بولتن خبري ايران نبرد(1055) شنبه 15 فروردين 1388(4 آوريل 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

کنفرانس جی 20 در لندن

 

كنفرانس مطبوعاتي مشترك اوباما و براون

سي.ان.ان:چهارشنبه 12 فروردين 1388(1 آوريل 2009)

كنفرانس مطبوعاتي مشترك اوباما و گوردون براون در لندن[قسمت ايران در سخنراني و در پرسش و پاسخ] در آستانه اجلاس جي20 - در اين اجلاس گروه بيست، برنامه‌هاي مختلف از 20 اقتصاد بزرگ جهان تشكيل شده‌اند. آنها شامل آمريكا، بريتانيا، اتحاديه اروپا، ژاپن، چين و هند و چند تاي ديگر مي‌شود. اين كشورها 90 درصد درآمد سرانه(جي.ان.پي) جهاني را شامل مي‌شوند، 80 درصد تجارت جهاني را در دست دارند و دو سوم جمعيت جهان را دارند. و حالا كنفرانس مطبوعاتي مشترك را داريم.

گوردون براون: جهان خواهان اتحاد است و آمريكا و بريتانيا كمك مي‌كنند تا به اجماع برسند نه فقط روي كاغذ بلكه براي چيزي كه براي مردم همه‌جا مادي باشد چرا كه ما نگران اشتغال آنها و اميدهاي آنها و بودجه خانواده‌ها هستيم. امروز ما رهبران جي-20 مباحث خودمان را شروع مي‌كنيم و فردا بايد تصميم گيري كنيم. ما هم‌چنين افغانستان را مورد گفتگو قرارداديمهمچنين روي اميدهايمان صحبت كرديم مبني‌بر اينكه ايران انتخاب درستي را برگزيند و از تمايل بين‌المللي براي مذاكره، استفاده كند. در مورد صلح خاورميانه هم صحبت كرديم

اوباما: با تشكر گوردون ما هر دو در مورد ايران به ديپلوماسي متعهد هستيم كه به جمهوري اسلامي فرصت آينده بهتري مي‌دهد در صورتي كه ايران جاه‌طلبيهاي اتمي خود را كنار بگذارد. در مورد صلح بين اسراييل و فلسطينيها و اسراييل و جهان عرب صحبت كرديم. در مورد خاتمه دادن مسئولانه جنگ در عراق گفتگو كرديم تا مسئوليت را به عراقيها منتقل كنيم. ما هر دو به ديپلوماسي در مورد ايران متعهد هستيم كه به جمهوري اسلامي اين فرصت را مي‌دهد كه آينده بهتري داشته باشد در صورتي كه جاه‌طلبيهاي اتمي خود را كنار بگذارد. ما ساير چالشها را هم مورد گفتگو قرارداديم.

قسمت پرسش و پاسخ كنفرانس مطبوعاتي مشترك اوباما و گوردون براون در لندن در آستانه اجلاس جي20 -

ما و روسها اختلافاتي داريم كه الان من نمي‌خواهم آنها را بر شمارم. اما طيفي از منافع مشترك هم داريم كه مي‌توانيم دنبال كنيم. من معتقدم كه هر دوي ما در كاهش ذخاير سلاحهاي اتمي و ترويج خلع سلاح اتمي منافع داريم. هر دو ما در كاهش دادن تهديد تروريزم منافع داريم. هر دو كشور ما و آنها در باثبات كردن اقتصادي جهاني منافع داريم. بنابراين حول طيف وسيعي از مقولات در زمينه افغانستان، تا ايران [موضوعاتي خواهند بود] كه اكثر وقت ما در جي-20 به آن اختصاص خواهد يافت. فكر مي‌كنم كه نياز زيادي براي اقدام مشترك هماهنگ باشد و اين چيزي است كه ما آن را دنبال مي‌كنيم. همانطور كه من براي مطبوعات اشاره كردم جاي خوبي براي شروع اين مباحث موضوع تكثير اتمي مي‌باشد و يكي از مواردي كه من قوياً به آن معتقد بوده‌ام هم آمريكا و هم روسيه و ساير قدرتهاي اتمي در موضع مستحكم‌تري خواهند بود تا آنچه كه تحت عنوان پيمان عدم تكثير شكننده شده را تقويت نمايند و گامهايي جدي در كاهش زرادخانه‌هاي اتمي برداريم. .

 

اوباما و  مدوديف: ايران صلح آميز بودن برنامه اتمی خود را ثابت کند

صدای آمریکا:چهارشنبه 12 فروردين 1388(1 آوريل 2009)

روسای جمهوری آمریکا و روسیه از ایران خواسته اند با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و صلحجویانه بودن برنامه اتمی خود را به اثبات برساند.باراک اوباما و دیمیتری مدودیف، در جریان یک دیدار رو در رو در لندن، در روز چهارشنبه گفتند ایران حق دارد یک برنامه اتمی غیر نظامی داشته باشد، اما افزودند دولت تهران نیاز دارد اعتماد به ماهیت صلحجویانه برنامه خود را باز گرداند. دو رهبر همچنین موافقت کردند مذاکره درباره محدود ساختن تسلیحات اتمی دوربرد تجدید شود، و گفتند امیدوار هستند در مورد تمدید پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (معروف به استارت که در ماه دسامبر منقضی می شود) و پایین آوردن موجودی چنین تسلیحاتی به زیر سطوحی که در پیمان سال ۲۰۰۲ در مسکو مشخص شد به توافق برسند. آنها به مذاکره کندگان دستور دادند تا ماه ژوئیه چگونگی پیشرفت کار ها را گزارش دهند. باراک اوباما و دیمیتری مدودیف در یک بیانیه فراگیر گفتند کشورهای آنها دیگر یکدیگر را دشمن تلقی نمی کنند، و عهد کردند برای تقویت امنیت بین المللی و رویارویی با چالش های جهانی، از جمله اقتصادی، با یکدیگر کار کنند. آقای اوباما برای ادامه تماس های در ماه ژوئیه به مسکو خواهد رفت.دو رییس جمهور در بیانیه مشترک خود گفتند: ما، رهبران ایالات متحده آمریکا و روسیه، آماده هستیم از روحیه و ذهنیت جنگ سرد فراتر برویم و فصل تازه ایی در مناسبات دو کشور باز کنیم.   آنها پدیرفتند که در مساله طرح های آمریکا برای استقرار سیسیتم های دفاع موشکی در اروپا همچنان اختلاف دارند، اما قول دادند درباره همکاری های بین المللی دوجانبه در مقوله دفاع موشکی بحث کنند.رهبران روسیه و آمریکا در بیانیه خود نسیت به امکان پرتاب یک موشک بالیستیک توسط کره شمالی ابراز نگرانی کردند و گفتند چنین کاری به صلح و ثبات جهانی صدمه خواهد زد. آنها از پیونگ یانگ خواستند خویشتن داری به کار برد و به رهنمودهای شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد فعالیت های اتمی احترام بگذارد.آقای اوباما و آقای مدودیف همچنین گفتند آنها در کوشش برای مقابله با تروریسم در افغانستان و پاکستان و قاچاق مواد مخدر در منطقه همکاری خواهند کرد. 

 

ایران، انرژی وتغییرات آب و هوایی در صدر گفتگوهای پرزیدنت اوباما با اتحادیه اروپا

صدای آمریکا:یکشنبه 9 فروردين 1388(29 مارس 2009)

بامداد روز شنبه در یک مکالمه تلفنی که میان سه تن از مشاوران ارشد پرزیدنت اوباما و هیئت مطبوعاتی کاخ سفید صورت گرفت، مسائل مورد توجه در سفر رییس جمهوری آمریکا که نخستین سفر وی پس از احراز این مقام به اروپا محسوب میشود؛ با خبرنگاران در میان گذاشته شد. رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید،دنیس مک داف، قائم مقام مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما، و مایک فرومن، مشاور رییس جمهوری در امور اقتصاد بین الملل به توجیه اهدافی که رییس جمهوری آمریکا در سفر خود به اروپا دنبال میکند، پرداختند. رابرت گیتز، سخنگوی کاخ سفید، ابتدا گفت رییس جمهوری در نشست گروه اقتصادی بیست که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در لندن خواهد بود؛ دو هدف را دنبال میکند. یکی اقدامی دسته جمعی در جهان برای جهش شکوفائی اقتصادی و دیگر این که ما یک برنامه ای اصلاحی که مطمئن شویم هرگز چنین اتفاقی در آینده رخ نخواهد داد.آمریکا متعهد است که این پیام ها در طول این نشست بگوش همه رسانده شود. نخستین نشست این گروه در سال گذشته میلادی و در پی بروز بحران اقتصادی در جهان بود. نشستی که به ابتکار آمریکا در واشنگتن برگزار شد. سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت و آمریکا به لندن میروند تا به سخنان شرکت کنندگان گوش کنند و همچنین آنان را هدایت کنند. بسیاری از اقداماتی که ما طی چند هفته گذشته و بویژه در هفته گذشته انجام داده ایم، نشان دهنده آنست که آمریکا در حل مشکلات اقتصاد جهان پیشگام است. مشاور پرزیدنت اوباما در اقتصاد بین الملل گفت کنفرانس کشورهای ۲۰، بیش از ۸۵ در صد از اقتصاد جهان را در دست دارند و به همان اندازه که حل بحران کنونی حائز اهمیت است، پیشگیری از وقوع بحرانی مشابه در آینده نیز ضروری است. قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به سفر رییس جمهوری به اروپا گفت به گمان ما، این سفر بخش اساسی برنامه پرزیدنت اوباما برای بازگرداندن جایگاه آمریکا در جهان است. مسئله افغانستان نیز در صدر گفتگوهای وی در کنفرانس ناتو قرار خواهد داشت. قائم مقام مشاور امنیت ملی آمریکا گفت پرزیدنت اوباما در نشست اتحادیه اروپا در پراگ که روز پنجم ماه آوریل خواهد بود؛ در مورد چالش های مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا از جمله ایران، انرژی و تغییرات آب و هوائی مذاکره خواهد کرد. 

 

اجلاس رهبران گروه جی۲۰ با قول نظارت بیشتر بر نهادهای مالی پایان یافت

صدای آمریکا:پنجشنبه 13 فروردين 1388(2 آوريل 2009)

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا می گوید رهبران گروه جی۲۰ با برنامه ای موافقت کرده اند که بیرون کشیدن جهان از رکود، حفظ مشاغل و وضع مقررات سخت تر بر بازارهای مالی از جمله هدف های آن است. آقای براون این خبر را روز پنجشنبه در پایان اجلاس رهبران ثروتمندترین کشورهای جهان و ملت های در حال رشد در لندن اعلام کرد و گفت گروه جی۲۰، پنجاه و یک تریلیون دلار برای توسعه اقتصاد بین المللی تامین خواهد کرد. بخش عمده ای از این پول برای کمک به کشورهایی که در اثر آشوب اقتصادی جهانی به شدت آسیب دیده اند، در اختیار صندوق بین المللی پول قرار خواهد گرفت. بقیه پول صرف کمک به افزایش تجارت جهانی، که براون آن را موتور رشد اقتصادی نامید، خواهد شد.رهبران، همچنین تعهد کردند نظارت نزدیکتری بر بانک ها، شرکت های سرمایه گذاری، آژانس های تعیین میزان اعتبار، و پرداخت به مدیران شرکت ها اعمال کنند. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که روشن شد زیاده روی های شرکت های مالی نقشی عمده ای در بحران اقتصادی داشته است. افزون بر این، آنها موافقت کردند علیه کشورهایی که امکان فرار از پرداخت مالیات را برای ثروتمندان فراهم می آورند عمل کنند.

 

سران گروه 20 با يک بسته نجات اقتصادي يک تريليون دلاري موافقت کردند 

پنجشنبه 13 فروردين 1388(2 آوريل 2009)

لندن - سران کشورهاي عضو گروه 20 که از صبح امروز در لندن تشکيل جلسه داده بودند، سرانجام با يک بسته نجات اقتصادي يک تريليون دلاري براي کمک به اقتصاد تنزل کرده جهاني موافقت کردند.   

به گزارش ايرنا به نقل از منابع نزديک به اجلاس سران، توافق در مورد اين بسته نجات اقتصادي پس از موافقت کشورهايي مانند چين براي تزريق نقدينگي بيشتر به اقتصاد راکد جهاني حاصل شد.

کشورهاي عضو گروه 20 اميدوارند با تزريق اين حجم عظيم نقدينگي به بازارهاي مالي و اقتصادي جهان رونقي نسبي را به وضعيت اقتصادي و بويژه تجارت جهاني ببخشد.

اعضاي گروه 20 همچنين در مورد افزايش نقدينگي در اختيار صندوق بين المللي پول به ميزان سه برابر (750 ميليارد دلار) موافقت کردند تا اين صندوق بتوانند به کشورهاي کمتر توسعه يافته که نياز بيشتري به نقدينگي دارند کمک هاي مالي و اعتباري لازم را انجام دهد.

شرکت کنندگان در اجلاس لندن همچنين بر ضرورت ساماندهي مجدد به مقررات مالي بين المللي و نهادهاي مربوطه براي جلوگيري از وقوع بحران هاي مشابه در آينده تاکيد کردند.

اجلاس سران گروه 20 تحت تدابير شديد امنيتي در لندن آغاز شد

به گزارش خبرنگاران ايرنا از اين اجلاس واقع در محل نمايشگاه هاي لندن (اکسل)، اين اجلاس در حالي برگزار شد که هزاران انگليسي معترض در مرکز شهر لندن و اطراف محل برگزاري اجلاس تظاهرات کردند.

روز گذشته نيز دهها هزار نفر از فعالان ضد جنگ و طرفداران محيط زيست در مقابل ساختمان بانک مرکزي انگليس ، ميدان ترافالگار، خيابان ليورپول و مقابل ساختمان سفارت آمريکا در لندن در اعتراض به سياست هاي جنگ طلبانه آمريکا و ناکامي دولتهاي سرمايه داري در پشت سرگذاشتن بحران مالي کنوني اجتماع کردند.

سران شرکت کننده در اجلاس گروه 20 که متشکل از کشورهاي انگليس، آمريکا، آرژانتين، استراليا، برزيل، کانادا، چين، فرانسه، آلمان، هند، اندونزي، ايتاليا، ژاپن، مکزيک، روسيه، عربستان سعودي، آفريقاي جنوبي، کره جنوبي، ترکيه و رييس دوره اي اتحاديه اروپا است در واکنش به اين خشم مردم از آنان خواسته اند به دولت هايشان فرصت کافي را براي رسيدگي به بحران اقتصادي کنوني بدهند.

علاوه بر سران دولتهاي عضو گروه 20، روساي سازمان هاي مهم بين المللي همچون سازمان ملل، صندوق بين المللي پول، بانک جهاني، گروه آسه آن و اتحاديه آفريقا نيز در اجلاس لندن حضور دارند.

تظاهرکنندگان در لندن که توسط بيش از 150 سازمان خيريه، ضد جنگ، طرفدار محيط زيست، اتحاديه هاي کارگري و تشکل هاي مذهبي سازماندهي مي شوند خواستار اقدام فوري کشورهاي برتر دنيا در زمينه مبارزه با فقر، اشتغال و تغييرات جوي هستند. آنها همچنين از رهبران گروه 20 خواسته اند "مردم را در اولويت" قرار دهند و به بي عدالتي در جهان پايان دهند.

 

توافق هزار میلیارد دلاری گروه ۲۰ برای کمک به اقتصاد جهان

بی بی سی:پنجشنبه 13 فروردين 1388(2 آوريل 2009)

رهبران بزرگترین اقتصادهای جهان برای مقابله با بحران مالی جهانی به توافقی دست یافته اند که آنها را موظف به اجرای برنامه هایی به ارزش بیش از هزار میلیارد دلار می کند.

در مراسم اختتامیه اجلاس گروه بیست گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، بیانیه پایانی اجلاس را قرائت کرد.

از جمله اعلام شد که منابع مالی که در اختیار صندوق جهانی پول (IMF) قرار می گیرد سه برابر خواهد شد و به 750 میلیارد دلار خواهد رسید، که از جمله برای کمک به کشورهای آسیب دیده از بحران اقتصادی است.

همچنین قرار شده گریزگاه های مالیاتی (tax havens) مشمول تحریم و مقررات سختگیرانه تر مالی شوند.

اعضاء گروه بیست متعهد شده اند 250 میلیارد دلار نیز برای احیاء تجارت جهانی هزینه کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که این اجلاس می تواند "نقطه عطفی" در تلاش ها برای بهبود اقتصادی باشد و طی آن پیشرفت هایی در زمینه اصلاح "نظام شکست خورده نظارتی" حاصل شده است.

وی گفت: "با هر معیاری که بسنجید، اجلاس لندن تاریخی بود. تاریخی به دلیل اندازه و ابعاد چالش هایی که با آنها روبرو هستیم و به دلیل زمان مناسب و ابعاد واکنشی که به آن نشان دادیم."

گوردون براون گفت که "هیچ درمان فوری" برای وضعیت اقتصادی جاری وجود ندارد اما این کشورها متعهدند هر کاری لازم است برای رفع بحران انجام دهند.

او گفت: "این روزی است که جهانیان برای نبرد با رکود دست به دست هم دادند، نه با کلمات، بلکه با طرحی برای بهبود وضع جهانی و برای اصلاحات و یک جدول زمانی روشن برای اجرای این طرح."

توافق کشورهای گروه 20 لختی پیش از بسته شدن بازارهای مالی اروپا اعلام شد که باعث رشد چشمگیر شاخص های اصلی شد.

گوردون براون در اظهارات خود متذکر شد کشورهای عضو گروه 20 متعهد شده اند تا پایان سال آینده در مجموع به میزان پنج هزار میلیارد دلار برای به گردش درآوردن چرخ اقتصاد خود هزینه کنند و این تصمیم را "بزرگترین محرک اقتصادی در تاریخ" خواند.

آقای براون اقدام های زیر را نیز به عنوان موارد توافق به دست آمده بر شمرد:

                     کنترل شدیدتری بر نحوه پرداخت پاداش و مواجب مدیران بانک ها اعمال خواهد شد.

           یک نهاد مالی تازه بین المللی موسوم به "هیئت ثبات مالی" ایجاد خواهد شد که با همکاری با صندوق جهانی پول از ادامه همکاری های بین المللی و فرامرزی اطمینان حاصل کند.

                     مقررات دقیق تری بر عملکرد صندوق های سرمایه گذاری تامینی (hedge fund) و موسسات برآورد اعتبار اعمال خواهد شد.

                     کشورهای فقیرتر جهان تا 100 میلیارد دلار کمک مالی دریافت خواهند کرد.

تقویت آی ام اف

اجلاس گروه بیست شاید بیش از هر سازمان به نفع آی ام اف (صندوق بین المللی پول) تمام شده باشد.

براساس تصمیم تازه، منابعی که این سازمان به طور اختصاصی برای کمک به کشورهای بحران زده در اختیار خواهد داشت به 500 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

همچنین بودجه موسوم به "اس دی آر" این سازمان که همه اعضا می توانند از آن استفاده کنند به 250 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

آقای براون گفت که "سازمان همکاری اقتصادی و توسعه" روز پنجشنبه فهرستی از گریزگاه های اقتصادی را منتشر خواهد کرد و آنهایی که مقررات بین المللی را رعایت نمی کنند با اقدامات قانونی مواجه خواهند شد.

وی گفت که اعضای گروه 20 با استانداردها و تحریم های سخت علیه آنهایی که در آینده قانونی عمل نکنند موافقت کرده اند.

گفته می شود که آقای اوباما نقشی کلیدی در میانجیگری برای حل اختلافات میان فرانسه و چین بر سر گریزگاه های مالیاتی بازی کرده است.

گروه 20 قرار است در ادامه سال جاری طی اجلاسی میزان پیشرفت ها در زمینه توافقات حاصله را بررسی کند.

اجلاس گروه بیست در شرایطی برگزار شد که آلمان و فرانسه، به ویژه بریتانیا و آمریکا را تهدید کرده بودند که در صورت بی توجهی به لزوم تغییر مقررات مراودات مالی جهانی، اجلاس را ترک خواهند کرد که این موضوع تا پیش از پایان اجلاس رخ نداد.

نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه پس از اجلاس گفت توافق به دست آمده "بیش از حد امید و انتظار ما بوده است".

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز گفت موازینی که مورد توافق قرار گرفت بنیاد بازارهای مالی جهان را شفاف تر می سازد و موافقت به دست آمده را "مصالحه ای تقریبا تاریخی" خواند.

خط اعتباری برای فقرا

در جریان برگزاری اجلاس، تظاهرکنندگان در اطراف آن تجمع کردند اما تعداد آنها کمتر از روز چهارشنبه در مرکز تجاری لندن بود.

چند صد نفر در اطراف "مرکز اکسل" در شرق لندن - محل برگزاری اجلاس - دست به تظاهراتی که "پر سر و صدا اما مسالمت آمیز" توصیف شد زدند که گروه های مختلف از جمله "ائتلاف جنگ را متوقف کنید" را در بر می گرفت.

در جریان اجلاس همچنین کشورهای گروه 20 قول ارائه 100 میلیارد دلار کمک برای کشورهای درحال توسعه را دادند که بیش از حد انتظار بود.

این پول از طریق وام دهندگان چند ملیتی همچون بانک توسعه آسیا توزیع خواهد شد.

دیوید لوین خبرنگار بی بی سی می گوید این گامی است که می تواند در کوتاه مدت وضع را برای فقیرترین کشورها بهتر کند چرا که امکان دسترسی به 250 میلیارد دلار اعتبار تجاری را به آنها می دهد.

او می گوید این پول امکان آن را فراهم خواهد کرد تا اجناس و موادی که در بنادر آفریقا درحال پوسیدن هستند دوباره به حرکت درآیند.

رابرت پستون ادیتور اقتصادی بی بی سی می گوید که مقررات شدیدتر مالی که توسط گروه 20 اتخاذ شد یک گام مهم بود.

 

حضور اوباما در اجلاس گروه 20 و هشدار به اميدهاي واهي نسبت به حل معضلات

راديو آلمان چهارشنبه 12 فروردين 1388(1 آوريل 2009)

اوباما در روز چهارشنبه (اول آپريل) با رهبران جهان ديدار مي‌کند و در اين روز ستاره‌ي درخشان اجلاس ;روه 20 در لندن است. رئيس جمهور آمريکا در آستانه‌ي آغاز اين اجلاس نسبت به اميدهاي بزرگ براي حل مشکل‌ها هشدار داد.

اين نخستين بار است که رئيس جمهور آمريکا، باراک اوباما، در صحنه‌ي جهاني حاضر مي‌شود. هواپيماي اوباما سه‌شنبه شب در ساعت 19 و 45 دقيقه به وقت محلي در فرودگاه استان ستد در نزديکي لندن به زمين نشست. هيأتي 500 نفره اوباما را در سفر اروپايي‌اش همراهي مي‌کند.

ديدارپرقدرت‌ترين مرد جهان حتي بريتانيايي‌هاي خونسرد را به هيجان آورده است. روزنامه‌ي آبزرور نوشت: در روزهاي آتي، لندن و نه واشينگتن، قلب تپنده‌ي سياست خارجي آمريکا خواهد بود. مفسر روزنامه‌ي ديلي ميل بر اين نظر است که از زمان قيصر روم تا کنون هيچ رهبر سياسي‌اي با اين همه طرفدار و همراه پا به خاک بريتانيا نگذاشته است. برنامه‌ي سفر اوباما را زير يک عنوان خلاصه کرده‌اند: اوباما با جهان ملاقات مي‌کند. رئيس جمهور آمريکا از اين فرصت استفاده کرده، تا با مهم‌ترين رؤساي دولت‌هاي جهان از نزديک آشنا شود.

در حالي‌که رهبران دنيا در مورد رکود فزاينده‌ي اقتصاد جهاني مشغول بحث‌اند، اوباما اميد دارد از محبوبيت خود بهره جويد و روابط آمريکا را با ديگر کشورهاي جهان، که در زمان جورج دبليو بوش در موارد بسياري به سردي گراييده بود، بهبود ببخشد. رابرت گيبس، سخنگوي کاخ سفيد، در مورد سفر اوباما گفت: رئيس جمهور و آمريکا به لندن مي‌روند تا هم گوش دهند و هم هدايت کنند.

ديدار اوباما با براون

باراک اوباما در آستانه‌ي آغاز اجلاس کشورهاي گروه 20 در لندن، جامعه‌ي بين‌الملل را به مبارزه‌اي مصمم با بحران اقتصاد جهاني فراخواند. وي نخست با گوردون براون، نخست وزير بريتانيا ديدار کرد. اوباما پس از گفتگو با براون در برابر خبرنگاران گفت، اين بزرگ‌ترين بحران مالي جهاني پس از جنگ جهاني دوم تنها با مشارکت همه مي‌تواند رفع شود.

رئيس جمهوري آمريکا افزود، اما اميد به راه‌حل‌هاي همه جانبه نبايست بست. اوباما تصريح کرد که 20 کشور مهم صنعتي و در حال توسعه در مورد همه‌ي نکات به توافق نخواهند رسيد. پيش از آن، رئيس جمهور فرانسه، نيکلا سارکوزي تصريح کرده بود که راه‌حل‌هايي که تا کنون پيشنهاد شده‌اند، آلمان و فرانسه را راضي نمي‌کنند.

در برابر، گوردون براون اظهار خوشبيني بيشتري کرد. وي با اطمينان گفت: کشورهاي گروه 20 در عرض چند ساعت بر سر طرحي جهاني براي بهبود وضعيت اقتصادي به توافق خواهند رسيد.

آينده‌ي آمريکا و روسيه

براي نخستين بار در طول دوازده سال گذشته روسيه و آمريکا مي‌خواهند بار ديگر در باره‌ي خلع سلاح اتمي به مذاکره بپردازند. رابرت گيبس، سخنگوي کاخ سفيد تصريح کرد که رئيس جمهور آمريکا و همتاي روس‌اش، دميتري مدوديف عصر چهارشنبه با هم گفتگو خواهند داشت و سپس قصد خود را براي انجام مذاکرات اعلام خواهند کرد. به گفته‌ي گيبس هر دو کشور درصدد هستند شمار کلاهک‌هاي هسته‌اي خود را کاهش دهند، اگر چه تا کنون در باره‌ي تعداد دقيق آن صحبتي نکرده‌اند.

دميتري مدوديف، رئيس جمهور روسيه و باراک اوباما، همتاي آمريکايي او براي نخستين بار در لندن با هم ديدار مي‌کنند

باراک اوباما با نظر به اختلاف نظرهاي تاکنوني آمريکا با روسيه، گفت که مايل است خود را بر روي عرصه‌هايي براي همکاري احتمالي با روسيه متمرکز سازد. رئيس جمهوري آمريکا پس از ديدار با گوردون براون، نخست وزير بريتانيا از تنش‌هايي که در چند سال اخير ميان آمريکا و روسيه وجود داشته، ابراز ناخشنودي کرد. وي گفت، نمي‌خواهد بر آنچه رخ داده، پرده بکشد. اوباما افزود، اما دو کشور علائق مشترک زيادي دارند، مانند خلع سلاح اتمي، مبارزه با خطر تروريسم و ثبات اقتصاد جهاني.

به عقيده‌ي اوباما عرصه‌ي مبارزه با گسترش تسليحات اتمي مي‌تواند عرصه‌ي خوبي براي شروع همکاري آمريکا و روسيه باشد. وي گفت، شبح ترسناک سلاح‌هاي هسته‌اي در دست تروريست‌ها همچنان بزرگ‌ترين تهديد عليه بشريت است.

 

نشست ناتو در شهر "بادن بادن" آلمان

 

نشست ناتو آغاز شد 

ایرنا:جمعه 14 فروردين 1388 (3 آوريل 2009)

پاريس - با سخنان "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان شصتمين نشست ناتو عصر جمعه به وقت محلي در شهر "بادن بادن" آلمان و با حضور روساي جمهوري و نخست وزيران کشورهاي اين سازمان آغاز شد.   

در اين نشست که همزمان با تجمع و اعتراض هاي بيش از 2 هزار نفر در بيرون از اين شهر برگزار شد ، مرکل ضمن خوش آمد گويي به شرکت کنندکان ، آغاز رسمي اجلاس را اعلام کرد.

وي مباحث افغانستان ، انتخاب رييس جديد ناتو ، همکاري بين اعضا و اصلاحات در اين سازمان را از مباحث عمده نشست دانست و گفت که هم اکنون رايزني براي انتخاب رييس جديد اين سازمان ادامه دارد.

جلسه امروز همراه با شام کاري ادامه خواهد يافت.

مرکل امروز از تعيين رييس جديد ناتو خبر داده و حمايت خود را از نخست وزير دانمارک براي اين پست اعلام کرده بود. وي همچنين گفته است که تمامي تلاش خود را براي متقاعد کردن 27عضو ديگر ناتو به کار خواهد بست.

اردوغان تنها فردي است که اعلام کرده است به دليل توهين دانمارک به پيامبر اسلام شخصا مخالف اين انتخاب است .

ماموريت رييس کنوني ناتو که يک هلندي است 31 ژوييه به پايان خواهد رسيد.

 

سفر اوباما به فرانسه و آلمان برای شرکت در نشست ناتو

رادیو فردا:جمعه 14 فروردين 1388 (3 آوريل 2009)

باراک اوباما، برای شرکت در نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی لندن را به مقصد فرانسه و آلمان ترک کرد.

انتظار می‌رود در نشست ناتو که همزمان با شصتمین سالگرد تشکیل این سازمان دفاعی به میزبانی فرانسه و آلمان در دو سوی رودخانه راین برگزار می‌شود، افغانستان از محورهای مهم گفت‌وگوهای کشورهای عضو باشد.
طبق برنامه قرار است باراک اوباما، رئیس‌‌جمهوری ایالات متحده، با همتای فرانسوی خود نیکلا سارکوزی در استراسبورگ، ، گفت‌و گو کند و پس از آن برای دیدار با آنگلا مرکل به بادن بادن در آنسوی کرانه راین برود.
از سوی دیگر در آستانه برگزاری نشست ناتو، پلیس فرانسه نزدیک به
۳۰۰ نفر از تظاهرات‌کنندگان خشمگین مخالف ناتو در شهر استراسبورگ را دستگیر کرد.
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در سال
۱۹۴۹ تشکیل شد و در طول دوران جنگ سرد کشورهای غربی حول این پیمان در برابر بلوک شرق(پیمان ورشو) صف‌آرایی داشتند. پیمان ورشو شش سال پس از تاسیس ناتو اعلام موجودیت کرد.
پیمان آتلانتیک شمالی در حالی شصتمین سال تاسیس خود را جشن می‌گیرد که  هم‌اکنون
۷۰ هزار نفر از نیروهای ائتلاف که بیشتر آنها تحت فرماندهی ناتو هستند، در افغانستان با نیروهای القاعده و شورشیان طالبان در حال نبردند.
باراک اوباما، که از همان مبارزه‌های انتخاباتی خود، افغانستان را مهمترین جبهه آمریکا در مبارزه با تروریسم اعلام کرده بود، در نشست کشورهای عضو ناتو تلاش خواهد کرد که پشتیبانی هرچه بیشتر اعضای ناتو را در نبرد افغانستان جلب کند.
روز جمعه هفته گذشته باراک اوباما، راهبرد جدید ایالات متحده برای برقراری ثبات در افغانستان را اعلام کرد. در این طرح باراک اوباما توجه ویژه‌ای  نیز به پاکستان کرده است؛ کشوری که به گفته باراک اوباما به پناهگاه نیروهای القاعده و طالبان تبدیل شده است.
رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت که واشینگتن هفت ميليارد و
۵۰۰ ميليون دلار در طول پنج سال به دولت پاکستان کمک خواهد کرد که دولت مرکزی بتواند طالبان را مهار کند.
باراک اوباما همچنین گفت علاوه بر
۱۷ هزار نیرویی اضافی که از پیش اعلام شده بود به افغانستان اعزام می‌شوند چهار هزار نیروی دیگر آمریکایی نیز به آنها خواهند پیوست تا به آموزش ارتش و پلیس افغانستان بپردازند.
در طرح جدید باراک اوباما همچنین اعزام صدها غیرنظامی برای بازسازی افغانستان در نظر گرفته شده است.

 

اوباما خواستار جهان بدون جنگ‌افزار هسته‌ای شد

رادیو فردا:جمعه 14 فروردين 1388 (3 آوريل 2009)

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در تالار شهر استراسبورگ در میان هزاران نفر از جوانان فرانسوی گفت که به دنبال جهان بدون جنگ‌افزار هسته‌ای است.
‌باراک اوباما روز جمعه به دانشجویان اروپایی گفت که در سفر خود به پراگ، پایتخت جمهوری چک، درباره این موضوع با جزئیات بیشتری سخن خواهد گفت.
باراک اوباما گفت: حتی با این که جنگ سرد پایان یافته، گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای یا ربوده شدن مواد هسته‌ای می‌تواند به نابودی هر شهری در سیاره زمین منجر شود.
ایران نباید تسلیحات هسته‌ای بسازد
آقای اوباما روز جمعه در نشست خبری خود در شهر استراسبورگ فرانسه نیز اشاره کرد که نباید به ایران اجازه داده شود تسلیحات هسته‌ای بسازد و افزود: نباید بگذاریم در خاورمیانه مسابقه تسلیحات هسته‌ای به راه بیفتد.
آقای اوباما همچنین از آمادگی ایالات متحده برای همکاری با روسیه، به‌رغم اختلافات دو کشور، خبر داد.
نیکولا سرکوزی، رئیس جمهور فرانسه، نیز در همین کنفرانس خبری با پشتیبانی از خط‌مشی جدید دولت باراک اوباما برای کشور افغانستان اعلام کرد که کشورش کمک‌های اقتصادی و آموزشی خود به افغانستان را افزایش خواهد داد.
آقای سرکوزی بار دیگر بر این نکته تاکید کرد که فرانسه بر تعداد نیروهای نظامی خود در افغانستان نخواهد افزود،‌ اما گفت فرانسه از آموزش پلیس‌های افغانستان و کمک‌های اقتصادی دریغ نخواهد کرد.
رئیس جمهور فرانسه همچنین اعلام کرد که حاضر است پس از بسته شدن زندان گوآنتانامو یکی از زندانیان آن را تحویل بگیرد.
‌باراک اوباما که به میانه سفر اروپایی خود رسیده است، روز جمعه پس از پایان سران گروه
۲۰ در لندن راهی فرانسه و آلمان شده است تا همزمان با شتصمین سالگرد تأسیس این سازمان، همپیمانان آمریکا را به حمایت بیشتر در نبرد افغانستان جلب کند.

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

نمایندگان آمریکایی خواستار مذاکره با ایران پیش از انتخابات

بی بی سی:جمعه 7 فروردين 1388(27 مارس 2009)

گروهی از نمایندگان ارشد دموکرات در کنگره آمریکا طی نامه ای سرگشاده از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، خواسته اند که "در اسرع وقت" مذاکرات اتمی با ایران را در چهارچوب زمانی مشخصی آغاز کند.

این نمایندگان کنگره در نامه خود نوشته اند که برنامه اتمی ایران باید برای دولت آمریکا فوریت داشته باشد و به خصوص خواسته اند که دولت اوباما برای تماس با ایران در این زمینه منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن که محمود احمدی نژاد در آن با رقابت اصلاح طلبان روبروست، نماند.

به گفته این گروه، هدف آمریکا در هرگونه مذاکره اتمی باید توقف برنامه غنی سازی اورانیوم ایران در آینده نزدیک باشد و در صورت شکست گفتگوها باید تحریم های سختی بر ایران تحمیل شود.

از جمله نمایندگانی که به طور علنی نظر خود درباره ایران را با باراک اوباما مطرح کرده اند، استنی هویر، مقام شماره دو در مجلس نمایندگان آمریکا، رابرت واکسلر از نمایندگان ایالت فلوریدا، و نیز هنری وکسمن از نمایندگان ایالت کالیفرنیا هستند.

این نمایندگان دموکرات کنگره می گویند مذاکره آمریکا با ایران باید به طور جدی انجام شود، اما آمریکا نباید به طور نامحدود به گفتگو با ایران ادامه دهد.

این سیاستمداران می گویند نباید به ایران اجازه داده شود که از مذاکرات هسته ای به عنوان فرصتی برای ادامه غنی سازی اورانیوم استفاده کند.

دولت ایران بارها بر حق خود برای غنی سازی اورانیوم در داخل این کشور تاکید کرده است.

نمایندگان دموکرات می گویند آمریکا باید در مذاکرات اتمی به دنبال این باشد که ایران ظرف چند ماه آن هم به طور قابل تایید، برنامه غنی سازی را متوقف کند.

آن ها می گویند، مذاکرات با ایران باید هرچه سریع تر شروع شود تا این که آمریکا بداند آیا این گفتگوها به هدفش خواهد رسید یا خیر.

این اعضای دموکرات کنگره می گویند آمریکا نباید تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن امسال صبر کند تا با ایران وارد مذاکره شود.

آن ها نوشته اند که در صورت شکست مذاکرات هسته ای، آمریکا باید فشارهای اقتصادی علیه ایران را تشدید کند.

از موارد پیشنهادی این نمایندگان دموکرات، تحریم بانک مرکزی ایران و تحریم بانک های خارجی است که با ایران معاملاتی دارند.

از موارد دیگر تحریم مورد نظر این سیاستمداران آمریکایی، تحریم شرکت های کشتیرانی خارجیست که کشتی های آن ها در بندرهای ایران پهلو می گیرند.

در موردی مشابه، این سیاستمداران آمریکایی می گویند که آمریکا باید تحریم شرکت هایی که محموله های دریایی یا هواپیماها در ایران را بیمه می کنند را مد نظر داشته باشد.

این سیاستمداران دموکرات می گویند در صورت شکست مذاکرات هسته ای با ایران، آمریکا باید علیه شرکت های انرژی که در ایران سرمایه گذاری می کنند، مجازات هایی در نظر بگیرد.

این سیاستمداران دموکرات همچنین بر جلب نظر مساعد متحدان آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران تاکید کرده اند و می گویند که در صورت شکست مذاکرات آمریکا باید متحدانش را متقاعد کند که از فعالیت بانک های ایرانی در این کشورها جلوگیری کنند.

این گروه می گویند انتظارشان این است که در صورت شکست مذاکرات، متحدان آمریکا از مبادلات مالی با ایران که در قالب واحدهای پولی یوروو، پوند و ین، صورت می گیرد جلوگیری کنند و مانع از اعطای اعتبارهای کلان به شرکت های خود برای فروش محصولات به ایران شوند.

این دموکرات ها همین طور به باراک اوباما پیشنهاد کرده اند تلاش برای جلوگیری از فروش محصولات نفتی تصفیه شده مانند بنزین و گازوئیل به ایران را بررسی کند.

به گفته آن ها، برنامه اتمی ایران باید به موضوعی در صدر روابط آمریکا با روسیه و چین تبدیل شود.

این دموکرات ها هشدار داده اند که آمریکا باید از تمام توانش برای جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته ای استفاده کند، چرا که به گفته آن ها در غیر این صورت در آینده با تصمیم های مشکل تری روبرو خواهد شد.

دولت ایران بارها تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد کرده است.

دولت باراک اوباما می گوید که در حال بررسی و بازنگری سیاست خود در برابر ایران است و به زودی آن را اعلام خواهد کرد.

 

هاشمی رفسنجانی: پیام اوباما تبلیغاتی بود

بی بی سی:جمعه 7 فروردين 1388(27 مارس 2009)

اکبر هاشمی رفسنجانی پیام نوروزی باراک اوباما را خطاب به مردم و مقامات ایران تبلیغی خواند و گفت که رهبر جمهوری اسلامی مشخص کرده که آمریکا چطور می تواند حسن نیت خود را در قبال ایران نشان دهد.

آقای هاشمی رفسنجانی روز ۷ فروردین (۲۷ مارس) در خطبه های نماز جمعه تهران گفت: "اظهارات رئیس جمهوری جدید آمریکا بیشتر جنبه تبلیغاتی داشت و مانند دم خروسی بود که از زیر ردا بیرون آمده باشد".

اما او با اشاره به بخشی از پیام آقای اوباما که در آن به مسئله استفاده از "ترور و زور اسلحه" اشاره شده بود، گفت که اگر دولت آمریکا قصد مذاکره با ایران را دارد، باید مشکلات خود را در جریان مذاکره مطرح کند نه این که آن ها را "به شکل تبلیغاتی" در پیامی ویدیویی بگوید.

آقای هاشمی رفسنجانی در عین حال تأکید کرد که حکومت ایران تنها در شرایطی آمادگی مذاکره دارد که آمریکا "اشتباهات خود را جبران کرده و رویه انسانی در پیش بگیرد".

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز اول فروردین ماه در یک پیام بی سابقه ویدیویی خطاب به مردم و رهبران ایران نوروز را تبریک گفت و خواستار پایان یافتن خصومت سی ساله و بهبود روابط ایران و آمریکا شد.

آیت الله علی خامنه ای روز بعد در یک سخنرانی عمومی در مشهد به پیام آقای اوباما واکنش نشان داد و گفت نشانه ای از تغییر در رفتار دولت آمریکا ندیده است.

او البته تأکید کرد که "سابقه ای" از رئیس جمهوری جدید آمریکا ندارد و بر اساس رفتار او قضاوت می کند.

آقای خامنه ای خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: " شما تغییر کنید، ما هم رفتارمان تغییر خواهد کرد".

به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران، آیت الله خامنه ای در سخنرانی روز اول فروردین ماه در مشهد، در عین حال به آنچه از نگاه ایران می تواند "نشانه ای از حسن نیت آمریکا" تلقی شود، اشاره کرده است.

آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "رهبر انقلاب تأکید کردند که آمریکا باید از خود حسن نیت نشان دهد و مثال هایی هم در این خصوص مطرح کردند، مانند آزاد سازی اموال جمهوری اسلامی ایران که به ناحق توسط آمریکا بلوکه شده است".

آقای رفسنجانی هنگامی هم که رئیس جمهوری ایران بود، بارها از آزاد کردن اموال جمهوری اسلامی به عنوان پیش شرط مذاکره با آمریکا نام برده بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ایران نیز در واکنش به پیام آقای اوباما گفته بود که دعوای جمهوری اسلامی با آمریکا سی سال است ادامه دارد و یک اختلافی احساسی و عاطفی نیست که با تبریک گفتن و یا حرف های زیبا خاتمه یابد.

با این حال آقای هاشمی رفسنجانی تأکید کرده است: "ما با مردم آمریکا هیچ خصومتی نداریم و اگر دولت این کشور هم رفتار عادلانه و منطبق با موازین بین المللی در پیش بگیرد، با دولت آمریکا هم خصومتی نداریم".

 

پتریوس: ایران تا ساخت بمب اتمی فاصله دارد

بی بی سی:یکشنبه 9 فروردين 1388(29 مارس 2009)

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده کل نظامیان آمریکا در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی، گفته است که ایران تا دستیابی به سلاح هسته ای چند سال فاصله دارد.

مقامات ایران همواره تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد کرده اند.

اما ژنرال پتریوس روز یکشنبه (29 مارس) در مصاحبه با شبکه "سی ان ان" آمریکا، یک ایران اتمی را نتیجه ای بسیار بد برای منطقه خاورمیانه و جهان ارزیابی کرد.

با این همه، او با تکرار موضع رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، تاکید کرد ایران هنوز چند سال دیگر نیاز دارد تا بتواند سلاح اتمی تولید کند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، پیشتر گفته بود که ایران سوخت هسته ای کافی برای تولید بمب اتمی را دارد.

اما ژنرال پتریوس گفته است که صرف داشتن سوخت اتمی آن هم از نوع اورانیوم با غلظت پائین، برای تولید بمبی اتمی کافی نیست.

به گفته وی، ایران برای دستیابی به سلاح اتمی باید بتواند اورانیوم با غلظت بالا، کلاهک هسته ای و تجهیزات پرتاب و انتقال بمب اتمی داشته باشد.

آن طور که ژنرال ارشد آمریکایی به سی ان ان گفت، ایران برای دستیابی به چنین توانایی هایی حداقل چند سال زمان نیاز دارد.

دولت ایران بارها تاکید کرده است که تمام برنامه های هسته ای این کشور غیر نظامی و صلح آمیز است.

ژنرال پتریوس در عین حال گفته است که برای آمریکا راجع به ایران هنوز ابهامات زیادی وجود دارد.

دریاسالار بازنشسته دنیس بلر، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا، در ماه فوریه 2009 اعلام کرده بود که دستگاه های اطلاعاتی این کشور در مورد این که آیا ایران در پی ساخت سلاح های هسته ای است یا خیر مطمئن نیستند.

به گفته وی، ارزیابی این سازمان ها این است که ایران کار طراحی سلاح های اتمی و بخش تسلیحاتی کردن برنامه اتمی اش را که در سال 2003 متوقف کرد از سر نگرفته است.

وزیر دفاع آمریکا هم معتقد است، ایران تا دستیابی به سلاح هسته ای چند سال فاصله دارد و آمریکا هنوز فرصت دارد از طریق دیپلماتیک سیاست هسته ای ایران را تغییر دهد.

رابرت گیتس روز یکشنبه گفت، تحریم های اقتصادی می تواند دولت ایران را به پای میز مذاکره بیاورد.

دولت ایران بارها تحریم های آمریکا و سازمان ملل متحد علیه این کشور را ناعادلانه دانسته است و می گوید آن ها بر سیاست های این دولت تاثیری ندارند.

 

آمريكا و روسيه از ايران خواستند تن به بازرسي ها بدهد

خبرگزاري فرانسه:چهارشنبه 12 فروردين 1388(1 آوريل 2009)

روز چهارشنبه باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا و ديمتري مدودوف رئيس جمهور روسيه از ايران خواستند تا با ديدهبان اتمي سازمان ملل همكاري و اثبات كند كه برنامه اتمي آن ماهيت صلح آميز دارد.

اين دو ر هبر بعد از گفتگو در لندن طي بياينهيي كه منتشركردند, تصديق نمودند كه ايران حق داشتن يك برنامه اتمي غيرنظامي را دارد, اما اضافه كردند, ضروري است ايران در رابطه با ماهيت منحصربفرد صلح آميز اين ابتكار عمل كسب اعتماد كند. ما از ايران مي خواهيم تا بطور كامل به قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل و شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي, منجمله شرط لازمه همكاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي عمل نمايد..

 

ميز آمريکا در وزارت امورخارجه ايران به دستور احمدی نژاد بوجود آمد

صدای آمریکا:پنجشنبه 13 فروردين 1388(2 آوريل 2009)

تهران برای مقابله با سوء ظن تماس های سری منکر ملاقات هالبروک و آخوند زاده است واشنگتن پست زير عنوان"ايران گزارشهای آمريکا در باره مذاکراتی گرم در کنفرانس را تکذيب ميکند" با اين يادآوری که ايران روز چهارشنبه گزارشهای دولت آمريکا در مورد گفت و گوئی صميمانه و دلگرم کننده ميان نمايندگان ارشد آمريکا و ايران در يک کنفرانس بين المللی را تکذيب کرد و گفت مذاکره ای انجام نگرفته است، اظهار نظر سعيد ليلاز تحليلگر سياسی در تهران را نقل ميکند که  واکنش ايران را تلاشی برای مقابله با هرگونه سوء ظن در مورد تماس هائی سری تعبِير کرده است.واشنگتن پست می نويسد نزديک شدن به واشنگتن، بخصوص پيش از انتخابات رياست جمهوری ايران در دوازدهم ژوئن (بيست و دوم خرداد) موضوعی حساس است. محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری، که خواستار يک دوره چهارساله ديگر است، مراقب است که حاميان تند روی خود را با مطرح ساختن رويکردی سريع به دولت اوباما خشمگين نکند. واشنگتن پست اظهارات اقای ليلاز را نقل ميکند که با تاکيد بر محتاط بودن ايران در نگرش به اين موضوع ميگويد تائيد ملاقات، در ايران و در جهان اسلام عواقبی بجا خواهد گذاشت. برای بيش از يک نسل، ايران آمريکا را دشمنی اصلی نشان داده است. شعارهای ضد آمريکائی در ايران سالها باقی ميماند، حتی اگر دو کشور مناسبات را از سر بگيرند.* هالبروک صحبت با آخوند زاده را با تعريف ازمعماری ايران شروع کرد  نيويورک تايمز زير عنوان"تصويری کمتر از کلينتون همزمان با اوج گرفتن نفوذ او" با اشاره به سفرهای خارجی اخيرهيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا و حضور او در ملاقات های پرزيدنت اوباما با رهبران بريتانيا، روسيه وچين در آستانه کنفرانس سران کشورهای گروه بيست در لندن، مشاهدات خبرنگار خود از کنفرانس بين المللی راجع به افغانستان در هلند را نقل ميکند و می نويسد خانم کلينتون در اين کنفرانس، صحنه را بيشتربه ريچارد هالبروک نماينده مخصوص آمريکا در امور افغانستان و پاکستان سپرده بود.نيويورک تايمز می نويسد آقای هالبروک در جريان تنفسی در کنفرانس که برای صرف ناهار داده شد توانست سر صحبت را با يک ديپلمات ايران بازکند ،که نخستين تماس مستقيم دولت اوباما با رژيم ايران بود، و سرخط خبرهای روز را تشکيل ميداد، و خانم کلينتون بعدا اين موفقيت را تائيد کرد.نيويورک تايمز می نويسد ميز آقای هالبروک مجاور ميز آقای آخوندزاده بود و وی قريب دو دقيقه در باره معماری ايران با او گپ زد.* وزارت امورخارجه ايران به دستور احمدی نژاد ميز آمريکا دائر کرده استوال استريت جرنال زير عنوان"سئوال و جواب با رئيس ميزجديد آمريکا در ايران" می نويسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران سال گذشته به وزارت امور خارجه دستور داد ميزی (واحدی) جداگانه برای امور مربوط به قاره آمريکا بوجود آورد. تا آن وقت امور مربوط به قاره آمريکا بخشی از تشکيلات مربوط به امور قاره اروپا بود. وال استريت جرنال با اين يادآوری که اين هفته ديپلمات های ارشد ايران و آمريکا در هلند برای تبادل نظر در باره  امنيت و ثبات  افغانستان در هلند جلسه ای داشتند که نخستين جلسه پر آب و رنگ دو طرف طی سی سال اخير بود،  پاسخ هائی را که عليرضا سالاری معاون وزير امور خارجه ايران و مسئول ميز آمريکا در سال گذشته در جريان مصاحبه ای اختصاصی به فرناز فصيحی خبرنگار اين روزنامه داده بود ، چاپ کرده است.آقای سالاری در پاسخ به اين سئوال که چرا آقای احمدی نژاد تصميم به ايجاد ميزی جداگانه برای قاره آمريکا گرفت؟ ميگويد چون قويا چنين نيازی را حس ميکرديم. دولت معتقد است  بايد مناسباتمان را با قاره آمريکا، شمالی و جنوبی، هردو، گسترش دهيم. بعلاوه مسائل مرتبط به ديپلماسی با  آمريکا قبلا بکلی ناديده گرفته شده بود. ما سعی ميکنيم اين وضعيت را عوض کنيم.آقای سالاری در پاسخ به اين سئوال که ميز آمريکا چه کاری انجام ميدهد؟، ميگويد در مورد آمريکای شمالی کار ما بيشتر متمرکز بر  تحقيق و تجزيه و تحليل است. ما خبرها را به دقت دنبال ميکنيم.  تمامی زوايای مناسبات  ايران و آمريکا را زير نظر داريم و نظر ميدهيم. ما بر اساس نتيجه گيری هايمان به رئيس جمهوری نظر مشورتی ميدهيم.آقای سالاری در پاسخ به اين سئوال که بعضی ها ميگويند فقط رئيس جمهوری تندرو نظير آقای احمدی نژاد می تواند مناسبات با آمريکا را عملی کند، شما چه نظری داريد؟ ميگويد آقای احمدی نژاد شهامت بيشتری برای برداشتن گام های متهورانه دارد. او از درگير شدن با مسائل جنجالی و بحث انگيز بيمی ندارد و به درگير شدن با موضوع های جديد علاقمند است. اونگران عقايد عمومی  نيست و وقتی فکرمی کند کاری درست است آن را انجام ميدهد. من معتقدم چنين کيفيت هائی در مورد ديپلماسی با آمريکا مفيد است

 

 

 

جمهوری اسلامی ايران در آمريکا بخاطر قتل سرباز اسرائيلی توسط حماس به پرداخت ٢٥ ميليون دلار جريمه نقدی محکوم شد

صدای آمریکا:شنبه 8 فروردين 1388(28 مارس 2009)

يک قاضی ايالتی در آمريکا، جمهوری اسلامی ايران را به پرداخت ٢٥ ميليون دلار جريمه نقدی، بعلاوه بهره پول، مجازات کرد. دادگاه به نفع خانواده يک سرباز اسرائيلی که توسط گروه ستيزه جوی فلسطينی حماس ربوده شد و سپس به قتل رسيد، حکم داد.ناچسون واکسمن* که تابعيت آمريکائی و اسرائيلی داشت در سال ١٩٩٤ هنگامی که در شهر اسرائيلی لود منتظر وسيله نقليه بود، ربوده شد.خانواده آقای واکسمن* که شهروندان آمريکايی هستند از جمهوری اسلامی ايران به دليل آموزش و حمايت از حماس، بعنوان مسؤل قتل، به دادگاه شکايت کردند. جمهوری اسلامی ايران به شکايت پاسخ نداد و دادگاه ايالتی شهر واشنگتن روز جمعه حکم غيابی جريمه نقدی را به نفع خانواده سرباز مقتول، صادر کرد.ستيزه جويان حماس برای زنده ماندن آقای واکسمن، خواستار آزادی زندانيان حماس شده بودند. سه نفر از ربايندگان و يک سرباز اسرائيلی در تلاش برای نجات آقای واکسمن، کشته شدند.  آقای واچمن توسط ربايندگان به قتل رسيد.حماس از نظر آمريکا يک سازمان تروريستی محسوب ميشود.

 

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران با مشاور امنیت ملی هند دیدار کرد

صدای آمریکا:شنبه 8 فروردين 1388(28 مارس 2009)

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران روز شنبه با ام کی نارایانان (M K Narayanan)، مشاور امنیت ملی هند در دهلی نو دیدار و گفت و گو کرد. جزییاتی از دستور کار مذاکرات هنوز منتشر نشده است اما، به گفته مقامها انتظار می رود گفت و گوها بر روابط دو جانبه ممتمرکز بوده باشد. به رغم فشارهای آمریکا که ایران را، به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی متهم می کند و می گوید که ایران سلاح در اختیار گروههای شبه نظامی در عراق می گذارد، هند همواره روابط خوبی با ایران داشته است. ایران اتهامات آمریکا در زمینه تلاش برای ساختن بمب اتمی را رد می کند و می گوید برنامه هسته ای ان کشور تنها مقاصد صلح آمیز را دنبال می کند. روابط دهلی نو و واشنگتن اخیرا نزدیکتر شده است و دو کشورهند و آمریکا یک تفاهمنامه همکاری در زمینه انرژی هسته ای به امضا رسانده اند. هند و ایران در حال مذاکره در زمینه قرارداد خط لوله انتقال گاز هستند، احداث این خط لوله مدتها ست که به تاخیر افتاده و این درحالیست که هند برای تداوم رشد اقتصادی خود نیاز به انرژی ایران دارد. از جمله دلایل این تاخیر اختلافات هند و پاکستان بر سر هزینه های انتقال گاز و همچنین نگرانی هند از مسایل ایمنی خط لوله هنگام عبور از خاک پاکستان است.

 

قشقاوي در گفتگو با مهر: هيئت‌هاي ايران و آمريکا ديدار نکردند/ تکذيب نامه هالبروک به آخوندزاده

خبرگزاري مهر: چهارشنبه 12 فروردين 1388(1 آوريل 2009)

حسن قشقاوي در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اخبار منتشر شده به نقل از وزير امور خارجه آمريکا مبني بر ديدار محمد مهدي آخوند زاده معاون وزير امور خارجه ايران و ريچارد هالبروک نماينده ويژه رئيس جمهور آمريکا در حاشيه اجلاس افغانستان در لاهه گفت: هيچ گونه ديدار و گفتگويي اعم از رسمي، غير رسمي، تشريفاتي و غير تشريفاتي ميان نمايندگان جمهوري اسلامي ايران و آمريکا در حاشيه اين اجلاس صورت نگرفته و خبر منتشر شده در اين رابطه تکذيب مي شود.وي در پاسخ به سئوال مهر درباره خبر ارائه نامه اي از سوي هيئت آمريکايي به هيئت ايراني در حاشيه اجلاس لاهه نيز گفت: چون ديدار و گفتگويي بين نمايندگان دو کشور صورت نگرفته است طبعا نامه اي نيز از سوي طرف آمريکايي به ايران داده نشده است.

 

رئيس جمهور روسيه: ما راضي نيستيم كه هيچ موشك مجهز به سلاح هسته‌يي در اطراف مرزهايمان به‌وجود بيايد

تلويزيون بي بي سي:دوشنبه 10 فروردين 1388(30 مارس 2009)

مجري: يكي از نكاتي كه پرزيدنت اوباما گفت بازبيني سيستم دفاع موشكي در اروپاي شرقي بود، ولي او از شما خواست كه در رابطه با ايران و برنامه موشكي و هستهيي آنها به او كمك بيشتري يكنيد. اگر تمايل داشته باشيد، فكر ميكنيد كه ميتوانيد فشار مؤثري روي ايران براي متوقف كردن برنامه تسليحات هستهيي و موشكهاي باليستيك قاره پيماي آن ICBM بياوريد؟

مدودوف: در مورد دفاع موشكي، موضع ما همواره روشن بوده است. نبايد تنها عناصري از آن مستقر شود، بلكه نياز به يك سيستم جامع دفاع موشكي يا ABM مي باشد و روسيه نيز آماده است در اين شركت كند، زيرا ما هم مشتاق تضمين امنيت كشور و مردمان در برابر تهديدهاي برخي كشورهاي مسأله ساز هستيم. ولي نكته اين است كه اين كار بايد از طريق يك تلاش هماهنگ صورت گيرد، ونه استقرار موشك در اطراف مرزهاي ما كه تهديد را برعكس تشديد ميكند و اين ترديد را ايجاد ميكند كه پشت پرده چيست؟ آيا هدف نگران كردن ماست، يا اين كه جلوگيري از يك تهديد!؟

در رابطه با ايران نيز ما روابط كامل با اين كشور داريم، ولي موضع ما بر اساس قطعنامههاي شناخته شده سازمان ملل و دستور العملهايي كه آژانس بين المللي انرژي اتمي مشخص كرده است، مي باشد. يعني اين كه برنامه هستهيي رژيم ايران بايد صلح آميز باشد. اين موضع ماست و ما همواره اين را به ايران نيز گفته ايم. به نظر من نمي شود يك چيز را در برابر چيز ديگري قرار داد. اين يك بحث جدي نيست. ولي شكي ندارم كه هر دو موضوع، هم سيستم دفاع موشكي و هم برنامه هستهيي ايران، [در گفتگو با اوباما] مورد بحث قرار خواهد گرفت. من معتقدم كه پرزيدنت اوباما همين تصور را دارد.

مجري: آنچه مشخص است اين است كه مردم روسيه هم راضي نيستند كه يك ايران مجهز به موشك، خصوصا كه موشك با كلاهك هستهيي باشد، در همسايگي خود داشته باشند؟

مدودوف:ما راضي نيستيم كه هيچ موشك مجهز به سلاح هستهيي در اطراف مرزهايمان بوجود بيايد. جهان به اندازه كافي موشك هسته‌يي دارد و گسترش اين نيز هيچ چيزي به امنيت جهان نمي افزايد. ما راضي نيستيم كه به كلوپ هستهيي جهان، اعضاي جديدي افزوده شوند. چنين چيزي اصلاً نياز نيست

 

سخنان ژنرال پترائوس عليه دخالت رژيم در عراق و جاه‌طلبي اتمي رژيم

تلويزيون فاكس نيوز: سه شنبه 11 فروردين 1388(31 مارس 2009)

مجري: اكنون شما روي افغانستان و پاكستان متمركز هستيد, اما آخرين مسئوليت شما, فرمانده نيروهاي آمريكايي در عراق بود. آيا شما نگراني در اين باره داريد كه ما اگر نگاه مان را از روي عراق برداريم ممكن است هنگامي كه نيروهاي آمريكايي در حال كاهش نيرو هستند, تبديل به معضل ديگري شود؟

پترائوس: اين آن چيزي است كه ما بايد مانع آن شويم. من فكر مي كنم مسيري كه ما در آن جا در پيش داريم, محتاطانه و واقع بينانه ديده شود و با هدف كاهش تدريجي نيروها طي پريود زماني, طراحي شده بطوري كه همزمان نيروهاي امنيتي عراق نيز مسئوليتهاي خودشان را برعهده بگيرند.

همانگونه كه شما مي دانيد, اين رَوند, مدتي است كه در جريان بوده و موفقيت آميز هم بوده است.  ما فكر مي كنيم كه چشم اندازِ آن موفقيت آميز باشد. انتخابات محلي كه چند ماه پيش برگزار شد, به نحو موفقيت آميزي پيش رفت. ما اكنون در پي انتخابات پارلماني هستيم. همانگونه كه من گفتم, چالش هاي بسياري در برابر عراق جديد وجود دارد. آنها در حال كار بر روي اين موارد هستند. اما ژنرال اوديرنو و تيم فرستادگانش به خوبي پيش رفته اند و به ما امكان كاهش نيرو در آنجا را داده اند.

مجري: ابعاد تهديد ايران به چه ميزان است و آيا آنها اكنون در دستيابي به سلاح هسته اي نزديك تر شده اند؟

پترائوس: ايران چند سالي (با دستيابي به سلاح) فاصله دارد, سخت است بتوان ميزان دقيق اش را گفت. آنها داراي اورانيوم غني شده با غلظت پايين مي باشند كه انباشت ميزاني از آن براي توليد سلاح مورد نياز است. اما گام هاي بسيار زيادِ ديگري براي حركت آنها موردنياز مي باشد. شما بايد اورانيوم را با غلظت بالا غني كنيد, بايد تاسيساتي براي اينكار داشته باشيد - كه ما نمي دانيم آيا آنها از چنين امكاني برخوردار هستند يا خير- مي بايست تركيب فيزيكي ماده را درست كرد كه (در آزمايش مشخص شود) كه منفجر مي شود يا خير و گام هاي ديگر بين اين روند و ارائه سلاح.

به نظرمي رسد كه بخش هاي مختلف اين تلاش, در جريان باشد و قطعاً ايران مطابق با (مقررات) آژانس بين المللي انرژي اتمي و ساير (التزاماتش) تحت قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل عمل نكرده است. اما اين كه آيا آنها يك تهديد هستند؟ قطعاً اينطور است. آنها نيروهاي افراطي را كه به طور نيابتي (عمل مي كنند), در لبنان و نوار غزه و به درجات زيادي در عراق پشتيباني كرده, مسلح نموده و كمك مالي كرده اند. البته علاوه بر اين, زمينه هايي از منافع مشترك هم بين ما وجود دارد.  من فكر مي كنم ماموريتي كه در برابر راس سفير ما وجود دارد- يكي از بهترين ديپلمات هاي كشور ما طي سالهاي اخير كه اكنون (مجموعه اي) را در دست گرفته منجمله موضوعاتي در مورد ايران- اين است كه بايد ديد آيا منافع مشترك ما, مي تواند براي حل موضوعات مورد اختلاف بين ما كه براي ساليان وجود داشته, عمل كند؟ .

 

بريتانيا: برای اعمال تحریم های تازه علیه ایران نباید عجله کرد

رادیو فردا:سه شنبه 11 فروردين 1388(31 مارس 2009)

ديويد ميليبند، وزير امور خارجه بريتانيا، روز سه شنبه گفت:با فرصتی که برای عادی سازی روابط میان تهران و واشينگتن پيش آمده است قدرت های جهانی نبايد برای اعمال تحريم های تازه عجله کنند.
باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در پيام نوروزی خود به مردم و رهبران ايران گفت که خواهان آغاز نو در روابط دو کشور است. این پیام از سوی کارشناسان و تحلیلگران به عنوان یک تغييری اساسی در سياست های واشينگتن در قبال تهران ارزیابی شده است.
ديويد ميليبند  روز سه شنبه به پارلمان بریتانیا گفت: پيشنهاد آمريکا بهترين شانسی است که ايران تا کنون داشته است تا روابط خود را با همه جهان و بالاتر از همه با آمريکا عادی کند.
وی در پاسخ به اين پرسش که آيا بريتانيا برای اقدامات بعدی عليه برنامه هسته ای ايران منتظر افزايش تحريم های تازه سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا خواهد ماند، گفت: اکنون زمان آن نيست که برای افزايش تحريم عجله کرد.
وزير امور خارجه بريتانيا افزود: اکنون زمان حمايت از در خواست آمريکا است، فرصتی که فقط در هر نسلی يک بار اتفاق می افتد. نه تنها به خاطر ما، بلکه به خاطر ايرانی ها.
بريتانيا همراه با فرانسه، آمريکا، چين، روسيه و آلمان، کشورهای موسوم به گروه
۱+۵ ، می کوشند تا برای مناقشه هسته ای ايران چاره انديشی کنند.

کشورهای غربی نگرانند که ايران در پوشش برنامه هسته ای خود به منظور تامين سوخت اتمی مورد نياز نيروگاه خود، به مهارت لازم برای توليد بمب اتمی دست يابد.
به همين دليل شورای امنيت سازمان ملل متحد طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.
ايران با سر پيچی از اين قطعنامه ها برنامه غنی سازی اورانيوم را توسعه داده است. ايران می گويد برنامه هسته ای اين کشور کاملا صلح آميز است و تهران به تعهدات بين المللی خود در اين زمينه پايبند است.
در همين حال، وزير امور خارجه بريتانيا تاکيد کرد، با به پايان رسيدن بررسی سياست های آمريکا در قبال ايران، اين تغيير در راهبرد برای ايرانی ها مشخص خواهد شد.
ديويد ميليبند همچنين  افزود: پس از آن مطمئن خواهيم شد در صورتی که ايرانی ها پاسخ مثبتی به اين (رويکرد آمريکا) ندهند، اقدامات بعدی انجام خواهد شد.
هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا بارها گفته است که واشينگتن آماده است تا در صورت ادامه سرپيچی ايران از خواست جامعه بين المللی، اقدامات تنبيهی عليه ايران را تشديد کند.
ديويد ميليبند همچنين اضافه کرد: گزينه های بسياری برای همکاری جامعه بين المللی با ايران در استفاده صلح آميز از انرژی هسته ای وجود دارد.
وزير امور خارجه بريتانيا جزئیات اين همکاری ها را مشخص نکرد.
در همين حال، روز سه شنبه هيلاری کلينتون اعلام کرد، نماينده آمريکا و ايران در حاشيه اجلاس افغانستان با يکديگر ديدار کردند.
ديدار نمايندگان ايران و آمريکا در حاشيه اجلاس افغانستان در
۳۱ ماه مارس در لندن نخستين تماس رسمی ميان آنها از زمان روی کار آمدن دولت باراک اوباما محسوب می شود.

 

کلینتون: نمایندگان ایران و آمریکا در نشست لاهه با هم دیدار کردند

رادیو فردا:سه شنبه 11 فروردين 1388(31 مارس 2009)

هیلاری کلینتون اعلام کرد که نماینده آمریکا و ایران در حاشیه اجلاس افغانستان با یکدیگر دیدار کردند ولی سفارت ایران در هلند چنین دیداری را تکذیب کرده است.
خانم کلینتون روز سه شنبه در حاشیه کنفرانس لاهه گفت: در کنفرانس امروز، ریچارد هالبروک، نمانیده ویژه ما در امور افغانستان تماسی کوتاه و صمیمی با سرپرست هیئت ایرانی داشت.
به گفته وی، این دیدار بدون برنامه ریزی صورت گرفت اما هالبروک و محمد مهدی آخوندزاده، نماینده ایران در نشست افغانستان موافقت کردند که تماس های خود را ادامه دهند.
این اظهارات در حالی بیان می شود که به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، سفارت ایران در لاهه با بيان اين كه هيچ گونه دستورالعملي براي مذاكره با هيئت آمريكايي نبوده است گفت: هيچ گونه مذاكره‌اي با هيئت آمريكايي صورت نگرفته است.
وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: حضور ایران در کنفرانس لاهه، نشانه ای از تمایل این کشور برای همکاری در آینده است.
وى افزود: در ديدار هالبروک و آخوندزاده طى نامه ‌اى از ايران خواسته شد سه تبعه آمريكايى كه در این کشور زندانى هستند آزاد و زمينه بازگشت آنان به آمريكا فراهم شود.
ديدار نمايندگان ايران و آمريكا در حاشيه اجلاس افغانستان نخستين تماس رسمى میان آنها از زمان روى كار آمدن دولت باراك اوباما محسوب مى شود.
پيش از اين و در تابستان سال
۱۳۸۶ سفيران دو كشور در بغداد چندين دور مذاكره رو در رو براى بحث در باره برقرارى ثبات و امنيت در عراق انجام دادند ولى اين گفت و گوها به دليل اتهام زدن طرفين به يكديگر ادامه نيافت.

كنفرانس افغانستان روز سه شنبه در شهر لاهه هلند برگزار شد و در آن علاوه بر ايران و آمريكا، نمايندگان ۸۰ كشور دنيا براى گفت و گو در باره برقرارى امنيت و ثبات در افغانستان و پاكستان و به طور كلى در منطقه خاورميانه گرد هم آمدند.
خانم كلينتون پيش از آغاز نشست افغانستان ابراز اميدوارى كرده بود كه ايران با ايده هاى سازنده براى برقرارى ثبات در افغانستان در اين كنفرانس شركت كند.
محمد مهدى آخوند زاده، معاون وزير امور خارجه ايران، در اين كنفرانس گفت: حضور قواى خارجى كمكى به بهبود اوضاع افغانستان نكرده و به نظر نمى رسد كه افزايش اين نيروها نيز موثر باشد.
به گفته وى، هزينه هاى نظامى بايستى بيشتر به سوى آموزش ارتش و پليس افغانستان سوق داده شود و افغانيزه شدن امور در برنامه دولت سازى افغانستان قرار گيرد.
اظهارات اين مقام ايرانى واكنشى به سياست تازه دولت باراك اوباما در قبال افغانستان است كه از اعزام چهار هزار نيروى اضافى براى تقويت امنيت در اين كشور خبر داده بود.
دولت آمريكا پيشتر اعلام كرده بود كه تا قبل از انتخابات رياست جمهورى افغانستان در ماه اوت
۱۷ هزار سرباز ديگر به اين كشور اعزام خواهد كرد.
افزايش نا امنى هاى و حملات گروه طالبان به نيروهاى خارجى و شهروندان افغانستان به يك نگرانى عمده در سياست خارجى آمريكا تبديل شده است و باراك اوباما اميدوار است كه كشورهاى اروپايى و ايران براى توقيت ثبات در اين كشور تلاش بيشترى به خرج دهند.

 

وزارت دفاع آمریکا: ایران همچنان چالش عمده ای برای ثبات دراز مدت در عراق است

صدای آمریکا:سه شنبه 11 فروردين 1388(31 مارس 2009)

ایالات متحده می گوید شرایط امنیتی در عراق بهبود یافته است، با این حال هشدار می دهد گروه های شورشی هنوز تهدیدی واقعی برای دستاوردهای شکننده در کشور هستند.
وزارت دفاع آمریکا در گزارشی که روز سه شنبه در مورد پیشرفت در عراق به کنگره ارائه داد می گوید سطح حوادث امنیتی همانند آنچه در اوائل سال
۲۰۰۴تجربه شد، پایین است. اما یاد آور می شود چندین گروه ، از جمله گروه های افراطی شیعه که ایران از آنها پشتیبانی می کند، همچنان خطرناک هستند و ایجاب می کند که تمرکز بر آنها ادامه پیدا کند. گزارش می گوید گروه های شورشی سنی و القاعده در عراق هنوز نگرانی امنیتی عمده ای هستند.
گزارش ایران را همچنان چالش عمده ای برای ثبات دراز مدت و استقلال سیاسی عراق می داند، و آنرا متهم می کند که به میزبانی، آموزش، کمک مالی، تسلیحاتی و راهنمائی گروه های ستیزه گر عراق که خواهان صدمه زدن به نیروهای آمریکا هستند ادامه می دهد. گزارش می گوید در حالی که تعداد حملات از میانگین
۲۲مورد به ۱۲حادثه در روز کاهش یافته، اما شورشیان هنوز قادر هستند به حملات چشمگیر دست بزندد. گزارش یاد آورمی شود امنیت در استان های نینوا و دیاله، و بخش هایی از بغداد، همچنان شکننده است.
گزارش ، که دوره دسامبر
۲۰۰٨تا فوریه ۲۰۰٩را در بر می گیرد، بهبود در وضعیت امنیتی را تا حدودی ناشی از افزایش توانائی نیروهای عراقی برای تامین امنیت و نیز افزایش علاقه به انتخاب روند سیاسی به جای خشونت می داند.
علی رغم این پیشرفت، گزارش همچنین یادآور می شود بی اعتمادی بین رهبران احزاب و افزایش تنش بین اعراب و کردها بر سر پاره ای مسایل، از جمله سیاست، نفت و وضعیت کرکوک، باقی است. 

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

گزارشي از اوضاع امنيتي كشور و شدت گرفتن مجدد انفجارها

تلويزيون الجزيره جمعه 7 فروردين 1388(27 مارس 2009)

پليس عراق اعلام كرد بر اثر منفجر شدن يك خودروي بمب گذاري شده در حي الشعب در شمال بغداد 16 نفر كشته و35 نفر مجروح گرديدند . پليس همچنين اضافه نمود كه در بين قربانيها تعدادي زن و بچه نيز وجود داشته است.

گزارش: بار ديگر فرياد بچه ها از راهروهاي بيمارستانهاي عراقي شنيده مي شود. بر اثر انفجار يك خودرو بمب گذاري شده در شمال بغداد دهها نفركشته و مجروح گرديدند كه در بين آنها زنان و كودكان وجود دارند.

خودرو انفجاري در يك بازار محلي قرار داده شده بود كه مورد استفاده ساكنين مدينه الشعب است. اين انفجار بدنبال يك سلسله انفجارات ديگر رويداد كه شهرهاي عراقي طي روزهاي گذشته شاهد آن بوده است مانند ابوغريب , جلولا و موصل . اين انفجارات فضاي امني را كه دولت به آن مباهات ميكرد و عراقي ها در مدتي كه گذشت آنرا حس كرده بودند بهم زده است و دهها نفر از ساكنين شهرها قرباني آن شده اند. اين صحنه هاي براي عراقي ها ياد آور حوادث خونيني است كه در شرايط نا امني شهرهايشان را به توفان كشيده بود.

يك شهروند: نميدانيم كه چه كسي اين حادثه را بوجود آورده است ؟ علت را نميدانيم ؟ مردم بيگناه را كه به فروش سبزيجات مشغول بودند، مورد هدف قرار داده اند.

گزارشگر: تمامي اين حوادث درشرايط گشايش دولت عراق و نيز بهبود شرايط امنيتي روي ميدهد كه دولت عراق از آن صحبت ميكند. نوري المالكي از دست دراز كردن براي آشتي به سمت تمامي جريانهاي مخالف واز جمله اعضايي از حزب بعث و رهبران گروههاي مسلح عراقي صحبت كرده و تمايل دولتش را نسبت به اجراي اصلاحاتي در مواد قانون اساسي كه به قول او در خدمت منافع عراق نيست و با آن در تناقض است، ابراز داشته است.

حوادث امنيتي و سياسي در عراق با نزديك شدن خروج آمريكايي ها مطابق زمان بندي كه در امضاي توافق نامه امنيتي بين آمريكا و بغداد آمده است روز بروز داغتر مي شود و دولت عراق خود را در برابر چالشهاي امنيتي عظيمي براي مقابله با خشونت مي‌يابد، خشونتهايي كه در گذشته زماني كه نيروهاي آمريكايي از نيروهاي عراقي پشتيباني مي‌كردند وجود نداشت، اكنون با خروج نيروهاي آمريكايي، نيروهاي عراقي چگونه با اين چالشها مقابله خواهند كرد.

 

كميته عراقي حقوقدانان و وكلاء براي دفاع از اشرف: اظهارات موفق الربيعي  نقض قوانين عراق و قوانين بين‌المللي

خبرگزاري اخبار عراق (واع) چهار شنبه 5 فروردين1388(25 مارس 2009)

كميته عراقي حقوقدانان و وكلا براي دفاع  از ساكنان اشرف با صدور بيانيهيي اتهامات اخير موفق الربيعي عليه ساكنان اشرف را كه از تلويزيون العراقيه شب 21 مارس 2009  پخش شد، نقض قوانين عراق و قوانين بين المللي دانست و آن را محكوم كرد.

در اين بيانيه  آمده است: از آنجائيكه كانال تلويزيوني العراقيه رسمي است و منعكس كننده سياستهاي تبليغاتي حاكميت عراق است در نتيجه پخش هرگونه تبليغات يا برنامه اي كه در مغايرت آشكار با قانون اساسي يا قوانين مدني و جزائي عراق باشد ميتواند جرم تلقي شده و از اين بابت نيز اين موضوع قابل پيگرد مي باشد. آقاي موفق ربيعي گفتند: شايد ناچار شويم قرار گاه را به جاي ديگري منتقل كنيم. باطلاع ميرسانيم  هرگونه جابجائي افراد تحت حفاظت, طبق كنوانسيون چهارم ژنو ممنوع است خانم وزير حقوق بشر نيز در مصاحبه اخيرشان تصريح كردند كه قوانين كنوانسيون چهارم ژنو را در رابطه با تك تك افراد ساكن اشرف برسميت ميشناسند.

كميته عراقي حقوقدانان و وكلا براي دفاع  از ساكنان اشرف ضمن رد ساير دعاوي مشاور امنيتي عراق افزود:

براي روشن شدن حقيقت از همه سازمانهاي بين المللي ذيربط بخصوص كميته بين المللي صليب سرخ, كميسارياي عالي پناهندگان ملل متحد, كميسر حقوق بشر ملل متحد و يونامي و همچنين مراجع مذهبي و احزاب و شخصيتهاي سياسي و پارلماني عراقي و كانالهاي تلويزيوني مستقل عراقي را فرا مي خوانيم تا نمايندگان خود را به بازديد از قرارگاه اشرف بفرستند و پيرامون اطلاعات نادرست و غير قانوني آقاي موفق الربيعي تحقيق و گزارش بيطرفانه تهيه كنند. .

 

نوری المالکی: مجاهدین خلق در عراق جایی ندارند

راديو فردا: شنبه 8 فروردين 1388(28 مارس 2009)

نخست‌وزیر عراق یک بار دیگر خواستار خروج اعضای مجاهدین خلق از عراق شد.به گزارش رویترز نوری المالکی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی دولتی عراق یک بار دیگر به اعضای سازمان مجاهدین خلق هشدار داد، هر چه زودتر عراق را ترک کنند. وی گفت: ما به این گروه تروریستی اطلاع داده‌ایم که شما درعراق جایی ندارد... به دنبال جای دیگری برای خود باشید.
پیش از این نیز موافق الربیعی مشاور امنیت ملی دولت عراق از تصمیم این کشور برای برچیدن اردوگاه اشرف در نزدیکی مرزهای ایران خبر داده بود.
رهبران شیعه دولت عراق روابط دوستانه‌ای با دولت ایران دارند و تهران همواره خواستار برچیده شدن اردوگاه اشرف و تحویل استرداد ساکنان آن به ایران شده است. با این حال گروه‌های مدافع حقوق بشر ضمن مخالفت با استرداد اعضای مجاهدین به ایران آن را به منزله نقض قوانین بین‌الملل می‌دانند.
نيروهای سازمان مجاهدين خلق ايران که اکنون بيش از دو دهه است در عراق حضور دارند، در جريان جنگ عراق و ايران برای مبارزه با جمهوری اسلامی به اين کشور رفتند و حدود سه هزار و ۵۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران همچنان در اردوگاه اشرف به سر می‌برند.
مسئوليت کنترل اردوگاه اشرف واقع در ۸۰ کيلومتری شمال بغداد در سال جاری میلادی از سوی ارتش آمريکا به دولت عراق واگذار شده است.
هفته پیش علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق به خبرگزاری رويترز گفته بود: ما تمايل نداريم که مسئوليت حضور يک گروه تروريستی را در عراق بپذيريم. اين امر برای ما مشکلاتی در داخل و همچنين با کشور های منطقه درپی خواهد داشت.
عراق بارها از کشورهای دیگر خواسته است، با پذیرش اعضای مجاهدین خلق راه را برای بستن اردوگاه اشرف هموار سازند. گفته می‌شود، دولت عراق تصمیم دارد، در پایان ماه جاری این اردوگاه را ببندد.
همچنین همزمان با سفر عبدالله گل رییس جمهور ترکیه به عراق، نوری المالکی نخست وزیر عراق در بخش دیگری از گفت و گوی خود با شبکه تلویزیونی دولتی این کشور قول داد، برای مبارزه با جدایی‌طلبان کردی که از خاک عراق به عنوان پایگاهی برای حمله به ترکیه استفاده می‌کنند، به این کشور کمک کند.
وی گفت: حزب کارگران کردستان ترکیه یک سازمان تروریستی است و روابط میان ترکیه و عراق را بحرانی کرده است. باید به این مسئله خاتمه داد. ما در خواسته خود مصمم هستیم. سازمان‌های تروریستی جایی در عراق ندارند.
پیشتر جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق که خود یک کرد است از اعضای حزب کارگران کردستان خواسته بود، یا سلاح‌های خود را زمین بگذارند یا این که خاک عراق را ترک کنند. اتحادیه اروپا و آمریکا نیز پ ک ک را یک سازمان تروریستی می‌دانند.

 

گفتگو با هوشيار زيباري در برنامه بصراحة

تلويزيون العربيه: جمعه 7 فروردين 1388(27 مارس 2009)

مجري ايلي نا كوزي: روز گذشته ايران شركتش در كنفرانسي كه قرار است حول افغانستان برگزار شود را به حالت تعليق در آورد.  دليل آن بر اساس آنچه كه ناظران مي گويند ناشي از تلاش آمريكا براي متوقف كردن نفوذ ايران در بغداد و عراق است, آيا آمريكاييها و عراقيان مي توانند مانع نفوذ ايران در عراق بشوند؟

هوشيار زيباري وزير خارجه عراق: ايران يك كشور همسايه قوي و يك كشور منطقه اي است و تاثير و نفوذ درعراق و در منطقه دارد و اين يك واقعيت است كه  ايران در غزه, در لبنان, در عراق و در خليج و ديگر مناطق حضور دارد. در رابطه بين دولت آمريكا و ايران اشكالي وجود دارد كه بدليل برنامه اتمي ايران و طمع هاي منطقه اي ايران و بدليل رفتار ايران در حمايت از سازمانها و گروههاي تندرو در اينجا و آنجا است, همه اينها در يك طرف ولي دولت امريكا نيز پيشنهاد خوبي از طريق پيام اوباما بمناسبت عيد نوروز به ايران داد و ما اميدوار بوديم كه پاسخ بهتري به اين پيشنهاد داده مي شد زيرا كه گفتگو پايه حل مشكلات است. ما در عراق با ايران بعنوان يك كشور همسايه و داراي حاكميت رفتار مي كنيم و از طريق رسمي رفتار محترمانه داريم و هميشه دخالتهاي امنيتي زيانباري كه عليه منافع ما و منافع خودشان دارند يادآوري مي كنيم. اين مشي ما از ابتدا تا بحال بوده است. براي مثال ايران از بالاترين مسئولينش تا بقيه به شدت و با خشونت عليه توافقنامه بين عراق و آمريكا حول خروج نيروهاي آمريكايي از عراق ايستادند ولي دولت عراق گفت كه اين موضوع به حاكميت عراق بر مي گردد و آنرا امضاء كرد و پارلمان نيز آنرا تاييد كرد زيرا كه در آن منافعي براي خودش ديد. آمريكا نيز درگذشته نمي خواست كه عراق با ايران رابطه پيشرفته اي داشته باشد ولي منافع عراق اين بود كه با ايران رابطه داشته باشد.اين دو موضوع نشان مي دهد كه در تصميم گيريهاي ملي و استراتژيكي عراق مستقل عمل مي كند.

مجري: برخي مي گويند كه بعد از خروج نيروهاي آمريكايي, عراق ميداني براي نفوذ ايران و سوريه و تركيه مي شود, اين حرف چقدر درست است؟

زيباري: عراق اجازه نمي دهد كه ميداني براي تسويه مناطق نفوذ باشد. عراقيان صاحب اين كشور هستند و آنها هستند كه حاكميت خودشان را برعهده خواهند گرفت و در هيچ صورتي نمي پذيريم كه كشوري اعمال هژموني عليه عراق كند. ما با زبان منافع  و احترام متقابل  رفتار مي كنيم ولي اجازه نمي دهيم كه اين نفوذ از جيب ما صورت بگيرد. نيروهاي عراقي نيز به نقطه اي رسيده اند كه بتواند شكاف خروج اين نيروها را پر كنند. ما خواستار حضور كشورهاي عربي در عراق هستيم تا اينكه خودمان را در مقابل نفوذ ديگران محفوظ كنيم كه در اين رابطه گام هايي به جلو داشته ايم.

مجري: مي گويند كه جنوب ورودي ايران است وشمال محل نفوذ تركيه و مركز ورودي دمشق است. آيا اين تحليل منطقي است؟

زيباري: اين يك تحليل عملي نيست. اين كشورها نفوذ و منافع دارند و درگيري تاريخي طي قرن ها بين تركيه و ايران حول عراق وجود داشته است. اسرار موفقيت عراق وحدت و توافق عراقيان براي بناي كشورشان است. درست اينكه اين كشورها در عراق نفوذ دارند ولي عراق نيز نفوذ و تاثير دارد كه اگر بخواهد مي تواند از آن استفاده كند ولي ما در مرحله بناي موسساتمان و نيروهايمان هستيم...

 

وزير اطلاعات: دنيا با مسئله تروريسم برخورد دوگانه نداشته باشد

ايرنا: دوشنبه 10 فروردين 1388(30 مارس 2009)

وزير اطلاعات با اشاره به تصميم دولت عراق براي اخراج گروهک تروريستي منافقين از خاک اين کشور تصريح کرد: اين گروهک تروريستي مصداق بارز تروريسم است و نبايد با مسئله تروريسم برخورد دوگانه شود.

حجت الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني اژه اي روز دوشنبه اظهار داشت: دولت عراق مجاز است که در خصوص اخراج اين گروهک تروريستي از خاک کشورش تصميم گيري کند.

وي خاطر نشان کرد: اما مسئله مهم اين است که کشورهايي مدعي مبارزه با تروريسم، نبايد از اين گروهک تروريستي که دستان ناپاکشان به خود ملت ايران آغشته است برخورد دوگانه کند.

وزير اطلاعات يادآور شد: ما انتظار داريم کساني که دم از حقوق بشر و مبارزه با تروريسم مي زنند، با اين گروهک تروريستي نيز برخوردي در شان مبارزه واقعي با تروريسم داشته باشند.

محسني اژه اي با بيان اينکه تصميم بر اخراج گروهک تروريستي منافقين بر عهده دولت عراق است، همچنين اظهار داشت: البته ما اميدواريم که دولت عراق هرچه سريعتر تصميم مبني بر اخراج اين گروهک را عملي کند

 

گزارش وزارت دفاع آمريكا به‌كنگره

وزارت دفاع آمريكا:چهارشنبه 12 فروردين 1388(1 آوريل 2009)

بخشي از گزارش وزارت دفاع آمريكا به كنگره اين كشور  كه با عنوان اندازه‌گيري ميزان امنيت و ثبات در عراق منتشر شده، به نفوذ رژيم در دولت عراق اختصاص دارد. در اين گزارش 60صفحه‌يي هم‌چنين به فشارهاي رژيم بر دولت عراق براي محدود كردن مجاهدين اشاره شده. بخشهايي از اين گزارش به نفوذ رژيم مربوط مي‌شود در زير آمده است:

اختلاف ديرينه بين شيعه و سني با برخي بدگماني هاي سني ها از گستردگي روابط احزاب سياسي شيعي با ايران و ترديدهايي نسبت به تعهدات درازمدت دولت عراق نسبت به برنامه انتقال ابنا عراق (شوراي بيداري) به درون دولت و به اجرا گذاشتن قوانين قضايي عفو عمومي و پاسخگو بودن باقي مي ماند. تنشهاي سياسي درو طوائفي همچنين ادامه دارد كه با جدا شدن برخي از اعضاي توافق(و پيوستن) به احزاب ديگر همان فرقه كه براي جلب حمايت راي دهندگان در جريان انتخابات استاني رقابت مي كردند، به اثبات رسيد ....

چندين گروه تهديد كننده بصورت خطرناكي باقي مانده اند و مستلزم تمركز ادامه دار براي جلوگيري از شورشگري مجدد آنها مي باشد. تهديد دراز مدت از جانب شبه نظاميان شيعي كه از سوي ايران حمايت مي شوند مانند اصائب الحق,كتائب حزب الله, و افراط گراهاي شيعي غير متشكل شامل گروه تازه تشكيل شده تيپ روز موعود مي باشند. به اضافه, گروههاي خشونت گراي شورشي سني و القاعده عراق هنوز يك نگراني بزرگ امنيتي هستند.

ايران كماكان به عنوان يك چالش مهم در برابر ثبات درازمدت و استقلال سياسي عراق باقي مانده است. ايران با وجود قولهاي مكرري كه براي خودداري و پرهيز داده است، ولي تلاش نموده تا مذاكرات توافق امنيتي بين آمريكا و دولت عراق را از خط خارج كند, ولي در نهايت موفقيت كمي در تاثير بر روي توافق امنيتي گذاشته است. ايران به ميزباني , آموزش, تامين مالي, مسلح كردن و هدايت گروههاي ستيزه جو كه بدنبال ريختن خون آمريكايي ها در عراق هستند، ادامه مي دهد, و تهران با همكاري درازمدت بين دولت عراق و آمريكا مخالف باقي مانده است. هدف سياست دخالت همه جانبه ايران در عراق جلوگيري از پديدار شدن تهديد عليه ايران از خاك عراق, چه از جانب آمريكا يا دولت عراق مي باشد. ايران به دنبال دولت تحت رهبري شيعي مي باشد كه در آن متحدين شيعي تهران - مانند مجلس اعلاي اسلامي عراق و حزب الدعوه- اكثريت قدرت سياسي, اقتصادي و امنيتي را در دست گيرند. تهران ترجيح خواهد داد كه دولت عراق با ثبات باقي بماند ولي نسبتا ضعيف باشد كه به ايران فرصتهايي را براي اعمال نفوذ سياسي و اقتصادي در عراق بدهد و از پديدار شدن يك رقيب منطقهيي جلوگيري شود. تهران براي افزايش نفوذ در عراق بعنوان بخشي از استراتژي براي دست يافتن به يك نقش برتر مصمم باقي مانده است ولي ناسيوناليسم عراق ممكن است بعنوان يك محدود كننده بر جاه طلبي هاي ايران عمل كند....

بطور مشابه, تنشهاي بين سني و شيعه بر سر برنامه الحاق ابناء عراق (شوراي بيداري) به داخل دولت, و همچنين نگراني سنيها برسرگسترش روابط احزاب سياسي شيعي با ايران ادامه دارد, ولي اين موضوعات بعنوان بحثهايي در پهنه سياسي باقي مي ماند...

نفوذ ايران

از سال 2003 تا كنون، ايران روي بدست آوردن و حفظ نفوذ سياسي و اقتصادي در عراق سرمايه‌گذاري كرده است. روابط نزديك ايران با احزاب شيعه عراق به تسهيل اين تلاش كمك نموده است. قدرت روابط بين تهران و عناصر حامي ايران همچنين ايران را قادر ساخته است كه از روابط پر تنش با مقامات عراقي، كه ناشي شده از حمايت ايران از گروه‌هاي شبه نظامي كه نيروهاي عراقي و ائتلاف را هدف قرار مي‌دهند، نجات يابد. مقامات ايراني از اين رو، به دنبال شكايتهاي مقامات عراقي نسبت به نفوذ ايران، به استراتژي خود در عراق تغييرات تاكتيكي داده‌اند. تهران، با وجود ادامه حمايت از مطالعات مذهبي مقتدي صدر، رهبر ارتش مهدي در قم، به شكل گزينشي از آمار شبه‌نظاميان تحت حمايت كاسته است. تهران همچنين همزمان سيستم آموزش و تسليحاتي تحصيل شده توسط شبه‌نظاميان به نيابت را بهبود بخشيده است. اين گروهها اكنون در حال بازگشت به عراق هستند و همچنان براي عراقيها، ائتلاف و سايرين يك تهديد بالقوه مي‌باشند. برخي از اين گروهها شايد در فعاليتهاي مجرمانه نيز دست داشته باشند.

تهران تلاش مي‌كرد با به رسميت شناختن و حمايت از عناصر و احزاب حامي ايران در تلاششان براي پيروزي در انتخابات 25 مارس 2009، نفوذ خود در عراق را دائمي كند.

تهران تلاش كرده است تا بطور خصوصي از طريق بسيج رسانهيي و از طريق دادن انعام به مقامات دولت عراق فشار بياورد تا آنها را متقاعد به اتخاذ مواضع جانبدارانه از ايران در مورد مسائلي مانند توافق امنيتي عراق و آمريكا، انتخابات استاني و حل و فصل استقرار مجاهدين خلق، MEK بكند. ديدارهاي بسيار زياد ميان مقامات عراقي و ايراني گواه ميزان نفوذ ايران در عراق است، ولي همچنين شاخص اين است كه عراق تلاش ميكند اين نفوذ را به سمت روابط دوجانبه فرهنگي و اقتصادي كاناليزه كند.

نمونه اخير اين همكاري دادن امتياز يك قرارداد بيش از يك ميليارد دلاري به يك شركت ايراني براي بازسازيهاي عمده در بصره، و همچنين ترميم اماكن تاريخي و قديمي پارسي در جنوب عراق مي باشد....

دولت سوريه بايد براي رسيدگي به امنيت مرزي و اتحاد خود با ايران دست به اقدامات بيشتري بزند...

عمليات افزايش يافته مرزي و پاكسازي در جنوب و مركز عراق، همچنين به مختل كردن گردش و انبارسازي اجزاء بمبهاي كنار جاده‌يي براي شبه‌نظاميان شيعه كمك كرده است. گزارشهاي اطلاعاتي، در 4 ماه گذشته اظهار داشته‌اند كه تامين كنندگان (facilitators) سلاح و تجهيزات، در جابجايي در مرزها و دسترسي به انبارها، با مشكلات فزاينده‌يي روبرو هستند. اين افراد و مهماتي كه معمولاً از ايران وارد عراق مي‌شوند داراي تسليحات پيچيده‌تر و آموزش بهتري هستند...

منطقه و ميهن پرستي نيز براي تعداد اندكي از سنيها، كه براي بيرون راندن اشغالگران، خارج كردن نفوذ مشاهده شده ايران، يا برجسته‌كردن نمونه‌هايي از نقض قوانين شرعي, دست به حملات مي‌زنند، نقش دارد. ميزان نامشخصي از خشونتهاي سني‌نيز وجود دارد كه به فعاليتهاي تبهكارانه معمول مرتبط مي‌باشد...

در حال حاضر اين برآورد وجود دارد كه اكثر فعاليتهاي خشونت آميز در محدوده امنيتي بغداد يا توسط عناصر القاعده در عراق و يا شبه نظاميان شيعه به اجرا گذاشته مي‌شود. عصائب الحق و كتائب حزب‌الله، از جمله گروه‌‌هاي شورشي و شبه ‌نظامي هستند كه به داشتن سلول (cells) در بغداد ادامه مي‌دهند اما در اجراي عمليات با مشكلاتي روبرو بوده‌اند. فضاي دشوار انجام عمليات باعث شده است كه بسياري از اين عاملان در ايران باقي بمانند يا به فعاليتهاي خود در بغداد خاتمه بدهند...

ارزيابي فضاي امنيتي - - جنوب عراق

گرچه عصائب الحق و كتائب حزب‌الله در حفظ شبكه‌هاي خود و انجام عمليات در جنوب عراق با مشكلاتي روبرو بوده‌اند، اما گروه‌هاي شبه نظامي شيعه همچنان اولين تهديد براي جنوب عراق به شمار مي‌روند. با وجود اينكه اعضاي هم عصا‌ئب الحق و كتائب حز‌ب‌الله مي‌توانند از ايران به عراق بازگردند، آنها در انجام عمليات با مشكلات عظيمي روبرو هستند...

تركيه و ايران به حملات خود عليه گروه‌هاي تروريستي كردي در سراسر مرزهاي خود با دولت منطقه كردستان ادامه مي‌دهند. اين حملات اساساً عليه مناطقي با جمعيت پراكنده در كوه‌ها به اجرا گذاشته شده است و به آمار قابل توجه‌يي از پناهندگان يا خسارات مربوطه منجر نشده است

 

بريفينگ گوردون دوگيد جانشين سخنگوي وزارت‌خارجه: ما به مانيتور اوضاع ادامه مي‌دهيم

سايت وزارت‌خارجه آمريكا:دوشنبه 10 فروردين 1388(30 مارس 2009)

سؤال - آيا آمريكا با عراقيها راجع به جابجايي نفرات ام..ئي.كا كار مي‌كند؟ بنظر مي‌رسد كه عراقيها در قضاوتشان در صدور چنين دستوري عجله دارند و خوب، شما چه نتيجه‌يي را براي اين افراد مايليد ببينيد.

دوكيد: همانطور كه ممكن است آگاه باشيد جابجايي كمپ اشرف بطور كامل در 20 فوريه به عهده عراقيها گذاشته شده است. ما به مانيتور اوضاع ادامه مي‌دهيم تا مطمئن شويم كه با ساكنين كمپ اشرف مطابق قانون اساسي عراق و التزامات بين‌المللي آن، رفتار مي‌شود. اينها دو عاملي هستند كه بطور خاص اين سؤال شما را جواب مي‌دهد. گرچه دولت آمريكا روي اين موضوع درگير مي‌ماند، مسئوليت حل و فصل وضعيت در اين كمپ با دولت عراق مي‌باشد.

سؤال - آيا شما يك نتيجه مطلوب در اين جريان مد نظر داريد؟

دوگيد: نتيجه مطلوب همان است كه مطابق قوانين عراق و التزامات بين‌الملليِ آنها نسبت به ساكنين اين كمپ باشد.

 

ائتلاف نوری المالکی و مقتدی صدر در ادارۀ امور محلی

به قلم : لیدا پرچمی

رادیو فرانسه:پنجشنبه 13 فروردين 1388(2 آوريل 2009)

نخست وزیر عراق نوری المالکی، برندۀ انتخابات استانی ماه ژانویه،  با مقتدی صدر روحانی تندرو شیعه ، ائتلاف کرد.

حزب نوری المالکی در این انتخابات که در 14 استان  از 18 استان عراق انجام شد،  اکثریت آرا را به خود اختصاص داده بود.

این حزب تنها در دو ناحیۀ بغداد و بصره با داشتن اکثریت مطلق می تواند به تنهائی امور را اداره کند. در بقیۀ نواحی حزب نوری المالکی باید ادارۀ امور را با ائتلاف با گروههای دیگر انجام بدهد.

تا قبل از انتخابات اخیر، مجلس اعلای اسلامی عراق به رهبری عبدالعزیز حکیم،  در حکومت دست بالائی داشت اما با شکست آشکار در انتخابات استانی،  موقعیت ویژۀ خود را در شش استان و پایتخت عراق از دست داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، حزب "دولت قانون" متعلق به نوری المالکی، در بابل، نجف و چند شهر دیگر، برای ائتلاف با حزب وابسته به مقتدی صدر، دومین برندۀ انتخابات ژانویه، به توافق رسیده است. 

سخنگوی جنبش صدری ها به خبرگزاری فرانسه گفت، توافقی در مورد همکاری این دو حزب در تمام نواحی حاصل شده است و آنها بدون فراموش کردن نیروهای دیگر برندۀ انتخابات،  با یکدیگر  ادارۀ امور را بدست می گیرند.

در همین حال نزدیکان نوری المالکی خبر از احتمال تنها یک توافق با مجلس اعلای اسلامی عراق در ارتباط با ائتلاف در"میسان" می دهند.  صدری ها که قبل از انتخابات در این محل در قدرت بودند، بر نگهداری پست های دولتی خود اصرار می ورزند، درصورتیکه از نظر کسب آراء در مقام سوم قرار دارند.  توافق نوری المالکی با مجلس اعلای اسلامی عراق،هنوزقطعی نیست و تا دوروز دیگر این مسئله روشن نخواهد شد.

رابطۀ  مقتدی صدر و نوری المالکی از زمان بیرون راندن ارتش مهدی از شهر بصره و صدر سیتی در بغداد، که با توسل به زور صورت گرفت، به هم خورده بود. 

مقتدی صدر به توافقنامۀ  امضاء شده میان دولت عراق و آمریکا بر سر چگونگی خروج نیروهای آمریکائی از عراق نیز اعتراض داشت.

در عین حال، ارتش آمریکا روز پنجشنبه،  کنترل تمامی نیروهای غیر نظامی "صحوه" را که از شورشیان سابقی تشکیل شده که اکنون علیه القاعده همکاری می کنند، به مقامات عراقی واگذار کرد.

این گروه بیش از دو سال و نیم پیش، در الانبار بوجود آمد و 000 92 هزار عضو دارد. این افراد که تحت پوشش مالی آمریکا قرار داشتند در کاهش خشونت در عراق نقش بسیاری ایفا کردند. 

 با واگذاری این گروه از سوی آمریکائیان، از این پس مسئولیت مالی و عملیاتی آنان به عهدۀ دولت عراق می باشد که هم اکنون درحال پیدا کردن راه حلی برای جای دادن آنان در خدمات دولتی است.

 سخنان نوری المالکی مبنی بر نگهداری تنها 20 درصد از افراد این گروه، در بین نیروهای امنیتی،  خشم آنان را برانگیخت ودولت، به دنبال آن وعده داد که  80 درصد بقیه را در مشاغل عمومی و دولتی به کار بگمارد.

مقامات عراقی از آن بیم دارند که با انحلال این گروه، عده ای از آنها به طرف دشمن برگردند.

 

وزارت دفاع، كشور و بهداشت عراق اعلام كردند كه تعداد عراقياني كه در ماه مارس گذشته به قتل رسيدند به بيش از 252نفر بالغ شده است

تلويزيون الجزيره دوشنبه 10 فروردين 1388(30 مارس 2009)

وزارت دفاع، كشور و بهداشت عراق اعلام كردند كه تعداد كشته‌هاي عراقي در ماه مارس گذشته به بيش از 252نفر بالغ شده است. قربانيان عمدتاً براثر تهاجمات مسلحانه به نيروهاي امنيتي عراق به قتل رسيده‌اند. 105 تن از كشته شدگان غير نظامي و 53پليس و 14تن ارتشي بودند. در همين ماه تعداد مجروحين  بالغ بر650 تن غير نظامي، پليس و نظامي بود. اين گزارش خاطر نشان مي‌كند كه عمده تهاجمات توسط افراد انتحاري با كمربند انفجاري صورت گرفته است. نيروهاي عراقي نيز توانستند 45متهم به تروريسم را كشته و 650تن ديگر را دستگير نمايند. در ماه گذشته 8سرباز آمريكايي كشته شدند كه اين تعداد، پايين ترين تعداد كشته از زمان توقف عمليات نظامي از سال 2003 تاكنون مي‌باشد .

 

عراق: بسياري از شورشيان با سلاحهايشان گريختند

آسوشيتدپرس چهارشنبه 12 فروردين 1388(1 آوريل 2009)

بقلم حميد احمد- بغداد - روز چهارشنبه، يك افسر پليس عراق گفت، حدود 30 درصد سنيهاي شبه نظامي درگيري در شورش پايان هفته در مركز بغداد با سلاحهاي خود فرار كردند.

اين افسر پليس گفت كه باقي 250 عضو برآورده شده شوراي بيداري در منطقه فضيل، سلاحهاي خود را در پايان شورش، كه بر اثر دستگيري فرمانده آنها در روز شنبه، به اتهام تروريسم و يكسري اتهامات ديگر صورت گرفته بود، تحويل سربازان و پليس عراق دادند...

تعدادي از فرماندهان شوراي بيداري در ساير نقاط بيم آن دارند كه اين اقدامات شديد در فضيل بخشي از يك اقدام دولتي براي كنار زدن آنها مي‌باشد. مقامات دولتي اصرار دارند كه آنها از جنبش بيداري حمايت مي‌كنند اما حضور مجرمين در اين سلسله مراتب را نمي‌توانند تحمل كنند.

ارتش آمريكا، انتقال كنترل بيش از 90،000 عضو شوراي بيداري به دولت عراق را در اكتبر سال گذشته آغاز كرد...

اما حقوق بسياري از اعضاي بيداري چندين ماه است كه به تعويق افتاده است. آمريكا اصرار دارد كه اين تاخير بخاطر مقررات دست و پا گير اداري مي‌باشد و به زودي حل و فصل خواهد شد...

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

کنفرانس افغانستان در مسکو آغاز شد

بی بی سی:جمعه 7 فروردين 1388(27 مارس 2009)

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، کنفرانس افغانستان در روسیه را با تاکید بر اهمیت مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، افتتاح کرد.

این کنفرانس از سوی سازمان همکاری های شانگهای در مسکو برگزار می شود.

اقای لاوروف در سخنرانی افتتاحیه این کنفرانس گفت که روسیه از تلاش های افغانستان برای سرکوب افراط گرایانی که سرگرم تاسیس تشکیلات خود در مناطق تحت کنترل دولت افغانستان هستند، حمایت می کند.

بر همين اساس لاوروف گفت: هدف اين كنفرانس عمدتا افزايش كارايی همكاری بين‌المللی در حمايت از تلاش‌های دولت افغانستان برای مبارزه با تررويسم و قاچاق مواد مخدر است.
در كنفرانس مسكو وزيران امور خارجه كشورهای عضو سازمان شانگهای شامل روسيه، چين، قزاقستان، تاجيكستان، قرقيزستان و ازبكستان و چند کشور دیگر از جمله افغانستان، تركمنستان، ايران و آمریکا شركت دارند.

آقای لاوروف همچنين در سخنرانی افتتاحيه اين كنفرانس اعلام كرد كه روسيه آماده گسترش همكاری خود با سازمان پيمان آتلانتيك شمالی (ناتو) است.

نمايندگان ايران و آمريكا در حالی در اين نشست شركت می‌كنند كه رسانه‌ها پيش از اين از احتمال ديدار آنها در حاشيه كنفرانس خبر داده بودند.

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که نمایندگان این کشور برنامه ای برای دیدار با نمایندگان ایران ندارند.

همینطور طبق گزارش خبرگزاری فارس رضا ساجدی، سفير ايران در مسكو نیز اعلام كرد كه چنين ديداری در دستور كار قرار ندارد.

اين كنفرانس در حالی برگزار می‌شود كه كنفرانس بين‌المللی ديگری درباره افغانستان قرار است هفته آینده به ميزبانی سازمان ملل متحد در شهر لاهه هلند برگزار شود.

در این کنفرانس نیز قرار است وزيران امور خارجه ايران و آمريكا به همراه ديگر ديپلمات‌های بلندپايه كشورهای مختلف جهان شركت خواهند كرد.

دولت آمریکا اعلام کرده است که در آن اجلاس هم هیات دیپلماتیک این کشور برنامه ای برای دیدار جداگانه با هیات ایرانی در حاشیه کنفرانس لاهه ندارد.

 

پایان کنفرانس بین‌المللی افغانستان در مسکو

شنبه 8 فروردين 1388(28 مارس 2009)

رادیو آلمان: کنفرانس بین‌المللی افغانستان در مسکو با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. طرف‌های شرکت‌کننده در کنفرانس اعلام کردند آماده کمک به افغانستان برای حل مشکلات این کشور در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر هستند.

کنفرانس بین‌المللی افغانستان در مسکو یک روزه بود و شامگاه روز جمعه ۲۷ مارس (۷ فروردین ۸۸) به کار خود پایان داد. این کنفرانس را "سازمان همکاری شانگهای" برگزار کرده بود. روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان و ازبکستان اعضای سازمان شانگهای هستند. ایران و افغانستان اعضای ناظر این سازمان هستند.

به گزارش خبرگزاری روسی ریانووستی، وزیران خارجه و معاونین وزیران خارجه کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای، افغانستان، ترکیه و ترکمنستان، نمایندگان گروه ۸، دبیران کل سازمان ملل، ناتو و کنفرانس اسلامی، و نیز نمایندگان اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپا در کنفرانس مسکو شرکت داشتند.

ترکیه و پاکستان عضو سازمان شانگهای نیستند، اما در سطح وزیران خارجه در کنفرانس شرکت کرده بودند. از ایران مهدی آخوندزاده، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه به این کنفرانس رفته بود.

تروریسم و مواد مخدر، معضل اصلی

دو موضوع "تروریسم" و "مواد مخدر" در مرکز توجه کنفرانس مسکو بود. این دو معضل اساسی نه تنها مشکل خود افغانستان، بلکه تهدید و چالشی برای تمام کشورهای منطقه و جهان است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنان خود گفت، کنفرانس امروز می‌تواند سبب هماهنگی بیشتر تلاش‌های جهانی در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر در افغانستان شود. او پیشنهاد کرد، کمربند مبارزه مواد مخدر، مبارزه با تروریسم و امنیت مالی در افغانستان ایجاد شود.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار افزایش حضور نظامی در افغانستان با هدف حمایت از صلح و امنیت شد. بان کی مون با استقبال از رویکرد تازه در مناسبات و روسیه و آمریکا، گفت این رویکرد می‌تواند در بنای دموکراسی در هندوکش نقش مهمی بازی کند.

مهدی آخوندزاده، معاون ویر خارجه ایران در کنفرانس مسکو اظهار داشت، افغانستان در نتیجه جنگ‌های طولانی به سرزمینی برای قاچاق مواد مخدر و تروریسم تبدیل شده است. به گزارش خبرگزاری ریانووستی، آخوندزاده در ادامه‌ی اظهارات خود افزود، افغانستان کشوری مهم در منطقه است و شرایط داخلی در این کشور تاثیر عمیقی بر امنیت منطقه می‌گذارد. آخوندزاده گفت، هر گامی که در جهت ثبات و امنیت منطقه برداشته شود نه تنها پیشرفتی برای دولت و مردم افغانستان محسوب می‌شود بلکه برای جهان نیز مفید است.

بیانیه پایانی کنفرانس

در بیانیه‌ای که در پایان کنفرانس مسکو انتشار یافت آمده است، مبارزه بر علیه ترور و قاچاق مواد مخدر در افغانستان باید در چهارچوب مقررات شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گیرد. در بیانیه گفته می‌شود مبارزه با مشکلات افغانستان باید هماهنگ باشد. در کنار مبارزه با تروریسم و استقرار امنیت، باید برای شکوفایی اقتصادی و رفع مشکلات زندگی مردم افغانستان نیز اقدام شود. بیانیه همچنین جامعه‌ی بین‌المللی را فراخوانده است که به آموزش نیروهای نظامی افغانستان کمک نمایند.

بیانیه‌ی کنفرانس مسکو همچنین تاکید دارد که عملیات نظامی نیروهای بین‌المللی کمک به تامین امنیت در افغانستان باید با هماهنگی دولت مرکزی این کشور انجام گیرد.

روز سه‌شنبه‌ی آینده (۳۱ مارس) کنفرانس دیگری در ارتباط با افغانستان در شهر لاهه هلند برگزار می‌شود که مبتکر اصلی آن ایالات متحده‌ی آمریکا و متحدان این کشور در سازمان ناتو است. در این کنفرانس ایران نیز شرکت دارد، اما سطح حضور ایران در آن هنوز مشخص نیست.

دولت اوباما علاقمند است از همکاری جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل مشکلات افغانستان برخوردار شود. ایران و آمریکا در ماه‌های نخست حمله‌ی آمریکا به افغانستان برای سرنگونی رژیم طالبان در محدوده‌هایی با یکدیگر همکاری می‌کردند.

 

رهبران عرب روابط با ایران را بررسی می کنند

بی بی سی:دوشنبه 10 فروردين 1388(30 مارس 2009)

اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب کار خود را آغاز می کند و انتظار می رود روابط با ایران نیز در مذاکرات رهبران شرکت کننده مطرح شود.

روز دوشنبه، 30 مارس (10 فروردین)، اجلاس سالیانه سران و نمایندگان بیست و دو کشور عضو اتحادیه عرب با حضور رهبران شانزده کشور و مقامات ارشد سایر کشورهای عضو او همچنین دبیرکل سازمان ملل، در دوحه، پایتخت قطر، کار خود را آغاز می کند و به مدت دو روز ادامه خواهد داشت

در روزهای اخیر، وزیران امور خارجه کشورهای عضو به منظور بررسی و تدوین دستور کار اجلاس سران در دوحه تشکیل جلسه دادند و گفته می شود روابط کشورهای عرب با ایران از جمله موضوع هایی است که در جلسات علنی یا خصوصی رهبران مورد مذاکره قرار خواهد گرفت.

برخی از کشورهای محافظه کار عرب، از جمله عربستان سعودی، مصر، اردن و مغرب، نسبت به نفوذ حکومت مذهبی ایران در مناطقی مانند عراق و سرزمین های فلسطینی تحت اداره جنبش حماس احساس ناخرسندی می کنند و آن را خطری برای ثبات سیاسی دولت های عرب می دانند و در مقابل، کشورهایی مانند سوریه و سودان، که با فشار غرب مواجه هستند، با جمهوری اسلامی همبستگی بیشتری دارند و روابط گسترده تر کشورهای عرب با ایران را باعث تقویت موقعیت بین المللی اعراب در زمینه هایی مانند مقابله با تهدیدهای اسرائیل محسوب می کنند.

به گفته ناظران، حرکت های اخیر دولت آمریکا، از جمله ابراز تمایل باراک اوباما، رئیس جمهوری، برای مذاکره با ایران که می تواند باعث کاهش فشار بر جمهوری اسلامی نگرانی کشورهای محافظه کار عربی را تشدید کرده است.

برخی ناظران گفته اند که در جریان اجلاس دوحه، رهبران محافظه کار این گروه از کشورهای عرب خواهند کوشید با جلب موافقت سوریه برای بهبود سریع روابط با ایالات متحده و دوری از ایران، با گسترش نفوذ جمهوری اسلامی مقابله کنند.

اختلاف ایران و امارات متحده عربی در مورد حاکمیت سه جزیره واقع در خلیج فارس نیز یکی دیگر از مسایل موجود در راه بهبود روابط با کشورهای عربی است که احتمالا در اجلاس دوحه مطرح می شود در حالیکه اتحادیه عرب در گذشته معمولا از موضع امارات، که خواستار استقرار حاکمیت خود بر این جزایر است، حمایت کرده است.

روز یکشنبه، خبرگزاری فارس متن مصاحبه ای با هشام یوسف، سخنگوی اتحادیه عرب را منتشر کرد که گفته است موضوع ایران برای اتحادیه عرب مهم است و در مذاکرات دوحه مطرح می شود.

وی گفت که روابط ایران و اعراب دوستانه است و افزود که "ایران و اعراب دارای پرونده های مورد اختلاف هستند، اما این اختلافات بر پایه دوستی و همجواری می تواند حل شود."

سودان، اسرائیل، عراق

عمر حسن البشیر، رئیس جمهوری سودان، از جمله رهبران شرکت کننده در اجلاس دوحه است در حالیکه پیش از این، دادگاه کیفری بین المللی حکم بازداشت وی را به اتهام ارتکاب جرایم جنگی در جنگ داخلی دارفور صادر کرده است.

کشورهای عرب به طور کلی با صدور حکم بازداشت بین المللی عمر البشیر مخالفت نشان داده اند و وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه پیش نویس قطعنامه ای را برای تصویب اجلاس سران تهیه کرده اند که در آن، از تمامی کشورهای عرب خواسته شده است این حکم را نادیده بگیرندو

معمر القذافی، رهبر لیبی، روز گذشته دادگاه کیفری بین المللی را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت که این نهاد وابسته به سازمان ملل نماد ظهور "نوع جدیدی از تروریسم جهانی" است که می خواهد بار دیگر استعمار را در کشورهای در حال توسعه بر قرار سازد.

وی افزود که اگر قرار باشد محاکمه سران کشورها برای ارتکاب جرایم جنگی رواج یابد، "باید کسانی را هم که صدها هزار و میلیون ها کودک را در عراق و غزه کشته اند تحت پیگرد قرار دهد."

در مراسم گشایش جلسه مقدماتی وزیران خارجه اتحادیه عرب، نخست وزیر قطر از آنان خواست تا برای ایجاد جبهه واحدی در حمایت از سودان بکوشند و صرفا به ابراز همبستگی لفظی با این کشور بسنده نکنند.

از جمله مسایل دیگری که در دستور کار اجلاس دوحه قرار دارد تلاش برای موضعگیری واحد کشورهای عرب در قبال اسرائیل به خصوص در مورد عملیات بیست و دو روزه ارتش این کشور علیه نوار غزه است به خصوص اینکه رویکرد متفاوت کشورهای عرب در قبال بحران غزه یکی از مسایل اختلاف برانگیز در میان اعراب بوده به نحوی که حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، به دلیل انتقاد مقامات قطری از نحوه رفتار دولت مصر در جریان بحران غزه از حضور در اجلاس دوحه خودداری ورزیده است.

در مورد بحران خاورمیانه، انتظار می رود اجلاس دوحه در مورد نحوه حل و فصل بحران خاورمیانه، به خصوص در چارچوب طرحی که عربستان سعودی در اجلاس سران سال 2002 مطرح کرد نیز اظهار نظر کند و آن را بار دیگر مورد تایید قرار دهد.

این طرح پیشنهاد می کند که اسرائیل تمامی اراضی اعراب را که در جریان جنگ شش روزه سال 1967 اشغال کرد تخلیه کند و در برابر، کشورهای عرب نیز موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسند.

در پیش نویس قطعنامه اجلاس سران، وضعیت عراق نیز مورد توجه قرار گرفته و از تمامی کشورهای عرب خواسته شده است تا به تمامی اقدامات ممکن برای استقرار ثبات و امنیت در این کشور مبادرت کنند.

 

هيلاری کلينتون گفت برنامه ای برای ملاقات با مقامات ايران در کنفرانس افعانستان ندارد اما نميتواند فردا را پيش بينی کند

صدای آمریکا:سه شنبه 11 فروردين 1388(31 مارس 2009)

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا گفت واشنگتن مبلغ٤٠ ميليون دلار يرای انجام انتخابات رياست جمهوری افغانستان که بزودی برگزار خواهد شد، اهداء خواهد کرد.
خانم کلينتون روز دوشنبه گفت آمريکا از هيچ کانديدايی در انتخابات افغانستان حمايـت نخواهد کرد و با هيچ کانديدايی نيز ضديت نخواهد نمود اما سعی بر آن دارد که انتخابات ماه اوت بطوری انجام پذيرد که از مشروعيت و احترام مردم برخوردار باشد.
وزير امور خارجه آمريکا همچنين اظهار کرد که برنامه ای برای ملاقات با مقامات ايران در کنفرانس بين المللی روز سه شنبه افعانستان ندارد، اما اضافه کرد که نميتواند فردا را پيش بينی کند.
خانم کلينتون گفت اين واقعيت که جمهوری اسلامی ايران دعوت حضور در کنفرانس لاهه را پذيرفته است نشان ميدهد ايران معتقد است که در کنفرانس دارای نقش مؤثری است و آمريکا نيز انتظار دارد شرکت ايران هرچه ممکن است گسترده تر شود.

آمريکا و ايران مدت ٣٠ سال است که با يکديگر مناسبات ديپلماتيک ندارند، اما پرزيدنت اوباما رئيس جمهوری آمريکا در اوائل ماه ميلادی جاری برای گشودن باب مراوده پای پيش گذارده است.
پرزيدنت اوباما در پيام مخصوص نوروزی خود گفت دولت او نهايت سعی خود را بعمل خواهد آورد تا اختلافات شديد آمريکا و ايران را از طريق ديپلماسی حل و فصل کند.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

توهمات باطل اوباما

روزنامه واشنگتن تايمز:دوشنبه 10 فروردين 1388(30 مارس 2009)

 به‌قلم جفري كانر، ستون نويس واشينگتن تايمز و رئيس بانك فكري مؤسسه ادموند برك - پرزيدنت اوباما صحنه را براي يك جنگ احتمالي در خاور ميانه مهيا ميكند. وي در خلال كنفرانس مطبوعاتي هفته گذشته گفت دولت وي مصمم است كه تملق ملاهاي ايران را بگويد. نقطه مركزي استراتژي وي در رابطه با ايران، ديپلوماسي مستقيم است. او خواستار مذاكره رو در رو است و ميگويد كه ديالوگ و مشوق اقتصادي تهران را متقاعد دست برداشتن از ماجراجويي اش در كسب بمب اتمي خواهد كرد. سياست محدود كردن دولت بوش، با سياست مذاكره جويي جايگزين شده است. اوباما اميدوار است كه در مسيري كه سه كشور اتحاديه اروپا در آن شكست خوردند، به موفقيت برسد پاسخ فاشيستهاي اسلامگراي تهران به نوار ويديويي اوباما اين بود گورت را گم كن.ولي هنوز اوباما مي خواهد تا زماني كه احمدي نژاد مشتش را بازنكرده ادامه دهد. پرزيدنت اوباما مصمم به استمالت به هر قيمت است

افشاگريهاي عليرضا اصغري، معاون سابق وزارت دفاع رژيم ايران در مورد فعاليتهاي هستهيي ايران در سوريه بايد چهارستون دولت اوباما را بلرزاند. تهران يك محور هستهيي با دمشق و پيونگ يانگ ايجاد كرده است

بر خلاف ادعاهايِ سياستمدارانِ ليبرالِ وزارت خارجه آمريكا، ملاهاي ايران نمي خواهند از برنامه هستهيي خود براي به حداكثر رساندن مشوقهاي غرب استفاده كنند، بلكه، ميخواهند از مذاكرات به عنوان ماسكي براي برنامه مخفي خود استفاده نمايند يك ايران هستهيي باعث ايجاد مسابقه هستهيي در منطقه خواهد شد. چنين چيزي ممكن است باعث درگيري نظامي با اسراييل شده و خاور ميانه را به يك حمام خون تبديل كند. احمدي نژاد متعهد شده كه اسراييل را از روي نقشه پاك كند و اسراييل نيز در نظر دارند با يك حمله ويران كننده تأسيسات هستهيي ايران را نابود نمايد. بنابراين آقاي اوباما با يك شبح جنگ تمام عيار در خاور ميانه روبروست. جنگي كه اگر ايران به بمب اتمي برسد، ميتواند به يك جنگ اتمي ارتقاء يابد.

مانند بسياري از چپگراهاي سكولار، آقاي اوباما طبيعت اصلي رژيم ايران را نشناخته است. اين يك ديكتاتوري پارسي با چهره اسلامي معمول نيست. برعكس، رژيم ايران يك رژيم انقلابي استبدادي بر پايه قدرت مطلقه فناتيسم مذهبي است.

هدف رژيم ايران، خدمت به مردم ايران نيست، بلكه ايجاد يك رستاخيز، بازگشت امام غايب كه قول پيروزي اسلام را داده است مي باشد. خميني معتقد بود كه كشتن و كشته شدن وظيفه عالي مسلمان است. وي همچنين دوست داشت بگويد جنگ موهبت الهي است. بمب منتهي خواسته انقلاببون خمينيسم است. بمب اتمي به شيعيان افراطي قدرت ميدهد تا نفوذ خود را در منطقه گسترش دهند. ايران در حال پيشروي است. حزب الله و حماس را كنترل ميكند، سوريه يكي از اقمار آن است. لبنان رعيت سياسي آن است، و جنوب عراق تحت هژموني آن قرار دارد. هستهيي شدن به ايران امكان ميدهد كه تسلط خود را بر خاور ميانه بگستراند و همسايگانش را تهديد و ارعاب كند. مهمتر از همه اين كه به اين رژيم امكان مي دهد در برابر غرب بأيستد، خصوصا در برابر آمريكا و اسراييل.

هيچ ميزان مشوق، بسته اقتصادي، معاملات تجاري يا حلواي ديپلوماتيك نميتواند جمهوري اسلامي را متقاعد از برنامه هسته يي خود دست بردارد.

به جز يك حمله نظامي، تنها يك راه براي به زانو درآوردن تهران هست و آنهم تحريمهاي فلج كننده. هرچند ايران يك صادر كننده عمده نفت است، ولي 40 درصد بنزين خود را از خارج وارد ميكند. اگر واشينگتن تحريمهاي مجازات كننده انرژي عليه چند كمپاني كه به ايران سوخت مي فروشند، اعمال كند، اقتصاد متزلزل ايران ممكن است فرو بريزد. سياستهاي ايستاي احمدي نژاد باعث غليان كردن تورم و ركود اقتصادي شده است. ناآراميهاي اجتماعي گسترده و در حال افزايش است. تحريمهاي شديد ميتواند اقتصاد و اجتماع را به سوي لبه (پرتگاه) بكشاند و سرانجام به يك تغيير رژيم در ايران منجر شود. ولي دولت اوباما حتي حاضر نيست اين گزينه را ارزيابي كند.

آقاي اوباما مشغول يك بازي بسيار خطرناك است. او يك توهم خيالي خوش منظره را بر يك حقيقت تلخ و زشت ترجيح ميدهد. ايران رياست جمهوري كارتر را به شكست كشاند، اگر اوباما به سرعت مسير خود را تغيير ندهد، او هم به همان سرنوشت عذاب آور دچار خواهد شد.

 

سخنان ژنرال پترائوس در مقابل كميته سرويسهاي مسلح سنا راجع به افغانستان، ايران و عراق

تلويزيون پنتاگون چهارشنبه 12 فروردين 1388(1 آوريل 2009)

جلسه استماع پترائوس در كميته نيروهاي مسلح سناي آمريكا

پترائوس: ايران كماكان به صورت يك نگراني عمده در حيطه مسئوليت مركز سِنتكام باقي است. ايران به اقدامات بي ثبات كننده خود در منطقه ادامه مي دهد، كه شامل آموزش، دادن پول و تسليح شبه نظاميان وابسته به خود در لبنان، غزه و عراق مي باشد.

 ايران همچنين به توسعه توانمنديهاي هسته‌يي و سيستم موشكي كه به ارزيابي بسياري به ساختن تسليحات هسته يي و وسيله حمل آن راه ميبرد، ادامه مي دهد. در واكنش به اقدامات ايران، ما با دولتهاي متحدمان در منطقه همكاري ميكنيم تا توانمنديهاي آنها را ارتقاء داده و همكاريهاي امنيتي آنها را خصوصاً در زمينه هشدارهاي اوليه، دفاع هوايي و موشكي و ايجاد يك تصوير كلي عملياتي تقويت كنيم.

رفتار و لفاظيهاي ايران باعث شده كه همتايان ما در منطقه خواستار همكاريهاي نزديكتري با ما نسبت به آنچه كه طي دهه هاي قبل داشتيم، بشوند. ما همچنين تلاش ميكنيم تا توانمندي نيروهاي امنيتي در مصر، لبنان، اردن، يمن و كشورهاي خليج (فارس) و كشورهاي آسياي مركزي را تقويت كنيم تا توانمندي آنها را نيز در مقابله با تهديدي كه ، از طرف القاعده گرفته تا شبه نظاميان و گروههاي جنايتكار با آن مواجهند، تقويت و ارتقاء بخشيم

سناتور كارل لوين، رئيس كميته نيروهاي مسلح سناي آمريكا : ژنرال پترائوس در بيانيه مقدماتي خود گفت فعاليتها و سياست رژيم ايران عمده ترين تهديد امنيتي در منطقه است و من هم كسي را نمي شناسم كه با اين اظهارات مخالف باشد. من بدون شك با اين سخنان موافق هستم. شما همچنين تصريح كرديد كه پيگيري اهداف دراز مدت ما در منطقه و بهبود روابط كليدي ما در داخل و خارج حيطه مسئوليت سِنتكام، به تلاش ما براي محدود كردن تأثيرات سياستهاي ايران كمك ميكند.

 اجازه بدهيد از هر دوي شما بپرسم، اگر ما ميتوانستيم با روسيه در زمينه دفاع موشكي عليه تهديد موشكي ايران همكاري كنيم، آيا اين همكاري ميان آمريكا و روسيه ميتوانست براي امنيت ما مفيد باشد؟

خانم ميشل فلورنوي [Michele Flournoy ] ، معاون وزير دفاع آمريكا در امور سياسي گفت: بدون شك همين طور است سناتور. من متعقدم اين موضوع يكي از مسائلي است كه پرزيدنت اوباما امروز با همتاي روسي خود [در اجلاس جي-20] گفتگو خواهد كرد.

سناتور كارل لوين: تا اين احتمال را بررسي كنند؟

فلورنوي: بله، حتما.

ژنرال پترائوس: آقاي رئيس. من هم فكر ميكنم كه اين كار ارزش بررسي را داشته باشد. دامنه هاي مختلفي وجود دارد كه اگر ما از همكاري روسيه در رابطه با كشورهاي آسياي مركزي و افغانستان و اقدامات ما در آنجا، و همچنين اقداماتي كه در اطراف ايران يا حتي ديگر كشورها صورت ميگيرد، برخوردار بوديم، همكاري روسيه ميتوانست وضعيت را براي ما بسيار سهل تر بكند و كمك زائد الوصفي به ما مي كرد

سناتور مك كين: ژنرال پترائوس، آيا شما از ميزان خشونتهايي كه در استان ديالي عراق ادامه دارد نگران هستيد؟

پترائوس:  بله، مسلماً، ما چه در استان ديالي و چه در نينوا نگرانيهايي داريم. همانطوري كه ميدانيد اقدامات سنگيني وجود دارد. ما شاهد اقدامات ايران براي گسترش عناصر وابسته به خود تحت عنوان كتائب حزب الله و اصائب الحق روز موعود هستيم و ما از نزديك آنها را تحت نظر داريم.

مك كين: لذا رژيم ايران به تلاش خود براي دخالت و نفوذ و گزند رساندن به نيروهاي ما در عراق، از جمله كشتن نيروهاي ما ادامه مي دهد؟

پترائوس: بله درست است. همچنين گروههاي افراطي سني، شامل القاعده‌ي جهاني هست كه وضعيت موجود را تشديد ميكند. ولي با اين وجود، سطح خشونتها بطور چشمگيري پايين آمده و همانطوري كه ميدانيد تعداد حملات در روز بين 10 تا 15 فقره در مقايسه با 180 فقره در بهار 2007 رسيده است.

سناتور ليندزي گراهام، عضو كميته نيروهاي مسلح سنا : ايران چه نقشي در افغانستان بازي ميكند، آيا آنها هيچ نقشي دارند؟ آيا آنها از شبه نظاميان طالبان و عناصر القاعده حمايت ميكنند؟

ژنرال پترائوس: ايران طي سالهاي گذشته از طالبان به ميزان كمي حمايت كرده است. تا آنجا كه ما مي دانيم، حدود 2 سال پيش، رژيم ايران به شبه نظاميان طالبان بمبهاي ئي.اف.پي ( EFP ) و ديگر انواع بمبها را داده است. ما مطلعيم كه اخيرا نيز رژيم ايران مقدار كمي سلاح، مهمات و مواد منفجره به شبه نظاميان (طالبان) داده است، ولي اين، ميزان زياد يا يك فاكتورِ استراتژيك در افغانستان نبوده است. رژيم ايران همچنين در تلاش است تا نفوذ خود را در افغانستان افزايش دهد و با رهبري دولت افغانستان رابطه برقرار كند و همچنين با عناصر محلي در قسمت غرب كشور همكاري ميكند

 سناتور چمبرز گفت: در رابطه با آنچه كه در عراق ميگذرد و در واكنش به سخنان سناتور مك كين، شما گفتيد رژيم ايران همچنان به حمايت از دشمنان ما در عراق ادامه مي دهد و به آنهايي كه به سربازان آمريكايي حمله ميكنند، مهمات و ساير تجهيزات ميدهند. و اين بخشي از موضوعي است كه در عراق مورد بحث مي باشد. آنچه كه مرا نگران كرده اين است كه، از يك طرف رژيم ايران است كه ما مي دانيم به دشمنان ما در عراق تسليحات و مهمات مي دهد و اين دشمنان بطور روزانه عليه جان سربازان ما عمل ميكنند، در همين حال ديروز ما در لاهه از رژيم ايران دعوت كرديم تا بر سر ميز بنشينند و در مورد افغانستان و مسيري كه در اين كشور در پيش روست، بحث و گفتگو كنند. لذا آنچه كه مرا گيج و نگران كرده، اين است كه آيا ما رژيم ايران را تنها در رابطه با افغانستان فعال ميكنيم؟ يا اين كه در مورد عراق هم با آنها گفتگو ميكنيم و روند صلح را از اين طريق به پيش مي بريم؟

خانم ميشل فلورنوي (Michele Flournoy ) معاون وزير دفاع در امور سياسي گفت:  ديدار در لاهه به منظور شركت دادن آنها در مذاكرات افغانستان بود، زيرا آنها در افغانستان بخشي از مشكل هستند و ما مي دانيم كه آنها در ثبات افغانستان منافعي دارند و مي خواهيم آنها رفتار خود را تغيير دهند و بخشي از راه حل بشوند، و فعاليتهاي مشكل آفرين خود را در اين كشور متوقف كنند.

من معتقدم ما ميخواهيم در طول زمان براي رژيم ايران روشن كنيم كه كارهايي را كه ما مشكل آفرين مي بينيم، متوقف كنند. در عراق نيز ما هركجا كه ممكن بوده روي آنها فشار نظامي وارد كرده ايم و تلاش كرده ايم تا آنها را از ادامه اقدامات غيركمك كننده برحذر كنيم. 

پترائوس: بله يقيناً دشمن خودش را تطبيق مي‌دهد و ما هم بايد تطبيق بدهيم. طبعاً ما به‌دنبال سر اين دشمن هستيم. اما طبيعي است كه چيزي كه امروز جواب داشته باشد ممكن است براي فردا جواب نداشته باشد. يا اگر در يك نقطه جواب داشته باشد ممكن است در نقطه ديگر جوابگو نباشد.

سناتور: پاكستان يك دوست دموكراتيك ما بوده ‌است

خانم سناتور مك كاسكِل: ژنرال پترائوس يا وزير كورنوي هر كدام مي‌توانيد، آيا مي‌توانيد تخميني از آمار پرسنل پيمانكار به ما بدهيد كه در افغانستان حضور خواهند داشت؟

پترائوس: من نمي‌توانم.

مك كاسكل: منظورم اين است كه مي‌خواهم مطمئن شوم كه ما همان مسيري كه در عراق رفتيم را تكرار نكنيم. و برنامه پيمانكاري اينبار بطور كامل در جزئيات مشخص باشند. آيا طرح عملياتي براي استراتژي جديد وجود دارد؟

پترائوس:  چنين استراتژي وجود دارد و مورد تأييد قرارگرفته است و ما مشغول ساختن زيرساختها به لحاظ ارتباطات و ايجاد پايگاهها وغيره هستيم كه خيلي از اينها توسط پيمانكاران در جريان است. طبعاً ما از تجربياتمان در عراق استفاده خواهيم كرد.

سناتور: من نگرانم كه با بي برنامگي در ارتباط با كار پيمانكاران مانند وضعيت در عراق مواجه بشويم.

سناتور : ژنرال پترائوس، من مي‌خواستم از شما بپرسم كه بنظر مي‌رسد در ارتباط با ايران اظهاراتي از طرف ايران اخيراً بوده كه براي مبارزه با قاچاق مواد مخدر تمايل نشان داده و در بازسازي افغانستان كمك كند. آيا برداشت شما اين است كه براي ايران فرصتي هست كه يك همكار در افغانستان باشد با توجه به اينكه آنها مرزي طولاني با افغانستان دارند و مسأله مواد مخدر علاوه بر آوارگان به آنها هم مربوط مي‌شود.

پترائوس:  آنها هم‌چنين خواهان اين نيستند كه طالبان براي كنترل  افغانستان بازگردد يعني خواهان يك ملت شيعي هستند تا اينكه يك گروه سني بنيادگرا در كنارشان باشد كه در خاك خودش به افراط‌گراها اجازه سكونت مي‌دهد.

 بنابراين دلايل خوبي هست كه ايران هم بخواهد شاهد پيشرفت امور در افغانستان باشند. اما موارد هم هست كه آنها در مورد افغانستان نقطه نظرات متناقضي مي‌دهند و خواهان موفقيت اين برنامه ما نيستند. بنابراين چنين ديناميزمي هست و البته اين بر ساير اختلافات هم كه هست سايه مي‌افكند بر جنبه ديگر مسئوليت سنتكام و برخي فعاليتها در مورد مقوله اتمي [ايران].