بولتن خبري ايران نبرد(1058) جمعه 4 ارديبهشت 1388(24 آوريل 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

احمدی نژاد: دیگر درمورد پرونده هسته‌ای گفتگو نمی‌کنیم

بی بی سی:پنجشنبه 27 فروردين 1388(16 آوريل 2009)

رئیس جمهوری ایران گفته است: "ملت ایران اهل منطق و گفتگو است، اما دوران بحث موضوع هسته ای به پایان رسیده است و دیگر زمان به عقب برنمی گردد".

آقای احمدی نژاد عصر روز چهارشنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) در کرمان گفت: "امروز باید بر روی مسائل دیگر جهان از جمله اصلاح ساختارهای بین المللی، شورای امنیت، اجرای عدالت و صلح واقعی با یکدیگر همفکری و گفتگو کنیم و ایران در این زمینه کاملاً آماده است".

آقای احمدی نژاد همچنین از تدوین پیشنهادهای جدیدی خبر داده بود که به گفته او مذاکرات آینده با جهان بر مبنای آنها صورت بگیرد.

رئیس جمهوری ایران گفته بود: "سال گذشته یک بسته پیشنهادی برای گفتگو ارائه کردیم و امروز با توجه به اینکه تحولات بزرگی در دنیا اتفاق افتاده است، در حال تدوین بسته جدیدی هستیم که به زودی آماده خواهد شد و بر پایه آن آماده گفتگو در خصوص مسائل مختلف هستیم".

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ساعتی پس از انتشار این سخنان آقای احمدی نژاد گفت که اگر ایران پیشنهادی جدید درمورد برنامه هسته ای خود ارائه دهد، دولت آمریکا آن را بررسی خواهد کرد.

رابرت وود اظهار امیدواری کرد که در این پیشنهاد جدید "به تمام نگرانی هایی که ایالات متحده و کشورهای دیگر در مورد فعالیت های هسته ای ایران دارند، توجه شود".

حالا آقای احمدی نژاد می گوید که پیشنهادهای تازه ایران شامل پرونده هسته ای این کشور نمی شود بلکه مسائلی چون اصلاح ساختارهای بین المللی از جمله شورای امنیت را در بر می گیرد.

اظهارات رئیس جمهوری ایران در مورد تدوین یک بسته پیشنهادی جدید، واکنشی به دعوت گروه ۱+۵ از این کشور برای بازگشت به گفتگوهای هسته ای تلقی می شد که آمریکا اعلام کرده بود در آن فعالانه شرکت خواهد کرد.

مذاکرات هسته ای قدرت های بزرگ جهان با ایران در سال های اخیر معمولا بدون حضور نمایندگان آمریکا انجام می گرفت.

ابتدا سه کشور قدرتمند اروپایی، یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان طرف مذاکره با ایران بودند که پس از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل، گروه ۱+۵ جایگزین آن شد.

این گروه از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان تشکیل شده است، اما نمایندگان دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری جرج بوش، به جز در یک مورد، در مذاکرات این گروه با ایران حاضر نمی شدند.

دولت آقای بوش شرط آغاز مذاکره با ایران را تعلیق غنی سازی توسط این کشور اعلام کرده بود، اما باراک اوباما، رئیس جمهوری فعلی آمریکا، در دوران مبارزات انتخاباتی خود چند بار اعلام کرد که با ایران بدون پیش شرط مذاکره خواهد کرد.

دعوت از ایران به گفتگو با گروه ۱+۵ با حضور فعال نماینده آمریکا به این معنا است که پیش شرط تعلیق غنی سازی اورانیوم برای مذاکره، عملا از سیاست دولت آمریکا خارج شده است.

پاسخ 'نه' به پیشنهاد بازگشت به جامعه جهانی

آقای اوباما حدود یک ماه پیش در یک پیام نوروزی از رهبران ایران دعوت کرده بود که به خصومت سی ساله میان دو کشور پایان دهند و به جایگاه واقعی خود در جامعه بین المللی باز گردند.

اما رهبران ایران از این پیشنهاد چندان استقبال نکردند.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران بلافاصله گفت که تاکنون تغییری در سیاست های ایالات متحده ندیده است و منتظر تغییر عملی در رفتار دولت آمریکا می ماند و پس از آن قضاوت خواهد کرد.

او روز چهارشنبه ۲۶ فروردین هم در یک سخنرانی گفت: "کسانی که امروز به ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران توصیه می کنند که به نظام جهانی برگردد، همان کسانی هستند که از وجود چنین حرکت عظیمی در میان یک ملت ناراحت و سراسیمه اند".

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت که بازگشت به نظام جهانی به معنای تسلیم شدن به یک "نظام غیر عادلانه" است که به گفته او "ملت ایران سی سال است با قدرت به این درخواست پاسخ 'نه' داده است".

 

طرح نمایندگان آمریکایی برای هدف گرفتن واردات بنزین ایران

بی بی سی:چهار شنبه 2 اردیبهشت 1388(22 آوريل 2009)

گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا می گویند طرحی را برای مسدود کردن جریان واردات بنزین ایران معرفی کرده اند که هدف آن غالب آمدن بر سرپیچی این کشور از درخواست سازمان ملل برای تعلیق غنی سازی اورانیوم است.

براساس این طرح که "قانون پیشبرد تلاش های دیپلماتیک در مورد ایران" نامگذاری شده نهادهایی که در عرضه، دلالی، بیمه یا تحویل بنزین به ایران نقش دارند یا به ساختن پالایشگاه های تولید بنزین در ایران کمک می کنند تنبیه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مارک کرک، عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان که از نویسندگان اصلی این طرح است، در بیانیه ای گفت: "اگر ما در جلوگیری و متوقف کردن ظهور یک ایران اتمی جدی هستیم، فرصتی که برای دیلپماسی موثر داریم به تدریج به پایان می رسد."

برد شرمن نماینده دموکرات این مجلس نیز که از دیگر نویسندگان طرح است گفت: "نیاز ایران به وارد کردن بخش مهمی از بنزین خود، از جمله بهترین اهرم هایی است که در اختیار داریم."

این قانونگذاران اشاره کردند که ایران علیرغم ذخیره عظیم نفتی، برای رفع 40 درصد نیازهای داخلی خود، بنزین وارد می کند که بخش اعظم آن را پنج شرکت اروپایی و یک شرکت هندی تامین می کنند.

به گفته این نمایندگان شرکت های سوئیسی ویتول و گلنکور، شرکت سوئیسی-هلندی ترافیگورا، شرکت فرانسوی توتال، شرکت بریتانیایی بی پی و همچنین شرکت هندی ریلاینس در تامین بنزین ایران نقش دارند و به علاوه شرکت بیمه لویدز لندن نیز اکثر تانکرهای حامل گاز به ایران را بیمه می کند.

بیانیه مارک کرک و برد شرمن این نکته را پررنگ می کند که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان مبارزات انتخاباتی اش در سال 2008 چشم انداز تلاش برای مهار واردات بنزین ایران را مطرح کرده بود.

اوباما در ماه اکتبر در اشاره به ایران گفته بود: "اگر ما بتوانیم مانع واردات بنزین و محصولات پالایش شده نفتی که به آن نیاز دارند شویم، تحلیل خود از مقرون به صرفه بودن (این رفتار) را عوض خواهند کرد. این آنها را لای منگنه قرار خواهد داد."

طرح تازه خواستار تعمیم معیارهای "قانون تحریم های ایران" - تصویب شده در سال 1996 - است که براساس آن یک شرکت در صورت سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری یا بیشتر در صنایع نفت و گاز ایران می تواند با تحریم آمریکا مواجه شود.

این طرح نشانه تازه ای از نگرانی نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به بی نتیجه ماندن تلاش های دیپلماتیک برای مهار برنامه اتمی ایران است که غرب می گوید با هدف دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی دنبال می شود اما ایران آن را رد می کند.

گروهی از نمایندگان ارشد دموکرات کنگره ماه گذشته طی نامه سرگشاده ای از باراک اوباما خواستار شتاب دولت او برای مهار برنامه اتمی ایران شدند.

آن گفتند که برنامه اتمی ایران باید برای دولت آمریکا فوریت داشته باشد و به خصوص خواستند که دولت اوباما نباید برای تماس با ایران تا انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن این کشور صبر کند.

آن گروه نیز به آقای اوباما پیشنهاد کردند تلاش برای جلوگیری از فروش محصولات نفتی تصفیه شده مانند بنزین و گازوئیل به ایران را بررسی کند.

دولت باراک اوباما می گوید که در حال بررسی و بازنگری سیاست خود در برابر ایران است و به زودی آن را اعلام خواهد کرد.

 

پاسخ تهران به بيانيه گروه 1+5

خبرگزاري ايرنا: چهار شنبه 2 اردیبهشت 1388(22 آوريل 2009)

متن ”بيانيه رسمي جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به بيانيه مورخ 19/1/1388 شش کشور در لندن“ به اين شرح است: 'بسم الله الرحمن الرحيم  

1- جمهوري اسلامي ايران همانند گذشته از گفتگوهاي سازنده و عادلانه مبتني بر احترام متقابل در فضاي همکاري استقبال مي کند و بر اين باور است که مشکلات موجود در عرصه بين الملل بايد از راه گفتگو حل شود.

2- جمهوري اسلامي ايران فعاليت هاي هسته اي خود را در تعامل فعال با آژانس انرژي اتمي در چارچوب NPT و مقررات آن همانند ساير اعضا دنبال خواهد کرد.

3- برخي مفاد بيانيه 1+5 در تناقض آشکار با ساير بندها به گونه اي تنظيم شده است که از تحولات جديد فاصله دارد و ياداور رويکردي است که سعي داشت در گفتگوي با ملت ها به جاي احترام متقابل از ادبيات زور و تهديد استفاده کند که ناکارآمدي آن به اثبات رسيده است.

ملت ايران تعابيري چون استراتژي دو مسيره را نافي احترام متقابل و گفتگو در فضاي عادلانه مي داند و آن را اهانت و در تعارض با علاقه اظهار دشه در بيانيه مزبور تلقي مي کند.

4- جمهوري اسلامي ايران با اين باور که شرايط امروز جهان همگان را به عدالت، صلح و آرامش براي همه فرا مي خواند، ازايجاد بسترهاي مناسب براي گفتگو و همکاري در اين زمينه استقبال و با به روز کردن بسته پيشنهادي ارائه شده در سال قبل آمادگي خود را براي گفتگو و تعامل سازنده اعلام مي نمايد».

 

هشدار لاريجاني به اسرائيل درباره حمله احتمالي به ايران

سايت راديو فردا: سه شنبه 1 اردیبهشت 1388(21 آوريل 2009)

اسرائيل تاکنون واکنشي به اظهارات آقاي لاريجاني نشان نداده است، اما هفته گذشته شيمون پرز، رييس جمهوري اسرائيل، طرح حمله نظامي به تاسيسات هسته اي ايران را رد کرده بود.

يک روز پس از سخنان رييس جمهور ايران عليه اسرائيل و شدت گرفتن جنگ لفظي بين دو کشور، علي لاريجاني هشدار داد که ايران به هر گونه حمله احتمالي اسرائيل پاسخي غير قابل تصور خواهد داد.

علي لاريجاني، رييس مجلس ايران روز سه شنبه گفت : اگر اسرائيل به ايران حمله کند ” پاسخ ايران به گونه اي خواهد بود که چشمان آنها ديگر رنگ خواب نخواهد ديد.“

آقاي لاريجاني که در ”اجلاس دادستان هاي کشورهاي اسلامي “ در تهران سخن مي گفت، افزود: تاکنون نشنيده ام که احدي از کارشناسان در جهان يا منطقه تشخيص بدهند در صورت حمله اسرائيل به ايران، پاسخ ايران چگونه خواهد بود.

اسرائيل تاکنون واکنشي به اظهارات آقاي لاريجاني نشان نداده است، اما هفته گذشته شيمون پرز، رييس جمهوري اسرائيل، طرح حمله نظامي به تاسيسات هسته اي ايران را رد کرده بود.

اظهارات آقاي لاريجاني يک روز پس از سخنان جنجالي محمود احمدي نژاد، رييس جمهوري ايران، در اجلاس ضد نژاد پرستي در ژنو مطرح مي شود.

محمود احمدي نژاد روز دوشنبه در سخنراني خود در آغاز کنفرانس يک هفته اي ”ضد نژاد پرستي“ در ژنو سوئيس با حمله به اسرائيل، نقش شوراي امنيت سازمان ملل در شکل گيري اين کشور را مورد انتقاد قرار داده بود.

ديپلمات هاي غربي هنگامي که محمود احمدي نژاد اسرائيل را مورد حمله قرار داد محل اين نشست را ترک کردند.

آقاي احمدي نژاد در اين نشست گفته بود: ”بعد از جنگ جهاني دوم عده اي به بهانه قرباني شدن يهوديان و سو استفاده از هالوکاست با تجاوز و لشگر کشي ملتي را آواره و عده اي را از اروپا، آمريکا و ساير کشورها به سرزمين آنان منتقل کردند و حکومت کاملا نژاد پرست را در سرزمين اشغالي فلسطين برپا کردند.“

در همين زمينه، بينامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل در واکنش به اظهارات محمود احمدي نژاد، روز دوشنبه گفته بود: ”اسرائيل نمي‌گذارد هالوکاست دومي عليه قوم يهود تکرار شود.“

آقاي نتانياهو که در مراسم يادبود قربانيان هولوکاست سخنراني مي کرد، افزوده بود: ”انکارکنندگان هالوکاست هرگز فرصت نخواهند يافت مرتکب هالوکاستي ديگر عليه قوم يهود شوند، و کشور اسرائيل برپا شده تا به يهودستيزان چنين فرصتي ندهد.“

اسرائيل مي گويد : ايران در صدد دستيابي به سلاح اتمي است و برنامه هسته اي اين کشور براي توليد انرژي سرپوشي براي اين فعاليت ها است. ايران اين اتهام را رد کرده و تاکيد مي کند که برنامه هسته اي اين کشور کاملا صلح آميز است.

محمود احمد نژاد پيشتر با انکار هالوکاست (کشتار يهوديان به دست آلمان نازي) خواستار محو اسرائيل از روي نقشه جهان شده بود.

اين در حالي است سازمان ملل متحد مي گويد: محمود احمدي نژاد در سخنراني روز دوشنبه خود انکار هالوکاست را کنار گذاشته بود.

 

کلینتون: سیاست آشتی جویانه دولت اوباما نسبت به ایران نامحدود نیست

رادیو آمریکا:چهار شنبه 2 اردیبهشت 1388(22 آوريل 2009)

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی ارجحیتی برای دولت پرزیدنت باراک اوباما است.خانم کلینتون این موضوع را روز چهارشنبه در توضیحاتی در کمیته مناسبات خارجی سنا عنوان کرد و در پاسخ به پرسشی درباره خطر شکست گفت و شنود آمریکا برای مهار بلند پروازی های اتمی ایران، گفت دولت اوباما یک استراتژی دو سویه را با ایران دنبال می کند و یادآور شد که در صورت پاسخ متقابل تهران، دولت آماده خواهد بود درباره مجموعه ای از مسایل یا تهران بحث کند.او گفت سیاست آشتی جویانه دولت نسبت به ایران نا محدود نیست، و اظهار داشت اگر کوشش برای ترغیب کشور به متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم و بازگشت به میز مذاکره به جایی نرسد، تهران با تحریم های سخت تر روبرو خواهد شد.ایران گفته است برنامه اتمی آن برای مقاصد صلح جویانه اجرا می شود. ایالات متحده و متحدان غربی آن دولت ایران را متهم می کنند که در جستجوی تسلیحات اتمی است.در موضوعی دیگر، خانم کلینتون از نبود همکاری ایران در ماجرای رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی که بیش از دو سال است در ایران مفقود است، ابراز تاسف کرد. او همچنین گفت رکسانا صابری، روزنامه نگار آمریکایی ایرانی تبار، که به اتهام جاسوسی به هشت سال زندان محکوم شده، به شیوه ای «خود سرانه، بسیار ناعادلانه و غیر قابل توجیه» بازداشت شده است و باید به او اجازه داده شود به آمریکا باز گردد.خانم کلینتون همچنین نسبت به وضع در پاکستان ابراز نگرانی کرد و گفت پاکستان یک کشور دارای تسلیحات اتمی است که در آن تروریست ها نیرو می گیرند.وزیر امور خارجه آمریکا گفت یک هدف اصلی استراتژی ضد تروریستی پرزیدنت اوباما این است که القاعده را شکست دهد و از بازگشت آن به پناهگاه های امن در افغانستان و پاکستان جلوگیری کند. خانم کلینتون گفت جامعه بین المللی برای پرداختن به مساله افراط گرایی در هر دو کشور همکاری می کند.

 

هيلاری کلينتون روز پنجشنبه گفت: سياست هشت ساله جرج بوش برای منزوی کردن ايران فقط باعث شد تا نگرانی ها درباره افزايش نفوذ ايرانی ها زيادتر شود.
ررادیو فردا:پنجشنبه 3 ارديبهشت 1388(23 آوريل 2009)

وزير امور خارجه آمريکا در ادامه ادای شهادت در برابر اعضای کنگره اين کشور تصريح کرد: «ما هشت سال سياست کاملا منزوی کردن ايران را در پيش گرفتيم.»
خانم کلينتون افزود: «اين (خط مشی) ذره ای مانع ايران نشد. برنامه هسته ای بدون وقفه ادامه يافته است. آنها (ايران) قبلا از حماس حمايت نمی کردند و اکنون از حماس حمايت می کنند.»
در همين زمينه خانم کلينتون روز چهارشنبه به کميته روابط خارجی مجلس نمايندگان گفته بود: دولت باراک سياست تعامل را در برابر تهران در پيش گرفته و در صورتی که رويکرد ديپلماتيک در قبال ايران نتيجه ندهد، ايالات متحده در موقعيت بهتری برای تشديد تحريم های بين المللی عليه ايران قرار می گيرد.
از  زمان روی کار آمدن دولت باراک اوباما، وی خواستار در پيش گرفتن رويکرد تازه ای در برابر ايران شده است. آقای اوباما در پيام نوروزی خود به مردم و دولت ايران خواستار «آغازی نو» در روابط دو کشور شد.
خانم کلينتون روز چهارشنبه گفته بود: باور داريم پس از مسير ديپلماتيک که هم اکنون در جريان است که برای ما اعتبار و نفوذ آورده است، با همکاری با کشورهايی که خواهان مشارکت هستند، تحريم ها به صورت فلج کننده ای تشديد می شود.
به گفته خانم کلينتون، در صورتی که رويکردهای ديگر واشينگتن در قبال تهران با بن بست مواجه شوند يا موفق نباشند، امريکا با همکاری جامعه بين المللی می تواند تحريم های جامع تری عليه ايران وضع کند.
شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون سه قطعنامه تحريمی عليه ايران صادر کرده است. اين شورا از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی را متوقف کند. ايران با سرپيچی از اين خواسته، برنامه غنی سازی خود را توسعه داده است.
رييس کميته روابط خارجی مجلس نمايندگان آمريکا روز چهارشنبه از خانم کلينتون پرسيده بود: برای نتيجه گرفتن اين رويکرد در قبال ايران به چه ميزان زمان نياز است.
هيلاری کلينتون بدون اين که به اين پرسش پاسخ مستقيم بدهد گفته بود: دولت باراک اوباما متعقد است زمينه برای پيشرفت مهيا است تا همزمان با همکاری با جامعه بين المللی با دولت ايران وارد مذاکره شود.
وزير امور خارجه آمريکا افزوده بود: «اين تعامل می تواند بيشتر موفقيت آميز باشد، اگر شرکای ما در سراسر جهان درک کنند که بايد با ما همکاری کنند»، از جمله در زمينه تشريک مساعی برای تشديد تحريم ها عليه ايران.
در همين زمينه، ايران روز چهارشنبه با صدور بيانيه ای برای مذاکره مستقيم با کشورهای موسوم به گروه
۱+۵ ابراز آمادگی کرد
ایران در بيانيه روز چهارشنبه خود به طور رسمی به بيانيه گروه
۱+۵ که هشتم ماه آوريل سال جاری ميلادی منتشر شده بود، پاسخ داد و از گفت‌وگو با اين گروه بر سر برنامه هسته‌ای ايران استقبال کرد؛ با اين حال تهران به مفادی از بيانيه لندن نيز انتقاد کرده و آن را «يادآور رويکردی» دانسته است که «به جای احترام متقابل از ادبيات زور و تهديد» استفاده می‌کند.
نمايندگان فرانسه، بريتانيا، آمريکا، روسيه و چين همراه با آلمان، کشورهای موسوم به گروه
۱+۵، در بيانيه هشتم آوریل تاکيد کرده بودند که «عزم جمعی» همه اعضا در به کارگيری «ديپلماسی مستقيم» برای رفع «نگرانی‌های مشترک» درباره برنامه هسته ای ايران است.
اين کشورها تاکيد کرده بودند که مذاکره مسقيم با ايران در چارچوب با بهره‌گيری از سياست های تشويقی و تنبيهی، يا راهبرد دوگانه، در قبال ايران صورت می گيرد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

ایاد السامرایی با رای نمایندگان مجلس عراق به عنوان رئیس جدید این مجلس انتخاب شده است.

بی بی سی:يكشنبه 30 فروردين 1388(19 آوريل 2009)

این انتخاب به ماه ها مناقشه برسر انتخاب فردی برای این سمت پایان می دهد.

آقای سامرایی که از اتئلاف اصلی سنی های عراق (جبهه توافق) است به راحتی در این انتخابات پیروز شد و توانست رای اکثریت نمایندگان مجلس عراق را به دست آورد.

او پس از انتخاب به این سمت وعده داد که در جهت وحدت ملی عراق فعالیت خواهد کرد.

سمت ریاست مجلس در عراق از آن سنی های عراق است اما آقای سامرایی در رای گیری های پیشین نتوانسته بود رای لازم برای عهده دار شدن این سمت را به دست بیاورد.

مجلس عراق از دسامبر سال پیش از زمانی که محمود المشهدانی، رئیس سابق به دنبال مطرح شدن انتقاداتی از رفتار خشن او کنار رفت، بدون رئیس بوده است.

آقای مشهدانی در دوره ریاست بر پارلمان عراق چهره ای جنجالی بود.

او در آن زمان متهم شده بود که به محافظانش دستور داده یکی از نمایندگان شیعه پارلمان را کتک بزنند. او همچنین شورشیان ضدآمریکایی را "قهرمان" خوانده و یک بار به یکی از نمایندگان سنی پارلمان سیلی زده بود.

رئیس جدید مجلس عراق در زمان حکومت صدام در بریتانیا زندگی می کرد و پیش از اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003، همراه با بخشی از تبعیدیان عراق با آمریکا در تماس بود.

 

ضرورت جنگيدن بدون كمك آمريكا براي عراق افزايش مي‌يابد

خبرگزاري رويتر:پنجشنبه 27 فروردين 1388(16 آوريل 2009)

وزير خارجه هوشيار زيباري گفت كه نياز فوري عراق به تسليحات براي مقابله با گسترش حملات شورشگري كه انتظار مي‌رود بعد از خروج نيروهاي آمريكايي صورت گيرد به اين معنا است كه شايد مجبور باشد از خريدن تسليحات آمريكايي تغيير مسير بدهد.

زيباري به رويتر گفت كه آمادگي براي مقابله با شورشگري بدون كمك آمريكا، بدليل قيمتهاي پايين نفتي، همزمان با يك بودجه رو به اتمام،  عراق را وادار كرده است كه توجه خود را به فروشندگان تسليحاتي كه از تامين كنندگان آمريكايي ارزان‌تر - - و سريع‌تر - - مي‌باشند معطوف سازد.

زيباري از روسيه، چين و فرانسه به عنوان كشورهايي نامه بر كه عراق در گذشته از آنها تسليحات خريداري كرده است...

روز چهارشنبه، زيباري با اشاره به موج اخير بمبگذاريها كه زنگ خطر را براي عراقيها به صدا درآورده، در عين اينكه به اين مي‌انديشند كه آيا دستاورهاي چشمگير سال گذشته دوام خواهد داشت يا خير، گفت، ”يكسري چالشهاي قريب‌الوقوع امنيتي وجود دارد و ما علائم آنرا مشاهده كرده‌ايم.“

”ما بايد به يكسري اقدامات پيشگيرانه دست بزنيم، تا از تبديل آن به يك پديده جلوگيري كنيم. ما بايد آماده باشيم، ما بايد از سلاح‌هاي مناسب، نيروهاي مناسب و التزامات مناسب برخوردار باشيم.“...

اما كشتارهاي فرقه‌يي كه به مرگ دهها هزار انجاميد زخمهاي عميق و تنشهاي با پتانسيل انفجاري بين اعراب سني و شيعي و كردها بر جاي گذاشته است.

خوشبيني فراگيري كه امسال به دنبال انتخابات صلح‌آميز استاني شكل گرفت اكنون به دنبال موجي از بمبگذاريها، با ترس جايگزين شده است، و در بغداد، روياروييهايي بين دولت تحت كنترل شيعيان و شبه‌نظاميان عرب سني در گرفته است...

انتظار نه ترس:زيباري گفت كه بدليل چند رويداد حياتي كه در پيش رو قرار دارد، كه اولين آن ضرب‌الاجل 30 ژوئن براي خروج نيروهاي آمريكايي از شهرها مي‌باشد، و گروه‌هاي مانند القاعده تلاش خواهند كرد كه از اين فرصت براي پيش برد اهداف خودشان استفاده كنند، فضاي از ”انتظار“ شكل گرفته است.

او گفت، ”بنا بر اين همزمان با نزديك شدن [به اين موعد]، من انتظار داردم كه يكسري از اين حملات بوقوع بپيوندد...

زيباري گفت، ”بدترين كابوسها را پشت سر گذاشته شده است.“

”عراق همچنان براي بازيابي خود به زمان بيشتري نياز دارد و اين وضعيت به التزمات و حمايت پايدار جامعه جهاني و همسايگان عراق نياز دارد تا اين روند باثبات ادامه داشته باشد.“

 

نمايندگان مجلس عراق بار  ديگر براي انتخاب سخنگوي جديد تلاش مي كنند

خبرگزاري فرانسه:جمعه 28 فروردين 1388(17 آوريل 2009)

روز يكشنبه پارلمان عراق براي انتخاب يك سخنگوي جديد تلاش ميكند , اين پس از آن است كه در ماه فوريه برنده احتمالي,  راي اكثريت لازم را بدست بدست نياورد.

 كميته مسئول برگزاري اين انتخابات روز جمعه طي بيانيهيي گفت, روز يكشنبه راي گيري برگزار ميشود. يك مقام پارلماني به خبرگزاري فرانسه گفت راي گيري مخفي خواهد بود.

در صورتيكه هيچكدام از كانديداها اكثريت حداقل 138 راي از 275 راي اعضاي مجلس را در دور اول بدست نياورد, يك رايگيري دوم بين دو كانديدي كه بيشترين حمايت را داشته اند برگزار خواهد شد.

اگر هيچ‌كس راي اكثريت را در دور دوم بدست نياورد, سپس پارلمان راي آري يا نه براي كانديدايي كه در دور پيشين بيشترين حمايت را بدست آورده برگزار مي كند. اين كانديدا بايد حداقل 138 راي كسب نمايد.

 

انفجار حبانيه بيانگر ايجاد شكاف در قدرت اين نيروها براي حفاظت از خود مي‌باشد

تلويزيون الجزيره:پنجشنبه 27 فروردين 1388(16 آوريل 2009)

وزارت دفاع عراق وجود كشته در انفجار حبانيه را تكذيب كرد. محمد العسكري سخنگوي وزارت دفاع گفت كه انفجار تنها منجر به 38مجروح شده است. پيش از اين پليس عراق گفته بود كه در جريان انفجار يك فرد انتحاري در آكادمي ارتش در پادگان حبانيه در غرب عراق 16تن كشته و بيش از 50نفر مجروح شدند.

از سوي ديگر هوشيار زيباري وزير خارجه عراق پيش بيني كرد كه با نزديك شدن خروج نيروهاي آمريكايي خشونت در عراق بيشتر خواهد شد.

گزارش عامر الكبيسي: انفجار حبانيه بيانگر ايجاد شكاف در قدرت اين نيروها براي حفاظت از خود مي‌باشند و اين در حالي است كه پرونده امنيتي الانبار از الف تا ي بزودي به خودشان واگذار خواهد شد….

يك نظامي: 26نفر مجروح شدند. نفر انتحاري با كمر بند انفجاري خود را منفجر كرد. …

هوشيار زيباري: ما بايد برخي اقدامات پيشگيرانه اتخاذ نماييم … و تنها راه دستيابي به منابع مالي بيشتر براي تقويت توانايي اطلاعاتي و جمع آوري اطلاعات براي نفوذ به اين شبكه‌ها و نابود كردن آنان است.

 

حملات خمپاره‌اي به منطقه‌ي پل ديالي در جنوب بغداد 25 كشته و زخمي بر جاي گذاشت.

آمار نظاميان آمريكايي كشته شده در عراق از آغاز جنگ آمريكا در اين كشور (مارس 2003) تاكنون به 4274 تن رسيده است.

شنبه 29 فروردين 1388(18 آوريل 2009)

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پليس عراق اعلام كرد كه در حملات خمپاره‌اي به اين منطقه واقع در جنوب بغداد دست كم 7 غير نظامي عراقي كشته و 18 تن ديگر زخمي شدند. احتمال افزايش قربانيان اين حملات نيز وجود دارد.

ارتش آمريكا نيز در بيانيه‌اي از كشته شدن يكي از تنفگدار‌هاي نيروي دريايي اين كشور در استان الانبار واقع در غرب عراق خبر داد.

هنوز دليل كشته شدن اين سرباز آمريكايي مشخص نشده و تحقيقات جهت روشن شدن اين موضوع هم‌چنان ادامه دارد.

به اين ترتيب بر اساس گزارش‌هاي اعلام شده توسط وزارت دفاع آمريكا، پنتاگون، آمار نظاميان آمريكايي كشته شده در عراق از آغاز جنگ آمريكا در اين كشور (مارس 2003) تاكنون به 4274 تن رسيده است.

به نوشته روزنامه الصباح - چاپ بغداد - وزارت دفاع عراق تشكيلات القاعده را مسوول حملات و خشونت‌هاي اخير در اين كشور دانست.

محمد العسگري، سخنگوي ارتش عراق اظهار داشت: حمله اخير به پايگاه نظامي الحبانيه كه به زخمي شدن 38 سرباز عراقي منجر شد توسط تشكيلات القاعده طرح‌ريزي شده بود.

وي افزود: با توجه به پيشرفت‌هاي بوجود آمده در توانمندي‌هاي نيروهاي امنيتي عراق تشكيلات القاعده كه در عمليات‌هاي مختلف با شكست روبه‌رو شده سعي دارد از طريق اين حملات روحيه از دست رفته خود را بازيابد.

اين مقام ارتش عراق خاطرنشان كرد: عمليات‌هاي تشكيلات القاعده هرگز بر طرح عقب نشيني نيروهاي آمريكايي از شهرهاي عراق تا پايان ماه ژوئن تاثير نخواهد گذاشت و پس از اين عقب‌نشيني نيروهاي عراقي كنترل امنيتي را دراختيار مي‌گيرند.

از سوي ديگر نيروهاي امنيتي عراق طي 48 ساعت گذشته در مناطق مختلف اين كشور 38 مظنون تروريست و مقادير زيادي سلاح و تجهيزات نظامي را كشف و ضبط كردند.

بر اساس اين گزارش منابع امنيتي استان ديالي از دستگيري 17 فرد مظنون در حمله نيروهاي مشترك پليس و ارتش عراق به مناطق مختلف اين استان خبر دادند.

مركز اطلاع رساني پليس استان بصره نيز از دستگيري 9 فرد مظنون در اين استان خبر داد.

يك مقام امنيتي كركوك نيز اعلام كرد: نيروهاي مشترك پليس و ارتش عراق 4 فرد مظنون را در اين استان دستگير كردند.

پليس استان نيسان نيز دو فرد مظنون به دست داشتن در عمليات تروريستي را به همراه مقاديري سلاح، مواد منفجره و تجهيزات نظامي در مناطق مختلف استان دستگير كرد.

در همين حال قاسم عطاء، سخنگوي عمليات بغداد از كاهش مراكز امنيتي در مناطق مختلف استان بغداد در آينده خبر داد.

وي اظهار داشت: ‌نيروهاي امنيتي عراق آماده‌اند تا پرونده امنيتي بغداد را به طور كامل از نيروهاي چند مليتي بر اساس زمان‌هاي مشخص شده در توافقنامه خروج نيروهاي آمريكايي از عراق در اختيار بگيرند.

وي تاكيد كرد: طي سال جاري ما شاهد برداشتن موانع امنيتي در خيابان‌هاي بغداد خواهيم بود.

در همين حال هادي العامري، رييس كميته امنيت و دفاع پارلمان عراق پايان دادن به پرونده شوراهاي بيداري و منحصر كردن سلاح به دست دولت عراق را خواستار شد.

وي اظهار داشت: شوراهاي بيداري طي شرايط امنيتي ويژه به وجود آمدند و بر اساس وضعيت امنيتي آن زمان به نيروهاي آنها اجازه حمل سلاح داده شد.

وي افزود: اكنون بايد تلاش براي پيوستن نيروهاي شوراهاي بيداري به سازمان‌هاي امنيتي رسمي افزايش يابد تا سلاح منحصرا در نزد دولت و سازمان‌هاي دولتي قرار گيرد.

از سوي ديگر بلغارستان آمادگي‌اش را براي مشاركت در بازسازي عراق اعلام كرد.

فوزي محمد عبدالله، كاردار سفارت عراق در صوفيه با صدور بيانيه‌اي اعلام داشت: جمهوري بلغارستان آماده است تا در طرح بازسازي ساختارهاي زيربنايي عراق مشاركت كند.

وي هم‌چنين با معاون اول وزير امور خارجه بلغارستان در خصوص نحوه بهبود همكاري‌ها بين وزارت امور خارجه بلغارستان و سفارت عراق در صوفيه بحث و گفت‌وگو كرد.

بر اساس اين گزارش معاون اول وزير امور خارجه بلغارستان آمادگي كشورش را براي مشاركت در اجراي طرح‌هاي گسترده بازسازي عراق اعلام كرده است.

وي هم‌چنين آمادگي اين وزارت خانه را نسبت به گسترش و بهبود همكاري‌ها با سفارت عراق در صوفيه اعلام كرد.

 

سناي آمريكا كريستوفر هيل را بعنوان سفير در عراق تائيد كرد

خبرگزاري فرانسه:چهار شنبه 2 اردیبهشت 1388(22 آوريل 2009)

بعد از مناظرات تند در رابطه با شيوه اداره گفتگوهاي 6 جانبه در كره شمالي,  روز سه شنبه سناي آمريكا كريستوفر هيل را بعنوان سفير در بغداد مورد تائيد قرار داد.

سنا با راي 73 بر 23 گزينه رئيس جمهور باراك اوباما براي يكي از حساسترين مواضع ديپلماتيك آمريكا را تصويب كرد. كريستوفر هيل در اداره خروج تمام نيروهاي آمريكا از اين كشور جنگ زده تا پايان سال 2001 كمك خو اهد كرد.

حاميان او ميگفتند تجربه هيل در رابطه با ديپلماسي چندجانبه در كره شمالي و تنش هاي فرقهيي در بالكان هنگام

 فعاليت او براي بهبود روابط بين عراق و همسايگان آن و تعديل كشمكش هاي داخلي, كمك كار او خواهد بود.

سناتور دمكرات جان كري, رئيس كميته روابط خارجي سنا گفت: ”او تجربه و مهارت زيادي دارد كه براي حل موضوعات باقيمانده در عراق خيلي اهميت دارد”.جان كري چند دقيقه قبل از راي گيري گفت: ”ما نياز به يك سفير در عراق داريم. ما به اين سفير در عراق نياز داريم. اين نبايد يك تعيين جنجال برانگيز باشد”.

منتقدين او فقدان تجربه در خاورميانه را مطرح مي كردند و مي گفتند, كريستوفر هيل عربي صحبت نمي كند, در حاليكه تندروها نحوه اداره گفتگوهاي 6 جانبه او را كه هدفش خاتمه دادن به جاه طلبي هاي اتمي كره شمالي بود, مورد حمله قرار مي دادند. سناتور سام براون بك, كريستوفر هيل را متهم به ناديده گرفتن نقض حقوق بشر در كره شمالي ميكرد … 

براون بك در آخرين صحبت خود قبل از راي گيري گفت: ”عملكرد سفير هيل در كره شمالي: عدم پيشرفت در حقوق بشر, معاملهيي وحشتناك و ديپلماسي شكست خورد است”

هنگاميكه ري اوديرنو فرمانده نيروهاي آمريكا در عراق و ژنرال ديويد پترائوس فرمانده نيروهاي آمريكا در تمامي اين منطقه حمايت خود از كانديداتوري كريستوفر هيل را خاطر نشان كردند, مخالفت با او بطور محسوسي كاهش يافت.

كريستوفر هيل در استماع ماه مارس گذشته گفت, عراق اكنون در ” يك مرحله حساسي” بسر مي برد …

او گفت در صدر  اولويت هاي او در عراق كمك به اجراي موفقيت آميز انتخابات پارلماني, تصويب قانون به تاخير افتاده سهيم شدن در درآمد نفت, و بهبود روابط بين بغداد و كشورهاي اطراف آن مي باشد.

كريستفر هيل [در جلسه استماع ماه مارس .م] گفت: ”مشكل واقعي در اين منطقه براي عراق همسايه تاريخي آن ايران است”, و اضافه نمود: ”ما معتقديم, و قطعا  عراقي ها هم معتقدند, كه ضروري است ايران به حق حاكميت عراق احترام بگذارد.”

 

حملات انتحاری در عراق: 56 زائر ایرانی کشته شدند

بی بی سی:پنجشنبه 3 ارديبهشت 1388(23 آوريل 2009)

دهها نفر، از جمله تعدادی زائر ایرانی، در اثر عملیات دو بمبگذار انتحاری در عراق جان خود را از دست داده اند.

یک بمبگذار انتحاری در بغداد هنگامی که پلیس مشغول توزیع کمک میان جمعیتی از میان خانواده های بی خانمان بود، مواد منفجره جا سازی شده در میان لباسهای خود را منفجر کرد و حد اقل 28 نفر را به همراه خودش کشت.

اما یک بمبگذار انتحاری دیگر امروز در استان دیاله و نزدیک شهر بعقوبه در شمال شرق عراق با حمله به یک کاروان از زائران ایرانی حداقل 48 نفر را کشت که به گفته خبرگزاری رویترز تنها دو نفر از آنها زائران ایرانی نبوده اند.

جلال خالدی، خبرنگار در بغداد به نقل از مسئولان سفارت ایران در بغداد تازه ترین رقم کشته شدگان از میان زائران ایرانی را 56 نفر اعلام کرد.

بنا به گزارشهای رسیده این زائران راهی حرم امام حسین، امام سوم شیعیان، در شهر کربلا در مرکز عراق بوده اند.

مقامات عراقی گفته اند حمله انتحاری علیه آنان در یک رستوران، هنگامی که مشغول صرف غذا بودند، صورت گرفت. خبرگزاری فارس گفته است هشت اتوبوس زائران در آن محل توقف کرده بودند.

بنا به گزارشهای رسیده، 63 نفر دیگر نیز در این بمبگذاری انتحاری مجروح شده اند و ساختمان رستوران کاملا تخریب شده است.

استان دیاله یکی از مناطقی است که دولت عراق هنوز نتوانسته امنیت آن را به نحو مطلوبی تامین کند. با این حال این استان، راه اصلی تردد زائران ایرانی از طریق گذرگاه مرزی خسروی در استان کرمانشاه است.

مقامات عراقی در بغداد گفته اند که در حمله اول در آن شهر بیش از 50 نفر مجروح شدند و دست کم پنج نفر از کشته شدگان کودک بوده اند.

وزارت دفاع آمریکا اخیرا گفته بود که با خروج سربازان آن کشور از عراق تعداد حملات انتحاری علیه غیر نظامیان درآن کشور کاهش خواهد یافت. اما حمله علیه زائران ایرانی تا کنون خونبارترین حمله علیه شهروندان غیر نظامی در عراق در سال جاری بوده است.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، گفته است که آن کشور تا تابستان سال آینده اکثریت سربازان خود را از عراق خارج خواهد کرد.

بموجب توافقنامه میان دو کشور، همه سربازان آمریکایی باید تا پایان سال 2011 از عراق خارج شوند.

 

هوشيار زيباري: ايران از برخي احزاب سياسي در عراق پشتيباني مالي مي كند

تلويزيون الشرقيه:پنجشنبه 3 ارديبهشت 1388(23 آوريل 2009)

هوشيار زيباري وزير خارجه عراق فاش كرد كه مدتي قبل به مقامات عربستان سعودي هشدار داده بود كه اگر در پر كردن خلاء ناشي از خروج نيروهاي خارجي از عراق كمك نكنند, ايرانيان اين خلاء را پر خواهند كرد. زيباري در گفتگو با روزنامه آمريكايي نيويورك تايمز گفت كه به آنها ( عربستان سعودي – م )  مي گوييم كه  بايداينجا باشند و از آنها سؤال مي كنيم كه چرا از نفوذ  روز افزون ايران در عراق شكايت مي كنند, ايرانيان اينجا هستند و شما نيستيد. زيباري گفت برخي كشورهاي عربي نسبت به گشودن نمايندگي ديپلماتيك در عراق شك و ترديد دارند و از جمله آنها عربستان سعودي است كه نداشتن نمايندگي ديپلماتيك در عراق را با  اوضاع امنيتي در عراق توجيه مي كند  ولي دليل  دقيق اين است كه عربستان سعودي همچنان نسبت به دولت عراق بي اعتماد است و مي ترسد كه دولت عراق ايران را بر آنها ترجيح دهد و يا اينكه تابع ايران شود. زيباري در خصوص روابط ايران با دولت عراق  گفت  با مشقت اداره اين رابطه در زمينه سياسي و رسمي صورت گرفته است.  زيباري اضافه كرد كه ديدارهايي مستمر و بيش از حد  بين طرفين صورت مي گيرد, علاوه اينكه ايران داراي نيروهاي بالقوه زيادي در عراق است كه با هوشمندي فوق العاده اي از آنها در عراق استفاده مي كند. اين روزنامه به نقل از مقامات آمريكايي مي گويد كه نفوذ و تأثير ايران در عراق ترديد ناپذير است و اينكه ايران از برخي احزاب سياسي در عراق  پشتيباني مالي مي كند».

 

هيأت دولت عراق  با لغو تشكيلات اداري موفق الربيعي  موافقت كرده است

تلويزيون الشرقيه:پنجشنبه 3 ارديبهشت 1388(23 آوريل 2009)

يك منبع دولتي عراقي گفت كه هيأت دولت عراق با لغو تشكيلات اداري دفتر مشاورت امنيت ملي عراق به رياست موفق الربيعي موافقت كرده است. يك منبع  دولتي گفت كه در خلال جلسه اي به رياست نوري المالكي وضعيت قانوني دفتر مشاورت امنيت ملي مورد بحث و گفتگو قرار داده شده و سپس تصميم به لغو تماميت تشكيلات اداري وابسته به  اين دفتر گرفته شد.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

سفر اخير باراك اوباما به اين منطقه، گوياي اين است كه اين كشور درصدد آغاز فصل جديدي در روابط خود با كشورهاي آمريكاي لاتين مي‌باشد.

شنبه 29 فروردين 1388(18 آوريل 2009)

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پايگاه اينترنتي روزنامه آلماني زوددويچه در گزارشي با اشاره به سفر اخير باراك اوباما رييس جمهور آمريكا به مكزيك و نيز حضور وي در نشست سران قاره آمريكا در ترينيداد و توباگو آورده است: بعد از حوادث 11 سپتامبر سال 2001، آمريكا به لشگركشي به افغانستان و عراق پرداخت و كشورهاي همسايه خود را به فراموشي سپرد؛ چرا كه به عقيده آمريكا به نظر نمي‌رسيد كه تهديدي از جانب اين كشور‌ها ايجاد شود.

طبق گزارش زود دويچه، با اين حال اكنون آمريكا در آغاز دوران رياست جمهوري باراك اوباما متوجه‌ اين واقعيت شده است كه تهديدات برآمده از كشورهاي همسايه‌ي آمريكا در پاره‌اي موارد بسيار جدي‌تر از آن چيزي است كه آمريكا به بهانه آن به آمريكا و عراق حمله كرده است.

اين گزارش با اشاره به ورود مواد مخدر از مكزيك به داخل مرزهاي آمريكا آورده است: اوباما در حالي به مبارزه با چالش‌هايش آن هم در نزديكي مرزهاي اين كشور مي‌پردازد كه اكنون مقامات سياسي اين كشور انتظار بيشتري از اوباما نسبت به بوش نامحبوب دارند. مبارزه‌ي سرسختانه اوباما با چالشها و مشكلات پيش روي وي از مكزيك شروع شد؛ چرا كه اصلي‌ترين محموله‌هاي مواد مخدر از مرزهاي اين كشور راهي آمريكا مي‌شود و ميليارد‌ها دلار پول و سلاح‌هاي آمريكا نيز بيشتر وارد اين كشور و گواتمالا مي‌شود به گونه‌اي كه مي‌توان گفت بيشتر قتل‌هاي صورت گرفته در مكزيك و گواتمالا با سلاح‌هاي عرضه شده از سوي آمريكا انجام مي‌شود. آمريكا اكنون يكي از بزرگترين مصرف كنندگان كوكائين، ماريجوانا و بزرگترين عرضه كننده تفنگ، اسلحه و نارنجك به شمار مي‌آيد.

زوددويچه مي‌افزايد: مشكل ديگر در آمريكاي جنوبي براي آمريكا كوبا است؛ كشوري كه در دوران بوش يكي از بزرگترين چالش‌هاي آمريكا بود اما اكنون پيشنهادات اوباما تا حدي مي‌تواند نويد بخش تنش زايي از روابط دو كشور شود. هوگو چاوز رييس جمهور كشور نفت خيز ونزوئلا نيز يكي از چالش‌هاي بزرگ براي آمريكاست. علاوه بر اين روابط آمريكا با بوليوي و برزيل نيز چندان خوب نيست و همه اين‌ها پيامد سياست‌هاي اشتباه آمريكا در اين منطقه مي‌باشد.

در ادامه‌ي اين گزارش مي‌خوانيم: منطقه‌ي آزاد تجاري‌اي كه بوش از مجمع الجزاير Feuerland (تيئرا دل فوئگو) در جنوب آمريكاي جنوبي تا آلاسكا مشخص كرده بود، در دوران وي و در نتيجه‌ي سياست‌هاي اشتباهش دچار نابودي شد و به جاي آن كشور‌هايي چون چين و روسيه در اين منطقه خودنمايي مي‌كنند.

اوباما اولين اقدامات براي تغيير وجهه آمريكا را در بين كشورهاي همسايه‌ي آمريكا با بستن زندان گوانتانامو در كوبا و همين طور از بين بردن محدوديت‌هاي كوبايي‌هايي كه در تبعيد هستند، انجام داد. در آينده‌اي نزديك نيز قرار است كه تحريم‌هاي اقتصادي اين كشور كاهش يافته و سپس لغو شود؛ تحريم‌هايي كه تقريبا تمام روساي جمهور اين منطقه از كاراكاس تا شيلي مخالف آن هستند.

در قسمت پاياني اين گزارش آمده است: اقدام اوباما براي رفع تشنج در روابط آمريكا، اوباما نشان دهنده‌ي اقدام سمبليك آمريكا در به رسميت شناختن استقلال و اقتدار كشورهاي آمريكاي لاتين و پايان روابط خصمانه‌ي دو طرف است.

 

جورج ميچل و حسنی مبارک: غير از وجود دو کشور مستقل در کنار يکديگر گزينه ديگری برای خاورميانه وجود ندارد

صدای آمریکا:دوشنبه 31 فروردين 1388(20 آوريل 2009)

روز شنبه در قاهره، حسنی مبارک رئيس جمهوری و احمد ابوالغيط وزير امور خارجهء مصر ميزبان جورج ميچل، فرستادهء جديد رئيس جمهوری آمريکا به خاورميانه بودند. آقای ميچل، درپايان سفری سه روزه به خاورميانه – و پس از انجام گفتگوهای جداگانه با مقامات اسرائيلی و فلسطينی در مورد ادامهء روند صلح در منطقه – به ديدارِ ميانجی صلح بين اسرائيل و فلسطينيان رفته است.

فرستادهء ويژهء ايالات متحدهء آمريکا در پايان گفتگو با حٌسنی مبارک و احمد ابوالغيط در يک کنفرانس خبری به تعهد آمريکا نسبت به برقراری صلح فراگير در خاورميانه اشاره کرد. آقای ميچل اظهار داشت حل مناقشهء ميان اسرائيل و فلسطينيان تنها از راه تشکيل کشور مستقل فلسطينی در کنار اسرائيل امکانپذير است؛ و پرزيدنت اوباما همين خط مشی را با انرژی و توان فوق العاده دنبال می کند. وی افرود به باور ما صلح فراگير در خاور ميانه نه تنها به نفع فلسطينيان، اسرائيلی ها، مردم مصر و کشورهای عرب منطقه، بلکه به نفع مردم آمريکا و ديگر کشورهای جهان نيز هست. ما از پيچيدگی ها، دشواری ها و سابقهء انتظارات برآورده نشدهء مردم منطقه خبر داريم؛ اما می خواهيم با تعهد کامل و با بيشترين دقت و سرعت ممکن روند صلح را به پيش ببريم. هدف، صلح کامل و فراگير در خاورميانه است.

فرستادهء ويژهء آمريکا به خاورميانه، روز شنبه با عمرو موسی، دبيرکل اتحاديهء عرب، نيز در زمينهء صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان رايزنی کرد.

پرزيدنت اوباما هنوز جزئيات سياست خود در خاورميانه را اعلام نکرده است؛ و اسراييل و فلسطينيان با دقت سياست های وی را به ويژه با نظر به تغييرات احتمالی در مواضع آمريکا در مسأله خاورميانه دنبال می کنند.

آقای ميچل در آخرين مرحله از سفر به خاورميانه، با مقامات عربستان سعودی ديدار خواهد کرد.

 

ترک کنفرانس نژاد پرستی سازمان ملل در اعتراض به سخنان احمدی نژاد

صدای آمریکا:دوشنبه 31 فروردين 1388(20 آوريل 2009)

نمایندگان ۲۳ کشور عضو اتحادیه اروپا، محل برگزاری این کنفرانس، تالار سازمان ملل در ژنو را به عنوان اعتراض به سخنان محمود احمدی نژاد که پیدایش کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸ را محکوم کرده و آن را برقراری «غاصب ترین و نژاد پرست ترین رژیم موجود که به بهانه رنج و مرارت های یهودیان بنا گذاشته شده است » خواند را ترک کردند.

سازمان ملل متحد و دیپلمات های غربی، به شدت به سخنان محمود احمدی نژاد اعتراض کردند و آن را ضد یهود و نفرت انگیز خواندند. یان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت:« این مسئله به شدت مایه تاسف است که رئیس جمهوری اسلامی ایران، از این جلسه برای اتهام، جداسازی و تحریک دیگران استفاده کرده است.»

سخنان محمود احمدی نژاد در این جلسه بارها توسط مخالفان قطع شد و ماموران امنیتی حاضر در جلسه چند تن از این افراد را که لباس های رنگین به تن و کلاه های دلقک مانندی به سر داشتند را از جلسه اخراج کردند. یکی از این مخالفان در حالیکه فریاد می زد « نژاد پرست» یک دماغ پلاستیکی قرمز دلقکی را به سوی رئیس جمهور اسلامی ایران پرتاب کرد.

 

کنفرانس ژنو و تصویب زودرس بیانیه‌ی پایانی

رادیو آلمان:سه شنبه 1 اردیبهشت 1388(21 آوريل 2009)

یک روز پس از سخنرانی بحث‌برانگیز محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور ایران در کنفرانس ضدنژادپرستی در ژنو، شرکت‌کنندگان در این کنفرانس، بیانیه‌ی پایانی آن را به امضا رساندند در حالیکه کنفرانس مزبور تا جمعه (۲۵ آوریل) ادامه دارد.

ناوی پیلی، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، امضای زودرس بیانیه‌ی پایانی کنفرانس ضدنژادپرستی را پاسخی به سخنان ضداسرائیلی محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور ایران خواند. وی در این رابطه تصریح کرد: «این واقعیت که بیانیه پایانی به استثنای ۹ کشور، از سوی همه کشورهای شرکت‌کننده مورد تأیید قرار گرفته، پاسخ ماست؛ پاسخی که من آن را موفقیت‌آمیز می‌دانم.»

منظور ناوی پیلی از این ۹ کشور، ظاهرا کشورهایی بوده‌اند که کنفرانس ژنو را تحریم کردند؛ از جمله آلمان، آمریکا، اسرائیل و نیز جمهوری چک که پس از سخنرانی ريیس‌جمهور ایران، از ادامه شرکت در این کنفرانس خودداری ورزید.

بیانیه مزبور که قرار بود در روز جمعه (۲۵ آوریل)، یعنی روز پایانی کنفرانس ضدنژادپرستی در ژنو به امضا برسد، یک روز پس از سخنرانی اعتراض‌برانگیز رئیس‌جمهور ایران، با کف زدن شرکت‌کنندگان در این کنفرانس تصویب شد.

آموس واکو، رییس کنفرانس ژنو امضای این بیانیه علیه نژادپرستی و بیگانه‌ستیزی را موفقیتی تاریخی خواند. به گفته هاشم بدر، نماینده مصر، بیم آن می‌رفته که کشورهای بیشتری به حضور خود در کنفرانس پایان دهند.

ناظران معتقدند که قصد از تصویب زودرس بیانیه‌ی پایانی این بود که متن آن در پی بحث و مشاجرات تازه تغییر نیابد. برای نمونه کشور لیبی خواهان آن شده بود که تغییراتی در متن در ارتباط با مسئله‌ی فلسطینیان صورت گیرد.

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل، از تصویب یکپارچه بیانیه‌ی پایانی استقبال کرد و گفت: «جامعه بین‌المللی با این اقدام به میلیون‌ها انسانی که قربانی تبعیض و نارواداری هستند، امیدی تازه می‌بخشد.» وی در عین حال خاطرنشان ساخت که مبارزه با نژادپرستی، فرایندی پیگیر است.

هشدارهای بان کی‌مون به احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد در سخنان خود، ضمن انتقاد شدید از شورای امنیت سازمان ملل، رییس‌جمهور اسراییل را رهبر «رژیم کاملا نژادپرستانه» خواند که از اشغال سرزمین‌های فلسطینی دست بر نمی‌دارد. احمدی‌نژاد همچنین گفت که دولت اسراییل با بهانه‌ی «مصیبت‌های وارده به یهودیان در زمان جنگ جهانی دوم» در منطقه ایجاد شده است.

بان کی‌‌مون، دبیرکل سازمان ملل پس از نطق رییس‌جمهور ایران، سخنان وی را به ‌شدت محکوم کرد و گفت: «این گفته‌ها دقیقا عکس آن چیزی است که ما از طریق این کنفرانس می‌خواهیم به آن برسیم ... من این امر را که رییس‌جمهور ایران از این محفل برای مقصر دانستن، ایجاد نفاق و تحریک اذهان استفاده کرده، محکوم می‌کنم.»

درخور توجه آنکه دبیرکل سازمان ملل پیش از سخنرانی محمود احمدی‌نژاد با وی دیدار کرده و به او هشدار داده است که سازمان ملل در قطعنامه‌های خود، با صراحت و روشنی، برابر دانستن صهیونیسم و نژادپرستی را نادرست خوانده و همچنین هولوکاست را واقعیتی تاریخی دانسته است.

از سوی دیگر باراک اوباما، رییس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه (۲۲ آوریل) در واشنگتن گفت، اگر چه سخنان احمدی‌نژاد «زیان‌آور» بوده‌اند، اما دولت آمریکا کماکان قصد دارد که در سیاست خود در قبال جمهوری اسلامی، «دیپلماسی سرسختانه و مستقیم» را ادامه دهد. به گفته اوباما، آمریکا در این راستا از گزینه‌های مختلفی برخوردار است.

 

بريفينگ مطبوعاتي سخنگوي موقت وزارت خارجه رابرت وود

سايت وزارت خارجه سه شنبه 1 اردیبهشت 1388(21 آوريل 2009)

سوال: يك موضوع ديگر. آيا شما واكنشي داريد به سخنراني امروز احمدي نژاد در شوراي حقوق بشر و واقعيتي كه وي اسرائيل را يك كشور نژادپرست خواند؟

آقاي رابرت وود: متأسفانه ما همهي اينها را قبلاً از طرف رئيس جمهور احمدي نژاد شنيدهايم. صراحتاً اظهارات وي غير قابل قبول و تنفرات نژادپرستانه را تغديه مي كند. ايران بايستي به اين نوع لفاظيهاي فتنهجويانه پايان دهد. اميدوار كننده نمي باشد. و من فكر مي كنم همانطور كه شما ديديد شماري از نمايندگان طي سخنراني وي بيرون رفتند كه فكر مي كنم يك پيام بسيار قوي به ايران فرستاد كه اين گونه لفاظيها كمك كننده نمي باشند, و مخرب مي باشند. و همانطور كه گفتم خوراكي براي تنفرهاي نژاد پرستانه مي باشد.و شما مي دانيد همانطور كه گفتم, اين را قبلاً شنيدهايم و ما صراحتاً گفتهايم كه اين شيوه بياني نيست كه در قرن بيست و يكم بكار گرفته شود.

سوال: بنابراين شما مايل به پيگيري براي مذاكرات با احمدي نژاد و دولت وي مي باشيد.؟

آقاي رابرت وود: ما گفتهايم كه مي خواهيم با ايران بهطور مستقيم از طريق ديپلماسي وارد شويم.

سوال: آيا شما مي توانيد بعد از اين سخنراني اين كار را بكنيد.؟

آقاي رابرت وود: يقيناً ما اميدواريم كه قادر به برقراري روابط با ايران حول شماري از موضوعات باشيم.  شماري از وضعيتها در سراسر جهان وجود دارند كه ما نياز داريم  رابطه برقرار كنيم. ما در مورد رفتار ايران  در عراق, حمايت آن از حزب الله و سايرگروههاي تروريستي ديگر بسيار نگران مي باشيم. بنابراين اين رفتار و گفتار كمك كننده نمي باشند. و شما مي دانيد اين بستگي به ايران دارد.

اگر ايران, همانطور كه بارها گفتهام, بخواهد روابط متفاوت با جامعه بينالمللي داشته باشد بايستي رفتار خود و اين گفتار دهشتناك را تغيير دهد. در پايان به ايران بستگي دارد. ليكن اين دولت گفته است كه مصمم به برقراري روابط با ايران از طريق ديپلماتيك مستقيم مي باشد.

سوال: در سخنراني و يا گفتههاي وي, اين لفاظيها روي تمايل دولت  براي داشتن ديالوگ با وي تأثيري نخواهد گذاشت.؟

آقاي رابرت وود: يقيناً اين لفاظيها براي ديالوگ كمك كننده نخواهند بود. ليكن من فكر مي كنم مهم اين است كه بسياري از نمايندگان با اعمال خود با بيرون رفتن امروز خود طي سخنراني وي صراحتاً موضع خود را عليه آن ابراز كردند.

سوال:  فكر مي كنم سوالي كه مي كنم  اين است كه: آيا دولت ايران كماكان خواهان برقراري ديالوگ بعد از اين سخنراني مي باشد؟

آقاي رابرت وود: ما خواهان ديالوگ مستقيم با ايران هستيم, ليكن ايران نياز دارد براي بازگشتن به جامعه بينالمللي يك سري كارهايي را بكند. اين نوع لفاظي كمك كننده نيست و كمك به تسهيل براي يك ديالوگ سازنده نمي كند.

سوال: ولي آن را مانع نمي شود.؟

آقاي رابرت وود:  من آن را نفي نمي كنم زيرا كه ما به صراحت گفتهايم كه خواهان ديپلماسي مستقيم با ايران هستيم.

سوال: بله شما متذكر شديد كه افراد با بيرون رفتن پيام بسيار قوييي را فرستادند. بنابراين چرا آمريكا نرفت؟ اگر اين يك پيام بسيار قوي بود چرا شما هم چنين نرفتيد و بعد محل را ترك كرده و به اين پيام بسيار قوي نپيوستيد؟

آقاي رابرت وود: شما همانطور كه مي دانيد, ما بيانيهيي حول اين موضوع منتشر كرديم, ما با صراحت تمام صحبت كرديم كه چرا ما اين كار را نكرديم. ما احساس كرديم كه اشاراتي كه به اعلانيه 2001 دوربن (Durban) و برنامه عملي مي كند از نظر ما قابل قبول نمي باشد. اشاراتي در سندي كه از نظر ما آزادي گسترده و بيان را مجاز نشمارده بود. بنابراين ما تصريح كرديم كه موضع ما در رابطه با شركت در كنفرانس چيست. آنچه را كه من اظهار نظر مي كنم آن چيزي است كه در كنفرانس اتفاق افتاد.

سوال: آيا شما فكر مي كنيد كه اروپاييها از آنجائيكه از كنفرانس خارج شدند كار درستي كردهاند؟

آقاي رابرت وود: اين به تصميم هر كشور برمي گردد كه چه مي خواهد در مورد شركت در هر كنفرانسي بكند. من مجبور شدم كه شما را به آن رهبران اروپايي ارجاع دهم كه كشورهايشان شركت كردند.  من در آن خصوص نظري ندارم.

سوال: اسرائيل گفت كه آنها نااميد شدند از …(نامفهوم - از منبع) زيرا كه آن ها آنجا نبودند.

آقاي رابرت وود: شما مي دانيد كه دولت اسرائيل آنچه را كه باور دارد و احساس ميكند مي گويد. من فقط اين را به شما مي گويم كه موضع ما از ابتدا چه بوده است, و اين  كه ما تلاش كرديم تا با چندين كشور كار كنيم تا سندي را تدوين كنيم  كه به ما اجازه حضور مي داد, ليكن در آخر ممكن نشد.…

سوال: وزير خارجه  قبلاً قدري در مورد ركسانا صابري صحبت كرد. شما از آخرين تماسي كه با سوئيس داشتيد چه مي دانيد؟ آيا ايرانيها به يادداشت مساعدت پاسخ دادهاند.؟

آقاي رابرت وود: تا آنجا كه من مي دانم به اين يادداشت پاسخي ندادهاند.

سوال: بنابراي در تماس با سوئيس, چه كار ديگري مي توانيد بكنيد كه ايران را آزاد كند.؟

آقاي رابرت وود: ما سخت تلاش مي كنيم.

سوال: چطور؟

آقاي رابرت وود: به صورت ديپلماتيك

سوال: چگونه و با چه كسي؟

آقاي رابرت وود: ما در تماس بودهايم.

سوال: آيا از طريق سوئيس بوده است.

آقاي رابرت وود: بله از طريق كشور قدرتمند, شريك منافع سوئيس خود مي باشيم.  ما تلاش مي كنيم كه اطلاعات بيشتري در خصوص محكوميت كسب كنيم, امري كه در  آخر هفته در مورد آن صحبت كردهايم.

توجه كنيد, وي اشتباهاً متهم شده است. اتهاماتي هستند كه وي مرتكب جاسوسي شده است كه كاملاً بي اساس مي باشد. شما مي دانيد ما عميقاً نگراني اين موضوع هستيم. ما سعي مي كنيم تا به كار خود از طريق سوئيس ادامه دهيم تا اطاعات بيشتري را كه ميتوانيم كسب كنيم تا مطمئن شويم كه با وي رفتاري مناسب دارند و از آنجا ادامه خواهيم داد. من نمي خواهم بيشتر وارد مفاد فعاليتهاي ديپلماتيك شوم. ليكن براي اطلاع شما مي گويم كه ما سخت تلاش مي كنيم. ما بسيار بسيار در خصوص اين پرونده نگران مي باشيم.

سوال: آيا فكري در اين خصوص شده كه فراتر از سوئيس با سايرين اقدام شود تا فشار گذاشته شود.

آقاي رابرت وود: من نمي خواهم در مورد آنچه كه ما ممكن است كرده باشيم بيش از آنچه كه گفتم درباره آن صحبت كنم. ليكن مي توانم به شما اطمينان خاطر بدهم, همانطور كه شما از طريق بيانيهي وزير در آخر هفته مشاهده كرديد, ما كماكان در خصوص اين پروسه نگران هستيم. و ما بايستي منتظر باشيم. شما را در اين مورد مطلع خواهيم كرد.…

 

در واکنش به طرح اوباما براي جهان عاري از سلاح هسته يي  روسيه براي امريکا شرط گذاشت

اعتماد:چهار شنبه 2 اردیبهشت 1388(22 آوريل 2009)

گروه بين الملل؛ روسيه با بيان اينکه براي محقق شدن نظريه جهان عاري از تسليحات هسته يي بايد يکسري شروط برآورده شوند، نسبت به طرح هاي باراک اوباما براي اين منظور واکنش محتاطانه يي نشان داد.

باراک اوباما رئيس جمهور امريکا اوايل اين ماه در جمهوري چک متعهد به کاهش زرادخانه هاي هسته يي امريکا، اجرا کردن معاهده منع آزمايش هسته يي و دنبال کردن جريمه هاي سخت براي ناقضان قوانين گسترش تسليحات هسته يي شد.

به گزارش رويترز، ديميتري مدودوف در اولين روز سفر رسمي دو روزه اش به فنلاند طي سخناني در دانشگاه هلسينکي اعلام کرد؛ موضوع خلع سلاح هسته يي به يکي از «اميدهاي دلگرم کننده» بدل شده است. مدودوف گفت؛ ما به آنچه از سوي رئيس جمهور امريکا در پراگ مبني بر حصول خلع سلاح مطرح شد، تحت يکسري شرايط توجه کرديم. اين شرايط عادلانه هستند ولي مي خواهم به شرايط بيشتري که براي دستيابي به چنين پيماني لازم هستند، اشاره کنم. مسکو و واشنگتن هر دو اين فرصت را دارند تا روابط سرد خود را که در دوره تصدي جرج بوش رئيس جمهور سابق امريکا به سطح دوران جنگ سرد رسيد، احيا کنند.

مدودوف و اوباما در اولين ديدار خود در لندن در اين ماه بر سر شروع همکاري مشترک در مورد جايگزين يک پيمان کاهش تسليحات استراتژيک (START) که در ماه دسامبر منقضي مي شود، توافق کردند. اولين گفت وگوها در مورد اين پيمان جديد در اواخر ماه جاري در رم برگزار مي شود. مدودوف اعلام کرد؛ شرايط مسکو شامل منع استقرار تسليحات هسته يي در فضا، غيرممکن ساختن جبران کاهش سلاح هايي هسته يي از طريق تقويت نيروهاي متعارف و حصول اطمينان از نابودي سلاح هاي هسته يي است. وي نگراني قديمي روسيه از طرح هاي امريکا براي استقرار سپر دفاع موشکي در لهستان و جمهوري چک را که در دوره تصدي بوش شروع شده و از سوي مسکو به عنوان يک اقدام متجاوزانه عليه روسيه محکوم شده، تکرار کرد. مدودوف خاطرنشان کرد؛ ما بسيار نگران آينده استقرار يکجانبه سيستم هاي ضدموشکي که موضوع خلع سلاح هسته يي را پيچيده مي کند، هستيم. رئيس جمهور روسيه به علاوه درخواست روسيه براي يک پيمان امنيتي جديد به جاي پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) را مطرح کرد. درخواستي که وقتي اولين بار در نشست ماه دسامبر سازمان امنيت و همکاري اروپا (OSCE) در هلسينکي فنلاند مطرح شد، واکنش سردي را برانگيخت. رئيس جمهور روسيه با اشاره به پيمان سال 1975 هلسينکي که مناسبات امنيتي جنگ سرد را رقم زد، تصريح کرد؛ روسيه تمام سازمان هاي اروپايي را به توافق بر سر مقررات جامع، مدرن و موثر دعوت مي کند. وي تصريح کرد؛ شروع چنين گفت وگوهايي بر سر يک پيمان امنيت اروپايي مي تواند در يک نشست سران با حضور تمام کشورهاي اروپا و امريکا از جمله اتحاديه اروپا، ناتو و OSCE، سازمان هاي منطقه يي و کشورها مطرح شود. ما در آنجا در مورد بهترين مرحله براي گفت وگوها و هماهنگ کردن يک برنامه تصميم مي گيريم. وي به هيچ جدول زماني در مورد زمان برگزاري چنين ديداري اشاره نکرد.

 

در انتخابات پارلمانی آفریقای جنوبی، حزب کنگره ملی آفریقا اکثریت رای ها را کسب کرده است

صدای آمریکا:پنجشنبه 3 ارديبهشت 1388(23 آوريل 2009)

نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی آفریقای جنوبی نَشان می دهد حزب حاکم کنگره ملی آفریقا در پیشاپیش رقیبان خود حرکت می کند، اماهنوز روشن نیست که آیا دو سوم اکثریت پارلمانی خود را حفظ خواهد کرد یا نه. با شمرده شدن بیش از یک سوم آرا در روز پنجشنبه، حزب کنگره بیش از ۶۶ درصد رای ها را کسب کرده، و «جاکوب زوما» رهبر محبوب حزب در مسیر برگزیده شدن به عنوان رییس جمهور آینده کشور قرار گرفته است. اتحادیه دمکراتیک با حدود ۱۶.۵ درصد، دوم شده است. اگر این روند حفظ شود، بهبودی عمده ای نسبت به وضع حزب در انتخابات سال ۲۰۰۴ خواهد بود که در آن حدود ۱۲ درصد رای ها را کسب کرد. در فاصله ای دور تر، جدید ترین حزب اوپوزیسیون، کنگره مردم، با حدود ۸ درصد آرا دیده می شود. این حزب سال پیش از کنگره ملی آفریقا انشعاب کرد. اکثریت دو سومی در پارلمان، به حزب کنگره ملی اجازه می دهد قانون اساسی را بدون همکاری دیگران اصلاح کند.

 

هشدار صندوق بین المللی پول نسبت به عمق رکود جهانی اقتصاد

صدای آمریکا:پنجشنبه 3 ارديبهشت 1388(23 آوريل 2009)

صندوق بین المللی پول هشدار داده است  تاثیر رکود اقتصادی عمیق تر و طولانی تر از تصور پیشین خواهد بود و تقریباً بدنه اقتصاد همه کشورهای جهان از آن لطمه خواهد دید.گزارش شش ماهه «چشم انداز اقتصاد جهان» صندوق بین المللی پول که روز چهار شنبه منتشر شد حاکی از آن است که رکود اقتصادی کنونی به مراتب شدیدتر از «بحران بزرگ اقتصادی» سال های ۱۹۳۰ است.این گزارش پیش بینی می کند رشد اقتصاد جهانی در سال جاری تا ۱⁄۳ درصد کاهش خواهد یافت.بدترین عملکرد اقتصاد جهانی در ۶۰ سال گذشته، شگفتی کارشناسان صندوق پول را برانگیخته است.آن ها سه ماه پیش رشد اندک اما مثبت اقتصادی را پیش بینی کرده بودند. اما هم اکنون صندوق بین المللی پول اعلام کرده است تا سال ۲۰۱۰ رشد اقتصادی کند و بسیار اندک خواهد بود.اولیور بلانچارد، اقتصاددان ارشد می گوید این رشد به احیای سیستم بانکی متزلزل کنونی بستگی خواهد داشت. سیستمی که هنوز برای ارایه وام به بازرگانان و مشتریان خود تردید بسیار دارد.ارزیابی صندوق بین المللی پول نسبت به بهبود چشم انداز اقتصاد ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد جهان، ناامید کننده تر از تصور پیشین است.صندوق بیت المللی پول پیش بینی کرده است رشد اقتصاد ایالات متحده در سال جاری ۲⁄۸ درصد کاهش خواهد یافت و در سال ۲۰۱۰هیچ رشدی نخواهد کرد.صندوق بین المللی پول کاهش رشد اقتصادی ژاپن در سال جاری را ۶⁄۲ درصد پیش بینی کرده است. این صندوق اعلام کرد روسیه نیز با کاهش رشد اقتصادی مواجه می شود اما اقتصاد چین با کندی محسوسی رشد خواهد کرد.بنا به گزارش صندوق بین المللی پول، انتظار می رود بیش از ۱۰ درصد جمعیت آلمان و آمریکا تا سال آینده بیکار شوند.این گزارش هشدار داده است اگر کشورها به تلاش های خود برای بالا بردن میزان تقاضای مصرف کنندگان ادامه ندهند، رکود اقتصادی طولانی تر از ارزیابی های گذشته خواهد بود.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران

بی بی سی:شنبه 29 فروردين 1388(18 آوريل 2009)

آفتاب یزد با عنوان بزرگ "آیا احمدی نژاد می آید" از ادامه بلا تکلیفی در اردوگاه انتخاباتی اصولگرایان خبر داده است، حیات نو در تیتر اول خود از قول هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته "مقابل عملکرد دولت سکوت کرده ام" و صدای عدالت همین خبر را با تیتر "موضع من در حق دولت نهم همان سکوت من است" منعکس کرده است.

مردم سالاری در عنوان اول خود از "پنجاه و یک گزاره اقتصادی میرحسین موسوی" خبر داده که در ملاقات وی با نخبگان اقتصادی مطرح شده است و ابرار از قول این نامزد ریاست جمهوری در صدر عنوان های خود نوشته "توزیع سهام عدالت را به شکل امروز جمع می کنم".

در مقابل جام جم تیتر اول خود را به این خبر اختصاص داده "چهار بانک آمریکائی در راه ایران" و ایران روزنامه دولت با تیتر "برنامه جذب سرمایه خارجی ایرانیان" از دیدار رییس جمهور و عده ای از ایرانیان مقیم خارج از کشور نوشته است.

جمهوری اسلامی گزارش اصلی خود را به مانور ارتش اختصاص داده که در روز ارتش جمهوری اسلامی برگزار شده و کیهان این خبر را تیتر اول خود قرار داده: "مصر بازجوئی از اسیران لبنانی را به موساد سپرد".

اعتماد "کلینتون و سولانا در انتظار پاسخ ایران" را در عنوان اصلی خود آورده و روزنامه خبر در تیتر اول خود نوشته "پرونده علی آبادی روی میز دادسرا".

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته درحالی که تنها دو روز به پایان فروردین ماه باقی مانده اسـت و با وجود ادعاهای قبلی در خصوص معرفی کاندیدای واحد اصولگرایان، هنوز هیچ نشانه‌ای از توافق نهایی این جناح در خصوص کـــانـــدیـدای واحـد - یـا اصلـی-ایشان آشـکـار نـشـده اسـت. ایـن درحالی است که تبلیغات پرحجم فــراکسیـون دولتی اصولگرایان، این توقع را ایجاد کرده بود که حمایت آن جناح از احمدی‌نژاد بسیار زودتر از تعیین تکلیف نهایی اصلاح طلبان صـورت گیـرد.

گزارشگر آفتاب یزد از دو احـتـمــال خبر داده نخست این که با توجه به گسترش اقبال مردم به کاندیداهای اصلاح طلب، هنوز احمدی‌نژاد به تصمیم قطعی برای کاندیداتوری نرسیده است و احتمالا بعضی از اجزای جناح اصولگرا منتظر هستند تا پس از قطعیت عدم نامزدی او، در خصـوص کـانـدیـداهـای دیگـر بحـث و بـررسی کنند.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته آن چه که برای همگرایی فرهنگی و وفاق اجتماعی در یک نگاه علمی و نه عامیانه و عوام زده ضروری می نماید، در سخنان میرحسین موج می زند. کشور را به صورت یک خانواده می نگرد و مشکلات ساختاری درون خانواده را می بیند، تقسیم بندی نقش ها، توزیع پایگاه ها، سلسله مراتب، روابط درونی، روابط بیرونی، تعدد اعضا و خلاصه تمامی عناصر دیگر خانواده در گفتار او معین است و در عین حال از تاثیر محیط بین المللی، ارتباطات و گسترش فناوری و تحولات سیاسی جهانی نیز غفلت ندارد.

میرزا بابا مطهری نژاد در این مقاله نوشته اگر بیان او عوامانه نباشد مشکل میرحسین نیست، مشکل من و شماست که ما را با ادبیات پوپولیستی عادت داده اند، چهار سال با در اختیار داشتن رسانه ملی و تعداد کثیری مطبوعات که با رانت دولتی پابه عرصه وجود گذاشته اند، ما را آسیب پذیر کرده اند.

در ادامه این مقاله آمده می گویند موسوی شمرده و آرام سخن می گوید. شنونده را با شعار به جنب وجوش بدنی و هیجان های احساسی نمی کشاند. قدری فکر کنیم دوران آوازه گری و حذف عنصر ادراک از فرآیند ارتباط سپری شده است موسوی می خواهد تحرک اندیشه را جایگزین تحرک بدن کند تا دو کارکرده باشد هم مبارزه با فرهنگ پوپولیستی و هم ایفای وظیفه در نقش بیدار گر.

مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله آن روزنامه نوشته این واقعیت غیرقابل انکار است که اصلاحات به مفهوم مورد نظر مدعیان اصلاحات، «مرده» است و دیگر وجود خارجی ندارد. این واقعیت نه فقط با صراحت از سوی برخی مدعیان اصلاحات اعلام می شود، بلکه شواهد فراوان دیگری نیز به وضوح نشان می دهد مدعیان اصلاحات، مرگ اصلاحات را پذیرفته و به آن اذعان دارند. در این باره می توان به چند نمونه از میان انبوه شواهد ونمونه ها اشاره کرد.

حسین شریعتمداری در این مقاله نوشته انصراف آقای خاتمی از کاندیداتوری در حالی صورت گرفت که مدعیان اصلاحات با بوق و کرنا از رویکرد مردمی به ایشان خبر می دادند اما آقای خاتمی خیلی زودتر از آنچه انتظار می رفت خبر مرگ اصلاحات را باور کرد و هفته ها قبل از ورود موسوی به صحنه، در پی راه کار محترمانه و توجیه قابل ارائه ای برای پائین آمدن از این اسب بازنده بود و نهایتاً اعلام کاندیداتوری آقای مهندس موسوی فرصت مورد نظر را در اختیار آقای خاتمی گذاشت.

آفتاب یزد در سرمقاله خود از جناح راست پرسیده اگر آن قدر به پیروزی رییس جمهور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری آینده اطمینان دارند چرا چرا با خیال آسوده در کناری نمی‌نشینند تا در ۲۲ خـرداد، ‌مـردم بـرای هـمـیشه پرونده مدعیان اصلاح‌طلبی را ببندند؟ و چرا حالا که خاتمی هم که تهدید به ترورش کردید از صحنه خارج شده تمام شمشیرها را برای موسوی از رو بسته اید.

سردبیر آفتاب یزد به بررسی علل نومیدی جناح اصولگرا و هواداران دولت پرداخته نوشته شاید آن ها نسبت به اظهارات خود در خصوص خدمات بی‌سابقه چهار سال اخیر،‌ اطمینان دارند اما دچار این تردید شده‌اند که مردم نمی دانند این خدمات توسط چه کسی انجام شده است؛ درست مانند عده‌ای از سربازان آمریکایی در عراق و گروهی از دانشجویان در خارج از کشور که برای احمدی‌نژاد نامه نوشتند اما تصور می‌کردند احمدی نژاد رئیس جمهور عراق است و گروهی دیگر او را فلسطینی می‌دانستند.

سردبیر این روزنامه نوشته جناح راست اگر هم گمان می‌کند مردم از شناخت عامل اصلی این موفقیت‌ها عاجز هستند، به جای هتاکی علیه رقیب، برای رفع ابهام در این زمینه بکوشند در غیر این صورت، فحاشی و هتاکی به نامزدهای اصلاح طلب چه مستقیم و چه از راه تظاهر به حمایت از او، نتیجه‌ای بهتر از دوم خرداد ۷۶ برای فراکسیون دولتی اصولگرایان به بار نخواهد آورد.

عبدالله مومنی در مقاله ای در اعتماد از سوی دانش آموختگان نوشته در شرایطی که نگاه عده ای به انتخابات صرفاً ورود به مراکز قدرت و بهره مندی مستقیم و غیرمستقیم از مواهب آن باشد، طبیعی است که این عده در بزنگاه های حساس به راحتی اهداف و اصول را قربانی منصب و منفعت شخصی می کنند. چنین شیوه یی مسلماً برای هیچ فرد اصلاح طلب و دموکراسی خواهی زیبنده و قابل قبول نیست.

نویسنده اضافه کرده به دنبال طرحی برای زمینه سازی اصلاحات بنیادین بودیم ، که از این منظر اصلاحات با جابه جایی «این» با «آن» محقق نمی شود. تحقق اصلاحات محتاج وجود رهبری مصمم، شجاع و بصیر در پیوند با یک جنبش گسترده و سازمان یافته است که این طرح محقق نشد.

تبلیغات انتخاباتی

حسین انتظامی در سرمقاله روزنامه خبر نوشته هواداران دولت نسبت به هر اظهار وجود و حرکتی از جانب دستگاه های دیگر نظام فقط یک واکنش دارند، دولت تضعیف شده است.

رییس شورای سیاست گذاری خبر در این مقاله توجه داده که مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدا و سیما، دیوان عدالت و سازمان بازرسی موظف به متابعت از دولت نیستند و این درست است که کار مردمی و نوآوری دولت حمایت این دستگاه ها را در پی دارد، اما این جز الزامات قانونی آن ها نیست.

جعفر گلابی در مقاله ای در اعتماد نوشته رادیو و تلویزیون به عنوان بزرگ ترین رسانه کشور کمترین تلاشی در جهت انتخاباتی کردن فضا از خود بروز نمی دهند و تریبون های رسمی هم که دستی در کار آرایش اذهان مردم دارند بی علاقگی خاصی به این موضوع سرنوشت ساز نشان می دهند.

جالب این که می دانیم همین صدا و سیمای محترم و همین تریبون های پرصدا یکی دو هفته مانده به انتخابات چنان به تبلیغ شرکت مردم می پردازند و چنان در لزوم این شرکت داد سخن می دهند که گویی در عالم تکوین و هستی ناسوت هیچ حادثه یی مهم تر از انتخابات ایران نیست و عالم و آدم به آن چشم دوخته اند و شرکت ایرانیان در آن اوجب واجبات و افضل از نماز و... است.

نویسنده اعتماد سپس تاکید کرده انتخابات قایم باشک بازی نیست، یک عرضه واقعی کارساز و آزمون صادقانه روش های مدیریتی کشور است. کسانی که طالب این آگاهی عمومی نیستند و همه چیز را به روزهای پایانی انتخابات و نفس حضور مردم گره می زنند، خود به خود ادامه بسیاری از معضلات موجود را که هر کدام می تواند حرکت به سوی پیشرفت و توسعه حرکت کند، سبب می شوند. چرا باید رفتار اجتماعی بسیاری از مردم منفی و با اتلاف منابع و انرژی ها و فرصت همراه باشد و چرا مردم را وارد بازی نمی کنیم تا پشت روندهای اداره کشور قرار گیرند و امکان جهش هم فراهم شود؟

مهدی کرم پور در اعتماد نوشته روزهای پیش از انتخابات، روزهای جذابی است. مردم احساس به حساب آمدن دارند. تب پیشگویی ها و تحلیل های آبکی و پیشکی. تب تند هواداران و مخالفان. روزهای مبارزه با روزمرگی است، حتی اگر به روی خودت هم نیاوری. هیجان جمعی تحول. کاش یکی از کاندیداها بگوید که می خواهد قانون را اجرا کند. میثاق ملی را. همانی را که به رفراندوم قبول جمعی رسیده است. کاش کسی از تحول در جامعه خمیده بگوید. خارج از دور تسلسل تکرار.

به نوشته مقاله اعتماد اتفاق خجسته یی که دیگران هم باید اقتدا کنند. نامزدها منطق و برنامه و راهبردشان را بی سفسطه و اما و اگر برای اجرای قانون بگویند. برداشت شان را شفاف و بی پرده پوشی. ما هنوز هم دل مان اجرای قانون می خواهد. برای همه و یکسان.

فیض الله عرب سرخی در مقاله ای در اعتماد نوشته انتخابات در هر کشوری عرصه یی است که جریان های سیاسی با تفکرات مختلف برای نمایندگی خواست های بخشی از جامعه و گفتمان خود در آن حضور می یابند. در کشور ما اما این امر هنوز به تکامل خود نرسیده و رقابت های انتخاباتی در فضایی عادلانه صورت نمی گیرد. معمولاً یک جریان سیاسی همه ابزارها و اهرم های موثر در برگزاری انتخابات اعم از دستگاه های اجرایی و نظارتی و ابزار تبلیغاتی تاثیرگذار را در اختیار دارد، لذا فرض را بر این می گذارند که هیچ جایی حتی برای اظهارنظر سایرین لازم نیست.

نویسنده اصلاح طلب مقاله اعتماد اظهار عقیده کرده که اصلاح طلبان و نامزدهای آنان فعلاً و در این شرایط امکانی جز قانون و افکار عمومی ندارند و اگر بر سر راه آنان مانعی ایجاد شود باید با اتکا به قانون و کمک طلبیدن از افکار عمومی، متصدیان برگزاری انتخابات را به تمکین از قانون وادار کنند؛ کاری که در گذشته هم هر جا مورد توجه قرار گرفت نتیجه بخش بود.

محمود فراهانی در گزارشی در صدای عدالت خبر داده که -دولت نامه ای با سر برگ نهاد ریاست جمهوری و امضای پرویز داوودی، معاون اول رییس جمهور کرد که در آن، یک مصوبه داخلی دولت را تصمیم شورای پول و اعتبار خوانده در حالی که شورای پول و اعتبار که توسط رییس جمهور منحل شد و با اصرار مجلس و تصمیم مجمع تشخیص مصلحت ناگزیرست آن را به دوباره دایر کند یک مرکز سیاست گذاری در بانک مرکزی است و معاون اول رییس جمهور در آن نقشی ندارد. ‏

گزارشگر این روزنامه با تشریح بی قانونی موجود در نامه ای که به غلط شورای پول و اعتبار خوانده شده آن را به سان شیر بی یال و دمی خوانده که تنها صورتکی از اجرای قانون را به نمایش گذاشته است.

چهار بانک آمریکایی در راه ایران عنوان گزارش اصلی روزنامه جام جم است که نوشته انگار آمریکایی‌ها در این اوضاع و احوال بی‌ثباتی اقتصادی جهان، سرانجام به این نتیجه رسیده‌اند که ایران مکان امنی برای سرمایه‌گذاری باید باشد، چراکه بعد از درخواست دیروز شرکت‌های آمریکایی از سایپا، خبر می‌رسد ۴ بانک آمریکایی تقاضای افتتاح شعبه در ایران را دارند.

به گزارش خبرنگار جام جم که نام دو تا از این چهار موسسه مالی آمریکائی را هم ذکر کرده آن ها حدود ۲۰ روز پیش تقاضائی به بانک مرکزی داده و تعیین کرده اند که می خواهند ابتدا در مناطق آزاد یا یکی از شهرهای ایران شعبه دایر کنند و بعد از یک سال و نیم شعب بانک در تهران و ۵ شهر بزرگ ایران تاسیس شود.

علیرضا بهداد در گزارشی در اعتماد سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی؛ و میرحسین موسوی را نقل کرده که در مناسبت های مختلف پرسیده اند ۲۷۰ میلیارد دلار پول نفت در چهار سال گذشته کجا هزینه شد و صرف چه چیزی شد؟

گزارشگر اعتماد در پی پاسخ این سئوال اول به بهارستان رفته "پیرمرد سیاه چرده یی روبه روی در شمالی ایستاده، دنبال نماینده اراک می گردد. علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری آنجا بود . می پرسد "پدرجان اینجا چه می کنی؟ چه می خواهی؟» مرد جواب می دهد- دنبال نماینده اراک هستم. - کارت چیست؟ -پول می خواهم، سه روز است هیچی نخورده ام.

در ادامه گزارش اعتماد آمده یوسف نژاد ۱۰ هزار تومان به پیرمرد می دهد و من هم مبلغی، پیرمرد هر دویمان را دعا می کند. تازه می فهمم رئیس جمهور چه حس و حالی دارد وقتی به محله های فقیرنشین در سفرهای استانی سرک می کشد. مستضعفین حق دارند او را دوست بدارند و برای بقایش هر کاری کنند. از نماینده ساری که مخبر کمیسیون صنایع و معادن است می پرسم شما خبر دارید پول نفت چه شد؟ پیرمرد رفته است. می گوید خودت دیدی نه دست من بود نه دست آن پیرمرد. احتمالاً خرج پول کاغذ روزنامه شما شده است.

 

بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران

بی بی سی:يكشنبه 30 فروردين 1388(19 آوريل 2009)

آفتاب یزد با تیتر "اگر جامعه را به حال خود بگذارند پر از شادي و دوستي مي‌شود" نظرات تازه میرحسین موسوی نامزد انتخابات ریاست جمهوری را منعکس کرده، ابرار سخن محمود احمدی نژاد را که گفته "آماده مشارکت گسترده در مدیریت جهانی هستیم" و اعتماد به نقل از زهرا رهنورد همسر نخست وزیر دوران جنگ در تیتر اصلی خود نوشته "باید از انتخاب مردم دفاع کرد".

روزنامه های جمهوری اسلامی، رسالت و صدای عدالت رژه ارتش را تیتر اصلی خود قرار داده و نوشته اند "ارتش اقتدار خود را به نمایش گذاشت".

سرمایه در عنوان اصلی خود از قول هوگو چاوز خطاب به باراک اوباما نوشته "می خواهم دوست شما باشم"، کیهان به نقل از گزارش النهار تیتر اول خود را به "همکاری موساد با القاعده لو رفت" اختصاص داده است. مردم سالاری از قول نماینده ویژه اوباما نوشته "با متکی گپ کوتاهی داشتیم".

"رونق بازار با رقابت قيمت ها" عنوان اصلی ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی است و جام جم "اخطار بانک مرکزی به موسسات اعتباری بدون مجوز" را در صدر عنوان های خبری خود آورده است. دنیای اقتصاد "پيشنهاد ايجاد تلويزيون خصوصي" را تیتر اول خود قرار داده است.

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد پیرامون طرح حقوق شهروندی مهدی کروبی نامزد ریاست جمهوری آینده نوشته اصلاح قانون اساسی به صورت تابو در آمده در حالی که همه هم مي دانند با گذشت 20 سال از آخرين اصلاحات انجام شده در آن باز هم نيازمند به روز شدن است، به ويژه در زمينه رفع تعارضات و نيز موضوعاتي از قبيل حدود و اختيارات شوراها و اختيارات منطقه يي، اصل 44 و لغو انحصار رسانه شنيد اري و ديداري.

به نوشته این روزنامه نگار اصلاح طلب قرار نيست اين کار بلافاصله پس از رئيس جمهور شدن اجرا شود، زيرا از يک سو در اختيار شخص رئيس جمهور نيست و از سوي ديگر با مقاومت هم مواجه مي شود. اما بودن چنين شعارهايي از يک سو معرف گرايش نامزد رياست جمهوري است که آشنايي با اين گرايش بسيار مهم بوده و هر راي دهنده يي علاقه مند است از آن مطلع باشد و از سوي ديگر نفس بيان آن، به ويژه از منظر نامزد رياست جمهوري مي تواند به فضاسازي مناسب براي ارتقاي سطح مطالبات و انديشه سياسي جامعه منجر شود.

موسی غنی‌نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به این که موسوی و کروبی دو کاندیدای انتخابات رياست‌جمهوري موضوع بسیار مهم تلویزیون خصوصی را به عنوان شعار انتخاباتی مطرح ساخته‌اند نوشته جذابیت چاره‌ناپذیر تلویزیون و خلاء ناشی از فقدان رسانه‌های خصوصی ملی موجب روی آوردن مردم به رسانه‌های بیگانه شده است. معضلات این پدیده از چشم تیز بین هیچ ناظری پوشیده نیست. واضح است که راه مقابله با این معضل بگیر و ببند سخت‌افزاری نیست، بلکه صرفا با تکیه بر رسانه‌های مستقل خصوصی است که می‌توان در عرصه رقابت این معضل را بر طرف ساخت.

دکتر غنی نزاد به عنوان مثال به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی بیش از سه سال است که ابلاغ شده، اما هیچ گام جدی در جهت اجرای آنها بر داشته نشده و نمی توان انتظار داشت که رسانه انحصاری موجود به روشن کردن آن نزد افکار عمومی بپردازند؛ اما اگر تلویزیون‌های خصوصی وجود داشتند می‌شد مردم را نسبت به این معضلات هوشیار و حساس کرد.

صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته جامعه روحانيت مبارز که می بایست به طور خود به خودی از محمود احمدي نژاد حمايت کند در اثر تجربه ناخوشايندي که وی از خود بر جاي گذاشته است و موج نارضايتي در افکار عمومي از عملکرد غير مدبرانه دولت به جای فعلی رسیده که اعلام داشت مصداقی معرفی نخواهد کرد.

به نوشته صدای عدالت جامعه روحانيت مبارز در آخرين جلسه انتخاباتي که در اواخر هفته گذشته برگزار کرد، کانديداتوري احمدي نژاد را به راي گذاشت اما احمدي نژاد نتوانست راي لازم را به دست آورد ولي در عين حال راي گيري استمزاجي از اعضا نشان داد که اکثريت مطلق جامعه روحانيت مبارز به کانديداتوري ميرحسين موسوي تمايل دارند که به دلیل تعلق نخست وزیر دوران جنگ به جناح چپ تصمیم گرفته شد که جامعه از هیچ نامزدی حمایت نکند.

در گزارشی طنزگونه در اعتماد آمده سيب زميني هاي رايگان که سوژه انبوهي از بحث هاي درون تاکسي، ميهماني هاي خانوادگي و پيامک هاي تلفني طي هفته هاي اخير بوده کم کم دارد جذابيت خود را از دست مي دهد. شهرونداني که اين سيب زميني ها را دريافت کرده اند احتمالاً يا تاکنون آنها را طبخ کرده يا بر اثر شايعاتي که پيرامون فاسد بودن سيب زميني ها منتشر شده، قيد استفاده از آن را زده اند.

اعتماد از قول شاهدان عيني نوشته در زمان سفر انتخاباتي محمد خاتمي به شيراز، کاميون هاي حاوي سيب زميني در شهر استقرار يافتند و به فاصله کوتاهي پس از سخنراني وي دست به توزيع سيب زميني ها زدند. اقدام هايي از اين دست اصلاح طلبان را نسبت به نيت دولت در عرضه سيب زميني هاي رايگان ميان مردم بسيار بدبين کرد.

در ادامه این گزارش آمده گرچه سرانجام وزير جهاد کشاورزي مانند ديگر دولتمردان از اساس هرگونه هدف سياسي از اين اقدام را تکذيب کند ولي به نظر مي رسد اين ماجرا با هر هدفي که انجام شده دستاوردي براي دولت به همراه نداشته است.

کیهان در سرمقاله خود به شدت به آمریکا و رییس جمهور اوباما حمله کرده و نوشته جامعه جهانی که اوباما از آن نام می برد، جهان بی عدالتی و عرصه پایمال شدن حقوق انسانهاست. مادامی که حقوق ملت ها محترم شمرده نشود و مبانی آزادی و استقلال آنان ارج گذاشته نشود و قدرتهای جهانی و نظام حاکم بر آن تنها در پی منافع خود باشند، پیوستن به این نظام چیزی جز خسران در پی نخواهد داشت.

سرمقاله کیهان به نقل از رهبر جمهوری اسلامی بازگشت ایران به نظم جهانی را جاهلانه و غیرمنطقی نوشته و اضافه کرده تیرهای اوباما یکی یکی به سنگ می خورد چرا که حرفهای او همان حرفهای بوش است با این فرق که بوش می خواست حرفش را با توپ و تشر بزند، اما به قول تحلیل گر روزنامه آمریکایی "سالت لیک تریبیون" لحن حرفهای اوباما پوشیده تر بوده و با ظرافت ادا می شود؛ "به گوش ایرانی ها، اوباما طنین یک بوش با ادب و نزاکت را دارد."

مدیر روزنامه کیهان در یادداشتی اجلاس جهانی دوربان 2 را یک توطئه برای جا انداختن ان جی او ها خوانده و نوشته در این اجلاس بر خلاف اجلاس دوربان یک که اسرائیل را محکوم کرد قرارست با دعوت نکردن از فلسطینی ها، مقاومت فلسطین محکوم شود.

حسین شریعتمداری در این یادداشت با اشاره به خیری که وزیر خارجه اعلام داشته و نشان می دهد که رییس جمهور ایران قصد دارد در اجلاس دوربان شرکت کند به محمود احمدی نژاد توصیه کرده از شرکت در آن اجلاس خودداری کند و پرسیده آیا مصلحت اندیشی و دورنگری حکم نمی کند که جناب آقای دکتر احمدی نژاد از حضور در این اجلاس که دام خطرناکی به نظر می رسد، اجتناب کند.

به نظر این یادداشت مواضع ضد صهیونیستی احمدی نژاد در افکار عمومی جهانیان تاثیر مثبتی داشته و دارد، و بعید نیست یکی از اهداف اصلی در گستردن این دام خطرناک، انتقام از ایشان باشد و با حضور وی بیانیه ای صادر شود که در آن هولوکاست تاییده شده، رژیم صهیونیستی از جنایات وحشیانه تبرئه شده و مقاومت مردم مظلوم فلسطین محکوم شده باشد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته دولت ضمن آنكه خود را از نخبگان جامعه مي‌داند براي خويش، عنوان "علمي‌ترين دولت" را برگزيده است و سرعت تصميم‌گيريش به ادعاي مشاور رئيس جمهور، چند هزار برابر دولت‌هاي پيشين است اما معلوم نیست چرا حتي در يك دوره 3.5 ساله، موفق نشده طرح رایانه ای کردن انتخابات را به اجرا بگذارد.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد اگر سرعت تصميم‌گيري دولت همان باشد كه مشاور رئيس جمهور گفته باشد و اگر اعتماد شوراي نگهبان به رئيس دولت، هنوز در همان حدي باشد كه طرح آن موجب اعتراض شديد رقيب احمد‌ي نژاد در انتخابات 22 خرداد شد، فرصت باقيمانده تا انتخابات، زمان كافي براي تبديل انتخابات از روش سنتي به روشي است كه شايسته »علمي‌ترين دولت« ايران باشد!

آفتاب یزد در گزارشی آمار ارائه شده درباره تعداد مسافران نوروزی را به نقد کشیده و نوشته درحالي كه طبق آمار اعلام شده ازسوي ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي، مجموع ظرفيت شب اقامت كشور در ‌‌روز تعطيلات نوروز با احتساب هتل ها، هتل آپارتمان ها، مسافرخانه ها، مدارس تجهيز شده ، كمپ ها ‌22ميليون و 851 هزارنفر بوده است، سوال اينجاست كه به چه ترتيب در اين ظرفيت 22 ميليون ‌نفري، 42 ميليون نفر شب اقامت داشته‌اند و اين شكل از اقامت چطور رضايت 85 درصدي مردم را هم به ‌دنبال داشته است.

در ادامه این گزارش اظهارات یک مقام دولتی نقل شده که گفته بقيه همين مردمي هستند كه كنار خيابان ها و جاده ها چادر زده و خوابيدند. همین مقام رقم 99 میلیون سفر- مسافر را درست دانسته و گفته احتمال دارد یک خانواده به پنج استان رفته باشد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۳۱ فروردین

بی بی سی:دوشنبه 31 فروردين 1388(20 آوريل 2009)

اعتماد تیتر اول خود را به " پيشنهاد تاکتيک انتخاباتي اصلاح طلبان" اختصاص داده که عنوان مصاحبه ای است با محمد علی نجفی وزیر سابق آموزش و پرورش ابرار از قول رییس جمهور احمدی نژاد در عنوان اصلی خود نوشته "نباید قیم مابانه خود را به جوانان تحمیل کرد"، رسالت تیتر اول خود را از زبان همین مقام به "چهره جامعه باید از ارادل و اوباش پاک شود" اختصاص داده صدای عدالت از قول میرحسین موسوی نوشته "جامعه آماده ایجاد یک موج است" و مردم سالاری پیش بینی کرده که "در انتخابات همه نشانه ها حاکی از پیشتازی میرحسین است".

روزنامه ایران در عنوان اول خود خبر داده "حقوق بازنشستگان حداقل سیصد و پنجاه هزار تومان شد"، دنیای اقتصاد از "تابستان داغ خصوصی سازی" خبر داده و روزنامه خبر از "استتار مدیران پروازی در ساختمان های بی تابلو" نوشته است. "نامه لاریجانی به جنتی" هم عنوان اول روزنامه سرمایه است.

"شمارش معکوس برای سرنگونی مبارک آغاز شد" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است که از قول یک روزنامه خارجی نقل شده چنان که "ایران حق دارد حرف های اوباما را باور نکند" هم تیتر کیهان است که از قول بوستون گلوب روزنامه آمریکائی نقل شده است.

يدالله اسلامي در مقاله ای در اعتماد با عنوان "اصلاح طلبان زمان ندارند" نوشته يکي از اهداف مهمي که اصلاح طلبان براي حضور در انتخابات دنبال مي کنند موضوع تغيير شرايط موجود کشور است، برای همین باید شعارها و برنامه های روشني مطرح شود و از طرح مباحث کلي اجتناب کنند چرا که اهداف و برنامه هاي کلي نظير قانونمداري و عدالت خواهي را همه گروه هاي سياسي و همه نامزدها به طور طبيعي مطرح مي کنند.

به نوشته مدیر روزنامه توقیف شده فتح هنوز در فضاي عمومي کشور آن خيزش عمومي براي ورود به مرحله انتخابات به وجود نیامده و با آنکه فرصت کوتاهي تا زمان برگزاري انتخابات باقي مانده است نوعي ابهام و سرگرداني در جامعه وجود دارد..
مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته در آستانه انتخابات سخنان سخنگوي شوراي نگهبان مبني بر اين که زنان هيچ ممنوعيتي براي ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري ندارند باعث شد فعالان جنبش زنان موضع گيري کنند و به نظر مي رسد در آينده اي نزديک کانديداهاي اصلاح طلب هم در اين خصوص مجبور به اعلام موضع شوند.

به نوشته این مقاله از آن جا که اصلاحات، جنبشي در ساحت قدرت بود هميشه خود را ملزم به رعايت قواعد عرصه سياست مي دانست و در بسياري موارد اين رعايت قواعد در جهت تعديل حرکت جنبش اصلاحي بود نظير رعايت و تامين آزادي هاي مصرح در قانون، اما جنبش زنان نه براي اجراي دقيق قوانين و برابري در مقابل قانون بلکه براي برابري در قانون تلاش کرده و مي کند .در واقع آنان بر اين باورند که نابرابري جامه قانون به تن کرده و از اين طريق مخالفان ، تضييع حقوق آنان را کاملا مشروع مي دانند.

صدای عدالت در سرمقاله امروز خود در پاسخ روزنامه های هوادار دولت نوشته آيا وقتي دوران يک رئيس جمهوري در حال پايان يافتن است، تشکل ها و جريانات سياسي درباره اينکه چه کسي رييس جمهور بعدي باشد، اجازه ابراز نظر ندارند؟ البته که اجازه ابراز نظر دارند و حتي مي توانند در مورد رئيس جمهور فعلي ابراز نظر کنند و از اين حق برخوردارند که کانديداي مورد حمايت شان را ولو شخصي غير از احمدي نژاد باشد را تعيين کنند.

به نوشته این سرمفاله تشکل هاي روحاني چون جامعه روحانيت و فقهاي قم در کنار ساير نگراني هاي موجود از جمله مشکلات عجيب اقتصادي و نابودي ۳۰۰ ميليارد دلار پول نفت، يک نگراني جدي ديگري هم دارند آن هم بي توجهي- عمدي يا غير عمدي- محمود احمدي نژاد به نهاد روحانيت است. به عبارت روشن‎ ‎تر اکنون نهاد روحانيت کشور از هر جناحي شيوه برخورد و تعامل دولت محمود احمدي نژاد را با خود نمي پسندند و در پاره يي موارد احساس بي احترامي مي کنند.

سرمقاله صدای عدالت برای نشان دادن مخالفت روحانیت با احمدی نژاد حضور وی را در دانشگاه امام صادق مثال زده که آيت الله مهدوي کني حاضر به استقبال وی نشده ، و هيچ کدام از فقها و روحانيون بلند پايه قم و مشهد هم حاضر به ملاقات با احمدي نژاد نيستند، زماني که وی به ديدار آيت الله جوادي آملي رفت و از هاله نور دور سرش در نيويورک سخن گفت این روحانی با ذکر يک ضرب المثل قديمي و ساده به او يادآوري کرد از اينگونه قداست نمائی ها دوري کند.

صدای عدالت فاش کرده از همه مهم تر پيامي است که آيت الله واعظ طبسي توليت آستان قدس به نمايندگي از روحانيت به مقامات عاليرتبه رسانده است.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته تولیدکنندگان روزهای سختی را می‌گذرانند. سوای کارخانجاتی که تولید خود را یکسره متوقف کرده‌اند، اغلب واحدهای فعال با ظرفیت‌های اندک، و لاجرم با هزینه‌های تمام شده بالا، فعالیت می‌کنند و در کار خرج و دخل خود مانده‌اند. ناتوانی بانک‌ها در تامین مالی تولید، همراه با افزایش مداوم هزینه‌ها و دشواری فروش ناشی از کسادی بازارها و رقابت بی‌امان خارجی، بنگاه‌های تولیدی را به شدت دچار کمبود نقدینگی ساخته و حتی تامین مواد اولیه کافی برای بسیاری از آنها غیرممکن شده است.

به نوشته فرخ قبادی در این مقاله این شرایط دشوار، قبل از آن که به مراحل حاد و بحرانی‌تر برسد و در حرکت‌هايی نظیر تجمع اخیر دامداران در مقابل مجلس شورای اسلامی تبلور یابد، اغلب به صورت شکوه‌های خصوصی، گزارش‌های کتبی و دادخواهی‌های گروهی و صنفی به اتاق‌های بازرگانی منعکس می‌شود.

روزنامه اقتصادی سرمایه در سرمقاله خود با اشاره به آمار جذب سرمایه گذاری خارجی به ایران نوشته ورود سرمایه های خارجی به کشور تابع چند فاکتور اساسی است. نخست امنیت سرمایه گذاری در اولویت است زیرا سرمایه فراری است و به جایی می رود که احساس امنیت کند در حالی که ایران جزء کشورهای پرخطر محسوب می شود. در تمام دنیا کشورهایی که دارای سیاست خارجی پرتنش هستند در جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار ناموفق عمل می کنند.

به نوشته علی ماجدی در سرمقاله سرمایه نکته موثر دیگر در جذب سرمایه خارجی قوانین و مقررات سهل و ساده است. مقایسه قوانین و مقررات ایران با قوانین و مقررات کشورهای هم طراز مانند ترکیه، عربستان نشان می دهد قوانین ما از جذابیت کمتری برخوردار است و نکته دیگر میزان سودآوری سرمایه گذاری هاست و اینکه تا حدی سودآوری سرمایه های جذب شده تضمین شده است که باز در ایران زیاد نیست.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به دیدار نماینده ويژه دولت آمریکا در امور افغانستان و پاکستان با وزیرخارجه ایران اعتراض کرده و نوشته در اجلاس توکیو آنچه نماينده آمريكا را خوشحال كرده عدم تعرض وزيرخارجه جمهوري اسلامي به عملكرد آمريكا در پاكستان است درحالي كه آن اجلاس درست همان نقطه اي بود كه آقاي متکی مي بايست شديدترين اعتراضات را به سياست اشغالگرانه آمريكا در منطقه بعمل مي آورد و آمريكا را به عنوان عامل اصلي بي ثباتي در پاكستان و كل منطقه به محاكمه مي كشيد.

به نظر این روزنامه در سال جديد بعد از موضعگيري هاي ضد ايراني اوباما و دروغهاي او درباره ايجاد تغيير در سياست آمريكا نسبت به ايران، سياست اعلام شده و قطعي جمهوري اسلامي بي اعتنائي مطلق به آمريكاست چرا وزير امور خارجه كه بايد مجري اصلي اين سياست باشد برخلاف آن عمل مي كند، چرا معاون وزير امورخارجه در هلند با هيات آمريكائي ديدار كرد چرا بعضي مقامات بلندپايه ايران در مصاحبه ها و اظهاراتشان برخلاف سياست قطعي نظام عمل مي كنند.

این روزنامه در پایان پرسیده در وزارت خارجه چه خبر است كه هر روز يكي از عناصر اصلي آن اينگونه به جدول مي زند وقتي متوليان سياست خارجي كشور خارج از چارچوب هاي تعيين شده درخصوص برخورد با كشورهاي خارجي عمل كنند از ديگران چه توقعي مي توان داشت.

اعتماد در گزارشی نوشته در حالي که نمایندگان مجلس چشم انتظار گزارش ميزان اجراي برنامه چهارم توسعه توسط دولت هستند، محمود احمدي نژاد دستور داده اين گزارش با مهر محرمانه به بهارستان داده شود تا مردم در جريان جزييات آن قرار نگيرند. کاری که بسياري از کارشناسان اقتصادي و نمايندگان مجلس آن را "قانون گريزي" خوانده اند.
به نوشته اعتماد پيش از اين تصور مي شد دولت هنوز گزارش ميزان اجراي برنامه چهارم توسعه را به مجلس نداده اما ديروز باهنر به يکباره خبر داد اين گزارش به صورت گزينشي دست برخي از نمايندگان رسيده اما روي آن مهر طبقه بندي شده خورده تا نتوان آن را به اطلاع مردم رساند. باهنر ديروز به احمدي نژاد هشدار داد اين اقدام دولت متبوع وي غيرقانوني است. اين پيشدستي دولت در مورد نحوه اطلاع رساني گزارش فوق در شرايطي است که هنوز تبعات منفي قرائت گزارش تخلفات کابينه احمدي نژاد در بودجه ۸۶ ادامه دارد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه اول اردیبهشت

بی بی سی:سه شنبه 1 اردیبهشت 1388(21 آوريل 2009)

آفتاب یزد با تیتر " اوباما هم راه بوش را مي‌رود به گزارش سخنرانی رییس جمهور در اجلاس دوربان 2 پرداخته و اعتماد با عنوان "سخنراني جنجالي احمدي نژاد در ژنو" همان را آورده و ابرار این تیتر را برای همان سخنرانی برگزیده "نامه اى درباره راهكارهاى حل بحران اقتصادى جهان تهيه كرده ام " جام جم در تیتر اول خود در کنار عکسی از محمود احمدی نژاد نوشته است: "مرد اول ژنو."

روزنامه جمهوری اسلامی این تیتر را برای گزارش اصلی خود برگزیده "صهیونیسم جهانی و حامیانش بزرگ ترین تهدید جهانی هستند"، رسالت با تیتر "خشن ترین نژاد پرستان به بهانه هولوکاست فلسطین را اشغال کرده اند" همان گزارش را در صدر اخبار خود منعکس کرده ، روزنامه سرمایه هم در تیتر اول خود نوشته "خروج اعتراضی چهل دپیلومات غربی"، کیهان جمله "استقبال از احمدی نژاد، نفرت از اسرائیل نژاد پرست" را در عنوان اول خود آورده است.

مردم سالاری از قول میرحسین موسوی نوشته "گاه ماجراجویی در سیاست خارجی مصرف داخلی دارد."

حیات نو در تیتر اول خود خبر داده با وجود ابتلاى ده‌ها هزار نفر "وزارت بهداشت شيوع بيمارى تب مالت را نپذيرفت" صدای عدالت "دولت و جرم تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی" را عنوان گزارش اصلی خود قرار داده است.

"زمان اوج‌‌گيري تقاضاي مسكن" تیتر اصلی روزنامه دنیای اقتصاد است و "خواب رقیبان برای ناطق نوری" تیتر روزنامه خبر.

سجاد سالک در مقاله ای در اعتماد نوشته از زمان جدايي روحانيون اصلاح طلب از جامعه روحانيت مبارز، اين تشکل سياسي هيچ گاه در درون خود اختلاف نظري به شدت آنچه اينک وجود دارد را تجربه نکرده است. شکاف در سنتي ترين تشکل سياسي جناح محافظه کار به حد غيرقابل انکاري رسيده و باعث شده جلسات اخير جامعه روحانيت مبارز بي نتيجه پايان يابد. موضوع اختلاف بحث داغ اين روزها يعني انتخابات و حمايت يا عدم حمايت از محمود احمدي نژاد است.

به نوشته این کارشناس مسائل داخلی معلوم نيست دو هفته مانده به زمان ثبت نام و در حالي که تا به حال هيچ کانديداي اصولگرايي براي حضور در صحنه اعلام آمادگي نکرده، تعلل اصولگرايان به چه منظور است و اينها منتظر چه تغييري در آرايش انتخاباتي نشسته اند. تعلل اصولگرايان و موکول کردن نظر نهايي به تحولات روزهاي پاياني نشان مي دهد بايد منتظر اتفاقي ويژه در آرايش انتخاباتي باشيم.

محمد صدر در مقاله ای در اعتماد به انتقاد از سیاست خارجی دولت احمدی نژاد پرداخته و نوشته اولين ويژگي اين دوران در عرصه سياست خارجي را بايد نگاه غيرعلمي به سياست خارجي دانست. ويژگي هايي که در سياست خارجي دولت آقاي احمدي نژاد وجود دارد مثل همان اولین سفر به سازمان ملل است . رئيس دولت نهم در حالي که بيشتر مسوولان و کارشناسان وزارت امور خارجه به ايشان گفته بودند در دانشگاه کلمبيا حاضر نشوند به آنجا رفت و سخنراني کرد. در آن زمان بررسي ها نشان مي داد در آنجا رئيس جمهور ايران مورد توهين قرار خواهد گرفت.

به نوشته معاون سابق وزارت خارجه نگاه غيرعلمي نتايج ديگري هم دارد و آن مسووليت جهاني براي خود قائل بودن است. به عنوان نمونه ايشان در سخنان شان بشارت مي دهند دنيا در حال تغيير است و به زودي اتفاقات مهمي خواهد افتاد و بلافاصله بعد از اين مي گويد ما بايد براي دنيا فکر کنيم. در همين چارچوب نيز به رئيس جمهور امريکا و خانم مرکل نامه يي با مضمون هدايت فرستاده مي شود. اگر شما به متن آن نامه ها نگاه کنيد، مي بينيد محتوايش قرابتي با مسائل علمي سياست خارجي نداردو نشانه عدم شناخت محيط بين المللي و عدم استفاده از کار کارشناسي خبرگان سياست خارجي است.

بي اثر دانستن قطعنامه هایی که اثرشان به مرور زمان در اقتصاد کشور ديده شده و انتقال پرونده هسته ای به شورای امنیت که قرار بود قطعنامه ای در آن جا صادر نشود که شد و به کار بردن ادبيات غيرديپلماتيک و سیاست تهاجمی از دیگر انتقادهای محمد صدر به سیاسیت خارجی دولت فعلی است.

هرمیداس باوند در مقاله ای در اعتماد نوشته اين طور ادعا مي شود که براي حل مسائل عراق و افغانستان امکان همکاري با ايران وجود دارد که نمونه اخير آن در اجلاس لاهه براي بررسي مسائل افغانستان را مي توان مشاهده کرد اما. به طور کلي اگر راندمان سياست خارجي آقاي احمدي نژاد را بررسي کنيم، سياست خارجي است که با نارسايي و نابساماني روبه رو بوده و منافع ملي همواره فداي موضع گيري هاي غيرکارشناسي شده است.

این استاد دانشگاه در مقاله اعتماد اشاره کرده در مورد مساله تکنولوژي هسته يي نيز من معتقدم حل آن به نفع کشور است براي اينکه مصلحت در آن است که با يک گفت و گوي سازنده هر دو طرف ايران و ايالات متحده امريکا تعديلاتي را در مواضع خود انجام دهند. براي اينکه اين مذاکرات به نتيجه مورد قبول هر دو طرف منتهي شود، مي توان از عرصه هايي که امکان تفاهم به صورت نسبي وجود دارد مانند مساله افغانستان و تا حدودي عراق استفاده کرد.

امير دبيري مهر در سرمقاله صدای عدالت با عنوان تفاوت شهروند ايراني با شهروند آمريکايي به پرونده رکسانا صابری خبرنگار آمریکائی اشاره کرده و نوشتهاز روز نخستيني که خانم صابري دچار اين گرفتاري شده تمام دستگاه تبليغاتي، ديپلماسي و رسانه‌اي آمريکا با تمام توان و امکانات در حمايت از خانم صابري فعال شده اند. حجم اين فشارها به حدي است که رئيس‌جمهور ايران نيز از موضع دفاع از حقوق خانم صابري وارد ماجرا شده و خواستار تامين حقوق نام‌برده مي‌شود.

به نوشته سرمقاله صدای عدالت چند سال قبل که يک تاجر ايراني مقيم آلمان به اتهام کمک به ايران براي دستيابي به تجهيزات هسته‌اي در آلمان بازداشت و 18 ماه در زندان‌هاي اين کشور تحت بدترين شرايط به سر برد آن‌چه که بيشتر از هر چيزي این شهروند ایران و ايرانيان را آزرده مي‌سازد انفعال و بي‌تفاوتي و بي‌تحرکي دستگاه ديپلماسي و تبليغاتي کشور است که نتوانست از اين مسئله کوچکترين تاثيري بر روند پرونده بگذارد.

به نوشته این مقاله امروز در وضعيتي هستيم که ضعيف‌ترين و بي‌ريشه‌ترين کشورها نيز به خود اجازه مي‌دهند به شهروندان ايراني توهين کرده و حقوق اوليه آن‌ها را تضييع کنند زيرا از بايت واکنش‌هاي جدي دولت ايران هيچ نگراني به خود راه نمي‌دهند. اميدوارم اين سکانس دل‌آزار زودتر پايان يابد.

کیهان در سرمقاله خود نوشته سپاه در دهه سوم انقلاب اسلامی نقش کلیدی در بر هم خوردن توطئه های داخلی علیه انقلاب داشت و در همان حال با اقتدار، مرزهای ایران در غرب و شرق کشور- علیرغم وجود نزدیک به 200هزار نیروی نظامی و نیز حدود 200 هزار نیروی امنیتی آمریکا در آن کشورها- را با اتخاذ روش های بدیع امن گردانید و این امنیت آرام آرام به درون مرزهای دو کشور همسایه منتقل شد.

به نوشته کیهان با همین ترتیب بود که مردم با برخورداری از امنیت نسبی تا حد زیادی توانستند دولت های مورد نظر خود را در کابل و بغداد بر سر کار آورند.

روزنامه آفتاب یزد در سرمقاله خود در جواب یک رسانه هوادار دولت که تلاش مجلس برای افزایش اختیارات رییس آن قوه را دیکتاتوری پارلمانی خوانده نوشته اگر قانوني كه به تاييد 180 نماينده مجلس رسيده است، ديكتاتوري باشد براي برخي رفتارهاي ديگر چه نامي بايد برگزيد؟ مثلاً ايستادگي دولت در برابر مصوبه مجلس و مجمع تشخيص مصلحت نظام و عدم احياي شوراهاي منحل شده، شايسته چه عنواني است؟

سردبیر این روزنامه پرسیده انتظار از مجلس براي تصويب بي‌چون و چراي بودجه پيشنهادي دولت را چه مي‌توان ناميد؟ اگر پافشاري نمايندگان مجلس بر تقويت جايگاه رئيس قوه مقننه و تحكيم موقعيت او براي اجراي اصل 138 قانون اساسي را بتوان "ديكتاتوري" ناميد پافشاري دولتي‌ها براي »انحصار قدرت در دولت و رئيس‌جمهور« و بي‌تابي آنها در برابر بعضي تذكرات مشفقانه نسبت به تصميمات يك جانبه دولت چه نام دارد؟

سردبیر آفتاب یزد نوشته هنوز واكنش يك مشاور رئيس جمهور بـه تـذكـر دلـسـوزانـه رئيس قوه قضائيه در خصوص »كثرت تغييرات مديريتي« فراموش نشده است. آيا اينكه يك مقام دست چندم دولتي از رئيس قوه‌قضائيه بخواهد »حرف خود را پس بگيرد تا بر اختيارات رئيس‌جمهور خدشه‌اي وارد نشود«‌به »ديكتاتوري« نزديك‌تر استيا تصويب قانون براي تبيين اختيارات كسي كه اگر از حوزه وظايف خود خارج شود به راحتي قابل بركناري توسط نمايندگان مجلس است؟

اعتماد در مورد حذف کنکور که قانون آن به تصویب مجلس رسید گزارشی تهیه کرده که نشان می دهد به جز رییس کمیسون آموزش و پرورش مجلس دیگر مسوولان و کارشناسان با این فکر مخالفند چنان که برخي کارشناسان مسائل آموزشي که از جمله منتقدان سياست هاي دولت به شمار مي روند در مقام حمايت از مواضع علي احمدي برآمدند و همچون او از غيراجرايي بودن، ناعادلانه بودن و سياسي بودن اين قانون سخن گفتند.

به نوشته اعتماد شیرزاد عبداللهي کارشناس آموزش و پرورش گفته قانون حذف کنکور فقط انتقال کنکور از وزارت علوم به آموزش و پرورش است. به جاي آنکه يک کنکور تستي چهارساعته برگزار شود، کنکورهاي متعددي در مدارس برگزار مي شود که همه بدي ها و تبعات قبل را دارد، با اين تفاوت که طولاني تر هم هست و کلاس هاي درس دبيرستان را تبديل به کلاس هاي کنکور چهارساله مي کند.

بهروز بهزادي سردبیر اعتماد در سرمقاله این روزنامه نوشته اين روزها در بحث هاي مربوط به مسائل کشور با رفتار و ادبياتي روبه رو مي شويم که در نخستين واکنش از اينکه فرهنگ ما دچار چنين ضايعاتي شده است، متاسف مي شويم. تازه ترين نوع اين نابهنجاري فرهنگي را در بيانيه آقاي مايلي کهن سرمربي تيم ملي مي توان ملاحظه کرد.

به نوشته این روزنامه نگار بحث انتخابات مي توان در بعضي از رسانه هاي راستگرايان با ادبيات توهين و تحقير و تهمت عليه بزرگان و کانديداهاي جريان اصلاح طلب روبه رو شد به گونه يي که خواننده تصور مي کند درهاي تعامل يا انتقاد بسته است و طرف چاره يي جز ايراد تهمت و فحاشي ندارد. اگر از من ايراد نگيريد، بايد اضافه کنم اين ادبيات و نوع رفتار متاسفانه در کشور ما تبديل به فرهنگ شده و از پايين به بالا رسوخ يافته است تا جايي که چيزي موسوم به ادبيات چاله ميداني وارد کلام کساني شده است که مدارک دانشگاهي دارند و به نوعي تکنوکرات هاي کشور محسوب مي شوند.

 

بررسی روزنامه های تهران، پنجشنبه 3 اردیبهشت

بی بی سی:پنجشنبه 3 ارديبهشت 1388(23 آوريل 2009)

آقتاب یزد در تیتر اول خود خبر داده که در ادامه چالش در مورد تعداد واقعى واجدان شرایط رأى، وزیر کشور تکذیب می‌کند.

روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود آورده "ثبت نام داوطلبان انتخابات از پانزده اردیبهشت ماه آغاز می شود" و روزنامه خبر در صدر گزارش های خود از "قطعی شدن نامزدی محسن رضائی" خبر داده و صدای عدالت در عنوان اول خود با اشاره به کاندیداتوری رضائی نوشته "شکاف میان اصولگرایان میانه رو و تندرو عمیق تر شد".

دنیای اقتصاد از "انتظارات اقتصادی از کاندیداها" نوشته، مردم سالاری در تیتر یک خود نوشته "موسوی مملکت را با نفت هفت دلاری اداره کرد" و حیات نو از قول محمد خاتمی در عنوان اصلی خود نوشته "موسوی توان تحقق خواست ها را دارد" و ابرار از زبان موسوی در تیتر بزرگ خود نوشته "مردم باید با احترام نه ترحم اداره شوند."

"بازگشت کردان به هیات دولت" تیتر اصلی روزنامه اعتماد است و سرمایه خبر داده درآمد نفتی کشور در چهار سال ۲۶۹ میلیارد دلار بوده است".

کیهان در عنوان اصلی خود نوشته "پیشنهاد ۵+۱ پاسخ داد" و رسالت همچنان گزارش های مربوط به واکنش رسانه ها به سخنرانی رییس جمهور در اجلاس دوربان دو را ادامه داده و در تیتر اول خود نوشته "شکست حامیان رژیم صهیونیستی در تغییر مصوبات اجلاس ژنو".

کیهان در سرمقاله ای به مناسبت پاسخ ایران به کشورهای پنج به اضافه یک نوشته بیانیه ایران تاکید می کند گفت وگو باید در فضای همکاری انجام شود. مقصود از فضای همکاری در اینجا این است که طرف مقابل به مذاکره به مثابه یک راه حل بنگرد نه چنان که برخی امریکایی ها گفته اند به عنوان روشی برای افزایش فشار بیشتر و تقویت اجماع علیه ایران.

به نوشته سرمقاله کیهان در بخشی از پاسخ ایران تصریح شده که جمهوری اسلامی انتظار مشاهده یک رویکرد منسجم از جانب غرب دارد. دستگاه دیپلماسی ایران از مدت ها قبل به این نتیجه رسیده است که یکی از مهم ترین موانع به نتیجه مذاکرات این ذهنیت طرف غربی است که تصور می کند «فشار» مذاکره را موثر می کند. از دید ایران فشار مخل مذاکره است و حتی اگر راه حلی وجود داشته باشد امکان توافق بر سر آن را از بین می برد.

به نظر سرمقاله کیهان ایران امیدوار است اوباما و بقیه اعضای گروه ۶ به جای بسط ایده های جرج بوش در قالب های به ظاهر جدید دریابند که تنها هنگامی که حقوق ایران با احترام استیفا شود امکان تفاهم وجود خواهد داشت. بسته پیشنهادی ایران به گروه ۶ که اکنون در حال به روز رسانی است، ایده ای در همین راستاست. غربی ها تنها زمانی خواهند توانست به یک الگوی درست در برخورد با ایران برسند که چشم های خود را کاملا باز کرده و ابعاد قدرت و توانمندی های ایران دیده باشند.

بهروز بهزادی در سرمقاله اعتماد نوشته یک زمان آوازه مدیریت ژاپنی در کشور ما همه جا را پر کرده بود؛ مدیرانی سختکوش، پرطاقت، جدی، کاردان و حرفه یی. اگر کشور ژاپن شرایط سخت بعد از شوک بزرگ در جنگ جهانی دوم و بمباران هسته یی هیروشیما و ناکازاکی را با جهش در زمینه های مختلف پشت سر گذاشت، مدیون انتخاب درست مدیریت ها و فعالیت مدیران اصلح بود.

به نوشته این روزنامه نگار این مدیریت ژاپنی را مقایسه کنید با مدیریت خود ما و اول از همه سبزی فروش سر محل که فقط و فقط به جیب خود می اندیشد. اندکی بالاتر مدیران به طور دائم در حال تعویض. و بالا و بالا و بالاتر مدیرانی مثل سرمربی های تیم ملی که بدون توجه به صفات شان می آیند و می روند، آمدن و رفتنی که ناشی از انتخاب شتابزده و بدون مطالعه بوده و حاصلش ناکامی تیم ملی تا اینجای کار.

سردبیر اعتماد اضافه کرده به دو سرمربی اخیر نگاه کنید، به این فهرست سرمربیان تیم ملی، روسای بانک ها، بیمه ها، مدیران کل، معاونان وزیر و حتی وزرایی را بیفزائید که طی این یکی دو سال گذشته آمدند و برکنار یا مستعفی شدند، ببینید نتیجه یی می توانید بگیرید.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته فضای هیجانی و بعضا غبارآلود کنونی طی چندماه آینده فروکش خواهد کرد و درعوض روزگار داوری و قضاوت به خصوص درپیشگاه ملت و افکار عمومی فرا خواهد رسید. خوشا به حال آنان که تجسس در رفتار و گفتاری که بنا به ملاحظات زمانی و مکانی بروز داده اند تفاوت های معناداری نشان ندهد و شاهدی بر چرخش های منفعت پرستانه و نفرت انگیز نباشد.

در ادامه این مقاله آمده چه بدروزی خواهد بود برای کسانی که "چنبره" خود بر قدرت را پیچ وتابی از درد خدمتگزاری وانمود می کنند و آنان که مدام دم از هم کیشی و هم پیمانی می زنند، اما در خلوت "آن کار دیگر" می کنند و حتی حرمت "نان ونمک" نیز نگه نمی دارند. کدام مسلک ایشان را روسفید می داند و نزد کدام آیین آبرو و اعتبار خواهند داشت؟
زمین پاک

سرمایه نوشته در آستانه روز «زمین پاک» که مردم سراسر جهان اقداماتی نمادین یا حقیقی در جهت حفاظت بیش از پیش از محیط زیست انجام می دهند، دریاچه پریشان دوباره طعمه حریق شد و در حال سوختن است و این اتفاق برای چندمین بار در یک ماه اخیر صورت گرفته است.

به گزارش این روزنامه شدت آتش سوزی در دریاچه پریشان به حدی زیاد است که از شهر کازرون دود آن قابل مشاهده است. حادثه ای که بی توجهی مسوولان، آتش سوزی چندباره و همین طور راهسازی در این تالاب موجب آن شده است. با این حال طبق آخرین پیگیری ها هیچ مسوولی در حال حاضر از وضعیت دریاچه مطلع نیست و دریاچه ویران پریشان بدون حضور نیروهای ویژه در حال سوختن است

حیات نو در سرمقاله خود با این جمله شروع کرده "محیط‌زیست کشور در وضعیت شکننده‌اى قرار دارد" و نوشته مخاطب این جمله، برخلاف همیشه این بار، دولت، دستگاه‌هاى اجرایى یا سازمان حفاظت محیط‌زیست نیست. این جمله خطاب به کسى است که قرار است در آینده‌اى نزدیک کسوت ریاست‌جمهورى را بر تن کند. کسى که دست کم جدى‌تر از گذشته محیط‌زیست را حفاظت کند.

به نوشته این روزنامه کارشناسان و فعالان زیست‌محیطى گردهم آمدند تا براى نخستین‌بار خواسته‌هاى خود را در قالبى رسمى‌تر از رئیس‌جمهورى آینده مطالبه کنند. گفته‌ها و دغدغه‌هایشان اما، وضعیت «زیست‌محیطی» کشور را وخیم مى‌نمایاند چنانکه به زعم آنان، تنها تصمیم‌گیرى در سطوح عالى کشور به مانند رئیس‌جمهورى آینده مى‌تواند روزنه امیدى باشد براى برون رفت از این شرایط.

دکتر حسین آفریده در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه با عنوان فرصت سوزی در ۲۶۹ میلیارد دلار درآمدن نفتی نوشته درآمد صنعت نفت ایران در یکصدسال گذشته هزار میلیارد دلار بود و این در حالی است که همین رقم در چهار سال گذشته ۲۶۹ میلیارد دلار بوده یعنی در چهارسال معادل یک پنجم کل درآمد نفت تاریخ اقتصاد ایران درآمد به وجود آمده است.

به نوشته این استاد دانشگاه بیش از ۲۰ درصد درآمد نفتی صدساله ایران در چهار سال اخیر اتفاق افتاده که متاسفانه از این درآمد استفاده مطلوب صورت نگرفته است. در کنار این درآمد ۱۳ میلیارد دلار موجودی صندوق ذخیره ارزی در انتهای دولت هم صرف شده بدون آن که در هزینه کردن این پول شفاف سازی صورت نگرفت.

در ادامه این مقاله آمده بخشی از درآمد نفت صرف واردات کالاهای مصرفی و کاذب شد و بخشی دیگر هم توزیع شد.اما بخش عمده این درآمد مشخص نشد که در کدام زمینه ها مصرف شده است چنان که می توان گفت این درآمد کشور تاثیر موثر و مثبتی در اقتصاد کشور نداشت. رشد اقتصادی پیش بینی شده محقق نشد و پیش بینی های بین المللی نشان از رشد منفی اقتصاد ایران دارد. دولت نهم بدون داشتن یک برنامه ریزی و هدف مشخص جهت سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله خود صنعت نفت و دیگر صنایع، اقدام به توزیع این درآمد کرد.
با نامزدهای انتخابات

محمدصادق الحسینی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته فرصت اندکی تا انتخابات ریاست‌جمهوری دهم باقی است، اما کماکان هیچ برنامه مشخص و مدونی از سوی هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی ارائه نشده و به غیر از یک مورد، عملا هیچ شعار مشخص و پیام سرراستی از سوی نامزدها به مخاطبان و رای‌دهندگان ارسال نشده است.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در هر انتخاباتی در دنیا، اگر کشور در سراشیبی رکود باشد، اقتصاد به مهم‌ترین و اثرگذارترین جنبه هر انتخاباتی تبدیل می‌شود، چنان که انتخابات ریاست‌جمهوری آینده ایران نیز درچنین وضعیتی است و به نظر می‌رسد پیروز این انتخابات کسی خواهد بود که در کنار سایر ویژگی‌های لازم، بتواند در زمینه رفع مشکلات عدیده اقتصادی که‌گریبان‌گیر کشور است، اعتماد مردم را کسب نماید.

جام جم به عنوان مهم ترین خبر اقتصادی خود گزارش داده که نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی در حالی در تهران آغاز شد که عمده‌ترین شرکت‌های صنعتی اروپایی و آمریکایی در آن حضور یافته‌اند و این موضوع بیانگر آن است که شرکت‌ها و غول‌های نفتی اروپایی و آمریکایی با وجود تحریم ایران از سوی دولت‌هایشان، علاقه‌مند به حضور در صنعت نفت ایران هستند.

به نظر این روزنامه سیاستی که غربی‌ها برای متزلزل کردن صنعت ایران دنبال می‌کردند، توانمندی متخصصان داخلی را در پی داشته و این بار ۸۶۰ شرکت داخلی از بزرگ‌ترین گروه‌های صنعتی کشور در نمایشگاه شرکت کرده‌اند و این همه تاکیدی بر بی‌اثر بودن تحریم‌های ایران دارد .

جعفر محمدی در سرمقاله روزنامه صدای عدالت نوشته محمد مایلی کهن هم عطای تیم ملی را به لقایش بخشید و با ۲ بیانیه جنجالی دومین تجربه حضورش در قامت سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران را به تلخی به پایان رساند و البته عجب دولت مستعجلی بود این سرمربیگری! مایلی کهن رفت تا تیم ملی در بحرانی ترین شرایط خود، همچنان بلاتکلیف باقی بماند، تا میلیون ها ایرانی خسته از جنجال های فوتبال نهیب بزنند: "تعطیل کنید بساط این فوتبال بی خاصیت وطنی را که چیزی جز اعصاب خردی برایمان ندارد".

به نوشته این روزنامه ماجرای "مایلی و ملی"، تنها بهانه ای است برای پرداختن به مصیبتی که نه فقط بر فوتبال که بر یک ملت وارد می شود! بیایید تعارفات را کنار بگذاریم، با خودمان روراست باشیم و به قول آذری ها "کج بنشینیم و راست حرف بزنیم".واقعیت این است که آنچه در عرصه فوتبال امروز ایران می گذرد یک تراژدی بزرگ است. مافیای فوتبال ایران، به عنوان یک کارتل بزرگ اقتصادی - شما بخوانید دلالی و کار چاق کنی- سالهاست که همانند زالو به جان بودجه ورزش کشور افتاده و عجب روزگار سرمستانه ای را سپری می کند!
در ادامه مقاله صدای عدالت آمده در فوتبال امروز ایران پول های بی زبان مردم- که بسیاری شان به نان شب نیز محتاجند- در قالب قراردادهای میلیاردی به خورد این تیم و آن مربی و آن یکی بازیکن داده می شود تا قشری تازه به دوران رسیده شکل بگیرد ؛ افرادی که چون ظرفیت این همه شهرت و ثروت را ندارند، باد غرور و گستاخی سراسر وجودشان را آکنده می کند و خود می بینید رفتارهایی که از آنان سر می زند و ادبیات شان را که فقط مانده است ادعای خدایی کنند!

آفتاب یزد در سرمقاله خود به ادعاهای دولتمردان در مورد وجود آزادی کامل در کشور اشاره کرده و به طعنه نوشته سه روز قبل خبرگزاری‌های مختلف، سند جدیدی را منتشر کردند که اوج آزادی اظهار نظر نسبت به دولت را به نمایش می‌گذارد! در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که ‌ادعاهای مربوط به ‌آزادی بی نظیر در دولت نهم را باور داشته و پرسیده بود چرا اعتبار مربوط به ترخیص واگن‌های متروی تهران را با تاخیر زیاد پرداخت کـردیـد؟ معاون وزارت کشور پاسخی خواندنی داده که اگر مصاحبه نمی کردند و آن حرف را نمی زدند، این پول را سه هفته زودتر می دادیم چرا که رئیس جمهور، خیلی زودتر دستور انجام آن را داده بود!

سردببر آفتاب یزد پرسیده آیا این اظهارات، با ادعای دولتی ها مبنی بر بی نظیر بودن تحمل دولت نهم نسبت به منتقدان هیچ تناسبی دارد؟ این اظهارات مفهومی ندارد جز آنکه یک دستگاه دولتی، تنها به خاطر تسلط بر منابع مالی و داشتن قدرت تصمیم‌گیری، می‌تواند پرداخت اعتبار مرتبط با حوزه فعالیت مدیران منتقد دولت را با تاخیر مواجه کند؛ در حالی کـه ایـن تاخیر به معنای تاخیر در ساماندهی ترافیک، تداوم اسراف در مصرف سوخت، ادامه آلودگی مرگبار هوا و... می‌باشد!

در ادامه این مقاله آمده صابون این روحیه در دولت فعلی قبلاً به نحوی به جامه مطبوعات نیز خورده است و آنها با این هشدار تلویحی - و گاه صریح - مواجه شده‌اند که »کسانی که خدمات دولت را منعکس نمی کنند، نباید توقع استفاده از کمک های دولت را داشته باشند. ورق زدن صفحات روزنامه های منتقد دولت و مقایسه آن با جراید شیفته دولت هم، مـی تواند ‌‌حاکمیت این روحیه بر بعضی تقسیم کنندگان امکانات دولتی را آشکار سازد.

مریم بهروزی در مقاله ای در اعتماد نوشته کاندیداتوری زنان برای ریاست جمهوری منع قانونی ندارد. زنان آزاد هستند اگر در رقابت های انتخاباتی رای بیاورند، رئیس جمهور شوند اما من به شخصه نیاز کشور را در این مساله نمی بینم. یعنی کاندیداتوری زنان برای ریاست جمهوری اگر به معنای این باشد که در ایران زن می تواند رئیس جمهور شود؛ آقای کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کردند کاندیداتوری زنان برای ریاست جمهوری منع قانونی ندارد اما اگر به معنای این باشد که در شرایط کنونی به زن رئیس جمهور نیاز داریم، به نظر من چنین نیست

به نوشته نماینده سابق مجلس در کابینه حتی یک وزیر زن نداریم. در هیچ کدام از سازمان های معتبر یا دانشگاه ها رئیس زن نداریم. در واقع در این شرایط، هیچ پست کلیدی در اختیار زنان نیست، بنابراین زن رئیس جمهور الان مساله مورد نیاز کشور نیست و ما باید تلاش کنیم رئیس جمهور آینده کشور چند پست کلیدی و کارساز در سطوح وزرا، معاونان وزرا، روسای سازمان ها و دانشگاه ها در اختیار زنان جامعه بگذارد و قابلیت زنان برای اداره این مناصب پذیرفته شود.

اعظم طالقانی نامزد ریاست جمهوری در اعتماد نوشته باید گفت در حالی که زنان برای مدیریت های کلان کشور آمادگی و توانایی دارند هنوز از آنچنان پشتوانه یی برخوردار نشده اند که بتوانند در مسوولیت های سطح بالای کشور حاضر شوند. هنوز شاهد آن هستیم که در کابینه دولت، وزیر زنی حضور ندارد.

به نوشته نماینده سابق مجلس در لایه های اجتماعی جامعه و در سطوح میانی، زنان در مسیر پیشرفت قرار گرفته اند و دارند ارتقا پیدا می کنند. اما باید به این نکته هم توجه کرد که این مقدار کافی نیست و تلاش های بیشتری لازم است تا زنان جامعه به جایگاه شایسته شان در عرصه های مختلف دست یابند چرا که در شرایطی که زنان به عنوان رئیس بانک و مدیریت های میانی در وزارتخانه ها موفق بوده اند هنوز نتوانسته اند در مسوولیت وزارت قرار گیرند.

فاطمه راکعی درباره احتمال ریاست جمهور زنان در ایران نوشته ته باید به مساله ساخت سیاسی کشور و همچنین مسائل فرهنگی و پدرسالاری برای عدم حضور جدی زنان در انتخابات ریاست جمهوری نیز توجه کرد. متاسفانه این دو عامل توانسته اند در سال های پس از پیروزی انقلاب همدیگر را تقویت کنند. یعنی به دلیل آن بافت سنتی جامعه که میراث مردسالاری دیرینه است، این سوال وجود دارد که مگر زنان هم می توانند رئیس جمهور شوند.

به نوشته این نماینده سابق مجلس یک نگاه همگانی در خصوص عدم توانایی زنان در طول قرن ها در تاریخ و در جوامع مختلف جا افتاده و یک حالت دور باطل فلسفی را ایجاد کرده است. به این معنا که زنان به دلیل اینکه از دیرباز در مسندهای بالای جامعه، حداقل به اندازه مردان حضور نداشته اند، نمی توانند در حال حاضر نیز در این مسند قرار گیرند. البته این درک به باور نداشتن توانمندی زنان بازمی گردد، در حالی که زنان خودشان را شناخته و باور دارند. در عین حال دیدگاهی در جامعه ما وجود دارد که به رغم بروز توانایی های زنان، حضور آنان در جامعه را بر نمی تابد. در واقع این دیدگاه عملاً با حضور زنان در اداره امور کشور مبارزه می کند.