بولتن خبري ايران نبرد(1057) جمعه 28 فروردين 1388(17 آوريل 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

پرز: حمله به ایران کارساز نخواهد بود

بی بی سی:پنجشنبه 27 فروردين 1388(16 آوريل 2009)

بنا به نوشته روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل، شیمون پرز، رییس جمهور، در دیدار با فرستاده ویژه آمریکا به خاور میانه گفته است که برخورد با ایران راه حل نظامی ندارد.

هاآرتص نوشته که شیمون پرز روز پنجشنبه 27 فروردین (16 آوریل) به جرج میتچل فرستاده ویژه آمریکا به منطقه خاور میانه گفته است "همه صحبتها در باره احتمال حمله اسرائیل به ایران نادرست است."

او همچنین گفت راه حل مسئله ایران یک راه حل نظامی نیست، بلکه پیشرفت در این زمینه به همکاری بین المللی بستگی خواهد داشت.

این در حالی است که در گذشته شیمون پرز و دیگر مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی اسرائیلی بارها ایران را به حمله نظامی تهدید کرده اند.

محمد خزایی نماینده ایران در سازمان ملل متحد اخیرا باری دیگر رسما از تهدیدات نظامی اسرائیل علیه ایران شکایت کرده است. در همین حال مقامات نظامی ایران هم گفته اند هر گونه حمله احتمالی اسرائیل را بی پاسخ نخواهند گذاشت.

برخی ناظران در ایران معتقدند اظهارات ضد و نقیض مقامات اسرائیلی در خصوص حمله یا عدم حمله به ایران به نوعی تداوم جنگ روانی علیه آن کشور محسوب می شود.

جرج میتچل با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و آویگدور لیبرمن وزیر خارجه تندرو اسرائیل هم دیدار خواهد کرد. تاکید او بر ادامه تعهد آمریکا به حفظ امنیت اسراییل گزارش شده است.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا دیروز (26 فروردین / 15 آوریل) گفته بود حمله به ایران تنها به وحدت گروههای سیاسی مختلف و تشدید نفرت مردم نسبت به اسراییل خواهد انجامید.

وی گفت تنها راه متوقف کردن برنامه تحقیقات هسته ای ایران افزایش هزینه های آن است، از جمله از طریق افزایش تحریمهای اقتصادی.

 

استقبال آمریکا از پاسخ ایران به ۱+۵

بی بی سی:دوشنبه 24 فروردين 88(13 آوريل 2009)

ایالات متحده از موافقت ایران با دعوت پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان موسوم به گروه ۱+۵، برای گفتگوهای هسته ای استقبال کرده است.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا ضمن ابراز رضایت از این تصمیم ایران گفت: "ما از علاقه آنها به گفتگو استقبال می کنیم."

پیش تر منابع خبری ایران از اعلام موافقت ایران با دعوت گروه ۱+۵ در گفتگوی سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و خاویر سولانا، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داده بودند.

ایالات متحده در هفته گذشته از ارسال دعوت رسمی گروه ۱+۵ به ایران برای انجام گفتگوهای جدید درباره برنامه اتمی این کشور خبر دادند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا، همزمان از حضور کشورش در این مذاکرات برای گفتگوی مستقیم ایران خبر داده بود. این تصمیم چرخش مهمی از سیاست قبلی آمریکا مبنی بر مشروط کردن گفتگوی مستقیم به توقف فعالیت های غنی سازی و فراوری هسته ای در ایران است.

رابرت وود در مصاحبه مطبوعاتی روزانه خود در واشنگتن، با اشاره به مذاکرات قبلی گروه ۱+۵ با ایران از ادامه اعتبار بسته مشوق های پیشنهادی این گروه به ایران خبر داد.

این بسته تسویقی شامل مشوق های بازرگانی، مالی و علمی است.

آقای وود همچنین با اشاره به نگرانی غرب از ادامه فعالیت های غنی سازی و فراوری اورنیوم به وسیله ایران گفت: "ما می خواهیم بر سر این موضوع با ایران گفتگو کنیم. این موضوعی مهم برای جامعه بین المللی است. ایران باید به جامعه بین المللی نشان دهد که برنامه اتمی آن صلح آمیز است."

آمریکا و متحدانش ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای متهم می کنند. ایران با رد این موضوع، برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

آقای جلیلی در تماس روز دوشنبه خود با خاویر سولانا گفت که ایران از "مذاکرات سازنده" با ۱+۵ استقبال می کند و در عین حال تاکید کرد که چنین مذاکراتی باید با درک صحیح واقعیات و تحولات بین المللی صورت گیرد.

آقای جلیلی افزود که دولت ایران در زمان مقتضی به بیانیه اجلاس هفته گذشته گروه ۱+۵ در مورد تلاش برای حل بحران هسته ای ایران از راه مذاکره مستقیم با این کشور پاسخ خواهد داد.

 

مجتمع اصفهان صرفاً سوخت رآکتور آب سنگین تولید می‌کند

رادیو فردا:يكشنبه 23 فروردين 1388(12 آوريل 2009)

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، روز ۲۰ فروردین، با افتتاح مجتمع تولید سوخت هسته‌ای در اصفهان اعلام کرد که ایران حلقه مدیریت سوخت هسته‌ای را به طور کامل در اختیار دارد.
به گزارش خبرگزاری‌های ایران، جمهوری اسلامی با راه‌اندازی این مجتمع می‌تواند هم برای راکتورهای آب سنگین وهم برای راکتورهای آب سبک سوخت تولید کند.
اما شماری از کارشناسان غربی براین دستاورد ایران به دیده شک و تردید می‌نگرند و می‌گویند در حال حاضرمجتمع اصفهان نمی‌تواند هر دو نوع سوخت را تولید کند.
در همین ارتباط وب سايت فدراسيون دانشمندان آمريکايی، به تشريح چرخه توليد سوخت هسته‌ای و افق دستیابی ایران به آن پرداخته است.
وب سايت فدراسيون دانشمندان آمريکايی، در تشريح چرخه توليد سوخت هسته‌ای می‌نويسد: اين چرخه از استخراج اورانيوم از معدن شروع می‌شود و سپس اورانيوم حاصله به آنچه کيک زرد ناميده می شود تبديل می‌گردد، آنگاه اين کيک پس از طی فرايندی شيميايی به هگزافلورايد اورانيوم تغيير شکل می‌دهد و در مرحله بعدی اين ماده با استفاده از سانتريفيوژها به اورانيوم غنی شده تبديل می‌گردد و در نهايت از اين اورانيوم که غلظت آن ممکن است به پنج درصد برسد، قرص‌های اورانيوم و ميله‌های سوخت قابل کار گذاری در راکتورها ساخته می‌شود.
اين وب‌سايت در ادامه می‌نويسد: ميله‌های سوخت که با طی اين مراحل توليد می‌شود، مناسب راکتورهای آب سبک مانند راکتور بوشهر است در حالی که برای تأمين سوخت راکتورهای آب سنگين مانند راکتور اراک نيازی به غنی سازی اورانيوم نيست. به عبارت ديگر کيک زرد را بدون طی مراحل غنی‌سازی مستقيماً به قرص‌های اکسيد اورانيوم تبديل می‌کنند.
به نوشته وب سايت فدراسيون دانشمندان آمريکايی، ايران پيشتر ادعا کرده بود که می‌خواهد از نظر توليد سوخت هسته‌ای خودکفا باشد، اما شواهد نشان می‌دهد که ايران چرخه توليد سوخت را کامل نکرده و مجتمع توليد سوخت هسته‌ای اصفهان قرار است سوخت راکتور آب سنگين اراک را تأمين کند که در سه يا چهار سال آينده راه‌اندازی خواهد شد. اما در روز فن‌آوری، رسانه‌های ايران از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی(ايرنا) گزارش کرده است که مجتمع سوخت هسته‌ای اصفهان قرار است سالانه
۱۰ تن سوخت برای نيروگاه اراک و ۳۰ تن سوخت برای راکتورهای آب سبک توليد کند.
اين وب سايت اضافه می‌کند آخرين گزارش آژانس بين‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که مجتمع اصفهان صرفاً برای توليد سوخت راکتور آب سنگين است، بنابراين به اين ادعای ايران که اين مجتمع می‌تواند هم برای راکتورهای آب سنگين و هم آب سبک سوخت توليد کند، بايد به ديده ترديد نگريست. هدف از اين بزرگنمايی شايد اين باشد که اين مجتمع توانايی بالقوه برای توليد سوخت راکتورهای آب سبک را دارد.
مقاله سايت فدراسيون دانشمندان آمريکايی، با تشريح ويژگی‌های مراکز توليد سوخت برای راکتورهای سبک و سنگين و وجه تمايز آنها می‌نويسد: گرچه تکنولوژی و اصول حاکم برای توليد هر دو نوع سوخت يکسان است، ولی طرح و اندازه ميله‌های سوخت راکتورهای آب سبک و آب سنگين يکسان نيستند و ايران ممکن است توانايی لازم برای توليد هر دو نوع سوخت را داشته باشد، ولی نمی‌تواند آنها را در يک مجتمع بسازد و به مراکز جداگانه‌ای نياز دارد.
همين وب سايت با اشاره به اينکه روسيه برابر قرار دادی که با ايران بسته سوخت نيروگاه هسته‌ای بوشهر را تأمين خواهد کرد، می‌نويسد: اگر ايران می‌خواهد سوخت برای راکتورهای آب سبک بسازد، قاعدتاً بايد اين سوخت را در راکتور آب سبک جداگانه‌ای که می‌خواهد درايران بسازد استفاده کند و برپايی چنين راکتوری دست کم
۱۰ سال طول خواهد کشيد.
به نوشته اين وب سايت، برپايی راکتور آب سنگين در مقايسه با ساير راکتورها ارزان‌تر و تأمين سوخت آن هم که نيازی به غنی‌سازی ندارد آسان‌تر است و با توجه به اين مسئله می‌توان هدف ايران را از ساختن راکتور اراک درک کرد، ولی اهداف نهايی ايران برای جهانيان روشن نيست .
سايت فدراسيون دانشمندان آمريکايی در پايان می‌نويسد: راه‌اندازی مجتمع اصفهان از جهاتی به ادعای ايران برای توليد سوخت و بی‌نيازی به کشورهای خارجی مشروعيت می‌دهد، ولی از جهاتی ديگر مايه نگرانی است، زيرا سوخت مصرف شده در راکتور آب سنگين اراک می‌تواند برای توليد پلوتونيوم و سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گيرد و همچون گذشته اين سؤال مطرح است که آيا ايران به سوی خودکفايی توليد سوخت هسته‌ای گام بر می‌دارد يا به سوی توليد سلاح هسته‌ای و يا به سوی هر دو؟

 

ایران به‌جای تحریکات غیرضروری گام‌های سازنده بردارد

رادیو آلمان:شنبه 22 فروردين 1388(11 آوريل 2009)

وزیر امور خارجه‌ی آلمان از ایران خواست تا تحریکات غیرضروری را کنار بگذارد. وی یک روز پس از افتتاح تاسیسات اتمی جدید ایران توسط محمود احمدی‌نژاد، سیاست اوباما مبنی بر مشارکت دادن ایران در مذاکرات گروه ۵+۱ را ستایش کرد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، روز جمعه (۱۰ آوریل - ۲۱ فروردین)، در رابطه با تصمیم آمریکا مبنی بر مذاکره‌ی مستقیم با ایران در خصوص برنامه‌ی اتمی این کشور موضعگیری کرد. اشتاین‌مایر اعلام کرد که این تصمیم تاییدی است بر جدیت سیاست جدید آمریکا در قبال ایران.

به‌گفته‌ی وزیر امور خارجه‌ی آلمان، شرکت مستقیم ایالات متحده در این گفت‌وگوها به پیشنهاد آمریکا برای تغییر بنیادین در مناسبات‌اش با ایران وزنی ویژه می‌بخشد.

اشتاین‌مایر اعلام کرد: من ایران را فرامی‌خوانم تا از شانس آغازی نو در مناسبات ایران و آمریکا پس از سال‌های طولانی بی‌ارتباطی میان دو کشور استفاده کند. به‌جای تحریکات غیرضروری، در شرایط کنونی، گام‌های سازنده در جهت اعتمادسازی متقابل ضرورت دارد.

ناظران احتمال می‌دهند که منظور اشتاین‌مایر از تحریکات غیرضروری وارد آوردن اتهام جاسوسی به رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی-‌آمریکایی از سوی قوه قضاییه‌ی ایران است.

پیش از این، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، از این مسئله ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری رکسانا صابری شده بود. واشنگتن همچنین طی نامه‌ای از تهران خواسته بود تا امکان بازگشت خانم صابری و دو شهروند دیگر آمریکایی به ایالات متحده را فراهم کند.

وزیر خارجه‌ی آلمان یک روز پس از افتتاح تاسیسات جدید اتمی ایران توسط محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران، زبان به ستایش از سیاست باراک اوباما برای نزدیکی به ایران گشوده است. رسانه‌های غربی اقدام رییس جمهوری ایران را در گشایش یک کارخانه‌ی جدید غنی‌سازی اورانیوم، اقدامی "نمایشی" ارزیابی کردند که می‌تواند تحریک‌آمیز تلقی شود.

تردید آمریکا در مورد پیشرفت‌های جدید ایران

محمود احمدی‌نژاد، روز پنج‌شنبه ۲۰ فروردین، در مراسم موسوم به جشن ملی هسته‌ای از پیشرفت‌های جدیدی در برنامه‌ی اتمی ایران خبر داد.

رییس جمهوری اسلامی ایران، در جریان افتتاح کارخانه‌ی جدید در اصفهان و نام بردن از دو دستاورد تکمیل چرخه‌ی سوخت هسته‌ای و آزمایش سانتریفوژهای جدید، همزمان، بی‌آنکه مشخصا نامی از آمریکا ببرد، آمادگی خود را برای گفت‌وگوی مستقیم اعلام کرد.

ایران از مرحله‌ای جدید در غنی‌سازی اورانیوم سخن می‌گوید. اما هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، به این پیشرفت‌ها با دیده‌ی تردید می‌نگرد و معتقد است که میان این ادعاها و مشاهدات چند هفته پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تفاوتی بزرگ به چشم می‌خورد.

یکی از سخنگویان دولت آمریکا تاکید کرده است که داوری درباره‌ی ارقام ارائه‌شده از سوی ایران در خصوص راه‌اندازی ۷ هزار سانتریفوژ، با تردید همراه است. هیلاری کلینتون نیز گفت که این‌گونه سخنان برای واشنگتن اهمیت چندانی ندارد.

غرب نگران ساخت رآکتور آب سنگین اراک است

ایران در حال ساختن یک رآکتور تحقیقاتی آب سنگین در اراک است. روشن نیست که کار این تاسیسات تا کجا پیش رفته است، زیرا ایران همواره از بازدید بازرسان آژانس از این منطقه جلوگیری کرده است.

اما تصویرهای ماهواره‌ای نشانگر پیشرفت‌های جدی در تاسیسات اراک هستند.  تا زمانی که در رآکتور آب سنگین اراک از مواد هسته‌ای استفاده نشود، ایران از لحاظ حقوق بین‌الملل موظف به راه‌دادن بازرسان آژانس به این تاسیسات نیست. اما ساخت رآکتور آب سنگین، غرب را نگران می‌کند، زیرا در جریان تولید برق در نیروگاه‌های آب سنگین، پلوتونیوم تولید می‌شود که می‌توان از آن در ساختن بمب اتمی استفاده کرد.

خاویر سولانا، مامور دعوت از ایران

گروه ۵+۱، متشکل از آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان، سال‌هاست که در جستجوی راهی دیپلماتیک برای حل برنامه‌ی مناقشه‌برانگیز ایران هستند.

پس از روی کار آمدن اوباما و تغییر سیاست کاخ سفید در قبال ایران و نیز اعلام آمادگی تلویحی ایران برای شرکت در مذاکرات مستقیم، شامگاه چهارشنبه، ۸ آوریل، دیپلمات‌های شش دولت در لندن به توافق رسیدند که هر چه سریع‌تر با طرف ایرانی گفت‌وگو کنند. خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، مامور شده است تا قراری را برای این گفت‌وگوها با ایران تنظیم کند.

آمریکا هیچ رابطه‌ی دیپلماتیکی با ایران ندارد. برای نخستین بار این ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی، بود که در گفت‌وگوهای با تهران شرکت کرد. این دیدار در ماه ژوییه‌ی سال گذشته در ژنو انجام گرفت و برنز در آن تنها نقش ناظر را داشت.

دیدارِ در پیشِ گروه ۵+۱

حال دیپلمات‌های اروپایی انتظار دارند که با شرکت ایران در گفت‌وگوهای گروه ۵+۱ و احساس جدی گرفته‌شدن از سوی آمریکا، پیشرفت‌های ملموسی در حل اختلافات غرب و جمهوری اسلامی حاصل شود.

گروه ۵+۱ پیشتر بسته‌ای از مشوق‌های گسترده‌ی اقتصادی را به ایران پیشنهاد کرده و در مقابل از ایران خواسته بود که برای تداوم مذاکرات، غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. حال وزیران امور خارجه‌ی شش دولت می‌خواهند به‌زودی با یکدیگر دیدار کرده و در این مورد مشورت کنند که آیا می‌خواهند پیشنهاد پیشین خود را گسترش دهند یا با همان پیشنهادها گفت‌وگو با ایران را آغاز کنند.

 

پرز  عليه ايران تهديد به اقدام مي كند

خبرگزاري يونايتدپرس:يكشنبه 23 فروردين 1388(12 آوريل 2009)

شيمون پرز رئيس جمهور اسرائيل روز يكشنبه تهديد كرد كه اگر جمهوري اسلامي به برنامهي هستهيي اش توقف نزند, به ايران حمله خواهد كرد. پرز در يك مصاحبهيي با راديو كول هاي محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران را فراخواند تا وارد مذاكرات پيشنهاد شده از سوي باراك اوباما پرزيدنت آمريكا شود. وي روز يكشنبه گفت, اگر احمدي نژاد نهايتاً نتواند موضع هسته‌يي خودش را نرم كند, ما به وي ضربه خواهيم زد.وي از دادن هر جزئياتي امتناع ورزيد و فقط گفت كه حمله بر عليه ايران مي تواند بدون حمايت از سوي آمريكا صورت گيرد.

وي اظهار داشت, ما يقيناً نمي توانيم به تنهايي بدون آمريكا اقدام كنيم, و يقيناً نمي توانيم عليه آمريكا عمل كنيم. اين ضروري نخواهد بود. اورشليم پست روز يكشنبه گزارش كرد, پرز گفت وقتي كه نيروهاي مصري اعضاي واحدهاي تروريستي حزب الله رادستگير نمودند, قدرت احمدي نژاد هفته پيش متحمل يك ضربه شد.

پرز گفت, احمدي نژاد نيروها را عليه ما آماده مي كند, ولي هم چنين نيروهايي مخالف او هم وجود دارند.

او ادامه داد, آنچه در مصر اتفاق افتاد يك مخالفت شديد را بوجود آورد و ما بايستي تمامي مخالفين وي را متحد كنيم, از سني ها و اروپاييها گرفته تا آنهايي كه از تسليحات هستهيي و تروريسم بيم دارند.

 

کاخ سفید گزارش نیویورک تایمز درباره ایران را "غیردقیق" خواند

بی بی سی:سه شنبه 25 فروردين 1388(14 آوريل 2009)

کاخ سفید گزارشی را که می گوید آمریکا ممکن است درخواست از ایران برای تعلیق غنی سازی اورانیوم در آغاز گفتگو با قدرت های جهان درباره برنامه اتمی اش را کنار بگذارد، "غیردقیق" خوانده است.

نیویورک تایمز پیشتر گزارش داده بود که دیپلمات های آمریکایی و اروپایی این مساله را مورد بررسی قرار داده اند که به ایران اجازه داده شود در جریان گفتگوهای اولیه با گروه 1+5 به غنی سازی اورانیوم در سطح فعلی ادامه دهد.

این تحول می توانست تغییر مهمی در سیاست گروه 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) در ارتباط با ایران باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، روز سه شنبه گفت: "این اولین بار نیست که من پشت این تریبون می ایستم، درحالی که چیزی را در روزنامه خوانده ام که می دانم دقیق نیست."

اما به غیر از نیویورک تایمز، خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز روز سه شنبه به نقل از مقامی آمریکایی که از او نام نبرد نوشت که ممکن است آمریکا با ادامه غنی سازی اورانیوم توسط ایران در جریان گفتگوهای اولیه با گروه 1+5 موافقت کند.

آسوشیتدپرس به نقل از برخی دیپلمات های این گروه نوشت که این قدرت ها درحال برنامه ریزی برای بحث درباره استراتژی های تازه برای مهار برنامه اتمی ایران هستند.

دولت جورج بوش، رئیس جمهوری قبلی آمریکا، بر تعلیق غنی سازی از سوی ایران به عنوان شرطی برای آغاز گفتگوها اصرار داشت.

نیویورک تایمز به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشت: "ما همه موافقیم که این موثر نیست - تجربه به ما می گوید که ایرانی ها پذیرای آن (این شرط) نخواهند بود."

نیویورک تایمز در گزارش خود به نقل از منابع دولت آمریکا نوشت که پیشنهادهای تازه در ارتباط با شروط آغاز مذاکرات با ایران، در یک جلسه سری متحدان اروپایی مورد بررسی قرار گرفت و افزود که بر اساس آن، قرار است از ایران خواسته شود تا به تدریج فعالیت های اتمی خود را در معرض بازرسی بگذارد و در عین حال مجاز باشد تا برای مدتی در خلال مذاکرات، غنی سازی اورانیوم را دنبال کند.

نیویورک تایمز نوشت که پیشنهاد تازه با وعده آقای اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی در مورد آغاز مذاکرات "بدون پیش شرط" با ایران انطباق دارد و گفته می شود مقامات آمریکایی مامور شرکت در چنین مذاکراتی برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره، یعنی اقدامی که آمریکا قبلا از آن اجتناب می ورزیده، آماده می شوند.

به نوشته این روزنامه، بررسی سیاست آقای اوباما در مورد ایران هنوز در جریان است و دستیاران وی گفته اند که نمی توان گفت که رئیس جمهوری با ادامه تولید سوخت اتمی توسط ایران برای چه مدتی و با چه سرعتی موافقت خواهد کرد اما مقامات اروپایی اظهار داشته اند که توافقی کلی در این زمینه وجود دارد که ایران تعطیلی فوری تاسیسات هسته ای خود را، که خواست دولت بوش بود، هرگز قبول نخواهد کرد و در نتیجه، اقداماتی مقدماتی به منظور برقراری اعتماد لازم است.

این روزنامه در عین حال می نویسد که بر اساس سیاست جدید آمریکا، در نهایت از ایران خواسته خواهد شد تا طبق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد اما پیشنهاد اولیه برای قانع کردن ایران به گفتگوهای اتمی هنوز در دست بررسی است.

اعضای دائم شورای امنیت و آلمان که مدت هاست برای جلوگیری از آنچه دستیابی احتمالی ایران به ظرفیت ساخت سلاح اتمی می دانند تلاش می کنند به این کشور پیشنهاد ارائه مشوق های تجاری، مالی و سایر امتیازات در ازای برچیده شدن برنامه غنی سازی اورانیوم را داده اند.

 

احمدی نژاد: بسته جدیدی به دنیا ارائه می دهیم

بی بی سی:چهارشنبه 26 فروردين 1388(15 آوريل 2009)

رئیس جمهوری ایران از ارائه بسته جدیدی برای حل مشکلات جهانی سخن گفته است.

روز چهارشنبه، 15 آوریل (26 فروردین)، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که به کرمان سفر کرده در سخنانی در اجتماع گروهی از مردم این شهر ضمن اظهار نظر درباره شرایط و تحولات جهانی، گفت که "بسته جدید را طراحی می کنیم و آماده خواهد شد تا به دنیا ارائه دهیم"و افزود بر اساس این بسته پیشنهادی، گفتگو خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد هدف از تهیه این بسته را حل معضلات عمده در جهان اعلام کرد و گفت "این سند متضمن صلح و عدالت در جهان، احترام به حقوق ملت ها و مشارکت همه دولت ها و ملت ها در حل مسائل جهانی است" اما در مورد محتوای این بسته و زمان ارائه آن توضیح بیشتری نداد.

سال گذشته نیز آقای احمدی نژاد یک بسته پیشنهادی را برای تعدادی از دولت ها و سازمان های بین المللی ارسال داشت و خواستار آن شد تا همراه با مجموعه پیشنهادهای ارائه شده توسط گروه 1+5، به عنوان مبنایی برای گفتگو جهت حل بحران هسته ای ایران مورد توجه قرار گیرد.

آقای احمدی نژاد در سخنرانی روز چهارشنبه با یادآوری بسته پیشنهادی قبلی، گفت که بسته جدید خود را به دلیل تحولاتی که طی سال گذشته در جهان روی داده طراحی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - محمود احمدی نژاد با اشاره به بیانیه ای که در مورد ایران مساله هسته ای ایران صادر شده است گفت "اول گفته اند می خواهیم مسائل را از طریق دیپلماتیک حل کنیم"اما افزود که در عین حال "مطالب دیگری نیز در این بیانیه دیده می شود که به اخلاق گذشته آنان بر می گردد."

در گزارش سخنان آقای احمدی نژاد مشخص نشده است وی چه بیانیه ای را در نظر دارد و چه مطالبی در آن را نشانه "اخلاق گذشته" و غیرقابل قبول تلقی می کند.

رئیس جمهوری ایران با تکرار اظهارات قبلی خود در مورد موقعیت بین المللی جمهوری اسلامی، خطاب به کسانی که از آنها با عنوان قدرت های بزرگ یاد می کرد گفت "شما می دانید امروز در موضع ضعف قرار دارید، دستتان به جایی بند نیست و از موضع زورگویی نمی توانید کار را جلو ببرید."

محمود احمدی نژاد خطاب به این قدرت ها گفت "ممکن است ملت ایران گذشته ها را فراموش کند و دوران جدیدی را آغاز کند اما اگر کسی از موضع خودخواهی با او صحبت کند، پاسخش همان است که به آقای بوش داد."

جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، سیاستی سختگیرانه نسبت به ایران را دنبال می کرد و در سخنانی در سال 2002، حکومت های ایران و چند کشور دیگر را اعضای محور شرارت خوانده بود.

توصیه به آمریکا

در ماه های اخیر، آقای احمدی نژاد در چند سخنرانی جورج بوش را که دو دوره به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد، فردی بدعاقبت دانسته و به زمامداران غربی هشدار داده است که در صورت مخالفت با جمهوری اسلامی، به سرنوشت او گرفتار خواهند شد.

سخنان آقای احمدی نژاد در کرمان یک روز پس از آن ایراد می شود که یک نشریه آمریکایی از احتمال تغییر در رویکرد ایالات متحده نسبت به مذاکره به منظور حل و فصل مساله هسته ای ایران خبر داد هرچند مقامات دولت آمریکا بعدا گفتند که این گزارش "دقیق" نیست.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، هدف از این تغییر جلب نظر مساعد ایران برای شرکت در گفتگوهای مستقیم در راستای اجرای برنامه اعلام شده باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، برای حل مساله هسته ای ایران از راه مذاکره است.

هفته گذشته نیز ایالات متحده، به عنوان یکی از اعضای گروه 1+5، که رهبری واکنش بین المللی نسبت به برنامه های هسته ای ایران را برعهده گرفته اند، اعلام داشت که در مذاکرات بعدی این گروه با ایران شرکت فعال خواهد داشت.

آقای احمدی نژاد با اشاره ای ضمنی به شعار انتخاباتی باراک اوباما در مورد لزوم تغییر در سیاست های ایالات متحده گفت "آنان هنوز تغییر را نفهمیده اند و اینکه باید از زورگویی، خودخواهی و سخن گفتن از موضع تکبر و استکبار علیه ملت ها دست بردارند و حقوق ملت ها را به رسمیت بشناسند."

در حالیکه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه هایی از ایران خواسته اند فعالیت در زمینه غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد، مقامات جمهوری اسلامی تاکید داشته اند که غنی سازی را حق مسلم این کشور به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای می دانند.

رئیس جمهوری ایران از قدرت های بزرگ خواست تا نیروهای خود را از سراسر جهان جمع کنند و به مرزهای خود بازگردانند و افزود "از گوشه و کنار شنیده ایم که قرار است پس از شصت سال، بمب های اتمی خود را از آلمان خارج کنند و به کشورهای خود برگردانند."

پس از انحلال اتحاد شوروی سابق، ایالات متحده بخش اعظم جنگ افزارهای اتمی خود را از کشورهای اروپایی عضو ناتو خارج ساخت اما همچنان تعدادی بمب اتمی در چند کشور از جمله آلمان باقی مانده است.

اخیرا رئیسان جمهوری آمریکا و روسیه در مورد کاهش زرادخانه های هسته ای دو کشور گفتگو کردند و چند روز پیش، وزیر امور خارجه آلمان ضمن استقبال از این گفتگوها، خواستار خروج تسلیحات هسته ای از پایگاه های آمریکا در این کشور شد و این تسلیحات را از نظر نظامی از کار افتاده توصیف کرد.

 

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه: روسيه طرفدار تماس هاي مستقيم ايران و آمريکا است 

ایرنا"پنجشنبه 27 فروردين 1388(16 آوريل 2009)

مسکو- "آندره نستيرينکو" سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه گفت: روسيه طرفدار تماس هاي مستقيم جمهوري اسلامي ايران و آمريکا است.   

نستيرينکو روز پنجشنبه در کنفرانس خبري در مسکو به خبرنگار ايرنا گفت: روسيه همواره طرفدار تماس هاي مستقيم ايران و آمريکا است و اين دو کشور مي توانند با يکديگر مذاکره و بدون واسطه مسائل فيمابين را مورد بحث و بررسي قرار دهند.

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه، روابط فدراسيون روسيه و جمهوري اسلامي ايران را به عنوان دو کشور دوست و قدرتمند در منطقه بسيار عالي خواند و گفت: اراده رهبران دو کشور بر توسعه، تحکيم و تعميق روابط و مناسبات و گسترش همکاري ها در تمام بخش ها ميان دو کشور استوار است.

منابع خبري غربي اخيرا اعلام کردند آمريکا و شرکاي اروپايي اين کشور در پي کنار گذاشتن پيش شرط تعليق غني سازي اورانيوم براي آغاز مذاکرات با جمهوري اسلامي ايران هستند.

به گزارش اين منابع به نقل از روزنامه "نيويورک تايمز"، دولت اوباما و شرکاي اروپايي آمريکا، امکان خودداري از درخواست از ايران براي توقف فعاليت هاي مربوط به غني سازي اورانيوم به عنوان پيش شرط براي مذاکره با ايران در باره پرونده هسته اي اين کشور را بررسي مي کنند.

خبرگزاري ريانووستي در اين باره نوشت: آمريکا و متحدانش همچنين پيشنهادي را بررسي مي کنند که به ايران اجازه مي دهد در مرحله نخست مذاکرات به غني سازي اورانيوم در خاک خود بپردازد.

منبع خبري روسي افزود: اين امر فاصله گرفتن قابل توجه از موضع سرسختانه دولت سابق آمريکا است.

 

يك مقام سپاه، ماهيت حضور در همه عرصه‌هاي اين نهاد را ستود

خبرگزاري فارس (انگليسي):چهارشنبه 26 فروردين 1388(15 آوريل 2009)

به گفته يك مقام ارشد نظامي ايران در روز چهارشنبه سپاه پاسداران يك نيروي منعطف و پرقدرت است و تأكيد كرد كه هر كجا دشمنان براي جمهوري اسلامي تهديد ايجاد كنند نيروهاي آي.آر.جي.سي (سپاه) آنجا حاضرند تا آن را نابود كنند. علي سعيدي نماينده رهبر عالي در سپاه در شهر مركزي قم گفت وظايف سپاه بسته به نوع و ماهيت تهديد؛ ابعاد متفاوتي دارد و محدود به زمينه نظامي نيست... علي سعيدي گفت بحران سازمان مجاهدين خلق ايران (ام.كا.او) ، نفوذ برخي عناصر تكنوكرات به داخل بخشهاي نظامي از جمله تهديدات عليه جمهوري اسلامي مي‌باشند وي بااين‌وصف هشدار داد كه هرگونه غفلت از تهديدات سياسي، خسارتي غيرقابل ترميم به كشور وارد مي‌سازد و ممكن است تبديل به يك طرح گسترده تغيير رژيم منجر گردد.

 

ايران به هر ترتيب در حال پيش بردن برنامه هسته‌يي خود است كه به‌سرعت مي تواند به بمب تبديل شود

تلويزيون بی بی سی:چهارشنبه 26 فروردين 1388(15 آوريل 2009)

مجري: ... پرزيدنت احمدي نژاد مي گويد در حال آماده كردن بسته جديدي مي باشد...

جان لاين, خبرنگار از ايران: ما هنوز نمي دانيم كه اين بسته پيشنهادي چه ممكن است باشد . طبعا وقتي شما براي اولين بار در اين مورد مي شنويد, ممكن است به نظر برسد كه اين نوعي پيشنهاد صلح از طرف ايران است , اما به نظر من , اينطور نيست و غرب هم چنين دركي از آن نخواهد داشت. فكر مي كنم كه اين بيشتر طرح پرزيدنت احمدي نژاد است كه مي خواهد به يك تهاجم ديپلماتيك دست بزند. زيرا در همان حال كه او از پيشنهادات جديد صحبت مي كند, مي گويد , ابرقدرتها نمي توانند با ترساندن ما كاري بكنند, آنها بايد رفتارشان و شيوه اي كه در مورد ساير كشورها صحبت مي كنند را عوض كنند و احترام بگذارند . بعبارت ديگر او در پي تغيير در سياستهاي مخالفينش است بدون اينكه تغييري در سياست خود ارائه كند. شما ممكن است بياد داشته باشيد كه در تابستان گذشته, آخرين باري كه اتحاديه اروپا و آمريكا , جديدترين بسته پيشنهادي خود را براي حل نزاع هسته يي , به ايران ارائه دادند , ايران نيز متقابلا بسته پيشنهادي خودش را ارائه داد كه بواقع در غرب, ابدا جدي گرفته نشد. اين فقط به نظر مي رسد كه تقريبا سلسله اي از گفتگوهاي بي پايان باشد, كه در اثناي آن , ايران , طبق پيشنهادات خودش, اجازه يابد كه به فعاليتهاي هسته يي خود ادامه دهد...

مجري: آيا روشن است كه صنايع هسته يي ايران در چه وضعيتي است؟

خبرنگار: ما ديروز از پرزيدنت احمدي نژاد شنيديم كه آنها اكنون 7000 سانتريفوژ فعال دارند كه نسبت به ارقام قبلي, خيلي افزايش داشته است. معلوم نيست, آنها ممكن است كمي مبالغه كنند. به‌گفته آژانس بين المللي انرژي اتمي, آنها تا آن حد پيش نرفته اند, اما بي ترديد آنها برنامه غني سازي خود را به هر ترتيب دارند پيش مي برند , برنامه اي كه اگر چه ايران مي گويد صلح آميز است, اما مي تواند بسرعت براي توليد مواد اوليه توليد يك بمب , مبدل شود.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

ابراز نگراني رهبران عرب نسبت به خروج آمريكاييها از عراق

فاكس نيوز: دوشنبه 24 فروردين 88(13 آوريل 2009)

همزمان با آنكه تفنگداران دريايي رد پاي خود در صحراي غربي عراق را كمتر مي‌كنند، رهبران جوامع عراقي در اينجا علنا نسبت به آنچه بعد از ترك آمريكاييها روي خواهد داد ابراز نگراني مي‌كنند.

آنها نگران موجي از فساد و بازگشت شورشگري هستند كه زماني در اين منطقه وجود داشت...

سرهنگ تاد ترَپ  از تفنگداران دريايي گفت، ما هميشه گفتيم كه اين ساده نخواهد بود. قطعاً كه آنها به اين جداسازي با نگراني مي‌نگرند. نگرانيهايي در خصوص اينكه مسير آينده چه شكلي خواهد بود وجود دارد.رحيم خلف محمد، معاون رئيس شوراي شهر شمال رمادي صريح‌تر بود و گفت، ما احساس مي‌كنيم كه اينجا فاجعه بوجود خواهد آمد.... از هم اكنون 22000 تفنگدار دريايي در انبار به حومه‌هاي رمادي، فلوجه و ساير شهرهاي انبار عقب نشيني كرده‌اند...  روساي امنيتي عراق، در مصاحبه‌هاي اخير راجع به نگراني خود مبني بر اينكه چند تن از هزاران عراقي كه تحت شرايط توافق امنيتي از بازداشتگاه‌هاي آمريكا آزاد مي‌شوند، شورشگري را مجدداً تقويت خواهند كرد، اشاره كرده‌اند... از سال 2007 تا كنون، خشونت در سراسر عراق به شدت كاهش يافته است و در انبار تقريباً وجود ندارد. اما با اين حال، در هفته‌هاي اخير، چندين حمله قابل توجه در فلوجه وجود داشته كه مقدمتاً نيروهاي امنيتي عراق را هدف قرار داده است.

 

توافقنامه امنيتي عراق و امريكا اصلاح مي شود ؛

روزنامه ايران:دوشنبه 24 فروردين 88(13 آوريل 2009)

بغداد و واشنگتن در ماه ژوئن آينده (خرداد) برخي از مفاد توافقنامه خروج نظاميان امريكايي از عراق را تغيير خواهند داد روزنامه الصباح عراق به نقل از منابع نزديك به كميته هاي مشترك عراقي و امريكايي افزود: بغداد و واشنگتن قصد دارند در ژوئن آينده (خرداد ماه) برخي از مفاد توافقنامه خروج نظاميان امريكايي از عراق (توافقنامه امنيتي ) ازجمله ماده 12 درباره صلاحيت قضايي، ماده 19 پيرامون خدمات فعاليت هاي پشتيباني و نيز ماده 24 درباره خروج نيروهاي امريكايي از عراق را اصلاح و تغيير دهند. اين روزنامه عراقي به نقل از منابع مذكور يادآور شد، باراك اوباما رئيس جمهور امريكا در جريان سفر چند ساعته هفته گذشته خود به عراق و ديدارش با نوري المالكي نخست وزير و جلال طالباني رئيس جمهور عراق بر ادامه حمايت هاي واشنگتن از تلاش ها براي تثبيت امنيت در عراق و اجراي بندهاي توافقنامه امضا شده بين دو كشور تا پايان سال جاري تأكيد كرد.

 

اطلاعات مشخص حاكي از ورود جوخه‌هاي مرگ از ايران دارد

تلويزيون الجزيره:شنبه 22 فروردين 1388(11 آوريل 2009)

سؤال: چگونه مي‌تواند رد پاي القاعده در تهاجمات و اين كه شوراهاي بيداري آنطور كه از المالكي شنيديم از سوي القاعده مورد نفوذ واقع شده را اثبات كرد ؟

سرلشكر ستاد وفيق السامرائي مشاور امور امنيتي سابق رئيس جمهور عراق(وي سپهبد است و گوينده اشتباه مي‌كند ـ م): به نظرم متهم كردن شوراهاي بيداري كه مورد نفوذ قرار گرفته، ايده‌اي است كه پايه و اساس منطقي ندارد. چه بسا نفوذهاي محدودي صورت گرفته باشد اما وقتي به گذشته نگاه كنيم مي‌بينيم كه شوراهاي بيداي از دو ناحيه اصلي مورد هدف قرار گرفته است، ناحيه اول القاعده و دوم ايران است. تفسير شخصي من اين است كه اين عملياتي كه صورت گرفته عملي است كه انحصاراً توسط القاعده صورت گرفته و شكي نيست كه بخش اصلي القاعده وسيله اي براي پيشبرد فعاليتهاي زيان بخش ايران در عراق شده است. بيداري الان در كل هدف قرار گرفته براي اينكه نماينده نيروي جوان عظيم است.

سؤال: اما نيروهاي بيداري ناديده گرفته شدند و درخواستهايي براي تصفيه آنان صورت مي‌گيرد. آيا نقش آنان در حال حاضر پايان يافته است؟

وفيق السامرائي: فكر نمي‌كنم كه نقش نيروهاي بيداري پايان يافته باشد. اين اشتباه فاحشي است كه از آنها دست بكشيم و فكر نمي‌كنم كه كسي از جمله دولت بتواند در اين مرحله از نيروهاي بيداري چشم پوشي كند. نيروهاي بيداري بخش مهمي از مردم عراق و بخش مهمي از نيروي جوان در منطقه خاورميانه است و اگر ناديده گرفته شوند، امنيت به نقطه صفر باز خواهد گشت. اگر منطقه جنوب بغداد تا موصل، تا انبار و ديالي را نگاه كنيم مي‌بينيم كه اوضاع امنيتي آن اخيراً تغيير كرده كه علت آن به ناديده گرفتن اعلام شده نيروهاي بيداري و ثانياً عدم جذب بخش اعظم آنان در دستگاه امنيتي برميگردد. نيروهاي بيداري همان طور كه گفتم اساساً هدف قرار گرفته اند. اما اين كه نيروهاي بيداري از سوي بعثيها  مورد نفوذ قرار گرفته است درست نيست چون اين عملياتي كه  صورت مي‌گيرد شيوه كار بعثيها نيست و بخش اصلي اعمال القاعده است. اما اين كه مي‌گويند كساني كه از زندانهاي آمريكايي آزاد شده و اسامي آنان را داده‌اند، من به برادران در دولت عراق توصيه مي‌كنم كه لازم است درنگ كنند و اين اسامي را  توزيع نكنند براي اين كه اگر همه كساني كه از زندان خارج شدند دوباره دستگير شوند منجر به بي‌اعتمادي مي‌شود و اين افراد يا فرار خواهند كرد يا اين كه ارتباطات گذشته شان را برقرار مي‌كنند.

سؤال: نظرتان درباره بازگشت خشونت در مثلثي كه در مدت اخير شاهد نوعي آرامش بود چيست؟

وفيق السامرائي: اين مثلث يك منطقه جغرافيايي است و باز است و داراي مناطق كشاورزي، باغات و روستاهاي پراكنده است. همه اينها باعث كندي در روند آشتي و پايان ندادن نهايي به نيروهاي بيداري و همچنين ورود  جوخه‌هاي مرگ بسياري است. ميدانيم كه وزارت كشور اعلام كرد كه اطلاعاتي دارد كه اشاره به بازگشت جوخه‌هاي مرگ از ايران دارد. همچنين اطلاعات مشخص‌تري است كه اشاره به احتمال ورود 12 يا 13 خودرو دارد كه حامل انتحاري و آماده براي بمبگذاري است. اين اطلاعات به نظر مي‌رسد كه بسيار دقيق باشد.

 

تاسيس جنبشي بنام آزاديبخش جنوب اعلام شد

تلويزيون البغداديه:دوشنبه 24 فروردين 88(13 آوريل 2009)

يك گروه كه خود را گروه عراق در بصره مي نامد تاسيس جنبشي بنام آزاديبخش جنوب را اعلام كرد. اين گروه گفت كه آزادسازي جنوب را از نيروهاي اشغالگر  با اسامي مختلف را برعهده خواهد گرفت.

عوض عبدان دبيركل اين جنبش گفت اولين فعاليت اين جنبش  به شيوه مسالمت آميز شروع خواهد شد كه شكايت عليه سركنسول ايران در بصره حول دخالت افسارگسيخته اش در امور داخلي استانها و برگزاري گردهمايي بزرگ و اعتصابها در منطقه مرزي  شلمچه مي باشد. العبدان مسئول جبهه گفتگوي ملي به رهبري صالح المطلك در بصره بود كه دو ماه پيش به گفته خودش بدليل شخصي از جبهه استعفا داد.

 

عربستان سعودي نگران نفوذ ايران در عراق است

سايت صداي آمريكا:چهارشنبه 26 فروردين 1388(15 آوريل 2009)

نيويورک تايمز زيرعنوان'عراق سعي ميکند حاکميت خود را ثابت کند' با اشاره به برنامه خروج سربازان آمريکائي از عراق و بهبود اوضاع امنيتي، مي نويسد دولت عراق در تلاشي بي وقفه سعي ميکند جهان را متقاعد سازد که نه کارگذار آمريکاست و نه ايران.

نيويورک تايمز از عربستان سعودي به عنوان يکي از قدرتمند ترين همسايه هاي عراق، که بيشترين ترديد را در مورد آن کشور دارد، نام مي برد، و با اين يادآوري که هنوز به رغم دعوت هاي مکرر عراق در آن کشور سفارت بازنکرده است مي نويسد گرچه سعودي ها دلائلي امنيتي ارائه ميدهند اما دليل بزرگتر آنها بي اعتمادي شان به دولت تحت رهبري شيعان در عراق است، و از آن نگران اند که به سود ايران عمل کند، و يا حتي به يک دست نشانده ايران مبدل شود.

نيويورک تايمز ايران را دومين شريک تجاري عمده عراق، بعد از ترکيه معرفي کرده است و مي نويسد ايران به چندين حزب سياسي شيعه در عراق کمک مالي ميدهد، و همه ساله ميليون ها زائر شيعه را به اماکن مذهبي در عراق مي فرستد.

 

حمايت طالباني از اصلاحات ضروري قانون اساسي

تلويزيون العراقيه:چهارشنبه 26 فروردين 1388(15 آوريل 2009)

رئيس جمهور جلال طالباني حمايت خود را از انجام اصلاحات ضروري  قانون اساسي ابراز داشت و بر اهميت اجراي اين اصلاحات در كادر روشهاي قانوني و مجلس نمايندگان تأكيد كرد. طالباني در اظهارات مطبوعاتي بر اهميت مشاركت همه طرفها در حكومت و اتخاذ تصميمات سرنوشت ساز و ترسيم سياستها تأكيد كرد و همزمان اين مشاركت را يك ضرورت ملي توصيف نمود.

 

سخنان خلف العليان عليه حزب اسلامي عراق

تلويزيون الحره:چهارشنبه 26 فروردين 1388(15 آوريل 2009)

شيخ خلف العليان رئيس شوراي گفتگوي ملي:  اصرار حزب اسلامي براي تصدي منصب رياست جديد پارلمان بخشي از اين طرح و معامله مي باشد و حزب اسلامي تلاش مي كند تا اين منصب را براي اجراي اين طرح و معامله به اختيار خود در بياورد, يعني به اجرا درآوردن طرح  سلب اعتماد از نوري المالكي و اين از اولويتهاي حزب اسلامي در آينده است كه براي آنها طراحي كرده است. ليست كردي از حزب اسلامي دفاع مي كند , مجلس اعلا همچنين از حزب اسلامي حمايت مي كند و تا كنون تلاش كرده اند كه با حزب اسلامي باشند و بر  دكتر اياد السامرايي براي تصدي اين منصب اصرار دارند چرا چنين اصراري وجود دارد؟

 

مداخالات ايران در عراق از سال 2003 تا كنون

هَولِر تريبيون(نشریه به زبان انگلیسی چاپ در کردستان عراق):جمعه 21 فروردين 1388(10 آوريل 2009)

به قلم نامو عبدالله - كلر لوپز (Clare Lopez)، معاون رئيس جلسه اطلاعات جهاني ، از 1980 تا 2000، به مدت 20 سال در سازمان سيا خدمت كرده است، و اطلاعات و نظرات خود را، به عنوان يك مدير ارشد پرونده عمليات، در مصاحبه‌يي با هَولِر تريبيون در خصوص مداخالات ايران در عراق از سال 2003 تا كنون، با ما در ميان مي‌گذارد. او معتقد است كه ايران به شكل گسترده‌يي دست درازي مخربي در عراق كرده است و هم شبه‌نظاميان سني تحت حمايت القاعده، و هم شبه‌نظاميان شيعه را با سلاح و پول تامين نموده است.

هَولِر تريبيون: مدير سيا گفت كه عراق ديگر در جنگ با ترور عليه القاعده جبهه مركزي نمي‌باشد، آيا به عقيده شما چنين است؟

كلر لوپز: به عقيده من تمركز جنگ نظامي عليه القاعده دارد از عراق روي مناطق مرزي بين افغانستان و پاكستان تغيير مي‌كند...

هَولِر تريبيون: برداشت شما از نقش ايران در كمك كردن به سازمانها و گروه‌هاي تروريستي در عراق چيست؟

كلر لوپز: ايران حتي از قبل از شروع عمليات آزادسازي عراق در مارس 2003، نقش بسيار بي‌ثبات كننده‌يي در عراق داشته است. البته نفوذ آنها خصوصاً روي مناطق شيعي عراق، در جنوب، متمركز بوده است، اما آنها قطعاً اعضاي سپاه پاسداران خود و همچنين نيروهاي بسيج و البته افراد اطلاعاتي و امنيتي وزارت دفاع را براي امور امنيتي در سال 2003 و حتي پيش از آن نيز به داخل عراق نفوذ دادند. اين نيروهاي ايراني در تامين پول، سلاح و مواد منفجره و همچنين در ارائه آموزش به شبه‌نظاميان تروريست، كه اساساً شبه‌نظاميان سني القاعده و نيز شبه نظاميان شيعه را در بر مي‌گيرد، نقش بزرگي داشته‌اند...

هَولِر تريبيون: آيا به عقيده شما اين نقش مخرب كه توسط ايران ايفا شده است بدليل سلطه شيعه در عراق امكان پذير بوده است؟

كلر لوپز: من فكر مي‌كنم اين واقعيت كه اكثريت عراق شيعه هستند، خط سيري (vector) را براي جاه‌طلبيهاي توسعه‌گرايانه دولت ايران تامين مي‌كند. اما من فكر مي‌كنم ايران در منطقه خاورميانه بطور عام و در عراق بطور خاص، 2 هدف عمده دارد. يكي از آنها ژئواستراتريك است. و آن يك گسترش ژئواستراتتژيك مادي در حوزه نفوذ رژيم تهران است. هدف دوم بيشتر جنبه مذهبي دارد. من فكر مي‌كنم ايران دنبال رهبري جهاد بين‌المللي است...

هاولر تريبيون: به عقيده شما برداشت آمريكا از روابط بين رهبران كردستان و ايران چيست؟

كلر لوپز: ... من مي‌دانم كه امنيت ملي و رهبري نظامي آمريكا، قطعاً ايران را بطور عام به عنوان يك منبع حمايت از تروريسم و يك نيروي بي‌ثبات كننده براي عراق و منطقه  تلقي مي‌كند. من مطمئن هستم كه آنها نحوه ادامه روابط، بطور مثال بين گروه آقاي بارزاني و گروه آقاي طالباني، اين روابط با ايران را به دقت زير نظر دارند. اينكه انتظار داشته باشيم اين روابط پايان بپذيرد يا قطع شود واقع بينانه نيست، اما بله، از نظر آمريكا ايران براي عراقيها و همچنين توانايي كردها براي حفظ و توسعه استقلال، امنيت و دموكراسي خود، يك تهديد مي‌باشد... 

هَولِر تريبيون: نخست وزير عراق نوري مالكي در برابر بهترين دوستهاي آمريكا در عراق، مانند كردها، بيش از حد خشن بوده است؛ آيا شما فكر نمي‌كنيد كه مالكي، به عنوان يك شيعه، به ايران وفادار است و تلاش مي‌كند حاميان آمريكا در عراق را تضعيف كند؟

كلر لوپز: خير، خير، من نوري مالكي را به چنين فعاليتهايي متهم نمي‌كنم، ما مي‌دانيم كه او ساليان درازي با رهبري ايران روابط نزديك داشته و دارد. ما آمريكايها خون و پول زيادي خرج كرديم تا استقلال، شكوفايي و آزادي دموكراتيك عراق را تضمين كنيم. ما نمي‌خواهيم شاهد آن باشيم كه عراق در يك ايدئولوژي جهادگراي خميني، زير نفوذ راديكال ايران قرار بگيرد... نفوذ ايران در عراق بي‌ترديد بسيار قوي است. در اين شكي نيست... اما ما نحوه برخورد عراق با شهروندان خود را زير نظر خواهيم داشت. آيا فرصتهاي برابري را هم به مردها و هم به زنها ارائه مي‌كنند؟ آيا فرصتهاي برابر را به تمامي گروه‌هاي قومي، گروه‌هاي مذهبي و و از اين قبيل ارائه مي‌كنند؟ اينها آزمايشهاي عراق خواهد بود، اينكه آيا از نفوذ ايران و نفوذ جهادگراها استقلال دارند، اينكه مثلاً با گروه دموكراتيك اپوزيسيون ايران، مجاهدين خلق، كه عراق داراي شهري در قرارگاه اشرف مي‌باشد چطور برخورد مي‌كنند؟ آيا به حفاظت از امنيت مجاهدين خلق ادامه مي‌دهند؟ آيا به تضمين تامين خدمات پايه‌يي مانند آب و برق براي شهر آنها ادامه مي‌دهند؟ يا اينكه آنها فقط اشرف  را در برابر تهاجمات موشكي و راكتي ايران از آنسوي مرز قرار ميدهند. اينها آزمايشهاي كلي عراق تحت اداره دولت مركزي  نوري مالكي خواهد بود. اينكه آيا آنها از نفوذ راديكال شيعي ايران استقلال دارند يا خير.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

وحشت جنگ خليج‌فارس

خبرگزاري يونايتدپرس بين‌المللي:چهارشنبه 26 فروردين 1388(15 آوريل 2009)

كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج (جي.سي.سي GCC), مانند عربستان سعودي, كويت, قطر, بحرين, امارات متحده عربي, عمان در حال آماده شدن براي چيزي مي شوند كه بسياري آن را انتقام گرفتن از سوي ايران مي دانند مفروض بر اينكه بعد از بمباران تأسيسات هسته‌يي ايران در آخر سال جاري توسط اسرائيل صورت خواهد گرفت. فرضيه بين حاكمان كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج، جي.سي.سي GCC براين است كه اسرائيل بمب افكنهاي خود را عليه 27 سايت ايران به محض اين كه روشن شود ملاها از گزينه تسليحاتي خود در مذاكرات آتي 6 قدرت جهاني صرفه نظر نخواهند كرد, بكار خواهد گرفت...

انتخابات رياست جمهوري آتي ايران در 14 ژوئن برنامه ريزي شده, زماني كه احمدي نژاد ممكن است كه رياست جمهوري خود را به كانديدي نسبتاً ميانه رو، از نظر قدرتهاي غربي، از دست بدهد. ولي آخرين حرف از جانب ناظران ايران اين است كه علي خامنه اي آيت الله العظمي ولي فقيه مذهبي علاقه‌مند به انتخاب مجدد پيرو افراطي خود مي باشد. اين يك چراغ سبز ديگر به دولت ائتلافي نتانياهو در دادن فرمان به يك حمله مي باشد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

برگزیده روزنامه های ایران

صدای آمریکا:دوشنبه 24 فروردين 88(13 آوريل 2009)

روزنامه اعتماد از ادامه برکناری مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی در ایران خبر داده است. به نوشته این روزنامه، در ادامه این برکناری ها، روز شنبه، سیدشمس الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت نهم، طی حکمی محمودرضا خاوری را به سمت مدیرعامل و رییس هیات مدیره بانک ملی منصوب کرد و به این ترتیب، علی صدقی را بدون هیچ تشکر از این سمت برکنار کرد.
به نوشته اعتماد، برکناری مدیرعامل بزرگترین بانک ایران، سومین برکناری مدیرعامل یک واحد بزرگ اقتصادی طی یک هفته قلمداد می شود. پیش از این، منوچهر منطقی، مدیرعامل ایران خودرو و بهران سبحانی، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان از کار برکنار شده بودند.

روزنامه اعتماد ملی در گزارشی اقتصادی می نویسد منطقه گازی پارس جنوبی اگر چه قرار بود یکی از قطب های اصلی اقتصاد ایران شود، اما اکنون بر کسی پوشیده نیست که ایران اکنون برای فعالیت در این میدان و برداشت گاز از مخازن آن، سالهاست که از قطر عقب افتاده است.
به نوشته این روزنامه، علی اکبر ترکان، از مقام های ارشد وزرات نفت، طی یک کنفرانس خبری در روزهای اخیر اعلام کرد میزان برداشت گاز قطر از پارس جنوبی،
۲/۲ میلیارد فوت مکعب بیشتر از ایران است. به نوشته اعتماد ملی، اوج فعالیت های پارس جنوبی در دولت هشتم بوده است که ۵ فاز این منطقه به طور کامل به بهره برداری رسید و قرارداد اجرای فازهای بعدی نظیر فازهای ۶، ۸، ۹ و ۱۰ نیز تا مراحل زیادی با سرمایه گذاران خارجی منعقد شد، در حالی که در ۴ سال گذشته، شاهد خروج سرمایه گذاران و تاخیر در اجرای پروژه های گازی این منطقه بودیم.

روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از مدير كل زندانهای استان تهران، خبر آزادی شهرام جزایری را تکذیب کرد. به نوشته این روزنامه، سهراب سليمانی در گفتگو با خبرنگار یکی از خبرگزاری ها گفته است تاكنون از سوی مراجع قضایی دستوری درخصوص آزادی شهرام جزايری اعلام نشده است. به نوشته این روزنامه، اظهارات این مقام قضایی، در پاسخ به مطالب يكی از روزنامه های داخل ایران است كه از زد و بند شهرام جزايری در دستگاه قضايی و آزادی قريب الوقوع وی خبر داده بود.

روزنامه سرمایه در گزارشی از کسری ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی بودجه دولت در سال ۱۳۸۸ خبر داده و می نویسد این کسری بودجه به خاطر تغییراتی است که در لایحه بودحه ۱۳۸۸ از سوی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است. به نوشته سرمایه، برخی از تغییرات صورت گرفته از جمله صفر کردن بودجه واردات بنزین، انتقاد دولت نهم را در پی داشته است. سرمایه با اشاره به بخشی از تغییرات لایحه بودجه دولت توسط مجلس شواری اسلامی می نویسد در ماده واحده بودجه سال ۱۳۸۸ در جزءهای الف، و، ط به ترتیب ۱۰۰، ۶۸۰ و ۴۰۰ میلیون دلار و جمعاً ۱۸/۱ میلیارد دلار از اعتبارات شرکت ملی نفت کسر کرده است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران، دوشنبه ۲۴ فروردین

بی بی سی:دوشنبه 24 فروردين 88(13 آوريل 2009)

گزارش های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آینده در تیتر اول چند روزنامه تهران آمده چنان که آفتاب یزد با تیتر نمی توانم به مردم دروغ بگویم از قول میرحسین موسوی، اعتماد با عنوان تزلزل اصولگرایان در انتخاب کاندیدای واحد و صدای عدالت با تیتر حمایت کارگزاران از میرحسین موسوی به همین موضوع پرداخته اند.

در این حال تیتر ایران، روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه های هوادار دولت از قول محمود احمدی نژاد رییس جمهور این است: دخالت دولت برای خانه دار شدن. همان که کیهان با تیتر بزرگ مشکل مسکن بدون دخالت دولت حل نمی شود آن را منعکس کرده است.

مقایسه درآمد نفت در چهار دولت تیتر اول روزنامه خبر است و رازگشائی از بسته پولی ۸۸ تیتر دنیای اقتصاد، فساد اخلاقی و تربیتی در کشور نگران کننده است از زبان آیت الله مصباح یزدی عنوان اول روزنامه ابرار، جام جم عنوان قاچاقچیان به سادگی برمی گردند را برای خود انتخاب کرده و رسالت از قول معاون سازمان انرژی اتمی نوشته شورای امنیت باید عقب نشینی کند.

اعتماد در گزارشی نوشته هرچقدر تعلل اصولگرايان در معرفي کانديداي اين جريان براي انتخابات رياست جمهوري دهم بيشتر مي شود، تزلزل جايگاه "محمود احمدي نژاد" در این اردوی راست بيشتر به چشم مي آيد. در یک ماهی که از سال ۸۸ می گذرد، برخلاف تکاپوهاي گسترده انتخاباتي اصلاح طلبان، اصولگرايان کماکان براي معرفي نامزد اين طيف دچار ترديد هستند و هر روز اخبار متنوعي مبني بر کاهش شانس رئيس دولت نهم به عنوان کانديداي واحد به گوش مي رسد.

گزارشگر اعتماد یادآوری کرده که علي لاريجاني، محمدرضا باهنر، احمد توکلي و غلامعلي حدادعادل چهار چهره شاخص مجلس که بدون هيچ پرده پوشي به ديدار نوروزي احمدي نژاد نرفتند تا اختلاف شان در معرض ديد رسانه ها قرار گيرد. اين گونه است که زخم کهنه دلگيري تشکل هاي راست از دولتمردان نهم و حاميان آنها در موسم انتخابات رياست جمهوري دهم سر باز کرده است.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته فارغ از نتيجه انتخابات آتي، موسوي و کروبي از چهره هاي ماندگار جمهوري اسلامي محسوب مي شوند و حضور همزمان آنان (دست کم تا آستانه انتخابات) مي تواند توجه طيف هاي مختلف افکارعمومي و حتي اصولگرايان را نيز به خود معطوف کند.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده در همه کشورها مرسوم است که نامزدهاي يک جناح سياسي، به نفع يکديگر انصراف مي دهند اما به نظر مي رسد که در شرايط کنوني استمرار حضور دو کانديداي اصلاح طلبان، نه تنها باعث ريزش آرا به سبد اصولگرايان نخواهد شد بلکه ضرورت تجديدنظر در بسياري از رويه هاي کنوني را براي راي دهندگان مشخص خواهد کرد.
به نوشته این مقاله گرچه معرفي کانديداي واحد براي افزايش احتمال پيروزي در انتخابات، مساله مهمي است که به روزهاي پاياني اين رقابت سياسي مربوط است اما الا ن زمان مناسبي نيست.

اعتماد نوشته حدود دو ماه و نيم پس از قرائت تفريغ بودجه ۱۳۸۵ در مجلس و اعلام اينکه حدود يک ميليارد دلار در بودجه ۱۳۸۵ گم شده، ديوان محاسبات بار ديگر از تخلفات بودجه يي دولت در سال ۱۳۸۶ خبر داد و اعلام کرد در ۵۴ درصد از تبصره هاي بودجه تخلف صورت گرفته است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته مدتي است در سطوح بالاي اجرائي كشور كه بايد مظهر قانونمندي باشد متاسفانه گريز از قانون و خودداري از اجراي آن به رويه اي معمول تبديل شده كه با كمال تعجب و تاسف بيش از همه در تصميمات و رفتار دولتمردان مشاهده مي شود.

این روزنامه به عنوان مثال اضافه کرده استنكاف از تشكيل شوراي پول و اعتبار از سوي دولت عليرغم وجود مصوبه صريح و روشن مجمع تشخيص مصلحت نظام مبني بر ضرورت تشكيل مجدد اين شورا در كنار ۱۲ شوراي عالي ديگر از موارد بارز و آشكار است . خودداري از اجراي اين مصوبه قانوني علاوه بر اينكه به خودي يكي از مصاديق روشن نقض قانون توسط قوه مجريه است پيامدهاي ناگوار ديگري نيز دارد كه هر يك از آنها يا مصداق ديگري از نقض قانون است و يا زمينه ساز يك تخلف قانوني ديگر.

در ادامه این مقاله به تخلف های دولت و بانک مرکزی از وعده های خود هم اشاره شده و آمده اصرار بانك مرکزی بر تعيين نرخ سود بانكي براساس تورم، انجام محاسبات بر همين اساس و قول مساعد دولت اينگونه نشان می داد که پيشنهاد بانك مركزي در قالب بسته سياستي سال ۸۸ تعيين نرخ سود بانكي براساس تورم است درحالي كه انتشار بسته پيشنهادي بانك مركزي مشخص كرد كه برخلاف تمام اين تبليغات و ظاهرسازيها بانك مركزي از ابتدا و در ماده دو اين بسته نه تنها خواستار تعيين نرخ سود براساس تورم نشده بلكه بر ثابت ماندن آن تاكيد كرده است !

غلامرضا تاج گردون در مقاله ای با عنوان آسیب شناسی نظارت بر بودجه در سرمایه نوشته وقتی مجلس به عنوان نهاد ناظر با تخلف دستگاه ها از قوانین مصوب برخورد مناسب را به عمل نمی آورد طبعاً باید انتظار این مساله را داشت که شیب تخلفات تندتر شود.

به نظر معاون سابق وزارت اقتصاد پس از آنکه نقش سازمان مدیریت در تخصیص بودجه حذف شد این فرآیند به وزارت اقتصاد و وزرا محول شد. در چنین وضعیتی طبیعی است بنیان های نظارت نهاد تضعیف شود چرا که نهاد نظارت با دستگاه اجرایی در هم آمیخته شده اند. و به این ترتیب حجم تخلفات بالا می رود.

رسالت در سرمقاله خود به خاطر قرائت گزارش تفریغ بودجه سال ۸۶ از مجلس انتقاد کرده و نوشته قرائت گزارش در هیچ جای قانون اساسی ذکر نشده بلکه فقط ذکر شده که رییس دیوان محاسبات این گزارش را به رییس مجلس می دهد و در هیچ کجای آن تكليفي براي سخنگوي كميسيون برنامه و بودجه مجلس مبني برتسليم يا قرائت تفريغ بودجه نوشته شده است.

به نوشته سردبیر رسالت که یک بار دیگر هم چند ماه قبل همین استدلال را در سرمقاله این روزنامه نوشته بود در جلسه علني ديروز اساسا صحنه‌اي مبني بر تسليم تفريغ بودجه مشاهده نشد و هيچ يك از مقامات ديوان محاسبات در صحن علني به هنگام قرائت تفريغ بودجه حضور نداشتند. اين رويه‌اي نادرست و خلاف قانون اساسي همه ساله درصحن علني مجلس تكرار مي‌شود و متاسفانه نمايندگان محترم كه در اصل ۶۷ سوگند ياد كرده‌اند از قانون اساسي دفاع كنند هیچ نمی گویند.

علیرضا کدیور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در مجموع بررسي بسته سياستي - نظارتي 88، نشان مي‌دهد كه بانك مركزي از طريق كاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانكي و نرخ سپرده‌قانوني بانك‌ها نزد آن بانك و اتخاذ سياستي انبساطي، درصدد آزادسازي و هدايت نقدينگي از بانك‌ها به سمت بخش‌هاي توليدي به خصوص صنعت و معدن و ساختمان است. سياستي كه از يك سو مي‌تواند مانع سودآوري صنعت بانكداري شود و از سوي ديگر در صورت نظارت دقيق بانك مركزي مي‌تواند به رشد واقعي اقتصاد در سال ۸۹ منجر شود.

به نظر این اقتصاد دان هر چند به نظر مي‌رسد در سال جاری بخشي از نقدينگي آزاد شده مي‌تواند آثار تورمي داشته باشد كه به واسطه ركود فعلي حاكم بر بورس و بخش مسكن ممكن است (درصورت عدم افزايش قيمت جهاني نفت و كاهش منابع ارزي بانك مركزي جهت كنترل اين بازار) بازار ارز را هدف‌گيري كند و صحبت‌هاي رييس كل بانك مركزي در خصوص اولويت تورم بر ركود تا حد زيادي به حقيقت بپیوندد.

اعتماد به مناسبت سالگشت عملیات شیمیائی صدام حسین علیه سردشت و بانه چند گزارش دارد که در یکی از آن ها بنفشه سام گیس نوشته تفاوتي نمي کند که سه نفر راوي درد باشند يا چهار هزار نفر. زنان سردشت، همه يک زجر را فرياد مي زنند. علاوه بر آنکه از درد جسم به رنج هستند، با آن تفکر غالب بر فضاي شهر و مردمانش نيز دست به گريبانند. اين انديشه که "اگر زن هستي، بيمار هستي هم بايد زن باشي. بايد مادر باشي و بايد همسر باشي. گريزي نداري. شيميايي شده يي، گاز مسموم را نفس کشيده يي، هر روز يک قدم به مرگي زودهنگام نزديک تر مي شوي اهميتي ندارد. آنچه مهم است اينکه از زن بودن، از همسر بودن و از مادر بودن، گريزي نداري. اگر نمي تواني، بمير."

به نوشته گزارشگر اعتماد اين باور، نسل به نسل، از خوني که جنين در شکم مادر تغذيه مي کرده به زنان سردشت منتقل شده و امروز اين زنان، بيش از آنکه توان ايستادگي در برابر اتهام گناهي که در ارتکاب آن بي تقصيرند، داشته باشند، به دنبال شريک جرم مي گردند و بيش از آنکه دردهايشان، بر گناه اطرافيان صحه بگذارد که آنها را تنها گذاشتند و در اين تنها گذاشتن، آنان را به آن بايد هاي تکراري که به دليل درد و زخم نمي توانند انجام دهند متهم مي کنند، خود را مقصر مي بينند که چرا زن و چرا مادر و چرا همسر نيستند.

در ادامه گزارش اعتماد آمده در پايگاه اطلاع رساني قربانيان سلاح هاي شيميايي علاوه بر نوشته هاي بي شماري که در نقد هجوم بي شرمانه عراق به شهر سردشت نوشته شده، صفحه يي با عکس زنان مصدوم؛ زناني که چند روز پس از بمباران در مقابل دوربين خبرنگاران و عکاسان قرار گرفتند، گذاشته اند. کسی اين حجم قساوت و خشونت را باور نمي کند. آن چهره ها که مي توانست امروز چه زيبا باشد و من تنها در قاب ۵ سانتي متري عکس هاي سياه و سفيد مشمئز مي شوم از تقديري که اين زنان را گرفتار کرد.

در صفحات ویژه اعتماد سليمان محمدي نوشته کلينيک تخصصي جانبازان شيميايي سردشت در آستانه تعطيلي است. خبر ساده است. اين يکي هم مثل خيلي چيزهاي ديگر تعطيل مي شود. حافظه تاريخي مردم کوتاه است، اما نه آنقدر که همين يکي دو سال گذشته را فراموش کنند که بارها اعلام کرده اند که بزرگ ترين و تخصصي ترين کلينيک جانبازان دنيا را برايتان بنا نهاده ايم، چرا صبر نداريد، بالاخره همه چيز از همان ابتدا کاملاً مجهز نبوده است، کم کم.

به نوشته این گزارش يکي دو سال پيش بود که يکي از اعضاي انجمن دفاع از حقوق مصدومان شيميايي سردشت، در گفت و گويي با نگارنده، در اعتراض به کمبود امکانات اين کلينيک، آن را تنها يک چهارديواري خواند. آن موقع هم فرياد هاي زيادي سرداده شد که عده يي صلاح شهر و مصدومان شيميايي را نمي خواهند و پي غوغاسالاري شان هستند.

 

بررسی روزنامه های تهران، سه شنبه ۲۵ فروردین

بی بی سی:سه شنبه 25 فروردين 1388(14 آوريل 2009)

"احمدی نژاد چه گفت و چه شنید؟" عنوان اصلی آفتاب یزد است از گزارشی درباره دیدار نوروزی رییس جمهور، روزنامه خبر با عنوان رییس کل در دو اپیزود عملکرد روسای بانک مرکزی گذشته را با رییس فعلی مقایسه کرده است.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در تیتر اول خود از قول محمد البرادعی نوشته تصور بوش از تسلیم ایران اشتباه بود، کیهان از قول بیانیه نخبگان عرب نوشته حاکمیت دربار بس است مسولان را مردم انتخاب کنند.

نحوه افزایش حقوق کارمندان عنوان اصلی روزنامه دنیای اقتصاد است در حالی که سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی صبح بازگشت تدریجی تورم وارداتی را حتمی دانسته است و رسالت از قول مدیر خود در عنوان اصلیش نوشته اصلاح الگوی مصرف به یک جنبش مبدل شود.

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به روسیه و گفتگوهای دولت مالکی با دولت های فرانسه و بریتانیا به این نتیجه رسیده که نخست وزیر عراق نمی خواهد زیر بار فشار آمریکایی ها برود چرا که عراق اینک حدود ۶ سال پس از اشغال توسط آمریکا از شرایط ضعف پایان دوره صدام حسین خارج شده و می تواند سیاست انفعال و تسلیم طلبی را کنار بگذارد.

سرمقاله کیهان تاکید کرده که موضوع انفجارهای اخیر عراق و تلاش آمریکا برای آزاد کردن بعثی ها نیز موضوعاتی نیستند که مالکی قادر به مدیریت کردن آن ها نباشد. انفجارها با گسترش حضور نظامیان عراقی و پس گرفتن موقعیت های امنیتی از آمریکا خاموش می شوند و پافشاری دولت عراق بر آن بند از توافقنامه که آمریکا را از دخالت در امور شهروندان عراقی منع می کند موضوع تصمیم گیری درباره عناصر بعثی را از حیطه دخالت آمریکا خارج می گرداند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته لزومی ندارد ما همه آنچه را در مورد دشمنی با آمریکا پیش بینی شده بپذیریم ولی حتی اگر نیمی از آن ها رخ دهد این واقعیت را به ما مینمایاند که باید در محاسبات خودمان برای رویاروئی با دشمنی که ۳۰ سال است درصدد التیام زخم هائی است که از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران متحمل شده، دقیق باشیم . برای رویاروئی با چنین دشمنی نمی توان به سلاح های ناکارآمدی از قبیل لفاظی تکیه کرد.
به نظر این روزنامه شرط پیروزی ایران در سیاستی خارجی آن است که واقع بین باشد و آمریکا را شیطان بزرگ بداند نه اینکه هر جمع و جناحی جمع و جناح دیگر را به جای شیطان بزرگ قرار دهد و چنین وانمود کند که مبارزه اصلی را باید در داخل انجام دادو دنبال کرد! این به خواست دشمن تن دادن است و به ساز بیگانگان رقصیدن .

صدای عدالت در سرمقاله خود با عنوان بلوف لاوروف به گفته های وزیر خارجه روسیه مبنی بر این که مسکو بر سر پرونده هسته ای ایران معامله نمی کند اشاره کرده و نوشته روسیه با این اعلام به طور غیر صریح اذعان کرده است که در مورد پرونده هسته‌ای ایران، موضوعاتی برای معامله به آن کشور مطرح شده که روسیه ظاهرا آن را نپذیرفته است و از طرفی این نکته را برای مقامات امریکایی روشن کرده که مسکو کارت‌های بازی همچون ایران دارد که بتواند جایگاه خود را در نظام بین‌الملل ارتقاء بخشد.

در بخش دیگری از این مقاله آمده جمهوری اسلامی می‌بایست در حوزه‌هایی که روسیه امکان مانور دارد، با احتیاط قدم برداشته و بطور دقیق رفتار روسیه را زیر نظر بگیرد. چنانکه روسیه علی‌رغم آگاهی به اهداف اسرائیل و روابط تنش‌آمیز اسرائیل با جمهوری ایران، هنوز فروش سامانه موشکی ‏s۳۰۰‏ به ایران را عملی نکرده و در مقابل قراردادی را با رژیم اسرائیل برای خرید هواپیماهای بدون سرنشین به امضاء رسانده است.

جام جم در تحلیل انتخاباتی خود نوشته بحثی که این روزها تا حدی توجه عوام و خواص را برانگیخت وعده تعطیلی طرح ‌های امنیت اجتماعی بود که از زبان ۲ کاندیدا یعنی موسوی و کروبی بیان شد. این بحث ها ضمن آنکه مناقشه برانگیز است آن ها را در آینده‌(در صورت پیروزی)‌در مقابل افکار عمومی قرار خواهد داد.

به نظر این روزنامه اشکال اینجاست که چنین ادعاهایی باید متوجه مهم‌ترین مشکلات مردم باشد نه این که طرحی که از حمایت گسترده مردم برخوردار بود و ده‌ها کارشناس و شخصیت برجسته به تبیین آثار مثبت اقدامات نیروی انتظامی در برخورد با اراذل و اوباش ، فروشندگان مواد مخدر و مزاحمین نوامیس مردم پرداختند ؛ ملعبه فعالیت‌های انتخاباتی شود.
روزنامه ایران در مقاله ای نوشته گشت هاى ارشادى حتى با نقایص کنونى، بخشى از قوانین مصوب و مصرحه کشور مى باشد. اگرچه دولت نهم و شخص دکتر احمدى نژاد از برخى شیوه هاى گشت هاى ارشاد و طرح امنیت اجتماعى گلایه داشته اند، اما هرگز به اقدامى غیر قانونى در برابر آن متوسل نشده ا ند، بلکه در قامتى اثباتى و پویا، طرح جامع امنیت اجتماعى و حقوق شهروندى را به وزارت کشور ابلاغ کرده اند.

به نوشته این روزنامه گویا نخست وزیر سابق که در همان جلسه مطبوعاتى، دولت نهم را به قانون شکنى متهم کرده اند، بدون شناخت نسبت به جایگاه قانونى رئیس جمهور از قوانین کشور، این گونه اعلام کرده اند که من گشت هاى ارشاد را متوقف مى کنم؛ درحالى که طرح اثباتى نیز براى این موضوع ارائه نمى دهند.

کیهان نوشته در حالی که اصلاح طلبان امیدوار بودند با کناره گیری محمد خاتمی جبهه اصلاحات بر نامزدی واحد اجماع خواهد کرد، اکنون به دلیل کاندیداتوری همزمان مهدی کروبی و میرحسین موسوی جبهه اصلاحات در دو پار گی کامل به سر می برد و نیروهای سیاسی این جبهه در دو اردوگاه کروبی و میرحسین که به نظر می رسد قابل تقلیل به یک اردوگاه نیست، رو در روی هم آرایش گرفته اند.

این روزنامه مخالف اصلاح طلبان از قول مهدی کروبی نوشته در کابینه من مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی جائی ندارند و از قول یک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی یادآور شده که جامعیت کروبی به مراتب از میرحسین موسوی و حتی محمد خاتمی بیش ترست.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته تخلفات ده ها هزار میلیاردی دولت در بودجه ۸۶، موضوعی است که دادسراهای دیوان محاسبات را مکلف می کند تا به صورت جدی آن را پیگیری کنند. چرا که اگر دولت مدعی است در قالب قانون بودجه فعالیت کرده باید مدارک را ارائه کند که گویا مدارک را ارسال نکرده و همانطور که رئیس مجلس نیز متذکر شد، عدم ارائه مدارک به دیوان نیز جزو تخلفات است و باید با آن برخورد شود و اگر تخلفات ثابت شود، باید برخورد جدی تر باشد.
به نوشته این مقاله سال ۸۸ به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری شده و بسیاری معتقدند این حرکت باید از مسوولان و دولتمردان آغاز شود. نمی توان انتظار داشت که طبقات مختلف جامعه پایبند به قانون باشند، اما گزارشات دستگاه های نظارتی از عدم پایبندی دولتمردان به قانون سخن به میان آورند.

بیژن رحیمی دانش در سرمقاله روزنامه سرمایه براساس اعلام معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی نوشته حساب ذخیره ارزی تا پایان سال ۸۸ فعال خواهد بود و از سال ۸۹ یعنی همزمان با شروع اجرای برنامه پنجم توسعه جای خود را به صندوق توسعه ملی خواهد داد.

به نوشته این مقاله این تغییر با این هدف انجام می شود که اتکای دولت به درآمدهای نفتی به حداقل برسده و همان مقداری که در اختیار دولت قرار می گیرد، مدیریت شده و با حساب و کتاب کامل باشد و با توجه به سازوکار تعریف شده می توان امیدوار بود حداقل بخشی از درآمد نفت از دسترس دولت دور نگه داشته شده و در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود با اشاره به آمار و ارقامی که گاه بی گاه درباره مسائل اقتصادی منتشر می شود و نوعی بازی با آمار ست به گفته های تازه پرویز داوودی معاون اول رییس‌جمهور و تنها اقتصاد خوانده کابینه پرداخته که ادعا کرده دولت نهم در هر سال ۶ برابر دولت‌های دیگر کار کرده است ... در دولت نهم حدود ۱۰۰هزار کلنگ‌زنی شد که ۵۲هزار طرح به بهره‌برداری رسیده و براساس آمار موجود، تقریبا ۶برابر دولت‌های دیگر کارشده است.

دنیای اقتصاد نوشته با این گفته ها سئوالات بسیار مهمی در ذهن ایجاد می شود.سوالاتی از این قبیل که مبنای این مقایسه چیست؟ آیا به طور مثال سرمایه‌گذاری ۶ برابر شده است؟ رشد تولید ناخالص داخلی و میزان تولید ملی ۶ برابر شده است؟ نرخ رشد اشتغال ۶ برابر شده است؟ آیا مقیاس طرح‌های مورد اشاره آقای معاون اول یکی‌اند؟ به طور مثال طرح‌های پتروشیمی، فولادسازی، کارخانه تولید اتومبیل و .... مبنای مقایسه‌اند؟

 

بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران

بی بی سی:چهارشنبه 26 فروردين 1388(15 آوريل 2009)

اعتماد با تیتر "سرما در فروردین ایران گرما در آوریل اروپا" گزارشی مربوط به آب و هوا را در صدر اخبار خود آورده و جام جم در عنوان اصلی خود نوشته "توقف مترو در تونل سیاست".

صدای عدالت اخبار انتخاباتی را با تیتر "کمیته صیانت از آراء مساله آمریکا و سلطنت‌طلبان است" ‏ از قول وزیر کشور نقل کرده و مردم سالاری از زبان میرحسین موسوی نوشته "موضع رهبری در قبال نامزدها، بی طرفی کامل است"، روزنامه خبر گزارشی داده از "موافقان و مخالفان طرح نفتی کروبی" و ابرار از زبان رییس جمهور احمدی نژاد نوشته "مسوول ساختن تاریخ و آینده بشریت هستیم".

روزنامه جمهوری اسلامی با عنوان "شورای امنیت باید صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای ایران را اعلام کند" و دنیای اقتصاد با تیتر "عقب‌نشینی آمریکا از پیش‌شرط‌ها" به گزارش های مربوط به سیاست خارجی پرداخته رسالت با تیتر "قدرتهای بزرگ مانع پیوندهای منطقه ای می شوند" و کیهان با جمله "دست های پنهان و آشکار سلطه گران در مناقشات منطقه" سخنان رهبر جمهوری اسلامی را در دیدار رییس جمهور ارمنستان با وی انعکاس داده اند.

"بی توجهی چینی ها به اصول مربوط به تجارت منصفانه" بر مبنای گزارش مرکز پژوهش های مجلس عنوان اصلی آفتاب یزد است و "پیشنهاد خودروسازان امریکا به ایران" به نقل از مدیرعامل خودروسازی دولتی سایپا که حاضر نشده نام شرکت های آمریکائی را فاش کند عنوان اصلی ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی است.

کیهان در سرمقاله خود نوشته ضعف ها و کمبودها را نباید و نمی توان انکار کرد اما کدام دولت، اصولگراتر و اصلاح طلب تر و تحول گراتر از دولت فعلی؟! دولت و رئیس جمهور البته بی نیاز از نقد نیستند هیچ، که حقشان بر گردن صاحب نظران و متفکران ادا نشده باقی می ماند اگر از ضعف ها و غفلت ها و خطاهای خود بی خبر بمانند. اما هیچ انسان یا جریان خردمند مآل اندیشی مجاز نمی شمرد که از ۹۰ درصد خیر و قوت به خاطر مثلا ۱۰درصد خطا و ضعف عبور کند و به معامله دو سر ضرر و باخت طمع ببندد.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت احمدی نژاد، مسئولیت بزرگی است بر عهده تمام اصولگرایان و اصلاح طلبان حقیقی که چگونگی ارتقای استانداردهای مدیریتی و خدمتگزاری و نیز فعال کردن ظرفیت های استفاده نشده دولت را به دولتمردان به ویژه رئیس جمهور محترم گوشزد کنند- چرا که هنوز از تمام ظرفیت ها استفاده نشده- اما به یقین این طیف ها گوهر را با خزف اشتباه نخواهند گرفت.

عیسی سحرخیز در مقاله ای در اعتماد نوشته بحث جمع آوری گشت های ارشاد که به تازگی از سوی آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کاندیداهای ریاست جمهوری سال ۸۸ مطرح شده است، پیش از این نیز در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴، توسط آقای احمدی نژاد ارائه شده بود. احمدی نژاد رئیس جمهور فعلی نیز در همان زمان و طی شعارهای تبلیغاتی خود با این مساله مخالفت کرد. ولی کماکان با تمام مخالفت هایی که آقای احمدی نژاد کرد همچنان این اقدامات به قوت و قدرت خودشان ادامه پیدا کرد و حتی گسترش یافت.

این روزنامه نگار اصلاح طلب نوشته با توجه به اینکه چنین اقداماتی از سوی نیروی انتظامی انجام می گیرد و در عمل نیز نحوه فعالیت شان چندان در حیطه نظارت رئیس جمهور نیست، در نتیجه آقایان موسوی و کروبی به عنوان کاندیداهای ریاست جمهوری، پیش از اینکه اعلام کنند مخالف حضور گشت های ارشاد در جامعه هستند و باید آنها جمع آوری شوند باید بگویند چه سازوکارهایی در این زمینه به کار می گیرند تا خواسته آنان در جامعه به مرحله عمل درآید و کسی هم خلاف نظر رئیس جمهوری کاری را انجام ندهد.

ابرار سرمقاله خود رابه تغییر در قانون انتخابات بولیوی و عملا مادام العمر شدن مورالس رییس جمهور آن کشور اختصاص داده و درباره بازگشت دیکتاتوری به آمریکای لاتین هشدار داده و نوشته این رهبران پس از رسیدن به قدرت به فکر فراهم آوردن زمینه هایى براى ماندگارى در قدرت افتادند. مانند آن چریک پیر فیدل کاسترو که وقتی او قدرت گرفت دیگر رنگ دموکراسى را به خود ندید. او با شعار آزادى آمده بود. این داستان اما با بیمارى و کهولت سن او نیز خاتمه نیافت و او حاضر نشد قدرت را به مردم واگذار کند.

به نوشته سرمقاله ابرار داستان دموکراسى در آمریکاى لاتین به کوبا ختم نمى شود. چاوز هم گویا ادامه دهنده راه کاستروهاست. او که با شعار بهبود وضعیت رفاهى کشور و نیز کاهش اختلاف طبقاتى قدرت را به دست گرفته بود امروز حاضر نیست صندلى قدرت را رها کند و تاب شنیدن سخنان مخالفانش را نیز ندارد و دیروز خبر رسید که در بولیوی هم با لغو محدودیت دوران ریاست جمهورى توسط کنگره او و مورالس که در سال ۲۰۰۵ قدرت را به دست گرفت و با ملى کردن صنعت گاز این کشور امیدهایى را در دل طبقات محروم زنده کرد ماندگار شد.

سرمقاله ابرار با این جمله پایان می گیرد: حالا باید دید ادامه این زنجیره و حرکت ها که سلسله وار روى مى دهد سر از کدام کشور دیگر آمریکاى لاتین در مى آورد.

آفتاب یزد در عنوان اصلی خود از قول گزارش مرکز پژوهش های مجلس نوشته بسیاری از کشورها از جمله چین در انجام تجارت اصول مربوط به تجارت منصفـانـه را رعایت نمی‌کنند، چنان که ورود کــالاهــای چـیـنــی از طـریـق غــیــررسـمــی بــه صــورت قــاچــاق و استفاده از دامپینگ و علائم تجاری جـعلـی، از جـملـه مواردی است که تــاجــران چـیـنــی یــا واســطــه‌هــای بیـن‌المللی آنها نسبت به آن اقدام می‌کنند.

به گزارش آفتاب یزد این مرکز تاکید کرده که آمار مبادلات میان ایران و چین چه در جهت واردات و چه در جـهـت صـادرات در حـال تـوسعـه و گـسـتـرش اسـت، ولی ایـران صادرکننده مواد خام و اولیه معدنی و شیمیایی با قیمت‌های نازل و واردکــنــنـــده انــواع مــاشـیــن‌آلات و تجهیزات صنعتی با ارزش افزوده و قیمت بالا از چین است که ادامه و استمرار این روند به جای اینکه بیشتر به نفع فضای کسب و کار و گسترش تـولـیـد و اشتغال ایران باشد به نفع اقتصاد در حال گسترش چین است.‌

اعتماد در گزارشی پیرامون دومین بخش از گزارش دیوان محاسبات درباره تخلف های دولت در اجرای بودجه سال ۱۳۸۶ نوشته یکی از مهم ترین تخلفات دولت این است که حدود ۴۳ درصد از تسهیلات دو ساله در اختیار صندوق مسوول بیمه روستاییان و عشایر صرف خرید سهام و سپرده گذاری در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری شده که فاقد مجوز قانونی بوده است یا تسهیلات ۴۷۵ میلیارد تومانی در اختیار وزارت کار قرار گرفته بود تا صرف تامین مسکن جوانان شود در قالب کمک به صندوق مهر امام رضا پرداخت شده است.

چند مورد از این گزارش در اعتماد چنین آمده: از محل واگذاری شرکت های دولتی مبلغ ۷۰ هزار میلیارد ریال در قانون بودجه پیش بینی شده بود که مبالغی برای باز پرداخت تعهدات ارزی، معادل ۳۹ درصد جهت پرداخت بدهی دولت به سازمان ها، نهادها، صندوق های ذخیره و بازنشستگی (لشگری و کشوری) و تامین اجتماعی و آستان قدس رضوی و ۴۳ درصد برای تامین منابع طرح های تملک دارایی های سرمایه یی پرداخت شود، اما با توجه به عدم تحقق کامل درآمد خصوصی سازی، منابع مورد نیاز تماماً از حساب ذخیره ارزی برداشت شده است.

اعتماد در گزارشی نوشته ماجرای سیل قم هنوز ادامه دارد؛ همان سیلی که در هفته دوم تعطیلات نوروز در رودخانه قم جاری شد و خسارت های جانی و مالی برجای گذاشت. جاری شدن سیل در یک رودخانه و خسارت مالی و جانی به اندازه کافی خبری عجیب بود ولی عجیب تر از آن سخنان استاندار قم در رابطه با این حادثه بود که گفت برای اجرای مطالعات طرح تغییر مسیر رودخانه قمرود از داخل شهر به بیرون شهر یک میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت.

گزارشگر اعتماد افزوده این درست که طغیان رودخانه قم باعث وارد شدن خسارت به زائران و شهروندان قمی شده است. اما وارد شدن این خسارت ها نه به دلیل وجود رودخانه در شهر که به دلیل تصمیم اشتباه شهرداری قم در سال های گذشته بوده و عبور رودخانه از یک منطقه تابع شرایط مختلفی چون عوارض زمین، نوع خاک و... است. بستر رودخانه نیز طی سالیان دراز شکل می گیرد و تغییر آن تنها با عوامل طبیعی امکان پذیر است

روزنامه ایران در عنوان اصلی خود از پیشنهادهای شرکت های آمریکائی برای مشارکت با خودروسازی ایران خبر داده و نوشته در حالى که تقاضاى خودرو در بازارهاى جهانى بشدت کاهش و خودروسازان خارجى با بحران ها ى مالى دست و پنجه نرم مى کنند و این امر تا حدودى بازار داخل را تحت الشعاع قرار داده است خبرها حکایت از آن دارد که خودروسازان خارجى براى تولید مشترک خودرو با ایران ابراز تمایل کرده اند.

خبر ایران که بر اساس ادعای مدیرعامل سایپا تنظیم شده اضافه کرده خودروسازان بزرگ آمریکایى پیشنهاد مستقیم کار مشترک را به این مجموعه داده اند. برخى از خودروسازان اروپایى که اصلاً حاضر به همکارى با ما نبودند، در دو ماه اخیر پیشنهاد مستقیم هم خرید سهام و هم کار مشترک به ما داده اند که پیام خوبى براى کشور ماست اما تا گفتگوها به پایان نرسد نمی توان نام آن ها را اعلام داشت.

 

بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه تهران

بی بی سی:پنجشنبه 27 فروردين 1388(16 آوريل 2009)

"توصيه بازگشت به نظام جهانى به معناى تسليم شدن به قدرت هاى زورگو است" بخشی از گفته های رهبر جمهوری اسلامی است که روزنامه های ایران، جمهوری اسلامی و رسالت به عنوان تیتر اول خود نقل کرده اند کیهان از همین مراسم تیتر "نظام جهانی ناعادلانه است ایران تسلیم نمی شود" را برگزیده است.

از میان تیترهای مربوط به انتخابات مردم سالاری این نظر ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی را با اهمیت یافته که هشدار داده "صدا و سیما بی طرفی در انتخابات را حفظ کند". آفتاب یزد در عنوان اصلی خود از قول میرحسین موسوی نوشته "در زمان انقلاب قول داده بودیم هیچ چیز را از مردم پنهان نکنیم."

مسائل اقتصادی سهم عمده ای از تیترهای اول را به خود اختصاص داده. جام جم در صدر عنوان های خود نوشته "چهار بانک آمریکائی در راه ایران"، حیات نو از "افزایش دو درصدی جمعیت زیر خط فقر" خبر داده و سرمایه در تیتر اصلی خود نوشته 12.5 درصد نرخ بیکاری و ابرار هم "افزایش نرخ بیکاری در کشور" را عنوان اول خود قرار داده است.

"امکان احیای شوراها و سازمان مدیریت" تیتر روزنامه اعتماد است و خبر از قول وزیر علوم نوشته "تمام داوطلبان کنکور به دانشگاه ها راه می یابند".

مردم سالاری در سرمقاله خود به یادآورده که وقتی سخن از احتمال نامزدی محمد خاتمی می رفت برخی جناح ها کار را به جائی رساندند که سخن از رد صلاحیت او در انتخابات به میان آوردند و حتی شائبه ترور او را ایجاد کردند.

به نوشته این روزنامه رسانه های جناح راست بعد از خاتمی سعی می کردند میرحسین موسوی را دارای تمایلات اصولگرایانه و ضداصلاح طلبان معرفی کنند، به مرور زمان و با موضع گیری های صریح و روشن میرحسین، اندک اندک از او فاصله گرفتند و مواضع او را به شدت مورد انتقاد قرار دادند، گویی فراموش کردند که خودشان زمانی، موسوی را یک اصولگرا معرفی می کردند که با اصلا ح طلبان هم مخالف است.

کیهان در سرمقاله خود به میرحسین موسوی تاخته و بدون بردن نام وی از این که در مقابل محمود احمدی نژاد ایستاده انتقاد کرده و نوشته گزینه فعلی اصلاح طلبان به رغم ادعاهای دور و دراز خط امام و انقلاب که می کرد و می کند، خیلی زود حتی حرف های یک ماه پیش خود در انتقاد از تندروی برخی در جبهه اصلاحات را فراموش کرده و به جانب پر مسئله ترین طیف جریان اصلاحات میل نموده است.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان نامزد اصلاح طلبان هر روز جدی تر از روز قبل در حال اعتبارزدایی از خود و پشت پا زدن به سابقه ای است که آن را سرمایه خود می دانست. نزدیکی به سازمان مجاهدین که پیشقراول ساختارشکنی در دوران اصلاحات بوده است در نتیجه وضع اکنون به گونه ای است که اصولگرایان دیگر چندان نگران سرنوشت انتخابات نیستند.

به نوشته سرمقاله کیهان حتی چهره های دنیادیده تر اصلاح طلب هم در خفا به این حقیقت اذعان دارند که دولت نهم تکرار خواهد شد و آنها همین که بمانند و بتوانند ادامه حیات بدهند هنر کرده اند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی روابط مجلس و دولت و تصمیم روز گذشته مجلس برای افزودن بر اختیارات رییس مجلس پرداخته و نوشته امروز، بسیاری از فعالان سیاسی و گروهی از کارگزاران حکومتی مدعی هستند که در دولت فعلی آنچه مد نظر رئیس جمهور است نهایتا همان تحقق می‌یابدکه نمونه آن هم بودجه و اصرار دولت است بر اجرای اراده خود به جای "مصوبه مجلس".

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به سکوت رسانه های جناح راست در برابر گزارش تخلف ها و بی اعتنائی صدا و سیما به آن نوشته به هر حال، بازتاب این گزارش و اظهار نظر مخالفان و موافقان آن، شرایطی ایجاد کرده است که دیگر کسی را یارای مخفی نگه‌داشتن آن نیست. پس کسانی که در حمایت از دولت، صلاحیت و صداقت دیوان محاسبات در ارائه این گزارش را زیر سوال برده‌اند اگر احساس می‌کنند که در این عرصه، دولت مظلوم واقع شده است بهتر است به جای فضاسازی‌های همراه با شیفتگی نسبت به دولت، رسیدگی هر چه سریع‌تر موضوع در دادسرای دیوان محاسبات را خواستار شوند و البته بر اطلاع‌رسانی کامل به رسانه‌ها و کارشناسان اقتصادی تاکید نمایند

به نظر سرمقاله این روزنامه اگر این رسیدگی در فاصله باقیمانده تا انتخابات انجام شود، نه تنها به جنجال‌ها پایان خواهد داد بلکه می‌تواند موجب استیفای حقوق ملی شود. زیرا چنانچه موارد مندرج در گزارش، برخلاف واقعیت باشد با رفع اتهام از دولت، شائبه‌های ایجاد شده، پایان خواهدیافت. در آن روی سکه، شناسایی و معرفی متخلفان احتمالی نیز مردم را به مجلس - که بایستی در راس امـور باشد - امیدوار می‌سازد و نهایتاً به انتخاب آگاهانه‌تر مردم در ۲۲ خرداد ماه، کمک خواهد کرد.

کریم ارغنده پور در اعتماد نوشته لایحه یی که روز گذشته در مجلس درباره قانون مطبوعاتی کردن خبرگزاری ها به تصویب رسید، جز محدود کردن کار اطلاع رسانی و روزنامه نگاری نیست. در واقع این لایحه شاخصی از نوع نگاه دولت را نسبت به مقوله اطلاع رسانی نشان می دهد؛ دولتی که رئیس آن هنگام تبلیغات انتخاباتی میزان آزادی را در زمان خاتمی تنها دو درصد می دانست که باید تا ۳۶۰ درجه گشوده می شد.

به نظر این روزنامه نگار اصلاح طلب، دولت با نوع برخوردی که در طول چهار سال گذشته با رسانه های مستقل داشته و نیز امثال این لایحه به خوبی نشان می دهد مقصودش از تامین آزادی های عمومی چه بوده است. و این در حالی است که در برابر توقیف و محدود کردن نشریات مستقل، به افزودن بر شمار رسانه های دولتی یا حامی دولت اقدام ورزیده است.

تولید در کشور به ذات الریه گرفتار شده و نفسش به شماره افتاده جمله ای است که به نوشته روزنامه اقتصادی سرمایه یحیی آل اسحاق گفته و با آن از سیاست های اقتصادی انتقاد کرد. به گفته او بسته سیاستی بانک مرکزی حمایت از تولید را نشان نداده است: با وجود اینکه بخش خصوصی امیدوار بود سازوکار عقلانی در تعیین نرخ سود بانکی اتخاذ شده و براساس تورم تعیین شود اما در عمل این گونه نبود لذا نه بخش خصوصی راضی است و نه به نفع اقتصاد و بخش تولید است.

به نوشته این روزنامه رئیس اتاق بازرگانی و صنایع تهران ضمن اشاره به این که قیمت تمام شده در ایران یک و نیم برابر جهان است گفته کشور در شرایط فعلی دچار کسری تراز تجاری است و چاره ای جز اینکه سیاست های ارزی را به جراحی بسپارد پیش رو ندارد لذا قطعاً باید براساس شرایط اقتصادی در نرخ ارز بازنگری کند.

افزایش تعداد کودکان کار بر اثر شرایط بد اقتصادى عنوان گزارشی است در روزنامه حیات نو که در آن نوشته شده تدوینگر نقشه فقر کشور با تشریح جزئیات محاسباتى مربوط به تعیین خط فقر گفت: در سال‌هاى اخیر جمعیت زیرخط فقر کشور سالانه دو درصد رشد داشته است.

دکتر حسین راغفر به نوشته این روزنامه تاکید کرده خط فقر در ایران باید بر اساس درآمد روزانه دو دلار در نظر گرفته شود و براى استان تهران خط فقربه مراتب بیشتر از درآمد ماهانه ۸۵۰ هزار تومان است که وزارت رفاه در نظر گرفته چون که منظور از خط فقر مطلق تامین نشدن حداقل نیازهاى تغذیه ای، بهداشتی، آموزشی، مسکن و حمل و نقل یک خانواده است.

حیات نو نوشته وزارت رفاه بر روش تعیین ۸۵۰ هزار تومان درآمد به عنوان خط فقر براى یک خانواده پنج نفرى که پیش از این توسط راغفر مطرح شده بود اشکال گرفته و عنوان کرده بود که مبناى محاسبه خط فقر اینگونه نیست و رقم خط فقر کمتر از این مبلغ است. در حالی که تدوینگر نقشه فقر کشور گفته در نظر گرفتن خط فقر بر مبناى درآمد یک دلار در روز مبناى علمى ندارد.

نرخ بیکاریدکتر فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته از اواسط سال گذشته‌، هنگامی که دولت مژده تک رقمی شدن نرخ بیکاری را به مردم داد‌، بحث و جدلی آغاز شد که هنوز هم پایان نگرفته است. امابعضی از نویسندگان‌، تک رقمی شدن نرخ بیکاری را ناشی از "دست کاری آماری" دانستند و برخی دیگر مدعی شدند که تحلیل گران دولتی‌، با شاغل دانستن زنان خانه دار و دانشجویان‌، رقم شاغلین را افزایش و نرخ بیکاری را کاهش داده‌اند.

این اقتصاددان نوشته در شرایطی که فریاد تولیدکنندگان از رقابت کالاهای ارزان خارجی و کسادی بازارهایشان به آسمان بلند است و کارخانه‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگ یک به یک تعدیل نیرو می‌کنند یا تعطیل می شوند چگونه ممکن است که نرخ بیکاری تنزل یافته باشد؟

در ادمامه این مقاله آمده واقعیت این است که مردم‌، به ویژه آن‌هایی که خود یا یکی از بستگان نزدیک شان در این روزها به دنبال یافتن شغلی بوده‌اند و هرجا که رفته‌اند با خیل متقاضیان دیگر کار، به درد دل نشسته‌اند‌، وجود بیکاری گسترده را "احساس می‌کنند" و هرگز نخواهند پذیرفت که بیکاری کاهش یافته باشد.