بولتن خبري ايران نبرد(1056) يكشنبه 23 فروردين 1388(12 آوريل 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

بحران شهر  اشرف

 

الهاشمي: حضور سازمان مجاهدين خلق در خاك عراق قانوني است

سايت لبنان الآن : چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

معاون رييس جمهور عراق طارق الهاشمي در مورد پرونده سازمان مجاهدين خلق سخن گفت و حضور اين سازمان در خاك عراق را حضوري قانوني در كادر كنوانسيونهاي بين‌المللي به شمار آورد. وي طي مصاحبه‌يي با كانال سلام گفت: اينان خطري براي ايران محسوب نمي‌شوند چرا كه اين قرارگاه، بعد از اين كه تحت كنترل آمريكا بود اكنون تحت كنترل عراق است. بر اين اساس نمي‌توانم درك كنم كه چگونه اعضاي مجاهدين خلق مي‌توانند در امور داخلي دخالت كنند يا منبع نگراني و ناراحتي براي يك همسايه مثل ايران باشند. هاشمي افزود: امروز برخي صداها مي‌شنويم كه خواستار انتقال اينان از اين قرارگاه به بيابان يا به جاي ديگر مي‌شوند، يا اين كه افراد باقيمانده را اذيت و آزار كنند، اين نه به در جهت منافع عراق است و نه به نفع شهرت عراق، ما نبايد روي  اين پرونده بيش از آنچه بايد متمركز شويم.

 

برلين خواهان راه حل انساندوستانه براي ايرانيان تبعيدي در عراق مي باشد

آسوشيتدپرس (واير آلماني): جمعه 21 فروردين 1388(10 آوريل 2009)

دولت آلمان خواستار يك راه حل انساندوستانه براي گروه اپوزيسيون مجاهدين خلق در عراق مي باشد. يك سخنگوي وزارت خارجه آلمان روز پنجشنبه اظهار داشت كه اما در حال حاضر به موضوع پذيرفتن اعضاي اين گروه در آلمان فكر نشده است. به گفته وي در بين حدود 3500 تن از اعضاي اپوزيسيون در قرارگاه اشرف در شمال بغداد هيچ تبعه آلمان وجود ندارد. مسئوليت امنيت قرارگاه, پس از آنكه نيروهاي آمريكايي اين مسئوليت را در ماه فوريه رسما تحويل دادند, مطابق حقوق بين الملل بر عهده دولت عراق مي باشد. دولت تهران خواستار انحلال قرارگاه و بازگرداندن ساكنان آن ميباشد. تهران بخشي از اين ساكنان را به تروريسم متهم ميكند.

اپوزيسيون تبعيدي ايراني در اروپا در حال حاضربه‌طور فشرده در پي كسب حمايت از جمله دربين نمايندگان مجلس فدرال آلمان مي باشد تا با احتمالِ بستنِ اجباري قرارگاه مقابله كند. مجاهدين خلق در پايان ماه ژانويه از ليست تروريستي اتحاديه اروپا حذف شدند. دولت ايران عليه اين تصميم اعتراض كرد.

 

اپوزيسيون ايران اگر استرداد شود با ريسك شكنجه مواجه مي‌شود

خبرگزاري فرانسه:پنجشنبه 20 فروردين 1388(9 آوريل 2009)

سازمان جهاني، عليه شكنجه هشدار داده است كه 3500 نفر از اعضاي يك گروه اپوزيسيون ايراني در حال حاضر در عراق در صورت استرداد؛ با خطرِ شكنجه شدن مواجه مي‌باشند...

سازمان جهاني عليه شكنجه، از مقامات آمريكايي خواسته است تا گامهاي ضروري براي اطمينان از حفاظت مؤثر از ساكنين اشرف را بردارد. پي.ام.او.آي در مخالفت با شاه در 1965 تأسيس شد اما توسط رقيبش يعني رژيم آخوندي كه در 1979 به قدرت رسيد، شكست خورد...

پي.ام.او.آي در سال 2002 توسط اتحاديه اروپا به‌عنوان يك سازمان تروريستي ليست‌گذاري گرديد اما در ژانويه سال‌جاري به‌رغم واكنش خشمگينانه تهران، از اين ليست حذف گرديد ليكن كماكان در ليست سياه آمريكا باقي مانده است.

 

ساكنان قرارگاه اشرف بين اصول ميهمان‌نوازي و اصول اقامت

سايت ايلاف:جمعه 21 فروردين 1388(10 آوريل 2009)

به قلم باسم محمد حبيب ـ ... براي حل اين مشكل شايسته است كه دولت عراق دو چيز را هم‌زمان مورد التزام قرار داهد. از طرف خود گروه اشرف را ملزم به اصول اقامت كند و در مقابل به اصول ميهمان‌نوازي ملتزم شود. به اين معني كه ساكنين اشرف از انجام هر كاري كه به حاكميت عراق لطمه بزند يا با روابط جديد عراق با ايران تناقض داشته باشد خودداري كنند و در ازاي آن در عراق بمانند و در امن به‌سربرند. و به تبع آن دولت ايران نبايد از عراق بيش از اين بخواهد. تا با اين كار حق حاكميت عراق در پناه دادن يا ميهمان‌داري از هركسي كه مي‌خواهد به نحوي كه با اصول حسن هم‌جواري مغايرت نداشته باشد، را خدشه دار نكند. و در صورتي كه گروه اشرف اين را قبول كردند و به تمايل دولت عراق تن دادند، عراق به حفاظت از آنان و پناه دادنشان در صورت ماندنشان در عراق ملتزم شود. اما در صورتي كه اينان به هر بهانه يا علت، پايبندي به آن‌چه را كه عراق اعلام مي‌كند را رد كردند، دولت عراق براي برخورد با اين پرونده به شكلي كه در خدمت منافع عراق باشد آزاد بوده و دست باز خواهد داشت. اما ترجيح داده مي‌شود كه مسأله به اين جا نرسد و هدف اينان آن‌چنان از اظهارتشان مشخص مي‌شود، رسيدن به نقطه‌يي است كه از خطر در امان باشند، و به نفعشان نيست كه با دولت عراق عداوت بورزند و بيش از يك جبهه را باز كنند آن‌هم در حالي كه غرق مسائل خودشان هستند و وضعيت پيچيده‌يي را كه وضعيت جديد تحميل مي‌كند خوب درك مي‌كنند. به اين ترتيب مي‌توان هر اشكال قانوني يا اخلاقي را كه از برخورد نامناسب با اين مسأله ناشي مي‌شود، را جبران كرد. عراق اكنون فرصت دارد كه در آن واحد به صورتي سياسي و اخلاقي برخورد كند و شايسته حفظ تعهد قانوني و اخلاقي خويش در قبال گروه اشرف هست و در عين حال هرگونه احراجي در رابطه با ايران را جبران مي‌كند. و صرف‌نظر از سياست كه ايجاب مي‌كند به اين مسأله از زاويه منافع عراق نگاه شود، ما به خاطر اين كه پرونده‌هاي معلق بسياري با ايران داريم و نياز است كه گامهاي متقابلي براي حلشان برداشته شود، جنبه انساني مسأله هم هست كه بايد بيشترين اهميت را به‌آن بدهيم، چرا كه اينان بر حسب عُرف، ميهماناني هستند كه وارد خانه ما شده و خواستار حفاظت شده‌اند، و مادامي‌كه به اصول ميهمانداري پايبند هستند، ما نبايد با آنها بد باشيم. راه‌حل مطمئنًا پاي فشردن روي نظري است كه ما را وادار به اتخاذ هرگونه تصميمي نكند.

 

مصاحبه با موفق الربيعي

تلويزيون البغداديه:جمعه 14 فروردين 1388 (3 آوريل 2009)

مجري كاظم مقدادي: ميهمان امروز برنامه دكتر موفق الربيعي، مشاور امنيت ملي است. عنوان امنيتي عريض و طويل است. اما در اين عناوين امنيتي تداخل وجود دارد. وزارت كشور، وزارت دفاع، وزارت امور امنيت ملي، اطلاعات، دستگاه مبارزه با تروريسم و مشاور امنيت ملي. چرا اين تداخل وجود دارد اي دكتر موفق الربيعي؟

موفق الربيعي، مشاور امنيت ملي: درحقيقت تداخلي وجود ندارد هر دستگاهي وظيفه اي دارد وزارت كشور امنيت داخلي رادارد وزارت دفاع امنيت خارجي و دفاع ا زمرزها و امنيت ملي امنيت اجتماعي رادارد و دستگاه مخابرات براي اطلاعات خارج عراق است ومشاور امنيت قومي براي هماهنگي بين اين دستگاهها ميباشد كه اين دستگاهها باهم اختلاف نداشت و باهمديگر تداخل نداشته باشند و موضوع دوم اينست كه امنيت ملي براي اين دستگاهها سياست و خط كار تعيين ميكند به نحوي هماهنگ  ميكند تا هر دستگاهي در اين برنامه كار نقش خودش را داشته باشد و هر مأموريتي از وزارتي به وزارتخانه اي و يا از دستگاهي به دستگاهي وارد ميشود امنيت ملي تلاشهاي بين اين دو دستگاه را هماهنگ ميكند تا اينكه با همديگر تداخل نكنند

مجري: يعني مشاور امنيت ملي هماهنگ كننده بين اين دستگاهها ميباشد؟ درشوراي امنيت ملي كه 5 وزارتخانه ديگر نيز شامل آن ميشود كه شامل وزارت دادگستري ومالي وكشور وخارجه ميباشد

موفق الربيعي: درست است.

مجري : شما گفتيد كه يك دستگاه مبارزه باتروريسم وجوددارد كه سپهبد طالب الكناني رئيس آنست, تو مجاهدين خلق را تروريست توصيف كردي چرا نمي‌گذاري كه اين دستگاه مسئوليت اين پرونده را برعهده بگيرد. تو الان راستش آنقدر به اين مسأله مشغول هستي كه انگار هيچ مشكلي غير از مجاهدين خلق نداري؟ روزانه از سوي شما اظهارات، يا نظر يا مصاحبه تلويزيوني در اين رابطه به عمل مي‌آوري. راز اين مسأله چيست؟

موفق الربيعي: من به سؤال شما روزنامه‌نگاران جواب نمي‌دهم. اگر اين مطلب را در اين مصاحبه مطرح نمي‌كردي بهتر بود.

مجري (حرفش را قطع مي‌كند): ولي تو اين موضوع را ادامه مي‌دهي. در ديدار آخرت به ايران حتي گفتي كه برخي از شخصيتهاي اين مجاهدين خلق را به ايران تسليم مي‌كني. آيا چنين كاري درست است؟

موفق الربيعي: به‌هيچ وجه. ما هيچ انساني از سازمان خلق ايران را بدون تمايلش به ايران تسليم نمي‌كنيم. ما هيچ يك از ساكنان قرارگاه اشرف را به ايران

مجري (حرفش را قطع مي‌كند): 3418 فرد تا كنون.

الربيعي: ما با آنها بعنوان فرد رفتار مي كنيم. با آنها مطابق با ..

مجري: بر اساس چه منطقي با آنها رفتار مي كنيد آنها پناهندگان سياسي محسوب مي شوند كما اينكه خود شما در لندن پناهنده سياسي بوديد آنها نيز پناهنده سياسي هستند.

الربيعي: خير. آنها پناهنده سياسي نيستند و صفت پناهنده انساني نيز ندارند بلكه واقعيت اين است كه صفتي ندارند. وضعيت آنها نامشخص است .

مجري: اين توصيف عراقي است و بين المللي نيست.

الربيعي: اجازه بده تو را و بينندگانت را آگاه كنم شما نيز كه يك انسان با فرهنگي هستيد. وقتي كه صدام حسين آنها را از نقاط مختلف جهان آورد كه عمل كنند عليه.. و از او در جنگ حمايت كنند ( مجري قطع مي كند)

مجري: بله در ابتداي دهه هشتاد.

الربيعي: به آنها نه پناهندگي سياسي داد و نه پناهندگي انساني.آنها الان در وضعيت بلا تكليف (بدون وضعيت) هستند.

حتي كميسارياي عالي پناهندگان وابسته به سازمان ملل نيز اصلا نمي خواهد چيزي از آنها بشنود و آنها را در هيچ وضعيتي از پناهندگي محسوب نمي كند بلكه سازماني است تروريستي كه در عراق است و ما يك پرونده دردسرآفرين از رژيم سابق به ارث برديم

مجري وسط حرفش مي پرد: بعنوان يك سازمان تروريستي, من از آنها دفاع نمي كنم بلكه با صراحت مي گويم هر طرف خارجي كه درخاك عراق است بايد از عراق خارج شود اين موضوع حاكميت عراق است وجاي دفاع ندارد.

الربيعي: اينها خارجي هستند, مجاز نيستند كه در عراق بمانند, در عراق بصورت غير قانوني هستند نه پناهنده سياسي هستند و نه( مجري قطع مي كند).

مجري وسط صحبت مي پرد: در حدود 1000 نفر از آنها داراي پاسپورتهاي كشورهاي ديگري هستند مثل آمريكايي وفرانسوي و مي توانند خارج شوند.

الربيعي: اين واقعا درست است. او آنها را از آلمان وفرانسه و آمريكا و از كشورهاي نوردويك آورد.

مجري: او آنها را نياورد . فكر مي كنم در سال 1965سازمان مجاهدين خلق تاسيس شد وآنها بودند كه در سرنگوني شاه شركت داشتند اين تاريخ شان است و نمي شود..

الربيعي وسط صحبت مي پرد: ما نمي خواهيم در رابطه با سازمان تاريخ نگاري كنيم.

مجري ادامه مي دهد: از سال 65 تا 79 كه انقلاب ايران را شنيديم و آن اتفاق افتاد.

موفق الربيعي: ما داريم از يك حضور غير قانوني خارجيان در عراق صحبت مي كنيم

مجري وارد مي شود: دقيقا درست است. اما صفت اين سازمان چي مي شود اي دكتر موفق.

الربيعي: اجازه بده، اين سازمان يك سازمان تروريستي است و بر اساس قوانين بين المللي تروريستي توصيف شده است بر اساس قانون عراق تروريست است, بر اساس قانون آمريكا تروريست است, اكثر كشورهاي جهان آن را يك سازمان تروريستي توصيف كرده اند, آنچه كه اين سازمان عليه ايران انجام داده است بماند و اين بحث را مي گذارم كه ايرانيها حول آن بحث كنند ولي در خيزش سال 91عليه مردم ما مرتكب جنايت ها در جنوب و كردستان شده است.

مجري: در همين رابطه, شما يكبار گفتيد كه سياستمداراني هستند كه از مجاهدين خلق رشوه گرفته اند، شخصيتهاي سياسي. چرا اين اسامي را فاش نمي كنيد؟صراحت و شفافيت شما كه شناخته شده است, به من بگو آنها چه كساني هستند؟

الربيعي: ما دلايلي داريم كه در حد دلايل جنايي است و اسنادي داريم كه نشان مي دهد برخي از سياستمداران در مقابل حمايت سياسي و تبليغاتي و برقراري ارتباط براي حمايت از سازمان خلق رشوه گرفته اند, ما از قانون پيشي نمي گيريم ما دولت قانون هستيم وحول اين دلايل تحقيق مي كنيم و با اطلاعات ديگري كه داريم چك مي كنيم و بصورت پرونده به دستگاه قضايي مي دهيم و اين قاضي است كه در اين رابطه حكم مي دهد و ما قضاوت نمي كنيم.

مجري: يعني تا بحال حول هيچ نامي مطمئن نيستيد؟

ربيعي: ما عليه هيچ سياست مدار مشخصي حكم نمي دهيم. ما دلايلي داريم و اين دلايل را جمع مي كنيم و منظم مي كنيم و به قاضي مي دهيم و اين قاضي است كه حرفش را در رابطه با اين سياستمدار و يا آن سياسي و يا عراقي كه با آنها كار مي كند, مي زند. ولي به شما مي گويم كه نمي خواهيم از دستگاه قضايي پيشي بگيريم.

مجري: شما در عراق يك طوفان راه انداختيد،.. شما حدود يك ماه پيش و يا سه هفته پيش گفتيد كه شخصيت هاي سياسي هستند كه رشوه گرفته اند من از شما سوال مي كنم كه اينها چه كساني هستند وقتي كه مي گوييد شخصيت ها به اين معني است كه هستند؟

ربيعي: نمي خواهم از دستگاه قضايي پيشي بگيرم زيرا كه اين منجر به اتهام عليه فلان سياستمدار مي شود و ما اين پوشه ها و پرونده ها را به دستگاه قضايي مي دهيم و دستگاه قضايي حرفش را مي زند. ما دولت قانون و دولت قانون اساسي و دولت قضايي هستيم.

مجري: ولي نام دكتر صالح مطلك درز كرده است؟

ربيعي: حول هيچ نامي توضيح نمي دهم نه تاييد و نه رد مي كنم.

مجري: ويا محمد الدايني قبل از اينكه برايش مشكلي پيش بيايد

ربيعي: نه تاييد و نه رد مي كنم و نه قبل از دستگاه قضايي قضاوت مي كنم.

مجري: منصب مشاور امنيتي همچنانكه در قانون آمده است زمان آن تمام شده است همانطور كه دوران هيأت ارتباطات پايان يافته است آيا اين درست است؟ پس تو چگونه كار مي‌كني در حاليكه از نظر قانوني منصب تو پايان يافته است؟

موفق الربيعي: من هم اينرا شنيده‌ام ، هرسال اينموقع اين فيل‌ها را هوا مي‌كنند درست است كه منصب مشاور امنيت ملي بدستور حاكميت ائتلاف موقت تحت قانون شماره (68) بوجود آمد اين قانون بنا به ماده (130) قانون اساسي عراق برسميت شناخته شده است قانون اساسي مي‌گويد تمامي قوانيني كه بدستور حاكميت ائتلاف موقت صادر شده است به قوت خود باقي است مگر اينكه پارلمان آنرا ملغي كند ويا وقتي كه پارلمان در اين رابطه قانوني ديگري وضع كند.

مجري : يعني وقتي پارلمان آنرا لغو كند تمام است؟

موفق الربيعي : نه ، بگذار حرفم را تمام كنم اين منصب مشورتي در تمامي كشورهاي دنيا وجود دارد در اغلب كشورها وجود دارد تا با ارگانهاي امنيتي هماهنگي صورت گيرد و تا وقتي كه پارلمان يك قانوني در تثبيت يا الغاء آن صادر كند اين منصب به قوت خود باقي است و پست مشاورت امنيتي و مشاور امنيتي سرجايش هست.

مجري: هيأت ارتباطات چگونه ملغي شد؟

موفق الربيعي: نمي دانم راستش من از جزئيات آن خبري ندارم .

مجري: يعني اين منصب سرجايش باقي است تا وقتي كه به مجاهدين خلق پايان داده شود؟ الان سراغ سؤال ديگري مي‌روم خواهش مي‌كنم با صراحت جواب بدهيد خودت گفتي كه عادت داري كه به صراحت جواب بدهي، پست مشاورامنيت ملي بعنوان يك منصب مشاورتي يك پست كليدي است در حاليكه يك ماده در قانون اساسي وجود دارد كه هر عراقي كه داراي تابعيت خارجي باشد را از بعهده گرفتن پست كليدي منع مي‌كند و تو تابعيت انگليسي داري با صراحت جواب بده.

موفق الربيعي: هيچ پاسپورت انگليسي به اسم موفق باقر الربيعي وجود ندارد.

مجري : يعني به اسم ديگري است ، اسم مستعار داشتي؟

موفق الربيعي: بارك الله زماني كه ما در اپوزيسيون بوديم اسامي‌مان را عوض ميكرديم، از طرف صدام حسين تحت پيگرد بوديم. اما يك ماده‌اي در قانون اساسي هست كه وقتي به مقامات يك منصب كليدي در چنين مواردي، داده مي‌شود قانون آنرا رد مي‌كند تا الان قانون آنرا رد نكرده است اگر قانون آنرا رد كند من با كمال افتخار اين پاسپورت را به دور مي‌اندازم.

مجري: پس اين دولت قانون، دولت قانون كه هر روز از آن صحبت ميكنيد چيست؟

موفق الربيعي: تا امروز اين ماده قانوني تصحيح نشده است هر لحظه‌اي كه اين ماده قانوني تصحيح شود

مجري: پاسپورتت را دور مي‌اندازي؟

موفق الربيعي : حتماً ، الان براي تسهيل سفر از آن استفاده مي‌كنم زيرا پاسپورت عراقي نياز به ويزا دارد.

مجري: حتي پاسپورت ديپلماتيك؟

موفق الربيعي: برعكس مسافرت با پاسپورت ديپلماتيك سخت تر از پاسپورت عادي است. بعضي وقتها هم به كشورهاي ديگر با پاسپورت عراقي معمولي مسافرت مي‌كنم. مثلاً براي سفر به تركيه خيلي بهتر و ساده تر است كه با پاسپورت معمولي بجاي پاسپورت ديپلماتيك سفر كنم.

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

اوباما: آمريكا و روسيه, اروپاييان در ممانعت از دست يابي ايران به سلاح هسته‌يي منفعت داريم

تلويزيون CNN: جمعه 14 فروردين 1388 (3 آوريل 2009)

كريستين مالار, خبرنگار: اين سئوال براي هر دو رييس جمهور است. آيا شما با ملحق شدن روسها به سيستم دفاعي اروپا موافق خواهيد بود و آيا  از روسها انتظار داريد كه واقعا فشار سختي بر روي ايران براي متوقف كردن برنامه هسته يي خود, وارد آورد؟

باراك اوباما: ... من يكي از منتقدين تجاوز روسيه به گرجستان بودم... ما بايد اين پيام را به روسيه بفرستيم مبني بر اينكه ما خواستار كار كردن با آنها هستيم , اما براي حل مسائل نمي توانيم به شيوه هاي كهنه و قديمي برگرديم. من معتقدم كه آمريكا و روسيه, اروپاييان و آمريكا , همگي , در ممانعت از دست يابي ايران به سلاح هسته‌يي , منفعت داريم. و بايد مكانيزمي وجود داشته باشد كه به حق حاكميت و استقلال ايران احترام گذاشته و به آنها اجازه دهد كه به انرژي صلح آميز هسته يي دست يابند , اما مرز روشني ترسيم كند , مبني بر اينكه, ما نمي توانيم يك رقابت در زمينه تسليحات هسته يي در خاورميانه داشته باشيم. من اين نكته را در گفتگو با پرزيدنت مدودف مطرح كردم , و اين يك موضوع جاري در مذاكرات دو جانبه ما خواهد بود. ما اشتياق زيادي به كار كردن با فرانسه و ساير كشورها داريم تا در رابطه با ايران , به موضعي برسيم كه بر اساس آن,  آنها را دعوت كنيم , تا يك عضو مسؤل در جامعه بين المللي شوند. همچنين, اين هم  روشن است كه آنها بايد به طرقي عمل كنند كه , از يك عضو مسئول انتظار مي رود .

نيكلا ساركوزي: من همواره به پرزيدنت مدودف گفته ام,  روزهاي اتحاد جماهير شوروي سپري شده است. ديوار برلن فرو ريخته. و اينكه ديگر اطراف روسيه , ماهواره اي وجود ندارد... به همين سياق, با مشكلاتي كه جهان با آن مواجه است, دوباره جنگ سردي در كار نخواهد بود. بنابراين , بايد بهترين استفاده را از پيشنهاد پرزيدنت اوباما براي دوباره به هم پيوستن و گفتگو كردن بعمل آورد ,  تا توافقات تازه اي ميان آمريكا و روسيه بدست آيد. جنگ سرد, آخرين چيزي است كه ما به آن نياز خواهيم داشت. ما نياز داريم كه جهان متحد شود . ما نياز داريم كه روسيه به مسئوليت خود عمل كند, زيرا اين, يك كشور بزرگ و يك قدرت بزرگ است , و نياز داريم كه براي حل بحران ايران, كمك كند تا راهي براي آن  پيدا شود. بنابراين, يك بار ديگر , فكر مي كنم مي توانم اين را بگويم كه آمريكا و فرانسه در يك طرف هستند و تلاش مي كنند. ما عليه روسيه نيستيم, منظورم اين است كه ما مي خواهيم با هر كس كه آماده است با ما كار كند, كار كنيم....

 

اوباما: از حق ایران برای دستیابی به انرژی هسته‌ای حمایت می‌کنیم

رادیو فردا:يكشنبه 16 فروردين 1388(5 آوريل 2009)

باراک اوباما روز یک‌شنبه در سخنرانی خود در شهر پراگ ضمن اشاره به این که آمریکا معتقد به گفت‌وگو با ایران است گفت ما از حق ایران برای دستیابی به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز، به شرط بازرسی‌های دقیق حمایت می‌کنیم.
رئیس جمهوری آمریکا اما اضافه کرد که در غیر این صورت [در صورت سر باز زدن ایران از بازرسی توسط آژانس انرژی اتمی] دولت ایران باید انزوای بیشتر، فشار بین‌المللی و مسابقه تسلیحاتی بالقوه در منطقه را انتخاب کند که برای همه عدم امنیت به همراه خواهد آورد.

آقای اوباما همچنین اعلام کرد که در صورت رفع تهدید اتمی از سوی ایران انگیزه برپا کردن سامانه دفاع موشکی در دو کشور همسایه جمهوری چک و لهستان نیز از بین خواهد رفت.
واشینگتن می‌گوید که سپر دفاع موشکی که روسیه را به خشم آورده است برای مقابله با تهدید کشورهایی چون ایران لازم است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بسیاری از شهروندان جمهوری چک با اجرای این طرح در کشور خود مخالف‌اند و از این واهمه دارند که این طرح کشور آنها را به هدفی برای تروریست‌ها تبدیل کند.
این در حالی است که ساعاتی پیش گری سیمور، مسئول کنترل تسلیحاتی کاخ سفید، به خبرگزاری‌ها گفت که با آزمایش موشکی کره شمالی که روز یک‌شنبه صبح اتفاق افتاد سامانه دفاع موشکی فعلا جزء اولویت‌ها باقی می‌ماند.
باراک اوباما که در ادامه سفر یک‌هفته‌ای خود به اروپا به جمهوری چک سفر کرده است تا بعدازظهر یک‌شنبه با سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا به گفت‌وگو بنشیند در سخنرانی خود برنامه‌اش برای پاک کردن جهان از تسلیحات هسته‌ای را تشریح کرد.
آقای اوباما اعلام کرد که هدفش کاهش زرادخانه هسته‌ای آمریکا و به اجرا گذاشتن پیمان منع آزمایش‌های فراگیر است.
او در میان شادی و هلهله مردم گفت: ایالات متحده به سوی جهان خالی از تسلیحات هسته‌ای گام برخواهد داشت.
خبرگزاری رویترز از قول مشاوران آقای اوباما می‌گوید که رئیس جمهور ایالات متحده امیدوار است با فراخوان به سوی جهان خالی از تسلیحات هسته‌ای به تلاش‌های واشینگتن برای حل اختلافات خود با کشورهایی چون کره شمالی و ایران اعتبار ببخشد.
رئیس جمهور آمریکا طبق برنامه در ادامه روز یک‌شنبه در اجلاسی به میزبانی جمهوری چک شرکت خواهد کرد که هدف از آن بحث درباره گرمایش زمین و امنیت انرژی است.
جمهوری چک در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در اختیار دارد.

 

نتايج نشست سران آمريکا و اتحاديه اروپا

راديو آلمان: دوشنبه 17 فروردين 1388(6 آوريل 2009)

در نشست سران آمريکا و اتحاديه اروپا، گفت‌وگوها بيش از هر چيز حول بهبود روابط دوجانبه بودند. در باره‌ي استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير، برنامه‌ي هسته‌اي ايران، زندان گوانتانامو و پذيرش ترکيه در اتحاديه اروپا نيز صحبت شد. روز يکشنبه، 5 آوريل، ماراتون گفت‌وگوي سران کشورهاي بزرگ صنعتي که با نشست گروه 'جي 20' در لندن آغاز شده بود، به پايان رسيد. پس از مذاکرات لندن که پيرامون نظم نوين اقتصادي جهان مي‌چرخيدند، و تفاهم اعضاي ناتو براي تعيين يک استراتژي جديد، انتظار مي‌رفت که در نشست پراگ نيز در مورد نوآوري در زمينه‌ي محيط زيست بحث و گفت‌وگو شود. رئيس جمهور آمريکا که در روزهاي گذشته بر نوآوري در زمينه‌هاي گوناگون تاکيد مي‌ورزيد، در نشست پراگ نيز خواهان آن شد که جهان، وابستگي خود را به سوخت فسيلي کم کند و به انرژي‌هاي تجديدپذير مانند باد و آقتاب روي بياورد. او گفتـ،، همه‌ي ملت‌ها در اين رابطه مسئوليت سنگيني به عهده دارند، و آمريکا آمادگي اين را دارد که در اين زمينه پيشگام شود.

در نشست پراگ پيرامون برنامه‌ي هسته‌اي ايران نيز گفت‌وگو شد. جزئيات اين گفت‌وگو اعلام نشده است.

رئيس جمهور آمريکا در طول سفرش به اروپا چند بار در مورد برنامه‌ي هسته‌اي جمهوري اسلامي سخن گفته بود. او پس از ديدار با نيکلا سارکوزي‌، رئيس جمهور فرانسه در يک کنفرانس مطبوعاتي شرکت کرد و از جمله گفت: ايالات متحده آمريکا، اروپا و روسيه بايد مانع از دستيابي ايران به بمب هسته‌اي شوند...

 

مصاحبه جرج استفانوپلوس از اي.بي.سي با سوزان رايس سفير آمريكا در سازمان ملل درباره‌ي برنامه اتمي رژيم

تلويزيون اِي.بي.سي:يكشنبه 16 فروردين 1388(5 آوريل 2009)

سؤال: پرزيدنت اوباما امروز گفت ايران يك تهديد واقعي است و ما به تعامل با آن ادامه مي‌دهيم و به‌دنبال راههايي براي تعامل با ايران هستيم. در اين هفته يكي ديگر از همكاران شما ريچارد هولبروك ديدار كوتاهي با ايرانيها در كنفرانس بين‌المللي در مونيخ داشت. گام بعدي اين تعامل چيست؟

رايس: رئيس‌جمهور روشن ساخت كه ايران يك انتخاب دارد. ايران مي‌تواند به جامعه ملل بپيوندد و برنامه غيرقانوني اتمي خود را متوقف سازد. اين كشور حق دارد به پردازش صلح‌آميز اتمي بپردازد اما رفتارش تا به امروز حاكيست يك برنامه ساده صلح‌‌آميز را دنبال نمي‌كند. ما همانطور كه پرزيدنت هم گفته است در فرصتهاي مختلف دست دوستي به سمت ايران دراز كرده‌ايم تا به آنها فرصتي داده شود.

ما اميدواريم ايران اين فرصت را دريابد و گامهايي را بردارد كه بتواند يك عضو مسئول در جامعه بين‌المللي باشد.

سؤال: اما تلاشهاي ملل‌متحد براي اِعمال فشار بر ايران به هيچوجه مؤثر نيفتاده است. آيا پروسه ملل‌متحد در يك بن‌بست قرارنگرفته است؟

رايس - ازقضا من برعكس فكر مي‌كنم. تحريمهايي كه توسط ملل‌متحد اعمال شده و توسط آمريكا و سايرين به اجرا درآمده در زمينه‌هاي تجارت، بانكي و مالي در داخل ايران مؤثر است و ما البته باز هم آماده‌ايم هرگونه تدابيري را در آينده در نظر بگيريم. در اين رابطه هدف اين است كه تمامي امكاناتي كه در دسترس ماست؛ ديپلوماتيك، اقتصادي و سايرين را به خدمت بگيريم تا اين انتخاب را براي ايران هرچه روشن‌تر بسازيم، تا برايشان راهي نشان دهيم تا بر برنامه غيرقانوني تسليحات اتمي خود نقطه پايان بگذارند، به جرگه جامعه بين‌الملل وارد شوند يا اينكه به‌واقع اگر در نهايت، انتخاب ديگري مي‌كنند آنگاه با تمام قواي جامعه بين‌المللي بر آن فشار وارد خواهيم كرد تا اين برنامه را متوقف كنند.

- اسراييل كار را بسيار روشن ساخته است از جمله بنجامين نتانياهو نخست‌وزير جديد كه آنها بر اين اعتقادند كه ايران بطور كامل به‌دنبال توانايي اتمي است و اگر آمريكا عمل نكند آنها دست به عمل خواهند زد. و درياسالار مولن رئيس ستاد مشترك گفت فكر چنين حمله‌يي او را نگران كرده است آيا شما هم نگران اين مسأله هستيد؟

رايس - فكر مي‌كنم كه ما با اين نگراني اسراييل كاملاً مشترك هستيم كه برنامه غيرقانوني اتمي ايران يك تهديد نه تنها براي اسراييل و ساير كشورهاي اين منطقه بلكه به‌واقع براي امنيت ملي خود آمريكا يك تهديد مي‌باشد. فكر نمي‌كنم اين مفيد باشد كه ما صحبتهاي نظري كنيم كه چه پيش مي‌آيد. همانطور كه گفتم و خود رئيس جمهور هم در فرصتهاي مختلف گفته‌ايم هدف ما اين است كه از تمامي عناصر در اختيارمان شامل ديپلوماسي مستقيم استفاده كنيم تا به ايران راهي براي خروج از يك برنامه غيرقانوني تسليحات اتمي توصيه كنيم.ولي طبيعي است كه چنانچه راهي انتخاب نشود ما هم هيچ گزينه‌يي را منتفي نكرده‌ايم.

- اما آيا شما مطمئن هستيد كه اسراييل بدون رضايت آمريكا دست به حمله نخواهد زد؟

رايس - من راجع به اينكه آمريكا يا سايرين چه ممكن است بكنند اظهارنظر ذهني نخواهم كرد. در اين مرحله ما برآنيم تا روي اين مقوله متمركز شده و تا حدي كه مي‌توانيم ايران را در مسير متفاوتي برانيم...

 

اوباما: ایران از میان سلاح و آینده بهتر، یکی را انتخاب کند

بی بی سی:سه شنبه 18 فروردين 1388 (7 آوريل 2009)

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آنکارا در اولین بازدید خود از یک کشور مسلمان به ایران گفت که از میان دو گزینه دستیابی به سلاح هسته ای و ساخت آینده ای بهتر برای مردمش، یکی را انتخاب کند.

آقای اوباما که در پارلمان ترکیه سخن می گفت، با اشاره به پیام نوروزی خود به مردم ایران گفت: "من به مردم و رهبران جمهوری اسلامی گفته ام که آمریکا خواهان ارتباط با ایران بر پایه منافع و احترام متقابل است."

رئیس جمهوری افزود: "اینک رهبران ایران باید از میان تلاش برای ساخت سلاح و یا ساخت آینده بهتری برای مردم این کشور یکی را انتخاب کنند."

آقای اوباما گفت "صلح در منطقه زمانی به دست می آید که ایران از بلندپروازی های هسته ای خود چشم پوشی کند. "

دولت آمریکا در حال بازنگری سیاست های خود در قبال ایران است. آقای اوباما در پیام نوروزی خود خواهان آن شده بود که تنش میان دو کشور پایان بگیرد و روابط دو طرف بهبود یابد.

ایران نیز خواهان آن شده که آمریکا، برای بهبود روابط، اقدام علنی انجام دهد و تنها به حرف بسنده نکند.

صلح خاورمیانه

رئیس جمهوری آمریکا از ترکیه خواسته تا به آمریکا در جریان تلاش هایش برای روند صلح خاورمیانه کمک کند. آقای اوباما گفته "راه در پیش رو، دشوار خواهد بود."

باراک اوباما در پارلمان ترکیه گفت که بر این باور است که آمریکا و ترکیه می توانند به اسرائیل و فلسطینی ها برای رسیدن به این هدف کمک کنند.

او افزود ایالات متحده و ترکیه از مذاکرات میان اسرائیل و سوریه پشتیبانی می کنند.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود از کنفرانس صلح آناپولیس که در سال 2007 توسط دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق برگزار شد و از طرح صلح نقشه راه حمایت کرد.

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه جدید اسرائیل چند روز پیش این کنفرانس و توافقات صورت گرفته در آن را رد کرده بود.

شکاف غرب و جهان اسلام

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از ترکیه خواسته تا به این کشور برای پر کردن شکاف میان جهان غرب و جهان اسلام کمک کند.

او گفت آمریکا درحال نبرد با اسلام نبوده و هرگز هم نخواهد بود. به گفته باراک اوباما، آمریکا خواهان تعامل گسترده با کشورهای مسلمان است.

آقای اوباما گفت: "ما به دقت گوش خواهیم داد و شکاف سوء تفاهم را پر خواهیم کرد. ما حتی هنگامی که توافقی میان ما حاصل نمی شود، ما با احترام رفتار می کنیم."

رئیس جمهوری آمریکا گفت که طی ماه های آینده برنامه های مشخصی در زمینه آموزشی و بهداشتی برای تقویت رفاه کشورهای مسلمان ارائه خواهد داد.

ترکیه و ارمنستان

رئیس جمهوری آمریکا در آنکارا و در طی یک نشست مطبوعاتی در مورد روابط ترکیه و ارمنستان و موضوع کشتار ارامنه نیز سخن گفت.

باراک اوباما، در ایام تبلیغات انتخاباتی وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، کشتار ارامنه در واپسین سال های امپراتوری عثمانی را به عنوان "قتل عام" به رسمیت خواهد شناخت.

آقای اوباما در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سئوالی در باره این موضوع گفت که او قبلا نظر خود را در باره این مسایل بیان داشته و نظرش تفاوت نکرده است.

رئیس جمهوری آمریکا مذاکرات میان ارمنستان و ترکیه بر سر موضوعات مختلف را بسیار مهم تر از نظر خود دانست.

او وعده داد که آمریکا برای حل اختلافات میان این دو کشور تلاش خواهد کرد.

دیدار از مقبره آتاتورک و نشست اتئلاف تمدن ها

آقای اوباما در آنکارا از مقبره مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه جدید دیدار و با اهدای گل ادای احترام کرده است.

او قرار است در نشست اتئلاف تمدن ها که توسط سازمان ملل در استانبول برگزار می شود، حضور یابد. سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران هم در این نشست شرکت کرده است.

باراک اوباما که پیش از ورود به ترکیه در نشست سران اتحادیه اروپا از عضویت ترکیه در این اتحادیه حمایت کرده بود در این کشور نیز محکم تر از این عضویت پشتیبانی کرده است. فرانسه و آلمان با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا مخالف هستند و این مخالفت خود را علنی بیان کرده اند.

 

آمريکا شش شرکت ايرانی و يک شهروند چينی را تحريم کرد

رادیو فردا:سه شنبه 18 فروردين 1388 (7 آوريل 2009)

وزارت خزانه داری ايالات متحده آمريکا روز سه شنبه شش شرکت ايرانی و يک شهروند چينی را به اتهام نقض تحريم ها و همکاری با برنامه هسته ای و موشکی جمهوری اسلامی مورد تحريم قرار داد.
استوارات لوی، معاون اطلاعات مالی و تروريسم وزارت خزانه داری آمريکا، روز سه شنبه گفت: ما امروز بر اساس قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد و تعهدات بين المللی خود عمل کرديم تا مانع سوء استفاده از سيستم مالی برای دستيابی ايران به هسته ای و تکنولوژی موشکی شويم.
شرکت صنعتی فلزکاری خراسان، ابزار برش کاوه، مجتمع صنعتی امين، شرکت صنعتی فلزکاری يزد و شرکت صنعتی صياد شيرازی، شرکت های ايرانی هستند که مورد تحريم قرار گرفته اند.
همچنين شرکت باطری نيرو به اتهام ارتباط با وزارت دفاع ايران مورد تحريم قرار گرفته است.
در همين حال، وزارت خزانه داری آمريکا می گويد: لی فانگ وی، شهروند چينی و مدير تجاری شرکتليمت، نیز در فهرست افراد مورد تحريم اين کشور قرار گرفته است
به گفته وزارت خزانه داری آمريکا، اين شرکت چينی از سال
۲۰۰۶ به دليل فروش تجهيزات موشکی به ايران مورد تحريم قرار گرفته بود.
طبق اين گزارش، اين شهروند چينی با تشکيل يک شرکت جديد کوشيده است تا تحريم ها عليه ايران را دور بزند.
وزارت خزانه داری آمريکا می گويد: هر گونه معامله و يا همکاری شهروندان اين کشور با اين شش شرکت ايرانی و شهروند چينی ممنوع است و اموال و دارايی آنها در خاک آمريکا مسدود و توقيف می شوند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد طی سه قطعنامه تحریمی علیه ایران از این کشور خواسته است تا فعالیت مربوط به غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. ایران تاکنون با سر پیچی از این تحریم ها برنامه غنی سازی اورانیوم خود را توسعه داده است.

کشورهای غربی به دليل کاربرد دوگانه غنی سازی اورانيوم در توليد سوخت مورد نياز نيروگاه های هسته ای و همچنين توليد بمب اتمی، ايران را متهم می کنند که تحت پوشش برنامه اتمی خود درصدد توليد سلاح هسته ای است.
ايران با رد اين اتهام می گويد: برنامه هسته ای اين کشور برای توليد انرژی است و اين کشور به تعهدات بين المللی خود در اين زمينه پايبند است.
۶۰ مورد نقض تحريم ها
در همين حال، دادستان منهتن نيويورک، لی فانگ وی را متهم کرده است که باز کردن يک حساب بانکی در نيويورک در صدد خريد مواد قابل استفاده در توليد سلاح اتمی ايران بوده است.
دادستان منهتن نيويورک اين شهروند چينی و شرکت او را متهم کرده است که طی دو سال گذشته در
۶۰ مورد تحريم های سازمان ملل متحد عليه ايران را نقض کرده است.
این شرکت همچنین متهم شده است که پانزده تن آلومینیم قابل استفاده در موشک های دور برد را به ایران ارسال کرده است.
رابرت مورگنتا، دادستان منهتن، نیویورک گفت: هرچند این مواد قابلیت استفاده دوگانه دارند اما این مواد به شرکت نظامی ایران فروخته شده اند و این تردیدی نمی گذارد که برای تولید سلاح مورد استفاده قرار گرفته اند.
سازمان ملل متحد در قطعنامه های تحريمی خود عليه ايران صدور تکنولوژی هسته ای و موشکی به اين کشور را ممنوع کرده است.
آمريکا طی سال‌های اخير بانک‌های دولتی ايران را متهم کرده است که از روش‌های خدعه‌آميز بانکی برای سرپوش نهادن بر عمليات بانکی خود در حمايت از تروريسم و برنامه توليد سلاح‌های کشتار جمعی استفاده می‌کنند.
ايران اتهامات آمريکا و ديگر کشورهای غربی را مبنی بر اينکه بانک های ايرانی در فعاليت های غير قانونی هسته ای دست دارند و همچنين از تروريست ها حمايت مالی می کنند، رد کرده است.
در همين زمينه، وزارت خزارنه داری آمريکا در چهاردهم اسفندماه سال گذشته يازده شرکت مرتبط با بانک ملی ايران را به دليل همکاری با برنامه هسته ای و موشکی اين کشور مورد تحريم قرار داده بود.
استوارت لوی نيز در بيانيه ای گفته بود: جامعه بين المللی متوجه خطراتی که بانک ملی ايران در گسترش (سلاح اتمی) دارد، شده است.
وی افزوده بود: اعمال تحريم عليه شرکت ها، بانک ها و افرادی که از برنامه هسته ای ايران حمايت می کنند، تداوم اقدامات برای حفاظت از نظام مالی بين المللی است.
شرکت سرمايه گذاری بانک ملی، سيمان مازنداران، سرمايه گذاری توسعه ملی، سيمان شمال و شرکت چاپ و نشر بانک ملی ايران از جمله اين يازده شرکت مورد تحريم بودند.

 

گروه ۱+۵ ایران را به مذکره دعوت می کند

بی بی سی:چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

نمایندگان کشورهای موسوم به ۱+۵ پس از ملاقات در لندن گفته اند از ایران دعوت می کنند به مذاکره ای در باره پرونده هسته ای اش باز گردد که نماینده آمریکا هم در آن شرکت خواهد داشت.

مدیران کل وزارتخانه های خارجه چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا، آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا که روز چهارشنبه ۸ آوریل (۱۹ فروردین) در پایتخت بریتانیا ملاقات کردند، با اشاره به رویکرد جدید دولت آمریکا از ایران خواسته اند از این فرصت بهره بگیرد و به طور جدی و بر اساس "روح احترام متقابل" به تعامل با آنها بپردازد.

در بیانه ای که شرکت کنندگان در نشست لندن صادر کردند، آمده است: "سایر اعضای گروه از رویکرد جدید ایالات متحده در مورد ایران و تصمیم دولت آمریکا مبنی بر مشارکت کامل در فعالیت های گروه ۱+۵ و شرکت در تمام نشست های آینده با نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، به گرمی استقبال می کنند".

گروه ۱+۵ از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان تشکیل شده است و کار تماس و مذاکره با ایران را در باره پرونده هسته ای این کشور دنبال می کند.

نمایندگان این گروه بر اراده مشترک خود بر "دیپلماسی مستقیم" با ایران در چارچوب استراتژی دوگانه خود (تشویق و تنبیه) تأکید کرده اند.

گروه ۱+۵ اواخر خردادماه سال گذشته خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را با مجموعه ای از مشوق ها به تهران فرستادند تا مقامات ایران را به تعلیق غنی سازی اورانیوم و تن دادن به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تشویق کنند.

چند روز بعد سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در ژنو به ملاقات نمایندگان گروه ۱+۵ رفت تا درباره این مجموعه مشوق ها و همچنین پیشنهاد متقابلی از سوی ایران مذاکره کند.

ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه ایالات متحده نیز در مذاکرات ژنو حاضر شد. این نخستین بار بود که نماینده ای از سوی آمریکا در مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران حضور می یافت.

مذکرات ژنو به دلیل حضور آقای برنز بازتابی گسترده در رسانه ها یافت، اما از آنجا که ایران حاضر به پذیرش تعلیق غنی سازی اورانیوم نبود، این مذاکرات عملا بی نتیجه ماند.

با روی کار آمدن دولت باراک اوباما در آمریکا، رویکرد رسمی این کشور در برابر ایران تغییر کرد. آقای اوباما سیاست تماس و مذاکره مستقیم با مقامات ایران را در دستور کار قرار داد و در یک پیام نوروزی خطاب به مردم و رهبران ایران، آنها را به پایان دادن به خصومت سی ساله میان دو کشور دعوت کرد.

مقامات ایران در واکنش به این پیام گفتند منتظر اقدامات عملی آمریکا می مانند و رفتار خود را بر اساس آن تنظیم خواهند کرد.

اکنون بیانیه صادر شده توسط نمایندگان گروه ۱+۵ می گوید که خاویر سولانا از ایران دعوت خواهد کرد در مذاکراتی با نمایندگان این گروه شرکت کند که نماینده ایالات متحده هم در آن حضور خواهد داشت.

 

وزير خارجه سوييس: سالهاست ميزبان ملاقات هاي پنهاني ايران و آمريکا هستيم!

عصر ايران: چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

وزير امور خارجه سوييس ادعا کرد: شهر ژنو سال هاست که ميزبان ملاقات هاي غير رسمي آکادميسين ها و کارشناسان ايراني با همتايان آمريکايي خود است. به گزارش عصر ايران خانم ' ميشلن کالمي ري ' وزير امورخارجه سوييس با اشاره به اين مطلب افزود که او سال هاست که در جريان ملاقات هاي غير رسمي ايرانيان با همتايان آمريکايي شان در سوييس قرار دارد اما وي نقش فعالي در اين گفتگوها نداشته و فقط از انجام آن مطلع بوده است.اين ادعا در حالي مطرح مي شود که مقامات ايراني و آمريکايي ،به ويژه در دوره بوش هر گونه تماس و ديدار غير رسمي و پنهاني را تکذيب مي کرده اند. روزنامه سوييسي ' لا تمپه ' روز سه شنبه با چاپ گزارشي از اين ديدارهاي محرمانه مي نويسد که اين ديدارها که به پروسه ' TRACK II ' معروف بوده است و انجام آن محرمانه بوده در بين نخبگان دانشگاهي و سياسي ايران،آمريکا،کشورهاي اروپايي و کشورهاي عربي در جريان بوده است که بنا به ادعاي اين روزنامه آخرين سمينار آن در ماه ميلادي گذشته (6 تا 8 مارس ) در شهر ژنو برگزار شده است...

 

معاون رئیس جمهور ایالات متحده:نگران حمله اسرائیل به تاسیسات اتم ایران نیستم. اقدامی عاقلانه نخواهد بود

سایت وزارت خارجه اسرائیل:چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

گزارشگران: ایلان فرهادی اورشلیم ،

جهانگیر یعقوبیان نیویورک   

یک روز پس از آن که اسرائیل آزمایش موفقیت امیز دیگری را در مورد سیستم ضد موشکی ختس 2 (پیکان) انجام داد که هدف از آن، به ویژه مقابله با موشک های احتمالی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود، و پس از انتشار سخنان پرزیدنت شیمعون پرس که گفت حکومت ملایان در ایران هنگامی از برنامه های اتمی دست برخواهد داشت که ناچار باشد بهای گزافی در ازای ادامه آن بپردازد، جوزف بایدن معاون ریاست جمهوری ایالات متحده گفت از به روی کار آمدن دولت دست راستی در اسرائیل نگران نیست و بعید می داند که بنیامین نتانیاهو تصمیم به بمباران تاسیسات اتمی حکومت ایران بگیرد.

جوزف بایدن در مصاحبه ای که امروز (چهارشنبه 19 فروردین ماه 1388- 8 آوریل 2009) از شبکه تلویزیونی سی ان ان پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا از احتمال حمله اسرائیل به هدف ویران ساختن تاسیسات اتمی حکومت ایران نگران است گفت: من باور نمی کنم که آقای نتانیاهو به چنین اقدامی دست بزند و باور ندارم که چنین اقدامی عاقلانه باشد. او افزود: میزان نگرانی من، امروز تفاوتی با سال گذشته ندارد.

این پرسش و پاسخ تلویزیونی در واکنش به سخنان هفته پیش نخست وزیر جدید اسرائیل بود که در اولین نطق خود در کنست (پارلمان اسرائیل) از جمله گفت: اتمی شدن ایران بزرگترین خطر برای اسرائیل و جهان است، و افزود: ملت اسرائیل از رویدادهای تاریخ درس آموخته و می داند که نباید در برابر سخنان آنانی که ما را به نابودی تهدید می کنند ساکت نشست، او گفت: ملت اسرائیل دیگر بی دفاع نیست، ما کشور خود و توان خویش را داریم و می دانیم از سرزمین خود چگونه دفاع کنیم.

در گفتگوئی نیز که در نشریه آمریکائی اتلانتیک انتشار یافت، نتانیاهو گفت: دو چالش در برابر دولت پرزیدنت اوباما قرار دارد، که یکی رویاروئی با بحران اقتصادی جهانی و دیگری جلوگیری از اتمی شدن جمهوری اسلامی ایران است.

نتانیاهو گفت: مهلت اسرائیل (برای جلوگیری از اتمی شدن ایران) تنها چند ماه است و نه چند سال.

آخرین آزمایش ضد موشک ختس 2 بسیار موفقیت آمیز بود

خبرگزاری فرانسه از قول یکی از نزدیکان نتانیاهو که از او نام نبرد نوشت: اسرائیل برای دفاع از امنیت خود نیازی به تائید ایالات متحده ندارد. مشکل نظامی (برای نابودی تاسیسات اتمی ایران) وجود ندارد. تنها مساله آن است که جسارت انجام چنین اقدام و اراده سیاسی برای آن وجود داشته باشد.

در آزمایش مهمی که روز گذشته (سه شنبه) بر فراز آب های دریای مدیترانه انجام گرفت، همه دستگاه های ضد موشک اسرائیلی ختس Hetz (پیکان) با موفقیت آزمایش گردید و این ضد موشک توانست به موشکی که پرتاب شده بود اصابت کند و آن را منفجر سازد. این نخستین بار نبود که همه دستگاه های این ضد موشک با هم مورد آزمایش قرار می گرفت. ضد موشک جدید "ختس 2 " نام دارد و از موشک هائی که در گذشته آزمایش گردیده کامل تر است.

مقامات دفاعی اسرائیل امیدوارند که اکنون پس از انجام این آزمایش نهائی و موفقیت آمیز، ایالات متحده به همکاری مالی خود برای ادامه پروژه پای بند باشد. در هفته های اخیر بیم آن می رود که به دنبال بحران مالی در ایالات متحده و جهان، دولت پرزیدنت اوباما بخواهد از بودجه های نظامی بکاهد که یکی از پیامدهای آن ممکن است قطع کمک های مالی آمریکائی به ادامه این پروژه باشد. موشک ختس به طور کامل توسط دانشمندان و مهندسین اسرائیلی طراحی و تولید شده است، ولی ایالات متحده حدود نیمی از بهای تکمیل آن را می پردازد.

در آزمایش روز گذشته، برای نخستین بار دستگاه راداری جدیدی به نام "اورن ادیر" با موفقیت امتحان شد. تاکنون 17 آزمایش در مورد ضد موشک ختس انجام گرفته است. موشکی که برای انجام این آزمایش پرتاب گردید از نوعی بود که به موشک شهاب 3 ساخت ایران شباهت نزدیک دارد. این موشک از یک جنگنده اف 15 اسرائیلی پرتاب شد و دقایقی بعد ضد موشک ختس 2 به سوی آن شلیک گردید که به هدف اصابت کرد و آن موشک را در هوا متلاشی ساخت.

پرس: حکومت آخوندی در ایران باید زیر فشار جدی قرار گیرد

در دیداری که پرزیدنت شیمعون پرس روز گذشته (سه شنبه) با اعضای کمیسیون فرعی امور استراتژیک مجلس نمایندگان ایالات متحده داشت، ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده بودجه های دفاعی و از جمله بودجه برای تکمیل و بهینه سازی ضد موشک ختس را کاهش ندهد.

رئیس جمهوری اسرائیل در این دیدار گفت: اکنون ما وارد یک دوران موشک های بالیستیک شده ایم که دیگر سربازان جبهه و مردمان پشت جبهه از هم قابل تشخیص نیستند و دوری یا نزدیک مسافت مطرح نیست و تکمیل وسیله ای که بتواند جلوی حملات موشکی را بگیرد بسیار مهم است.

اعضای هیات نمایندگی کنگره آمریکا به اسرائیل آمده اند که از جمله ببینند چگونه می توان جلوی اتمی شدن ایران را گرفت و با تهدیدهای گروه تروریستی حماس مقابله کرد.

پرزیدنت پرس در مورد خطرات اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت: تا هنگامی که رژیم آخوندی ایران بهای سنگینی در ازای برنامه های اتمی زیاده خواهانه خود نپردازند، از ادامه آن دست بر نخواهند داشت و افزوده گفت: ما با یک رژیم فریبکار و زرنگ روبرو هستیم که تا کنون توانسته است هدف های اتمی واقعی خود را پنهان نگاه دارد. ایالات متحده اکنون در میان کشورهای اروپائی همکاران خوبی دارد که باید با کمک آن ها جلوی اتمی شدن ایران را بگیرد.

پرزیدنت اوباما نیز در چارچوب سفر دو روزه به ترکیه (که شب گذشته پایان یافت) چند بار تاکید کرد که اتمی شدن ایران یک خطر است و باید جلوی آن گرفته شود. ولی مقامات ارشد آمریکائی تاکید می کنند که اقدامات باید از طریق گفتگوهای دیپلماتیک انجام گیرد و در مرحله بعدی، امکان گسترش تحریم ها بررسی شود.

 

تلاش برای شکستن بن‌بست در مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی

رادیو آلمان:چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

یک بار دیگر نشست نمایندگان گروه کشورهای ۵+۱. هدف آن است که راهی برای کشاندن جمهوری اسلامی به پشت میز مذاکراتی سازنده پیدا شود. تلاش دوباره متأثر از سیاست جدید آمریکاست که دیگر نمی‌خواهد سیاست منزوی کردن ایران را پی گیرد.

امروز (چهارشنبه ۸ آوریل، ۱۹ فرودین) در لندن کنفرانس نمایندگان کشورهای ۵+۱ (پنج عضو دایمی شورای امنیت + آلمان) برگزار می‌شود. این موضوع را دیروز رابرت وود (Robert Wood)، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا اعلام کرد.

مشورت برای راه‌گشایی

کنفرانس لندن در سطح مدیران وزارت‌‌خانه‌های خارجه‌ی آمریکا، انگلستان، فرانسه، چین، روسیه و آلمان برگزار می‌شود. منظور از "مدیر" معمولاً دیپلمات‌ارشدی در رده‌ی زیر معاونت است.

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا گفته است که هدف از کنفرانس لندن راه‌گشایی برای پیشبرد مذاکره با ایران است.

کنفرانس لندن مضمون مشورتی دارد و قرار نیست در آن تصمیم خاصی در مورد تشدید تحریم‌ها و مسائلی از این دست گرفته شود.

ایده‌های پیشین و ایده‌های تازه

رویترز از قول یک مقام آمریکایی گزارش کرده است که ما در تلاشیم ایران را به پشت میز مذاکره برگردانیم. در این تلاش تمهیدات پیشین کنار گذاشته نمی‌شوند. به گفته‌ی مقام مزبور ممکن است شکل ارائه‌ی ایده‌های پیشین عوض شود، این نیز ممکن است که به ایده‌های جدیدی برسیم.

یک دیپلمات غربی دیگر، که خواسته نامش ذکر نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است که موضوع تشدید مجازات ایران هم مطرح است، اما روسیه و چین در این مورد همکاری نمی‌کنند.

در پرتو سیاست اوباما

خبرگزاری رویترز نوشته است که کنفرانس لندن متأثر از گفت‌وگوهایی است که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در سفر هفته‌ی گذشته‌ی خود به اروپا انجام داده است. در این گفت‌وگوها از سیاست جدید آمریکا در برابر ایران، که گشودن باب ارتباط مستقیم است، استقبال شده است.

رویترز در گزارش خود همچنین از قول یک دیپلمات دیگر نوشته است که اوباما تصریح کرده است که سیاست دوران بوش در قبال ایران را کنار می‌گذارد، سیاستی که جهت آن منزوی کردن ایران بود. به گفته‌ی همین دیپلمات آمریکا بر آن است که در مذاکرات گروه ۵+۱ نقش فعالتری ایفا کند.

حفظ آرامش

آمریکا برای پیشبرد سیاست جدید خود در برابر ایران خواهان خویشتن‌داری اسرائیل است. جو بادن، معاون رئیس جمهور آمریکا دیروز در واشنگتن گفت که اسرائیل کاری "نامعقول" می‌کند، اگر به تأسیسات اتمی ایران حمله برد. او اما افزوده است که بعید می‌داند دولت جدید در اسرائیل به رهبری نتانیاهو دست به چنین کاری زند. جو بادن، ولی به هر حال نگران است. او گفته است: حد نگرانی من در مورد یک حمله‌ی احتمالی اسرائیل نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

تداوم تحریم‌ها

با وجود سیاست جدید آمریکا در برابر ایران، تحریم‌ اقتصادی ایران ادامه دارد. آخرین خبر در این مورد به تصمیم وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا برای گذاشتن شش شرکت ایرانی و یک شهروند چینی در لیست سیاه تحریم‌هاست. اتهام آن شرکت‌ها و آن شهروند چینی همکاری با برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی است.

شرکت‌های ایرانی‌ای که برپایه‌ی تصمیم تازه در لیست سیاه آمریکا قرار گرفته‌اند، عبارت‌اند از: صنایع متالوژی خراسان، ابزار برش کاوه، مجتمع صنعتی امین، صنایع متالوژی یزد و شرکت صنعتی شهید صیاد شیرازی و شرکت باطری نیرو.

شهروند چینی مدیر تجاری شرکتی به نام "لیمت" است که پیشتر به اتهام همکاری با جمهوری اسلامی در زمینه‌ی تکنولوژی موشکی در لیست تحریم قرار گرفته بود. بنابر تحقیق آمریکاییان، فرد چینی شرکت تازه‌ای تأسیس کرده تا زیر عنوانی دیگر کارهای خود را پیش برد.

 

آمريکا در مذاکرات گروه ۱+۵ با ايران شرکت می کند

رادیو فردا:چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد که به طور کامل در مذاکرات مستقيم گروه ۱+۵ با ايران بر سر برنامه هسته ای اين کشور، شرکت خواهد کرد.
رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه، گفت: از اين زمان به بعد هرگاه ديپلمات های پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد همراه با آلمان بخواهند با مقام های ايران درباره برنامه هسته ای اين کشور مذاکره کنند، ديپلمات های آمريکايی در اين مذاکرات حضور خواهند داشت.
هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، نيز روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ايالات متحده به طور فعال در مذاکرات قدرت های جهانی با ايران مشارکت خواهد کرد.
خانم کلينتون تصريح کرد: چيزی مهم تر از اين نيست که بتوان ايران را قانع کرد تا تلاش ها برای دستيابی به سلاح اتمی را متوقف کند.
دولت باراک اوباما در حالی اعلام کرده است که در تمام مذاکرات آتی گروه
۱+۵ با ايران حضور خواهد داشت، که دولت سابق آمريکا به جز يک بار حاضر نشده بود در مذاکرات با ايران مشارکت کند.
رابرت وود درباره تصميم اخير دولت آمريکا گفت: اين تصميم از طريق ويليام برنز، ديپلمات آمريکايی، به ديپلمات های فرانسه، بريتانيا، چين، روسيه و آلمان در نشست روز چهارشنبه در لندن اطلاع داده شده است.
نمايندگان گروه
۱+۵ روز چهارشنبه در بيانيه ای اعلام کرده بودند که از خاوير سولانا، مسئول سياست حارجی اتحاديه اروپا، خواهند خواست تا از دولت ايران برای مذاکره بر سر برنامه هسته ای اين کشور دعوت به عمل آورد.
رابرت وود همچنين گفت: ايالات متحده همچنان به روندهای گروه
۱+۵ متعهد است؛ آنچه که تغيير کرده اين است که از اين به بعد آمريکا در مذاکرات ۱+۵ با ايران شرکت خواهد کرد.

رابرت وود با ابراز اميدواری از اين که ايران دعوت گروه ۱+۵ را برای مذاکره را بپذيرد گفت: اين فرصتی خواهد بود تا با تعامل با ايران بن بست های چند سال اخير شکسته شود و از طريق همکاری بتوان نگرانی های بين المللی موجود برنامه هسته ای ايران را برطرف کرد.
سخنگوی وزار ت امور خارجه آمريکا همچنين تاکيد کرد: هرگونه پيشرفت مهمی در اين زمينه نتيجه تلاش های جمعی همه طرف ها از جمله ايران خواهد بود.
نمايندگان آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا، فرانسه و آلمان، کشورهای موسوم به گروه
۱+۵، در بيانيه روز چهارشنبه خود به ايران پيشنهاد کرده بودند تا از فرصت پيش آمده برای تعامل با گروه ۱+۵ و بر اساس اصل احترام متقابل استفاده کند.
در بخش ديگری از بيانيه گروه
۱+۵ آمده است: در همين راستا، ما از (خاوير سولانا) خواهيم خواست تا از دولت ايران برای مذاکره با نمايندگان ۳+۳ دعوت به عمل آورد، تا بتوان برای اين مسئله (برنامه هسته ای ايران) به راه حلی ديپلماتيک دست يافت.
گروه
۱+۵ می کوشد تا از طريق اتخاذ سياست های تنبيهی و همچنين ارائه مشوق ها به ايران، اين کشور را ترغيب کند تا فعاليت های مربوط غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.
شورای امنيت سازمان ملل متحد تا کنون طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با رد اين در خواست ها برنامه غنی سازی اورانيوم خود را توسعه داده است.
به دلیل کاربرد دوگانه غنی سازی اورانیوم برای سوخت هسته ای نیروگاه و همچنین تولید سلاح اتمی، کشورهای غربی نگرانند که ایران در پوشش برنامه هسته ای خود در صدد تولید جنگ افزار هسته ای باشد.
این در حالی است که ایران می گوید برنامه هسته ای این کشور صلح امیز و صرفا برای تولید انرژی است.
باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در پيام نوروزی خود به مردم و رهبران ايران گفت که خواهان آغاز نو در روابط دو کشور است. اين پيام از سوی کارشناسان و تحليلگران به عنوان يک تغييری اساسی در سياست های واشينگتن در قبال تهران ارزيابی شده است.
نمايندگان کشورهای عضو گروه
۱+۵ در بيانيه خود از رويکرد تازه آمريکا در قبال ايران استقبال کرده اند.
نمايندگان سياسی شش قدرت جهانی در بخشی از اين بيانيه بار ديگر بر راهبرد دو گانه گروه
۱+۵ در قبال ايران تاکيد کرده اند.
بر اساس اين راهبرد، گروه
۱+۵ از سياست های تنبيهی همچون تحريم و مشوق ها به صورت توامان برای حل مناقشه هسته ای ايران استفاده خواهد کرد.

 

در چهارمين سالروز جشن ملي فن‌آوري هسته‌يي قرار است ضمن اعلام پيشرفت‌هاي تكنولوژي هسته‌يي، كارخانه‌ي توليد قرص، ميله و مجتمع سوخت هسته‌يي اصفهان (FMP) بهره‌برداري شود.

چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) دكتر محمود احمدي‌نژاد، رييس‌جمهور از روند فعاليت سانتريفيوژ‌هاي در حال كار و پيشرفت تكنولوژي هسته‌يي در تاسيسات غني‌سازي نطنز بازديد كرده و پس از آن به مركز تكنولوژي هسته‌يي اصفهان رفته و كارخانه توليد قرص و ميله‌ و مجتمع‌ سوخت هسته‌يي (FMP) با حضور وي افتتاح و مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.

مراحل كار اين كارخانه، توليد مجتمع‌هاي سوخت طبق برنامه سازمان انرژي اتمي است و مراحل كار آن تا پايان سال 87 به نتيجه رسيده است و تا اوايل سال 88 (فروردين) اين كارخانه قابليت توليد مجتمع سوخت براي رآكتور 40 مگاواتي اراك را دارد. همچنين امكان تغيير مسير به سمت توليد سوخت‌ براي نيروگاه اتمي بوشهر و رآكتور 360 مگاواتي دارخوين نيز در اين كارخانه وجود دارد.

به گزارش ايسنا، رييس سازمان انرژي اتمي در جشن هسته‌يي سال گذشته از طرح توليد UO2 به منظور تهيه‌ي قرص‌هاي سوخت به منظور تهيه سوخت رآكتور تحقيقاتي اراك خبر داده بود.

آقازاده هم‌چنين گفته بود كه نمونه‌هايي از محصولات توليدي دو كارخانه توليد مجتمع سوخت هسته‌يي و توليد ميله‌هاي سوخت براي رآكتور تحقيقاتي اراك مراحل آزمايشي را طي مي‌كند.

رآكتور تحقيقاتي اراك حدود 150 مجتمع سوخت نياز دارد. ميله‌ها (غلاف) سوخت رآكتور تحقيقاتي اراك نيز در كارخانه ZPP توليد مي‌شود؛ اين كارخانه در سال 84 به مرحله بهره‌برداري رسيد.

كارخانه‌ي توليد قرص، ميله و مجتمع‌ سوخت هسته‌يي آخرين و حساس‌ترين حلقه از چرخه توليد سوخت هسته‌يي است كه در كنار كارخانه‌هاي UCF (فرآوري اورانيوم) و ZPP (توليد زيركونيوم) در مجموعه مركز تكنولوژي اصفهان قرار دارد. كار طراحي اين كارخانه از اواخر سال 1379 در دولت اصلاحات شروع شده است. به دليل نبود دانش فني و همكاري نكردن كشورهاي صاحب تكنولوژي احداث چنين كارخانه‌اي با مشكل مواجه شد. با تشكيل گروه‌هاي متشكل از فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌هاي ممتاز كشور در كنار نيروهاي متخصص سوخت هسته‌ي به همراه تعريف چندين زيرپروژه تحقيقاتي براي طراحي و ساخت اين كارخانه اين كار آغاز شد. وظيفه اصلي اين كارخانه، توليد قرص دي‌اكسيد اورانيوم به دو صورت طبيعي و غني شده با غناي حداكثر 5 درصد و در نهايت توليد ميله و ساخت مجتمع سوخت جهت استفاده در نيروگاه‌هاي هسته‌يي و رآكتورهاي تحقيقاتي كشور است. در حال حاضر شركت سوخت اتمي رآكتورهاي ايران ساخت اين كارخانه را براي توليد دو نوع مجتمع سوخت IR-40 و WWER-1000 در دستور كار خود دارد و مراحل كار به طور آزمايشي براي توليد مجتمع‌ سوخت رآكتور 40 مگاواتي اراك انجام شده است.

عمده فعاليت اين كارخانه براي ساخت محصول نهايي عبارت است از: آماده سازي پودر دي‌اكسيد اورانيوم، توليد قرص‌هاي دي‌اكسيد اورانيوم، مونتاژ ميله‌هاي سوخت و ساخت مجتمع سوخت. از آنجايي كه اين مجتمع سوخت بايد در رآكتور تحت شرايط بسيار سختي از نظر درجه حرارت، فشار و تابش نوترون قرار گيرد و براي مدت طولاني بدون نقص فني اين شرايط را تحمل كند، از اين رو فن‌آوري ساخت قرص، ميله و مجتمع سوخت بسيار دقيق و پيچيده بوده و به اين منظور كنترل‌كيفي‌هاي بسيار متعدد و سخت‌گيرانه‌اي در فرآيند ساخت سوخت به كار گرفته مي‌شود. ظرفيت توليدي اين كارخانه 40 تن سوخت در سال (30 تن سوخت دي‌اكسيد اورانيوم غني شده با غناي حداكثر 5 درصد براي سوخت ساليانه يك واحد نيروگاه 1000 مگاواتي بوشهر و 10 تن سوخت دي‌اكسيد اورانيوم طبيعي براي سوخت ساليانه نيروگاه آب سنگين 40 مگاواتي اراك) است. البته ظرفيت اين كارخانه را مي‌توان با در نظر گرفتن تمهيداتي تا 140 تن در سال افزايش داد.

به گزارش ايسنا، براي چهارمين سال متوالي يك بار ديگر در روز 20 فروردين و در سالروز دستيابي ايران به UF6 غني‌شده (هگزارفلورايد اورانيوم) توسط متخصصان و دانشمندان كشورمان، مردم ايران اين روز را به خاطر تلاش گرانقدر فرزندانشان گرامي مي‌دارند. تلاشي كه بي‌شك نسل‌هاي كنوني و آينده قدردان آن بوده و خواهند بود. اين در حالي است كه بيش از شش سال است فشارهاي سياسي،‌ اقتصادي بين‌المللي و تهديد‌هاي نظامي از سوي آمريكا و نيز قطعنامه‌هاي شوراي امنيت با فشار آمريكا و هم‌پيمانانش سعي دارد مردم، دانشمندان و متخصصان و مسوولان ايران را از مسير خود منحرف سازد، اما در چارچوب سياست كلي هسته‌يي كشور بر حفظ اين دستاورد مهم و ملي تاكيد شده است. با اين وجود در چارچوب اين سياست كلي، مساله هسته‌يي با فراز و نشيب‌هاي سياسي و بين‌المللي‌اش كه شايد در 30 سال گذشته در عرصه ديپلماسي كشور كم سابقه بوده است و تاكتيك‌هايي كه از سوي مديريت‌ هسته‌يي كشور در هر مقطع سياسي طراحي و به اجرا در‌ آمد، هر روز كه به جلو پيش رفتيم، اين موضوع در ابعاد مختلفش با درايت و تدبيري خاص و منسجم به طور جدي دنبال شد و امروز پس از شش سال كه از اعلام رسمي برنامه‌ي هسته‌يي ايران مي‌گذرد، داشته‌هاي ايران در عرصه فن‌آوري صلح‌آميز هسته‌يي در نقطه‌ي غيرقابل بازگشت و رو به جلو قرار دارد. هم‌چنين دستگاه ديپلماسي و تصميم‌گيري كشور از تجربيات مادي و معنوي و مديريتي ارزشمندي در زمينه‌ي مذاكراتي و حقوقي در سطح بين‌المللي برخوردار شده است كه بايد بيش از پيش متوجه اين سرمايه‌ها بود.

هم‌چنين خبرنگار ايسنا، اطلاع يافت قرار است فردا (20 فروردين) نسل جديدي از سانتريفيوژ‌ها (IR-4) به طور آزمايشي درپيلوت غني‌سازي سوخت تاسيسات نطنز آزمايش و مورد بازديد رييس‌جمهور قرارگيرد. سازمان انرژي اتمي پس از نشست ماه مارس شوراي حكام در نامه‌اي به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نصب و راه‌اندازي نسل جديد سانتريفيوژ‌هاي IR-4 در پيلوت غني‌سازي سوخت تاسيسات نطنز را اعلام كرده است.

سانتريفيوژ‌هاي نسل جديد IR-2 و IR-3 سال گذشته با حضور دكتر احمدي‌نژاد، رييس جمهور و رضا آقازاده، رييس سازمان انرژي اتمي در تاسيسات غني‌سازي نطنز مورد بازديد قرار گرفت.

رييس سازمان انرژي اتمي كشور نيز در حاشيه‌ي بازديد رسمي از مراحل كار سوخت‌گذاري مجازي در رآكتور نيروگاه بوشهر در اسفندماه سال گذشته اعلام كرد: 6000 ماشين سانتريفيوژ در حال كار داريم كه از سال آينده (88) آن‌ها را نيز افزايش مي‌دهيم.

اين در حالي است كه محمد البرادعي، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارش اخيرش درباره ايران از كاهش قابل توجه روند گسترش نصب و راه‌اندازي سانتريفيوژ‌ها درنطنز صحبت مي‌كرد كه وي و رسانه‌هاي غربي از آن به تصميمي سياسي از سوي ايران تعبير مي‌كردند.

آقازاده در اين خصوص گفت: آژانس مي‌تواند به سياق خود فضاي دنيا را آرام يا متشنج كند، اما اين‌ها تاثيري در فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي ايران در نطنز ندارد. شايد آژانس بخواهد فضا را آرام نشان دهد، اما ما كار خود را مي‌كنيم.

رييس‌ سازمان انرژي اتمي تاكيد كرد: ما هيچ تغييري در برنامه نطنز چه در زمينه تعديل و چه سرعت بخشيدن به روند نصب ماشين‌ها نداريم. برنامه نصب ماشين‌هاي سانتريفيوژ و بهره‌برداري از آن‌ها تابع هيچ شرايط سياسي نيست، بلكه اين مساله كاملا تابع زمانبندي مدون و تصويب شده داخلي است.

بر اساس گزارش ماه مارس محمد البرادعي درباره ايران به تزريق UF6 به واحد ‌3000 دستگاهي IR-1( واحد A24) و شش آبشار واحد A26 در كارخانه غني‌سازي سوخت (FEP) ادامه داده است، ‌9 آبشار ديگر واحد A24 نصب شده است و تحت خلا قرار دارد. نصب سه آبشار باقي مانده آن واحد ادامه دارد، كار نصب در واحدهاي A25، A27 و A28 از جمله نصب لوله‌ها و كابل‌ها نيز ادامه دارد.

به گزارش ايسنا، به گفته‌ي مقامات ايراني زنجيره‌هاي 3000 تاي اول و دوم از همان نسل سانتريفيوژ‌هاي P1 هستند.

رييس‌جمهور در 20 فروردين سال گذشته در جريان بازديد از كارخانه‌ غني‌سازي نطنز از آغاز رسمي نصب و راه‌اندازي ‌6000 سانتريفيوژ ديگر به جز 3000  سانتريفيوژي كه سال 85 مشغول به كار شده بود در چارچوب زمان‌بندي مشخص داخلي خبر داده بود.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي راستي‌آزمايي كرده است كه از فوريه ‌2007 تا ‌17 نوامبر ‌2008 (زمان تهيه‌ي گزارش ماه مارس البرداعي) به ميزان ‌9956 كيلوگرم UF6 به اين آبشارها تزريق شده است و در كل ‌839 كيلوگرم UF6 با غناي پايين توليد شده است. نتايج هم‌چنين نشان داد كه سطح غني‌سازي اين محصول UF6 با غناي كم كه مورد راستي‌آزمايي آژانس واقع شد، 49/3 درصد در اورانيوم ‌235 است. ايران ارزيابي كرده است كه بين ‌18 نوامبر ‌2008 و ‌31 ژانويه ‌2009 ، ‌171 كيلوگرم ديگر UF6 با غناي پايين را توليد كرده است. اين ماده هسته‌يي در FEP (از جمله تزريق، توليد) و نيز همه آبشارهاي نصب شده هم چنان تحت محدوديات و نظارت آژانس است.

در سال گذشته ايران علاوه بر گسترش سانتريفيوژ‌هايش در نطنز در توافقي با روسيه سوخت‌گذاري مجازي در نيروگاه اتمي بوشهر در روزهاي پاياني سال 87 را آغاز كرد كه اين كار در مراحل پاياني خود قرار دارد. هم‌چنين مقامات ايراني از توافق با روسيه براي راه‌اندازي نهايي نيروگاه بوشهر در اواخر تابستان خبر داده‌اند.

به گزارش ايسنا، اما در مذاكرات هسته‌يي ايران با كشورهاي 1+5 در سال گذشته هيچ پيشرفت خاصي به دست نيامد و صرفا طرفين به رد و بدل كردن سوالات و مواضع‌شان در چارچوب نامه و بسته‌هاي پيشنهادي بسنده كردند، اين در حالي بود كه 1+5 تحت‌الشعاع انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا بودند و از آنجايي كه بدون آمريكا نمي‌توانستند به تصميم‌ جديدي برسند، از اين رو روند مذاكرات را به نحوي مسكوت گذاشتند. با اين حال خاوير سولانا رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا در سفري كه خردادماه سال گذشته به ايران داشت، همچنان به صراحت از ايران خواست تا "غني‌سازي نكند." سولانا،‌ گفت: بايد بگويم اگر فعاليت‌هاي غني‌ سازي ايران تعليق شود، مذاكرات انجام مي‌شود و ما متقابلا در نيويورك روند را تعليق مي‌كنيم.

در اين سو، ايران در موضع دريافت پاسخ از 1+5 به كار خود در ادامه دادن به گسترش برنامه‌ي هسته‌يي‌اش پرداخته و به طور كلي در چارچوب سياست خارجي‌اش در قبال تحولاتي ازجمله روي‌كار آمدن باراك اوباما و مساله هسته‌يي، ضمن در پيش‌گرفتن نوعي از سياست سكوت و انتظار، در عين حال تاكيد كرده است كه شعار تغيير اوباما بايد در عمل خود را نشان دهد.

 

کاخ سفيد تماس های مستقيم مورد به مورد با ايران را تدارک می بيند

صدای آمریکا:پنجشنبه 20 فروردين 1388(9 آوريل 2009)

لس آنجلس تايمز زير عنوان"سويس خبرمذاکرات سری آمريکا و ايران را درز داد" می نويسد به گزارش يک روزنامه سويسی، شش سال است که گروههائی از آمريکائيان و ايرانيان محقق ، و ديگران، برای شرکت در جلساتی در بسته بمنظور تبادل نظر در باره چگونگی راههای پايان دادن به سه دهه خصومت ميان دو کشور، محرمانه به ژنو و ديگر شهرهای اروپائی سفر ميکنند.
لس آنجلس تايمز می نويسد بنا به يک گزارش مفصل و حاوی جزئيات در روزنامه فرانسوی زبان سويسی لو تام، اين جلسات غير رسمی با آگاهی کامل مقامات در واشنگتن و تهران برگزار شده است.
لس آنجلس تايمز می نويسد ميشيلين کالمی روی وزير امورخارجه سويس به خبرنگاران گفت دولت وی کاملا از تماس ها، که آخرين آنها روزهای ششم تا هشتم مارس انجام گرفت، با خبر بوده است.
لس آنجلس تايمز می نويسد به گزارش لو تام در جلسه اوايل ماه مارس، فردی نزديک به دولت ايران، يک سفير، و دانشمندان اتمی، استراتژيست ها و کارشناسان روابط بين المللی نيز جزو شرکت کنندگانی بودند که در باره برنامه جنجالی اتمی ايران بحث و تبادل نظر کردند.
نيويورک پست زير عنوان"ملائی که چانه زدن با او آسان نيست" مقاله ای از امير طاهری نويسنده ايرانی مقيم اروپا را چاپ کرده است که ميگويد احتمالا مهم ترين بخش در تصميم پرزيدنت اوباما برای تماس با ايران رفتن سراغ تماس مستقيم با آيت الله علی خامنه ای است که در موضع ولايت فقيه قرار دارد. سلف های اوباما همواره سعی ميکردند با برقراری تماس با ديگر عوامل قدرت در تهران ولايت فقيه را به اصطلاح دور بزنند.
طاهری می نويسد ممکن است در نخستين نگاه اين گزينه اوباما سنجيده و منطقی بنظر برسد، زيرا در سيستم خمينيستی، قدرت اصلی در دست ولی فقيه است. اما معامله کردن مستقيم با خامنه ای ممکن است به دو دليل مشکل و غامض باشد: نخست اينکه مناسبات با آمريکا موضوع و مسئله ای اساسی در سياست های داخلی ايران است. جناح های رقيب ميدانند هر کسی که موفق به عادی سازی مناسبات شود بر ديگران تفوق پيدا ميکند. اما خامنه ای از جناح ها برتر است، و بهمين جهت چنين ضرورتی را حس نمی کند، و فاقد چنين مشوقی برای بهبود مناسبات است. وی ممکن است موضعی سخت تر اتخاذ کند تا بر اعتبار خود به عنوان فردی تاکيد بگذارد که شيطان بزرگ را زبون کرد. دوم اينکه مشکل اصلی در خود خامنه ای است. خامنه ای پيش از آنکه ولی فقيه شود هشت سال در مقام رئيس جمهوری عمل ميکرد اما رياست جمهوری در آن ايام مقامی تشريفاتی بود و تجربه خامنه ای از مذاکره کردن اندک است، و از تماس با دنيای خارج حتی کمتراست.
نيويورک تايمز زير عنوان"آمريکا به ايران در مذاکرات راجع به برنامه اتمی اش ملحق ميشود" با اين يادآوری که دولت اوباما روز چهارشنبه اعلام کرد آمريکا شرکت منظم در مذاکرات ديگر قدرت ها با ايران بر سر برنامه اتمی اش را شروع ميکند، می نويسد، اين تصميم گامی جديد در جهت تماس مستقيم با ايران بود که پرزيدنت اوباما وعده انجام آن را داده است.
نيويورک تايمز می نويسد تصميم آمريکا در اين زمينه روز چهارشنبه توسط ويليام برنز، که در سلسله مراتب وزارت امورخارجه آمريکا در مرتبه سوم قرار دارد ، در جلسه لندن به اطلاع کشورهای ديگر( درگير در مذاکرات شامل: بريتانيا، فرانسه، آلمان، روسيه و چين) رسيد، و وی که نماينده آمريکا در اين مذاکرات است، همچنين آنها را از برنامه دولت در بازبينی سياست های مربوط به ايران با خبر کرد، که در شرف تکميل است.
نيويورک تايمز به نقل از يک مقام آمريکائی، که چون هنوز نتيجه بازبينی در سياست های مربوط به ايران اعلام نشده است خواسته بود از وی نام برده نشود، می نويسد کاخ سفيد در نظر دارد تماس های مستقيم و مورد به مورد با ايران را نيز شروع کند.
واشنگتن پست زير عنوان" رويکردهای آمريکا به ايران در مسيری لغزنده قرار دارد" می نويسد تلاش هائی که دولت اوباما برای برقراری تماس مجدد با ايران انجام ميدهد يک قدم جلو ميرود و همان روز با لغزشی به عقب باز ميگردد، که معرف دشواريهائی است که رئيس جمهوری جديد آمريکا در تلاش هايش برای بهبود مناسبات با اين دشمن ديرين روبروست.
واشنگتن پست می نويسد نخست مقامات دولت گفتند ديپلمات های آمريکائی به گروهی ملحق ميشوند که با ايران بر سر برنامه مشکوک اتمی اش گفتگو ميکند. اين تغييری عمده در سياست پرزيدنت بوش در مورد منزوی ساختن دولتی است که زمانی شرور تلقی ميشد. اما مقامات ايرانی اعلام کردند رکسانا صابری خبرنگار آمريکائی توقيف شده در ايران به جاسوسی برای آمريکا متهم شده است و هفته آينده محاکمه ميشود. واشنگتن از دو ماه پيش که وی توقيف شد خواستار آزادی او بوده است. 

 

ایران از آزمایش سانتریفوژهای جدید خبر داد

رادیو فردا:پنجشنبه 20 فروردين 1388(9 آوريل 2009)

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، در جريان افتتاح کارخانه سوخت هسته ای اصفهان، از آزمايش سانتریفوژهای جديد خبر داد.
آقای احمدی نژاد روز پنجشنبه درمراسم روز فناوری هسته ای گفت که این کشور دو  دستاورد مهم هسته ای داشته است.
وی نخستين دستاورد را بسته بندی سوخت و آماده کردن آن برای قرار گرفتن در راکتورها دانست و دومين دستاورد را آزمايش دو نوع سانتريفوژ جديد با ظرفيت چند برابر سانتريفوژهای موجود در چرخه سوخت هسته ای ايران بيان کرد.
رييس جمهور ايران در اين مراسم نخستين کارخانه سوخت هسته ای ايران را در شهر اصفهان افتتاح کرده است.
به گزارش خبرگزاری های ايران، کارخانه توليد قرص، ميله و مجتمع سوخت هسته ای اصفهان قادر است ساليانه
۱۰ تن سوخت هسته ای جهت راکتور تحقيقاتی آب سنگين اراک ( ۴۰ مگاواتی) و ۳۰ تن سوخت هسته ای با غنای حداکثر ۵ درصد برای راکتورهای هسته ای آب سبک تحت فشار مانند راکتور ۳۶۰ مگاواتی دارخوين يا نيروگاه بوشهر را توليد کند.
محمود احمدی نژاد با اشاره به افتتاح اين مجتمع گفت:ايران امروز حلقه مديريت چرخه سوخت هسته‌ای را به طور کامل در اختيار دارد.
غلامرضا آقازاده ، رييس سازمان انرژی اتمی ايران نيز روز پنجشنبه در اين مراسم گفت: ايران هم اکنون هفت هزار سانتريفيوژ در نطنز نصب کرده است
غلامرضا آقازاده از توليد نسل پيشرفته سانتريفوژها در ايران خبر داده و افزود: پژوهشگران سازمان انرژی اتمی ايران وارد مرحله جديدی از دستيابی به دانش غنی سازی اورانيوم شده اند.
به گفته رییس سازمان انرژی اتمی ایران، سرعت سانترفیوژهای جدید در حدود پنج تا شش برابر نسبت به ماشين‌های قبل است.
غلامرضا آقازاده در بهمن سال گذشته اعلام کرده بود که شش هزار سانتریفوژ در نطنز فعال است. اظهارات رييس سازمان انرژی اتمی واکنشی به گزارش محمد البرادعی، مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی در همان ماه بود.
آقای برادعی گفته بود: ايران از ماه نوامبر تاکنون تنها
۱۳۶ سانتريفوژ به ۳۸۰۰ دستگاه سانتريفوژ فعال قبلی خود افزوده است.
وی در گزارش خود اضافه کرده بود: اين مسئله نشان می دهد که روند نصب اين سانتريفوژها و توسعه دستگاه های غنی سازی اورانيوم بسيار کندتر شده، اما همزمان، ايران ذخيره اورانيوم غنی شده با غلظت پائين خود را به
۱۰۱۰ کيلوگرم رسانده است
ايران در حالی از پيشرفت در برنامه هسته ای خود خبر داده است که روز چهارشنبه گروه
۱+۵ اعلام کرده بود، از مقام های جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره درباره برنامه هسته ای اين کشور دعوت به عمل خواهد آورد.
نمايندگان آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا، فرانسه همراه با آلمان، کشورهای موسوم به گروه
۱+۵، در بيانيه خود پس از نشست روز چهارشنبه لندن، به ايران پيشنهاد کرده بودند تا از اين فرصت پيش آمده برای تعامل با گروه ۱+۵ بر اساس احترام متقابل استفاده کند.
اين اقدام تازه گروه
۱+۵ در راستای حمايت از رويکرد جديد آمريکا در قبال ايران ارزيابی شده است.
باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در آغاز سال جاری در پيام نوروزی خود به مردم و رهبران ايران گفته بود که خواهان آغاز نو در روابط دو کشور است. اين پيام از سوی کارشناسان و تحليلگران به عنوان يک تغييری اساسی در سياست های واشينگتن در قبال تهران ارزيابی شده است.
شورای امنيت سازمان ملل متحد تا کنون طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با رد اين در خواست ها برنامه غنی سازی خود را توسعه داده است.
به دليل کاربرد دوگانه غنی سازی اورانيوم برای سوخت هسته ای نيروگاه و همچنين توليد سلاح اتمی، کشورهای غربی نگرانند که ايران در پوشش برنامه هسته ای خود در صدد توليد جنگ افزار هسته ای باشد. اين در حالی است که ايران می گويد برنامه هسته ای اين کشور صلح آميز و صرفا برای توليد انرژی است.

 

کلینتون گفت‌وگوی مستقیم آمریکا با ایران را اعلام کرد

رادیو آلمان:پنجشنبه 20 فروردين 1388(9 آوريل 2009)

طبق گفته‌ی هیلاری کلینتون، ایالات متحده می‌خواهد با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور مذاکره کند و بدین‌شکل به انزوای بین‌المللی چند ده ساله‌ی ایران پایان دهد. کلینتون می‌گوید: هیچ‌چیز مهم‌تر از متقاعد کردن ایران نیست.

چرخشی ملموس در سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران رخ داده است. طبق گفته‌ی وزیر خارجه‌ی آمریکا، ایالات متحده در حال برنامه‌ریزی شرکت مستقیم در گفت‌وگوهای گروه ۵+۱ و ایران درباره‌ی برنامه‌ی اتمی جمهوری اسلامی است.

دولت پیشین آمریکا، به رهبری جرج دبلیو بوش، از ورود به این گفت‌وگوها امتناع می‌کرد. از مدت کوتاهی پس از انقلاب ۵۷ در ایران، واشنگتن و تهران هیچ‌گونه مناسبات دیپلماتیکی نداشته‌اند.

هیلاری کلینتون گفت: ما معتقدیم که تعاملی محتاطانه با ایران در رابطه با نکاتی که به منافع ما و علایق جهانی مربوط می‌شوند، نتیجه‌بخش است. طبق گفته‌ی وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، مسئله اصلی در جریان گفت‌وگوهای برنامه‌ریزی‌شده، در درجه‌ی اول یافتن راهی دیپلماتیک برای حل برنامه‌ی مناقشه‌برانگیز اتمی ایران است. کلینتون افزود: هیچ چیزی مهم‌تر از متقاعد کردن ایران به چشم‌پوشی از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست.

آمریکا در سال‌های گذشته به‌کرات ایران را متهم کرده است که در زیر پوشش استفاده از انرژی اتمی با اهداف غیرنظامی، همزمان برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای تلاش می‌کند. به همین دلیل، جامعه‌ی جهانی خواستار شفاف‌سازی برنامه‌ی اتمی ایران است. ایران تاکنون این خواست جامعه‌ی جهانی را کاملا برآورده نکرده است.

دعوت ۵+۱ از ایران برای گفت‌وگوی مستقیم

حال گروه ۵+۱، متشکل از ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان، می‌خواهند دولت ایران را به دور جدیدی از گفت‌وگوها فراخوانند.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه‌ی آمریکا، دعوت گروه ۵+۱ از ایران را تایید کرد و گفت: امیدواریم موقعیتی به‌وجود آید که ایران را به شکلی جدی به همکاری ترغیب کند و نگرانی‌های بین‌المللی را در مورد برنامه‌ی اتمی این کشور از بین ببرد.

از سوی ایران هنوز پاسخ مثبتی به این خواست داده نشده، اما محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران، از فراخوان باراک اوباما در جهت رسیدن به جهانی عاری از سلاح‌های اتمی استقبال کرده است. وی البته تاکید کرده است که هدف اصلی بایستی خلع سلاح‌های هسته‌ای از کشورهایی باشد که دارای این نوع از سلاح‌ها هستند و نه کشورهایی که تازه می‌خواهند نیروی هسته‌ای خود را تولید کنند. وی بدین‌گونه به موضع آمریکا در قبال برنامه‌ی اتمی ایران واکنش نشان داده است.

در کنار روزنه‌هایی که نشانگر آب شدن یخ‌ها در روابط دوجانبه‌ی ایران و آمریکا هستند، خبر متهم شدن رکسانا صابری، خبرنگار ایرانیآمریکایی، به جاسوسی، در روز چهارشنبه، سویه‌ی دیگری از فضای سرد روابط دو کشور را نشان داد. هیلاری کلینتون "نگرانی عمیق" خود از این مسئله را ابراز کرد و خواهان آزادی فوری خانم صابری شد.

 

سخنراني احمدي نژاد  جشن هسته يي رژيم

تلويزيون شبكه خبر:پنجشنبه 20 فروردين 1388(9 آوريل 2009)

.. امروز بيستم فروردين روز ملي فنآوري هسته‌يي است و شاهد دو دستاورد مهم در صنعت هسته‌يي كشور هستيم، دستاورد اول بسته‌بندي سوخت و آماده كردن سوخت براي قرار گرفتن در رآكتورها و توليد نيرو، و دستاورد دوم آزمايش دو نوع سانتريفيوژ جديد با ظرفيت چند برابر سانتريفيوژهاي موجود كه بطور كامل حاصل تلاش و نوآوري و سازندگي دانشمندان و جوانان عزيز اين سرزمين است. به خوبي اشاره كردند كه امروز ما حلقه‌هاي مختلفي مديريت سوخت هسته‌يي را بطور كامل و به صورت بومي در اختيار داريم. ارزش اين دستاورد زماني معلوم مي‌شود و بيشتر معلوم مي‌شود كه بدانيم در همه اين دوران بدخواهان ملت ايران، سنگين‌ترين محدوديتها را تحميل كردند، سنگين‌ترين فشارهاي سياسي و تبليغاتي و رواني را وارد كردند و حتي تا مرز تهديد نظامي و ادبيات خشن نظامي هم پيش رفتند، اما به فضل الهي به لطف ايستادگي ملت ايران، به لطف همبستگي بينظير و اتحاد ملت و حركت پشت سر رهبري عزيز، قطار پيشرفت و تعالي ملت ايران با سرعت روز افزون و در مسير درست در حال حركت است...

شرايط جهان عوض شده است، بسته اي را ما سال گذشته پيشنهاد داديم بنظرم مي رسد كه بايد با تحولات جهاني موضوعاتي جديدي را در آن بسته اضافه بكنيم تا گفتگوها ، گفتگوهاي جامع و موثر و راه گشا باشد. گفته اند سلاح هسته يي بد است و مي خواهند خلع سلاح كنند ما از اين حرف استقبال مي كنيم و آمادگي داريم در مديريت خلع سلاح جهاني مشاركت فعال داشته باشيم البته ملت ايران براساس عدالت اول از دانه درشت ها شروع خواهد كرد، نه بازور بلكه با منطق و با قانون. ما آمادگي داريم در حل مشكلات اقتصاد جهاني مشاركت فعال داشته باشيم البته بايد بگونه اي عمل كنيم كه همه ملت ها ، همه دولتها و جامعه بشري احساس مشاركت كنند. شنيديم كه بعضي از اين كساني كه گفتند مي خواهيم خلع سلاح كنيم و بمب اتم چيز بدي است در ادامه گفتند تا خلع سلاح كامل جهاني ما بمب هاي خودمان را حفظ مي كنيم. اين از آن تناقضها و از آن خودخواهي ها و از آن بي عدالتي هايي است كه راه را براي حل مسائل جهاني مي بندد. كسي كه مي خواهد سلاح هاي اتمي را منهدم بكند اول بايد از خودش شروع بكند. نمي شود عده اي دور هم جمع بشوند بگويند ما داريم اما مي خواهيم ديگران نداشته باشند بايد از خودشان شروع بكنند. ما حاضريم راه اون و منطق اون را به آنها بياموزانيم... ما فكر مي كنيم دوران تغييرات بزرگ فرا رسيده است ، تغيير در انديشه ها و ارزشها و نگاهها، اگر كسي خودش را برتر از ديگران بداند ، خود را حاكم دنيا بداند به ملتها و حقوق ملت ها بي احترامي كند، يا همان سياست هاي آقاي بوش را در ادبياتي جديد و در بسته بندي جديد بخواهد دنبال بكند ، بداند كه سرنوشت سرنوشت آقاي بوش است. ما نصيحت مي كنيم اگر مي خواهيد تغييري اتفاق بيافتد بايد اولا برپايه صداقت باشد و بعد برپايه عدالت و احترام. ملت ايران اهل عدالت است، اهل احترام است ، اهل منطق است و اهل گفتگوست.

 

فرانسه نگران رجزخوانيهاي هسته‌يي ايران است

خبرگزاري فرانسه:جمعه 21 فروردين 1388(10 آوريل 2009)

بعد از اين‌كه رهبر ايران, محمود احمدي نژاد به رغم فشار بين المللي, در مورد توليد تكنولوژي جديد سوخت اتمي توسط كشورش خودستايي كرد, روز جمعه فرانسه در اين رابطه ابراز  نگراني نمود.

اريك شواليه، سخنگوي وزير امور خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: اينها اظهارات نگران كننده‌يي مي باشد. ما نياز داريم تا دقت اين آمار را چك كنيم و براي اينكار ما منتظر آژانس بين المللي انرژي اتمي خواهيم شد.

شواليه تصريح كرد كه فرانسه از تهران خواسته تا از سيستم بازرسي آژانس بين المللي انرژي اتمي در تمامي سايت هاي هسته‌يي خود متابعت كرده و برنامه هاي جاري خود براي غني سازي اورانيوم به سوخت هسته‌يي را متوقف نمايد

 

ايران علائم مبهمي بر سر مقاصد سوخت هسته‌يي مي دهد.

وال استريت ژورنال:پنجشنبه 20 فروردين 1388(9 آوريل 2009)

محمود احمدي نژاد يك تاسيسات سوخت هسته اي را افتتاح نمود و گفت, آماده‌ي گفتگوبا آمريكا  و ساير كشورها مي باشد ، كه هدف  آنان محدود كردن برنامه سوخت هسته‌يي ايران است .

اين اقدامات زماني صورت گرفت كه  گروه اپوزيسيون ايرانيِ، شوراي ملي مقاومت ايران گفت،تهران در حال ساختن سانتريفوژ هاي موثرتري براي توليد سوخت هسته‌يي، دور از چشم بازرسان بين المللي مي باشد.

اين گروه كه ايالات متحده آنرا يك سازمان تروريستي مي شناسد،  علاوه بر اين اظهار داشت كه،  تحريمات بين المللي تهران را مجبور به ساختن قطعات پيچيده در داخل كشور نموده،  در حاليكه در گذشته  آنها راوارد مي كرد، كه  كيفيت نامرغوب آنها باعث كندي پيشرفت شده .اين اظهارات بطور مستقل قابل تاييد نبود. در مقر ديدبان هسته‌يي در وين، يكي از سخنگويان آژانس بين المللي انرژي اتمي، ضمن امتناع از اظهار نظر گفت، سازمان( انرژي هسته‌يي) بايد ادعاهاي گروه اپوزيسيون را مورد بررسي قرار دهد...

شوراي ملي مقاومت ايران، گروه اپوزيسيون ايراني، كه برنامه‌ي هسته‌يي ايران را در سال 2002 افشار نمود، اظهار داشت كه، ايران بدليل تحريمات بين المللي، توانايي وارد كردن قطعات مورد نياز، براي سانتريفوژهاي پيچيده را باسرعتي كه به آنها نياز داشت، ديگر ندارد .

ان . سي .آر . آي NCRI  اظهار داشت، كه رژيم ايران  براي ساختن قطعات در داخل كشور، داراي تعدادي مجتمع ، در تاسيسات نظامي در سراسر كشور مي باشد ، اما  بدليل كيفيت وتركيب نامرغوب فلزات ، علي رغم آنكه تهران توليد آن را گسترش داده ، باعث تاخير مي شوند.

ان. سي. آر. آيNCRI اسامي اماكن و مديران تاسيسات مختلف را اعلام كرد اما اطلاعات داده شده مستقلآً قابل تاييد نبود.

در اين ميان گروه اپوزيسيون ان .سي. آر . آي NCRI اظهار داشت كه ايران در حال ساخت نسل جديدتروموثرتري از سانتريفوژها مي باشد كه،  در زيرزمين، مركزتحويل گيري، در تاسيسات  اصلي غني سازي اورانيوم درسايت نطنز مي باشد. كريدور زير زميني اصلي نطنز كه درحال حاضر داراي هزاران سانتريفوژ نسل قديم ، مستمراً بوسيله‌ي دوربين هاي( آژانس)  IAEA مانيتور مي شوند .اگرچه زيرزمين مركز تحويل گيري, توسط آژانس مانيتور نمي شود.

آقاي اويلريچ مي گويد در مورد تكنولوژي جديد ايرانيان چيزي نمي دانيم.  او اضافه مي كند كه توسعه‌ي آن بطور چشمگيري مي تواند سطح زميني را كه براي توليد اورانيوم غني شده نياز دارد را كاهش دهد، كه در نتيجه مخفي ماندن سايت را بطور بالقوه  بسيارساده تر مي كند .نگراني عمده بين المللي اينستكه ايران مي تواند بدون اطلاع بازرسان بين المللي ،سايت هاي مخفي براي غني سازي اورانيوم با درجه‌ي تسليحاتي بسازد.

آقاي اويلريچ Oerlich  اظهار داشت، تكنولوژهاي غني سازي اورانيوم كه ايالات متحده بر روي آنها كار مي كند، ده تا بيست بار موثر تر از سانتريفوژهاي موجود ايران  .

ان .سي . آي . آر NCRI ، تاسيسات را در نطنز  و ساير اماكن افشا كردو اين دعاوي توسط (آژانس بين المللي انرژي اتمي ) بعداً تاييد شد، در حاليكه ساير (تاسيسات) هنوز چك نشده .

 ان .سي . آي .آر NCRI ،بال سياسي مجاهدين خلق ، گروه رزمنده‌اي  كه حملات تروريستي بسياري را در ايران در طول سالهاي دهه‌ي1980 و1990 در ايران انجام داده ، مي باشد،ام . اي . كي MEKاخيراً از ليست سياه گروه هاي تروريستي اروپا خارج شد، اما ايالات متحده به باقي نگاه داشتن ام . اي . كي . MEKو NCRI در ليست سازمانهاي تروريستي ادامه مي دهد.

 

ميدل ايست تايمز: آيا ايران مي‌تواند ظرف شصت روز داراي بمب اتمي شود؟

سايت صداي آمريكا:جمعه 21 فروردين 1388(10 آوريل 2009)

ميدل ايست تايمز، زير عنوان 'آيا ايران مي‌تواند ظرف شصت روز داراي بمب اتمي شود؟' با اين يادآوري که ايران يک روز پس ازاعلام تصميم آمريکا براي شرکت در مذاکرات پنج عضو دائمي شوراي امنيت سازمان ملل متحد، بعلاوه آلمان، با ايران، از رسيدن به مرحله راه اندازي هفت هزار سانتريفيوژ خبر داد، که در رسيدن به مرحله قدرت کامل اتمي گامي تعيين کننده است، مي نويسد به تخمين يک آمريکائي کارشناس در امور انرژي و تسليحات اتمي، ايران مي تواند ظرف پنجاه تا شصت روز يک بمب اتمي بسازد.

ميدل ايست تايمز مي نويسد در اين زمينه آنچه که بايد مورد توجه قرار گيرد فعل توانستن است.

ميدل ايست تايمز مي نويسد آنطور که هنري سوکولسکي مدير مرکز آموزشي سياست منع گسترش تسليحات اتمي مستقر در واشنگتن شرح ميدهد، اين الزاما بدان معنا نيست که ايران در آن چارچوب زماني اورانيوم لازم براي توليد بمب اتمي را هم در اختياردارد. رسيدن به اين مرحله مي تواند دوازده ماه طول بکشد.

ميدل ايست تايمز مي نويسد به گفته سوکولسکي، ايران مي تواند از اين تاريخ به فاصله پنجاه تا شصت روز، در سريع ترين شکل، و يکسال ، در ديرترين شکل، داراي يک بمب اتمي شود.

ميدل ايست تايمز مي نويسد سوکولسکي در عين حال هشدار ميدهد رسيدن به اين مرحله نيز صرفا در صورتي امکان پذير است که ايران بتواند تمامي هفت هزار سانتريفيوژ را، شبانه روز، و بي وقفه، در حالت کار کردن نگاه دارد. در آن صورت، به تخمين سوکولسکي ايران مي تواند در دوازده تا هجده ماه اوليه اين عمليات قريب شصت بمب اتمي بسازد.

ميدل ايست تايمز اظهارات سوکولسکي را نقل ميکند که ميگويد همه اين موارد را مي توان به اين صورت نيز گفت که اگر ميخواهيد سياستي قاطع در مورد ايران داشته باشيد بايد فرض را بر آن بگذاريد که ايران داراي يک بمب اتمي است.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

مصاحبه ژنرال اوديرنو با تايمز راجع به وضعيت عراق و دخالت رژيم

تايمز:پنجشنبه 20 فروردين 1388(9 آوريل 2009)

سؤال - اخيراً در  ميزان خشونتها در عراق افزايش ديده شده است در آنجا چه مي‌گذرد؟

اوديرنو -  فكر مي‌كنم اين همان قسمتِ شكننده است كه ما همواره به آن اشاره داشته‌ايم. فكر مي‌كنم من نگرانش نيستم اما آنچه چنين وضعيتي نشان مي‌دهد اينست كه؛ گرچه ما عليه القاعده مؤثر بوده‌ايم اما آنها كماكان قادرند ميزاني از حملات را انجام دهند و ديروز هم اين را نشان دادند.

س - چهار عامل ديگر چه هستند؟

اوديرنو - تنشها بين اعراب و كردها. يك جنگ لفظي در اين ارتباط ادامه دارد. مسائلي هستند كه مدت زيادي است بين اعراب و كردها ادامه داشته است.

من در مورد نفوذ ايران هم نگرانم. آنها تلاش دارند در نتايج سياست در عراق تأثير بگذارند. من نسبت به استمرار كمكهاي مرگبار به سازمانهايي همچون كتائب حزب‌الله و بريگاد روز موعود نگران هستم. ما اينها را به‌دقت زير نظر داريم.

 من هم‌چنين نسبت به القاعده نگرانم گرچه آنها تضعيف شده‌اند اما هنوز توانايي‌هايي در شمال دارند. ما در آنجا موفق بوديم اما هنوز اينكار تمام نشده است. بنابراين ما در 30 ژوئن مي‌خواهيم تصميماتي جدي بگيريم. اين تصميمي است كه من واقعاً نسبت به آن نگرانم و اين مسآله موصول است. آيا عراقيها آماده‌اند مسئوليت كامل براي داخل موصول را برعهده بگيرند. اينها مسائلي هستند كه مرا نگران مي‌كنند.

س - شما در مورد نفوذ ايران صحبت كرديد، آيا اين نفوذ رو به افزايش يا كاهش است، روند حركت چطور است؟

اوديرنو -  من فكر كنم آمار و ارقام نسبت به سال 2007  و شايد نسبت به  اوايل 2008 پايين‌هستند. بااينحال اين مسأله، درحال حاضر پيچيده‌تر مي‌باشد. فكر مي‌كنم ايرانيها روي برخي عناصر مشخص متمركز هستند تا براي ايجاد عناصر حرفه‌يي كار كنند بطوري كه بتوانند يك بال نظامي ايجاد كنند چيزي شبيه فكر مي‌كنم مدل حزب‌الله لبنان كه يك جناح نظامي هست و يك جناح سياسي دارد. فكر مي‌كنم چنين وضعيتي براي آينده عراق و تأثيري كه روي دولت عراق ممكن است بگذارند بسيار خطرناك است. فكر مي‌كنم آنها اينجا هستند و عمليات خود را نه تنها عليه نيروهاي ائتلاف بلكه بطور آشكار عليه نيروهاي امنيتي عراق نيز به اجرا درمي‌آورند. اينها اما توسط ايران حمايت مالي مي‌شوند، پول به آنها پرداخت مي‌شود و توسط ايران تعليم داده مي‌شوند. بنابراين آمار و ارقام شايد كوچك باشند اما تأثير آن بزرگ است.

س - هدف آنها چيست؟

اوديرنو - فكر مي‌كنم، دوباره به نظر من آنها بر آنند كه مطمئن شوند توافقي درازمدت بين دولت عراق و آمريكا بسته نشود. چرا كه اگر عراق با آمريكا توافقي درازمدت ببندد چنين چيزي مخالف منافع ايران مي‌باشد. فكر مي‌كنم كه آنها با عمليات خودشان تلاش دارند در روابط بين عراق با آمريكا شكاف ايجاد نمايند.

س - آگر آنها بتوانند اين شكاف را بين روابط عراق با آمريكا ايجاد نمايند فكر مي‌كنم چنين چيزي باعث شود كه آنها بتوانند امتيازي در اين منطقه بدست آورند. عراق يك كشور مهم است. عراق جايي است كه به‌لحاظ جغرافيايي در آن هم نفوذ اعراب شيعي هست و هم نفوذ اعراب سني وجود دارد. روابط آن با فارس[ايران] هم هست كه ايرانيها اين را مي‌بينند و بنابراين جاي بسيار مهمي است و ايرانيها تلاش دارند در دولت عراق دستي[و ميزاني از كنترل] داشته باشند. 

س - آمريكا براي مقابله با چنين تلاشهايي چه كاري انجام داده است؟

اوديرنو - ما مي‌خواهيم براي مردم عراق اينها را افشا كنيم تا آنها بتوانند انتخاب خودشان را انجام بدهند. من معتقدم عراقيها ملي‌گرا هستند و خواهان اين هستند كه روي پاي خودشان بايستند و در خاورميانه مستقل باشند. بنابراين ما مي‌خواهيم اينها را افشا كنيم.

دوم اينكه ما مي‌خواهيم دخالت بدخواهانه ايران را محدود سازيم و براي اين، ما اين سازمانها را هدف قرارداده و تعقيب مي‌كنيم و عليه عناصر وابسته به ايران اقدام مي‌نماييم. ما مي‌دانيم كه عراق مي‌خواهد با ايران روابط داشته باشد بنابراين ما خواهان يك نفوذ متوازن ايران هستيم.

 ما خواهان نفوذ نيكخواهانه ايران هستيم. ما خواهان روابط اقتصادي و فرهنگي ايران هستيم و نه روابطي كه با آن بخواهد عراق را كنترل نمايد يا تلاش كند از زور استفاده كند و نيات بدخواهانه‌يي را ايجاد نمايد و بخواهند با اينكار در عراق باعث بي‌ثباتي در كل خاورميانه بشوند.

س - در مورد اين بحث در رسانه‌ها در ارتباط با خبر يكي دو هفته گذشته كه جنگجويان تحت حمايت ايران كه ظاهراً 5 گروگان بريتانيايي را ربوده‌اند، و اين مقوله مذاكرات، آشتي توسط دولت، ارتباط برقرار ساختن با گروههاي ويژه و بخشي از آن درواقع نوعي؛ تبادل زنداني؟

اوديرنو - اولاً اين تلاشها براي ايجاد آشتي است. هدف اين است كه اين گروهها با دولت عراق بتوانند تماس بگيرند و آشتي كنند. آنچه من به آن اميد دارم اينست كه فكر مي‌كنم اين گروهها هرچه بيشتر از چنگ ايران دور شوند. آنها در چنگ ايران هستند اما خواهان فاصله گرفتن از آن مي‌باشند و مي‌خواهند به عراق خودشان بازگردند و جزيي از آينده عراق باشند. اگر اين واقعي است آنگاه دولت عراق هم خواهان گفتگو با آنها مي‌باشد. روشن است كه ما نمي‌توانيم باگروهي آشتي كنيم كه در گروگانگيري دست دارد.

س - پا جا پاي پترائوس گذاشتن[جاي او را گرفتن] چطور بوده است؟

اوديرنو -  اوضاع خوب بوده و راحت هستم. وضعيت را فهم مي‌كنم زيرا كه فكر مي‌كنم با توجه به تمام مدتي كه اينجا حضور داشته‌ام در همه امور وارد شده‌ام و اين مرا قادر مي‌سازد كه تصميمات درستي بگيرم بنابراين نسبتاً احساس راحتي مي‌كنم.

س - چطور اين وضعيت شما را تغيير داده است؟

اوديرنو - وقتي ما آمريكايي‌ها ابتدائاً به اينجا آمديم بسيار ساده بوديم. فكر مي‌كرديم همه چيز را مي‌دانيم اما فهم كمي داشتيم. از زماني كه اينجا بوده‌ايم چيزهاي زيادي آموخته‌ايم.

آنچه من بايد انجام بدهم اين است كه تلاش كنم با اين چالشها به شيوه درست برخورد كنم يعني از طريق گفتگوها و نه خشونت، و اين چالشي است كه مستمر داشته‌‌ايم.

در منطقه‌يي همچون خاورميانه شما كماكان كساني را خواهيد داشت كه خواهان استفاده از خشونت هستند چه القاعده باشد يا اينكه عناصر وابسته ايران باشند. خشونت يك راه‌حل نيست و راه بهتر وجود دارد.

س - بزرگترين درسي كه آموختيد چه بوده است؟

اوديرنو - مهمترين موضوع فهم محيط بوده است. به‌عنوان يك آدم نظامي شما وارد يك محيط مي‌شويد و روي دشمن متمركز هستيد. اما دشمن كيست؟ دوست بد و دوست خوب كيست؟ يعني وضعيت به سادگي سياه و سفيد نيست از قضا به‌شدت خاكستري است. مهم اين اسكه كه در يك محيط خاكستري بتوان درست انتخاب كرد. چيزي كه من آموخته‌ام همين بوده كه بايد در محيط خاكستري جستجو كرد. بايد بتوان اين محيط خاكستري را فهم كرد. من اين را هنوز كامل البته فهم نكرده‌ام. هنوز در مورد منطقه خاكستري ياد مي‌گيرم.

 

اياد علاوي: آماده ديدار با معاون صدام هستم

يكشنبه 16 فروردين 1388(5 آوريل 2009)

خبرگزاري فارس: "اياد علاوي " نخست وزير اسبق عراق با ناديده گرفتن جنايات سران حزب بعث منحل شده عليه ملت عراق و همسايگان، آمادگي خود را براي ديدار با "عزت ابراهيم الدوري " معاون صدام ديكتاتور پيشين اين كشور در صورتي كه آشتي ملي ايجاب كند، اعلام كرد.

به گزارش فارس، "اياد علاوي " در گفت‌وگو با روزنامه عراقي "البينه الجديده " كه متن كامل آن فردا دوشنبه منتشر مي‌شود، گفت: چنانچه آشتي ملي ايجاب كند، آماده هستم با عزت الدوري ديدار كنم.

وي افزود: من با همه بعثي‌ها با گرايش‌هاي مختلف آنها ديدار كرده‌ام و ديكتاتور نيستم و مزدور كسي نخواهم بود و بعثي به عنوان فرد و نه به عنوان يك تفكر بايد به فرايند سياسي بازگردد.

"عزت ابراهيم الدوري " معاون اول صدام حسين و مرد شماره 2 رژيم بعث عراق است كه هنوز نيروهاي آمريكايي نتوانسته‌اند وي را دستگير كنند.

الدوري ششمين فرد مورد پيگرد در ليست 55 نفره ارتش آمريكا است كه در سال 2003 ميلادي اعلام شد و در فهرست افراد مورد پيگرد دولت عراق نيز كه در سال 2006 ميلادي اعلام شد، رتبه اول را دارد و براي افرادي كه اطلاعاتي را ارايه كنند كه به دستگيري الدوري منجر شود، 10 ميليون دلار جايزه اختصاص يافته است.

اظهارات علاوي در حالي مطرح شد كه مقامات مختلف عراقي در موضعگيري‌هاي اخير خود درباره بازگشت بعثي‌ها به عرصه سياسي اين كشور هشدار داده و مخالفت خود را با اين كار اعلام داشته‌اند.

"نوري المالكي " نخست وزير عراق چندي پيش با تاكيد بر روند آشتي ملي اين كشور و در اشاره به بعثي‌ها گفت: با كساني كه دست‌هاي‌ آنها به خون ملت آغشته شده است، گفت‌وگو نمي‌كنيم.

وي با بيان پايبندي دولت به قانون اساسي عراق گفت: ما نمي‌خواهيم با قانون اساسي مخالفت كنيم و با كساني كه دست‌شان به خون ملت آغشته شده است وارد گفت‌وگو شويم. در حقيقت، مذاكرات آشتي ملي به معناي بازگشت به گذشته نيست.

"ياسين مجيد " مشاور سياسي المالكي نيز گفته بود كه دولت بغداد نمي‌خواهد در چارچوب گفت‌وگوهاي آشتي ملي با سران و اعضاي حزب بعث به مذاكره بنشيند.

"عبدالعزيز حكيم " رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق نيز از تشكل‌هاي سياسي خواست تا با بر عهده گرفتن مسئوليت‌هاي خود به حزب بعث منحل و ممنوع شده اجازه ندهند كه رشد كرده و بار ديگر در عرصه عراق حضور يابد.

وي افزود: حزب بعث امروز حامي اصلي شبكه تروريستي القاعده و ساير سازمان‌هاي تروريستي و جنايتكار است.

"صلاح العبيدي " سخنگوي رهبر جريان صدر نيز درباره بازگشت بعثي‌ها به عرصه سياسي عراق هشدار داد و گفت: تئوري كودتا در اذعان بعثي‌ها نهادينه شده است و آنها اعتقادي به فرايند دموكراتيك ندارند.

"مازن الساعدي " از مسئولان ارشد جريان صدر در گفت‌وگو با شبكه تلويزيوني "العالم " با بيان اينكه دولت در زمينه بازگرداندن بعثي‌ها به قدرت از سوي آمريكا تحت فشارهاي شديد قرار دارد، خاطرنشان كرد: آمريكايي‌ها به دنبال استفاده از بعثي‌ها به عنوان برگ برنده ضد دولت منتخب عراق و جناح‌هاي تشكيل دهنده اين دولت هستند.

 

پرزيدنت فلسطيني وارد عراق شد

واشنگتن تايمز:يكشنبه 16 فروردين 1388(5 آوريل 2009)

محمود عباس روز يكشنبه وارد بغداد شد. اهميت اين ديدار قابل‌توجه است چرا كه گامي مهم در بهبود روابط بين دولت به رهبري شيعي عراق با رهبري فلسطيني ميباشد كه در زمان رژيم صدام كه بركنار گرديد روابط گرمي داشت. فلسطيني‌ها كه بعد از تشكيل دولت اسراييل به عراق كوچ كردند از امتياز ويژه‌يي در زمان حكومت صدام برخوردار بودند.  اما بعد از حمله به رهبري آمريكا به عراق و هموار شدن راه براي به روي كار آمدن مخالفان شيعي او چنين امتيازاتي خاتمه پيدا كرد. در حال حاضر حدود 11 هزار فلسطيني در عراق اقامت دارند كه اكثراً در حومه بغداد و در بلديات زندگي مي‌كنند. صدها فلسطيني كه اساساً سني بودند توسط خشونت فرقه‌يي طي يكي دو سال گذشته به قتل رسيدند. چندين هزار نفر فلسطيني ديگر در كمپهاي بين عراق و سوريه محصورند آنها از قتل عامهاي فرقه‌يي در عراق به مرزها روي آورده‌اند گرچه علي دباغ سخنگوي دولت مالكي گفت وضعيت بهبود يافته است.

 

محمود عباس در بغداد با طالباني و نوري المالكي ديدار و گفتگو كرد

تلويزيون العراقيه: دوشنبه 17 فروردين 1388(6 آوريل 2009)

رئيس جمهور جلال طالباني با  محمود عباس رئيس حاكميت فلسطين اوضاع فلسطينيان را مورد بحث قرار داد. در اين ديدار همچنين درباره مسائل عمومي عربي و موضوع اخص فلسطين گفتگو كردند. رئيس جمهور جلال طالباني در كنفرانس مطبوعاتي مشترك بر حمايت عراق از موضوع فلسطين كه آنرا در صدر موضوعات عراق ناميد تأكيد كرد. نخست وزير نوري المالكي با محمود عباس رئيس حاكميت فلسطين در بغداد ديدار و درباره راههاي حمايت از آرمان فلسطين تأكيد كرد. المالكي گفت كه دولت وحدت ملي بر ارائه انواع حمايت از برادران فلسطيني كه بتواند كشور مستقل فلسطيني با پايتختي قدس شريف برپا كنند و بازگشت پناهندگان به كشورشان تأكيد كرد. عباس نيز بر اشتياق دولت فلسطين بر استمرار ارتباط با دولت عراق تأكيد كرد. وي خاطر نشان كرد كه سفرش به عراق در كادر گشايشي است كه در روابط بين عراق و كشورهاي عربي ايجاد شده است.

 

در بغداد رخ داد 18نفر كشته و دهها نفر مجروح شدند

تلويزيون الجزيره: دوشنبه 17 فروردين 1388(6 آوريل 2009)

پليس عراق گفت كه در سلسله انفجارهايي كه در بغداد رخ داد 18نفر كشته و دهها نفر مجروح شدند. پليس افزود: 4خودرو بمبگذاري شده بامداد امروز در نقاط مختلف پايتخت منفجر شد، يكي از خودروها در منطقه علاوي در نزديكي تجمع گروهي از كارگران منفجر شد. بمب ديگر در بازاري در مدينه‌الصدر، بمب سوم در نزديكي حسينيه و بمب چهارم  ستون يك مقام وزارت كشور را هدف قرار داد.

هشام ركابي روزنامه نگار از بغداد: انفجار چهارم يك قاضي شاغل در وزارت كشور را هدف قرار داد. اين انفجارها براي اثبات وجود گروههاي مسلح صورت مي‌گيرد. براي اينكه  اكثر اين گروهها به ويژه در بغداد از بين رفته‌اند.

 

مقام ارشد عراقي بضرب گلوله در بغداد كشته شد

خبرگزاري فرانسه:يكشنبه 16 فروردين 1388(5 آوريل 2009)

يك مقام وزارت كشور به خبرگزاري فرانسه گفت, روز يكشنبه يك مقام ارشد وزارت كشور عراق, بعد از اينكه مردان مسلح خودرويي كه او و خانواده اش با آن سفر مي كردند را به گلوله بستند, كشته شد.

اين مقام گفت, بعد از حمله در پايتخت عراق در ساعت 1900 (بوقت عراق), سرلشگر احمد كاظم بر اثر جراحات ناشي از گلوله در مسير بيمارستان كشته شد. اين مقام گفت, هيچكدام از اعضاي خانواده كاظم در اين تيراندازي مجروح نشدند.

 

كشته و زخمي شدن 27 تن در انفجار نزديك حرم امام موسي كاظم (ع)

- كشف 12 خودروي بمب‌گذاري شده در عراق سرويس: بين‌الملل - منطقه‌يي

سه شنبه 18 فروردين 1388 (7 آوريل 2009)

پليس عراق امروز (سه‌شنبه) اعلام كرد، در اثر انفجار يك خودرو در شهر شيعه‌نشين كاظمين واقع در شمال غربي بغداد، 9 تن كشته و 18 تن مجروح شدند. اين در حالي است كه روز دوشنبه در اثر انفجار 7 خودرو، 37 تن در پايتخت عراق كشته شدند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پليس همچنين اعلام داشت: شمار تلفات انفجار امروز كه در نزديكي حرم امام موسي كاظم (ع) روي داد، ممكن است افزايش يابد.

يك منبع وزارت كشور عراق تعداد زخمي‌ها را 14 تن اعلام كرد.

هم‌چنين منابع وزارت كشور به خبرنگار خبرگزاري براثا اعلام كردند ،

نيروهاي امنيتي امروز 12 خودروي بمب‌گذاري شده ديگر را كه آماده انفجار بودند، در مناطق مختلف كشف كردند.

نيروهاي امنيتي هم‌چنين از شهروندان عراقي خواستند نسبت به هرگونه اتفاق مشكوكي هوشيار باشند و فورا سيستم‌هاي امنيتي را مطلع سازند.

در طول سال گذشته ميلادي ميزان خشونت‌ها به طور چشمگيري در عراق كاهش پيدا كرد، اما القاعده و ساير شورشيان نشان داده‌اند كه هنوز قابليت انجام حملات پي در پي را دارند.

مقام‌هاي آمريكايي - عراقي مسووليت اين حمله را متوجه شبه نظاميان القاعده دانستند.

 

اوباما خواستار مسئولیت‌پذیری عراق شد

رادیو آلمان:سه شنبه 18 فروردين 1388 (7 آوريل 2009)

رئیس‌جمهور آمریکا در یک دیدار غیر منظره از عراق، با رهبران این کشور دیدار کرد. باراک اوباما گفت، دولت عراق باید در آینده نزدیک مسئولیت امنیت این کشور را خود عهده‌دار شود.

باراک اوباما روز سه‌شنبه (۷ آوریل / ۱۸ فروردین) در یک سفر از پیش اعلام نشده، وارد عراق شد. وی در اقامت چند ساعته خود در این کشور با نیروهای نظامی آمریکا و رهبران سیاسی عراق دیدار کرد. باراک اوباما در جمع سربازان آمریکایی در قصر ال‌فاو که بخشی از پایگاه ویکتوری نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه است، گفت زمان سختی پیش روی عراق است. وی در جمع سربازان آمریکایی اضافه کرد، هجده‌ماه آینده در عراق دوره‌ای حساس خواهد بود.

رئیس‌جمهور آمریکا در جمع سربازان این کشور در عراق، از جان‌گذشتگی آنها را ستود و یادآور شد که مأموریت آنها در این کشور، برای جلوگیری از اینکه عراق به "پناهگاه امن تروریست‌ها" تبدیل شود، تعیین کننده است . وی در در پایگاه ویکتوری به ۱۰ تن از سربازان نشان لیاقت اهدا کرد و با ژنرال ری اودیرنو، فرمانده کل نیروهای آمریکایی در عراق به گفتگو نشست.

اوباما خواستار تفاهم بیشتر گروه‌های سیاسی شد

اوباما سپس با نوری ‌المالکی، نخست‌وزیر عراق دیدار و گفتگو کرد. رئیس‌جمهور آمریکا "پیشرفت‌های چشم‌گیر" عراق را ستود و به کاهش حملات خشونت‌بار در این کشور و پیشرفت‌های سیاسی دولت عراق اشاره کرد. وی در عین حال تأکید نمود که هنوز راه درازی پیش روست.

بخش عمده نیروهای آمریکایی، سال آینده میلادی عراق را ترک خواهند کرد. اوباما با اشاره به این موضوع گفت: عراقی‌ها می‌بایستی به مرور مسئولیت بیشتری برای حفظ امنیت داخلی این کشور بر عهده گیرند.

رئیس‌جمهور آمریکا که در پایان دیدار خود از ترکیه راهی عراق شد، "رشد دموکراسی" در این کشور را "دستاوردی فوق‌العاده" خواند. وی در عین حال از سیاستمداران عراقی خواست، از نظر سیاسی تفاهم بیشتری به خرج دهند و مسئولیت بپذیرند. به گفته وی، گروه‌های سیاسی قومی و احزاب می‌بایست برای حل اختلافات درونی خود تلاش کنند.

چند ساعت قبل از ورود اوباما به عراق، وقوع یک انفجار در مسجد محله‌ی شیعیان بغداد منجر به کشته‌شدن دست‌کم ۹ تن و زخمی‌شدن ۱۸ نفر شد. در انفجار دیگری که روز دوشنبه (۶ آوریل) رخ داد ۳۷ نفر کشته شدند.

باراک اوباما پس از یک توقف چهارساعته در بغداد راهی آمریکا شد. سفر غیرمنتظره رئیس‌جمهور آمریکا به عراق سومین دیدار وی از این کشور و نخستین دیدار پس از تصدی پست ریاست جمهوری بود .

اوباما در سال ۲۰۰۳ میلادی از مخالفان حمله‌ی نظامی آمریکا به عراق بود و در جریان مبارزات انتخابی خود وعده داد، ظرف مدت ۱۹ ماه یگا‌ن‌های نظامی آمریکا را از عراق خارج کند. در حال حاضر ۱۴۰ هزار سرباز آمریکا در عراق مستقرند که از این تعداد۵۰ هزار تن برای پشتیبانی نیروهای امنیتی عراق، در این کشور باقی خواهند ماند.

 

اظهارات علاوي پيرامون  ثبات و امنيت در عراق

تلويزيون الشرقيه:سه شنبه 18 فروردين 1388 (7 آوريل 2009)

اياد علاوي نخست وزير پيشن عراق احتمال داد كه  با نزديكي خروج نيروهاي آمريكايي از عراق اوضاع امنيتي پس رفت بيشتري خواهد داشت. علاوي همچنين تاكيد كرد كه اين پس رفت با كاهش امكانات  نهادهاي امنيتي عراقي همراه خواهد بود, مادامي كه طبق سند اصلاح سياسي عمل نشود و مادامي كه تروريزم  از نيروهاي  ديگر تفكيك داده نشود. علاوي در گفتگو با جمعي از خبرنگاران گفت تا زماني كه طبق سند اصلاح سياسي عمل نشود و تا زماني كه يك آشتي واقعي همه جانبه محقق نشود, امكان ندارد كه ثبات و امنيت خود را بر جامعه عراق تحميل كند. علاوي گفت كه آشتي فقط شامل بعثي ها نمي شود, بلكه جريان صدر و نيروهاي ديگر از ارتش سابق را نيز شامل مي شود. اين اظهارات علاوي يك روز بعد از وخامت اوضاع امنيتي در بغداد مطرح مي شود.

 

نخست‌وزير عراق حزب بعث و القاعده را مسوول انفجارهاي روز دوشنبه بغداد دانست.

سه شنبه 18 فروردين 1388 (7 آوريل 2009)

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نوري مالكي،‌ نخست‌وزيرعراق در بيانيه‌اي اعلام كرد: طرفداران نظام سابق با همكاري القاعده عامل كشتار در مناطق مختلف بغداد بودند.

نخست‌وزير عراق تصريح كرد: انفجار خودروهاي بمب‌گذاري شده هديه‌ي حزب بعث منحل شده در سالروز تشكيل اين حزب شوم به ملت عراق بود.

امروز (سه‌شنبه) هفتم آ‌وريل مصادف است با تشكيل حزب بعث منحل شده‌ي عراق.

نوري مالكي ادامه داد: اين انفجارها از ميزان كينه‌ي اين حزب نسبت به ملت عراق پرده برداشت. عاملان اين انفجارها سعي داشتند خشونت‌هاي طايفه‌يي و بي‌ثباتي را در كشور گسترش دهند.

وي متعهد به شناسايي عاملان اين انفجارها و مجازات آنها شد. در عين حال يك نماينده‌ي عراقي نزديك به مقتدي صدر، از روحانيون شيعه‌ي عراق نيز اعلام كرد: برخي سازمان‌هاي اطلاعاتي با گروه‌هاي داخلي و خارجي به طور برنامه‌ريزي شده در راستاي نامساعد ساختن اوضاع لبنان و مانع تراشي در تسريع نيروهاي آمريكايي از عراق تلاش مي‌كنند.

سايت اينترنتي شبكه الجزيره اعلام كرد كه تعداد كشته‌ها و زخمي شدگان سلسله انفجارهاي روز دوشنبه عراق به بيش از 170 تن رسيد.

اين سايت اينترنتي اعلام كرد: تعداد تلفات سلسله انفجارهاي روز دوشنبه در عراق به بيش از 40 كشته و زخمي شدن 130 تن رسيد.

بان‌كي‌مون، دبيركل سازمان ملل نيز در بيانيه‌اي انفجارهاي بغداد را به شدت محكوم كرد.

ميشله مونتاس، سخنگوي سازمان ملل در كنفرانس خبري اعلام كرد كه بان‌كي‌مون تاكيد كرده است ملت عراق هر گونه تلاش در جهت برانگيختن خشونت‌هاي طايفه‌يي را رد مي‌كند.

به گفته‌ي اين سخنگو، بان‌كي‌مون از عراق خواسته است تا به تلاش‌هايش در جهت تحقق صلح دائم و آشتي ملي ادامه دهد. سازمان ملل هم‌چنين متعهد به حمايت از ملت عراق در تحقق اهدافش شد.

نصير العيساوي، از نمايندگان جريان صدر در پارلمان عراق نيز به خبرگزاري آلمان گفت: برخي سازمان‌هاي اطلاعاتي داخلي و خارجي در راستاي متشنج ساختن اوضاع كشور تلاش مي‌كنند. نيروهاي آمريكايي در مرحله‌ي آينده سعي در بهانه تراشي در تاخير در خروج از عراق خواهند داشت.

وي افزود: تلاش اين گروه‌ها برنامه‌ريزي شده است و تاثيرات گسترده‌اي در اوضاع امنيتي كشور در مرحله‌ي آينده خواهد داشت. همزمان با اين تحولات امنيتي پيتر مندلسون، وزير بازرگاني انگليس براي نخستين بار طي 20 سال گذشته وارد عراق شد.

در همين حال نيروهاي آمريكايي در بيانيه‌اي رسمي اعلام كردند: يك سرباز آمريكايي در عملياتي در استان ديالي در شمال شرق بغداد كشته شد. به اين ترتيب تعداد كشته شدگان ارتش آمريكا در عراق از آغاز جنگ تاكنون به 4266 تن رسيد.

در همين حال روزنامه‌ي اماراتي دارالخليج به نقل از وزارت دادگستري عراق نوشت: زندان بوكا وابسته به ارتش آمريكا طي ماه ژوئن آينده بعد از تحويل زندانيان به مقام‌هاي عراقي بسته خواهد شد.

اين وزارتخانه عنوان داشت كه قصد دارد زندان‌هاي ديگري را قبل از بسته شدن زندان بوكا احداث كند.

مرتضي عبدالمطلب جاسم، مدير اداره‌ي اصلاحات وابسته به وزارت دادگستري عراق گفت: 29 زنداني در سراسر كشور هستند و بازسازي زندان مركزي بغداد مشكل شلوغ بودن زندان‌ها را حل كرده است.

خبرگزاري اصوات العراق به نقل از عزيز كاظم علوان، استاندار ذي‌قار گزارش داد در دوازدهم ماه آوريل (23 فروردين) مسووليت استان به نيروهاي عراقي تحويل داده خواهد شد.

بر اساس گزارش رسمي دولت عراق و سازمان ملل كه از سوي روزنامه‌ي اماراتي دارالخليج منتشر شده حدود 20 ميليون مين و حدود 6 ميليون بمب خوشه‌اي در مناطق نفت‌خيز و چاه‌هاي نفت و زمين‌هاي كشاورزي عراق وجود دارد.

در اين گزارش آمده است: دولت عراق و سازمان ملل به تسريع تلاش‌ها براي خنثي‌سازي مين‌ها و حمايت از غيرنظاميان متعهد شده‌اند.

يك مسوول سازمان ملل اعلام كرده است كه خنثي‌سازي مين يكي از دلايل اصلي بهبود و توسعه‌ي اوضاع اقتصادي كشور است.

 

عزت الدوري آمادگي‌اش را نسبت به ايجاد روابط خوب با آمريكا پس از خروج نيروهاي آمريكايي از عراق اعلام كرد.

چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عزت ابراهيم الدوري معاون رييس شوراي فرماندهي انقلاب سابق عراق كه از سوي عراق و آمريكا تحت پيگرد قرار دارد در بيانيه‌اي به مناسبت سالگرد تاسيس حزب بعث منحل شده‌ي عراق اظهار داشت: هدف حزب بعث آزاد سازي كامل كشور عزيزمان از هر نوع اشغالگري سيطره و قيموميت است.

وي افزود: اصول و ارزش‌هاي حزب بعث و مقاومت براي آزاد سازي و عقب نشيني جنگجويان اشغالگر بدون هيچ گونه قيد و شرط و يا تاخير و به رسميت شناختن انواع مقاومت و در راس آن مقاومت مسلحانه است كه تنها نماينده‌ي شرعي مردم بزرگوار عراق محسوب مي‌شود.

به نوشته روزنامه‌ي الشرق الاوسط چاپ لندن، الدوري تاكيد كرد: هدف ما از بين بردن اشغالگري پوچ و باطل، عذرخواهي جنگجويان از مردم عراق به دليل اشتباهات و جناياتي است كه در حق آنها مرتكب شده‌اند و همچنين آزادي تمامي زندانيان بدون استثناء است.

وي ادامه داد: دشمن بايد متعهد شود كه به دليل اشغالگري و جناياتش در عراق اقدام به پرداخت غرامت‌ مادي و معنوي مي‌نمايد و ارتش و نيروهاي امنيت ملي را بر اساس قوانين و اسلوب پيش از اشغال بازسازي مي‌كند.

عزت الدوري هم‌چنين تاكيد كرد: مذاكره با دشمن جز پس از به رسميت شناختن اين اصول كه حق ملت عراق محسوب مي‌شود، امكان پذير نيست و هر گونه گفت‌وگو با دشمن بر اساس برنامه‌ي كامل و فراگير مربوط به اجراي اين اصول انجام خواهد شد.

وي در ادامه گفت: پس از اجراي اين اصول از طريق خروج دشمن اشغالگر از عراق، تشكيل دولت ملي و سازمان‌هاي دولتي مستقل، همان‌طور كه بارها تاكيد كرديم، مردم عراق مي‌توانند مشكلات را پشت سر بگذارند و روابطي گسترده‌تر و بهتر با ملت و دولت جديد‌ آمريكا بر اساس منافع مشترك و منافع مشروع متقابل بر اساس اصل احترام به حقوق، عدم دخالت در امور داخلي ديگران، احترام به عزم و اراده‌ي ملت‌ها و حق انتخاب آنها در زندگي برقرار كنند كه اين امر به امنيت ثبات و صلح در منطقه نيز خدمت خواهد كرد.

الدوري روند سياسي عراق را طرح اصلي اشغالگران توصيف كرد و افزود: اشغالگران از اين طرح طي شش سال جنگ و بحران و با توجه به شكست در زمينه‌ي نظامي استفاده نموده‌اند. امروز همه مي‌دانند كه اشغالگران به بن بست رسيده‌اند و تمامي گزينه‌هاي آنها از جمله عمليات‌هاي مسلحانه از بين رفته است و چيزي جز طرح عمليات سياسي اطلاعاتي در دست ندارند و تنها به اين طرح اميد بسته‌اند.

 

درپي انفجارهاي اخير در مناطق مختلف بغداد برخي مناطق از جمله شهر الكوت و الفلوجه تحت تدابير امنيتي شديد نيروهاي امنيتي عراق قرار گرفته است.

چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، يك مقام در رياست پليس استان واسط به خبرگزاري اصوات العراق گفت: شهر الكوت از صبح سه‌شنبه شاهد استقرار و آماده باش نيروهاي امنيتي ارتش و پليس در راستاي جلوگيري از هر گونه حمله مسلحانه است.

اين مسوول عنوان داشت: حالت آماده باش به اين صورت است كه نيروهاي پليس در تقاطع‌ها و خيابان‌هاي اين شهر به‌طور كامل مستقر شده‌اند و نيروهاي ارتش نيز ورودي‌ها و خروجي‌ها و اطراف اين شهر را تحت كنترل گرفته‌اند.

اين مسوول يادآور شد: استقرار نيروهاي امنيتي با مشاركت نگهبانان برخي سازمان‌ها و رييس پليس النجده صورت گرفته است و اين حالت آماده باش تا اطلاع ثانوي ادامه خواهد داشت.

اين خبرگزاري هم چنين به نقل از يك مقام در پليس فلوجه گزارش داد: در پي انفجار يك دستگاه خودروي بمب‌گذاري شده در نزديكي مركز ايست بازرسي در جنوب فلوجه، دو غير نظامي عراقي كشته و 35 تن ديگر زخمي شدند كه پنج تن آنها پليس بودند.

در عين حال، شهر فلوجه نيز از سوي خودروهاي گشتي پليس به منظور جلوگيري از هر گونه خشونت به طور كامل بسته شده است.

يك مقام امنيتي عراقي گفته است كه نيروهاي پليس در پي دست‌يابي به اطلاعاتي مبني بر وجود دو خودروي بمبگذاري شده ديگر در فلوجه، جستجوي خانه به خانه را آغاز كرده‌اند.

در اين راستا نيروهاي پليس تمام خودرو‌ها را به طور دقيق بازرسي مي‌كنند.

خبرگزاري رويترز نيز گزارش داد: انفجار بمبي در 100 متري حرم امام موسي كاظم (ع) در كاظمين، هفت كشته و 23 زخمي برجاي گذاشت.

 

مصاحبه با هادي العامري درباره دست داشتن سازمان بدر در انفجارها

تلويزيون العراقيه:چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

همچنان اتهاماتي كه در الشرق الاوسط درباره نقش سازمان بدر در طراحي و اجراي تهاجمات اخير عليه مردم بغداد منتشر شده، هاله‌اي از ابهام فرا گرفته است. اين روزنامه خاطر نشان مي‌كند كه يك منبع در اطلاعات گفت كه مقامات به اطلاعاتي دست يافتند كه بيش از يك هفته قبل تندرويان سازمان بدر در مناطق مختلف بغداد دست به بمبگذاري زده‌اند. به نوشته اين روزنامه اين تهاجمات به مثابه ارسال اين پيام است كه دولت المالكي نتوانسته است امنيت را برقرار كند.

سؤال: پاسخ شما به اين اتهامات چيست؟

هادي العامري، دبيركل سازمان بدر: حزب بعث 7عمليات به مناسبت 7نيسان (آوريل) روز تشكيل حزب بعث انجام داده است. نخست وزير و فرمانده كل نيروهاي مسلح تأكيد كردند كه حزب بعث و القاعده پشت اين انفجارها هستند. سخنگوي دولت هم همين را گفت. مسئولين امنيتي هم تأكيد كردند كه القاعده و بعث پشت اين انفجارها بودند. بعثيها پشت اين اخبار قرار دارند كه بعث را تبرئه كنند. اطلاعات هم روشن كرده است و من تعجب مي‌كنم كه چرا گفتيد كه موضوع در ابهام است. بعثيها در اطلاعات و روزنامه الشرق الاوسط هستند كه مي‌خواهند بين سازمان بدر و اطلاعات و بين بدر با نخست وزير اختلاف ايجاد كنند. ما مشكلي با نخست وزير نداريم. ما در حمايت از نخست وزير جدي هستيم. ما با نخست وزير در تمام استانها در ائتلاف هستيم . اين دروغ حزب بعث است كه بدر را متهم مي‌كنند. بدر از نظام جديد حمايت مي‌كند.

سؤال: اين اتهام چرا مطرح شده است؟

جواب: علت چپه كردن ميز است. ايجاد نزاع بين گروههاي سياسي است و مي‌خواهد بگويد كه ثبات سياسي و امنيتي در عراق نيست. ما مي‌گوييم كه امنيت برقرار است. اين بازيها توسط حزب بعث صورت مي‌گيرد. مي‌خواهند بين بدر و اطلاعات و بين بدر و نخست وزير تفرقه ايجاد كنند. مي‌خواهند حزب بعث را برگردانند. 

سؤال: آيا شما عليه الشرق الاوسط دعوي قضايي خواهيد كرد؟

جواب: مردم عراق مي‌دانند كه بدر از اين اتهام بدور است. اما اقدام قضايي عليه رويتر، الشرق الاوسط و تلويزيون الحره صورت مي‌گيرد تا اين اتهامات متوقف شود. ما اين موضوع قضايي را تا پايان راه ادامه خواهيم داد.

دستگاه  اطلاعات عراق اخبار مربوط به متهم كردن سازمان بدر را تكذيب كرددستگاه اطلاعات گفت مواضع رسمي توسط رئيس دستگاه و سخنگوي آن اتخاذ خواهد شد.

 

انتخاب دكتر عبدالناصر المهداوي از ليست جبهه توافق و اصلاح  به عنوان استاندار ديالي

شنبه 22 فروردين 1388(11 آوريل 2009)

تلويزيون بغداد:اعضاي شوراي استان ديالي آكادميست دكتر عبدالناصر المهداوي از ليست جبهه توافق و اصلاح  را به عنوان استاندار ديالي انتخاب كردند.

تلويزيون الحره:لطيف محمد از ليست كردي به عنوان رئيس شوراي استان ديالي انتخاب شد.

تلويزيون العراقيه: عبدالناصر المهداوي از جبهه توافق به عنوان استاندار ديالي انتخاب شد. در اين ميان طالب محمد حسن از ليست ائتلاف كردستاني به عنوان رئيس شوراي استان ديالي انتخاب شد. همچنين صادق جعفر عبداله از ليست شهيد محراب به عنوان  معاون شوراي استان تعيين شد. اين انتخابها در اولين جلسه شوراي استان ديالي صورت گرفت. جلسه امروز شاهد خروج اعضاي ليستهاي ائتلاف دولت قانون(المالكي)،  العراقيه(علاوي) و طرح ملي(صالح مطلك) بود .

 

مصاحبه با دكتر عبداله الجبوري

تلويزيون العراقيه:شنبه 22 فروردين 1388(11 آوريل 2009)

مجري: باز مي‌گرديم به جلسه شوراي استان ديالي، دكتر عبداله الجبوري، رئيس ليست العراقيه در استان ديالي با ما روي خط است.

سؤال: چه عواملي باعث شد كه ائتلاف دولت قانون، العراقيه و طرح ملي جلسه (شوراي استان ديالي ـ م) را ترك كنند؟

دكتر عبداله الجبوري، رئيس ليست العراقيه در استان ديالي:  توطئه‌ پنهاني جريان داشت كه امروز ظاهر شد و رهبران سياسي سه گانه (جبهه توافق، ائتلاف كردي و مجلس اعلا ـ م) بر سرنوشت استان تصميم ‌گيري مي‌كنند و نقش توده‌ها و نقش كساني را كه مردم آنها را انتخاب كردند ناديده مي‌گيرند، اين امر ما را بر آن داشت كه خارج شويم. چهار فراكسيوني كه عقب نشيني كردند فراكسيونهاي ملي هستند و نماينده واقعي مردم استان ديالي هستند. براي اين كه با كساني كه ما را انتخاب كردند امين و صادق باشيم، بعد از اين كه آن فراكسيونها تصميم گرفتند كه دولت محلي در استان ديالي را تشكيل بدهند و تصميم گرفتند كه بقيه را كنار بگذارند، چهار فراكسيون طرح ملي (صالح مطلك)، ليست العراقيه (علاوي)، ائتلاف دولت قانون (المالكي) و جريان اصلاح (ابراهيم جعفري) تصميم مشترك گرفتند كه از جلسه مجلس بيرون بكشند. حدود دوماه براي بحث و گفتگو زمان گذاشته بوديم  كه يك حكومت متوازني  در ديالي تشكيل شود ولي متاسفانه امروز  مشخص بود كه اين يك توطئه است

مجري:  آيا ليست هاي مربوطه زمان كافي نداشتند كه  مسائل بلاتكليف را بحث كند و زمينه مناسب براي توزيع مناصب را فراهم كنند.

 عبداللة الجبوري: واقعيت اين  است كه در گفتگو ها با ما صادق نبودند و دليل آن اين است كه  حتي تا ديشب همين فراكسيونها در نشست ها با ما بودند كه يك دولت اتحادي و متوازن و عادلانه را تشكيل بدهيم  زيرا كه ديالي يك عراق كوچك است و همه اجزاي عراق از شيعه , سني , كردي , عربي و تركمن در آن مي باشند.

سوال: آيا اين واكنشي در قبال انجام پروژه‌هاي خدماتي است كه مردم استان ديالي از شوراي استان مي‌خواهد انجام دهد

عبداله الجبوري: اين احزاب سه گانه بودند كه در چهار سال گذشته استان را اداره مي‌كردند و شكست شان به اثبات رسيده است. اين راستش باعث شد كه اصرار كنند بار ديگر استان را تحت كنترل بگيرند براي اين كه فساد اداري عميقي جريان دارد و پروژه‌هاي زيرساختي متوقف است و پروژه‌هاي مهم و خدماتي در استان اجرا نمي‌شود. دليل اين امر اين است كه يك ماه قبل 400ميليارد به دولت مركزي برگردانده شده است.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

جلسه استماع پترائوس در مجلس نمایندگان آمریکا

تلويزيون پنتاگون:پنجشنبه 13 فروردين 1388(2 آوريل 2009)

جلسه استماع كنگره ـ كميته نيروهاي مسلح مجلس نمايندگان آمريكا ـ اِسكلتون رئيس كميته، ژنرال ديويد پترائوس، خانم ميشل فلورنوي معاون وزير دفاع آمريكا در امور سياسي و آدميرال ريك اولسون، فرمانده مركز فرماندهي نيروهاي ويژه.

مك هيو، عضو ارشد كميته نيروهاي مسلح  مجلس نمايندگان آمريكا در جلسه استماع ژنرال پترائوس: عراق با چالشهاي بسيار عمده در سال 2009 شامل انتخابات پارلماني در ماه دسامبر مواجه است. به نظر من بايد ما بطور روشني در صورتي كه اوضاع (امنيتي) در منطقه، رو به وخامت برود و خشونتها افزايش يابد، طرح مان را مورد ارزيابي مجدد قرار دهيم. بايد تضمين كنيم كه دستاوردهايي كه به سختي به دست آمده، مورد تهديد قرار نگيرد. جمله يي هم در مورد چالش ايران نسبت به سِنتكام بگويم؛ تهران به صورت يك چالش جدي در برابر امنيت ملي آمريكا باقي مانده است.

تهران بر سر عراق، افغانستان، لوانت، [منطقه يي از خاور ميانه، شامل كشورهاي لبنان، اسراييل، فلسطين، تركيه و سوريه ميباشد -م] خليج (فارس) و ساير نقاط سايه افكنده است. نيروي قدسِ سپاه پاسداران ايران يك سازمان تروريستي است كه توانمندي و مؤثر بودن آن افزايش يافته است. حمايت قدس از حزب الله لبنان و حماس، مانع تلاشها براي با ثبات كردن منطقه شده است.

در حالي كه در اينكه ايرانيها تا چه حد به توليد بمب اتمي نزديك هستند، ارزيابيهاي مختلفي وجود دارد، يك اتفاق نظر در كنگره و دولت آمريكا بايد وجود داشته باشد كه؛ ما نبايد به تهران مطلقاً اجازه بدهيم كه به سلاح اتمي دست يابد.

يك ايران هسته‌يي تنها به پرونده شرارت و فتنه گريها در منطقه مي افزايد و متحدين و دوستانمان را تهديد ميكند. ما درمورد مذاكرات ديپلوماتيك و تحريمهاي اقتصادي، بسيار شنيده ايم، ولي به نظر من تهران يك تهديد نظامي است و نياز به يك راه حل و طراحي نظامي دارد. من از مهمانانمان مي خواهم كه نظر خود را در مورد اين كه ارتش چگونه ميخواهد خود را آماده مقابله با يك سلسله از چالشها از سوي تهران بنمايد، بيان كند

ژنرال ديويد پترائوس: در حالي كه ما تمركز و تلاشهاي خود را روي افغانستان و پاكستان قرار داده ايم، نبايد چشم از مأموريتهاي مهم ديگري كه در حيطه مسئوليت سِنتكام قرار دارد، برداريم. به‌عنوان مثال، پيشرفت قابل‌توجهي در عراق وجود داشته است. ولي چالشهاي بيشماري هنوز در برابر رهبران و مردم عراق وجود دارد. هر چند القاعده و ساير عناصر افراطي در عراق به طور چشمگيري كاهش يافته، ولي هنوز به عنوان يك تهديد عمده در برابر امنيت و ثبات عراق باقي مانده اند...

در مورد ايران، ايران كماكان به صورت يك نگراني عمده در حيطه مسؤليت مركز سِنتكام باقي است. ايران به اقدامات بي ثبات كننده خود در منطقه ادامه مي دهد، كه شامل آموزش، دادن پول و تسليح شبه نظاميان وابسته به خود در لبنان، غزه و عراق مي باشد.

ايران همچنين به توسعه توانمنديهاي هسته‌يي و سيستم موشكي كه به ارزيابي بسياري به ساختن تسليحات هسته يي و وسيله حمل آن راه ميبرد، ادامه مي دهد. در واكنش به اقدامات ايران، ما با دولتهاي متحدمان در منطقه همكاري ميكنيم تا توانمنديهاي آنها را ارتقاء داده و همكاريهاي امنيتي آنها را خصوصاً در زمينه هشدارهاي اوليه، دفاع هوايي و موشكي و ايجاد يك تصوير كلي عملياتي تقويت كنيم.

رفتار و لفاظيهاي ايران باعث شده كه همتايان ما در منطقه، خواستار همكاريهاي نزديكتري با ما نسبت به آنچه كه طي دهه هاي قبل داشتيم، بشوند. ما همچنين تلاش ميكنيم تا توانمندي نيروهاي امنيتي در مصر، لبنان، اردن، يمن و كشورهاي خليج (فارس) و كشورهاي آسياي مركزي را تقويت كنيم تا توانمندي آنها را نيز در مقابله با تهديدي كه با آن رو به رو هستند، از القاعده گرفته تا شبه نظاميان و گروههاي جنايتكار، تقويت و ارتقاء بخشيم

در حال حاضر بيش از215 هزار سرباز، ملوان، خلبان و ساير نيروها هستند كه تحت فرماندهي سنتكام در منطقه خدمت مي كنند.

ژنرال پترائوس در پاسخ به سؤال مارشال، نماينده كنگره: عجيب اين است كه اَعمال ايران باعث شده كه كشورهاي منطقه بيش از هر زمان ديگر، علي الخصوص از زمان جنگ خليج تاكنون، به هم نزديكتر شوند. اين باعث شده كشورها به هم نزديكتر شوند و روابط بين كشورهاي خليج (فارس) و بطور خاص با آمريكا نزديكتر شود. اين هم به ما كمك كرده كه روابط دو جانبه مان به نوعي به صورت روابط چند جانبه تبديل شود. اگر كشورهاي مختلف حاشيه خليج (فارس) را بنگريد، لايه به لايه، شبكه هاي آموزشي، عملياتي، دفاع هوايي و موشكي، و هشدارهاي اوليه و غيره بوجود آمده است. همه اينها از طريق يك شبكه آموزشي هدايت مي‌شوند...

 

استقبال اوباما از تصمیم ناتو برای اعزام نيروهای بيشتر به افغانستان

رادیو فردا:شنبه 15 فروردين 1388(4 آوريل 2009)

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز شنبه اقدام سازمان پيمان آتلانتيک شمالی ، ناتو، برای اعزام پنج هزار نيرو نظامی به افغانستان را ستود.
اعضای ناتو مسئله رويکرد در قبال افغانستان را در نشست روز شنبه خود در استراسبورگ، فرانسه مورد بررسی قرار دادند. اما در اين نشست اعضای ناتو از پذيرش در خواست آمريکا برای اعزام نيروهای زيادتر خودداری کردند.
باراک اوباما در پايان نشست روز شنبه ناتو گفت: از تصميم نشست ناتو برای حمايت از استراتژی تازه در افغانستان خوشحال شده است.
باراک اوباما هفتم فروردين ماه استراتژی تازه آمريکا در افغانستان را اعلام کرد. طبق اين راهبرد مأموريت نظامی آمريکا در افغانستان تغيير می‌کند و مأموريت اين نيروها، آموزش و گسترش ارتش افغانستان و نیروهای پلیس خواهد بود، تا از اين طريق ارتش و نیروهای پلیس اين کشور قادر به حفظ امنيت باشند.
از زمان روی کار آمدن دولت باراک اوباما، آمريکا اعلام کرده است که بیست و یک هزار نیروی تازه نفس به افغانستان اعزام خواهد کرد که پنج هزار نفر از آنها مربيان نظامی هستند که کار آموزش نيروهای پليس و ارتش افغانستان را برعهده خواهند گرفت.
آقای اوباما همچنین گفت: ما تلاش های خود در راستای هماهنگی منابع برای رسیدن به هدف را آغاز کرده ایم.
کاخ سفيد روز شنبه اعلام کرد که اعضای ناتو پذيرفته اند تا در کوتاه مدت سه هزار نيروی نظامی را برای برقراری امنيت پيش از برگزاری انتخابات افغانستان به اين کشور اعزام کند. همچنين این کشورها بين يک هزار و
۴۰۰ تا دو هزار مربی نظامی برای آموزش نيروهای ارتش افغانستان به اين کشور اعزام خواهند کرد.
هم اکنون بيش از
۷۰ هزار نيروی نظامی خارجی تحت فرماندهی ناتو در افغانستان حضور دارند
شرط کمک به پاکستان
باراک اوباما همچنين گفت: افزايش کمک های آمريکا به پاکستان، به اقدامات اسلام آباد در مبارزه با تروريسم بستگی خواهد داشت.
رييس جمهوری آمريکا تاکيد کرد : ما می خواهيم از همه منابع ديپلماتيک و مهارت ها در جهت تقويت پاکستان استفاده کنيم، چرا که آنها بايد توانايی مقابله با القاعده در داخل مرزهای خود را داشته باشد.
رييس جمهوری آمريکا روز جمعه به متحدان اروپايی خود در پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، هشدار داده بود که اين کشور ها بيشتر از آمريکا با خطر حملات تروريستی مواجه اند و به همين دليل برای شکست القاعده در افغانستان، آمريکا به کمک آنها نياز دارد.
آقای اوباما افزوده بود: به دليل نزديکی اروپا، احتمال زيادتری وجود دارد که القاعده به اين کشورها حمله کند.
رييس جمهوری آمريکا خواستار همکاری بيشتر کشورهای عضو ناتو در مبارزه با تروريسم شده و گفته بود: اروپا نبايد انتظار داشته که بار اين مبارزه به تنهايی بر دوش آمريکا باشد.
آقای اوباما در جريان ديدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در بادن-بادن، آلمان نيز گفت: انتظار داريم که همه اعضای ناتو کمک کنند، اما اين کمک ها در برخی موارد مساوی نبوده است.
نشست ناتو طی روز های جمعه و شنبه همزمان با شصتمين سالگرد تشکيل اين سازمان دفاعی به ميزبانی فرانسه و آلمان در دو سوی رودخانه راين برگزار شد.  

 

نشست اضطرارى شوراى امنيت درباره آزمايش موشكى كره شمالى

رادیو فردا:يكشنبه 16 فروردين 1388(5 آوريل 2009)

نمايندگان ۱۵ كشور عضو شوراى امنيت سازمان ملل روز يكشنبه براى واكنش نشان دادن به پرتاب موشك كره شمالى پشت درهاى بسته تشكيل جلسه دادند.
نشست اضطرارى شوراى امنيت ساعت سه بعد از ظهر به وقت شرق آمريكا و به درخواست ژاپن آغاز به كار كرد تا در باره چگونگى پاسخ به اقدام اخير كره شمالى تصميم گيرى كند.
آمريكا، ژاپن و كره جنوبى مى گويند كه اقدام پيونگ يانگ نقض قطعنامه هاى سازمان ملل است كه كره شمالى را از آزمايش موشك هاى قاره پيما منع كرده است.
سوزان رايس، نماينده آمريكا در سازمان ملل، در اين زمينه به شبكه تلويزيونى اى بى سى گفت: آمريكا در اين زمينه جدى است و چنين اقدامى مقابله جويى است و سازمان ملل بايد پاسخ مناسب و قاطعى به چنين موضوعى نشان دهد.
وى افزود: آمريكا از نزديك با ژاپن همكارى دارد و ما با متحدان خود در شوراى امنيت مشورت خواهيم كرد براى اينكه پاسخى مناسب و قاطع به اين اقدام نشان دهيم.
كره شمالى اوايل روز يكشنبه اعلام كرد، با موفقيت ماهواره اى را به فضا پرتاب كرده است كه در حال پخش آهنگ هاى انقلابى است. ولى هم ارتش آمريكا و هم كره جنوبى مى گويند كه پرتاب اين ماهواره موفقيت آميز نبوده و در اقيانوس آرام سقوط كرده است.
ژان موريس ريپرت، سفير فرانسه در سازمان ملل، روز يكشنبه از همه اعضاى شوراى امنيت از جمله روسيه و چين خواست تا در انتقاد از پيونگ يانگ كنار هم بايستند.
وى اظهار داشت: ما از همه شوراى امنيت انتظار داريم تا آنچه را كه رخ داده است به طور يكپارچه محكوم كنند.
اين درخواست در حالى مطرح مى شود كه به گفته ديپلمات هاى حاضر در سازمان ملل، چين و روسيه اعلام كرده اند هر گونه قطعنامه اى كه متضمن تحريم هاى جديد عليه كره شمالى باشد را وتو خواهند كرد.
اين دو كشور مى گويند، متقاعد نشده اند كه كره شمالى مقررارت سازمان ملل را نقض كرده است.
در نتيجه اين تهديد، آمريكا و ژاپن پيش نويس قطعنامه اى را به شوراى امنيت ارائه كرده اند كه بر اساس آن مقابله سختگيرانه تر و تشديد تحريم هاى فعلى مالى و تسليحاتى عليه كره شمالى درخواست شده است.
كره شمالى در سال
۲۰۰۶ آزمايشی اتمى انجام داد كه به دنبال آن شوراى امنيت سازمان ملل قطعنامه ۱۷۱۸ را عليه اين كشور به تصويب رساند.
به دنبال پرتاب ماهواره پيونگ يانگ در روز يكشنبه، كره جنوبی اين اقدام را بى ملاحظه خواند و ژاپن نيز از انجام آن به شدت ابراز تاسف كرد.
در مقابل، روسيه و چين كه از متحدان نزديك كره شمالى به شمار مى روند خواستار خويشتندارى كشورهاى غربى در زمينه مقابله با پيونگ يانگ شده اند.

 

رابرت گيتس طرح بودجه نظامي آمريكا را ارائه داد

سه شنبه 18 فروردين 1388 (7 آوريل 2009)

وزير دفاع آمريكا اعلام كرد: آ‌مريكا بايد تخصيص ميلياردها دلار به جت‌هاي جنگنده فوق مدرن و گران قيمت f-22 و هلي‌كوپترهاي جديد رياست جمهوري پايان دهد و به جاي آن بودجه را به سيستم‌هايي اختصاص دهد كه سربازان آمريكايي مي‌توانند از آنها در مقابل دشمنان واقعي استفاده كنند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) براساس دستور جديد بودجه نظامي آمريكا كه ازسوي رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا مطرح شد، چندين برنامه تسليحاتي بزرگ كه با بودجه آنها در شرايط فعلي بحران مالي، براي هزاران غير نظامي اشتغال‌زايي مي‌شود، متوقف خواهد شد.

احتمال مي‌رود كنگره آمريكا با برخي از كاهش بودجه‌ها از سوي گيتس مخالفت كند. بودجه پيشنهادي گيتس در سال آتي ميلادي 534 ميليارد دلار خواهد بود. با وجود تمامي كاهش بودجه‌ها، باز هم بودجه نظامي آمريكا در سال آينده نسبت به بودجه 513 ميليارد دلاري 2009 افزايش خواهد داشت.

گيتس هم‌چنين خواستار دوري آمريكا از تسليحات قديمي و هم‌چنين پرهيز از برنامه‌هاي آينده‌نگرانه براي مقابله با دشمنان فوق مدرن شد.

گيتس افزود كه وي بخشي از بودجه را به تجهيزات مقابله با شورشيان تخصيص داده و حدود 2 ميليارد دلار بيشتر به تجهيزات جست‌وجو و تحقيقات تعلق گرفته است، مانند تامين هزينه براي 50 هواپيماي جديد بدون سرنشين، هواپيماهايي كه بر سر شبه نظاميان در مناطق مرزي افغانستان - پاكستان بمب فرو مي‌ريزند.

گيتس خاطرنشان ساخت: اصلاح برنامه بودجه بايد در راستاي تامين مالي ظرفيت‌هايمان جهت مبارزه در جنگ‌هايي كه در آن حضور داريم و هم‌چنين سناريوهايي كه در آينده با آنها مواجه مي‌شويم، باشد.

مهمترين كاهش بودجه مربوط به جنگنده فوق مدرن f-22 راپتور مي‌شود كه قيمت هر فروند آن 140 ميليون دلار مي‌باشد. كاهش ديگر بودجه مربوط به مجموعه جديد هلي كوپترهاي رياست جمهوري است كه قيمت هر فروند آن 13 ميليون دلار است. هم‌چنين در برنامه گيتس كاهش 160 ميليون دلاري در زمينه خودروهاي نظامي، حس‌گرهاي پروازي مربوط به سپر موشكي و روبات‌هاي اكتشاف بمب وجود دارد.

هم‌چنين خريداري ناوشكن جديد ازسوي نيروي دريايي، ارسال ماهواره جديد مخابراتي متوقف خواهد شد.

از سوي ديگر به گزارش خبرگزاري فرانسه، گيتس افزود: بودجه جديد براساس توصيه‌هاي انجام شده و براي تغيير اولويت‌هاي تاسيسات دفاعي آمريكا تدوين شده است.

وي افزود: رييس جمهور به خاطر اهميت و حجم تغييرات با چنين رويكردي موافق است.

 

تروريستها به‌دنبال مواد اتمي هستند

تايمز:دوشنبه 17 فروردين 1388(6 آوريل 2009)

مايكل ايوانز سردبير دفاعي - با اتمام دوران جنگِ سرد، ريسكهاي يك حادثه خصمانه اتمي گسترش يافته است زيرا كه ميزان انبوهي از ماده‌المواد اتمي كه قابل انشقاق است در سراسر جهان وجود دارد وعزم گروههاي تروريستي مانند القاعده جزم است كه اين مواد را براي ساخت يك بمب به چنگ آورند.  پرزيدنت اوباما رؤيايي از يك جهان بدون سلاح اتمي دارد. اما درحاليكه وي روي كاهش كلاهكهاي اتمي خود و روسيه متمركز است، خطرات پنهان باقي مي‌مانند. كشورها با اشتهايي براي پيوستن به باشگاه اتمي همچون كره شمالي، ايران و سوريه تهديد تكثير تسليحات كشتارجمعي را طرح كرده‌اند.

ايران توانسته است بنا به گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي 42 تن هگزافلورايد اورانيوم ديگر كه در پردازش مواد با درجه غني‌شدگيِ مناسبِ تسليحاتي بكار مي‌رود را توليد نمايد.

بنا به ارقامي كه چند سال قبل مؤسسه علوم و امنيت بين‌المللي ارائه داد ذخاير پلوتونيومِ تسليحاتي در مجموع 155 تن و 1675 تن ديگر براي راكتور اتمي توليد برق وجود دارد. علاوه‌بر اينها 1725 تن اورانيوم بشدت غني‌شده در بخشهاي نظامي هست و 175 تن هم از راكتورهاي غيرنظامي بدست مي‌آيد. كشورهايي كه چنين محموله‌هايي را ذخيره دارند عبارتند از قزاقستان، پاكستان، اوكراين و هند علاوه بر 5 كشور رسماً مسلح به سلاح اتمي يعني آمريكا، روسيه، چين، بريتانيا و فرانسه. اكنون خطر اين است كه برخي از اين مواد ممكن است به‌دست عناصر نامطلوب بيفتد.

 

اسماعيل هنيه خبر داد ؛ کمک ماهيانه 90 هزارتوماني ايران به صد‌هزار کارگر فلسطيني

سايت آفتاب:پنجشنبه 20 فروردين 1388(9 آوريل 2009)

نخست‌وزير فلسطين از کمک 250 ميليون دلاري ايران به تشکيلات خودگردان و فلسطينيان خبر داد. اسماعيل هنيه که اخيراً از ايران ديدار کرده و سخنانش در شماره روز پنجشنبه روزنامه لبناني السفير منتشر شده، گفت: نتيجه ديدارم از ايران حمايت مالي از فلسطين به ارزش 250 ميليون دلار و ارائه چند طرح براي حمايت مالي و اقتصادي مستقيم از دولت و ملت فلسطين بود. هنيه همچنين گفت: از جمله اين کمک‌ها براي مثال اختصاص 120 ميليون دلار براي حمايت مالي از دولت فلسطين در سال 2007 و نيز اختصاص 45 ميليون دلار براي پرداخت حقوق کارمندان سه وزارتخانه از وزارتخانه‌هاي تشکيلات خودگردان فلسطين و پرداخت مطالبات خانواده‌هاي فلسطيني براي شش ماه است.

وي افزود: ايران پذيرفته به 100 هزار کارگر فلسطيني در ماه 100 دلار بپردازد و براي شش ماه به اين کار ادامه دهد که جمع آن 60 ميليون دلار مي‌شود.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح شنبه 15 فروردین تهران

بی بی سی:شنبه 15 فروردين 1388(4 آوريل 2009)

از جمله آفتاب یزد که ديدار در لاهه‌‌ اصرار آمريكا انكار ايران را عنوان اصلی خود قرار داده و اعتماد نیز در گزارش اصلی خود نوشته است ملاقات کوتاه نمايندگان ايران و آمريکا. روزنامه کیهان درباره همین موضوع نظر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران را نقل کرده که گفته است ملت ایران نه فریب می خورد و نه می ترسد.

اصلاح الگوی مصرف به نقل از پیام رهبر جمهوری اسلامی با این تیتر در رسالت منعکس شده اصلاح الگوی مصرف در همه زمینه ها. روزنامه جام جم در تیتر اول خود از عزم ملی برای اصلاح الگوی مصرف نوشته است. در همین حال، روزنامه دنیای اقتصاد گزارش اصلی خود را به سمت و سوی بازارها در سال نو اختصاص داده است و سرمایه دیگر روزنامه اقتصادی در عنوان اول خود از 87 روز مثبت در بورس سال 87 خبر داده است.

در موضوع مسائل مربوط به انتخابات آینده روزنامه های ابرار و جمهوری اسلامی این نظر رهبر جمهوری اسلامی را تیتر اول خود قرار داده اند، نه هيچكس نمى گويم به چه كسى راى دهد. روزنامه حیات نو در عنوان اصلی خود سخن میرحسین موسوی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری را نقل کرده که گفته است برای پیروزی آمده ام و مردم سالاری با تیتر احساس خطر کرده و برای پیروزی آمده ام همین موضوع را در صدر اخبار خود منعکس کرده است.

و برای ایران روزنامه دولت عنوان اول اولین روز بعد از تعطیلات نوروزی این خبر است که سفرهاى نوروزى به مرز۱۰۰ميليون رسيد .

محمدصادق جنان‌صفت در دنیای اقتصاد نوشته سران 20 كشور بزرگ اقتصادي در روزهاي گذشته در لندن جمع شدند تا ضمن بررسي ابعاد و زوايای پنهان گرفتاري بزرگ كسب‌وكار و معيشت در جهان، راه‌حل‌هاي سريع و فراگير پيدا كنند و نشان دهند كه مشكلات را نمي‌توان كاهش داد و به اميد حل خود به خود آنها بود ، مسوولان اجرايي ايران نيز بايد اين واقعيت را درك كرده و ساده‌انگارانه با مسائل برخورد نكنند.
به نوشته این کارشناس اقتصادی، در اميد دادن به شهروندان نبايد افراط کرد و دست روي دست گذاشت تا تنگناها برطرف و گره‌ها گشوده شوند. ركود اقتصادي در ايران را نيز كه يك واقعيت تلخ است و پيامدهاي آن بر كسب‌وكار و شغل و معيشت شهروندان فشار مي‌آورد، بايد پذيرفت و راهي براي برون رفت از آن پيدا كرد.
سرمایه دنیای اقتصاد اضافه کرده ايجاد انگيزه و اشتياق براي سرمايه‌گذاري در برخي فعاليت‌ها مثل مسكن كه موتور محركه اقتصادي است، مي‌تواند يك راه حل باشد. ايجاد شرايط مناسب براي جذب سرمايه‌هاي مازاد بين‌المللي براي ورود به صنعت ايران نيز يك راه‌حل براي كاهش ركود به حساب مي‌آيد كه نيازمند تدبير و دورانديشی است.

مدیر کیهان سخنان آیت الله خامنه ای را در مورد انتخابات در سرمقاله خود نقل کرده و نوشته رهبر انقلاب بر سلامت انتخابات در تمامی دوره های پیشین تاکید ورزیده و ابراز نگرانی بعضی ها در خدشه دار کردن انتخابات آتی را با توجه به برگزاری 30 انتخابات سالم طی 30 سال گذشته نه فقط بی مورد، بلکه "بی انصافی" دانسته اند.
سرمقاله کیهان بعد از این با نقل جمله ای از هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان تضاد میان این دو گفته را نشان داده است که در اولی انتخابات جمهوری اسلامی در همه سی سال گذشته تحسین شده و در دومی درباره انتخابات این دوره ابراز نگرانی شده است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته نام‌گذاري سال 88 به عنوان سال "اصلاح الگوي مصرف" نشان از آن دارد كه الگوي مصرف در كشور به يك نگراني واقعي تبديل شده و اصلاح آن،‌اجتناب‌ناپذير است. البته ناگفته پيداست كه مخاطب اين نام‌گذاري بيش از آن كه مردم عادي باشند صاحبان نفوذ و به خصوص تصميم‌گيران دولتي در كشور هستند، زيرا تسلط تمام عيار دولت بر برخي منابع و انحصاري بودن توليد بعضي محصولات، امكان هرگونه انتخاب در بسياري از عرصه‌ها را از مردم سلب کرده است.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد مسولان دولتي مي‌توانند مطمئن باشند كه اگر آنها گام‌هاي ضروري را در اين زمينه بردارند همچون تمام سال‌هاي گذشته‌، ازهمراهي سخاوتمندانه مردم براي "اصلاح الگوي مصرف" برخوردار خواهند بود.

روزنامه رسالت اعلام سال اصلاح الگوی مصرف را فرصتی دیده برای حمله به دولت های پیشین و تحسنین از دولت احمدی نژاد چرا که نوشته انقلاب اسلامي به مردم ما ياد داد كه با فرهنگ صرفه جويي و قناعت مي توان بر تمام مشكلات فائق آمد اما مع الاسف به واسطه سياستهاي غلط اقتصادي و فرهنگي سالهاي پس از جنگ تحميلي و به تبع آن تغيير ذائقه مردم و همچنين رويكردهاي جديد دشمن در مقابله نرم افزاري با انقلاب اسلامي به يك باره تمام دستاوردهاي ده سال اول انقلاب فراموش شد و بار ديگر تجمل گرايي، مصرف گرايي و اسراف در كشور ترويج شد.

به نوشته سرمقاله رسالت، ‌اما امروز به واسطه عزم جدي مسئولان كشور و يك صدایی دولتمردان در ضرورت تحول اقتصادی در تمام زمينه ها بار ديگر اين فرصت احيا شده است كه فرهنگ صرفه جویي و قناعت ترويج و ترميم گردد.

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تغيير در الگوی مصرف و صرفه‌جويی در منابع کمیاب‌، به هر طریق که صورت گیرد‌، با سختی‌ها و دشواري‌هايي همراه است. جامعه‌ای که طی چند سال گذشته‌، به برکت درآمدهای سرشار نفتی و نرخ ارزان و غیر واقعی ارز، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را از چهار گوشه جهان و به قیمت‌های نازل‌، در بازارهای خود مي‌دید‌، اکنون باید کمربندها را سفت کند و مصرف خود را با درآمدهای ارزی نصف شده‌و کسادی و بیکاری رشد یابنده‌، تطبیق دهد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در این شرایط دشوار، سختی‌های ناگزیر‌مي‌بایست به گونه ای تقسیم شوند که نه زندگی اقشار فرودست را تحمل ناپذیرتر سازد و نه پایه‌های فعالیت‌های مولد در اقتصاد کشور را لرزان‌تر و آسیب پذیرتر نماید. این امر نیازمند آن است که تصميم‌سازان اقتصاد کشور از اشتباهات گذشته پرهیز کنند‌، تدابیر عوام پسندانه و مصلحت جویانه را کنار بگذارند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته متاسفانه امروز جهان اسلام از نظر فرهنگ مصرف با دستورالعمل ارائه شده در آيات و روايات فاصله زيادي دارد. غيرمسلمانان به آنچه اسلام گفته است عمل مي كنند و مسلمانان به آن بی توجهي مي نمايند.

به نظر این روزنامه به نوشته این روزنامه اگر مردم و مسئولان همت كنند می توان به اين هدف رسيد به شرط آنكه به بهانه انجام توصيه رهبري عده اي به دنبال برگزاري سمينارها تاسيس معاونت هاي جديد در وزارتخانه ها ايجاد يك تشكيلات جديد با ساختمان بزرگ و شيك و هزاران كارمند انجام سفرهاي بي خاصيت صدور اطلاعيه ها و بيانيه هاي پياپی و سفارش پلاكاردها و پارچه نوشته ها نروند و اين امر مهم را در چنبره اين قبيل ظاهرسازي هاي اسير نكنند و از اقدامات عملي كه اساس كار است غافل نشوند .

علی ماجدی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته فعالیت های اقتصادی که پس از پایان تعطیلات دوباره از سرگرفته می شوند با عدم پرداخت تسهیلات شبکه بانکی در بلاتکلیفی و رکود نسبی به سر می برند. حتی اگر برخی از صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی نیز برای تامین سرمایه در گردش خود به اعتبارات کوتاه مدت نیاز داشته باشند باز هم با معضل توقف پرداخت تسهیلات به دلیل عدم تعیین نرخ سود مواجه می شوند.

به نوشته این کارشناس اقتصادی با تاخیر در اعلان نرخ سود تسهیلات بانکی عملا چرخه اقتصاد معطل می ماند و سپرده گذار، بانک، تسهیلات گیرنده و فعالان اقتصادی دچار بلاتکلیفی هستند و بیشتر فعالیت های اقتصادی به حالت تعلیق نسبی درمی آیند و ادامه این روند قطعاً به سود نظام اقتصادی کشور نیست. با توجه به آنکه ایران در سال جاری شاهد اثرات بیشتر بحران مالی جهان بر پیکره خود خواهد بود معمولاً تاخیر در اعلام نرخ سود و حتی تعیین آن بدون توجه به نرخ تورم قطعاً به اثرات منفی بحران دامن خواهد زد.

در حالی که روزنامه های مختلف اختلاف روایت ها درباره دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه دیدار لاهه را منعکس کرده اند کیهان به پیام نوروزی اوباما اشاره کرده و نوشته این اظهارات اتهام افکنانه دولت بوش بود.

به نظر روزنامه کیهان اوباما در معرفی خود و منویاتش، به جای استناد به شعر "بنی آدم اعضای یکدیگرند" خوب بود به گلستان سعدی و ماجرای "عاقبت گرگ زاده گرگ شود" استناد می جست که همخوانی بیشتری با هیئت حاکمه اصلی آمریکا و تربیت شدگان آن داشت.

جام جم در گزارشی نوشته امسال هم نوروز يك هفته نشد و سال 88 با 14 روز تعطيلي همراه شد. البته شايد بيشتر مردم ايران اين تعطيلات را دوست داشته باشند، ولی كساني هستند كه در پس پرده اين قبيل شادي‌ها به كاهش تعطيلات فكر مي‌كنند.

به نوشته این روزنامه نمايندگان مجلس هفتم در دهم مهر84 طرحي را ارائه كردند و اين كميسيون نيز با كارشناسي‌هاي صورت گرفته طرح را به هيات رئيسه مجلس ارائه داد كه اين طرح بي‌نتيجه ماند و مجلس هفتم نيز به پايان رسيد؛ گويا نمايندگان مجلس هشتم نيز عزمي براي به سرانجام رساندن اين طرح ندارند، چرا كه هنوز در اين زمينه طرحي در دستور كار قرار نگرفته است.

شکوفه آذر در روزنامه سرمایه در گزارشی پیرامون تعطیلات نوروزی به تعطیل چند روزنامه و بیکاری روزنامه نگاران اشاره کرده و نوشته برخی روزنامه نگاران از معدود گروه هایی بودند که تعطیلات نوروزی 88 را با اخراج، بیکاری و عدم دریافت حقوق و مزایای عیدی خود شروع کردند و به پایان رساندند.

به نوشته این روزنامه روزنامه نگاران نشریات "فرهنگ آشتی"، "خورشید"، "اعتمادملی"، "همشهری عصر و "مشق آفتاب" - با تعدادی بالغ بر 300 نفر - به دلایل مختلف از کار خود بیکار شدند یا در آستانه بیکاری قرار گرفتند

 

بررسی روزنامه های یکشنبه 16 فروردین تهران

بی بی سی:يكشنبه 16 فروردين 1388(5 آوريل 2009)

روزنامه اعتماد با تیتر قالیباف از بهشت به پاستور نمی رود و آفتاب یزد با عنوان بزرگ آغاز رویگردانی آشکار اصولگرایان از احمدی نژاد، به انتخابات پرداخته اند. جام جم خبر داده است که با تحولات روزهای اخیر آرایش انتخاباتی شفاف تر شد.

روزنامه خبر محسن رضائی به نامزدی نزدیک می شود را به عنوان مهم ترین تیتر صفحه اول خود انتحاب کرده است و حیات نو از فعالیت گسترده سازمان های مردمی در حمایت از میرحسین موسوی خبر داده و مردم سالاری در تیتر اول خود از قول رییس ستاد انتخاباتی آخرین نخست وزیر نوشته است، ميرحسين توانایی تحول در رابطه ايران و آمريکا را دارد.

ایران روزنامه دولت و رسالت روزنامه حامی دولت نوشته یک روزنامه آمریکایی را در صدر گزارش های خبری خود منعکس کرده اند که اوباما به حق هسته اى ايران تن داد یا به تعبیر رسالت آمریکا در برابر اهداف هسته ای ایران تسلیم شد.

روزنامه جمهوری اسلامی روزنامه صبح از قول آیت الله خامنه ای در دیدار با هوگو چاوز نوشته دستيابي ايران به فناوری هسته اي يک اقدام موثر در تقويت جبهه گيريهاي جهانی است و کیهان از قول رسانه های بین المللی در تیتر اول خود نوشته پاسخ ایران به آمریکا دقیق و مقتدرانه بود.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته واکنش ها در داخل کشور به پیام نوروزی رییس جمهوری آمریکا دو گونه بود: نخست مـوضـع‌گـيـري اصلـی ‌تـرين تصميم‌گير سياست خارجي كه در آن، احـتـمال وجود انگيزه مثبت در اين پيام، به صورت كامل زير سوال نمي‌رفت و در عين حال بر اين نكته نيز تاكيد مي‌شد كه عملكرد آينده دولتمردان آمريكا بايستي با محتواي پيام نـوروزي آنـهـا منطبق باشد. اما افراد ديگري نيز در ايران به اظهار نظر در اين مورد پرداختند كه به نظر مي‌رسد موضع آنها از نوعي كليشه‌گرايي رنج مي‌برد.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد، برخی از رسانه ها، بـيـش از هـر چـيـز به فكر پيگيری كليشه‌هاي سابق خويش هستند تا برخي مخاطبان داخلي خود را راضي نگه‌دارند. يكي از اين رسانه‌ها، روز گذشته به جاي آنكه از قتل 420 هموطن ايراني در تصادفات جاده‌اي 15 روز اخير ابراز تاسف كند، بر ذكر اجزاي حوادثي متمركز شده بود كه طي آنها در سه ماهه گذشته، 25 آمريكايي به قتل رسيده‌اند.

سرمقاله این روزنامه با این جمله به پایان می رسد راستي آيا تا زماني كه به جاي يافتن راه های بهينه ‌برای بهره‌گيري از نياز آمريكا به ايران به دنبال تبليغ پيرامون بي كفايتي رئيس جمهور 75 روزه آمريكا هستيم مي‌توانيم الگوي موفقی از سياست خارجي را به نمايش بگذاريم.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته حدود 6 ماه قبل از اين انتخابات يعني اوائل زمستان سال گذشته زمزمه هائي مبني بر اينكه نظر رهبري به شخص خاصي است توسط دو دسته شروع شد; يك دسته كساني كه درصدد بودند انتخابات رياست جمهوري را كم رونق كنند و دسته ديگر كساني بودند كه ميخواستند شخص معيني را مورد نظر رهبري معرفي كنند و با استفاده از اين ترفند براي شخص مورد نظر خود تبليغ نمايند.

به نوشته این سرمقاله نكته ديگر توصيه رهبر به رعايت انصاف در تبليغات انتخاباتي است یعنی که كساني كه براي انتخابات خود را نامزد مي كنند بدانند كه انتخابات يك وسيله است براي بالا بردن توان كشور براي آبرومند كردن ملت انتخابات فقط ابزاري براي قدرت طلبي نيست .

محمد حسين روانبخش در روزنامه مردم سالاری با اشاره به این که سال جاری از سوی رهبر جمهوری اسلامی سال اصلاح الگوی مصرف خوانده شده نوشته سال گذشته به عنوان سال "نوآوري و شکوفايی" نامگذاری شده بود و از نوروز تا پايان سال، همه نهادها و ادارات از صدر تا ذيل بر اهميت و لزوم نوآوري و شکوفايي تاکيد کردند و ستادها و تشکيلات مختلف در اين باره شکل گرفت. اکنون پس از پايان اين سال لا زم است گزارشي از مجموعه اقدامات و عملکردها تهيه شود و مشخص گردد که نتيجه يک سال تلا ش براي نوآوري و شکوفايی چه بوده است.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری در ابتداي امسال هم اتفاقا مي توان نمونه اي از اين گونه اقدامات آورد. روزنامه اي که طي سال گذشته با اما و اگرهايی آغاز به کار کرد و متاسفانه علي رغم هزينه هاي بالا ي راه اندازي و انتشار به نتيجه موثري منجر نشد، در ابتداي سال جاري تعطيل شد و شنيده شده نهادي که دست به چنين سرمايه گذاري بي نتيجه زده بود، تعطيلي آن را به استقبال از"اصلا ح الگوي مصرف" مربوط کرده است! واقعيت اين است که چنين رفتاري نه تنها باعث تغيير و اصلا ح الگوي مصرف نمي شود بلکه اساسا فلسفه چنين نامگذاری را لوث مي کند.

کیهان در سرمقاله خود نوشته است راه چاره چیست؟ سالهاست که درباره مصرف بی رویه منابع کشور خصوصا انرژی بحث می شود، اما هیچ گاه- جدای از سهمیه بندی بنزین و یکی دو طرح ناتمام که اجرا شد و طرح هدفمند کردن یارانه ها که با مصوبه اخیر مجلس تاحدودی مسکوت ماند- مکانیسم روشنی برای حل این مشکل ارائه نشده و بلکه در مقابل، فرهنگ مصرف زدگی و تجمل گرایی به طرق مختلف ترویج شده است.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان صداوسیما که فراگیرترین دستگاه فرهنگ ساز کشور می باشد خود به عنوان یکی از بزرگترین عوامل مروج فرهنگ مصرف گرایی به شمار می آید. نوع پیام هایی که در برنامه ها و سریالهای پخش شده القا می شود و نحوه پرداخت داستانها و سوژه ها به گونه ای است که بیننده را لاجرم بسوی تجمل گرایی و مصرف بیشتر سوق می دهد. در تبلیغات تلویزیونی هم بیش از آنکه به معرفی کالا توجه شود مردم را به مصرف بیشتر تشویق می کنند!

در ادامه این مقاله آمده نکته مهمی که نباید از آن غفلت کرد آن است که چون صحبت از اصلاح الگوی مصرف است نباید همه جوانب این امر را متوجه مصرف کننده کرد. اصلاح این الگو فقط به آنان خلاصه نمی شود بلکه در ساختار دولتی و "تولید کالا" نیز بایستی الگوی موجود تغییر کلی و اساسی نماید. در سطح تولید کالا که مصنوعات تا مرحله توزیع در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد نیز بایستی تولیدکنندگان- در بخش دولتی و خصوصی- فن آوری تولید را مطابق با استانداردهای جهانی و ملی نمایند.

اعتماد در مقاله ای با عنوان با علی دائی چه کرده ایم نوشته اگر تيم فوتبال ايران تيم سعودي را زده بود و بعد سه بازي بعد را مي برد و به جام راه مي يافت، مگر نه اينکه علي دايي اجازه مي يافت که برنامه تلويزيوني را تعطيل کند و در گوش خبرنگاران هم بزند چرا که امکان داده بود فلان روزنامه بنويسد از برکت حضور فلان مقام سياسي بود که تيم ايران افتخار آفريد. مگر بار پيش که مقامي به ديدار تيم رفت ننوشتند که وي راه گل نخوردن به گلر تيم ملی آموخت. مگر ننوشتند رئيس فوت و فن ها گفت که مربی تيم ملی حيرت کرد.

در ادامه مقاله اعتماد آمده در جوامعي که دولت همه جا و در همه کار نيست، خطري هنرپيشه علاقه مند به سياست را تهديد نمي کند، اگر نامزد مطلوبش برد يا باخت زندگي او دگرگون نمي شود. اما در ايران ما دايي فقط اين خطا کرد که فريب لبخنده و مجامله سياست و قدرت را از سر غرور خورد و دومين خطايش اين بود که گمان کرد تکيه کردن بر قدرت کافي است و خطاپوش مي آيد، حالا نيز به همين خطا بايد سکوت کند و هيچ نگويد.

 

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه 17 فروردین

بی بی سی:دوشنبه 17 فروردين 1388(6 آوريل 2009)

روزنامه آفتاب یزد با عنوان ايران؛ بهانه جديد اوباما براي دفاع از سپر دفاع موشكي به سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس سران ناتو اشاره کرده است. دنیای اقتصاد از تعامل بازرگانی ایران و آمریکا خبر داده است و همین خبر به نقل از رئیس اتاق بازرگانی تیتر اول روزنامه مردم سالاری است که نوشته شورای بازرگانی ایران و آمریکا تشکیل می شود .

روزنامه جمهوری اسلامی مصوبه مجلس را در تیتر اول خود آورده است که از دولت خواسته در روابط خود با هواداران منافقین تجدید نظر کند عنوان اصلی کیهان از قول هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، این است من خود را شاگرد رهبر انقلاب ایران می دانم.

از میان گزارش های انتخاباتی روزنامه جام جم سخن رییس سازمان صدا و سیما را تیتر اول خود قرار داده که از فرصت مساوی برای نامزدهای انتخابات سخن گفته روزنامه رسالت همین خبر را باتیتر نامزدها نگران نباشند در صدر اخبار خود منعکس کرده است.

روزنامه خبر در عنوان اول خود 70 میلیارد دلار تفاوت ذخایر ارزی را قرار داده و حیات نو از ادامه روند صعودی رشد نقدینگی نوشته، روزنامه اقتصادی سرمایه از قول رییس بانک مرکزی از تعیین سود بانکی بر مبنای تورم خبر داده و روزنامه ایران روزنامه دولت در تیتر اول خود نوشته سال جدید مجلس به لایحه یارانه ها می پردازد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به مناسبت سخنان جدید باراک اوباما به وی تاخته و با نقل گفته های وی نوشته اين جملات سرتاسر واهی آكنده از اتهام و مالامال از تهديد را كسي به زبان آورده كه با شعار "تغيير" به ميدان آمده و تظاهر مي كند كه ميخواهد با جمهوری اسلامي ايران با زبان ديپلماسي سخن بگويد و توصيه مي كند دو كشور گذشته ها را فراموش كنند.

به نوشته سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی، اين برخورد رئيس جمهوری جديد آمريكا نشان مي دهد يا تصميم دارد به سياست خصمانه اسلاف خود در برخورد با جمهوري اسلامي ايران ادامه دهد و يا اگر برنامه ديگري دارد نميداند چگونه بايد با ملت و مسئولان ايراني سخن بگويد. اگر احتمال دوم درست باشد به نظر مي رسد آقاي اوباما به مشاوراني عاقل و سالم نياز دارد .

رسالت سرمقاله خود را به بررسی رابطه كره شمالي و آمریکا اختصاص داده و نوشته پیونگ یانگ با زيركي قصد دارد از آمريكايي كه امروز در موضع ضعف قرار دارد امتيازات اقتصادي و سياسي بگيرد. در واقع پيونگ يانگ آمريكا را وارد يك بازي دو سر باخت كرده است. بازي كه در صورت پافشاری ايالات متحده بر مواضع گذشته با توجه به عدم همراهی روسيه و چين چيزي جز بدنامي براي رئيس جمهور به اصطلاح صلح طلب آمريكا ندارد و در صورت امتياز دادن موضع كره شمالي را در ژئوپلتيك منطقه تقويت مي كند.

به نظر سرمقاله رسالت مهمترين خواسته پيونگ يانگ از واشنگتن كمكهاي مالي و سوخت و غذا است. در واقع كره شمالي مي خواهد بدون آنكه امتياز بدهد حداكثر امتيازهاي ممكن را از آمريكا بگيرد.‌استيصال آمريكا اين توان را به پيونگ يانگ مي دهد كه ضمن ائتلاف با هم پيمان سنتي خود يعني چين بسياري از مشكلات اقتصادي خود را حل كند و با فروش تسليحات پيشرفته نظامي به كشورهاي همسايه منبع خوبي براي ارزآوري دست و پا نمايد.‌

حسین انتظامی در سرمقاله روزنامه خبر با عنوان طعنه آمیز زوج و فرد نوشته اصلاح طلبان تقریبا تکلیفشان برای انتخابات روشن شد اما اصولگرایان هنوز گرفتارند و این طبیعی است چون آن ها دولت را در دست دارند و در حال دفاعند و حریف در حال حمله برای گرفتن قدرت از این ها.

به نوشته مدیر روزنامه خبر در سال های زوج که دومین دور انتخاباتی ریاست جمهوران شاغل است معمولا انتخابات کم شور و با نتایج معلوم بوده و به گرمای انتخابات فرد نبوده است مثل دوره دوم انتخاب آیت الله خامنه ای هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی اما به نظر می رسد این دور تفاوت هائی دارد.

به نوشته این ناظر سیاسی، عملکردهای چالش برانگیز دولت احمدی نژاد باعث شده که رقیب در همین سال زوج تلاش کند اما در کشورهائی که انتخابات حزبی است و حزب قوی است وقتی دولتی در دومین انتخاباتی محبوبیتش را از دست می دهد حزب خود دیگری را انتخاب می کند که در ایران به دلیل ساختمند نبودن مبادلات قدرت وقوع چنین امری دور از انتظارست.

عباس محمد نژاد در یادداشتی در جام جم نوشته انتخاب موسوی توسط جبهه مشارکت برای این است که آنها همچنين سعي خواهند كرد گزينه موسوي را به عنوان كف خواسته‌هاي خود حفظ و او را با گفتمان خود همراه كنند، اما اين ميرحسين است كه بايد هر چه زودتر تكليف خود را با اين گروه‌ها روشن كند.

نویسنده جام جم تاکید کرده اينكه چرا كروبي هيچگاه حاضر نيست با اين دو گروه تندرو هم جهت شود به خاطر مسائل و مشكلاتي است كه او سال‌ها با آن درگير بوده و اين مشكلات را ناشي از حركت‌هاي افراطي عناصر اين دو جريان مي‌داند.

به نوشته سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه دولت نهم با وجود اصرار اولیه خود برای کاهش نرخ ها و عدم موفقیت در این حوزه، عملاً در سال 1387 نرخ های خود را انعطاف پذیر کرد و به نظر می رسد سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی با هدف انعکاس جمع بندی دولت برای آزادسازی نرخ هاست، بدون آنکه در عمل و در تبلیغات از این آزادسازی نرخ ها صحبت کنند.

آقای عبده تبریزی در این مقاله نوشته این که دولت از موضع قبلی خود برای کنترل دستوری نرخ های سود بانکی عدول کرد تحولی مثبت است. این تحول به ویژه در شرایطی که دولت نهم خود را به اصلاح قیمت حامل های انرژی متعهد ساخته است، اهمیت ویژه ای دارد. روشن است که نمی توان با کنترل نرخ های بهره و نرخ ارز، به آزادسازی قیمت حامل های انرژی روی آورد. این سه متغیر در بسته واحدی باید موضوع طرح تحول اقتصادی قرار گیرد و آزادسازی قیمت حامل های انرژی باید همراه با آزادسازی نرخ بهره و ارز باشد تا طرح تحول موفق شود.
آفتاب یزد در سرمقاله خود سیاست ورزی و ریاست را در ایران آسان دیده و نوشته آسان است زيرا می ‌توان با "چپ ترين" شعارهاي معيشتي، "راست ترين" تصميمات اقتصادي را گرفت. مي‌توان با شعار ساده‌زيستي، ثروتمندترين مديران را به خدمت گرفت، مـي‌تـوان شعاري داد يا در بـرابر انتساب يـك شـعار به خود ماهها سكوت كـرد و عندالاقتضاء آن را تكذيب نمود، مي‌توان همه جنبه هاي مثبت از پروژه‌هاي طولاني مدت را به خود منتسب كرد و مسئوليت تمام ابعاد منفي همان پروژه‌ها را متوجه رقبا دانست، مي‌توان در تريبون‌هاي يك طرفه، حملات و اتهامات شديد و گاه غيرمنصفانه را متوجه "رقباي زمين خورده" كرد و آنگاه كه در رسانه‌هاي محدود به همين اتهامات پاسخ داده مي‌شود فرياد برآورد كه "مظلوم واقع شده ايم".

سردبیر آفتاب یزد به عنوان مثال رفتار دولت را بانرخ بهره مطرح کرده که یک رقمی کردن آن از - اسفند 85- تا چند ماه پيش، يكي از محوري‌ترين شعارهاي تبليغاتي این دولت بود در همين مدت، بسياري از كارشناسان اقتصادي اعم ازاصلاح طلب و اصولگرا از تناسب ميان نرخ سود بانكي با نرخ واقعي تورم گفتند که حاصلي جز افزايش رانت و فساد ندارد اما حلقه مشاوران و ياران نزديك رئيس‌جمهور، بركاهش نرخ سود بانكي پافشاري داشتند. تا حال که موضوع به بهره 28 در صدی رسیده و کسی هم به مردم نگفت که چطور از آن جا به این جا آمدیم.

روزنامه مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته کاهش نرخ تورم فعلی و رسيدن آن به 15 درصد آن هم ظرف 6 ماه موضوعی نيست که بتوان آن را کاملا امکان پذير دانست چرا که کاهش نرخ تورم معلول شاخص هاي متعددي است که در خوشبينانه ترين حالت هم نمي توان به رسيدن آن به این رقم در این مدت اميدوار بود.

به نوشته آقای شکوهی در این مقاله برفرض که اين وعده عملی باشد باز هم موفقيتي براي دولت نهم محسوب نمي شود، چرا که این دولت زماني آغاز به کار کرد که نرخ تورم کمتر از 15 درصد بود و وعده داد که نرخ تورم تک رقمي شود. اما نه تنها نرخ تورم که در دوران رياست جمهوري محمد خاتمي روندي نزولي را در پيش گرفته بود، کاهش نيافت، بلکه سوار بر پله هاي ترقي، سير صعودي کم سابقه اي پيدا کرد. بنابراين اگر دولت نهم، نرخ تورم را تا مرداد ماه- نه شهريور- به 15 درصد برساند، تازه به خانه اول بازگشته است.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته اگر سیاست‌گذاران دولت براستی خود را یکی از مخاطبان پیام "اصلاح الگوی مصرف" می‌دانند به جای آنکه در صدد باشند که با تبلیغ و دستور که خود برای اقتصاد هزینه‌زا است، این کار را انجام دهند، باید نظر کنند که دولت در اقتصاد ایران خود بزرگ‌ترین مصرف‌کننده است و کاهش مصرف وی که با سیاست اصلاح الگوی مصرف همخوانی دارد، یکی از آن توصیه‌هایی بوده است که اقتصاددانان بارها و بارها مطرح کرده و عملی نشده است.

به نوشته پویا جبل عاملی در این مقاله کاهش مصرف دولت به معنای کاهش مداخله در اقتصاد است و متاسفانه دولت‌ها در این جهت نتوانسته‌اند قدمي‌‌‌بردارند و هزینه‌های جاری دولت هر سال از سال قبل بیشتر بوده است. باشد که این‌بار دولت، نه با تاسی به اقتصاددانان، بلکه با پیروی از الگوی امسال، قدمي‌‌‌به سوی یک اقتصاد آزاد بردارد.

غلامرضا تاج گردون در سرمایه نوشته واقعیت جامعه ایران نشان دهنده الگوپذیری جامعه از دولت است. این الگوپذیری ناشی از غالب بودن اقتصاد دولتی در جامعه است. مردم به دلیل وابستگی شدید رزق و درآمدشان به رفتارهای دولت، همچون دولت، رفتاری نفتی به خود گرفته و این رفتار را در جامعه نهادینه می کنند.

به نظر معاون سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی راه برون رفت از چنین چرخه نامناسبی آغاز حرکت از جانب دولت و تجدیدنظر در رفتار مصرفی خود است. مهم نیست که بگوییم دولت کدام قسمت از هزینه های جاری خود را کاهش دهد، مهم این است که دولت تشخیص دهد پول و منابع کشور چقدر ارزش دارد و چگونه باید خدمت یا کالا را ارزش گذاری کرد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۸ فروردین

بی بی سی:سه شنبه 18 فروردين 1388 (7 آوريل 2009)

نیمی از روزنامه های تهران اولین مصاحبه مطبوعاتی میرحسین موسوی را تیتر اول خود قرار داده اند . آفتاب یزد با عنوان بزرگ چرا مى‌آيم ، اعتماد با گشت ارشاد را جمع مي کنم ، حیات نو با جبران خسارت ها، قانون مداری و اعتماد سازی صدای عدالت با تغییر وضع موجود مردم سالاری با عنوان پایان تندروی در سیاست خارجی و روزنامه خبر با تردید اصلاح طلبان میان مهندس و شیخ به این موضوع پرداخته اند.

اعتمادملی با تیتر تخلف ها را دیگر تحمل نمی کنم نظرات تازه مهدی کروبی را در صدر عنوان های خود آورده است.

ایران روزنامه دولت به عنوان واكنش تهران به مواضع اوباما در تیتر اصلی خود نوشته آمريكا حق هسته اى ايران را در عمل به رسميت بشناسد، روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر سیاست اوباما در قبال ایران زنگ زده و شکست خورده است به همین موضوع پرداخته، خراسان به نقل از گاردین پشت پرده ادعای آمریکا درباره مذاکرات با نماینده ایران را عنوان اول خود قرار داده و کیهان از قول یک نشریه آمریکایی در صدر عنوان های خبری خود نوشته ایران پس از انتخابات هم تغییر نمی کند.

تیتر اصلی جام جم به کنکور اختصاص دارد: کنکور ۸۸ در انتظار ساماندهی سهمیه ها.

خانه تکانی در صنعت خودرو تیتر اصلی روزنامه های دنیای اقتصاد و سرمایه است و رسالت هم از قول نایب رییس مجلس در عنوان اصلی خود نوشته اصلاح الگوي مصرف مهمترين مصداق اصلاحات است.

امیر مدنی در سرمقاله مردم سالاری نوشته پيام بي سابقه نوروزي رييس جمهور آمريکا که با تشجيع و تشويق صلح دوستان جامعه بشري آماده شده بود، و در ميان ناخشنودي افراطيون و برخي از دول عرب به مثابه "گام نخست"، به سوی "مردم و رهبران " ايران شناخته شد. اين پيام اگرچه به تکرار برخي اتهامات مي پردازد اما مبتني بر زبان و احترام و اراده اي نوين است.

به نظر نویسنده این مقاله پاسخ تفضيلي مقامات عالي نظام به پيام اجمالي رييس جمهور آمريکا، نشانگر آنست که عليرغم خواست احتمالا موجود عادي سازي روابط و ايجاد تغيير در وضعيت سي ساله مبتني بر بي اعتمادي، منافع و بينش ها اغلب متفاوت و گاه متضاد باقي مي مانند. در افغانستان و عراق سياست هاي دو کشور داراي نزديکي با اهدافي متفاوت و در مساله اتمي و تروريسم مواضع متضاد است.

در ادامه این مقاله آمده که دو سيستم به طور کلي هنوز روبرو و آلترناتيو يکديگر به نظر مي رسند. اما به هر شکل دو حکومت آگاهي دارند که اتهامات و الحان تهييجي ياري گر حل مسايل نبوده و نيستند و در اين مرحله تنها مي توان با پذيرش تفاوت ها گام هايي در جهت شناخت متقابل و ايجاد امنيت براي تثبيت وضع و کاهش هزينه ها برداشت.

ایران روزنامه خبرگزاری دولتی در مقاله اصلی خود به انتقاد از رییس جمهور آمریکا پرداخته و نوشته به غير از انتخاب اشتباه "رابرت گيتس" به عنوان وزير جنگ، اوباما همچنين مشاور امنيت ملى را از ميان نظاميان برگزيد، برخلاف دوران بوش كه اين مقام به يك فرد آكادميك و غيرنظامى داده شده بود. از سوى ديگر انتخاب هيلارى كلينتون به عنوان وزير خارجه امريكا نشانگر اين است كه طرفداران رژيم اسرائیل در هيأت دولت امريكا به شكل فزاينده داراى وزن و اعتبار بيشترى خواهند بود.

به نظر نویسنده روزنامه ایران تاريخ معاصر نشان مى دهد همه رؤساى امريكا فارغ از حزب و گروه و سفيد و سياه، صرفاً مجرى سياست هاى هيأت حاكمه اصلى امريكا هستند و اهداف واحدى را در جهان تعقيب مى كنند و آن چيزى جز تداوم سياست هاى تهاجمى و استعمار و استثمار نوين به منظور بسط سلطه خود در جهان نيست. پرواضح است كه هر رئيس جمهورى نيز ادبيات خاصى در اين زمينه به كار مى گيرد.

کیهان در سرمقاله خود با عنوان اسرائیل و گدائی امنیت نوشته تهدید رژیم اسرائیل به اشغال دوباره صحرای مصری سینا و بازسازی چهره شکست خورده خود از طریق رویارویی با ارتش مصر نشان می دهد که مصر قادر نیست به اسرائیل برای اصلاح وجهه خود کمک کند حالا از طریق تصویر مصنوعی رویارویی نظامی دو ارتش و در نهایت صورت سازی یک مذاکرات پیروز، اسرائیل درصدد است تا خاطره شکست اسرائیل در جنگ غزه و لبنان و نیز شکست اسرائیل در مذاکرات قاهره و مذاکرات ناظر به آزادسازی اسرای لبنانی-آزادی سمیر قنطار و...- را از اذهان بزداید.

به نوشته این روزنامه اسرائیل تحت تاثیر شکست سنگین از غزه و لبنان خود را درگیر بحران امنیتی می داند و دولت جدید برای خود هیچ دستور کاری فوری تر از کاستن از بحران امنیتی نمی شناسد از این رو اردان وزیر محیط زیست رژیم صهیونیستی می گوید: ما نمی خواهیم مردم خود را فریب دهیم. ما بیش از هرچیزی می خواهیم از امنیت خود دفاع کنیم.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته علت بنیادی الگوی نابهینه مصرف در فرهنگ و سنت‌های نامطلوب، یا خودخواهی‌ها و منفعت‌طلبی‌های مردم نیست، بنابراین تکیه بر اصلاح فرهنگی و موعظه‌های اخلاقی جهت اصلاح الگوی مصرف، مسیري اشتباه و آب در هاون کوبیدن است. البته این امر نافی نقش فرهنگ و اخلاق مردم در شکل‌گیری الگوی مصرف نیست.

به نوشته حمید زمان زاده در این مقاله مسیر صحیح و بنیادی جهت اصلاح الگوی مصرف در اقتصاد ایران، حاکمیت عقل و منطق اقتصادی در فرآیندهای حاکم بر اقتصاد است. عقلانیت و منطق صحیح اقتصاد حکم می کند که جهت اصلاح الگوی مصرف به حاکمیت اقتصاد فرمانی به فرماندهی یک دولت بزرگ و بسیار مداخله‌گر خاتمه داد، نظام بازار آزاد و مکانیسم بنیادی آن، یعنی مکانیسم قیمت‌‌ها را در اقتصاد کشور توسعه و تحکیم بخشید و سازمان دولت را مهار و ملزم به احترام به قوانین حاکم بر بازار کرد.

روزنامه افتاب یزد در سرمقاله خود به اقداماتی اشاره کرده که جناح های سیاسی علیه یکدیکر انجام می دهند و با ساختن یک سری شایعات و پخش آن نوعی جنگ روانی دارند و به عنوان مثال نوشته خبرنگار یک خبرگزاری جناح راست اصرار داشت در مورد احتمال بازگشت خاتمی به عرصه انتخابات و همین طور کناره گیری مهدی کروبی مصاحبه کند و وقتی گفتم منبع این اخبار کجاست به همان منابعی ارجاع داد که هر روز ده ها خبر جعلی برای تردید افکنی میان هوادران خاتمی موسوی و کروبی منشتر می کنند.

به نوشته سردبیر آفتااب یزد این اقدامات نشان مي‌دهدكه محافل خبري و تحليلي آن جناح، به پيروزي اصلاح‌طلبان يقين كرده‌اند و تنها راه باقي‌مانده براي خود را "ترديدافكني" در ميان اصلاح‌طلبان جامعه و سرخورده كردن آنها نسبت به دو كانديداي اصلي جبهه اصلاحات مي‌دانند.

به نظر نویسنده مقاله اين ترفند غيراخلاقي، قاعدتا كارآيي زيادي نخواهد داشت. اما هوشمندي كروبي و موسوي و خرد ورزي طرفداران آنها، ضرورت حياتي براي عبور از مرحله فعلي است؛ زيرا هيچ احتمالي را در شرايط حساس كنوني نبايد ناديده گرفت.

اعتماد مصاحبه ای دارد با صادق طباطبائی از منسوبین بینان گذار جمهوری اسلامی که در آن گفته از بین کساني که تا الان حضور دارند و هم آنچه تا به حال بيان شده است و ديده ايم، به اين شکل اگر بخواهم در يک نگاه کلي ارزيابي کنم، من آراي خاتمي، کروبي و موسوي را در مجموع به آرا و شيوه ها و معيار هاي امام نزديک تر مي دانم.

معاون نخست وزیر در دولت مهندس بازرگان در دفاع از اصلاح طلبان گفته است شما از مراجع و روحانيون بپرسيد جايگاه و احترام حوزه و روحانيت در چهار سال پيش بيشتر بود يا امروز. از مردم بپرسيد دين و ايمان فرزندان تان چهار سال پيش قوي تر بود يا امروز. اوضاع شغلي جوانان تان چهار سال پيش بسامان تر بود يا امروز، تهديدهاي خارجي چهار سال پيش بيشتر بود يا امروز. از ايرانيان خارج از کشور بپرسيد احترام يک ايراني خارج از کشور يا يک مسلمان، در اذهان عمومي جهانيان در چهار سال پيش بيشتر بود يا امروز. وضع زندگي مردم، اوضاع رواني و مالي خانواده ها، وضع مسکن و نان مردم، چهار سال پيش بهتر بود يا امروز.

صادق طباطبائی به نوشته اعتماد گفته است شما يک نگاه به امکانات سياسي نقد دولت و رئيس جمهور در دوران آقاي خاتمي بيندازيد و ببينيد اين به اصطلاح نقد در جلسات دانشگاه ها، در مطبوعات و در رسانه ها - حتي در رسانه ملي- تا کجا پيش مي رفت، ترديدي نبايد داشت که در بسياري از موارد، تمامي مرزهاي انصاف، قانون، مروت و اخلاق درنورديده شد ولي خاتمي هيچ گاه اجازه نداد آن فضا تنگ يا بسته شود.

اعتماد گزارشی دارد با عنوان خبر عجيب: وقوع سيل در رودخانه قم. که در آن آمده اينکه چگونه جاري شدن سيلاب در يک رودخانه اهميت خبري پيدا مي کند، مساله يي جالب بود. چرا که اصولاً رودخانه محل عبور سيلاب هاي فصلي و آب هاي سطحي در طبيعت است. وقوع سيل در رودخانه به همان اندازه پديده يي طبيعي است که گاز گرفته شدن يک فرد توسط يک سگ.

به نوشته اعتماد اما ماجرا به همين سادگي هم نبود. در واقع از چند سال قبل قسمتي از بستر رودخانه قم رود (که عموماً خشک بود) تبديل به پارکينگ عمومي خودروهاي زائران حرم شده بود. شهرداري قم نيز به خيال آنکه رودخانه خشک شده است و ديگر خبري از بالا آمدن آب و طغيان نيست، اقدام به تغيير کاربري رسمي اين بخش از بستر رودخانه کرده بود.

 

بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه ۱۹ فروردین تهران

بی بی سی:چهارشنبه 19 فروردين 1388(8 آوريل 2009)

استقبال گسترده از گفتمان موسوی تیتر اول روزنامه های حیات نو و مردم سالاری است. در حالی که کیهان و رسالت هم سخن حدادعادل رییس پیشین مجلس را در صدر اخبار خود آورده اند که به نوشته رسالت معرفی كانديدای واحد نشانه خردورزي نيروهاي اصولگرا دانسته و یا به نوشته کیهان خبر داده که اصولگرایان با یک کاندیدا می آیند. اما روزنامه عدالت ترجیح داده است که سخن محمد خاتمی رییس جمهور سابق را در تیتر اول خود نقل کند که در اجلاس تفاهم ادیان در ترکیه گفته دین را نباید عامل وقوع جنگ ها دانست.

حمایت آمریکا از تشکیل بانک سوخت هسته ای تیتر بزرگ روزنامه اعتماد است اما روزنامه سرمایه از استقبال احمدی نژاد از تشکیل کنسرسیوم سوخت خبر داده است. روزنامه جمهوری اسلامی این جمله را به عنوان مهم ترین تیتر خود آورده-برنامه اوباما برای کاهش سلاح های هسته ای عوام فریبی است.

آفتاب یزد تیتر اول خود را به این جمله دراز داده: واكنش لاريجاني به بيانيه يك مقام دولتي در مورد بودجه 88 وظيفه دولت اجراي قانون است نه صدور بيانیه.

كاهش تورم و تثبيت سود بانكى عنوان اول ایران روزنامه دولت است که همان خبری را انعکاس داده که دنیای اقتصاد با تیتر عقب نشینی از بسته پولی منعکس کرده است. خراسان گزارشی را در پیشانی صفحه اول خود آورده که خبر می دهد بودجه واردات بنزین در ابهام است و معلوم نیست مجوز خاص وجود داشته یا از قانون تخلف شده است.

ممنوعیت تحصیل کارمندان در دانشگاه های دولتی تیتر اول جام جم است. رایحه خوش به ادغام خودروسازان رسید عنوان اصلی روزنامه خبر است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به انتقاد از رسانه هائی پرداخته که از نظرشان هر كس منتقد احمدي‌نژاد باشد يا به رقابت با او بينديشد، مستحق هرگونه ملامت و اهانت است، حتی اگر يك اصولگرا سخني بگويد كه احتمالي از تضعيف‌ جايگاه انتخاباتي احمدي‌نژاد در آن مشاهده شود رسانه هايی كه يك روز در فكر تقويت محافظه كاران (اصولگرايان) در برابر اصلاح طلبان بودند بلافاصله او را مورد حملات عصبي خود قرار مي‌دهند. براي اينگونه رسانه‌هاي شيفته، فرقي هم نمي‌كند كه اين اصولگرا، يك روحاني مبارز باشد كه از دوره طفوليت احمدي‌نژاد، مبارزات انقلابي خود را آغاز كرده يا يك رزمنده اصولگرا باشد كه در زمان جنگ، احمدی نژاد و هزاران نفر ديگر تحت فرماندهي او جنگيده اند.

به نظر سردبیر آفتاب یزد هـنـگامي كه رئيس یک تشكل نظارتي، از زبان يك مسلمان سوري، جايگاه ويژه براي احمدی نژاد قائل می شود و زمانی كه يك مشاور رئيس جمهوری بـدون تـوجـه بـه پـيـامدهای سخن خود می گوید: "در خارج از كشور نزديك است كه احمدی نژاد را بپرستند" آيا مي‌توان برخي رسانه‌هاي عمومي را مورد عتاب قرار داد كه چرا اين موجود "يگانه" را تا اين حد تقديس می كنيد؟

در پایان مقاله آفتاب یزد اشاره شده آيا در اين شرايط نبايد توقع داشت كه هر كس از دولت نهم انتقاد مي‌كند مورد هتاكي برخي تريبون های عمومي قرار گيرد؟ وقتي مقام ناظر بر انتخابات در يك نشست مرتبط با انتخابات، به تجليل از رئيس دولت نهم - كه امروز كانديداي انتخابات دهم است - می پردازد آيا جاي تعجب ‌دارد كه برخي رسانه‌هاي عمومی به تبليغ هر روزه براي احمدی نژاد- به عنوان كانديداي رياست جمهوري دهم - و تخريب رقباي احتمالي او در دو جناح بپردازند؟

سردبیر رسالت در سرمقاله خود از مهندس موسوی آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی انتقاد کرده که چرا در مصاحبه مطبوعاتی خود گفته است که در صورت انتخاب گشت ارشاد را جمع خواهم کرد، موضعی که زينت بخش تيتر اول روزنامه‌هاي دوم خردادي شد. آيا چنين موضعي دلسوزان نظام، خانواده‌هاي شهدا و كسانی كه دغدغه حفظ ارزشها را دارند ، خوشحال می كند.

انبارلوئی با این مقدمه ادعا کرده که از نظرسنجی های متعددی خبر دارد که رضایت مردم از طرح امنیت اجتماعی را نشان می دهد و پرسیده آيا اين موضع، متجاوزان به حقوق مردم و تهديدكنندگان امنيت اجتماعي را برای تداوم تجاوز به نواميس مردم ، اميدوار نمي‌كند.امنيت اخلاقي و اجتماعي از مهمترين مطالبات مردم از نظام است . آيا رئيس دولت آينده نمي‌خواهد پاسخگوي پاسداری از اين مهم باشد.

کیهان در سرمقاله خود با تکرار آن چه مدیر این روزنامه دو ماه قبل برای آقای خاتمی پیش بینی کرده بود احتمال داده که وی را مورد ترور قرار دهند و عاملان را هم چنین معرفیکرده است: جماعتی که به مقدسات و مسلمات دین (وحی، توحید و نبوت و امامت، امام خمینی و دفاع مقدس و اصل انقلاب رحم نکرد طبیعی بود که به کسانی چون آقای خاتمی نیز چه در خفا و چه علناً رحم نکند و بگویند گروه خون او با ما فرق می کند

محمد ایمانی در ادامه سرمقاله کیهان نوشته. بنابراین کدام مانع می تواند چنین جریان "فتنه زیست"، "فسادطلب" و اباحی مسلکی را از تکرار همان شیوه های دوگانه در قبال آقایان میرحسین موسوی، مهدی کروبی یا هر شخصیت دیگری بازدارد که در اردوگاه انقلابند و این کم جرمی نیست در نظرگاه طیف و طایفه منافقینی که به اقتضای روزگار دست به ترور فیزیکی یا شخصیت زدند و یا برای خود سپر بلا ساختند یا اراده کردند از این طریق، خانه تیمی- مسجد ضرار مقدس نما- برپا کنند.

سید احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در شرایطی سال جدید را آغاز کرده‌ایم که ابهامات گسترده ای سرتاسر اقتصاد ایران را فراگرفته است. استمرار بحران مالی و کشانده‌ شدن آن به بخش‌های واقعی اقتصاد در سطح جهان و پیامدهای آن در تمامی اقتصادهای جهان، تغییر کلی بودجه پیشنهادی دولت در مجلس، ابهام در مورد نحوه و زمان اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری و موکول ساختن بسیاری از تصمیم گیری های اجرایی به بعد از انتخابات، همه و همه اقتصاد ایران را در شرایط خاصی قرار داده که تصمیم‌گیری فعالان اقتصادی را بسیار دشوار ساخته است.

به نوشته این اقتصاددان رکود و کسادی در اقتصاد جهانی از طریق تاثيراتي که به طور مستقیم بر تراز پرداخت‌های اقتصاد ایران می گذارد، منجر به انتقال رکود به اقتصاد ایران خواهد شد و این نیز همراه با تورم مزمن و پایدار ساختاری، شرایط رکود تورمی کنونی را تشدید می‌کند. کاهش درآمدهای ارزی، ابهام در مورد میزان ذخایر و نیز محدودیت استفاده از امکانات بدیل، رفته‌رفته وضعیت جدیدی برای اقتصاد ایران رقم می‌زند.

صدای عدالت در سرمقاله خود انتخابات داخلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی را برای تعیین مدیرکل این تشکیلات مهم حادثه با اهمیتی دیده و اظهار نظر کرده که موقع نشان دادن قابلیت های دستگاه دیپلوماسی ایران است تا معلوم دارد که آیا وزارت امورخارجه می تواند گامی درخور جایگاه جمهوری اسلامی بردارد.

صدای عدالت با چاپ اسامی نوزده کشوری که وزارت خارجه ادعا کرده با ایران روابط خسنه دارد نوشته در صورتی که این ادعا درست باشد اکثريت اعضا مي‌توانند حامي نماينده آفريقاي جنوبي یک نامزد برای مقام مدیرکلی آژانس است و انتخاب وی موقعيت ايران را در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را بهبود مي‌بخشد. در حالی که رقیب وی ژاپن فقط پانزده کشور را دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته انتشار خبر عدم توانائي دولت عراق در اجراي احكام صادره درباره 12 تن از سران منافقين كه مرتكب قتل و خونريزي و ساير جرم ها شده اند گوشه ای از ماجرای عراق را نشان می دهد . از چندي قبل كه اين حكم ها صادر شده اند افراد محكوم خود را در پايگاه اشرف مخفي كرده اند و مسئولان عراقي بدون اجازه آمريكا حق ورود به اين پايگاه را ندارند! اشغالگران آمريكایی پايگاه اشرف را زير نظر خود دارند و به مسئولان عراقي اجازه ورود به آن و نظارت بر آن را نمی دهند.

به نوشته این روزنامه آمريكا به عراق اجازه تصميم گيري درباره اعضاي گروهك تروريستي منافقين را نمي دهد. اينها همه نشان مي دهند كه آمريكا قصد دارد از منافقين نيز همانند بعثي ها در موقع مقتضي به نفع اهداف خود بهره برداري كند و اين نقص حاكميت ملی عراق است . دولتمردان عراقي بايد اين مشكل را چاره كنند و سياست هائي را دنبال نمايند كه دست آمريكا را از هر نظر از كشورشان كوتاه كنند

 

بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه ۲۰ فروردین

بی بی سی:پنجشنبه 20 فروردين 1388(9 آوريل 2009)

روزنامه های هوادار دولت صبح پنجشنبه سخن آقای احمدی نژاد را تیتر اول خود قرار داده اند. روزنامه ایران با ملت ایران به دنبال رجائی ها هستند، روزنامه جام جم با تیتر امکانات دولتی صرف تبلیغ هیچ نامزدی نمی شود. روزنامه رسالت با عنوان هر کس توانش را دارد وارد دایره شود. کیهان با حروف درشت نوشته همه سلیقه ها به میدان بیایند. اما تیتر اصلی روزنامه خبر این است: سخنان رییس جمهور را معاونش سعید لو تصحیح کرد.

آفتاب یزد در تیتر اصلی خود از بازگشت نگرانی به اردوی اصولگرایان خبر داده و مردم سالاری به نقل از نظرسنجی یک موسسه معتبر نوشته 52 در صد کارگران به میرحسین موسوی رای می دهند.

بررسی رابطه ایران و آمریکا در مجلس عنوان اصلی روزنامه اعتماد است و مذاکرات پنهان ایران و آمریکا از زبان وزیر خارجه سویس تیتر صدای عدالت است و روزنامه اقتصادی سرمایه آمادگی ایران برای مذاکره با شرکت های نفتی آمریکائی را عنوان اصلی خود قرار داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر توليد سوخت هسته اي و آزمايش نسل جديد سانتريفيوژها در ايران به انتشار خبری پرداخته که قرارست در روزهای آینده به طور رسمی اعلام شود.

خط فقر 850 هزار تومانى را قبول نداريم از قول مقامات دولتی تیتر اول حیات نو است و دنیای اقتصاد در عنوان اصلی خود از تدابیر جدید مجلس برای اقتصاد خبر داده است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به اعتراض نمایندگان و شخصیت های سیاسی به جهت گیریی های سیاسی دبیر شورای نگهبان در حمایت از رییس جمهور فعلی نوشته نامه اخير كروبي از نظر واكنش مخاطب آن، با نامه هشتم بهمن ماه او .که به رییس ستاد نیروهای مسلح نوشته بود تفاوت داشت زيرا تنها چند ساعت پس از انتشار نامه قبلی كروبي، مقام نظامي كه توسط دبير كل حزب اعتماد ملی مورد خطاب قرار گرفته بود نامه ای كوتاه براي او نوشت و تاكيد كرد كه به هيچ وجه در انتخابات دخالت نخواهد كرد. اما نامه كروبی به جنتی بعد سه روز هیچ واکنشی به وجود نیاورده است.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد نگرانی از دخالت ها در انتخابات و بی اعتنائی به رای مردم تنها در اردوگاه اصلاح طلبان به چشم نمي‌خورد بلکه نگاهی به اظهارات ماههای اخير هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نيز سخنان بعضی نمايندگان اصولگرای مجلس در آستانه راي اعتماد به صادق محصولي، نشان مي‌دهد كه كروبی و موسوي امروز اين شانس را دارند كه برای صيانت از آرا در انتخابات سرنوشت ساز 22 خرداد، علاوه بر توانايی های خويش از همكاري افرادی در جناح مقابل نيز استفاده كنند.

محسن يحيوی در مقاله ای در اعتماد نوشته عده ایی معتقدند شباهت هاي رفتاری و گفتاری بين ميرحسين موسوي و احمدي نژاد وجود دارد و مي گويند اين دو، دو روي يک سکه اند. به عبارتي هر دو در اظهارات خود و در بين مطالبات مختلف مردم، عدالت را برجسته مي کنند و معتقدند اگر اين اصل در ساير امور جاري و ساري باشد مشکلات مختلف و متعدد نيز خواه ناخواه برطرف و راه براي پيشرفت امور هموار مي شود. اما اين يک نوع نگاه به شباهت ها است ولي نگاهي ديگر مي تواند مطرح باشد.

به نظر این نماینده سابق مجلس شباهت چندانی در ادبيات و برخورد ميرحسين و احمدي نژاد وجود ندارد و اگر تاکيد بر عدالت در ادبيات هر دو وجود دارد صرفاً شباهت هاي کلي و ظاهري است. اين نيز برمي گردد به اهميت و ارج واژه عدالت که طبيعتاً هيچ کس و هيچ گروهي نمي تواند به راحتي از اين آرمان بگذرد و حرفي از آن به ميان نياورد. يعني چه کسی است که بتواند با عدالت مخالفت کند و به آن پشت کند يا نسبت به اين واژه يا آرمان بي تفاوت باشد. لذا اگر دو فکر يا دو گروه به طور مشابه از عدالت گفتند نمي توان نتيجه گرفت اين دو کاملاً به هم حداقل از اين حيث شباهت دارند اما يکي ديگر از مرزها و نقاط افتراق ميرحسين و احمدي نژاد، تيم هاي همراه و معين اين دو است که با اندک تاملی می توان دريافت تفاوت ها کم نيست.

صدای عدالت در سرمقاله خود از لزوم مدیریت اشتراکی و مشارکت دادن مردم برای ایجاد این دولت نوشته و تاکید کرده براي ايجاد چنين دولتي عزم ملي لازم است و براي ايجاد چنين عزمي می بایست به ايجاد و افزايش اعتماد ملی همت گماشت و مردم را از روزهاي اول در تدبير و مديريت انتخابات و دولت به صورت خودجوش ولي سازماندهی شده مشارکت داد.

دکتر حمید بهلولی در این مقاله تاکید کرده که تنها در این صورت می توان قدم در راه ايجاد نوعي حاکميت مشارکتي گذاشت که با حکومت عوامانه عوام‌گرايانه پوپوليستي تفاوت ماهوي دارد.

به نوشته سرمقاله صدای عدالت دقت در تلفيق عاقلانه و عالمانه و متعهدانه اصول زيست مسلمانی با پرنسيب‌هاي زندگي در جهان حاضر را گريز ناپذير مي‌کند و گرنه شرايط آويزان امروز جامعه ما که پاي در سنت‌ها و سر در تجدد دارد ادامه خواهد داشت و زمان حياتي لازم براي توسعه در نوسان پاندولی بين پاره فرهنگ های سنت و تجدد در کشور پيش از پيش از دست خواهد رفت.

عبده تبریزی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه با اشاره به اجلاس سران کشورهای بزرگ اقتصادی موسوم به جی بیست در لندن این سئوال را مطرح کرده که چرا جای ایران خالی است و چرا از ایران دعوت نشده و خود در پاسخ علت را در موقعیت ضعیف جاری اقتصاد ایران است که در حالی که کره جنوبی، عربستان سعودی و ترکیه به این اجلاس دعوت می شوند، آیا جای ایران خالی است.

این کارشناس اقتصادی یادآوری کرده که در برنامه چشم انداز 20 ساله قرار بود ایران به قدرت اول اقتصادی منطقه بدل شود یعنی که در صورت دستیابی به اهداف یادشده، ایران به اجلاس جی 20 دعوت خواهد شد. دستیابی به اهداف چشم انداز به معنای جبران عقب افتادگی ها در صورت مقایسه آنچه انجام شده با ظرفیت های بالقوه اقتصاد ایران در چند دهه اخیر است و هر ایرانی طبعاً واقع گرایانه آرزومند است که هرچه زودتر اقتصاد ایران در فهرست جی 20 و حتی فراتر از آن در فهرست 12 کشور اقتصادی بزرگ دنیا قرار گیرد.

نرسی قربان در سرمقاله سرمایه با اشاره به خبری درباره آمادگی ایران برای مشارکت با شرکت های نفتی آمریکائی در صنایع نفت کشور نوشته ایران همواره از مشارکت شرکت های آمریکایی در حوزه های نفتی خود استقبال کرده است و هم اکنون نیز این آمادگی وجود دارد ولی تا زمانی که قانون داماتو جاری است زمینه این همکاری ها فراهم نخواهد شد.

به نوشته این کارشناس مسائل انرژی ماجرای دیگر در سرمایه گذاری شرکت های خارجی در ایران وجود دارد. جذب سرمایه گذاری خارجی به دو صورت امکان پذیر است یا از طریق مشارکت در تولید یا با استفاده از شیوه بیع متقابل که درمورد روش اول برخی معتقدند با توجه به اصول قانون اساسی امکان جذب سرمایه گذاری از این طریق وجود ندارد و تنها راه روش بیع متقابل است که باید در این قراردادها اصلاحات و تغییراتی به وجود آید تا سرمایه گذار خارجی را برای سرمایه گذاری در ایران وسوسه کند.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود با یادآوری این که سال گذشته وقتی آقای جابریان پا پیش گذاشت و در اقدامی متهورانه 2/1 میلیارد دلاری سهام يك شركت دولتي را خرید، این نوعی بن بست شکنی در تاريخ خصوصي‌سازي بود نوشته از همان ابتدا همه نگران عاقبت کار این سرمایه گذار بودند و همان ها حالا نگران تر شده اند وقتی شنیده اند که مرد شگفتي‌آفرين تاريخ بورس به اين فكر افتاده که معامله‌اش را فسخ كند.

محمد صادق جنان صفت با خودداری از قضاوت در مورد این پرونده نوشته همان طور كه رييس اتاق بازرگاني و صنايع‌و‌معادن استان تهران تاكيد كرده است، فسخ اين معامله به نفع جريان خصوصی سازی نيست و اين جريان آسيب جدی خواهد ديد.

حیات نو در گزارش اصلی خود نوشته دولت در حالى کاهش نرخ بيکارى را از موفقيت‌هاى کسب شده اعلام مى‌کند که کارشناسان معتقدند آمار دولت در مورد کاهش نرخ بيکارى مصاديق علمى نداشته و بازتاب آن در جامعه مشاهده نمى‌شود.

به نوشته حیات نو کارشناسان نظرى برخلاف آمار وزارت کار دارند.به گفته اقتصاددانان، آثار آمارهاى اقتصادى که از سوى دولت ارائه مى‌شود بايد در جامعه احساس شود و نرخ بيکارى تنها در شرايطى که سرمايه گذاری های مولد و فعاليت هاى عمرانى و حتى فعاليت هاى بخش خدمات افزايش داشته باشند کاهش مى یابد.

گزارش دیگر همین روزنامه از قول مديرکل دفتر مطالعات اجتماعى و فقرزدايى وزارت رفاه است که نوشته بنابر اعلام سازمان ملل متحد، سه درصد جمعيت ايران زير خط فقر مطلق قرار دارند، زيرا کمتر از دو دلار در روز درآمد دارند، اما مقامات دولتی این رقم را نمی پذیرند و معاون وزارت قبول ندارند.

بر اساس گزارش این روزنامه این مقام دولتی ئر حاشيه نشست هم‌انديشى هفتگى ستاد مبارزه با مواد مخدر که به عنوان "اثرات فقر بر آسيب‌هاى اجتماعى با تاکيد بر مقوله اعتياد" برگزار شد، در جمع خبرنگاران تاکيد کرد: اين موضوع نظر سازمان ملل است. و ما در اين زمينه محاسبات جداگانه‌اى داريم و به زودی آمار آن را اعلام می کنیم.

 

بررسى روزنامه هاى صبح شنبه ۲۲ فروردين

بی بی سی:شنبه 22 فروردين 1388(11 آوريل 2009)

"بازتاب جهانی موفقیت هسته ای ایران" عنوان اصلی روزنامه جام جم است که شبیه به آن در روزنامه جمهوری اسلامی هم تکرار شده است، در حالی که روزنامه خراسان از "جنجال آفرینی رسانه ها و مقامات غربی درباره پیشرفت جدید هسته ای" خبر داده است.

کیهان در عنوان اصلی خود نوشته ایران امروز یک قدرت بزرگ اتمی است و ایران روزنامه دولت هم از قول رئیس دولت خبر داده که ایران گام آخر را در چرخه سوخت هسته ای برداشت.

رسالت هم با تیتر "تکمیل مدیریت سوخت بومی در ایران" همین گزارش را منعکس کرده است.

حیات نو عنوان اول خود را به گفته سخنگوی دولت اختصاص داده که در جواب انتقادهای میرحسین موسوی گفته سازمان مدیریت و برنامه ریزی مانعی برای پیشرفت دولت بود.

روزنامه های دیگر خبر داده اند که آقای الهام جواب نامزد ž