بولتن خبري ايران نبرد(1060) جمعه 18 ارديبهشت 1388(8 مه  2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

ژاپن ميگويد در نگرانيهاي جهاني در مورد برنامه اتمي ايران شريك است

خبرگزاري فرانسه: شنبه 12 ارديبهشت 1388(2 مي 2009)

هيروفومي ناكاسونه وزير امور خارجه ژاپن روز چهارشنبه گفت, توكيو در نگرانيهاي قدرتهاي جهاني در مورد برنامه جنجالي اتمي ايران شريك است. ناكاسونه طي كنفرانس مطبوعاتي مشترك با همتاي ايراني خود, منوچهر متكي, گفت: ژاپن در نگرانيهاي جامعه جهاني در مورد موضوع اتمي ايران همصدا مي باشد و خواهان اين است كه اين  موضوع طبق قطعنامه هاي سازمان ملل حل و فصل شود. او با اشاره به انگلستان, روسيه, فرانسه, چين, آمريكا و آلمان كه براي حل اين نزاع اتمي, علاقه خود به مذاكره با ايران را نشان دادهاند, گفت: من صراحتا گفتم كه براي اينكه در مذاكرات 5+1 پيشرفت داشته باشيم, طرف ايراني بايد گامهاي مثبتي بردارد.

متكي با گفتن اينكه برنامه اتمي ايران شبه برنامه توكيو مي باشد حرف ناكاسونه را رد كرد.

متكي گفت: من به همكارم گفتم كه ژاپن براي ايجاد اعتماد در مورد فعاليت هستهيي خود ساليان كاركرد و ما هم همين كار را داريم مي كنيم. در تمام اين ساليان, هيچكس از ژاپن نخواست كه فعاليت هاي خود را تعليق و يا متوقف كند.

هيلاري كلينتون وزير امور خارجه آمريكا گفته است كه اگر گفتگو براي متوقف كردن ايران شكست بخورد, واشنگتن آماده اتخاذ تحريمات جديد خواهد بود.ناكاسونه در روز شنبه تهران را ترغيب كرد تا از پيشقدمي اوباما استفاده كند.  او گفت: دولت اوباما با جديت بدنبال گفتگو با ايران است و ايران بدون اتلاف وقت بايد گامهايي را در اين جهت بردارد

 

كنفرانس آيپك، تلاش براي نزديك كردن سياست آمريكا و اسرائيل در برابر ايران

بی بی سی:دوشنبه 14 ارديبهشت 1388(4 مي 2009)

کمیته امور عمومی آمریکا - اسرائیل (آیپک) کنفرانس سالانه خود را با حضور بیش از شش هزار شرکت کننده در واشنگتن آغاز کرده است.

آیپک که قدرتمندترین لابی اسرائیل در آمریکا محسوب می‌شود و تاثیر بسزایی در تعیین سیاست دولت آمریکا بخصوص در خاورمیانه دارد، در کنفرانس امسال خود بر دو موضوع صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها و برنامه هسته‌ای ایران تمرکز کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهور و هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا که سال پیش، قبل از ورود به کاخ سفید، در کنفرانس آیپک حضور داشتند، امسال در کنفرانس حاضر نشده‌اند و رام امانوئل رئیس دفتر کاخ سفید به نمایندگی از آنها در کنفرانس حضور پیدا خواهد کرد.

تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا و نیز مقام‌های سابق و کنونی اسرائیل از جمله شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل، قرار است در کنفرانس آیپک سخنرانی کنند.

نیوت گینگریچ رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، یکی از مهمانان کنفرانس آیپک است که پیش از سخنرانی خود، سیاست باراک اوباما در برابر خاورمیانه و ایران را به شدت به باد انتقاد گرفت. آقای گینگریچ که از حامیان سرسخت اسرائیل به شمار می‌رود، مذاکره دولت باراک اوباما با ایران را فانتزی نامید و رویکرد آن را در مورد خاورمیانه برای اسرائیل خطرناک دانست.

اظهار نظر سایر مهمانان کنفرانس آیپک احتمالا به شدت سخنان آقای گینگریچ نخواهد بود، زیرا رهبران آیپک و حتی دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، با مذاکره آمریکا و ایران به شرطی که محدود و منجر به توقف برنامه هسته‌ای ایران بشود، مخالفتی ندارند. با این حال، آیپک در کنفرانس امسال خود با مشکلی در روابط آمریکا و اسرائیل مواجه است که می‌کوشد برای آن راه حلی پیدا کند.

دولت آمریکا به صراحت از راه حل دو کشوری برای بحران خاورمیانه حمایت می‌کند، اما آقای نتانیاهو پس از انتخاب شدن به نخست وزیری اسرائیل تا کنون به صراحت از این راه حل حمایت نکرده است. طبق گزارش رسانه‌ها، آیپک با تنظیم سندی که قرار است به امضای هیئت‌های مختلف یهودی شرکت کننده در کنفرانس سالانه آن برسد، از آقای اوباما خواهد خواست که با ادامه حمایت از راه حل دو کشوری، تشکیل کشور مستقل فلسطینی را به صورتی دقیق مورد توجه قرار دهد.

این درخواست قاعدتا برای دولت آقای اوباما خوشایند خواهد بود و فشار بر آقای نتانیاهو را برای پذیرش راه حل فوق را افزایش خواهد داد.

اما آیپک در موضوع هسته‌ای ایران، به نفع دولت اسرائیل موضع‌گیری خواهد کرد. اغلب کسانی که تاکنون در کنفرانس آیپک سخنرانی کرده‌اند، موضع بسیار تندی در برابر برنامه تحقیقات هسته‌ای ایران اتخاذ کرده‌اند و آقای نتانیاهو نیز که قرار است برای شرکت کنندگان در کنفرانس پیام بفرستد، احتمالا در این مورد موضع شدیدی خواهد گرفت.

مایکل اورن که به عنوان سفیر جدید اسرائیل در آمریکا در نظر گرفته شده، در کنفرانس آیپک این جمله آقای نتانیاهو را تکرار کرد که "اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد." این در حالی است که ایران همواره خواستار خلع سلاح هسته ای در کشورهای منطقه شده و می گوید برنامه اتمی خود برای تامین سوخت نیروگاه برق بوشهر است.

زیپی لیونی رهبر حزب کادیمای اسرائیل نیز که رهبر اپوزیسیون دولت نتانیاهو ست، خطاب به شرکت کنندگان در کنفرانس گفت: در مورد مساله هسته‌ای ایران، در اسرائیل حزب اپوزیسیون وجود ندارد. افرایم سنه از رهبران حزب کارگر و معاون پیشین وزارت دفاع اسرائیل هم گفت: بر اساس آنچه اسرائیل از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران می داند، زمان در حال از دست رفتن است و ضرب‌الاجل برای تصمیم‌گیری، همین الان است.

آقای سنه مدعی شد که اسرائیل یک "راه حل عملیاتی" برای برنامه هسته‌ای ایران دارد که می‌تواند بدون اجازه یا حمایت هر کشور دیگری، خودش آن را انجام دهد. افرایم سنه تاکید کرد که چون حمله نظامی اسرائیل به طور حتم انتقامجویی ایران را تحریک خواهد کرد، اقدام نظامی آخرین راه حل است.

او در عین حال، با برشمردن "مشکلات هفت گانه‌ای" که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای برای اسرائیل به وجود می‌آورد، گفت حمله نظامی بهتر از اجازه دادن به ایران برای رسیدن به بمب هسته‌ای است.

با آنکه ایران هدف از برنامه هسته‌ای خود را تولید انرژی و کاملا صلح جویانه اعلام کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در فعالیت‌های اعلام شده آن انحرافی گزارش نداده است، اما ظاهرا مقام‌های اسرائیلی، نظامی بودن برنامه اتمی ایران را امری قطعی فرض کرده‌اند.

دولت ایران بارها از لحن جنگجویانه مقامات اسرائیلی و تهدیدهای نظامی آنان به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

به هر حال، سخنرانان کنفرانس آیپک در حالی بر موضوع هسته‌ای ایران تمرکز کرده‌اند که رسانه‌های اسرائیلی نتیجه یک نظرسنجی از جمعیت یهودی آن کشور را در باره نحوه برخورد دولت اسرائیل با برنامه اتمی ایران منتشر کرده‌اند. طبق این نظر سنجی، ۶۶ درصد یهودیان اسرائیل از حمله به ایران حمایت می‌کنند، در حالی که ۱۵ درصد مخالف اند و ۱۹ درصد هم در این مورد نظری ندارند.

از ۶۶ درصدی که موافق حمله اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران هستند، ۷۵ درصد آنها حتی به رغم مخالفت آمریکا، با چنین حمله ای موافقند. در هر صورت، به نظر می‌رسد که آیپک در نظر دارد در مورد موضوع صلح خاورمیانه با نزدیک کردن سیاست اسرائیل به سیاست دولت آمریکا، آقای نتانیاهو را برای پذیرش کشور مستقل فلسطینی تحت فشار قرار دهد، ولی در مقابل، در باره برنامه هسته‌ای ایران می خواهد سیاست آمریکا را به اسرائیل نزدیک سازد تا بدین وسیله روابط واشنگتن‌- تل‌آویو از تشنج بالقوه‌ای که در انتظار آن است، دور بماند.

 

اسرائيل  خواهان حدِ سه ماهه در ارتباط با ديالوگ اتمي با ايران شد

خبرگزاري فرانسه:سه شنبه 15 ارديبهشت 1388(5 مي 2009)

آويگدور ليبرمن  روز پنجشنبه گفت به تلاشها به رهبري آمريكا جهت مذاكره براي خاتمه دادن به بن‌بست اتمي با ايران، تنها بايد 3(سه) ماه قبل از اينكه گامهاي عملي اتخاذ شوند فرصت داده شود. 

دفتر وزيرخارجه اسرائيل  گفت ليبرمن در ملاقاتش با سيلويو برلوسكني نخست‌وزير ايتاليا در رم گفت اين مهم است كه ديالوگ با ايران محدوديت زماني داشته باشد. وي افزود كه اگر بعد از سه ماه روشن شود كه ايرانيها تلاش براي خريد زمان دارند و نه براي متوقف كردن برنامه اتمي‌شان، آنگاه جامعه بين‌المللي بايستي گامهاي عملي عليه ايران بردارد.

شش قدرت جهان در ماه گذشته به رهبري واشنگتن تصميم گرفتند ايران را به گفتگوهاي مستقيم در مورد برنامه اتمي ايران دعوت كنند. كشورهاي غربي به اين برنامه، مظنون هستند كه؛ پوشي براي ساختن يك بمب اتمي است چيزي كه تهران قوياً تكذيب مي‌كند. بنجامين نتانياهو نخست‌وزير جديد اسرائيل  مكرراً اعلام كرده كه برنامه اتمي ايران بزرگترين نگراني اين كشور يهودي از بدو تأسيس آن در 1948 بوده است.

پرزيدنت باراك اوباما در مقايسه با دولت قبليش لحن ملايمتري نسبت به ايران اتخاذ كرده است اما هيلاري كلينتون وزيرخارجه چهارشنبه گذشته گفت دولت جديد آماده است در صورت شكست ديالوگ، تحريمهاي جديد سختي را عليه ايران اعمال نمايد

 

شيمون پرز: اسرائيل در مقابل تهديد اتمي ايران كوتاه نخواهد آمد

خبرگزاري فرانسه:دوشنبه 14 ارديبهشت 1388(4 مي 2009)

شيمون پرز رئيس جمهور اسرائيل روز دوشنبه در شرف گفتگو با باراك اوباما, رئيس جمهور آمريكا عهد كرد كه اسرائيل درمقابل تهديد اتمي ايران كوتاه نخواهد آمد و در رابطه با صلح با فلسطينيان ابراز اميدواري كرد.

وقتي شيمون پرز در مقابل كميته روابط عمومي آمريكايي-اسرائيلي كه يك لابي قدرتمندي است, روي قاطعيت در رابطه با ايران تاكيد كرد, قويا مورد تشويق قرار گرفت.

پرز در كنفرانس سياست سالانه كميته روابط عمومي آمريكايي-اسرائيلي (AIPAC) كه 6000 نفر حضور داشتند گفت: متاسفانه خاورميانه خود را در سايه تهديد اتمي مي بيند. ما نبايد دست بكشيم. ما نبايد تسليم شويم.

هنگاميكه تعداد اندكي تظاهركننده سياست هاي اسرائيل در نوار غزه را مورد انتقاد قرار دادند, اين سخنراني براي مدت كوتاهي مختل شد. جملات غزه را آزاد كنيد روي پشت پيراهن يك زن نوشته شده بود.

اين رهبر با تجربه اسرائيل گفت: بگذاريد صريح باشم. جملات متعصبانه ايران درسمت اشتباه تاريخ قرار دارد. در حقيقت آنها خارج از تاريخ هستند, آنها عليه تاريخ هستند.

پرز با اشاره به نگراني از اينكه ايران هدفش توليد بمب اتمي است, گفت: ايران بطور تاريخي طالب غنا بخشيدن به بشريت بود. افسوس كه امروز, حاكمان ايران خواهان غني سازي اورانيوم هستند. براي چه كاري؟

او اخطار كرد: آنها علاوه بر انتخاب اتمي, مبلغ عظيمي را روي موشك هاي برد بلند سرمايه گذاري كرده اند.

او همچنين نسبت به حمايت ايران از گروههاي ضد اسرائيلي مانند حزب الله در لبنان و حماس در غزه بعنوان تهديدي براي صلح در اين منطقه, اخطار كرد...

 

وزير خارجه مصر به دنيس راس گفته است كه سياست ايران ثبات در منطقه خاورميانه را محقق نمي كند

تلويزيون الشرقيه:سه شنبه 15 ارديبهشت 1388(5 مي 2009)

روز دوشنبه سخنگوي وزارت خارجه مصر حسام زكي گفت كه احمد ابو الغيط وزير خارجه مصر به دنيس راس مشاور وزير خارجه آمريكا در امور خليج و جنوب غربي آسيا گفته است كه سياست ايران ثبات در منطقه خاورميانه را محقق نمي كند. وي اضافه كرد كه ابو الغيط در اين ديدار اميدواري خود نسبت به موفقيت خط جديد آمريكا در ايجاد تغييرات مورد نظر بويژه در رابطه با رفتار و عملكرد ايران در منطقه را ابراز داشت چرا كه اين رفتار ايران در بسياري از زمينه ها تأثيرات منفي داشته و به برقراري و تحقق ثبات و امنيت و صلح در منطقه كمك نمي كند

 

ایران: نیروگاه بوشهر تابستان راه اندازی می شود

بی بی سی:چهارشنبه 16 ارديبهشت 1388(6 مي 2009)

دولت ایران اعلام کرده نیروگاه اتمی بوشهر با نیمی از توان تولید خود در تابستان امسال راه اندازی می شود.

پرویز فتاح وزیر نیروی ایران گفته است:"تابستان امسال ۵۰۰ مگاوات برق از نیروگاه انرژی اتمی بوشهر وارد مدار تولید خواهد شد."

ظرفیت نیروگاه اتمی بوشهر یک هزار مگاوات است و به گفته آقای فتاح، ظرفیت این نیروگاه در سال آینده کامل می شود.

به گفته آقای فتاح، "نیروگاه بوشهر در اختیار سازمان انرژی اتمی است ولی با پییگری وزارت نیرو، رئیس سازمان انرژی اتمی قول وارد شدن ۵۰۰ مگاوات به مدار برق کشور در تابستان سال جاری را داده است."

ایران در دو سال اخیر به خصوص در تابستان با کمبود برق رو به رو بوده است، برای همین وزارت نیروی این کشور سعی دارد با راه اندازی این نیروگاه بخشی از کمبود برق را در تابستان امسال برطرف کند.

با آنکه ایران از مدتها پیش اعلام کرده که برای راه اندازی نیروگاه آماده می شود اما پیمانکار روسی که مسئولیت ساخت نیروگاه بوشهر را بر عهده دارد تاکنون از تعیین تاریخی برای راه اندازی خودداری کرده است.

پروژه 35 ساله

قرار داد احداث دو واحد نیروگاه اتمی آب سبک هر کدام با قدرت حدود یک هزار و ۲۹۰ مگاوات در آبان ماه سال ۱۳۵۳ با شرکت آلمانی "کرافت ورک اونیون" که از شرکت های تابعه "زیمنس" بود، منعقد شد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کار ساخت هر دو واحد نیروگاه متوقف شد.

۱۴سال بعد، در زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، قرارداد تکمیل نیروگاه برق هسته ای بوشهر به مبلغ اولیه ۸۰۰ میلیون دلار بین دو دولت ایران و روسیه امضا شد و تا به امروز بیش از یک میلیارد دلار برای ایران هزینه مستقیم در بر داشته است.

این واحد قرار بود ده سال پیش و بعد از انجام عملیات اجرایی به بهره برداری برسد اما تکمیل آن به دلایل مختلف تاکنون به تعویق افتاده است.

دشواری های فنی، از جمله ضرورت تلفیق طراحی اولیه راکتور - که توسط زیمنس آلمان انجام شده بود - با تکنولوژی روسی به میزان قابل ملاحظه ای مانع پیشبرد به موقع عملیات اجرایی شد، ولی در عمل، دلایل سیاسی همواره نقشی مهمتر ازعلت های فنی در طولانی شدن زمان تکمیل طرح و راه اندازی آن داشته است.

کارشناسان می گویند که طولانی شدن روند ساخت نیروگاه اتمی بوشهر، ضرر اقتصادی قابل توجهی به ایران وارد کرده است.

سازمان انرژی اتمی ایران همچنین اعلام کرده که به جای تکمیل واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر، دو نیروگاه جدید هزار مگاواتی در این شهر تاسیس می کند.

گرچه در حدود ۶۰ درصد از واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط متخصصان آلمانی ساخته شده است اما ایران می گوید که با توجه به بررسی های کارشناسی، احداث واحد های جدید توجیه فنی و اقتصادی بیشتری دارد.

بر مبنای "سند چشم ‌انداز توسعه و قانون دستیابی به فناوری هسته ‌ای صلح‌ آمیز" دولت ایران در درازمدت موظف به تولید ۲۰هزار مگاوات انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های هسته ‌ای است.

مقام های اتمی ایران اعلام کرده اند که طراحی دومین نیروگاه اتمی این کشور را که در منطقه دارخوین در استان خوزستان قرار دارد، آغاز کرده اند.

طراحی این نیروگاه که همچون نیروگاه بوشهر از نوع آب سبک است، تا سال ۱۳۹۱ خورشیدی یعنی در حدود چهار سال دیگر طول خواهد کشید.
ظرفیت نهایی نیروگاه دارخوین، ۳۶۰ مگاوات برق اعلام شده است.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

دباغ گفت مشاورت امنيت جزو تجديد سازماندهي شوراي امنيت ملي خواهد بود

روزنامه الشرق الاوسط بين المللي:شنبه 12 ارديبهشت 1388(2 مي 2009)

طرف هاي سياسي عراقي در معرض سئوالات بسياري حول حكم لغو مشاورت امنيت ملي كه موفق الربيعي بعد از پايان رژيم صدام حسين رئيس جمهور سابق عراق رياست آنرا بر عهده دارد قرار دارند . خود الربيعي  و علي دباغ سخنگوي دولت كه حكم الغا را اعلام نموده بود در لندن براي شركت در كنفرانس سرمايه گذاري در عراق كه ديروز به كار خود پايان داد حضور دارند . الربيعي به الشرق الاوسط خبر حكم شوراي وزيران مبني بر لغو مشاورت امنيت ملي  را مورد تاكيد قرار داد ولي توجه داد كه اين حكم همچنان تحت بررسي است و بصورت لايحه ميباشد تا اينكه پارلمان عراق بر روي آن راي گيري كند.  الربيعي گفت ( پرداختن به اين موضوع وظيفه مجلس نمايندگان است و تنها اوست كه صلاحيت تصويب يا تصحيح و يا لغو قوانين را دارد)  الربيعي از اظهار نظر حول عواقب اين حكم بر روي سمت خود يعني مشاور امنيت ملي و يا تاثيرات آن بر وضعيت امنيتي در عراق خود داري كرد و بر ضرورت انتظار راي پارلمان كه انتظار ميرود لايحه را در هفته هاي آينده مورد بحث قرار دهد تاكيد نمود.

 

نوري المالكي در سفر به انگليس توافقنامه استراتژيك بين دو كشور را امضاء كرد

تلويزيون العراقيه:يكشنبه 13 ارديبهشت 1388(3 مي 2009)

توافقنامه استراتژيك و مهمي كه بين بغداد و لندن امضاء گرديد مهمترين هدف نوري المالكي از سفر به انگليس بود و شامل موضوعات مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي است.

گزارشگر: اين توافقنامه شامل:

توافقنامه استراتژيك بين عراق و انگليس

1.         تبادل كارشناسان مالي، فني، اقتصادي و حرفه‌اي

2.         تسهيل ديدار بين هيأتهاي رسمي براي تقويت تجارت و سرمايه‌گذاري مشترك

3.         تشكيل كميته مشترك از نمايندگان وزارتخانه‌ها بين دو طرف براي  ارائه پيشرفت روابط اقتصادي مورد توافق

4.         تماس مستقيم با بخشهاي ويژه و مشاركت در دوره‌هاي سرمايه‌گذاري

5.         دو طرف بايد براساس اقدامات رسمي اصلاحاتي در اين توافقنامه به عمل آورند.

6.         اين توافقنامه جايگزين توافقنامه همكاري اقتصادي و فني خواهد شد كه بين طرفين در سال 1981 امضاء شده است و با انجام تمامي اقدامات قانوني به اجرا گذاشته مي‌شود و طرفين تكميل اين اقدامات را اعلام خواهند كرد.

7.         اين توافقنامه به مدت يك سال اجرا مي‌شود و به صورت خودكار تا زماني كه طرفين شش ماه زودتر درخواست انحلال آنرا ننمايند قابل اجرا خواهد بود.

8.         مهمترين ماده‌اي كه در اين توافقنامه آمده سير اجراي آن تا اتمام فعاليتهايي كه به موجب آن شروع شده و كاملاً انجام نشده است.

يك كميته عالي بين دو كشور ايجاد خواهد شد كه سالانه براي نظارت بر سير همكاري و هماهنگي در 13بخش حياتي  مثل خدمات مصرفي، تكنولوژي،  محيط زيست، انرژي، گاز، دفاع، امنيت و ساير موارد مهم تشكيل جلسه خواهد داد.

 

فرماندهي عمليات بغداد گروههاي وابسته به ايران را متهم نمود

تلويزيون الحره:دوشنبه 14 ارديبهشت 1388(4 مي 2009)

فرماندهي عمليات بغداد گروههاي ويژه مورد حمايت ايران را به قرارداشتن در پشت تهاجمات هفته گذشته در بغداد از جمله انفجار سه خودرو در مدينه الصدر متهم نمود. حسن ديكان عضو كميته دفاع و امنيت در پارلمان عراق گفت فرماندهان عمليات بغداد كه كميته دفاع و امنيت ميزبان آنها بود, تاكيد كردند كه اين سه خودرو در داخل مدينه الصدر بمب گذاري شده اند و برخي سلاحهاي استفاده شده در كار بمب گذاري ساخت ايران و جديد الساخت مي باشند.

 

در كردستان عراق نيروي سياسي جديد مستقل ظاهر شده كه شعار تغيير سر مي‌دهد

تلويزيون الجزيره:شنبه 12 ارديبهشت 1388(2 مي 2009)

با نزديك شدن زمان برگزاري انتخابات پارلماني منطقه كردستان عراق، فشار عليه احزاب سياسي كوچك افزايش يافته است، اما اين امر مانع از آن نشد كه نيروي سياسي جديد مستقل ظاهر شود كه شعار تغيير براي رقابت برسر كرسيهاي پارلمان بلند كرده است.

گزارشگر از سليمانيه: عمده ترس دو حزب بزرگ منطقه كردستان عراق, اتحاديه ميهني كردستان به رهبري رئيس جمهورفعلي عراق جلال طالباني و حزب دمكرات كردستان به رهبري مسعود بارزاني, بروز طرف سومي در رقابت با آنها براي اداره كردستان است.

 نوشيروان مصطفي ، معاون سابق رهبر اتحاديه ميهني كردستان: اگر عضو يكي از دو حزب سياسي نباشي، شانس تو براي برعهده گرفتن منصب وزارتي يا عضويت پارلمان يا هر مسئوليت ديگر ضعيف خواهد بود.

گزارشگر: ورود نوشيروان مصطفي معاون سابق رهبر اتحاديه ميهني كردستان به عنوان يك  ليست مستقل براي رقابت در انتخابات نگراني زيادي برانگيخته است. او مردي با سابقه سياسي و به اعتبار اين كه يكي از مسئوليني است كه در پرونده‌هاي فساد كردستان دست ندارد، داراي پايگاه مردمي عظيمي است. وي همچنين منبع قدرتي است و تعداد زيادي از كادرهاي حزب پس از اين كه به اين باور رسيدند كه قادر به تغيير اوضاع منطقه كردستان در داخل حزب نيستند، به او پيوستند. اين سمت گيري طرفداراني در ميان مردم كردستان دارد.

يك جوان شهروند: من به نوشيروان راي ميدهم چون تمايل به تغيير دارد, دو حزب يه كتي و دمكرات به وعده هاييكه به اكراد داده بودند وفا نكردند.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

هراس‌های اعراب از آشتی ایران و امریکا

مصاحبه‌گر: میترا شجاعی

رادیو آلمان:پنج شنبه 17 ارديبهشت 1388(7 مي 2009)

شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ای نسبت به هزینه‌دار بودن مذاکرات ایران و امریکا برای اعراب ابراز نگرانی کرده است. حسن هاشمیان کارشناس جهان عرب نگرانی‌های اعراب در این زمینه را بی‌مورد نمی‌داند.

شورای همکاری خلیج فارس روز سه شنبه (۵ مه، ۱۵ اردی‌بهشت) در بیانیه خود اعلام کرد: ما امیدواریم که گفت‌وگوی میان ایران و آمریکا هزینه‌ای برای ما نداشته باشد.

به عقیده‌ی دکتر هاشمیان، پرونده هسته‌ای ایران، لبنان و فلسطین، عراق و افغانستان از موارد نگرانی اعراب در رابطه بین ایران و امریکا هستند. این استاد دانشگاه می‌گوید کشورهای عرب می‌دانند که در صورت حل این معضلات، ایران به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل خواهد شد و آمریکا نیز ترجیح می‌دهد با یک کشور قدرتمند معامله کند.

دویچه‌وله: آقای دکتر هاشمیان، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرده‌اند که گفت‌وگوی ایران و آمریکا برای آنها هزینه‌ای دربرنداشته نباشد. به نظر شما کشورهای عربی از چه چیزی نگرانند؟

دکتر حسن هاشمیان: چهار پنج موضوع وجود دارد که این کشورها را نگران می‌کند. یک، پرونده‌ی هسته‌ای ایران است که این‌ها فکر می‌کنند در واقع ممکن است به ضرر آنها تمام شود. بخصوص اگر تمام توانایی‌های ایران در این زمینه به کمال برسد، احساس نگرانی عظیمی از این مسئله دارند. دوم وضعیت عراق است. آن‌ها نگران هستند که نیروهای وابسته به ایران در کشور عراق قدرت بگیرند و با معامله‌ای که آمریکایی‌ها با ایران انجام می‌دهند، این نیروها در آنجا به شکلی همان سیاست‌های ایران را دنبال کنند. اعراب فکر می‌کنند که آمریکا ممکن است عراق را به ایران واگذار کند. مسئله‌ی سوم در مورد لبنان است که این‌ها می‌ترسند جبهه‌‌ی مخالف نیروهای ۱۴مارس در لبنان با معامله‌ای که ممکن است آمریکا و ایران انجام بدهند،  تقویت بشود و این وضعی که الان وجود دارد و به شکلی هم به نفع کشورهای عربی است، به هم بخورد و نیروهای مخالف آنها تقویت شوند. در مسئله‌ی افغانستان هم به همین شکل است. این‌ها می‌ترسند که ایران با آمریکا در زمینه‌ی افغانستان معامله بکند و نیروهای آن‌ها در حاشیه قرار بگیرند و با توجه به این که آمریکایی‌ها در افغانستان با موانع بسیار گسترده‌ای مواجه هستند، وضع افغانستان را بیشتر به ایران واگذار کنند. در مورد فلسطین هم این نگرانی در آن‌ها وجود دارد که در صورت معامله‌ی ایران و آمریکا، موضع شاخه‌ی اخوان المسلمین، یعنی حماس و همین طور جهاد اسلامی در منطقه تقویت بشود. تمام این چهار پنج موردی که مطرح شد، اعراب فکر می‌کنند که به ضرر منافع خودشان تمام می‌شود.

ولی در اکثر این مواردی که شما به آن‌ها اشاره کردید، رویکردهای آمریکا و کشورهای عربی همسوست. پس چرا کشورهای عربی نگرانند که ایران و آمریکا مذاکراتشان نتیجه‌ای برخلاف سیاست‌های کشورهای عربی داشته باشد؟

هم‌سویی آمریکا و این کشورها در حال حاضر به خاطر وجود اختلاف میان ایران و آمریکاست. این‌ها فکر می‌کنند با توجه به این که ایران با آمریکا رابطه‌ای ندارد، به شدت گروه‌ها و کشورهای ضدآمریکایی‌را هدایت می‌کند و رئیس‌جمهورش سیاست‌های تندی در مورد رابطه با اسراییل و آمریکا در پیش گرفته، مجموع اینها باعث شده که آمریکا بالاجبار به طرف آنها آمده است. اما اگر این وضعیت تغییر کند و این مسایلی که در ایران در مورد امریکا وجود دارد دیگر تکرار نشود و آمریکا بتواند یک رابطه‌ی دیپلماتیک خوبی با ایران داشته باشد، فکر می‌کنند که آمریکا دیگر به آن‌ها نیاز ندارد و با توجه به قدرت ایران در منطقه، آمریکایی‌ها بیشتر با طرف قوی معامله خواهند کرد. چون وضعیت آن‌ها در عراق، در افغانستان و جاهای مختلف وضعیت خوبی نیست. ضمن این که بحران مالی جهانی هم سایه‌ی سنگینی بر دوش آن‌ها افکنده است، بنابراین عرب‌ها فکر می‌کنند که آمریکا با طرف قوی معامله خواهد کرد.

در بیانیه‌ی دفتر عمروموسی دبیرکل اتحادیه‌ی عرب آمده است که در مذاکرات ایران و آمریکا باید در مورد مسایلی که برمنافع کشورهای عربی تاثیر می‌گذارند، به دیدگاه‌ها و منافع کشورهای عربی توجه بشود. به نظر می‌رسد که کشورهای عربی در مذاکره‌ی احتمالی بین ایران و آمریکا به دنبال سهم‌خواهی هستند، درست است؟

آنها در واقع چنین چیزی را مطرح می‌کنند، ولی چیزی که سهم آن‌ها را تعیین می‌کند، قدرت آن‌ها در صحنه‌ی منطقه، صحنه‌ی اروپا و همین طور صحنه‌ی بین‌المللی است.  آمریکا براساس درخواست آن‌ها برای این مسئله به حرف آن‌ها توجه نمی‌کند، بلکه براساس قدرتی که در معادلات بین‌المللی دارند به آن‌ها توجه خواهد کرد. من معتقدم معادلات بین‌المللی زیاد به نفع آن‌ها نیست، فقط می‌توانیم مورد نفت را مطرح کنیم که کشورهای عربی بخصوص کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس از این امتیاز برخوردارند. آمریکا این مسئله را در نظر می‌گیرد. وگرنه بقیه‌ی عناصر قدرت با آن متغیرهای قوی سیاسی، در دستان کشورهای عربی نیست، بیشتر در دستان ایران است. نیروهایی که به ایران نزدیک هستند نیروهای بسیار فعال و تاثیرگذار بر سیاست منطقه هستند. در حالی که نیروهایی که به عربستان یا به مصر وابسته هستند، بسیار منفعل  و غیرتاثیرگذار هستند.

و شما بعنوان یک کارشناس فکر می‌کنید اگر مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا صورت بگیرد و به نتیجه برسد، آیا این نگرانی‌های کشورهای عرب آن موقع موضوعیت پیدا خواهد کرد؟ آیا واقعا ایران به قدرت بزرگ منطقه‌ تبدیل می‌شود؟

من معتقدم تنها چیزی که مانع این می‌شود نه خود دولت‌های رسمی، بلکه متغیرهایی است که بر روی زمین اتفاق می‌افتند. به عنوان مثال، یک نقطه‌ی اشتراک منافع بین آمریکا و عربستان سعودی در کشور افغانستان وجود دارد. بخصوص این که ژنرال پترایوس را به افغانستان بردند تا همانند آن شوراهای بیداری را که در عراق درست کرد و صحنه‌ی امنیتی عراق را عوض کرد و معادلات آنجا را بهم ریخت تا به نفع آمریکا بشود، د رافغانستان هم درست کند. در حال حاضر پترایوس دارد تلاش می‌کند شوراهای بیداری طالبان در افغانستان را درست کند و از این نظر یک نوع اشتراک منافع بین آمریکا و عربستان وجود دارد. این عناصر یا متغیرهایی که روی زمین و در صحنه‌ی سیاست وجود دارند، ممکن است مانع ایران بشود. یا مثلا آن گروه‌هایی که اکنون در عراق با ایران مخالفت می‌کنند، اخیرا می‌بینیم که مخالفت با ایران به عنوان یک شعار انتخاباتی در انتخابات شوراهای استانی عراق مطرح شد و آن‌هایی که ضد ایران شعار دادند برنده شدند. یا فرضا ما در نظر بگیریم که در انتخابات آینده‌ی لبنان، گروه ۱۴مارس بیشتر پیروز بشود و گروه حزب‌الله کمتر. بنابراین، چنین متغیرهائی هستند که تعیین می‌کنند آمریکا طرف چه کسی برود.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران: شنبه 12 اردیبهشت

بی بی سی:شنبه 12 ارديبهشت 1388(2 مي 2009)

گفتگوها و شعارهای انتخاباتی بخش عمده ای از تیترهای اول روزنامه های اول هفته تهران را به خود اختصاص داده چنانکه اعتماد "پاسخ شدیدالحن کروبی به مدیرمسول کیهان" و اعتمادملی "پاسخ کروبی به کیهان" را به عنوان خبر مهم خود آورده اند. حیات نو از زبان میرحسین موسوی نوشته "فرصت انتخاب را غنیمت بدانید" ، مردم سالاری از قول همین کاندیدا در عنوان اصلی خود نوشته "آزادی از ترس، رهائی از نیاز مردم" و آفتاب یزد از قول یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نوشته "از حل مشکل یک استان عاجزیم می‌خواهیم دنیا را اداره کنیم ".

جام جم در تیتر اول خود پرسیده "فیلم های انتخاباتی کاندیداها را چه کسانی می سازند"، رسالت از "سامان دهی دوباره جبهه متحد اصولگرایان" خبر داده است.

"لغو مجازات زندان برای چک" تیتر اصلی ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی است، دنیای اقتصاد از "سناریوهای جدید برای بنزین" خبر داده و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی از قول معاون وزارت نفت در تیتر اول خود نوشته "سهمیه بهاری بنزین غیرقانونی است"، ابرار از قول رییس جمهور در عنوان اصلی خود نوشته "جزایر سه گانه تا ابد متعلق به ایران می ماند" و کیهان از "بازخوانی کارنامه مسوولان در مبارزه با مفاسد اقتصادی" خبر داده است.
تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی به این جمله اختصاص دارد که از قول اوباما نقل شده "دولت بوش شکنجه گر بود".

کیهان در سرمقاله خود به بررسی سیاست های ایران درباره افغانستان پرداخته و اشاره کرده که در دهه اول انقلاب سیاست خارجی ایران دفاع آشکار از مجاهدین افغانی و حمله به سیاست اشغالگری شوروی را به همراه داشت و در نهایت به آنجا ختم شد که ارتش سرخ، خاک افغانستان را ترک کرد و سیاست اشغال همسایه شرقی ما را اشتباه خواند. در این دوره نظام جمهوری اسلامی حداقل هزینه را متحمل گردید و حداکثر فایده را برد.

به نظر کیهان در دهه دوم انقلاب تحت تأثیر تبلیغات سنگین آمریکایی ها، ایران آرام آرام از کابل فاصله گرفت و این زمینه فعالیت آمریکایی ها از یک سو و سرویس اطلاعاتی پاکستان I.S.I را در افغانستان فراهم کرد. سیاست خارجی ایران در دولت های پنجم و ششم تحت فشار آمریکایی ها به ارتباط با رئیس جمهور وقت افغانستان محدود بود در حالی که آمریکا و پاکستان در حال گسترش نفوذ خود میان طوایف مختلف افغانی و ساقط کردن دولت مرکزی بودند و در نهایت با موج طالبان توانستند حکومت مرکزی را در سال ۱۳۷۵ساقط کنند.

کیهان با انتقاد از سیاست دولت قبلی در همکاری برای بازسازی افغانستان نوشته توافقنامه رم به همان میزان که قدرت گرفتن طالبان در فاصله سالهای ۷۵ تا ۱۳۸۰ توسط غرب به مردم افغانستان و منافع منطقه ای ایران آسیب زد، و دولت فعلی دوباره سیاست های درست را در پیش گرفته است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته آمریکا حتی اگر لازم بداند حاضر است طالبان را به جای حاکمان فعلی پاکستان بنشاند تا به کنترل قطعی اسلام آباد اطمینان داشته باشد هرچند نمایش دموکراسی ظاهری در منطقه برای آمریکا یک نیاز حیاتی است . آمریکا هیچ واهمه ای از اینکه پاکستان اتمی در اختیار چه کسانی قرار میگیرد ندارد.

این روزنامه با ارائه سناریوهای مختلف به این نتیجه رسیده که باید این واقعیت تلخ را از هم اکنون باور کند که با همسایه جدیدی در مرزهای شرقی خود مواجه است که نام آن طالبان و ویژگی هایش تحجر، قانون شکنی، وحشی گری، بیگانگی از اسلام واقعی و همچون مهره ای دردست آمریکا عمل کردن است. این همسایه هر چند ممکن است بار دیگر به یک حکومت رسمی در پاکستان و یا افغانستان تبدیل نشود ولی به عنوان یک دولت سایه در همسایگی ما عمل خواهد کرد.

رسالت در سرمقاله خود نوشته دوم خردادی ها با طرح بحث سلامت انتخابات، ضمن آنتاگونیستی کردن فضای کشور و ستیزآلودنمودن رقابتهای انتخاباتی در صدد هستند اگر در انتخابات پیروز نشدند اصل نظام را زیر سوال ببرند و بگویند تقلب شده است وچنانچه سبد رای شان پر شد مدعی شوند که در چنین شرایط سختی توانسته اند، نظر قاطبه رای دهندگان را جلب نمایند.

صالح اسکندری در سرمقاله رسالت این ترفند را ناجوانمردانه خوانده و نوشته در این فضا جریانات غیر قانونی ، همسو و همصدا با دشمنان و اپوزیسیون خارج از کشور سعی در القای نوعی یخبندان سیاسی خواهند کرد. درست شبیه همان رفتاری که نهضت آزادی در قبال انتخابات مجلس هشتم انجام داد.

تیمور علی عسگری در اعتماد نوشته متاسفانه در ماه های اخیر جریانی خاص کوشش کرده با شایعه سازی رای مسوولان عالی رتبه نظام مخصوصاً مقام معظم رهبری را مشخص اعلام کند. به موازات آن برنامه ریزی گسترده یی را صورت داده اند تا به افکار عمومی دیکته شود براساس سیاست جمهوری اسلامی و رویه معمول هر رئیس جمهور دو دوره یا هشت سال بر ریاست قوه مجریه خواهد نشست و هر که یک دوره ریاست دولت را برعهده گرفت، قطعاً دور آینده هم رئیس جمهور خواهد بود.

به نوشته مقاله اعتماد مدل مطلوب این اقلیت اقتدارگرا، مدل از بالا به پایین است و در کنار آن صدا و سیما نیز که نقش بی بدیلی را در القای فکر و اندیشه به جامعه عهده دار است، در قالب یک حرکت یک سویه و جانبدارانه برای حفظ و ماندگاری شرایط موجود و کاندیدای خاص به فعالیت رسانه یی مشغول است. این رسانه برای کوچک ترین و پیش پا افتاده ترین اقدامات رئیس دولت نهم، یک شبه یک سریال ساخته و آن را در چند قسمت پخش می کند.

محمد رضوی یزدی در اعتماد نوشته نفع جناح رقیب اصلاح طلبان در این است که در کشور شور انتخاباتی راه نیفتد تا فقط کسانی به پای صندوق های رای بروند که تکلیفی و بسته یی رای می دهند. در نتیجه قشر عظیم جامعه که با اتکا به فهم و شعور و درک سیاسی و دینی خود انتخاب خواهند کرد ترغیب به حضور در انتخابات نمی شوند.

از دید این نماینده مجلس برای جناح حاکم کمیت حضور مردم در انتخابات مطرح نیست. این موضوع را می توان با تکرار نشان دادن صحنه های کوتاهی که از اجتماع مردم پای صندوق های رای فراهم می شود، جبران کرد. در این فضا به رغم اینکه رسانه ملی ادعای بی طرفی در انتخابات را دارد، هیچ برنامه و شبکه یی وجود ندارد که به بهانه یی نام رئیس جمهور فعلی را نبرده و مستقیم و غیرمستقیم از ایشان تبلیغ نکند.

جمیله کدیور در اعتماد ملی پرسیده چرا زنان وزیر نشوند و به پاسخ هائی که معمولا به این سئوال داده می شود اشاره کرده از جمله آن جا که می گویند وزارت، مشغله‌ای سنگین است و با فیزیک، طبع و روحیات زنان تناسب ندارد.

به نظر نویسنده سرمقاله اعتمادملی باید پرسید آیا وزارت فقط برای زن ایرانی سنگین است و این همه زنانی که در سراسر دنیا منصب وزارت را برعهده دارند، فاقد فیزیک، طبع و روحیات زنانه‌اند؟ یا وقتی می گویند با وزارت زنان مشکلات زنان حل نمی‌شود، مثال از کشورهای دنیا هم می‌آورند که به‌رغم داشتن وزیر زن، زنان همچنان دچار مشکلند. در پاسخ باید گفت قرار نیست با وزارت زنان مشکل زنان حل شود چنان که مردها در این همه سال وزیرند اما مشکلاتشان حل نشده است.
امیرخسرو دلیر ثانی در اعتمادملی درباره روز اول ماه مه نوشته امروز جامعه ایران وضعیتی را تجربه می‌کند که نتیجه سیاست‌گذاری‌های بعضا نادرست و مدیریت ضعیف و یک‌سو نگری است که نتوانسته است با جامعیت و یکپارچگی و ایجاد هماهنگی میان ارگان مختلف دولت و جامعه به حل ریشه‌ای و بنیادین معضلات اجتماعی بپردازد. نتایج سوء این مدیریت ناکارآمد و سیاست‌گذاری‌های یک سویه، وضعیت زندگی تمامی اقشار جامعه ایران به ویژه کارگران، کارمندان و پیشه‌وران و صنعتگران جزء را با مشکل مواجه ساخته است.

به نوشته این مقاله در مورد معضلات و مشکلات اقشار ضعیف جامعه به ویژه طبقه محروم کارگر سخن بسیار رفته و همواره از آن به عنوان سوژه‌ای در دست دولت‌ها برای مطرح کردن شعارهای مردم‌گرایانه و با هدف پر کردن شکاف عمیق میان دولت- ملت استفاده شده است، ولی متاسفانه هر سال با فرارسیدن روز جهانی کارگر با نگرشی به کارنامه دولت‌ها مشاهده می‌شود که نه‌تنها مشکلات عمده جامعه کارگری نه فقط برطرف نشده که حتی گامی در جهت بهبود شرایط برداشته نشده است.

سعید شیرک وند در اعتماد نوشته آنچه در این چند سال اتفاق افتاده است این است که با تصمیمات غیر کارشناسی و اقداماتی که بر این اساس انجام شده برخی مشکلات اقتصادی کشور بیشتر از گذشته شده است . این امر از جمله مسائلی است که با آن مواجهیم. باید گفت بخشی از این تصمیمات غیرکارشناسی ناشی از عدم به کارگیری کارشناسان و به حاشیه راندن افراد باتجربه و نخبه است. این موضوع موجب ضعف بدنه کارشناسی اجرایی شده و بر تصمیم گیری های کلان کشور تاثیر منفی گذاشته است.

به نوشته معاون سابق وزارت اقتصاد دولت نهم با بی برنامگی و البته عجله و شتاب در برنامه های کارشناسی باعث شده شرایط مبهمی در فضای کسب و کار کشور ایجاد شود و با حذف بسیاری از نهادها و شوراها که وظیفه سیاستگذاری در اقتصاد را داشتند اقتصاد کشور را دچار روزمرگی کرده است. از جمله این موارد می توان به انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شورای پول و اعتبار اشاره کرد.

اعتمادملی در گزارشی نوشته پس از سفر نخست‌وزیر کشوری به نام سنت وینسنت و گرنادین به تهران و انتشار خبر ورود، استقبال، کنفرانس خبری، بدرقه و خروج وی که خبرگزاری‌های دولتی با آب و تاب آن را منعکس شد؛ برخی اهل فن به اطلس گردی پرداختند و برخی به مطایبه‌ای که ارتباط با این جزیره کوچک و این آمد و رفت‌ها هم داشت معتقد بودند اثر سفر این است که آمار سفرهای رسمی مقام‌های آمریکای لاتین به ایران و عدد و رقمی در کارنامه دیپلماسی فعال دولت نهم بالاتر می‌ رود.

به نوشته سرگئی بارسقیان در گزارش اعتمادملی اگر متن مذاکرات احمدی‌نژاد با نخست‌وزیر سنت وینسنت و گرنادین منتشر نمی‌شد و آقای رالف ادوارد گونسالوس در یک کنفرانس خبری از "کمک‌های سخاوتمندانه ایران" پرده بر نمی‌داشت، می‌شد همه این آمد و رفت‌ها را گذاشت به حساب قبلی و علاقه وافر دولت نهم به آمریکای لاتین اما معلوم شد که این کشور یابی‌های دولت نهم و این سخاوت‌های عجیب و سفرهای سران آمریکای لاتین در غیاب میهمانان ارشد اروپایی و حتی آسیایی، بی هزینه نیست.

سرمایه در گزارش اصلی خود از قول معاون وزارت نفت از نظر قانون، امسال یارانه ای برای واردات بنزین اختصاص نیافته است، پیشنهاد کرد سهمیه های بنزین خودروها در سال جاری نسبت به سال گذشته حداقل دوسوم کاهش یابد. این در حالی است که مدیریت حمل و نقل سوخت با اعلام اینکه چندین طرح مبنی بر افزایش یا کاهش سهمیه های بنزین دریافت کرده ایم، تصریح کرد: در حال حاضر هیچ سناریوی خاصی مبنی بر کاهش سهمیه های بنزین در تابستان در دستور کار نیست.
مطابق این گزارش اکبر ترکان درخصوص سناریوهای پیشنهادی وزارت نفت به ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت برای کاهش سهمیه های بنزین خودروها اظهار کرد: براساس قانون بودجه ۸۸ تصویب شده در مجلس شورای اسلامی، برای سال ۸۸ بودجه ای برای واردات بنزین دیده نشده است.از این رو پیشنهاد می شود سهمیه های بنزین خودروها برای ماه های آتی حداقل معادل دوسوم سهمیه های بنزین در مدت مشابه سال گذشته کاهش یابد.

 

بررسی روزنامه های صبح؛ یکشنبه 13 اردیبهشت

بی بی سی:يكشنبه 13 ارديبهشت 1388(3 مي 2009)

"اعتراض مجدد موسوی و کروبی به فضای ناعادلانه تبلیغاتی" تیتر اول روزنامه آفتاب یزد است و "هشدار کروبی درباره تغییر فرمانداران" عنوان اول اعتمادملی، مردم سالاری با جمله "انتقاد گسترده از عملکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی" گفته های یکی از نامزدهای انتخاباتی را نقل کرده و حیات نو هم از زبان همان نامزد نوشته "صدا و سیما نمی خواهد فضای انتخابات گرم شود". در مقابل جام جم با تیتر "وقتی تخریب لباس نقد می پوشد" گزارشی در پاسخ منقدان آورده است.

"هفتاد در صد تهران زیر خط فقر" عنوان اصلی ابرار است، "برنامه مقابله با رکود مسکن" تیتر دنیای اقتصاد، سرمایه "خودکفائی بنزین در ۴۸ ساعت" را عنوان اول خود قرار داده و ایران از "کارگران صنعت و معدن قراردادی می شوند" خبر داده است.

"افتضاح نوار شکنجه توسط خاندان سلطنتی امارات" در صدر عنوان های اعتماد نشسته، "اتهامات آمریکا مدال افتخار حزب الله لبنان است" از قول رهبر حزب الله لبنان تیتر روزنامه جمهوری اسلامی است، رسالت از قول وزیر خارجه آمریکا نوشته "ایران، چین و روسیه قدرتهای جدید جهانند" و کیهان از زبان همین مقام "ایران در آمریکاى لاتین دستاوردهاى ما را برباد داد" را تیتر اول خود قرار داده است.

جاوید قربان اوغلی در سرمقاله صدای عدالت از جمله محمود احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه آمریکائی که گفته بود منتظر پاسخ نامه خود از اوباماست به این نتیجه رسیده که رییس دولت بعد از چهار سال هنوز با ادبیات و رفتار سیاسی دنیا بیگانه‌است و رفتارش در اندازه‌های رییس جمهوری کشوری مانند ایران نیست.

به نوشته این مقاله پنج ماه به انتظار پاسخ به نامه ای نشستن که تاکنون پاسخی به آن داده نشده (و احتمالا پاسخی هم داده نخواهد شد) از موضع ضعف است و با دکترین سیاست خارجی کشور "عزت،حکمت و مصلحت" همخوانی ندارد." آیا ایشان نمی‌دانند که عدم پاسخ به نامه، خود نوعی تحقیر است تا چه رسد به تکرار آن و تاکید بر انتظار پاسخ در برابر یک خبرنگار آمریکایی". ‏

در ادامه سرمقاله صدای عدالت آمده موضوع دیگری که در همین مصاحبه بدان اشاره شده به انتظار ایشان برای حضور آقای اوباما در اجلاس ژنو مربوط می شود. "نمی‌دانم آقای رییس جمهور در اجلاس ژنو به دور و بر خود نگاه کرد تا ببیند چند نفر از همتایانش از دیگر کشورها در آن اجلاس حضور دارند تا توقع حضور آقای اوباما را هم داشته باشد. برخلاف تصور ایشان و تیم مشاورانش در دنیای سیاست، اسکناس صد دلاری را بجای یک دلاری خرج نمی کنند".

عطالله مهاجرانی در مقاله ای در اعتمادملی به موضوع پاکستان پرداخته و با احتمال صعود طالبان در آن کشور نوشته شاید در آینده دولت پاکستان ناگزیر شود که مرکز حکومت را از اسلام ‌آباد به لاهور بکشاند. یک بار ایوب خان پایتخت را از کراچی به اسلام آباد آورد. این بار از هراس اسلام طالبان باید اسلام آباد را به لاهور کشانید.

رییس سابق مرکز گفتگوی تمدن ها یادآور شده که در آمریکای لاتین هر اتفاقی بیفتد، بر امنیت ملی ما تاثیر استراتژیک ندارد. اما پاکستان، چنان چه با همین آهنگ و روال پیش برود در آینده تبدیل به مساله‌ای درجه اول برای ما و دیگر همسایگان پاکستان خواهد شد. اقتضای مصلحت و منفعت ملی ما این است که زمان را از دست ندهیم و با همکاری با همه جهات درگیر در مساله طالبان، اجازه ندهیم با مشکلی که حلش دیگر آسان به نظر نمی‌رسد رویارو شویم.

مدیر روزنامه کیهان در مقاله ای که در پاسخ مهدی کروبی نوشته شده با اشاره به این که مقاله دو روز قبلش با طنز همراه بوده که رییس سابق مجلس را عصبانی کرده نوشته "ایراد من نه به مبنای فقهی اعدام کودکان بلکه بدان بوده که چرا آقای کروبی به امری اعتراض کرده که مورد اعتراض جهانیان است و دشمنان جمهوری اسلامی هم همان را می گویند".

حسین شریعتمداری در بخشی از مقاله خود در کیهان از لحن تند دبیرکل حزب اعتمادملی علیه خودش ابراز تعجب کرده و بدون اشاره ای به نوشته روز قبل کیهان که در آن مهدی کروبی را به شدت مورد تعرض قرار داده بود نوشته "مگر جای بحث فقهی درباره مجازات اعدام برای افراد کمتر از ۱۸ سال در روزنامه هاست؟ تاکنون کدامیک از فقهای بزرگوار اینگونه بحث ها - دقت کنید بحث درباره موضوع و نه نتیجه آن- را در روزنامه ها مطرح کرده اند؟!"

نویسنده یادداشت روز کیهان با تاکید بر این که حق با شماست! بنده دانش فقهی ندارم نوشته "ولی مگر بحث فقه است که به دانش فقهی نیاز باشد؟ اینجانب را به زعم خود ملامت کرده اید که بازجو بوده ام. بنده هیچگاه بازجو نبوده ام ولی بارها ابراز تاسف کرده و می کنم که چرا ثواب بازجو بودن در نظام جمهوری اسلامی ایران که در نامه اعمال من ثبت نشده است".

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته در حالی که جزئیات طرح مورد بررسی تحریم بنزین ایران در کنگره آمریکا توسط رویترز منتشر شد، مسوولان وزارت نفت ایران اعلام کردند طرح افزایش تولید بنزین طی ۴۸ ساعت را بررسی می کنند. بر اساس این طرح تولید بنزین کشورمان از رقم ۴۵ میلیون لیتر فعلی به بیش از ۶۵ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

جلیل سالاری در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه به همین موضوع پرداخته و نوشته تامین نیاز داخلی بنزین در شرایط بحرانی و خاص به روش های مختلفی امکان پذیر است. در حال حاضر امکاناتی داریم که می توانیم در صورت نیاز بخش عمده ای از بنزین مصرفی کشور را در داخل تولید کنیم.

به نوشته این کارشناس برای تعیین میزان دقیق توان تولید بنزین در شرایط خاص، باید محاسباتی صورت گیرد و هم اکنون به طور قاطع نمی توان توانایی تولید صددرصد بنزین مصرفی کشور را تایید یا تکذیب و میزان ظرفیت قابل افزایش تولید بنزین را با عدد مشخصی اعلام کرد بلکه باید محاسبات آن را انجام داد و سپس اعلام کرد.

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته هرچه به خرداد ماه نزدیک‌تر می‌شویم، انتخابات داغ‌تر می‌شود و توجه مردم به شعارها و برنامه‌های انتخاباتی کاندیداها بیشتر می‌شود، اما مشکلی که در اینجا به تدریج خود را ظاهر خواهد کرد، این است که اکثر کاندیداها برنامه‌های کلی مشابهی را عرضه می‌کنند.

به نظر این کارشناس اقتصادی "نامزدهای انتخابات همه در عرصه اقتصاد از لزوم صیانت از بخش خصوصی و در سیاست خارجی از لزوم پایداری در برابر فشارها در موضوع انرژی هسته‌ای می گویند. از سوی دیگر، روشنفکران و دانشگاهیان به مردم یادآور می‌شوند که دقت کنید به افراد بر حسب برنامه‌های شان رای دهید. در این میان رای‌دهندگان بیچاره متحیر می‌شوند که چگونه بر حسب این شعارها و برنامه‌های مشابه دست به انتخاب بزنند".

رضا علیجانی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته اینک کشور و جامعه ما دچار یک مشکل مزمن و ریشه‌دار است و زندگی عادی روزمره نیز دچار اختلال است . هیچ پزشکی، مریض خود را به دنبال درمان نمی‌فرستد یا او را به اکتفا کردن به ادامه درمان و داروهایش توصیه نمی‌کند.

به نوشته این مقاله "آثار این عارضه روی اجزای مختلف لباس این بیمار مظلوم در همه حوزه‌های سیاست خارجی و داخلی، اقتصاد، فرهنگ و هنر، اجتماع و در بخش‌های مختلف سیاسی، حزبی، مدنی و اجتماعی، زنان، دانشجویان، کارگران، معلمان، اقوام و... قابل مشاهده است. این حالت نزار و متأثرکننده هر بنی‌آدمی را که دیگری را عضوی از خود می‌داند، به دلسوزی و کمک وامی‌دارد.

جعفر گلابی در مقاله ای در اعتماد نوشته اگر چه برگزاری همایش ملی خلیج فارس در تهران اقدامی شایسته و ضروری و درخور تقدیر و سپاسگزاری بود ولی پیام های همین همایش نشان داد اکتفا به آن و نامگذاری یک روز به عنوان روز خلیج فارس تنها ابتدای کار است و باید از همه ظرفیت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و معنوی کشور در اعتلای نام خلیج فارس بهره کافی برد و در راستای این هدف بزرگ تلاش گسترده و همه جانبه یی بروز داد.

نویسنده اعتماد تاکید کرده با اشتباهاتی که خصوصاً در دیپلماسی خارجی کشور صورت گرفت برخی از دولت های عرب فرصت را غنیمت شمرده و در این خصوص اقدامات گوناگونی انجام می دهند و حتی تا آنجا احساس غرور و فرصت طلبی می کنند که شرط حضورشان در بازی های کشورهای اسلامی را حذف این نام مشهور و مقبول و تاریخی کرده اند. کاملاً پیداست اگر از ناحیه ما و خصوصاً دولت و ملت پاسخی پرمغز و همیشگی و فراگیر دریافت نکنند بر اقدامات خود خواهند افزود و از ظرفیت های ضدجمهوری اسلامی در جهان نهایت بهره برداری را خواهند کرد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۴ اردیبهشت

بی بی سی:دوشنبه 14 ارديبهشت 1388(4 مي 2009)

" ادامه راه دولت نهم كشور را به پرتگاه مي‌برد" تیتر اصلی آفتاب یزد است که از قول محسن رضائی نقل شده، "استفاده از امکانات عمومی و شیوه های نادرست تبلیغاتی از نشانه های زشت انتخابات است" عنوان اصلی ابرار از قول هاشمی رفسنجانی است، سرمایه با تیتر "معتمدین و ناظرین بی طرفانه گزینش شوند" از بیانیه مشترک موسوی و کروبی به موضوعی پرداخته که عنوان اصلی اعتمادملی هم هست، "ناقضان آزادي مطبوعات ناقضان منافع و امنيت ملي هستند" جمله ای است که در پیشانی مردم سالاری از قول میرحسین موسوی نقل شده است.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در عنوان اول خود از" آغاز ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری" نوشته و کیهان خبر داده که "هزار نفر برای ریاست جمهوری نامزد شده اند".

"دولت عقب نشست" گزارش اصلی روزنامه خبر است، روزنامه جمهوری اسلامی همین موضوع را با تیتر "الحاق سازمان حج و زيارت به مجموعه گردشگري شايسته نيست" نقل کرده، حیات نو با "الحاق حج و زيارت به مجموعه گردشگرى شايسته نيست" و صدای عدالت با "مخالفت صریح رهبر انقلاب با تصمیم احمدی نژاد" به همین خبر پرداخته است.

"علل مخالفت با يارانه نقدي" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است و " حق الوکاله، موکلان را نقره داغ می کند" عنوان اول جام جم .
کیهان در سرمقاله خود نوشته لازمه استقلال سیاسی و فاصله گرفتن کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد از قدرت های زورگو آن است که علاوه بر وحدت و مشارکت با یکدیگر یک ساختار هدفمند و نظام مند را سروسامان دهند تا روند یکجانبه گرایی قدرت های بزرگ در عرصه نظام بین المللی را متوقف - یا دست کم کند- نمایند. و در این صورت است که می توان به مقابله با زیاده خواهی های قدرت های سلطه گر در عرصه مناسبات بین المللی و تقویت چندجانبه گرایی و از همه مهم تر پایبندی به اصول و مقررات حقوق بین الملل امیدوار بود.

به نظر سرمقاله کیهان وجود این ساختار قضایی در جنبش غیرمتعهدها - به عنوان بزرگ ترین مجمع هماهنگ کننده مواضع سیاسی و اقتصادی کشورهای در حال توسعه- می تواند پروژه حقوق بشر قدرت های غربی را که از آن به عنوان ابزاری در راستای منافع غیربشری خود سود می برند ناکام بگذارد.

حبیب الله عسگر اولادی در سرمقاله رسالت به یاد آورده انتخابات پیشین رياست جمهوري به لحاظ جدي بودن رقابت و اضلاع آن يك انتخابات كم‌نظير و شايد هم بي‌نظير بود. ۸ نفر از رجال سياسي و مذهبي كشور در اين انتخابات شركت كردند و در دور دوم انتخابات محموداحمدي‌نژاد انتخاب شد رقيب جدي او آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بود و وزارت كشور به هنگام انتخابات در دست جبهه دوم خرداد بود. اما نتيجه انتخابات در كمال شگفتي برخلاف برخي پيش‌بيني‌ها و نظرسنجي‌ها درآمد.

چهره اصلی جناح محافظه کار بر همین اساس نتیجه گرفته ابراز نگرانی ها در مورد انتخابات این دوره هم بی موردست، تشكيل كميته صيانت از آرا به مفهوم عدم اعتماد دو نامزد مطرح، به مجريان و ناظرين و حتي مردم است و نوعي قصاص قبل از جنايت که از اخلاق حرفه‌‌اي انتخابات به دور است.

جام جم در سرمقاله خود با اشاره به گفته های یکی از نامزدهای انتخاباتی نوشته این نوع گفته ها نه‌تنها از حيطه نقد و انتقاد خارج است، بلكه از شخصيتي چون گوینده چنين انتظاري نمي‌رفت که بگوید ملت ما الان با اين رئيس‌جمهور احساس حقارت مي‌كند.
نویسنده جام جم در دنباله مقاله خود پرسیده آيا سخنراني احمدي‌نژاد در اجلاس ژنو در آن فضاي متخاصم، احساس حقارت را در مردم ايجاد كرد يا استواري ايران را بر مواضع خود نشان داد؟ كسي منكر نيست كه دولت نهم نيز همچون ساير دولت‌هاي پيشين دچار برخي كاستي‌ها و تصميم‌هاي اشتباه و شتابزده است؛ اما آيا اين كاستي‌ها به آن حد رسيده كه ملت با اين رئيس‌جمهور احساس حقارت كند؟

محمد سلامتی در مقاله ای در اعتماد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتقاد کرده که نباید از طریق بی طرفی خارج شود در حالی که همگان شاهدند، رسانه ملي در اختيار جرياني خاص است و به وضوح در جهت تبليغات عليه جريان اصلاح طلبي در حرکت است.

به نوشته دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی رسانه ملي به دفعات سعي در انعکاس نقطه ضعف هاي کوچک و قابل چشم پوشي اصلاح طلبان داشته است. اين در حالي است که در جهت مقابل به طور صريح و روشن به انعکاس نقطه قوت هاي بعضاً کوچک اصولگرايان پرداخته است، و اين تناقض در عملکرد صدا و سيما به روشني ديده مي شود. چنان که در آستانه انتخابات حجم وسيعي از فعاليت رسانه ملي در راستاي عملکرد دولت است و فعاليت هاي عادي و وظايف معمول دولت هم با پوشش تبليغاتي فراوان به مردم عرضه مي شود.

اعتماد خبر داده مناظره انتخاباتي مهدي کوچک زاده نماينده تهران و حامي پروپاقرص محمود احمدي نژاد با محمدجواد حق شناس مديرمسوول روزنامه اعتمادملي به دوئل حامي تندرو دولت با دانشجويان دانشگاه امام صادق تبديل شد. کوچک زاده فکر نمي کرد با انبوه پرسش هاي دانشجوياني روبه رو شود که مناظره انتخاباتي را به "شبه محاکمه"يي در مرکز حاميان محمود احمدي نژاد تبديل کنند.

به گزارش این روزنامه طرح پرسش هاي انتقادي درباره حلقه نزديکان احمدي نژاد از جمله مشايي، کردان و بذرپاش از سويي و اعتراض به لجبازي و تکروي رئيس دولت لحظات سختي را براي نماينده حامي دولت رقم زد. کوچک زاده کوشيد با گفتن جملاتي نظير اينکه احمدي نژاد الگوي من نيست يا تا به حال دوبار بيشتر رئيس جمهور را نديده ام بار فشار اعتراض هاي پياپي را کم کند .

به نوشته اعتمادملی غلامحسين کرباسچي ضمن اعلام این که سهم مردم از سفره هايشان در چهار سال گذشته ۸۰ درصد کمتر شده گفت؛ وقتي در کشوري که مردم تورم ۱۲ درصد را تحمل مي کنند، يکباره آن را به ۲۵ درصد مي رسانيد آيا اين بدان معنا نيست که از سفره مردم کم مي کنيد؟ چرا مردم باید ولخرجي دولت را تحمل کنند که در عین حال آنان را به صرفه جويي و کم مصرف کردن توصيه می کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی به نوشته این روزنامه با اشاره به اين سخن رئيس جمهور که گفته بود نفت ۱۵۰ دلاري ارزان است و پيش بيني مي کنم اين رقم به ۲۰۰ دلار برسد، گفت؛ ديديم به فاصله دوماه اين قيمت به زير ۳۸ دلار رسيد؛ اين جملات آقاي احمدي نژاد براي مردم ناشناخته نيست.

مصطفی تاج زاده در پاسخ تازه ترین مقاله حسين شريعتمداري درباره اختلاف وی با مهدی کروبی نوشته آقاي شريعتمداري در ابتداي نقد خود به اعتراض رییس سابق مجلس از ايشان پرسيده كدام يك از فحش‌ها و تهمت‌هايي كه عليه كيهان آورده‌ايد قبل از شما از سوي راديوهاي بيگانه نظير اسرائيل و راديو آمريكا و سايت‌هاي سلطنت‌طلب و ضد انقلاب نثار كيهان و مدير مسوول آن نشده است؟

معاون سابق وزارت کشور با تاکید بر این که پايه استدلال و منطق آقاي شريعتمداري سست است پرسیده مگر غير از اين است راديو آمريكا، راديو اسرائيل، سلطنت‌طلبان و ضد انقلاب به طور مستمر عليه طالبان و القاعده موضع مي‌گيرند و عليه آنها فعاليت می کنند با این استدلال برای گریز از همصدائی با آمریکا و دیگران باد از موضعگیری علیه طالبان و القاعده هم پرهیز کرد.

سرمایه در صدر گزارش های خبری خود نوشته پس از اعلام وعده احمدی نژاد مبنی بر توزیع یارانه نقدی ۵۰ تا ۷۰ هزارتومانی درصورت تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها و تائید این رقم توسط وزارت اقتصاد، رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس این ادعا را نادرست خواند.

محمود احمدی نژاد در سفر اخیر خود به شهریار در جمع مردم این شهر گفته بود "ما پیش بینی کرده بودیم بین ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان به ازای هر نفر یارانه و در اختیار یک خانواده قرار دهیم". اما به نوشته سرمایه مصباحی مقدم گفته براساس برآورد کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی و بر اساس درآمدهایی که به دست می آید، به هفت دهک جامعه، کمتر از ۲۰ هزار تومان یارانه نقدی تعلق می گیرد بنابراین دادن وعده ۵۰ تا ۷۰ هزار تومانی را درست نمی دانم.

رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس به تاکید سرمایه با بیان اینکه یارانه نقدی ۵۰ تا ۷۰ هزار تومانی زمانی مطرح بود که قیمت نفت هر بشکه ۱۴۰ دلار بوده است، گفته "دولت پیش بینی کرده بود از راه افزایش قیمت ها که حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان می شد، درآمد خود را ۶۰ درصد افزایش دهد اما اکنون با نفت ۱۴۰ دلاری روبه رو شده است .

یک روز بعد از آن که وزارت نفت در برابر انتنشار اخبار مربوط به احتمال تحریم فرآورده های سوختی وارداتی به ایران توسط آمریکا اعلام داشت که قادرست در ۴۸ ساعت تولید بنزین داخلی را چنان بالا برد که کفایت مصارف داخلی را بدهد وزیر سابق نفت در سرمقاله سرمایه نوشته این کار به صرفه نیست مگر در شرایط خاص و اضطراری .

به نوشته بيژن نامدار زنگنه باید دقت کرد اجرای این طرح ها، تولید پتروشیمی کشور را کاهش می دهد و در نتیجه به جای اینکه نفتای پتروشیمی را به محصولات نهایی پتروشیمی تبدیل کنیم آن را به بنزین تبدیل کرده و با نرخ پایین در بازار داخلی خواهیم فروخت و چنین فرآیندی از توجیه و صرفه اقتصادی برخوردار نیست.

در ادامه این مقاله طرح خودکفایی ۴۸ ساعته بنزین تبلیغاتی خوانده شده و آمده: نباید طرح هایی که تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی با ارزش افزوده بالاتر را به سمت تولید بنزین ارزان قیمت داخلی سوق می دهد، به عنوان راهکاری برای خلاص شدن از واردات بنزین انتخاب کنیم زیرا این کار در عمل به معنای تعطیل کردن بخشی از تولید ارزشمند پتروشیمی در کشور است.

 

بررسی روزنامه های تهران؛ چهارشنبه 16 اردیبهشت

بی بی سی:چهارشنبه 16 ارديبهشت 1388(6 مي 2009)

ابرار گزارشی از "اولین روز کاندیداتوری انتخاباتی" را در صدر اخبار خود آورده، رسالت از زبان وزیر کشور نوشته "شعار مجریان انتخابات مشارکت حداکثری و رفتار قانونی"، اعتمادملی با اشاره به این که سی و هشت روز مانده به انتخابات رییس جمهور همچنان به سفر می رود نوشته "تراکم سفرهای استانی احمدی نژاد" دنیای اقتصاد از "بازار داغ وعده تقسیم پول" خبر داده ، مردم سالاری از "بحران کاندیدا در جناح راست" نوشته و صدای عدالت از "هزینه های عجیب و غریبی که برای انتخابات صرف می شود".

"تغییرات تازه در مجازات مجرمان زیر هجده سال" تیتر اول اعتماد است و "معافیت های جدید خدمت وظیفه عمومی" عنوان اصلی روزنامه ایران. جام جم در عنوان اول خود خبر داده "ورشکسته های آمریکا در راه ایران"، روزنامه جمهوری اسلامی در صدر گزارش های خود هشدار رییس جامعه جراحان را از "تبلیغات عوامفریبانه پزشکی" منعکس کرده و سرمایه با مقایسه آماری سال های اول و آخر ریاست جمهور محمود احمدی نژاد نوشته "افزایش ۳۵ در صدی بدهی خارجی کشور".

تیتر اول کیهان گزارشی است درباره "توطئه جدید غرب در اجلاس بازنگری ان پی تی".

کرم محمدی در سرمقاله مردم سالاری از عملکرد صدا و سیما در جریان انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده و نوشته جانبداری این رسانه که با بودجه عمومی اداره می شود از رییس جمهور فعلی امری است که انتقاد شخصیت های اصولگرا را نیز به دنبال داشته و اعتراض آقایان دکتر حسن روحانی، عماد افروغ، خوش چهره، محسن رضائی و ... نمونه هایی از این دست است.

در این مقاله با اشاره به مواردی که برنامه های خبری رادیو و تلویزیون انحصاری گفته های میرحسین موسوی را مخدوش کرده بود نوشته در همان روزی که شبکه مورد بحث این سخنان این نامزد ریاست جمهور را به صورت قیچی شده و ناقص نقل می نمود وی در شمال نسبت به سرنوشت و چگونی هزینه کردن۲۷۰ میلیارد دلا ر درآمد کشور در سه سال و نیم گذشته انتقاد کرد و پرسید: منشا هزینه های عجیب و غریب انتخابات کجاست؟ صداو سیما به مخاطبانش نگفت که مهندس موسوی در شمال کشور صریحا اعلام کرده است: مملکت به اشتغال و تولید نیاز دارد نه توزیع سیب زمینی.

در پایان این مقاله آمده فراموش نکرده ایم که در جریان انتخابات هفتم ریاست جمهوری در بعضی از برنامه های رسانه ملی فقط مانده بود بگویند به خاتمی رای ندهید اما همگان دیدند که اکثریت ملت بر خلاف تبلیغات وسیع و دامنه دار و جانبدارانه به سید محمد خاتمی رای دادند.

بابک مهدیزاده در ستون خود در اعتماد نوشته چرا هیچ یک از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دغدغه زیست محیطی ندارند. یعنی در این بازار سیاست جایی ولو اندک برای حفظ و پاسداشت محل زندگیمان وجود ندارد؟ دنیا به سمتی پیش می رود که فعالان سبز تعیین کننده انتخابات هستند.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده در عصر جدید فعالان حقوق زن فریادشان به فلک رسیده است. طرفداران حقوق حیوانات سهمی از سیاست ورزی دارند. طرفداران محیط زیست جایگاه شان بسیار محکم است و تعیین کننده. هرجا محیط زیست به خطر می افتد سبزها حضوری مستمر دارند و با نفوذشان در جامعه حتی می توانند دولتی را سرنگون کنند که البته این به حساسیت جامعه شان نسبت به مسائل زیست محیطی برمی گردد. اما در ایران کسی حوصله این سوسول بازی ها را ندارد.

دنیای اقتصاد گزارش داده با رونمایی از شعار انتخاباتی جدید مهدی کروبی مبنی بر تقسیم ۳۴ هزار میلیارد تومان سود سهام نفت بین ایرانیان، مناقشه بر سر منشا شعارهای تقسیم پول وارد دور تازه‌ای شد. حامیان دولت در حالی ستاد انتخاباتی کروبی را متهم به اقتباس شعار انتخاباتی خود از طرح یارانه نقدی احمدی‌نژاد می‌کنند که ستاد کروبی نیز در مقابل استدلال می‌کند طرح ۵۰ هزار تومانی یارانه نقدی از شعار انتخاباتی سال ۸۴ کروبی اقتباس شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد ستاد کروبی با اشاره به محاسبات کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرده است که با سقوط قیمت نفت به ۵۰ دلار طرح یارانه نقدی احمدی‌نژاد فقط در حد ۲۰هزار تومان آن هم برای ۷۰ درصد جمعیت قابل اجرا است، در حالی که از طرح جدید کروبی می‌توان ۳۴ هزار میلیارد تومان برای تقسیم برداشت کرد. اگر چه پس از رد یارانه نقدی در مجلس، احمدی‌نژاد بار دیگر در سخنرانی اسلامشهر بر اجرای این طرح تاکید کرد، اما هنوز معلوم نیست که آیا این وعده به عنوان شعار انتخاباتی ستاد وی در دستور کار است یا نه؟ کرباسچی، رییس ستاد کروبی هفته پیش اعلام کرد که اگر می‌خواستند پولی پرداخت کنند در همین چهار سال پرداخت می‌کردند.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته برنامه رییس‌جمهور کنونی استمرار سیاست‌های جاری برای به ثمررساندن هرچه بیشتر برنامه‌هایی است که طی چهار سال اخیر دنبال کرده در صف مقابل، شاید بتوان برنامه اصلی و حداقلی رقبا را بازگشت به سامان اقتصادی چهار سال قبل دانست.

نویسنده این مقاله پرسیده آیا استمرار سیاست‌های کنونی و نیز بازگشتی یکباره به سامان پیشین سیاست‌گذاری‌های اقتصادی در شرایط کنونی مهیا است؟ آیا واقعیت‌های سهمگین اقتصادی نشان از حضور شرایط تازه‌ای نمی‌دهد که خواه استمرار وضع م جود خواه بازگشت به وضع پیشین را دشوار می‌سازد؟

در ادامه مقاله دنیای اقتصاد تاکید شده آثار رکود تورمی اقتصاد بیش از پیش نمایان است. منابع مالی دولت محدودتر از سال‌های قبل است و این به سبب افت هنگفت درآمدهای نفتی دولت است که پیامدهای آن بر هزینه‌های عمرانی و سطح فعالیت‌های اقتصادی مشهود خواهد بود. همین واقعیت‌های جاری اقتصاد ایران، می‌تواند پایانی بر سیاست‌های گشاده‌دستانه دولت در زمینه بازتوزیع درآمد باشد.

کیهان در سرمقاله خود ادعا کرده که در هفته های اخیر حملات لفظی مقامات اسرائیل به ایران و تهدید به حمله نظامی پایان گرفته و تقریبا تمام سران اسرائیل اظهارات گذشته خود را پس گرفته اند.

سرمقاله کیهان از همین جا نتیجه گرفته اسراییلی ها در آستانه سفر تانیاهو به واشنگتن و پس از آنکه دریافته اند هدف های امریکا با آنچه در ذهن آنهاست تفاوتی نمی کند، در حال "هماهنگ کردن" خود با اوباما هستند. موضوع حذف پیش شرط تقریبا قطعی است و نگرانی امریکایی ها فقط این است که آیا ایران اساسا پیشنهاد گفت وگو با آنها را خواهد پذیرفت یا نه.

سرمقاله کیهان اضافه کرده اسراییل هم با این موضوع همراه شده است چون می داند که خود به تنهایی توان رویارو شدن با ایران را ندارد و امریکا هم به مذاکره با ایران نیازمندتر از آن است که با اخم صهیونیست ها از آن صرف نظر کند. این بحث که حل مسئله ایران وابسته به حل مسائل دیگر -مانند پروژه صلح- است یا برعکس نیز همچنان میان امریکا و اسراییل گشوده است، اما احتمالا در باره رسیدگی موازی به آنها توافق خواهند کرد.

محمد حسینی‌پور در مقاله ای با عنوان استراتژی جدید آمریکا در تحولات افغانستان در جام جم نوشته پس از همکاری بسیار استراتژیک اما مقطعی! ایران با آمریکا در فاصله زمانی اکتبر و دسامبر ۲۰۰۱ در جریان سرنگونی حکومت طالبان، حرکت سریع و فراگیر نیروهای جبهه شمال به پایتخت و فتح کابل، تماس خاصی میان واشنگتن و تهران در قبال تحولات افغانستان صورت نگرفت.

به نوشته مفسر جام جم اما اکنون دولت جدید آمریکا "به همکاری خواندن ایران درساماندهی اوضاع افغانستان" را بخشی از استراتژی جدید "توزیع ناگزیر مسوولیت بین‌المللی" میان دولت‌ها در نحوه برخورد با بحران‌های منطقه‌ای و جهانی می داند.

نظر این روزنامه چنین است که اما با توجه به کارنامه ضعیف آمریکا و متحدانش در افغانستان و بدبینی جهانی شدید نسبت به عملکردشان و با عنایت به ورود با احتمال بالا قدرتمند ایران به پروژه افغانستان، ضریب موفقیت ایران در تعامل با آمریکا بالاتر به نظر می‌رسد، چرا که محافل سیاسی و جهانی، هیچ‌گونه بدبینی به دیپلماسی ایران نسبت به افغانستان نداشته‌اند.

موسی علوی در سرمقاله صدای عدالت نوشته از زمان وقوع دو انفجار شدید هفته گذشته در عراق روزنامه های راست ایران اعتقاد دارند که انفجارهای اخیر با کمک و حمایت کشورهایی چون عربستان سعودی رخ داده است، کشورهای عربی نیز بر این موضوع توجه دارند و این بدان معناست که بعثی ها مجددا در حال قدرت گرفتن هستند، در همین حال پیروزی مقتدا صدر و صدری ها در انتخابات استانداری های عراق هم پر اهمیت است.

به نوشته این مقاله با این دو اتفاق اکنون دو رویکرد نیز در عراق در حال شکل گیری است، اول آنکه مجلس اعلا در حال رانده شدن به حاشیه است، این مجلس تا قبل از انتخابات متهم به ارتباط نزدیک با ایران و عامل این کشور در عراق بود، در مقابل جریان صدری در حال رشد و قدرت گرفتن است، اکنون مقتدی صدر به ترکیه رفته و با ۷۲ تن از رهبران اصلی این گروه.

محمد صدر در اعتمادملی نوشته یک رقابت ذاتی میان ایران و کشورهای عربی وجود دارد و این ارتباطی با نظام حاکم در ایران ندارد. این رقابت‌ها از پیش از پیروزی انقلاب و در دوران رژیم گذشته بوده و تاکنون هم ادامه یافته است. رقابت فی نفسه امری مطلوب است اما آنچه باعث می‌شود رقابت حالتی دوستانه بیابد و وارد یک همکاری مشترک شود سیاست دولت‌هاست.معاون سابق وزارت خارجه با ذکر خاطره ای از رییس سابق امارات که گفته بود با آمدن خاتمی کشورهای عربی احساس امنیت می کنند نوشته در آن شرایط اما رقابت‌ها از بین نرفت چون احساس امنیت به وجود آمده بود و روابط میان شمال و جنوب خلیج فارس دوستانه شد و حالت خصمانه نیافت. اما عملکرد آقای احمدی‌نژاد اما به گونه‌ای بود که دوباره در منطقه ایجاد اشکال شد

در ادامه این مقاله اعتمادملی آمده اینک این احساس برای کشورهای عربی پیش آمد که دولت ایران هیچ وجاهت بین‌المللی ندارد و لذا زمینه را برای طرح ادعاهای خود فراهم دیدند. چنان که نامه اخیر فدراسیون ورزشی عربستان را باید به حساب دولت عربستان گذاشت در حالی که ما همیشه باید با کشورهای جنوب خلیج فارس رابطه خوبی داشته باشیم . اما در عین حال اعراب هم باید بدانند که در مورد تمامیت ارضی‌مان و نام خلیج فارس با کسی شوخی نداریم.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 17 اردیبهشت

بی بی سی:پنج شنبه 17 ارديبهشت 1388(7 مي 2009)

آفتاب یزد با گزارش حضور موسوی نامزد ریاست جمهور در کرمان از زبان وی نوشته "‌وزیران سر به ‌زیر و چند صد میلیارد تومانی نخواهم داشت"، حیات نو با عنوان "قطعا وزیر چند صد میلیاردى نخواهم داشت" همین گزارش را منعکس کرده، مردم سالاری هم از زبان همین نامزد انتخاباتی نوشته "با هر نوع نگاه امنیتی به دانشگاه ها مخالفم".

جام جم با عنوان بزرگ "آمادگی صدا و سیما برای مناظره رو در روی نامزدها" به گفته های رییس سازمان صدا و سیما پرداخته، رسالت نیز با تیتر "صدا و سیما زمینه حضور ملت را فراهم می کند" به همین موضوع پرداخته اما صدای عدالت با عنوان طعنه آمیز "ضرغامی" بیست و سی دقیقه" " به برنامه ای اشاره کرده که در شبکه تلویزیونی کشور به نظر اصلاح طلبان به تبلیغ رییس دولت فعلی مشغول است.

ابرار از زبان رییس جمهور در تیتر اول خود نوشته "برای اداره اقتصاد نیازمند برنامه ریزی جامع هستیم" اعتماد در صدر گزارش های خود نوشته ادعای احمدی نژاد: انحلال سازمان مدیریت طرح شهید رجائی بود"، اعتماد "هشدار به حذف مدیران منتقد دولت نهم" را در صدر گزارش های خود آورده، کیهان از قول رییس جمهور احمدی نژاد خطاب به آمریکا در عنوان اول خود نوشته "ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان"ا

"سرمایه گذاران آلمانی در حسرت بازار ایران" تیتر اصلی روزنامه ایران است و دنیای اقتصاد با عنوان "بازدهی بورس دو رقمی شد" و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی با تیتر "مهرورزی در آستانه انتخابات" به اضافه حقوق های این چند ماه دولت برای بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخته است.
تنها تیتر خارجی روزنامه های آخر هفته تهران از روزنامه جمهوری اسلامی که از " ۱۰۰ کشته در حمله جدید آمریکا در افغانستان" خبر داده است.

ابراهیم یزدی وزیر خارجه پیشین چمهوری اسلامی در سرمقاله اعتماد ملی نوشته در نظام‌‌های سیاسی مبتنی بر آرای مردم، نامزدها در طی فعالیت‌های انتخاباتی خود وعده‌هایی را به مردم می‌دهند. این وعده‌ها با وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور در سطح ملی یا بین‌المللی ارتباط مستقیم دارد اما همه می‌دانند که تمامی این وعده‌ها، طی یک دوره ریاست‌جمهوری عملی نیست.

به نظر دبیرکل نهضت آزادی اگرچه این وعده‌های انتخاباتی تماما عملی نمی‌شوند اما رئیس‌جمهوری که انتخاب می‌شود، در طول دوره ریاست خود لاجرم به برخی از این وعده‌ها عمل می‌کند. از آنجا که انتخابات در نظام‌های مردم‌سالار حزبی صورت می‌گیرد و احزاب نامزدهای ریاست‌جمهوری (و یا سایر نهادها) را معرفی می‌کنند، عمل به وعده‌ها نه فقط برای شخص رئیس‌جمهوری بلکه برای حزبی که به آن وابسته می‌باشد، ضروری است. در نظام‌های مردم‌سالار، نگرش مردم و مسوولان مطلق‌بینی و مطلق‌خواهی نیست.

صدای عدالت در گزارش اصلی خود نوشته ‏ در پی اعتراض حامیان مهندس میر حسین موسوی به عملکرد سیما در خصوص انتخابات ریاست جمهوری برنامه خبری ۲۰:۳۰ در مورخ ۱۴/۲/۸۸ اخباری بصورت گزینشی از میر حسین موسوی پخش می کرد که گویا او همان احمدی نژاد است.

به نوشته گزارشگر این روزنامه در حالی که موسوی از مدیریت قاجاری دولت نهم و از سرنوشت ۲۷۰ میلیارد دلار در آمد نفت و مخالفت با نظارت استصوابی و عمل به قانون و ... می گفت ولی سیما در برنامه های خبری و انتخاباتی خود آنها را نادیده گذاشته و با عمل به دروازه بانی خبر بگونه ای روی اعصاب مخاطب راه می رود که گویا در بین اصلاح طلبان تفرقه وجود دارد و در اردوگاه اصولگرایان آرامش برخوردار است‏.

رسالت در سرمقاله خود از تازه ترین گفته رییس جمهور که از حامیان خود خواسته به منقدان پاسخ ندهند تجلیل کرده و نوشته به اعتقاد آقای احمدی نژاد باورمندی به رقابت سیاسی سالم بدون تکثر سیاسی گزافه ای بیش نیست. باید این اراده در کشور شکل بگیرد کلیه جریاناتی که حرف و برنامه ای برای اداره کشور دارند بتوانند در فرایندهای زیردستی و بالادستی گزینش کارگزاران سیاسی حضور فعال داشته باشند.

به نوشته سرمقاله رسالت بدون تردید در اذهان برخی از آگاهان به مسائل سیاسی و اجتماعی کشور این سوال متبادر خواهد شد که اطمینان خاطر جبهه اصولگرایی و شخص دکتر احمدی نژاد از فضای سیاسی حاکم بر کشور محصول چه اتفاقی در چند سال گذشته است که این‌گونه با آغوش باز پذیرای تکثر سیاسی و ثبت نام نامزدهای مطرح هستند و نسبت به مبارزات انتخاباتی منفی تمایل چندانی ندارند؟

اعتمادملی با اشاره به انتقاد شدید وزیر کشور از روزنامه های کشور نوشته به نظر می‌رسد که تیترهایی مانند اعدام کودکان را متوقف کنید پنج میلیون رای گمشده، هشدار کروبی درباره تغییر فرمانداران و ۳۷ روز مانده به انتخابات رئیس‌جمهور همچنان به سفر می‌رود که روزهای گذشته در مطبوعات درج شد، صدای اعتراض وزیر کشور را بلند کرده است. بیشتر این تیترها به انتقاد از عملکرد دولت مربوط می‌شود.

به نوشته اعتمادملی محصولی در حالی رسانه‌های منتقد دولت را به تهیه مستندات برای دشمنان نظام متهم می‌کند که محمود احمدی‌نژاد دو روز پیش به هوادارانش توصیه کرده بود که کسی حق ندارد به بهانه حمایت، فرد دیگری را تخریب، توهین کند یا افترا بزند و دروغ بگوید."

صدای عدالت در سرمقاله خود به بررسی دلایل لغو سفر رییس جمهور به برزیل پرداخته که یک روز مانده به انجام آن اعلام شد، و از جمله به تظاهراتی اشاره کرده که در شهرهای مختلف آن کشور علیه سفر رییس جمهور ایران انجام شده است.

به نوشته سرمقاله صدای عدالت با توجه به انگیزه های دولت ایران در انجام این سفر، حساسیت کشورهایی نظیر آمریکا و اسراییل در قبال آن می توانست قابل انتظار باشد. با این وجود، آنچه میتواند تا حدودی مسئولان ایرانی را متعجب ساخته باشد، کوتاه آمدن دولت برزیل در قبال فشارهایی است که طی روزهای اخیر برای لغو انجام سفر متحمل می شده است.
در ادامه این مقاله آمده برزیل که اخیرا با شرکت در کنفرانس گروه ۲۰ در لندن، فرصت یافته بود به ایفای نقش مهمتری در اقتصاد جهانی فرا خوانده بشود، بنظر میرسد، سرانجام پرهیز از خدشه دار ساختن روابط خود با امریکا و کشورهای بزرگ اروپایی را با اهمیت تر از تلاش برای افزایش صادرات به ایران تلقی کرده و از پذیرایی رییس جمهور احمدی نژاد منصرف شده است.

حیات نو در گزارش اصلی خود با این سئوال که سیصد میلیارد دلار درآمد نفت چه شد پاسخ را در هجوم کالاهای چینی به بازار ایران دیده و نوشته آخرین آمار گمرک از روند واردات دو روز پیش اعلام شد و نشان داد که رقم واردات ایران در فروردین ماه امسال به ۲ میلیارد و ۷۰۹ میلیون و ۴۴۱ هزار دلار رسیده است. رقمى که نسبت به فروردین سال ۸۷ (به لحاظ وزن) حدود ۶۶ درصد افزایش یافته است.

به نظر این روزنامه با توجه به بحران مالى جهانى و کاهش قیمت انواع کالاهاى تولیدى در بیشتر کشورها، این رقم به‌لحاظ ارزشى ۸ درصد کاهش پیدا کرده است. این ارقام به‌منزله راه میان بر دولت با خرید کالاهاى ارزان‌تر براى تثبیت قیمت کالاها در کشور محسوب ‌مى شود. راهکارى که در چهار سال گذشته و همزمان با اوج‌گیرى قیمت نفت تشدید شد و امروز به پاشنه آشیل صنعت کشور مبدل شده است.

اعتمادملی در گزارش اصلی خود به بررسی تازه ترین ادعای محمود احمدی نژاد برداخته که گفته است رجائی دومین رییس جمهور قصد انحلال زمان برنامه و بودجه را به دلیل ماهیت غربی آن صادر کرده بود تا با درک الهی و اسلامی دستور داد سازمان مدیریت را منحل و سازمانی براساس اندیشه دینی پایه‌گذاری کنند اما با شهادت ایشان این امر بر زمین ماند تا سال ۱۳۸۶ که با الهام از برنامه او، این سازمان دچار تحولات بنیادین شد.

در گزارش اعتمادملی روسای سابق سازمان برنامه و همین طور وزیران محمد علی رجائی دسته جمعی این سخن را رد کرده و تاکید داشته اند که آمریکائی خواندن سازمان برنامه ریز کشور توهین به متخصان و کارشناسانی است که سال ها سامان دهی به برنامه های عمرانی را در کارنامه دارند.

به نوشته این گزارش محمود احمدی‌نژاد در حالی انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را به شهید رجایی نسبت داده است که بسیاری از اعضای کابینه و مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه در دولت شهیدرجایی این موضوع را تکذیب می‌کنند و می‌گویند شهیدرجایی به هیچ عنوان مخالف سازمان برنامه و بودجه نبود و آنچه در زمان ریاست موسی خیر صورت گرفت، تعطیلی موقت سازمان برنامه و بودجه بود که براساس مصوبه شورای انقلاب برای تجدید ساختار و احیانا پاکسازی برخی افراد وابسته به رژیم پهلوی صورت گرفت جفا کردی.

سرمایه نوشته دولت در ماه های پایانی فعالیت خود از مصوبات متعددی درباره افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران خبر داده است. اگرچه این اقشار پس از عمری فعالیت صادقانه باید از حمایت دولت برخوردار شوند اما مهرورزی ناگهانی دولت نسبت به یک میلیون و ۴۰۰ بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی در آستانه انتخابات این پرسش جدی را مطرح ساخته که چرا دولت با وجود روند فزاینده تورم، در سه و نیم سال گذشته مصوباتی مشابه آن هم با چنین ارقامی نداشته است؟

به نوشته این روزنامه هیات دولت در راستای سیاست تحبیب قلوب انتخاباتی دولت علاوه بر همسان سازی حقوق، قرار است ماهانه ۱۱۴ هزار تومان نیز به حساب بازنشستگان واریز کند.

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اخیرا مسوولین وزارت علوم به صورت آزمایشی طرحی را به اجرا در آورده اند که بر اساس آن پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد حذف شده و به جای آن دانشجویان می‌توانند درس بردارند و بگذرانند.توجیهی که برای طرح ارائه شد، اصلاح الگوی مصرف بوده است، به این معنی که چون انجام پایان نامه معمولا بیش از مقدار مورد انتظار به طول می‌انجامد و این کش‌پیداکردن دوره تحصیل برای دانشگاه‌ها هزینه‌زا است، لذا تصمیم گرفته شد تا شرکت در برخی کلاس‌ها جایگزین انجام تز کارشناسی ارشد شود.

نویسنده سرمقاله این روزنامه توجه داده که هر تصمیم و سیاستی باید مقایسه‌ای میان هزینه- فایده انجام داد. غرض آنکه شاید تحصیل فی نفسه امر مطلوبی به نظر رسد، اما همانند چیزهای مطلوب دیگر در این دنیا بدون هزینه نیست و قطعا اگر کسانی که از این منفعت منتفع می‌شوند، هزینه آن را نپردازند، کس یا کسان دیگری باید هزینه آن را بپردازند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به یادآورده که محمود احمدی نژاد وقتی شهردار تهران بود از رییس جمهور وقت خواست که در کار شهرداری و شورای شهر دخالت نکند و به آن ها کمک کند که بتوانند معضل ترافیک تهران را حل کنند.

سردبیر آفتاب یزد با این مقدمه سخنان آن روز احمدی‌نژاد، به مذاق بسیاری از افراد اعم از اصلاح طلب و اصولگرا خوش نیامد. معترضان، این نوع سخن گفتن با رئیس جمهور را نمی‌پسندیدند. از دو ماه بعد، احمدی‌نژاد در میان حدود یکصد نماینده مجلس با صراحت اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، شهردار تهران را به جلسات هیئت دولت فراخواهد خواند. اما هیچ گاه وعده خود برای دعوت شهردار تهران به جلسات کابینه را اجرا نکرد.

در ادامه این مقاله آمده اکنون که ۴ سال از زمان وعده‌های شیرین می گذرد می توان نگاهی سریع به تحولات ۴ سال اخیر در حوزه مسائل شهری به ویژه ترافیک داشت و تاثیر آن وعده‌ها و بعضی از اقدامات را در شهر مشاهده کرد. در این مدت، تقریباً در همه گفتگوهای شهردار فعلی تهران - رقیب انتخاباتی احمدی نژاد - نوعی گلایه از عدم همراهی و همکاری مسئولان دولتی با شهرداری وجود دارد. همکاران قالیباف هم بارها بر عدم تخصیص برخی اعتبارات ارزی و ریالی مربوط به مترو یا تاخیرهای غیرموجه در آن تاکید کرده‌اند.

سه روز بعد از درگذشت رضا سید حسینی مترجم با سابقه به نوشته روزنامه سرمایه غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در مراسم ترحیم سومین روز درگذشت رضا سیدحسینی که در خانقاه صفی علیشاه برگزار می شد اظهار تاسف کرده که چرا رضا سیدحسینی به عضویت پیوسته این فرهنگستان درنیامد.

به نوشته روزنامه سرمایه رییس سابق مجلس گفته ما عذری نداریم، سیدحسینی هیچ کم نداشت که در کشور ایران عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی شود، ما جفا کردیم.