بولتن خبري ايران نبرد(1061) سه شنبه 29 ارديبهشت 1388(19 مي 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

لاوروف: روسیه فقط سلاح دفاعی به ایران می فروشد

بی بی سی: جمعه 18 ارديبهشت 1388(8 مه  2009)

وزیر دفاع روسیه که به آمریکا سفر کرده، ساعاتی بعد از دیدار با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفت که روسیه تنها سلاح های دفاعی به ایران می فروشد.

سرگی لاوروف، در جریان یک سخنرانی در بنیاد کارنگی گفت که موضوع فروش سلاح به ایران، به ویژه سیستم دفاع ضد هوایی، در گفت و گوهای او با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، مطرح شده است.

آقای لاوروف گفت: "آن چه ما به ایران یا دیگر کشورها می فروشیم، شامل تحریم های بین المللی یا تحریم های داخلی روسیه نمی شود. ما در روسیه قوانین بسیار سختگیرانه ای در زمینه صادرات تسلیحات نظامی داریم."

مقام‌های روسی بارها تاکید کرده‌اند که از در اختیار گذاشتن سلاح های تهاجمی به ایران خودداری می‌کنند و تنها سلاح دفاعی به این کشور می فروشند.

قرارداد موشک های اس-۳۰۰ در ابهام

موضوع فروش موشک های ضد هوایی اس-۳۰۰ روسیه به ایران که از مدتی پیش مطرح شده، واکنش های متفاوتی را در میان مقام های دو کشور در پی داشته است.

چندی پیش مقام های ایرانی از آغاز روند تحویل موشک های اس ۳۰۰ به ایران خبر داده بودند، اما مدتی بعد با آن که وزارت خارجه روسیه اعلام کرد با آن که روسیه با ایران قرارداد فروش سلاح های دفاعی دارد، اما در حاضر قصد ندارد که موشک های اس ۳۰۰ را به ایران تحویل دهد.

وزیر دفاع روسیه در واشنگتن بدون اشاره مشخص به این موشک ها، بر قانونی بودن معاملات تسلیحاتی با ایران تاکید کرد و گفت سلاح هایی که روسیه به ایران فروخته "هیچگاه برای حمله به کشور دیگری استفاده نشده است."

موشک های اس-۳۰۰ به عنوان یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان شناخته می شود. این موشک قادر به ردیابی ۱۰۰ هدف در آسمان است.

جدیدترین نوع موشک های اس-۳۰۰ تا ۱۹۵ کیلومتر برد دارد و قادر است هواپیما و موشکهای بالستیک را از فاصله ۱۰ متر تا ۲۷ کیلومتری از زمین هدف قرار دهد.

آمریکا و اسرائیل که مخالف فروش تسلحیات نظامی به ایران هستند، ابراز نگرانی کرده اند که در صورتی که ایران به این موشک ها دست پیدا کند، توازن نظامی منطقه را بر هم می زند و موجب بی ثباتی در خاورمیانه می شود.

 

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می گوید که آمریکا هنوز زمینه تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران را فراهم نکرده است.

بی بی سی: جمعه 18 ارديبهشت 1388(8 مه  2009)

وزیر امور خارجه آمریکا حدود دو هفته پیش هشدار داده بود اگر گفتگوهای آتی گروه 1+5 با ایران شکست بخورد، ایران با تحریم های فلج کننده روبرو خواهد شد.
هیلاری کلینتون آن زمان به شماری از نمایندگان کنگره گفت هرچند آمریکا برنامه مذاکره مستقیم با ایران را دارد اما در عین حال مشغول فراهم کردن مقدمات تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور است.

این اظهارات خانم کلینتون با واکنش مقام های ارشد حکومت ایران مواجه شد که بارها تحریم های بین المللی از جمله تحریم های یک جانبه آمریکا را بی نتیجه دانسته اند.

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت آمریکا در حال برداشتن گام های مقدماتیست تا شرکا و متحدان این کشور را متقاعد کند در صورت نیاز، تحریم های شدیدتری علیه ایران در نظر گرفته شود.
با این همه آن طور که هیلاری کلینتون می گوید روند تهیه مقدمات تشدید تحریم ها علیه ایران هنوز تکمیل نشده است.

وی از دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در واشنگتن اظهار نظر می کرد.

خانم کلینتون ابراز امیدواری کرد تلاش گروه (1+5) برای گفتگو با ایران در مورد برنامه اتمی این کشور نتیجه بخش باشد.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس سرگئی لاوروف نیز پس از دیدار با خانم کلینتون بار دیگر بر این موضع کشورش که تحریم های یکجانبه علیه ایران به حل مشکل برنامه اتمی ایران کمک نمی کند تاکید کرد.

با این حال بنابه این گزارش وی اشاره کرد که روسیه به اعمال فشار بر ایران اعتراضی ندارد، البته اگر این کار به قانع کردن دولت ایران برای نشستن پای میز مذاکره کمک کند.

آقای لاوروف گفت: "این کاری است که ما الان می کنیم."

هم اکنون گروه پنج به علاوه یک متشکل از نمایندگان آلمان و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت، برای آغاز دور جدیدی از مذاکرات هسته ای با ایران در تلاش است.

کاخ سفید می گوید برخلاف دوران ریاست جمهوری جورج بوش، آمریکا این بار به طور فعال در مذاکرات چندجانبه با ایران شرکت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز پنچشنبه بار دیگر گفت دولت آمریکا منتظر پاسخ مثبت ایران به پیشنهاد مذاکره گروه پنج به علاوه یک است.

خانم کلینتون هرچند در هفته های اخیر در مورد تشدید تحریم ها به ایران هشدار داده است، هنوز رسما در مورد طرح تحریم واردات بنزین ایران که اخیرا در کنگره آمریکا مطرح شده اظهار نظری نکرده است.

 

تسليحات اتمي تهران, جامعه اطلاعاتي ما تهديد ايران را رد مي كند

واشنگتن تايمز:دوشنبه 21 ارديبهشت 1388(11 مي 2009)

در استماع هفته گذشته كميته روابط خارجي سنا با عنوان , برقراري رابطه با ايران: موانع و فرصتها, معاون سابق وزير خارجه براي امور سياسي نيكلاس برنز به سناتورها گفت كه هيچ سؤالي در اين نيست كه ايران بدنبال توانمندي تسليحات اتمي است. كسي شكي راجع به آن ندارد. هيچ كسي؟ واقعا؟ در حقيقت آژانسهاي جاسوسي ما تهديد ايران را دست كم مي شمارند. در 12 مارس, مركز اطلاعاتي تسليحات , عدم تكثير تسليحات اتمي و كنترل سلاح سيا كه به وينپك(WINPAC) معروف است گزارشش را به كنگره بر سر دستيابي تكنولوژي مربوط به تسليحات كشتار جمعي و مهمات پيشرفته متعارف كه سال 2008 را تحت پوشش قرار داده, منتشر كرد. اين آژانس گزارشش را بدينصورت بپايان مي برد, ما نمي دانيم كه آيا ايران هم اينك درنظر دارد تا يك سلاح اتمي را توسعه دهد يا خير. ( اين گزارش ادامه مي دهد) بهرصورت ايران به گسترش زيربناهاي اتمي خويش ادامه داده و به فعاليتهاي غني سازي اورانيوم خود ادامه داده است... با وجود چندين قطعنامه شوراي امنيت ملل متحد از سال 2006 كه درخواست تعليق اين فعاليتها را نموده است.

اين گزارش در اصل نتيجه گيريهايي را كه در برآورد اطلاعات ملي (NIE) آمريكا در سال 2007 بر سر جاه طلبي هاي هستهيي ايران و توانمنديهايش كه رئيس جمهور ايران محمود احمدي نژاد آنرا يك اعلان تسليم توسط آمريكا خواند را بازنويسي مي كند.

دادستان كل منطقه نيويورك رابرت مورگنتاهو نيز در هفته گذشته در استماع سنا شهادت داد و پيام از جانب ايران را رسا و صريح خواند. تحقيقات او از نقشه هاي تبهكاري مالي چندين ميليارد دلاري كه ايران استفاده مي كند تا برنامه هايش را تامين مالي كند اشاره كرد , و گفت, در اين بازي خيلي دير شده است و ما زمان زيادي براي متوقف كردن ايران از توسعه تسليحات اتمي و موشكهايي كه براي ارسال آنها است نداريم. او گفت, ايرانيها بشدت راجع به پيشبرد اين برنامه جدي هستند. , الان خيلي ديرتر از زماني است كه بسياري از افراد فكر مي كنند.يك گزارش سنا راجع به ايران قرار است كه اين هفته بيرون بيايد, و ما منتظريم تا نتيجه گيريهاي آن, راجع به تهديدي كه از جانب برنامه تسليحات اتمي ايران ارائه مي شود را بخوانيم. شايد جامعه بين المللي سرانجام به اين نتيجه برسد كه اين برنامه وجود دارد- به اين اميد قبل از اينكه ايران يك سلاح اتمي را آزمايش كند.

 

هشدار اوباما به اسرائیل: حمله به ایران را فراموش کنید!

رادیو آلمان:پنجشنبه 24 ارديبهشت 1388(14 مي 2009)

رئیس جمهور آمریکا خواستار گفت‌وگوی مستقیم با ایران استدر آستانه سفر بنیامین ناتانیاهو به واشنگتن، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا از وی خواست که در جریان این سفر از طرح پیشنهاد حمله به ایران خودداری کند. اوباما همچنین اسرائيل را به خویشتن‌داری در برابر ایران فراخواند. 

به گزارش روزنامه هاآرتص چاپ تل‌آویو، پیام باراک اوباما به وسیله یک مقام بلندمرتبه آمریکائی به نخست‌وزیر اسرائیل رسیده است. رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در این پیام به بنیامین ناتانیاهو هشدار داده است که در سفر خود به آمریکا، دولت این کشور را با طرح حمله نظامی به ایران غافلگیر نکند.

طبق برنامه از پیش تعیین شده، نخست‌وزیر اسراییل روز دوشنبه هفته آینده (۱۸ مه، ۲۸ اردیبهشت) در کاخ سفید با باراک اوباما دیدار و گفتگو خواهد کرد. این دیدار، نخستین دیدار اوباما و ناتانیاهو خواهد بود.

هاآرتص می‌نویسد: به نظر می‌رسد دولت آمریکا نگران است که کاسه صبر اسراییل سر رود و ایران را، که به رغم نگرانی جامعه جهانی بر ادامه غنی‌سازی اورانیوم پافشاری می‌کند، هدف حمله نظامی قرار دهد. در این صورت، آمریکا در برابر عمل انجام شده قرار خواهد گرفت. از قرار معلوم اوباما تصمیم نداشته است تا زمان دیدار با ناتانیاهو صبر کند.

این روزنامه علت نگرانی آمریکا را سخنان ناتانیاهو در جریان مبارزات انتخاباتی عنوان می‌کند. بنیامین ناتانیاهو، رهبر حزب راست‌‌گرای لیکود، قبل از این‌که به عنوان نخست وزیر اسراییل انتخاب شود گفته بود: اگر من رأی بیاورم، قول می‌دهم که اجازه نخواهم داد ایران به سلاح اتمی دسترسی پیدا کند و برای عمل کردن به این قول، از هر ابزاری که لازم باشد استفاده خواهم کرد.

وی همچنین در روز یادبود قربانیان هولوکاست بار دیگر اشاره کرد: ما به انکار کنندگان هولوکاست اجازه نخواهیم داد که هولوکاست دیگری رقم زنند.

ضرب‌الاجل برای ایران

هاآترص در گزارش خود می‌نویسد: ناتانیاهو و وزیر دفاع اسراییل اهود باراک، مخالف گفتگوی آمریکا با ایران نیستند. اما خواستار تعیین زمانی معین برای این سیاست هستند. با روشن شدن چهارچوب زمانی "دیپلماسی گفتگو" ایران نیز متوجه می‌شود که اگر دست از برنامه غنی‌سازی اورانیوم برندارد، مجازات‌های سنگین‌تری در انتظار این کشور خواهند بود. اسراییل البته مشتاق است که گزینه‌های جایگزین دیگری نیز مورد بررسی قرار گیرند.

دولت آمریکا، زمان جورج بوش نیز از تصمیم‌گیری یک‌طرفه اسراییل در مورد ایران نگران بود. بر اساس گزارش مطبوعات، اهود المرت نخست‌وزیر پیشین این کشور و اهود باراک هنگام دیدار جورج بوش از اورشلیم، خواستار ارسال چندین محموله تجهیزات نظامی شده بودند. این درخواست به نوعی آمادگی برای حمله نظامی به تسلیهات اتمی ایران تعبیر شد. آمریکا سپس با فرستادن ژنرال مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده به اورشلیم، از اسراییل خواست طرح حمله هوایی به نیروگاه‌های اتمی ایران را کنار بگذارد.

 

مصاحبه با شرمن رئيس کميته فرعي منع گسترش جنگ افزار هسته يي، تروريسم و تجارت در مجلس نمايندگان

سايت صداي آمريكا:یکشنبه 27 ارديبهشت 1388(17 مي 2009)

خبرنگار: از لايحه تحريم بنزين که شما باتفاق همکار جمهوريخواهتان بيست و يکم آوريل ارائه کرديد هيچ خبر تازه اي نيست. علت متوقف شدنش چيست؟

برد شرمن: نيروهاي سياسي بسياري در واشنگتن هستند. ايده ي کلي تحريم و اجراي آن که به مردم ايران هم لطمه خواهد زد تصميم ساده اي نيست. ما اميدواريم ايران به تعهدات خودش در قبال پيمان منع گسترش جنگ افزار هسته اي عمل کند و نيازي به تحريم نباشد. به هر شکل هدف اين است که اين تحريمها مردم را در شرايطي قرار دهد که از حکومت تغيير در سياست کنوني اش را خواستار شوند. واقعيت اين است که تحريم بدلايل متعددي گزينهي نخست ما نيست. تحريمها از سوي موسسات آمريکايي با استقبال روبرو نمي شود. در عين حال تلاش ما تغيير رفتار ايران از طريق يک همکاري بين المللي است و شماري از متحدان اروپايي ما در اين مسير آزار مي بينند. ما در اجراي تحريم با مشکلات بسياري روبرو هستيم.

اما، استدلال نهايي عليه تحريم اين است که به پرزيدنت اوباما وقت بيشتري داده شود. رئيس جمهور در زمان سناتوري اش مخالف تحريم نبود و خود لايحه اي در اين ارتباط داشت که اروپايي ها را تحت فشار مي گذاشت. من يکي از نويسندگان نسخه  مشابه آن در مجلس نمايندگان بودم. احساس من اين است که پرزيدنت اوباما اينک نيز مخالف تحريم نيست.

من شخصا خواهان تحريم و ديپلماسي در بالاترين حد و در سريعترين زمان بطور توامان هستم. تصور من اين است که دولت نيز چنين رويکردي دارد هر چند عناصري در حزب ما و دولت هستند که خواستار سرعت بيشتر در ديپلماسي و ملايمت در تحريم اند و اين دليل اصلي توقف لايحه ي تحريم بنزين است که من يکي از نويسندگان آن هستم.

خبرنگار: تا پيش از فعال کردن تحريم بنزين چه مدت در انتظار توفيق مذاکرات مي مانيد؟ سه ماه، شش ماه، يک سال؟

برد شرمن: تصور مي کنم نزديکتر به سه ماه باشد. ايران تا کنون تقريبا تمام تلاش ها براي توقف غني سازي اورانيوم را به سخره گرفته است. در ميان زمان هايي که گفتيد سه ماه فرصتي معقول است.

 

اوباما: هیچ گزینه‌ای در برابر ایران حذف نمی‌شود

بی بی سی:یکشنبه 27 ارديبهشت 1388(17 مي 2009)

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با مجله آمریکایی نیوزویک گفت که ایالات متحده در مورد ایران همه گزینه ها را مدنظر قرار می دهد.

آقای اوباما این پاسخ را در سئوالی در باره دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از آمریکا و برخی گزارش ها مبنی بر احتمال اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران و حذف گزینه اقدام نظامی از سوی آمریکا بیان کرد.

آقای اوباما افزود: "من هیچ گزینه ای را که مربوط به امنیت ملی آمریکا باشد، حذف نمی کنم."

جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در دوران زمامداری خود بارها تاکید کرده بود که در مواجهه با ایران، همه گزینه ها از جمله اقدام نظامی مد نظر قرار دارند، اگرچه سیاست رسمی دولت آمریکا، به کار گیری دیپلماسی برای حل مناقشه هسته ای ایران بود. جورج بوش در دوره ریاست جمهوری خود ایران را جزء "محور شرارت" خوانده بود.

باراک اوباما از زمان روی کار آمدن در ژانویه امسال خواهان تعامل با ایران شده است. آقای اوباما در پیام نوروزی خود از مردم و رهبران ایران خواست به سه دهه تنش در روابط بین دو کشور پایان دهند.

ایران خواهان آن شده که آمریکا، برای بهبود روابط، اقدام علنی انجام دهد و تنها به حرف بسنده نکند.

آقای اوباما در مورد اقدام نظامی احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران به نیوزویک گفت می فهمد که اسرائیل ایران را یک خطر بنیادین برای خود به حساب می آورد که با توجه به برخی اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، می توان علت را درک کرد.

آقای اوباما تاکید کرد در جایگاه او نیست که برای نیازهای امنیتی اسرائیل تصمیم گیری کند.

او افزود: "اما من به اسرائیلی ها به عنوان یک متحد می توانم بگویم که به رویکردی که ما در پیش گرفته ایم، باید فرصت داد."

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "چیزی که من گفته ام این است که ما می خواهیم به ایران فرصتی دهیم تا خود را با استانداردها و قوانین بین المللی هم سو کند."

آقای اوباما افزود که بر این باور است چنین رویکردی برای مردم ایران بهتر خواهد بود.

او افزود این قابلیت وجود دارد تا جمهوری اسلامی ایران دارای سرشت اسلامی باشد و در عین حال دارای جایگاه خوبی در جامعه جهانی باشد و تهدیدی برای همسایگانش محسوب نشود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "ما سعی می کنیم تا با آنها وارد تعامل شویم و از روندی که طول سی سال گذشته در منطقه نتیجه بخش نبوده خود را جدا کنیم."

آقای اوباما در مورد موفقیت رویکرد جدید آمریکا گفته است که به مشکلات چنین روندی آشنا است و در صورتی که این امر به نتیجه ای منجر نشود، چون نشان می دهد آمریکا تلاش خود را کرده، منجر به تقویت موضع این کشور در بسیج جامعه جهانی می شود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود در چنین شرایطی ایران خود را منزوی کرده که این بر خلاف رویکرد دولت ایران است که می خواهد با قربانی نشان دادن خود بگوید که آمریکا به حاکمیت ایران احترام نمی گذارد.

 

يك وزير اسرائيلي حمله هوايي به ايران بدون موافقت آمريكا را منتفي دانست

خبرگزاري فرانسه:شنبه 26 ارديبهشت 1388(16 مي 2009)

داني آيالون (Danny Ayalon), معاون وزير خارجه اسرائيل روز شنبه گفت, اسرائيل بدون تائيد از قبل آمريكا, به تاسيسات اتمي ايران حمله نخواهد كرد.

سايت واي نت نيوز به نقل از معاون وزير خارجه در يك جلسه عمومي در صحراي جنوبي شهر بيرشبا (Beersheba) گفت: من نميتوانم هيچگونه حملهيي عليه ايران را بدون اينكه از قبل با آمريكا هماهنگ شده باشد, تجسم كنم.

او گفت: ما از نقطه نظر لجستيكي و همچنين بعنوان دفاع در سطح بين المللي بعد از چنين حملهيي به آمريكايي ها نياز داريم.

راديوي عمومي گزارش داد كه رهبران دولت جديد اسرائيل چنين تعهداتي را به لئون پانتا (Leon Panetta), رئيس سازمان اطلاعات مركزي آمريكا طي ديدار محرمانه او در دو هفته قبل داده اند.

 

بريفينگ ايان كيلي سخنگوي وزارت‌خارجه آمريكا

سايت وزارت‌خارجه آمريكا:پنجشنبه 24 ارديبهشت 1388(14 مي 2009)

سؤال - گزارشاتي هست كه حاكيست رئيس سيا به اسراييل رفته است تا به اسراييل نسبت به حمله به ايران هشدار بدهد. موضع رسمي آمريكا نسبت به احتمال حمله پيشگيرانه چيست؟

جواب - در مورد سؤال اول شما را به خبرگزاري رجوع مي‌دهم و در مورد سؤال دوم ما البته معتقديم كه مسير چندجانبه درستي را دنبال مي‌كنيم. هدف ما اين است كه ايران را وادار كنيم برنامه اتمي خود را كنار بگذارند بطوري كه به‌لحاظ بين‌المللي قابل چك و تأييد يا قابل چك توسط بازرسان بين‌المللي باشد و ما همين مسير را ادامه مي‌دهيم.

س - يك گزارش مطبوعاتي هست كه آمريكا قرار است به ايران تا ماه سپتامبر كه جلسه مجمع عمومي ملل‌متحد هست فرصت بدهد تا به سياست ديالوگ آمريكا پاسخ بدهد تلاشي كه هنوز شروع هم نشده است.

ج - فقط بگذاريد بگويم كه ما هيچ ضرب‌الاجلي نگذاشته‌ايم. ما علاقه‌يي به تعيين هيچ خط زماني مشخصي يا حتي سراسري نداريم اما البته از نزديك كار ايران را مانيتور مي‌كنيم و پيشرفت را ارزيابي مي‌نماييم. اما نمي‌گذاريم اين كار تا به ابد بطول انجامد گرچه در حال حاضر جدول زماني مشخصي نداريم.

ما تصميم گرفته‌ايم در اجلاس 1+5 در كنار يك ميز با آنها بنشينيم. ما تصميم به تعامل گرفته‌ايم. چرا كه سياست قبلي ما مبني‌بر منزوي ساختن ايران جواب نداشته است. بنابراين ما مي‌خواهيم فرصتي به تعامل بدهيم.

س - مقوله زمانبندي اولين‌بار در مطبوعات اسراييل طرح شد و تا ماه اكتبر تعيين شد. آيا حرف شما اين است كه اينها غيرواقعي هستند؟

ج - حرف من اين است كه ما هيچ جدول زماني نداريم.

س - منظورتان اين است كه اين گزارشات نادرست هستند؟

ج - من حرفم اين است كه ما تصميم گرفته‌ايم ايران را به پاي ميز مذاكره برگردانيم كه در پروسه 1+5 وارد اين تعامل با آمريكا بشود.

س - مي‌بخشيد آيا چنين چيزي يعني گزارشاتي كه بوده غلط هستند؟

ج- بنا به اطلاعاتي كه من دارم ما جدول زماني براي ايران كه به پاي ميز مذاكره بازگردد نداريم.

س - گزارشاتي بوده مبني‌بر اينكه شما ماه ا كتبر را براي ايران تعيين كرده‌ايد كه پاسخ بدهد اما الان مي‌گوييد كه هيچ ضرب‌الاجلي نبوده است معناي منطقي اين حرف شما اين است كه گزارشاتي كه بوده را نادرست مي‌خوانيد.

ج - همانطور كه روز گذشته گفتم نمي‌خواهم دروغ بگويم ولي ضرب‌الاجلي براي گفتگوها نيست.

س - گفتيد ولي نصر دستيار ريچارد هولبروك به ايران نرفته است. آيا 99 درصد مطمئن بوديد آيا امروز 100 درصد مطمئن هستيد كه امروز وي به ايران نرفته است؟

ج - فكر كنم قبلاً به اين سؤال پاسخ داده بودم.

س - گزارش جديدي هست مبني‌بر اينكه آمريكا خواهان معاوضه صابري با چهار ديپلوماتي ايران است كه در اربيل نگهداشته مي‌شوند. اين دوستان آي.آر.جي.سي (نيروي سپاه) را مدتي است كه نگهداشته‌اند. آيا قاطعانه مي‌توانيد اين گزارش را رد يا تأييد كنيد؟

ج - من قاطعانه مي‌گويم كه آن گزارش نادرست است.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

گزارشي از كنفرانس اربيل  با شعار از توتاليتاريزم تادمكراسي

تلويزيون العربيه:جمعه 18 ارديبهشت 1388(8 مه  2009)

سياستمداران عراقي وبين المللي وپارلمانترهاي بغداد ومنطقه كردستان دراربيل كنفرانسي با شعار از توتاليتاريزم تادمكراسيبرگزار كردند.

اين كنفرانس دست يابي به راه كار جديدي براي آشتي در عراق را مورد بحث قرارداد. بخصوص اينكه در پروسه اخير و بعد از پيگردهاي قانوني برخي از عناصر بيداري, وضعيت امنيتي متشنج شده بود.

گزارشگر احمد صالح از اربيل: رهبران فراكسيونهاي پارلماني عراق وسياستمداران وتصميم گيرندگان و پارلمانترها در اربيل با شعار از توتاليتاريزم تادمكراسي گردهم آمدند. موضوع بحث, قانون حسابرسي و آشتي ملي بود, اين كنفرانس فرصت مهمي به شركت كنندگان داد تا اينكه نظر ديگران را بدانند و از راه كارهايي كه روي آن توافق خواهد شد بهره برداري كنند, اين راه كارها در آينده به يك ماده قانوني براي اجراي آشتي ملي تبديل خواهد شد.

مهدي الحافظ وزيرسابق و نماينده پارلمان: اين موضوع داراي اهميت زيادي است.آشتي ملي در كشور  يك مسئله محتوايي است و تنها بين گروههاو طايفه ها و احزاب نيست بلكه براي تركيب متنوع جامعه عراق اهميت دارد.

ادامه گزارش: همه نسبت به آشتي واقعي خوشبين نيستند زيرا كه برخي برداشت هايي دارند كه بر اساس آن آنرا باعث و باني پيش نرفتن آشتي در كشور مي دانند.

دكتر صالح المطلك: احزاب حاكم يك اراده واقعي  براي اجراي آشتي در كشور ندارند. اكثريت احزاب حاكم احزابي انتقامجو و خونخواه هستند و كسي كه خونخواه است بايد دو گور حفر كند. يك گور براي خودش و گور ديگر براي دشمنش.

ادامه گزارش: در جلسات بحث و گفتگو, بازسازي دستگاههاي امنيتي و ارتش و مسائل معلق در قانون اساسي مثل بحران كركوك و قانون نفت وگاز مورد بحث قرار مي گيرد. انتظار مي رود كه در پستوهاي اين كنفرانس نقاط مورد اختلاف بين فراكسيونهاي سياسي عراقي حل وفصل شود. فضاي مشورتي كه بر كنفرانس حاكم بود تا حدودي نقطه اختلاف محتوايي حول آشتي ملي را برجسته كرد كه بر يك نقطه محتوايي متمركز بود و آنهم تناقض در درك از آشتي ملي  بين سياستمداران است بخصوص بين آنهايي كه در كرسي حاكميت نشسته اند و بين كساني كه از دور آنها را زير نظر دارند.  به اميد اينكه اين مشورت ها به يك درك منسجم از آشتي ملي بيانجامد.

 

انتخاب رئيس كميسارياي انتخابات عراق

تلويزيون العراقيه:جمعه 18 ارديبهشت 1388(8 مه  2009)

كميسارياي انتخابات مجدداً فرج الحيدري را به عنوان رئيس و قاضي قاسم العبودي را به عنوان رئيس مديريت داخلي انتخاب كرد.

دو حزب كردي اصلي رسماً اعلام كردند كه در كادر ليست واحدي در انتخابات پارلماني آينده شركت خواهند كرد.

 

پيوستن تعدادي از اعضاي كميته مركزي يه كيتي به نوشيران مصطفي

روزنامه كردستان نو:سه شنبه 15 ارديبهشت 1388(5 مي 2009)

دكتر كمال فواد، مسئول هيات مديريت دفتر سياسي اتحاديه ميهني كردستان در يك اظهارنظر براي كانالهاي تبليغاتي يكتي اين خبرها را تاييد كرد كه چند روز قبل با تعدادي از رفقاي فرماندهي اتحاديه جلسه گذاشته تا از موضعگيري و نظر آنها كسب اطلاع كند.

در اين باره گفت: آري، در جلسه دفتر سياسي كه جناب دبيركل نيز در آن حضور داشتند تصميم گرفته شد كه با تعدادي از رفقاي فرماندهي جلسه برگزار شود كه موضع آنها مشخص نيست. اينها نيز عبارتند از : آسو علي، شمال عبدالوفا، كوردو قاسم، صفين ملاقره، عثمان بانيماراني و ماموستا جمال محمد.

همچنين دكتر كمال فواد اعلام كرد اين رفقا در زماني كه برايشان مشخص شده بود حاضر شدند. فقط ماموستا جمال محمد نبود كه در سفر خارج كشور بود.

مسئول هيات مديريت در مورد اين اجلاس گفت: در پاسخ يك سوال از همه آنها بصورت جداگانه شد، اين سوال كه آيا آنها در انتخابات آينده پارلمان به ليست يكتي راي مي‌دهند يا خير؟

مسئول هيات مديريت در مورد جواب اينها گفت: جواب همه آنها، بجز كاك عثمان بانيماراني كه گفت: من هنوز تصميم نگرفته‌ام، جواب بقيه اين بود كه تصميم گرفته‌اند به ليست تغيير راي بدهند.

دكتر كمال گفت: جواب آنها را به رفقاي دفتر سياسي اعلام كرديم و اكنون پشت اين مانده كه در جلسه فرماندهي، در مورد جوابها و مواضع آنها تصميم گرفته شود.

در همين مورد بيشتر توضيح داد و گفت: روشن است كه راي دادن به هر ليستي خارج از ليست يكتي به اين معني است كه آنها به راي دادن به ليست يكتي پايبند نيستند يا نمي‌خواهند در صفوف يكتي باقي بمانند.

 

اظهارات اوديرنو در مورد خروج از شهرها

تلويزيون سي.ان.ان:جمعه 18 ارديبهشت 1388(8 مه  2009)

ژنرال اوديرنو: آنچه كه من دارم مي گويم اين است كه زماني كه ما از شهرها خارج شويم ,ممكن است با يك كاهش 80 درصدي حضور نيروهاي آمريكايي در شهرها مواجه شويم, و كاري كه خواهيم كرد , عمليات غير رزمي خواهد بود... كمكهايي مانند كمكهاي هوايي, اطلاعاتي, و اگر هم آنها به كمك نياز داشته باشند, و درخواست كنند, مي توانيم نيروهاي رزمي را جهت كمك به آنها وارد كنيم.

   خبرنگار: در خيابانها , اخيرا و بخصوص بعد از بمبگذاريهاي اخير , ديده ايم كه مردم مي گويند ارتش عراق براي اين كار هنوز آمادگي ندارد . اوديرنو سعي مي كند با گفتن اينكه آمريكا كماكان در اينجا خواهد بود, و در صورت نياز مي توانند به ارتش عراق كمك كنند ,  اين ترس و نگراني ها را آرام كند.

 

بريفينگ خبري وزارت دفاع توسط ژنرال ري اوديرنو

سايت وزارت دفاع:جمعه 18 ارديبهشت 1388(8 مه  2009)

ژنرال اوديرنو: ...اما ما همچنان شاهد اسنادي هستيم دال بر اينكه ايران از نمايندگاني كه اقدام به عمليات مختل كننده در عراق مي‌كنند حمايت مالي، آموزشي و تجهيزاتي مي‌كند. در حالي كه ميزان مداخلات ايران به نوعي كاهش يافته است، با اين حال اين چيزي نيست كه عراق بايد آنرا از جانب يك همسايه بپذيرد. ما انتظار داريم كه عراق با همسايگان خود رابطه داشته باشد، و ايران اين فرصت را داشته كه اين رابطه را به يك رابطه مثبت بر مبناي احترام به حق حاكميت عراق تبديل كند.

براي رهبران ايران بايد روشن باشد كه [با توجه به] قرارداد امنيتي تصويب شده، كه تهران به شدت مخالف آن بود، و انتخابات اخير استاني، كه اساساً مداخله خارجي را رد كرد، مردم عراق خواهان احترام هستند....

تمامي نيروهاي آمريكا مطابق قرارداد امنيتي تا پايان سال 2011 از عراق خارج خواهند شد، اما اين به آن معنا نيست كه روابط ما با عراق پايان خواهد يافت. من به همه يادآوري مي‌كنم كه ما در دسامبر 2 توافق را امضا كرديم. دومين آن قرارداد چهارچوب استراتژيك بود، كه براي تضمين همكاري در بسياري از زمينه‌ها بين آمريكا و دولت عراق طراحي شده است - - مانند پزشكي، فرهنگي، علمي، اقتصادي و ساير تلاشهايي كه به تقويت كشور منجر خواهد شد و به برخورداري 2 كشور از يك رابطه دوستانه دراز مدت و بادوام بر مبناي احترام متقابل به عنوان كشورهاي مستقل كمك خواهد كرد.

سؤال: بر پايه چيزي كه شما راجع به رشد ايران و سوريه گفتيد, آيا شما فكر مي كنيد كه نياز داريد تا  استراتژي خروج را با دمشق و تهران تا پايان 2011 هماهنگ كنيد؟

ژنرال اوديرنو: خير. چيزي كه من فكر مي كنم نياز داريم دولت (عراق) است- كاري كه ما انجام مي دهيم نياز به كار به با دولت عراق است. اين راجع به عراق است. اينك عراق يك كشور مستقل است. وقيتكه ما توافقنامه امنيتي را امضا كرديم, اين يك توافقنامه بين ما و آنها بود.

بنابراين وقتي كه ما در سال 2011 اينجا را ترك كنيم, بطور آشكار فكر مي كنم- چيزي كه ما مي خواهيم ببينيم اين است وقتيكه ما اينجا را ترك ، دولت عراق شروع به برگزار كردن گفتگوهايي با دولت سوريه و دولت ايران راجع به اينكه آنها به چه صورت بايستي عمل كنند مي نمايد و اينكه  چه كمكي در جهت حفاظت از مرزهايشان براي دور نگه داشتن ستيزه جويان از وارد شدن از سوريه يا ايران نياز دارند.

سؤال: ژنرال, سؤال تكميلي . من مي دانم كه اين سخت است, شايد سخت باشد كه اين سؤال را جواب دهيد. شما عراق را بعد از اينكه نيروهاي آمريكايي آنجا را ترك كردند , چگونه مي بينيد؟

ژنرال اوديرنو: گوش كنيد, من نمي توانم در يك گوي شيشهيي نگاه كنم (و راجع به آينده بگويم), ولي چند نكته است كه بايستي بگويم كه از شما مي خواهم تا آنها را مد نظر داشته باشيد. يكي اينكه بديهي است كه انتخابات سراسري در راه است. و فكر مي كنم ما انتخابات بسيار موفق استاني را داشته ايم. و مايلم بگويم كه آنها خيلي موفق بودند چرا كه مردم بر روي موضوعاتي راي دادند كه قبلا راي نداده بودند- بر پايه موضوعات فرقهيي. مردم بر پايه مواضع بالقوه مذهبي راي ندادند. مردم بر پايه موضوعاتي راي دادند كه همه روزه آنها را تحت تاثير قرار مي دهد.

اين خيلي قابل توجه است كه ببينيم چگونه انتخابات استاني يا در دسامبر يا ژانويه آينده انجام مي شود....

سؤال: شما گفتيد, شركت و دخالت كمتري از ايرانيها را ديده ايد. آيا مي توانيد اين را توصيف كنيد يا ميزانش را بگوئيد؟ آيا منظورتان به مفهوم (بمبهاي كنار جادهيي) EFP است  ....

ژنرال اوديرنو: خوب, منظورم اين است كه بله اول اينكه , ديروز يا روز قبل از آن, ما يك انبار عظيم در عماره كشف كرديم, كه نزديك مرز ايران است در آن بيش از 100 EFP بيش از صدها سكوي  راكت, بيش از صدها سيستمهاي موشكي كشف شد كه همه ما مي دانيم از ايران آمده است. بنابراين چيزي كه ما نمي دانيم اين است كه آيا اينها در شش ماه گذشته آمده اند يا سه ماه گذشته و يا يكسال گذشته؟ ولي ما مي دانيم هنوز بسياري مهمات تامين شده توسط ايران و ديگر چيزها هنوز در عراق وجود دارد, كه مي تواند مورد استفاده قرار گيرد و هم اينك مورد استفاده قرار مي گيرد, در برخي موارد, هم بر عليه دولت عراق و هم نيروهاي آمريكايي.

چيزي كه مايلم بگويم اين است كه فكر مي كنم متعاقب آن - دو چيز اتفاق افتاده است كه فكر مي كنم ايران در حال نگريستن است- بازبيني در استراتژي شان و فكر مي كنم كه كمي تنظيم كرده اند. چرا ؟ بخاطر دو رويداد. يكي از آنها  كه فكر مي كنم امضاي توافقنامه بين آمريكا و دولت عراق است. و دوم در نتيجه انتخابات استاني بوده است كه در آنجا احزابي كه رابطه نزديكي با ايران داشتند در انتخابات خيلي خوب ظاهر نشدند.

و بنابراين آنها تصميم گرفتند نگاهي به سياستي كه نياز دارند نسبت به عراق داشته باشند بكنند, و فكر مي كنم اينك هنوز در حال كار روي آن هستند. و ما آنها را بدقت تحت نظر داريم, و ما مي بينيم كه چكار مي خواهند بكنند. ما به درخواست خود از آنها ادامه مي دهيم كه آموزش جانشينانش در داخل ايران را متوقف كنند. ما به درخواست خود از آنها ادامه مي دهيم كه تامين مالي اين جانشينان در داخل عراق  را متوقف سازند. و همچنين از آنها درخواست مي كنيم كه به فرستادن مهمات به داخل عراق خاتمه دهند.

 

گفتگوي هيات علماي مسلمين عراق با كانال 24ساعته فرانسه

تلويزيون الرافدين:جمعه 18 ارديبهشت 1388(8 مه  2009)

هياتي از نيروهاي فعال و مخالف اشغالگري به رياست دكترمحمد بشار الفيضي سخنگوي هيات علماي مسلمين عراق ديدارهاي خود از كشورهاي مختلف اروپايي بمنظور تشريح مسئله عراق ادامه مي دهد. دكتر الفيضي با كانال 24ساعته فرانسه تحت عنوان عراق, جنگ وصلح گفتگو كرد. وي گفت همه عراقيان به وحدت عراق ايمان دارند و سهميه بندي طايفي وقومي  را رد مي كنند.

محمد بشار الفيضي سخنگوي هيات علماي مسلمين: ....با تاسف شديد همسايه ما ايران بجاي اينكه با حسن همجواري با ما رفتار كند  براي اجراي طرح و برنامه اش از اين درد ورنج ما سوء استفاده كرد. بين ايران و آمريكا يك بازي مشترك وجود دارد و همه اش از جيب عراق است و ما نيز به سياست ايران اعتماد نداريم ولي يقين داريم كه روزي كه آمريكاييها از عراق بروند ايران نيز با آنها از عراق خارج خواهد شد زيرا كه ايران با پوشش هايي كه آمريكا براي او فراهم كرده است در عراق دخالت مي كند. براي مثال همپيمانان سياسي ايران كه در ايران پرورش يافته اند آمريكا آنها را در هرم حاكميت قرار داد. ارتش و پليس را به دستور پل برمر با شبه نظامياني درست كردند كه در ايران و با اموال ايران پرورش يافته بودند پس اين آمريكاست كه عراق را در سيني طلايي به ايران هديه كرده است.

 

وزارت نفت عراق با صادرات نفت از منطقه شمال موافقت کرد

سه شنبه 22 ارديبهشت 1388(12 مي 2009)ایرنا

بغداد بعد از بحث و جدل اخير در خصوص صادرات نفت از شمال عراق توسط دولت محلي منطقه و مخالفت هاي اوليه وزارت نفت عراق با آن، سخنگوي وزارت نفت عراق اعلام کرده است که دولت مرکزي با صادرات نفت خام از منطقه شمال عراق موافقت کرده است.

"عاصم جهاد" در اظهاراتي که روز سه شنبه در روزنامه هاي عراق منتشر شد افزود که صادرات نفت خام از شمال عراق به بازارهاي جهاني از طريق لوله انتقال نفت عراق و تحت اشراف وزارت نفت دولت مرکزي عراق به بندر "جيهان" ترکيه انجام مي شود.

وي گفت که صادرات نفت از طريق شمال عراق باعث افزايش صادرات نفت خام عراق به بازارهاي جهاني مي شود و در همين حال منابع درآمدي دولت مرکزي را افزايش مي دهد.

وي تاکيد کرده است که وزارت نفت عراق از افزايش صادرات نفت کشور حمايت مي کند.

پيشتر وزارت منابع طبيعي دولت محلي منطقه کردستان عراق گفته بود که نفت خام شمال عراق از اول ماه ژوئن آينده (11 خردادماه ) از دو ميدان نفتي "تاوکي" و "تق تق" با ظرفيت 100 هزار بشکه در روز صادر مي شود.

وزير نفت دولت مرکزي عراق امروز در اظهاراتي که در روزنامه "المشرق" به چاپ رسيده بار ديگر قراردادهاي نفتي دولت محلي منطقه کردستان با شرکت هاي خارجي را غير قانوني خواند و گفت تمامي قراردادهاي نفتي با يد با موافقت وزارت نفت دولت مرکزي انجام شود.

 

آشتي در عراق در چالش افتاده است

نيويورك تايمز:دوشنبه 21 ارديبهشت 1388(11 مي 2009)

كمتر از 2 سال پيش ملا ناظم الجبوري يك روحاني پرجذبهي 30 ساله سني يك رهبر گروه شورشي القاعده در بين النهرين در عراق بود. عضو يك خانواده بسيار محترم شهر, در يكي از بزرگترين مساجد ايستاد و موعظهي مرگ براي هركسي خواند كه به پليس و ارتش بپيوندد.

وي بعداً تغيير موضع داد و رهبر يكي از شوراهاي بيداري امنيتي [ابناي عراق] سازمانيافته شده از طرف آمريكا شد كه در اينجا دريك منطقه استراتژيك در شمال بغداد با القاعده جنگيد, كه بين درگيري قومي و وفاداري به عشاير جابجا مي شد. اكنون وي حتي مي خواهد در انتخابات سراسري براي كرسي در پارلمان در دسامبر شركت كند.

در 2 ماه مه نيروهاي امنيتي عراق وي و دوبرادرش را به اتهام تروريسم دستگير كردند, كه اين يكي از آخرين موارد مهم در گردآوري رهبران بيداري سني توسط دولت شيعي به شمار مي رفت.

آقاي جبوري كه با تلفن دستي خود از زنداني در تكريت صحبت مي كرد گفت كه اتهامات قديمي بوده و توسط دشمنان سياسياش دامن زده شده است و فراتر رفته اند تا جايي كه به مخالفت با معافيت وي تحت قانون عفو كه براي شورشيان سابق كه سال پيش به اجرا گذاشته شد پرداخته اند.

نوري مالكي نخست وزير گفته است كه وي جبوري را خواهد بخشيد. وي روي دولت فشار مي گذارد تا تمامي اتهامات را عليه اعضاي شوراي بيداري كه به زمان برگشتن آن ها از شورشگري برمي گردد, حذف يا به تعويق بياندازد.

جبوري گفت, دستگيري رهبران [شوراي] بيداري در اين مقطع خلاء امنيتي توليد كرده و اشتباه بزرگي مي باشد.

جهادگراهاي سابق متحد وي، در پي گرفتن انتقام براي مرگهايي است كه در درگيري بين نيروهاي عراقي و شوراي بيداري رخ داده است. ليكن بسياري از مردمش او را براي وابستگي با القاعده نبخشيدهاند و وي را بخاطر آدمرباييها و كشتار طي دورانش سرزنش مي كنند.

بنابراين در يك شهر كاملاً سني مانند اينجا, در داخلش فقدان آتش بس آشتي جويانه, يك حس عدم عدالت, بي اعتمادي ادامه دار, درگيريهاي جديد و ازسرگيري منازعات قديمي وجود دارد....اعضاي شوراي بيداري در ضلوعيه آخرين حقوق خود از ارتش آمريكا رادر اين ماه دريافت خواهند كرد. محمد معاون آقاي جبوري كه به همان اسم فاميل عشيرتي خود معرفي مي شود, اظهار داشت اين امر بعد از اين خواهد بود كه دولت قرار است كنترل را در دست گيرد.

بيشتر آنها مطمئن هستند دولتي كه به گروههاي شوراي بيداري سني شديداً مظنون است, در پرداخت حقوقشان تأخير خواهد كرد و در پيدا كردن شغل براي آنها در ارتش و پليس همانطور كه وعده داده بودند, تأخير خواهد كرد.

محمد جبوري پيشبيني كرد كه 80 در صد از آنها دوباره با دولت درگير و افراد قانون شكن خواهند شد.

 

رياست بارزاني در كردستان عراق تمديد شد

پنجشنبه 24 ارديبهشت 1388(14 مي 2009)

خبرگزاري فاس: پارلمان منطقه‌ كردستان مدت زمان رياست "مسعود بارزاني " بر منطقه‌ كردستان عراق را تا برگزاري همه‌ پرسي تمديد كرد.

به‌گزارش خبرنگار خبرگزراي فارس در منطقه‌ كردستان عراق، پارلمان منطقه‌ كردستان با تشكيل جلسه‌اي مدت زمان رياست "مسعود بارزاني " را به‌ عنوان رئيس منطقه‌ كردستان عراق تا زمان برگزاري همه‌ پرسي در كردستان تمديد كرد.

پارلمان منطقه‌ كردستان عراق در آخرين جلسه‌ خود، مدت زمان رياست بارزاني را كه‌ طبق قانون، 4 ژوئن به‌ پايان خواهد رسيد، تا زمان برگزاري همه‌پرسي مردمي، تمديد كرد.

طبق قانون منطقه‌ كردستان عراق رياست "مسعود بارزاني " به‌ عنوان رئيس منطقه‌ كردستان پس از چهار سال 28 روز ديگر به‌ پايان خواهد رسيد و بعد از آن نيز مردم از طريق پارلمان رئيس جديد خود را انتخاب خواهند كرد.

همه‌ پرسي رياست منطقه‌ كردستان به‌ خاطر مشكلات مالي و همچنين تغيير در قانون انتخاباتي به‌ زمان ديگري موكول شده‌ است.

تاكنون تنها رقيب بارزاني براي اين پست "كمال سيد قادر " مي‌باشد كه‌ وي نيز هم اكنون در اتريش زندگي مي‌كند.

"سيد قادر " با انتشار بيانيه‌اي دليل شركت خود را در انتخابات بيان كرد و گفت: هدف اصلي من از شركت در اين انتخابات، بهبود فضاي دموكراسي در كردستان عراق است.

 

نيروهاي استراليايي به ماموريت خود در عراق پايان دادند

تلويزيون البغداديه:يكشنبه 20 ارديبهشت 1388(10 مي 2009)

امروز نيروهاي استراليايي به ماموريت خود در عراق كه در كادر نيروهاي چند مليتي بود، پايان مي دهند, نيروهاي اشغالگر در بيانيه اي اعلام كردند كه مراسم رسمي پايان يافتن ماموريت نيروهاي استراليايي امروز برگزار خواهد شد. نيروهاي استراليايي از اولين نيروهايي بودند كه در جنگ عليه عراق شركت داشتند و سال گذشته حدود 500سرباز آنها از عراق خارج شدند ولي حدود هزار نفر ديگر از نيروهاي آنها در ماموريت هاي غير رزمي در عراق باقي مانده بودند.

 

سفارت مصر در بغداد باز خواهد شد

تلويزيون البغداديه:يكشنبه 20 ارديبهشت 1388(10 مي 2009)

لبيد عباوي دستيار وزارت خارجه عراق فاش ساخت كه بزودي سفارت مصر در بغداد بازگشايي خواهدشد. وي گفت قراردادي كه قرار است طي روزهاي آينده بين بغداد و مصر بسته شود راه كارهاي همكاري بين دو كشور را در بر مي گيرد و دولت عراق نيز قبل از پايان سال سفير خود در قاهره را مشخص خواهد كرد.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

اهداف بالا بلند اوباما در اولين سفر به جهان عرب

تايمز آنلاين:دوشنبه 21 ارديبهشت 1388(11 مي 2009)

باراك اوباما قصد دارد كمتر از 6 ماه پس از ورودش به كاخ سفيد، اولين سفر خود به جهان عرب را انجام دهد و اسم خود را به ليست مشهور روساي جمهور آمريكا كه براي آوردن صلح به منطقه تلاش كرده‌اند، اما اساساً با شكست روبرو شدند، بيفزايد. آقاي اوباما قصد دارد طي سخنراني خود در قاهره در ماه آينده، طرح خود براي پايان دادن به جنگ اعراب و اسرئيل راترسيم كند، و به اين وسيله ميراث دردآور دولت بوش را به خاك سپرده و آمريكا را در جهان اسلام در مسير جديدي قرار بدهد...

بزرگترين چالش براي هرگونه تلاش جدي صلح آمريكا، احتمالاً توسط ايران هدايت شود. جايي كه رئيس جمهور احمدي‌نژاد فرد مطلوب براي انتخاب مجدد براي يك دوره چهار ساله ديگر است.

رژيم ايران از هم اكنون اقدام آقاي اوباما را براي آشتي رد كرده است و آقاي احمدي‌نژاد اظهار داشت كه او قصد دارد به برنامه هسته‌يي كشور ادامه بدهد. او همچنين به حمايت از گروه‌هاي شبه نظامي مانند حماس و حزب‌الله كه مشغول مبارزه خشونت آميز با اسرائيل هستند ادامه خواهد داد. هر گونه تلاش براي پيش بردن صلح احتمالاً با خشونت روبرو خواهد شد.

اسرائيل، اصلي‌ترين متحد آمريكا در منطقه، دومين مانع عمده مي‌باشد...

يك احتمال آشكار وجود دارد كه سوريه، اصلي‌ترين متحد ايران در جهان عرب، شايد به بيرون آمدن از انزوا متقاعد شود. اقدامي كه ديپلماتهاي آمريكايي سخت براي ترغيب سوريه به آن تلاش مي‌كنند...

بهترين دليل براي تلاش اين است كه خاورميانه بي‌ثبات است. اين منطقه مي‌تواند در نبود نوعي جنبش پيشرو پس رفت داشته باشد. اين مي‌تواند در بدترين حالتِ ممكن به معناي حمله اسرائيل به تاسيسات هسته‌يي ايران و انتقام گسترده توسط تهران باشد. حتي يك ابتكار عمل صلح ناچيز نيز از اين بهتر است.

 

اعراب، ايرانيها، يهوديها

نيويورك تايمز:دوشنبه 28 ارديبهشت 1388(18 مي 2009)

به قلم راجر كوهن - رياض، عربستان سعودي - در واشنگتن داستاني راجع به يك سفير عرب شايع شده است كه نظر وي در مورد تلاش باراك اوباما براي برقراري رابطه با ايران چنين است: ما سر تلاش براي ايجاد رابطه حرفي نداريم، اما لطفاً وصلت نه! بعضاً فهم اينكه اعراب يا اسرائيل در مورد برنامه هسته‌يي ايران و جاه‌طلبيهاي هسته‌يي آن نگران هستند - - يا نگراني ايجاد مي‌كنند - - امر دشواري مي‌باشد.

اظهارات چند ماه گذشته يك مقام ايراني در مورد اينكه قلمرو كوچك صحرايي بحرين تاريخاً يكي از استانهاي ايران بوده است به نگراني از انقلاب شيعي قابل صدور در پايتختهاي عرب سني منجر شد. ايران عذر خواهي كرد، اما خسارت وارد شده بود...

اين بي اعتمادي تاريخ دراز مدتي دارد. اعراب و ايرانيها دشمني زيادي دارند. دشمني فرهنگي بين جهان سني و شيعه به 1500 سال پيش، يا چيزي در اين حدود بر مي‌گردد. جنگ كربلا در سال 680 و بعد از آن.

اما رويدادهاي گذشته مسائل را به جايي رسانده است كه گروه‌ههاي ديپلمات عرب روزانه وارد سفارت مي‌شوند تا نسبت به خطر تلاش آمريكا براي آشتي با تهران هشدار بدهند.

اين موضوع بهطور جدي توسط نخست وزير اسرائيل بنيامين نتانياهو در ملاقات روز جمعه وي با رئيس جمهور اوباما مطرح خواهد شد. وقتي اسرائيليها و اعراب بر سر موضوعي نظر مشتركي دارند، قطعاً كه اين خطر جدي است.

اوباما بايد در خصوص دلايلي كه قصد توضيح آنرا دارد مردد باشد. اما ابتدا آنهايي كه اعراب نگران آن هستند.

سعودي‌ها از كمكي كه سياست آمريكا به فارسها كرده است به خشم آمده‌اند. يعني كنار زدن دشمن ايران، طالبان سني در افغانستان و پايان دادن به سلطه سني در عراق...

عربستان سعودي، با اقليت قابل توجه شيعه - مانند كويت و بحرين- بر اين باور است كه ايران اين جوامع را به شورش تحريك مي‌كند... شيعيان نيز به نوبه خود مي‌گويند كه نفوذ روبه افزايش ايران براي مشروع كردن سركوب بكار گرفته مي‌شود. وقتي شورشهاي مردمي افزايش پيدا مي‌كند، اعراب مستبد در آينده نگاه مي‌كنند و شاه را مشاهده مي‌كنند. آنها خواهان مشاهده مجدد تهران در 1979 نيستند.

يك مقام آمريكايي به من گفت، اعراب به شدت نگران آن هستند كه ما بخاطر مصلحت عراق و افغانستان، با ايران معامله‌يي كنيم كه تهران را در موضع هژموني منطقه‌يي قرار بدهد. چنين چيزي رخ نخواهد داد. واشينگتن و تهران حتي از شروع گفتگوهاي دو جانبه هم فاصله زيادي دارند. اختلافات چنان زياد است كه هرگونه معامله‌يي زمان خواهد برد...

منافع آمريكا اما موضوع ديگري است. آنها از طريق عدم ارتباط با ايران، قدرت در حال ظهور خاورميانه تامين نمي‌شوند...

استدلالهاي اعراب در مورد ايران ضعيف است. اين دقيقاً عدم رابطه آمريكا است كه به رشد قدرت تهران منجر شده است. بنا بر اين تغيير سياست منطقي به نظر مي‌رسد. راه حل موضوع هسته‌يي تنها از طريق يك معامله بزرگ آمريكا با ايران ممكن است. صلح خاورميانه بدون ايران، بدليل نفوذ آن روي حماس و حزب‌الله غير قابل تصور مي‌باشد. از اين رو، تلاش آمريكا براي آوردن ايران به داخل چادر به نفع اعراب است. چرا كه خارج از آن مشكل آفرين خواهد بود...

پس اوباما بايد به نتانياهو، در برابر اين گفته وي كه اعراب در مورد ايران نگراني مشابهي دارند اين را بگويد: آقاي نخست وزير ما اين موضوع را مي‌دانيم. به همين خاطر است كه وزير دفاع رابرت گيتس و سايرين را فرستاديم تا به متحدين عرب تضمين بدهند. اما وضعيت كنوني خاورميانه منافع آمريكا را تامين نمي‌كند. منافع ما در گروي يك صف آرايي جديد گسترده امنيتي است كه يك صلح 2 كشوري را ترويج مي‌دهد، به قطع رابطه 30 ساله با ايران خاتمه مي‌دهد، و مقدمتاً براي اسرائيل آينده روشن‌تري را تامين مي‌كند. شما نمي‌توانيد شهرك سازي كنيد و انتظار داشته باشيد كه نفوذ ايران از بين برود. وقتي نتانياهو مخالفت مي‌كند، اوباما بايد اضافه كند: شما مي‌دانيد كه اعراب بطور خصوصي به من چي گفته‌اند؟ اينكه بكارگيري زور توسط اسرائيل عليه ايران فاجعه بار خواهد بود. و اين كه نمي‌شود به ايران گفت كه نمي‌تواند سلاح هسته‌‌يي داشته باشد در حالي كه اسرائيل از آن برخوردار است. آنها مي‌گويند كه اين معيار دوگانه است. و مي‌داني چي؟ حرفشان درست است.

 

مصاحبه با باراك اوباما: يك رويكرد بسيار منطقي

نيوزويك:یکشنبه 27 ارديبهشت 1388(17 مي 2009)

به‌قلم جان ميشام - پرزيدنت اوباما طي مصاحبه‌يي در هواپيماي رياست جمهوري در چهارشنبه گذشته كه به پايگاه فونيكس سفر مي‌كرد جان ميشام از نيوزويك راجع به افغانستان، ايران، اسراييل، پاكستان، ديك چيني با وي صحبت كرد.

سؤال - نتانياهو نخست‌وزير اسراييل در هفته جاري به واشنگتن مي‌آيد. انتظار داريد چه صحبتي با او بكنيد، راجع به احتمال اقدام نظامي عليه ايران؟ و برخي هم استدلال كرده‌اند نبايد اقدام نظامي آمريكا را منتفي كنيم.

جواب - من اين مسأله را روشن كرده‌ام من در ارتباط با ايران هيچ گزينه‌يي را منتفي نكرده‌ام. وقتي نوبت به مسأله امنيت آمريكا برسد من هيچ گزينه‌يي را از روي ميز برنمي‌دارم.آنچه من گفته‌ام ما مي‌خواهيم يك فرصت به ايران بدهيم تا خود را با نورمهاي بين‌المللي و قوانين بين‌المللي همسو نمايد.

 فكر مي‌كنم كه اين در نهايت براي مردم ايران بهتر باشد.

من فكر مي‌كنم كه اين توان براي جمهوري اسلامي هست كه كاراكتر اسلامي خود را حفظ كند و درعينحال يك عضو مطلوب جامعه بين‌المللي باشد نه اينكه تهديدي براي همسايگانش باشد.

ما نيز قرار است با آنها رابطه برقرار كنيم چرا كه هرچه طي 30 سال گذشته بوده نتيجه‌يي نداشته است. حالا آيا اين جواب خواهد داشت؟ نمي‌دانيم. و من به شما اطمينان مي‌دهم من نسبت به دشوارهايي پروسه‌يي كه در پيش روي داريم ساده‌لوحانه تنظيم نمي‌كنم. چنانچه جواب نداشت درواقع موضع ما قويتر خواهد شد تا جامعه بين‌المللي را بسيج كنيم  و به اين ترتيب ايران خود را منزوي خواهد ساخت و عكس اين ايده ثابت مي‌شود كه ايران در صدد است نشان دهد كه [گويا] قرباني يك دولت آمريكا شده كه استقلال ايران را محترم نمي‌شمارد.

سؤال:  شما انتظار داريد كه اسرائيل بعنوان يك متحد از اين متابعت كندو دست به اقدام يك جانبه‌ي نظامي نزند؟

جواب : خير ببينيد، من بوضوح مي فهمم كه اسرائيل ايران را تهديد موجوديت خود مي بيند و با توجه به برخي اظهارات رئيس جمهور ايران محمود احمدي نژاد ميتوانيد علت آنرا دريابيد. بنابراين محاسبات آنان در مورد سود و زيان آن بايد بسيار دقيق باشد.

 آنان درست مي گويند و در برد قرار دارند و من فكر نمي كنم كه در حيطه‌ي من باشد كه در مورد اسرائيليان و اينكه نيازمندي هاي امنيتي آنان چه مي باشد تصميم بگيرم.

من مي توانم با اسرائيل بعنوان يك متحد بحث كنم  كه ديد گاهي كه ما بكار مي گيريم راهي  است كه بايد به آن فرصت داده شودو پيشنهاد جنبه امنيتي آنرا ،نه تنها براي ايالات متحده بلكه براي خود اسرائيل بكنم ،كه اين بالاتراز ساير آلترناتيوهاست.

 

رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي در مورد قدرت هاي هستهيي بالقوه جديد اخطار داد

خبرگزاري فرانسه:جمعه 25 ارديبهشت 1388(15 مي 2009)

رئيس ديدهبان هستهيي سازمان ملل روز جمعه گفت, بين 10 تا 20 كشور احتمالا بزودي توانايي ساختن تسليحات اتمي را كسب مي كنند, مگر اينكه قدرت هاي اصلي براي خلع سلاح گام هايي بردارند.

محمد البرادعي رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي در مصاحبه با روزنامه گاردين افزايش تعداد كشورهايي كه پتانسيل تسليحات اتمي را دارند را پيش بيني كرد, كشورهايي كه مي توانند پلوتونيوم با درجه غناي بالا توليد كنند و مي دانند چگونه كلاهك [اتمي] بسازند.

البرادعي گفت: اين پديدهيي است كه ما اكنون شاهد آن هستيم و نفراتي نگران ايران هستند. اين پديده خيلي فراتر از ايران است.

ما 9 كشور داراي تسليحات [اتمي] داريم و احتمالا خيلي زود 10 يا 20 كشور ديگر كه بالقوه داراي تسليحات هستند را خواهيم داشت.

او گفت: ما هنوز در جهاني زندگي مي كنيم كه اگر شما تسليحات اتمي داشته باشيد, قدرت داريد, شما تضميني در مقابل حمله بدست مي آوريد. اين بالاخص در مناطق درگيري براي آنهايي كه تسليحات اتمي ندارند پوشيده نيست.

البرادعي بيشترين نگراني خود را در مورد گسترش تكنولوژي هستهيي در خاورميانه ابراز داشت. او گفت كه اينتيك تيك يك بمب است.

او گفت تنها راه حل اين است كه قدرت هاي اتمي بسرعت خلع سلاح شوند و يك توافق بين المللي تصويب شود كه آزمايشات اتمي و تهيه مواد قابل انشقاق با درجه تسليحاتي را ممنوع كند.

البرادعي گفت: در صورتيكه برخي از اين اقدامات قوي قبل از كنفرانس ان تي پي در آوريل آينده اتخاذ شود, شما يك محيط كاملا متفاوتي خواهيد داشت.

او گفت: تمام آن كشورهايي كه باصطلاح كشورهاي بالقوه تسليحاتي ناميده مي شوند دوباره فكر ميكنند, زيرا آنموقع قدرت هاي اصلي اين اختيار معنوي را دارند تا با آنها برخورد كنند و بگويند: ما سهم خود را در اين معامله انجام دادهايم, حالا نوبت شماست

 

آدريان هميلتون: اسراييل از ايران استفاده مي‌كند تا پيشرفت در خاورميانه را متوقف نگهدارد

آدريان هميلتون: اينديپندنت:شنبه 19 ارديبهشت 1388(9 مي 2009)

اسراييل نگراني يا هدف اوليه ايران هرگز نبوده و نيست. گاهاً گفته مي‌شود اگر پرزيدنت محمود احمدي‌نژاد نبود اسراييليها مجبور بودند يك شبيه آن اختراع كنند. چه تهديدي مادي‌تر از اينكه كشور اسراييل با آن مواجه مي‌تواند باشد كه كسي باشد كه بگويد كشور اسراييل بايد از روي نقشه خاورميانه پاك گردد؟

ايران مشغله ذهني اسراييل شده است. در گفتگو با هر اسراييلي، در گوش دادن به هر سخنراني يك سياستمدار اسراييلي، بررسي سياست امنيتي كه توسط دولت جديد بنجامين نتانياهو در دست تهيه است؛ ايران هموار مطرح است. ايران به‌صورت تهديدي است كه همواره كشور را با سلاح اتمي تهديد مي‌كند يا اينكه با عوامل وابسته‌اش مانند حَماس و حزب‌الله، اسراييل را به ستوه مي‌آورد. دليل اين ذهن مشغوليِ اسراييل هم پرواضح است. درحاليكه ايران ممكن است بطور مستقيم با تهاجمِ مسلحانه، اسراييل را تهديد نكند اما توسعه سلاح اتمي توسط ايران يك چالش خاصي را در برابر امنيت اسراييل به‌عنوان تنها قدرت اتمي منطقه ، ايجاد كرده است.

به اين حمايت ايران از حَماس و حزب‌الله را هم بيفزاييد؛ آنگاه علت اصليِ فهم نگرانيِ اسراييل، آسان خواهد شد. بهرصورت هر قدر كه دلايلِ فوق، واقعي باشند، براي اسراييل، مناسب همين است كه ايران را به‌عنوان يك تهديد بزرگ نسبت به موجوديت آن تلقي كند. چرا كه بعد از سقوط صدام حسين به چنين دشمني قدرتمند نياز داشت تا به دارا بودن سرٌيِ تسليحات اتمي ادامه بدهد و بر مقوله امنيت به‌عنوان مقدم‌ترين موضوعي كه در سياستهايش نسبت به همسايگان بايد در نظر بگيرد تأكيد نمايد. با اينحال آمريكا در اين جهت در حركت است كه با ايران گفتگو كند و بر دولت جديد فشار وارد آورَد تا به گفتگوهاي مادي با فلسطينيها وارد شود.

اما درواقع رئيس جمهور اسراييل شيمون پرز در ديدار هفته اخيرش از واشنگتن بطور خاص استفاده كرد تا با همين فشارها مقابله كند. وي كه زمينه را براي ديدار بنجامين نتانياهو در اواخر ماه جاري از آمريكا آماده مي‌كند گفت بله ما آماده‌ايم با فلسطينيها گفتگو كنيم اما شما هم بايد براي خنثي كردن ايران به ما كمك كنيد. به‌عنوان يك معامله بزرگ اين، يك سياستِ هوشمندانه است. به‌صورتِ راهي به جلو پرزيدنت اوباما حتي اگر چنين چيزي را در نظر بگيرد اشتباه مي‌كند. بسته بندي ايران و فلسطين به اين صورت، تنها رسيدن به راه‌حلي براي آن را مشكل‌تر مي‌سازد. ايران ممكن است به‌واقع يك مشكل امنيتي منطقه‌يي باشد.

درعينحال احمدي‌نژاد مفيد فايده يافته است كه به‌عنوان تبليغ معيارهاي اسلامي در خيابانهاي كشورهاي عربي لفاظي‌هاي ضد اسراييلي بكند. ايران نيز مفيد يافته است كه به دليل مشابه، نهضتهاي راديكال منطقه را كمك مالي كرده و مسلح كند. اما اسراييل، نگرانيِ اوليه ايران نيست و هرگز هم حتي در دوران آيت‌اخميني هم نبوده است. دراينحال متهم كردن حماس و حزب‌الله به اينكه صرفاً دست‌نشاندگان تهران هستند باعث مي‌شود كه نتوان بطور كامل ماهيت اين گروهها را دريافت.

اگر اوباما و غرب مي‌خواهد با ايران تعامل كند آنها بايد به شيوه خود با اين مسأله برخورد كنند. اما مخلوط كردن اين مسأله با خواستهاي اسراييل فقط به ضدخودش تبديل خواهد شد. ربط دادن اين مسأله به مقوله فلسطين نيز چندان كمك كننده نخواهد بود.

در حال حاضر آمريكا و اسراييل در يك مسير برخورد و تصادم هستند. دولت نتانياهو از مقوله شيوه دوكشوري كنار كشيده است و هيچ علامتي از اينكه در مورد گسترش خانه‌سازي[براي يهوديان] يا هر موضوع بحث‌انگيز ديگر، تغيير نظر بدهد نشان نداده است. دراينحال اما دولت اوباما مُصر است كه اسراييل بايد اين خانه‌سازي را متوقف كرده و گفتگوها با هدف ايجاد يك دولت مستقل فلسطيني را دنبال كند.

در سخنراني شيمون پرز در اين هفته در كميته آيپِك ( AIPACكميته امورعمومي آمريكا و اسراييل) چيزي مبني‌بر اينكه دولت نتانياهو آماده باشد امتيازات بزرگي به فلسطينيها بدهد ديده نشد. كما اينكه در سخنان جو بايدن معاون رئيس جمهور در همين مجمع نيز چيزي حاكي از كوتاه آمدن بر سر احداث يهودي‌نشينها يا طرح دوكشوري ديده نشد. در وسط اين دعوا وارد كردن مقوله ايران چندان كمك كننده نخواهد بود و صرفاً موضوع را به نفع نتانياهو پيچيده‌تر خواهد ساخت.

اگر تكثير اتمي در خاورميانه واقعاً نگراني مقدم اسراييل است شايد بهتر باشد كاري مشابه اوباما بكند و زرادخانه اتمي خود را مورد گفتگو قراربدهد. اين كار يقيناً توپ را به زمين ايران خواهد انداخت

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه ۲۰ اردیبهشت

بی بی سی:يكشنبه 20 ارديبهشت 1388(10 مي 2009)

"آغاز رسیدگی به صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری" تیتراول جام جم، اطلاعات و جمهوری اسلامی است.

اعتمادملی "هشدار کروبی درباره ورود بسیجی ها به انتخابات" را عنوان اصلی خود قرار داده و آفتاب یزد از قول او در تیتر یک خود نوشته "بسيج در انتخابات دخالت نكند اگر تخلفي ببينم سكوت نمي كنم". عنوان اصلی اعتماد چنین است "نظامیان مجاز به دخالت در انتخابات نیستند."

خبر در عنوان اصلی خود نوشته "موضع انتخاباتی اصولگرایان انفعالی است."

"باید قیمت نفت هشتاد دلار شود" تیتر اول روزنامه ایران است و "خروج نماینده مجلس از شورای پول و اعتبار" عنوان اصلی روزنامه سرمایه است . کیهان در صدر گزارش های خبری خود نوشته "بازنگرى ان پى تى را از خلع سلاح اتمى شروع کنيد" و این بخشی از نطق نماینده ایران در اجلاس هیات حاکم سازمان بین المللی انرژی اتمی است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود در باره سخنان فرمانده سپاه نوشته كانديداهاي اصلاح‌طلب حق دارند به شدت نگران بهره‌گيري از امكانات عمومي توسط "بسيج غيرنظامي" براي تبليغ همان ديدگاه‌هايي باشند كه در دو سال گذشته، بارها توسط برخي مقامات نظامي يا روحانيون فعال در نهادهاي نظامي بيان شده است. اين نگراني آن گاه تقويت مي‌شود كه رفتار رسانه‌ملي در تبليغ حداكثري براي رئيس جمهور فعلي و عدم انعكاس ديدگاه مخالفان او در برنامه‌هاي رسمي خبري، مورد ارزيابي قرار گيرد.

به نظر سردبیر آفتاب یزد بررسی ها فقط این نتيجه را به دنبال خواهد داشت كه عده‌اي از صاحب نفوذان در نهادها و دستگاههاي مختلف نمي‌خواهند فردي جز احمدي‌نژاد سكان دولت دهم را به دست بگيرد. سخنان و اقدامات بعضي از اين افراد، نشان مي‌دهد كه آنها اگر بتوانند، از هيچ تلاشي براي تحقق اين خواسته خود دريغ نخواهند كرد. عده‌اي از افراد قدرتمند، پا را فراتر نهاده و پيشاپيش بر تحقق غيرقابل ترديد اين خواسته پافشاري كرده‌اند. عده‌اي ديگر هم كه كمي دورتر هستند بي‌احتياطي كرده و گفته‌اند: به هر قيمت بايد از پيروزي اصلاح‌طلبان جلوگيري كنيم.

در پایان سرمقاله آفتاب یزد آمده اصولگراياني كه قرار است با پيروزي آنها، همه اهل ايمان در دنيا خوشحال شوند ظاهراً به هر زباني كه توانسته‌اند خاتمي، كروبي و موسوي را مخاطب قرار داده‌اند تا بلكه آنها را از رقابت با احمدي‌نژاد منصرف كنند و اكنون مشخص نيست اين بندگان خاص خدا، با چه زباني بايد پيام خود را منتقل كنند تا اصلاح‌طلبان، با كناره‌گيري داوطلبانه، دوستان آنطرفي را از برخي موضع‌گيري‌ها بي‌نياز كنند؛ موضع‌گيري ‌هايي كه هم براي آنطرفي‌ها حرف و حديث درست مي‌كند و هم مي‌تواند موجب نگراني عده‌اي از مردم شود.

صدای عدالت در نقد گفته های فرمانده سپاه پاسداران نوشته اين خطر وجود دارد که با ادامه حرکت‌هاي جانبدارانه بسيج در امور انتخابات، ديگر نيروهاي مسلح نيز با تبليغ از نامزد مورد نظر نقش رقيب را در انتخابات ايفا کنند که همين امر زمينه بروز اختلاف در نيروهاي مسلح را فراهم کرده و همان وضعيتي بوجود مي‌آيد که در همسايگي ايران، پاکستان وجود دارد.

به نوشته این روزنامه بيان اينكه نيروهاي غير نظامي بسيج مي‌توانند در رقابتهاي انتخاباتي شركت كنند، زمينه‌سازي ورود سپاه و بسيج به رقابت‌ها و جانبداري از نامزدي تلقي مي‌شود كه هم اكنون نيز شائبه استفاده از امكانات دولتي در بهره‌برداري‌هاي انتخاباتي گريبان وي را گرفته است. ‏البته اين به منزله آن نيست كه نيروهاي محترم سپاه، بسيج و ارتش فاقد ديدگاه سياسي هستند بلكه آنان همچون ديگر آحاد مردم داراي شعور سياسي بالا بوده و داراي رأي سرنوشت ساز هستند، ولي سوءاستفاده از امكانات اين نيروهاي قدرتمند به نفع نامزد خاص و بهره‌گيري از نفوذ آنان و امكانات دولتي در رقابت‌ها نه با معيارهاي قانون و نه با منافع ملي همخواني ندارد.

علی مزروعی در مقاله ای در صدای عدالت نوشته دولت احمدي نژاد از کفايت و کار آمدي حداقلي نيز براي اداره کشور برخوردار نيست و در چهار سال مسئوليت قوه مجريه، که با کسب در آمد افسانه اي نفت نيز مصادف بوده است، به گونه اي در عرصه داخلي و خارجي عمل کرده است که تداوم آن مي تواند کشور را به روز سياه بنشاند و رنج و درد بيشتري را نصيب شهروندان ايراني کند .

به نوشته این نماینده مجلس ششم مسئله امروز کشور ما " حکمراني خوب " است و تحقق اين امر به بهره گيري درست و کافي و وافي از دانش و تجربه بشري برميگردد و البته چون صد آمد نود هم پيش ماست . قطعاً اگر حکومت خوب اداره شود و مردم به زندگي مادي بهتري دست يابند، دين و ايمان و اخلاق و معنويت و... شان هم بهتر مي شود و آن گاه نيازي به گشت ارشاد و بگير و ببند هم نخواهد بود.

حسین عبده تبریزی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته برای ایرانیان دو کشور ژاپن و آلمان به دلایل مختلف بیانگر کشورهایی با کارایی بالا و سختکوشی است. ژاپن کماکان از نظر اقتصادی در بسیاری از جهات قدرت دوم جهان است، و آلمان قدرت اقتصادی برتر بدون منازعه اروپاست. اما در شرایط امروز این دو کشور به دلیل بروز بحران اقتصاد جهانی از شدت حرکت کاسته و آماده روزهای سخت شده اند.

نویسنده سرمقاله سرمایه اضافه کرده دولت ایران در جایی باید نتیجه گیری کند که اوضاع اقتصاد کشور به شدت نامناسب است، و نسبت به این نشانه ها، بی تفاوت نباشد. بی تفاوتی دولت نسبت به بحران عظیم جهانی و رکود عمیق اقتصاد داخلی در شرایطی رخ می دهد که دولت فعلی به هر قیمت علاقه مند است در انتخابات ریاست جمهوری دهم مجدداً مصدر کار شود. ظاهراً، انتخاب شدن با هدف انتخاب شدن مدنظر است، نه انتخاب شدن.

سرمقاله این روزنامه اقتصادی چنین پایان می گیرد متاسفانه ناچاریم پیش بینی کنیم که دولت جاری، به فرض انتخاب مجدد هم، به روال گذشته، قادر به حل مسائل نیست، و کماکان بی تفاوت نسبت به واقعیت موجود، زندگی خواهد گذراند تا هنگام انتخابات بعدی فرا رسد.

هدایت آقائی در مقاله ای در اعتماد به بررسی این موضوع پرداخته که ضرورت صحنه سازی ها و جمعیت سازی ها هنگام سفر مقامات چیست و نوشته سال ها است که استقبال هاي تصنعي از مسوولان در مناطق مختلف کشور به صورت يک عرف و گاه شبه قانون درآمده است. هنگام حضور يکي از شخصيت هاي عالي رتبه يکي از مهم ترين پروژه ها براي مسوولان محلي ميزان و کيفيت جمعيت استقبال کننده است.

به نظر این فعال اصلاح طلب هزينه هاي پيدا و پنهان اين جمعيت فوق العاده زياد است. حق ماموريت کارکنان رسمي، کرايه هاي حمل و نقل، خورد و خوراک افراد، تعطيلي مدارس و کاهش فعاليت ادارات و بسياري از موارد ديگر باعث مي شود ميلياردها تومان از بيت المال صرف تشريفات استقبال از مقامات و تجمع براي استماع سخنراني آنان شود.

در پایان مقاله اعتماد آمده چرا در شهر تهران که هر روز صبح و شب عالي رتبه ترين مقامات در مسيرهاي نسبتاً معيني عبور مي کنند از اين جمعيت چند ميليوني ابراز احساسات صورت نمي گيرد.

محمد علی سبحانی در مقاله ای در اعتمادملی به انتقاد از سیاست خارجی دولت فعلی ضمن اعتراض به پذیرائی و خوشامدگوئی رییس جمهور به ملوان های انگلیسی دستگیر شده در آب های خلیج فارس نوشته سفرهاي غير ضروري مانند سفر رئيس‌جمهور به امارات، قطر و شركت در اجلاس شوراي همکاري خليج فارس يکي از اقدامات غيرکارشناسي در سياست خارجي دولت نهم بدون آنكه اقدامات مقدماتي براي تفاهم و توافقي صورت گرفته باشد بوده است.

هزينه‌هاي سنگين حرف‌هاي تبليغاتي بخشی دیگر از انتقادهای سفیر سابق ایران در لبنان است که نوشته افسانه خواندن هولوکاست و برگزاري اجلاس‌هايي براي بررسي اين موضوع در تهران و حضور چهره‌هاي نئونازي و افراطي در تهران هزينه‌هايي را براي کشور به بار آورد به‌گونه‌اي که رئيس‌جمهور نيز بعد از همه اين هزينه‌ها کم‌کم متوجه عدم ضرورت ورود به اين مقوله را متوجه شد و در اظهارنظرهايي که مدت‌ها بعد از ايشان تاکنون مي‌شنيديم از موضع افسانه بودن هولوکاست عقب‌نشيني فرمودند!

صادق زیباکلام در پاسخ رییس جمهور که سازمان برنامه را ساخته آمریکائی ها خوانده بود نوشته نه سازمان برنامه و بودجه امريکايي بوده و نه مسووليت به اجرا گذاشتن برنامه هاي امريکايي ها را در اين کشور برعهده داشته است.هدف، نقش يا کارکرد آن هم مشخص بود. اگر قرار است اهداف کلان توسعه کشور به صورت هماهنگ به جلو برود، چقدر سيمان، برق، آهن، تخت بيمارستان، تير چراغ برق، فضاي آموزشي، دانشگاه و ... لازم است. در طول آن برنامه، چه ميزان بايد براي آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، قشون، دانشگاه و ... هزينه شود تا اهداف کلي آن برنامه بتواند تحقق يابد.
این استاد دانشگاه نوشته در همان صفحه روزنامه که خبر الهام آقاي احمدي نژاد از افکار و عقايد انقلابي شهيد رجايي در انحلال سازمان برنامه درج شده، در خبر ديگري آمده بود دولت تا ۲۸ در صد از اعتبارات عمراني سال جاري را کاهش داده که بتواند کسري بودجه اش را جبران کند. اتفاقاً سازمان برنامه و بودجه به وجود آمده بود که هنوز سال شروع نشده، ۲۸ درصد از بودجه عمراني کشور کسر نشود.

در پایان مقاله آمده شش هفت سال ديگر، عمر جمهوري اسلامي به اندازه تمامي دوران سلطنت محمدرضا پهلوي می شود. پس از گذشت ۳۰ سال که ديگر محمدرضاشاه در قدرت نيست، آيا زمان آن نرسيده که مسووليت پسرفت ها و شکست هايمان را به جاي ريختن بر سر او خودمان برگردن بگيريم؟

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به نقل از یک روزنامه چاپ اسرائیل نوشته سازمان فلسطینی فتح و دولت مصر برای همکاری با اسرائیل همصدا شده اند و بر همین اساس فتح و محمود عباس رییس تشكيلات خودگردان را متهم کرده که با اشغالگران همدست شده اند.

به نوشته این روزنامه طيف محمود عباس عليه مقاومت اسلامي هستند و بارها ثابت شده است كه حملات اسرائيل بخاطر گرا دادن اين عناصر و به نتايج دلخواه اشغالگران صورت گرفته . براي مثال كشف كانالهاي زيرزميني كمك رساني به مردم غزه در گذرگاه رفح از طريق كار مشترك اسرائيل ـ رژيم قاهره و خبرچينان طيف محمود عباس انجام شده است.

 

مرور روزنامه های صبح تهران - دوشنبه 21 اردیبهشت

بی بی سی:دوشنبه 21 ارديبهشت 1388(11 مي 2009)

آفتاب یزد در تیتر اول خود از زبان میرحسین موسوی نوشته "اتکای من به مردم است نه رسانه ملی"،حیات نو از قول همین نامزد انتخاباتی نوشته "کجاست نفتی که قرار بود بر سر سفره ها بیاید"، روزنامه جمهوری اسلامی از همین منبع نقل کرده "راه امام، راه بقای نظام است" و مردم سالاری از زبان خانم زهرا رهنورد نوشته "انتخابات دهم جشنواره پیروزی و عدالت".

اعتماد ملی عنوان اصلی خود را به این تیتر اختصاص داده "رای سروش به کروبی است"، روزنامه ایران از زبان محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، نوشته "انتخاب خوب با اراده آزاد مردم"، رسالت در عنوان اول خود از قول رییس ستاد انتخابات از "استقبال از نظارت احزاب بر امور اجرائی انتخابات" خبر داده، صدای عدالت به نقل از فرمانده بسیج نوشته "بسیج باید وارد مسائل سیاسی شود" و خبر در صدر گزارش های خود نوشته "هاشمی با کروبی و موسوی همراه نشد".

"تولید قند و شکر در کشور متوقف شد" تیتر اول ابرار است، "نشانه های دیپلماتیک مذاکرات قریب الوقوع" عنوان اصلی اعتماد، "اهانت سعودی ها را بی پاسخ نگذارید" در صدر گزارش های جام جم آمده و "اخطار بخش خصوصی به چین" خبر اول است.
"بمب های فسفری و شیمیائی آمریکا بر سر مردم عراق" تیتر اول کیهان است.

کیهان در یادداشت روز خود به تائید گفته های فرمانده سپاه و نقد پاسخ مهدی کروبی به او پرداخته و نوشته بسیج یک مفهوم گسترده است و نه تشکیلاتی زیر نظر سپاه پاسداران.

حسین شریعتمداری برای اثبات استدلال خود از مهدی کروبی کمک گرفته که هفته گذشته گفته بود من از سال ۱۳۴۱ عضو بسیج بوده ام که سردار جعفری در آن زمان کودکی بود و بر همین اساس نوشته بنابراین اعتراض آقای کروبی به اظهارات سردار جعفری بی مورد خواهد بود چرا که خود ایشان هم بسیج را به معنای عضویت در سپاه نمی دانند و گرنه نمی توانستند از سال ۴۱ عضو آن باشند! و چنانچه منظورشان بسیج به معنا و مفهوم عضویت در سپاه است که باید گفت که چرا بدون استعفا از بسیج نامزد ریاست جمهوری شده اند؟!

به نوشته مدیر روزنامه کیهان مدعیان اصلاحات حضور بسیجیان در فعالیت های سیاسی و انتخاباتی را علیه نامزدهای اصلاح طلب می دانند و این پرسش را بی پاسخ می گذارند که چرا حضور افراد- به قول خودشان- مخلص و با ایمان و فداکار و خداجوی در انتخابات را به زیان خود تلقی می کنند؟! آیا، این اهانت به جبهه اصلاحات نیست؟ فرمانده محترم سپاه گفته است که بخش اعظمی از بسیجیان عضو سپاه و نظامی نیستند و می توانند در فعالیت های سیاسی و انتخاباتی شرکت کنند ولی نگفته است به نفع کدام جریان سیاسی وارد عرصه شوند. بنابراین چرا مدعیان اصلاحات از هم اکنون اطمینان دارند که مردم مخلص و با ایمان به نامزدهای جبهه اصلاحات رأی نمی دهند؟!

رسالت در سرمقاله خود در دفاع از دولت به انتقاد از میرحسین موسوی نامزد انتخابات ریاست جمهوری پرداخته که گفته بود باید میزان فروش نفت به مردم گزارش داده شود در حالی که در سه دولت گذشته خواص جامعه - بخوانید نهادهای نظارتی مانند خزانه‌داری‌کل ، دیوان محاسبات سازمان حسابرسی و ..- هم از میزان فروش نفت مطلع نبودند تا چه رسد به مردم!

سردبیر رسالت با نقل جمله ای از وزیر سابق نفت به این نتیجه رسیده که نه تنها مردم بلکه نهادهای قانونی مربوط هم در خصوص کم وکیف و حساب و کتاب فروش نفت به خارج ، فروش نفت در داخل و اشکال دیگر فروش نفت مطلع نبودند! لذا در عدم شفافیت عواید حاصل از فروش نفت خام در سه دولت گذشته تردید نیست دولت نهم و مجلس هفتم و هشتم تلاش‌هایی برای شفافیت درآمدهای نفتی کرده‌اند که انشاءالله به نتیجه خواهد رسید

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به طرح این سئوال پرداخته که چرا هزار نفر برای ریاست جمهوری نامزد می شوند و آن ها که شانسی ندارند برای چه به چنین کاری دست می زنند.

در پاسخ، نویسنده اظهار عقیده کرده که چنین نامزدهایی بعد از این که از فرصت کمیاب تبلیغات تلویزیونی استفاده کردند، می‌توانند به راحتی انصراف دهند! در صورتی که حق مردم و سایر نامزدها در استفاده درست از رسانه ملی را ضایع کرده‌اند.
به نظر نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد برای پرهیز از حضور [یا حذف] غیرضروری افراد، می‌توان از هر یک از نامزدها مبلغی به عنوان ودیعه در هنگام ثبت نام اخذ کرد. پس از انتخابات این ودیعه در صورتی پس داده خواهد شد که نامزد مورد نظر حد نصابی از آرا [مثلا یک‌درصد آرا] را کسب کند.
احمد صدری در مقاله ای در اعتمادملی به عنوان معرکه نامزدهای انتخاباتی نوشته این‌ هم شده یک نوع نمایشنامه روحوضی که هر چهار سال یکبار در راهروهای وزارت کشور در برابر چشمان حیرت‌زده دوست و دشمن و به همیاری معرکه‌گیران رند تلویزیون ملی اجرا می‌شود تا خوراک تبلیغاتی این و آن تامین شود.

نویسنده مقاله به یادآورده در انتخابات گذشته دهقان آذری را که می‌گفت حدودا ۱۲ فرزند دارد و چون نگران قیمت سیب‌زمینی‌اش بود می‌خواست آقای خاتمی‌را وزیر کشاورزی کابینه‌اش کند؟ یا آن دختر نوزده ساله را که می‌خواست رئیس جمهوری شود چون یک جورهایی در خون و پوستش بود؟ امسال که دیگر کار به کاندیداتوری یک کودک ۱۲ ساله رسید که سیاست خارجی‌اش عبارت از این بود که‌هاوایی را از آمریکا بخرد و بدهد به اسرائیل تا بروند آنجا زندگی کنند.

در ادامه مقاله، اعتماد ملی نتیجه گیری شده حالا که انگشت تعجب جهانی از این مصاحبه‌های جلوی وزارت کشور به دندان است ولی راستی داستان چیست؟ اگر این سریال بی‌مزه و تکراری شاهکار دوستان نادان است باید گفت این وضع نمایانگر هرج و مرج در مملکت است و نه متجلی روح مردمسالاری ایرانی‌. این‌همه دموکراسی در عالم داریم. آیا سراغ دارید که در جایی فرآیند نامزدی انتخاباتی‌شان را اینطور به سخره بگیرند و قاه قاه به ریش خودشان بخندند؟

عیسی سحرخیز در مقاله ای در اعتماد به بررسی وضعیت رسانه ها و اثرشان در انتخابات پرداخته و نوشته نمی توان در دنیای کنونی نقش رسانه ها را در پیشبرد اهداف سیاستمداران نادیده گرفت. امروز افکار جمعی از طریق رسانه هایی همچون تلویزیون، رادیو، مطبوعات، ماهواره و اینترنت جهت داده می شود. اما پیشینه و تجربه سیاسی در ایران نشان می دهد رسانه های دولتی با همه اهمیتی که دارند نقش مهم و قابل توجهی در مشارکت و فرهنگ سیاسی مردم ایران ایفا نمی کنند.
به نوشته این روزنامه نگار اصلاح طلب مردم ایران هر گاه خواهان تغییر بوده اند بدون توجه به شعارهای رسانه یی، پا به عرصه مشارکت سیاسی گذاشته اند و بدون هجمه های تبلیغاتی دست به تغییر زده اند. چنان که در خرداد ۷۶ که به جز روزنامه سلام رسانه دیگری نبود اما دیدیم در شرایطی که همه رسانه ها به نفع جناح مقابل بود، ۸۰ درصد مردم چه در داخل و چه در خارج از کشور و چه در تهران و چه در شهرستان ها دست به یک حرکت سیاسی زدند و جریان اصلاحات را انتخاب و دنیا را شگفت زده کردند.

نتیجه گیری مقاله اعتماد چنین است اصلاح طلبان رسانه فراگیری در دست ندارند و همان روزنامه های معدودی هم که هست، تحت فشار قرار می گیرد و روزنامه نگارانش هر لحظه زیر فشار استرس و اضطراب ناشی از توقیف ناگهانی و بیکار شدن روزگار می گذرانند اما امروز رسانه های دیگری همچون وبلاگ ها، سایت های خبری و رسانه های برون مرزی وجود دارند که می توانند سکوت رسانه ملی و رسانه های دولتی را جبران کنند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته برخی رسانه های حامی دولت، هر ضعفی داشته باشند از این جهت قابل تحسین هستند که وضعیت آرای کاندیدای مورد علاقه خود را با دقت رصد می کنند و بر همین اساس روش‌های تبلیغی و تخریبی را تـنـظیم می نمایند. آنها بعد از گذشت حدود چهار سال از استقرار دولت نهم، به این نتیجه رسیده‌اند که نه تقدیس‌ها و هاله پروری‌ها تاثیر قابل توجهی در دیدگاه مردم به کاندیدای آن ها دارد و نه بزرگ نمایی ها، پس بیشترین انرژی خود را بر تخریب کاندیداهای اصلاح طلب مـتمرکز کرده‌اند.

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به نامه آیت الله خمینی که به تازگی برای تخریب یکی از نامزدهای انتخاباتی افشا شده، هشدار داده که نامه های دیگری هم هست.

 

مرور روزنامه های صبح تهران - سه شنبه 22 اردیبهشت

بی بی سی:سه شنبه 22 ارديبهشت 1388(12 مي 2009)

"خطراتی که در این چهارسال دیدم در بیست سال سکوت خود ندیدم" به نقل از میرحسین موسوی تیتر اول آفتاب یزد است که در عین حال از قول مهدی کروبی هم نوشته "به جای ادعاهای بزرگ مشکلات مردم را حل می کنم"، اعتمادملی با عنوان بزرگ "طرح کروبی: بیمه تحصیل"، مردم سالاری با تیتر " دولت میرحسین برخورد آمرانه و خشن نخواهد داشت" به نقل از بیانیه استادان دانشگاه ها تبلیغ درباره نامزدها را مطرح کرده اند.

جام جم با تیتر "اینترنت عرصه رقابت های انتخاباتی"، دنیای اقتصاد با عنوان "اقتصاد در کانون انتخابات" به مسائل انتخاباتی پرداخته اند، صدای عدالت با "رایزنی مثلث هاشمی،‌حسن خمینی و روحانی برای اجماع اصلاح‌طلبان" و کیهان با عنوان "سی روز تا ۲۲ خرداد: آرایش سیاسی در انتخابات" گزارش هائی را درباره برگزاری انتخابات منتشر کرده اند.

"اصولگرایان پایه گذار یک حرکت سکولاریستی شدند" به نقل از سخنگوی دولت تیتر اول ابرارست، "مهم ترین طرح اقتصادی دولت زیر سئوال رفت" عنوان اصلی اعتماد و حیات نو هم از قول رییس مجلس نوشته "موفقیت ۹۵ درصدى بنگاه‌هاى زودبازده را باور نداریم."

"رکسانا صابری آزاد شد" عنوان اول روزنامه سرمایه است، ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی از "موفقیت ایران در مهار نقدینگی" خبر داده و روزنامه جمهوری اسلامی از "یک دهه رکود در انتظار اقتصاد آمریکا" نوشته است.

کیهان در گزارشی درباره انتخابات ریاست جمهوری پیش بینی کرده مشارکت در انتخابات ۲۲ خرداد حداقل بالای ۶۰ درصد خواهد بود. نکته مهم در این میان این است که مطابق نظرسنجی های موجود هر چه تعداد رای دهندگان افزایش پیدا می کند، سرعت رشد رای کاندیدای اصولگرا نیز بالاتر می رود اما رای کاندیداهای اصلاح طلب از حدود ۲ هفته پیش کاملاً ثابت مانده و نوسان آن بسیار اندک است.

این گزارش بدون اشاره ای به غیبت چهره های اصلی اصولگرا در میان هواداران احمدی نژاد نوشته اگرچه جریان های مختلفی در ماه های اخیر تلاش کردند با متقاعد کردن برخی چهره های مطرح اصولگرا به کاندیداتوری و ایجاد انشقاق وسیع در میان اصولگرایان سبد رای احمدی نژاد را بشکنند و شرایط را برای - حداقل- رفتن انتخابات به دور دوم مهیا کنند اما به نظر می رسد که این پروژه در یافتن مصداق مناسب دچار مشکلات جدی شده و روشن است که چهره های مطرح مورد نظر اصلاح طلبان حاضر به پذیرش و ریسک ایجاد شکاف میان اصولگرایان نشدند.

اعتماد در مقاله ای نوشته دولت نهم به متن جامعه و توده مردم نیاز دارد تا بتواند بر ناکارآمدی خود سرپوش بگذارد. از این روست که رسانه ملی لحظه به لحظه به تبلیغ در جهت دفاع از عملکرد دولت نهم می پردازد تا مردم را با این دولت همراه سازد. اما سوال این است که آیا در شأن مردم ایران است که از مشارکت سیاسی تنها سرازیر شدن به دنبال ماشین رئیس جمهوری در سفرهای استانی را نصیب برند و ملت بدرقه یی لقب بگیرند؟ باید از مسوولان دولت نهم پرسید آیا مردم باید تنها دل شان به این خوش باشد که نامه و عریضه یی بنویسند و دیگر انتظاری برای پاسخ آنها نداشته باشند؟

به نوشته این مقاله نظرسنجی ها نشان داده که آرای محمود احمدی نژاد پایین تر از ۵۰ درصد است و می توان پیش بینی کرد در این یک ماه به کمتر از این درصد نیز برسد. در آن صورت قطعاً انتخابات به مرحله دوم می انجامد که به زعم بسیاری از کارشناسان در مرحله دوم پیروزی با اصلاح طلبان خواهد بود.

مرتضی کاظمیان در اعتماد نوشته جلوگیری از انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور، کاری بس دشوار و البته بسیار مهمی است محال نیست، اما کار ساده ای هم محسوب نمی شود. بزرگان بر هم خوردن بازیشان را به سادگی، تاب نمی آورند.

به نظر این نویسنده اصلاح طلب نامزدهای رقیب احمدی نژاد که چند هفته (و حتی چند ماهی) است اعلام نامزدی کرده اند، اینان در چارچوب امکانات و محدودیت های موجود، کوشیده اند خود را معرفی کنند و آرا و نظرات خود را با اندک رسانه های در اختیار، تبیین کنند. احمدی نژاد نیز هرچند ظاهراً دو سه هفته یی بیشتر نیست که داوطلب ریاست جمهوری شده است (با استعفای ثمره هاشمی برای پیگیری رسمی کارهای ستادش) اما ساده انگارانه خواهد بود که خیز بلند احمدی نژاد را برای حضور مجدد در راس قوه مجریه نادیده بگیریم یا تفسیری دیگر کنیم.

به نوشته اعتماد "اتاق های فکر" و "شیفتگان خدمت" پیچیده تر و هنرمندانه تر از آنکه کسی را یارای انتقاد و مواخذه شان باشد، درکارند که سبد رای نامزد متبوع خویش را به قدر لازم، سنگین سازند. تغییر و تحولات در وزارت کشور و ستاد انتخاباتش، صوری ترین و به تعبیری، تابلوترین وجه آن است؛ جایی که حتی مسوول ارشد برگزاری انتخابات، خود اذعان می کند گرایش سیاسی دارد و ابایی از ابراز عقاید و رویکردهای سیاسی اقتدارگرایانه خود ندارد.

کیهان در سرمقاله خود به شدت به طرح تازه سازمان ملل در مورد اسرائیل و حمله به غزه انتقاد کرده و نوشته با وضعیت این سازمان که شورای امنیت با اختیارات نامحدود در ید کشورها و قدرت های خاصی است و همچنین انتخاب دبیرکل هم تحت نفوذ شورای امنیت می باشد انتظار پیگیری، محاکمه و مجازات سران اسرائیل را باید انتظار بی جایی قلمداد کرد.

نویسنده سرمقاله کیهان نتیجه گرفته کشورهای عضو سازمان ملل باید مجمع را وادار کنند تا موضوع به مخاطره افتادن صلح و امنیت جهانی را در دستور کار قرار دهد و در حالی که شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل به وظایف قانونی شان عمل نمی نمایند این مجمع به مسئله ورود پیدا کند و با تشکیل جلسه ای اضطراری بسترهای صلح و امنیت جهانی را به ارزیابی بنشیند.

در پایان این مقاله از کشورهای مسلمان خواسته شده از طریق سازمان کنفرانس اسلامی فرآیند استعفای دبیرکل سازمان ملل را که رفتار تبعیض آمیز و دوگانه وی به اثبات رسیده در سازمان ملل پی گیری کنند.

ابراهیم یزدی در مقاله ای در سرمایه به بررسی روابط ایران و آمریکا پرداخته و با بررسی وضعیت فعلی ایران و جهان نوشته روابط پرتنش ایران و آمریکا بر روابط ایران با سایر کشورهای جهان سایه سنگینی افکنده است و تعارض جدی با منافع ملی و مصالح امنیت ملی کشورمان به وجود آورده است. تا زمانی که این تنش ادامه داشته باشد کشورهای دیگر جهان روابط خود را با ایران توسعه نخواهند داد.

به نوشته وزیر خارجه پیشین مبرم ترین وظیفه دولت ایران در راستای منافع ملی گام برداشتن در جهت رفع این تنش باشد به خصوص که ظواهر و اخبار حاکی از آن است که تعامل و گفت وگو میان ایران و آمریکا بر اساس احترام متقابل فراهم شده است و اراده ای برای اصلاح از هر دو طرف مشاهده می شود. این می تواند مقدمه خوبی یا علامت مثبتی هم از اراده بهبود روابط میان دو کشور تلقی شود و هم آن را پیامد گفت وگو میان دو کشور در طول سال گذشته از کانال راه دوم در مذاکرات دیپلماسی دانست.

دبیرکل نهضت آزادی در مقاله خود اضافه کرده صرف نظر از موضعگیری های سیاسی باید از سیاست تنش زدایی ایران استقبال کرد و امیدوار بود این عملگرایی ایران و آمریکا در روابط فی مابین به فعال شدن دفتر حفاظت آمریکا در سفارت سوئیس در تهران منجر شود به طوری که درخواست ویزای هزاران ایرانی که هر ساله به هر صورت به آمریکا سفر می کنند در همین تهران رسیدگی و صادر شود که این می تواند رضایت بسیاری از ایرانیان را فراهم کند.

صادق خرازی، دیپلمات سابق، در مقاله ای در انتقاد از سیاست خارجی دولت احمدی نژاد این سئوال را پیش کشیده که چرا در حالی که جو بین‌المللی علیه صهیونیست‌هاست، اقداماتی نظیر شرکت در اجلاس اخیر تبعیض‌نژادی (دوربان ۲) سازمان ملل در ژنو در بالاترین سطح صورت می‌گیرد که بدون داشتن کوچکترین دستاوردی برای ما زمینه‌ای فراهم شود تا حامیان رژیم صهیونیستی با مظلوم‌نمایی برای آن رژیم تبلیغ کنند.

در مقاله معاون سابق وزارت خارجه در اعتمادملی این سوال مطرح شده که طرح موضوع هولوکاست چه منفعتی برای کشور به دنبال داشته است؟ آیا طرح این موضوع دردی از دردهای فلسطینی‌ها را درمان کرده است؟ آیا روابط ما با اعراب را بهبود بخشیده است؟ اسرائیل با بهره‌برداری از این موضوع تلاش کرده تا فشار بین‌المللی بر خود را کاهش دهد. دولت جدید اسرائیل که یکی از افراطی ترین دولت‌ها درطول چند دهه گذشته است سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه کرده و تلاش دارد دولت اوباما را نیز در این زمینه همراه خود کند

محمد رحمانی در سرمقاله سرمایه نوشته سهام عدالت، چنانچه همسو با فلسفه وجودی سیاست های اصل ۴۴ باشد، امر مطلوبی است در حالی که این توزیع سهام باید در مدیریت بنگاه های واگذار شده تاثیر گذاشته و آنها را خصوصی کند ولی همچنان مدیران دولتی در سمت خود باقی هستند. از سوی دیگر خصوصی نشدن مدیریت، عملاً مانع از رقابت پذیر شدن این شرکت ها خواهد شد و این مساله مغایر با اهداف سیاست های اصل ۴۴ است.

بر اساس نوشته مدیرعامل سازمان بورس در این روزنامه پس از آنکه سهام بنگاه های دولتی در قالب سهام عدالت واگذار شد نباید امکان دادن وکالت سهام واگذار شده به شرکت های مادر تخصصی وجود داشته باشد، در حالی که اکنون این وکالت داده می شود. از طرف دیگر تعهد سود این سهام باعث کمبود نقدینکی شرکت شده و آن ها را از تکمیل یا اقدام به آغاز پروژه های جدید باز می دارد.

صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته در طول چند سال گذشته و به خاطر افزایش جمعیت تهران و تردد بیش از اندازه اتومبیل در این شهر آلودگی هوا تبدیل به یک بحران برای ساکنین این شهر شده است. بحرانی که اگرچه همواره وجود دارد اما در واپسین ماه های سال به خاطر شرایط ویژه جوی بیش از هر زمانی خود را نشان می دهد و گاهی اوقات نیز منجر به تعطیلی مدارس و ادارات دولتی می شود.

نویسنده سرمقاله صدای عدالت با اشاره به آلودگی های بیش از حد تهران در زمستان گذشته نوشته موثرترین راه کاهش آلودگی هوای تهران افزایش حمل ونقل عمومی به وسیله اتوبوس و به خصوص مترو است اما از زمان روی کار امدن دولت نهم شهرداری تهران همواره برای دریافت بودجه مناسب برای گسترش خطوط مترو با مشکل مواجه بوده است و این درگیری اینقدر بالا گرفت که بحث های سیاسی وارد آن شد. ‏

این مقاله تاکید کرده مشکل دولت با شهرداری و مترو به خاطر حضور رقیب پیشین انتخاباتی رئیس جمهور به عنوان شهردارتهران و پسر رقیبی دیگر در جایگاه مدیر عامل مترو است و این امر سبب شده است که دولت مطالبات مترو را پرداخت نکند و به همین خاطر شرکت مترو ضررهای بسیار را تحمل شده است. ‏

 

مرور روزنامه های چهارشنبه - 23 اردیبهشت

بی بی سی:چهارشنبه 23 ارديبهشت 1388(13 مي 2009)

بخش عمده روزنامه های صبح امروز تهران بخش هائی از گفته های آیت الله خامنه ای رهبر ایران را به عنوان تیتر اول خود برگزیده اند. روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "نسبت به اشخاص نظری ابراز نمی کنم" اعتماد ملی نوشته "همه نامزدهائی که به شورای نگهبان اعلام کند صالح هستند"، خبر نوشته "مردم به تخریبگران رای نمی دهند" حیات نو نوشته "کسی را برگزینید که درد کشور را بفهمد"، جام جم نوشته "انتخابات مایه عزت و آبروی ملی است"، ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان شرایط انتخاب اصلح از زبان رهبر نوشته "مردمی، ساده‌زیست، دردمند، دور از فساد و اشرافیگری"، صدای عدالت نوشته نباید مدام در جهان تشنج ایجاد کنیم"، کیهان و رسالت این جمله را نقل کرده اند "نامزدها با حرف های خلاف واقع مردم را نگران نکنند".

"از اسلامی دفاع می کنم که مروج خشونت نیست" جمله ای است از مهدی کروبی نامزد انتخابات ریاست جمهوری که بالای صفحه اول آفتاب یزد جا گرفته است.

دنیای اقتصاد "گردهم‌آیی نجات بازار مسکن" را تیتر اول خود قرار داده و سرمایه دیگر روزنامه اقتصادی "ا‏ستعفا ی کلیددار خزانه بدون قفل" یعنی رییس کل بانک مرکزی را مهم دیده و در صدر اخبار خود نقل کرده است.

روزنامه اعتمادملی از یک نظرسنجی خبر داده که بر اساس آن محمود احمدی‌نژاد، مهدی کروبی، میرحسین موسوی و محسن رضایی به ترتیب، بیشترین آرا و نظرات مردم را به خود اختصاص داده‌اند.

به نوشته این روزنامه انجام نظرسنجی، در تمام دوره‌های انتخابات معمولا انجام می‌پذیرد. وزارت اطلاعات سازمان صداوسیما، وزارت کشور، ایپنا از جمله نهادهایی هستند که به این موضوع به شکل علمی و دقیق می‌پردازند. در کنار این نهادها، برخی از مراکز خصوصی نیز اقدام به این عمل می‌کنند.

به گزارش اعتمادملی در دوره‌های پیش، مرکز نظرسنجی آینده، دقیق‌ترین آمارها را ارائه می‌کرد. در سال ۷۶، این مرکز، اعلام کرد که سیدمحمد خاتمی بیشترین آرا را در مقابل علی‌اکبر ناطق‌نوری خواهد داشت. در حالی که برخی دیگر از مراکز و نهادها، ناطق نوری را در صدر جداول خود قرار داده بودند.

سرمایه از بیانیه گروهی از جامعه شناسان در تائید میرحسین موسوی برای ریاست جمهوری آینده خبر داده و نوشته روال معمول آن است که احزاب، بیانیه ها و مواضع سیاسی حامیان خود را منتشر کنند. البته از زاویه ای متفاوت انتشار بیانیه ۷۵ جامعه شناس، اقدامی ارزشمند است زیرا این بیانیه محصول اندیشمندان است و نه برخاسته از احزاب، گروه ها و جمعیت ها.

به نوشته این روزنامه بیانیه ۷۵ جامعه شناس، بیدارباش پرطنین آنان خطاب به مسوولانی است که تاکنون در برابر مصائب و معضلات عدیده جامعه چشم فرو بسته اند یا خود را به خواب زده اند. شایسته تر آن بود که احزاب با برنامه های مشخص خود پیش بیایند و بیانیه صادر کنند و با ارائه برنامه اجتماعی منسجم به نقد برنامه مدون رقیب بپردازند تا امکان گزینش رای دهندگان از میان برنامه های حزبی جمعی و تعهدآور بیشتر فراهم شود. اما در نبود احزاب پویا (به دلایل عدیده ساختاری) باید بیانیه مسوولیت شناسانه متخصصان آسیب شناسی اجتماعی را به فال نیک گرفت.

اعتمادملی در مقاله ای با عنوان تفاوت رکسانا با تاجیک چیست به سرنوشت دیپلمات سابق ایران پرداخته که از سال گذشته به اتهام دست داشتن در خرید کالاهائی است که خرید آن ها برای ایران ممنوع است در انگلستان تحت نظر به سر می برد و امکان دارد به آمریکا تحویل داده شود.

به نوشته مسعود سلطانی فر در اعتماد ملی باراک اوباما رییس جمهور آمریکا که با شعار تغییر در وضعیت و سیاست‌های داخلی و خارجی آمریکا قدرت را به دست گرفته و تاکنون سیگنال‌هایی را که برای ایران فرستاده با درب بسته مواجه نشده و حسن‌نیت مسوولان ایران را در ماجرای رکسانا صابری به وضوح مشاهده کرده است باید در ماجرای تاجیک موضوع را به نحوی مدیریت کند که عدالت در این پرونده رعایت و با آزادی تاجیک رشته‌های بافته شده جدید را پنبه نکند.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته آزادی رکسانا صابری با پشتیبانی و میانجیگری دولت سوئیس میسر شده است. مقامات سوئیسی مدعی شده اند که ردولف مرتس رئیس جمهور این کشور در دیدار بحث برانگیز خود با احمدی نژاد با وی پیرامون وضعیت رکسانا صابری گفت وگو داشته است.

این روزنامه نوشته رئیس جمهور سوئیس به خاطر ملاقات با محمود احمدی نژاد با سیلی از انتقادات و اعتراضات بیرونی مواجه شد اما در آن زمان رئیس جمهور سوئیس این انتقادات را با سکوت تحمل کرد. حال با توجه شواهد موجود به نظر می رسد که دیدار رودلف مرتس با محمود احمدی نژاد بی حاصل نبوده است.

به نوشته جمهوری اسلامی تبلیغات گسترده رسانه های آمریکایی و اروپایی مبنی بر نقش اصلی رئیس جمهور ایران در صدور حکم سهل گیرانه و سریع برای رکسانا صابری دو نتیجه نگران کننده در پی خواهد داشت نخست آنکه استقلال قوا در جمهوری اسلامی ایران را زیر سئوال خواهد برد و آن را امری صوری قلمداد خواهد کرد و دیگر اینکه بازداشت سایر افراد بیگانه و یا تبعه های ایرانی به جرمهای مشابه را امری سیاسی جلوه خواهد داد تا حقوقی و امنیتی.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به آمارهای دولت و اغراق هائی که هم در بیان دولتمردان و هم منقدان وجود دارد نوشته در صورتی که رسانه ها به وظیفه خود عمل کنند افشاگری آن ها مردم را تشویق خواهد کـرد تا با شور فراوان پای صندوقها بروند و نگرانی نایب رئیس مجلس در خصوص سه سال فقدان استراتژی در دولت را مرتفع نمایند، همچنین نگرانیهای مشترک اصولگرایان و اصلاح طلبان در خصوص قانون گریزی، با انتخاب رئیس جدید برای دولت برطرف خواهد شد تا دیگر نیازی به این تذکر رئیس مجلس به رئیس جمهور نباشد.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد نکته دیگری که مطبوعات مستقل میتوانند به آن بپردازند، وعده های رنگارنگی است که در هفته های اخیر برای حل بسیاری از مشکلات است به معنای دیگر مسئولان دولتی و رقبای آنها، میتوانند با کمک به آشکارسازی بعضی از امور، اجازه ثبت این حقیقت در تاریخ را بدهند که "آیا واقعا دولت نهم به صورت مستقل یکصد هزار پروژه را طراحی و اجرا کرده و چهل هزار دروغ را تحمل نـموده است؟ یا آنکه این ادعاها، تعداد دروغ های منعکس شده در رسانه ها را به چهل هزار و دو میرساند!"

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته دولت به جای حل مشکلات مردم از طریق سازمان ها و نهادها، از مردم می خواهد برایش نامه نگاری کنند و دولت خود یک تنه همه مسائل و مشکلات جامعه را حل می کند و برای دنیا هم نامه نگاری می کند تا علاوه بر مشکلات داخلی از سر دلسوزی و مهرورزی مشکلات جهان را حل کند چون دولت ما مدیریتی جهانی دارد.

نویسنده این مقاله به طعنه نوشته کشاورزان متحمل زیان های بسیار بشوند وقتی آقای مشاور مرزهای انقلاب را در می نوردد تا ما با ملت اسرائیل دوست باشیم و پرتقال اسرائیلی به صورت غیر عمدی سر از بازارهای ما در آورد؟ به راستی این دانشجویان ما را چه شده است که این چنین خواهان بی ستاره شدن هستند؟ ما انسان های بی ستاره در به در دنبال سیب زمینی ای می گردیم که توزیع شد و به ما نرسید.

صدای عدالت در سرمقاله خود از روزنامه ها خواسته برای مردم روشن کنند که وعده های دولت تا چه اندازه عملی است و از جمله این که مسئولان امر و همراهی برخی رسانه ها این شائبه را به وجود آورده اند که به کلیه دارندگان سهام عدالت باید سود تعلق گیرد. بزرگنمایی در این زمینه تا جایی صورت گرفته است که همگان عملکرد دولت در این زمینه را صحیح تلقی نموده اند در حالی که اصحاب رسانه و نهادهای نظارتی مسئول، باید مانع از چنین تخلف آشکاری از سوی دولت شوند.

به نوشته این مقاله پرداخت سود به مردم، از یک سو، توقع آنها را برای دریافت سود در سال های آتی بالا می برده و در نتیجه عدم پرداخت سود غیرقانونی در سال های آتی، موجب بروز مشکلات و بی اعتمادی مردم به سیستم حکومتی می گردد که ترمیم این اعتماد از دست رفته و بازسازی سرمایه اجتماعی کاری دشوار خواهد بود، و از سوی دیگر، بازگرداندن مبالغ پرداخت شده به بودجه کشور را عملاً غیرممکن می سازد.

اعتماد با عنوان تسویه حساب سیاسی دولت نوشته کاهش بودجه دستگاه‌های رسمی خارج از دولت با اعتراض این دستگاه‌ها مواجه شده است و همزمان علی لاریجانی هم از آغاز رایزنی مجلس با دولت درباره دلایل کاهش بودجه دستگاه‌های خارج از دولت خبر داده است تا اگر این رایزنی‌ها به نتیجه نرسید، مجلس مستقیما برای این موضوع چاره‌جویی کند.

به نوشته گزارشگر اعتماد دولت پانزدهم اردیبهشت‌ماه احکام بودجه را ابلاغ کرد، اما مشخص گردید که بودجه دستگاه‌هایی چون قوه قضائیه، سازمان بازرسی کل کشور، مجمع تشخیص مصحلت نظام، مجلس، حوزه علمیه، بنیاد بیماری‌های خاص، برخی بنیادهای فرهنگی و برخی نهادهای رسمی خارج از دولت کاهش شدید یافته است. دولت اعلام کرده است که بودجه ۸۸ با ۸هزار و پانصد میلیارد تومان کسری روبه‌رو است و برای جبران آن به تناسب بودجه برخی دستگاه‌ها کم شده است. اما نمایندگان مجلس استدلال دولت را نپذیرفته‌اند و می‌گویند دستگاه‌های خارج از دولت که عمدتا از عملکرد دولت انتقاد کرده‌اند یا گزارش رسمی درباره تخلفات دولت منتشر کرده‌اند، با کاهش بودجه مواجه شده‌اند.

عبده تبریزی در سرمقاله روزنامه سرمایه به خبر استعفای رییس کل بانک مرکزی پرداخته و نوشته این گونه مسائل پنهان نمی ماند و بالاخره درز می کند و به اعتبار دولتمردان لطمه می زند. دولتمردان دنیا یاد گرفته اند اگر می خواهند مسوول موضوعی نباشند، آن را مطرح نکنند و به موضوع انتخاباتی بدل نسازند.

به نوشته این اقتصاددان مسائل مهمی همچون صداقت و راست گویی مدیران ارشد کشور، حتماً مورد بررسی قرار گرفته و به ملاک قضاوت در مورد آنان تبدیل می شود. دروغ به هر دلیلی که گفته شود، آثار خیر ندارد. پول قلب به هر کجا رود، بازمی گردد. اکنون مقامات دولت به استواری سد سکندر، ایستاده و با صراحت تاکید دارند هرگز استعفایی در میان نبوده است. واقعیت هر آنچه بوده است،شاید به زودی از جایی سر در آورد.

 

مرور روزنامه های پنجشنبه؛ 24 اردیبهشت

بی بی سی:پنجشنبه 24 ارديبهشت 1388(14 مي 2009)

"علمای شیعه و سنت در برابر تحرکات دشمنان ایستادگی کنند" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است به نقل از آیت الله خامنه ای، کیهان از همین مقام در عنوان اصلی خود نوشته "دامن زدن به دعواى شیعه و سنى نشانه وحشت دشمن از نظام اسلامى است".

آفتاب یزد درتیتر اول خود از قول رئیس جمهور نوشته "گفتم اگر مفسدان دست از کارهای خود برندارند آنها را معرفی می کنم"، بر اساس عنوان اصلی ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی آقای احمدی نژاد گفته است "خدمت به مردم را یک ثانیه هم تعطیل نمی کنیم"، رسالت از زبان همین مقام نوشته رقیب هیچ کس نیستم می خواهم خدمت کنم"، جام جم هم "پاسخ رییس جمهور به منقدان" را تیتر اول خود دیده است.

اعتماد ملی خبر داده که "کروبی از احمدی نژاد برای مناظره دعوت کرد"، صدای عدالت بیانیه پنجاه تشکل دانشجوئی کشور را مهم دیده که برای میرحسین موسوی نوشته اند "کارنامه دولت منفی و غیرقابل است، حیات نو تیتر اول خود را به این گفته آخرین نخست وزیر اختصاص داده که "چرا منابع و امکانات شب انتخابات تقسیم می شود"و مردم سالاری از قول همین نامزد انتخاباتی نوشته "اولین فساد عمل نکردن به قانون است".

ابرار از زبان هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته "درباره درآمدهای نفتی مفصل صحبت خواهم کرد."

"زمان خرید مسکن رسیده است" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و سرمایه "سهم ۴۶درصدی دولت نهم در افزایش شاخص تورم" تیتر اول سرمایه.

رسالت در سرمقاله خود نوشته مطلوب‌های ملت ایران ناشناخته نیستند. تعالی معنوی، آزادی، وحدت، امنیت، استقلال و عزت ملی، رفاه عمومی، عدالت فراگیر، بهره‌گیری از منابع انسانی و ... و دریک کلمه تحقق اسلام، هدف همیشگی و همه جایی فرد فرد ایرانیان مسلمان است که در راه تحقق آن از ایثار مال و جان خود دریغ نورزیده‌اند.

سرمقاله رسالت بر همین اساس نتیجه گیری کرده که رقابت‌های ناسالم و بی‌اخلاقی‌های سیاسی و سیاه‌نمایی اوضاع کشور که به گونه‌ای این‌گونه القا شود که گویی ایران در بن‌بست یا آستانه سقوط و بحران قرار دارد، با روح عزت‌خواهی ملت ما ناسازگار است. انتخابات عرصه‌ای عقلانی است و نیازمند فضاسازی معقول و منطقی است.

صدای عدالت در سرمقاله خود به بخشنامه فوری معاون رئیس جمهور اشاره کرده که به ادعای این روزنامه به کلیه دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری ارسال کرده و در آن خواسته اند کمک‌های رفاهی مستقیم و غیر مستقیم به کارمندان تا قبل از برگزاری انتخابات پرداخت شود به طوری که حداکثر تا ۲۸ اردیبهشت گزارش آن برای تهران فرستاده شود.

سرمقاله صدای عدالت بر همین اساس نوشته به نظر می‌رسد که حاتم‌بخشی‌های دولت در آستانه برگزاری انتخابات تمامی ندارد و رفته رفته از بحث اقتصادی به سیاسی کشیده شده و دست‌اندرکاران سعی دارند با ریخت و پاش‌های آنچنانی آرای کارمندان محترم را به سمت خود جلب نمایند.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به راه هائی اشاره کرده که برای شناخت دقیق از کارآمدی کاندیداها وجود دارد. محمد صادق جنان صفت در این مقاله با تاکید بر این که برای شناخت نامزدهای ریاست جمهوری می توان به همراهان و تیم آن ها توجه کرده افزوده سه‌حوزه تنش‌زدایی در مناسبات خارجی با هدف جذب سرمایه، آزادی انتخاب شیوه زندگی با این نگاه که کدام کاندیدا در زندگی خصوصی آنها کمتر دخالت خواهد کرد و سرانجام موضوع تورم و اشتغال می توان پنداشت که در کانون توجه رای‌دهندگان قرار دارد.

فرناز حسنعلی زاده در اعتماد با انتقاد از گفته های سخنگوی دولت از قول او نقل کرده بلوغ سیاسی ۱۵ساله ها است و افزوده آیا به نظر دولتمردان همان گونه که سن بلوغ در دختران و پسران متفاوت است آیا بلوغ سیاسی از سالی به سالی و از انتخاباتی به انتخابی فرق می کند یا خیر؟ یعنی ۱۵ساله یی که احساس تکلیف سیاسی می کند تا در انتخابات شرکت کند حق انتخاب هم دارد یا نه؟ مثلاً انتخاب مدل مو، رنگ البسه و نوع پوشش.

نویسنده مقاله اعتماد پرسیده آیا دو سال پس از آنکه نه تنها بلوغ ۱۵ساله ها بلکه بلوغ مادران دختران و پسرانی به این سن در انتخاب نحوه پوشش مورد تردید قرار داده شد تا جایی که باید بر سر هر چهارراه متری گذاشت که آیا مانتواش ۱۵ سانت از زانو پایین تر است یا فاصله آخرین دکمه تا لبه مانتو چقدر است، دولت تعریف جدیدی از بلوغ ارائه داده یا همان گونه که رسم این سرزمین است از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد سیاسی است، بلوغ هم سیاسی شده؟

اعتماد نوشته قوه قضائیه با استقلال و تکلیف مقدسی که در تحقق عدالت دارد چرا نباید بر فرآیند یک دستگیری، محاکمه و عفو یا آزادی یک شهروند خود چنان نظارت کند که نیازی به نامه له و علیه و درخواست علنی رئیس جمهور برای رسیدگی عادلانه و تجدیدنظر در حکم دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نباشد.

محمود محمدی رییس کمیته سیاست خارجی مجلس ششم در این مقاله تاکید کرده اگر یکی از اهداف صدور احکام چندمنظوره مصلحتی برای ایجاد کنش و واکنش یا تعامل بین دو دولت باشد نباید به گونه یی عمل شود که شهروندان ایرانی اعم از آنهایی که در داخل یا در خارج به سر می برند نسبت به این تناقض رفتاری دچار بحران شوند که هنوز هم زور و پول و پارتی ارزش انسان ها را تعیین می کند و نه وظیفه قوه قضائیه، که بنا به اصل ۱۵۶ مستقل و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسوول تحقق بخشیدن به عدالت است.

عباس آخوندی اقتصاددان در سرمقاله سرمایه از رییس مجلس خواسته نسبت به انحلال غیرقانونی شورای پول و اعتبار از این حساس تر باشد چرا که دولت با تصمیم های خارج از اراده شورای پول و اعتبار هم در حقوق سپرده گذاران بانک ها دخالت کرده و هم نحوه مدیریت بانک ها را تغییر داده است.

این اقتصاددان پرسیده اگر یکی از سپرده گذاران یک بانک یا یکی از سهامداران در یک دادگاه صالح علیه هر یک از مدیران بانک ها اقامه دعوی کند که بر اثر اجرای یک مصوبه غیرقانونی به منافع آنان خسارت وارد شده است، دادگاه چه حکمی صادر خواهد کرد؟ در اینکه این مصوبه غیرقانونی است شکی نیست، حال اگر دادگاه جانب سپرده گذار یا سهامدار را بگیرد مدیر بانک چه تدبیری می تواند اتخاذ نماید که مصوبه دولت را به اجرا گذاشته است؟ و اگر جانب مدیر بانک را بگیرد که به طور مسلم به حقوق ذی نفعان ظلم شده است.

در مقاله سرمایه خطاب به رییس مجلس آمده مجلس اخیراً اختیارات بیشتری به جنابعالی در جهت تطبیق مصوبات دولت با قوانین داده است.حالا که به وضوح مصوبه مجلس نادیده گرفته شده. دامنه نفوذ و تاثیر این مصوبه تمام اقتصاد و تقریباً تمام آحاد کشور را در بر می گیرد. شما در این ارتباط مسوولیت مستقیم دارید.

آفتاب یزد در سرمقاله خود دولت احمدی نژاد به لحاظ برخورداری از حمایت ها و دسترسی به رسانه‌ها و تریبون‌های عمومی، خوش شانس ترین دولت در سطح جهان از ابـتدای کشف رسانه توسط بشر بوده است، همچنین در آمدهای نـفـتـی به هیچ وجه قابل مقایسه با دوره‌هایی نیست که روسای جمهور سابق، مـسئولیت امور اجرایی کشور را به عهده داشـتـه‌انـد. در کنار همه این مـزیـت‌هـا و خـوش‌شـانسی‌ها، بنابر اعلام رئـیـس جـمـهـور و هـمـکاران او، بحران اقتصادی در جهان موجب ایجاد فرصت‌های فراوان اقتصادی برای ایران شده است.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد همه این ها نشان می‌دهد که دولت نهم برای دسترسی به موفقیت‌های بی نظیر اقتصادی و حل مشکلات مردم، هـــیــچ گـونه مانعی پیش‌رو نداشته و از فرصت‌های فراوانی برخوردار بوده است. اما آیا به نظر احمدی‌نژاد و حامیان او، وضـعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم با ادعاهایی که دولتی‌ها تاکنون مطرح کرده‌اند و مزیت‌هایی که در بالا به آن اشاره شد ، تناسبی دارد!؟

 

مرور روزنامه های تهران - شنبه 26 اردیبهشت

بی بی سی:شنبه 26 ارديبهشت 1388(16 مي 2009)

روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود به نقل از آیت الله خامنه ای رهبر ایران آورده است، "در پاسخ به تهديدات لحظه اي درنگ نخواهيم كرد." روزنامه کیهان همین گزارش را با تیتر "زورگویان امروز جهان از فرعون ها و ابوجهل ها خطرناک ترند" و روزنامه رسالت با عنوان "نخبگان در مقابل شيطنت بيگانگان مراقب باشند" منعکس کرده اند.

روزنامه آفتاب یزد در تیتر اول خود از قول میرحسین موسوی نوشته است "بی مهری های رسانه ملی را ملت جبران می کند"، روزنامه حیات نو با عنوان "آگاهی ملت جبران کننده بی مهری رسانه هاست" همین مضمون را در صدر عنوان های خود آورده، روزنامه صدای عدالت از قول همین نامزد انتخاباتی در عنوان اصلی خود نوشته "با یک دهم درآمد سالانه نفت کشور را اداره می کنم"، روزنامه مردم سالاری از اول جمله دیگری را نقل کرده "تخلف از قانون راه را بر دیکتاتوری هموار می کند".

اعتمادملی از قول مهدی کروبی در تیتر اول خود نوشته طرح هولوکاست خدمت به اسرائیل بود"، یاس نو در اولین شماره از دوره جدید گزارش اصلی خود را با این تیتر منعکس کرده "خاتمی و موسوی برای ایران" و گزارش اصلی سرمایه "کارآمدی و صداقت شعار میرحسین" است.

"شش مناظره انتخاباتی در راه است" عنوان گزارش جام جم است، "رمزگشائی از جهش بورس" تیتر اول دنیای اقتصاد، و "پنج و نیم میلیون بازدید، صد میلیارد تومان فروش" گزارش اصلی روزنامه ایران را درباره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نشانه می زند.

مردم سالاری در سرمقاله خود با تاکید بر این که در چند انتخابات گذشته اعضای شوراهای شهر و استان هم به عنوان معتمد در هیات های نظارت بر انتخابات حضور داشتند نوشته در این دوره انتخابات این روند نيز دستخوش تغييرات گردد و مثلا در يکي از استانهاي غربی کشور تا کنون در سه شهرستان عضويت سه نفر از نمايندگان شوراهاي اسلامی به حالت تعليق در آمده است.

کرم محمدی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به چند نمونه دیگر پرسیده چرا و به چه دليل چنين انسان های خادم و صادقي را به هياتهاي اجرائي راه نمي دهند؟ مبناي قانوني اين کار کجاست چرا در چندين انتخابات گذشته چنين رويه وروشي اعمال نگرديده است؟ تر کيب اکثريت هياتهاي اجرائي از يک طيف و جناح خاص سياسي است پس چرا از حضور يک نفر با احتمال گرايش ديگري در ميان هياتهاي اجرائي خوف دارند؟

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی توهم هائی پرداخته که دولت به آن دامن می زند مانند ثروتمند بودن کشور که "گاه در مسائل ظاهرا كوچك نيز موجب ثروت سوزي‌هاي فراوان و ايراد خسارت به كشور مي‌شود مثلا در دنـيایي که كسي حاضر نيست حتي يك لحظه، سرمايه خود را معطل نگه دارد پروژه‌هاي ميلياردي، مدتي معطل مي‌مانند تا رئيس‌جمهور براي افتتاح پروژه، وقت پيدا كند!"

به نوشته سردبیر آفتاب یزد آخرين نمونه‌توهم دسترسي نامحدود به ثروتي به نام "اعتبار بين‌المللي" است. اين توهم، يك روز باعث مي‌شود كه در اظهارنظري غيرضروري، بسيـاري از كشـورها را عليه خود تحريك کنند و روز ديگر بدون توجه به انعكاس جهاني حكم سنگسار اجرا می شود و در نهايت، با زير پا گذاشتن اصول مسلم حقوقی، حكم غير قطعي ركسانا صابري را در رسانه‌ها اعلام مي‌كنند و با گذشت زمانی كوتاه، حكم نهايی را منتشر مي‌نمايند كه حكم اوليه، قابل مقايسه نيست.

روزنامه صدای عدالت در سرمقاله خود سفرهای استانی را یک رکورد برای دولت فعلی دانسته و نوشته تعداد مصوبه ها و نامه های مردم از جمله نکته های تبلیغاتی دولت درباره سفرهای استانی است چنان که پس از هر سفر به عنوان دستاورد آن اعلام‎ ‎مي شود که تاکنون مثلا 13 هزار مصوبه بوده است و یا نامه هايي بالغ‎ ‎بر سي تا چهل ميليون به رئيس دولت نوشته شده و عمدتا درخواست کمک مالي کرده اند.

به نوشته صدای عدالت، هيچ کشوري را در عالم نمي توان يافت که دولتش اينهمه‎ ‎سفر و مصوبه داشته يا اينهمه نامه دريافت دارد و لابد با اينهمه پرکاري دولت بسياري از مسائل و مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم ايران بايد حل شده باشد ! اما کافی است عملکرد دولت را با کشور همسايه‎ ‎يعني ترکيه مقايسه کرد تا معلوم شود آیا آن ها بدون سفرهاي استاني آیا نتوانسته اند گامی به جلو برداردند و شاخص هاي کلان اقتصادي و اجتماعي شان را‎ ‎تکان دهند و بهبود بخشند. تازه آن ها از درآمد افسانه نفت به ميزان 300 ميليارد دلار‏‎ ‎نيز بهره اي نداشته اند !

روزنامه رسالت در سرمقاله خود با امضای دهخدا به شدت به میرحسین موسوی نامزد اصلاح طلبان تاخته و مناسبت این تاختن هم نامه هفت و پنج تن از جامعه شناسان سرشناس است که در بیانیه ای از نخست وزیر دوران جنگ تجلیل کرده و وی را نامزد اصلح دانسته اند.

نویسنده سرمقاله رسالت جامعه شناسان حامی رقیب احمدی نژاد را چند تنی خوانده که که از بس به آمریکا رفته و از این سمینار به آن سمینار، به دور از ملت خود به زبان انگلیسی قصیح سخن گفته اند از مردم دور افتاده اند.

کیهان در سرمقاله خود را مانند روزهای گذشته به رقیبان دولت حمله برده و نوشته تنگ نظری و سیاه نشان دادن نقاط قوت دولت اصولگرا، گویندگان آن را بیش از گذشته از چشم مردم می اندازد، و بدتر از آن این است که برای جمع کردن چند رای بیشتر، ساختارها و بنیان های قوام و اقتدار ملی- اسلامی مورد حرمت شکنی قرار گیرد. هر کس وارد این "ضدبازی" شود بخواهد یا نخواهد، بداند یا نداند، در زمینی بازی کرده که سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل و انگلیس آن را چیده اند.

نویسنده سرمقاله کیهان ابراز تاسف کرده که چرا احمدی نژاد 10 تا رقیب جدی مثل خودش ندارد که قوت ها و موفقیت های او را از سرفتوت و حریت بگویند و در عین حال نقدهای خویش را عرضه کنند تا دولت دهم- فارغ از اینکه چه کسی روی کار می آید - با استانداردهای بالاتر و بر مبنای توفیقات دولت نهم تشکیل شود. اگر چنین می-شد حتماً امروز نیاز نبود برخی احزاب نامدار، بنالند که فضای انتخاباتی سرد و کم رونق است و از هیجان و شوری که باید در افکار عمومی بر سر انتخاب از میان نامزدها باشد، خبر چندانی نیست.
ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارش اصلی خود از قول معاون رییس جمهور نوشته درآمد کشور در سه سال اول ریاست جمهوری احمدی نژاد 212 میلیارد دلار بوده است بنابراین این سخن ها که سیصد ميليارد دلار از درآمدهاي نفتي گم شده است یا 270 ميليارد دلار پول نفت كجا رفته است؛ و یا پول‌هاي گم شده را پيدا خواهم كرد؛ و موجودي حساب ذخيره ارزي منفي است، هجمه های نادرست است . با ارقام بازی می کنند.

به نوشته روزنامه ایران آقای رضوانی گفته فضاي انتخاباتي كشور در چند هفته مانده به انتخابات به‌قدري داغ است كه هر يك از نامزدها در كنار ارائه وعده و وعيدهاي انتخاباتي، دولت را به و مصرف بيش از حد درآمدهاي نفتي متهم مي‌كنند، رئيس‌جمهور اخيراً گفته پاسخ ندادن دولت به اين انتقادات به اين معنا نيست كه پاسخی ندارد بلكه دنبال يك فرصت مناسب است و بزودي اين كار را خواهد كرد.

مرتضی الویری در سرمقاله اعتمادملی نوشته است، اولويت‌ اساسی از نظر اينجانب آمدن كروبی يا موسوي نيست، بلكه توقف مديريت فعلی كشور است که با عملکرد ناصواب خود کشور را در وضعيت نگران‌کننده‌اي قرار داده است.

شهردار سابق تهران در پاسخ این سئوال که چرا كروبي را ترجيح مي‌دهد نوشته از آنجا كه وی در دوره قبلي نيز نامزد رياست‌جمهوري بوده و به دليل مسووليت‌هاي كلان يعني رياست مجلس شوراي اسلامي اشراف بر مسائل كشور دارد، بر اين باور است كه كشور را نمی ‌توان بدون برنامه اداره كرد. او عميقا به كار كارشناسی باور دارد.

نویسنده سرمقاله اعتمادملی مدعی شده رییس سابق مجلس در مورد سياست خارجي، چالش هسته‌اي، مهار تورم، سرمايه‌گذاري خارجي، اشتغال، حقوق شهروندي، زنان و دهها مقوله ديگر داراي موضع‌گيری ‌های روشن و مشخص است. لذا هرگز جواب‌هاي دو پهلو يا چند پهلو از کروبي نخواهيد شنيد.

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود به بررسی علت رشد بازار بورس پرداخته و از قول کارشناسان اقتصادی نوشته در شرايطي كه بيشتر پارامترهاي اقتصادي كشور در مقايسه با سال گذشته با كاهش همراه شده است، نمي‌توان براي بازار سرمايه، رشد طبيعي متصور شد و افزايش شاخص‌های بورسي در شرايط حاضر بيشتر از چندعامل متاثر شده است.

به نوشته گزارشگر دنیای اقتصاد يكي ديگر از عوامل رشد فعلي بازار سرمايه، انتظار براي عرضه‌هاي سهام دولتي در بورس است كه موجب شده، برخي از سرمايه‌گذاران، از فرصت‌هاي بلندمدت چشم پوشيده و براي اينكه بتوانند در عرضه‌هاي ياد شده حضور داشته باشند به سمت سرمايه‌گذاري‌هاي كوتاه‌مدت روي آورده‌اند، زيرا در شرايط فعلي اقتصاد، اين عرضه‌ها ارزان خواهد بود.

 

مرور روزنامه های تهران - یکشنبه ۲۷ اردیبهشت

بی بی سی:یکشنبه 27 ارديبهشت 1388(17 مي 2009)

روزنامه ابرار با "امنیت شرط لازم برای سرمایه گذاری است"، رسالت با "اقدامات دولت در کردستان در خور تحسین است"، کیهان با "همه اقوام این سرزمین کهن پیکره واحد ملت ایران هستند" و روزنامه جمهوری اسلامی با "وابستگی به نسخه های بیگانه مخالف منافع ملی است" گزارش هائی از سفر رهبر جمهوری اسلامی را به کردستان در صدر اخبار خود آورده اند.

اعتماد با "رای ضعیف جامعه مدرسین به احمدی نژاد"، صدای عدالت با "ظهور اختلاف در جامعه مدرسین"، آفتاب یزد با عنوان "عدم حمايت از احمدی نژاد علنی می شود " گزارشی درباره وضعیت رییس دولت فعلی در میان اصولگرایان را در صدر اخبار خود آورده اند.

مردم سالاری با عنوان " معاونت احياي حقوق شهروندي ايجاد خواهم کرد" و حیات نو با تیتر "تورم یعنی کوچک کردن سفره مردم" نظرات میرحسین موسوی را منعکس کرده اند. تیتر اول اعتمادملی "حمایت ادوار تحکیم از کروبی" است.

"همه نامزدها از تغییر می گویند" عنوان اصلی جام جم است و دنیای اقتصاد "سرنوشت واردات پس از انتخابات" را برای گزارش اصلی خود برگزیده است.

"افزایش مشروط حداقل مزد کارگران" عنوان اول سرمایه است.

عماد افروغ در مقاله ای در اعتماد نوشته در روزهاي باقي مانده به انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري، با بررسي شعارها و ديدگاه هاي مطرح شده توسط کانديداها متوجه نقاط اشتراک فراواني در ديدگاه کانديداها مي شويم. شايد در وهله اول، اين امر به عنوان يک اشکال و نقطه ضعف قلمداد شود اما مي توان به عنوان يک "فرصت" به آن نگاه کرد.
به نظر رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس امروز ديگر دسته بندي هايي همچون انقلابي و ضدانقلابی، راست و چپ يا اصولگرا و اصلاح طلب پاسخگو نيست و ديگر مخاطبي ندارد. واقعيت آن است که شرايط فعلي ديگر زمان وعده دادن آزادي و پياده کردن عدالت و دموکراسي و ارزش ها و... نيست بلکه کانديداها بايد به تفصيل توضيح دهند که چگونه و با چه برنامه و راهکار اجرايي اين وعده ها را محقق خواهند کرد.

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته كمتر از چهار هفته تا برگزاري دهـمـيـن انـتخابات رياست جمهوري، نه تنها تلاش فراكسيون دولتي اصولگرايان به نتيجه نرسيده و آنها نتوانسته اند احمدي نژاد را كانديداي اجماعي همراه با رضـايـت قلـبـي هـمـه اصـولـگرايان معرفي كنند بلكه نشانه هايی از درون اين جناح آشكار شد كه نشان می دهد انگيزه ها براي "عدم انتخاب مجدد رئيس جمهور فعلی" در حال افزايش است.

به نوشته این روزنامه برخي از حاميان شناخته شده احمدي نژاد، در هفته‌هاي گذشته تلاش كردند با نقل قول هايي از چهره‌هاي سرشناس جناح اصولگرا، آنها را در موضوع حمايت از رئيس دولت نهم در مقابل عمل انجام شده قرار دهند اما تكذيب صريح و سريع، باعث شد كه علاوه بر عدم تحقق اهداف فراكسيون دولتی، توجهات بيشتري به انگيزه‌هاي عدم حمايت از احمدی نژاد جلـب شود.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته نهادهاي روحاني نيز در مواردي نمي توانند بي تفاوت باشند و بايد وارد جزئيات شوند و به تعيين مصاديق بپردازند . اما اين الزام مربوط به زماني است كه رقابت ميان افرادي باشد كه بعضي از آنها با نظام هستند و بعضي ديگر در برابر نظام قرار دارند

به نظر این روزنامه شرايط كنوني كشور و داوطلبان مطرح رياست جمهوري بگونه اي نيست كه نهادهاي روحاني كشور الزامي براي ورود به مصاديق احساس كنند. به همين دليل حق اينست كه جامعه روحانيت مبارز تهران و جامعه مدرسين حوزه علميه قم كه دو نهاد عمده روحاني كشور هستند الزامات انتخاباتي خود را در بيان معيارها و تشويق مردم به حضور پرشور در انتخابات جستجو كنند و با تمام توان به وظيفه خود در اين بخش عمل نمايند و از ورود به مصاديق خودداری ورزند.
اصرارها و فشارها براي ورود به مصاديق از هر طرف كه باشد با نيت خيرخواهي نيست.

مردم سالاری در سرمقاله خود با این مقدمه که سابقه رسانه ملي در انتخابات ، سابقه خوبي نيست به تشریح اتقاقی پرداخته که در دوم خرداد سال 76 افتاد. " صدا و سيما با تمام توان خويش به تخريب محمد خاتمي پرداخت ودر نتيجه چوبش را هم خورد، اين روزها برنامه هاي پر از تعريف و تمجيد از خدمات عجيب و غريب دولت نهم ( همچون سفرهاي استانی دولت) شدت جالب توجهي به خود گرفته و البته در کنار آن، خط تخريب هم به شيوه هاي متفاوت ناشيانه دنبال مي شود.

محمد حسین روان بخش نویسنده این مقاله یادآوری کرده که چند روز قبل يکي از شبکه هاي تلويزيون يکباره به ياد بيماران و مشکلا ت بيمارستان ها در سال 1363 افتاد و تصاوير مستندي از گله و شکايت مردم از وضع دارو و درمان در آن سال پخش شد. اين گونه برنامه ها البته پيام خاص خود را به مردم مي دهد ولي جالب اينجاست که پيام دريافتي با پيام ارسالي خيلي منطبق نيست. همانگونه که در دوم خرداد 76 اين گونه بود.

عطاالله مهاجراني در مقاله ای در اعتماد ملی از اختلافاتی که بین ستادهای دو نامزد اصلاح طلب به وجود آمده ابراز نگرانی کرده و نوشته در انتخابات گذشته هم شبيه اين موارد بين جبهه مشارکت و کارگزاران پيش آمد و دودش به چشم همه از جمله ملت ايران رفت. در اين مرحله انتخابات بايد در تدارک و انديشه مشارکت حداکثري مردم برآمد.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد نتیجه گرفته که رقيب را بايد بسيار جدي گرفت چرا که "رقم قابل توجهي از رای دهندگان نه اهل اينترنت هستند و نه روزنامه به دستشان مي‌رسد. در حقيقت اصلاح طلبان امکاني براي گفتگو با بخش قابل ملاحظه‌اي از مردم را ندارند. از سوي ديگر با يک جنگ رواني هم رويارو هستند. همان که گاه کانديداي اصلاح‌طلبان کانديداي احتمالي خوانده مي‌شود يا از انصراف سخن به ميان می آيد. جلوي توزيع روزنامه گرفته می شود. سالن مناسب در اختيار قرار نمی گيرد. مطلقا خبري از اجتماعات اصلاح طلبان از سوي راديو تلويزيون منتشر نمی شود".

حامد دهخدا در سرمقاله رسالت نوشته روح روشنفكري عصراصلاحات اخلاق را با فلسفه سروشي خود نابود كرد و اجازه داد تا "شهوت" با تابلوي "قرائت" به پيش بتازد. آيا "روح روشنفكري عصر اصلاحات" تاكنون از تمام امكانات، شناختها و اشكال خود بهر ه‌برداري نكرده است؟ شنيده ام كه تاريخ "عصراصلاحات" را با معادن ذغالي مقايسه كرده اند كه ذخاير آنها (اعتماد) ديري است كه به پايان رسيده است. ولي آيا تاريخ "عصراصلاحات"، بيش از اين، به گورستان فرصت هاي از دست رفته و نداهاي ناشنوده شباهت ندارد؟

به نوشته این نظریه پرداز جناح محافظه کار اگر روح روزنامه نگاري عصراصلاحات به پايان خود رسيده است، به اين دليل نيست كه "جوهر" و "كاغذش" و حتي "حرف"اش تمام شده است، بلكه بدان خاطر است كه به دست خويش جهاني ساخته كه ديگر از آن او نيست. نوعي گرداب تقليل همه چيز و سطحي شدن همه امور،باعث شده است كه ديگر سخن "روشنفكر" نيز شنيده نشود. اگر قرار بود كه "روح روشنفكري عصر اصلاحات" بازتابي از زندگيفردي به نمايش گذارد، و او را در برابر فراموشي "خود" و پرداختن به "سنت ها"، "اعتقادات"، "قواعد" و... بازدارد و به درك وقرائت خويش بسنده كند، همين كار، اكنون باعث بي اعتباري خود "روشنفكري عصر اصلاحات" شده است.

عزت الله سحابی در مقاله ای که در صدر مقالات سرمایه قرار گرفته به انتقاد از بخش های مختلف سیاست های دولت احمدی نژاد پرداخته و در مورد سیاست خارجی نوشته آقای احمدی نژاد می خواهند ایستادگی قاطعی انجام بدهند ولی این سیاست ها بیشتر به یک ماجراجویی شباهت دارد تا برنامه ای مبتنی بر عقلانیت و استراتژی. رفتاری که رئیس جمهور در کنفرانس نژادپرستی دوربان دو انجام دادند، با توجه به نظریه های کارشناسی صاحبنظران در وزارت امور خارجه باعث شد ایران در این کنفرانس انگشت نما شود.

به نظر رییس سابق سازمان برنامه سیاست ایران در برابر اعراب نیز به شدت ضعیف و متزلزل شده است تا جایی که روز به روز بر شدت تهاجم دول عربی در منطقه افزوده است بنابراین استقرار چنین دولتی برای یک دوره چهارساله دیگر موجودیت ایران را به لحاظ مادی، انسانی، مالی و اقتصادی و همچنین از حیث بین المللی اگر تاکنون به درجه 40 تقلیل داده، بعدها به صفر خواهد رساند.

سرمایه در سرمقاله خود نوشته به طور طبیعی در اقتصاد هر کشوری اگر نرخ تورم دو رقمی شود مفهوم آن این است که بیشترین زیان متوجه قشر حقوق بگیران ثابت و کسانی خواهد بود که جزء طبقات محروم قرار می گیرند. در چنین شرایطی لازم است دولت مکانیسمی را در افزایش حقوق مبنای عمل قرار دهد که قدرت خرید محرومان و طبقه متوسط جامعه حفظ شده و اثرات تخریبی تورم به حداقل برسد.، اما آنچه امروز در دستور کار دولت قرار دارد نوعی هرج و مرج در سیاست های اقتصادی است.

سعید شیرک وند در این مقاله با تاکید بر این که "سیاست فعلی برای اقتصاد کشور منفعتی ندارد و معیشت مردم را نیز مورد آسیب جدی قرار خواهد داد" نوشته دولت باید صرف نظر از نزدیک شدن به ایام انتخابات رویه معقول و منطقی را در اقتصاد کشور قرار دهد و یک نگاه پایدار و ثابت را برای رشد حقوق هم در بخش کارمندان و مستمری بگیران و بازنشسته ها و هم در بخش کارگری مبنا قرار دهد تا این احساس که حقوق کارگران کمتر مورد توجه است، تقویت نشود.

دنیای اقتصاد نوشته دغدغه همگانی در مورد "واردات بي‌رویه" ناشی از دو عامل مهم است؛ نخست اين که واردات انبوه کالاهای خارجی که فهرست آن‌ها هر سال فزونی می گیرد، تولیدکنندگان داخلی را عملا به زانو درآورده و برخی از صنایع پراهمیت را به نابودی تهدید مي‌کند؛ عامل دوم توجه اخیربه معضل واردات، کاهش درآمدهای نفتی و نیاز مبرم به صرفه جويي در درآمدهای ارزی است.

به نوشته این روزنامه اقتصادی اين که واردات در سال جاری کاهش خواهد یافت‌، واقعیتی مسلم است‌، زیرا درآمدی که حجم کنونی واردات را تامین مالی کند، وجود ندارد. آن چه مسلم نیست شناخت مسوولان امر و حتی برخی از کارشناسان اقتصادی‌، از عواملی است که بر جذابیت کالاهای خارجی در چشم مصرف کنندگان ما افزوده، رقابت‌پذیری توليدكنندگان داخلی را به شدت تضعیف کرده‌ و وضعیت بحرانی کنونی را پدید آورده است.

کیهان درسرمقاله خود به شدت از سفر رهبر کاتولیک های جهان از اسرائیل انتقاد کرده و نوشته وی به منظور حمایت از محمود عباس به رام الله می رود جایی که مهره آمریکا بر کرانه باختری حکومت می کند و به دیدار خانواده گلعاد شالیط نظامی اسرائیلی اسیر گروههای مقاومت فلسطینی- رفته و در حالی با آنان ابراز همدردی می کند که دهها هزار اسیر فلسطینی حتی زنان و کودکان در زندان های اسرائیل در بدترین شرایط روزگار می گذرانند

انتقاد دیگر سرمقاله کیهان این است که چرا پاپ در سخنرانی هایش به جای "بیت المقدس" از واژه "اورشلیم" استفاده کرده و به رغم دعوت رسمی گروهی از اسقف ها و کشیش های کاتولیک ساکن غزه، حتی حاضر نشد قدم در این منطقه جنگ زده بگذارد و با چشم پوشی از نسل کشی که در این سرزمین در مقابل دیدگان خود و میلیاردها انسان دیگر اتفاق افتاده، درصدد اثبات و تایید هولوکاست و نسل کشی 60 سال پیش یهودیان برآمد

 

مرور روزنامه های تهران - یکشنبه ۲۷ اردیبهشت

بی بی سی:یکشنبه 27 ارديبهشت 1388(17 مي 2009)

روزنامه ابرار با "امنیت شرط لازم برای سرمایه گذاری است"، رسالت با "اقدامات دولت در کردستان در خور تحسین است"، کیهان با "همه اقوام این سرزمین کهن پیکره واحد ملت ایران هستند" و روزنامه جمهوری اسلامی با "وابستگی به نسخه های بیگانه مخالف منافع ملی است" گزارش هائی از سفر رهبر جمهوری اسلامی را به کردستان در صدر اخبار خود آورده اند.

اعتماد با "رای ضعیف جامعه مدرسین به احمدی نژاد"، صدای عدالت با "ظهور اختلاف در جامعه مدرسین"، آفتاب یزد با عنوان "عدم حمايت از احمدی نژاد علنی می شود " گزارشی درباره وضعیت رییس دولت فعلی در میان اصولگرایان را در صدر اخبار خود آورده اند.

مردم سالاری با عنوان " معاونت احياي حقوق شهروندي ايجاد خواهم کرد" و حیات نو با تیتر "تورم یعنی کوچک کردن سفره مردم" نظرات میرحسین موسوی را منعکس کرده اند. تیتر اول اعتمادملی "حمایت ادوار تحکیم از کروبی" است.

"همه نامزدها از تغییر می گویند" عنوان اصلی جام جم است و دنیای اقتصاد "سرنوشت واردات پس از انتخابات" را برای گزارش اصلی خود برگزیده است.

"افزایش مشروط حداقل مزد کارگران" عنوان اول سرمایه است.

عماد افروغ در مقاله ای در اعتماد نوشته در روزهاي باقي مانده به انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري، با بررسي شعارها و ديدگاه هاي مطرح شده توسط کانديداها متوجه نقاط اشتراک فراواني در ديدگاه کانديداها مي شويم. شايد در وهله اول، اين امر به عنوان يک اشکال و نقطه ضعف قلمداد شود اما مي توان به عنوان يک "فرصت" به آن نگاه کرد.
به نظر رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس امروز ديگر دسته بندي هايي همچون انقلابي و ضدانقلابی، راست و چپ يا اصولگرا و اصلاح طلب پاسخگو نيست و ديگر مخاطبي ندارد. واقعيت آن است که شرايط فعلي ديگر زمان وعده دادن آزادي و پياده کردن عدالت و دموکراسي و ارزش ها و... نيست بلکه کانديداها بايد به تفصيل توضيح دهند که چگونه و با چه برنامه و راهکار اجرايي اين وعده ها را محقق خواهند کرد.

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته كمتر از چهار هفته تا برگزاري دهـمـيـن انـتخابات رياست جمهوري، نه تنها تلاش فراكسيون دولتي اصولگرايان به نتيجه نرسيده و آنها نتوانسته اند احمدي نژاد را كانديداي اجماعي همراه با رضـايـت قلـبـي هـمـه اصـولـگرايان معرفي كنند بلكه نشانه هايی از درون اين جناح آشكار شد كه نشان می دهد انگيزه ها براي "عدم انتخاب مجدد رئيس جمهور فعلی" در حال افزايش است.

به نوشته این روزنامه برخي از حاميان شناخته شده احمدي نژاد، در هفته‌هاي گذشته تلاش كردند با نقل قول هايي از چهره‌هاي سرشناس جناح اصولگرا، آنها را در موضوع حمايت از رئيس دولت نهم در مقابل عمل انجام شده قرار دهند اما تكذيب صريح و سريع، باعث شد كه علاوه بر عدم تحقق اهداف فراكسيون دولتی، توجهات بيشتري به انگيزه‌هاي عدم حمايت از احمدی نژاد جلـب شود.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته نهادهاي روحاني نيز در مواردي نمي توانند بي تفاوت باشند و بايد وارد جزئيات شوند و به تعيين مصاديق بپردازند . اما اين الزام مربوط به زماني است كه رقابت ميان افرادي باشد كه بعضي از آنها با نظام هستند و بعضي ديگر در برابر نظام قرار دارند

به نظر این روزنامه شرايط كنوني كشور و داوطلبان مطرح رياست جمهوري بگونه اي نيست كه نهادهاي روحاني كشور الزامي براي ورود به مصاديق احساس كنند. به همين دليل حق اينست كه جامعه روحانيت مبارز تهران و جامعه مدرسين حوزه علميه قم كه دو نهاد عمده روحاني كشور هستند الزامات انتخاباتي خود را در بيان معيارها و تشويق مردم به حضور پرشور در انتخابات جستجو كنند و با تمام توان به وظيفه خود در اين بخش عمل نمايند و از ورود به مصاديق خودداری ورزند.
اصرارها و فشارها براي ورود به مصاديق از هر طرف كه باشد با نيت خيرخواهي نيست.

مردم سالاری در سرمقاله خود با این مقدمه که سابقه رسانه ملي در انتخابات ، سابقه خوبي نيست به تشریح اتقاقی پرداخته که در دوم خرداد سال 76 افتاد. " صدا و سيما با تمام توان خويش به تخريب محمد خاتمي پرداخت ودر نتيجه چوبش را هم خورد، اين روزها برنامه هاي پر از تعريف و تمجيد از خدمات عجيب و غريب دولت نهم ( همچون سفرهاي استانی دولت) شدت جالب توجهي به خود گرفته و البته در کنار آن، خط تخريب هم به شيوه هاي متفاوت ناشيانه دنبال مي شود.

محمد حسین روان بخش نویسنده این مقاله یادآوری کرده که چند روز قبل يکي از شبکه هاي تلويزيون يکباره به ياد بيماران و مشکلا ت بيمارستان ها در سال 1363 افتاد و تصاوير مستندي از گله و شکايت مردم از وضع دارو و درمان در آن سال پخش شد. اين گونه برنامه ها البته پيام خاص خود را به مردم مي دهد ولي جالب اينجاست که پيام دريافتي با پيام ارسالي خيلي منطبق نيست. همانگونه که در دوم خرداد 76 اين گونه بود.

عطاالله مهاجراني در مقاله ای در اعتماد ملی از اختلافاتی که بین ستادهای دو نامزد اصلاح طلب به وجود آمده ابراز نگرانی کرده و نوشته در انتخابات گذشته هم شبيه اين موارد بين جبهه مشارکت و کارگزاران پيش آمد و دودش به چشم همه از جمله ملت ايران رفت. در اين مرحله انتخابات بايد در تدارک و انديشه مشارکت حداکثري مردم برآمد.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد نتیجه گرفته که رقيب را بايد بسيار جدي گرفت چرا که "رقم قابل توجهي از رای دهندگان نه اهل اينترنت هستند و نه روزنامه به دستشان مي‌رسد. در حقيقت اصلاح طلبان امکاني براي گفتگو با بخش قابل ملاحظه‌اي از مردم را ندارند. از سوي ديگر با يک جنگ رواني هم رويارو هستند. همان که گاه کانديداي اصلاح‌طلبان کانديداي احتمالي خوانده مي‌شود يا از انصراف سخن به ميان می آيد. جلوي توزيع روزنامه گرفته می شود. سالن مناسب در اختيار قرار نمی گيرد. مطلقا خبري از اجتماعات اصلاح طلبان از سوي راديو تلويزيون منتشر نمی شود".

حامد دهخدا در سرمقاله رسالت نوشته روح روشنفكري عصراصلاحات اخلاق را با فلسفه سروشي خود نابود كرد و اجازه داد تا "شهوت" با تابلوي "قرائت" به پيش بتازد. آيا "روح روشنفكري عصر اصلاحات" تاكنون از تمام امكانات، شناختها و اشكال خود بهر ه‌برداري نكرده است؟ شنيده ام كه تاريخ "عصراصلاحات" را با معادن ذغالي مقايسه كرده اند كه ذخاير آنها (اعتماد) ديري است كه به پايان رسيده است. ولي آيا تاريخ "عصراصلاحات"، بيش از اين، به گورستان فرصت هاي از دست رفته و نداهاي ناشنوده شباهت ندارد؟

به نوشته این نظریه پرداز جناح محافظه کار اگر روح روزنامه نگاري عصراصلاحات به پايان خود رسيده است، به اين دليل نيست كه "جوهر" و "كاغذش" و حتي "حرف"اش تمام شده است، بلكه بدان خاطر است كه به دست خويش جهاني ساخته كه ديگر از آن او نيست. نوعي گرداب تقليل همه چيز و سطحي شدن همه امور،باعث شده است كه ديگر سخن "روشنفكر" نيز شنيده نشود. اگر قرار بود كه "روح روشنفكري عصر اصلاحات" بازتابي از زندگيفردي به نمايش گذارد، و او را در برابر فراموشي "خود" و پرداختن به "سنت ها"، "اعتقادات"، "قواعد" و... بازدارد و به درك وقرائت خويش بسنده كند، همين كار، اكنون باعث بي اعتباري خود "روشنفكري عصر اصلاحات" شده است.

عزت الله سحابی در مقاله ای که در صدر مقالات سرمایه قرار گرفته به انتقاد از بخش های مختلف سیاست های دولت احمدی نژاد پرداخته و در مورد سیاست خارجی نوشته آقای احمدی نژاد می خواهند ایستادگی قاطعی انجام بدهند ولی این سیاست ها بیشتر به یک ماجراجویی شباهت دارد تا برنامه ای مبتنی بر عقلانیت و استراتژی. رفتاری که رئیس جمهور در کنفرانس نژادپرستی دوربان دو انجام دادند، با توجه به نظریه های کارشناسی صاحبنظران در وزارت امور خارجه باعث شد ایران در این کنفرانس انگشت نما شود.

به نظر رییس سابق سازمان برنامه سیاست ایران در برابر اعراب نیز به شدت ضعیف و متزلزل شده است تا جایی که روز به روز بر شدت تهاجم دول عربی در منطقه افزوده است بنابراین استقرار چنین دولتی برای یک دوره چهارساله دیگر موجودیت ایران را به لحاظ مادی، انسانی، مالی و اقتصادی و همچنین از حیث بین المللی اگر تاکنون به درجه 40 تقلیل داده، بعدها به صفر خواهد رساند.

سرمایه در سرمقاله خود نوشته به طور طبیعی در اقتصاد هر کشوری اگر نرخ تورم دو رقمی شود مفهوم آن این است که بیشترین زیان متوجه قشر حقوق بگیران ثابت و کسانی خواهد بود که جزء طبقات محروم قرار می گیرند. در چنین شرایطی لازم است دولت مکانیسمی را در افزایش حقوق مبنای عمل قرار دهد که قدرت خرید محرومان و طبقه متوسط جامعه حفظ شده و اثرات تخریبی تورم به حداقل برسد.، اما آنچه امروز در دستور کار دولت قرار دارد نوعی هرج و مرج در سیاست های اقتصادی است.

سعید شیرک وند در این مقاله با تاکید بر این که "سیاست فعلی برای اقتصاد کشور منفعتی ندارد و معیشت مردم را نیز مورد آسیب جدی قرار خواهد داد" نوشته دولت باید صرف نظر از نزدیک شدن به ایام انتخابات رویه معقول و منطقی را در اقتصاد کشور قرار دهد و یک نگاه پایدار و ثابت را برای رشد حقوق هم در بخش کارمندان و مستمری بگیران و بازنشسته ها و هم در بخش کارگری مبنا قرار دهد تا این احساس که حقوق کارگران کمتر مورد توجه است، تقویت نشود.

دنیای اقتصاد نوشته دغدغه همگانی در مورد "واردات بي‌رویه" ناشی از دو عامل مهم است؛ نخست اين که واردات انبوه کالاهای خارجی که فهرست آن‌ها هر سال فزونی می گیرد، تولیدکنندگان داخلی را عملا به زانو درآورده و برخی از صنایع پراهمیت را به نابودی تهدید مي‌کند؛ عامل دوم توجه اخیربه معضل واردات، کاهش درآمدهای نفتی و نیاز مبرم به صرفه جويي در درآمدهای ارزی است.

به نوشته این روزنامه اقتصادی اين که واردات در سال جاری کاهش خواهد یافت‌، واقعیتی مسلم است‌، زیرا درآمدی که حجم کنونی واردات را تامین مالی کند، وجود ندارد. آن چه مسلم نیست شناخت مسوولان امر و حتی برخی از کارشناسان اقتصادی‌، از عواملی است که بر جذابیت کالاهای خارجی در چشم مصرف کنندگان ما افزوده، رقابت‌پذیری توليدكنندگان داخلی را به شدت تضعیف کرده‌ و وضعیت بحرانی کنونی را پدید آورده است.

کیهان درسرمقاله خود به شدت از سفر رهبر کاتولیک های جهان از اسرائیل انتقاد کرده و نوشته وی به منظور حمایت از محمود عباس به رام الله می رود جایی که مهره آمریکا بر کرانه باختری حکومت می کند و به دیدار خانواده گلعاد شالیط نظامی اسرائیلی اسیر گروههای مقاومت فلسطینی- رفته و در حالی با آنان ابراز همدردی می کند که دهها هزار اسیر فلسطینی حتی زنان و کودکان در زندان های اسرائیل در بدترین شرایط روزگار می گذرانند

انتقاد دیگر سرمقاله کیهان این است که چرا پاپ در سخنرانی هایش به جای "بیت المقدس" از واژه "اورشلیم" استفاده کرده و به رغم دعوت رسمی گروهی از اسقف ها و کشیش های کاتولیک ساکن غزه، حتی حاضر نشد قدم در این منطقه جنگ زده بگذارد و با چشم پوشی از نسل کشی که در این سرزمین در مقابل دیدگان خود و میلیاردها انسان دیگر اتفاق افتاده، درصدد اثبات و تایید هولوکاست و نسل کشی 60 سال پیش یهودیان برآمد

 

مرور روزنامه های تهران؛ دوشنبه 28 اردیبهشت

بی بی سی:سه شنبه 29 ارديبهشت 1388(19 مي 2009)

روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر "پیشرفت و عدالت گفتمان دهه چهارم" تازه ترین اظهار نظر آیت الله خامنه ای را نقل کرده و رسالت از همین سخنرانی در صدر گزارش های خبری خود نوشته "برخي از طرح جنايات صهيونيستها در مجامع جهاني شرمنده مي‌شوند".

اعتماد با تیتر "لاريجاني براي دومين بار تهديد به برکناري شد" همان گزارشی را مهم ترین خبر امروز خود قرار داده که دنیای اقتصاد با عنوان "مناظره داغ نفتی کلید خورد" بالای صفحه اول خود آورده، از سوی دیگر سرمایه با تیتر "لغو مصوبه دولت توسط لاریجانی" از گوشه ای دیگر از مقابله مجلس با دولت خبر داده است.

"اصلاح طلبان متوجه باشند می خواهند زیر پایمان خربزه بیندازند" تیتر آفتاب یزد از زبان محمد خاتمی است، حیات نو از زبان همین مقام نوشته "با میرحسین می توان پیروز شد"، مردم سالاری همین گزارش را با عنوان "میرحسین درد مردم و کشور را خوب می فهمد" منعکس کرده و صدای عدالت گزارشی را با تیتر "تیرهای تخریب به سوی میرحسین" در بالای صفحه اول خود نقل کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی با استناد به گفته های رهبر جمهوری اسلامی که از قدرت امروز ایران سخن گفته نوشته امروز اگر رئيس جمهور آمريكا سراسيمه نماينده ويژه به تل آويو مي فرستد تا پيام او را در كابينه آن کشور بخواند و سران اين رژيم را از حمله به ايران برحذر دارد به اين دليل است كه او با تجربه 30 سال گذشته و برخوردهاي ناكام اسلاف خود با ملت ايران مواجه است و به درستي ميداند كه در افتادن با اين ملت نتيجه اي جز شكست ندارد.

به نظر این روزنامه سران اسرائیل بايد از تجربه جنگ 33 روزه لبنان كه افسانه شكست ناپذيري ارتش اين رژيم را باطل كرد عبرت بگيرند . آن ها با اطلاعاتي كه از قدرت رزمي ايران دارند بعيد است هوس تعرض به ايران را كنار نگذارند و به تعبير البرادعي خود را در برابر توپ آتشين غول پيكر قرار دهند

جعفرگلابی در مقاله ای در اعتماد با تاکید بر این که توقف انتشار روزنامه "ياس نو" آن هم بعد از يک شماره براي فضاي انتخاباتي کشور خبر خوشايندي نيست نوشته هر انتخاباتي که فرا مي رسد بهار فعاليت هاي سياسي و مطبوعاتي هم آغاز مي شود و بي ترديد از آمد و شد همين بهاران شعور و آگاهي سياسي مردم و فرهنگ زيستن جمعي بالا مي رود.

به نوشته این مقاله خبر توقيف يک روزنامه مثل برق و باد در همه جهان خصوصاً در محافل رسانه يي و سياسي مي پيچد و انواع و اقسام برداشت هاي متفاوت و بعضاً متضاد را برمي انگيزاند، عده يي آن را ناشي از اقتدار توقيف کنندگان مي دانند و عده يي برداشت وجود بحران از آن مي کنند.

صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته يادآوري دوران پيش از اصلاحات و اوايل روي کار آمدن خاتمي، خاطرات تلخي را از به هم ريختن مراسم ها و کتک خوردن جوانان و... به اذهان متبادر مي کند اما کم کم با پيش رفتن گفتمان اصلاح طلبي و رسيدن جريانات سياسي به يک عقلانيت نسبي، حملات گروه هاي فشار خودسر که ظاهرا از جايي فرمان نمي گرفتند و به جايي نيز پاسخگو نبودند فروکش کرد.

به نوشته این مقاله در آستانه انتخابات رياست جمهوري بار ديگر به طور جسته و گريخته شاهد تحرکات اين گروه هاي خودسر هستيم. گروه هايي که گفتگو و تعامل مدني را بر نمي تابند و صرفا با زبان زور سخن مي گويند و کاري جز حضور در تجمعات مسالمت آميز و بر هم زدن آنها ندارند. اين اعمال يک پيام دارد و نشان می دهد خيزش مجدد موج اصلاح طلبي افرادي را که زبان منطق را نمي دانند نگران کرده است.

محسن مخلمباف در مقاله ای در اعتمادملی نوشته منتقدين خاتمي صفر و صدي‌ها بودند. آنها که مي‌گفتند: چون خاتمي ما را به صددرصد خواسته‌هايمان نرساند،پس به هيچ درد نمي‌خورد. آنها چون به صدي که مي‌خواستند در دوره خاتمي نرسيدند،پس انتخابات را تحريم کردند و به موقعيت صفر احمدي‌نژادي در 4 سال گذشته رسيدند.

به نوشته این فیلمساز اکنون دوباره يک فرصت ديگر است که مي‌تواند بر تاريخ ايران، حداقل 4 سال و حداکثر خدا مي‌داند تا کي! اثر کند. آنها که پاي صندوق نمي‌روند، سهم خود را از وضعي که بعدا پيش مي‌آيد، فقط در خيال خود کم مي‌کنند و مي‌خواهند اگر دوباره وضع صددرصد مطلوبي پيش نيامد، بگويند:‌اي بابا! تقصير ما نبود. ما که اصلا در انتخابات شرکت نکرديم.

در ادامه مقاله مخملباف که روزنامه های مختلف آن را چاپ کرده اند آمده شرکت نکرده‌ها، نقش بيشتري در انتخاب احمدي‌نژاد داشتند تا شرکت کرده‌ها. احمدي‌نژاد از راي‌هايي که به صندوق ريخته شد، بر سر کار نيامد. او از فرصت راي‌هايي که من و تو به صندوق نريختيم،پيدايش شد. آمار نشان مي‌دهد ماهايي که در دور دوم قهر کرديم وپاي صندوق‌ها نرفتيم، تعدادمان از آنها که به احمدي‌نژاد راي دادند، بيشتر بود.

مرتضی مبلغ در اعتماد نوشته شعارهاي انتخاباتي کانديداهاي رقيب احمدي نژاد که دو نفر آنها از جبهه اصلاحات و يک نفر آنها از جريان اصولگرا برخاسته است، نشان می دهد اين کانديداها هدف مشترک دارند و مهم ترين نقطه اشتراک آن ها برون رفت از وضعيت نامطلوب فعلي است.

معاون سابق وزارت کشور در این مقاله نوشته بازگشت عقلانيت و برنامه ريزي و حاکم شدن سياست هاي منطقي از نکات ديگري است که کانديداها بر آن اتفاق نظر دارند. به ويژه بازگرداندن يا بازسازي نهادها و سازمان هايي که در دولت نهم دچار انحلال شده است از برنامه هاي مهمي است که کانديداها به آن توجه ويژه يي داشته اند. اما تفاوت ها در شعارها و برنامه هاي کانديداها زماني نمود واقعي مي يابد که نامزدها رسماً به اعلام برنامه هاي خود بپردازند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته با پيروزي انقلاب اسلامي دولت سازي در ايران وارد مرحله جديدي شد. ناكامي ها و شكستهاي اين فرايند در سلسله هاي قاجار و پهلوي روشنفكران انقلابي را به تجديد نظر در روند دولت سازي در ايران واداشت. پيروزي انقلاب اسلامي و تشكيل نظام اسلامي به طور خود به خود فضاي اجتماعي و سياسي كشور را مهياي تشكيل يك دولت اسلامي نمود.

صالح اسکندری در این مقاله تاکید کرده هر چند دولت اسلامي هنوز جايگاه درخور توجهي پيدا نكرده و بيشتر شبيه يك آرمان نظري است اما عموم مسلمانان و به خصوص ملت انقلابي ايران معتقدند كه مفهوم دولت اسلامي يك ما به ازاي عيني و واقعي دارد كه در هر عصر و مكان به فراخور مقتضيات امكان حدوث و تكامل دارد.

موید حسینی صدر در سرمقاله سرمایه نوشته در آخرین جلسه کمیسیون انرژی مجلس و دیوان محاسبات تمامی گزارشات ارائه شده از سوی بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، خزانه داری کل کشور و همچنین وزارت نفت مورد بررسی قرار گرفت اما در تمامی این گزارش ها نکات مبهمی وجود داشت.

به نوشته منشی کمیسیون انرژی مجلس در گزارش های ارائه شده از سوی نهادها هر کدام با استدلال های خود سعی در اثبات گزارش خود داشتند که با بررسی های صورت گرفته نهایتاً دیوان محاسبات با توجه به استدلال های خود و ابهامات موجود در گزارش ها، تخلف را محرز دانست و قرار شد پرونده یک میلیارد دلار واریز نشده به خزانه مراحل قانونی خود را طی کند.

بهمن آرمان اقتصاددان به نوشته سرمایه گفته است ایران یازدهمین تولیدکننده میوه جهان است اما دولت نهم با صفر کردن تعرفه واردات، موجب زیان تولیدکنندگان صنایع غذایی و کشاورزان شد.

به گفته این استاد دانشگاه صنایع دیگر نیز مانند فولاد نیز با آسیب های فراوانی مواجه شد و طی این دوره نه تنها قرارداد مناسبی برای افزایش تولید بسته نشد بلکه به دلیل عدم پرداخت به موقع بودجه و تسهیلات بانکی، اغلب پروژه ها زمینگیر شد و دولت نیز با کاهش شدید تعرفه واردات موجبات زیان تولیدکنندگان بخش خصوصی فولاد را فراهم کرد. در دیگر بخش های صنعتی مانند مس، آلومینیوم، سیمان و پتروشیمی هم قرارداد قابل توجهی بسته نشده.