسبت به تلاش ايران براي كسب توانايي تسليحات اتمي و تكنولوژي تسليحات اتمي را ابراز كرده است. البته ما گزارشات مربوطه را ديده‌ايم ولي نمي‌خواهم الان وارد موضوعات اطلاعاتي شوم. همانطور كه اشاره كردم، نگراني رييس جمهور نسبت به توسعه برنامه‌هاي موشكي و جستجو براي توانايي تسليحات و تكنولوژي اتمي ايران است و نيز معتقد است كه اين برنامه‌ها امنيت ايران را نه تنها تقويت نمي كند بلكه كمتر مي‌سازد، بنابراين مدت زيادي است كه رئيس جمهور نسبت به اينها نگران است

 

ايران در هنگاميكه مبارزه انتخاباتي شروع مي شود, آزمايش موشكي مي كند

رويتر:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

رسانه رسمي ايران گزارش داد, ايران يك موشك با برد نزديك به 2000 كيلومتر (نزديك به 1200 مايل) را در روز چهارشنبه پرتاب كرده است و پرزيدنت محمود احمدي نژاد گفت كه كشور اسلامي مي تواند هر مهاجمي را به جهنم بفرستد.

برد اعلام شده موشك زمين به زمين سجيل-2 تقريبا برابر با موشك ديگر ايراني شهاب-3 مي باشد و تحليگران مي گويند كه چنين سلاحي مي تواند اسرائيل و پايگاههاي آمريكا در خليج را در دسترس قرار دهد.

ولي يك كارشناس نظامي غربي پرتاب موشك ايران را بعنوان پاسخ ايران به ديدار نخست وزير بنيامين نتانياهو در اين هفته به واشنگتن ديد كه در جريان آن او بر نگراني هاي اين كشور يهودي راجع به ايران انگشت گذاشت.

اندرو بروكس  از موسسه بين المللي مطالعات استراتژيك يك بانك فكري در لندن مي باشد در رابطه با آخرين نمايش قابليت تسليحاتي ايران گفت, هر بار كه ايران اين كار را مي كند در پاسخ به يك رويداد مشخص است.

رهبران اسرائيلي با اشاره به حملات پيشگيرانه, اگر به اين نتيجه برسند كه ديپلماسي شكست خورده است باعث ايجاد نگراني آمريكا شده اند. بطور گستردهيي پنداشته مي شود كه اسرائيل تنها قدرت اتمي خاورميانه است.

ايران گفته است كه هرگونه حملهيي را با هدف قرار دادن منافع آمريكا و متحد آمريكا اسرائيل پاسخ خواهد داد بعلاوه تنگه هرمز راكه يك مسير حياتي براي جريان نفت است را خواهد بست.

دني آيالون معاون وزير خارجه اسرائيل گفت, ايران قادر است كه بعلاوه كشور اسرائيل به اروپا دسترسي پيدا كند, اگرهركس شكي داشت اينك براي همه مشخص است كه ايران دارد با آتش بازي مي كند.

 

آمريكا: آزمايش (موشكي) ايرانگام نهادن در مسيري اشتباه

خبرگزاري رويتر:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

يك مقام آمريكايي روز چهارشنبه گفت، آزمايش اخير موشكي ايران گام نهادن در مسيري اشتباه است و اگر چه كه آمريكا مي خواهد براي كمك به ثبات بيشتر منطقه با ايران رابطه برقرار كند ،صبر آن نامحدود نيست . اين مقام گفت ايران به رفتن در مسيري اشتباه ، ادامه مي دهد . ما مي خواهيم كه آنان با ما، براي گفتگو درمورد اينكه چگونه مي توانيم منطقه را با ثبات تر كنيم، رابطه برقرار كنند. اين (اقدام آزمايش موشك) تنهاگام نهادن در مسيري اشتباه است.

 

ونزوئلا و بولیوی فروش اورانیوم به ایران را رد کردند

بی بی سی:چهارشنبه 6 خرداد 1388(27 مي 2009)

بنا بر گزارش ها بولیوی و ونزوئلا فروش اورانیوم خام به ایران را که اخیرا در یک سند وزارت خارجه اسرائیل به آن اشاره شده بود، قاطعانه تکذیب کرده اند.

خوآن رامون کوئینتانا، یکی از وزیران بولیوی هرگونه همکاری بولیوی و ایران در ارتباط با برنامه های هسته ای را رد کرد و گفت سیاست دولت بولیوی که در قانون اساسی این کشور نیز به آن تاکید شده، سیاست صلح بین المللی است.

بنا به گزارش آسوشیتد پرس، آقای کوئینتانا، اتهامات اسرائیل را بی اساس خوانده و آژانس اطلاعاتی اسرائیل را "مشتی دلقک نالایق" خواند.

وزارت خارجه بولیوی در حال تهیه پاسخ رسمی به این اتهامات است.

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا نیز در جریان سفر به برزیل ادعای اسرائیل را بخشی از اتهاماتی دانست که هدف از آن خدشه دار کردن وجهه دولت اوست.

دو روز قبل، در یک سند دولت اسرائیل که به رسانه ها درز کرده بود آمده بود که ونزوئلا و بولیوی درحال تامین اورانیوم خام مورد نیاز برنامه اتمی ایران هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشته بود که به یک نسخه از این سند دست یافته است و خبرگزاری فرانسه نیز گزارش مشابهی را منتشر کرده بود.

در این سند آمده است: "گزارش هایی وجود دارد از اینکه ونزوئلا اورانیوم مورد نیاز برنامه اتمی ایران را تامین می کند."

در جای دیگری از این گزارش آمده است که "به نظر می رسد بولیوی نیز از تامین کنندگان اورانیوم برنامه اتمی ایران است."

 

تهديد به افشاي اسناد مذاكرات با وزيران سه كشور اروپايي

راديو فردا:يكشنبه 3 خرداد 1388(24 مي 2009)

حسن روحاني كه از نزديكان اكبر هاشمي رفسنجاني است در ماه هاي گذشته به شدت به عملكرد آقاي احمدي نژاد انتقاد كرده و سياست هاي اقتصادي و هسته اي وي را زير سوال برده است.

مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت طرفداران احمدي نژاد را تهديد كرد در صورت متوقف نكردن حمله به مذاكرات هسته اي در دولت خاتمي، اسناد و مدارك آن را براي مردم منتشر مي كند.

اين مركز در بيانيه اي كه روز سوم خرداد منتشر كرد به مصاحبه فردي به نام حسن عباسي در روزنامه وطن امروز واكنش تندي نشان داده است كه مدعي شده بود: جك استراو گفته است: حسن روحاني به من قول تعليق 10 ساله را داده است.

روزنامه وطن امروز با مدير مسئولي مهرداد بذرپاش، مدير عامل گروه خودروسازي سايپا و از افراد نزديك به رييس جمهور ايران منتشر مي شود.

مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام كه زير نظر حسن روحاني، مذاكره كننده ارشد سابق هسته اي اداره مي شود، در پاسخ گفته است: در مذاكرات سعد آباد زماني كه سه كشور اروپايي قصد داشتند تعليق بلند مدت و الزامي را طبق قطعنامه آژانس مطرح كنند، آقاي دكتر روحاني ...به هيچ عنوان زير بار آن نرفت و در بيانيه به صراحت تعليق محدود و داوطلبانه ذكر شد.

بر اساس بيانيه مطبوعاتي اين مركز، به هيچ عنوان بحث 10 سال در هيج كجاي مذاكرات كه اسناد مربوط به آن در شوراي عالي امنيت ملي و وزارت خارجه و ساير مراكز موجود است، اين موضوع را تاييد نمي كند و اين سخن كذب محض است.

اين بيانيه مي افزايد: حسن روحاني در مصاحبه اي با حضور سه وزير اروپايي اعلام نمود كه تعليق در اختيار ايران است و مي تواند يك روز و يا حداكثر يكسال باشد.

موضوع پرونده هسته اي ايران و مذاكرات نمايندگان دولت محمد خاتمي با وزيران امور خارجه سه كشور اروپايي، از زمان روي كار آمدن محمود احمدي نژاد به ابزاري براي حمله به اصلاح طلبان و ضعيف نشان دادن آنها در برخورد با غرب تبديل شده است.

دولت نهم و هواداران آن معتقدند كه سياست هاي تهاجمي محمود احمدي نژاد در چهار سال گذشته باعث شده است كه منافع ايران در پرونده هسته ايش تامين شود و قدرت هاي غربي از مواضع خود عقب نشيني كنند.

 

فرمانده ارتش امريكا مي‌گويد ايران به تسليحات اتمي نزديكترشده است

خبرگزاري فرانسه:يكشنبه 3 خرداد 1388(24 مي 2009)

آدميرال مايك مولن رئيس ستاد ارتش امريكا ، در مصاحبه با تلويزيون ABC آمريكا در روز يكشنبه گفت ايران به روشني در حال نزديك شدن به دستيابي به ظرفيت  تسليحات اتمي مي‌باشد ولي حملات نظامي براي مقابله با برنامه (اتمي ايران ) نتايج ناخواسته جدي مي‌تواند داشته باشد.

فرمانده ارشد ارتش امريكا گفت من فكر مي‌كنم نتايج ناخواسته از حمله به ايران در حال حاضر و همچنين نتايج ناخواسته از دستيابي آنها به سلاح بهطور باورنكردني جدي خواهد بود.

رئيس ستاد ارتش امريكا در اشاره به هدف باراك اوباما در ورود به مذاكرات ديپلوماتيك با ايران گفت به اين دليل است كه تعامل و ديالوگ، به اين ميزان اهميت دارد، مولن گفت امريكا با همه انتخابات بر روي ميز با ايران وارد گفتگو خواهد شد.

او ادامه داد لذا اين فضاي بسيار باريكي براي دستيابي به يك گفتگو و نتيجه موفقيتآميز باقي مي‌گذارد، كه از ديد من ،به اين معني است، كه آنها در انتها نتوانند به سلاح اتمي دست پيدا بكنند. مولن گفت كه او به ادعاهاي ايران كه آنها بهدنبال ظرفيت اتمي با اهداف صلح‌آميز هستند باوري ندارد، ولي او گفت هدف ديپلوماسي اين خواهد بود كه بهطور واقعي مشخص كند كه رهبران ارشد چه احساسي (نظري) دارند .

او اضافه كرد از مشاهداتم در سالهاي اخير بطور حتم ايران در راه توليد تسليحات اتمي است.

رئيس ستاد ارتش امريكا گفت اكثر ما معتقد هستيم با فرض بر اينكه در حال حاضر كجا( چه مرحله‌ائي ) قراردارند، آنها يك تا سه سال (از دستيابي به تسليحات اتمي فاصله دارند) . ولي آنها آشكارا دارند نزديك مي‌شوند و آنها به آن ادامه مي‌دهند.

او گفت اگر شما اعتقاد داريد كه قصد استراتژيك آنها اين است، همانطوريكه من (معتقد) هستم و مطمئناً همانطور كه همكاران اسرائيلي من (معتقد) هستند، اين نگراني اصلي است.

 

زيپي ليوني: تعامل اوباما با ايران بايد با شرايطي همراه باشد

تلويزيونCNN /: يكشنبه 3 خرداد 1388(24 مي 2009)

مجري: شما اخيرا طي يك سخنراني در كنفرانس ايپك گفتيد در رابطه با ايران, هيچ مخالفي وجود ندارد. اگر نخست وزير نتانياهو تصميم بگيرد كه دست به يك حمله نظامي عليه ايران بزند, آيا شما از آن حمايت خواهيد كرد؟

زيپي ليوني: من به نتانياهو گفته ام و بطور علني هم گفته ام, كه در مورد ايران, هيچ ائتلاف و موقعيتي وجود ندارد. ايران يك تهديد استراتژيك عليه اسراييل است, تهديدي عليه جهان , چه جهان اسلام و چه جهان آزاد. اكنون, ظرف ماههاي آينده, و از آنجايي كه اين, شروع پروسه تعامل آمريكا و ايران است, ما بايد با هم بنشينيم, يعني نتانياهو و خودم, تا وضعيت را برآورد كنيم  و تصميم گيري كنيم.

مجري: فكر مي كنيد كه ابتكار پرزيدنت اوباما در قبال ايران, كار درستي است؟

ليوني: اين تصميمي است كه توسط آمريكا اتخاذ شده و ما به آن احترام مي گذاريم. اما فكر مي كنم براي اينكه چنين گفتگوهايي موثر واقع شوند, بايد با يك چيزهايي همراه باشد, از جمله با يك حد زماني, و يا با روشن ساختن اين نكته براي ايران كه اگر آمريكا و جامعه جهاني چنين كاري مي كنند, به اين معني نيست كه آنها تسليم شده اند و يا اينكه جهان, يك ايران مسلح به سلاح اتمي را خواهد پذيرفت. اين تنها,  راه ديگري براي متوقف كردن آنها است, اما تمامي گزينه ها روي ميز هستند, و اين چيزي است كه ايران بايد درك كند... ايران سلاح به نوار غزه مي فرستد , سلاحهايي كه حماس عليه شهروندان ما مورد استفاده قرار مي دهد. در اينصورت ما ديگر چه انتخابي داريم؟ ... از آنجايي كه آنها دست به اعمال تروريستي مي زنند, ما بايد كنترل كنيم كه چه چيزهايي وارد غزه مي شود.

 

سند اسرائیلی: ایران از ونزوئلا اورانیوم می گیرد

بی بی سی:سه شنبه 5 خرداد 1388(26 مي 2009)

یک سند دولت اسرائیل که به رسانه ها درز کرده ادعا می کند که ونزوئلا و بولیوی درحال تامین اورانیوم خام مورد نیاز برنامه اتمی ایران هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که به یک نسخه از این سند دست یافته است و خبرگزاری فرانسه نیز گزارش مشابهی را منتشر کرد.

این دو کشور آمریکای جنوبی روابط نزدیکی با ایران دارند اما این اولین بار است که ادعا می شود که آنها در کمک به برنامه اتمی ایران دست دارند.

براساس گزارش ها سند وزارت خارجه اسرائیل می گوید: "گزارش هایی وجود دارد از اینکه ونزوئلا اورانیوم مورد نیاز برنامه اتمی ایران را تامین می کند."

در جای دیگری در این گزارش آمده است که "به نظر می رسد بولیوی نیز از تامین کنندگان اورانیوم برنامه اتمی ایران است."

این گزارش نتیجه گیری می کند که هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، سعی دارد با حمایت از ایران، آمریکا را تضعیف کند.

ونزوئلا و بولیوی متحد نزدیک یکدیگر هستند و در بسیاری موارد با سیاست های آمریکا و اسرائیل مخالفت می کنند.

ونزوئلا در سال جاری در جریان عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه سفیر این کشور را اخراج کرد که واکنش مشابه اسرائیل را در پی داشت. بولیوی در ارتباط با آن عملیات با اسرائیل قطع رابطه کرد.

مقام های ونزوئلا، بولیوی یا ایران هنوز به ادعاهای مطرح شده در گزارش دولتی اسرائیل واکنش نشان نداده اند.

دانی آیالون معاون وزارت خارجه اسرائیل قرار است هفته آینده برای شرکت در یک کنفرانس کشورهای آمریکا به هندوراس سفر کند و به نوشته آسوشیتدپرس موضوع این گزارش سه صفحه ای فعالیت های ایران در آمریکای لاتین است.

این گزارش از جمله ادعا می کند که چریک های حزب الله لبنان، که مورد حمایت ایران است، سلول هایی در آمریکای لاتین ایجاد کرده است.

گزارش دولت اسرائیل نگفت که اورانیومی که ادعا می شود این دو کشور برای ایران می فرستند از کجا تهیه شده است.

بولیوی دارای ذخایر اورانیوم خام است. ونزوئلا در حال حاضر اورانیوم استخراج نمی کند اما به گزارش موسسه مطالعاتی کارنگی برای صلح بین المللی، تخمین زده می شود که 50 هزار تن ذخیره اورانیوم در معادنش دارد.

گزارش دولت اسرائیل می گوید که اقدام ونزوئلا و بولیوی در "تامین اورانیوم" برای ایران ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

اخیرا گزارش هایی منتشر شده است دایر بر اینکه ایران با کمبود اورانیوم خام در داخل کشور روبروست. ایران که برخلاف اتهامات اسرائیل می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است، این گزارش ها را رد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اخیرا گفت که کشورش با مشکل کمبود اورانیوم خام روبرو نیست یا تلاش ندارد آن را از خارج خریداری کند.

روزنامه تایمز لندن ماه ژانویه در گزارشی نوشته بود که کشورهایی شامل بریتانیا، آمریکا، فرانسه و آلمان تلاش های فشرده دیپلماتیک برای منصرف کردن تولیدکنندگان عمده اورانیوم از فروش این ماده به ایران را آغاز کرده اند.

 

مصاحبه اختصاصي با رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا آدميرال مولن مقام ارشد نظامي اوباما

نيوزABC: يكشنبه 3 خرداد 1388(24 مي 2009)

استفانوپولوس: بگذاريد بروم روي موضوع ايران. شما گفتيد كه ايران در مسير ساختن تسليحات اتمي است. ولي برآورد اطلاعات ملي در سال 2007 با درجه بالايي از اطمينان به اين نتيجه رسيده بود كه ايران برنامه تسليحات اتمي خود را متوقف كرده است. بنابراين آيا شما معتقديد كه آن برآورد اطلاعاتي منسوخ است؟ و ديگر دقيق نيست ؟

مولن: خوب, من آنموقع معتقد بودم و هنوز هم معتقدم كه هدف استراتژيك ايران دستيابي به تسليحات اتمي است و اين مسير ادامه يافته است. رهبري آنها به انجام اينكار متعهد است. آنها يك آزمايش موشكي در اين هفته انجام دادند كه موفقيت آميز بود, كه كماكان به بهبود سيستم حمل كردن موشكي خود و قابليت آن ادامه مي دهند. قصد آنها براي من خيلي واضح است, و من كسي هستم كه معقتد است اگر آنها به اين هدف برسند اين امر بغايت براي منطقه بي ثبات كننده مي باشد. و فكر مي كنم در نهايت براي جهان بي ثبات كننده است.

استفانوپولوس: شما گفتيد قصد آنها. ولي آيا اعتقاد داريد كه آنها برنامه واقعي تسليحات اتمي خود را مجددا شروع كردهاند؟

مولن: من چيزي نديده ام - و يا نمي خواهم راجع به جزئيات كاري كه آنها در اين رابطه انجام مي دهند صحبت كنم. اگرچه من نگراني خود را در رابطه با آنچه كه برآوردهاي اطلاعاتي ما بر روي آن متمركز است حفظ كرده ام, من راجع به كارهايي كه ايران ممكن است در حال انجام آن باشد كه ما نمي دانيم نگران هستم.

استفانوپولوس:... ظاهرا عجيب به نظر مي رسد كه در كشوري مثل جمهوري اسلامي كه مشروعيتش را بر پايه ولايت اسلام ميگذارد. تسليحات اتمي را توسعه دهد كه خودش آن را غيراخلاقي مي داند. بنظر مي رسد كه با اين كار مشروعيت خودشان را زير سؤال قرار ميدهند.

مولن: اين حرفها نشان دهنده اهميت ديالوگي است كه پرزيدنت اوباما اظهار داشته كه خواهان شروع آن و بواقع انجام آن است, با هر احساسي كه رهبر عالي مي خواهد داشته باشد. قطعا از چيزي كه من ديده ام, ايران در مسير توسعه تسليحات اتمي است.

استفانوپولوس: بنابراين آيا شما به آن معتقد نيستيد كه آنها تسليحات اتمي نمي خواهند؟

مولن: در اين نقطه نه.

استفانوپولوس: و رئيس ستاد وزير دفاع اسرائيل ژنرال مايكل هرتزوك گفته است كه ايران در حقيقت مي تواند اولين سلاح اتمي خود را تا پايان سال 2010 يا شروع 2011 داشته باشد. آيا با اين حرف موافقيد؟

مولن: خوب, من فكر مي كنم شما فرضيات قطعي را راجع به آنچه آنها مي توانند انجام بدهند داديد. بيشتر ما معتقد هستيم كه اين كار بين يكسال تا سه سال بر پايه فرضياتي راجع به اينكه اينك الان در چه نقطهيي هستند طول مي كشد. ولي آنها بطور آشكار در حال نزديك شدن به آن هستند و به انجام آن ادامه مي دهند. و اگر شما به قصد استراتژيك آنها اعتقاد داشته باشيد همانطوريكه من اعتقاد دارم و همانطوريكه قطعا همتاي اسرائيلي من معقتد است, اين يك نگراني اساسي است.

استفانوپولوس: و شما الان گفتيد كه به عقيده‌ شما يك ايران هسته‌يي براي منطقه فاجعه بار خواهد بود. اما سال گذشته، سي هرش در نيويوركر گزارش كرد كه شما عليه هرگونه طرح حمله نظامي در دوران دولت رئيس جمهور بوش به سختي فشار مي‌آورديد. و شما بطور علني راجع به عواقب ناخواسته يك حمله نظامي توسط اسرائيل صحبت كرده‌ايد. پس چي شما را بيشتر نگران مي‌كند؟ يك ايران هسته‌يي يا جنگ با ايران؟

مولن: هر دو من را بسيار نگران مي‌كنند. و به عقيده من عواقب ناخواسته يك حمله عليه ايران در حال حاضر به شدت جدي خواهد بود. عواقب ناخواسته دستيابي آنها به يك سلاح هسته‌يي نيز به همين شكل. به همين خاطر است كه ورود به گفتگو اينقدر اهميت دارد. ما بايد برقراري رابطه با آنها را همزمان با وجود تمام گزينه‌هاي روي ميز پيش ببريم. از اين رو فضاي نسبتاً محدودي باقي مي‌ماند كه مي‌توان از اين طريق، از آن گفتگوهاي موفق و نتيجه موفقي كسب كرد. اين نتيجه ‌از نظر من اين است كه آنها به سلاح هسته‌يي دست نيابند.

استفانوپولوس: آنها به سلاح هسته‌يي دست نيابند، ولي آيا مي‌توانند مانند ژاپن يك برنامه كامل چرخه سوخت هسته‌يي داشته باشند كه بطور كامل زير نظر باشد؟

مولن: به عقيده من اين قطعاً يك احتمال است، و موضوع حداقل از نظر من، از نظر ارتش، اين نيست كه آنها امكان توليد انرژي هسته‌يي داشته باشند. موضوع ميل و هدف آنها براي داشتن يك سلاح هسته‌يي است.

استفانوپولوس: اگر سرانجام به اين نقطه بكشد، آيا به عقيده شما مي‌شود برنامه ايران را به شيوه نظامي، با قيمت قابل قبولي از بين برد؟

مولن: من راجع به اينكه چه كاري مي‌توانيم انجام بدهيم يا نمي‌توانيم انجام بدهيم گمانه زني نخواهم كرد. من اين را در ليست بالا بلند اولويتهاي خود قرار مي‌دهم مبني بر اينكه در شرايطي قرار نگيريم كه در آن ما - - كسي - - ايران به منظور از بين بردن توانايي هسته‌يي آن مورد حمله قرار گيرد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

مرگ ده ها نفر در بمبگذاری مهیب بغداد

بی بی سی:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

پلیس می گوید دست کم 34 نفر در اثر انفجار مهیب یک خودروی بمبگذاری شده در بغداد، پایتخت عراق، کشته شده اند.

هفتاد و دو نفر دیگر نیز در اثر انفجار خودرویی که در بخش شمال غربی این شهر پارک شده بود زخمی شده اند.

حمله در نزدیکی یک رستوران پرطرفدار در شعله، که یک محله فقیر و عمدتا شیعه نشین است، رخ داد.

طی چند روز گذشته چندین قهوه خانه شلوغ در سراسر پایتخت عراق هدف حملات مشابه قرار گرفته بود اما این شدیدترین حمله در ماه جاری است.

پلیس می گوید کلیه کشته ها و زخمی ها غیرنظامی بودند و انتظار می رود آمار تلفات افزایش یابد.

یک مقام وزارت دفاع عراق به خبرگزاری فرانسه گفت: "انفجار در اطراف شماری از رستوران ها و خرده فروشی ها روی داد. اتومبیل بمبگذاری شده پارک شده بود."

"در لحظه حمله خیابان ها آکنده از مردم بود. جمعیت بزرگی از مردم مشغول خرید بودند. بسیاری از مردم در رستوران ها نشسته بودند. برای همین است که آمار کشته و زخمی ها بالاست."

آخرین حمله بزرگ در بغداد روز 29 آوریل روی داد که با سه انفجار در شهرک صدر همراه بود.

آوریل در مجموع خونین ترین ماه در سال جاری در عراق بوده است و شمار کشته ها در طول این ماه در مقایسه با مارس 40 درصد افزایش داشت. ماه مه تا امروز مجموعا آرام بود.

دولت عراق و آمریکا می گویند که حملات اخیر حوادثی منفک است که دستاوردهای امنیتی را تضعیف نمی کند. آنها می گویند این حملات به پیشرفتگی آنهایی نیست که قبلا انجام می شد.

اما ناتالیا آنتلاوا خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید خیلی از ساکنان بغداد احساس می کنند که اوضاع درحال بدتر شدن است و با خروج نیروهای آمریکایی از شهرهای عراقی تا پایان ژوئن می تواند وخیم تر شود.

بسیاری همچنین اشاره می کنند که حملات اخیر در نواحی شیعه انجام شده است که به نگرانی از افزایش خشونت های فرقه ای دامن زده است.

 

نامه اوباما به كنگره ايالات متحده

سايت كاخ‌سفيد:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

من نامه ضميمه را به دفتر ثبت فدرال براي انتشار ارسال مي‌كنم. در اين نامه قيد شده كه وضعيت اضطراري ملي در مورد باثبات سازي عراق... به اينوسيله فراتر از 22 مه 2009 معتبر مي‌ماند و ادامه مي‌يابد.

موانع در سر راه بازسازي منظم عراق، احيا و تأمين صلح و امنيت در اين كشور، توسعه سياسي، اداري  و نهادهاي اقتصادي در عراق كماكان يك تهديد غيرمعمول و فوق‌العاده نسبت به امنيت ملي و سياست خارجي ايالات متحده مي‌باشند.

در نتيجه، من تصميم گرفته‌ام كه ضروريست اضطرار ملي بر حسب اين تهديد ادامه يابد و به قوت خود باقي بماند و تدابير لازم براي حل و فصل وضعيت اضطراري ملي اتخاذ گردد.

باراك اوباما، كاخ‌سفيد 19 مه 2009

 

خلاصه‌اي از پيام نوري المالكي به مناسبت گذشت سه سال از تشكيل دولت

تلويزيون العراقيه:جمعه 1 خرداد 1388(22 مي 2009)

نوري المالكي، نخست وزير: در سومين سال تشكيل دولت وحدت ملي دولتي كه اگر كمك شما نبود نمي‌توانست با چالشها مقابله كند. اين دولت متعلق به مردم است و شكست آن شكست مردم است. سه سال گذشته سخت و مملو از چالشهاي خطرناك بود. تروريستها و باندهاي جنايتكار كشور را به سمت جنگ طائفي مي‌بردند. ارگانهاي دولتي نيمه فلج بودند. بغداد تحت محاصره تروريسم بود. فساد اداري و مالي در ارگانهاي دولتي جريان داشت. هدف از تشكيل دولت وحدت ملي مشاركت همه تركيبها در بناي دولت بود اما بروز اختلافات به خاطر منافع حزبي تنگ نظرانه باعث خروج برخي فراكسيونها از دولت شد كه اين امر آثار منفي برجاي گذاشت. اما نيروهاي سياسي و تركيبهاي اجتماعي اصرار داشتند كه راه مقابله با چالشها را ادامه دهند. در تاريخ ثبت مي‌شود كه دولت در مبارزه با جنگ مذهبي و تثبيت امنيت و ثبات و بازسازي و سازندگي بعد از برقراري امنيت و بازگشت عراق به محيط عربي و بين‌المللي موفق شده است. هدف از برقراري دولت نهادها، تقويت اقتصادي و تأمين خدمات و بناي روابط خارجي برپايه منافع مشترك و بدور از سياست قطب‌بندي در منطقه و ورود به جنگها بود. در زمينه‌هاي زير موفق شديم:

در زمينه امنيت نيروي امنيتي آموزش ديده را بنا نهاديم كه از وحدت ملي حمايت مي‌كند و امنيت را تحويل مي‌گيرد.

پروژه آشتي ملي موفق شده است. همه تركيبهاي مردم در روند آشتي ملي مشاركت كردند.

در بناي دولت مدرن كه برپايه قانون اساسي عمل كند موفق شديم. براي اولين بار قانون اساسي الزام آور را بنا نهاديم. تمامي اختلافات برپايه قانون اساسي حل مي‌شود. توافقنامه امنيتي و خروج نيروها دستاورد عظيمي بود. عراق از ساليان طولاني در جنگ و ماجراجويي و تحت محاصره بود كه باعث شد كشور بالكل نابود شود.

دولت وحدت ملي قانون سرمايه‌گذاري را وضع كرد و سرمايه‌ها را به عراق جذب نمود.

مبارزه با فساد را شروع كرديم وارگانهاي مبارزه با فساد را تشكيل داديم و در روزهاي آينده بسيج عليه مبارزه با فساد را براساس قانون شروع خواهيم كرد. فساد و تروريسم دو روي يك سكه هستند كه كشور را تخريب مي‌كنند. ...

در برابر اين دستاوردها چالشهايي قرار دارد. ما به سمت اصلاح سياسي حركت مي‌كنيم. امروز شرايط براي ترميم كابينه فراهم است و از فراكسيونهاي سياسي مي‌خواهيم كه كه در اين زمينه همكاري كنند. در گذشته مي‌خواستيم اين كار را بكنيم اما فراكسيونهاي سياسي همكاري نكردند. دستاورد دولت بدون همكاري مردم ميسر نيست كما اين كه دستاورد امنيتي بدون كمك مردم ميسر نمي‌شد.

 

جريان ملي مستقل

تلويزيون الشرقيه:پنجشنبه 31 ارديبهشت 1388(21 مي 2009)

نديم الجابري عضو پارلمان : سعي كرديم كه  اين ايده و فكر را دريك فرماسيون سياسي كه به جريان ملي مستقل شناخته شده، ارائه كنيم، تا از اين طريق بتوانيم همه نيروها و شخصيتهاي ملي را در اين جريان متشكل كنيم و باين وسيله  همه در يك جهت كه همان اصالت دادن و تقدم عنصر ملي و عراقي در برابرساير هويتهاي فرعي و غير اصيل است, حركت كنيم .

ليست دولت قانون درانتخابات به اين دليل پيروز شد كه  وحدت ملي ، دولت مركزي و..  را شعارهاي اساسي خودش قرار داد و موجب نتايجي شد كه درانتخابات حاصل شد. همچنين اگر ملاحظه كنيد دراين انتخابات  تحولات فكري وجود دارد كه تماماّ بسود نيروهاي ملي است، مثلاّ چرا آقاي يوسف حبوبي دركربلا به تنهايي آرايي بيش از هر حزب، حتي ازحزب حاكم بدست آورد ؟ چونكه او يك شخصيت ملي وغير طائفي بود. چرا آقاي اسكندر دربابل پيروز شد؟ چرا ليست حدباء درموصل پيروز شد؟ همه اين ها تحولاتي است كه مرحله آينده روي آنها بنا ميشود و موجب ميشود كه ما پروژه و طرح ملي را دراولويت قرار دهيم و طرح وپروژه طائفي را كلاّ كنار بگذاريم، چيزي كه دشمن  وحدت ملي و انسجام اجتماعي و يكپارچگي جغرافيايي عراق ميباشد.... باعتقاد من اختلاف و كشاكش اصلي سياسي درعراق همين اختلاف ميان نيروهاي ملي و نيروهاي طائفي ميباشد. اما موقعيكه از نيروهاي لائيك وليبرال صحبت ميكنيم فقط از بابت فكري است و الا درعالم واقع چنين چيزي وجود ندارد وجايگاه و موقعيتي هم درميان مردم ندارند و براي مردم هم قابل فهم نيست . 

مجري: نظر شما در مورد تعديل قانون اساسي چيست؟

نديم الجابري: قانون اساسي داراي تضادهاي جدي درمحتوا و دراجراء ميباشد  و همچنين داراي خطاها واشتباهات بزرگي و خطرناكي است و داراي بمب هاي ساعتي است، لذا به اعتقاد من راه حل بهتر اين استكه همين قانون اساسي باقي بماند ولي  تعديلات اساسي وريشه اي درآن صورت گيرد. .... نظرمن  امروزه نيروهاي عراقي قادر به تامين امنيت نسبي ميباشند و خلل واشكال درامنيت نيست بلكه درتحقق آشتي ملي است.

 

صالح مطلك: مالكي در موضوع مجازات مفسدين مقصر است

روزنامه الشرق الاوسط(بين المللي):پنجشنبه 31 ارديبهشت 1388(21 مي 2009)

صالح مطلك رئيس جبهه گفتگوي ملي در پارلمان عراق گفت اعمال نقش نظارتي پارلمان ناشي از بيداري وجدان نيست بلكه ناشي از تصفيه حساب هاي سياسي است . صالح مطلك گفت نقش نظارتي پارلمان بايد از روز تشكيل آن شروع مي شد... ولي بخاطر تركيب سياسي داخل پارلمان و عدم مداخله پارلمان اجازه دادند كه امور به صورتي پيش برود كه باعث ايجاد فساد زيادي در موسسات دولتي بشود... صالح مطلك اذعان كرد كه دولت و مالكي مقصر هستند چرا كه او و دولتش بايد مفسدين را افشا و از آنها حسابرسي مي كرد.

 

كنفرانس اول رهبران اتحاديه هاي روزنامه نگاري در بغداد

تلويزيون البغداديه:شنبه 2 خرداد 1388(23 مي 2009)

امروز در بغداد فعاليتهاي كنفرانس اول رهبران اتحاديه ها و سازمانها و سنديكاهاي روزنامهنگاري بينالمللي با حضور نخست وزير نوري المالكي و آيدن وايت دبيركل اتحاديه بين المللي روزنامه نگاران و هياتي به نمايندگي از تعدادي از سنديكاي روزنامه نگاري درجهان شروع شد. المالكي در اين كنفرانس بر نقش روزنامه تاكيد كرد و اين كنفرانس را يك تحول مهم و قابل توجه توصيف نمود. وي تروريزم و فساد را خطرناكترين چالش قلمداد كرد مالكي گفت القاعده از بين رفته است و دنبالچه هاي آن ديگر خطر قابل توجهي نيستند. مويد اللامي رئيس سنديكاي روزنامه نگاران گفت در  عراق هيچ روزنامه نگار زنداني و يا كسي كه بخاطر  ايده اش زنداني شده باشد, نداريم.

 

33 فرد دولتي در عراق به اتهام فساد بازداشت شدند

چهارشنبه 6 خرداد 1388(27 مي 2009)

خبرگزاري فارس: كميته نظارت پارلمان عراق در ادامه طرح "مبارزه با فساد مالي " از بازداشت 33 فرد دولتي در يك روز خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، كميته نظارت پارلمان عراق كه فساد برخي مسئولان عراقي را بررسي مي‌كند اعلام كرد كه 33 نفر در يك روز در چارچوب طرح "مبارزه با فساد مالي " بازداشت شدند.

بنا بر اين گزارش، "نوري المالكي " نخست‌وزير عراق در اين خصوص اعلام كرد كه از امروز به بعد ديگر نمي‌تواند در مقابل فساد سكوت كند.

مالكي كه در جمع كارمندان بلندپايه وزارت بازرگاني سخن مي‌گفت اعلام كرد: ديگر در برابر فساد سكوت نمي‌كنيم و همه مفسدان را بازداشت و به دستگاه قضايي تحويل مي‌دهيم.

كميته نظارت پارلمان عراق در بيانيه‌اي كه در اين خصوص صادر كرده است اعلام كرد كه اين كميته "توانسته‌ است حكم بازداشت 33 متهم به فساد مالي را اجرا كند. "

بنا بر اين گزارش كميته نظارت پارلمان عراق در چارچوب طرحي اين افراد را بازداشت كرده است كه قرار است 997 نفر به اتهام فساد مالي تحت پيگرد قرار بگيرند و بازداشت شوند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، كميته نظارت اعلام كرده است كه در ميان اين 997 نفر، 53 كارمند با رتبه مدير به چشم مي‌خورد و تاكنون حكم بازداشت 387 نفر صادر شده كه 12 نفر آنان از مديران دولتي بوده‌اند.

روز گذشته نيز بر اثر طرح موارد فساد در وزارت بازرگاني عراق، "عبد الفلاح السوداني " وزير بازرگاني اين كشور استعفا كرد. دفتر نخست وزيري عراق نيز اعلام كرد كه مالكي استعفاي وزير بازرگاني اين كشور را در پي طرح موضوع فساد برخي مسئولان اين وزارتخانه پذيرفته است.

در حالي كه تاكنون هيچ اتهامي در اين خصوص به شخص السوداني وارد نشده است، وي روز 14مي استعفاي خود را پيش از استيضاح در مجلس به دليل فساد مالي كه منجر به بازداشت برادرش و فرار برادر ديگرش شده، ارائه كرده بود.

 

طارق الهاشمي: دمكراسي توافقي تنها راه موافقت روند سياسي در عراق است

تلويزيون بغداد ( وابسته به حزب اسلامي عراق):دوشنبه 4 خرداد 1388(25 مي 2009)

طارق الهاشمي معاون رئيس جمهور امروز  در يك كنفرانس مطبوعاتي باحضور اسامه التكريتي دبيركل جديد حزب اسلامي و عبدالكريم السامرايي عضو دفتر سياسي حزب گفت دمكراسي توافقي تنها راه موافقت روند سياسي در عراق است.

طارق الهاشمي: من صدايم را به اظهارات جلال طالباني رئيس جمهور اضافه مي كنم صحبت هاي ديروز وي كافي بود كه عراق نيازمند يك دمكراسي توافقي است و تمركز قدرت و كنار گذاشتن ديگران طرحي است كه خطرات زيادي دارد و پروژه آشتي ملي را منهدم مي كند و بسود مردم نيست. موضوع برگشت به نظام رياست جمهوري هنوز براي عراق زود است. من پيام هايي از عراقيان دريافت كردم كه نسبت به برگشت نظام رياست جمهوري مثل گذشته ابراز نگراني كردند. زيرا كه مي ترسند تجربه سال 2003 كه به عراق تجاوز شد مجدداً تكرار شود. عراقيان امروز از اجراي اين نظام نگرانند كه شايد بار ديگر مجبور شوند به جامعه جهاني براي سرنگون كردن نظام ديكتاتوري پناه ببرند. اين چالشهايي است كه اين نظام در پي دارد  ولذا مي گوييم كه خيلي زود است كه نظام دمكراسي توافقي را تغيير بدهيم.

 

درخواست مالكي براي خارج ساختن عراق از بند هفتم

تلويزيون العراقيه 5/3/88: سه شنبه 5 خرداد 1388(26 مي 2009)

 نوري المالكي برخي از كشورها را بدون ذكر نام متهم كرد كه مي‌خواهند عراق را تحت نظارت دائمي قرار دهند و تحت بند هفتم باقي بماند. المالكي در ديدار با مشاور دبيركل سازمان ملل در امور پيمان بين‌المللي با عراق ابراهيم قنبري، ابراز اميدواري كرد كنگره‌‌اي كه در بغداد برگزار خواهد شد موفقيتهاي مورد نظر را كسب نمايد و عراق را از اين مجازاتها خارج كند. وي از سازمان ملل خواست تا به موفقيتهايي كه دولت عراق محقق كرده توجه نمايد.

 

حزب اسلامي عراق اسامه تكريتي را به جاي طارق الهاشمي به عنوان دبيركل حزب انتخاب كرد

تلويزيون الجزيره:يكشنبه 3 خرداد 1388(24 مي 2009)

طارق الهاشمي معاون رئيس جمهور عراق  از منصب خود به عنوان دبيركل حزب اسلامي كناره گيري كرد. برخي منابع در دفتر سياسي حزب اسلامي به الشرقيه  گفتند كه مجلس شوراي حزب اسلامي بر اساس اساسنامه داخلي براي انتخاب دبيركل رأي گيري نهايي  انجام داد كه منجر  به پيروزي اسامه تكريتي به عنوان دبير كل حزب اسلامي بجاي طارق الهاشمي شد. بر اساس اين رأي گيري اياد السامرايي رئيس پارلمان به عنوان معاون دبيركل حزب انتخاب  گرديد و محسن عبدالحميد نيز در منصب فعلي خود به عنوان رئيس مجلس شوراي  حزب باقي ماند, كما اينكه برخي رهبران جديد نيز وارد حزب اسلامي شدند.

 

اولين موضعگيري رسمي دبيركل جديد حزب اسلامي

تلويزيون الشرقيه:دوشنبه 4 خرداد 1388(25 مي 2009)

 اسامه تكريتي دبيركل جديد حزب اسلامي گفت كه طارق الهاشمي معاون رئيس جمهور عراق مكلف به انجام بسياري وظائف و مسئوليتهاي رسمي است و اين وي را وا داشت تا اينكه برخي امور حزبي را كسي به نيابت از وي انجام دهد. اسامه تكريتي در اولين موضع گيري رسمي به عنوان دبيركل جديد حزب اسلامي اضافه كرد كه مجلس شوراي حزب دفتر سياسي جديد حزب را بر اساس اساسنامه داخلي انتخاب كرد. در دفتر سياسي 11 عضو وجود دارد كه برخي از آنها اعضاي سابق اين شورا و برخي ديگر  جديد مي باشند. وي توضيح داد كه حزب اسلامي در برابر يك واقعيت سياسي قرار دارد كه همكاري و ارتباط با فراكسيونهاي سياسي پارلماني و نيروهاي صحنه سياسي عراق را  به منظور  جلوگيري از  پس رفت امنيتي  و تحقق آشتي ملي  واقعي و همچنين تحقق سند اصلاح سياسي را حكم مي كند.

 

فعال كردن موضوع سلب مصونيت از برخي اعضاي پارلمان را كه تحت پيگرد قضايي هستند

تلويزيون الشرقيه:يكشنبه 3 خرداد 1388(24 مي 2009)

سامي العسكري عضو پارلمان از ليست ائتلاف گفت كه تعدادي پارلمانتر از رياست پارلمان خواسته اند, تا موضوع سلب مصونيت از برخي اعضاي پارلمان را كه تحت پيگرد قضايي هستند, فعال و عملي كند. سامي العسكري اسامي پارلمانترهايي كه قرار است از آنها سلب مصونيت شود را ذكر نكرد ولي وي  به اسامي عدنان الدليمي و حسن ديكان از جبهه توافق اشاره كرد. لازم به توضيح است كه تعداد پارلمانترهايي كه درخواست شده از آنها سلب مصونيت بشود 8 نفر هستند كه بيشتر آنها از يك فراكسيون مي باشند. از سوي ديگر عباس البياتي عضو پارلمان از ليست ائتلاف گفت كه از سلب مصونيت از اعضاي پارلمان حمايت مي كند و تلاش مي كند تا در همكاري با رياست پارلمان هر چه سريعتر سلب مصونيت از برخي اعضاي پارلمان را فعال كند. بياتي در يك موضع گيري مطبوعاتي در پاسخ  به اين سؤال كه آيا موضوع سلب مصونيت از اعضاي پارلمان پاسخي به استيضاح وزراء مي باشد گفت كه اين موضوع تحت شعاع كشمكش ها سياسي قرار ندارد. از سوي ديگر اياد السامرايي رئيس پارلمان كميته اي تشكيل داده تا گزارشي حول اتهامات نسبت داده شده به اعضاي پارلمان براي رياست پارلمان تهيه كنند. يك منبع در اين كميته گفت كه بيشتر  اعضايي كه درخواست سلب مصونيت از آنها شده اعضاي جبهه توافق مي باشند. منابع پارلماني ديگر گفتند مشكلي كه الان پارلمان با آن روبرو است اين است كه بيشتر اين اعضاء از جبهه توافق مي باشند, امري كه اين شك را ير مي انگيزاند كه اينكار داراي با انگيزه هاي سياسي و طائفي عليه يك فراكسيون مشخص  صورت مي گيرد.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

مسأله جاسوسي:   امنيت و دفاع

جروسالم پست:پنجشنبه 31 ارديبهشت 1388(21 مي 2009)

تجهيزاتي كه توسط افسر نقابدار امنيتي لبنان به نمايش گذاشته شد چندان فانتزي و شبيه فيلمهاي جيمز باند نبود. آنها شامل يك روتر [جستجوگر] اينترنتي، چند لپ تاپ، چند دوربين الكترونيك و يك آبسرد كن ايگلو( با يك سيستم پيشرفته نقشه‌برداري كه در آن تعبيه است)، وسايل شكستن كدها، يك قوطي روغن موتور كه در آن نوارهاي كاست ريز گذاشته شده بود، اسناد شناسايي جعلي، يك شارژر باتري خودرو كه براي ذخيره و انتقال اطلاعات بكار مي‌رود، درايوِرهاي يو.اس.بي شامل نقشه‌هاي جزئيات جغرافياي لبنان. برخي از اينها بنا به گفته پليس شامل پلها، پاسگاههاي ارتش كه توسط آي.اِي.اف[نيروي هوايي اسراييل] در جنگ 2006 با حزب‌الله مورد حمله قرارگرفتند.

اين تجهيزات كه توسط رسانه‌هاي عربي در هفته‌هاي اخير گزارش شدند؛ متعلق به گروهي از شهروندان لبناني هستند كه به‌عنوان جاسوسان اسراييل عليه حزب‌الله دستگير شدند. اين دستگيريها از سال قبل شروع شده و نيروي امنيت داخل لبنان(آي.اس.اف) مدعيست كه حداقل 10 شبكه جاسوسي را منحل كرده و نزديك به 40 نفر را دستگير كرده است. اسراييل مانند هميشه، در پاسخ رسانه‌يي به فعاليتهاي جاسوسي شركت خود در اين كار را نه تأييد و نه تكذيب كرده است. گرچه چنين گزارشاتي عليه جاسوسي اسراييل هر از گاهي و در ايران بطور منظم مطرح مي‌شود و هسته‌هاي موساد را كشف مي‌كنند.

اين افشاگري اگر درست باشد يكي از بزرگترين اشتباهات[گافهاي] اطلاعاتي در تاريخ اخير اين كشور مي‌باشد. ارزش اطلاعات از حزب‌الله را نمي‌توان كم اهميت ارزيابي كرد، به‌خصوص كه اين گروه شيعي تحت حمايت ايران بطور وسيعي از امكانات شهروندي براي پنهان كردن عمليات نظاميِ خود استفاده مي‌كند. طي مصاحبه‌يي ژنرال اشرف ريفي رئيس آي.اس.اف گفت رموز فني، نيروهاي امنيتي لبنان را كمك كرد كه هسته‌‌هاي مختلف را كشف كند...

وقتي بحث حلقه‌هاي جاسوسي مي‌شود يكي از مهمترين عناصر؛ بخش بخش كردن است  كه به گفته يك افسر اطلاعاتيِ سابق در حوادث اخير در لبنان با آن آشنا نبوده است. اگر سقوط و لو رفتن يك هسته به لو رفتن هسته ديگر انجامد اين عامل؛ بخش بخش كردن حفظ نشده است.

 بنا به گزارشات خارجي، اسراييل، دستاوردهاي اطلاعاتي چشمگيري از جنگ 2006 تاكنون داشته است كه درنتيجه آن، ازجمله موفق به بمباران راكتور اتمي شمال سوريه شد و بعد هم قتل عماد مغنيه در يك بمبگذاري حسابشده با خودرو در قلب دمشق را طراحي كرد. بعد از آن هم بمباران موفقِ ستون خودروهاي مهمات براي حَماس در صحراي سودان بوده است.

اين احتمال هست كه حزب‌الله عمداً  به اين دستگيريها دست زده درحاليكه چند هفته بيشتر به انتخابات پارلماني لبنان نمانده است. برخي تحليلگران هم گفته‌‌اند حزب‌الله به اينوسيله با ايجاد بحران امنيتي براي جلب محبوبيتِ مردمي تلاش مي‌كند تا نشان بدهد كه قادر به مقابله با چنين بحراني هست.

پيش‌بيني‌ها بر اين است كه؛ حزب‌الله، تكيه‌گاه خود را در انتخابات 7 ژوئن محكم‌تر خواهد كرد و ائتلاف حاكم بعدي را ايجاد ميكند. اگر حزب‌الله پيروز شود اسراييل نگران است كه وزير دفاع وابسته به اين گروه باشد و برخلاف جنگ قبلي اسراييل در لبنان كه ارتش(ال.اِي.افLAF  ) كنار كشيد، اينبار ارتش هم درگير بشود.

 

عناوین مهمترین خبرهای جهان از شب گذشته تا کنون

پنجشنبه 7 خرداد 1388(28 مي 2009)

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: مهمترین عناوین خبری جهان از شب گذشته تا امروز صبح به نقل از خبرگزاریهای خارجی به شرح زیر است.

- نشست سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) امروز برای تثبیت سهمیه نفت اعضا تشکیل می شود

- جیمز جونز مشاور امنیت ملی دولت اوباما مدعی شد رئیس جمهوری جدید آمریکا این کشور را امن تر کرده است.

- صندوق بین المللی پول، گزارش رسانه ها را که این صندوق در حال گفتگو با حزب الله است، رد کرد.

- گرجستان، روسیه را متهم کرد که به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد باج می دهد تا در آخرین گزارشش درباره وضعیت قفقاز تغییراتی ایجاد کند.

- تحلیلگران اعلام کردند : ابتکار امنیت اشاعه تسلیحات هسته ای که آمریکا آن را رهبری می کند بدون مشارکت چین نمی تواند کره شمالی را از ادامه برنامه تسلیحات هسته ای بازدارد.

- منابع خبری افغانستان اعلام کردند، ارتش آمریکا قصد دارد یک معدن اورانیوم را در نزدیکی پایگاه نظامی بگران، به تصرف خود درآورد.

- یک نظامی آمریکایی دیگر در عراق کشته شد.

- افسر بازداشت شده در لبنان به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی اعتراف کرد.

- ناآرامی ها در افغانستان ادامه دارد.

- موشه یعالون، وزیر امور استراتژیک رژیم اسرائیل خواستار سلطه این رژیم بر نظامهای اقتصادی، تحصیلی و سیاسی فلسطینیان شد.

- بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار خود با سارکوزی را به دلیل تمایل فرانسه به تقسیم بیت المقدس لغو کرد. 

- سازمان بین‌المللی ACDN مسئول خلع سلاحهای کشتار جمعی در جهان فاش کرد که اسرائیل در جنگ علیه نوار غزه از اورانیوم غنی‌شده استفاده کرده است.

- ستیزه جویان پنجاب مسئولیت اقدام انتحاری روز گذشته در لاهور را بر عهده گرفتند.

- ادامه تشنج و تنش در شبه جزیره کره تا آستانه برخورد نظامی

 

آزمایش اتمی کره شمالی

سايت راديو بي بي سي:چهارشنبه 6 خرداد 1388(27 مي 2009)

همزمان با افزايش تنش ها در منطقه شبه جزيره کره ، کره شمالي مي گويد اين کشور به آتش بس موقت ترک مخاصمه که منجر به پايان جنگ بين کره شمالي و جنوبي شد ، پايبند نخواهد بود.

کره شمالي پيوستن همسايه اش کره جنوبي به عمليات تحت رهبري آمريکا را براي جستجوي کشتي ها به منظور يافتن سلاحهاي هسته اي ، در انجام ازمايش هاي اتمي اخير اين کشور موثر دانسته است. کره شمالي ازاين اقدامات کره جنوبي به عنوان' اعلان جنگ ياد' کرده و گفته بود در صورتي که جستجو براي کشتي ها متوقف نشود ، اين کشور دست به عمليات نظامي خواهد زد. موضعگيري اخير کره شمالي، بخشي از اقدامات تندروانهيي است که از سوي اين کشور اتخاذ شده، و تنها دو روز بعد از آن صورت مي گيرد که اين کشور دست به آزمايش هسته اي زده است.

در همين حال ، آژانس هاي خبري کره جنوبي ، از خروج دود بر فراز يکي از نيروگاههاي اتمي اين کشور خبر داده اند که اين خود تاييدي در جهت تلاش هاي کره شمالي براي استفاده از پلوتونيوم در ساخت سلاح است.

شوراي امنيت سازمان ملل متحد در حال کار بر روي قطعنامه اي با هدف محکوم کردن فعاليت هاي اتمي اخير کره شمالي و اتخاذ معيارهاي تنبيهي احتمالي در اين باره است.

اين در حالي است که ارتش کره شمالي در بيانيه منتشر شده در آژانس خبري رسمي اين کشور هشدار داده که کره شمالي بيش از اين خود را مقيد به مفاد آتش بس سال 1953 که براساس آن جنگ بين دو کره خاتمه يافت ، نمي داند.

اين اظهارات کره شمالي ، با واکنش فوري کره جنوبي روبرو شد و اين کشور روز گذشته اعلام کرد که به طرح موسوم به PSI مي پيوندد. اين طرح به رهبري امريکا در سال 2003 ميلادي آغاز به کار کرد و هدف از آن جستجوي کشتي هايي با محموله هاي مشکوک و جلوگيري از قاچاق سلاح هاي کشتار جمعي است.

در همين رابطه يو ميونگ - هوان وزير امور خارجه کره جنوبي گفته است ' پيوستن به طرح يک ضرورت است. به گفته آقاي ميونگ-هوان به کمک اين طرح مي توان مانع از پيشرفت کره شمالي در زمينه توليد سلاح هاي خطرناک شد.

از حدود يک سال قبل و با آغاز دوره زمامداري لي ميونگ- بک ، رئيس جمهوري کنوني کره جنوبي که از سختگيري بيشتر نسبت به کره شمالي حمايت مي کند ، برتنش در روابط بين دو کشور افزوده شده است.

در پايان ماه ژانويه سال جاري ، کره شمالي يک رشته توافقنامه هاي صلح با کره جنوبي را به دليل تصميم دولت جنوب در ارتباط دادن کمک هاي اقتصادي به پيشرفت در زمينه پاکسازي شبه جزيره کره از تسليحات هسته اي به حالت تعليق درآورد در عين حال گفتگوهاي شش جانبه پکن در مورد توقف برنامه هاي اتمي کره شمالي نيز پيشرفتي نداشته است.

جنگ کره که با حمله نيروهاي کمونيستي کره شمالي به جنوب در سال 1950 آغاز و به ورود اتئلاف بين المللي به رهبري آمريکا به جنگ منجر شد، در سال 1953 با برقراري آتش بس خاتمه يافت اما هنوز بين کره شمالي با امريکا و کره جنوبي معاهده نهايي صلح امضا نشده و دو طرف رسما در حال جنگ بسر مي برند . صدها هزار نظامي آمريکايي ، کره جنوبي و کره شمالي در دو سوي منطقه غير نظامي بين کشورمستقر هستند.

 

دولت‌هاي کره‌ي شمالي و ايران مي‌خواهند جدي گرفته شوند

سايت راديو آلمان:سه شنبه 5 خرداد 1388(26 مي 2009)

چرا کره شمالي باز هم يک بمب اتمي آزمايشي منفجر کرد؟ مفسران مي‌گويند، حکومت کيم جونگ ايل مي‌خواهد به اين وسيله جدي گرفته شود. جديت حکومت اسلامي ايران را نيز همسنخ جديت حکومت کره شمالي مي‌دانند. سايت هفته‌نامه‌ي آلماني فوکوس از قول سباستيان هارنيش، استاد روابط بين‌المللي در دانشگاه هايدلبرگ، مي‌نويسد که آزمايش اتمي تازه‌ي کره شمالي، تعادل قدرت در شبه جزيره‌ي کره را به هم نمي‌زند. هارنيش شک دارد که کره شمالي بتواند بمب اتمي‌اي را بسازد که از مرحله‌ي آزمايش زيرزميني فراتر رود و کارآيي مستقيم نظامي داشته باشد. از طرف ديگر کره شمالي مي‌داند، اگر زماني از چنين بمبي استفاده کند، با يک مقابله به مثل فوراً درهم‌شکسته خواهد شد.

پس هدف از آزمايش اتمي چه بوده است؟

'فوکوس' مي‌نويسد: مدتهاست رژيم کره شمالي حرص مي‌خورد که چرا به پيونگ‌يانگ بي‌اعتنايي مي‌کنند و به آن امتيازي نمي‌دهند، در مقابل اين قدر به ايران توجه مي‌کنند، به ايراني که ظاهرا مواد تبديل‌پذير به بمب اتمي در اختيار ندارد. هارنيش مي‌گويد: حال کره‌ي شمالي مي‌خواهد نشان دهد که چيزي در چنته دارد. به نظر هارنيش پيونگ‌يانگ هم مي‌خواهد جدي گرفته شود و ديگران به کره شمالي امتياز دهند، هم مي‌خواهد براي کالاي اتمي‌اش مشتري جلب کند، مشترياني که ممکن است ايران و سوريه باشند...

ايران، خطرناکتر از کره شمالي

در رسانه‌ها، آنجا که پاي موشک و اتم در ميان است، ايران و کره شمالي را در کنار هم مي‌نشانند. به دولت‌هاي هر دو کشور نسبت مي‌دهند که مي‌خواهند به قدرت اتمي تبديل شده و به عنوان چنين قدرتي جدي گرفته شوند.

از نظر روزنامه‌ي 'تاگس اشپيگل' ايران، خطرناک‌تر از کره شمالي است. کره شمالي در نهايت يک قدرت منطقه‌اي با تأثيرهاي محدود است، ايران اما کشوري است ايدئولوژيک در منطقه‌اي که حماس، حزب‌الله و طالبان و پاکستان اتمي از پديده‌هاي دور و بر آنند. مقاله‌ي 'تاگس‌اشپيگل' اين نکته را نيز يادآور مي‌شود که جمهوري اسلامي نه در دوران احمد‌ي‌نژاد تندرو، بلکه در دوران ملايم‌ها، يعني هاشمي رفسنجاني و خاتمي، برنامه‌هاي اتمي خود را آغاز کرد و به جاي تعيين‌کنند‌ه‌اي رساند.

 

سارکوزی نخستين پايگاه نظامی فرانسه در خليج فارس را افتتاح کرد

راديو فردا:سه شنبه 5 خرداد 1388(26 مي 2009)

نيکلا سرکوزی رئيس جمهوری فرانسه نخستين پايگاه نظامی اين کشور در منطقه خليج فارس را رسماً افتتاح کرد.

خبرگزاری فرانسه، روز سه شنبه  از افتتاح رسمی پايگاه هوايی و دریایی فرانسه در امارات عربی متحده خبر داد. نيکلا سرکوزی، رئيس جمهوری فرانسه که سرگرم ديدار از امارات عربی متحده است، به همراه شيخ سيف بن زايد آل نهيان، معاون نخست وزير و وزير کشور امارات اين پايگاه را افتتاح کرد. در مراسم گشايش پايگاه نظامی فرانسه در ابوظبی که اردوگاه صلح ناميده شده است، پرچم‌های امارات و فرانسه به اهتزاز درآمدند. اين پايگاه که در سواحل جنوبی تنگه هرمز قرار گرفته است، حدود پانصد نظامی فرانسوی را در خود جای خواهد داد.

سرهنگ هرو چرل فرمانده پايگاه نظامی فرانسه در امارات ماموريت اصلی اين پايگاه را پشتيبانی از نيروهای نظامی فرانسه در اقيانوس هند اعلام کرد و افزود: اين پايگاه همچنين در خدمت توسعه همکاری‌های نظامی ميان دو کشور خواهد بود.

 

افتتاح پايگاه نظامي فرانسه در ابوظبي پيامي براي ايران است

روزنامه آفتاب يزد:شنبه 2 خرداد 1388(23 مي 2009)

الشرق الاوسط به نقل از مقامات فرانسوي نوشت: افتتاح پايگاه دريايي و هوايي فرانسه در ابوظبي، پيامي براي ايران است مبني بر اينكه فرانسه نمي‌تواند چهره‌اش را برگرداند و منطقه خليج فارس و دوستان خود در اين منطقه را به فراموشي بسپارد... پايگاه دريايي و هوايي فرانسه در ابوظبي موسوم به پايگاه صلح، در جريان سفر نيكولا ساركوزي رئيس‌جمهور فرانسه و هيئت همراهش به ابوظبي افتتاح خواهد شد. اين پايگاه با 150 نيروي نظامي آغاز به كار خواهد كرد و تا پايان سال،اين تعداد به 500 نيروي نظامي خواهد رسيد.

 

قشقاوي مطرح کرد: هشدار ايران به امارات درباره اعطاي پايگاه نظامي به فرانسه

خبرگزاري مهر:دوشنبه 4 خرداد 1388(25 مي 2009)

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه فرانسه از سياست ميانه روي فاصله گرفته است، درباره اعطاي پايگاه نظامي به اين کشور توسط امارات گفت که اين اقدام در جهت امنيت منطقه نيست..

قشقاوي افزود: بعضي از کشورها با طرح تهديدهاي موهوم و خيالي سعي در ناامن جلوه دادن منطقه و در نتيجه فروش هر چه بيشتر سلاح دارند. اين اقدام بويژه با توجه به بحران مالي موجود قابل توجه است زيرا فرانسه نيز درگير مشکلات اقتصادي حادي شده است. از اينکه فرانسه از سياست ميانه روي فاصله گرفته و همراه با افراط گرايان موجب ايجاد تنش مي گردد ، متاسفيم و انتظار داريم مقامات فرانسه مسئولانه تر با مسائل جامعه جهاني برخورد کند. دوستان اماراتي مراقب باشند با دادن پايگاه نظامي در مسير سياستهاي بيگانگان در منطقه قرار نگيرند

 

حزب الله گزارش بر سر قتل حريري را رد مي كند

خبرگزاري فرانسه:يكشنبه 3 خرداد 1388(24 مي 2009)

روز يكشنبه حزب الله گزارش يك مجله آلماني كه يك كميسيون سازمان ملل معتقد است گروه ستيزه جوي شيعي پشت ترور نخست وزير سابق لبنان رفيق حريري مي باشد را رد كرد.

يك بيانيه حزب الله گفت, اين يك دروغ ساختگي محض با هدف تاثير گذاشتن بر روي كارزار انتخاباتي و منحرف كردن توجهات از اخباري راجع به نابودي شبكه هاي جاسوسي است كه براي اسرائيل كار مي كنند.

مجله در اشپيگل آلمان در روز شنبه گزارش داد كميسيون سازمان ملل كه قتل حريري را بررسي مي كند داراي شواهد جديدي ميباشد كه نيروهاي ويژه حزب الله ماشين بمبگذاري شده در بيروت كه باعث كشته شدن نخست وزير ميلياردر سابق و 22 تن ديگر شده است را طراحي و اجرا كرده اند.

 

حزب الله ... ترس و گدائي!

الشرق الاوسط:شنبه 2 خرداد 1388(23 مي 2009)

سرمقاله به قلم طارق الحميد سردبير الشرق الاوسط - حزب الله در واژة فرقهگرائي، اميال قابل ملاحظهاي دارد كه از سخنرانيها و مصاحبههاي سرانش بيرون ميزند. موسوي نسبت به فرقهگرائي و مذهب گرائي و وابستگي به خارج به لبنانيها هشدار داد. ولي چه كسي است كه اينها را دامن ميزند. وابسته به خارج است؟ وي همچنين به گدائي همدردي براي حزبش پرداخت كه هدف اسرائيل ترور حسن نصر الله بود... عجيب اين كه اين حزب و رهبرانش، همان كساني هستند كه خيانت ميكنند و درگيري مذهبي را دامن ميزنند، اما موسوي در مورد شمنانش ميگويد آنان نظام ريشهكني، فردگرائي و ملايمت با خارج و تشويق مزدوري از طريق ايجاد فضاي تحريك فرقهاي و مذهبي هستند. رهبر ايران هم در مسافرت به كردستان با حسن نصر الله همنوائي كرد و گفت مزدوري براي خارجي، رابطه با عربستان و مصر است. ما مبالغه نميكنيم، صحبتهاي اخير حسن نصر الله از زبان برگزيدگان خليجي است كه ميگويند براي حمايت از جهان عرب و سنيها از ايران فارسي و شيعه، با اسرائيل همكاري ميكنيم و اين تحريك عليه خليجيها و مصريها است. عجيب اين كه حسن نصر الله در سخنراني خود ميگويد بله ما به رابطه با ايران موافق هستيم و ايران را پشتيباني ميكنيم و به اين پشتيباني افتخار مينمائيم. چه چيز خجالتآوري در آن هست؟ ... اين جا سئوالي مطرح ميشود كه آيا رابطه با اعراب، خيانت محسوب ميشود؟ اين منطقي غلط است و حزب الله دنبال منفعت بزرگ لبنان كه حفظ وحدت آن است، نميباشد و بيشتر دنبال ايران است.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه 29 اردیبهشت

بی بی سی:سه شنبه 29 ارديبهشت 1388(19 مي 2009)

"کسانی را روی کار بیاورید که راه امام را ادامه دهند" تیتر اول ابرار است که به نقل از گفته های رهبر جمهوری اسلامی در سفر به کردستان است، روزنامه جمهوری اسلامی، رسالت، صدای عدالت همین گزارش را در بالای صفحه اول خود نقل کرده اند.

"احمدی نژاد از قطع دست مافیای نفتی خبر داد" عنوان اصلی اعتماد است، و جام جم با تیتر "دست مافیای نفتی را قطع کردیم" به گفته های رییس دولت پرداخته اند و آفتاب یزد با عنوان "احمدي نژاد و سهميه‌بندي بنزين ‌سال اول تا سال چهارم" گزارشی درباره عملکرد نفتی دولتی فعلی را نقل کرده است.

اعتماد ملی خبر داده که "احمدی نژاد طرح سهام نفت کروبی را کپی کرد" ایران روزنامه دولت همین موضوع را با تیتر "پرداخت سود نفت با اوراق مشارکت" از قول رییس دولت آورده و دنیای اقتصاد با عنوان بزرگ "توزیع سود نفت بین ایرانیان" همین خبر را منعکس کرده است.

حیات نو در تیتر بزرگ خود از "گسترش ماموریت گشت ارشاد" خبر داده که سرمایه از قول میرحسین موسوی نوشته "خسته ایم از این نابسامانی ها" و مردم سالاری از زبان همین نامزد انتخاباتی نوشته "وعده هايي مي دهم که بتوانم به آن عمل کنم".

مردم سالاری در سرمقاله خود به مناسبت روز ارتباطات نوشته برگزاري انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري و پيش بيني مشارکت گسترده مردم، شيوه هايي که از طرف رسانه ها براي "ترغيب" مردم به مشارکت هر چه بيشتر در عرصه انتخابات انتخاب می شود و تکنيک هاي مورد استفاده رسانه ها براي "برجسته سازي" برخي رويدادها و به کار گيري نظريه هايي چون "نيازجويي مخاطب"، "وابستگي مخاطب"، "تحليل محتواي اخبار" و گزارشهاي خبري خاص انتخابات، و استفاده از "تکنيک روابط عمومي"، "مناظره هاي تلويزيوني" و بسيار وجوه ديگر از جمله مواردي است که فضاي فعاليت را براي شکل گيري روابط عمومي سياسي فراهم آورده است.

در دنباله این مقاله آمده در انتخابات دهم رياست جمهوري ويژگيهايي پيدا کرده است که اقناع و پاسخگويي افکار عمومي بسيار مهم است و افکار عمومي باثباتي براي هيچ يک از نامزدهاي احتمالي وجود ندارد، به همين جهت اجراي برنامه هاي ارتباطي موثر بصورت روزانه با توجه به افکار عمومي رابراي نامزدها اجتناب ناپذير کرده است.

اعتمادملی نوشته انتخابات در ايران پديده‌ها و رويدادهاي جديدي را با خود به ارمغان مي‌آورد كه يك ماه مانده به انتخابات رياست جمهوري نيز نشانه‌هاي اين نوگرايي در انديشه‌ها، ديدگاه‌ها و انتخاب‌ها به وضوح به چشم مي‌خورد. شايد دو ماه قبل فضاي گرايش‌هاي انتخاباتي در جبهه اصلاحات مبهم يا تكراري و سنتي بود و در حقيقت رويكرد، جريانات سياسي، صرفا به اعتبار بخشي از افكار عامه مردم شكل مي‌گرفت.

به نظر تحلیلگر اعتمادملی بعد از كناره‌گيري محمد خاتمي و ورود ميرحسين موسوي برخي عناصر برجسته اين گروه‌ها نيز به‌رغم تصميم تشكيلاتي احزابشان به حمايت از آقاي كروبي برخاستند اما گروه‌هاي سياسي اصلاح‌طلب اولويت اول انتخاب را به راي‌آوري اختصاص دادند و ماندگاري انديشه‌هاي اصلاح‌طلبي را در اولويت‌هاي بعدي منظور كردند.

به نوشته این روزنامه اين هم پديده جديد و اقدامي تازه بود، البته يك پارادوكس رخ داده و قاعدتا آثار و نتايج مختص خود را نيز بر جا خواهد گذاشت، اما بخش عمده هواداران اصلاحات كه ريشه در جنبش دانشجويي داشته و دانشجويان بودند كه پايه‌گذار حركت عظيم دوم خرداد را پي‌ريزي كردند، در اين انتخابات نيز فارغ از اينكه گروه‌هاي اصلاح‌طلب به كدام سو جهت‌گيري مي‌كنند با صبوري به نظاره نشستند و معيار و ميزان انتخاب خود را صرفا در چارچوب آرمان‌هاي اصلاح‌طلبي كاملا پوشانيده است.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته بازار شايعات مربوط به نظرسنجي ها اين روزها داغ است نتايج تازه ترين نظرسنجي ها در 30 مركز استان نشان مي دهد محمود احمدي نژاد همچنان بيش از 50 درصد آرا را به خود اختصاص داده و آراي ديگر نامزدها هم طي 3 هفته تقريبا هيچ رشدي نداشته است.

این روزنامه در عین حال خبر داده براساس نظرسنجي دیگری که توسط يك نهاد دانشگاهي دولتي در استان قم صورت گرفته محمود احمدي نژاد و ميرحسين موسوي هر كدام 30 درصد از كل آرا كل افراد مورد سئوال در اين نظرسنجي را به خود اختصاص داده اند.

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی اين تفاوت ها نشان مي دهد نظرسنجي ها هم جناحي شده اند!

اعتمادملی نوشته براساس گفته دبیر فراکسیون اقلیت مجلس به این نتیجه رسیده که در نظرسنجي‌ها محمود احمدي‌نژاد ركورددار آراي منفي در انتخابات رياست جمهوري است و عدم حمايت چهره‌هاي شاخص اصولگرا از احمدي‌نژاد شاهد آن.

به نوشته این روزنامه تابش با ابراز نارضايتي از شرايط نامساوي تبليغاتي اصولگرايان و اصلاح‌طلبان درانتخابات رياست‌جمهوري بر ضرورت تضمين سلامت انتخابات براي جلب اعتماد مردم به حاكميت تاكيد کرده و گفته فضاي انتخاباتي در چند روز گذشته فضاي سردي بود. البته نمي‌خواهم الان دلايل اين سردي فضا رابيان كنم ولي دلايل متعددي دارد از جمله اين كه در هر صورت انتظار مي‌رود گروه‌ها و جناح‌ها به ويژه رسانه ملي بيشتر به انتخابات بها بدهند.

شهراد اثني عشري در گزارشی در صدای عدالت نوشته در پي اصرار نمايندگان حامي دولت براي اعلام حمايت رسمي از کانديداتوري محمود احمدي‌نژاد، فراکسيون اصول‌گرايان مجلس در آستانه انتخابات بار ديگر دچار اختلاف نظر و درگيري‌هاي سياسي شد و ‏علي لاريجاني رئيس مجلس که تاکنون از درخواست نمايندگان فراکسيون رايحه خوش خدمت مبني بر حمايت از نامزدهاي احمدي‌نژاد خودداري کرده و معتقد است مجلس در اين مورد نبايد وارد مصدايق شود، بارديگر مورد هجمه و تهديد طرفداران دولت قرار گرفت.

گزارشگر صدای عدالت اظهار نظر کرده روی سخن اصولگرايان حامي دولت که می گویند براي گزينه بعدي رياست مجلس هنوز تصميم‌گيري نکرده ایم با لاريجاني است. ‌او را تهديد می کنند که اگر از احمدي‌نژاد حمايت نشود، در انتخابات هيأت‌رئيسه مجلس که خرداد ماه برگزار مي‌شود، از رياست وي بر مجلس حمايت نخواهند کرد.

سعید لیلاز در سرمقاله سرمایه نوشته جدیدترین قول آقای احمدی نژاد مبنی بر پرداخت سود درآمدهای نفتی به ایرانیان مقیم داخل و خارج از کشور، از نظر عرف حسابرسی در زمره "سود موهوم" به شمار می آید.متاسفانه ظرف چهارسال گذشته مجموعه سیاست های اقتصادی دولت نهم به گونه ای طراحی و اجرا شده است که اکنون در پایان چهارسال ضیافت بزرگ و بی همتای نفتی، اساساً درآمدی برای توزیع بین ایرانیان وجود ندارد.

به نوشته این اقتصاددان به علت عدم سرمایه گذاری کافی، در چهار سال گذشته میزان صادرات نفت ایران در سراسر امسال حداکثر به اندازه 43 سال پیش یعنی معادل 700 میلیون بشکه خواهد بود. اگر فرض کنیم متوسط قیمت نفت صادراتی ایران به ازای هر بشکه نفت خام در سراسر امسال معادل 50 دلار باشد با حداکثر درآمد ارزی کشور 35 میلیارد دلار خواهد شد.

سرمقاله سرمایه نتیجه گرفته اگر تمام این درآمد نفتی نیز به بودجه عمومی دولت برای امسال اختصاص داده شود؛ بین 25 تا 30 میلیارد دلار کسری بودجه امسال دولت خواهد بود.بنابراین در سال 1388 حتی با فرض اینکه متوسط قیمت نفت صادراتی ایران به ازای هر بشکه نفت خام به 70 دلار هم برسد؛ اساساً سود مازادی در کار نخواهد بود که در میان اقشار ایرانیان داخل یا خارج از کشور توزیع شود.

محمدصادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته شهروندان ايراني به دليل توزيع نابرابر قدرت، در برابر دولت همواره يك تابع كامل به حساب مي‌آيند و آهنگ كسب و كار و معيشت خود را با ساز دولت، كوك مي‌كنند. چرا چنين تعاملي پديدار شده است؟ پايدار ترين و نيرومندترين عاملي كه موجب نامتوازن و نامتعادل شدن قواي ميان اين دو نهاد شده است، مالكيت مطلق دولت بر سهام شركت‌هاي بزرگ نفت و گاز و درآمد حاصل از فروش آنها است.

به نوشته این اقتصاددان اصلاحات سياسي و اقتصادي در ايران يك شاهراه دارد و آن انتقال مالكيت سهام شركت‌هاي مالك نفت و گاز و ساير بنگاه‌هاي بزرگ به شهروندان است همان که از سوي دكتر مسعود نيلي، يكي از برجسته‌ترين اقتصاددانان ايراني چند ماه پيش منتشر شده و تا امروز جامع‌ترين و كامل‌ترين طرح براي رسيدن به آن هدف است.

در ادامه این مقاله آمده مقبوليت سياسي و اقتصادي طرح انتقال مالكيت سهام نفت از دولت به شهروندان، اكنون روندي فزاينده را تجربه مي‌كند. دو كانديداي مطرح حاضر در جريان انتخابات 22 خرداد ماه آن را پذيرفته‌اند. در صورتي كه ديگر كانديداهاي حاضر نيز طرح را بپذيرند، اجرايي شدن آن قوت بيشتري خواهد گرفت.

دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته پاسخ مستقيم محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهور و غلامحسين نوذري وزير نفت به اظهارات بيژن زنگنه، بحث بر سر اوضاع صنعت نفت كشور در چهار سال گذشته وارد فاز جديدي شد چرا که علاوه بر معاون وزير نفت و برخي كارشناسان نفتي که به اظهارات بيژن زنگنه وزیر نفت واكنش نشان دادند اكنون محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهور و نوذري وزير نفت هم به دفاع از خود وارد صحنه شده اند تا انتخابات رياست‌جمهوري بيش از پيش رنگ و بوي نفتي به خود بگيرد.

به نوشته گزارشگر دنیای اقتصاد از يك سو وزير اقتصاد گزارش ديوان محاسبات را در مورد ناپدید شدن یک میلیارد دلار از درآمدهای نفتی نادرست خواند و در سوي ديگر نوذري وزير نفت اعلام كرد كه برخلاف گفته‌هاي آقاي زنگنه دست كم 66ميليارد دلار سرمايه خارجي در صنعت نفت جذب كرده‌ايم. محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهور هم به كساني چون زنگنه حق داد كه آمارهاي دولت را باور نكنند، چرا كه پيشرفت‌ها اين قدر زياد بوده است كه براي مخالفان قابل باور نباشد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به دولت باراک اوباما تاخته که چرا با عقب نشيني و تصميم جديد خود مانع افشاي ابعاد شکنجه در زندانهاي عراق و افغانستان شده فعالان حقوق بشر و گروههاي مبارزات را فريب داده اند و تازه ترين تصميم اوباما احياي به اصطلاح دادگاه هاي ويژه نظامي و از سرگيري بازجوئي ها تحت عنوان محاكمه زندانيان گوانتانامو است

به نوشته این روزنامه فعالان حقوق مدني و گروههاي حقوق بشر در اين زمينه تصميمات اوباما را اقدامي در جهت احياي روال سياه گذشته مي دانند و قويا عليه آن به مخالفت برخاسته اند. و محرز است كه شعارهاي انتخاباتي اوباما صرفا براي فريب افكار عمومي بوده و او تلاش كرده است چهره تازه اي از آمريكا به تصوير بكشد ولي در پشت نقاب تغيير همچنان آمريكا درصدد احياي رفتار خود در تمامي زمينه ها بوده و در اين مقوله تاكنون از 4 محور اوباما در مسير بازگشت به دوران بوش به پيش مي رود.

 

بررسی روزنامه های تهران؛ چهار شنبه 30 اردیبهشت

بی بی سی:چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388(20 مي 2009)

" ایران زورگویان جهان را درمانده کرده است" تیتر اول روزنامه ایران از قول رهبر جمهوری اسلامی است، رسالت از قول همین مقام "اهانت به مقدسات شیعه یا سنی، خط قرمز نظام است" و روزنامه جمهوری اسلامی "وفاداری مردم کرد به اسلام و نظام اسلامی حقیقت زیبایی است که آشکارتر شده است" را در صدر گزارش های خود آورده اند.

آفتاب یزد از متن نامه مهدی کروبی نامزد ریاست جمهوری به رییس صدا و سیما در عنوان اصلی خود نوشته "اگر جرا‌ت دارید اظهارات من در مورد احمدی‌نژاد را هم پخش کنید‌‌" مردم سالاری در تیتر اول خود از "اعتراض میرحسین به صدا و سیما" خبر داده و جام جم از "قرعه کشی برنامه نامزدها در رسانه ملی" نوشته است.

"سکوت می کنیم" عنوان اصلی اولین شماره روزنامه فرهیختگان است که درباره تصمیم جامعه روحانیت مبارز نوشته است. و "حرف زدن از منافع ملى با نشستن زیر پرچم خلیج عربی متناقض است" سخن میرحسین موسوی در انتقاد از دولت است که حیات نو آن را برگزیده است.

"خط قرمز وعده‌های انتخاباتی" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "پاسخ های دولت متفاوت و ناکافی است" عنوان اصلی سرمایه، صدای عدالت از قول قوه قضاییه در تکذیب ادعای رییس دولت نوشته "ما که مافیای نفتی پیدا نکردیم" و "نگاه امریکا به ایران" عنوان اصلی اعتماد است که مصاحبه ای با صادق خرازی معاون سابق وزارت خارجه را درباره سیاست خارجی منعکس کرده است.

رسالت در سرمقاله خود نوشته آیت ‌الله العظمی محمد تقی بهجت در عمر پربرکت ۹۶ ساله خود برخلاف تصور برخی در متن حوادث مهم ایران ، منطقه و جهان بود. از تحولات سیاسی با خبر بود و آنها را به دقت دنبال می‌کرد، او در کنار ملت ایران، پا به پای مراجع عظام تقلید و روحانیت از سلاطین ستم تبری می‌جست و لحظه‌ای از این مبارزه بی‌امان غفلت نداشت.

این روزنامه بدون اشاره به پرهیز آن مرجع تقلید از ورود به مباحث سیاسی از قول سید حسن نصرالله نوشته "آیت الله بهجت اولین کسی بود که در نبرد ۳۳ روزه با رژیم صهیونیستی به ما نوید نصرت و پیروزی داد".

نتیجه ای که سرمقاله رسالت گرفته این است که آنان که گاهی خواب جدایی ملت از روحانیت و مرجعیت را می‌بینند خوب است به دقت به تماشای حضور شکوهمند ملت ایران در تشییع این بزرگمرد الهی بنشینند بویژه عکسهای هوایی و فیلمبرداریهایی که از آسمان قم عمق و ژرفای اقیانوس جمعیت را واتاب می‌دهد.

خلیل رضوی در سرمقاله صدای عدالت نوشته کشور با همه فراز و فرودهای اقتصادی به سوی یک آزمون بزرگ سیاسی و اجتماعی پیش می رود، آزمونی که تصادفا با امتحانات نوبت پایانی مدارس تلاقی پیدا کرده است . آزمونی که همه حائزین شرایط سنی ، یک برگه به دست می گیرند تا در آن شرکت کنند. آزمونی که از همین الان می گفت برنده نهایی اش مردم هستند.

به نوشته این مقاله کسانی که انتخابات را علاوه بر دوئل سیاسی یک جنگ تمام عیار برای ماندن و یا نماندن اندیشه های افراطی و تفریطی خویش می دانند. گروهی که این روزها از بیم شکست در حالی که شکستی نیست -دست به هر کاری می زنندو چون پیروزی هر کسی غیر از خود را جنایت می دانند، پیشاپیش قصاص می کنند.

در ادامه این مقاله آمده بعضی از اشخاص در جامعه به حکم پل های پشت سر هستند که در هر شرایطی باید محفوظ بمانند. دروغ پراکنی ها و شایعه سازی ها و از کاه کوه ساختن هایی که این روزها در خصوص بعضی از نهادهای رسمی و برخی از تشکلهای روحانی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام ،مرکز تحقیقات استراتژیک و جامعه روحانیت مبارز می شود، هشداری بسیار نگران کننده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله این را که اصلاح طلبان از نامزدی میرحسین موسوی حمایت می کنند یک توطئه خوانده و نوشته به نظر می رسد افراطیون دوم خردادی درصدد بدنام کردن کسی هستند که می دانند گروه خونی او بهیچوجه به آنها نمیخورد. آنها میخواهند با حمایت های خود از این داوطلب ریاست جمهوری بهانه ای به دست جناح مقابل بدهند تا بتوانند تبلیغات منفی خود را سازماندهی کنند.

به نوشته این روزنامه افراطی های هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب برای نظام و کشور مضرند و معتدل ها مفید و ارزشمند و قابل جذبند. ما با افراطی ها مرزبندی داریم و بر سر آرمانهای انقلاب اصول ارزشها قانون اساسی ولایت فقیه و مصالح کشور با هیچکس معامله و سازش را جایز نمیدانیم . هیچیک از داوطلبان ریاست جمهوری را نیز منهای این مرزبندی ها قابل تحمل نمی دانیم.

نوشته سرمقاله جمهوری اسلامی در زمانی منشتر می شود که به نوشته روزنامه اعتماد نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران از کاندیداتوری محسن رضایی فرمانده سابق سپاه پاسداران ابراز ناخرسندی کرد و با این استدلال که آرای وی از سبد رای احمدی نژاد می کاهد، مدعی شد رضایی برای کمک پنهان به اصلاح طلبان آمده است.

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته با افزایش مجادله و مناظره بین کاندیداهای ریاست‌جمهوری به خصوص درباره وعده‌های نفتی اکنون این سوال اساسی پیش آمده است که خط قرمز وعده‌های اقتصادی کجا است و آیا کاندیداهای ریاست‌جمهوری مجاز به دادن هر وعده اقتصادی از جمله توزیع پول نفت هستند و از آن مهم‌تر آیا اساسا کاندیداهای ریاست‌جمهوری که چنین وعده‌های پرحرارتی را می‌دهند، در صورت پیروزی در انتخابات امکان اجرایی کردن آن را دارند؟

سوال دیگری که دنیای اقتصاد مطرح کرده این است که آیا کاندیداهای ریاست‌جمهوری تمام جنبه‌های منفی و مثبت طرح‌های اقتصادی‌شان را می‌گویند یا اینکه به خاطر شرایط انتخابات جنبه‌های مثبت بیشتر برجسته می‌شود بدون اینکه به نکات منفی اشاره شود.

آفتاب یزد درسرمقاله خود به تشریح نامه مهدی کروبی به رییس صدا و سیما پرداخته که در آن نسبت به رویه یک طرفه و حمایت وسیع این رسانه متعلق به بیت المال از یکی از نامزدهای انتخاباتی که رییس جمهور باشد اعتراض شده است .

به نوشته سردبیر آفتاب یزد رفتار اخیر و قبلی صدا و سیما چیزی نیست جز حلقه‌ای از یک زنجیره؛ زنجیره‌ای که قبلاً نامه‌نگاری‌های سه‌گانه کروبی را در سه ماه گذشته به دنبال داشته است. البته مدیران صدا و سیما و بعضی مخاطبان نامه‌های قبلی کروبی نباید دچار توهم و ذوق‌زدگی شوند و گمان کنند که تاثیرگذاری آنها،‌موجب نگرانی اصلاح‌طلبان است. زیرا اگر قرار بر تاثیرگذاری این رسانه‌ها و نهادها بود، در سال ۷۶ - که همه آنها با اعتقاد قلبی و اتحاد غیراجباری در برابر اصلاح‌طلبان ایـسـتاده‌بودند- این "تاثیر" خود را نشان می‌داد.

مجتبی واحدی در این مقاله تاکید کرده اما اصلاح‌طلبان حق دارند نسبت به افزایش روز به روز بی اعتمادی نسبت به رسانه‌ها و نهادهایی که هر یک از آنها هزاران میلیارد تومان برای مردم و کشور هزینه دارند، نگران باشند. نامه‌نگاری‌های اخیر را نیز تنها بایستی از همین زاویه مورد توجه قرار داد ولاغیر! زیرا رفتار این رسانه‌ها و برخی افراد صاحب نفوذ، موضوع جدیدی نیست و هیچ دلیلی وجود ندارد که تاثیر رفتار تـخــریبی آنها علیه اصلاح‌طلبان، نسبت به گذشته افزایش یافته باشد؛ اگر نگوییم این رفتار ‌ها موجب افزایش رای برای اصلاح‌طلبان خواهد شد.

یک روز بعد از آن که حزب اعتمادملی مدعی شد که دولت طرح اقتصادی مهدی کروبی را به نام خود اعلام داشته است دنیای اقتصاد نوشته مناظره و مجادله کاندیداهای ریاست جمهوری بر سر تقسیم پول نفت بین مردم به عنوان یک وعده انتخاباتی از آنجا آغاز شد که مسعود نیلی اقتصاددان طرحی را تحت عنوان "مردمی‌کردن درآمدهای نفتی" ارائه داد که براساس آن به جای دادن وعده‌های ‌درپی مبنی بر تقسیم پول نفت بین مردم، توزیع ثروت در اولویت قرار می‌گیرد براساس طرح نیلی، پولی بین مردم تقسیم نخواهد شد، اما سیستمی اتخاذ خواهد شد که براساس آن امکان توزیع عادلانه‌تر ثروت‌های کشور از جمله درآمدهای نفتی محقق می‌شود.

دنیای اقتصاد نوشته کروبی مستقیما از این الگو در برنامه اقتصادی خود بهره گرفت و محمود احمدی‌نژاد هم به صورت غیرمستقیم بخش‌هایی از طرح نیلی را به عنوان برنامه اقتصادی خود ارائه کرد، اما با این وجود به نظر می‌رسد که هر دو کاندیدا به روح طرح؛ یعنی در نظر گرفتن اجزای منفی و مثبت آن توجه کافی نکرده‌اند.

سرمایه در گزارشی با عنوان مرور شصت سفر احمدی نژاد به ۳۸ کشور نوشته سیاست خارجی احمدی نژاد به باور بسیاری از کارشناسان یکی از نقاط ضعف عمده وی در چهار سال بوده است چرا که سفرهای خارجی روسای جمهوری به عنوان یک ابزار و هم به عنوان یک شاخص، نشان دهنده جهت مسیر دیپلماسی یک کشور و میزان موفقیت آن است.

ارشاد علیجانی نویسنده گزارش سرمایه آمریکا را با چهار بار حضور احمدی نژاد در خاک آن کشور رکورددار سفرهای احمدی نژاد دانسته و نوشته این در حالی است که ایران و آمریکا هیچ رابطه دیپلماتیکی با هم ندارند و ماحصل چهار بار پرواز احمدی نژاد به نیویورک تعدادی سخنرانی در صحن سازمان ملل، مصاحبه با رسانه های آمریکایی از جمله شبکه سی ان ان، ای بی سی نیوز و چند مصاحبه مطبوعاتی و البته سخنرانی در دانشگاه کلمبیا بوده است.

در ادامه این گزارش آمده احمدی نژاد در اولین حضور خود در مقر سازمان ملل تاکید کرد تهران آماده صدور سوخت هسته ای به کشور های دیگر به ویژه کشور های مسلمان است . در پی این سخنرانی احمدی نژاد، وزیر خارجه آمریکا در پشت تریبون این اجلاس قرار گرفته و خواهان ارجاع هرچه سریع تر پرونده هسته ای تهران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شد و به فاصله اندکی نیز این خواسته واشنگتن به تحقق پیوست و پس از چندی نیز تحریم های بیشتری در شورای امنیت در قبال ایران وضع شد.

ایران روزنامه دولت با عنوان "یک میلیارد دلار گم شده نیست" گزارشی را منعکس کرده همان گزارش در روزنامه سرمایه با تیتر "پاسخ دولت ناکافی است" نقل شده که مطابق آن فریدون همتی معاون امور حقوقی مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات گفته است "مغایرت حساب بین وزارت نفت (شرکت های تابعه) و دولت محدود به سال ۱۳۸۵ نبوده و به سنوات قبل و سال ۱۳۸۶ نیز تسری دارد. پاسخ ها نیز با هم متفاوت بوده و کافی به مقصود نیست"

سرمایه همین موضوع را در سرمقاله خود مطرح کرده و نوشته دولت اعلام کرده موضوع یک میلیارد دلار یک موضوع کوچک حسابداری است اما در جایی که دولت به دنبال مطرح کردن دولت الکترونیک، حسابداری به روز، ایجاد شفافیت مالی از طریق حسابداری الکترونیک و... است و این موضوعات در تمام دنیا نیز نهادینه شده، آیا موضوع کوچک حسابداری جای مطرح شدن دارد.

به نوشته پیمان فروزش سخنگوی کمیسیون اقتصاد مجلس در این مقاله دولت هنوز جوابی برای مصارف و هزینه کرد این یک میلیارد دلار ارائه نکرده است زیرا این موضوع که به این شدت حساسیت پیدا کرده ممکن است به طول انجامیدن جواب آن، تبعات اقتصادی- سیاسی و حتی اجتماعی به همراه داشته باشد. متاسفانه دولت مشکل و نقطه کور این مساله را حل نمی کند و حتی اعلام نمی کند مشکل کجاست و اعلام نکرده تخلف در کدام نقطه صورت گرفته که بتوان هرچه سریع تر مشکلات را حل کرد و برای جبران آن راه حل اندیشید.

 

بررسی روزنامه های تهران؛ پنجشنبه 31 اردیبهشت

بی بی سی:پنجشنبه 31 ارديبهشت 1388(21 مي 2009)

اعتماد، ایران، کیهان و رسالت تیترهای اول خود را به "آزمایش دومین موشک پیشرفته سجیل ۲" اختصاص داده اند.

اندیشه نو در عنوان اصلی خود از قول میرحسین موسوی از "مشارکت اقوام در اداره کشور" نوشته و مردم سالاری از زبان همین نامزد انتخابات نوشته "بنیاد حفظ و گسترش زبان های اقوام ایرانی را تاسیس می کنم" و آفتاب یزد از زبان مهدی کروبی نوشته "برنامه های من آن قدر خوب است که دولت برای اجرای آن شعار می دهد".

"مصلحت نیست رییس مجلس یا نهادها و افراد موثر نامزد معرفی کنند" تیتر ابرار است، جام جم با عنوان "نامزدها رنگ خود را شناختند" و روزنامه جمهوری اسلامی و حیات نو با "آغاز تبلیغات رسمی داوطلبان"، دنیای اقتصاد با "آرایش نهایی انتخابات" گزارش های انتخاباتی را منعکس کرده اند.

"انتقاد دری نجف آبادی از اقدام غیرقانونی دولت" تیتر اصلی سرمایه است و صدای عدالت با "انتقاد صریح دادستان کل از خلاف شرع های دولت نهم" همین موضوع را در صدر گزارش های خبری خود آورده است.

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به سفر یک هفته ای رهبر جمهوری اسلامی به استان کردستان نوشته اسلامی اندیشیدن و ایرانی بودن شکافی برای "قومیت" و "مذهب" باقی نگذاشته است که دشمنان بخواهند در درون آن علیه ملت سنگر بگیرند. تفرج صبحگاهی مقام معظم رهبری در ارتفاعات آبیدر - همانجا که در آغاز پیروزی انقلاب توپخانه قوای کفر و الحاد و نفاق برسر مردم سنندج آتش دشمنی و نفرت می‌ریخت - تصویری از امنیت و امان را در کردستان واتاب می‌داد. امنیتی که مورد رشک و حسد کردها در همسایگی‌ ما در عراق و ترکیه و ... است .

سردبیر رسالت با اشاره به مشخص شدن چهار نامزد ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان نوشته بی‌تردید همه نامزدها صالح‌اند. اما ملت باید اصلح را انتخاب کند. مقام معظم رهبری در سفر به کردستان معیارها و شاخص‌هایی را معرفی کردند که هر کس می‌تواند از میان این چهار نفر، مصداق نامزد خود را جستجو کند و در انتخابات آینده برحجم مشارکت بیفزاید.

صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته در این دوره علاوه بر تزاید تبلیغات نامزدها، هریک از آن ها انتظارات دیگری را منشاء آرا خود قرار داده اند که متاثر از عواملی است مثل این که مطالبات مردم حاصل وعده و وعیدها از یک سو و نوع عملکرد دولت نهم تحقق نیافته، و وضعیت کشور از جهات اقتصادی نه تنها توفیقی نداشته بلکه مشکلات مختلف در نتیجه سوء مدیریتها و تا حدودی هم اثرات سوء بحران اقتصادجهانی در کشور هویدا شده است.

به نوشته این مقاله تغییراتی که در دوران دولت فعلی داده شده نه تنها تاثیری در بهبود شرائط و وضعیت امور کشور نداشت بلکه موجب تنش و آشفتگی در نظام مدیریت اجرائی کشور شده، ثبات و امنیت اقتصادی را که از اصول پایداری دولتهاست به هم ریختنه و هر روز باتصمیمات مقطعی شرائط برای سرمایه گذاری از ریسک بیشتری برخوردار شد و این امر خصوصاً در سال اول دولت نهم موجب گریز سرمایه از کشور گردید.

سرمایه در سرمقاله خود سهام عدالت را به نقد کشیده و نوشته این برگه هایی که به عنوان سهام عدالت در دست مردم قرار می گیرد کاغذهای بی ارزشی است که ارزش سهام ندارد. معلوم نیست متعلق به چه شرکتی است و این سهام توسط چه گروه یا افرادی عرضه شده و کارگزاری سهام برعهده چه کسی است. بر این اساس باز هم مشخص نیست که سهامداران سهام عدالت چگونه باید از سهام مجموعه شان دفاع کرده و منافعشان را حفظ کنند.

صفائی فراهانی در این مقاله نوشته دولت اعلام کرد ۲۲ میلیون سهام عدالت توزیع کرده، یعنی ۲۲ میلیون نفر سهامدار سهام عدالت هستند. آیا اعلام شده این سهام مربوط به کدام شرکت هاست، این شرکت ها زیان ده هستند یا سودده و زمانی که تراز مالی سالانه شرکت ها مشخص نیست چگونه می توان سهام عدالت را یک سهام واقعی دانست؟ در نظر بگیرید با این شرایط چگونه می توان سود و زیان این شرکت ها را محاسبه کرده و دست آخر به هر سهامدار روستایی ۸۰ هزار تومان نیز پرداخت کرد.

معاون سابق وزارت اقتصاد نتیجه گیری کرده که سود سهام عدالت، سودی صوری است و تنها وسیله و ابزاری برای تحت الشعاع قرار دادن آرای عمومی در انتخابات است. در حالی که با این روش مردم به اعانه بگیر تبدیل می شوند.

سرمایه در گزارشی پیرامون صنایع نفت در چهار سال گذشته، درباره پروژه بزرگ گاز موسوم به پارس جنوبی نوشته این پروژه با تاخیرهای به وجود آمده در فازهای ۶، ۷ و ۸ فسخ یک جانبه قرارداد فازهای ۱۱، ۱۳ و ۱۴ از سوی شرکت های توتال، شل و رپسول تحت تاثیر فشارهای بین المللی، عدم توانایی جذب سرمایه گذاران خارجی، عدم توانایی و شرکت های داخلی در تهیه منابع مالی و همچنین تجهیزات موردنیاز و دانش پایین فنی این شرکت ها میلیاردها دلار خسارت و عدم النفع را نصیب پارس جنوبی کرد.

گزارشگر سرمایه پرسیده رئیس جمهور که از ۲۷۲ میلیارد درآمد نفتی سخن می گفت که طی این چهار سال عاید کشور شده است پس چرا باوجود این درآمد سرشار نفتی تمام پروژه های نفتی و گازی مشترک و غیرمشترک به واسطه عدم تامین منابع مالی با تاخیر مواجهند. پس چرا میزان بودجه سرمایه گذاری مناطق نفت خیز جنوب تا یک سوم کاهش پیدا کرده است، چرا کشوری مثل قطر برای سرمایه گذاری در پارس جنوبی ۷۰ میلیارد دلار اختصاص می دهد و ایران ۱۰ میلیارد دلار که پرداخت آن هم با شک و تردید همراه است.

در پایان گزارش آمده دولت نهم با نگاه و رویکرد هزینه ای به درآمد نفتی آخرین میخ های تابوت صنعت یکصد ساله نفت را کوبید. راه اندازی فازها با تاخیرهای طولانی و تحمل صدها میلیون دلار هزینه کار را به جائی رسانده که مسوولان در یک اقدام نمادین و تبلیغاتی پالایشگاه های این دو فاز را با پوشش تبلیغاتی گسترده به بهره برداری رساندند این در حالی بود که این پالایشگاه ها به دلیل آماده نبودن چاه های دریایی در عمل بلااستفاده هستند.

روزنامه جوان در سرمقاله خود به تحسین طرح دولت در مورد تقسیم اوراق مشارکت نفت بین مردم پرداخته و نوشته بنا به گفته كارشناسان تامين منابع مالى پروژه ها از طريق عرضه اوراق مشاركت يكى از تمهيداتى است كه مى توان برای تامین عدالت اجتماعی به كار گرفت چنان که اكبر تركان، معاون وزارت نفت سال گذشته گفت انتشار اوراق مشاركت و تدارك ضمانتنامه هاى شركت ملى نفت ايران براى سرمايه گذارى يكى از بهترين شيوه هايى است كه مى تواند در كنار تاسيس بانك صنعت نفت، به مشكلات موجود در زمينه تامين منابع مالى پايان دهد.

سرمقاله جوان از محمدمهدى مفتح، نماينده مجلس هم نقل کرده که گفته است انتشار اوراق مشاركت و عرضه آن در بين مردم براى تامين مالى پروژه هاى نفتى، يكى از بهترين راهكارهايى است كه علاوه بر تحقق مالى پروژه ها مى تواند عدالت اجتماعى را در قالب اين طرح به ارمغان آورد.'

روزنامه جمهوری اسلامی در تحلیل هفته خود نوشته دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اعلام اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان یک گام دیگر به روزهای حساس و سرنوشت ساز خود نزدیک شد. طبعا ورود به صحنه تبلیغات انتخاباتی و استفاده یکسان کاندیداها از فرصت های تبلیغاتی می تواند به اصلاح چهره رسانه ملی که تا امروز نتوانسته بی طرفی خود را نشان دهد موثر باشد.

به نوشته این روزنامه صدا و سیما به عنوان رسانه همگانی و ملی باید در روزهای باقیمانده تا انتخابات ۲۲ خرداد با فرصت سازی برابر برای کاندیداهایی که تابحال از این تریبون محروم بوده اند در تنویر افکار عمومی و تشریح برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری نقش آفرینی کرده و با عوام زدگی که معمولا در این ایام به سراغ افکار عمومی می آید مقابله کند.

سرمقاله آفتاب یزد با اشاره به تبلیغات رسانه های هوادار دولت درباره اختلافات درونی اصلاح طلبان پرسیده واقعاً شعار چند دانشجوی حامی موسوی در حضور کروبی، اهمیت بیشتری دارد یا عباراتی که در یک سال اخیر توسط حامیان قبلی و فعلی احمدی‌نژاد مطرح شده است؟! حتی اگر در میان طرفداران دو کاندیدای اصلاح طلب اختلافاتی وجود داشته باشد آیا این اختلافات با آنچه که توسط اصولگرایان حامی و منتقد احمدی‌نژاد و چهره‌های سرشناس آن جناح نسبت به رئیس دولت نهم بیان می شود قابل مقایسه است؟

به نوشته سردبیر آفتاب یزد وقتی یک نفر- که مشخص نیست از ابتدا حامی موسوی بوده یا او هم وظیفه‌ای برای خدمت به رقیب اصلی موسوی به عهده داشته است - مچ‌بند خود را باز می‌کند، اقدام او تا این حد موجب خوشحالی دل شکستگان آنطرفی می‌شود. اما هیچ کس از چند وزیر دولت نهم و ده‌ها سیاستمدار سرشناس و حامیان شناسنامه‌دار احمدی نژاد سخن نمی‌گوید که او را رها کرده و در را‌س منتقدان او قرار گرفته‌اند.

در آخر این مقاله به طعنه آمده راستی آیا بهتر نیست دوستان آنطرفی، به جای کشف "مچ‌بند باز شده" یک مدعی طرفداری از موسوی، به دنبال سر و سامان دادن به "مچ‌های باز شده"‌ای باشند که قاعدتاً افشاگری‌های جدید آنها در سه هفته آینده، بسیاری از معادلات را برهم خواهد زد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۳ خرداد

بی بی سی:يكشنبه 3 خرداد 1388(24 مي 2009)

''بازار انتخابات ریاست جمهوری داغ شد" عنوان بزرگ روزنامه جمهوری اسلامی است، "ماشین انتخابات شتاب گرفت" در پیشانی دنیای اقتصاد نشسته، "رای ندادن برنده ندارد" به نقل از رییس مجلس خبرگان عنوان فرهیختگان است و "خط و نشان احمدی نژاد برای رقیبان" تیتر گزارش اصلی روزنامه خبر.

"بدون آزادی کشور می میرد" تیتر اول روزنامه کلمه سبز است که گزارشی از مراسم سالگرد دوم خرداد را منعکس کرده، صدای عدالت "هفت برنامه اقتصادی میرحسین موسوی" را مهم دیده، حیات نو از "سه برنامه اقتصادی موسوی برای نجات اقتصاد ایران" نوشته و سرمایه با عنوان "آزادی لبریز شد" عکسی از مراسم شب گذشته سالگرد دوم خرداد را در صدر گزارش های خبری خود آورده است.

"حضور گسترده داشته باشیم تا عده ای را به کما ببریم" به نقل از مهدی کروبی در پیشانی صفحه اول آفتاب یزد نشسته، اعتماد "کرباسچی نامزد معاون اولی کروبی" را با اهمیت دیده و اعتماد ملی "غلامحسین کرباسچی معاون اول مهدی کروبی" را تیتر اول خود کرده است.

ابرار از زبان محمود احمدی نژاد نوشته "تورم ۲۵ در صدی با سیاست های دولت ارتباطی ندارد"، رسالت در عنوان اصلی خود از افتتاح "بزرگ ترین کارخانه نورد ورق فولاد خاورمیانه در ایران" داده و ایران روزنامه دولت خبر از " انتقال وام ۲۵ میلیون تومانی به خریداران مسکن" داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته طیف حامیان القاعده و طالبان در عربستان با شاهزادگان سعودی نیز در تضاد و تقابل هستند و احتمال دارد که روزی شاهد نقش آفرینی آشکارتر آنها برای کسب قدرت در ریاض باشیم . اگر این حادثه رخ دهد در واقع عربستان دومین حامی طالبان و القاعده است که سرمایه گذاری در این زمینه دقیقا به زیان خودش تمام شده است . فصل مشترک تمامی این حوادث اینست که طالبان و القاعده ظاهرا از مدار تنظیمی خارج شده اند .

نویسنده این مقاله ادعا کرده در بازیهای سیاسی ـ امنیتی مرتبط با القاعده و طالبان کمتر کسی در ریاض واشنگتن اسلام آباد و کابل صادقانه حرف دلش را می زند. نواز شریف از خطر طالبان سخن می گوید و هشدار می دهد و حال آنکه نزدیکترین مناسبات را با آنها دارد و به نظر می رسد بهترین مهره برای تحقق خواسته های طرفین در تعامل با طالبان باشد. واشنگتن هم از خیز تهاجمی طالبان در پاکستان بیشترین بهره ها را می برد و دعوت از ریاض برای همراهی در سرکوب طالبان هم با این هدف عنوان شده که طرفهای بیشتری را در ماجرای طالبان درگیر سازد و چنین وانمود کند که گویا واشنگتن در صف مقابل طالبان ایستاده است.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد اگر اینچنین باشد اظهارات اخیر رئیس دولت نهم را بایستی بهترین تبلیغ برای دولت هشتم - دولت خاتمی - دانست زیرا نشان می دهد اولاً برخلاف ادعای برخی حامیان احمدی نژاد، در دولـت همین امر موجب عصبانیت دشمنان شده است. ثانیاً همین اظهارات نشان می‌دهد که آرایش‌گران دشمن، علیرغم ۱۵ بار به کارگیری لوازم آرایش خود ، نتوانسته‌اند چهره منطقی که خاتمی از ایران ترسیم کرده بود را تخریب و زمینه حمله به ایران را فراهم نمایند.

در ادامه این مقاله به طعنه آمده آقای احمدی‌نژاد می‌داند که در دوره اخیر، چند قطعنامه علیه ایران به تصویب رسید که همه آنها نیز از حمایت روسیه و چین به عنوان خوش اقبال‌ترین کشورها در روابط خارجی دولت نهم برخوردار بوده است. همچنین کشورهایی همچون اندونزی که به تعبیر احمدی‌نژاد، یک لحظه روابط با آنها به صدها سال رابطه با کشورهای بزرگ ترجیح دارد نیز لوازم التحریر خود را به دست گرفتند و به همراه هند به نفع ادعای دشمنان ایران، رای دادند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته یکی از رسالت های حاکمیت دینی در زمان انتخابات توزیع عادلانه و منطقی امکانات تبلیغاتی و رسانه ای است. این در حالی است که چنین امکانی در لیبرال دموکراسی کمتر محقق می شود. تفوق رسانه ای برخی نامزدها و پروپاگاندای بی رحم در انتخابات مختلف غرب یکی از آسیبهای جبران ناپذیر دموکراسی است. در ایام انتخابات در لیبرال دموکراسی، پروپاگاندای تبلیغاتی بی رحمانه شخصیتها را ترور می کند و هیچ ردپا و اثر انگشتی از خود به جا نمی گذارد.‌

به نظر نویسنده سرمقاله این روزنامه ابتکار عمل صدا و سیما در برگزاری مناظره های رو درروی نامزدها برای اولین بار، حکایت از آن دارد که اساسا نظام اسلامی معتقد است مردم را باید وارد فضای تفکر، نقد و داوری کرد. تجربه کشورهای مردمسالار نشان داده است که با رشد عقلانی جوامع، رفتار انتخاباتی شهروندان به گزینشهای غیر احساسی و برنامه محور متمایل می شود و روز به روز بر حجم آراء خاکستری و کسانی که تا روز آخر تصمیم نمی گیرند، افزوده می شود.

محمد علی جهانی پور در سرمقاله صدای عدالت نوشته اخیرا تمامیت خواهان برای پوشاندن آنچه در این ۴ سال در راستایی غیر از منافع ملی انجام داده اند از واژه تخریب استفاده می کنند. اگر کسی بگوید یک میلیارد دلاری که طبق گزارش دیوان محاسبات در جریان تفریغ بودجه گم شده به کجا رفته و دولت باید پاسخگو باشد از منظر آنها تخریب محسوب می شود، در حالی که دولتمردان فعلی بزرگترین تخریبگران تاریخ انقلاب بوده اند و در این ۴ سال دو اصل مهم برای پایداری نظام تخریب شد. قانون و مردم.

به نوشته این مقاله نتیجه عملکرد دولت این بوده که هم اکنون حداد عادل و لاریجانی روسای قبلی و فعلی مجلس در فاصله حدود ۱۸ روز مانده به انتخابات حاضر نیستند صراحتا از احمدی نژاد حمایت کنند. استبداد رای نه تنها در اقتصاد داخلی و سیاست خارجی بلکه در تعامل با مجلس اصولگرا هم مشهود بود. مقابله با مصوبات قانونی چیزی جز تخریب قانون نیست و اگر بگوییم تمام مشکلات سیاسی و اقتصادی ما در این سالها از همین تخریب قانون به وجود آمده چیزی به گزاف نگفته ایم.

احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به اضافه حقوق ها و پاداش ها و پرداخت های این ماه های دولت نوشته هیچ‌کس با بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان، بازنشستگان، روستاییان و عشایر و گروه‌های کم‌درآمد شهری و روستایی مخالف نیست. ولی شیوه‌هایی از این دست، تبعاتی برای اقتصاد ایران دارد و در میان‌مدت تاثیراتی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت که می‌تواند تاثیر معکوس بر بهبود وضعیت درآمدی و نیز رشد و توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

به نظر این اقتصاددان یکی از نخستین پیامدهای افزایش‌های این گونه رشد میل به مصرف در این گروه‌های درآمدی است. در شرایط رکود کنونی اقتصاد، البته افزایش میل به مصرف تاثیراتی موقتی و زودگذر روی بهبود عملکرد اقتصادی دارد و اما از آن مهم‌تر تاثیراتی در شکل‌گیری الگوی مصرفی دارد که با توجه به سیاست تثبیت ارزی می‌تواند به‌شدت ضدمولد باشد.

نکته‌ بعدی آن است که افزایش شدید هزینه‌های عمومی‌در ماه‌های نخست سال پیامدهای محدودکننده شدیدی روی استمرار هزینه‌های عمومی‌در ماه‌های بعدی خواهد گذاشت.

در پایان این مقاله آمده بدون تردید هزینه‌های جاری دولت از انعطاف چندانی برخوردار نیست که طی ماه‌های بعد امکان کاهش آن وجود داشته باشد. از این رو، بیشترین آسیب ناشی از هزینه‌هایی که به‌سرعت طی هفته‌های اخیر در اقتصاد ایران انجام می‌شود، بر روی هزینه‌های عمرانی اقتصاد خواهد بود.

عباس عبدی در مقاله ای در اعتمادملی نظریه جدا کردن درآمد نفت از دست دولت را مطرح کرده و نوشته هنگامی که دولتی دارای درآمدهای هنگفتی نفتی است، درآمدها را در جهت منافع خودش خرج می‌کند منافع خودش هم خریدن مردم است. این درآمدها صرف اموری مانند توزیع سیب‌زمینی و پول بین مردم می‌شود. در این فضا بیشتر افراد به جای اینکه کارگزار ملت باشند، مزدور دولت خواهند بود و مزدور دولت فقط منافع مقامات بالاتر خود را تامین می‌کند و نه منافع ملت را و اگر بخواهد کوچک‌ترین انتقادی انجام دهد، وی را از سیسستم بیرون می‌گذارند.

به نظر نویسنده اصلاح طلب این مقاله اگر مغازه‌ای بروید که جنس رایگان توزیع می‌کند هر جنس و با هر کیفیتی را که عرضه کند، مجبور به گرفتن آن هستید اما این خیرات در واقع پول ماست که به این شکل به ما برگردانده می‌شود. به هر حال با جسارتی که در مطرح کردن طرح فروش سهام برای اولین بار در ایران پیدا شده است، ممکن است نواقصی را داشته باشد ولی این شروع می‌تواند گام مثبتی باشد.

اعتماد در گزارشی نوشته به دنبال آلودگی های خزر و مرگ ومیر فک های این دریاچه، این بار از آلوده شدن شدید سواحل دریای خزر و احتمال محدودیت شنا در پنج شنا گاه خزر، خبر رسیده است.

بر اساس گزارش این روزنامه شناگاه های خزر آباد ساری، محمود آباد، بندر ترکمن، بندر گز، کیاشهر، انزلی و آستارا در شرایط آلوده قرار دارند و سازمان حفاظت محیط زیست از فهرست شناگاه های آلوده شمال کشور خبر می دهد که با شروع فصل تابستان و استفاده گردشگران از این سواحل، امکان تهدید شناگران دیده می شود.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به نقد سخنان اخیر رییس جمهور پرداخته و با اشاره به جمله ای از احمدی نژاد که گفته "دشمن در زمان تنش زدایی دولت قبل، ۱۵ بار علیه ایران آرایش حمله گرفت" نوشته به فرض دقت و صحت کامل این ادعا، باید آن را نشانه موفقیت دولت پیشین دانست که آرایش دشمن را ناکارآمد کرده است. زیرا دشمن، همیشه به دنبال ایجاد زحمت برای ایران بوده است. این ادعایی است که حامیان احمدی‌نژاد در پاسخ منتقدان او بیان می کنند.

 

بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه 5 خرداد

بی بی سی:سه شنبه 5 خرداد 1388(26 مي 2009)

"با آمریکا چه کنیم" تیتر اول روزنامه فرهیختگان است، "پیشنهاد مناظره با اوباما در سازمان ملل" عنوان اصلی روزنامه ایران و کیهان این سخن رهبر جمهوری اسلامی را در صدر عناوین خبری خود آورده "افراطی گری ساخته غرب دامن خود آمریکا را گرفت".

"قالیباف: محسن هاشمی دخالت نکند" تیتر اصلی روزنامه خبر است و "کره شمالی با دومین آزمایش هسته ای دنیا را بهت زده کرد" عنوان اول روزنامه جمهوری اسلامی.

"این دولت تا مرداد ماه هست چرا در تیرماه پول خرج نمی کند" به نقل از حسن روحانی عضو شورای عالی امنیت ملی تیتراصلی آفتاب یزد است، "آمار بانک ها درست نیست" به نقل از وزیر اقتصاد عنوان اول روزنامه سرمایه و "بیست و پنج پرسش از رییس جمهور آینده" تیتر دنیای اقتصادست.

"مردم به دلیل مدیریت خوب طعم فقر را در زمان جنگ نمی چشیدند" به نقل از علی اکبر ناطق نوری رییس سابق مجلس در پیشانی اخبار ابرار نشسته، "ياشاسين ‌آذربـايجان - ياشاسين ‌مير‌حسـين" تیتر حیات نو است و " حکومت ديني بدون محتواي ديني بدتر از لا ئيک است" به نقل از میرحسین موسوی در صدر اخبار مردم سالاری آمده است.

رسالت با جمله "احمدي‌‌نژاد اصلح است به او راي مي‌دهم" نظر آیت الله مهدوی کنی را تیتر اول خود قرار داده است.

کیهان نوشته دستگاه قضایی باید دراین جهت جدی تر با تخریب ها برخورد نماید ولی به نظر می رسد تنها با قانون نمی توان جلوی بداخلاقی های انتخاباتی را گرفت؛ اما ً مردم نیز با طرد نامزدها و جریان های حامی آنها که به تخریب های انتخاباتی روی آورده اند نقشی بی بدیل دراین راه ایفا خواهند کرد و درس عبرتی به آن دسته از احزاب و تشکل های سیاسی می دهند که تمام سعی و تلاششان دراین است که از طریق متوسل شدن به بداخلاقی ها و تخریب ها طرفی ببندد.

به نوشته این روزنامه معمولا در بسیاری از کشورهای دنیا تبلیغات انتخاباتی با نوعی بزرگ نمایی و اغراق و غلو در طرح شعارها و برنامه ها و گاه تخریب رقیب آمیخته است. اما در نظام جمهوری اسلامی از آنجایی که نامزدهای انتخابات می بایست مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی و موازین مذهبی باشند و از سویی دیگر تایید شورای نگهبان را یدک می کشند و بنابراین صالح شناخته شده اند انتظار می رود غلو و بزرگ نمایی در گفته ها و اظهاراتشان به چشم نخورد.

رسالت در سرمقاله خود نوشته كسي مي گفت سرنوشت تلخ و محتوم دموكراسي ليبرال، ابتذال است و شاهدمثالش راي آوردن امثال جرج بوش لوده، ساركوزي و برلوسكوني بوالهوس، رايس، مركل و ليوني و ديگراني است كه امروز زمام امور را در غرب به دست گرفته اند. وي با مقايسه اولين ميوه هاي دموكراسي غرب مثل آبراهام لينكلن، وينستون چرچيل، اتو فون بيسمارك و ... با منتخبين امروز ليبرال دموكراسي در قرن بيست و يكم نتيجه گرفت كه حباب ليبرال دموكراسي تركيده و ابتذال، غرب را فرا گرفته است.‌

نویسنده سرمقاله رسالت با این مقدمه به نوشته ای در روزنامه متعلق به میرحسین موسوی نامزد ریاست جمهوری پرداخته که در آن به پخش پول و هدایای دولتی بین مردم و خرید رای آنان اشاره شده بود.

صالح اسکندری این نوع نوشته ها را لودگی و دارای ادبیات خارج از عرف خوانده و نوشته قبول این که ايدئولوژي دنياي غرب با چنين فرجام مشمئز كننده اي روبروست كمي دشوار است اما در عين حال اين ادعا كه ابتذال در تمام ساحات سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي سرنوشت محتوم ليبرال دموكراسي است قابل تامل و تاني است.‌

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته كساني كه گرفتار كوته بيني بي مبالاتي هاي فكري و عدم شناخت معيارهاي صلاح و فساد هستند و گرفتاري هاي مادي آنها را به اسارت خود در آورده چگونه مي توانند به تشخيص اصلح موفق شوند اين توفيق فقط زماني حاصل خواهد شد كه انسان خود را از قيد و بندها رها كند و صلاح و فساد را به درستي بشناسد.

به نوشته این مقاله جامعه ایران هنوز به نقطه اي نرسيده كه همه آحاد آن از چنين تشخيص دقيقي برخوردار باشند و بتوانند نفس خود را از آفاتي كه در اين عرصه وجود دارد مصون نگهدارند ولي صالحان جامعه اگر همت كنند و با گفتار و كردار خود براي بالا بردن آگاهي ها تلاش كنند به زودي به چنين نقطه اي خواهيم رسيد. ما بايد انگيزه هاي استفاده از حق انتخاب را كه به حضور حداكثري در انتخابات منجر مي شود و انتخاب اصلح را كه به تحقق پيشرفت و عدالت منتهي مي شود را در جامعه خود به يك فرهنگ تبديل كنيم.

جهانبخش خانجانی در مقاله ای در اعتماد به روش صدا و سیما در انتخابات پرداخته و نوشته براي مقابله با اين ترفند رسانه ملي و ارگان هاي دولتي، مي توان از ابزار مدرن همچون سايت ها، وبلاگ ها، اي ميل، اس ام اس يا تبليغات چهره به چهره و ارتباطات رودررو استفاده کرد.هرچند بايد اعتراف کرد اين روش ها هيچ کدام به گستردگي و فراگيري رسانه ملي نيست.

نویسنده مقاله اعتماد سپس به اهمیت نظرسنجی ها پرداخته و نوشته مردم در انتخاب کانديداي مورد نظر تصميم خود را مي گيرند اما آنچه در نظرسنجي ها بيان مي کنند به دلايلي که عنوان شد، متفاوت از تصميمات نهايي شان است. اما نظرسنجي ها صد درصد هم غلط نيست اما مردم به جهت اينکه اين نظرسنجي ها از سوي ارگان هاي دولتي است يا دخالت هاي سازمان يافته نهادهاي دولتي در آن تاثير دارد، تصميم شان را پنهان کرده و نظر خود را به صورت شفاف ابراز مي کنند.

به نظر این فعال سیاسی تا چند روز قبل از انتخابات نظرسنجي ها از اطمينان بالايي برخوردار نيستند. طبيعي است در جامعه يي که هنوز نهادهاي مدني و عرصه عمومي رشد و قوام پيدا نکرده رفتار اجتماعي و سياسي مردم هم غيرمعمول است و مشارکت سياسي بعد نظامي گري و امنيتي به خود مي گيرد.حضور نظاميان در عرصه فعاليت هاي سياسي و انتخاباتي يکي از نشانه هاي عدم رشديافتگي سياسي است.

مقاله ای در اعتماد به بررسی روابط ایران با جزیره ای به نام سنت وینسنت و گرنادیس اختصاص دارد که رییس دولتش چندی پیش به ایران آمد و از کمک های مالی دولت ایران تشکر کرد به نوشته این مقاله وقتي جيب دولت رانتي، از درآمدهاي نجومي ناشي از ثروت هاي بادآورده و خدادادي (مانند نفت و گاز) آکنده باشد، قابل پيش بيني است که با ذره بيني در دست، مناسبات با کشورهايي که اينجا و آنجاي جهان، پراکنده اند، محقق شود و رو به فزوني گيرد. کسي هم نخواهد بود که حاصل اين همه آمد و شد و هزينه هاي استقبال و ميزباني چیست.

به نظر مرتضی کاظمیان در اين روزهاي تبليغات براي انتخابات خوب است براي افکار عمومي، اهميت و ضرورت این روابط توضيح داده شود. آن روستانشين درگير هزار و يک مشکل، يا فلان کارگر و جوان جوياي کار در شهرستان را هم مي توان با سفري يا يکي دو چک پول اهدايي، براي زماني راضي و آرام نگه داشت و کسي نخواهد پرسيد که با کمک هاي اهدايي به امثال سنت وينسنت و گرنادينس چند کارگاه را مي شد راه اندازي و تجهيز کرد و دست چند بيکار و خانواده محتاج ايراني را گرفت.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته كانديداهاي انتخابات دهمين دوره رياست‌جمهوري ضمن توجه اكيد به اين بسته پيشنهادي فعالان اقتصادي و اعتناي كامل به مفاد آن، مي‌توانند رفتاري مدني نشان داده و ديدگاه رسمي خود را درباره ماهيت اين بسته پيشنهادي به شهروندان و فعالان اقتصادي عرضه كنند.بخش خصوصي نيز نبايد صدور يك بيانيه را پايان كار تلقي كرده و همه چيز را تمام شده بداند.

به نوشته این مقاله در بسته پيشنهادي بخش خصوصي مسائل بسيار مهم و درستي گنجانده شده است كه دست برداشتن نهاد دولت از تعيين نرخ سود دستوري از مهم‌ترين آنها به حساب مي‌آيد. اگر دولت فعلي و دولت‌هاي قبلي فقط به همين يك خواسته فعالان بخش خصوصي توجه مي‌كردند، دردسرهاي عظيم امروز در اقتصاد بسيار كمتر مي‌شد. يكي از پيشنهادهاي بسيار مهم ديگر در اين بسته پيشنهادي عدم واگذاري اجراي طرح‌هاي عمراني به سازمان‌ها، شركت‌ها و موسسه‌هاي دولتي و شبه‌دولتي است كه در سال‌هاي اخير برخلاف اين عمل شده است.

سرمایه در سرمقاله خود با اشاره به رد آمار بانک مرکزی توسط وزیر اقتصاد نوشته در حالی که برخی کارشناسان اقتصادی، آمارهای اعلام شده از سوی دولت را درست نمی دانند و به موقع نمی توان از آمار واقعیات اقتصادی مطلع شد در نتیجه امکان برنامه ریزی و اتخاذ راهکارهای درست فراهم نمی شود، در درون دولت نیز برخی مسوولان دولتی نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی دستگاه های اجرایی انتقاد وارد کرده و معتقدند آمارها با واقعیات موجود متفاوت است.

نویسنده این مقاله نمونه دیگر از وزیر کار و امور اجتماعی آورده که در واکنش به نرخ بیکاری اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران اعلام کرده اگر نرخ مشارکت اقتصادی را بیش از نرخ مشارکت محاسبه شده توسط مرکز آمار در نظر بگیریم نرخ بیکاری بیش از آن چیزی خواهد بود که مرکز آمار اعلام کرده است.

سرمایه در گزارشی نوشته براساس یک قانون نانوشته، ناشران کتاب های شعر نمی توانند تصویر شاعر را روی جلد کتاب چاپ کنند. البته آنطور که ناشران می گویند صورت شاعران مرده می تواند روی کتاب هایشان ظاهر شود ولی به کار بردن تصویر شاعران زنده برای معرفی کتاب هایشان امری ممنوع شمرده می شود.

گزارشگر سرمایه تاکید کرده معلوم نیست چنین قاعده نانوشته ای از کی و با چه استدلالی به اجرا درآمده است اما از یکی دو ناشر کتاب های شعر که پرس وجو کردیم متوجه درستی خبر شدیم و هر چه می شنیدیم بر حیرت مان می افزود. ناشری که از دغدغه بدتر شدن اوضاع نشر خود نخواست نامش برده شود، گفت: چرا اینقدر تعجب می کنید؟ طوری چشمتان گشاد می شود که انگار دارم دروغ می گویم. بله، درج تصویر شاعر زنده روی جلد ممنوع است بنابراین تصویر محمدعلی سپانلو، محمد شمس لنگرودی، فرشته ساری، علی عبداللهی، محمد حقوقی و هر شاعر زنده ای که وجود داشته باشد نمی تواند روی جلد کتاب هایشان بیاید.

 

مرور روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 6 خرداد

بی بی سی:چهارشنبه 6 خرداد 1388(27 مي 2009)

"مشکل مسکن بدون همکاری دولت و ملت حل نمی شود" تیتر اول روزنامه ابرار است که آن را به نقل از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، آورده و روزنامه ایران از قول او جمله "حتی یک سند برای ویژه خواران امضا نمی کنم" را برگزیده است.

رسالت در تیتر اصلی خود از قول آیت الله مهدوی کنی نوشته "احمدی‌نژاد بهترین فرد برای ریاست جمهوری است"، صدای عدالت عنوان اصلی خود را به سخن محسن رضائی اختصاص داده که گفته " صندلی ریاست ‌جمهوری، توهم مدیریت جهان را ایجاد کرده است"، سرمایه از قول منقدان رییس جمهوری نوشته اند "ظرفیت مترادف تولید نیست" و مردم سالاری هم از قول میرحسین موسوی نوشته "نباید بین نسل جدید و اندیشه های نو دیوار کشید."

کیهان در عنوان گزارش اصلی خود "فریب انتخاباتى در پوشش صیانت از آرا" به کسانی که پیشنهاد مراقبت از آرا را داده اند حمله برده و "راه اندازی کاروان‌ تبلیغاتی ممنوع است" تیتر اصلی جام جم است.

روزنامه جمهوری اسلامی از زبان سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، نوشته "ارتش اسرائیل را در صورت حمله به لبنان نابود می کنیم"

کیهان در گزارش اصلی خود نوشته تشکیک در سلامت انتخابات همواره جزو پروژه های ثابت دشمنان نظام جمهوری اسلامی بوده است. در این سال ها حتی یک انتخابات را نمی توان به یاد آورد که جریان های بیرونی پس از برگزاری ، نظام را متهم به دخالت فراقانونی در آن نکرده و برای مخدوش جلوه دادن آن تلاش ننموده باشند. طی سال های گذشته اما اتفاق جدیدی رخ داد و آن هم این است که برخی از گروه های داخلی نیز به جمع اتهام زنندگان به نظام در مورد سلامت انتخابات اضافه شده اند.
به نوشته گزارش اصلی کیهان، در واقع به لحاظ تاریخی، آغاز موج تشکیک درباره سلامت انتخابات با رویگردانی مردم از اصلاح طلبان و یقین آنها به اینکه دیگر قادر نخواهند بود در یک رقابت دموکراتیک و با اتکا به رای مردم وارد ساختار حاکمیت شوند، مقارن بوده است.

رسالت در سرمقاله خود نوشته مردم میدانداران اصلی انتخابات هستند. البته وقتی از مردم به عنوان میداندار انتخابات سخن می‌گوییم ذهن و فکر ما به سوی جمع محدودی از افراد و گروههای اجتماعی و طبقاتی با فلان تیپ و ظاهر و بهمان اندیشه و ذهنیت در پایتخت و دیگر شهرها نرود. قدری باید چشمها را بازتر کرد و با دیدی وسیعتر به فضای فکری و روحی جامعه نگریست، همه مردم را باید دید!

نویسنده سرمقاله رسالت با انتقاد از منقدان دولت پرسیده پس تفاوت ما با نظامهای سیاسی غیردینی و رقابتهای انتخاباتی مبتنی بر شیوه‌های ماکیاولیستی که در مغرب زمین رایج است، در چیست؟ آیا رواست که یک انتخابات با این همه هزینه مواجه شود؟ مسابقه در تخریب، شایعه‌افکنی، ایهام آفرینی و مبهم‌گویی در برخی موضوعات و مسائل جاری کشور، که تامل در خصوص آنها تنها در حوزه‌‌های کارشناسی شایسته و بایسته است .

آفتاب یزد در مقدمه سرمقاله خود نوشته کـسانی که اظهارات احمدی‌نژاد را در ماه‌های پایانی سال ۸۳ و سه ماهه اول سال ۸۴ تعقیب می‌کردند می‌دانند او و حامیانش در آن دوران، نه تاکید ویژه‌ای بر بعضی راهکارهای فعلی خود در موضوع هسته‌ای داشتند، ‌ ‌نه از هولوکاست سخن می گفتند، نه برای دختر واکس زن بولیویایی دلسوزی می کردند و نه از اینکه یک کودک در آمریکای لاتین، نام رئیس جمهور ایران را حفظ باشد احساس غرور می نمودند. اما اکنون چهار سال است که این مسائل به اغلب سخنرانی های رئیس جمهور و حامیان وی راه یافته است.

سردبیر آفتاب یزد بشارت داده دولت به سرعت مشغول حل بسیاری از مشکلات مزمن می باشد. قانون نظام هماهنگ که عدم اجرای آن از زمان تصویب تاکنون ‌موجب اعتراضاتی شده بود به سرعت درحال اجراست، بسیاری از مانع‌تراشی‌های سالیان گذشته در برابر پرداخت وام ازدواج به جوانان برطرف شده، در مورد احکام حقوقی فرهنگیان و مطالبات معوق آنها اقدامات پسندیده‌ای انجام شده ، تقاضای دانشجویان برای دریافت عیدی، مورد پذیرش قرار گرفته است و نهایتا رئیس‌جمهور در هفته‌های پایانی ریاست جمهوری خود، دستور داده است که لیست زندانیان بدهکار در اختیار او قرار گیرد تا در اولین جلسه هیئت دولت، تسهیلات مناسبی برای حل مشکل این افراد- که ۸۶ درصد زندانیان هستند- تصویب شود.

سرمقاله آفتاب یزد نتیجه گرفته همه اینها نشان می‌دهد احتمالا در دو ماه آینده، بسیاری از کارهای بر زمین مانده، سامان خواهد یافت و لذا کاندیدایی که مردم برای "تغییر" به او رای می‌دهند بلافاصله پس از تحویل گرفتن ریاست جمهوری از احمدی‌نژاد، می‌تواند با آسودگی خیال، بسیاری از وعده‌های خود را اجرا کند.

کسری نوری در سرمقاله صدای عدالت ضمن اشاره به گوبلز، مسئول تبلیغات حکومت آلمان نازی، به تبلیغات و آمار نادرستی که توسط دولتمردان منتشر می شود اشاره کرده و نوشته تردیدی نیست که ساحت جناب احمدی‌نژاد از هر ادعای بی‌پایه‌ای مبرا است و اگر هم خطا و لغزشی در کار باشد احتمالا ناشی از اطلاعات نادرستی است که به ایشان داده می‌شود.

سردبیر صدای عدالت تاکید کرده باور اینکه مردم دنیا کار و زندگی‌شان را رها کرده‌اند و برای به هوا رفتن ماهواره امید شیرینی پخش کرده‌اند، از همان قسم ادعاهایی است که از درونش داعیه اداره جهان درمی‌آید، آن هم در شرایطی که در کار خودمان مانده‌ایم!

این روزنامه نگار اصلاح طلب در ادامه می نویسد، رئیس محترم جمهور که اتفاقا فارغ‌التحصیل مهندسی‌اند و احتمالا اهل حساب و کتاب، قطعا باید با وسواس بیشتری به برخی آمار و ارقام نظاره کنند. ایشان هرچند که خود اهل ساخت و ساز نبوده‌اند اما بحمدالله در کابینه‌شان هستند بزرگوارانی که دستی در بساز و بفروشی‌ و ساخت و ساز دارند و می‌توانند به ایشان بگویند مثلا ساخت یک آپارتمان چهار طبقه تک واحدی با مساحت هر واحد ۶۰ متر چقدر زمان می‌برد؟ یک‌سال؟ آخر بزرگوار چطور ممکن است این همه ساخت و ساز، کارخانه‌های تولید سیمان، مجتمع‌های تولید فولاد، پتروشیمی، افزایش تولید و رونق اقتصادی، فقط و فقط در طول چهار سال اتفاق افتاده باشد؟

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته چهار سال از عمر دولت نهم می گذرد و زمان مناسبی فرا رسیده است تا افکار عمومی با تامل بر کارنامه دولت و عدم تحقق وعده هایی همچون "بهبود اوضاع معیشتی و رنگین ساختن سفره های مردم" به استمرار و یا اصلاح شرایط کنونی رای دهند. چه این دیدگاه و اینگونه استدلال های نخ نما شده نشان می دهد که اگر برای یک دوره دیگر هم هدایت قوه مجریه را به دست گیرند، باز هم گشایشی بر تنگناهای کنونی ایجاد نخواهد شد.
به نوشته یوحنا نجدی در این مقاله با گسترش راه های اطلاع رسانی همچون اینترنت و فضای مجازی و همچنین تجربه سال های عصر اصلاحات و اصولگرایی، اینک رای دهندگان و بویژه طبقه متوسط شهرنشین به سادگی و توده وار در پای صندوق های رای حاضر نخواهد شد و برای کنش سیاسی خود، به دلایل عقلانی و واقع بینانه ای نیازمند است. از این رو، استدلال هایی که این روزها از اردوگاه اصولگرایان به گوش می رسد و دوره دیگری را برای تحقق اهداف زمین مانده خود طلب می کنند، نه تنها دعوتی برای حضور مردم در پای صندوق های رای نیست بلکه از شور سیاسی و نشاط انتخاباتی خواهد کاست.

کیهان خبر داده جزئیات نحوه مشارکت مردم در پروژه های نفت و گاز و درخواست برای انتشار ۳/۱۲میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی و ریالی به منظور سهیم کردن مردم در تامین مالی توسعه فازهای پارس جنوبی اعلام شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به این که سهیم شدن ایرانیان سراسر دنیا در نفت و گاز، جسارت دولت نهم است و تاکنون هیچ دولتی شجاعت این اقدام را نداشته، افزود: اولویت وزارت نفت برای استفاده از منابع مالی جمع آوری شده از انتشار این میزان اوراق مشارکت، توسعه فازهای پارس جنوبی است.
به نوشته اعتمادملی جمعی از اقتصاددانان و مدیران عالی‌رتبه اقتصادی بعد از تحقیق اعلام کرده‌اند درآمد حاصل از نفت و گاز صادراتی صرفا جهت توسعه زیرساخت‌ها و هزینه‌های عمومی کشور در نظر گرفته می‌شود و نفت و گاز مصرف داخلی تحت کنترل و نظارت یک شرکت عمومی که تمامی افراد بالای ۱۸ سال سهامدار آن می‌باشند، اداره می‌گردد. درآمد حاصل از این واگذاری به صورت ماهانه یا هر سه ماه یک بار به افراد ذی نفع پرداخت می‌گردد.
به گزارش خبرنگار اعتماد ملی کارشناسان و مدیران ستاد مهدی کروبی معتقدند بر مبنای قیمت فعلی نفت ایران به صورت تقریبی می‌توان هر ماه به هر ایرانی بالای ۱۸ سال به عنوان سهامدار مبلغی معادل هفتاد هزار تومان پرداخت کرد. این رقم تقریبی بر مبنای قیمت کنونی نفت ایران محاسبه شده است.

مجتبی خسروتاج در سرمقاله سرمایه با عنوان "پتروشیمی غیرنفتی نیست" نوشته محمود احمدی نژاد در اولین برنامه تبلیغاتی خود در صداوسیما رشد صادرات را در دولت نهم سه برابر اعلام کرد این در حالی است که براساس آمارگمرک ایران، صادرات غیرنفتی با احتساب محصولات پتروشیمی و بدون میعانات گازی در چهار سال اخیر تا ۱/۱۸ میلیارد دلار بوده است که نشان می دهد رشد صادرات در دولت نهم ۷/۱۷ تا ۸/۲۳ درصد بوده است که بخش عمده ای از این رشد صادرات نیز ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی است.
این کارشناس اقتصادی نوشته با توجه به وضعیت صادرات سایر کالاهای غیرنفتی همچون فرش و صنایع دستی، منسوجات، فلزات و مصنوعات فلزی که مرتباً روند نزولی داشته اند و تحول چندانی در صادرات غیرنفتی سایر محصولات مشاهده نشده است و معلوم نیست گزارش سه برابر شدن صادرات غیرنفتی براساس کدام صادرات و تجزیه و تحلیلی منتشر شده است.
صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته احمدی‌نژاد همچنان به سئوالات پاسخ‌های پوپولیستی می دهد و می‌کوشد به جای دفاع منطقی و اصولی از کارنامه خویش، منتقدانش را به عنوان کارشکن در سطح جامعه معرفی کند و مانند همیشه باز سخن از افشاگری به میان آورده و خطاب به مخالف خود آن‌ها را به افشاگری تهدید می‌کند. در حال حاضر آقایان موسوی، کروبی و رضایی سه نامزدی هستند که همگی علیه احمدی‌نژاد و سیاست‌های ناکارآمد وی موضع‌گیری کرده‌اند.

به نوشته این روزنامه، ‏مهندس موسوی وی را به ضدیت با برنامه‌ریزی، بی‌قانونی و بی‌توجهی به تولید ملی، کروبی او را به اتلاف منابع و ضدیت با بخش خصوصی و رضایی نیز وی را به ایجاد ناامنی اقتصادی و سوءمدیریت اقتصادی متهم می‌کنند. انگار وقایع تاریخی دوباره درحال تکرار شدن است. ‏اگر چهار سال پیش احمدی‌نژاد بی‌رحمانه دستاوردهای دولت‌های قبل را نادیده می‌گرفت و آنان را به کارشکنی و بی‌لیاقتی متهم می‌کرد، امسال ورق برگشته و سه نامزد دیگر دست به کار شده و سرسختانه سیاست‌ها و برنامه‌های او را نقد کرده و زیر سؤال می برند.
سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی در واکنش به آزادی رکسانا صابری نوشته مسئولان قوه قضائیه برای این اقدام غیرمتعارف و غیرقابل قبول هرچه توجیهی بتراشند افکار عمومی بهیچوجه نمی تواند چنین تغییر ناگهانی در تصمیم دادگاه را امری طبیعی تلقی کند. علاوه بر این علت سرعت عمل دادگاه آنهم بلافاصله بعد از توصیه هائی که از خارج قوه قضائیه شد سئوال دیگری است که جواب منطقی ندارد

به نوشته سرمقاله این روزنامه، این واقعیت قابل درک است که در یک نظام حکومتی گاهی تصمیماتی براساس مصالح حکومت و منافع کشور گرفته می شود که آزاد ساختن زندانیان نیز می تواند یکی از آن تصمیمات باشد لکن این موضوع نیز از نظر قانونی راهکار روشنی دارد که اگر به آن عمل شود در آنصورت ایراد و اعتراضی وجود نخواهد داشت . متاسفانه در ماجرای رکسانا صابری به این راهکار قانونی نیز توجهی نشده و همانگونه که تاکید کردیم هیچ امتیازی نیز در قبال این اقدام به دست نیامده است .