بولتن خبري ايران نبرد(1052) جمعه 23 اسفند 1387(13 مارس 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

آمريكا 11 كمپاني مرتبط به بانك ملي ايران را تحريم مي كند

خبرگزاري فرانسه: سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

روز سه شنبه خزانهداري آمريكا تحريماتي را عليه 11 كمپاني مرتبط به بانك ملي ايران, كه مقامات بين المللي آنرا منتسب به حمايت از برنامه هاي اتمي و موشك بالستيكي جمهوري اسلامي مي كنند, اعمال كرد.

 استورات لووي, معاون امور اطلاعات مالي و تروريزم [خزانه داري] آمريكا گفت: جامعه بين المللي ريسك تكثير اتمي از جانب بانك ملي را شناخته است. او طي بيانيهيي گفت: ما به اتخاذ گام هايي جهت حفاظت از يكپارچگي سيستم مالي بين المللي توسط افشاء بانكها, كمپانيها و اشخاصي كه از برنامههاي موشكي و اتمي ايران حمايت مي كنند, ادامه ميدهيم. 11 كمپاني مورد هدف قرار گرفته, كه 8 عدد از آنها در تهران هستند, مرتبط به بانك ملي مي باشند.

بانكي ملي, كه بزرگترين بانك ايران است, در ليست كمپاني هاي مي باشد كه  بخاطر اشتياق به حمايت از اتمي ايران از سال 2007 در ليست تحريمات قرار گرفته است

 

جانشين فرمانده كل سپاه:  براي تحميل تلفات زياد و سريع به متجاوز برنامه‌ريزي كرده‌ايم

خبرگزاري فارس : دوشنبه12 اسفند 1387(2 مارس 2009)

جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران، جنگ با ايران را به منزله ورود به يك باتلاق بي‌انتها توصيف كرد و با بيان اينكه بالا بردن تلفات دشمن در نبرد ناهمطراز براي دشمن غيرقابل تحمل است، گفت: براي تحميل تلفات زياد و در زمان كوتاه بر دشمن، برنامه‌ريزي كرده‌ايم.

سردار سيد محمد حجازي در خصوص نبرد ناهمطراز نيز گفت: گاهي نبرد ناهمطراز يا نامتقارن، استفاده از تجهيزات و سلاح‌هاي نامتعارف معني مي‌شود كه ما نه آن را قبول داريم و نه دكترين دفاعي ما چنين رويكردي دارد، علاوه بر اينكه رهبر انقلاب نيز استفاده از سلاح‌هاي نامتعارف را خلاف مي‌دانند و اعتقادات ما نيز استفاده از اين سلاح‌ها را قبول ندارد.

اين مقام عالي‌رتبه نيروهاي مسلح كشورمان روش و تئوري جمهوري اسلامي ايران را در نبرد ناهمطراز، استفاده از روش‌ها و تاكتيك‌هايي دانست كه براي دشمن ناشناخته است و افزود: براي مثال آنها در دريا متكي به ناوهاي بزرگ هستند در حالي كه ما بر استفاده از قايق‌هاي تندرو كوچك تاكيد داريم و آنها نيز ابزار مهمي براي مقابله با آن ندارند و آن پيكرهاي عظيم نيز آسيب‌پذيريشان را بالا مي‌برد و در عين حال اين موضوع را مي‌توان در ابعاد ديگر نيز توسعه داد...

فرمانده قرارگاه ثارالله(ع) با تاكيد بر اينكه امروز تهديدات عليه جمهوري اسلامي ايران تنها به بعد نظامي منحصر نمي‌شود، تهديدات حال حاضر را تهديد نرم در زمينه كار فرهنگي و يا تهديدات امنيتي در غالب گروه‌هاي ضدانقلاب و تروريستي عنوان كرد و گفت: خود دشمن نيز اعلام كرده است كه كمك به رسانه‌ها و گروه‌هاي معاند در داخل ايران نيز در همين راستا صورت مي‌گيرد...

حجازي با بيان اينكه ايجاد آمادگي در نيروهاي مسلح و يا در بين مردم هيچگاه خلق‌الساعه نيست، گفت: بايد كاري كنيم كه نيروهاي سازمان يافته و آماده در اختيار باشد كه خود اين امر ايجاد بازدارندگي مي‌كند و يا اگر تهديدي صورت گرفت ما در آمادگي كامل باشيم.

وي خاطر نشان كرد: ايجاد سازوكار يك امر روزمره نيست بلكه اين موضوع بايد در يك بازه زماني طولاني مدت صورت بگيرد تا نيروهاي داراي روحيه انقلابي بتوانند در مواقع ضروري دست به اسلحه ببرند...

حجازي در خصوص تغييرات صورت گرفته در دولت امريكا نيز اظهار داشت: با روي كار آمدن رئيس جمهور جديد امريكا نوع تهديدات عليه ايران نيز تغيير خواهد كرد و رويكرد دولت جديد اين كشور فشارهاي اقتصادي، سياسي و امنيتي بيشتر بر جمهوري اسلامي خواهد بود.

وي تصريح كرد: در عين حال ما هيچگاه تهديد نظامي را منتفي نمي‌دانيم هرچند آنها اين حربه را در برابر ايران عملي نمي‌دانند چرا كه قدرت آمادگي نيروهاي مسلح ما برايشان روشن است و طبعا اگر اين آمادگي‌ها در نيروهاي ما كاهش يابد آنها مجددا به سمت تهديدات نظامي مي‌روند...

 

دريادار صفاري اعلام كرد: ؛ حفاظت از خليج فارس به نيروي دريايي سپاه واگذار شد

خبرگزاري فارس:دوشنبه12 اسفند 1387(2 مارس 2009)

فرمانده نيروي دريايي سپاه گفت: حفاظت از خليج فارس و پارس جنوبي به نيروي دريايي سپاه واگذار شد. دريادار مرتضي صفاري اظهار داشت: به منظور حفظ سرمايه‌هاي نظام از جمله حفظ و امنيت پارس جنوبي، پايگاه به منطقه تبديل شد و تجهيزات گسترده‌اي در آنجا بنا شده است... صفاري بيان داشت: نيروهاي مردمي و بسيجي نيز در مراكز نيروي دريايي سپاه آموزش مي‌بينند تا در زمان بحران از وجود بسيجيان در نيروي دريايي استفاده كنيم.

فرمانده نيروي دريايي سپاه با بيان اينكه بايد براي هر نوع تهديد ده‌ها وضعيت مقابله تعريف كنيم، تصريح كرد: تجربه نشان داده كه آمريكا از استعداد و توانمندي نظامي در اطراف مرزهاي ايران داراي پايگاه است و ما بايد پيش‌بيني كنيم كه دشمن ممكن است در شرايط مختلف در يك زمان از چند استعداد خود استفاده كند و بايد به جاي يك يا پنج سناريو چند سناريو را براي مقابله با دشمن معرفي كنيم... فرمانده نيروي دريايي سپاه بسياري از موفقيت‌هاي ايران را به دليل دشمني دشمنان دانست و گفت: استكبار جهاني توجه‌اي به اين موضوع ندارد و ايجاد تحريم‌ها و صدور قطعنامه تاثيري در پيشرفت علمي و فني ايران ندارد... صفاري گفت: در حال حاضر قدرت در اين منطقه سه برابر شده و اگر دشمنان بخواهند بي‌عقلي كنند و آماده مرگ باشند پاسخ محكمي را دريافت خواهند كرد. .

 

ایران: تأسیسات اتمی اسرائیل در تیررس ما است

بی بی سی:چهار شنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

فرمانده کل سپاه پاسداران از احتمال حمله موشکی ایران به تأسیسات هسته ای اسرائیل، در صورت اقدام نظامی این کشور علیه ایران سخن گفته است.

سرلشکر محمدعلی جعفری روز چهارشنبه ۱۴ اسفند (۴ مارس) در حاشیه کنفرانس "حمایت از فلسطین" در تهران، گفت که ایران موشک هایی با برد بیش از دو هزار کیلومتر دارد که تمام خاک اسرائیل، از جمله تأسیسات هسته ای این کشور در تیررس آن ها است.

آقای جعفری در پاسخ به سئوال خبرنگارانی سخن می گفت که از او درباره "تهدیدات اخیر" مقامات اسرائیلی پرسیده بودند.

غرب و اسرائیل ایران را متهم می کنند در پی دستیابی به سلاح اتمی است و می گویند ممکن است "از هر گزینه ای" برای بازداشتن این کشور استفاده کنند.

اسرائیل، تبدیل شدن ایران را به یک قدرت اتمی تهدیدی علیه موجودیت خود می داند.

احتمال حمله محدود نظامی علیه تأسیسات اتمی ایران از سوی آمریکا یا اسرائیل تا کنون بارها در رسانه های غربی مطرح شده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران "دکترین" جمهوری اسلامی را دفاعی دانسته، اما گفته است: "در صورت هرگونه اقدام از سوی دشمنان، توان پاسخ گویی قاطع موشکی و دفع حملات را داریم".

به نظر می رسد این نخستین بار است که مقامات ایران از حمله موشکی به تأسیسات هسته ای اسرائیل سخن می گویند.

اسرائیل تنها کشور صاحب سلاح اتمی در خاورمیانه شناخته می شود، هر چند مقامات این کشور در این باره سکوت می کنند.

تحلیل گران نظامی تأیید می کنند که موشک های ایران احتمالا قابلیت رسیدن به تمام خاک اسرائیل را دارد، اما درباره دقت هدف گیری آنها تردید دارند.

پل بیور، تحلیلگر هفته نامه نظامی جینز دیفنس در لندن، به خبرگزاری رویترز گفته است: تردید دارم موشک های ایران قدرت حمل کلاهک انفجاری تا آن فاصله و هدف گیری دقیق را داشته باشند.

او گفته است: ایران به سرعت به سمت توسعه توان موشکی اش حرکت می کند، اما فکر نمی کنم هنوز تا این حد پیشرفت کرده باشد.

 

نخست وزیر بریتانیا: ایران باید به تهدیدهای خود پایان دهد

صدای آمریکا:چهار شنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا از قانونگزاران آمريکا خواسته است در کوشش مشترک برای مقابله با بحران اقتصادی، به بقیه جهان بپیوندند. او همچنین می گوید ایران باید به تهدید پایان دهد.
براون روز چهارشنبه در سخنانی در جلسه مشترک کنگره آمريکا،  پیشنهاد خود را برای  بازسازی بین المللی سیستم های مالی جهان تکرار کرد و گفت کشورها با همکاری با یکدیگر بهتر می توانند موفق شوند. او خواهان وضع مقررات جهانی برای نظارت بر بانکها و نیز همکاری جهانی در برنامه های تحریک اقتصادی و کاهش نرخ های بهره شد.
نخست وزیر بریتانیا گفت آمريکا و کشور او بخصوص باید از سیاست های حمایت از صنایع داخلی پرهیز کنند و با سرمایه گذاری در پروژه های جدید، خدمات و فناوری برای افزایش رفاه و توانگری ملت ها، ایجاد شغل و جلوگیری از تنزل اقتصادی، ایمان خود را به آینده تجدید کنند.
او گفت دو ملت باید فقیرترین و ناتوان ترین مردم جهان را بیاد بیاورند و پاسخگویی به بحران اقتصادی را نخستین ارجحیت خود قرار دهند.
آقای براون رهبری آمريکا در سراسر سالهای گذشته را ستود، تعهد بریتانیا به کار با آمريکا را تجدید کرد و مشارکت بین دو کشور را "شکست ناپذیر" نامید.
نخست وزیر بریتانیا همچنین ادامه حمایت کشور خود را از کوشش هایی که در افغانستان و در عراق جریان دارد یادآور شد، و بر نیاز به اطمینان از جلوگیری از تبدیل شدن دو کشور به پناهگاه هایی برای تروریست ها تاکید گذاشت.
براون گفت بریتانیا "بگونه ای خستگی ناپذدیر" با آمريکا بعنوان شریکانی برای برقراری صلح بین اسراییلیان و فلسطینیان کار خواهد کرد.  در مورد ایران، او گفت آمريکا و بریتانیا "پیام مشترکی" برای جمهوری اسلامی ایران دارند و آن این است که به تهدیدهایش پایان دهد و برنامه اتمی را متوقف کند.

آقای براون در سخنرانی خود در اجلاس مشترک کنگره آمريکا همچنین از ایالات متحده خواست رهبری کوشش برای مبارزه با تغییرات آب و هوا را برعهده بگیرد. و برای پایان دادن به آنچه آنرا "دیکتاتوری نفت" نامید، خواهان سرمایه گذاری در فناوری زیست محیطی شد.

براون پنجمین نخست وزیر بریتانیا است که در اجلاس مشترک کنگره آمريکا سخن می گوید و نخستین رهبر اروپایی است که با پرزیدنت باراک اوباما از زمان برگزیده شدن او به ریاست جمهوری آمريکا ملاقات می کند.

 

خطوط قرمز اسرائيل براي مذاکرات آمريکا و ايران

بی بی سی: سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

روزنامه هاآرتص در شماه روز سه شنبه سوم مارس 2009 مقاله اي به قلم باراک راويد درباره خطوط قرمز اسرائيل در ارتباط با مذاکرات احتمالي آمريکا با ايران دارد که ترجمه آن در زير مي آيد.

اسرائيل قصد دارد يک سري خطوط قرمز خود را به هيلاري کلينتون، وزير خارجه آمريکا ارائه کند تا توسط ايالات متحده در چهارچوب مذاکراتي که آن کشور قصد دارد با ايران انجام دهد، منظور شود. کلينتون شب گذشته وارد اسرائيل شد و امروز با شماري از مقامات اسرائيلي ملاقات مي کند.اين خطوط قرمز مشترکاً توسط وزارت خارجه و دستگاه هاي دفاعي (اسرائيل) تدوين شده و بنيامين نتانياهو، نخست وزير منتخب اسرائيل، در جريان مفاد آن گذاشته شده است. در اين سند توصيه شده که اسرائيل رويکردي مثبت نسبت به مذاکرات آمريکا و ايران اتخاذ کند اما براي به حداقل رساندن آنچه مقامات اسرائيلي به عنوان تهديدات ناشي از اين مذاکرات مي بينند، راههايي را پيشنهاد کنند.

محورهاي اصلي اين پيشنهادات بدين شرح اند:

پيش از هر نوع مذاکره اي بين ايران و آمريکا و همزمان با آن، بايد تحريمهاي بيشتري عليه ايران اعمال شود، چه در چهارچوب سازمان ملل متحد و چه خارج از آن. در غير اين صورت ممکن است اين مذاکرات در داخل و خارج ايران، نشانه اي مبني بر پذيرش برنامه هسته اي ايران تعبير شود.پيش از شروع مذاکرات با ايران، ايالات متحده بايد با روسيه، چين، فرانسه، آلمان و بريتانيا بر سر اقدامي تنبيهي که بايد در صورت به نتيجه نرسيدن اين مذاکرات انجام شود، به توافق برسد. مشخصا ً بايد توافق شود که شکست مذاکرات، تحريمهاي بسيار شديد بين المللي را براي ايران در پي خواهد داشت.

مذاکرات بايد يک چهارچوب زماني محدود داشته باشد تا از وقت کشي تهران براي پيشبرد برنامه هسته اي اش جلوگيري شود. همچنين بايد اعلام شود که باب مذاکرات فقط يکبار به روي ايران گشوده خواهد شد.

زمان آغاز مذاکرات بسيار با اهميت است و ايالات متحده آمريکا بايد در نظر بگيرد آيا آغاز گفتگوها قبل از انتخابات رياست جمهوري اسران در ماه ژوئن منطقي هست يا خير.

اين خطوط قرمز هفته گذشته در جلسه اي با مقامات ارشد دفاعي (اسرائيل) به تائيد ايهود اولمرت، نخست وزير، زيپي ليوني، وزير خارجه و ايهود باراک، وزير دفاع اسرائيل رسيده است. هر سه مقام قرار است امروز در ملاقاتهاي جداگانه خود با خانم کلينتون اين طرح را مطرح کنند. در درون سازمانهاي دفاعي (اسرائيل) رويکرد غالب که آموس يادلين، رئيس اطلاعات نظامي اسرائيل نيز بدان اعتقاد دارد اين است که اسرائيل بايد مذاکرات آمريکا و ايران را به جاي تهديد، يک موقعيت ببيند. نظر اقليت که بيشتر در وزارت دفاع وجود دارد اين است که اين گفتگوها، مخاطرات عظيمي براي اسرائيل ايجاد مي کند.

ارزيابي اسرائيل از پيشرفت برنامه هسته اي ايران با ارزيابي هاي سازمان انرژي اتمي و دريادار مايک مولن، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا متفاوت است. دو هفته پيش، آژانس بين المللي انرژي اتمي گزارش کرد که ذخيره اورانيوم با غلظت پائين ايران از ماه نوامبر گذشته افزايش چشمگيري يافته و به هزار و ده کيلوگرم رسيده است. برخي از فيزيکدانان اعتقاد دارند اين مقدار اگر به اورانيوم با غلظت بيشتر تبديل شود، براي ساخت يک بمب اتمي کفايت مي کند. به عکس بر اساس ارزيابي اسرائيل، ايران اورانيوم کافي براي ساخت يک بمب اتمي در اختيار ندارد و تنها تا اواخر سال 2009 يا اوايل سال 2010 به اين ظرفيت مي رسد. با اين وجود، اولمرت روز يکشنبه به لورنس کانون، وزير خارجه کانادا گفت: "جدول زماني (پيشرفت) برنامه اتمي ايران، موضوعي عاجل است، و اقدام مصرانه اي مي طلبد. اسرائيل يک ايران هسته اي را تحمل نخواهد کرد."

يک سوال که مقامات اسرائيلي پاسخ آنرا از کلينتون خواهند پرسيد اين است که دنيس راس، مشاور ويژه جديدالانتصاب وزير خارجه آمريکا در امور خليج (فارس) و جنوب شرق آسيا، در عمل چه نقشي خواهد داشت. انتظار عمومي اين است که راس بر موضوع هسته اي ايران تمرکز خواهد کرد، اما اين موضوع رسما ً اعلام نشده است.

علاوه بر اولمرت، ليوني و باراک، کلينتون امروز با نتانياهو، شيمون پرز، رئيس جمهور اسرائيل و نير بارکات، شهردار اورشليم (بيت المقدس) نيز ملاقات خواهد کرد. فردا او براي ملاقات با مقامات فلسطيني به رام الله خواهد رفت.

 

اوباما در كنفرانس مطبوعاتي با گوردون براون: برنامه دفاع موشكي براي مقابله با تهديد ايران است

تلويزيون سي ان ان: سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

اوباما: ... فكر مي كنم گزارشي كه در نيويورك تايمز آمده بود بطور دقيقي اين نامه را توصيف نكرد. آنچه كه ما داشتيم,  يك نامه اي بود كه در آن انواع موضوعات , از منع تكثير هسته يي , اينكه چگونه مي خواهيم با نگراني هاي امنيتي مشترك در طول مرز افغانستان,  و با تروريسم  برخورد كنيم, و آنچه كه من در آن نامه گفتم, همان چيزي است كه قبلا بطور علني گفته بودم و آنهم اين است كه دفاع موشكي كه ما در مورد اعزام آن صحبت كرده ايم, نه به سمت روسيه , بلكه به سمت ايران توجيه شده است. اين همواره يك موضوع نگراني بوده است كه شما يك تهديد بالقوه موشكي از طرف ايران داشته باشيد, كه چه آمريكا و چه اروپا را مورد تهديد قرار مي دهد. و آنچه كه من در اين نامه گفتم اين بود كه طبعا به درجاتي , ما داريم التزام و وابستگي ايران را به تسليحات هسته يي كاهش مي دهيم كه فشار براي , يا,  نياز به يك دفاع ضد موشكي را كاهش خواهد داد . اين موضوع به هيچ طريقي, التزام مرا در كسب اطمينان از اينكه لهستان, جمهوري چك و ساير اعضاي ناتو بطور كامل از عضويت خود در اين پيمان, و حمايت آمريكا در زمينه امنيت شان, بهره مي برند ,از بين نمي برد. بنابراين, شيوه اي كه من آن را توصيف مي كنم... , تنها همان چيزي بود كه من قبلا گفته بودم,  مبني بر اينكه برنامه دفاع موشكي در ابعادي كه در نظر گرفته شده, نه براي مقابله با تهديد روسيه, بلكه براي مقابله با تهديد ايران طراحي شده است...

 

دشمنان جمهوري اسلامي به تهديد نرم روي آورده اند

 خبرگزاري ايرنا: پنجشنبه 15 اسفند 1387(5 مارس 2009)

جانشين فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: دشمنان نظام اسلامي ايران بانااميدشدن ازتهديدهاي نظامي، به تهديدها و توطئه هاي نرم درقالبهاي اجتماعي ، سياسي و اقتصادي روي آورده اند.

سردارسيدمحمد حجازي در جمع رزمندگان و مسوولان استان آذربايجان شرقي افزود: مسوولان و مردم بايد بيش از گذشته از نيروي ارزشي و مهم سپاه در جهت مقابله با تهديدات جديد دشمنان عليه جمهوري اسلامي پشتيباني به عمل آورند.

جانشين فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با اشاره به توطئه هاي مختلف دشمنان يادآور شد: اخيرا دشمن مکار با نااميد شدن از تهديدهاي آشکار و پنهان نظامي به حيله ها و دسيسه هاي مختلف روي آورده و خارج کردن نام منافقين از فهرست تروريستها يکي از اقدامات گسترده دشمنان براي اعمال تهديدات آتي مي باشد.

وي يادآور شد: تهديدهاي نرم دشمنان در آينده احتمالا در قالبهاي مختلف براي نفوذ به داخل کشور در قالب تشکيل سازمانهاي سياسي و حزبي از سوي عناصري خاص تعقيب و به اجرا گذاشته خواهد شد...

 

رژيم ايران اعلام كرد موشكهايش مي‌تواند به سايت هاي هسته اي اسرائيل برسد

خبرگزاري فرانسه: چهار شنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

يك فرمانده نظامي ارشد ايران روز چهارشنبه گفت كه كشورش موشك هايي دارد كه ميتواند به سايت هاي هسته اي دشمن بزرگ،  اسرائيل برسد.

محمد علي جعفري ،فرمانده نيروهاي انقلاب به خبرگزاري ايسنا گفت: امروز جمهوري اسلامي موشكهايي با برد بيش از 2000 كيلومتر( 1250 مايل) دارد و ...  كه همه سرزمين رژيم صهيونيستي، شامل تاسيسات هسته اي آن در برد ما قرار دارند.

اظهارات جعفري در زماني است كه  اين گمانه زني كه اسرائيل توان  مورد هدف قرار دادن   سايت هاي هسته اي ايران  را  دارد، وجود دارد. جعفري گفت كه ايران اگر مورد حمله قرار گيرد، شديدا تلافي خواهد كرد.... اسرائيل يك تاسيسات هسته اي اساسي در ديمونا در صحراي نه گو دارد كه بطور گسترده اي اين اعتقاد وجود دارد كه موشك هاي هسته اي توسعه داده است...

 

رئيس سازمان پدافند غير عامل كشور: تحقق پدافند غيرعامل جز با تفكر بسيجي در كشور وجود ندارد

خبرگزاري فارس: پنجشنبه 15 اسفند 1387(5 مارس 2009)

رئيس سازمان پدافند غير عامل كشور با تاكيد بر اينكه پدافند غير عامل از اولويت بسيج در سال 87 بوده است، گفت: تحقق پدافند غير عامل جز با تفكر بسيجي در كشور وجود ندارد.

غلامرضا جلالي اظهار داشت: در حال حاضر ما شاهد تحول بزرگي در جنگ‌هاي نسل چهارم هستيم و اين در حاليست كه تئوريسين‌ها و مسئولان آمريكايي بر استفاده از تمام قدرت ملي خودشان براي نفوذ در كشور‌ها و جهان خواري تاكيد مي‌كنند.

جلالي با اشاره به اينكه اين قدرت ملي مدنظر آمريكايي‌ها تمام شاخه‌هاي فرهنگي، سياسي، اقتصادي، اجتماعي و جنگ رواني را در بر مي‌گيرد، تصريح كرد: آنها استفاده از تمام مولفه‌هايشان را در دستور كار دارند و ما نيز در بحث دفاع در برابر تهديد‌ها بايد از مولفه‌هاي قدرتمان استفاده كنيم.

وي اهداف جنگ نسل سوم را كشور‌گشايي و تصرف سرزمين‌ها توسط دشمنان خواند و تصريح كرد: در جنگ چهارم ديگر تصرف سرزمين‌ها مطرح نيست، بلكه در اين جنگ تغيير نظام سياسي كشور‌ها مطرح است كه آمريكا براي كشور ما نيز به عنوان تغيير رژيم از آن ياد مي‌كند...

رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور با تاكيد بر اينكه در بحث نظامي چون تعادل تجهيزاتي وجود ندارد ما چاره‌اي نداريم كه يك دفاع همه جانبه را ساماندهي كنيم، تصريح كرد: دفاع عامل يك دفاع نظامي است كه با تجهيزلت جنگي انجام مي‌شود، اما دفاع غيرعامل دفاع در برابر تهديد بدون اسلحه است و اين نوع دفاع، دفاعيست كه با استفاده از فنون مهندسي انجام مي‌شود.

 

مراکش روابط ديپلماتيک خود را با ايران قطع کرد

رادیو فردا:جمعه 16 اسفند 1387(6 مارس 2009)

در پی تنش بين رباط و تهران بر سر بحرين، وزارت امور خارجه مراکش روز جمعه اعلام کرد اين کشور روابط ديپلماتيک خود را با ايران قطع کرد.
در بیانیه کوتاه وزارت امور خارجه مراکش آمده است:پادشاهی مراکش تصمیم گرفت از روز جمعه روابط دیپلماتیک خود را با جمهور ی اسلامی ایران قطع کند.
این بیانیه توضیحات بیشتری در این باره ارائه نکرده است. اما روابط مراکش و ایران به دنبال تنش بر سر بحرین، بحرانی شد. 
در پی انتشار اظهارات علی اکبر ناطق نوری، رييس بازرسی ويژه دفتر رهبر جمهوری اسلامی، در خصوص اين که بحرين استان چهاردهم ايران بوده است، تنش بين تهران و منامه بالا گرفت.
به دنبال سفر صادق محصولی، وزير کشور ايران به بحرين، و همچنين سفر شيخ خالد بن احمد بن محمد آل خليفه ، وزير امور خارجه بحرين، به تهران تنش بين دو کشور کاهش يافته است، اما اعتراض ايران به مراکش باعث شده است تا روابط  تهران و رباط وارد مرحله تازه ای شود.
مراکش به همراه ديگر کشورهای عرب در جريان اين مناقشه ضمن حمايت از بحرين از رويکرد دولت ايران انتقاد کردند.
ايران در پاسخ به موضع گيری پادشاه مراکش سفير اين کشور در تهران را به وزارت امور خارجه فرا خواند.
مراکش نيز در واکنش به اقدام تهران هفته گذشته کاردار خود در تهران به مدت يک هفته به رباط فراخواند.
الطيب الفاسی الفهری، وزير امورخارجه مراکش، روز چهارشنبه هفته گذشته با احضار سفير ايران در رباط از رويکرد تهران در قبال کشورش انتقاد کرده بود.
به گزارش رويترز، وزير امور خارجه مراکش گفته بود: از اين که فقط رباط به خاطر ابراز همدردی با بحرين مورد اعتراض ايران قرار گرفته است؛ دچار بهت وحيرت شده است.
وی به سفير ايران در رباط گفته بود: در حالی که اکثريت کشورهای عربی دراين مناقشه ديپلماتيک جانب بحرين را گرفته اند، روشن نيست چرا ايران با احضار کاردار مراکش در تهران فقط از رباط انتقاد کرده است.
ناطق نوری و استان چهاردهم
علی اکبر ناطق نوری، روز
۲۲ بهمن در سخنرانی در مشهد گفته بود: در دوران محمدرضا پهلوی يک استان ما، که امروز کشوری به نام بحرين شده است، از دست ما گرفته شد.
آقای ناطق نوری همچنين گفته بود: آن زمان بحرين استان چهاردهم ما بود و در مجلس شورای ملی هم نماينده داشت
علی‌اکبر ناطق نوری به دنبال بالا گرفتن تنش بين ايران و بحرين، به شبکه تلويزيونی الجزيره گفته است که سخنانش در باره بحرين تنها يک مقايسه تاريخی بوده و بد فهميده شده است.
روابط ديپلماتيک بين ايران و بحرين در سال‌های اخير با تنش‌هايی همراه بوده است.

 

واکنش ایتالیا به اظهارات ضداسرائیلی رهبر ایران

رادیو فردا:جمعه 16 اسفند 1387(6 مارس 2009)

دولت ایتالیا روز پنج‌شنبه اعلام کرد وزیر خارجه این کشور در اعتراض به اظهارات غیرقابل‌قبول آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سفر خود به ایران را به تاخیر انداخته است.
آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه در مراسم افتتاح کنفرانس حمایت از فلسطین در تهران ضمن آن که اسرائیل را غده سرطانی خواند گفت که تنها راه نجات فلسطین مقاومت است.

وزارت امور خارجه ایتالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدار فرانکو فراتینی، وزیر خارجه این کشور، به دلیل اظهارات غیرقابل‌قبول مقامات بلندپایه ایرانی علیه دولت اسرائیل و آمریکا فعلا انجام نمی‌شود.
وزارت خارجه ایتالیا پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که آقای فراتینی از سوی همتای ایرانی خود،‌ منوچهر متکی، برای گفت‌وگو در مورد مسائل امنیتی منطقه، به‌ویژه افغانستان و پاکستان،‌ به تهران دعوت شده است.
با این حال رم به رغم به تعویق انداختن گفت‌وگوهای خود با تهران بار دیگر بر قصد خود به مشارکت دادن ایران در تمامی برنامه‌های بین‌المللی مربوط به افغانستان تاکید کرد.
ایتالیا که در چند ماه آینده ریاست دوره‌ای گروه هشت را بر عهده می‌گیرد قرار است در ماه ژوئن کنفرانسی از وزرای امور خارجه هشت کشور صنعتی را با هدف بازگرداندن ثبات به افغانستان و پاکستان برگزار کند که وزرای کشورهای غیرعضو هم به آن راه خواهند داشت.
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز پنج‌شنبه در بروکسل درباره کنفرانس بين‌المللی افغانستان گفت:اگر طرح برگزاری چنین نشستی پیش برود، انتظار می‌رود ايران به عنوان همسايه افغانستان به اين کنفرانس دعوت شود.
رم و تهران از گذشته دور با یکدیگر روابط حسنه‌ای داشته‌اند و ایتالیا از شرکای تجاری عمده ایران در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.
فرانکو فراتینی هفته گذشته در دیداری دوروزه از واشینگتن با هیلاری کلینتون و همین طور ریچارد هالبروک،‌ نماینده ویژه باراک اوباما به افغانستان و پاکستان،‌ دیدار کرد.

 

سرلشگر جعفري ؛ تهديد هميشه در کنار و پيش روي ماست ؛ بايد به دنبال کشف راه‌هاي ارتقاي معنويت و توسعه ايمان‌افزايي در رزمندگان‌مان باشيم

خبرگزاري ايسنا: جمعه 16 اسفند 1387(6 مارس 2009)

سردار سرلشگر محمدعلي جعفري صبح پنج‌شنبه در دومين روز از "کنگره نقش معنويت در نبرد ناهمطراز" اضافه کرد: استفاده‌نکردن همه‌جانبه از تجربيات گران‌بهاي دوران دفاع مقدس در صحنه‌هاي مختلف انقلاب، از چالش‌هاي فرارو است و بي‌دليل نيست که چند سالي است تاكيد مقام معظم رهبري روي مباحث عملي و نهضت نرم‌افزاري و شکافتن مرزهاي دانش در همه زمينه‌ها به ويژه علوم انساني است.

سردار جعفري در ادامه گفت: بني‌صدر هم در دي‌ماه 59 مي‌خواست در ابتدا با محاسبه و مقايسه تجهيزات خود و دشمن ما را پاي ميز مذاکره بکشاند و معتقد بود با اين تجهيزاتي که داريم کاري نمي‌شود کرد. از آن به بعد بود که عملاً مسير جنگ و دفاع تغيير کرد و نيروهاي مومن و بسيجي که در درون ارتش نيز وجود داشتند وارد صحنه شدند و گفتند ما مي‌توانيم براساس محاسبات اسلامي، شيعي و ايراني عمل کنيم و بر دشمن پيروز شويم.

فرمانده كل سپاه در ادامه با بيان اين که جنگ عراق و ايران يک جنگ نابرابر بود و اکنون نيز تهديدات فرامنطقه‌يي با محوريت آمريکا و اسراييل و تجهيزاتي که در دست دارند منطقه ما را در يک موقعيت ناهمطراز قرار داده است، تاكيد كرد:آن‌ها تنها به تجهيزات خود مي‌بالند، اما طرفي که استفاده از تجهيزات را با عنصر معنويت عجين کند، سرنوشت را رقم خواهد زد.

وي در ادامه تصريح کرد: عنصر معنويت و ايمان بايد آن قدر در نيروهاي ما ارتقاء و افزايش يابد که بتواند برتري‌هاي تکنولوژي را جبران کند. در اين دوره از زمان نيز نمونه بارز آن را مي‌توان در صحنه جنگ 33 روزه و دفاع جانانه 22 روزه حماس و مردم غزه به چشم ديد.

 

البرادعی: اعراب در حل و فصل مناقشه‌ی اتمی ایران مشارکت کنند

رادیو آلمان:سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی، اتمی از کشورهای عرب منطقه خواست، در تلاش‌ها برای حل مناقشه‌ی اتمی ایران مشارکت کنند. البرادعی گفت، کشورهای عرب همسایه‌ی ایران تاکنون در این زمینه تنها نظاره‌گر بوده‌اند.

البرادعی که روز دو‌شنبه ۹ مارس (۱۹ اسفند) در پارلمان اتریش سخنرانی می‌کرد، گفت، در مناقشه‌ی جامعه‌ی بین‌المللی با ایران بر سر برنامه‌ی اتمی این کشور، تاکنون کشورهای همسایه‌ی ایران تنها نظاره‌گر بوده‌اند.

البرادعی افزود، تغییر در سیاست آمریکا، در راستای ایجاد ارتباط و گفت‌وگوی مستقیم با ایران، شانس حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مناقشه‌ی اتمی ایران را افزایش داده است، اما مشارکت کشورهای عربی در این مناقشه اهمیت تعیین‌کننده دارد. اعراب نسبت به ایران یک بدبینی تاریخی دارند، اما در چگونگی برخورد با  این کشور دچار چنددستگی هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، البرادعی در ادامه‌ی اظهارات خود گفت، برای او تعجب‌آور است که کشورهای عربی در گفت‌وگو میان ایران و غرب حضور ندارند. به گفته‌ی البرادعی، همسایگان ایران در این زمینه تاکنون در حاشیه بوده‌اند. وی افزود، هرگونه راه‌حل مسئله‌ی ایران باید با مشارکت همسایگان این کشور باشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از "تحلیل‌گران مسائل خاورمیانه" می‌نویسد، کشورهای عرب خلیج فارس علاقه‌ی چندانی به سیاست جورج بوش مبنی بر عدم مذاکره با ایران نداشتند. آنان نگران بودند که این سیاست به یک جنگ منطقه‌ای منجر شود. اما اکنون نگرانی اعراب از آن است که سیاست نزدیکی آمریکا به ایران، در نهایت منجر به پدیدآمدن یک کشور قدرتمند غیرعرب، شیعی و مجهز به سلاح اتمی در جوار آنها شود و کشورهای عرب منطقه را در محاصره‌ی دو کشور غیرعرب مجهز به قدرت اتمی، یعنی ایران و اسرائیل، قرار دهد.

به نظر این تحلیل‌گران خاورمیانه‌، اقدام هماهنگ اعراب در  برابر ایران در عین حال در گرو آن است که اعراب تفرقه میان خود در دیگر مسائل را برطرف کنند، از جمله‌ی درمورد بحران تاریخی میان اعراب و اسرائیل و "طرح صلح" پیشنهاد شده از سوی عربستان سعودی که برخی از کشورهای تندروی عرب و یا گروه‌های شبه‌نظامی را در کنار ایران قرار داده است.

ایران، قدرتی مثبت یا منشاء رویارویی؟

مدیرکل آژانش بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه‌ی سخنرانی خود در پارلمان اتریش گفت، یک ساختار امنیتی، که ایران، کشورهای عرب منطقه و نیز اسرائیل را (که تنها کشور دارنده‌ی ذخایر اتمی در منطقه است) در بربگیرد، بخش اجتناب‌ناپذیر روند صلح در خاورمیانه است. البرادعی افزود، فقدان تضمین‌های امنیتی، در مرکز انگیزه‌های ایران برای دنبال کردن برنامه‌ی اتمی قرار دارد؛ برنامه‌ای که هم می‌تواند پروژه‌ی تولید برق هسته‌ای باشد، و هم به همان اندازه می‌تواند در خدمت تولید سلاح اتمی قرار گیرد.

ایران ادعا می‌کند، برنامه‌ای اتمی‌اش اهدافی صلح‌‌آمیز دارد و پروژه‌ی غنی‌سازی اورانیوم نیز برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های برق اتمی است. ایران تنها یک نیروگاه اتمی در دست ساخت دارد و سوخت مورد نیاز آن نیز تا ۱۰ سال پس از راه‌اندازی از سوی کشور سازنده‌ی نیروگاه، یعنی روسیه، تامین خواهد شد.

البرادعی در ادامه‌ی سخنرانی خود در پارلمان اتریش تاکید کرد که ایران می‌تواند قدرتی مثبت در منطقه باشد، اما درعین‌حال می‌تواند سرمنشاء رویارویی و درگیری‌ها نیز باشد.

نخستین تلاش برای شرکت دادن اعراب

نخستین تلاش برای شرکت دادن کشورهای عرب منطقه در برخورد با مناقشه‌ی اتمی ایران، اواخر سال گذشته و در آخرین‌های روزهای ریاست جمهوری جورج بوش صورت گرفت.

اواسط دسامبر ۲۰۰۸، نمایندگان گروه ۵+۱ نشستی را با حضور نمایندگان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، عراق، مصر و اردن در نیویورک برگزار کردند که هدف آن دستیابی به موضع و سیاستی یکپارچه در قبال برنامه‌ی هسته‌ای ایران بود.

از جزئیات مذاکرات در این نشست گزارشی انتشار نیافت، اما کاندولیزا رایس، وزیر خارجه‌ی وقت آمریکا، در پایان نشست به خبرنگاران گفت: همه‌ی حاضران نگرانی خود را از سیاست اتمی ایران و اهداف و مقاصد منطقه‌ای این کشور ابراز داشته‌اند.

رایس همچنین تصریح کرد: آنچه در این نشست مشخص شد، این بود که اینها، کشورهایی هستند که به حل مسئله‌ی ایران علاقمندند و قصد دارند تماس‌های مشورتی‌شان با گروه شش به منظور حل مناقشه ادامه یابد.

این نشست واکنش شدید مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی را برانگیخت. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، به شدت از آن انتقاد کرد و اکبر هاشمی رفسنجانی، این نشست را "توطئه‌ی جدید غربی‌ها" خواند. رفنسجانی گفت: غربی‌ها می‌خواهند از وضع منطقه سوءاستفاده کنند. اگر تا حالا شریکان آنها اروپایی‌ها، چین و روسیه بودند، حالا می‌خواهند از کشورهای منطقه برای خود شریک بگیرند.

 

رئيس سازمان اطلاعات آمريكا مي گويدمشكل است كه برنامه اتمي ايران را متوقف كرد.

خبرگزاري فرانسه: سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

دنيس بلير رئيس سازمان اطلاعات آمريكا روز سه شنبه به قانون گذاران  گفت، بسيار دشوارخواهد بود كه ايران را بتوان با تدابير سياسي متقاعد كرد كه از تلاش مشكوك خود براي سلاح  اتمي دست بردارد.

تهران ممكن است در مقابل تركيبي از مشوق ها و مراقبت هاي تشديد شده بين المللي و فشارها تسليم شود ولي بسيار مشكل است كه مشخص كرد آن تركيب چه مي تواند باشد.

سخنان وي در جلسه استماع كميته نيروهاي مسلح سنا در حالي ايراد شد كه، رئيس جمهور آمريكا باراك اوباما  براي متوقف كردن جمهوري اسلامي ايران با آنچه كه غرب برنامه مخفي سلاحهاي اتمي آن مي نامد دست و پنجه نرم مي كند.

ايران اتهامات را رد مي كند و مي گويد كه انژي هسته اي را براي مصارف  غير نظامي، براي توليد برق  نياز دارد.

بلر گفت، گرچه ما در حال حاضر نمي دانيم كه ايران قصد توسعه‌ي سلاح هاي هسته اي را دارد ولي ارزيابي ما اين است كه تهران ميني موم، اين انتخاب را كه آنها را توسعه دهد باز نگاه داشته است.

 بلر اخطار نمود كه، ارزيابي ما اين است كه متقاعد كردن رهبري ايران براي دست برداشتن از توسعه‌ي نهائي سلاح هاي هسته اي بسيار مشكل خواهد بود، با توجه به  اينكه بسياري در داخل رهبري ايران رابطه اي بين تسليحات اتمي و كليد امنيت ملي و اهداف سياست خارجي ايران مي بينند وبا توجه به تلاش هاي قابل توجه ايران را كه از حداقل سالهاي 1980 تا 2003 بدنبال توسعه سلاح ها بوده است. بلر به قانون گذاران گفت،   برآورد آژانس هاي آمريكادر مورد ايران اين بوده است كه،  ايران طرح سلاح هاي اتمي وفعاليتهاي تسليحاتي خود را در اواخر2003 متوقف نمود و تا اواسط 2007 آنها را از سر نگرفته بود،.

بلر گفت، ايران درحال حاضر سلاح اتمي ندارد، بدليل مشكلاتي كه براي تهيه يا ساختن ماده‌ي شكافنده مواجه است، ولي تااوايل سال2010  مي تواند به ميزان كافي دست پيدا كند.

ولي آژانس ها نمي توانند منتفي كنند كه ايران سلاح اتمي يا ماده شكافنده كافي براي سلاح از خارج بدست آورده باشد يا در آينده دست پيدا كند.

وي گفت، احتمالاً ايران در چهارچوب زماني 2010  تا2015 به توانايي تكنيكي توليد ميزان كافي اورانيوم غني شده با غلظت بالا براي يك سلاح دست خواهد يافت، اگرچه سرويس اطلاعاتي وزارت خارجه نزديك ترين زمان را بدليل مشكلات برنامه ريزي و تكنيكي قابل پيش بيني،  2013 قرار مي دهد.

 

آمریکا: ایران اورانیوم مناسب بمب ندارد

بی بی سی:سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا می گوید ایران اورانیومی با آن درجه از غنا در اختیار ندارد که در صورت تلاش برای ساخت بمت اتمی به آن نیاز خواهد داشت.

دنیس بلر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا به کنگره این کشور گفت که به عقیده او ایران هنوز تصمیم نگرفته است اورانیوم را تا حدی که برای ساخت بمب اتمی کاربرد دارد، غنی کند.

این در حالی است که کمتر از دو هفته پیش، دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته بود: "ما بر این باوریم که ایران سوخت کافی برای تولید بمب هسته ای را در اختیار دارد".

آقای مولن در گفتگو با سی ان ان هشدار داده بود که دستیابی ایران به سلاح هسته ای، پیامدهای بسیار ناگواری برای منطقه و جهان خواهد داشت.

اما اکنون مدیر اطلاعات ملی آمریکا نه تنها از عدم غنای بالای اورانیوم های ایران خبر می دهد، بلکه می گوید که آزمایش های موشکی اخیر ایران هم مستقیما به فعالیت های هسته ای اش مرتبط نیست.

دولت سابق آمریکا به ریاست جرج بوش ایران را متهم می کرد در پی ساخت سلاح اتمی است.

دولت اسرائیل هم ایران اتمی مجهز به موشک دوربرد را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای مذاکره با ایران بر سر اختلافات دو کشور، از جمله برنامه هسته ای ایران، ابراز آمادگی کرده است.

آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل از ایران می خواهند برنامه غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند، اما مقامات ایرانی بر ادامه این برنامه تاکید دارند.

 

سخنراني ديويد ميليبند در انستيتوي بين المللي مطالعات استراتژيك

سايت آي آي اس اس: سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

علت اينكه ما به بررسي معاهده منع تكثير هسته اي مي نشينيم, اين است كه تهديد عمده اي درخصوص آن وجود دارد. تهديد, واضح است. اينكه كشورها وافراد بيشتري در پي سلاح هسته اي مي باشند. در مورد برنامه هسته اي ايران, اين امر يك تهديد روشن و بارز در برابر رژيم منع تكثير هسته اي است. وارد شدن دولت اوباما در يك روند چندجانبه كه در آن سه كشور اروپايي و سه عضو ديگر شركت دارند, و آنچه كه آژانس بين المللي انرژي اتمي در مورد پيشرفت ايران در خصوص برنامه غني سازي اورانيومش گفته, به معناي آن است كه ما در موقعيت بسيار بسيار حساسي قرار گرفته ايم....

بگذاريد نكته اي در مورد برنامه هسته اي ايران بگويم. آنها يك امضاكننده ان.پي.تي هستند و گفته اند كه به حقوق شان تحت ان.پي.تي علاقمند هستند. آنها برخي اوقات هم تكذيب مي كنند كه داراي برنامه هسته اي براي توليد سلاح هستند. اما يك مورد هم سايت هسته اي صلح آميز حتي براي نمايش وجود ندارد كه اورانيومي كه در نطنز غني مي شود, به آنجا برده شود...

من فكر ميكنم كه هيچكس نبايستي اهميت برنامه هسته اي ايران را زيرسوال ببرد و هيچكس هم نبايد شك كند كه اين مساله, مساله اي است براي شرايط فعلي و نه موضوعي كه بتوان آن را به آينده موكول كرد. مساله اي است كه بايد به زودي با آن برخورد شود.

 

بريفينگ مطبوعاتي سخنگوي موقت وزارت خارجه رابرت وود

سايت وزارت خارجه آمريكا: چهارشنبه 21 اسفند 1387(11 مارس 2009)

سؤال : موضوع جديد , ايران. آيا مي توانيد راجع به بحثهايي كه ممكن است پرزيدنت اوباما بتواند نامهيي به آيت الله خامنهيي درايران بعنوان يك پيش درآمد براي رابطه با ايران بفرستد صحبت كنيد؟

آقاي وود: من هيچ چيز در رابطه با هر نامه احتمالي ندارم, ولي اين چيزي است كه شما را به كاخ سفيد ارجاع مي دهم...

سؤال: يك كميته شوراي امنيت ملل متحد پي برده است كه ايران در نقض تحريمات تلاش كرده است كه موادي كه به تسليحات ربط دارد به سوريه منتقل كند, آيا هيچ اظهارنظري راجع به آن داريد؟

آقاي وود: خوب, ما ازتصميم شوراي امنيت ملل متحد حمايت مي كنيم. ايران و سوريه بطور آشكار قطعنامه 1747 شوراي امنيت را نقض كرده اند, كه همانطوريكه مي دانيد اين قطعنامه ايران را از صدور تسليحات و مواد و كشورها را ازفروش چنين اقلامي به ايران منع مي كند. و بنابراين من ملتفت شدم كه يك دوره10 روزه بازبيني وجود دارد كه بموجب آن ايران و سوريه بايستي به كميته تحريمها برگردند و سپس آنها گامهاي بعدي را از آنجا برمي دارند. ولي ما قطعا از تصميم اين كميته حمايت مي كنيم...

 

فرمانده کل سپاه: ماهيت تهديدات دشمن تغيير کرده است

ايرنا: پنجشنبه 22 اسفند 1387(12 مارس 2009)

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اظهار داشت: تهديدات نظامي عليه جمهوري اسلامي به‌طور کلي منتفي نشده و فقط ماهيت آن به شکل نرم و جنس فرهنگي، سياسي و اقتصادي تغيير يافته است.

سردار سرلشکر محمدعلي جعفري در حاشيه مراسم اختتاميه بيست و هفتمين دوره مسابقات قرآن کريم نظاميان سرباز و رسمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به خبرنگاران گفت: عمليات نظامي عليه جمهوري اسلامي به شکل و شمايل کنوني قابل تصور نيست.

وي توضيح داد: ممکن است عملياتي در ابعاد بسيار محدود آن هم به شکل ضربتي و موشکي صورت گيرد ولي تا زماني که مردم يکپارچه براي حمايت از نظام متحد هستند، دشمنان عليه نظام هيچ اقدامي انجام نمي‌دهند.

عضو شوراي امنيت ملي با اشاره به نقش سپاه در پاسداري از ارزش‌ها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي که بر اساس قانون اساسي به عهده اين ارگان گذاشته شده است تصريح کرد: سپاه موظف است با هرگونه تهديد از هر جنس که باشد به صورت مناسب و لازم مقابله کند. وي ادامه داد: براي تهديدات نرم، سپاه پاسداران به‌همراه نيروي مقاومت بسيج برنامه‌هاي گسترده‌اي را که در گذشته داشته با حجم و کيفيت بالاتري در دستور کار دارد...

 

سفير آمريكا يافته‌ها راجع به برنامه اتمي ايران را مسأله‌ساز خواند

سي.ان.ان: سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

سفير آمريكا در ملل‌متحد روز سه‌شنبه گفت يافته‌ها در گزارش اخير ملل‌متحد مبني‌بر اينكه برنامه اتمي ايران ابعاد نظامي دارد مسأله‌ساز هستند. سوزان رايس به زيركميته شوراي امنيت ملل‌متحد كه تحريمها عليه ايران را دنبال مي‌كند گفت ايران هم‌چنين از پاسخ سازنده به سؤالهاي آژانس اتمي راجع به فعاليت گذشته ايران در توسعه توان تسليحات اتمي سرپيچي كرده است.

 وي افزود آمريكا مؤكدانه از همكارانش در ميان اعضاي شوراي امنيت مي‌خواهد تا به يافته‌هاي جدي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي توجه كنند و به تحقيق در اين موضوعات حياتي ادامه بدهند. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ديدبان اتمي ملل‌متحد است كه مسئوليت بازرسي تأسيسات اتمي ايران را برعهده دارد. رايس گفت جلسه روز سه‌شنبه بعد از گزارش مدير آژانس اتمي كه گفته بود ايران كماكان از التزامات اتمي بين‌المللي خود ازجمله قطعنامه‌هاي اين شورا متابعت نكرده، اولين نشست راجع به ايران بوده است.

درماه فوريه مؤسسه علوم و امنيت بين‌المللي گزارشي منتشر ساخت كه بر اساس يافته‌هاي آژانس اتمي گفته بود ايران به توانايي تسليحات اتمي  دست يافته است. بااينحال يك مقام آژانس اتمي بشرط ناشناس ماندن گفت نبايد چنين نتيجه‌گيري تندي از اين يافته‌ها كرد چرا كه ميزان اورانيوم غني‌شده ايران در حد تسليحاتي نيست....

 

شوراي امنيت توسط رئيس كميته 1737 در مورد اجراي تحريمات عليه ايران تو جيه گرديد

سايت سازمان ملل: سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

رئيس كميته شوراي امنيت كه متعاقب قطعنامه 1737 (2006) تاسيس شده, و اجراي تحريمات و اقدامات اعمال شده عليه ايران توسط قطعنامه 1737 (2006) , 1747 (2007) و 1803 (2008) را مانيتور ميكند, امروز صبح در نهمين گزارش فصلي اين كميته كه از 11 دسامبر 2008 تا 10 مارس 2009 را در برميگيرد, اين شورا را توجيه كرد.

يوكيو تاكاسو (Yukio Takasu) (ژاپن) , كه براي اولين بار بعنوان رئيس اين كميته توجيه مي كرد , به اين شورا گفت كه اين كميته گزارشي را از طرف آژانس بين المللي انرژي اتمي در مورد برنامه همكاري تكنيكي پيشنهاد شده براي 2009 تا 2011 را  دريافت كرده است, كه شامل يك ضميمه با تيتر ارزيابي همكاري تكنيكي كه قرار است براي ايران طي سيكل همكاري تكنيكي 2009 تا 2011 ارائه گردد مي باشد. شوراي حكام اين گزارش را تصويب كرده است و با ارزيابي همكاري تكنيكي كه قرار است مطابق قطعنامه هاي شوراي امنيت ارائه گردد موافقت نموده.

آقاي تاكاسو گفت كه , علاوه بر اين, اين كميته نامهيي را در 3 فوريه از يك كشور عضو كه درخواست راهنمايي در رابطه با بازرسي يك كشتي كه پرچم اين كشور را داشته و مواد مربوط به تسليحات حمل ميكرده را دريافت نموده است. اين كميته در 6 فوريه در پاسخ گفته كه انتقال اين مواد مورد بحث نقض پاراگراف 5 قطعنامه 1747(2007) مي باشد. بعد از تبادل نامه هاي بيشتر , در 9 مارس, اين كميته يك نامهيي را به كشورهاي عضو علاقمند فرستاده و از آنها دعوت كرده كه ظرف 10 روز كاري هر اطلاعات مربوط به اين انتقال كه ممكن است به اين كميته در اجراي وظيفهاش كمك نمايد را ارائه دهند.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

مخالفت با سفر رفسنجاني

البابليه: سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

عوض العبدان رئيس جبهه عراقي گفتگوي ملي از بصره : انتظار داشتم كه در اين روز پرچم عراق نيمه افراشته شود, انتظار داشتم كه همه شهرهاي عراق در اين روز سياه پوش شوند , امروز روز غم انگيزي براي عراق است. امروز روز فاجعه انگيزي براي عراق است.

الحره: چهار شنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

ظافرالعاني از جبهه توافق: من فكر ميكنم دلائل مختلفي براي عدم استقبال مردم از ديدار رفسنجاني از عراق وجود دارد,  اول اين كه رفسنجاني خودش كه در آن موقع منصب بالائي در جنگ داشت در اذهان مردم عراق بعنوان يكي از سمبلهاي جنگ ايران و عراق مي باشد و خيلي ها جايگاه او را در جريان جنگ كه در سطح فرماندهي عالي نيروهاي ايران بود بعنوان كسي بود كه بر طبل جنگ و استمرار آن مي كوبيد ميدانند

الرافدين: سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

محمد بشارالفيضي سخنگوي رسمي هيات علماي مسلمين از امان: اين ديدار نا مشروع است و توسط يك رئيس جمهور نا مشروع فرا خوانده شده است حال بنظر طالباني نعمتي از طرف خداست  ولي از نظر مردم يك مصيبت است

الشرقيه: چهارشنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

خانم  نضال الشبيبي، فعال سياسي عراقي: من به طالباني ميگويم وقتي  از رفسنجاني بطور شخصي دعوت ميكني چرا برايش فرش سرخ پهن ميكني اين احساسات مردم عراق را جريحه دار ميكند

آيت للله شيخ حسين المويد گفت ديدار رفسنجاني كه در ميان اعتراضات وسيع مردمي و روحانيون مخالف نفوذ رژيم ايران در عراق صورت گرفته است داراي اهداف مضري بر عليه عراق مي باشد. آيت الله مويد به الشرقيه گفت اين ديدار همزمان با كاهش محبوبيت نيروهاي سياسي طرفدار ايران در انتخابات محلي اخير عراق بوده است.

باسم شريف عضو  پارلمان از حزب فضيلت گفت كه مقامات عراقي بايد به صداها و نظرات   مردم در مخالفت با سفر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع  تشخيص مصلحت نظام ايران به عراق توجه كنند

گفته ميشود كه رفسنجاني در جريان ديدارش از عراق با كسي غير از مسئولين حكومتي ملاقاتي نكرده است و اين بخاطر فعاليتهاي عشايري و سياسي درمخالفت با ديدارش بوده است كه به دليل دست داشتن وي در قتل مردم عراق و نظارت بر شكنجه اسراي عراقي در ايران صورت گرفته است. در اين رابطه بيانيه هايي صادر شده است كه در آن آمده است هركسي كه با اين جنايتكار دست بدهد خون شهداي بيگناه عراقي و زنان بيوه و يتيمان و بي سرپرستان را ناديده ميگيرد. عشائر در مناطق مختلف عراق در بيانيه هاي پياپي كه صادر كردند گفتند رفسنجاني در جريان جنگي كه ايران عليه عراق براه انداخت در قتل عراقيان و نظارت بر شكنجه اسراي عراقي دست داشته است

 

عراقيها به ديدار رئيس جمهور سابق ايران از عراق  اعتراض ميكنند

خبرگزاري فرانسه: چهار شنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

چهارشنبه صدها عراقي در رمادي مركز استان سني نشين  الانبار تظاهرات كردند  و ديدار رسمي اكبر هاشمي رفسنجاني،  رئيس جمهور سابق ايران به عراق را محكوم نمودند. رهبران عشاير  و رهبران مذهبي سني در حاليكه پرچم ها و بنرهاي عراقي را  كه نفوذ ملاهاي شيعه ايران را مورد انتقاد قرار ميداد، تكان ميدادند، به مدت يكساعت در   اين شهر،  واقع در  100 كيلومتري (60 مايلي) غرب بغداد راهپيمايي نمودند.  روي يكي از بنرها  نوشته بود: رفسنجاني جنايتكار سمبل تجاوز  و شيطان در عراق است. و  روي بنر ديگر نوشته شده بود، ديدار رفسنجاني از عراق،  شوم و  يك توهين و لكه ننگي به خاك عراق  است. رئيس جمهور سابق ايران روز دوشنبه براي يك ديدار چند  روزه وارد عراق شد. اين ديدار  روي مقولات دو جانبه  و همچنين وضعيت سياسي  و اقتصادي بين المللي  متمركز است.

رفسنجاني با رهبران ارشد دولت تحت رهبري شيعه عراق  شامل نخست وزير نوري المالكي و رئيس جمهور جلال طالباني كه كرد است، ملاقات كرده است. سفر او بدنبال سفر طالباني به ايران بود و آخرين سري از علائم روابطي است كه توسعه سريع روابط بين دو كشور همسايه اي كه اكثريت شيعه را دارند، مي باشد.

رفسنجاني كه بين سالهاي 1989 و 1997 رئيس جمهور ايران بوده است، رئيس شوراي قدرتمند تشخيص مصلحت است ، اين شورا بالاترين و آخرين مرجع قانونگذاري است..... روابط بطور قابل ملاحظه اي از سال 2003 زماني كه رژيم تحت حاكميت سني صدام حسين  توسط نيروهاي به رهبري آمريكا سرنگون شد، گرم شده است، اما بسياري از اعراب سني به ديده شك به ايران نگاه ميكنند... قاسم صدعا يك رهبر عشاير سني كه در تظاهرات روز چهارشنبه شركت كرده است، گفت: ما فراموش نخواهيم كرد كه ايرانيان با اسراي جنگي عراقي چه كردند. معاون رئيس جمهور طارق الهاشمي، از اعراب سني حزب اسلامي عراق در بيانيه اي كه روز دوشنبه صادر شد، گفت كه رفسنجاني در عراق مورد استقبال نيست و به آنچه او آنرا مداخلات ايران مي ناميد، اشاره كرد.  او گفت: اين مداخلات به  امنيت و وضعيت سياسي عراق  صدمه زده و كشور را   به مرز   جنگ داخلي كشانده است. گسترش روابط بين دو كشور نيازمند احترام به امور داخلي عراق است - كه مداخلاتي مانند حمايت از شبه نظاميان و انتقال سلاح و مواد مخدر از مرزهاي مشترك را متوقف سازد. 

واشنگتن نيز كه مكررا گروههاي مرتبط به ايران را متهم به حمله به نيروهاي آمريكايي كرده است،  د ر مورد رشد روابط بين دو كشور همسايه محتاط  است  و نگران نفوذ آينده تهران در بغداد مي‌باشد.

 

درخواست نماينده كرد براي اعلام جزئيات ديدارهاي رفسنجاني

تلويزيون كردستان: پنجشنبه 15 اسفند 1387(5 مارس 2009)

محسن سعدون عضو مجلس نمايندگان عراق از همپيماني كردستان, از دولت عراق خواست كه جزئيات ديدارهاي رفسنجاني در عراق را اعلام نمايد و تاكيد نمود كه لازم است حكومت, پرونده هاي معلق را تعيين تكليف نمايد. در مصاحبه اي محسن سعدون به راديو سوا گفت كه سفر رفسنجاني به عراق, شامل چند مسئله سياسي و اقتصادي مي باشد, هرچند كه به زيارت عتبات عاليات در كربلا هم رفته است. وي همچنين گفت: لازم است كه پرونده هاي  تعيين خطوط مرزي خشكي و آبي و هواپيماهاي عراقي كه در ايران هستند و مسئله غرامت مورد گفتگو قرار گيرد و راه حل مناسب براي آن پيدا شود تا مردم عراق, به صورت طبيعي در جريان روابط بين عراق ايران قرار گيرد.

 

عراق نگران ديدار رفسنجاني

تلويزيون البغداديه : چهارشنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

احمد العلواني عضو مجلس نمايندگان عراق گفت طيف گسترده اي از مردم عراق به اين ديدار رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ايران با نگراني نگاه مي كنند. العلواني در گفتگويي با البغداديه گفت ايران كماكان در عراق دخالت دارد و تنها در فكر منافع خودش است و به فكر منافع مردم عراق نيست وي ابراز عقيده كرد كه ايران كماكان يك عامل بي ثباتي درعراق است.

 

كنگره شيوخ قبائل با شركت نوري المالكي افتتاح شد

تلويزيون الجزيره : شنبه 17 اسفند 1387(7 مارس 2009)

امروز در بغداد كنگره شيوخ قبائل عراق كه با حضور صدها تن از شيوخ داخل و خارج عراق افتتاح شد. اين كنگره در كادر گفتگوهايي كه دولت با طرفهاي سياسي كه مخالف مسالمت‌آميز توصيف مي‌شوند، براي تقويت پروژه آشتي ملي و تشويق آنان براي بازگشت به كشور و مشاركت در روند دمكراتيك تشكيل گرديد. دولت جريانهايي كه دستهايشان در خون عراقيان آغشته است اعم از گذشته يا بعد از سقوط نظام را مستثني كرد.

نخست وزير عراق نوري المالكي طي سخناني در اين كنگره گفت كه انعقاد اين كنگره با حضور كساني كه عراق را به علت فتنه طائفي ترك كرده بودند، پيامي قدرتمند از ثبات امنيتي است..

 

مصاحبه الجزيره با طالباني در تهران درباره اختلافات داخل يه‌كتي و...

تلويزيون الجزيره:جمعه 16 اسفند 1387(6 مارس 2009)

محمد حسن بحراني مدير دفتر الجزيره در تهران: در مورد اختلافات داخل يه كتي و استعفاها و اعتراضات به آنچه داخل حزب مي گذرد موضوع چيست؟ آيا كودتا و يا شورش عليه رهبري شماست.

طالباني: اتحاديه ميهني يك جريان دموكراتيك است كه نسبت به انتقادات سعه صدر دارد و از ابتدا شامل جريانات مختلفي بوده تا اينكه با همه متحد شدند و افكار و نظرات مختلف بوده و از ابتدا نزاعهاي فكري و سياسي بوده ولي در نهايت بر اختلافات غلبه كرده و متحد مانده است و الان هم متحد است و حتي كساني كه استعفا دادند بر وحدت اتحاديه ميهني و بر رهبري مام جلال تاكيد مي كنند و اختلافاتي بين من و آنها وجود ندارد. اختلافاتي در ميان رهبري هست, اقليت برخي نظرات دارد و اكثريت چيز ديگري مي گويد ولي اين اختلافات هنگامي كه طرح اصلاح سياسي را به اتحاديه ميهني و دولت دادم حل و فصل شد و بعد از آن دو نفر جانشينان دبير كل يعني كوسرت رسول و دكتر برهم صالح طرحي براي اجراي اصلاحات ارائه كردند كه من هم قبول كردم و در نتيجه برادراني كه استعفا كرده بودند و در راس آنها كوسرت رسول بود برگشتند. و اينها نمي خواهند اتحاديه را شقه كنند. و انها اعتراضي داشتند كه در برخي امور درست مي گفتند و در برخي امور اشتباه مي كردند و اين انشعاب نيست.

بحراني: شما با كدام طرف هستيد؟

طالباني: من با همه هستم و روابط شخصي ام حتي با كساني كه خارج شدند خوب است.

مجري: نتايج انتخابات استانها را كه ماه گذشته انجام شد چگونه تفسير مي كنيد؟

طالباني: مردم عراق از وضعيت عمومي اظهار نارضايتي كردند از نبودن خدمات و درصد شركت مردم در انتخابات خيلي كم بود در انتخابات قبلي 68 درصد شركت كردند ولي اين بار زير 50 درصد بود. در بغداد درصد شركت 38 درصد بود. اين نشاندهنده خواسته مردم براي بهبود اوضاع است. و اينكه از كاركرد پارلمان و حكومت و احزاب راضي نيست.

مجري: از جمله از رئيس جمهور؟

طالباني: بله حتي از رئيس جمهور. همچنين درس ديگري دارد كه مردم به حزب واحدي راي ندادند بطوريكه در استانها براي انتخاب استاندار بايد مجموعه احزاب با هم استاندار را تعيين كنند لذا مردم عراق گفتند كه همه بايد با هم باشند و حزب واحد و تكروي را رد كردند و اين درس دموكراسي را هم در بر دارد. ....

 

اياد جمال الدين: شاخص در عراق مجاهدين خلق هستند

تلويزيون البغداديه:يكشنبه 18 اسفند 1387(8 مارس 2009)

... سؤال: آيا بنظر شما ديدار رفسنجاني از عراق غير رسمي است و همانطوريكه كه گفتيد يك ديدار تشريفاتي است در صورتيكه دكتر سليم عبدالله مي گويد اين ديدار بار سياسي دارد. رفتار با كشوري كه در عراق نفوذ دارد و مردم عراق مي پرسند كه آيا در عراق مرداني نداريم كه در مقابل رفتار ايران بايستند؟

اياد جمال الدين: با ايران نمي توان رفتار برابر و يا متقابل كرد الا بعد از اينكه قانون احزاب در عراق تنظيم شود و منابع تامين اين احزاب فاش شود. خيلي از احزاب و نيروهاي سياسي هستند كه هنوز از ايران تغذيه مي شوند و رابطه ارگانيك با ايران دارند. در آگاهي سياسي عراقيان تغييراتي صورت گرفته است. مردم عراق تغيير كرده اند و انتخابات اخير  اين موضوع را اثبات كرد ولي آيا بدان معني است كه نيروهاي سياسي روابط تاريخيشان با ايران را قطع كرده اند؟ ما از آنها نمي خواهيم كه دشمن ايران باشند و كلاه خُود صدام حسين را بر سرشان بگذارند ولي از آنها مي خواهيم كه يك نيروهاي ملي عراقي باشند و از منافع عراق دفاع كنند و نه اينكه طرح و برنامه ايران براي اجراي آن در عراق  را داشته باشند.  من براي شناخت نيروهاي سياسي عراقي يك شاخص مطرح مي كنم. هر نيرويي كه تلاش مي كند تا سازمان مجاهدين خلق را از عراق اخراج كند نشان دهنده اين است كه با ايران ارتباط ارگانيك دارد. من از مجاهدين خلق دفاع نمي كنم ولي مجاهدين خلق كارتي در دست دولت عراق در مقابل ايران هستند. ما چندين پرونده معلق بين ايران و عراق داريم, پرونده هواپيماها, پرونده غرامت ها و همه اين پرونده ها بين ايران و عراق بلاتكليف است و دولت عراق در دستش كارتي بجز مجاهدين خلق نيست و وقتي كه يك نيروي سياسي عراقي خواستار اخراج آنها بصورت مجاني و در راه خدا مي شود, آنوقت عراق را از هركارتي كه بتواند از طريق آن به طرف ايراني فشار بياورد خالي مي كند.

ما از اين نيروهاي سياسي كه در حاكميت و در پارلمان هستند مي خواهيم كه منافع عراق را در نظر بگيرند و با ايرانيها بايد بصورت برابر و همطراز رفتار كنند ولي چگونه مي توانند اينكار را انجام بدهند در صورتيكه آنها هنوز از ايران تامين مي شوند و براي احزابشان و براي شبه نظاميانشان و تبليغاتشان از ايران كمك مي گيرند. اين كمك هايي كه احزاب در حاكم و در پارلمان از ايران مي گيرند قابل  كشف نيستند كه البته تنها از ايران نيز نيست و از كشورهاي ديگري مثل سعودي نيز است و زماني مي توان آنرا فاش كرد كه بر اساس شيوه هاي قانوني باشد. لذا بايد قانون احزاب تنظيم شود.. .

 

اياد جمال الدين خواستار لغو قانون ريشه كني بعث, شد

تلويزيون الشرقيه يكشنبه 18 اسفند 1387(8 مارس 2009)

اياد جمال الدين عضو پارلمان از ليست العراقيه خواستار لغو قانون ريشه كني بعث و تدوين قوانيني  كه به تحقق آشتي ملي واقعي در عراق راه مي برد , شد. جمال الدين گفت كه آشتي ملي به كنفرانس و اجلاس نياز  ندارد بلكه به تدوين قوانيني نياز دارد كه تمامي نيروهاي سياسي بر سر آنها توافق داشته باشند كه از جمله آنها لغو قانون ريشه كني بعث مي باشد كه بسياري از مردم و خانواه هاي عراقي را از دريافت حقوق محروم ساخته است. جمال الدين دعوت نوري المالكي به آشتي را مورد استقبال قرار داد و  آن را تحولي مثبت در نزديك كردن تمامي فراكسيونها و نيروهاي سياسي دانست.

 

زيبارى: ايران و عراق بر سر مرزهاى خود اختلاف دارند

رادیو فردا:دوشنبه 19 اسفند 1387(9 مارس 2009)

وزير امور خارجه عراق روز دوشنبه اعلام كرد كه ايران و عراق بر سر تعيين مرزهاى زمينی و دريايى خود با يكديگر اختلاف دارند.
هوشيار زيبارى به تلويزيون عراقى الشرقيه گفت: ما مشكلات بزرگى با طرف ايرانى بر سر حل و فصل و ترسيم مرزهاى زمينى، دريايى و ساحلى داريم.
وى افزود: اين مسئله همچنين شامل رودخانه شط العرب (اروند) مى شود. تلاش هاى درازمدت ما براى متقاعد كردن ايرانى ها در باره ضرورت و اهميت توافق با يكديگر براى اجتناب از بروز مشكلات به نتيجه نرسيده است.
اظهارات هوشيار زيبارى بيانگر آن است كه دو كشور ايران و عراق به رغم بهبود مناسبات خود هنوز اختلافات قديمى ميان يكديگر را حل و فصل نكرده اند.
نارضايتى بغداد از قرارداد الجزاير درباره آبراه اروند كه به پاره شدن این معاهده از سوى صدام حسين، رييس جمهورى وقت عراق، در سال
۱۹۸۰ منجر شد به جنگى هشت ساله ميان طرفين دامن زد كه بيش از يك ميليون نفر تلفات بر جاى گذاشت.
ايران هنوز به اظهارات اخير وزير امور خارجه عراق واكنشى نشان نداده است ولى پيشتر اظهارات جلال طالبانى، رييس جمهورى عراق، در باره اين قرار داد باعث بروز تنش ميان دو كشور شد.
آقاى طالبانى در سوم دى ماه سال
۱۳۸۶ در گفت و گو با روزنامه عرب زبان الحيات گفته بود كه دولت كنونى عراق قرارداد الجزاير، را قبول ندارد.
اين اظهارت بازتاب گسترده اى داشت و آقاى طالبانى پس از يك هفته طى بيانيه اى اعلام كرد كه اين معاهده معتبر است، اما او تصريح كرد كه عراق خواهان تغيير آن است.
قرارداد مرزى الجزاير در سال
۱۹۷۵ در جريان مذاكرات محمدرضا پهلوى، شاه سابق ايران، و صدام حسين، معاون وقت رييس جمهورى عراق، و با ميانجيگرى هوارى بومدين، رييس جمهور الجزاير به امضا رسيد.
اين قرارداد، مرز آبى ميان دو كشور در رودخانه اروند (شط العرب) را تعيين كرده است.
اين آبراه كه از پيوستن رودخانه هاى دجله و فرات شكل گرفته است و به خليج فارس مى ريزد تنها مسير كشتيرانى عراق به شمار مى رود.
سقوط حكومت صدام حسين توسط ارتش آمريكا در سال
۲۰۰۳ و روى كار آمدن يك دولت شيعه در عراق تقويت مناسبات تهران و بغداد را به دنبال داشته است ولى در پاره اى اوقات صداهاى مخالف در عراق خواهان تجديد نظر در قرارداد ۱۹۷۵ شده اند.
تهران تا كنون با اين پيشنهاد مخالفت كرده و گفته است كه قرارداد الجزاير مبناى مناسبات دو كشور و ملاك حل و فصل اختلافات مرزى ايران و عراق است.
ايران و عراق در سال هاى اخير بارها بر سر نصب علائم مرزى با يكديگر مذاكره كرده اند ولى به گفته مقام هاى ايرانى، گفت و گوها در خصوص آبراه اروند در چارچوب معاهده الجزاير بوده و اصل اين قرارداد به هيچ وجه قابل بحث نيست.

 

طرح دوباره مسئله اروندرود از سوی عراق: بهانه‌ای برای ندادن غرامت به ایران

رادیو آلمان:سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

مصاحبه گر: میترا شجاعی

هشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد که ایران و عراق بر سر تعیین مرزهای زمینی و آبی خود همچنان با یکدیگر اختلاف دارند. دکتر داود هرمیداس باوند استاد علوم سیاسی این ادعا را بدون پایه حقوقی می‌داند.

سال گذشته جلال طالبانی رئیس‌جمهوری عراق در گفت و گو با یک روزنامه عربی گفته‌بود که دولت کنونی عراق، قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را قبول ندارد. این قرارداد، خطوط مرزی ایران و عراق را تعیین می‌کند.

روز دوشنبه نوزدهم اسفند وزیر امور خارجه عراق، یک بار دیگر مسئله رود مرزی اروند و قرارداد الجزایر را مطرح کرده و به تلویزیون عراق گفت: ما مشکلات بزرگی با طرف ایرانی بر سر حل و فصل و ترسیم مرزهای زمینی و دریایی داریم.

دکتر داود هرمیداس باوند استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل این سخنان را بی‌پایه و اساس دانسته و طرح آن را در موقعیت کنونی بی‌مورد می‌داند.

دویچه‌وله: آقای دکتر باوند، شما عضو هیات ایرانی‌ای بودید که در سال ۱۹۷۵ قرارداد موسوم بهالجزایر را با دولت عراق امضا کرد. در این قرارداد ظاهرا مشکل ایران و عراق بر سر اروند رود یا شط العرب حل شد، ولی به تازگی وزیر امور خارجه‌عراق اعلام کرده است که ما هنوز سر این موضوع با ایران اختلاف داریم. در این مورد نظرتان را بفرمایید؟

دکتر داود هرمیداس باوند: قراردادهای مرزی بخصوص رودخانه‌های مشترک مرزی، قراردادهایی پایه‌دار، دائمی و غیرقابل تغییر هستند. حتا تغییر بنیانی اوضاع و احوال یا مسئله‌ی جانشینی، به هیچ وجه نمی‌تواند اثری در اصالت این قراردادها داشته باشد و حتا به طور یکجانبه هم نمی‌توان این قراردادها را فسخ یا لغو کرد. بنابراین اظهارات وزیر خارجه عراق برخلاف واقعیت و مغایر با حقوق بین‌الملل است و هیچ پایه‌ی حقوقی و منطقی و اساسی هم ندارد.

در قرارداد الجزایر، خط مرزی ایران و عراق کجا تعیین شد؟

خطوط مرزی ایران و عراق در مناطق خشکی سرزمینی، براساس پروتکل ۱۹۱۴ پیش‌بینی شده است و درمرزهای آبی، یعنی اروند رود یا شط العرب براساس خط تالوگ (خط‌القعر) است. یعنی کانال اصلی قابل کشتیرانی، که در صورتی هم که این کانال تغییر بکند، تاثیری در وضعیت حقوقی و قراردادی نخواهد داشت.

آیا اختلاف فقط بر سر خط مرزی است یا بر سر نام اروند رود هم هست؟ چون این طور که عراقی‌ها ادعا می‌کنند، نام درست این رود شط العرب است و ایران به طور یکطرفه این نام را تغییر داده است.

البته این نام در تاریخ گذشته‌ی ایران، اروند بوده که به دجله گفته می‌شود. فردوسی می‌گوید: تو کو پهلوانی ندانی زبان / به تازی تو اروند را دجله خوان و بعدها به نام شط العرب تلقی شده. به نظر من بحث در این نیست که نام چه باشد. بحث در این واقعیت ا‌ست که اروند یا شط‌العرب، یک رودخانه‌ی مرزی است که در مورد آن یک قرارداد حقوقی منعقد شده و این قرارداد در دبیرخانه‌ی سازمان ملل هم به ثبت رسیده و لذا این که عراقی‌ها آن را شط العرب بنامند یا ما آن را اروند رود، من فکر نمی‌کنم تاثیری در ماهیت مسئله داشته باشد.

بعد از قرارداد ۱۹۷۵ ، کمیسیونی در ایران تشکیل شد که در حقیقت نقشش رسیدگی به اجرای درست این قرارداد بود و شما هم ریاست این کمیسیون را برعهده داشتید. آیا الان چنین کمیسیونی در ایران هست یا نه، و اگر نیست مسئولیت نظارت بر اجرای قرارداد ۱۹۷۵ با چه نهادی است؟

من بعداز انقلاب هم ریاست‌ این کمیسیون را برعهده داشتم. دو بار هم به بصره رفتیم و توافق‌هایی صورت گرفت. ولی بعداز تجاوز نظامی عراق، مسئله طور دیگری شد. چون عراقی‌ها اروند را رودخانه‌ی داخلی و ملی اعلام کردند، ولی دفتر به اصطلاح سی.بی.سی، دفتر مشترک هماهنگی تا دوسال هم در ایران پایدار بود که بعد از آن افرادش در سازمان بنادر و کشتیرانی مشغول انجام وظیفه هستند. در دوسال گذشته که عراقی‌ها برای لایروبی اروندرود با هیاتی به ایران آمدند، ایران اصرار داشت که این دفتر باید مجددا احیا بشود و یکی از مسئولیت‌هایش، مدیریت اروندرود یا شط العرب و از جمله مسئله‌ی لایروبی، بویه‌گذاری و ناوبری است. بنابراین انتظار این است که در آینده این دفتر مجددا فعال بشود.

در دو سه سال اخیر روابط دو دولت ایران و عراق رو به بهبود گذاشته و سران این دو کشور سفرهای متعددی به کشورهای یکدیگر داشته‌اند. فکر می‌کنید چرا الان به ناگاه در شرایطی که همه منتظرند که روابط بهتر از این بشود، وزیر امور خارجه عراق یکبار دیگر مسئله‌ی قرارداد ۷۵ الجزایر را مطرح کرده است؟

این اصلا درخور تعجب است. همان طور که اشاره فرمودید در شرایط کنونی طرح این مسئله، مسئله‌ای که همانطور که اشاره کردم از نظر حقوق بین‌الملل بی‌پایه است، عجیب است. همان طور که می‌دانید کشورهای عربی نسبت به ساختار سیاسی موجود عراق نگرانی‌هایی دارند. چون آقای جلال طالبانی و آقای هشیار زیباری غیرعرب هستند، برای این که نشان بدهند در حفظ منابع و منافع عراق کمتر از حزب بعث قبلی نیستند و یا کشورهای عربی را از این نگرانی برهانند، معمولا اظهارنظراتی می‌کنند که بیشتر حاکی ازاین باشد که آنها روی جنبه‌ی عربی و منافع عراق، عربی‌تر از خود عراقی‌ها هستند. می‌دانید که این دو نفر غیرعرب و کرد هستند. این با توجه به مسئولیتی که بر عهده دارند، بعنوان یک نقطه ضعف ‌است. از سوی دیگر من فکر می‌کنم طرح این مسایل برای این است که ایران مسئله‌ی غرامت را به صورت جدی و سیستماتیک مطرح نکند و هروقت احتمال طرح مسئله‌ی غرامت مطرح می‌شود، عراقی‌ها قرارداد ۱۹۷۵ را بعنوان یک امر متقابل مطرح می‌کنند که البته همانطور که گفتم هیچ پایه‌ی حقوقی ندارد و پایه‌ی منطقی و اساسی هم ندارد. صرف اظهارنظر، من فکر نمی‌کنم بتواند تاثیری در محتوا و اصالت قرارداد ۱۹۷۵ داشته باشد.

آیا این اظهارنظرها به نظر شما آن قدر جدی هست که بتواند روابط دو کشور را تحت‌ تاثیر قرار بدهد؟

من فکر می‌کنم یک مقدار موضع انفعالی جمهوری اسلامی این اجازه را به کشورهای همسایه می‌دهد که بی‌پروا مسایلی را مطرح بکنند. یعنی اگر ایران منافع منطقی خود را طبق حقوق بین‌الملل به صورت سیستماتیک پیگیری می‌کرد، منتهی به چنین اظهارنظراتی نمی‌شد.الان ما می‌بینیم اظهارنظرات بی‌پروا از سوی برخی از کشورهای همسایه و حتا از دوستانی که ظاهرا موقعیت فعلی‌شان تا حدودی مرهون کمک‌های قبلی ایران بوده، مطرح می‌شود. من فکر می‌کنم این تلاش جمهوری اسلامی برای حفظ مبانی ارزشی، همیشه نمی‌تواند پاسخگو باشد. این سبب می‌شود که همسایگان، وقتی که منافع حیاتی ایران مطرح نشده و به صورت جدی پیگیری نشود، آنها به خودشان اجازه می‌دهند چنین نکاتی را مطرح کنند.

 

طالبانی امسال از ریاست جمهوری عراق کنار می‌رود

بی بی سی:پنجشنبه 22 اسفند 1387(12 مارس 2009)

رئیس جمهوری عراق در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی متعلق به حکومت ایران گفته است در انتخابات بعدی ریاست جمهوری عراق شرکت نخواهد کرد.

جلال طالبانی روز پنجشنبه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) به تلویزیون انگلیسی زبان "پرس تی وی" گفت: "قصد ندارم کارم را در کسوت رئیس جمهوری ادامه دهم. گمان می کنم تا آخر امسال دوره ام تمام می شود و امیدوارم که بازنشسته شوم".

آقای طالبانی در آوریل سال ۲۰۰۵ توسط مجمع ملی عراق (پارلمان انتقالی) به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شد و دوره ریاست جمهوری او امسال به پایان می رسد.

او گفته است می خواهد به خانه باز گردد و به نوشتن خاطراتش بپردازد.

اوایل سال ۲۰۰۷ شایعاتی در باره دچار شدن رئیس جمهوری عراق به حمله قلبی منتشر شد که مقامات عراقی آن را رد کردند.

آقای طالبانی بنیانگذار و دبیرکل حزب اتحاد میهنی کردستان، یکی از دو حزب اصلی کردستان عراق است که سال ها با حکومت صدام حسین می جنگید.

گفته می شود آقای طالبانی در جریان این سفرها، امکان نوعی میانجیگری میان دولت آمریکا و حکومت ایران را بررسی کرده است

پس از حمله ایالات متحده و همپیمانانش به عراق در سال ۲۰۰۳ و سقوط حکومت صدام حسین، آقای طالبانی نخستین رئیس جمهوری عراق در دوران جدید بوده است.

وی در طول سال های حاکمیت صدام حسین، مدت ها در ایران زندگی کرد و از حمایت دولت ایران بهره مند شد.

او اکنون هم روابط خوبی با دولتمردان جمهوری اسلامی ایران دارد و در هفته های اخیر دو بار به ایران سفر کرد.

گفته می شود آقای طالبانی در جریان این سفرها، امکان نوعی میانجیگری میان دولت آمریکا و حکومت ایران را بررسی کرده است.

او در گفتگو با شبکه "پرس تی وی" در پاسخ به این پرسش که آیا در عراق هم مثل لبنان که رئیس جمهوری همیشه از میان مسیحیان انتخاب می شود، قانون نانوشته ای وجود دارد که رئیس جمهور کرد باشد گفت: "نه، نه، نه! در عراق طبق قانون اساسی همه عراقی ها حقوق برابر دارند. بنابراین در عراق، نه بر اساس قانون اساسی و نه بر اساس توافقات غیر رسمی اینطور نیست که نخست وزیر باید شیعه باشد، رئیس جمهوری کرد و رئیس مجلس سنی".

او گفت مردم عراق می توانند مثلا رئیس جمهوری عرب، نخست وزیری کرد و رئیس مجلسی مسیحی انتخاب کنند.

 

هفته هاي اخير خشونت در عراق دوباره بالا گرفته است/آمريكا چه بايد بكند؟

تلويزيون سي.ان.ان: سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

  مجري: ... حتي در حالي كه نيروهاي آمريكايي آماده مي شوند كه از حضور خود بكاهند, خشونتي كه امنيت عراق را مورد تهديد قرار مي دهد , قابل توجه است. يك خودروي انفجاري , رهبران قبايل سني و شيعي را كه براي شركت در يك كنفرانس آشتي در حومه بغداد شركت كرده بودند را هدف قرار داد كه در جريان آن,  حداقل 33 تن كشته و دهها تن ديگر مجروح شدند كه در ميان كشته شده ها , دو خبرنگار نيز بودند. اين دومين حمله عمده در پايتخت عراق, تنها ظرف 3 روز است ... چرا خشونت در عراق دوباره بالا گرفته است؟

   نيك رابينسون , خبرنگار از عراق: بله, زيرا گروههاي شبه نظامي و شورشيان هنوز توانايي و انگيزه دست زدن به اين حملات را دارند . اين حمله خيلي بدقت طراحي شده بود و اين جلسه آشتي را هدف قرار داد. دولت سعي مي كند رهبران قبايل سني را متقاعد كند كه دولت به رهبري شيعيان , يك دولت وحدت ملي است و مي تواند با آنها كار كند و آنها را ترغيب مي كند كه  به نيروهاي سياسي بپيوندند. اين همان چيزي است كه شورشيان و شبه نظاميان مي خواهند از آن ممانعت بعمل بياورند و نگذارند كه دولت مركزي تقويت شود . آنها براي اين كارشان , البته دلايلي هم دارند , اما در هر حال تلاش مي كنند كه اين روند را متزلزل كنند... براي نيروهاي امنيتي بسيار بسيار مشكل است كه بتوانند جلوي آنها را بگيرند.

   مجري: اما سئوال اينجاست كه اگر رهبران قبايل سني در اساس با برخي از عناصر دولتي هم پيمان هستند, و بخشي از استراتژي جديد آمريكا براي چرخش عليه القاعده بوده اند , پس چه كسي از اين شورشيان حمايت مي كند و پشتيباني و پولشان را از كجا مي آورند؟

   خبرنگار: خب, در اين يكي حمله بطور خاص, احتمال زيادي وجود دارد كه كار القاعده بوده باشد. چرا كه آنها در گذشته هم رهبران قبايل سني را كه سعي داشته اند با دولت مصالحه كنند, را هدف قرار مي دادند... دولت به رهبري شيعيان سعي مي كند دست خود را بسوي عناصر سني دراز كند كه بيم دارند اين دولت آنها را بلحاظ سياسي به حاشيه براند... القاعده سعي مي كند با از بين بردن هر تلاشي براي انجام شدن مصالحه,  اين ايده را ترويج كند كه اين دولت منافع سني ها را تامين نمي كند...

   مجري: هر چند كه خشونت در مجموع در عراق كاهش يافته , اما در هفته هاي اخير بر تعداد حملات افزوده شده است. آخرين آمار نشان مي دهند كه تنها در ماه فوريه 258 عراقي كشته شدند كه 35 درصد نسبت به ماه ژانويه كه مجموعا 191 عراقي كشته شدند, بيشتر است. اين رقم , طبق آمار دولتي , از سال 2003 تا كنون , پايين ترين رقم تلفات بوده است. همچنين سال گذشته در عراق, نزديك به 180 حمله در روز انجام مي شد و در اوايل امسال به تنها 10 حمله در روز كاهش يافته است. ما مي بينيم كه مهاجمين بعد از منفجر كردن بمب, بازماندگان انفجار را به ضرب گلوله از پاي درمي آورند... نظر شما (بينندگان) چيست. آيا زمان آن است كه نيروهاي آمريكايي شروع به عقب نشيني كنند , بله , نه, يا گزينه سومي داريد, يعني آمريكا بايد بر حضور خود بيفزايد؟ ... .

 

مصاحبه اي.بي.سي با اوديرنو و خروج نيروها

تلويزيون اي.بي.سي: سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

مجري:  به‌رغم خشونت در عراق ژنرال ارشد آمريكا در عراق ري اوديرنو گفت بعيد است كه نيروهاي آمريكا نياز باشد فراتر از زمان برنامه اعلام شده بيرون كشيدن در عراق بمانند. مارتين راتز با اين ژنرال به شمال عراق سفر كرده است.

خبرنگار - در يك منطقه جنگي در شمال عراق ژنرال اوديرنو به ما گفت 25درصد كشور هنوز با شورشيان درگير است. با اينوصف او با اجراي برنامه اعلام شده احساس راحتي مي‌كند كه نيروهاي رزمي را از عراق طي 18 ماه آينده از عراق بيرون بكشد.

اوديرنو - فكر مي‌كنم به‌اندازه كافي به من اين انعطاف داده شده‌ تا كاري كه لازم است را به پايان برسانيم. يعني انتقال از ضدشورشگري به ثبات و محقق كردن زمانبنديها كه نيروهايمان را خارج كنيم.

خبرنگار - اين ژنرال گفت از  اكنون تا ماه ژوييه او شمار نيروها را به اندازه 12500 نفر كاهش مي‌دهد و تا ژانويه آينده يا فوريه اوديرنو انتظار دارد كه هنوز 120 هزار نيرو در عراق مانده باشند كه به اين معناست كه او مجبور است 70هزار نفر را تنها طي 7 ماه خارج كند تا به هدف تنها 50هزار در اوت 2010 در عراق برسد.

اوديرنو - هر بار ميزان مناسبي باقي مي‌مانند و هر زمان كه پيش مي‌رويم اين كار را از جايي بر اساس كمترين آسيب‌پذيري تا جايي كه بيشترين آسيب‌پذيري هست بترتيب اجرا مي‌كنيم.

خبرنگار - اوديرنو مي‌گويد آسيب‌پذيرترين نواحي يا جايي كه خشونت هست در شمال هستند مانند استان ديالي، كركوك و موصل. عراقيها خواسته‌اند كه نيروهاي آمريكا به پايگاهها در بيرون همه شهرها تا پايان ژوئن سال‌جاري منتقل شوند. اما اين ممكن است تغيير يابد.

اوديرنو - عراقيها ممكن است از ما بخواهند كه بعد از 30 ژوئن در موصل بمانيم . اگر آنها از ما بخواهند بمانيم احتمالاً ما باقي خواهيم ماند.

خبرنگار - توافق با عراقيها كه همه نيروها تا پايان 2011 خارج شوند؟

اوديرنو - فكر كنم در همين مسير داريم حركت مي‌كنيم.

خبرنگار - اگر اوضاع وخيمتر شد؟ اگر اوضاع واقعاً بدتر شود، ما نمي‌توانيم بگوييم مي‌خواهيم بيشتر بمانيم و همه چيز بسته به عراقيهاست؟

اوديرنو - ما بايد از آنها بخواهيم كه بر اساس توافق امنيتي اگر موافق باشند بمانيم و فكر مي‌كنم ما در جهت درستي حركت مي‌كنيم. فكر نكنم آنكه ميگوييد اتفاق افتد اما كلاً در اين كار هيچگاه هرگز نمي‌گويم.

خبرنگار - اما همانطور كه بمبگذاريهاي ا نتحاري وحشتناكي كه امروز اتفاق افتاده نشان مي‌دهد كه اين موضوع در كشوري مانند عراق كه غيرقابل پيش‌بيني بوده؛ صادق باشد. .

 

۱۵ سال زندان برای طارق عزیز، معاون صدام حسین

رادیو آلمان:چهارشنبه 21 اسفند 1387(11 مارس 2009)

روز چهارشنبه، ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) طارق عزیز، معاون صدام حسین و وزیر خارجه‌ی وقت عراق، به ۱۵سال زندان محکوم شد. جرم او، اعدام ۴۲ تاجر عراقی در سال ۱۹۹۴ است؛ زمانی که اقتصاد عراق به دلیل تحریم‌های آمریکا شدیدا ضعیف شده بود.

دادگاه ویژه‌ی بغداد اعدام ۴۲ تاجر عراقی در سال ۱۹۹۴ را مغایر با حقوق انسانی دانست و از همین رو حکم زندان را برای طارق عزیز صادر کرد. در آن زمان، رژیم صدام این افراد را متهم کرده بود که قیمت‌های کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را که از سوی دولت تعیین شده بودند، بدون اجازه افزایش داده‌اند.

طارق عزیز، معاون صدام حسین، کسی بود که فرمان اعدام این تاجران را صادر کرده بود. در آن زمان سازمان ملل متحد و همینطور آمریکا تحریم‌های شدیدی را علیه عراق به دلیل حمله‌ی این کشور به کویت، وضع کرده بودند.

حکم ۱۵ سال زندان برای طارق عزیز در حالی صادر شده است که دو هفته‌ی پیش دادگاه عالی کیفری بغداد او را از اتهام سرکوب خونین قیام شیعیان مبرا دانسته بود. با این حال او در دادگاهی دیگر به اعدام محکوم شده است و در حال حاضر در انتظار اجرای حکم به سر می‌برد.

دیگر متهمان این دادگاه علی حسن المجید، معروف به "علی شیمیایی"، به همراه دو تن از برادران ناتنی صدام بودند. بر اساس رأی دادگاه، علی شیمیایی به ۱۵ سال زندان و براداران ناتنی صدام نیز به اعدام محکوم شدند.

لازم به ذکر است که پیش از آن نیز "علی شیمیایی" به ‌دلیل کشتار مردم در روستاهای کردنشین، در پایان سال‌های دهه‌ی هشتاد میلادی و همچنین شرکت در سرکوب قیام شیعیان بعد از جنگ سال ۱۹۹۱، به اعدام محکوم شده بود، اما به دلیل برخی بحث‌های سیاسی هنوز حکم اعدام وی به اجرا درنیامده است.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، وکیل مدافع طارق عزیز این حکم را "به شدت سختگیرانه" خوانده و انتظار داشته تا دادگاه، موکلش را بی‌گناه اعلام کند. بدیع عارف اظهار داشته که طارق عزیز در زمان اعدام تاجران در عراق به سر نمی‌برده است و به باور او "در پشت این حکم، شدیدا انگیزه‌های سیاسی نهفته بوده است." از همین رو اعلام کرده است که در طی مدت قانونی سی روزه‌ی اعتراض به حکم دادگاه، تقاضای فرجام خواهد کرد. طارق عزیز در دفاع از اقدام خود در دادگاه گفت که این کار او سیاسی بوده و هیچ مسئولیتی را برای مرگ تاجران عراقی نخواهد پذیرفت.

دوهفته پس از سقوط رژیم صدام در ماه مارس ۲۰۰۳، طارق عزیز خود را تسلیم نیروهای آمریکایی کرد. او که زمانی نیز وزیر خارجه‌ی وقت عراق به شمار می‌رفت، شناخته‌شده‌‌ترین سیاستمدار عراقی در خارج‌های از مرزهای این کشور بود.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

مصاحبه سي.ان.ان با هيلاري كلينتون وزيرخارجه

تلويزيون سي.ان.ان: چهار شنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

خبرنگار: اگر آنها (حماس) بطور ضمني يا بي سروصدا به دولت بپيوندند, ولي بطور آشكار نباشد, يا اينكه شما خواهان يك اعلام رسمي از طرف آنها هستيد؟

هيلاري كلينتون: خوب, پي. ال. او اينكار را كرد, و من فكر مي كنم چيزي كمتري را نمي تواند از حماس انتظار داشت, كه بطور واضح نه تنها يك گروه تروريستي است بلكه به ميزان زيادي نماينده ايران است, بنابراين آنها از جانب چه كسي دارند صحبت مي كنند, آيا آنها براي قيم خود صحبت مي‌كنند؟

خبرنگار: شما ترديدهاي معيني در تمايل ايران به اينكه واقعا بخواهد با آمريكا رابطه برقرار كند, اشاره كرده ايد, سؤال اين است كه , چگونه مي تواند تفسير كرد كه در صورتيكه چنين چيزي اتفاق نخواهد افتاد؟ آيا اين ميتواند به معني نشان دادن ايران بعنوان يك طرف حسابِ نامطلوب باشد كه ممكن است به اعتبار بين المللي آن آسيب وارد كند ؟

هيلاري كلينتون: واضح است كه تعامل با هر ماهيتي با ايران بخاطر صرف برقرار كردن رابطه با ايران نيست. آنچه ما بدنبال آن هستيم راهي براي خاتمه دادن به برنامه اتمي آن است و حمايت ايران از تروريزم مانند حمايت از گروههاي حماس و حزب الله و خاتمه دادن به اَعمال منفي و خصمانه ايران نسبت همسايگانش مي باشد, كارهاي زيادي هست كه ايران انجام مي دهد كه براي مردم منطقه و بسا فراتر از آن خيلي نگران كننده است...

 

بريفينگِ گردون دوگيد معاون سخنگوي موقت وزارت‌خارجه

سايت وزارت‌خارجه آمريكا: چهار شنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

سؤال - پرزيدنت مدوديف در مادريد گفت اين سازنده نيست كه گفتگوها راجع به يك سيستم دفاع موشكي آمريكا در اروپا ربط داد به تهديد امنيتي از ايران. واكنش شما به اين موضوع چيست؟

دوگيد - واكنش ما اين است كه سيستم موشكي راجع به ايران مي‌باشد. براي برخورد با تهديد از طرف رژيم ايران است. كه بنا به ادراك ما ايران به‌دنبال نه تنها تسليحات اتمي است بلكه دنبال تكنولوژي موشكي نيز هست و با تلاشها و گفتگوهايمان اين را براي روسيه توضيح داده‌ايم. ما با ناتو مايليم با روسها درمورد دفاع موشكي همكاري كنيم.

 من فكر مي‌كنم نحوه‌يي كه گفتگوها پيش رفته روسها نگرانيهاي ما را ديده‌اند مبني‌بر اينكه؛ تهديدات از طرف ايران جدي هستند و دفاع موشكي يك راه براي مقابله با چنين تهديدي مي‌باشد. من مي‌دانم كه با توجه به ارائه استدلالهايمان براي ضرورت دفاع موشكي براي روسها روشن شده و من معتقدم آنها درك مي‌كنند كه ايران تهديدي براي همه ما مي‌باشد.

سؤال - بنا به نيويورك تايمز، پرزيدنت اوباما نامه‌يي سري به رئيس جمهور روسيه داده است نظرتان چيست؟

دوگيد -  اگر در نيويورك تايمز آمده ديگر چندان سري نيست. ما طي اين نامه موضع خودمان نسبت به دفاع موشكي را توضيح داديم. ما گفتيم كه دفاع موشكي يك راه براي حفاظت از خودمان و متحدينمان عليه توانايي اتمي ايران است كه در صدد كسب آن مي‌باشد و چيزي نيست كه عليه روسيه هدايت شده باشد. ما معتقديم كه اين تهديد نه تنها عليه آمريكا بلكه عليه متحدين اروپايي و تهديدي عليه روسيه هم است.

 

اوباما در كنفرانس مطبوعاتي با گوردون براون: برنامه دفاع موشكي براي مقابله با تهديد ايران است

تلويزيون سي ان ان: سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

اوباما: ... فكر مي كنم گزارشي كه در نيويورك تايمز آمده بود بطور دقيقي اين نامه را توصيف نكرد. آنچه كه ما داشتيم,  يك نامه اي بود كه در آن انواع موضوعات , از منع تكثير هسته يي , اينكه چگونه مي خواهيم با نگراني هاي امنيتي مشترك در طول مرز افغانستان,  و با تروريسم  برخورد كنيم, و آنچه كه من در آن نامه گفتم, همان چيزي است كه قبلا بطور علني گفته بودم و آنهم اين است كه دفاع موشكي كه ما در مورد اعزام آن صحبت كرده ايم, نه به سمت روسيه , بلكه به سمت ايران توجيه شده است. اين همواره يك موضوع نگراني بوده است كه شما يك تهديد بالقوه موشكي از طرف ايران داشته باشيد, كه چه آمريكا و چه اروپا را مورد تهديد قرار مي دهد. و آنچه كه من در اين نامه گفتم اين بود كه طبعا به درجاتي , ما داريم التزام و وابستگي ايران را به تسليحات هسته يي كاهش مي دهيم كه فشار براي , يا,  نياز به يك دفاع ضد موشكي را كاهش خواهد داد . اين موضوع به هيچ طريقي, التزام مرا در كسب اطمينان از اينكه لهستان, جمهوري چك و ساير اعضاي ناتو بطور كامل از عضويت خود در اين پيمان, و حمايت آمريكا در زمينه امنيت شان, بهره مي برند ,از بين نمي برد. بنابراين, شيوه اي كه من آن را توصيف مي كنم... , تنها همان چيزي بود كه من قبلا گفته بودم,  مبني بر اينكه برنامه دفاع موشكي در ابعادي كه در نظر گرفته شده, نه براي مقابله با تهديد روسيه, بلكه براي مقابله با تهديد ايران طراحي شده است...

 

سیاست جدید "باراک اوباما"

به قلم : آرش ادیب زاده

رادیو فرانسه:پنجشنبه 22 اسفند 1387(12 مارس 2009)

انتصاب سفرای جدید ایالات متحده آمریکا در "افغانستان" و "عراق" توسط "باراک اوباما" ، حاکی از آن است که رئیس جمهوری جدید آمریکا خواهان ایجاد تغییرات اساسی در خط مشی دولت خود در قبال حل بحران های منطقه ای ، نسبت به سیاست های دولت "جورج بوش" می باشد.

گویا آقای "اوباما" قصد دارد برای پایان بخشیدن به بحران در "افغانستان" ، همانند "عراق" عمل کند و با مذاکره و گفتگو با طالبان میانه رو را در دستور العمل سیاست خود قرار دهد.

از سوی دیگر آقای "اوباما" به طور رسمی تعيين "كريستوفر هيل " را به سمت سفير جديد آمريكا در عراق را تاييد كرد. آقای "هیل" در گذشته ، به مدت سه سال یکی از مهره های اصلی آمریکا در چهارچوب برنامه خلع سلاح هسته ای "کره شمالی" بوده است.

در نتیجه ممکن است حضور وی در "عراق" ، در چهارچوب مذاکرات پیرامون پرونده هسته ای "ایران" ، برنامه ریزی شده باشد.

 

سوریه؛ نزدیکی به عربستان و دوری از ایران؟

احمد زیدآبادی

تحلیلگر مسایل خاورمیانه

بی بی سی:چهارشنبه 21 اسفند 1387(11 مارس 2009)

بشار اسد رئیس جمهور سوریه امروز در ریاض با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی دیدار کرده است.

همزمان با دیدار آقای اسد از عربستان، حسنی مبارک رئیس جمهور مصر نیز به این کشور سفر کرده است.

برخی منابع خبری نیز از احتمال سفر سران قطر و کویت به عربستان و اجلاس سران پنج کشور عرب در ریاض خبر داده‌اند.

پس از ترور رفیق حریری نخست وزیر فقید لبنان در سال ۲۰۰۵ روابط عربستان و سوریه به شدت تیره شد، اما در ماههای اخیر دولت سعودی برای بهبود رابطه خود با سوریه تلاش می‌کند.

هدف عربستان از بهبود رابطه‌اش با سوریه، رفع اختلاف در بین کشورهای عرب و محدود کردن نفوذ ایران در خاورمیانه اعلام شده است.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان در اجلاس اخیر وزیران خارجه عرب در قاهره، خواستار اتحاد اعراب برای مقابله با چالش ایران شد.

ظاهرا از نگاه مقام‌های عربستان، بدون همکاری سوریه که متحد نزدیک ایران و پل ارتباطی آن کشور با گروههای اسلامگرای فلسطینی و لبنانی است، امکان انزوای ایران و کاهش نفوذ آن در خاورمیانه وجود ندارد و به همین علت، پادشاهی سعودی در آستانه برگزاری اجلاس سران عرب تصمیم گرفته است تا از طریق رفع اختلافات خود با سوریه، سبب فاصله گرفتن آن از جمهوری اسلامی شود.

عربستان سعودی در حالی سیاست تنش زدایی با سوریه را در پیش گرفته است که از یک سو دادگاه بین‌المللی مسئول رسیدگی به قتل رفیق حریری از اول ماه مارس جاری در نزدیکی لاهه آغاز به کار کرده و از سوی دیگر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موضوع برنامه محرمانه هسته‌ای این کشور را که ظاهرا توسط جنگنده‌های اسرائیلی نابود شده، در دستور کار خود قرار داده است.

با توجه به این دو مساله که به صورت دو اهرم فشار بین‌المللی علیه سوریه عمل می‌کنند، دولت عربستان امیدوار است که سوریه برای رفع اختلافات خود با کشورهای میانه‌رو عرب انعطاف بیشتری از خود نشان دهد و برای رها شدن از فشارهای بین‌المللی سیاست همکاری با ایران را کنار بگذارد.

در واقع، همین شرایط دولت‌ آمریکا را نیز ترغیب کرده است که به منظور همراه کردن سوریه با روند صلح خاورمیانه و دوری از ایران، دست به ابتکار بزند و با فرستادن دیپلمات‌های خود به این کشور، بشار اسد را در برابر گزینه‌های تازه‌ای قرار دهد.

دیپلمات‌های بلندپایه آمریکا که با ولید معلم وزیر خارجه سوریه در دمشق دیدار کرده‌اند، مذاکرات خود با وی را بسیار سازنده توصیف کرده‌اند.

در مقابل، آقای اسد نیز در مصاحبه اخیر خود با روزنامه الخلیج چاپ امارات متحده عربی، صلح با اسرائیل را ممکن دانسته و تاکید کرده بود که از نقطه نظر منافع اعراب، بین دولت های راست و چپ اسرائیل تفاوتی وجود ندارد و اعراب نباید امید خود را برای صلح به ایدئولوژی احزاب اسرائیلی پیوند دهند.

بشار اسد صلح با اسرائیل را ممکن دانسته و تاکید کرده که از نقطه نظر منافع اعراب، بین دولت های راست و چپ اسرائیل تفاوتی وجود ندارد و اعراب نباید امید خود را برای صلح به ایدئولوژی احزاب اسرائیلی پیوند دهند

منظور آقای اسد ظاهرا امکان ادامه مذاکرات صلح با اسرائیل تحت رهبری بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود بوده است.
با این حال، نکته مهمتر سخنان آقای اسد در گفتگو با الخلیج حمایت او از ادعای امارات متحده عربی نسبت به سه جزیره تنب‌های کوچک و بزرگ و ابوموسی در خلیج فارس بود.

رئیس جمهور سوریه ضمن موافقت با موضع امارات در باره جزایر سه گانه خواستار حل مسالمت‌آمیز این موضوع شده و وعده داده بود که از دوستی خود با ایران و امارات در این جهت استفاده خواهد کرد.

هر چند که سوریه همواره پای بیانیه‌های جمعی کشورهای عرب در مورد حمایت از ادعای امارات نسبت به سه جزیره خلیج فارس را امضا کرده، اما تا کنون حمایت خاص این کشور از ادعای امارات به ندرت صورت گرفته است.

از این رو، اشاره آقای اسد به موافقتش با موضع امارات در باره جزایر سه گانه را می‌توان به عنوان نشانه‌ای از آمادگی وی برای پیوستن به آنچه محور میانه‌روی در خاور میانه خوانده می‌شود، تفسیر کرد.

به هر حال، دیدار اسد از ریاض که در پی دیدار چند مقام بلندپایه سعودی از این کشور انجام می‌شود، در نزدیکی سوریه به عربستان و دوری از ایران بی‌تاثیر نیست، اما تاثیر عملی آن پس از اجلاس سران عرب و در صحنه لبنان و سرزمین های فلسطینی بروز خواهد کرد.

ظاهرا اسد جوان هم می خواهد به همان راهی برود که پدرش حافظ اسد رفت و آن قرار گرفتن در ضلع مثلثی است که سران عربستان و مصر اضلاع دیگر آن محسوب می‌شوند.

 

نشست سران عربستان، سوريه، مصر و کويت در ریاض برگزار شد

پنجشنبه 22 اسفند 1387(12 مارس 2009)

رادیو فردا:رهبران سوريه، مصر و عربستان روز چهارشنبه نشستى را در رياض برگزار كردند كه هدف از آن دور كردن سوريه از ايران و همكارى اين كشور با متحدان آمريكا در منطقه عنوان شده است.
به گزارش خبرگزارى آسوشيتدپرس، رياض اميدوار است كه اين نشست محدود بتواند روابط ضعيف عربستان و سوريه را در آستانه نشست عمده اواخر ماه جارى رهبران عرب در قطر بهبود بخشد.
سوريه با عربستان و مصر بر سر يكسرى مسائل سياسى عمده اختلاف پيدا كرده است كه نزديكى اين كشور به ايران و گروه هاى شبه نظامى فلسطينى و لبنانى از مهمترين آنها به شمار مى رود.
پيش از برگزارى نشست رياض، حسنى مبارك، رييس جمهورى مصر در باره دستيابى به توافقى ابراز ترديد كرده بود.
مصر از جمله كشورهاى عرب است كه بارها ايران را كه همراه سوريه از گروه حماس حمايت مى كند، متهم كرده است در تلاش است تا در روند ميانجى گرى قاهره ميان گروه هاى مخالف فلسطينى كارشكنى كند.
وزير امور امور خارجه اين كشور نيز تهران را متهم كرده كه در صدد تسلط بر خاورميانه است.
احمد ابوالغيط روز سه شنبه به تلويزيون دولتى مصر گفت: ايران با مهارت در حال دخالت در امور كشورها و نهادهاى عربى براى گسترش نفوذ خود است.
خبرگزارى كويت نيز گزارش داد كه امير كويت نيز در نشست روز چهارشنبه رياض شركت كرده است.
عربستان اعلام كرد، شركت كنندگان در اين نشست يك روزه توافق داشتند كه اين آغاز مرحله تازه اى از روابط ميان چهار كشور عربى است كه در خدمت منافع اعراب خواهد بود و كوششى براىرهيافت واحد سياست هاى عربى در زمان مقابله با مسائل مختلف بويژه موضوع
فلسطينى هاست.
در اطلاعيه مطبوعاتى دولت عربستان اشاره شده است كه نشست رياض منعكس كننده تلاش هاى اين چهار كشور براى رفع كدورت ها و حمايت از فراخوان ملك عبدالله در زمينه پشت سر گذاشتن اختلافات گذشته است.
روابط عربستان و سوريه از سال
۲۰۰۵ و به دنبال ترور رفيق حريرى، نخست وزير سابق لبنان، به شدت تيره شد. آقاى حريرى شهروند عربستان سعودى بود.
برخى از گروه ها و كشورهاى عربى بويژه در لبنان، سوريه را مقصر اصلى اين ترور معرفى كردند ولى دمشق اين اتهام ها را رد كرده است.
جنگ ميان حزب الله لبنان با اسرائيل در تابستان سال
۲۰۰۶ نيز به تنش در روابط اعراب با دمشق دامن زد و بشار اسد، رييس جمهورى سوريه، در سخنانى رهبران مصر، عربستان و اردن را به دليل ناكامى در توقف اين جنگ مورد انتقاد قرار داد.
سوريه و ايران از حاميان اصلى گروه حزب الله لبنان به شمار مى روند و متهم شده اند كه كمك هاى مالى و تسليحاتى گسترده اى براى اين گروه ارسال مى كنند.

 

اجلاس سران اکو در تهران پایان یافت

بی بی سی:چهارشنبه 21 اسفند 1387(11 مارس 2009)

دهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی - اکو - در تهران پایان یافت.

این اجلاس که روز چهارشنبه، 11 مارس - 21 اسفند - با سخنان الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان آغاز شده بود، با سخنرانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، به کار خود پایان داد.

در این اجلاس یحیی معروفی از افغانستان به عنوان دبیرکل جدید اکو انتخاب شد.

در اجلاس تهران، رئیسان جمهوری آذربایجان، افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه و نخست وزیر قزاقستان، معاون نخست وزیر قرقیزستان و رئیس مجلس سنای ازبکستان ریاست هیات های نمایندگی این کشور ها را برعهده داشتند.

شرکت کنندگان در بیانیه پایانی خود بر گسترش همکاری های منطقه ای و بین المللی میان اعضا تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای احمدی نژاد در سخنانی که پس از انتخاب به ریاست اجلاس ایراد کرد، با ابراز این نظر که پس از فروپاشی اقتصاد سوسیالیستی، اقتصاد سرمایه داری نیز در آستانه فروپاشی است، اقدامات کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده برای مقابله با بحران مالی کنونی را ناکارآمد و به زیان جهانیان دانست و به شدت مورد انتقاد قرار داد.

وی هفت پیشنهاد را برای بهبود شرایط اقتصاد جهانی و گسترش روابط بین کشورهای عضو اکو مطرح ساخت که شامل همکاری کارشناسان برای ایجاد یک نظام نوین اقتصادی در جهان، ایجاد سازوکار مناسب برای معاملات پایاپای بین کشورهای عضو اکو و همچنین انجام مبادلات تجاری دو جانبه و چند جانبه بر اساس پول رایج کشورهای عضو، تاسیس بانک توسعه تجارت اکو با شعباتی در تمامی کشورهای عضو، بهبود ارتباط و رفت و آمد بین این کشورها و تقویت دبیرخانه اکو بوده است.

در ادامه اجلاس تهران، خورشید انور، دبیرکل اکو گزارشی را در مورد فعالیت های سازمان در سال گذشته ارائه داد و پس از وی، اکمل الدین احسان اوغلو، دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی و میهمان ویژه این اجلاس نیز سخنرانی کردند.

در اجلاس روز چهارشنبه، علاوه بر سران و مقامات کشورهای عضو، جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، و فاروق الشرع، معاون رئیس جمهوری سوریه که به عنوان میهمان در این اجلاس حضور دارند به سخنرانی پرداختند.

نمایندگی دبیرکل سازمان ملل در اجلاس تهران را میگوئل دسکونو، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل برعهده دارد.

به گزارش پایگاه خبررسانی اکو، بررسی طرح های جدید برای تقویت همکاری منطقه ای، تاثیر بحران اقتصادی جهانی بر کشورهای عضو و نقش اکو در بازسازی افغانستان از جمله مسائل مهم در دستور کار اجلاس سران بوده است.

همکاری کشورهای عضو در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و اجرای توافقنامه های قبلی سازمان از جمله توافقنامه تجاری و توافقنامه چارچوب حمل و نقل ترانزیت از دیگر مسایل مورد بررسی این اجلاس گزارش شده است.

بیانیه نهایی این اجلاس یک روزه حاوی تصمیمات اتخاذ شده توسط سران شرکت کننده و گزارش پیشرفت های صورت گرفته در اجرای تصمیم های نشست های قبلی و طرح های مصوب اجلاس تهران است.

ملاقات های حاشیه اجلاس

سران و مقامات ارشد کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی از روز سه شنبه به تدریج وارد تهران شده اند و در این مدت، ملاقات هایی بین آنها صورت گرفته است.

از جمله، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوی ایران، محمود احمدی نژاد، حامد کرزی و آصف علی زرداری، رئیسان جمهوری ایران، افغانستان و پاکستان در ملاقات مشترکی که شامگاه سه شنبه صورت گرفت به بررسی روابط سه کشور پرداختند و بر گسترش همکاری های سه جانبه تاکید نهادند.

روز سه شنبه، وزیران امور خارجه افغانستان و پاکستان که برای شرکت در جلسه مقدماتی وزیران خارجه عازم تهران بودند از ایران خواستند در اجلاس بین المللی بررسی وضعیت امنیتی در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان که قرار است روز 31 مارس با حضور کشورهای گروه 8 و چند کشور منطقه برگزار شود شرکت کند.

روز سه شنبه، رئیس جمهوری پاکستان همچنین با آیت الله خامنه ای نیز دیدار کرد و طی آن، رهبر جمهوری اسلامی خواستار تسریع در اجرای طرح های مشترک از جمله راه آهن سراسری پاکستان - ایران - ترکیه و خط لوله گاز ایران - پاکستان - هند شد.

به گزارش سایت رهبری جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای در مورد مسایل منطقه هم ظهار داشت که ورود آمریکا به عرصه هر کشوری باعث بغرنج تر شدن اوضاع و افزایش مشکلات می شود، و افزود که "پدیده افراطی های مذهبی نیز در منطقه از جمله در پاکستان مشکل زا شده است."

همچنین، شامگاه سه شنبه رئیسان جمهوری ایران، افغانستان و امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در نشست مشترکی گسترش همکاری های سه جانبه را برای هر سه کشور مفید دانستند و بخش های حمل و نقل، انتقال برق و آب و تجارت را از جمله زمینه های گسترش این همکاری ها اعلام داشتند و توافق کردند که شورای هماهنگ کننده ملی در آینده نزدیک با حضور وزیران امور خارجه سه کشور تشکیل جلسه دهد و نحوه اجرای توافق های قبلی را بررسی کند.

روز گذشته آقای احمدی نژاد با عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه، دیدار کرد و دو طرف اعلام داشتند که در نظر دارند حجم مبادلات اقتصادی دو کشور را از میزان کنونی ده میلیارد دلار در حال حاضر تا سقف سی میلیادر دلار در سال افزایش دهند.

در روزهای قبل از برگزاری اجلاس سران اکو در تهران، گزارش هایی از تلاش ترکیه برای میانجیگری بین ایران و آمریکا و فراهم کردن زمینه مذاکرات مستقیم بین این دو کشور انتشار یافته بود اما در این مورد، اطلاعیه ای رسمی انتشار نیافته و مشخص نیست که آیا این موضوع در دیدار آقایان گل و احمدی نژاد مطرح شده است یا نه.

از دیگر دیدارهای بین رهبران کشورهای عضو اکو، ملاقات رئیس جمهوری آذربایجان با رئیس جمهوری ایران و همچنین آیت الله خامنه ای بود که طی آن رهبر جمهوری اسلامی مشترکات دو کشور را "کم نظیر" خواند و گفت که روابط دو جانبه می تواند در زمینه های مختلف گسترش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای آنچه را که "مخالفت و تحریکات آمریکایی ها و صهیونیست ها برای جلوگیری از گسترش مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان" می خواند یادآور شد و گفت که باید با قاطعیت با این اقدامات برخورد کرد.

براساس همین گزارش، آقای علی اف گفت "برخی همچنان در تلاشند روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار دهند اما ما به هیچ کشور خارجی قدرت تاثیرگذاری و مداخله در روابط دوستانه آذربایجان و ایران را نخواهیم داد."

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

روزنامه های 14 اسفند تهران

بی بی سی:چهار شنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

سخنان روز گذشته میرحسین موسوی در دانشگاه تهران عنوان اصلی بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران است. آفتاب یزد این سخنان را با تیتر برای جبران اشتباهات از مردم كمك بگيريم در صدر اخبار خود آورده و حیات نو با نباید عزت و حرمت مردم آسیب ببیند. صدای عدالت هم شعار دانشجویان را در صدر عنوان های خود جا داده درود بر موسوی سلام بر خاتمی.

ورود رسمی کرباسچی به ستاد انتخاباتی کروبی تیتر اصلی اعتماد است در حالی که اعتماد ملی در عنوان اول خود از ائتلاف کروبی-کرباسچی خبر داده است.

دنیای اقتصاد از زبان وزیر سابق اقتصاد پیشنهاد کرده که یارانه نقدی به طور مساوی به همه داده شود. در همین حال کیهان هم جزئیات پرداخت یارانه را از زبان وزیر اقتصاد فعلی در صدر عنوان های خود آورده است. و ایران روزنامه خبرگزار ی جمهوری اسلامی خبر داده که پرداخت یارانه ها از تیرماه سال آینده آغاز می شود.

جام جم ولخرجی های آخر سال را عنوان اصلی خود قرار داده و سرمایه در تیتر اول خود خبر داده که به پیشنهاد دولت مجلس صد میلیارد تومان از بودجه مترو کاست.

رسالت از قول دری نجف آبادی در تیتر اول خود نوشته راه جلوگیری از تجاوز به فلسطینی ها مجازات جنایتکاران است. و روزنامه جمهوری اسلامی معاملات آمریکا و روسیه با موضوع هسته ای ایران بر سر سپرموشکی اروپا را با اهمیت دیده است.

دنياى اقتصاد نظر داوود دانش جعفرى، وزير سابق اقتصاد را نقل كرده كه در يك همايش درباره طرح تحول اقتصادى پيشنهاد كرده كه توزيع يارانه نقدى بين همه مردم مساوى باشد تا در جهت عدالت باشد؛ وى استدلال كرد كه در حالت فعلى، دهک آخر ثروتمند بيش از ۱۵ برابر دهک اول فقير از يارانه‌ها استفاده مى‌كند كه در صورت پرداخت مساوى به همه، اين تبعيض از بين خواهد رفت.

دنياى اقتصاد نوشته پيشتر مصطفى پورمحمدى، رييس سازمان بازرسى كل كشور نيز روش پرداخت مساوى يارانه نقدى را عادلانه‌تر معرفى و آن را پيشنهاد كرده بود. اكثر صاحب‌نظران نيز كه اصل نقدى‌سازى يارانه‌ها را قبول دارند، به دلايل عديده اقتصادى، اجتماعى و امنيتى معتقد به پرداخت مساوى هستند.

بر اساس گزارش اين روزنامه سايت وابسته به احمد توكلى رييس مركز پژوهش هاى مجلس نيز با طرح پرسشى طى يك مطلب تحت عنوان لايحه هدفمندسازى يارانه‌ها به دنبال چيست در پاسخ تصويرى را منتشر كرده كه داخل آن حذف يارانه‌ها و توزيع انتخاباتى پول نوشته شده و جلوى عبارت هدفمند هم علامت سوال است.

عباس عبدى در مقاله اى در اعتمادملى به بازگشائى راز تصميم مجلس پرداخته كه تا هفته قبل ادعا داشت كه به علت حساسيت در برابر تورم با اين لايحه مخالف است اما به طور ناگهانى بدان راى داد.

عبدى نوشته چند روز پيش رئيس دولت به مجلس نوشته بود دولت بايد بتواند ده درصد از سهم بخش‌هاى گوناگون را در مواقع مقتضى جابه‌جا كند و نيز بايد از اختيارات كافى و قدرت انعطاف لا‌زم در تنظيم قيمت‌ها و همچنين شكل و ميزان حمايت‌ها برخوردار باشد!! با توجه به اين نكات، ديگر چه ضرورتى به تصويب لا‌يحه بودجه است. كافى است كه گفته شود دولت هر چقدر مى‌خواهد درآمد كسب كند و هر چقدر دوست دارد و در هر كجا كه مى‌تواند و مى‌خواهد آن را صرف كند. يقينا در اين صورت آزادى عمل دولت بيش از ده درصد مذكور نخواهد بود.

نويسنده مقاله اعتمادملى اين تصميم مجلس را پرهزينه ترين عمل براى انتخابات دانسته و يك دليل آن ترس ناشى ازدست دادن صندلى رياست‌جمهورى است كه با حضور آقاى خاتمى در عرصه انتخابات بيش از پيش محتمل شده است. اين هزينه و ترس نقد و حتمى است، در حالى كه تبعات ناشى از افزايش قيمت‌هاى سوخت و انرژى، نسيه و تا حدى احتمالى است، از اين رو مجموعا پذيرفته اند كه زير بار هزينه اخير بروند.

در پايان مقاله آمده اين كار ابزار خوبى براى به پاى صندوق كشيدن مردم نيز خواهد بود اگر به صورت رسمى يا شفاهى پرداخت يارانه‌ها منوط ممهور شدن شناسنامه‌ها به مهر شركت در انتخابات شود و نيز شايع شود كه دريافت يارانه‌ها در يك منطقه منوط به اكثريت داشتن فرد خاصى از صندوق است، نتيجه انتخابات از پيش تعيين شده است.

همزمان با سفر رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به عراق صداى عدالت در سرمقاله خود نوشته مهمترين مسئله ميان تهران و بغداد، بحث مرزهاى دو كشور است كه موضوع قرارداد ۱۹۷۵ بايد مورد توافق قطعى و نهايى دولت عراق قرار گيرد. اما مسئله ديگر، بحث هاى اساسى درباره آينده حكومت عراق و روابط دو كشورست كه بايد بر اساس شرايط سياسى عراق تنظيم و طراحى شود.

به نوشته اين مقاله هاشمى رفسنجانى به عنوان يك استراتژيست منطقه اى و به عنوان فردى كه پيشتر فرمانده جنگ و پس از آن رئيس جمهور ايران بوده است و اكنون نيز مقامى تاثير گذار در نظام جمهورى اسلامى ايران دارد در اين سفر بيش از آنكه مسائل جزيى روابط تهران و بغداد را مد نظر قرار دهد- موضوعى كه بيشتر دولت هاى بدان توجه مى كنند- به مسائل اساسى تر ميان دو كشور و دو ملت خواهد پرداخت.

سعيد ليلاز در سرمقاله روزنامه سرمايه با اشاره به نامه وزير سابق صنايع به رييس جمهور درباره نادرستى آمارها نوشته محتواى اين نامه و بسيارى ديگر از اطلاعات موجود در گزارش هاى عملكرد دستگاه هاى اجرايى اين دولت نشان دهنده آن است كه آمار و ارقام طى سال هاى اخير ذليل شده است و اين پديده به خودى خود يك خطر بزرگ براى كل اقتصاد و كشور تلقى مى شود. بنابراين طبيعى است كه آمارهاى واضح بخش صنعت و معدن و ديگر حوزه هاى اقتصادى كشور به راحتى ناديده گرفته مى شود و چنين رويكردى به سرعت از دولت به بدنه جامعه منتقل خواهد شد.

به نوشته اين كارشناس اقتصادى در شرايط فعلى توليد جايگاه خود را از دست داده و با وجود آمارسازى هاى اخير صنعتگران كشور در وضعيت هشداردهنده و نامطلوبى قرار گرفته اند. نكته مهم اين است كه با وجود آمارهاى ارائه شده از سوى دستگاه هاى اجرايى دولت، تصميم گيرى ها قابل اتكا نخواهد بود و سرمايه گذاران بخش صنعت انگيزه اى براى سرمايه گذارى يا ادامه فعاليت در اين حوزه نخواهند داشت.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود که به بررسی تحولات چند روز گذشته در اجتماع کشورهای عربی برای کمک به غزه اختصاص دارد تشکیلات خودگردان فلسطین و الفتح را متهم کرده که در عین حال که ارتباطات خود را با اسرائیل حفظ کرده اند ستون پنجم آن ها هستند و با شلیک موشک از جنوب لبنان و سوریه به خاک اسرائیل به آرمان فلسطین لطمه وارد می کند.

سرمقاله روزنامه جمهورى اسلامى احتمال داده كه توافقات قاهره به فرصتى براى تفاهم و همكارى گروههاى فلسطينى منجر شود و زمينه اى براى همبستگى مردم فلسطين را بوجود آورد اما نوشته از آنجا كه فتح و تشكيلات خودگردان به اضطرار در اين حلقه وارد شده اند اين احتمال وجود دارد كه در فرصت مناسب از پشت به ساير گروههاى فلسطينى خنجر بزنند.

عطالله مهاجرانى در اشاره به دستگيرى دراويش در مقاله اى در اعتمادملى نوشته گرايش عرفانى و صوفيانه را كه نمى‌توان حذف كرد. اصلا‌ تاسيس حكومت صفويه در كشور ما و ترويج و توسعه تشيع اگر نگوييم مرهون گرايش صوفيانه و عرفانى صفوى‌ها و قزلباشان است، آنان نقش درجه اولى در اين واقعه كم نظير كه تاسيس نخستين دولت ملى در ايران است، برعهده داشته‌اند.

از سوى ديگر، در جهان اسلا‌م گرايش عرفانى و صوفيانه گرايش بسيار نيرومندى در شبه قاره هند و شمال آفريقا و حتى غرب و جنوب آفريقا است.

به نوشته وزير سابق ارشاد اگر مى‌خواهيم بر اين گرايش‌ها تاثيرگذار باشيم و از اين توان بالقوه و بالفعل استفاده كنيم، نبايست در داخل كشور عرصه را بر جمعيتى كه هيچ خطرى ندارند تنگ كنيم. ويران كردن يك حسينيه يا يك مقبره كه كار آسانى است! ‌چنان كه مى‌دانيم برخورد‌هاى فرقه‌اى ميان اهل سنت و تشيع در منطقه دامن زده مى‌شود.

طالبان نوك پيكان چنين برخورد‌هايى در افغانستان و پاكستان بوده و هست، كشتارهاى مزار شريف و تازگى‌ها ديره اسماعيل خان از همان زمره است.

 

مرور روزنامه های تهران: پنجشنبه 15 اسفند

بی بی سی:پنجشنبه 15 اسفند 1387(5 مارس 2009)

سخنان آیت الله خامنه ای در اجلاس فلسطین در تهران تیتر اول بیشتر روزنامه های صبح آخرین روز هفته در ایران است.

ایران، روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی، راه نجات فلسطین فقط مقاومت است را از این سخنان برگزیده و روزنامه های جام جم، جمهوری اسلامی و حیات نو این جمله را در صدر گزارش های خبری خود آورده اند که طلسم مصونیت صهیونیست ها باید شکسته شود.

رسالت برای گزارش سخنان رهبر جمهوری اسلامی در اجلاس فلسطین این تیتر را انتخاب کرده رژیم اسرائیل سقوط خود را ظاهر ساخته است و صدای عدالت با تیتر صاحبان حق در فلسطین در یک همه پرسی ساختار نظام خود را انتخاب کنند و کیهان دفاع از فلسطین بر همه مسلمین واجب است را در بالای صفحه اول خود نقل کرده است.

اعتماد با تیتر دادگاه لاهه حکم بازداشت البشیر را صادر کرد و روزنامه جوان با عنوان بزرگ سرگردانی کاخ سفید بین لابی های ضد ایرانی مسائل خارجی را در مهم ترین عنوان خود قرار داده اند.

بوی کباب و استراتژی چادر زنی عنوان اصلی روزنامه آفتاب یزد است که به گزارش وضعیت مهدی کروبی در مقابل محدودیت هایی اختصاص دارد که دولت برای وی ایجاد کرده است.

مصوبات مهم برای اقتصاد ۸۸ عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و تورم سال ۸۸ تا سی در صد تیتر اول روزنامه سرمایه و روزنامه مردم سالاری وزیران خارجه و نفت در برابر سئوالات نمایندگان را بالای صفحه اول خود قرار داده اند.

فرهنگ آشتی مصاحبه ای با هنرمندان مشهور را درباره خواست هایشان در صدر گزارش های خود با تیتر آرامش، امنیت و دیگر هیچ مطرح کرده است.

کیهان در سرمقاله خود نوشته در شرایط کنونی با توجه به بیداری ملت ها و افکارعمومی دنیا بهترین راهکار برای محاکمه سران اسرائیل برپایی یک دادگاه ویژه بین المللی با اراده و خواست کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل است تا براساس قوانین و کنوانسیون های بین المللی، اعمال سران تل آویو مورد رسیدگی قرار بگیرد و نفوذ و قیمومیت قدرت ها از سیستم حقوقی نظام بین الملل رخت بربندد با این امید که طعم عدالت در دنیا جاری شود.

به نوشته این مقاله موج فزاینده پیگیری مجازات سران اسرائیل نباید متوقف شود و در این میان کشورهای اسلامی می بایست با استفاده از ابزار سازمان کنفرانس اسلامی که ۷۵ کشور اسلامی با جمعیتی بالغ بر ۵/۱ میلیارد نفر عضو آن هستند، نقشی پررنگ و تلاشی مضاعف داشته باشند.

اعتمادملی در سرمقاله خود نوشته آن چه هویدا است این است که دولت نهم آستانه تحمل بسیار پایینی دارد و در تبیین خطوط قرمز حوزه سیاست بسیار عجول و کم‌حوصله است و بسته به میزان نفوذ و اقبال کاندیداهای اصلا‌ح‌طلب و توجهی که افکار عمومی به آن شخص نشان می‌دهند، سیاست خود را تنظیم می‌کند. به نوشته این مقاله هرچه جلو می‌رویم اقدامات نامأنوس و نادرست دستگاه‌های دولت با کاندیداهای مستقل و منتقدان خویش افزایش می‌یابد. اما قاعده‌ای در تاریخ روان‌شناسی یا اجتماعی ایران وجود دارد. همیشه مردم از قدرت مستقر تبعیت نمی‌کنند. گاهی درک و احساس مظلومیت یک رجل سیاسی به برگ برنده وی بدل خواهد شد؛ تجربه‌ای که در انتخابات دوم خرداد تکرار شد.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته اصلاح طلبان برای حضور قوی در انتخابات ریاست جمهوری با برخی محدودیت و اشکال درونی رو به رو هستند. این محدودیت ها ناشی از برخی اختلافات گذشته گروه های اصلاح طلب، ذهنیت های غلط نسبت به جامعه و نحوه حضور در انتخابات و سردرگمی و بلاتکلیفی برخی گروه های اصلاح طلب در تعامل با حاکمیت است. به نظر نویسنده این مقاله سایه برخی اختلافات که از زمان تشکیل شورای شهر اول و مجلس ششم شکل گرفته است همچنان بر سر اردوگاه اصلاح طلبان سنگینی می کند. ریشه بسیاری از اختلافات فعلی همان اختلافات کهنه و قدیمی است که چونان زخم ناسور بر پیکره جریان اصلاح طلب باقی مانده است. این زخم گاه و بی گاه و به ویژه در ایام انتخابات سرباز می کند و مانع از حضور یکپارچه اصلا ح طلبان در انتخابات می شود.

هادی حق شناس در مقاله ای در اعتماد نوشته اصلاح طلبان باید از فرصت انتخابات به خوبی بهره گیرند. آقای کروبی، خاتمی و مهندس موسوی از سرمایه های اصلی کشور و اصلاح طلبانند و می توانند در بحث انتخابات موفق عمل کنند. آنچه مهم به نظر می رسد این است که اصلاح طلبان باید مشکلات موجود را نزد مردم مطرح کنند و در جهت شکستن فضای انحصار رسانه یی گام بردارند. به نوشته این مقاله در حقیقت مساله مهم تلاش اصلاح طلبان برای افزایش مشارکت سیاسی مردم و حضور حداکثری شان در پای صندوق های رای است. رسانه های اصولگرا برای بدبین کردن مردم نسبت به اصلاح طلبان و تفکر اصلاح طلبی در چند هفته گذشته روی مباحث اعتقادی مانور ویژه یی داده اند.. آنها به جای اینکه به مباحث معیشتی مردم که شعارش را می دادند بپردازند و از دلایل سر و سامان نیافتن وضعیت اشتغال و محقق نشدن وعده آوردن پول نفت بر سر سفره مردم سخن بگویند، اقدام به فرافکنی می کنند.

صدای عدالت نوشته در حال حاضر مصرف کنندگان داخلی حدود ۱۵ تومان برای هر کیلو وات ساعت می پردازند درصورتیکه بر اساس محاسبات وزارت نیرو قیمت تمام شده هر کیلو وات ساعت برق ۷۷ تومان می باشد. به عبارتی دیگر مابه التفاوت مذکور (۶۲ تومان) به عنوان یارانه از سوی دولت پرداخت می شود. ‏این در حالی است که قیمت تمام شده هر کیلو وات ساعت در کشورهای همسایه ۲۵ تومان است. به نوشته این مقاله قیمتهای جهانی با قیمت تمام شده آنها تفاوت فاحشی دارد لیکن دولت بدون اینکه به دلیل خاصی اشاره نماید برای قیمتهای آب و برق قیمت تمام شده داخلی را که از قیمت های جهانی بالاتر است، ملاک قرار می دهد اما در مورد حاملهای انرژی قیمت های جهانی را که از قیمت تمام شده داخلی بیشتراست به عنوان قیمتهای پایه مدنظر قرار داده است.‏

در پایان این مقاله آمده حال باید دید این اختلاف در معیار قیمت گذاری آیا به اهدافی که در لایحه هدفمندی یارانه ها نظیر تخصیص بهینه و مدیریت منابع اشاره شده است می انجامد

مهدی تقوی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته با توجه به حذف یارانه ها در سال ۸۸ هزینه های تولید به سرعت افزایش خواهد یافت و منحنی عرضه و تقاضا هر دو به سمت چپ حرکت خواهند کرد یعنی افزایش تقاضا و کاهش تولید اتفاق می افتد و قیمت ها را افزایش می دهد. افزایش قیمت حامل های انرژی و به تبع آن افزایش هزینه های حمل و نقل در ابتدا منجر به افزایش قیمت تمام شده تولیدات داخلی خواهد شد و در پی آن با توجه به افزایش هزینه های حمل و نقل افزایش بیشتر بهای تمام شده کالاها را برای مصرف کننده خواهیم داشت و دو عامل فوق حرکت منحنی عرضه به سمت چپ را منجر می شود.

این کارشناس اقتصادی ابراز عقیده کرده که در بخش تقاضا هم به علت افزایش قدرت خرید جامعه با حرکت به سمت چپ منحنی تقاضا روبه رو می شویم که امری اجتناب ناپذیر است. در اینجا تورم ممکن است به ۳۶ درصد برسد ولی باید بینیم نرخ بیکاری چقدر افزایش پیدا می کند.

صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته مجلس با سپردن وظیفه قیمت‌گذاری بنزین، گازوئیل، برق و... دولت را در شرایط دشواری قرار داده و می‌خواهد خود را از مظان اتهام گران کردن این کالاها دور نگه دارد، اما آنچه می‌ماند اکنون تکلیف شهروندان و فعالان اقتصادی و صنعتی ایران است که چشم به رفتار دولت دوخته‌اند.

به نوشته این اقتصاد دان، نمایندگان مجلس باید توجه داشته باشند که انداختن توپ قیمت در زمین دولت پایان کار نیست و اجرای این مصوبه هر پیامدی که داشته باشد، شهروندان این دو نهاد را در عرض یکدیگر قرار خواهند داد. نبرد سیاسی اکنون تا اندازه زیادی تمام شده و باید منتظر اجرای یکی از سرنوشت‌سازترین مصوبه‌ها و قانون‌های مرتبط با کسب‌وکار و معیشت میلیون‌ها شهروند ایرانی ماند.

فرهنگ آشتی در سرمقاله خود نوشته دولت‌ها در پایان دوره فعالیت، گزارش عملکرد خود را در تمامی بخش‌ها منتشر می‌کنند و بالطبع باید تا زمان پایان فعالیت دولت فعلی -‌که زمان چندانی هم نیست‌منتظر ماند تا با انتشار گزارش کلی، عملکرد دولت فعلی در حوزه فرهنگ و هنر نیز مشخص شود. اما فضای فرهنگی موجود و نوع رویکرد دولت نهم نسبت به این حوزه مهم و تاثیرگذار، گویای عملکرد آن است. به نظر نویسنده این مقاله از جمله شاخص‌هایی که در این زمینه وجود دارد، می‌توان به میزان رضایتمندی و همراهی اصحاب فرهنگ و هنر اشاره کرد و همچنین میزان استقبال مردم از برنامه‌های فرهنگی و هنری که در اثر سیاست‌های دولت نهم تولید و منتشر شده است.

حمید کاویانی در مقاله ای در اعتماد ملی سخنان محمد یزدی رییس سابق قوه قضائیه را نقل کرده که گفته متاسفانه جوانان ما زمانی که وارد دانشگاه می‌شوند پروردگار و ائمه‌اطهار را قبول دارند اما در پایان تحصیلا‌ت دانشگاهی‌شان با دغدغه از دانشگاه خارج می‌شوند که این نتیجه بیان مسائل پوچ و بی‌اساس از سوی برخی افراد است و همین مقام در عین حال از مسوولا‌ن دانشگاه‌ها خواسته‌<در انتخاب سخنرانان دقت کافی داشته باشند که هرکس اسم و رسمی پیدا می‌کند برای سخنرانی دعوت نکنند زیرا بیان سخنان بیهوده سبب مسمومیت ذهن دانشجویان می‌شود.

نویسنده مقاله اعتماد ملی نوشته آیا می‌توان با نتیجه‌گیری ایشان که عامل ایجاد دغدغه و تزلزل دینی دانشجویان را تنها بیان مسائل پوچ و بی‌اساس توسط برخی افراد دانسته‌اند، موافق بود؟ آیا پذیرفتنی است که خیل میلیونی دانشجویانی که در اقصی نقاط کشور گسترده‌اند تنها بر اثر معدود سخنرانی‌هایی که به‌صورت پراکنده در جمع محدودی از دانشجویان ایراد می‌شود. دچار دغدغه دینی شوند، آیا ایشان مطمئن‌اند که مساله به خوبی روشن و ریشه‌های آن شناسایی شده است؟ آیا اگر نهادها و متولیان رسمی و غیررسمی فرهنگی، مذهبی و سیاسی که امروز به‌‌شدت درهم آمیخته‌اند، کارکردها و وظایف خود را به‌خوبی انجام می‌دادند باز هم جوانان مومن ما به‌زعم جناب آقای یزدی اینچنین به سادگی توسط برخی سخنان پوچ و بی‌اساس دچار دغدغه می‌شدند؟

 

گزیده روزنامه های شنبه هفدهم اسفند ماه 

صدای آمریکا:شنبه 17 اسفند 1387(7 مارس 2009)

روزنامه اعتماد به انتشار سخنان قاضی حداد، معاون امنیت دادسرای تهران درباره پلمب کانون مدافعان حقوق بشر پرداخته است. به گفته این مقام قضایی، مسوولان کانون برای فعالیت دفتر این کانون مجوز دريافت نکرده بودند.

قاضی حداد می گوید وزارت کشور در این خصوص پیشتر به کانون مدافعان حقوق بشر تذکر داده بود تا اينکه کميسيون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور خواستار پلمب و تعطيلی اين دفتر می شود. به گفته قاضی حداد، کانون مدافعان حقوق بشر با درخواست وزارت کشور و تحقيقات وزارت اطلاعات، پلمب شد پرونده آن اکنون در دادسرا مفتوح است. وی اضافه می گند اگر کانون مدافعان حقوق بشر برای اخذ مجوز اقدام نکند، پرونده برای تعطيلی هميشگی به دادگاه ارسال می شود و هر وقت مجوز بگيرد، می تواند فعاليت کند.

روزنامه کیهان از تامین هزینه ساخت دو نیروگاه برق در اکوادور توسط جمهوری اسلامی خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، این خبر از سوی حمید چیتچیان، معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی در اکوادور اعلام شده است.

به نوشته روزنامه کیهان، جمهوری اسلامی قرار است همچنین وامی به مبلغ ۴۰ میلیون دلار برای توسعه شرکت های کوچک و متوسط در این کشور اختصاص می دهد. به نوشته کیهان، این توافقات  در راستای موافقت نامه های همکاری قرار دارد که در جریان سفر رئیس جمهوری اکوادور به تهران در چند ماه گذشته حاصل شد.

روزنامه سرمایه از نصف شدن مساحت جنگل های ایران در ۳۰ سال گذشته خبر می دهد. به نوشته سرمایه، در سال های اخیر، ایران در زمره کشورهای تخریب کننده محیط زیست قرار گرفته و شاخص های زیست محیطی کشور نزول یافته است.

معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در این باره می گوید: موضوع محیط زیست از دستورکار بخش های اجرایی خارج شده و این امر موجب تخریب بی رویه و آلودگی های زیست محیطی شده است.

روزنامه سرمایه همچنین به نقل از اسماعیل کهرم، استاد دانشگاه و صاحب نظر مسائل محیط زیست دلیل عمده تخریب جنگل ها را چرای چهار میلیون دام  در کشور معرفی می کند. به گفته این کارشناس محیط زیست، جنگل نشین هایی که هنوز تکلیف شان معلوم نیست و هنوز برای سوخت و انرژی از چوب استفاده می کنند، هم از دیگر عوامل تخریب جنگل ها هستند.

به گفته اسماعیل کهرم، رویکرد سازمان منابع طبیعی و سازمان جنگل ها و مراتع کشور، رویکرد بهره برداری  است و فقط کافی است که یک روز تعداد کامیون هایی که در جاده شمال هیزم و چوب بار می زنند را بشماریم.

 

هفده اسفند؛ سخنان خاتمی در شیراز و برخورد فیزیکی در چهارشنبه سوری

بی بی سی:شنبه 17 اسفند 1387(7 مارس 2009)

آفتاب یزد سخنان محمد خاتمی را در اجتماع مردم شیراز در صدر گزارش های خبری خود آورده که گفته عدالت اجتماعی به معنی پول تو جیبی اندک و منت گذاری بر محرومان نیست. فرهنگ آشتی در تیتر اول خود خبر داده که خاتمی در شیراز گفته ائتلاف می کنیم و صدای عدالت در عنوان اصلی خود از استقبال کم نظیر از خاتمی نوشته است. خاتمی: ۱۵۰میلیارد دلار حساب ذخیره ارزی چگونه خرج شد تیتر اول روزنامه اقتصادی سرمایه است.

حیات نو نظر میرحسین موسوی را تیتر اول خود قرار داده که گفته است هر دو جناح در ترویج تفکرات افراطی مقصرند. و مردم سالاری از قول آخرین نخست وزیر نوشته توجه به طبقات فقیر با اقتصاد صدقه ای اشتباه گرفته می شود.

بخش عمده ای از تیترهای اول روزنامه ها را منشور اجلاس حمایت از فلسطین به خود اختصاص داده که به نوشته روزنامه کیهان همان بیانات رهبر جمهوری اسلامی چنان که جوان نیز در عنوان اصلی خود نوشته بیانات رهبر انقلاب برنامه عمل حمایت از فلسطین است و ایران روزنامه دولت هم در تیتر اول خود نوشته همه پرسی در فلسطین محور اعلامیه تهران است. رسالت از همین اعلامیه تجاوز به غزه نسل کشی و جنایات جنگی بود را برای عنوان اصلی صفحه اول خود انتخاب کرده است.

جام جم در تیتر اصلی خود از بازار موبایل خبر داده که در تسخیر واردات قاچاق است و دنیای اقتصاد با تیتر بازگشت سازمان برنامه مجلس گزارشی را در صدر اخبار خود آورده درباره تغییرات بودجه سال آینده در مجلس.

تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی با چاپ عکس چهار تن از علمای اصلی عراق به شرح دیدار هاشمی رفسنجانی با مراجع عراق اختصاص دارد.

کیهان در سرمقاله خود حکم دادگاه لاهه هلند علیه حسن عمر البشیر رهبر سودان را محکوم کرده و نوشته درست در بحبوحه بحث شکست اسرائیل از مقاومت فلسطین در جریان جنگ ۲۲ روزه چنین حکمی مطرح شده چنان که از اواسط جنگ غزه موضوع انحرافی قاچاق سلاح، حامیان تسلیحاتی و مسیر ترانزیتی تسلیحات مقاومت بعنوان دلایل شکست اسرائیل مطرح گردید.

سرمقاله کیهان درباره ادعای خود درخصوص ارتباط حکم دادگاه لاهه با جنگ در غزه چند دلیل آورده : اول آن که بنابه گزارش خبرگزاری ها چندی پیش شورای یهودی آمریکا در اجلاس سالانه خود خواستار راهکار نظامی و به کارگیری زور در سودان شد و دیگر این که صد سازمان و گروه یهودی آمریکایی از دولت آمریکا خواسته اند تا با اعزام نماینده ویژه به سودان لزوم راهکار نظامی علیه دولت را به خارطوم یادآوری کند. و بالاخره این که مقامات اسرائیل صراحتاً سودان را کانون اصلی تامین سلاح مقاومت معرفی کرده و کنترل اراضی حد فاصل شرق و شمال سودان تا غزه را خواستار شدند.

صدای عدالت در سرمقاله خود به سخنان تازه هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا علیه سیاست های دولت ایران پرداخته و نوشته طرح موضوعات این چنینی باعث می‌‌ شود هم دولت‌های عرب با اسرائیل اتحاد ضمنی برقرار کرده و نوک پیکان را به طرف ایران نشانه بروند و هم این که جمهوری اسلامی ایران را با مجموعه‌ای از فشارهای روانی (از جمله با اظهارنظر اخیر سعودالفیصل) به پای میز مذاکره مستقیم بکشاند. ‏‏

سرمقاله صدای عدالت در عین حال به انتقاد از سیاست های دولت احمدی نژاد پرداخته و نوشته در چند سال اخیر سیاست های دولت روند فعالیت صلح آمیز هسته ای کشور را با چالش های زیادی مواجهه کرده است. در حالی که انتظار می رفت ‏ باافزایش بی اعتمادی به ایران در میان کشور های همسایه، دولت و مسئولین سیاست خارجی در مقابل افزایش جو نا امنی در منطقه راهکار‌های دیپلماتیک مناسب اتخاذ کنند ‏‏ اما دولت نهم تاکنون نتوانسته با یک دیپلماسی قوی و کارآمد از تکرار نشست‌های ضد ایرانی و افزایش اختلاف پراکنی در منطقه جلوگیری کند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته اجلاس شرم الشیخ در مصر اگرچه ظاهرا یک گردهمائی بین المللی برای بازسازی غزه بود ولی در عمل به فرصتی برای عضوگیری علیه ایران تبدیل شد چنان که شاهزاده سعودالفیصل وزیر خارجه عربستان ضمن اصرار به وجود پدیده ای به نام "چالش ایران" از اعراب خواست که علیه ایران متحد شده و وارد عمل شوند.

به نوشته این روزنامه ایران لازم است هشیاری به خرج دهد تا در پشت تبلیغات ظاهری علیه ایران واقعیت های عینی و ملموس در سطح دنیای عرب و دنیای اسلام بهتر شناخته شود و از همین جا دریابیم که همه چیز به فجایع غزه و جنگ ۲۲ روزه ای باز می گردد که اسرائیل در خلال آن می خواست ریشه های مقاومت اسلامی در غزه را بسوزانند اما شکست خورد.

رییس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سرمقاله روزنامه سرمایه نوشته در دولت فعلی از منابع طلایی حاصل از درآمد نفت می توانستیم برای توسعه و رشد و شکوفایی کشور استفاده کنیم، اما برداشت از این منابع برای استفاده در بخش بودجه عمومی منجر به متورم تر شدن بودجه عمومی کشور شد.

به نوشته حمید برادران شرکا در این سال ها کویت و عربستان از 800 تا یک هزار میلیارد دلار در حساب ذخیره و ذخایر خود سرمایه دارند و این کشورها قرار است مانند نروژ عمل کنند، یعنی تنها از سود حاصل از این حساب استفاده کنند و این در حالی است که ایران حسابی دارد که اگر تعهدات آن را در نظر بگیریم، مانده آن منفی است یا مانده کمی دارد و نمی توان روی آن حساب باز کرد.

عباس عبدی در مقاله ای در فرهنگ آشتی به خبرتازه درباره تاسیس یک سایت اینترنتی و افشای نام متخلفان راهنمائی و رانندگی اشاره کرده و نوشته فارغ از قانونی بودن یا نبودن این اقدام، باید گفت در سایتی که سخنش می رود کم‌اهمیت‌ترین نوع تخلفات که کمترین بیننده را خواهد داشت، تخلفات رانندگی است اما متخلفان دیگر از جمله سارقان، قاتلان، متجاوزان به دیگران، رشوه‌گیران، پارتی‌بازها، سوءاستفاده‌کنندگان از بانک‌ها و امکانات دولتی و... در صف اول بازدیدکنندگان از این سایت خواهند بود، از همه مهم‌تر مفسدان اقتصادی است که گفته می‌شود در حال قلع و قمع شدن هستند!

به تاکید این نویسنده اولی است که ابتدا نام آن متخلفان را منتشر کند تا افراد شرمنده شده و از ارتکاب جرم و خلاف پرهیز کنند و البته در میان تمامی متخلفان کشور، متخلفان رانندگی کمترین شرمندگی را خواهند داشت، زیرا که هزینه تخلف خود را هم پرداخته‌اند، آنانی باید شرمنده باشند که انواع جرائم را از موضع قدرت انجام می‌دهند و با انواع حیل از مجازات فرار می‌کنند. اعلان اسامی این افراد ضروری‌تر و مقدم بر اعلان اسامی متخلفان رانندگی است.

زهرا اشراقی در سرمقاله روزنامه فرهنگ آشتی ضمن استقبال از نامزدی محمد خاتمی در انتخابات آینده ریاست جمهور نوشته اما روزهایی که در انتظار رئیس‌جمهور آینده است روزهای نشستن بر روی یک کشتی آرام نیست. خاتمی اگر رئیس‌جمهور شود باید یک کشور بحران‌زاده را تحویل بگیرد که باید با تمام توان آنچه را که امنیت اقتصاد کشور را به مخاطره انداخته است، از میان بردارد.

به نوشته نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی خاتمی باید صندوق ذخیره ارزی کشور را که خالی است، با یک اقتصاد بحران‌زده پر کند. امروز پول‌هایی که به عنوان صدقه برای جلب آرای مردم به آنها داده شده چیزی از صندوق ذخیره ارزی باقی نگذاشته است و اگر خاتمی یا هر یک از کاندیداهای دیگر رئیس‌جمهور شود مسلماً با بحرانی جدی از این منظر مواجه است. ما سال سختی را در پیش خواهیم داشت.

محمد سرابی در اعتماد نوشته تلویزیون به عنوان بزرگ ترین و رسمی ترین رسانه کشور از کلمه چهارشنبه سوری استفاده نمی کند امسال هم مانند سال های قبل، از هفته دوم و سوم اسفند گزارش هایی از تلویزیون پخش می شود که نشان می دهد چه حوادث فجیعی در اثر انفجار مواد آتش زا به وقوع پیوسته و چطور ترقه بازی خانه های مسکونی را ویران و جوانان برومند را کور و ناقص می کند نیروی انتظامی اعلام می کند هر کسی در حوادث سه شنبه آخر سال دستگیر شود تا سیزده نوروز (همان ۱۳ بدر که اسم رسمی این یکی هم با اسم رایج در میان مردم متفاوت است) در بازداشت خواهد ماند.

به نوشته این مقاله از یک دهه قبل که وسایل آتشبازی سبک و پرصدا شامل سیگارت، دینامیت و آبشار به بازار آمد، کم کم آیین زیبا و سنتی چهارشنبه سوری که از رسومی لطیف چون قاشق زنی ریشه گرفته بود، به جنگ شهری تبدیل شد که در آن خیابان ها را می بندند، درون آتش کپسول گاز منفجر می کنند و دورش می رقصند. وقتی جوانان چهارشنبه سوری را به عنوان زمانی برای شادی و هیجان انتخاب کردند، ارگان های مسوول هم روش برخورد فیزیکی را در پیش گرفتند. بنا بر پژوهشی که نتایج آن در سال گذشته منتشر شد (روزنامه همشهری ۲۸ اسفند ۸۶) بیشتر جوانان حاضر در تجمعات چهارشنبه سوری نوجوانان و جوانانی هستند که تنها به دنبال تفریحی پرهیجان و متفاوت می گردند و قصد شرارت و آشوب ندارند ولی عده یی به دنبال سوءاستفاده از چهارشنبه سوری می گردند

نویسنده اعتماد سپس این سئوال را از مسوولان مطرح کرده که آیا آتشبازی در کشور های دیگر رواج ندارد؟ آیا برزیلی ها در جشن های مذهبی- ملی آتشبازی نمی کنند؟ آیا در ابتدای هر سال میلادی خلیج سیدنی با نور شعله های رنگارنگ و درخشان روشن نمی شود؟ حتی مردم همین کشوری که بازار ترقه و فشفشه ایران را تامین کرده است یعنی چین، در اواسط بهمن ماه آغاز سال باستانی چینی را با مصرف انبوهی وسایل آتشبازی جشن می گیرند. البته آنجا هم حوادثی اتفاق می افتد ولی نمی دانیم نهاد های رسمی این کشور ها هم سعی می کنند جشن های محلی را حذف و انکار کنند یا نه.

 

بررسی روزنامه های صبح یکشنبه هجده اسفند تهران

بی بی سی:يكشنبه 18 اسفند 1387(8 مارس 2009)

حمایت ایران از رییس جمهور سودان تیتر اول روزنامه اعتمادملی است که با چاپ عکسی که علی لاریجانی را کنار عمر البشیر نشان می داد گزارش مربوط به دیدار رییس مجلس ایران از سودان پس از صدور حکم جلب رییس حمهور آن کشور را در صدر اخبار خود منعکس کرده است. اعتماد عنوان اصلی خود را به پشت پرده قطع روابط ایران و مراکش اختصاص داده است.

در حالی که روزنامه اقتصادی سرمایه از قول یک مقام نفتی در عنوان اصلی خود نوشته امارات برای سرمایه گذاری در پارس جنوبی اعلام آمادگی کرد روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر بزرگ خود نوشته نمایندگان در آزمون بزرگ بررسی قیمت انرژی. مردم سالاری با عنوان بزرگ پرداخت مستقیم یارانه ها موجب گرانی خواهد شد نظر رییس کل سابق بانک مرکزی را در عنوان اول خود نقل کرده و حیات نو در تیتر بزرگ خود خبر داده که در رتبه بندی میان 226 کشور جهان ایران ششمین کشور از نظر تورم تشخیص داده شده است.

اخبار مربوط به رقابت های انتخاباتی بخش عمده تیترهای اول روزنامه های امروز صبح را تشکیل می دهد. آفتاب یزد با آپارتايد انتخاباتي قانون فقط براي اصلاح‌طلبان!؟اعتراض های محمد خاتمی و مهدی کروبی را به محدودیت های اعمال شده برای فعالیت های آنان در صدر اخبار خود منعکس کرده است در همین حال جام جم از قول سخنگوی دولت نوشته دولت هیچ محدودیتی برای نامزدها ایجاد نمی کند و ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در تیتر اول خود به نقل از بخشنامه دولت به مدیران دولتی نوشته فرصت خدمت براى جدال انتخاباتى تلف نشود. اما انتخاباتی ترین تیتر اصلی روزنامه های امروز صبح از روزنامه کیهان است که از زبان مهدی کروبی نامزد اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری آینده نوشته نفوذی بیگانه بودن ننگ است و در زیر تیتر خود توضیح داده که دبیرکل حزب اعتمادملی این جمله را در انتقاد از جبهه مشارکت اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گفته است. در جهت مقابل صدای عدالت عنوان اصلی خود را به محمد خاتمی اختصاص داده که در یک سخنرانی گفته حفظ حرمت هر ايراني در هر جاي دنيا بزرگ ترين وظيفه دولت است است.

فرزانه روستانی در مقاله ای در اعتماد نوشته در شرايطي که سودان و اظهارنظرهاي سران آن به خاطر صدور حکم بازداشت عمرالبشير زير ذره بين رسانه هاي جهاني قرار دارند برقراري تماس هاي ديپلماتيک با آن کشور مفهوم ضمني مخالفت با راي دادگاه رسيدگي به جنايت هاي جنگي و نيز همدردي با يک متهم ارتکاب جنايات جنگي را با خود دارد.

به نوشته این کارشناس مسائل خارجی اتخاذ مواضع مورد محاسبه قرار نگرفته و سازماندهي سفر مقام هاي سياسي به سودان که در مجموع محاسبات پيرامون منافع ملي منتج به نتيجه ملموسي نمي شود فقط مخدوش شدن اعتبار بين المللي را سبب مي شود.

بسياري از بحران ها ريشه دارتر از آن هستند که بتوان به موضع گيري صريح و شفاف پيرامون آن پرداخت، موضع گيري و حتي اظهارنظر پيرامون بسياري از گره هاي کور بين المللي نيز از توان ما خارج است. اما با سکوت و نظاره گري حداقل مي توانيم خود را در کنار متهمان به قتل حدود نيم ميليون نفر قرار ندهيم.

مراد وبسی در تحلیلی در اعتماد با اشاره به سفر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به عراق نوشته فضاي جديد و متحول در روابط ايران و عراق؛ ديد و بازديدهاي متوالي طالباني و مالکي و حکيم و بارزاني و زيباري و هاشمي رفسنجاني و احمدي نژاد و متکي و ولايتي از تهران و بغداد، نشانگر دوران جديدي از روابط ايران و عراق است. هنوز يک ماه از سفر ولايتي و متکي به بغداد نگذشته و درست چند روز پس از بازديد طالباني از تهران، آقاي هاشمي نيز به عراق رفت.

به نوشته این کارشناس مسائل سیاسی خارجی سفر چندماه قبل بوش و سفر اخير آقاي هاشمي نشان از تفاوت فاحش بين دو مقوله نفوذ اشغالگران و اقتداردوستان مي دهد. سفر مقامات ارشد امريکايي به عراق با وجود 142 هزار سرباز امريکايي و ده ها هزار نيروي امنيتي اين کشور در عراق، مخفيانه و بدون اعلام قبلي صورت مي گيرد اما سفر مقامات ارشد ايران با اعلام قبلي و حتي با اعلام جدول ملاقات ها در روزهاي بعد صورت مي گيرد و در حالي که ديدار مقامات امريکايي محدود به منطقه امنيتي سبز بوده است، مقامات ايراني به طور گسترده به اماکن عمومي مي روند .

مهران کرمی در سرمقاله اعتمادملی با اشاره به قطع روابط ایران و مراکش نوشته عربستان سعودي و مصر دو كشوري هستند كه در چهار سال گذشته با احساس خطر از نقش‌آفريني جديد منطقه‌اي ايران اين رويكرد را رهبري كردند و كشورهايي چون اردن و امارات نيز در كنار آنها به ايفاي نقش پرداختند.

قطع رابطه دولت مراكش با جمهوري اسلا‌مي و سفر علي لا‌ريجاني در راس هياتي از شركت‌كنندگان در كنفرانس حمايت از مردم فلسطين به سودان، دو نقطه عطف دوران جديد هستند.

به نوشته این سرمقاله قطع رابطه مراكش به بهانه حمايت از استقلا‌ل دولت بحرين در خليج‌فارس به همان اندازه شگفت است كه حمايت قاطع جمهوري اسلا‌مي از ژنرال عمرالبشير كه به اتهام جنايات جنگي در قضيه دارفور مورد پيگرد بين‌المللي قرار گرفته است اما هر دو ريشه در يك واقعيت دارند و آن اينكه نقش‌آفريني منطقه‌اي ايران عملا‌منطقه را به دو دسته حاميان و مخالفان جمهوري اسلا‌مي تقسيم كرده است.

همزمان با روز جهانی زن جمیله کدیور در مقاله اصلی اعتماد ملی نوشته گزارش سال 2008 مجمع جهاني اقتصاد با عنوان شاخص فاصله جنسيتي كه وضعيت تفاوت جنسيتي در 130 كشور جهان را نشان مي‌دهد، ايران رتبه 116 را دارد. بر اساس اين گزارش، ميزان درآمد سالا‌نه مردان شاغل دو برابر و نيم زنان بوده است.
نماینده سابق مجلس پرسیده چه اتفاقي افتاده كه به‌رغم پيشرفت‌هاي علمي، زنان نتوانسته‌اند سهم خود را و حق بديهي خود را در ساير عرصه‌ها كسب كنند؟ به نظر مي‌آيد زمان تعارفات سياسي به سر آمده است. زنان بايد صراحتا سهم و حق خود را از دولتمردان متناسب با شايستگي‌ها و نه فقط بر اساس جمعيت پنجاه درصدي خود بخواهند.

کیهان در سرمقاله خود به بررسی روابط آمریکا و روسیه پرداخته و از زاویه ملاحظات ایران آن را دیده و نوشته الگوی رفتار روس ها در مورد ایران- و بسیاری مسائل دیگر- تا امروز این بوده است که محکم وارد موضوع شده اند اما نتوانسته اند موضع خود را تا آخر حفظ کنند. به یاد می آورید که در موضوع جنگ گرجستان در فاصله کوتاهی پس از تهدید به جنگ بزرگ و پس از بالا گرفتن تهدیدهای اروپا و آمریکا، روس ها به معامله ای تن دادند که حتی به طور نسبی هم به نفع آنها نبود.

نکته دیگری که سرمقاله کیهان بر آن انگشت نهاده این است که روسیه خود را در جامعه بین المللی به شدت معامله گر نشان داده و به همین دلیل برای همه طرف ها غیرقابل اعتماد است. در ایران هیچ کس در این باره تردیدی ندارد که روس ها به تعهدات احتمالی خود نسبت به ایران چندان پایبند نیستند فقط به این شرط که امتیازهای کافی گرفته باشند. چنین روحیه ای امکان همکاری استراتژیک را به رغم اینکه ایران به آن علاقمند است منتفی می کند.

سرمقاله کیهان با این نکته به پایان می رسد که تحت این شرایط همه چیز به این بستگی خواهد داشت که آمریکایی ها چه بدهند؟ اما درباره یک نکته نباید اشتباه کنند. توان روسیه در تأثیرگذاری بر ایران بسیار کمتر از آن است که آمریکایی ها محاسبه کرده اند، لذا سرمایه گذاری بیش از حد روی این پروژه فقط به معنای تلف کردن وقتی است که می تواند باارزش باشد.

سرمایه در مقاله ای نوشته در حالي که احتمال بهبود روابط ايران و آمريکا در هاله اي از ابهام قرار دارد واکنش کشورهاي عربي نسبت به افزايش قدرت و نفوذ ايران در منطقه به صورت مختلف از جمله خريد تسليحاتي نمايان شده است. به عنوان مثال امارات به تنهايي قراردادي به ارزش سه ميليارد دلار با شرکت هاي بوئينگ و لاکهيد مارتين براي خريد جنگنده و هواپيماهاي ترانزيت نظامي امضاء کرد.

به نظر این روزنامه کشورهايي که بسياري از شبکه هاي هوايي و موشک هاي پيشرفته شان توسط مستشاران خارجي اداره شده و فاقد نيروي انساني، ارتش کارآمد و توان انساني جهت بکارگيري تسليحاتي هستند گسترش تسليحات نظامي شان جز اينکه سبب بروز پيامدهايي چون نابساماني اجتماعي و رشد راديکاليسم در منطقه شود منافع چنداني برايشان به همراه نخواهد داشت.

مقاله سرمایه چنین پایان می گیرد: البته حفظ قدرت تسليحاتي کشور حائز اهميت است. اما بايد در اين زمينه متعادل بود و نبايد ذهنيات خود را تحت تأثير القائات دروغين غرب قرار داد. آن هم نسبت به کشوري چون ايران که بيش از چندين دهه نه تنها به کشوري تجاوز ننموده بلکه حامي کشورهاي تجاوزديده مي باشد. ‏
دکتر محسن رنانی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته بودجه 88 که از امروز در صحن علنی مجلس بررسی می شود از بسیاری جهات یک بودجه خاص و در بعضی جهات متفاوت به حساب می آید و مهم ترین تفاوت این بودجه با بودجه سال های گذشته مطرح شدن طرح هدفمندکردن یارانه ها و استفاده از درآمد هدفمندکردن یارانه ها در بودجه 88 است.

به نوشته این مقاله بودجه 88 اگرچه بودجه ای انقباضی است و نسبت به سال های قبل رشد بسیار کمتری (حدود 4 درصد) داشته اما کسری بودجه آن قطعی است. ولی این کسری بودجه از آن جهت اهمیت دارد که تامین کسری بودجه 88 از طرق مرسوم مانند برداشت از حساب ذخیره ارزی و... قابل جبران نیست بنابراین قطعاً این کسری بودجه با افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی همراه خواهد بود.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به نزدیک بودن تاریخ بررسی طرح تحول اقتصادی در مجلس نوشته از نظرياتي که رئيس جمهور تاکيد مکرري بر روي آن داشته و هرچند وقت يکبار آن را در پوسته اي نوين عرضه مي کند، مخالفت با نظام سرمايه داري حاکم در جهان است و بهترين روابط دولت نهم نیز با کشورهاي داراي نظام حکومتي سوسياليستي برقرارست.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری البته دولت هيچگاه به صراحت نگفته است که به تعاملات اقتصادي سوسياليستي تمايل دارد، اما معيارها و اصول زيربنايي سرمايه داري را نيز رد مي کند و اينجا نقطه آغاز يک "دور باطل" است، به عبارت ديگر چون "دست" اين دولت به سبب سو مديريت و فقدان وجهه بين المللي به سرمايه گذاري هاي بزرگ صنعتي نمي رسد، اصل و ريشه سرمايه گذاري را "بدبو" جلوه مي دهد.

آفتاب یزد در گزارشی نوشته نمايندگان در حالي بررسي لايحه بودجه 88 را شروع كردند كه لايحه هدفمند كردن يارانه‌ها همچنان مورد انتقاد برخي از صاحب نظران مسائل اقتصادي است از جمله رئيس كل سابق بانك مركزي که اجراي نسنجيده طرح تحول اقتصادي را موجب افزايش ‌شديد و مستمر تورم دانسته و گفته اقتصاد كشور و زندگي مردم را در معرض آفات شديد قرار مي‌دهد.

به نوشته این روزنامه ‌طهماسب مظاهري تاكيد كرد: اجراي شتابزده اين طرح، آن گونه كه در لايحه بودجه سال ‌‌و لايحه ارائه شده به مجلس درج شـده، مـوجـب خـواهـد شـد كـشـور تـورمي دست‌كم 40 درصدي را ‌در سال نخست اجراي طرح تجربه كند؛ از آنجا كه تدابير و اقدامات لازم براي اصلاح ساختاري و بهبود فضاي ‌كسب و كار اتخاذ نشده و حتي نشانه‌هايي از آن هم ديـده نـمـي‌شود، اين افزايش سطح عمومي قيمت‌ها به ‌جاي آن‌كه موجب تشويق توليد و عرضه كالا و خدمات شود و آثار تورمي ناشي از حذف يارانه‌ها را از بين ‌ببرد، باعث الزام دولت و مجلس به انجام هزينه‌هايي مي‌شود كه به نوبه خود، تشديد تورم را به همراه خواهد ‌داشـت. ‌

تـداوم ايـن شرايط، مي‌تواند به ساختارهاي توليدي و اقتصادي و آرامش و اعتماد مردم در ‌امور روزمره معيشتي خود آسيب جدي بزند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه نوزدهم اسفند

بی بی سی:دوشنبه 19 اسفند 1387(9 مارس 2009)

هشدار اقتصاددانان به مجلس در خصوص تصويب بودجه 88 تیتر اصلی بیش تر روزنامه های صبح دوشنبه تهران است که در آفتاب یزد با تیتر هزينه سوء مديريت‌ها نبايد با گراني سوخت جبران کرد منعکس شده و در اعتماد با عنوان هشدار اقتصاددانان درباره حذف یارانه ها اما اعتمادملی هشدار اقتصاددانان درباره شوک 88 را تیتر اصلی خود قرار داده و دنیای اقتصاد از سایه یارانه نقدی بر بودجه کشور نوشته و حیات نو خبر داده که کلیات بودجه به تصویب رسید اما صدای عدالت از زبان اقتصاددانان در تیتر بزرگ خود نوشته لایحه بودجه 88 مغایر منافع مردم است و سرمایه عنوان اصلی خود را به جهش تورم 88 با هدفمند کردن یارانه ها اختصاص داده و مردم سالاری در تیتر بزرگ صفحه اول خود نوشته هدفمند کردن یارانه ها مهم ترین دغدغه نمایندگان است.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی با تیتر ابتكار جديد در بازار مسكن از تصمیم های تازه دولت برای واگذاری زمین های وقفی به خانه سازان خبر داده است و رسالت در عنوان اصلی خود نوشته ایران نایب قهرمان کشتی جام جهانی شد.

از میان مسائل خارجی که در تیتر های اول روزنامه های دوشنبه صبح نشسته اند جام جم از زبان وزیر خارجه نوشته عجله ای برای گفتگو با آمریکا نداریم و روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از منابع خارجی از اعتراف اوباما به شکست آمريکا در افغانستان خبر داده و کیهان در عنوان اصلی خود نوشته موشک با برد 110 کیلومتر سلاح جدید جنگنده های ایران.

فرهنگ آشتی تنها روزنامه صبح تهران است که با تیتر شب نشینی هنرمندان زیر سقف شهر از یک حادثه فرهنگی در صدر گزارش های خبری خود استفاده کرده است.

روزنامه سرمایه در سرمقاله خود نوشته به طور حتم سال آینده شرایط رکود تورمی بر فضای کشور حاکم خواهد بود و وقوع این اتفاق، سیاستگذاری های کلان اقتصادی را برای متولیان امر مشکل می سازد. این موضوع، کلیت جریان است که با توجه به اوضاع بخش مسکن، کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور و به تبع آن کاهش سطح درآمدهای دولت قطعی و حتمی به نظر می رسد و همه این مسائل بیانگر آن است که در سال آینده ما وضعیت سختی خواهیم داشت.

به نظر نویسنده سرمقاله سرمایه تاکید صرف بر راهکارها و ابزارهای پولی مانند در پیش گرفتن سیاست های انقباضی نمی تواند کارایی زیادی داشته باشد. بنابراین بحث انتظارات تورمی، هزینه های تمام شده بخش دولتی و خصوصی و سطح عمومی قیمت انواع کالاها و خدمات مصرفی شهری و روستایی از جمله عوامل اساسی و تاثیرگذار بر نرخ رشد تورم خواهند بود. شتاب این روند فزاینده تورمی تنها با تدابیر خاص و استفاده از بعضی اقدامات و ابزارهای ویژه امکان پذیر است که می توان اثرات مخرب آن را محدود کرد.

مهدي نصرتي در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته ، ثبات نرخ ارز در سال‌هاي اخير موجب تشديد بيماري هلندي در كشور شده‌است كه علاوه بر اثرات نامطلوب جانبي همچون افزايش شديد قيمت مسكن، موجب كاهش قابل ملاحظه در توان رقابتي صادرات كشور گرديده ‌است. بنابراين براي تقويت توان رقابتي در صادرات كشور افزايش نرخ ارز ضروري به نظر مي‌رسد.
به نوشته این اقتصاددان از قبل هم پيش‌بيني مي‌شد كه بروز هر گونه شوك منفي در درآمدهاي نفتي شامل كاهش قيمت نفت، كاهش توان صادرات نفت، تحريم و غيره باعث افزايش شديد در نرخ ارز شود، به‌گونه‌اي كه همه شكاف سال‌هاي اخير را پر نمايد. هم‌اكنون اين شوك منفي در قالب كاهش شديد قيمت نفت خود را نشان داده‌است. در سال‌هاي اخير به دليل قيمت بالاي نفت و درآمدهاي نفتي فوق‌العاده‌‌، بانك مركزي داراي اين قدرت بود كه در بازار ارز مداخله كند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته امروز تشخيص آنكه از ميان ادعاهاي دولت و نگراني‌هاي منتقدان دولت، ‌‌كداميك عاقلانه‌تر بوده است، كار سختي نيست:مثلاً مردم با گوشت و پوست خود احساس مي‌كنند كه ادعاي "ضد تورمي بودن برنامه‌هاي دولت" درست بوده است يا هشدار "دير افشا شده" نمايندگان اصولگرا؟ تغييرات مكرر وزيران هم دليل قانع كننده‌اي است تا مشخص شود آيا انتخاب‌هاي غير مشورتي رئيس دولت، همراه با تدبير كافي بوده است يا نه؟ گستاخي برخي سران و مقامات خارجي از جمله اظهارات مسخره رئيس جمهور قزاقستان در خصوص سهم ايران در درياي خزر، برخورد متكبرانه رئيس جمهور مصر و همكاران او.

سردبیر آفتاب یزد با استناد به همين مسائل از اصولگرايان پرسیده سكوت ناگهاني آن ها در برابر اشكالات دولت و چشم بستن بر اهانت‌هاي بي سابقه نسبت به كارگزاران غير دولتي در مجلس و قوه قضائيه - كه به بهانه جلوگيري از پيروزي احتمالي اصلاح‌طلبان به آن تن داده‌اید - تا چه حد عاقلانه است و تا چه ميزان خداپسندانه.

صدای عدالت نوشته ای از صادق خرازى معاون سابق وزارت خارجه را سرمقاله خود قرار داده که در آن آمده سه دهه از قطع روابط سياسي ميان ايران و امريکا مي گذرد. طي اين مدت روابط دو کشور طيف وسيعي از تحولات، از همکاري تا رويارويي را پشت سر گذاشته است. به نظر نمي رسد ادامه وضع موجود، تأمين کننده منافع و امنيت ملي هر دو طرف باشد. تعارضات و پيچيدگي هاي در روابط دو کشور، درک واقعيت ها را مشکل ساخته است.

به نوشته سفیر سابق جمهوری اسلامی در فرانسه فرصت مغتنم براي پرزيدنت باراک اوباما پديد آمده است تا هم سياست آمريکا در قبال ايران تغيير کند و هم ادبيات و زبان گفت و گو آزار دهنده نباشد. تمايل به همکاري در دو طرف به وضوح ديده مي شود. امنيت در عراق و حمايت از دولت اين کشور، سرکوب جريان راديکال و تروريزم در افغانستان، حساسيت روي کانون هاي پرورش تروريزم در منطقه به ويژه پاکستان و برخي از کشورهاي عرب منطقه، مبارزه با توليد و توزيع مواد مخدر، سرکوب تروريزم مي تواند عناصر همکاري دو طرف را شکل دهند. ولي در ايران آمادگي همکاري بدون ما به ازاء وجود ندارد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته سفر شش روزه آيت الله هاشمي رفسنجاني به عراق نقطه عطف مهمي در روابط دو كشور ايران و عراق محسوب مي شود . درباره اين سفر مطالب زيادي وجود دارد كه اين يك سفر معمولي از قبيل رفت و آمدهاي سياسي دولتمردان كشورها نبود.

به نوشته این روزنامه همان طور كه سردبيران تعدادي از روزنامه هاي عراقي نوشتند در اين سفر كسي كه در برابر جنگ 8 ساله تحميلي صدام و حزب بعث بر ايران جبهه ايراني جنگ را فرماندهي كردند رئيس جمهور عراق زير پاي او فرش قرمز پهن كرده و با نواختن سرود جمهوري اسلامي در كاخ رياست جمهوري بغداد از او رسما استقبال مي كند و از صدام ديكتاتور هيچ خبري نيست.

حسین میرمحمد صادقی حقوقدان در مقاله ای در اعتمادملی از سفر رییس مجلس ایران به خارطوم که پس از صدور برگ جلب رییس جمهور سودان برای حمایت از او صورت گرفت و سخنان امام جمعه تهران در محکومیت عمل دادگاه بین المللی لاهه انتقاد کرده و نوشته دادگاه بین المللی لاهه مورد استناد و علاقه کشورهای افریقائی بی دفاع است و در مقابل قدرت هائی مانند آمریکا از امضای آن سر باز زده اند.

به نوشته سخنگوی سابق قوه قضاییه سفر يك مقام بلندپايه ايران به سودان در چنين وانفسايي، همراه با ايراد آن سخنان آتشين در حمايت از رئيس‌جمهور سودان و متهم كردن دادگاه كيفري بين‌المللي به سياسي‌كاري قطعا ارزش زيادي براي آن كشور دربرداشته است و قطعا باز همان سوال در افكار عمومي شكل گرفته است: آيا ما به ازاي مناسب در جهت منافع ملي كشورمان در قبال چنين حمايت بي‌قيد و شرطي از طرف مقابل گرفته شده است؟!

حسین قاضیان در سرمقاله فرهنگ آشتی نوشته آئین‌ها هم مثل انسان‌ها و تمدن‌ها‌به دنیا می‌آیند، بزرگ می‌شوند، پیراهن‌هایی چند پاره می‌کنند، سالخورده می‌شوند و فرسوده و سرانجام بسیاریشان تن به دست مرگ می‌سپارند. اما نه در همه موارد و همیشه. آئین‌هایی که کارکردهای واقعی یا نمادین‌شان کماکان مفید باشد، دیرتر جان می‌دهند. شاید هم سخت‌جانی کنند و هیچگاه نمیرند. دست کم تا زمانی که از یکی از این دو کارکرد برخوردار باشند، یا مردم گمان کنند که از آن برخوردارند. وقتی آن کارکردها و این گمان‌ها دست به دست هم می‌دهند، آئین‌ها، حتی اگر آئین خانه‌تکانی هم باشند، دیر تکان می‌خورند.

به نوشته این جامعه شناس اگر آئینی حتی کارکرد واقعی‌اش از دست رفته باشد، اما کارکرد نمادینش برای زندگی مزاحمت ایجاد نکند، به حیات خود ادامه می‌دهد. گیرم که در خانه‌تکانی‌‌هایی که هر فرهنگ با خویش می‌کند، این آئین‌های نه چندان مزاحم را از مرکز گرم زندگی اجتماعی تکان ‌دهد و به حاشیه‌‌‌های سرد و ساکت آن براند. خودِ خانه‌تکانی اما ظاهراً از آن دست آئین‌هاست که هم کارکرد واقعی‌اش هنوز تا حدی پابرجا مانده هم کارکرد نمادینش.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه بیستم اسفند

بی بی سی:سه شنبه20 اسفند 1387(10 مارس 2009)

رای معنادار نمایندگان در مورد یارانه های نقدی که تیتر اول روزنامه آفتاب یزد است به موضوعی اختصاص داده که بیشتر روزنامه ها بدان پرداخته است. اعتماد با عنوان حذف يارانه ها منتفي شد، روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر مجلس با آزاد سازی قیمت انرژی در سال ۸۸ مخالفت کرد، صدای عدالت با عنوان اصلی هدفمند کردن یارانه ها منتفی شد، حیات نو با تیتر بزرگ پرداخت نقدی یارانه منتفی شد، جوان با عنوان حذف هدفمند کردن یارانه ها از بودجه ۸۸ و مردم سالاری هم با همین تیتر خبری را در صدر گزارش های خود آورده اند که جام جم با تیتر یارانه ها حذف نمی شوند از زاویه ای دیگر به آن پرداخته است. ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی نارضایتی خود را از تصمیم نمایندگان مجلس با این اشاره که ۱۳۲ نماینده مجلس از زیر بار مسوولیت شانه خالی کردند به این تیتر داده است محرومیت مردم از یارانه هدفمند در سال هشتاد و هشت.

میرحسین آمد عنوان اصلی روزنامه سرمایه است و اعتمادملی تیتر اول خود را به طرح تازه مهدی کروبی برای مبارزات انتخاباتی خود اختصاص داده با این جمله همه ایرانیان سهامدار نفت می شوند.

در این میان کیهان تنها روزنامه ای است که تیتر اول خود را به موضوعی خارجی داده است: دادگاه لاهه تکان خورد، احتمال تعقیب جنایتکاران.

ایران روزنامه دولت تنها روزنامه ای است که در سرمقاله خود از تصمیم مجلس در مورد بودجه سال آینده انتقاد کرده و نوشته وضعيت نامناسب يارانه ها در اقتصاد كشور از جمله متغيرهايى است كه نقش كليدى در ترسيم آينده توسعه كشور بازى مى كند. برخى از نمايندگان با اين استدلال كه هدفمند شدن يارانه ها شوك به جامعه است و در نهايت منجر به تورم مى شود، با خواست دولت مخالفت كردند.

روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در ادامه سخن روز خود نوشته اولين و مهمترين سؤال اين است كه نمايندگان چه جايگزينى براى لايحه هدفمند كردن يارانه ها دارند. هرچند اكثر نمايندگان اذعان دارند كه شرايط فعلى پرداخت يارانه ها نامناسب است، اما به غير از ايده دولت تاكنون طرح جايگزينى ارائه نشده است. البته بايد منتظر روزهاى آينده بود، روزهايى كه براى اقتصاد ايران سرنوشت ساز است.

اسدالله اطهري در سرمقاله صدای عدالت درباره آمادگی ترکیه برای میانجی گری بین ایران و آمریکا نوشته است. به نوشته او اکنون جايگاه منطقه اي ترکيه بسيار ارتقا پيدا کرده است، اين کشور پيروزي هاي اقتصادي بسياري را در سال هاي اخير به امضا رسانده است، به طوري که پيش از اين با هرگونه بحران اقتصادي، ترکيه بهم مي ريخت و به سمت بانک جهاني و صندوق بين المللي پول روي مي گرداند و رکود و تورم بيداد مي کرد. اما در سال هاي اخير يک سري موفقيت هايي را رقم زده است که نشان مي دهد ترکيه اين پتانسيل را دارد که بتواند نقش ميانجي را در منطقه بازي کند.

نویسنده سرمقاله صدای عدالت با تاکید بر این که ایران برای برقراری روابط با آمریکا نیازی به میانجی ندارد هيلاري کلینتون از ايران دعوت کرد تا با توجه به مشکلاتي که ايران در مرزهاي شرقي خود دارد، در کنفرانس بين المللي افغانستان شرکت کند. هر دو کشور بايد از اين جهت شروع کنند تا برسند به آن موضع اصلي. اما به اين دليل که فکر مي کنند اگر تا انتخابات بخواهند مستقيم وارد مذاکره شوند ممکن است به ضررشان باشد، نمي خواهند مستقيما گفت و گو کنند و مي خواهند که اين گفت و گوها با ديگران باشد تا نتايج انتخابات ايران مشخص شود.

اعتماد در مقاله ای نوشته بخشي از همسايگان ايران را کشورهاي عربي تشکيل مي دهند و به دليل همين همسايگي بسياري از مسائل در روابط با اين کشورها از حساسيت ويژه يي برخوردار است و در مواقع بروز تنش که گهگاه در مناسبات ايران با دولت هاي عرب منطقه به وجود مي آيد اين مسائل به خودي خود پيچيدگي بيشتري پيدا مي کند. البته تا زماني که سياستگذاران عرصه خارجي کشور در اين مواقع واکنشي مناسب و درخور بهانه جويي هاي اعراب نداشته باشند، حل مسائل به نفع ايران با مشکل مواجه خواهد شد

به نظر اعتماد اگر مقامات مسوول از همان ابتدا در مقابل زياده خواهي هاي امارات با انعطاف سخن نمي گفتند امروز شاهد آن نبوديم که اين کشورها در نشست هاي خود، ايران را به عنوان اشغالگر معرفي کنند. مساله بحرين هم حاصل ديپلماسي دست به عصاي دولت نهم بود که دیدیم کشور کوچک مغرب که اتفاقاً مراودات چنداني با ايران ندارد در اقدامي بي سابقه اعلام مي کند روابط سياسي خود با ايران را قطع کرده است. اين در حالي است که انتظار مي رفت ايران پاسخي مناسب و درخور شأن کشور بزرگي مثل ايران از خود بروز دهد ولي وزير خارجه تنها طي جملاتي کوتاه با ابراز تاسف از اين اقدام، آن را تعجب آور خوانده است .

فیاض زاهد در مقاله ای در اعتمادملی به ادعاهای رییس سابق دیوان محاسبات درباره پاکی وزیران دولت احمدی نژاد اشاره کرده و پرسیده با توجه به گزارش های تازه ای که در باره دو هزار تخلف دولت در بودجه سال ۸۶ آمده معلوم نیست صفت قانونمدار ترین چطور به دولت می برازد.

به نوشته اعتماد ملی اگر دولتي در سال ۸۵ و ۸۶ اين همه تخلف كرده، يعني آنكه در سال ۸۷ نيز براساس منطق وضعيت بدتر خواهد شد. ذهن غيرپيچيده مي‌گويد دولتي كه در سال‌هاي با اوج درآمدهاي نفتي اين همه تخلف از اصول برنامه و بودجه مصوب داشته، در سال تنگدستي مقيد به قوانين خواهد ماند؟ با فرض صحت اين ادعا، آيا تحقق سند چشم‌انداز و نيل به رتبه اول منطقه با چنين روندي امكان‌پذير است؟

اعتماد ملی در سرمقاله خود به طرح تازه مهدی کروبی در مورد واگذاری سهام نفت به مردم پرداخته و نوشته در يك تحليل آرماني تصور و خواست عمومي آن بود كه پول نفت به امر توليد اختصاص يابد اما متاسفانه حداقل در ۳ سال اخير چنين سياستي دنبال نشد و بالا‌ رفتن درآمدهاي نفتي، دولت را مغرور و كم شدن اين درآمدها، آنها را مجنون كرد به گونه‌اي كه سرمايه‌داري توليدي ايران نتوانست جان بگيرد و اگر حتي بدبينانه به آن بنگريم، در فقدان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، عقلا‌نيت نسبي موجود نيز به محاق رفت.

مقاله اعتمادملی بر همین اساس تاکید کرده که در ۵/۳ سال گذشته قريب به ۳۰۰ ميليارد دلا‌ر از فروش نفت عايد دولت شده است و در متعادل‌ترين وضعيت بايد صندوق مذكور قريب به ۱۵۰ ميليارد دلا‌ر ذخيره داشته باشد. مقامات دولت نهم اعلا‌م كرده‌اند كه تنها ۲۰ ميليارد دلا‌ر در حساب ذخيره ارزي موجود است. احمدي‌نژاد درخواست كرده كه براي سال ۸۸ بتواند ۱۴ ميليارد دلا‌ر را برداشت كند. با اين حساب همانند سال‌هاي گذشته ۲ اتفاق نادرست صورت مي‌گيرد. هم دولت از مصوبات قانوني و اسناد چشم‌انداز و بودجه مصوب مجلس تخطي مي‌كند و هم سهم بخش خصوصي را كه هيچ حامي و پناهگاهي ندارد، مال خود مي‌كند.

روزنامه اعتماد از مقاله تند روز پنجشنبه روزنامه ایران علیه هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده مقاله ای که در آن بدون نام بردن از رییس مجلس خبرگان به وی تاخته و از مدیران خواسته شده بود از اطراف وی پراکنده شوند تا در موقع برخورد با وی که از نظام عبور کرده است، آن ها در مشکل نیفتند.

اعتماد اشاره کرده وقتي مسوولي از جمهوري اسلامي ايران مخصوصاً با سابقه فرماندهي جنگ در هشت سال دفاع مقدس، به رغم تبليغات سوء و تهديدات جدي در کاخ رياست جمهوري عراق از نظاميان آن کشور سان مي بيند و به احترامش سرود جمهوري اسلامي نواخته مي شود، وقتي همه مسوولان عراق از رئيس جمهور کرد گرفته تا نخست وزير شيعه و آن وزير مسيحي و ديگر وزراي کابينه و معاونين رئيس جمهور و رئيس مجلس اعلا و روساي احزاب، گروه ها و فرق مذهبي و قومي به ديدار ايشان مي روند، وقتي با روي گشاده مورد استقبال آيات عظام و مراجع بزرگوار نجف قرار مي گيرد و بالاتر از همه وقتي پس از ديدار عمومي با آيت الله سيستاني با درخواست آن بزرگمرد جهان اسلام، ديدار خصوصي انجام مي دهد و پس از ديدار در کنفرانس خبري مي گويد؛ "دشمنان بدانند که نظرات جمهوري اسلامي و آيت الله سيستاني کاملاً هماهنگ مي باشد"ر از روزنامه ايران که يک روزنامه کاملاً دولتي است و در بودجه سالانه دولت رديف تقريباً مستقلي دارد، انتظار اين بود که حداقل با ادبيات خاص خودشان به انعکاس اين سفر بپردازند.

در پایان مقاله اعتماد آمده ولي روزنامه دولت در حرکتي شگفت انگيز قلم را در جهت تخريب به کار گرفت. در حالي که رئيس مجلس خبرگان رهبري هنوز در سفر عراق بود و قرار بود پس از بازگشت، بلافاصله در اجلاس رسمي خبرگان شرکت کند، این حرکت زنگ خطري در گوش نظام اسلامي است که اتفاقاً ناشيانه نواخته شد.

 

گزیده روزنامه های پنجشنبه ٢٢ اسفند در ايران 

رادیو آمریکا: پنجشنبه 22 اسفند 1387(12 مارس 2009)

روزنامه قدس به انتشار سخنان سخنگوی وزارت خارجه پرداخته که گفته است : ایران آماده همکاری در افغانستان است. به نوشته قدس، حسن قشقاوی در گفتگو با نشرسه اروپا اعلام کرده است که جمهوری اسلامی آماده هرگونه همکاری به منظور استقرار امنیت داخلی و رشد اقتصادی افغانستان و همین طور انتقال تجربیاتش برای مقابله با حرکتهای افراط گرایانه است.

روزنامه اعتماد ملی ازضعف شدید نقدینگی در بانک های ایران خبر می دهد. به نوشته این رونامه، کمبود نقدینگی باعث شده است تا خودپردازهای بانکها روی سیستم شتاب بسته شود. دلیل کمبود نقدینگی در بانک ها، افزایش تراکم استفاده از دستگاههای خودپرداز اعلام شده است.

به نوشته این روزنامه، با بروز اين مشكل اكنون مردم نیز ناگزیرند برداشت از حسابهای خود را تنها از بانک مادر که اقدام به گشایش حساب در آن کرده و کارت خود را دریافت داشتهاند، انجام دهند.

روزنامه کیهان تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۳۸۸ خبر داده و نوشته است شورای عالی کار، روز گذشته، حداقل دستمزد کارگران را برای سال آینده ۲٧۵ هزار تومان تعیین کرد.

به نوشته این روزنامه، شورای عالی کار روز گذشته، به ریاست وزیر کار و امور اجتماعی و نمایندگان گروه کارگر، کارفرما و دولت تشکیل شد و این میزان دستمزد را تصویب کرد. به نوشته کیهان، با اين مصوبه، حداقل مزد در سال آینده ۲۵ درصد افزایش یافت. حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۳٨۵ در حدود ۲۲۰ هزار تومان بوده است.

روزنامه اعتماد از متهم شده یک نماینده اصلاح طلب مجلس ششم به جاسوسی برای یکی از کشورهای اروپایی خبر داده و نوشته این نماینده دستگیر شده است.به نوشته اعتماد، ع. ن. نماینده مجلس ششم ، از بیستم بهمن ماه به این جرم توسط پلیس امنیت دستگیر شده است. به نوشته اعتماد، اگرچه اتهام وی جاسوسی عنوان شد، اما گفته می شود وی به دلیل دخالت در خرید و فروش بازیکنان ورزشی دستگیر شده است.

 

روزنامه های پنجشنبه؛ اظهارات آیت الله خامنه ای درباره آمریکا

بی بی سی:پنجشنبه 22 اسفند 1387(12 مارس 2009)

بیش تر روزنامه های آخر هفته تیتر اول خود را به گفته های رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رییس جمهور ترکیه اختصاص داده اند. روزنامه ایران به نقل از آیت الله خامنه ای نوشته دولت ایران دولت فعالیت و کار و تلاش است، رسالت و جمهوری اسلامی و کیهان این جمله را در صدر گزارش های خود آورده اند که هیچ نشانه ای از تلاش دولت آمریکا برای جبران خطاهای دیده نمی شود.

جوان نیز در پیشانی صفحه اول خود نوشته نشانه ای از جبران خطاهای آمریکا نمی بینم. حیات نو نوشته دولت آمریکا در حال ادامه مسیر قبل است و صدای عدالت از همین خبر نقل کرده دشمنان می خواهند پرچم اسلام را از دست ایران خارج کنند. اعتماد هم از پیشنهاد پول واحد برای ده کشور عضو اکو در تیتر اول خود خبر داده است.

آفتاب یزد از قول مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی در عنوان اصلی خود نوشته گلایه خود از مسولان را پای صندوق رای ابراز کنیم و مردم سالاری از به کار افتادن تشکیلات ائتلاف مردمی حامیان میرحسین موسوی خبر داده در حالی که اعتمادملی در تیتر اصلی خود تاثیر نامزدی موسوی را بر نامزدی خاتمی بررسی کرده است.

مباحث اقتصادی بخشی از تیترهای اول روزنامه های امروز را به خود اختصاص داده چنان که جام جم نوشته 2500 ميليارد تومان برای افزايش حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي و دنیای اقتصاد در تیتر اول خود اوضاع مسکن در سال آینده را بررسی کرده و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی اعلام کرده که 247هزار و پانصدتومان حق الاقل دستمزد کارگران در سال آینده خواهد بود.

محمد جواد حق شناس در سرمقاله اعتمادملی این سئوال را مطرح کرده که چرا همه موجودیت جناح اصلاح طلب به میدان مبارزات انتخاباتی در آمده اند یا بعد از تيرماه 84 چه بر سر كشور، ارزش‌هاي انقلا‌ب و دغدغه‌هاي اصيل آمده که چهره‌هاي شاخص چنين بي‌تاب، مشفق و بي‌واهمه از سوداي از كف دادن نام نيك و اعتبار و آبرو پا به عرصه‌اي گذاشته‌اند كه وجه مشترك كلا‌م هر سه بزرگوار، رهايي از وضع موجود بوده است.

به نظر این عضو حزب اعتمادملی در صدر خواسته هر سه نامزد اصلاح طلب تغيير وضعيت به سوي وضعيت مطلوب رسم شده است و اين همه موجب نگراني براي سرنوشت انقلا‌ب است که مردم هنوز در انتظارند تا بر اساس استقلا‌ل و آزادي ، به رفاه و آسايش مورد انتظار .

مردم سالاری در سرمقاله خود کانديداتوري توامان ميرحسين موسوي، محمد خاتمي ومهدي کروبي را باعث آن دانسته که جريان حامي دولت براي شناسايي رقيب اصلي سرگردان شده و از طرفی باعث شده در اين وانفساي کمبود رسانه بزرگان اصلاح طلب هرکدام در نقش يک رسانه ظاهر شده اند و پيام انتخاباتي اين جريان را به گوش مردم مي رسانند و از همه مهم تر دور آخر سفرهاي استاني احمدي نژاد را که در کنار صدا وسيما دو ابزار مهم تبليغاتي رييس جمهور هستند، تحت تاثير حضور خود قرار مي دهند.

به نوشته این مقاله هرکدام از کانديداهاي اصلاح طلب داراي پايگاه راي متفاوتي هستند که در صورت کناره گيري دو تن از کانديداها به نفع کانديداي واحد، سبد راي اصلاح طلبان از راي اقشار مختلفي تشکيل مي شود. به ويژه آنکه يکي از پايگاه هاي راي چهره اي چون ميرحسين طبقات و اقشار فرودست جامعه است که در انتخابات قبلي در غياب چهره اي که اين اقشار را نمايندگي کند به احمدي نژاد راي دادند اما در انتخابات کنوني به نماينده اصلي خود راي خواهند داد.

رسالت در سرمقاله خود طرح تازه مهدی کروبی را در مورد تقسیم سهام نفت بین مردم به نقد کشیده و نوشته گرچه پيشنهاد آقاي كروبي ناظر به آينده است كه ان‌شا‌الله اگر رئيس جمهور شدند آن را با رعايت آنچه گفته شد عملياتي مي‌كنند. اما وی در دوران اصلاحات رئيس مجلس بودند ديوان محاسبات فقط در تفريغ سال 83 يعني آخرين سال دولت اصلاحات خبر از تصرف در وجوه عمومي به ميزان 6 ميليارد دلار توسط شركت ملي نفت و محروميت بيت‌المال از اين مبلغ عظيم مي‌دهد .

به نوشته کاظم انبارلوئی سردبیر رسالت سوال اين است كه آقاي كروبي آن زمان كه هم قدرت داشتند و هم مسئوليت، نسبت به صيانت از بيت‌المال در همين حد ياد شده حساس نبودند و از حقوق مردم دفاع نكردند حال چگونه مي‌خواهند با پيشنهاد پيچيده‌اي كه براي سهامدار نفت كردن ايرانيان مطرح فرمودند آن را عملياتي كنند؟

کیهان در سرمقاله خود نوشته آنچه امروز برای آمریکا و اسرائیل بسیار آزاردهنده است و همچون بختکی بر روی سینه آنها افتاده و احساس نفس تنگی می کنند نفرت عمومی ملت ها نسبت به سیاست ها و خط مشی های کاخ سفید و تل آویو است.

به نوشته کیهان شواهد و قرائن نشان از آن دارد که اوباما، جرج بوش ثانی است با این تفاوت که بجای استفاده از گزینه قدرت سخت از ترکیبی از قدرت سخت بعلاوه قدرت نرم تحت عنوان ابداعی- و در عین حال ابهام آمیز- قدرت هوشمند استفاده می کند و در این گزینه تطمیع جزو لاینفک آن است. اینجاست که کشورهای منطقه بویژه کشورهای مسلمان می بایست هوشیاری بیشتری را به سیاست ها و اقدامات خود در سطح منطقه ای پیوست نمایند.

علی قنادی در مقاله اصلی روزنامه جوان با اشاره به حضور رییس جمهوری ترکیه در تهران نوشته تركيه به عنوان كشورى كه بعد از سال ها تلاش هنوز نتوانسته به عضويت اتحاديه اروپا درآيد، سياست خارجى تازه اى در پيش گرفته است. از نحوه موضع گيرى ترك ها در تحولات غزه گرفته تا برخورد اردوغان با رئيس جمهور رژيم صهيونيستى در اجلاس داووس و ازتلاش هاى آنكارا براى ايفاى نقش ميانجيگر در مناسبات ايران و آمريكا گرفته تا كاهش بى سابق قدرت نظاميان در اين كشور، همگى نشان مى دهد كه ترك ها سياست نگاه به شرق را در دستور كار خود قرار دادند هرچند آن را آشكارا ابراز نمى كنند.

به نظر نویسنده این مقاله همه در صفحه تلويزيون ديديم كه عبدالله گل چگونه محمود احمدى نژاد را در آغوش كشيد و چند ماه قبل هم از صفحات تلويزيون نحوه برخورد او با رئيس جمهور اسرائیل را ملاحظه كرديم. نمى خواهم بگويم به آغوش كشيدن احمدى نژاد يا دو مورد بد و بيراه گفتن به اسراييلى ها نشان دهنده تغيير بنيادين در سياست خارجى ترك هاى سكولار است. ولى بايد قبول كرد برخورد سرد و گاه اهانت آميز اروپايى ها با ترك ها ، به اندازه كافى زمينه ساز بازگشت كشور هفتاد و چند ميليونى تركيه به شرق و اكو را فراهم كرده است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به علل حذف یارانه های نقدی در مجلس پرداخته و در جواب گلایه های دولت نوشته پیش ‌بيني‌هاي دولت با آنچه به صورت عملي در زندگي مردم لمس شده است متفاوت است. نه تنها پيش‌بيني‌هاي دولت محقق نشده، بلكه دولتمردان ناچار شده‌اند به صورت رسمي يا غيررسمي از مواضع اوليه خود عدول كنند. نرخ سود بانكي يكي از اين عرصه‌هاست. مردم هنوز تـبليغات گسترده همكاران دكتر احمدي‌نژاد در خصوص كاهش نرخ سود بانكي و پيگيري اين موضوع عليرغم مخالفت‌ها در داخل و خارج از دولت را فراموش نكرده‌اند.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد دوره 5/3 ساله مسئوليت دولت نهم ثابت كرد كه رئيس‌جمهور و حلقه اصلي مشاوران او، حتي در قانع سازي بسياري از همكاران خود- به خصوص در حوزه اقتصادي - با شكست مواجه شده‌اند. ‌

در آخر این مقاله آمده بسياري از محاسبات مربوط به نقدي كردن يارانه‌ها براساس آمارهايي است كه توسط دستگاههاي مختلف دولتي تهيه مي‌شود. يكي از اين دستگاهها كه مسئوليت درآمدسازي براي دولت را به عهده دارد، وزارت نفت است. رئيس جمهور چندي قبل در گفتگوي مستقيم تلويزيوني، آمار تقديمي وزارت نفت به مجلس را غيرقابل قبول خواند. نمايندگان مجلس با اعتماد به كدام تجربه قبلي يا كدامين آمار دقيق دولتي مي‌توانستند به لايحه مورد نظر دولت راي دهند و در عين حال در برابر مردم و خداي مردم قادر به پاسخگويي باشند؟

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته مردم همراه با اقتصاددانان با طرح هدفمند کردن یارانه ها اعتنائی ندارند چرا که مردم بي‌اعتمادند، چون به تجربه مي‌دانند كه احتمالا يارانه‌ها حذف مي‌شوند و قيمت‌ها آزاد مي‌شود، اما از روش‌هاي جبراني خبري نخواهد بود.

به نوشته مهدی نصرتی در این مقاله كارشناسان بي‌اعتمادند، چون عقيده دارند مطالعات كارشناسي لازم اگر هم صورت گرفته باشد، منتشر نشده است و لذا اين طرح قابل‌قضاوت و ارزيابي نيست. به طور مثال آنچه كه در سايت اينترنتي طرح تحول اقتصادي با عنوان اسناد پشتيبان منتشر شده است، موضوعات كلي و در حد فصل‌هاي ابتدايي يك پايان نامه دانشجويي است و در حد همان چيزي است كه به‌ آن مرور ادبيات موضوع گفته مي‌شود.

این کارشناس اقتصادی از طرفی نوشته سياست‌مداران هم نسبت به استفاده‌هاي سياسي از اين طرح در آستانه انتخابات بدبين هستند و در نهايت سياست‌گذاران از عدم طي شدن مراحل قانوني و نامشخص بودن اثرات و عوارض اجرايي اين طرح نگران هستند.

سرمایه در سرمقاله خود به موضوع افزایش بودجه صندوق بازنشستگی پرداخته و نوشته حضور رئیس جمهوری به عنوان رئیس شورای عالی تامین اجتماعی فرصتی است تا او و دولت در جریان مشکلات و مسائل صندوق های تامین اجتماعی قرار گیرند. اما واقعیت این است که سازمان و صندوق های بازنشستگی در سال آینده با کسری بودجه مواجه هستند و با توجه به وضعیت اشتغال انتظار می رود این صندوق ها با کسری منابع بزرگ تری مواجه شود.

در ادامه سرمقاله این روزنامه آمده با این اوصاف آیا می توان امیدوار بود دولت مسوولیت بیشتری در قبول مشکلات و کاستی های این صندوق ها به عهده بگیرد یا اینکه بار جدیدی به مشکلات موجود افزوده خواهد شد.نگرانی دیگر حضور پررنگ تر دولت در شورای عالی تامین اجتماعی است که می تواند حضور شرکای اجتماعی را کمرنگ تر کرده و مدیریت منابع مالی سازمان را با چالش های جدی تری مواجه کند.

فريد قديري در گزارشی در دنیای اقتصاد نوشته عوامل فروش در بازار مسكن بعد از كاهش 10درصدي قيمت مسكن در نيمه اول امسال مجبور شدند در سه ماه اخير 10درصد ديگر نيز قيمت‌ها را پايين بياورند. در حال حاضر برابر تازه‌ترين تحقيقات انجام شده از بازار، متوسط قيمت مسكن در تهران حدود 23درصد نسبت به ابتداي سال پايين آمده است.

بنا به این گزارش با اين ميزان كاهش قيمت نه تنها سطح تقاضا براي خريد افزايش پيدا نكرده بلكه در هفته‌هاي اخير حجم معاملات مسكن به پايين‌ترين حد ممكن رسيده است.از سوي ديگر كوچكترين اميدها به رونق مجدد بازار مسكن كه با تصميم دولت به اجراي طرح تحول اقتصادي شكل گرفته بود اينك با راي منفي مجلس به طرح، به رويا تبديل شده است. به طوري كه كارشناسان مسكن و حتي برخي مقامات دولتي معتقدند ركود فعلي در بازار مسكن سال آينده نيز ادامه خواهد داشت.

صدای عدالت در سرمقاله خود با اشاره به گفته های تازه محمد البرداعی درباره نقش اعراب در مخالفت با فعالیت های هسته ای ایران نوشته طرح چنين ديدگاهي و آن هم از جانب البرادعي که در پرونده هسته اي کشورمان بطور مستقيم درگير بوده است، سئوال برانگيز مي باشد. بر اين اساس که در پشت اين ديدگاه يکسري تلاش ها و عواملي نهفته که با کمک همديگر باعث گرديده است تا البرادعي به اين چنين ادعايي و آن هم در ماه هاي آخر کاري خود دست بزند.

نویسنده این مقاله گمانه زنی کرده که این از جمله واکنش ها و جهت گيري هاي صريحي است در مقابل مذاکرات احتمالي ميان ايران و آمريکا، هرچند البرادعي در ظاهر به لزوم مذاکره ايران و آمريکا معتقد بوده است. اما طرح ادعايي اين چنيني بدين معناست که البرادعي علي رغم گفته هاي قبلي خود همسو با سران عرب نمي تواند از احتمال کاهش نقش نهاد تحت نظارت خود بي توجه باشد.

حمید کاویانی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته يكي از نقاط ضعف اساسي ايجادشده در سياست خارجي پس از روي كار آمدن دولت نهم، عدم توجه كافي در تنظيم مدبرانه مواضع و روابط با دولت‌هاي موثر و صاحب قدرت منطقه‌اي و جهاني و همچنين نهادها و سازمان‌هاي بين‌المللي است.

اين عدم توجه، جايگاه جمهوري اسلا‌مي را در حوزه مناسبات رسمي بين‌المللي تضعيف كرده و توان آن را براي پيگيري منافع خود و تاثيرگذاري بر معادلا‌ت عرصه بين‌الملل كاهش داده است.

به نظر این نویسنده روند تصميم‌سازي در سياست خارجي بيش از حد متمركز و فردي است. برخي معتقدند بحث درباره سياست خارجي در دولت نهم اساسا بحث ممتنعي است زيرا سياست و برنامه مشخصي در روابط خارجي قابل تشخيص و تصوير نيست و آنچه تاكنون رخ داده، يك‌سري تصميم‌ها، اقدامات و رفتارهاي فردي با محوريت شخص آقاي احمدي‌نژاد بوده است.