بولتن خبري ايران نبرد(1051) چهار شنبه 14 اسفند 1387(4 مارس 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

شورای حکام و پرونده اتمی ایران

رادیو فردا:شنبه10 اسفند 1387(28 فوريه 2009)

رضا تقی زاده (تحلیلگر سیاسی)

اجلاس روز دوم ماه مارس شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین از بسیاری جهات حائز اهمیت خاص است.
بجز بررسی آخرین گزارش محمد البرادعی پیرامون پرونده اتمی ایران و تفحص در مورد فعالیت‌های مورد تردید اتمی در سوریه، موضوع انتخاب جانشین البرادعی نیز از جمله اموری است که نمایندگان
۳۵ کشور عضو شورا در اجلاس سه روزه خود به آن می‌پردازند، اگرچه اتخاذ تصمیم نهایی در مورد جانشین البرادعی نیازمند رأی‌گیری در مجمع عمومی آژانس است.
در بخش مربوط به بررسی پرونده اتمی ایران انتظار می‌رود که از برخورد تند با آن کشور پرهیز به عمل آمده و تنها از عدم همکاری ایران با آژانس در جهت دادن اطلاعات کافی پیرامون آزمایش‌های مشکوک به داشتن ارتباط با تدارک تولید ابزار نظامی، ابراز تأسف به عمل آید. در این زمینه انتشار یک بیانیه بیش از صدور قطعنامه محتمل بنظر می‌رسد.
در فاصله انتشار متن گزارش روز
۲۰ فوریه البرادعی در مورد فعالیت‌های اتمی ایران که طی آن افزایش حجم اورانیوم غنی شده توسط ایران تا میزان یک هزار و ۱۰ کیلو گرم مورد تأیید قرار گرفته بود تاکنون دو تحول مهم اتمی در ایران صورت پذیرفته است :
یکی اعلام پیش‌راه‌اندازی رآکتور هزار مگاواتی بوشهر، و دوم اعلام افزایش سانتریفیوژهای مشغول به کار در نطنز تا حدود دو هزار واحد. در گزارش اخیر البرادعی اعلام شده بود که در فاصله شش ماه  گذشته تعداد سانتریفیوژهای ایران تنها
۱۳۶ واحد افزایش یافته است.

با توجه به عدم تکمیل مطالعات در دست انجام دولت تازه آمریکا به منظور تدوین خطوط سیاست خارجی آن کشور در قبال ایران، ادامه حالت انتظار تا حدودی پرهیز از برخورد تند با ایران در شورای حکام آژانس را قابل توجیه می‌سازد، اگر چه، در تأیید نکات انتقادی گزارش البرادعی، طرح انتقادات تند از سوی نمایندگان فرانسه و بریتانیا علیه ایران در شورای حکام قابل پیش‌بینی است- روالی که طی دو سال گذشته همواره دیده شده است.
ایران انتظار دارد که با افزایش چشمگیر تعداد سانتریفیوژهای مشغول به کار خود در نطنز، و همچنین اعلام پیش‌راه‌اندازی رآکتور اتمی بوشهر، بیش از گذشته بتواند در توجیه آنچه مطابق معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، حقوق مسلم خود تلقی می‌کند، توفیق به دست آورد.
یک روز پس از پیش‌راه‌اندازی کارخانه برق اتمی بوشهر، رضا آقازاده رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: در صورت بازدید از نطنز مشاهده خواهد شد که شش هزار سانتریفیوژ هم اکنون مشغول به کار هستند - حدود هزار و
۸۰۰ واحد بیش از آمار مندرج در آخرین گزارش البرادعی.
برخورد اعضای جدید شورای حکام که برای اولین بار در تقابل و یا همراهی با پرونده اتمی ایران قرار می‌گیرند نیز طی اجلاس روز دوشنبه به نوعی مورد توجه قرار خواهد گرفت.
با حضور کشورهایی مانند افغانستان، عراق، الجزایر، کوبا، بورکینا فاسو، غنا، افریقای جنوبی، و رومانی در کنار روسیه، چین، و کشورهای معتدل‌تری نظیر هند، سوئیس، مالزی و فیلیپین و همچنین کشورهای مسلمان نظیر ترکیه، مصر و عربستان سعودی، شورای حکام  اینک می‌تواند بیش از تمامی چهار سال گذشته، از جمله دوره‌ای که ایران خود در آن عضویت داشت، در کنار دولت تهران قرار بگیرد مشروط بر آنکه شرایط همراهی از جانب ایران برای جلب این همراهی فراهم شود.
در مورد سوریه گزارش البرادعی تا کنون محرمانه باقی مانده وانتشار آن موکول به تصمیم شورای حکام شده است.
با توجه به حمله نظامی سال گذشته اسرائیل به بنایی نزدیک دمشق که گفته می‌شود مشکوک به فعالیت‌های اتمی بوده، انتشار گزارش البرادعی می‌توانند به روشن شدن واقعیت فعالیت‌های احتمالی اتمی در سوریه کمک کند.
در این مورد به نظر می‌رسد در مباحث شورای حکام تنها به ذکر کلیات قناعت گردد، اگرچه پیش بینی می‌شود که نماینده ٱمریکا بر اساس اطلاعات انتشار یافته بر ضرورت پیش‌گیری از فعالیت‌های مشکوک اتمی  بار دیگر اصرار ورزد.
انتخاب دبیرکل جدید
انتخاب دبیرکل بعدی آژانس نیز از جمله موضوعاتی است که شورای حکام در مسیر آن قرار خواهد گرفت، اگرچه تعیین قطعی نامزد برنده به ظن قوی به اجلاس روز
۱۶ ماه مارس موکول خواهد شد.
انتخاب جانشین محمد البرادعی که
۱۲ سال در پست دبیرکلی آژانس قرار داشته، مسیر آینده آژانس و نحوه عملکرد آن را تا حدود زیادی تعیین خواهد کرد.
با توجه به اینکه پرونده اتمی ایران طی شش سال گذشته  پر انعکاس‌ترین و مهم‌ترین بخش از فعالیت‌های آژانس بوده، حساسیت جمهوری اسلامی نسبت به خصوصیات دبیرکل آینده  آژانس بیش از سایر کشورهاست.

دو نامزد معرفی شده برای جانشینی البرادعی، یکی یوکینا یامانو سفیر کنونی ژاپن در آژانس و دیگری عبدالصمد مینتی  نماینده آفریقای جنوبی هستند.
یامانو،
۶۲ ساله، که از حمایت دول غربی بر خوردار است مردی آرام و معتقد به غیر سیاسی کردن فعالیت‌های آژانس است اگرچه خود او دیپلمات و دارای پیشینه فعالیت‌های سیاسی است.
نامزد اهل آفریقای جنوبی علاقه‌مند  به روشی شبیه به البرادعی و مایل به میانجی‌گری و پادرمیانی برای مقابله با مشکلات پیش روی آژانس است.
نماینده آفریقای جنوبی انتظار دارد که از حمایت کشورهای در حال توسعه و کشورهای مسلمان عضو شورا بر خوردار شود اگرچه به دلیل وابستگی به دولت کنونی آفریقای جنوبی از حمایت یکپارچه سیاسی حزب حاکم  در کشور خود بر خوردار نیست.
دبیرکل آینده آژانس می‌باید با دو سوم آرای شورا برگزیده شود و به این جهت علی رغم حمایت کشورهای غربی از یامانو، ممکن است دست یافتن به دو سوم آرا در جریان دور اول رأی‌گیری برای او مقدور نگردد.
دبیرکل آینده آژانس و جانشین البرادعی می‌باید حد اکثر تا ماه ژوئن آینده معرفی و تا ماه سپتامبر از سوی نمایندگان کلیه
۱۴۵ حاضر در اجلاس مجمع عمومی  آژانس مورد تائید قرار گیرد. دوره خدمت البرادعی در ماه نوامبر سال جاری به انتها خواهد رسید.

 

اوباما: از تمام عناصر قدرت برای بازداشتن ایران از دسترسی به تسلیحات اتمی استفاده می کنیم

رادیو آمریکا:جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

پرزیدنت باراک اوباما آینده عراق را به آینده خاورمیانه گسترده تر ارتباط داده است و می گوید او " درگیری و مشارکت اصولی و پویای" واشنگتن با ایران و سوریه را در این آینده می گنجاند.

آقای اوباما روز جمعه در سخنانی در جمع تکاوران دریایی در کارولینای شمالی گفت ایالات متحده دیگر نمی تواند در انزوا با چالش های منطقه ای برخورد کند و اظهار داشت واشنگتن باید " رویکردی هوشمندانه تر، پویاتر و فراگیرتر" برگزیند.

پرزیدنت اوباما گفت ایالات متحده در حالی که می خواهد به ایران تهران نزدیک شود، استراتژی لازم را برای استفاده از تمام عناصر قدرت خود به منظور بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی تدوین می کند.

آقای اوباما همچنین گفت ایالات متحده توجه خود را بار دیگر متوجه افغانستان و پاکستان خواهد ساخت و برقراری صلح پایدار بین اسراییل وجهان عرب را فعالانه جستجو می کند.

آقا اوباما برای اثبات تعهد خود، جرج میچل، دنیس راس، و ریچارد هالبروک را بعنوان فرستادگان ویژه آمریکا در منطقه منصوب کرده است.

او همچنین اعلام کرد قصد دارد کریستوفر هیل دیپلمات قدیمی را بعنوان سفیر آمریکا به بغداد بفرستد.

پرزیدنت اوباما گفت همه دوستان و دشمنان باید بدانند که پایان جنگ عراق عصر تازه ای برای رهبری و مشارکت آمریکا در خاورمیانه آغاز خواهد کرد.

 

رويکرد اوباما در قبال ايران: ماموريتی صبورانه

رادیو فردا:پنجشنبه8 اسفند 1387(26 فوريه 2009)

روزنامه واشينگتن پست در شماره روز پنجشنبه در مطلبی به قلم ديويد ايگناشيس به موضوع رويکرد دولت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در قبال ايران پرداخته است.
در آغاز اين مطلب آمده است: اگر اين روزها از کاخ سفيد بپرسيد رييس جمهوری اوباما به چه کسی درمورد ايران گوش فرامی دهد،نام لی هاميلتون، نماينده پيشين و دموکرات مجلس نمايندگان امريکا به گوش می خورد.
ديويد ايگناشيس پس ازتماس با لی هاميلتون، به نقل ازاين سياستمدار کهنه کار و بانفوذ نوشته است: امريکا پس از آغاز گفت وگو با ايران نبايد درانتظار يک نتيجه مطلوب سريع و ناگهانی در روابط خود باتهران باشد.
به گفته اقای هاميلتون روند گفت وگو ومذاکره واشنگتن با تهران، قابل مقايسه با ديپلماسی آمريکا با شوروی سابق است، ديپلماسی که در دراز مدت به نتيجه رسيد.
واشينگتن پست به نقل از مقامهای دولت اوباما نوشته است که آنها نيز به يک رويکرد محتاطانه و داهيانه با ايران اعتقاد دارند.
نويسنده اين مقاله سپس به نقل از لی هاميلتون خاطر نشان کرده است نقطه اغاز اين گفت وگوها بايد ازسوی آمريکا علاوه بر اعلام و ابراز احترام برای مردم ايران، نفی و انکار سياست تغيير  رژيم را نيز همراه داشته باشد.
آقای هاميلتون علاوه بر اين دو عامل می گويد آمريکا بايد همچنين در پی ايجاد فرصتهايی باشد تا يک رشته از مسائل مهم ميان دو کشور به بحث و گفت وگو گذاشته شود و ضمن پذيرفتن حق ايران برای داشتن انرژی هسته ای غيرنظامی، نگرانی های امنيتی تهران نيز رفع شود.
واشينگتن پست درادامه نوشته است آقای هاميلتون در پاسخ اين پرسش که روابط چگونه بايد آغاز شوند، گفته است: گامهای نخست به منظور آغازگفت گوها بايد پشت پرده باشد، و اين گفت وگوهای پشت پرده و محرمانه بايد توسط کسی صورت گيرد که هم از سوی رييس جمهور اوباما انتخاب شده و هم مجاز باشد تا برسر هر مسئله ايی با ايران بحث و تبادل نظر کند.
واشنگتن پست ضمن اشاره به تجربه موفقيت آميز آقای هاميلتون در نامه نگاری به آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سال
۲۰۰۷  برا ی آزادی هاله اسفندياری پژوهشگر ايرانی-امريکايی که در تهران دستگيرشده بود، نوشته است علاوه بر تجارب سياسی زياد لی هاميلتون، وی دارای ديدگاه ويژه ای نسبت به ايران است.
واشنگتن پست دربخش ديگری از اين مقاله خاطرنشان کرده است که دولت جديد آمريکا ديگر اشاره ای به عبارت تشويق وتنبيه که دولت بوش تحت عنوان سياست هويج وچماق از ان مرتبا استفاده می کرد، نخواهد کرد.
واشنگتن پست درعين حال افزوده است : بايد توجه داشت که اوباما خواهان گفت وگو با تهران است ودر صورت بی اعتنايی ايران به خواست شورای امنيت وی در پی اعمال تحريمات شديدتری عليه ايران برخواهد امد.
اين روزنامه معتبر آمريکايی همچنين نوشته است درراس مقام های دولت آمريکا که مسئول پرونده ايران اند، و يليام برنز قرار دارد که معاون وزيرامورخارجه درامور سياسی است .
واشينگتن پست درهمين زمينه نوشته است گرچه دنيس راس در مسئوليت اخير خود به عنوان مشاور وزارت امورخارجه امريکا با ديدی وسيع و استراتژيک به منطقه خاورميانه وخليج فارس می نگرد، اما فرد اصلی درمورد ايران و سياستها ی مربوط به ان کسی بجز ويليام برنز نخواهدبود.
لی هميلتون به  واشينگتن پست گفته است: باراک اوباما در خصوص مسئله هسته ای ايران با سه گزينه رو به رو است: وضعيت فعلی را بپذيرد و قبول کند که ايران به سلاح اتمی دست خواهد يافت، با حمله نظامی اين برنامه را متوقف کرده يا از طريق ديپلماسی عمل کند.
واشينگتن پستمی افزاید: آخرين گزينه، گزينه ای است که ترجيح داده می شود، اما پيشرفت در جهت دستيابی به یک توافق تا حد زيادی دشوار خواهد بود.

 

باراک اوباما: آمريکا به دنبال تعامل اصولی با ايران و سوريه است

رادیو فردا:جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

باراک اوباما روز جمعه در توضيح جزئيات خروج نيروهای نظامی آمریکا از عراق گفت: آمريکا به دنبال تعامل اصولی و مستمر با کشورهای خاورميانه، به ويژه ايران و سوريه است.
آقای اوباما که در يک پايگاه نظامی لژون در کارولينای شمالی سخنرانی می کرد، با اشاره به اين که در سی ويکم اوت سال
۲۰۱۰ ماموريت رزمی آمريکا در عراق پايان می گيرد ، افزود: پايان جنگ در عراق، سر آغاز دوران تازه ای از رهبری و مشارکت آمريکا در خاورميانه خواهد بود.
باراک اوباما افزود: آمريکا به دنبال تعامل اصولی و نتيجه بخش با همه ملت ها در خاورميانه ، از جمله ايران و سوريه است.
رييس جمهوری امريکا گفت: آينده عراق جدا از آينده خاورميانه نيست ما بايد با کشورها دوست همکاری کنيم تا چارچوب جديدی برای ايجاد امنيت در عراق و کل منطقه ايجاد شود.
باراک اوباما تصريح کرد: در انزوا نمی توان چالش های منطقه ای را حل کرد و نيازمند رويکردی جامع و فرا گير هستيم.
باراک اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود تاکید کرد بود که رویکرد متفاوتی در قبال کشورهایی که با آمریکا رابطه دوستانه ندارند در پیش خواهد گرفت.
باراک اوباما همچنین در مراسم تحليف خود در ماه گذشته گفته بود: اگر کشورهای نظير ايران مشت گره کرده خود را باز کنند دست دوستی آمريکا به سوی آنها دراز خواهد شد.
خروج از عراق
رييس جمهوری آمريکا در بخش دیگری از  سخنرانی خود برای هزاران سرباز و تفنگدار دریایی گفت:تصميم های مهم درباره آينده عراق اکنون بايد توسط عراق ها اتخاذ شود.
باراک اوباما با اشاره به  پایانماموريت رزمی در عراق در
۳۱ اوت ۲۰۱۰، گفت:قصد دارم که همه نيروهای نظامی آمريکا را تا پايان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج کنم.
مقام های بلندپايه دولت اوباما می گويند: بيش از يکصد هزار نيروی نظامی آمريکا طی
۱۸ ماه آينده از عراق خارج خواهند شد.
رييس جمهوری آمريکا تاکيد کرد پس از
۳۱ اوت سال ۲۰۱۰ در حدود ۳۵ هزار تا ۵۰ هزار از نيروهای نظامی اين کشور در عراق باقی خواهند ماند.
با اين حال، باراک اوباما اذعان کرد عراق با مشکلات زيادی مواجه است. وی گفت: روز هاای سختی در پيش است.
آقای اوباما گفت: ما نمی توانيم به حفاظت از خيابان عراق تا زمانی که امن بشوند، يا تازمانی که عراقی ها بخواهند، ادامه بدهيم.
رييس جمهوری آمريکا همچنين خطاب به مردم عراق گفت: ايالت متحده آمريکاهيچ ادعايی به خاک شما و به منابع ملی شما ندارد وما به تماميت ارضی و استقلال و به فداکاری بی نظير شما برای کشورتان احترام می گذاريم.
رييس جمهوری آمريکا در اين مراسم همچنين کريستوفر هيل، ديپلمات‌های آمريکايی، را به عنوان سفير جديد ايالات متحده در عراق معرفی کرد.
به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، از زمان عمليات نظامی آمريکا برای سرنگونی صدام حسين، رهبر حزب بعث و رييس جمهوری سابق عراق، در سال
۲۰۰۳ تا کنون دست کم چهار هزار و ۲۵۰ سرباز آمريکايی در اين کشور کشته شده اند.

 

پاسخ ایران به اظهارات نماینده آمریکا در سازمان ملل

جواد طالعی: رادیو آلمان:جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

تهدیدهای تازه سفیر آمریکا در سازمان ملل و واکنش همتای ایرانی وی، لحن دیپلماتیک معتدلی را که از زمان روی‌کار آمدن پرزیدنت باراک اوباما میان ایران و آمریکا حاکم شده بود، دوباره تند کرد.

اظهارات سوزان رایس سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد را، روز پنجشنبه (۲۶ فوریه) خبرگزاری رویترز منعکس کرد. سوزان رایس، در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی مساله عراق،  اعلام کرد که سیاست آمریکا همچنان هدف جلوگیری از رسیدن ایران به توان هسته‌ای و پشتیبانی این کشور از تروریسم را دنبال می‌کند.

به گزارش رویترز، هنگام طرح این سخنان در نشست سه ساعته شورای امنیت، محمد خزائی سفیر جمهوری اسلامی ایران غایب بود، اما بلافاصله پس از پایان یافتن نشست، هیئت نمایندگی ایران نامه شدیداللحنی تسلیم سازمان ملل کرد که پیام روشنی برای دولت باراک اوباما داشت:  جلوی به کاربردن لحنی شبیه لحن بوش را بگیرید!

محمد خزائی ضمن بی اساس خواندن اظهارات خانم سوزان رایس، در نامه خود نوشت: ما متاسفانه بار دیگر همان ادعاهای خسته‌کننده و بی ضابطه را می‌شنویم که بارها از سوی دولت پیشین آمریکا تکرار شده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، ضمن اشاره به استراتژی دولت اوباما در برابر ایران، در عین حال گفت که دولت آمریکا می‌کوشد سوریه و ایران را به ایفای یک نقش سازنده در مناقشات منطقه ترغیب کند.

لحن دوگانه

از دید دولت ایران، سخنان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، تناسبی با سیاست بیان شده از سوی باراک اوباما ندارد. اوباما اعلام کرده است که حاضر است بدون تعیین هیچ پیش شرطی با ایران وارد مذاکره مستقیم شود. اما بسیاری از منابع آمریکائی و اروپائی معتقدند آمریکا حاضر نیست پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران، با شروع مذاکره، محمود احمدی‌نژاد را تقویت کند و منتظر نتیجه انتخابات خواهد ماند.

پرزیدنت اوباما، اقدام برای مذاکره مستقیم با ایران را مشروط به آن کرده است که ایران نیز علائم مثبتی نشان دهد. بسیاری از مقامات ایرانی نیز تاکنون اعلام کرده‌اند که ازمذاکره با دولت اوباما استقبال خواهند کرد.

همزمان با تشدید لحن سفیران ایران و آمریکا در سازمان ملل متحد، خبرگزاری آلمان گزارش داد که فرانسه، آلمان و بریتانیا پیشنهادی را برای تحریم بیشتر ایران آماده کرده‌اند. از دید آن‌ها، جمهوری اسلامی ایران باید به خاطر بی‌توجهی  به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، مجازات شود.

خبرگزاری آلمان در عین‌حال به نقل از یک دیپلمات در وین نوشت: دولت‌های تهیه کننده پیشنهاد تحریم، تا زمانی که سرنوشت مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا روشن نشده باشد، دست به هیچ اقدامی نخواهند زد.

یک روز پیش از انتشار این گزارش، روزنامه تایمز مالی نوشته بود: وزرای خارجه سه کشور اروپائی، یک سند ۶ صفحه‌ای تنظیم کرده‌اند که فهرستی از تحریم‌های تازه را علیه ایران پیش‌بینی می‌کند. مدیران سیاسی گروه پنج باضافه یک، قبلا در نشست آغاز فوریه خود بر سر این مجازات‌ها توافق کرده بودند.

 

اوباما كماكان مشغول خراطي سياستش راجع به ايران است

روزنامه واشنگتن تايمز:به‌قلم ايلي ليك:پنجشنبه8 اسفند 1387(26 فوريه 2009)

هيأت حكام ديدبان جهاني اتمي، هفته آينده در وينِ اتريش گردهم مي‌آيند تا ايران را مورد بحث قراردهند. اما در اين جلسه، دولت اوباما چندان حرفي ممكن است براي زدن نداشته باشد. دولت اوباما كه روي مقولات داخلي و جنگهاي افغانستان و عراق  متمركز است كماكان مشغول چيدن نفرات خود براي سياست نسبت به ايران مي‌باشد.

در كانونِ اين بازبينيِ سياستها دنيس راس مذاكره كننده ارشد قرار خواهد داشت كه هم‌چنين به‌عنوان مشاور ويژه هيلاري كلينتون در منطقه خليج جنوب غربي آسيا، معرفي شده است. منطقه‌ي خليج و جنوب غربيِ آسيا، واژه مبهمي است كه بعداً رابرت وود سخنگوي وزارت‌خارجه گفت شامل ايران هم مي‌شود.

يك مقام آمريكا كه بشرط ناشناس ماندن صحبت مي‌كرد گفت آقاي راس براي تهيه يك دستور كار امنيت ملي در ارتباط با ايران تلاش خواهد كرد

 پاتريك كلاوسون معاون مؤسسه تحقيق در واشنگتن براي سياست خاورنزديك كه آقاي راس قبل از پيوستن به وزارت‌خارجه، در آن كار مي‌كرد پيش‌بيني كرد آقاي اوباما برگزاري گفتگوهاي مستقيمي را با رهبري عالي آيت‌ا علي خامنه‌اي دنبال خواهد كرد چرا كه وي مخالف منتظر شدن براي اينكه در انتخابات ماه ژوئن ايران چه كسي به رياست جمهوري برسد مي‌باشد.

آقاي كلاوسون گفت خاتمي سابقه‌اش نشان داده كه چندان نمي‌تواند كاري از پيش بِبرد. وي مي‌افزايد كسي كه در ايران تصميم مي‌گيرد؛ خامنه‌اي است نه رئيس جمهور ايران و بنابراين سياست آمريكا مي‌بايد روي اين متمركز شود كه چگونه با رهبر عالي وارد گفتگو شد.

مهمترين مقوله مورد گفتگو، احتمال دارد مقوله اتمي باشد گرچه مقامات آمريكا خواهان اين هستند كه در مورد افغانستان، عراق و حمايت تهران از گروههاي مخالف صلح اعراب و اسراييل، نيز گفتگو كند.

در جديدترين گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفته شده كه ايران ميزان اورانيوم غني‌شده خود را تا پايان ماه ژانويه؛ كمتر  تخمين زده و 2222پوند اعلام كرده است.

ديويد آلبرايت بازرس تسليحاتي سابق آژانس اتمي و رئيس مؤسسه علوم و امنيت بين‌المللي كه يك بانك فكري در واشنگتن مي‌باشد گفته است اين ميزان، اگر كمي بيشتر غني‌شود براي ساختن يك بمب كافي خواهد بود. دولت اوباما با گزارش جامعه اطلاعاتي آمريكا تنظيم كرده كه؛ در 2007 اعلام كرد ايران طرح ساختِ كلاهك اتمي را در 2003 متوقف كرده و تا اواسط 2007 اينكار را از سر نگرفته بود.

 بااينحال دنيس بلر درياسالار بازنشسته و مدير جديد جامعه اطلاعاتي در 12 فوريه به كنگره گفت ارزيابي ما اين است كه ايران ظرفيت علمي، تكنيكي و صنعتي توليد تسليحات اتمي را در نهايت دارد. قضاوت ما اين است كه تنها يك تصميم سياسيِ ايران است كه مي‌تواند اهداف تسليحاتي برنامه اتمي ايران را كنار بگذارد و چنين تصميمي ذاتاً غيرقابل برگشت است.

 اظهارات او منعكس كننده اين است كه؛ آمريكا اذعان كرده كه ديگر اگر غيرممكن نباشد دشوار خواهد بود كه ايران را از ظرفيت ساختن بمب اتمي محروم ساخت.

لورَنس كورب محقق در مركزِ پيشرفتِ آمريكا و معاون وزارت دفاع طي دولت ريگان، گفته است هيچ راهي براي جلوگيري از داشتن چنين توانمندي نخواهد بود. آنچه مي‌توان انجام داد اين است كه نگذاريم آنها سلاح اتمي بسازند.

جان برينان مشاور ارشد آقاي اوباما در مورد ضدتروريزم و امنيت داخلي در ماه اكتبر به بيل گرتز (Bill Gertz ) در واشنگتن تايمز گفته بود جلوگيري از دست‌يابي به سلاح اتمي توسط ايران تنها با پيگيري و ترغيب محقق مي‌شود.

آقاي برينان افزود برنامه اتمي ايران چيزي است كه ما بايد همواره مطمئن شويم جلوتر از آن هستيم و نمي‌توانيم اجازه دهيم ايران سلاح اتمي داشته باشد.

وي گفت تهديد عليه ايران، ايرانيها را قانع نخواهد كرد كه دست بردارند؛ بلكه ما بايد از آنها سبقت بگيريم و هوشمندي بخرج بدهيم. درحال حاضر معلوم نيست كه چه كسي طرف حساب اين گفتگوها با ايران خواهد بود. معرفي فتيله پايين و بدون تبليغات دنيس راس آنطور كه به ريچارد هولبروك و جرج ميشل پرداخته شد اين سؤالاتي را نسبت به قدرت اختيارات راس برانگيخته است

 

بريفينگ مطبوعاتي  رابرت وود سخنگوي موقت وزارت خارجه

 سايت وزارت خارجه: جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

 سؤال: ديروز, سفير رايس گفت كه آمريكا فعاليت خواهد كرد تا هر اقدام ممنوعه ايران در رابطه با برنامه اتمي را متوقف سازد. آيا اين بخشي از بازبيني بر سر سياست ايران است؟

آقاي وود: خوب, ما بطور آشكار در حال بازبيني تماي جنبه هاي سياستمان راجع به ايران مي باشيم, و قطعا موضوع اتمي يكي از موضوعاتي است كه ما راجع به آن بسيار نگران مي باشيم, و اين موضوعي خواهد بود كه زير پوشش بازبيني قرار خواهد گرفت. ولي اينك من چيزي بيش از اين ندارم جز سياست اعلام شده علني پيشتر ما در رابطه با برنامه اتمي ايران, و خواسته ما اين است كه ببينيم ايران از تعهدات بين المللي  پيروي كند.

سؤال: ايران از معرفي سفير راس به عنوان مشاور ويژه وزير خارجه در امور خليج خشنود نبوده است. آيا شما نسبت به آن واكنشي داريد؟

آقاي وود: خوب, همانطوريكه مي دانيد او كسي است كه براي دولت آمريكا كار خواهد كرد. در رابطه با يك انتصاب توسط وزير خارجه, اين ربطي به ايران ندارد كه تصميم بگيرد كه نسبت به چه كسي خشنود است يا نيست.

 

هیلاری کلینتون: آمریکا در مواجهه با ایران با متحدان عرب خود مشورت می کند 

صدای آمریکا:دوشنبه12 اسفند 1387(2 مارس 2009)

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، امروز دوشنبه گفت هر گونه اقدام آمریکا در نحوه مواجهه با ایران پس از مشورت واشنگتن با متحدان عرب خود در خاورمیانه صورت خواهد گرفت.

اظهارات کلینتون که در شرم الشیخ مصر بیان شد، پس از آن است که یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امروز گفت هیلاری کلینتون کوشیده است وزیر امور خارجه امارات متحده عربی را نسبت به روابط ایران و آمریکا مطمئن سازد.

همسایگان عرب ایران نگرانی خود را از استیلای احتمالی تهران بر منطقه ابراز کرده اند.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود می گوید کلینتون به طور خصوصی احتمال این که ایران به پیشنهاد آمریکا برای گفت وگو با آمریکا تن در دهد را ناچیز می داند.

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، پیشتر گفته است مایل است ابزار دیپلماسی را در مواجهه با ایران به کار گیرد.

 

اظهارات متفاوت مقام هاى آمريكا در باره ساخت بمب اتمى ايران

يكشنبه11 اسفند 1387(1 مارس 2009)

در حالى كه رييس ستاد مشترك ارتش آمريكا گفته است ايران اورانيوم كافى براى توليد بمب اتمى دارد رابرت گیتس مى گويد ايران به ساخت بمب هسته اى نزديك نشده است.

مايك مالن، رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا روز يكشنبه به تلويزيون سى ان ان گفت: ايالات متحده بر اين باور است كه ايران براى ساخت يك بمب اتمى اورانيوم كافى دارد.

وى افزود: با صراحت بگويم، ما فكر مى كنيم آنها مى توانند اين كار را بكنند.

آقاى مالن اظهار داشت:من از گذشته معتقدم بوده ام كه داشتن بمب اتمى توسط ايران پيامد بسيار بدى براى منطقه و جهان خواهد داشت.

اين سخنان ساعاتى بعد با واكنش متفاوت رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا، روبرو شد كه به شبكه تلويزيونى ان بى سى گفت: ايران به زمان دستيابى به سلاح هسته اى نزديك نشده است كه به آمريكا و ديگران فرصت مى دهد تا تهران را قانع كنند از برنامه احتمالى تسليحات اتمى خود دست بكشد.

ايران به زمان دستيابى به سلاح هسته اى نزديك نشده است كه به آمريكا و ديگران فرصت مى دهد تا تهران را قانع كنند از برنامه احتمالى تسليحات اتمى خود دست بكشد.

رابرت گیتس، وزیر  دفاع آمریکاآژانس بين المللى انرژى اتمى در آخرين گزارش خود كه در اواسط ماه فوريه منتشر شد اعلام كرد، ايران ميزان ذخاير اورانيوم با غلظت پايين خود را از ۶۳۰ كيلوگرم در ماه نوامبر گذشته به ۱۰۱۰ كيلوگرم در ماه فوريه افزايش داده است.

اين رقم در ماه اوت (مرداد) سال ۲۰۰۸ حدود ۴۸۰ كيلوگرم بوده است.

گر چه در اين گزارش آمده بود كه جمهورى اسلامى تعداد دستگاه هاى غنى سازى اورانيوم را به شكل ناچيزى افزايش داده، اما اعداد و ارقام منتشر شده در گزارش نشان مى دهند كه مسئولان ايرانى ميزان اورانيوم غنى شده خود را كمتر از حد واقعى گزارش داده اند.

از ديد كارشناسان اين موضوع اهميت زيادى دارد چرا كه سوء ظن نسبت به نظامى بودن برنامه اتمى ايران را تقويت مى كند.

تمركز بر برنامه اتمى ايران

آقاى گيتس در بخش ديگرى از گفت و گوى تلويزيونى خود با ان بى سى گفت: تمركز بر روى اين مسئله كه چگونه ايرانى ها را از برنامه تسليحات نظامى دور كرد در دولت هاى بوش و اوباما دنبال شده است.

وى گفت: چالش بر سر اين است كه بتوان بين تحريم ها براى فشار بر ايران و مشوق ها جهت معامله اين كشور با آمريكا و اتحاديه اروپا توازن برقرار كرد.

به گفته وزير دفاع آمريكا، كاهش قابل توجه در قيمت نفت از سال گذشته شانس ها را براى يك راه حل افزايش مى دهد.

رابرت گيتس مى گويد: اين برنامه هزينه دارد و آنها (ايرانى ها) در كشور خود با چالش هاى اقتصادى دست به گريبان هستند.

باراك اوباما، رييس جمهورى آمريكا، كه براى حل و فصل چالش هاى ميان تهران و واشينگتن از طريق گفت و گوهاى مستقيم ميان طرفين ابراز علاقه كرده است، برنامه اتمى ايران را مشكلى فورى براى جامعه بين المللى خوانده است.

ايالات متحده آمريكا و ساير متحدان غربى آن بارها نسبت به تلاش ايران براى ساخت بمب اتمى از طريق دنبال كردن فعاليت هاى هسته اى خود هشدار داده اند.

تهران در مقابل مى گويد كه برنامه اتمى اش اهداف صلح آميز دارد.

 

دریاسالار مولن: ایران سوخت کافی برای تولید بمب دارد

بی بی سی:يكشنبه11 اسفند 1387(1 مارس 2009)

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت ایران سوخت هسته ای کافی برای تولید بمب دارد.

دریاسالار مولن این ادعای خود را در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان و در پاسخ به سئوالی در مورد توانایی ایران برای تولید سلاح هسته ای بیان کرد. او گفت: "ما بر این باوریم که آنها سوخت کافی برای تولید یک بمب را در اختیار دارند."

این مساله در حالی عنوان می شود که مقامات ایران همواره تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد کرده اند. آنها حتی به فتاوی مذهبی در باره منع تولید سلاح هسته ای اشاره می کنند.

آقای مولن به سی ان ان گفت که ایران دارای سلاح هسته ای، پیامد بسیار بدی برای منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود گفت که از سرعت گسترش مرکز غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز کاسته شده، اما ذخیره سوخت اتمی تولیدی این مرکز در شش ماه اخیر به دو برابر افزایش یافته است.

آمریکا و اسرائیل، ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای می کنند اما ایران هدف برنامه هسته ای خود را تولید برق اعلام می کند و غنی سازی اورانیوم را از حقوق طبق قوانین بین المللی می داند.

آژانس در این گزارش اعلام کرده که به رغم تحقیقات شش ساله در باره برنامه اتمی ایران، به یافتن پاسخ این پرسش نزدیک تر نشده است که ماهیت این برنامه صلح آمیز است یا خیر.

محمد البرادعی، مدیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل در همین رابطه به خبرنگاران گفته بود ایران برای حل مناقشه هسته ای این کشور کماکان با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نمی کند. او در عین حال تاکید کرد که ایران به تعهدات خود در اجازه دادن به بازرسان این آژانس برای بازرسی از تاسیسات هسته ای عمل می کند.

این آژانس خواهان آن است که ایران به برخی سئوال ها در زمینه فعالیت های هسته ای خود در گذشته پاسخ روشن و شفاف دهد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون چندین قطعنامه درباره برنامه هسته ای ایران به تصویب رسانده و تحریم هایی را علیه این کشور به اجرا گذاشته است.

این شورا خواهان تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم از سوی ایران است اما ایران این درخواست را غیرقانونی خوانده و به برنامه غنی سازی اورانیوم ادامه داده است.

 

كلينتون در باره پاسخ ايران به ابتكارهاى آمريكا ترديد دارد

رادیو فردا:دوشنبه12 اسفند 1387(2 مارس 2009)

يك مقام وزارت امور خارجه آمريكا روز دوشنبه گفت: هيلارى كلينتون در باره پاسخ ايران به ابتكارهاى آينده آمريكا در زمينه تعامل با تهران ترديد دارد.
اين مقام آمريكايى كه نخواست نامش فاش شود به خبرگزارى هاى رويترز و آسوشيتدپرس گفته است: وزير امور خارجه آمريكا اين اظهار نظر را در ديدار با همتاى اماراتى خود و در حاشيه نشست شرم الشيخ براى كمك به غزه بيان كرد.
بر اساس اين گزارش، عبدالله بن زايد آل نهيان، وزير امور خارجه امارات در ديدار با خانم كلينتون گفته است: اين نگرانى در ميان كشورهاى حاشيه خليج فارس وجود دارد كه اوباما ممكن است بدون مشورت با متحدان آمريكا به توافق با ايران دست يابد.
وزير امور خارجه آمريكا در پاسخ گفته است: دولت اوباما به دقت حركات خود را انجام مى دهد و با متحدانش در خليج فارس مشورت خواهد كرد.
خانم كلينتون مى گويد كه آمريكا در باره ايران دچار توهم نیست و با چشمان باز به ايران مى نگرد.
مقام وزارت امور خارجه آمريكا اظهار داشت: وى (كلينتون) گفت كه شك دارد ايران به هر گونه تعاملى پاسخ دهد و دست هاى خود را باز كرده و به سوى آنها دراز كند.
وى افزود كه اظهارات كلينتون نشانه تغيير در ديدگاه وى در باره نتيجه احتمالى تلاش ها براى تعامل با ايران نيست.
باراك اوباما بر خلاف جرج بوش سياست ملايم ترى در قبال ايران اتخاذ كرده است و مى گويد كه حاضر است بدون پيش شرط با اين كشور بر سر مسائل مورد اختلاف طرفين بويژه مسئله هسته اى تهران گفت و گو كند.
هفته گذشته هيلارى كلينتون، با تعيين دنيس راس به عنوان نماينده ويژه آمريكا در امور خليج فارس از جمله ايران راه را براى بازنگرى احتمالى در سياست هاى واشينگتن در قبال تهران باز كرد.
با اين حال، دولت جديد آمريكا تهديد كرده است، در صورت همكارى نكردن و دست نكشيدن ايران از برنامه هسته اى خود تحريم هاى شديدترى را عليه اين كشور اعمال خواهد كرد.
روز يكشنبه، مايك مولن، رييس ستاد مشترك ارتش آمريكا به شكبه تلويزيونى سى ان ان گفت: ايران براى توليد يك بمب اتمى به اندازه كافى اورانيوم در اختيار دارد.
وى هشدار داد كه دستيابى ايران به سلاح هسته اى پيامد بسيار بدى براى منطقه و جهان خواهد داشت.
اين سخنان با واكنش تهران روبرو شد و سخنگوى وزارت امور خارجه ايران آن را رد كرد.
حسن قشقاوى روز دوشنبه در يك كنفرانس خبرى گفت: اين ادعاى آنها درست نيست و هر فرد فنى آن را رد مى‌كند؛ براى تحقق اين مسئله بايد ايران از ان ‌پى ‌تى خارج شود و بعد اثبات شود كه ايران به دنبال تكنولوژى بالاى غنى ‌سازى اورانيوم است.
آژانس بين المللى انرژى اتمى در آخرين گزارش خود كه در اواسط ماه فوريه منتشر شد اعلام كرد، ايران ميزان ذخاير اورانيوم با غلظت پايين خود را از
۶۳۰ كيلوگرم در ماه نوامبر گذشته به ۱۰۱۰ كيلوگرم در ماه فوريه افزايش داده است.
اين رقم در ماه اوت (مرداد) سال
۲۰۰۸ حدود ۴۸۰ كيلوگرم بوده است.
بر اساس گزارش خبرگزارى ها، مقام وزارت امور خارجه آمريكا در بخش ديگرى از سخنان خود گفت: هيلارى كلينتون خطاب به همتاى اماراتى اظهار داشت، ايران بدترين كابوس به شمار مى رود كه جامعه جهانى در برابر بلند پروازى هاى آن متحد است.

 

البرادعی: ایران به بن بست پایان دهد

بی بی سی:دوشنبه12 اسفند 1387(2 مارس 2009)

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است به مناقشه طولانی مدت بر سر برنامه اتمی خود پایان دهد.

او همچنین ابراز امیدواری کرده است تغییر احتمالی سیاست آمریکا در برابر ایران در پایان دادن به این تنش موثر باشد.

آقای البرادعی که دوشنبه در روز نخست اجلاس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صحبت می کرد، مذاکرات بر سر برنامه اتمی ایران را به بن بست کشیده شده خواند.

آقای البرادعی گفت: "دوباره از ایران می خواهم همه اقدامات لازم را برای ایجاد اعتماد درباره صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود انجام دهد و به این بن بست پایان دهد."

محمد البرادعی از ایران خواست با بازرسان بین المللی همکاری بیشتری داشته باشد.

او گفت تا زمانی که ایران درهای خود را در برابر بازرسی های بین المللی گشوده تر نکند، آژانس بیم المللی انرژی اتمی در وضعیتی نخواهد بود که بتواند درباره وجود نداشتن مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در این کشور تضمین دهد.

آقای البرادعی همچنین بدون اشاره مستقیم به دولت جدید آمریکا گفت: "امید دارم رویکرد جدید جامعه بین المللی به برقراری گفتگو با ایران در اقدام های انجام شده برای پایان دادن به این مناقشه تحرک ایجاد کند."

گرگوری شولتی، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در سخنانی در این نشست از عزم دولت جدید آمریکا برای افزایش فعالیت های بین المللی برای پرداختن به برنامه های اتمی ایران و سوریه خبر داد.

آقای شولتی با اشاره به شروع به کار دولت جدید در آمریکا، از آن به عنوان فرصتی بی همتا برای فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی نام برد.

روابط ایالات متحده و آژانس بین المللی انرژی اتمی در دوران ریاست جمهوری جورج بوش چندان مساعد نبود.

دولت بوش از آقای البرادعی به خاطر آن چه برخورد ملایمت آمیز این سازمان با ایران تلقی می کرد، انتقاد داشت و آقای البرادعی از کاخ سفید به علت خودداری از گفتگوی مستقیم بر سر مناقشه هسته ای ناراضی بود.

 

اظهارات تحریک آمیز سعود الفیصل درباره ایران

سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

وزیر امور خارجه عربستان در اظهاراتی تحریک آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران در قاهره از اعراب خواست بر ضد آنچه "چالش ایران" خواند، متحد شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، سعود الفیصل امروز در  گشایش نشست عادی وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه  عرب در قاهره خواستار دیدگاه مشترک عربی برای تعامل با آنچه "چالش ایران" خواند، شد.

فیصل گفت : تلاشهای آشتی عربی و فلسطینی که اخیرا به بهبود روابط میان دو طرف منجر شده است،هرگز تحکیم نخواهد شد مگر با ایجاد دیدگاه مشترک در قبال مسائلی که به امنیت عربی خدشه وارد می کند و تعامل با چالش ایران در ارتباط با پرونده هسته ای این کشور و امنیت خلیج(فارس) یا دخالت طرفهای خارجی در عراق، لبنان و فلسطین.

وی ابراز عقیده کرد : زمان آن فرا رسیده است تا اعراب اختلافات و دودستگی هایشان را که کمکی به کسانی است که می خواهند به آنها اهانت کنند، کنار بگذارند .

فیصل گفت : روابط اعراب اخیرا به طور ملموس بهبود یافته است از جمله تماسهای مثبتی میان ریاض و دمشق برقرار شد.

وزیر امور خارجه عربستان اظهار داشت : ما به دولت وحدتی چشم دوخته ایم که نماینده همه فلسطینی ها باشد و بتواند تعامل با خود را به عنوان یک نهاد بر طرفهای بین المللی تحمیل کند.

عمرو موسی دبیرکل اتحادیه عرب نیز در گشایش این نشست از تماسهای مثبت برای آشتی اعراب با یکدیگر در هفته های اخیر خبر داد.

وی پیش بینی کرد که روابط اعراب پیش از نشست سران عرب در دوحه در 30 مارس، بهبود یابد.

 

تصمیم جدی گروه 1+5 درباره گفتگوی مستقیم با ایران

سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

گروه 1+5 با صدور بیانیه ای در پایان نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از تصمیم جدی این گروه برای حل موضوع هسته ای ایران از طریق گفتگوی مستقیم با تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، "اولیویه کارون" نماینده فرانسه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره محتوای بیانیه گفت : ما به طور جد به تلاش ها برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای حل موضوع هسته ای از طریق گفتگوی مستقیم با تهران ادامه خواهیم داد.

وی ادامه داد: گروه 1+5 در این بیانیه همچنین از ایران خواسته است، همکاریها با آژانس بین المللی انرژی اتمی را افزایش دهد.

گفتنی است، ایران نیز همواره از هرگونه مذاکره عادلانه و بدون پیش شرط با اعضای گروه 1+5 برای حل مسائل مورد اختلاف بین جمهوری اسلامی و غرب درباره برنامه هسته ای صلح آمیز خود استقبال کرده است.

 

ديميترى مدودف، رييس جمهورى روسيه، مى گويد كه علائم ارسالى از سوى آمريكا مثبت است ولى موضوعات سپر دفاع موشکی و برنامه اتمی ایران از هم جدا هستند.

رادیو فردا:سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

رييس جمهورى روسيه روز سه شنبه گفت: مسكو در باره سپر دفاع ضد موشكى با واشينگتن مذاكره خواهد كرد ولى مسئله اتمى ايران موضوعى جدا از این طرح است.

روزنامه آمريكايى نيويورك تايمز روز سه شنبه در گزارشى نوشت: باراك اوباما، رييس جمهورى آمريكا، در نامه اى، به همتاى روسى خود پيشنهاد كرده است كه واشينگتن در مقابل دست كشيدن از طرح سپر دفاع موشكى خواهان كمك مسكو براى حل و فصل برنامه اتمى ايران است.

ديميترى مدودف، رييس جمهورى روسيه، مى گويد كه علائم ارسالى از سوى آمريكا مثبت است ولى اين دو موضوع از هم جدا هستند.

وى در يك كنفرانس خبرى در مادريد اظهار داشت: اگر قرار است ما در باره يك بده و بستان (ايران در مقابل سپر دفاع موشكى) مذاكره كنيم، اين مسئله قابل طرح نيست. اين غير سازنده خواهد بود.

رييس جمهورى روسيه افزود: اگر دولت جديد آمريكا قرار است همراهى كند و ساختار (دفاع موشكى) جديدى را پيشنهاد نمايد كه (نيازهاى) اروپا را تامين كند... و براى ما هم قابل قبول باشد، ما حاضريم آن را مورد بحث قرار دهيم.

با اين حال، آقاى مدودف هيچ اشاره اى به دريافت نامه از سوى باراك اوباما نكرد. ولى سخنگوى رييس جمهور روسيه ارسال اين نامه را تاييد كرد.

ناتاليا تيموكووا به خبرنگاران در مادريد گفت: ما اين نامه را دريافت كرديم و در واقع پاسخى بود به نامه اى كه مدودف پس از انتخاب اوباما براى او ارسال كرد.

وى افزود: اين نامه حاوى يك ارزيابى از موقعيت فعلى بود و هيچ پيشنهاد مشخصى براى تصميم گيرى دو جانبه در آن نبود.

طرح سپر دفاع ضد موشكى از سوى دولت جرج بوش، رييس جمهورى سابق آمريكا، پيشنهاد شده بود و هدف از آن نيز مقابله با تهديد هاى ايران عنوان شده كه به گفته واشينگتن، برد موشك هاى آن به طور مرتب در حال افزايش است.

روسيه مى گويد، مخالف استقرار تجهيزات مربوط به ابن طرح در خاك لهستان و جمهورى چك است.

به گفته مسكو، اين سپر دفاعى تهديدى براى روسيه به شمار مى رود و هشدار داده است كه در صورت عملى شدن آن، موشك هاى ميان برد اسكندر خود را در كاليننگراد، شرق روسيه، مستقر و به سوى كشورهاى اروپايى نشانه مى رود.

هيلارى كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا، روز سه شنبه در اسرائيل بدون پاسخ به سوالى در باره ارسال نامه از سوى اوباما به رييس روسيه گفت: هدف ما اين است كه همه كارى انجام دهيم تا بتوانيم مانع دستيابى ايران به سلاح اتمى شويم.

خانم كلينتون قرار است كه روز جمعه در ژنو (سوئيس) با سرگئى لاوروف، وزير امور خارجه روسيه ملاقات كند.

وزير امور خارجه آمريكا اظهار داشت: آنچه ما به طور مشخص در باره دفاع موشكى در اروپا گفته ايم، اين است كه هميشه اين هدف وجود داشته است از فرود هر نوع موشكى كه ممكن است از سوى ايران پرتاب شود جلوگيرى شود. وى افزود: اين موضع ما باقى خواهد

اوباما پيشنهاد معامله با روسيه بر سر طرح سپر موشکی را رد کرد

باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا، گزارش ها درباره محتوای نامه به رييس جمهوری روسيه برای معامله بر سر سپر دفاع موشکی در عوض همکاری کرملين برای پايان دادن به مناقشه هسته ای ايران را رد کرد.

روزنامه آمريکايی نيويورک تايمز روز سه شنبه در گزارشی نوشت: باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در نامه ای، به همتای روسی خود پيشنهاد کرده است که واشينگتن در مقابل دست کشيدن از طرح سپر دفاع موشکی خواهان کمک مسکو برای حل و فصل برنامه اتمی ايران است.

باراک اوباما که  روز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترک با گوردون براون، نخست وزير بريتانيا، در کاخ سفيد صحبت می کرد، درباره مفاد اين نامه گفت: روزنامه نيويورک تايمز گزارش نادرستی درباره نامه داده است.

آقای اوباما افزود: آنچه من در اين نامه گفتم همان چيزی است که به صورت علنی نيز گفته ام. موضوع سپر دفاع موشکی که ما از استقرار آن صحبت می کنيم عليه روسيه نيست بلکه (برای مقابله با) ايران است.

باراک اوباما تاکيد کرد: آنچه که مطرح کردم اين بود که ما به چگونگی پايبندی ايران به تعهدات منع گسترش سلاح های هسته ای توجه می کنیم، آن گاه فشارها برای ايجاد سپر دفاع موشکی را کاهش می دهيم.

در همين حال، دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه روز سه شنبه درباره برنامه هسته ای ایران و سپر دفاع موشکی گفته است: که علائم ارسالی از سوی آمريکا مثبت است ولی اين دو موضوع از هم جدا هستند.

ديميتری مدودف می گويد : مسکو در باره سپر دفاع ضد موشکی با واشينگتن مذاکره خواهد کرد ولی مسئله اتمی ايران موضوعی جدا از اين طرح است.

آمريکا همراه با کشورهای اروپايی نسبت به برنامه هسته ای ايران ابراز نگرانی می کنند. اين کشورها می گويند تهران در پوشش برنامه هسته ای خود برای توليد انرژی در صدد است تا به سلاح اتمی دست يابد. ايران اين اتهامات را رد می کند.

روسيه در حال تکميل نخستين نيروگاه اتمی ايران در بوشهر است و از سوی ديگر با تشديد تحريم ها عليه ايران مخالفت می کند.

دستیابی ابران به سلاح اتمی

در همين حال، هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، که در اسرائيل به سرمی برد، روز سه شنبه گفت: اسرائيل و آمريکا درباره تلاش های ايران برای دستيابی به سلاح اتمی نگرانی مشترک دارند.

خانم کلينتون افزود: آمريکا همه توانایی های خود را به کار خواهد بست تا مانع دستيابی ايران به سلاح اتمی شود.

هيلاری کلينتون نیز در تلاش است تا اين اطمينان را به مقام های روسی بدهد که هدف سپر دفاع موشکی مقابله با ايران است نه روسيه.

این در حالی است دیمتری مدودف روز سه شنبه گفت: اگر دولت جديد آمريکا قرار است همراهی کند و ساختار (دفاع موشکی) جديدی را پيشنهاد نمايد که (نيازهای) اروپا را تامين کند... و برای ما هم قابل قبول باشد، ما حاضريم آن را مورد بحث قرار دهيم.

رييس جمهوری روسيه که در يک کنفرانس خبری در مادريد سخن می گفت، افزود: اگر قرار است ما در باره يک بده و بستان (ايران در مقابل سپر دفاع موشکی) مذاکره کنيم، اين مسئله قابل طرح نيست. اين غير سازنده خواهد بود.

روسيه طی سال های اخير با استقرار سامانه دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک مخالفت کرده است.

آمريکا پيشتر اعلام کرده بود در صدد است يک سامانه دفاع موشکی، شامل ۱۰ موشک ردياب در کشور لهستان و يک مجموعه رادار در جمهوری چک، برای کمک به حفاظت از اروپا در مقابل خطر حمله موشکی کشورهايی مانند ايران و کره شمالی نصب کند.

 

مدودف روابط روسیه با آمریکا را امیدوارکننده خواند

بی بی سی:يكشنبه11 اسفند 1387(1 مارس 2009)

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، می گوید بهبود روابط کشورش با ایالات متحده روندی امیدوار کننده را طی می کند.

آقای مدودف روز یکشنبه (اول مارس)، گفت دولت روسیه در ارتباط با برنامه سپر دفاع موشکی آمریکا از دولت باراک اوباما پیام های مثبتی دریافت کرده است.

سیستم سپر دفاع موشکی آمریکا، که شامل استقرار این تجهیزات در لهستان و جمهوری چک است، برنامه ای جنجال برانگیز بوده است.

آقای مدودف معتقد است که هدف طرح دفاع موشکی، که توسط دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، پیشنهاد شده، به طور غیر مستقیم روسیه بوده است. اما او انتظار دارد که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، رفتاری دوستانه تر با روسیه برقرار کند.

رئیس جمهوری روسیه افزود که امیدوار است در اولین ملاقاتش با آقای اوباما این موضوع را در میان بگذارد. قرار است دو مقام یک ماه دیگر در حاشیه اجلاس گروه بیست (G20)، با یکدیگر ملاقات کنند.

به دنبال اختلاف نظر روسیه و آمریکا درباره طرح دفاع موشکی و همچنین حمله نظامی روسیه به گرجستان، که باعث تضعیف روابط روسیه با آمریکا به بیشترین میزان خود پس از پایان جنگ سرد شد، تحلیلگران، سخنان امروز آقای مدودف را از جمله مثبت ترین نظراتی خوانده اند که از جانب روسیه در باره روابط این کشور با دولت جدید آمریکا ابراز شده است.

آقای مدودف در گفتگو با رسانه های اسپانیا، که متن آن در وبسایت کاخ کرملین منتشر شده است، گفت: "پیام های مثبتی در این زمینه از سوی مقامات دولت آمریکا به منتقل شده داست، که انتظار دارم بزودی در قالب پیشنهادات محکم ارائه شود."

رئیس جمهوری روسیه سال گذشته هشدار داد که اگر آمریکا از اجرای طرح سپر دفاع موشکی در شرق اروپا صرف نظر نکند، موشک های "اسکندر" خود را در کالینینگراد، منطقه ای واقع میان لیتوانی و لهستان مستقر خواهد کرد.

آمریکا می گوید سیستم دفاع موشکی از ایالات متحده و اروپا، در برابر تهدید موشکی "کشورهای یاغی"، از جمله ایران، محافظت خواهد کرد.

دولت روسیه گفته است که این طرح توازن نظامی اروپا را بر هم خواهد زد و اخطار داد که چاره ای جز نشانه رفتن موشک هایش به سوی این تجهیزات ضد موشکی نخواهد داشت.

روابط آمریکا و روسیه همچنین به دلیل دخالت مستقیم روسیه در مناقشه اوستیای جنوبی که اعلام استقلال از گرجستان کرده، متشنج بوده است.

آمریکا در ماه ژوئیه سال گذشته موافقتنامه ای را با جمهوری چک امضا کرد تا رادارهایی را به عنوان بخشی از سیستم دفاع موشکی در خاک آن کشور نصب کند.

دولت سابق آمریکا قصد داشت این مراکز را تا سال 2012 فعال کند.

آقای مدودف روز یکشنبه گفت: "روسیه از این بابت اصلا راضی نیست و نارضایتی ما کاملا مشهود است. انکار نمی کنم که خطرات بین المللی وجود دارد اما اجازه بدهید این خطرات را در کنار یکدیگر رفع کنیم نه با منزوی کردن یکدیگر."

رئیس جمهوری روسیه ضمن شکایت از نگرش جورج بوش در این زمینه گفت: "برخورد آقای بوش این بود که ما این سیستم را مستقر می کنیم چون آمریکا این طور تصمیم گرفته است."

هفته آینده هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا برای اولین بار با همتای روس خود سرگئی لاوروف دیدار خواهد داشت.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

خامنه ای در ديدار جلال طالباني: خروج هرچه زودتر اشغال‌گران از عراق

انتظار پي‌گيري جدي تحقق توافق‌ها و تفاهم‌هاي دوجانبه

شنبه10 اسفند 1387(28 فوريه 2009)

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي، عصر شنبه، در ديدار آقاي جلال طالباني رييس‌جمهور عراق و هيأت همراه با اشاره به ارتباطات ديرينه و بسيار عميق و مشترکات فرهنگي، تاريخي و ديني دو ملت ايران و عراق تأکيد کردند: لازمه چنين زمينه‌هاي مناسب و فراواني ميان دو کشور، گسترش طبيعي و روزافزون روابط در عرصه‌هاي مختلف و عملي شدن توافق‌هاست.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، ايشان جمهوري اسلامي ايران را دوست هميشگي عراق خواندند و افزودند: سرنوشت عراق همواره براي ما مهم بوده و ايران هرچه در توان داشته براي استقرار دولت عراق و ثبات و امنيت در اين کشور تلاش کرده است و در آينده نيز همين‌گونه خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به ثروت‌هاي طبيعي و ذخاير عراق خاطرنشان کردند: عراق نيازمند کمکهاي مادي و مالي نيست اما جمهوري اسلامي ايران مي‌تواند تجربيات و پيشرفتهاي خود در زمينه‌هاي مختلف را در اختيار برادران عراقي قرار دهد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: البته روابط نزديک ايران و عراق و گسترش اين روابط، دشمنان جدي دارد که بايد مراقب برخي وسوسه‌ها و القائات بود.

ايشان حضور نظاميان امريکايي و انگليسي و کارشناسان و نيروهاي امنيتي آنها در عراق را به ضرر اين کشور دانستند و تأکيد کردند: نظاميان اشغالگر بايد هرچه زودتر از عراق خارج شوند؛ زيرا هر يک روزي که خروج آنها به تأخير بيفتد به ضرر ملت عراق خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اشغالگران در حال زمينه‌سازي مقدمات حضور طولاني و ماندگار در عراق هستند که اين خطر بزرگي است و مسئولان عراقي بايد متوجه اين خطر باشند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اظهار داشتند: پيشرفت و صلاح عراق در مخالفت با خواستهاي بيگانگان است؛ زيرا آنها از نزديکي ايران و عراق خشنود نيستند.

ايشان خطاب به رييس‌جمهور عراق خاطرنشان کردند: انتظار اين است که جنابعالي و جناب آقاي مالکي نخست‌وزير عراق، به صورت جدي عملي‌شدن توافق‌ها و تفاهم‌هاي دوجانبه را پي‌گيري نماييد.

رهبر انقلاب اسلامي به توافق دو جانبه درخصوص اخراج منافقين از عراق اشاره و تأکيد کردند: اين تصميم بايد عملي شود و ما منتظر تحقق آن هستيم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي منافقين را مايه شر و فساد دانستند و با اشاره به تصميم اتحاديه اروپا براي خارج کردن آنها از ليست گروههاي تروريستي افزودند: اين تصميم اتحاديه اروپا نشان داد که تروريست بودن يا نبودن از ديدگاه غرب، يک مسئله قراردادي است و هيچ ارتباطي با واقعيات ندارد.

ايشان خاطرنشان کردند: اروپايي‌ها با وجود اين تصميم، از طرف ديگر حاضر به پذيرفتن منافقين در کشورهاي خود نيز نيستند.

رهبر انقلاب اسلامي زندانيان ايراني در عراق را از ديگر مسائل ميان دو کشور برشمردند و تأکيد کردند: بسياري از اين افراد جرمي هم مرتکب نشده‌اند و با وجود تصميم دولت عراق براي آزادي برخي از آنها، اما هنوز اين زندانيان آزاد نشده‌اند که اين مسئله نيز بايد هرچه زودتر حل شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان ضمن ابراز خرسندي از برگزاري موفقيت‌آميز انتخابات اخير شوراهاي استاني در عراق لزوم هوشياري در قبال بعثي‌ها و تحرکات آنها را يادآور شدند و اظهار اميدواري کردند ملت عراق با وحدت و يکپارچگي، استقلال حقيقي خود را بيابد و در دنياي اسلام بدرخشد.

در اين ديدار که آقاي احمدي‌نژاد رييس‌جمهور نيز حضور داشت، آقاي جلال طالباني رييس‌جمهور عراق ضمن قدرداني از حمايتهاي دولت و ملت ايران از مردم عراق، مذاکرات خود در تهران را مثبت و نتيجه‌بخش خواند و گفت: روابط ايران و عراق، روابطي ويژه، ممتاز و مستحکم است و در مذاکرات تهران بر گسترش هرچه بيشتر اين روابط توافق شد.

وي گسترش روابط و همکاري‌هاي ايران و عراق را زمينه‌ساز استقرار صلح و ثبات در منطقه دانست و افزود: اگرچه برخي نگران گسترش روابط تهران و بغداد هستند اما ما تقويت اين روابط را به سود خود و منطقه مي‌دانيم.

رييس‌جمهور عراق درباره اخراج منافقين خاطرنشان کرد: منافقين جنايتکاراني هستند که در حق مردم عراق نيز جنايتهاي بي‌شماري انجام داده‌اند و دولت عراق مصمم به اخراج آنهاست و اين تصميم را عملي خواهد کرد.

آقاي طالباني، با اشاره به برخي تحرکات بعثي‌ها براي ايجاد ناامني و برهم زدن ثبات و آرامش عراق افزود: متأسفانه برخي کشورهاي منطقه با دولت عراق براي مقابله با بعثي‌ها همکاري نمي‌کنند.

 

هاشمی رفسنجانی وارد عراق شد

رادیو فرانسه:دوشنبه12 اسفند 1387(2 مارس 2009)

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری، برای دیداری از عراق، روز دوشنبه، سیزدهم اسفند ماه، وارد بغداد شد و مورد استقبال جلال طالبانی، رئیس جمهوری این کشور قرار گرفت.

در این سفر که در پاسخ به دعوت رئیس جمهوری عراق صورت می گیرد، چند مقام سیاسی و مذهبی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت را همراهی می کنند.

زیارت اماکن مذهبی و دیدار با علما و رهبران شیعی، سنی و کرد عراق نیز از برنامه های پیش بینی شده در این سفر است. این سفر بمدت پنج روز طول خواهد کشید. سه روز از این سفر پنج روزه به زیارت اماکن مذهبی نظیر کربلا و نجف اختصاص خواهد داشت و دو روز دیگر آن را، هیئت ایرانی در بغداد سپری خواهند کرد.

سفر هاشمی رفسنجانی به عراق در حالی صورت می گیرد که جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق هفتۀ گذشته برای یک دیدار سه روزه در ایران بسر میبرد.

هاشمی رفسنجانی در نخستین روز از سفر خود با رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق در مورد مسائل میان دو کشور گفتگو  خواهد کرد. مسائل مورد بحث به روشنی اعلام نشده است اما به نظر می رسد مسائل مربوط به آزادی دیپلمات های ایرانی زندانی در اربیل جزء موارد گفتگوها باشد.

این نخستین سفر هاشمی رفسنجانی به عراق طی سی سال گذشته است. گفته می شود که افرادی نزدیک به بیت آیت الله خمینی در هیئت همراه رفسنجانی حضور دارند.

همزمان با ورود هاشمی رفسنجانی به عراق، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران در نشست هفتگی خو با خبرنگاران، به آزادی قریب الوقوع دیپلمات های زندانی در عراق طی چند روز آینده اشاره کرد.

وی در پاسخ به سوالات خبرنگاران در این خصوص گفت: تلاش های فراوانی از سوی ایران برای آزادی دیپلمات های ایرانی در دیدار با روسای جمهور و وزرای امور خارجۀ دو کشور صورت گرفته و امیدواریم بزودی شاهد بازگشت این دیپلمات ها به کشور باشیم.

 

برنامه خروج نیروهای آمریکائی از عراق اعلام شد

رادیو آلمان:جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

باراک اوباما اعلام کرد که بخش بزرگی از نیروهای آمریکایی تا پایان اوت ۲۰۱۰ میلادی عراق را ترک خواهند کرد. ۳۵ تا ۵۰ هزار نیروی نظامی اما برای مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراقی تا مدتی در این کشور خواهند ماند.

باراک اوباما که در پایگاه نظامی "کمپ لژیون" واقع در ایالت کارولینای شمالی سخنرانی می‌کرد، گفت: بگذارید روشن بگویم که چه خواهد شد: تا ۳۱ اوت ۲۰۱۰ ماموریت جنگی ما در عراق به پایان می‌رسد. علاوه‌براین اوباما تاکید کرد، قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۱ همه‌ی واحدهای نظامی آمریکا را از عراق خارج کند.

رئیس‌جمهور آمریکا افزود، با خارج ساختن واحدهای جنگی آمریکا از عراق در ۱۸ ماه آینده، ماموریت ما در عراق وارد فاز تازه‌ای می‌شود. ماموریت ما از آن پس از جنگ در عراق، به پشتیبانی دولت عراق و نیروهای نظامی آن کشور تغییر خواهد یافت.

به گفته‌ی رئیس‌جمهور آمریکا، باقی‌مانده‌ی نیروهای آمریکایی در عراق سه وظیفه خواهند داشت: پشتبانی از توسعه‌ی نیروهای نظامی عراق، ماموریت‌های هدفمند در مبارزه علیه تروریسم و حمایت از فعالیت‌های عمرانی و نظامی آمریکا در عراق.

باراک اوباما در سخنرانی خود در عین‌حال بدون قید وشرط از سربازان آمریکایی قدردانی کرد. او گفت: ما به عنوان یک ملت، در باره‌ی جنگ در عراق بحث داشتیم، اما درباره‌ی آنچه‌ی مردان و زنان ما در آنجا بدان یافتند، به هیچ روی مناقشه‌ای نبود.

اوباما از سقوط صدام حسین و ایجاد دولت جدید در عراق  به عنوان دستاوردهای ارتش آمریکا نام برد و خطاب به سربازان کشور گفت: شما وظیفه‌ی خود را انجام دادید.

مأموریت‌های نظامی بسیار محدود

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا نیز روز جمعه (۲۷ فوریه)  در سخنانی تأکید کرد که سربازان باقیمانده مأموریت‌های نظامی بسیار محدودی خواهند داشت. به گفته گیتس، وظیفه این سربازان، مبارزه با تروریست‌ها، آموزش نیروهای عراقی و محافظت از دیپلمات‌ها و افرادی است که در امور عمرانی مشغول هستند.

دیوید میلی‌بند، وزیر خارجه انگلیس که برای دیداری دو روزه در بغداد به سر می‌برد، روز جمعه در بصره اعلام کرد که نیروهای نظامی کشورش از پایان ماه مارس (ماه آینده میلادی) به تدریج از جنوب عراق خارج می‌شوند. به گفته او، نیروهای انگلیسی تا نیمه سال جاری میلادی عراق را ترک خواهندکرد. میلی‌بند ادامه داد که کشورش هم‌چنان از بصره با سرمایه‌گذاری‌های خود در عرصه‌های مختلف پشتیبانی خواهد کرد. در حال حاضر ۴ هزار و ۱۰۰ نیروی انگلیسی در بصره در جنوب عراق مستقر هستند.  

در این‌جا یک نکته وجود دارد و آن هم این‌که سربازانی که در عراق باقی می‌مانند به همان اندازه‌ای مسلح خواهند بود که نیروهای خروجی و تفاوت قائل‌شدن میان سربازان جنگی و غیرجنگی در واقع نوعی بازی با کلمات است. به اعتقاد گیتس، تفاوت اصلی را آموزش نیروهای عراقی یا میزان تجهیزات نظامی تعیین نمی‌کنند، بلکه مأموریتی که بر عهده سربازان گذاشته می‌شود.

البته اگر وضعیت امنیتی عراق ایجاب کند، اوباما مأموریت‌های آموزشی و ضدتروریستی نیروهای باقیمانده در عراق را به سرعت به مأموریت جنگی تغییر می‌دهد.

علاوه بر آن، هزاران سرباز خصوصی متعلق به شرکت‌های "Blackwater" و "Halliburton" نیز در بغداد باقی خواهند ماند.

افغانستان، ایستگاه بعدی

نیروهای آمریکایی‌ای که از عراق خارج می‌شوند، نباید امید داشته باشند که مدت زیادی در خانه بمانند. زیرا اوباما قصد دارد، ۱۷ هزار نیروی جدید به افغانستان اعزام کند. سربازانی که از عراق خارج می‌شوند، به‌جای بغداد به بگرام می‌روند و به‌جای مبارزه با القاعده در عراق به جنگ با طالبان در افغانستان می‌پیوندند.

اوباما البته اندکی دلداری به سربازان کشورش دارد وآن این‌که حقوقشان افزایش می‌یابد و امکانات پزشکی و دارویی مناسبی در اختیار سربازان قدیمی قرار می‌گیرد.

اوباما بر خلاف سلف خود، بوش، نمی‌خواهد هزینه‌های جنگ عراق را در لابه‌لای ردیف‌های مختلف بودجه پنهان کند، بلکه این هزینه‌ها را به صورت شفاف در بودجه وزارت دفاع وارد نماید.

او قصد دارد بیش از همه، هزینه‌های انسانی جنگ را برملا کند. آنچه را جورج بوش پیش‌تر به‌شدت ممنوع کرده بود، در آینده با رضایت بستگان اعلام خواهد شد: عکس از تابوت‌های سربازان آمریکایی‌ای که در هنگام ورود به پایگاه‌های نظامی "دووِر" و "دِلِوِر" کشته شدند.

 

نوري المالكي با وزير امور خارجه‌ي كويت در عراق ديدار و عنوان كرد كه عراق شريك مهمي در منطقه است.

جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نوري مالكي نخست وزيرعراق، در ديدار با شيخ محمد صباح سالم الصباح وزير امور خارجه‌ي كويت كه روز پنجشنبه وارد بغداد شد، گفت: عراق براساس سياست‌هاي جديدش شريك مهمي در منطقه محسوب مي‌شود و عراق ديگر به سياست جنگ و ماجراجويي‌ بازنمي‌گردد.

مالكي نيز گفت: عراق تغيير كرده و گذشته‌ي خود را فراموش كرده است. عراق ديگر نمي‌خواهد به سياست زمان نظام صدام، ديكتاتور سابق عراق بازگردد.

خبرگزاري اصوات العراق به نقل از نوري مالكي عنوان داشت: ما از تلاش‌هاي كويت در راستاي حفظ وحدت كشورهاي عربي و نيز برگزاري اجلاس اقتصادي سران عرب تقدير مي‌كنيم.

نخست وزير عراق گفت: نظام سابق عراق به روابط كشورهاي عربي خسارت وارد كرد؛ در حالي كه ما خواهان همكاري ميان كشورهاي عربي هستيم.

نوري مالكي افزود: ما به عملكرد و توانمندي نيروهاي مسلح و سيستم‌هاي امنيتي خود در حمايت از كشور و نيز امنيت و ثبات اعتماد داريم. ما در صورت عقب نشيني نيروهاي آمريكايي نگران امنيت عراق نيستيم. ما به ياري خدا در رهايي از طايفه‌گري و نژاد پرستي پيروز شديم.

وزير امور خارجه‌ي كويت در ادامه ضمن ابراز اميدواري نسبت به توسعه‌ي روابط ميان دو كشور، موفقيت نتايج انتخابات شوراي استان‌ها را به مالكي تبريك گفت و افزود: اين همان عراقي است كه ما بر روي آن حساب باز كرده‌ايم. عراق و كويت در بسياري از مسايل با يكديگر مشترك هستند و در حمايت از وحدت كشورهاي عربي با يكديگر توافق دارند.

الصباح ابراز اميدواري كرد كه عراق با قدرت بيشتر به جمع كشورهاي عربي بپيوندد. وي بار ديگر حمايت كشورش را از دولت و ملت عراق اعلام كرد.

هوشيار زيباري وزير امور خارجه عراق نيز در ديدار با همتاي كويتي‌اش به بررسي فعال سازي كميته‌ي مشترك حل و فصل مشكلات دو كشور پرداخت.

عادل عبدالمهدي معاون رييس جمهور عراق نيز در ديدار با وزير امور خارجه‌ي كويت پيام وليعهد كويت را در خصوص روابط دو كشور دريافت كرد.

اين پيام درباره‌ي روابط دو جانبه، راهكارهاي توسعه‌ي همكاري مشترك در زمينه‌هاي اقتصادي و توسعه بود.

شيخ نواف الاحمد جابر الصباح، وليعهد كويت همچنين در اين پيام رسما از معاون رييس جمهور عراق براي سفر به كويت دعوت كرد.

عبدالمهدي و وزير امور خارجه‌ي كويت همچنين به بررسي روند سياسي و اقتصادي عراق، اوضاع منطقه و حل و فصل اختلافات كشورهاي عربي پرداختند.

قرار است نخستين نشست كميته‌ي مشترك عراق و كويت در ماه مارس سال جاري در سطح نخست وزيران دو طرف در بغداد تشكيل شود.

عبدالمهدي افزود: عراق آماده‌ي برقراري همكاري سازنده و ايجاد راه حل‌هاي مناسب و رضايت بخش در خصوص مسايل پيچيده از جمله مساله‌ي بدهي‌هاي عراق است.

 

هشدار ايران درباره زمينه سازی آمريکا برای حضور طولانی در عراق

رادیو فردا:شنبه10 اسفند 1387(28 فوريه 2009)

آيت‌الله علی خامنه‌ای روز شنبه درديدار با جلال طالبانی به مقامات عراق هشدار داد که نیروهای نظامی خارجی در حال زمينه‌ سازی مقدمات حضور طولانی و ماندگار در این کشور هستند.

آيت الله خامنه ای حضور دراز مدت نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در عراق را خطر بزرگی دانسته است و از مسئولان عراقی خواسته است تا متوجه اين خطر باشند.

در حالی آيت الله خامنه ای آمريکا را به زمينه سازی برای حضور درازمدت در عراق متهم می کند که باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا روز جمعه اعلام کرد تا پايان سال ۲۰۱۱ همه نيروهای نظامی آمريکا از عراق خارج خواهند شد.

آيت الله خامنه ای همچنين گفت: نظاميان اشغالگر بايد هرچه زودتر از عراق خارج شوند؛ زيرا هر يک روزی که خروج آنها به تأخير بيفتد به ضرر ملت عراق خواهد بود.

ايران همواره نسبت به حضور نيروهای آمريکايی در کشور همسايه خود ابراز نگرانی کرده است.

آمريکا هم اکنون بيش از ۱۴۰ هزار نيروی نظامی در عراق دارد. باراک اوباما روز جمعه گفته بود که ماموريت نظامی نيروهای آمريکايی در سی و يکم اوت ۲۰۱۰ خاتمه می يابد و ۳۵ هزار تا ۵۰ هزار نيروی آمريکايی برای تجهيز و آموزش نيروهای عراقی تا پايان سال ۲۰۱۱ در اين کشور باقی خواهند ماند.

بريتانيا نیز بيش از چهار هزار نيرو در عراق دارد و گزارش‌هايی که در رسانه‌ها منتشر شده است حاکی از آن است که از ماه مارس سال ۲۰۰۹ خروج اين نيروها از عراق آغاز خواهد شد

آقای طالبانی در ششمين ديدار رسمی خود از ايران علاوه بر  آيت الله علی خامنه‌ای با محمود احمدی نژاد، رییس جمهور، و اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نیز دیدار کرد.

جلال طالبانی روز شنبه با بدرقه رسمی محمود احمدی نژاد تهران را به مقصد بغداد ترک کرد.

استقبال از خروج نیروهای آمریکایی

در همین زمینه، نوری المالکی، نخست وزير عراق، روز شنبه از اقدام امريکا استقبال کرد و گفت : نيروهای امنيتی عراق ثابت کرده اند که آمادگی دفاع از کشورشان را دارند و می توانند پس از خروج نيروهای آمريکايی امنيت عراق را تامين کنند

نخست وزير عراق با انتشار بيانيه ای اعلام کرد که روز جمعه در مکالمه ای تلفنی باراک اوباما موافقت کرده که تسليحات بيشتری در اختيار عراق قرار دهد تا ارتش اين کشور بتواند با شورشيان و خطرهای خارجی مقابله کند.

طارق الهاشمی، معاون رييس جمهور عراق، نيز روز شنبه از طرح باراک اوباما برای خروج نيروهای آمريکايی از عراق استقبال کرد. وی در عين حال گفت واشينگتن همچنان مسووليت سنگينی برای کمک به عراق بر عهده دارد. به گفته طارق الهاشمی عراق برای برقراری حکومت قانون در کشور احتياج به کمک خواهد داشت.

برخی از قانون گذاران عراقی که از هواداران مقتدا صدر، روحانی تندروی شيعه هستند از ادامه حضور سربازان آمريکايی در خاک اين کشور ابراز نارضايتی کرده و گفتند اين امر می تواند برای حاکميت ملی عراق خطرناک باشد.

ناصر اليعساوی يکی از اين نمايندگان پارلمان عراق به آسوشيتدپرس گفت: خروج نيروهای آمريکايی از عراق بايد به تصميم جمعی عراقی ها بستگی داشته باشد و نه به تصميم کاخ سفيد.

در همين حال عدنان پاچاچی از سياستمداران برجسته سنی برخلاف هواداران مقتدا صدر اعلام کرد که ادامه حضور سربازان آمريکايی می تواند کمک مهمی به برقراری ثبات در عراق باشد. وی افزود: مهمترين نگرانی وی اين است که ارتش عراق که اکثريت آن را شيعيان تشکيل می دهند بتواند امنيت تمامی عراق را تامين کند.

بر اساس توافقنامه عراق و امريکا که در نوامبر سال ۲۰۰۸ بین دو طرف امضاء شد، واشينگتن توافق کرده که تا پايان سال ۲۰۱۱ تمامی سربازانش را ازعراق خارج کرده و تا پايان ماه ژوئن، چهارماه ديگر، نيروهای نظامی امريکايی در مناطق شهری و مسکونی عراق حضور نداشته باشند.

 

قسمتي از سخنراني اوباما و اعلام جزييات طرح عقب نشيني از عراق

تلويزيون سي ان ان: جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

سخنراني پرزيدنت باراك اوباما در كمپ نظامي ليجون(Lejeune ) در كاروليناي شمالي آمريكا با حضور رابرت گيتس وزير دفاع و مايكل مولن رئيس ستاد ارتش - با تشكر از شما. ...

 من بطور خاص مي‌خواهم از اين فرصت استفاده كنم و از رايان كراكر تقدير كنم سفير ما در عراق كه اخيراً دوره خدمتش به پايان رسيد. در تمام مدت اين پست او سخت‌ترين مأموريتها را برعهده گرفت. او يكي از قهرمانان ما طي اين پروسه بوده است. او نمونه بهترين‌هاي آمريكا بوده است. ما دِين بزرگي به او داريم و به اينوسيله امتنان خود را نسبت به او ابراز مي‌كنيم. همكاري او با دو ژنرال برجسته ما فوق‌العاده بوده است يعني ژنرال ديويد پترائوس و ژنرال ريموند اوديرنو كه در پيش بردن استراتژي كه من امروز ارائه مي‌كنم تعيين‌كننده خواهند بود..... امروز من آمده‌ام تا بگويم چطور جنگ در عراق خاتمه مي‌يابد. ... و رهبران عراق گامهايي براي همياري سياسي برداشته‌اند. آرامش نسبي و شركت قدرتمند مردم در انتخابات استانيِ ماه ژانويه يك پيام قوي به جهان داد كه تا كجا عراقيها براي دنبال كردن آروزهاي خود از طريق پروسه سياسي صلح‌آميز جلو آمده‌اند.

اما بگذاريد هيچ ترديدي نباشد كه عراق هنوز امن نشده است، و راههاي مشكلي در جلوي آن خواهند بود. خشونت جزئي از زندگي در عراق خواهد بود. سؤالهاي بنيادين سياسي زيادي راجع به آينده عراق حل ناشده باقي مانده‌اند. مردم زيادي از عراق آواره شده و در فقر بسر مي‌برند.

 افت قيمتهاي نفت فشار بر دولتي كه در ارائه خدمات ابتدايي مشكل دارد زياد خواهد بود. همه كشورهاي همسايه عراق، كمكي به امنيت در عراق نمي‌كنند. برخي حتي گاها براي تضعيف آن كار كرده‌اند. حتي دولت عراق كه كمي تثبيت شده، هنوز يك همكار كامل به لحاظ سياسي و اقتصادي در منطقه نيست و نتوانسته‌است همكار جامعه بين‌الملل باشد.

بطور خلاصه امروز يك دليل جديدي براي اميد در عراق هست اما اين اميد روي يك بنياد در حال ظهوري استوار است.  در روز اولي كه من سر كار آمدم به تيم امنيت ملي‌ام دستور دادم تا يك بازبيني جامع از استراتژي ما در عراق تهيه كنند و تعيين كنند كه بهترين راه براي تقويت اين بنياد چيست درحاليكه امنيت ملي آمريكا هم تقويت گردد.... ما با مردم و دولت عراق همكاري مي‌كنيم تا به صلح و امنيت منطقه كمك شود. ... ما نمي توانيم بطور نامحدودي , تعهدي را بپذيريم كه بر روي ارتش ما فشار آورده است و براي مردم آمريكا نزديك به يك تريليون دلار خرج برداشته است.     بنابراين, اولين بخش از اين استراتژي , خروج مسئولانه تيپهاي رزمي ما از عراق است. ... من يك جدول زماني را انتخاب كرده ام كه تيپهاي رزمي ما را طي 18 ماه آينده خارج مي سازد.

   بگذاريد اين را تا آنجا كه مي توانم, به زبان ساده بگويم: ماموريت رزمي ما در عراق,  تا  31 اوت2010  به پايان مي رسد... اما دشمنان ما نبايد هيچ ترديدي داشته باشند كه : اين طرح به ارتش ما , نيروهاي مورد نياز و قابليت انعطافي كه براي حمايت از شركاي عراقيمان , و براي موفقيت لازم است را مي دهد.

... ما يك نيروي انتقالي باقي خواهيم گذاشت تا 3 كار مشخص را انجام دهند: آموزش, تجهيز و مشاورت به نيروهاي امنيتي عراقي , تا زماني كه آنها غيرفرقه اي باقي بمانند, ماموريت هاي ضدتروريستي را هدايت كنند, و از تلاشهاي نظامي و غيرنظامي كنوني ما در داخل عراق حفاظت كنند. مقدمتا , اين نيرو احتمالا متشكل از 35 تا 50 هزار نيروي آمريكايي باشد.

   در طي اين مدت كه انتقال صورت مي گيرد, ما جابجايي هاي بيشتري را انجام خواهيم داد. و به موجب توافقنامه استاتوي نيروها با دولت عراق, من قصد دارم كه تمامي نيروهاي آمريكايي را تا پايان سال 2011 از عراق خارج كنم. ما اين انتقال به مسئوليت عراقيان را  تكميل خواهيم كرد و نيروهايمان را با افتخاري كه كسب كرده اند, به خانه باز خواهيم گرداند.    اين تلاشها توسط كريس هيل, سفير جديدمان در عراق هدايت خواهد شد...

   و اما قسمت سوم استراتژي ما: تعهد و اشتغال همه جانبه آمريكا در سراسر منطقه. آينده عراق از آينده خاور ميانه بزرگتر مجزا نيست. لذا بايد با دوستان و همتايانمان كار كنيم تا چارچوبهاي جديدي را خلق كنيم تا امنيت عراق و منطقه را تقويت كند. زمان آن رسيده كه عراق يك طرف كامل در ديالوگ منطقه يي باشد، و همچنين زمان آن رسيده كه همسايگان عراق روابط عادي و سازنده با عراق داشته باشند. در اين مسير، آمريكا يك تعهد و اشتغال اصولي و پايه يي با تمامي كشورها در منطقه خواهد داشت. اين شامل ايران و سوريه نيز خواهد بود.

   اين يك واقعيت بنيادي را منعكس ميكند: ما ديگر نميتوانيم با چالش هاي منطقه بطورت منزوي برخورد كنيم. ما نيازمند يك رويكرد هوشمندانهتر, پايدارترو جامع ميباشيم. بدين دليل است كه ما در حاليكه سنگيني بار را از روي ارتش خودمان كم ميكنيم , در ديپلماسي خودمان تجديد نظر ميكنيم. بدين دليل است كه دوباره روي القاعده در افغانستان و پاكستان متمركز ميشويم. و يك استراتژيي را بنا مي نهيم كه براي جلوگيري از توليد يك سلاح اتمي توسط ايران, از تمامي عناصر قدرت آمريكا استفاده كنيم. و فعالانه بدنبال صلح پايدار بين اسرائيل و جهان عرب مي باشيم. و بدين دليل است كه ما سه تن از مجربترين ديپلمات هاي آمريكا, جرچ ميتچل, دنيس راس و ريچارد هولبروك را براي پشتيباني از وزير كلينتون و من,  در حاليكه ما اين دستور كار را پيش ميبريم, نام برده ايم.

همه كشورها و همه گروهها بايد بدانند, چه آرزوي بهروزي آمريكا را داشته باشيد و يا خواهان بيماري [ضعف] آن باشيد, كه پايان جنگ عراق, دوران جديد رهبريت آمريكا و تعامل در خاورميانه را قادر ميسازد. و اين دوره هم اكنون شروع شده است.

 

طرح اوباما براي عقب نشيني از عراق و موضوع حساس ايران

تلويزيون سي ان ان: شنبه10 اسفند 1387(28 فوريه 2009)

مايكل هلمز, مجري: ... خبرنگاران كمي وجود دارند كه عراق را بهتر از مايكل ور بشناسند. حالا ما مي خواهيم با او در مورد طرح اوباما , و همچنين دخالت ايران كه يك موضوع حساسي است, صحبت كنيم. ما با اين سئوال شروع مي كنيم كه آيا عراق براي كاهش نيروهاي آمريكا بر اساس جدول زماني رييس جمهور, آماده است؟ 

   مايكل ور, خبرنگار از عراق: موضوع در اينجا اين است كه يك عقب نشيني واقعي, تا سال آينده شروع نخواهد شد . دو تيپ كه شامل كمي بيش از 10,000 نيرو مي شوند, در هر حال قرار است امسال به خانه بازگردند. آنها برمي گردند, اما 132000 نيروي ديگر, قرار است براي انتخابات آنجا بمانند ... بنابراين , تا يك مدت 12 ماهه ديگر , هيچ ايده اي نخواهيم داشت كه آيا پرزيدنت اوباما مي تواند آنها را , همانطور كه اكنون مي گويد, به خانه برگرداند. براي اينكه من مي توانم به شما بگويم, حتي با وجوديكه او براي بازگرداندن نيروها , با فشارهاي داخلي مواجه است, اما به هيچ وجه نمي خواهد بعد از ماهها موفقيتهاي اخير, بعنوان كسي ديده شود كه ناظر شكست در عراق باشد.

مجري : خيلي ها فكر مي كنند ايران تا حد زيادي , بدون اينكه ماشه را بچكاند,  در اين جنگ پيروز شده است, ايران در عراق است, ايران در حال ترك عراق نميباشد, سئوال اين است كه طرح ايران چيست؟

مايكل وير: خب, اين چيزي است كه ما مايليم ببينيم. منظورم اين است كه  ايران آنچنان نفوذي در عراق دارد كه بسختي ميتوان آنرا ارزيابي كرد. تمام احزاب اصلي كه گروههاي كليدي درون دولت را تشكيل ميدهند,  به ايران مرتبط ميباشند. قدرتمندترين شبه نظاميان در اين كشور مرتبط با ايران هستند, سلاح ايراني و آموزش توسط ايران وجود دارد. ما شاهد اين بوده ايم كه دفاتر ايراني در عراق فعال مي باشند. اكنون برخي از پس زدن ها [مخالفت با ايران .م] از طرف عراقي ها وجود دارد كه مليگراها هستند, به رغم وابستگي مذهبي آنها, چه سني يا شيعي, بنابراين پس زدن هايي وجود داشته است. ولي واقعيت اين است كه شما مي بينيد كه ايران بر خلاف آمريكا, هيچ كجا نمي رود. ايران منافعش در عراق را هرگز ترك نمي كند... .

 

مصاحبه با وفيق السامرائي درباره سخنان اوباما حول سياست آمريكا در عراق

تلويزيون الجزيره: جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

مجري : آقاي السامرائي آيا نيروهاي امنيتي عراقي مي توانند مسئوليتهايي را كه الان بر عهده نزديك به 150 هزار سرباز امريكايي است بعهده بگيرند ؟

وفيق السامرائي، كارشناس امور امنيتي و استراتژيك: تقريبا فكر مي كنم بله . تعداد نيروهاي ارتش عراق الان نزديك به 265 هزار نفر بالغ مي شود و نيم ميليون هم نيروهاي پليس بعلاوه نيرويي برابر با400 هزار نفر از ارگانهاي حفاظتي مخلتف مي باشد. اما اين بدان معنا نيست كه آنان مي توانند امنيت كاملي را در صورت عقب نشيني فوري و همه جانبه نيروهاي امريكايي, تامين كنند. امريكاييها از عقب نشيني مسئولانه صحبت مي كنند و همانطور كه قبلا هم گفته ام  اين يك واژه جديدي است كه در فرهنگ نظامي وجود ندارد كه در واقع منظورش ايجاد توازن بين عنصر امنيتي و سياسي و نظامي است . اگر آنان بصورت تدريجي عقب نشيني كنند يا بعبارت ديگر بتوانند در سال جاري حدود 50 هزار نفر را بيرون بكشند ممكن خواهد بود كه اثري جدي در وضعيت امنيتي  عراق نداشته باشد .

مجري : يعني بر اساس طرحي كه هست  فكر مي كنيد كه صرفنظر از اينكه ممكن است بلحاظ امنيتي موضوع انفجارات اخير كه در روزهاي اخير شاهد آن بوده ايم مطرح شود , آيا اين طرح قابل اجراست ؟

وفيق السامرائي : فكر مي كنم در مصاحبه قبلي اشاره كردم كه بعد از انتخابات وضعيت امنيتي شدت پيدا كرد و نسبت حملات در كل عراق افزايش يافت اما اين نسبت هنوز كم است . از نظر شخصي خودم همه چيز پشت گفتگو بين امريكا و ايران متوقف مانده است. اگر امريكاييها بتوانند موضع شان را با ايرانيها هماهنگ كنند و ايرانيان را راضي كنند يا آنان را تشويق كنند كه موضع خود را شدت نبخشند ممكن است كه امور بصورت خوبي پيش برود . حتي الان فكر مي كنم كه تعداد نيروهاي عراقي زياد و كافي است و آموزش ديده هستند . اجازه دهيد بگويم كه دهها هزار تن از افسران ارتش سابق عراق الان به ارتش بازگشته اند . الان ارتش 14 لشكر دارد و اين يك تعداد بسيار بالايي است . نيروي كنوني عراق الان بلحاظ تعداد از ارتش در زمان جنگ ايران و عراق بيشتر است . در زمان اين جنگ تعداد ارتش عراق و جيش الشعبي وبقيه ارگانها نزديك به يك ميليون و 200 هزار نفر بود و الان همين تعداد وجود دارد ....

 

زمان براي عراق

روزنامه واشنگتن پست: يكشنبه11 اسفند 1387(1 مارس 2009)

هدفِ استراتژي پرزيدنت اوباما موفقيت است. آيا اين هدفي است كه دموكراتهاي كنگره هم از آن مي‌توانند حمايت كنند؟  استراتژي كه پرزيدنت اوباما روز گذشته اعلام كرد اساساً منطبق بود با آنچه در كمپين انتخاباتي وعده داده بود. اما اين استراتژي برخي تصحيحات باارزش و مهمي هم داشت. از جمله اينكه؛ رئيس جمهور اوباما جدول زماني خود را از 16 ماه به 19 ماه افزايش داد. يعني چيزي بين سه گزينه كه از طرف پنتاگون ارائه شده بود. او هم‌چنين از اصرار خود مبني‌بر بيرون كشيدن هر ماه يك تيپ عقب نشسته است.  در نتيجه فرماندهان ارتش آمريكا مي‌توانند يك نيروي بزرگي را در اين كشور طي مدت انتخابات پارلماني در اواخر سال‌جاري2009 حفظ كنند. مهمتر اينكه آقاي اوباما از عراق نه به‌عنوان يك فاجعه كه بايد آن را كنار گذاشت بلكه به‌عنوان كشوري بزرگ كه آينده‌اش از آينده خاورميانه بزرگ جدايي ناپذير است نام برده است.  وي گفت دولت او دوران جديدي از رهبري آمريكا را با اين منطقه شروع كند و براي دولتي در عراق تلاش خواهد كرد كه عادلانه باشد و مردم را نمايندگي كند و قابل حسابرسي باشد و عراقي كه نه از تروريستها حمايت كند و نه برايشان خانه امن تأمين كند.

اين همان چيزي است كه دقيقاً دولت بوش آن را پيروزي در عراق تعريف كرد. به يُمن موفقيتهاي نظامي و سياسيِ دو سال آخرِ دوران آقاي بوش، جاي اميدواري هست كه استراتژي آقاي اوباما بتواند آن هدف را محقق سازد. سخنراني رئيس جمهور اوباما خالي از گيروپيچ و تناقضات نبود. وي گفت محدوديتهايي براي آنچه آمريكا براي ايجاد ثبات عراق انجام مي‌دهد وجود خواهد داشت و به عراقيها يادآور شد كه بايستي فرصتي كه داده شده را دريابند.  وي گفت تا  اوت 2010 مأموريت رزمي در عراق پايان خواهد يافت. اما در گام بعدي سخنانش بنظر رسيد كه با دقت بيشتري پيش رفت و تأكيد بيشتري روي  مشورت با فرماندهان صحنه و دولت عراق كرد و افزود كه مطمئناً فواصل دشوار و تغييرات تاكتيكي وجود خواهند داشت.

 اينكه چنين صحبتي به اين معناست كه آقاي اوباما جهت تغيير اين طرح، درصورتي كه القاعده يا شبه‌نظاميان وابسته به ايران با كاهش حضور آمريكا در عراق به صحنه باز‌گردند، آماده است يا خير مشخص نيست.

برخي از رهبران كنگره شامل سناتور مك‌كين كه او آنها را بريف كرد نيز بنظر مي‌رسد از اوباما حمايت كرده‌اند. آقاي مك‌كين طرح آقاي اوباما را منطقي خواند.

متأسفانه واكنش اوليه برخي از دموكراتهاي كنگره همه‌چيز بود الا منطقي. برخي به ميزان نيروي باقي بعد از 2011 ايراد گرفتند و نانسي پلوسي رئيس كنگره گفت بين 15 هزار تا 20هزار مناسب‌تر خواهد بود. برخي هم گفتند چه دليلي دارد كه باز هم در عراق نيرو بماند. اينها معياري براي سياستمداري اوباما مي‌باشد يعني وي كه مخالف جنگ بوده است اما استراتژي او به دستاوردهاي جنگ در عراق اذعان كرده است و مُصر بر حفظ آنها مي‌باشد گرچه قيمتش سنگين بوده است. حزب او بهتر است همين راه او را پيش بگيرد.

 

مصاحبه با خليلزاد در مورد طرح اوباما براي عقب نشيني از عراق

تلويزيون بي بي سي: شنبه10 اسفند 1387(28 فوريه 2009)

مجري: زلماي خليلزد , يكي از مشاورين مهم بوش در سياست و استراژي عراق بود. او براي گفتگويي  پيرامون سخنان امروز اوباما در مورد طرح عقب نشيني به ما ملحق مي شود. شما بعنوان سفير آمريكا در ملل متحد خدمت كرديد و از استراتژي بوش در عراق طي آن مدت حمايت كرديد. پرزيدنت اوباما , اكنون استراتژي جديدي را اعلام كرده است. آيا شما فكر مي كنيد كه او كار درستي انجام مي دهد؟

   خليلزاد: فكر مي كنم همينطور باشد. من فكر مي كنم فرصتي براي تدقيق وجود دارد. فكر مي كنم كه او براي تدقيق و تنظيم سياست خود, به منظور كاهش چشمگير نيروهاي آمريكا در عراق, تحت فشارهاي زيادي بوده است. من فكر مي كنم او شجاعت اين را داشت كه به آن سرعتي كه برخي در حزب دمكرات خواستار آن بودند, اقدام نكرد. فكر مي كنم , از اين بابت كه يك وضعيت نسبتا اميدبخشي در عراق به او واگذار شده است, متشكر باشد, و او احتمالا نمي خواهد, با برداشتن گامهاي پرشتاب , از قبيل بيرون كشيدن تمامي نيروهاي موجود در صحنه,  كه مي تواند پيشرفتهاي حاصله را متزلزل كند,  مسئول از هم گسستن اين وضعيت باشد.

   مجري: اگر چه , چنين چيزي هنوز هم مي تواند رخ بدهد. يكي از چيزهايي كه ما در مورد عراق طي 6 سال گذشته تجربه كرده ايم اين است كه اوضاع آنجا مي تواند خيلي نامتعين باشد , در يك لحظه مي تواند خيلي بالا برود و لحظه بعد دوباره پايين برود. آيا شما فكر مي كنيد كه با اعلام يك جدول زماني قطعي , همانطور كه اين كار را بطور واقعي كرده, مرتكب ريسكي شده است؟

خليلزاد: من اميدوارم كه بر اساس كه آنچه كه در طول زمان نشان داده خواهد شد, يك انعطافي در اين طرح را در ذهن خود داشته باشد, كه اگر شرايط صحنه چنين الزامي را بوجود آورد كه او اين جدول زماني را مورد بررسي مجدد قرار دهد, اين كار را بكند...  .

 

علی شیمیایی، پسر عموی صدام حسین برای سومین بار به اعدام محکوم شد 

صدای آمریکا:دوشنبه12 اسفند 1387(2 مارس 2009)

دادگاهی در عراق می گوید علی حسن المجید، پسر عموی صدام حسین که به علی شیمیایی معروف است، به دلیل نقشش در سرکوب کردهای عراقی محکوم به اعدام با چوبه دار شده است.

این سومین بار است که دادگاهی در عراق، وزیر دفاع سابق این کشور را به اعدام محکوم می کند.

علی شیمیایی متهم است که در جریان سرکوب تظاهر کنندگان شیعه در نجف و شهرک صدر بغداد، در سال ۱٩٩٩، مرتکب قتل عمد شده است.

در عین حال، دادگاه طارق عزیز وزیر پیشین امور خارجه عراق را از اتهامات مشابه تبرئه کرده است. طارق عزیز، برای اولین بار پس از حضور در چهار دادگاه مختلف تبرئه شده است. وی معاون نخست وزیر حکومت صدام حسن بود و به عنوان سخنگوی اصلی رژیم در خارج از کشور شناخته می شد.

دادگاه حسن المجید، طارق عزیز و ۱۲مقام سابق حکومت صدام حسین به اتهام سرکوب تظاهرات شیعیان طرفدار آیت الله محمد صادق صدر برگزار شده است.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

جناح های رقیب فلسطینی با تشکیل یک دولت وحدت ملی موافقت کردند

صدای آمریکا:پنجشنبه8 اسفند 1387(26 فوريه 2009)

جناح های رقیب فلسطینی، از جمله فتح و حماس، با هدف ترمیم شکاف هایی که بین آنها وجود دارد و تشکیل یک دولت وحدت ملی، موافقتنامه ای در قاهره امضا کرده اند.

احمد قریع، مقام ارشد فتح و نخست وزیر سابق فلسطینی امروز، پنجشنبه، به خبرنگاران گفت دو طرف به اهمیت پایان دادن به نبرد داخلی و باز سازی نهادهایی که در جریان اختلاف های چندین سال گذشته بهم ریخت، معتقد هستند.

او گفت آنها پنج کمیته برای پرداختن به مسائل گوناگون تشکیل داده اند. از جمله یک کمیته برای تشکیل دولت وحدت ملی، و کمیته دیگری که بر بازسازی و اصلاح سرویس های امنیتی فلسطیلی تمرکز خواهد داشت.

این توافق در پیشاپیش کنفرانس اعانه دهندگان برای کمک به بازسازی نوار غزه در هفته آینده بدست می آید. برخی از شرکت کنندگان می گویند آنها به حماس، که کنترل غزه را در دست دارد و یک گروه تروریستی تلقی می شود، پول نخواهند داد.

قریع گفت کمیته ها کار خود را روز ۱۰ مارس آغاز خواهند کرد و آنرا با توصیه هایی تا پایان مارس به انجام خواهد رساند. در کمیته ها نمایندگان فتح و حماس، و نیز ۱۰ جناح دیگر فلسطینی که در مذاکرات قاهره شرکت کردند، حضور خواهند داشت.

هیات های فتح و حماس، همراه با فرستادگانی از ۱۰ جناح دیگر فلسطینی، با عمر سلیمان، میانجیگر و رییس سازمان ضد اطلاعات مصر ملاقات کردند. او آنها را تشویق کرد یک دولت وحدت فلسطینی برای نظارت بر بازسازی نوار غزه و مشارکت در مذاکره با اسراییل تشکیل دهند.

سلیمان افزود چنین وحدتی به فلسظطینیان کمک خواهد کرد بجای این که مهره هایی در بازی های قدرت منطقه ای باشند، به هدف های ملی خود برسند.

مقامات حماس و فتح نیز تعهد کردند برای آشتی تلاش کنند.

در این میان، جرج میچل، فرستاده رییس جمهوری آمریکا به خاورمیانه، امروز، پنجشنبه، در تل آویو با مقامات اسراییل ملاقات کرد.

میچل از ترکیه وارد اسراییل شد. او در آنجا از آنکارا، با توجه به روابط نزدیک آن با اسراییل و کشورهای عرب، بعنوان یک متحد آمریکا و نیروی مهمی برای برقراری صلح در خاورمیانه نام برد.

میچل قرار است روز جمعه در کرانه غربی با محمود عباس رییس و سلام فیاض نخست وزیر تشکیلات خود گردان فلسطینی ملاقات کند. او در نظر ندارد چنین دیداری با حماس، که واشنگتن آنرا یک گروه توریستی می نامد، انجام دهد.

 

دویست میلیارد دلار برای هزینۀ جنگ

رادیو فرانسه:پنجشنبه 8 اسفند 1387(26 فوريه 2009)

انتظار میرود باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا مبلغ بیشتر از 200 میلیارد دالر را برای پرداخت هزینه جنگهای این کشور در هژده ماه آینده، تقاضا کند.

شبکه تلویزیونی سی ان ان از قول مسوولان دفاعی امریکا بدون ذکر نام آنها، گزارش داده است که نزدیک به هشت میلیارد دالر ازین مبلغ در سال 2009 برای ارسال نیروهای جدید امریکایی به افغانستان بمصرف خواهد رسید.

قرار است رییس جمهور امریکا هزینه مربوط به جنگهای عراق و افغانستان برای سال مالی 2010 را در برنامه بودجه این کشور، امروز پنجشنبه معرفی کند.

گفته میشود که بودجه وزارت دفاع امریکا برای سال مالی 2009 به 515 میلیارد دالر بالغ میگردد و این رقم هزینه جنگهای عراق و افغانستان را شامل نمیشود.

ارقام و برنامه هایی که امروز پنجشنبه از سوی رییس جمهور امریکا ارائه خواهند شد تعهد او را در قبال تغییرات بزرگ از جمله در بخش بیمه اجتماعی به نمایش میگذارند.

در همین حال باراک اوباما گفته است که بودجه یاد شده که فقط خطوط کلی را طرح میکند وجزئیات آن بعدتر اعلام خواهد شد، سه بخش بسیار حیاتی برای آینده اقتصاد امریکا یعنی انرژی، بیمه اجتماعی و آموزش و پرورش را در بر خواهد گرفت.

وی با اظهار این مطلب که در نظر دارد کسر بودجه این کشور را تا سال 2013 تا دو برابر کاهش دهد، همچنان، گفته است که دولت او امکان نزدیک به 2000 میلیارد دالر صرفه جویی در طول ده سال آینده را شناسایی کرده و قرار است از تمویل برنامه های تسلیحاتی بیفایده جلوگیری کند.

 

دولت اوباما برای سال 2010 بودجۀ نظامی کمی بیشتر از سال قبل تقاضا میکند.

رادیو فرانسه:جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

بودجۀ سال آینده 663.7 ملیارد دالر خواهد بود که نسبت به سال قبل 1.5 در صد اضافه تر میشود. البته این ازدیاد، نسبت به در صد ازدیاد بودجۀ نظامی در سالهای گذشته، کمتر است. 130 ملیارد دلار این بودجه صرف جنگ عراق و افغانستان خواهد شد. بجز از این، بودجۀ اساسی نظامی، 533.7 ملیارد دالر خواهد بود که با در نظر داشت تورم، 2.1 فیصد بیشتر از سال قبل است.

علاوه بر 130ملیارد دالری که در سال 2010 مستقیماً صرف جنگ افغانستان و عراق خواهد شد، دولت اوباما برای امسال 75.5 ملیارد دالر اضافی درخواست کرده است. درحالیکه چندی قبل کنگرۀ امریکا برای امسال 65.9 ملیارد دالر به بودجۀ پیشبینی شده اضافه کرده بود.

بودجۀ نظامی ایالات متحده 40 درصد تمامی مصارف جنگی جهان را تشکیل میدهد و در آیندۀ نزدیک، دولت اوباما میخواهد با بر گرداندن نیروهای نظامی از عراق، مصارف نظامی خود را کاهش بخشد. در مورد برنامه ریزی تولید سلاح هم تجدید نظر خواهد شد.

از سوی دیگر، وزارت دفاع ایالات متحده اعلان کرد که ازین پس به مطبوعات اجازه خواهد داد که در مورد برگشت سربازان امریکایی که در جنگ کشته میشوند، گزارش تهیه کنند. تا امروز چاپ عکس تابوت سربازان کشته شده، در ایالات متحده ممنوع بود.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح شنبه ده اسفند تهران

بی بی سی:شنبه10 اسفند 1387(28 فوريه 2009)

آفتاب یزد با عنوان بزرگ هشدار هاشمی رفسنجانی به روس‌ها سخنان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را با اهمیت دیده و روزنامه مردم سالاری از قول همین مقام در صدر عنوان های خبری خود نوشته تا راه اندازی بوشهر فاصله داریم. اما کیهان از بازتاب جهانی مرحله اول راه اندازی نیروگاه بوشهر خبر داده و رسالت از زبان رییس سازمان انرژی اتمی ایران نوشته شش هزار سانتریفوژ در حال کار داریم. روزنامه جوان برنامه پنج ساله ایران برای نصب پنجاه هزار سانتریفوژه را تیتر اول خود قرار داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی از قول رییس مجلس خبرگان در عنوان اصلی خود نوشته ماهواره امید و غنی سازی اورانیوم نشانه قدرت ایران است.

اختلاف مجلس و دولت بر سر لایحه هدفمند کردان یارانه ها عنوان چند روزنامه است. جام جم با تیتر بزرگ احتمال منتفی شدن طرح هدفمند شدن یارانه ها خبر از مقاومت مجلس در برابر فشارهای رییس دولت داده، حیات نو از زبان رییس مجلس نوشته اصلاحيه قابل پيگيرى نيست و دنیای اقتصاد با تیتر چالش بر سر یارانه ها به استقبال این گزارش رفته است.

سرمایه روزنامه دیگر اقتصاد با عنوان اصلی خط فقر 800 هزار تومان گزارش های رسمی را مطرح کرده و به انتقاد از تبلیغات دولت پرداخته چنان که صدای عدالت هم از زبان وزیر کشور نوشته دولت نهم 147 هزار پروژه عمرانی اجرا کرده است.

فرهنگ آشتی تنها روزنامه امروز صبح تهران است که با عنوان اسکاری ها در تهران خبر از آمدن هیاتی از جایزه سینمائی اسکار به تهران داده است.

روزنامه اعتماد ملی هم تیتر و عکس صفحه اولش نامه سرگشاده کروبی به وزیر اطلاعات است که در آن نسبت به آن چه با دراویش می شود ابراز نگرانی کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به گشایش آزمایشی نیروگاه بوشهر نوشته ملت ايران اين موفقيت هاي بزرگ علمي و صنعتي و سياسي را در درجه اول مرهون بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي است كه فرمود "ما مي توانيم" و روح اعتماد به نفس را در مردم اين كشور زنده كرد و راه را براي رسيدن به موفقيت هاي بزرگ هموار نمود؛ بعد از وی مدیون آیت الله خامنه ای.

به نوشته این مقاله نقش همه دولت ها از دوران جنگ تاكنون نيز در اين موفقيت ها چشمگير و فراموش ناشدني است كما اينكه دانشمندان كشور توانستند همه گره ها را بگشايند و اين هنوز آغاز راه است.

جوان در سرمقاله خود درباره لوایح اقتصادی و بودجه و اختلافات مجلس و دولت نوشته از سخنان نمايندگان مجلس طى ماه هاى اخير و به خصوص پس از ارسال نامه رئيس جمهور به نظر مى رسد با وجود بررسى حداقل ۸ سناريوى (قيمتى- زمان اجرا) براى واقعى كردن حامل هاى انرژى و واسپارى تعيين قيمت حامل هاى انرژى به دولت، كميسيون تلفيق چندان معتقد به نظام جبران يا نظام باز توزيع درآمدهاى ناشى از اصلاح قيمت هاى مد نظر دولت نيست و يا شايد از تبعات تورمى آن واهمه دارد

به نوشته سرمقاله جوان بايد ديد در مدت ۲۰ روز باقى مانده، مجلس در واكنش به نامه مكتوب رئيس جمهور با خواست هاى دولت موافقت مى كند و به او اختيار تام درباره نحوه باز توزيع درآمدهاى ناشى از هدفمند كردن يارانه ها مى دهد و يا آن گونه كه در خبرها و اظهار نظرهاى نمايندگان مجلس و رئيس مجلس آمده پس گرفتن طرح هدفمند كردن يارانه ها و حذف درآمدهاى آن به عنوان اصلاحيه بررسى و اجراى هدفمند كردن يارانه ها به زمان ديگرى موكول خواهد شد؟! و دست آخر اين كه در صورتى كه اصلاحيه صورت بگيرد آيا پرداخت يارانه هاى حامل هاى انرژى به روال سال گذشته ادامه خواهد داشت و حداقل ۱۰ هزار ميليارد تومان نيز به هزينه هاى دولت در لايحه بودجه ۸۸ افزوده خواهد شد؟

غلامحسین کرباسچی در مقاله اصلی اعتماد ملی از بزرگان و علماي ديني خواسته است تا به چند سئوال جواب دهند از جمله این که وقتی نوشته های همسر سخنگوی دولت را می خوانند که خواستار صدور فرمان قتل خاتمی شده تا متشرعین به وظیفه خود عمل کنند نويسنده درصدد القاي چه ديدگاهي بوده است؟ اين نوشته جز اين معنا مي‌دهد كه آنچه در قالب ترورها اتفاق افتاده تاكنون به وسيله متشرعين اجرا شده و يا خداي نكرده علما فتوا داده‌اند؟ آيا تا به حال اصولا‌ چنين موردي به تحقق پيوسته است؟

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی یادآوری کرده که بنیان گذار جمهوری اسلامی در بحبوحه انقلاب به سربازان ارتش شاه حداكثر فرمان فرار از پادگان‌ها را توصيه مي‌كرد - كه نوعي نافرماني مدني بود، هيچ كس به‌طور خاص نتوانست حتي در رابطه با بدترين عناصر رژيم سلطنتي فرمان ترور را به‌عنوان فتواي شرعي امام خميني رهبر انقلا‌ب اسلا‌مي بگيرد، حال امروز چگونه است كه عده‌اي دنبال فتواي ترور آن هم براي حداكثر رقباي سياسي داخلي آن هم با چنين سابقه و ويژگي‌هايي هستند؟ اين توهين را (كه به صورت تلويحي هم براي دنياي امروز و هم نسل آتي نوعي مشوه كردن چهره بزرگان دين است) چگونه مراجع و علماي اسلا‌م تحمل مي‌كنند؟

شهردار سابق تهران تاکید کرده که گروه‌هاي خودسر دستور حركت خود را با ساده‌انديشي از كساني مي‌گيرند كه خود گاهي به عواقب سخنان و نوشته‌هاي خويش واقف نيستند. جان گرفتن دوباره نيروهاي اينچنيني گاه از همين نوشته‌ها و شعارهاي ساده شروع مي‌شود. كساني كه در حاشيه امن آرميده‌اند به عواقب اظهارات خود خوب توجه كنند. كساني كه يك روز در قالب گروهك فرقان و روز ديگر در قالب نيروهاي خودسر و روز سوم از تاريكي يك "دخمه" سر برآوردند ساده انديشان گاه مومني هستند كه به سادگي تحريك‌پذيرند و گاه دردسرهاي بزرگي براي نظام ايجاد مي‌كنند. ‌

عمادالدن باقی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته اگر علما و روحانيون و روشنفكران مذهبي و غير مذهبي چه با عنوان امر به معروف و نهي از منكر و چه دفاع از آزادي بيان و انتقاد در برابر آنچه مي‌گذرد سكوت نكنند جامعه ما به راه تعالي و رشد خواهد رفت.

این نویسنده اصلاح طلب پرسیده چرا بايد در برابر بازداشت‌ها و توقيف‌هاي دانشجويان و زنان و معلمان و كارگران و گروه‌هاي مذهبي و... نه مسوولا‌ن خود را موظف به پاسخگويي دانسته و توضيحات اقناع‌كننده مي‌دهند و نه همه گروه‌ها و نهادهاي مدني در پرسشگري فعالند؟ چرا از ميان روحانيون برجسته هميشه نام دو سه نفر را در ميان معترضان مي‌بينيم در حالي كه بسياري ديگر از آنان نيز اين روش‌ها را صواب نمي‌دانند اما تقيه مي‌كنند؟

کیهان سرمقاله خود را به اجللاس قاهره اختصاص داده که در آن رهبران گروه های مختلف فلسطینی حاضرند و نوشته دولت مصر در این بازی نقش یک کافه را بازی می کند که دو طرف قرار خود را در آنجا گذارده اند و در ضمن هزینه پذیرایی را می پردازند. این کافه البته تنها کافه ای است که در شرایط فعلی می توان در آن قرار گفت وگو گذاشت- مصر تنها همسایه فلسطینی های ساکن غزه است- و این به صاحب این کافه یک موقعیت منحصر به فرد داده و می تواند به دیگران اعلام کند که صاحب رستوران مهمی است.

به نوشته کیهان در این مذاکرات بی اهمیت دو موضوع مهم و اساسی حذف شده اند یکی وضعیت بازسازی غزه است و دیگری امضای آتش بس با طرف اسرائیلی. حماس و دولت اسماعیل هنیه معتقدند نباید به تشکیلات خودگردان که در جریان جنگ 22 روزه مواضع نادرستی داشته و نیز به فساد مالی شهرت دارد، اجازه ورود به موضوع بازسازی داد. موضوع آتش بس نیز مورد اختلاف طرفین است. محمود عباس و تشکیلات خودگردان به امضای آتش بس دائمی تاکید دارند و اسماعیل هنیه و مقاومت فلسطینی روی محدود کردن آتش بس به دوره 18 ماهه تاکید دارند. بر همین اساس بسیاری از تحلیلگران گفته اند رژیم صهیونیستی از مذاکرات دو طرف فلسطینی در قاهره طرفی نمی بندد.

علی مزروعی در سرمقاله روزنامه سرمایه نوشته افزوده شدن سالی حداقل دو درصد بر افراد زیر خط فقر حاصل عملکرد اقتصادی دولت نهم است و دریافت این موضوع نیاز چندانی به محاسبه ندارد. اینکه کمیته امداد اعلام کرده است از سال 81 به این طرف 30 درصد به خانوارهای تحت پوشش اش اضافه شده است جای تعجب چندانی ندارد و اینکه آیا منظور اصولگرایان حاکم از گفتمان عدالت دستیابی به چنین وضعیتی بوده است؟

به نوشته این کارشناس اقتصادی در روزهای آتی و ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دهم همچنان فقر و عدالت اجتماعی موضوع اصلی بحث ها و گفت وگوی نامزدهای انتخابات خواهد بود اما با توجه به تجربه های به دست آمده در دولت های گذشته شهروندان ایرانی و به خصوص اقشار فقیر و متوسط این فرصت را خواهند داشت که در این باره داوری و انتخاب کنند.

محمد مهدی راسخ در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته با وجود گستردگی ابعاد دغدغه‌های بخش خصوصی در مورد تاثیرگذاری بحران جهانی اقتصاد، هنوز هیچ کس به درستی نمي‌داند سیاست دولت محترم برای کاهش اثرگذاری بحران چیست؟ آیا برنامه ای برای کاهش هزینه‌های جاری و جلوگیری از کسری بودجه نگران‌کننده سال آینده پیش‌بینی شده است، آیا دولت برای جلوگیری از ایجاد شکاف بیشتر در تراز پرداخت‌های خارجی و اصلاح نرخ ارز در سال آینده چاره‌اندیشی کرده است.

به نظر دبیرکل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در لایحه بودجه سال 1388، نه تنها تصمیمي ‌برای رفع بحران اقتصادی اتخاذ نشده است که در بسیاری موارد، بر دغدغه‌های فعالان اقتصادی افزوده است. ظرف پنج ماه گذشته، شمار بیکاران ناشی از بحران اقتصادی در بنگاه‌های ایرانی از 300‌هزار نفر گذشته است و این باید زنگ خطری برای متولیان اداره اقتصاد کشور باشد، کما این که بحران، هنوز از همه درهای اقتصاد ایران گذر نکرده و بیم آن مي‌رود که در کنار عواملی همچون خشکسالی، افزایش ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک، تداوم فشارهای تحریمی، بحران مصرف انرژی، عدم تعادل در منابع و مصارف بانک‌ها و در نهایت خیل عظیم بیکاران در انتظار نشسته، شرایط بسیار سخت و نگران‌کننده برای اقتصاد ایران ایجاد کند.

نویسنده در پایان مقاله خود پرسیده آیا بهتر است بنشینیم و نظاره کنیم فرو ریختن ستون‌های اقتصاد ملی را یا برخیزیم و ضمن پذیرش وقوع بحرانی جهانی، سعی کنیم آثار و عواقب منفی آن را به حداقل برسانیم؟

آزادسازي نرخ ارز و يك پيشنهاد عنوان مقاله مهدي نصرتي در دنیای اقتصاد است که در آن آمده از نگارنده اين يادداشت گرفته تا خوانندگان آن، اگر مطمئن باشيم كه دولت قصد دارد نرخ ارز را آزاد كند، همين امروز به بازار ارز هجوم مي‌بريم تا با خريد آن و نگهداري تا سال آينده سود كلاني ببريم. در اين وضعيت اگر بانك مركزي، ارز مورد تقاضا را با قيمت‌هاي فعلي عرضه نكند، قيمت ارز در بازار غيررسمي افزايش پيدا مي‌كند و اين يعني ارز دو نرخي و همان ناكارآيي‌ها و رانت‌هاي سابق.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در صورتي هم كه بانك مركزي بخواهد به عطش سيري‌ناپذيري بازاري پاسخ دهد كه مطمئن است اين قيمت‌ها افزايش خواهد يافت عملا به معني خالي شدن ذخاير بانك مركزي خواهد بود. در هر صورت قيمت‌ها به سرعت افزايش پيدا خواهند كرد. علاوه بر اين برخي مطالعات نشان مي‌دهد كه نرخ ارز داراي ماهيت اضافه پرش (overshooting) است؛ يعني تغيير مكان از قيمت فعلي به قيمت‌هاي تعادلي به صورت هموار انجام نمي‌شود، بلكه افزايش در قيمت نرخ ارز ناگهاني و به صورت پرشي بوده و پس از آن و با برقرار شدن تعادل در ساير بازارها نرخ ارز نيز كاهش يافته و به تدريج به قيمت تعادلي مي‌رسد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته حضور سه كانديدا براي انتخابات رياست جمهوري قطعي شده و همين امر، نگراني‌هايي را برانگيخته است. درحالي كه نگاهي عميق‌تر به اين مسئله نشان خواهد داد كه اگر غير اين مي‌شد جاي نگراني وجود داشت. ترديدي نيست كه اصلاح‌طلبان در مورد تنش‌زدايي در سیاست خارجی، با افزايش آزادي‌هاي مدني و انتخاباتي یا این گفته رهبر انقلاب که مردم نیاز به قيم ندارند ، حتي لحظه‌اي دچار شبهه نشده اند چنان که در مورد واگذاري امور اقتصادي به مردم هم.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد با همه این ها اصلاح طلبان نبايد خود و مردم را بفريبند. نگاهي به دهه 86-76 نشان مي‌دهد كه اصلاح طلبان براي تحقق مباني اصلي اصلاح طلبي - كه در ذات انقلاب اسلامي وجود داشته است- به راه‌ها و روش‌هاي گوناگوني اعتقاد دارند. همين اختلاف راهها و عدم وجود مركز فرماندهي كه همه اصلاح طلبانبه صورت چشم بسته از آن پيروي كنند باعث شده است كه گلايه‌هاي درون جناحي و نيز اختلاف سليقه‌هاي غيرقابل انكار در ميان طيف‌هاي گوناگون اصلاح طلبان به سطح رسانه‌ها كشيده شود.

 

بررسی روزنامه های صبح یکشنبه یازده اسفند

بی بی سی:يكشنبه11 اسفند 1387(1 مارس 2009)

سخنان رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رییس جمهور عراق تیتر اول بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران است، آفتاب یزد و جمهوری اسلامی با عنوان نظامیان اشغالگر باید هر چه زودتر از عراق خارج شوند، جوان با تیتر عراق توافق خود را با ایران برای اخراج منافقین عملی کند و کیهان با جمله پیشرفت عراق در گرو ایستادگی در مقابل بیگانگان است گزارش این دیدار را در صدر اخبار خود آورده اند.

اعتمادملی از تخلف بی سابقه دولت از بودجه سال 86 در تیتر اول خود خبر داده، حیات نو همین خبر را با تیتر تکرار تخلفات دولت در گزارش جدید دیوان محاسبات آورده و صدای عدالت با موجودی ذخیره ارزی زیر صفر بدان پرداخته است.

سرمایه روز اقتصادی صبح و ایران روزنامه دولت یک گزارش را در خبر اول خود قرار داده اند. ایران با تیتر اقتصاد بومى شرط موفقيت اصل ۴۴ سخنان تازه رییس جمهور احمدی نژاد را آورده و سرمایه با تیتر باید اقتصاد را مردمی کنیم نه خصوصی آن را در صدر اخبار خود منعکس کرده است. گزارشی درباره بازار خودرو در سال آینده تیتر اول روزنامه دنیای اقتصاد است.

آغاز انشعاب در اردوی اصلاح طلبان تیتر اول روزنامه جام جم است که همانند روزهای گذشته خبرهای مربوط به فعالیت های انتخاباتی اصلاح طلبان را در صدر اخبار خود آورده و مردم سالاری در عرصه انتخابات کنار نیستم را از قول میرحسین موسوی آخرین نخست وزیر عنوان اصلی خود قرار داده است.

فرهنگ آشتی در عنوان اول خود از مهمانی ناهار سینماگران آمریکایی با ایرانی‌ها نوشته است.

کیهان سرمقاله خود را به بررسی سیاست های تازه دولت آمریکا در مورد ایران اختصاص داده و نوشته صرف نظر از جزئیات، طی شدن این فرآیند در طول دو ماه یعنی اوباما دارد تغییر می کند. همین نحوه رفتار است که موجب شده بسیاری از تحلیلگران به این نتیجه گیری برسند که اوباما هنوز سیاست روشنی درباره ایران ندارد و صرفاً در حال طی یک مرحله یادگیری درباره ایران و حداکثر تست کردن مواضع آن با ارسال پیام های گوناگون است.

به نوشته کیهان مشخص ترین پدیده ای که اکنون می توان آن را در سیاستگزاری آمریکا درباره ایران رصد کرد و احتمالا شکل تکمیل شده آن به زودی استراتژی اوباما درباره ایران خواهد بود، نوعی ترتیبات مذاکراتی 4 وجهی است که در قدم اول آن اوباما می خواهد چماق را به دست اروپا بدهد و به تعبیر یکی از دیپلمات های اروپایی هدف آن است که ایران بداند در صورت شکست مذاکرات، چیز بدی وجود دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود حضور نیروهای تحت رهبری آمریکا را در افغانستان به نقد کشیده و نوشته آمريكا و ارتش هاي ناتو از همان ابتدای اشغال افغانستان مرتبا شعارهاي تند و تیزی عليه طالبان والقاعده سرداده اند ولي در ميدان عمل نرد عشق با طالبان باخته اند. تندترين تصميمات ظاهري عليه طالبان و باندهاي مواد مخدر زمانی اتخاذ مي شود كه اوضاع دقيقا در جهت حذف رقباي طالبان از صحنه كشت و توليد و توزيع مواد مخدر به پيش مي رود.

به نوشته این روزنامه سئوال جدی اینست که وقتی قرار است دولت مرکزی افغانستان با طالبان شریک قدرت شود نظامیان تازه نفس باید با چه کسانی بجنگند. واشنگتن پاسخ روشنی به این سئوال نمی دهد ولی تثبیت موقعیت رابرت گیتس وزیر دفاع نومحافظه کاران در کابینه اوباما ممکن است اقدامی در همین زمینه باشد که جنگ ظاهری علیه تروریسم در افغانستان را به همکاری با تروریست های طالبان در تمامی زمینه ها بویژه در حکومت مرکزی تبدیل کند و افزایش نیروها نیز با هدف ایجاد بسترهای مناسب جهت استحاله قدرت در کابل صورت می گیرد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به این که هواداران دولت ضعف سیاست خارجی دولت احمدی نژاد را تکذیب می کنند و در مقابل معتقدند که این دولت با مقاومت های خود عزت را به نمایش گذاشت، به مواردی اشاره کرده که دولت ضعف نشان داده و باعث شده که برخی کشورهای همسایه هم جرات بازی با منافع ایران را پیدا کنند.

اولین مثال سردبیر روزنامه آفتاب روسیه است که به نوشته این روزنامه همین چند روز پیش رییس جوان سازمان انرژی اتمی خود را برای "ماست مالی" تاخیر چند ساله مسکو در مورد نیروگاه بوشهر به تهران فرستاد. همان کسی که در برابر پرسش مكرر خبرنگاران ايرانی با قيافه‌ای حق به جانب اعلام كرد كه نمی تواند تاريخ دقيقی برای بارگذاری سوخت اصلی نيروگاه بوشهر تعيين كند. چرا که دولت روسیه به واشنگتن قول داده‌ اقدامات مرتبط با ايران را تا زمان ديدار اوباما و مدودف متوقف كنند.

سرمقاله آفتاب یزد به عنوان مثال دیگر به روابط ایران و بحرین که تا چهل سال پیش بخشی از ایران بود پرداخته و به وضعیت شیخ نشین بحرین است که بعد از دیدار عذرخواهی وزیر کشور ایران وزیر خارجه اش را به تهران فرستاد اما در جريان همین سفر که در آن مقام بحرينی از "خدشه ناپذير بودن روابط تاريخي ايران و بحرين" سخن ‌گفت. متأسفانه هيچ كس نپرسيد كدام تاريخ البته برای كسانی كه همه موفقيت‌های ايران را به سه سال اخير نسبت می‌دهند، يک دوره چهل ساله می‌تواند قديمی و تاريخ ساز تلقی شود.

در ادامه این مقاله آمده به جای نمایش ذوق‌زدگی در برابر کسانی که پذیرای رسمی نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس هستند وبه کوچک‌ترین بهانه، ادعاهای ضد ایرانی را مطرح یا از آن حمایت می‌کنند، آیا بهتر نبود که ضمن احترام به میهمان و تلا‌ش برای ختم غائله، طلب کاری‌های حقیقی ایران نیز در برابر رسانه‌ها مطرح می‌شد تا معنای واقعی عزت مداری در سیاست خارجی ایران، به اطلا‌ع همه جهانیان و برخی همسایگان پرمدعا برسد؟

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته هم اکنون ایران از میان ۱۴کشور منطقه خاورمیانه دارای بالاترین نرخ تورم است. و در میان ۱۸۳ کشور جهان هم که در ارزیابیهای صندوق بین المللی پول مورد بررسی قرار می گیرند، چهارمین نرخ بالای تورم رادارد . به طوری که تنها کشورهای زیمبابوه، میانمار و جزایر سیشل نرخ تورم بالاتری نسبت به ایران دارند.

سرمقاله مردم سالاری اضافه کرده در منطقه خاورمیانه هم فاصله ایران با دومین کشور دارای نرخ تورم بالا در منطقه بسیار زیاد است. کشور فقیر یمن، پس از ایران بالاترین نرخ تورم را دارد که ۹درصد کمتر ازایران است. تورم بالا در ایران نماد بارزی از وضعیت نامناسب اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم است و علاوه بر آن ریسک اقتصادی در ایران افزایش یافته، فضای کسب وکار محدودتر و حضور ایران در عرصه های بین المللی اقتصاد، کم رنگ تر شده است

یک نماینده مجلس در سرمقاله روزنامه سرمایه نوشته نامه جدید رئیس جمهوری در مورد لایحه هدفمندکردن یارانه ها باب جدیدی را برای بررسی بودجه 88 و لایحه هدفمندکردن یارانه ها باز کرد. اگرچه در مورد برداشتن یا حذف 8500 میلیارد تومان منابع آزاد شده از یارانه حامل های انرژی هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده اما این نامه به عنوان درخواست دولت تلقی شده و مجلس مهلتی برای بررسی این نامه خواسته است.

جمشید انصاری عضو کمیسیون تلفیق در سرمایه نوشته برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس معتقدند طرح چنین مساله ای یعنی حذف بالا بردن قیمت ها و آزادسازی قیمت های انرژی در نامه رئیس جمهوری موضوعیت نداشته و قابل طرح نیست و 8500 میلیارد تومان منابع آزاد شده می تواند لزوماً از بودجه حذف نشود.

اعتمادملی در سرمقاله خود نوشته دولت در یک اقدام شگفت‌آور، غیرکارشناسی و غیرعلمی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را منحل کرد که این وظیفه مهم را به عهده داشت که با جمع‌آوری پیشنهادهای وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی با اقدامات سنجیده و علمی کارشناسان زبده خود لا‌یحه بودجه را تنظیم کند .

این بزرگترین ضربه را بر پیکر نظام بودجه‌ریزی و نظارت بر تحقق آن وارد کرد و اینک در دومین اقدام خود مدعی است که مجلس شورای اسلا‌می هم در تصویب بودجه کاره‌ای نیست و حق‌‌اعمال تغییرات در لا‌یحه بودجه را ندارد.

به نوشته سرمقاله اعتمادملی تاسف‌آور آنکه تاکنون نه هیات‌رئیسه مجلس و نه سایر نمایندگان به عنوان نهادی که باید در راس امور باشد، کوچک‌ترین عکس‌العملی نسبت به این موضع دولت بیان نکرده‌اند که سخنگویش مدعی شده مجلس در تصویب بودجه کاره ای نیست و حق اعمال تغییرات در بودجه را ندارد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۲ اسفند

بی بی سی:دوشنبه12 اسفند 1387(2 مارس 2009)

آفتاب یزد با تیتر کمیسیون تلفیق با درخواست رییس جمهور موافقت کرد و جمهوری اسلامی با عنوان کمیسیون تلفیق مجلس با ازادی سازی حامل های انرژی موافقت کرد گزارشی را منعکس کرده اند که اعتماد با تیتر عقب نشینی مجلس در برابر تهدیدهای دولت و حیات نو نیز با همین عنوان به آن پرداخته اند.

دنیای اقتصاد با عنوان بزرگ راه سوم برای یارانه نقدی، و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی با تیتر یارانه نقدی کاهش یافت خبر داده اند در حالی که تیتر صدای عدالت این است: کمیسیون تلفیق نظر احمدی نژاد را تامین کرد. و ایران روزنامه خبرگزاری دولت هم رای مجلس به پرداخت نقدی یارانه ها را عنوان اصلی خود قرار داده است.

در همین حال روزنامه جوان به نقل از رییس جمهور در تیتر اول از حمایت همه جانبه دولت از طرح بنگاه های زودبازده خبر داده است.

مردم سالاری با عنوان غرامت جنگی عراق بخشیدنی نیست نظر مصطفی کواکبیان نماینده مجلس را منعکس کرده ، کیهان خبری را در تیتر اصلی خود آورده که در روزنامه های دیگر هم انعکاس دارد و آن نامه دادستان تهران به پلیس بین المللی برای دستگیری روسای دولت اسرائیل به اتهام حمله به غزه است.

رسالت با عنوان ایران از نظر توسعه سیاسی بی نظیرست بخش هائی از سخنان سخنرانان یک همایش را منعکس کرده است.

اعتمادملی واکنش مهدی کروبی را در مقابل جلوگیری از حضور و سخنرانی وی در دانشگاه زنجان تیتر اول خود قرار داده که گفته است در برابر نیروهای خود سر می ایستم . روزنامه فرهنگ آشتی از اجتماع هنرمندان در هواداری از محمد خاتمی با تیتر لبخند فرهنگ به مردم اصلاحات خبر داده است.

بيژن رحیمی دانش در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته می توان از تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس به عنوان یک گزینه تقریباً مثبت یاد کرد چرا که میزان آزادسازی و گران کردن قیمت کالا و خدمات را تنها تا حدود ۶۰ درصد نظر دولت پذیرفته است. اما با این همه می توان برآورد کرد که هزینه ها حداقل تا حدود ۳/۳ برابر افزایش می یابد، هزینه برق، گاز، بنزین، گازوئیل و سایر حامل های انرژی.

به نوشته این کارشناس برنامه ریزی، باید دید حکم نهایی مجلس برای این طرح چیست اما آنچه مسلم است با این روش پرش قیمت ها بیش از مقدار یارانه ها خواهد بود به طوری که یارانه پرداختی به مردم درمان کننده شوک قیمتی و تورمی پس از اجرای طرح تحول و رشد قیمت حامل های انرژی نخواهد بود.

صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته بحث هدفمند کردن يارانه هاي دولتي اگرچه در مجلس با تاکيد بر يارانه حامل هاي انرژي به پيش مي رود و کاهش بهاي نفت و به تبع آن درآمدهاي دولت، پرداخت يارانه به اين بخش ها را غيرممکن کرده ، و دولت در سال آينده ناگزير است از بسياري هزينه ها که شايد در سال هاي گذشته متقبل مي شد، اجتناب کند.

به نوشته این روزنامه درآمدهاي بالاي پيش بيني شده از محل حقوق ورودي سال آينده و يا واگذاري شرکت هاي دولتي نشان مي دهد دولت سال آينده با چالش درآمد مواجه بوده و قادر به پرداخت يارانه، و تسهيلات بانکي براي حمايت از بخش هايي مانند توليد نخواهد بود.

حمید زمانزاده در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته این روزها، آمار اقتصاد ایران پر رونق‌ترین روزگار خود را طی می‌کند، لکن اقتصاد ایران نه تنها چندان به سامان نیست، که در روزگار رکود به سر می‌برد؛ این را فعالان اقتصاد ایران و مردم کوچه و بازار بهتر از همه درک می‌کنند که رفاهشان نه تنها افزایش پیدا نکرده، که رو به کاهش گذارده است.

این کارشناس اقتصادی در تشریح نظر خود یادآوری کرده که در این چند سال‌‌، حجم پول بیش از دو برابر شده است؛ يعني بیش از همه دوران تاریخ انتشار ریال، پول خلق کرده‌ایم، سطح قیمت‌ها هم با شتابی روزافزون به پیش رفته، تورم چند برابر شده (بیش از دو برابر). بیش از همه سال‌‌های برنامه دوم و سوم، نفت فروختیم و دلارهای نفتی (همان یوروها) چند برابر شد.

بودجه‌ دولت چند برابر شد، کسری‌های بودجه چند برابر شد و با پول نفت پوشش داده شد. سیل واردات کالا به لطف یوروهای نفتی با حرکتی روبه جلو و شتابی روز‌افزون به پیش رفت، حساب سرمایه در تراز پرداخت‌ها ارقام کم‌نظیر را به ثبت رساند و کسری‌های عظیم تراز پرداخت‌ها در بازرگانی خارجی به لطف یوروهای نفتی، پوشش داده شد. در آموزش و فرهنگ خیلی چیزها چند برابر شد:. بله آمار در رونقی تاریخی به سر می‌برد و اقتصاد در رکود.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته کساني که از لحاظ ايدئولوژيکي مدافع سرسخت اقتصاد دولتي و اشتراکي اند، هرگز نمي توانند به طور کامل به اصول خصوصي سازي وفادار بمانند. چراکه خصوصي سازي اين نيست که بنگاهي را دولت به تامين اجتماعي بفروشد و يا سهام آن را به کارکنان تحت عنوان سهام عدالت واگذار کند.

این مقاله با تاکید بر این که اين نوع خصوصي سازي نتيجه خاصي در پي نخواهد داشت ادامه داده اگر خصوصي سازي با ديد و تفکر دولتي و حفظ مديريت دولتي باشد، نه تنها شکوفايي اقتصادي را به دنبال نخواهد داشت، بلکه ميزان خسارت و ضررهاي ناشي از آن در برخي از بخش ها بيشتر از وضعيت فعلي خواهد بود.

رسالت در سرمقاله خود نوشته اصولگرايان در چند سال گذشته ضمن ترميم گفتمان انقلاب اسلامي با تاكيد بر رشد هماهنگ ساخت‌هاي مختلف نظام سياسي متناسب با ظرفيت‌هاي بومي در صددند پاسخي مناسب ودر خور ملت ايران به پرسش كارآمدي دهند .

به عقیده این روزنامه اقدامات جسورانه دولت نهم ومجلس اصولگراي هفتم و هشتم به منظور اصلاحات جدي در ساختار اقتصادي كشور با حذف تدريجي آثار سوء نظام ربوي از ساختار پولي ومالي ،واگذاري‌هاي بي‌سابقه به بخش خصوصي در راستاي اجراي سياست‌هاي كلي اصل ۴۴ قانون اساسي ، ارائه سهام عدالت به‌عنوان گل سرسبد سياست‌هاي اقتصادي اصولگرايان وكاهش فاصله طبقاتي ، تحول در نظام بودجه نويسي كشور و ... جملگي در راستاي تسريع روند اصلاحات اقتصادي و نزديك كردن آن به رشد ساختار سياسي و فرهنگي كشور است.

کیهان در مقاله ای نوشته با اشاره به حضور هنرمندان و مدیران آکادمی اسکار در تهران نوشته این حضرات نزدیک به ۳۰ سال است که حاضر نشده اند به این کشور حتی یک فیلم خود را بفروشند! بسیاری از اوقات، هر گونه نمایش، از سوی همین کمپانی داران، خدشه دار تلقی شده و به بهانه نمایش غیرقانونی، به قول خودشان سو کرده و بابت خسارت ناشی از نمایش یاد شده، پول های هنگفتی (چندین برابر بهای فروش همان فیلم) را از حساب های بلوکه شده ملت ایران در کشورهای خارجی (که با قلدری حاکمان آمریکا مسدود شده) برداشت کرده اند.

کیهان سرانجام پرسیده حالا چه اتفاقی افتاده که این حضرات خواب نما شده اند و پس از به یغما بردن پول های به ناحق بلوکه شده این مردم می خواهند تجاربشان را به آنها منتقل نمایند؟ برایشان کارگاه آموزشی بگذارند و یادشان بدهند که سینما یعنی چه و چگونه باید سینماداری کرد؟ آن هم در دورانی که سینمای پرطمطراق و پر سروصدا هالیودی با میلیاردها دلار سرمایه و امکانات و نیرو و... میدان اسکار را به مشتی زاغه نشین هندی واگذارد و عملاً برتری بالیوود را بر خود پذیرفت.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به بررسی تصمیم تازه اوباما درباره حضور ارتش آن کشور در عراق پرداخته و نوشته با توجه به تخلفي كه اوباما از شعار انتخاباتي خود درباره عراق كرده كاملا مشخص است كه وعده پايان دادن به حضور نظاميان آمريكائي در پایان سال ۲۰۱۱ نيز يك وعده توخالي است و هيچ تضميني براي اجراي آن وجود ندارد. به عبارت روشن تر طرح اوباما فقط يك صورت سازي است كه با توسل به آن وي در نظر دارد به سياست ادامه اشغال كه سياست بوش كوچك بود ادامه دهد ولي در عين حال چنين وانمود كند كه آنچه او در نظر دارد انجام دهد با سياست رئيس جمهور سابق آمريكا متفاوت است .

به نظر این روزنامه پايان دادن به اشغال عراق با سياست هاي توسعه طلبانه آمريكا سازگاري ندارد. آمريكا به عراق نيامده است كه آنجا را ترك كند بدون آنكه اهداف دراز مدت خود را تامين نمايد . باقي ماندن ۵۰ هزار نظامي آمريكائي در عراق نشانه روشني از همين سياست آمريكاست سياستي كه به اين شخص و آن شخص و اين حزب و آن حزب مربوط نمي شود بلكه مربوط به خوي سلطه گري دولتي است كه خود را قدرت برتر جهان ميداند.

آفتاب یزد در سرمقاله به نقد سخنان تازه مشاور رییس جمهور در امور روحانیت پرداخته و با نقل جملاتی از حجت الاسلام سقای بی ریا پرسیده آيا در نقل اين خاطره، به پيامدهاي سـياسي آن توجه شده است؟ آيا توصيف نخست‌وزير قدرتمند و موفق تركيه با عباراتي همچون "ترسان" و "لرزان" باعث نخواهد شد كه در آينده‌اي نه چندان دور، هيئت‌هاي بلندمرتبه، شال و كلاه كنند و به آنكارا بروند تا پيامدهاي اين خاطره‌گويي را مرتفع نمايند؟ مگر فراموش كرده‌ايم كه به خاطر نقل يك داستان تاريخي و صحيح توسط روحاني آزاده - ناطق نوري- عالي‌ترين مقام‌‌هاي دولت نهم به تكاپو افتادند و آنچنان از فرستاده شيخ بحرين استقبال كردند كه به هيچ وجه لياقت آن را نداشت؟

سردبیر آفتاب یزد با این سئوال که خاصيت این حرف ها، بزرگ نشان دادن رئيس‌جمهور ايران و اثبات نفوذ كلام اوست؟ نوشته فرض كنيم اين سخنان، اندكي بر آراي احمدي‌نژاد بيفزايد يا بيني مخالفان داخلي او را به خاك بمالد، اما آيا اين‌گونه هزينه‌سازي‌ها، نشانه ديگري نيست كه ثابت مي‌كند بعضي افراد بانفوذ در دولت نهم، كفايت لازم براي تصدي پست‌هاي حساس و دسترسي به تريبون‌هاي عام را ندارند؟

 

بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه سیزده اسفند

بی بی سی:سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

در میان مسائل سیاسی مربوط به رقابت های انتخاباتی آفتاب یزد سخن هاشمی رفسنجانی را با اهمیت دیده که گفته است كساني كه خود را قيم مردم مي‌دانند در انتخابات 84 دخالت كردند . حیات نو از گفته های همین مقام بی بند و باری در تخریب شخصیت را در صدر عنوان های خبری خود آورده است. صدای عدالت در تیتر اصلی خود نوشته خاتمی از سخنرانی در شاه چراغ شیراز منع شد. ایران روزنامه خبرگزاری دولت هم با عنوان فعالان سياسى از بداخلاقى جلوگيرى كنند نامه دفتر رییس جمهور را در صدر اخبار خود آورده است.

جام جم از افزایش حداقل دستمزد کارگران بر اساس تورم خبر داده و دنیای اقتصاد در تیتر اصلی خود نوشته آثار طرح تحول بر بازار مسکن پیدا شد. مردم سالاری از قول نمایندگان مجلس نوشته هدفمند کردن یارانه ها خارج از تحمل مردم است. اما سرمایه روزنامه اقصتادی صبح از رفتن پرونده یک میلیارد دلاری به دادسرا خبر داده است.

چند روزنامه صبح نامه وزیر صنایع دولت خاتمی را به رییس جمهور احمدی نژاد با اهمیت دیده اند و اعتماد ملی از متن همین نامه این جمله را به عنوان تیتر اول خود برگزیده آقای رییس جمهور آمار درست بدهید.

شناسايي حلقه جادوگرها در لواسان عنوان اصلی روزنامه فرهنگ آشتی است که به گزارش آشتی کنان مربی تیم ملی فوتبال با علی کریمی گلزن تیم ملی اختصاص دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی ساخت شهرک های تازه توسط اسرائیل را توطئه خوانده و نوشته انتظار مي رود دنياي اسلام و كشورهاي عرب در اين مقوله حساسيت نشان دهند و با ابراز خشم و انزجار خود فضاي بين المللي را آگاه سازند و نشان دهند كه دنياي اسلام و ملت هاي منطقه به اشغالگران فرصت نخواهند داد كه توطئه هاي خود را اجرا كنند و با اجراي طرح كوچ اجباري فلسطيني ها زمينه هاي يهودي سازي بيت المقدس را فراهم سازند.

به نظر این مقاله دولت اسرائیل دچار بحران سیاسی است و با اقدامات ایذائی علیه ساكنان فلسطيني بيت المقدس از يكطرف مي خواهند نظرها را از بحران داخلي اسرائيل به سمت و سوي ديگري منحرف نمايند و از طرف ديگر سعي دارند ميزان حساسيت دنياي اسلام و دنياي عرب را در پرتو تحولات غزه را بسنجند تا بتوانند واكنش ها در اين مقوله را ارزيابي و با آن مقابله نمايند.

روزنامه سرمایه درباره سفر هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان به عراق نوشته دولت ایران سال های متوالی میزبان و محل فعالیت سیاستمداران مخالف صدام بود که پس از وی به قدرت رسیدند. پس از تشکیل و شروع به کار شورای حکومتی انتقالی به عنوان جانشین حکومت بعث، ایران در بین کشور های همسایه عراق اولین کشوری بود که شورای حکومتی عراق را به رسمیت شناخت.

به نوشته سرمایه سفر هاشمی رفسنجانی به بغداد از آن جهت دارای اهمیت است که وی فرمانده جنگ هشت ساله با عراق بوده است وسفر او و سان دیدنش از ارتش عراق نشان آن است که ایرانی ها و عراقی ها درصدد عبور از دوران بی اعتمادی گذشته و ایجاد روابطی عادی و براساس الزامات همسایگی هستند. ایران و عراق دیگر نمی خواهند لشکرهای شان را در مرزهای مشترک متمرکز کنند .

کیهان برای دومین روز نسبت به حضور هیاتی از هالیود در تهران واکنش نشان داده و در سرمقاله خود پرسیده چه کسی به این هیات ویزا داده و دعوتشان کرده است .

به نوشته حسین شریعتمداری مدیر کیهان ممکن است گفته شود حضور این هیئت در جمهوری اسلامی ایران می تواند آنها را از نزدیک با واقعیات آشنا کند و زمینه ای برای توهم زدایی از اذهان به خطا رفته آنان باشد. این برداشت اگرچه بر فرض صحت نیز ساده اندیشانه است ولی چندان پاپیچ آن نمی شویم و فعلاً با تسامح می پذیریم که اگر با این هدف آمده بودند یا دعوت شده بودند چندان نگران کننده نبود. اما واقعیت غیر از این است.

نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان با اشاره به گفته های مقام های آمریکائی و نوشته سایت وزارت خارجه آمریکاک نتیجه گرفته که این تبادلات فرهنگی حساب شده است و اهداف سفر هیئت آمریکائی هم به گفته مدیرعامل خانه سینما که ظاهراً میزبان آنهاست، برای این است که در راستای برنامه توسعه علمی- آموزشی و ارتقای شغلی اعضای جامعه اصناف سینمای ایران، سمینارهای تخصصی و کارگاه های آموزشی برقرار کنند تا به تبادل تجارب با جامعه سینمایی ایران پرداخته و دانش سینمایی خود را به این سینما انتقال دهند.

کاری که کیهان آن را در جهت اهداف آمریکائی ها برای نفود فرهنگی در ایران می داند و با آن به شدت مخالفت کرده است.

چند روزنامه صبح نامه اسحاق جهانگیری وزیر سابق صنایع را به رییس جمهور با اهمیت دیده اند که در آن از وی خواسته است در ارائه آماری که به او می دهند دقت بیش تر کند و به مردم آمار درست بدهد.

اعتمادملی نوشته اينكه آيا گلا‌يه وزير سابق صنايع ايران مي‌تواند در تغيير منش دولت نهم موثر افتد پرسشي است كه بدون شك شيوه رفتاري اعضاي كابينه نهم در سه‌ونيم سال گذشته از حالا‌ پاسخي روشن براي آن محسوب مي‌شود.

به نوشته این روزنامه دولت نهم خوش‌اقبال‌ترين دولت ايران بوده است و شيرين‌ترين روزهاي نفتي را مزمزه كرده است. در دي‌ماه 86 اين دولت نفت را با 68 دلا‌ر راهي بازارهاي جهاني مي‌كرد و در گرماي امسال براي هر بشكه نفت حتي تا 127 دلا‌ر هم پول دريافت كرد. درآمد نفتي ايران در سه سال گذشته بيش از 260 ميليارد دلا‌ر تخمين زده شده است.

در ادامه مقدمه نامه جهاگیری آمده در دوران دولت فعلی افزايش 60 درصدي بدهي معوقه نظام بانكي، رشد نقدينگي غيرمولد از 68 هزار ميليارد تومان به 170 هزار ميليارد تومان، افزايش نرخ تورم به 26 درصد، رشد خط فقر تا 780 هزار تومان، واردات بي‌رويه و شكست صنايع، چرخ نرخ بيكاري روي 12 تا 13 درصد و تزريق 20 ميليارد دلا‌ر به بنگاه‌هاي زودبازده براي رفع بيكاري، نشتي حساب ذخيره ارزي و موجودي 20 ميليارد دلا‌ري، نتایج کار این دولت است که احمدي‌نژاد در سيماي ملي گفت كه ما به 85 درصد از اهداف برنامه چهارم عمل خواهيم كرد. به نظر شما اين ادعا تا چه حد مي‌تواند درست باشد؟

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود با اشاره به بحران اقتصادی جهان نوشته خواسته و يا ناخواسته اقتصاد نفتي ایران از اين بحران بزرگ متاثر شده است و تبعات آن در عمده واحدهاي توليدي حتي كارآمد كشور به وضوح قابل رويت است. هر چند به علت چسبندگي كمتر اقتصاد كشور به اقتصاد جهاني، تاثيرات تخريبي كمتري را بايد متحمل شويم، ليكن به علت مساله تحريم‌ها و فشارهاي اقتصادي غرب تا حدودي اين تخريب چند برابر مي‌شود. توليد كشور مدت 2 سال است در تامين منابع مالي خارجي، تامين تجهيزات و مواد اوليه با مشكلات خارجي روبه‌رو شده است كه به صورت طبيعي مي‌بايستي تدابيري براي آن انديشيده شود. واحدهاي توليدي كشور در شرايطي قرار گرفته‌اند كه خود هيچ نقشي در ايجاد آن نداشته‌اند.

به نوشته محمود اسلامیان در این مقاله نگاهي به موجودي انبارها، چه شركت‌هاي بزرگ دولتي همچون ذوب‌آهن، مباركه، پتروشيمي‌ها و سيماني‌‌ها تا كوچك‌ترين واحدهاي صنعتي، نشانگر وضعيت خطرناكي است كه بي‌توجهي به آن مي‌تواند بسيار مخاطره‌آميز باشد. طبيعي است صنعتي كه در جريان فروش با مشكلات مواجه شده باشد و نتواند تعهدات مالي خود را به بانك‌ها عملي سازد، بگير و ببندها و ممنوع‌الخروج كردن‌ها هم نه تنها به حل مشكل كمك نخواهد كرد، بلكه بحران را عميق‌تر خواهد ساخت؛ زيرا امكان حداقل حركت را از صنعت كشور سلب خواهد نمود.

این اقتصاددان تاکید کرده هيچ‌كس نمي‌تواند حقوق بانك‌ها را براي پيگيري ديون خود ناديده انگارد، اما سوال اصلي اين است آيا بدون توجه به شرايط موجود و قفل شدن فروش در بسياري از واحدهاي توليدي، مي‌توان با برخوردهاي قضايي حل مشكل نمود؟

رسالت در سرمقاله خود نوشته این گفته آقاي رئيس جمهور مبني براينكه دولت مردمي اصولگرا وامدار هيچ حزب يا جرياني نيست، نه تنها يك ايده‌آل مجموعه ارزشي و انقلابي كشور است بلكه در نظام اسلامي نيز اصولا قدرت و مناصب سياسي نبايستي به وادي سهم خواهي و جاه‌طلبي افراد و احزاب كشانده شود و حتي احزاب و تشكل‌هاي اصيل و باسابقه انقلابي نيز از اين رويكرد مكتبي و صادقانه دولت استقبال كرده و مي‌كنند اما تكرار اين بحث در محافل مختلف آن هم در آستانه انتخابات شايد موجب برخي دلگيري‌ها و سوء تفاهمات و تحليل‌هاي نادرستي قرار گيرد.

به نظر سرمقاله رسالت چنین بیانی از سوی رییس دولت در حقيقت خواسته و ناخواسته نوعي گريز از كار منسجم و تشكيلاتي كارآمد نيز خواهد بود. مضاف براينكه دولت نهم كه به نام جريان فراگير اصولگرايي برسركار آمده در طول سه ماه و نيم گذشته از افراد متعهد، صالح، شايسته و مجرب تمام زيرمجموعه‌هاي جريان اصولگرايي بهره‌مند بوده و از فكر و تجربه آنان در مديريت صحيح امور كشور استفاده مي‌كند و اساسا نيازي به اين‌گونه موضع‌گيري نيست.

 

کنفرانس شرم الشیخ

 

كنفرانس بازسازي غزه در شرم الشيخ

دوشنبه12 اسفند 1387(2 مارس 2009)

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين كنفرانس بين‌المللي يك روزه كه با حضور نمايندگاني از بيش از 70 كشور و 15 سازمان برگزار شد، كشورهاي عرب حاشيه‌ي خليج فارس، آمريكا و كميسيون اروپا مبالغ چشمگيري را به غزه اختصاص دادند. تركيه، ايتاليا، آلمان و الجزاير نيز كمك‌هايي اختصاص دادند.

اين در حالي است كه سازمان ملل و آژانس‌هاي كمك‌رسان اعلام كرد‌ه‌اند كه بازسازي غزه تا زماني كه گذرگاه‌ها بسته است،‌ وظيفه‌اي دشوار است.

محمد صباح السالم الصباح وزير امور خارجه‌ي كويت، از ارائه‌ي مبلغ مالي معادل 200 ميليون دلار به تشكيلات خودگردان فلسطين براي پنج سال آينده خبر داد.

وزير امور خارجه‌ي كويت در سخنراني خود در كنفرانس شرم الشيخ اعلام كرد: كويت امروز در اجلاس شرم الشيخ مبلغ 200 ميليون دلار را به تشكيلات خودگردان فلسطين جهت كاهش رنج ملت فلسطين و ساكنان نوار غزه و توسعه‌ي طرح بازسازي نوار غزه ارائه داد.

وي ابراز اميدواري كرد كه مشاركت جامعه‌ي جهاني در اين كنفرانس و انجام مسووليت‌هايشان به پايان رنج ساكنان نوار غزه در سريع‌ترين زمان ممكن پايان دهد.

وزير امور خارجه‌ي كويت همبستگي جامعه‌ي جهاني را جهت اعمال فشار بر اسراييل بر اساس قطعنامه‌ي 1860 شوراي امنيت در راستاي گشودن گذرگاه‌ها، پايان دادن به تحريم جهت تسهيل ورود كمك‌هاي بشردوستانه و مصالح ساختماني براي بازسازي نوار غزه خواستار شد.

وي بر اهميت توافق بر راهكارهاي اجرايي براي برنامه‌ي بازسازي نوار غزه تاكيد كرد. خبرگزاري كويت همچنين اعلام كرد: دولت آلمان نيز امروز در كنفرانس شرم الشيخ مبلغ مالي معادل 150 ميليون يورو (180 ميليون دلار) به تشكيلات خودگردان فلسطين ارائه كرد.

فرانك والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه‌ي آلمان و دبير كل دولت در وزارت همكاري اقتصادي و توسعه‌ي آلمان در اين كنفرانس اعلام كردند كه اين كشور 150 ميليون يورو به تشكيلات خودگردان فلسطين اختصاص مي‌دهد.

اشتاين ماير اظهار داشت كه اوضاع در نوار غزه همچنان سخت است و بايد ساكنان نوار غزه به كمك‌هاي بشردوستانه دست يابند.

وزير امور خارجه‌ي آلمان گفت: مسووليت‌هاي كشورهاي جهان در زمينه‌ي ارائه‌ي كمك‌هاي بشردوستانه در راستاي بازسازي نوار غزه بسيار حايز اهميت است.

 

بيانيه‌ پاياني كنفرانس بازسازي غزه در شرم‌الشيخ

اختصاص ‌٤٨١/٤ ميليارد دلار

تاكيد بر بازگشايي كامل گذرگاه‌هاي غزه و لزوم احترام اسراييل به قوانين بين‌المللي

سه شنبه 13 اسفند 1387(3 مارس 2009)

شركت كنندگان در كنفرانس بين‌المللي بازسازي نوار غزه در شرم‌الشيخ مصر، بازگشايي كامل، فوري و غير مشروط گذرگاه‌هاي نوار غزه را خواستار شدند. اين شركت كنندگان هم‌چنين مبلغ چهار ميليارد و 481 ميليون دلار را براي بازسازي غزه ارائه دادند و از رژيم صهيونيستي نيز درخواست كردند به قوانين بين‌المللي احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شركت كنندگان در اين كنفرانس كه با حضور نمايندگان بيش از 70 كشور در مصر برگزار شد، در بيانيه پاياني‌شان كه توسط احمد ابوالغيط وزير امور خارجه مصر قرائت شد، از رژيم صهيونيستي خواستند تا هر چه سريعتر و بدون هيچ قيد و شرطي تمامي گذرگاه‌هاي نوار غزه را بازگشايي كند.

در اين بيانيه تاكيد شده كه تحقق آشتي ملي فلسطين و تثبيت آتش بس بين رژيم صهيونيستي و گروه‌هاي فلسطيني از ملزومات موفقيت تلاش‌ها جهت بازسازي نوار غزه است.

در بيانيه پاياني اين نشست از رژيم صهيونيستي خواسته شده تا به قوانين بين‌المللي بويژه قوانين حقوق بشر احترام كامل گذاشته و هر گونه حمله به ساختارهاي زيربنايي غزه و يا تدابيري كه بر روند زندگي غير نظاميان اين منطقه تاثير بگذارد را متوقف سازد.

شركت كنندگان در كنفرانس بين‌المللي شرم‌الشيخ همچنين بر ضرورت تشكيل كشور مستقل فلسطين كه از حمايت دايمي جامعه بين‌المللي برخوردار باشد تاكيد كردند.

براساس گزارش خبرگزاري سوريه، در اين بيانيه از تلاش‌هاي گسترده جامعه بين‌المللي جهت رفع نيازهاي انساني غير نظاميان غزه كه طي حمله 23 روزه رژيم صهيونيستي به اين منطقه متضرر شده‌اند استقبال شده و از كشورهاي اهدا كننده خواسته شد تا حمايت‌هايشان را جهت ارسال كمك‌هاي بشر دوستانه و رفع نيازهاي مردم غزه افزايش دهند.

احمد ابوالغيط در پايان اين نشست اظهار داشت: 70 كشور شركت كننده در كنفرانس شرم‌الشيخ مبلغ چهار ميليارد و 481 ميليون دلار ارايه دادند كه با توجه به تعهدات قبلي جامعه بين‌المللي مبلغ كلي كمك‌ها به حدود پنج ميليارد و 200 ميليون دلار مي‌رسد.

وي هم چنين عنوان داشت: انتظار مي‌رود دولتي كه در پي مذاكرات گروه‌هاي فلسطيني به عنوان دولت آينده فلسطين تشكيل مي‌شود، از حمايت‌ و تاييد جامعه بين‌المللي برخوردار شود.

ابوالغيط عنوان داشت: در اين مساله كه دولت آتي فلسطين با نام دولت وفاق، وحدت، دولت موقت، تكنوكرات و يا حتي مستقل باشد تفاوتي وجود ندارد. مهم آن است كه جامعه بين‌المللي بين اين دولت و گروه‌هاي فلسطيني موجود تفاوت قائل شود.

وزير امور خارجه مصر خاطر نشان كرد: جامعه بين‌المللي و يا هيچ يك از طرف‌هاي بين‌المللي نبايد در تلاش‌هاي فلسطينيان جهت تشكيل دولت توافقي دخالت كنند.

ازسوي ديگر، سلام فياض نخست وزير دولت موقت فلسطين، در يك كنفرانس خبري در شرم‌الشيخ اظهار داشت: موضوع اصلي اشغالگري‌هاست كه بايد پايان يابد و تا زماني كه اين اشغالگري پايان نيابد بحران‌هاي اقتصادي اراضي فلسطيني نيز پايان نخواهد يافت.

وي عنوان داشت: صحبت از بازسازي بدون لغو محاصره و بازگشايي گذرگاه‌ها امكان پذير نيست.

سمير عبدالله وزير برنامه‌ريزي دولت موقت فلسطين نيز در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه گفت: اجراي بازسازي بدون بازگشايي گذرگاه‌هاي غزه جهت ورود مواد مورد نياز براي بازسازي ممكن نيست.

وي عنوان داشت: قدرت اجرايي شركت‌هاي موجود در غزه به دليل عدم امكانات مالي و نيروي انساني براي بازسازي مناسب نيست و اگر ما بخواهيم در طرح بازسازي به اين توانمندي‌ها تكيه كنيم به شش سال وقت براي بازسازي غزه نياز داريم.

وزير برنامه ريزي فلسطين هم چنين تاكيد كرد: براي جذب شركت‌هاي خارجي جهت بازسازي غزه نيز نياز به آرامش سياسي و امنيتي در غزه است و تا زماني كه اين امر ميسر نشود سرمايه‌گذاران تمايلي به اين كار نخواهند داشت.

وزير امور خارجه نروژ نيز كه كشورش يكي از هماهنگ كننده‌هاي برگزاري كنفرانس شرم‌الشيخ بود تاكيد كرد: اوضاع غزه هم چنان با گذشت بيش از يك ماه از حمله اسراييل به اين منطقه بحراني است.

وي بر ضرورت تحقق آشتي ملي فلسطين تاكيد كرده و عنوان داشت: ما از دولتي كه نماينده تمامي ملت فلسطين باشد استقبال مي‌كنيم.

حسني مبارك رييس جمهور مصر، در مراسم افتتاحيه‌ي كنفرانس بين‌المللي بازسازي غره بر ضرورت تسريع در روند بازسازي غزه همگام با پيشبرد روند سياسي تاكيد كرد.

رييس جمهور مصر با تقدير از حضور گسترده جامعه جهاني در كنفرانسي كه براي حمايت از بازسازي غزه و كمك به رشد و شكوفايي اقتصاد فلسطين برگزار شده، عنوان داشت: بر كسي پوشيده نيست كه بازسازي غزه با توجه به اين موضوع كه اين منطقه بخش لاينفك اراضي فلسطيني است، امري ضروري است و تاثير بسزايي در آينده وضعيت ملت فلسطين و تحقق طرح تشكيل كشور مستقل فلسطين دارد.

وي افزود: جنگ غزه خسارت‌هاي مالي و انساني هنگفتي را به غزه وارد كرد و اين خسارت‌ها بر هيچ كس پوشيده نيست اما ما به عنوان جامعه بين‌المللي مي‌توانيم اقدامات زيادي را در جهت بازگرداندن وضعيت عادي به اين منطقه از جمله بازسازي آن و ساخت مجدد ساختارهاي زيربنايي آن انجام دهيم.

مبارك با اشاره به طرح پيشنهادي مصر براي حل بحران غزه گفت: بازسازي يكي از عناصر اصلي اين طرح محسوب مي‌شود كه تحقق آن مستلزم اقدامات ديگري است.

حسني مبارك اظهار داشت: ما از ابتدا در راستاي توقف حملات اسراييل به غزه تلاش كرديم و پس از تحقق اين امر مشاركت گسترده جامعه بين‌المللي در اين كنفرانس را خواستار شده‌ايم كه اين حضور گسترده نشانگر حمايت از طرح پيشنهادي مصر است.

مبارك گفت: اولويت اصلي ما تحقق آتش بس بود و تمام تلاشمان را براي تثبيت آتش بس و احترام طرفين ذيربط به اين آتش بس به كار بستيم و همزمان با اين اقدامات چه طي جنگ و چه پس از پايان آن از هيچ گونه كمك‌ بشر دوستانه به مردم غزه دريغ نكرده‌ايم و اين تلاشهاي مصر تا همين امروز نيز ادامه يافته است.

رييس جمهور مصر همچنين حمايت كشورهاي جهان را از تلاشهاي مصر جهت تثبيت آتش بس و تكميل ديگر مفاد طرح پيشنهادي مصر از جمله لغو محاصره غزه، كمك‌رساني به مردم اين منطقه و همگام با آن تحقق طرح وفاق ملي در فلسطين به عنوان تضميني براي اجراي طرح بازسازي غزه خواستار شد.

وي در ادامه با اشاره به مشاركت گسترده كشورهاي اهدا كننده و سازمان‌هاي سرمايه‌گذاري منطقه‌يي و بين‌المللي، اين مشاركت را نشانه‌ي احساس مسووليت اخلاقي و انساني آنها دانسته و كمك‌هاي مالي آنها را به بازسازي در غزه خواستار شد.

وي افزود: مردم فلسطين و جهان عرب و اسلام بيش از اين نمي‌توانند در انتظار صلح باشند و وضعيت حاكم بر منطقه وضعيتي خطرناك و نزديك به انفجار است و شرايط موجود فرصت بيشتري را براي گروه‌هاي افراطي و برخي قدرت‌هاي منطقه‌اي كه سعي دارند منطقه را به بحران و تنش بكشانند بوجود آورده است.

رييس جمهور مصر خاطر نشان كرد: دوره اشغالگري رو به پايان است و با توجه به تحولات بين‌المللي و روي كار آمدن دولت جديد آمريكا كه خواهان پيشبرد روند صلح در منطقه است فرصت‌هاي جديدي براي تحقق اين امر فراهم شده است.

وي از دولت جديد رژيم صهيونيستي خواست تا با طرح صلح كشورهاي عربي تعامل داشته باشد و براي پيشبرد روند صلح تلاش كند.

نيكولا ساركوزي رييس جمهور فرانسه نيز طي سخناني در كنفرانس بين‌المللي بازسازي نوار غزه در شرم‌الشيخ، بر ضرورت تحقق صلح در خاورميانه طي سال 2009 تاكيد كرد.

ساركوزي با تقدير از موضع‌گيري مثبت دولت مصر و رييس جمهور آن در قبال روند صلح، مشاركت در اين كنفرانس را نشان دهنده تمايل جامعه جهاني نسبت به تحقق ثبات و امنيت در منطقه دانست.

وي افزود: ما خواهان تحقق صلح دايمي و فراگير در منطقه هستيم و در اين راستا تلاش مي‌كنيم.

ساركوزي با اعلام همبستگي كامل كشورش با ملت فلسطين اظهار داشت: مردم فلسطين به ويژه ساكنان نوار غزه طي جنگ اخير متحمل رنج و مشكلات زيادي شده‌اند و ما با اعلام حمايت از آنها به ويژه قربانيان اين جنگ اعلام مي‌كنيم كه تلاش خود را براي پايان دادن به وضعيت بحراني غزه به كار بسته‌ايم.

وي از اعزام 9 هواپيماي حامل كمك‌هاي بشردوستانه به غزه از سوي دولت فرانسه و هم چنين حمايت‌هاي مالي اين كشور براي ساخت بيمارستان در غزه خبر داد.

ساركوزي هم چنين بر ضرورت بازگشايي گذرگاه‌هاي غزه براي اجراي عمليات‌ بازسازي تاكيد كرده و عنوان داشت: بدون تحقق اين امر تحت نظارت‌هاي صحيح امكان بازسازي غزه وجود ندارد.

رييس جمهور فرانسه در ادامه مذاكرات داخلي فلسطين را جهت تشكيل دولت متحد ملي تحت نظارت محمود عباس شرطي اساسي دانست و در خصوص حضور جنبش حماس در اين دولت گفت: حماس با حضور در دولت وحدت ملي فلسطين بايد به ادامه روند صلح معترف باشد و ما به تمامي مسوولان فلسطيني به ويژه رهبران حماس مي‌گوييم چنانچه مي‌خواهند طرف رسمي مذاكرات با جامعه بين‌المللي باشند بايد به راه‌كارهاي سياسي و مذاكرات صلح با اسراييل معترف شوند.

رييس جمهور فرانسه خاطر نشان كرد: ما نبايد منتظر فرصت‌ها باشيم، بلكه بايد فرصت‌ها را ايجاد كنيم تا از اين طريق به توافقنامه‌ي صلح دست يابيم. اين يك مسووليت اخلاقي براي همه به ويژه كساني است كه قرباني اين بحران شده‌اند.

ساركوزي همچنين با تاكيد بر ضرورت آزادي گلعاد شليط اسير اسراييلي عنوان داشت: آزادي شليط براي فرانسه در اولويت امور قرار دارد و فرانسه به تلاش‌هايش جهت آزادي هر چه سريعتر شليط ادامه خواهد داد.

وي در ادامه تاكيد كرد: نبايد بگذاريم كه غزه با گذشت بيش از دو سال از محاصره‌ي اين منطقه به زنداني رو باز تبديل شود.

ساركوزي با تاكيد بر ضرورت بازگشايي گذرگاه‌هاي غزه گفت: همزمان با بستن كانال‌ها، بازگشايي گذرگاه‌ها در اولويت امور قرار دارد و اسراييل بايد براي ورود كمك‌هاي بشردوستانه به غزه اين گذرگاه‌ها را باز كند.

وي آمادگي كشورش و اتحاديه‌ي اروپا را براي كمك به نظارت بر گذرگاه رفح اعلام كرد.

ساركوزي مصالحه‌ي ملي فلسطين را يكي از كليدهاي صلح و شرط اساسي براي بحران فلسطين دانست و افزود: فلسطيني‌ها بايد از طريق آشتي ملي به خودشان كمك كنند و ما نيز از تلاش‌هاي مصر براي تشكيل دولت وحدت ملي در فلسطين حمايت مي‌كنيم.

سيلويو برلوسكني نخست وزير ايتاليا و رييس دوره‌يي گروه هشت نيز در اين كنفرانس با حمايت از اظهارات ساركوزي تاكيد كرد: همانطور كه گفته شد مشكل خاورميانه مشكلي براي كل جامعه بين‌المللي است. عمليات بازسازي نوار غزه بايد با تلاش فوري جهت تحقق و تثبيت آتش بس صورت گيرد.

وي با اشاره به اينكه موضع‌گيري‌هاي غير منتظره اسراييل مانع از تحقق آتش بس شده، ابراز اميدواري كرد كه با ادامه تلاش‌ها تحت نظارت مصر، اين توافقنامه‌ هر چه سريعتر به امضا برسد.

برلوسكني هم چنين پيشنهاد ميزباني كنفرانس‌ها جهت پايان دادن به بحران فلسطين و اسراييل را مطرح ساخته و آمادگي كشورش را براي حمايت‌هاي لجستيكي از طرفين ذيربط براي حل اين بحران اعلام كرد.

وي از مذاكرات كشورش با هتل داران و مراكز جذب گردشگري در سراسر جهان جهت ايجاد مراكز گردشگري در فلسطين و حمايت از صنعت گردشگري در اراضي فلسطيني خبر داد.

برلوسكني هم چنين عنوان داشت: پيش بيني مي‌شود تعداد زيادي از جهانگردان براي بازديد از مراكز مقدس مسيحي در فلسطين به اين منطقه بيايند.

وي از رهبران رژيم صهيونيستي در دولت جديد اين رژيم خواست تا نسبت به روند صلح و ادامه آن تمايل نشان دهند.

برلوسكني تاكيد كرد: ما از فلسطيني‌ها نيز مي‌خواهيم هر چه زودتر مصالحه كرده و دولت جديد خود را تحت نظارت محمود عباس تشكيل دهند.

وي در پايان اظهار داشت: ما اميدواريم كه اين كنفرانس بتواند در تحقق اهدافش موفق عمل كرده و تلاش‌هاي بي‌شائبه جامعه بين‌المللي به حل بحران خاورميانه و تشكيل كشور مستقل فلسطين منجر شود.

بان كي مون دبيركل سازمان ملل متحد نيز طي سخناني در كنفرانس بين‌المللي بازسازي غزه در شرم‌الشيخ، بر ضرورت بازگشايي گذرگاه‌هاي غزه جهت ورود مواد لازم براي بازسازي اين منطقه تاكيد كرد.

دبيركل سازمان ملل متحد، در اين كنفرانس با تقدير از حضور گسترده رهبران جهان و شخصيت‌هاي بين‌المللي اظهار داشت: ما با حضورمان در اين كنفرانس با مردم فلسطين به ويژه ساكنان غزه اعلام همبستگي مي‌كنيم.

وي با تقدير از حسني مبارك رييس جمهور مصر و نقش مهم و اساسي اين كشور در تلاش‌هاي در حال جريان جهت تثبيت آتش بس در غزه و مصالحه‌ي ملي فلسطين اظهار داشت: ما تمام تلاش خود را براي بهبود اوضاع انساني در نوار غزه به كار بسته‌ايم و همانطور كه بارها گفته‌ام، غير نظاميان فلسطيني بيشترين تاوان را طي جنگ اخير پرداختند.

وي افزود: مردم فلسطين كه سال‌ها رنج و مشقت را متحمل شده‌اند، اكنون نيز با بحراني جديد و ياس و نااميدي نسبت به آينده سرنوشتشان روبرو هستند و اين امر تلاش سازمان ملل متحد و كل جامعه بين‌المللي را براي ياري رساندن به آنها ضروري ساخته است.

بان كي مون تاكيد كرد: حضور ما در اين كنفرانس با هدف بررسي يك راهكار مناسب و فراگير جهت بازسازي غزه و حل بحران اين منطقه صورت گرفته است و عمليات بازسازي مستلزم اقداماتي ديگر از جمله تثبيت آتش بس است.

وي افزود: سازمان ملل متحد از كمك‌هاي بشر دوستانه به غزه دريغ نخواهد كرد و ما برنامه‌هاي اقتصادي و اجتماعي مختلفي را جهت بازسازي غزه در نظر گرفته‌ايم كه اين امر بايد در چارچوب بازگشايي گذرگا‌ه‌هاي غزه صورت گيرد و بازگشايي اين گذرگاه‌ها اقدامي ضروري است كه بدون تحقق آن امكان ورود مواد لازم براي بازسازي غزه وجود ندارد.

دبير كل سازمان ملل گفت: ما از تلاش‌هاي تشكيلات خودگردان فلسطين به رياست محمود عباس براي بازسازي غزه حمايت مي‌كنيم.

وي هم چنين تاكيد كرد: تحقق بازسازي تنها با پيشرفت سياسي امور ممكن است كه اين امر بايد تثبيت آتش بس، بازگشايي گذرگاه‌ها و توافق ملي فلسطين همراه باشد.

عمرو موسي دبيركل اتحاديه‌ي عرب نيز دراين نشست تاكيد كرد: حضور مقام‌هاي بيش از 70 كشور جهان در كنفرانس بازسازي نوار غزه بيانگر يك پيام مهم است؛ اينكه جهان هميشه در كنار ملت فلسطين است.

وي به مساله‌ي تغيير وضعيت جمعيتي بيت‌المقدس از سوي اشغالگران اشاره كرد و گفت: تمام اقدامات اسراييل در اين زمينه غيرقانوني و مغاير با قوانين بين‌المللي است. اقدامات اسراييل در نوار غزه در بيت المقدس كه تحت اشغال است، بايد بر اساس احترام به قوانين بين‌المللي باشد.

عمرو موسي تاكيد كرد: اين اقدامات اسراييل و جنايت‌هاي اسراييل مردم تحت اشغال را از ادامه‌ي حيات عادي باز داشته است. در حالي كه جهان در برابر اقدامات تروريستي اسراييل سكوت كرده است، همين سكوت در برابر اقدامات اسراييل موجب فاجعه‌ي كنوني شده است.

دبيركل اتحاديه‌ي عرب گفت: من اينجا مطرح مي‌كنم كه بازسازي نوار غزه و حل اين مساله تنها مشكل فلسطيني‌ها را حل نمي‌كند، چرا كه اسراييل به هيچ يك از قوانين بين‌المللي و توافقنامه‌ي چهارم ژنو پايبند نيست. نابودي منازل، بيمارستان‌ها، مدارس، مقرهاي وزارتي، سازمان‌هاي غير نظامي و سازمان‌هاي جامعه‌ي مدني تحت عنوان جنگ عليه تروريسم قابل قبول نيست. در حالي كه اسراييل به سياست‌هاي گرسنه نگه داشتن ملت فلسطين، تحريم و شهرك سازي ادامه مي‌دهد، فلسطيني‌ها به خاطر مقاومت در برابر اقدامات اسراييل سرزنش مي‌شوند.

وي خاطرنشان كرد: مساله‌ي بازسازي نوار غزه بيش از هر كسي برعهده‌ي گروه‌هاي عربي است. در اين زمينه اتحاديه‌ي عرب طرح‌هاي گسترده‌اي را براي توسعه‌ي اقتصاد نوار غزه و فلسطين ارائه كرده است.

عمروموسي به نتايج بررسي‌هاي كميته‌ي حقيقت ياب اتحاديه‌ي عرب به نوار غزه و آگاهي اين كميته از ميزان خسارت‌ها و نابودي و نيز راهكارهاي لازم براي احياي زندگي ساكنان اين منطقه اشاره كرد و گفت: كشورهاي عربي به تشكيلات خودگردان فلسطين از سال 2000 تا كنون 5 ميليارد دلار كمك كرده است.

عمروموسي خاطرنشان كرد: ما امروز نيازمند سياست بي‌طرفانه جهاني و ميانجي‌گري شفاف براي پايان درگيري‌هاي فلسطين و اسراييل هستيم. بايد بررسي تحريم، شهرك‌سازي‌ها و تلاش جدي براي مساله‌ي فلسطين در سال 2009 جديت بيشتري به خود بگيرد.

محمود عباس رييس تشكيلات خودگردان فلسطين نيز در كنفرانس بين‌المللي شرم‌ الشيخ تاكيد كرد: حضور كشورهاي جهان در اين كنفرانس و ميزباني مصر براي حمايت از ساكنان نوار غزه و اقتصاد فلسطين بعد از حمله‌ي نظامي اسراييل به نوار غزه، حامل پيام مهمي است كه نشان مي‌دهد جهان امروز به مساله‌ي فلسطين توجه زيادي دارد.

رييس تشكيلات خودگردان فلسطين، در سخنراني خود در كنفرانس بين‌المللي شرم الشيخ مصر، تاكيد كرد: مصر همواره از مساله‌ي فلسطين حمايت كرده و برگزاري اين كنفرانس نيز در قالب نقش تاريخي مصر و حمايت از فلسطين و نقش مهم در خصوص مسائل مهم منطقه است.

محمود عباس ادامه داد: ما اخيرا تحت نظارت مصر مذاكرات ملي فلسطيني‌ها را آغاز كرديم و ظرف چند روز آينده نيز باز مذاكرات داخلي آغاز خواهد شد. مذاكرات اخير نتايج مثبتي به همراه داشت كه موجب پايان اختلافات داخلي و زمينه سازي براي تشكيل دولت متحد ملي شد.

رييس تشكيلات خودگردان فلسطين گفت: در طول جنگ تشكيلات خودگردان تمام كمك‌ها و اقدامات لازم را در بخش بهداشت به نوار غزه اختصاص داد و بعد از جنگ نيز فورا به اصلاح شبكه‌هاي آبرساني و برق پرداخت و تا كنون نيز 50 ميليون دلار را به خانواده‌هاي ساكن نوار غزه براي تامين نيازهايشان ارائه داده است.

وي خاطرنشان كرد: تشكيلات خودگردان فلسطين بر اساس توجهي كه به احياي وحدت ملي دارد تمام طرح‌هاي خود را چه در زمينه‌هاي اقتصادي و چه در زمينه‌هاي سياسي و اجتماعي در اين راستا به اجرا درآورده است. به رغم كارشكني‌هاي اسراييل، اراده‌ي ما بيشتر از گذشته شده است. تمام كساني كه در كنفرانس پاريس در سال 2007 شركت كرده‌اند شاهد موفقيت‌هاي ما در توسعه‌ي بخش اقتصادي و اجتماعي بوده‌اند. ما هنوز هم به تلاش‌هاي‌مان ادامه مي‌دهيم.

رييس تشكيلات خودگردان فلسطين گفت: ملت فلسطين امروز اطمينان دارد كه كشورهايي كه دوست و هم پيمان فلسطين هستند از آن حمايت مي‌كنند و آنها را تنها نمي‌گذارند، اما بايد متذكر شوم كه بازسازي نوار غزه در صورت عدم وجود يك راه حل سياسي چندان كاري از پيش نخواهد برد.

وي ادامه داد: اصرار اسراييل بر ادامه شهرك‌سازي‌ها، ساخت ديوار حائل، تحريم و ناديده گرفتن تعهداتش بر اساس قوانين بين‌المللي امروز ما را به بن‌بست رسانده است. به اعتقاد من طرح نقشه‌ي راه و گزارش جورج ميچل از وضعيت مساله‌ي فلسطين مي‌تواند بر آينده‌ي مساله‌ي فلسطين تاثير گذار باشد.

سعود الفيصل وزير امور خارجه‌ي عربستان نيز در كنفرانس شرم الشيخ، بازسازي غزه را بدون تحقق امنيت و ثبات در اين منطقه بي‌فايده دانست.

وزير امور خارجه‌ي عربستان از تلاش گروه‌هاي فلسطيني به ويژه فتح و حماس جهت انجام مذاكرات ملي و بازگشت وحدت به اراضي فلسطيني تقدير كرد.

وي با اعلام حمايت عربستان از اين تلاش‌ها اظهار داشت: ما از تمام گروههاي فلسطيني مي‌خواهيم تا اختلافات را كنار بگذارند و از وفاق ملي فلسطين حمايت كنند زيرا اين امر به حمايت از حاكميت فلسطين به عنوان راهكاري اساسي جهت تحقق آمال، اهداف و ‌آرمانهاي ملت فلسطين منجر خواهد شد.

الفيصل ادامه داد: حمله‌ي وحشيانه‌ي اخير اسراييل به غزه نه تنها به ايجاد بحران انساني در اين منطقه منجر شد، بلكه زيان‌هاي اقتصادي هنگفتي نيز بر جاي گذاشت. علاوه بر آن ملت فلسطين سالهاست كه به دليل سياست‌هاي اسراييل از جمله شهرك‌سازي‌ها، مصادره‌ي اراضي فلسطيني و اخيرا محاصره ظالمانه عليه غزه و بستن گذرگاه‌هاي آن متحمل رنج و مشقت شده است.

وي افزود: در گزارش اخير بانك جهاني آمده است كه اكثريت مردم فلسطين زير خط فقر زندگي مي‌كنند و اين گزارش‌ها از فروپاشي كامل اقتصاد فلسطين حكايت دارد. در چنين شرايطي كمك به مردم فلسطين جهت پشت سر گذاشتن اين بحران و تحقق اهداف و آرمان‌هايشان ضروري است.

وي ادامه داد: كشورهاي عربي موضع متحدي را در قبال روند صلح با اعلام طرح صلح پيشنهادي اعراب در نشست بيروت ارائه دادند، اما اين طرح با گذشت مدتها از زمان ارائه‌ي آن از سوي اسراييل بي‌پاسخ مانده است و اسراييل هيچ گونه همكاري با اين طرح نداشته است.

سعود الفيصل گفت: همانطور كه ملك عبدالله بن عبدالعزيز پادشاه عربستان در نشست اقتصادي كويت اعلام كرد، اسراييل بايد بين گزينه‌ي جنگ و صلح يك گزينه را انتخاب كند و طرح صلح كشورهاي عربي نمي‌تواند تا ابد در ميز مذاكره باقي بماند.

وي همچنين عنوان داشت: تا زماني كه امنيت و ثبات بر اراضي فلسطيني حاكم نشود بازسازي غزه بي‌فايده خواهد بود و عمليات بازسازي در سايه‌ي ادامه‌ي سياست‌هاي اسراييل نتيجه‌اي در بر نخواهد داشت.