بولتن خبري ايران نبرد(1050) جمعه 9  اسفند 1387( 27 فوريه 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد 

رادیو آمریکا:پنج شنبه  1 اسفند 1387( 19 فوريه 2009)

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران با نادیده گرفتن درخواست های بین المللی به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد.

در گزارشی که امروز پنجشنبه به جلسه اعضای هیات مدیره آژانس در ژنو ارائه شد گفته می شود در تحقیق درباره این اتهام که فعالیت های اتمی ایران یک جنبه نظامی دارد، پیشرفت قابل ملاحظه ای صورت نگرفته است.

در گزارش جداگانه ای ، آژانس می گوید رگه های بیشتری از اورانیوم در محلی در سوریه، که اسراییل آنرا بمباران کرد، پیدا کرده است.

سوریه از دیرباز این گزارش را که تاسیسات " الکبار" به فعالیت های اتمی ارتباط داشته تکذیب کرده و گفته است رگه های قبلی اورانیوم که پیدا شد ، از بمب های اسراییلی که آنجا را در سال ۲۰۰٧ویران کرد، به جا مانده بود.

 

محمد البرادعى: ايران غنى سازى را متوقف نكرده و با بازرسان آژانس همكارى نمى كند.
رادیو فردا:پنج شنبه  1 اسفند 1387( 19 فوريه 2009)

آقاى برادعى در اين گزارش كه در اختيار اعضاى شوراى حكام قرار گرفته است، مى گويد: بر خلاف تصميم شوراى امنيت (سازمان ملل) ايران فعاليت هاى مربوط به غنى سازى اورانيوم را متوقف نكرده است.
با این حال وی در گزارش خود گفته است: ايران به طور قابل ملاحظه اى توسعه برنامه مناقشه برانگيز غنى سازى اورانيوم را كند كرده است.
این مقام آژانس دلیلی برای آهسته شدن این روند ارائه نکرده است ولی آقای برادعی اوایل هفته جاری گفته بود که علت این مسئله، سیاسی است و ایران منتظر است تا نشانه های مصالحه جویانه ای از دولت جدید آمریکا دریافت کند.
مدیر کل آژانس افزوده است: ايران تعداد سانتريفوژهاى فرآورى اورانيوم را
۱۳۶ دستگاه افزايش داده است كه رقم ناچيزى به حساب مى آيد.
اين گزارش مى افزايد: آژانس قادر نشده است كه در جريان تحقيقات خود پيرامون اينكه آيا برنامه اتمى ايران جنبه نظامى دارد یا نه، پيشرفت واقعى داشته باشد.
بر اساس گزارش آژانس، ایران به بازرسان آژانس اجازه نداده است که در ماه ژانویه از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید کنند و گنبدی بر فراز آن ساخته است که مانع عکسبرداری ماهواره ای از این تاسیسات می شود.

مدير كل آژانس مى افزايد: متاسفانه، در نتيجه فقدان همكارى ايران در ارتباط با مسائل باقى مانده پيرامون نگرانى از جنبه هاى احتمالى نظامى برنامه اتمى ايران، آژانس قادر نشده كه در باره اين مسائل پيشرفت واقعى داشته باشد.
آژانس بين المللى انرژى اتمى كه خواستار افشاى تمام جزئيات برنامه اتمى ايران است پيشتر اعلام كرده بود: به برخى از اسناد دست يافته است كه نشان مى دهد جمهورى اسلامى مطالعاتى در زمينه استفاده از سانتريفوژهاى پيشرفته براى غنى سازى سريعتر اورانيوم، آزمايش مواد منفجره و تحقيقات بر روى موشك براى سوار كردن كلاهك هسته اى، انجام داده است.
ايران اين اسناد را جعلى و ساختگى خوانده است و اعلام كرده كه اقدامات لازم در ارتباط با موضوع مطالعات ادعايى را انجام داده است و نيازى به همكارى بيشتر در اين زمينه نمى بيند.
كشورهاى غربى ايران را متهم مى كند كه در چارچوب فعاليت هسته اى خود به دنبال توليد و ساخت سلاح اتمى است ولى تهران اين ادعا را رد مى كند و هدف از اين برنامه را توليد برق مى داند.
مقام هاى جمهورى اسلامى ايران و بويژه محمود احمدى نژاد، رييس جمهورى اسلامى، بارها اعلام كرده اند كه از نظر آنها پرونده اتمى ايران بسته شده است و آژانس نيز صلح آميز بودن اين برنامه را تاييد كرده است.
شوراى امنيت به دليل امتناع ايران از تعليق فعاليت هاى غنى سازى اورانيوم تا كنون سه دور تحريم هاى تسليحاتى و مالى بر شركت ها و افراد نظامى درگير در برنامه هسته اى ايران وضع كرده است.
رگه هاى اورانيوم در تاسيسات سوريه
گزارش روز چهارشنبه مديركل آژانس بين المللى انرژى اتمى هشت صفحه است كه سه صفحه آن به بازرسى از تاسيسات بمباران شده سوريه در سال
۲۰۰۷ اختصاص دارد.
مدير كل آژانس مى گويد: نمونه هاى برداشت شده از تاسيساتى كه ظن آن مى رود راكتور مخفى اتمى بوده است حاوى رگه هاى اورانيوم غنى شده است.
آقاى برادعى مى افزايد: سوريه به رغم درخواست هاى مكرر، به بازرسان آژانس اجازه نمى دهد كه بازديد از اين راكتور را ادامه دهند.
اين راكتور كه الكباب نام دارد در سال
۲۰۰۷ از سوى اسرائيل مورد حمله هوايى قرار گرفت و ويران شد.
رسانه هاى بين المللى در آن زمان اين احتمال را مطرح كردند كه سوريه با كمك كارشناسان كره شمالى در این راکتور فعاليت هاى اتمى - نظامىداشته است.

 

آمریکا می گوید ایران فرصتی دیگر را برای حل مشکلات ناشی از برنامه هسته ای اش از دست داد.

بی بی سی:جمعه  2  اسفند 1387( 20 فوريه 2009)

سخنگوی کاخ سفید گفته است: "گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد که ایران با ادامه نادیده گرفتن الزامات بین المللی، فرصتی دیگر را از دست داده است".

رابرت گیبز که در یک نشست خبری سخن می گفت، افزود که جامعه بین المللی تا زمانی که ایران درخواست هایش را نپذیرد، نمی تواند مطمئن شود که برنامه هسته ای این کشور ماهیتی کاملا صلح آمیز دارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، گفته است که از سرعت گسترش مرکز غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز کاسته شده، اما ذخیره سوخت اتمی تولیدی این مرکز در شش ماه اخیر به دو برابر افزایش یافته است.

آژانس در این گزارش اعلام کرده که به رغم تحقیقات شش ساله در باره برنامه اتمی ایران، به یافتن پاسخ این پرسش نزدیک تر نشده است که ماهیت این برنامه صلح آمیز است یا خیر.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این گزارش گفته است که دولت آمریکا و متحدانش برنامه هسته ای ایران را مشکلی فوری می دانند که باید به آن رسیدگی شود و نمی توان در باره آن تأخیر کرد.

دولت ایالات متحده همواره ایران را متهم کرده است که به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای است، در حالی که ایران می گوید دستیابی به تکنولوژی هسته ای را حق خود می داند و در دنبال کردن برنامه اتمی خود اهدافی صلح آمیز دارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است برنامه غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند.

دولت ایران تا کنون این خواسته را غیر قانونی خوانده و رد کرده است.

 

ایران ٨۳۹ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید کرده است

رادیو آمریکا:جمعه  2  اسفند 1387( 20 فوريه 2009)

دیپلمات های نزدیک به آژانس اتمی سازمان ملل متحد می گویند ایران تا همین اواخر میزان اورانیومی را که غنی کرده است نزدیک به بک سوم کمتر از مقدار واقعی نشان می داد. این افشاگری در گزارشی که روز پنجشنبه به هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی در ژنو ارائه شد، دیده می شود. گزارش حاکی است که ایران تا نیمه نوامبر در مجموع ٨۳۹کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین تولید کرده بود. اما در گزارش قبلی آژانس که در نوامبر انتشار یافت گفته می شد ایران در آن زمان تخمین می زد که فقط ٦۳۰کیلوگرم از این ماده تولید کرده است .

دیپلمات ها این تفاوت را مهم نمی دانند و آنرا به اختلاف بین تخمین های ایران و اندازه گیریهای واقعی که بازرسان آژانس در صورت برداری سالانه انجام داده اند، ارتباط می دهند. اما یک سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد ایران فرصت دیگری را از دست داده است، و جامعه بین المللی نمی تواند مطمئن باشد که برنامه اتمی ایران صلح جویانه است.

 

رد درخواست های آژانس بین المللی انرژِی از سوی ایران

به قلم : فواد روستائی

رادیو فرانسه:جمعه  2  اسفند 1387( 20 فوريه 2009)

در پی انتشار گزارش جدید محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد پروندۀ هسته ای ایران در روز پنجشنبه، علی اصغر سلطانیه، نمایندۀ ایران در آژانس اعلام کرد که این گزارش در بردارندۀ مطلب تازه ای نیست.

به گفتۀ علی اصغر سلطانیه ایران در چهارچوب تعهدات حقوقی و مطابق با پادمان و ان.پی.تی. با آژانس همکاری میکند.

 البرادعی در گزارش جدید از جمله اعلام کرده است که ایران نه تنها غنی سازی را به حال تعلیق در نیاورده است بلکه اجرای پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش هسته ای را نیز از سر نگرفته است. آژانس در گزارش خود تأکید می کند که اجرای این پروتکل پیش نیازی است که آژانس بر اساس آن بتواند به گونه ای معتبرعدم وجود فعالیت ها و مواد هسته ای اعلام نشده در ایران را مورد تأیید قرار دهد.

در بخش دیگری از این گزارش گفته شده است که ایران همچنین با در خواست آژانس برای اجازۀ دسترسی به اماکن دیگر مرتبط - به عنوان اقدامی اعتماد ساز- موافقت نکرده است. سرانجام این که در این گزارش به تصریح گفته شده است که "متأسفانه به دلیل تداوم عدم همکاری ایران در ارتباط با مسائل لاینحل باقی مانده، آژانس به هیچ گونه پیشرفتی در بارۀ این مسائل دست نیافته است".

 محمد البرادعی در این گزارش بار دیگر از ایران خواسته است تمام اقدامات مورد نیاز را برای جلب اعتماد به ماهیت غیرنظامی فعالیت های هسته ای خود در سریع ترین زمان ممکن انجام دهد. علی اصغر سلطانیه در ارتباط با تعلیق غنی سازی اورانیوم و از سرگیری اجرای پروتکل الحاقی- دو درخواست آژانس- گفت: ایران تنها در چهارچوب تعهدات حقوقی و مطابق با پادمان و پیمان منع گسترش هسته ای (ان.پی.تی.) عمل خواهد کرد و بدیهی است که فراتر از این کاری نخواهد کرد.

نمایندۀ ایران در آژانس در خواست های آژانس را ناموجه خواند و یادآور شد که ایران در گذشته به مدت دو سال ونیم به طور داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا کرد و توقف آن ناشی از اقدام آژانس مبنی بر ارجاع پروندۀ ایران به شورای امنیت بود.

در ارتباط با ذخایر اورانیوم غنی شدۀ ایران، اورانیوم موسوم به کیک زرد، علی اصغر سلطانیه تأکید کرد که ایران در این مورد با کمبودی روبرو نیست و معادن اورانیوم ایران نیز رو به پایان نمی باشد.

اخیراً گروهی از تحلیلگران غربی از روبرو شدن ایران با مشکلاتی در ارتباط با تهیۀ اورانیوم غنی شده به میزان ضعیف خبر داده بودند.

علی اصغر سلطانیه گفت: معادن اورانیوم ایران کماکان در حال بهره برداری است و ایران با هیچ مشکلی در عرصۀ تهیۀ کیک زرد رو برو نیست.

در مسکو، یکی از معاونان وزارت امور خارجۀ روسیه در روز جمعه گفت که این کشور خود را به راه اندازی بموقع نیروگاه بوشهر متعهد می داند و تحویل سوخت مورد نیاز این نیروگاه در سال دوهزار و هشت تأییدی بر این تعهد است.

 

ايران و گزارش آژانس بين‌المللي اتمي

سايت وزارت‌خارجه آمريكا: جمعه  2  اسفند 1387( 20 فوريه 2009)

گردون دوگيد سخنگوي موقت وزارت‌خارجه -  سؤالهايي كه در اين تاريخ مطرح شد - 

سؤال: آيا آمريكا نظري راجع به گزارش آژانس اتمي  ايران دارد؟

جواب - ما نظرمان اين است كه اين گزارش فرصت ديگري بود كه در حل و فصل نگرانيهاي بين‌المللي از دست رفت. با عدم متابعت ايران از التزامات بين‌المللي و شفافيت نسبت به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، جامعه بين‌المللي نمي‌تواند به ماهيت صلح‌آميز برنامه اتمي ايران اعتماد كند. گزارش جديد اين آژانس از تلاشها در حل و فصل مقولات حل ناشده برنامه اتمي ايران روشن است. عناصر كليدي اين گزارش عبارتند از:

-  ادامه سرپيچي ايران از تعليق مطلوب شوراي امنيت ملل‌متحد در فعاليتهاي حساس مربوط به تكثير اتمي. در عوض ايران به غني‌سازي اورانيوم ادامه داده است و ذخايري بالغ بر 1010 كيلوگرم از اورانيوم غني‌شده با درجه پايين از 19 فوريه.

-  سرپيچي ايران از پاسخ سازنده به تقاضاهاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در مورد فعاليتهاي گذشته جهت توسعه توانايي تسليحات اتمي. در اين گزارش آمده است كه ايران با آژانس اتمي در اين زمينه از اوت 2008 همكاري نكرده و اين موضوع بشدت نگران كننده است.

-  عدم متابعت ايران از التزامات بين‌المللي با توجه به اينكه بازرسي آژانس بين‌المللي اتمي از راكتور تحت ساختمان اراك را مجاز ندانسته است. تأسيسات اتمي اراك بايد طبق خواستهاي شوراي امنيت ملل‌متحد به حالت تعليق درمي‌آمد.

ما يكبار ديگر مؤكدانه از ايران مي‌خواهيم كه بازپردازي مربوط به غني‌سازي اورانيوم و فعاليتهاي مربوط به راكتور آب سنگين را متوقف كند، براي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تمامي فعاليتهاي مربوط به تسليحات اتمي خود را فاش سازد، و پروسه چك و تأييد اين آژانس از برنامه اتمي را تسهيل سازد كه شامل كاربرد بلادرنگ تدابير پروتكل الحاقي مي‌باشد.

 

ايران بطور مخفيانه , توليد يك بمب را شتاب بخشيده است

 جروسالم پست:يكشنبه 4 اسفند 1387 (22 فوريه 2009)

 بدنبال انتشار گزارشي توسط ملل متحد كه مي گويد تهران تا همين حالا هم به قدر كافي اورانيوم غني سازي شده در اختيار دارد كه يك بمب بسازد, يكي از تحليلگران آمريكايي جمهوري اسلامي گفت, ايران در حال افزودن بر سرعت پيشروي خود براي توليد يك سلاح هسته يي است , و مشغول پيش بردن يك برنامه هسته يي سايه در امتداد برنامه علني خود براي دست يافتن به اين هدف مي باشد.    در گزارشي كه روز پنجشنبه فاش شد, آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت كه ايران 1010 كيلوگرم اورانيوم غني سازي شده ضعيف توليد كرده است...

   پروفسور تنتر , رييس كميته سياست ايران كه در واشنگتن مستقر است , به جروسالم پست گفت, از آنجايي كه توليد اورانيوم غني سازي شده با درجه كم يا LEU , نسبت به اورانيوم غني سازي شده با درجه بالا يا HEU , زمان بيشتري مي برد, كشف LEU اضافي, نشان مي دهد كه رژيم ايران بر تلاش خود براي بدست آوردن ظرفيت تسليحات هسته يي شتاب بخشيده است.    كميته سياست ايران شامل مقامات سابق از كاخ سفيد, وزارت خارجه , پنتاگون و سرويسهاي اطلاعاتي , و نيز كارشناسان آكادميك هستند كه معتقدند براي راندن اوضاع به سمت تغيير دمكراتيك در جمهوري اسلامي , بايستي به جنبشهاي اپوزيسيون ايراني , يك نقش محوري داده شود.

    تنتر گفت, اگر چنين حجم بالايي از اورانيوم , از ديد بازرسان دور مانده است, اين امر نشانه ديگري از آن است كه تهران به موازات  برنامه علني خود كه بر روي بازرسان باز است, يك برنامه هسته يي سايه نيز دارد كه آن را پيش مي برد.

   بازرسان ملل متحد گفتند كه كشف 210 كيلوگرم اورانيوم غني سازي شده اضافه , محصول يك مورد كمتر از واقع گزارش دادن  اشتباهي  توسط ايران بوده است. بر اساس گزارش نيويورك تايمز , بازرسان گفتند كه اين تناقض براي يك  كارخانه غني سازي جديد (نطنز) , يك امر معمول است.

   اين گزارش مي افزايد كه مقامات ملل متحد , اين اظهارات كه ايران ممكن است اورانيوم غني سازي شده را براي فرآوري بيشتر در يك مكان مخفي, از كارخانه نطنز بطور قاچاقي خارج كرده باشد را كم اهميت و بعيد دانستند.

   اما تنتر اين ناديده انگاشتن ملل متحد را به چالش گرفته و گفت , برخلاف توضيحات مقامات ملل متحد , اين رژيم احتمالا اورانيوم غني سازي شده را براي فرآوري بيشتر در يك مكان مخفي , مانند يك سايت نظامي بنام لويزان 2 در منطقه اي در شمال شرقي تهران , بطور قاچاقي از كارخانه نطنز خارج كرده باشد.

   تنتر گفت, از آنجايي كه لويزان 2 , يك سايت نظامي است, فكر مي كنم كه بر روي بازرسان باز نباشد. اين رژيم فعاليتهاي سري غني سازي را در لويزان 2 كه در تونلهاي عميق حفر شده است, و توسط سپاه پاسدارن اداره مي شود, پيش مي برد.

   تنتر گفت, اين رژيم از روشهاي پيچيده اي براي مخفي كردن تحقيقات خود در زمينه توليد بمب استفاده مي كند. جمهوري اسلامي ايران , تحت پوش يك برنامه مشروع براي تكميل مجتمع انرژي هسته يي بوشهر,  يك برنامه هسته يي سري را مخفي مي كند .     تنتر افزود, موادي كه بطور قانوني براي بوشهر تهيه مي شوند, به يك برنامه سري نظامي كه توسط سپاه پاسداران اداره مي گردد, معطوف مي شود.

   تنتر گفت كه گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي , يك نياز مبرم به اطلاعات بيشتر در مورد ايران را برملا ساخت. وي افزود, يكي از بهترين منابع اطلاعاتي در مورد تلاش رژيم ايران براي كسب استاتوي تسليحات هسته يي, سازمانهاي اپوزيسيون ايراني - شوراي ملي مقاومت ايران و بزرگترين عضو آن, مجاهدين خلق هستند. آنها اولين كساني بودند كه برنامه موازي نظامي هسته يي ايران رادر سال 2002 فاش كردند و همچنان به افشاگريهاي دقيق و هشدار دهنده ادامه مي دهند.   اتحاديه اروپا اخيرا مجاهدين خلق را از ليست سازمانهاي تروريستي خود خارج ساخت, اما آمريكا اين سازمان را در ليست خود همچنان نگاه داشته است...

   اميلي لاندوا Emily Landau , مدير برنامه كنترل تسليحاتي و امنيت منطقه اي در موسسه مطالعات امنيت ملي دانشگاه تل آويو گفت, ايران, نه تنها در زمينه غني سازي اورانيوم, بلكه همچنين در زمينه توليد موشك,  با تمام قوا در حال پيش تاختن است. اين كشور بزودي به هدف خود - چه تسليحات هسته يي باشد يا يك گام قبل از آن - خواهد رسيد , و يا ممكن است كه آنها,  در واقع تا همين حالا هم,   در يك قدمي اين مرحله باشند.

   او گفت, اوضاع بسيار جدي است, و شما مي توانيد ببينيد كه تا همينجا هم,  بيانيه هاي قاطع كه در اسراييل در مورد شدت اين تهديد و آمادگي براي احتمال دست زدن به نوعي عمل صادر شده, تشديد گرديده است...

لاندوا گفت, فشار , براي آن كه ايران را وادار كند كه مذاكرات را جدي بگيرد, يك امر اساسي است. اما , همانطور كه گفتم , من هيچ نشانه اي نمي بينم كه اوضاع به چنين سمتي پيش برود...  (خبرگزاري: همين خبر به نقل از جروسالم پست در سايت فري ريپابليك Free Republic  نيز آمده است)   

 

معرفی رسمی دنیس راس؛ تدارک گفت‌وگو با ایران؟

رادیو فردا:سه شنبه  6  اسفند 1387( 24 فوريه 2009)

رضا تقی زاده (تحلیلگر سیاسی)

دنیس راس، دیپلمات با تجربه آمریکایی، سر انجام پس از چند هفته تأخیر رسما به عنوان مشاور وزیر خارجه آمریکا در امور خلیج فارس معرفی شد.
پیش از این گفته می‌شد که دنیس راس به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران معرفی خواهد شد. با این حال،‌ با وجود تغییر در عنوان رسمی آقای راس، همچنان انتظار می‌رود که هدایت سیاست خارجی آمریکا در امور ایران توسط او صورت گیرد.

از جمله دلایل تأخیر در معرفی رسمی دنیس راس، ماهیت واکنش‌هایی بود که پس از انتشار شایعات مربوط به معرفی احتمالی او، به خصوص از جانب تهران، دیده شد.
از جمله روزنامه دست‌راستی کیهان، چاپ تهران، که مخالف عادی شدن روابط تهران واشینگتن است، دنیس راس را نماینده لابی اسرائیل در دولت اوباما معرفی کرد.
عدم اشاره مستقیم به امور ایران در عنوان رسمی دنیس راس را نیز می‌توان به اقدامی محتاطانه برای کاهش آثار تبلیغات منفی پیرامون انتصاب او نسبت داد.
دو هدف عمده سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران، که مأموریت اصلی راس را نیز در بر می‌گیرد، پیشگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی، و در عین حال زدودن احساس بی‌اعتمادی در روابط دو کشور است.
در جهت دست یافتن به هدف اول، دولت اوباما در حال انجام بررسی نهایی یک طرح اصلی، و همزمان تدوین خطوط کلی یک طرح ثانوی است که در صورت شکست طرح اول به موقع اجرا گذاشته شود.
گزینه‌های دولت جدید آمریکا در قبال ایران عبارتند از:
۱ـ ادامه تحریم‌های جاری و افزایش آنها، با وجود اینکه تحریم‌ها تاکنون مانع از ادامه برنامه اتمی ایران نشده‌اند
۲ـ محاصره ایران در اجرای طرحی شبیه به در بر گرفتن اتحاد جماهیر شوروی با استفاده از سه پیمان ناتو، سنتو و سیتو
۳ـ مبادرت به استفاده از قابلیت‌های نظامی علیه تأسیسات هسته‌ای ایران.
تاکنون تمامی مشاوران سیاسی و امنیتی اوباما به این طرز فکر نزدیک بوده‌اند که زیان‌های استفاده از قابلیت‌های نظامی علیه ایران بیشتر از نتایج حمله خواهد بود. به این دلیل، علی رغم تاکید اوباما بر عدم تحمل ایران اتمی در هر شرایط به نظر نمی‌رسد که مبادرت به هجوم نظامی علیه ایران تا آینده‌ای قابل حدس در دستور کار دولت تازه واشینگتن قرار گیرد.
گزینه برتر، که نظر اعلام شده اوباما نیز به شمار می‌رود، دادن شانس به دیپلماسی و انجام گفت‌وگوی مستقیم با تهران است.
پیش از آغاز گفت‌وگوهای مستقیم با تهران، دولت آمریکا تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای را برای جلب حمایت کشورهای اروپایی و همراه کردن چین و روسیه با خود آغاز کرده است.
مسئولیت تحقق این هدف به رابرت برنز سپرده شده است که در دولت بوش نیز نمایندگی آمریکا در گروه
۱+۵ را عهده‌دار بود.
قصد آمریکا در یارگیری سیاسی پرهیز از تشتت و نمایش وحدت نظر، به ویژه در شورای امنیت، در قبال تهران است.
دنیس راس طی گزارشی که در ماه سپتامبر سال گذشته از سوی مرکز مطالعات امنیت جدید آمریکا انتشار یافت، اعلام کرد که ضمن دادن شانس به شرط‌بندی بر روی نتایج گفت‌وگو با ایران می‌باید برای روی کردن به روش‌های متفاوت در صورت عدم تمایل جدی تهران به سازش نیز آماده بود.
او در توضیح روش‌های متفاوت یادآور می‌شود:
۱ـ مانع شدن ایران از دست یافتن به سلاح هسته‌ای (که در هر حال اشاره غیرمستقیم به استفاده از نیروی نظامی است)
۲ـ کند کردن آثار تبدیل شدن ایران به یک نیروی هسته‌ای.
در بین مشاوران اوباما در امور اتمی و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، گری سیمور از جمله کسانی است که اعتقاد دارد ایران در صورت دست یافتن به سلاح اتمی به گونه‌ای مسئولانه عمل خواهد کرد.
او سال قبل طی نوشته‌ای اظهار داشت: ایران اتمی اگرچه مطلوب نیست ولی در صورت تحقق، معنای رسیدن به آخر دنیا را نیز نخواهد داشت. گری سیمور همچنین پیش‌بینی کرد که ایران در صورت داشتن سلاح اتمی آن را در اختیار تروریست‌‌ها قرار نخواهد داد.
دولت اوباما امیدوار است که کاهش قیمت نفت به نرم کردن مواضع ایران و افزایش شانس‌های سازش با تهران بینجامد. این امیدواری از آنجا ناشی می‌شود که کاهش درآمدهای ارزی ممکن است به افزایش نارضایتی‌های داخلی و اعمال فشار مضاعف مردم بر دولت منجر شود.
از سوی دیگر، کاهش خریدهای خارجی ایران از روسیه و چین، به دلیل کاهش میزان درآمدهای نفتی، می‌تواند همراهی بیشتر دو کشور یادشده را با آمریکا، بدون نگرانی از کاهش منافع تجاری آنها امکان‌پذیر سازد.
علی رغم تمامی این پیش‌نگری‌ها و تمهیدات، چنانچه گفت‌وگوی مستقیم با ایران به نتایج مطلوب نینجامید، بسیار محتمل است که دولت آمریکا با قبول وضع موجود در آن روز، به گزینه دوم که در هر حال ملایم‌تر از استفاده عملی از قدرت نظامی است، گرایش یافته و اجرای طرح مربوط به فراگیری ایران در منطقه را مورد توجه قرار دهد.

در صورت رسیدن به این نتیجه، همکاری‌های نزدیک کشورهای خلیج فارس برای مؤثر ساختن طرح فراگیری ایران یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. مسئولیت اخیر دنیس راس در امور خلیج فارس انجام امور مدیریت طرح را توسط او از تمرکز بیشتری بر خوردار می‌سازد.
به نظر می‌رسد که دولت اوباما با استفاده از چهره‌های حرفه‌ای، و اغلب فراحزبی، مصمم به اتخاذ سیاست‌های عملگرایانه در خاورمیانه با هدف بازپس‌گیری زمینه‌های از دست رفته آمریکا در منطقه است. توفیق احتمالی دولت اوباما در ارتباط با مسائل ایران، می‌تواند حرکت ماشین دیپلماسی آمریکا در بقیه خاورمیانه را روان‌تر سازد.
در ارتباط با مسائل ایران انجام گفت‌وگوی مستقیم با تهران همچنان مهم‌ترین گزینه واشینگتن به شمار می‌رود.
با توجه به تحولات غیر قابل اجتناب سیاست داخلی ایران در ماه‌های نزدیک آینده، حتی در صورت انجام تماس‌های مقدماتی طی چند هفته آینده، انتظار می‌رود که مذاکرات اصلی و مهم‌تر بین دو کشور به بعد از انتخابات رئیس جمهوری ایران موکول شود. در آن صورت بی تردید دنیس راس از جمله اولین نمایندگان رسمی آمریکا در دیدار با نمایندگان ایران خواهد بود.

 

دنیس راس کیست؟

رادیو فردا:سه شنبه  6  اسفند 1387( 24 فوريه 2009)

دنیس راس، عهده‌دار امور ایران در دستگاه دیپلماسی واشنگتن شده است. او سابقه‌ای طولانی در امور خاورمیانه دارد. او از مدافعان سیاست تشویق و مجازات در برابر ایران است و گاه بر اعمال فشار تأکید ویژه‌ای داشته است.

دنیس راس (متولد ۱۹۴۸) در دهه‌ی ۱۹۹۰ نود نام‌آور شد، آن هم با نقشی که در مذاکرات صلح خاورمیانه داشت.

او در دانشگاه لوس‌آنجلس، در رشته‌ی علوم سیاسی درس خوانده است. رساله‌ی دکترای او درباره‌ی نظام سیاسی اتحاد شوروی است. او دارای سابقه‌ی کار در وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و شورای امنیت ملی است.

دنیس راس، با وجود این که مطالعات دانشگاهی‌اش در مورد شوروی است و در امور مربوط به بلوک شرق سابقه‌ی کار دارد، عمدتا به امور خاورمیانه پرداخته است. او اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ در دستگاه دولتی جورج بوش پدر عهده‌دار پیگیری مذاکرات اعراب و اسرائیل از طرف آمریکا شد. در دهه‌ی ۱۹۹۰ به عنوان دیپلمات ارشد، در همه‌ی مذاکرات عمده در این عرصه، از جمله در مذاکراتی که به قراردادهای اسلو منجر شد، حضور داشت.

راس در سال ۲۰۰۱ مشاغل دولتی خود را وانهاد و به امور پژوهشی پرداخت. در سال ۲۰۰۴ مدیر مؤسسه‌ی استراتژیک واشنگتن شد که حوزه‌ی پژوهشی آن خاورمیانه است.

راس از تهیه‌کنندگان گزارش پرآوازه‌ی "مرکز دو حزبی سیاست‌گزاری" (Bipartisan Policy Center) در سپتامبر ۲۰۰۸ است.

در این گزارش در مورد حالت‌های مختلف برخورد با ایران بحث شده است، به ویژه در مورد گزینه‌ی اقدام نظامی.

پیام اصلی گزارش برای دولت آمریکا، لزوم بسیج دیپلماتیک برای ایجاد یک اجتماع قوی جهانی در مقابل دولت ایران بوده است.

 

دنيس رايس و موضوع تحريم بنزين

راديو آمريكا:چهارشنبه7 اسفند 1387(25 فوريه 2009)

... يكي از پيش‌كسوتان صحنه‌ي سياست خارجي آمريكا، اقاي دنيس راس برگزيده شده است به عنوان مشاور ويژه‌ي خانم هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه‌ي آمريكا، در رابطه با امور منطقه‌ي خليج‌فارس كه طبعاً شامل ايران تحت حكومت اسلامي هم مي‌شود، ممكن است اين انتخاب، اين گزينش، اين انتصاب را زير ذره‌بين قرار بدهيد و آيا واقعاً آقاي رايس ديدگاه سياسي مشابهي با رئيس‌جمهوري جديد آمريكا دارد و خواهد داشت؟

نوريزاده: ... مقالاتي از ايشان در اين‌جا و آن‌جا منتشر مي‌شد كه محور اصليش مربوط به ايران بود. ازجمله آن مقاله‌ي معروفي كه ايشان براي اولين بار از سلاح بنزين ياد كرد. در واقع در ميان دولتمردان آمريكايي او تنها كسي بود كه بعد از اشاراتي كه در اين‌جا و آن‌جا در كنگره‌ي آمريكا شده بود، سلاح بنزين را يادآور شد كه تا چقدر مؤثر است چون جمهوري اسلامي بيش از 50درصد از نيازهاي ايران در زمينه‌ي بنزين را از خارج وارد مي‌كند. و بنابراين جلوگيري از صدور بنزين به ايران به فلج شدن عملي جمهوري اسلامي منجر خواهد شد.

به‌هر حال ايشان بعد از مدتها كه همه انتظار مي‌كشيدند عنواني فراتر از عنوان مشاور ارشد، يا مشاور ويژه در امور ايران به‌دست آورد. منطقه‌ي خليج‌فارس به ايشان سپرده شد. با اين‌كه در آمريكا طبيعتاً مي‌دانيد وزارت خارجه هست، ديپلوماتهايي هستند كه ساليان سال در وزارت خارجه كار مي‌كنند و مسئوليتهاي عمده‌ي ديپلوماتيك را برعهده دارند، اما حضور آقاي دنيس راس كه خودش هم‌ارز يك وزير از نظر يك وزير از نظر سوابق و آگاهيهاست، نشان‌دهنده‌ي اهميتي‌ست كه پرزيدنت اوباما براي منطقه‌ي خليج‌فارس در ايران قائل است...

دنيس راس البته صحبت از حمله‌ي نظامي نمي‌كند ولي بر اين باور است كه هم‌چنان غرب امكانات زيادي دارد براي اين‌كه جمهوري اسلامي را وادار به پذيرش التزامات و تعهدات خود بكند. به معناي ديگر، هويجي كه ايشان به جمهوري اسلامي ارائه مي‌كند بسيار شيرين‌تر از هويج قبلي است اما چوبي را كه نيز برداشته سنگين‌تر و تأثيرگذارتر از چوب قبلي‌ست. مي‌توان گفت آقاي دنيس راس سياستهاي گذشته را در شكل تازه‌يي عرضه خواهد كرد با اين حساب براي جمهوري اسلامي اين امكان وجود دارد كه با دولت جديد ايالات متحده وارد گفتگوهاي جدي  و مثمر ثمر بشود

 

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز می گوید سه کشور قدرتمند اروپایی طرحی را برای تحریم های بیشتر اتحادیه اروپا علیه ایران در درست بررسی دارند.

بی بی سی:پنجشنبه8 اسفند 1387(26 فوريه 2009)

این روزنامه در شماره پنجشنبه ۲۶ فوریه (۸ اسفند) خود نوشته است که فرانسه، آلمان و بریتانیا فهرستی از تحریم های اضافی علیه ایران را پیشنهاد می کنند تا به منظور تقویت دست دولت آمریکا در رویکرد جدیدش نسبت به ایران به اجرا در آید.

فایننشال تایمز از رؤیت فهرستی از نام ۳۴ نهاد و ۱۰ فرد ایرانی خبر داده است که گفته می شود با "برنامه پنهانی تسلیحات هسته ای و بیولوژیک ایران" در ارتباط هستند.

به نوشته این روزنامه، دیپلمات های اروپایی وجود این فهرست را تأیید کرده اند اما درباره انگیزه تهیه آن نظراتی متفاوت داشته اند.

بعضی از این دیپلمات ها به فایننشال تایمز گفته اند: هدف این است که در ادامه سیاست چماق و هویج، "چماقی بزرگ تر" در اختیار دولت آمریکا قرار گیرد.

اما دیگران گفته اند که سه کشور اروپایی می خواهند بر روند بازبینی سیاست دولت آمریکا در قبال ایران تأثیر بگذارند و باعث شوند نتیجه این بازبینی، که قرار است ماه آینده میلادی تکمیل شود، سختگیرانه تر باشد.

به گفته این دیپلمات ها، کشورهای یونان، قبرس، اسپانیا، اتریش و سوئد با این طرح مخالفت کرده اند.

فایننشال تایمز می نویسد که فهرست شش صفحه ای مورد بحث بعضی نهادها را شامل می شود که پیش تر توسط ایالات متحده و سازمان ملل در فهرست تحریم قرار گرفته بودند، اما افرادی که نامشان در فهرست پیشنهادی سه کشور اروپایی آمده، همگی برای نخستین بار در تحریم ها مطرح می شوند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی، نام فرمانده نیروهای بسیج و معاون او نیز در این فهرست دیده شده است.

بر اساس این گزارش، دانشگاه صنعتی شریف، شرکت بیمه ایران، خدمات بار هما وابسته به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر)، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا وابسته به سپاه پاسداران، سازمان فضایی ایران و موسسه واکسن و سرم سازی رازی از جمله نهادهایی هستند که برای نخستین بار در فهرست تحریم مطرح می شوند.

فایننشال تایمز می نویسد که نام شش بانک ایرانی و دفاترشان در تهران نیز در فهرست پیشنهادی مذکور قرار دارد و نام بانک تجارت برای اولین بار در آن مطرح شده است.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

وزير خارجه آلمان در يك ديدار از پيش اعلام نشده وارد عراق شد

خبرگزاري فرانسه: سه شنبه 29 بهمن 1387(17 فوريه 2009)

روز سه شنبه مقامات عراقي گفتند كه وزير خارجه آلمان , فرانك والتر اشتاينماير , در يك ديدار از پيش اعلام نشده كه اولين سفر از اين نوع در بيش از 20 سال گذشته به عراق مي باشد, به اين كشور پرواز نمود.

وي قرار است در جريان اين سفر كه دقيقا يك هفته بعد از سفر مشابهي است توسط پرزيدنت ساركوزي صورت گرفت , با رييس جمهور جلال طالباني و نخست وزير نوري مالكي ملاقات كند. بر اساس گزارشات مطبوعات كردي , انتظار مي رود كه او يك كنسولگري آلماني را در اربيل افتتاح كند... روزنامه هندلزبلادت آلمان به نقل از ديپلماتهاي اين كشور در ماه نوامبر , قبل از تعيين تاريخي براي اين سفر, گزارش كرد كه او در پي عادي سازي روابط با دولت بغداد خواهد بود. اين روزنامه گفت كه ديدار مزبور همچنين علامتي را مي فرستد مبني بر اينكه دولت آلمان از سياست اوباما در مورد خاورميانه حمايت مي كند...

 

اعلام نتايج نهايي انتخابات شوراي استان‌هاي عراق

جمعه  2  اسفند 1387( 20 فوريه 2009)

براساس نتايج نهايي انتخابات شوراي استان‌هاي عراق، ليست ائتلاف "دولت قانون" به رهبري نوري مالكي در ‌١٠ استان از مجموع ‌١٤ استان كه شاهد برگزاري انتخابات شوراي استان‌ها بود در راس ليست‌هاي انتخاباتي قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس نتايج نهايي انتخابات شوراي استان‌هاي عراق كه از سوي كميسيون عالي مستقل انتخابات اين كشور در بغداد اعلام شد، ليست ائتلاف "دولت قانون" در بغداد به ‌٢٨ كرسي از مجموع ‌٥٧ كرسي اين استان دست يافت و در مقايسه با ليست‌هاي ديگر انتخاباتي، ليست توافق العراقيه با اختلاف زياد به هفت كرسي دست يافت.

خبرگزاري اصوات العراق گزارش داد: براساس اين نتايج، در بغداد جريان "الاحرار المستقلون" به پنج كرسي، ليست العراقيه به هفت كرسي، مجمع "المشروع العراقي" به چهار كرسي، شهيد محراب به سه كرسي، جريان اصلاحات به سه كرسي، مسيحيان به يك كرسي و صائبيون مدانيه به يك كرسي دست يافتند.

در استان بصره‌ در جنوب عراق نيز ليست ائتلاف دولت قانون از مجموع ‌٣٥ كرسي ويژه‌ي اين استان به ‌٢٠ كرسي يعني ‌١/٥٧ درصد كرسي‌ها دست يافت و بقيه ليست‌هاي انتخاباتي به ترتيب ليست شهيد محراب به پنج كرسي، مجمع عدالت و وحدت به دو كرسي، جريان الحرار المستقلون به دو كرسي، حزب اسلامي به دو كرسي، ليست العراقيه به دو كرسي، حزب فضيله به يك كرسي و مسيحيان به يك كرسي دست يافتند.

در ديوانيه نيز ليست ائتلاف دولت قانون به ‌١١ كرسي از مجموع ‌٢٨ كرسي ويژه اين استان دست يافت. شهيد محراب به پنج كرسي، ليست العراقيه به سه كرسي، جريان اصلاح ملي به سه كرسي، جريان الحرار المستقلون به دو كرسي، حزب ولاء الاسلامي به دو كرسي و حزب الفضيله به دو كرسي دست يافتند.

در استان ذي‌قار، ليست ائتلاف دولت قانون به ‌١٣ كرسي از مجموع ‌٣١ كرسي ويژه اين استان دست يافت و بقيه احزاب به ترتيب ليست الحرار المستقلون به هفت كرسي، ليست شهيد محراب به پنج كرسي و جريان اصلاح ملي به چهار كرسي دست يافتند.

در بابل نيز ليست ائتلاف دولت قانون به هشت كرسي از مجموع ‌٣٠ كرسي، جريان اصلاح ملي به سه كرسي و ليست العراقيه به سه كرسي دست يافتند.

در صلاح الدين جبهه توافق صلاح الدين و ليست العراقيه به پنج كرسي از مجموع ‌٢٨ كرسي، جبهه‌ي طرح ملي عراق به سه كرسي و ائتلاف دولت قانون به سه كرسي دست يافتند.

در نينوا ليست الحدباء به بيش از نيمي از كرسي‌هاي شوراي اين استان كه ‌٣٧ كرسي است يعني به ‌١٩ كرسي، حزب اسلامي عراق به سه و مسيحيان نيز به يك كرسي دست يافتند.

در الانبار ليست ائتلاف شورا‌هاي بيداري عراق به هشت كرسي از مجموع ‌٢٩ كرسي شوراي استاني اين استان، ليست العراقيه به دو كرسي و عشاير عراق به دو كرسي دست يافتند.

در ديالي ليست جبهه توافق به ‌٩ كرسي از مجموع ‌٢٩ كرسي، مجمع طرح ملي عراق به شش كرسي، ائتلاف كردستان عراق به شش كرسي، ليست العراقيه به سه كرسي و ائتلاف دولت قانون به دو كرسي دست يافتند.

در كربلا ليست ائتلاف دولت قانون و ليست "امل رافدين" هر كدام به ‌٩ كرسي، شهيد محراب و جريان الحرار المستقلون نيز هر كدام به چهار كرسي دست يافتند.

در نجف نيز ليست ائتلاف دولت قانون به هفت كرسي از مجموع ‌٢٨ كرسي اين استان، شهيد محراب نيز به هفت كرسي، جريان الحرار المستقلون به شش كرسي، وفا للنجف به چهار كرسي و جريان اصلاحات به دو كرسي دست يافتند.

در المثني ليست ائتلاف دولت قانون به پنج كرسي از مجموع ‌٢٦ كرسي اين استان، ليست شهيد

محراب به پنج كرسي و جريان اصلاح ملي به سه كرسي دست يافتند.

در ميسان ليست ائتلاف دولت قانون به هشت كرسي از مجموع ‌٢٧ كرسي اين استان و ليست شهيد محراب به هشت كرسي دست يافتند.

در واسط ليست ائتلاف دولت قانون به ‌١٣ كرسي از مجموع ‌٢٨ كرسي ويژه‌ي اين استان و شهيد محراب به شش كرسي دست يافتند.

 

صالح ممطلك خواهان تعيين رئيس پارلمان به دور از سهميه‌بندي طايفي شد

 تلويزيون الجزيره: پنج شنبه  1 اسفند 1387( 19 فوريه 2009)

صالح المطلك رئيس جبهه گفتگوي عراق پس از ديدار با معاون رئيس جمهور سوريه در دمشق خواستار تعيين رئيس پارلمان عراق بدور از سهميه‌بندي طايفي شد.

صالح المطلك، رئيس جبهه گفتگوي عراق: كانديداتوري در مجلس نمايندگان براساس تقسيم بندي طائفي است. اين برنامه از نظر ما در كل مردود است. اين كه حزب اسلامي نماينده اهل سنت است، با كمال تأسف از اين كه اين اصطلاح را بكار مي‌برم، موهوم است. بنابراين ما اميدواريم كه برادران در حزب اسلامي واقعگرا و معقول باشند و بگويند كه شخصيت با كفايت تر و شخصيت قويتر در پارلمان را انتخاب مي‌كنند

 

حزب اسلامي و مجلس اعلاي اسلامي در بيشتر استانهاي جنوب قرباني بود

 تلويزيون العربيه  ۱۳۸۷/۱۲/۱: پنج شنبه  1 اسفند 1387( 19 فوريه 2009)

كميسارياي عالي انتخابات عراق نتايج نهايي انتخابات شوراي استان كه در اواخر ژانويه برگزار شده بود را اعلام كرد.اين نتايج جلو بودن ليست دولت قانون به رياست نوري المالكي نخست وزير در استانهاي جنوب و بغداد را نشان مي دهد ولي در استان انبار ليست بيداري برنده اصلي بود.

مجري: ليست نوري المالكي در بغداد و 9 استان شيعه برنده شده است. مي گويند اين پيروزي انعطاف بيشتري به اين ليست براي ائتلاف هاي بيشتر مي دهد. دررابطه با ائتلافها چه انتظاري مي رود؟

دكتر كاظم المقدادي تحليل گر سياسي از بغداد: ليست دولت قانون بيشترين سهم را برده است وبقيه ليست هاي برنده سهم كمتري داشته اند لذا همه آنها مي خواهند كه با اين ليست تشكيل ائتلاف بدهند. ولي بايد بدانيم كه خود مالكي گفته بود كه مرد دولت است و مرد حزب ديني الدعوه نيست, بنظرمن آنچه كه برنده شد اسلام ملي متنوع بود و بايد بدانيم كه راي مردم عراق سمت ملي داشته است و سمت طايفي نداشته است و به سمت احزاب ديني نبوده است. اين يك واقعيت است كه براي خيلي ها درخارج از عراق روشن نيست.

مجري: در استان انبار ليست بيداري برنده شد آيا اين دليل سياسي دارد؟

المقدادي: اين درست است و قرباني حزب اسلامي است همچنين برخي از احزاب بزرگ ديني مثل مجلس اعلاي اسلامي به رهبري عبدالعزيز حكيم  در بيشتر استانهاي جنوب قرباني بود. در استانهاي ميانه و شمال نيز حزب اسلامي كه يك حزب ديني است قرباني بود. من قبلا گفته بودم, هر كسي كه قبلا بزرگترين برنده بوده است اينبار بازنده ترين است. بيداري ها يك طرح ملي داشتند و در مقابل القاعده ايستادگي كردند, ليست هاي ديگري مثل تجمع روشنفكران و ليست صالح المطلك نيز  در اين راستا بوده اند ولي آنچه كه در استان انبار تغييرات ايجاد كرد بيداريها به رهبري خانواده ابوريشه بوده است.

 

تازه‌ترين گزارش پنتاگون درباره‌ي تلفات جنگ عراق:

100 هزار غيرنظامي عراقي و 4248 آمريكايي كشته شده‌اند

يكشنبه 4 اسفند 1387 (22 فوريه 2009)

وزارت دفاع آمريكا اعلام كرد: از زمان حمله آمريكا به عراق تاكنون 100 هزار عراقي كشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، وزارت دفاع آمريكا (پنتاگون) در گزارشي اعلام كرد كه از زمان حمله آمريكا به عراق تاكنون حدود 100 هزار غير نظامي عراقي در اين كشور كشته شده‌اند.

بر اساس اين گزارش، همچنين 4248 سرباز آمريكايي نيز طي اين زمان در عراق كشته شده‌اند كه نسبت به آمار قبلي 10 تن افزايش داشته است.

در گزارش پنتاگون هم چنين به زخمي شدن 31 هزار و 54 سرباز آمريكايي نيز در عراق زخمي شده‌اند كه با توجه به گزارش قبلي نيروي بيشتر زخمي شده‌اند.

براساس اين گزارش، هم چنين حدود 318 تن از نيروهاي ائتلاف در عراق جان باخته‌اند كه نسبت به آمار قبلي تنها يك تن افزايش داشته است.

در گزارش وزارت دفاع آمريكا به آمار بالاي غير نظاميان عراقي كشته شده در اين كشور اشاره شده و آمده است كه اين آمار نسبت به گزارش قبلي 89 تن افزايش داشته است.

 

اظهارات سخنگوي رسمي نيروهاي چند مليتي پيرامون دخالت رژيم در عراق

تلويزيون الشرقيه:دوشنبه 5 اسفند 1387 (23 فوريه 2009)

ژنرال ديويد پركينز سخنگوي رسمي نيروهاي چند مليتي گفت ارتش آمريكا وضعيت نيروهاي آمريكايي در عراق را به منظور خروج نيروهاي بيشتر از عراق مورد بررسي قرار مي دهد. پركينز در يك موضعگيري مطبوعاتي توضيح داد كه ژنرال ريموند اوديرنو فرمانده نيروهاي آمريكايي در عراق و رابرت گيتس وزير دفاع با باراك اوباما حول اين موضوع بحث و گفتگو مي كنند و اين در شرايطي است كه اوضاع امنيتي بهبود يافته و خشونت به ميزان 90 درصد در  قياس با سال  گذشته كاهش پيدا كرده است. ژنرال پركينز در خصوص سرازير شدن سلاحهاي ساخت ايران به عراق بار ديگر ايران را به حمايت و پشتيباني از نيروهاي افراطي و شبه نظامي در عراق متهم نمود و گفت ايران همچنان به عراق سلاح ارسال مي كند و نيروهاي آمريكايي بارها سلاحهاي ساخت ايران كه از مرز ايران وارد عراق شده را كشف و ضبط نموده اند. پركينز در خصوص تحويل دهي زندانيان به نيروهاي عراقي گفت يك كميته مشترك عراقي و آمريكايي  تشكيل شده كه در حال بررسي  امكان آزاد كردن ماهانه 1500 زنداني  مي باشد.

 

اوباما شكاف در مورد عراق را بررسي مي‌كند

روزنامه واشنگتن تايمز:يكشنبه 4 اسفند 1387 (22 فوريه 2009)

به‌قلم رابرت برنز گزارشگر نظامي-  پرزيدنت اوباما با ديدگاههاي متفاوتي در درون ارتش در ارتباط با اينكه هرچه سريعتر از عراق همانگونه كه در كمپين انتخاباتي وعده داده بود بيرون بكشد مواجه است.

 ژنرالهاي ارشدِ رئيس جمهور جديد در بغداد به‌دنبال يك جدول زماني تمديد شده‌يي مي‌باشند. برخي از مشاوران ارشد در درون پنتاگون نسبت به يك خروج سريعتر متمايل هستند. در مورد اينها اوباما هنوز موضعي نگرفته است. يعني هنوز معلوم نيست كه اوباما پاي وعده خود براي خروج 16 ماهه از عراق پايبند است يا اينكه از يك سياست خروج كم‌خطرتر و آهسته‌تر حمايت مي‌كند.

 ژنرال ري اوديرنو فرمانده ارشد آمريكا در عراق از يك جدول زماني طولاني‌تر براي خروج نيروها حمايت مي‌كند. وي سال 2009 را يك سال تعيين كننده در عراق مي‌داند چرا كه در ماه دسامبر انتخابات پارلماني برگزار مي‌شود و خواهان اين نيست كه بيش از دو تيپ از 14 تيپي كه در عراق دارد را قبل از پايان سال‌جاري از دست بدهد. اوديرنو معتقد است كه چند سالي آمريكا بايد تا حدودي در عراق درگير باقي بماند. رئيس سنتكام و رئيس اوديرنو ژنرال ديويد پترائوس نيز متمايل به همين نظرگاه مي‌باشد.

ژنرال ديويد مك‌كِرنان فرمانده ارشد آمريكا در افغانستان از مقوله خروج از عراق خود را كنار كشيده اما خواهان دادن اولويت به افغانستان است و هم‌چنين درخواست هواپيماهاي شناسايي مانند عراق را كرده است. تاكنون نه درياسالار مايك مولِن رئيس ستاد مشترك و نه رابرت گيتس وزير دفاع علناً از طرح 16 ماهه خروج از عراق حمايت نكرده‌‌اند.

 پيتر منصور يك سرهنگ بازنشسته كه افسر اجرايي دوران ژنرال پترائوس در بغداد بود و بر طرح سرج نظارت داشت گفت محتمل است كه حداقل 4 تيپ را اوباما تا پايان سال‌جاري از عراق بيرون بكشد ولي ابراز اميدواري كرد كه همه 14 تيپ را ظرف 16 ماه اول، از عراق بيرون نكشد.

پيتر منصور افزود اگر رئيس جمهور، دستور نظامي بدهد اينكار را مي‌تواند بكند اما اينكه چنين كاري قابل توصيه هست يا نه، موضوعي ديگر است. وي گفت بخواهم واضح بگويم؛ با توجه به ريسكي كه چنين خروج نيرويي به‌همراه دارد و با توجه به برهم زدن وضعيت سياسي موجود در عراق، قابل توصيه نيست.

 

موزه ملی عراق در بغداد پس از شش سال بازگشایی شده است.

بی بی سی:دوشنبه 5 اسفند 1387 (23 فوريه 2009)

این موزه پس از اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003 غارت شد و بسیاری از اشیاء عتیقه و باستانی آن به سرقت رفت.

هنگام غارت موزه، نظامیان دخالتی نکردند و حدود پانزده هزار شیء از این موزه ناپدید شد.

تنها یک چهارم اشیاء به سرقت رفته به موزه ملی عراق بازگردانده شده اند. این در حالی است که تلاش های بین المللی وسیعی برای بازگرداندن این آثار صورت گرفته و خرید و فروش میراث فرهنگی عراق ممنوع اعلام شده است.

دولت عراق بر این باور است که بازگشایی این موزه می تواند نشان از این مساله داشته باشد که زندگی در پایتخت به حالت عادی بازگشته است.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید گروهی از کارشناسان و باستان شناسان از وضعیت موزه ناراضی هستند و می گویند تنها بخشی اندکی از مجموعه موزه ملی عراق به طور مناسب طبقه بندی شده و به طور مناسب به معرض دید گذاشته شده است.

هنگام غارت این موزه، بسیاری از میراث گرانقدر عراق به سرقت رفت. عراق که مهد تمدن خوانده شده، به گمان بسیاری از باستان شناسان سرشار از میراث گذشته است.

این موزه تنها یک روز در ژوئیه 2003 باز شد و بخشی از اشیاء باقی مانده را نشان داد و از آن زمان تا کنون این موزه بسته باقی ماند.

وزارت آثار باستانی عراق ژوئن سال پیش موفق به بازگرداندن یازده مهر تشریفاتی باستانی این کشور شد.این آثار باستانی که قدمت آن به دو تا سه هزار سال قبل میلاد مسیح بر می گشت، در شهر فیلادلفیا توسط ماموران اداره گمرک آمریکا کشف و ضبط شد.

 

ايلاف با خانواده‌هاي ايراني در نزديكي قرارگاه اشرف در عراق ديدار مي‌كند

سايت ايلاف:يكشنبه 4 اسفند 1387 (22 فوريه 2009)

نزار جاف ـ هنوز هم مسأله خانواده‌هاي ايراني كه مي‌خواستند با فرزندان خود در صفوف سازمان مجاهدين خلق ايران اپوزيسيون ديدار كنند، بلاتكليف است و پيچيدگيها و مشكلات بسياري را دارا است. هنوز اين خانواده‌ها كه به صورت مخفيانه به دور از چشم رژيم ايران براي ديدن فرزندانشان بعد از سالهاي طولاني دوري دردناك، آمده‌اند، با بي‌صبري منتظرند كه به‌آنها اجازه ورود به شهر اشرف، دژ سازمان مجاهدين خلق، داده شود. خانواده‌هاي مذكور در فاصله‌يي كمتر از 600 متري در ورودي شهر اشرف منتظرند.

اينان متشكل از 6 خانواده هستند كه مجموعًا 19 نفر مي‌باشند و تا اطلاع ثانوي در درون دو بنگال كه به منظور بازرسي و مسائل امنيتي مربوطه در برابر شهر اشرف قرار داده شده‌اند. اين‌جا دو بنگال كوچك هست كه ظرفيت جا دادن اين خانواده‌ها را در آن واحد ندارند و هيچ‌گونه امكانات بهداشتي وجود ندارد و بيش از دو هفته است كه حمام نكرده‌اند و نمي‌توانند از اين جا خارج شوند و فقط برخي خدمات ابتدايي را دارا هستند كه از سوي افراد مجاهدين خلق مستقر در شهر اشرف به‌آنها ارائه مي‌شود. سازمان مجاهدين خلق از يك طرف و دولت عراق از طرف ديگر يكديگر را به اشكالتراشي براي ورود اين خانواده‌ها به اشرف متهم كرده‌اند. به‌رغم اين كه ارگانهاي مسئول در درون شهر اشرف قويًا اتهام دولت عراق را تكذيب مي‌كنند و اصرار مي‌كنند كه آنها مطلقًا در پس چنين بازي سطح پاييني با سرنوشت خانواده‌هايي بي‌گناه قرار ندارند. خانواده‌هايي كه تنها جرمشان اين است كه مي‌خواهند بعد از سالهاي طولاني از دوري فرزندان خود را ببينند. در همين رابطه، اپوزيسيون ايران در پاريس اطلاعاتي محرمانه را در مورد فشارهايي كه دولت ايران به دولت عراق وارد مي‌آورد تا اعمال تجاوزگرانه‌يي عليه ساكنين شهر اشرف به‌عمل آورد را افشا كردند. محافل اپوزيسيون ايران به‌ايلاف تأكيد كردند كه ايميلها و اسناد مربوط به اين موضوع را در اختيار دارند و قابل ارائه در برابر هر ارگان بين‌المللي بي‌طرف يا كميسيون حقيقت‌ياب سازمان ملل متحد در ژنو هستند و شاهدان عيني آماده‌اند كه در صورت لزوم در برابر اين دادگاه شهادت دهند.

محافل اپوزيسيون ايران مي‌گويند كه رژيم ايران دراين اسناد تأكيد كرده است كه دولت عراق بايد به نحوي كار كند كه ساكنان اشرف وادار به بازگشت به‌ايران شوند و دولت عراق هم‌چنين بايد اعلام كند كه همه ساكنان اشرف به‌جز 54 تن از آنان مشمول عفو از سوي دولت ايران شده‌اند. اين اسناد محافل اپوزيسيون ايران در پاريس، اشاره مي‌كنند كه بايد اين 54 نفر در عراق محاكمه و قصاص شوند. اين اسناد تأكيد دارند كه هيچ عراقي يا خارجي نبايد بدون اجازه رسمي دولت عراق و بدون اطلاع سفير ايران در بغداد، اجازه ورود به قرارگاه اشرف داشته باشد. و بر تمايل دولت ايران به تبديل اشرف به زندان تأكيد مي‌كنند. هم‌چنين اين اسناد بر اين ضرورت تأكيد مي‌كنند كه دولت عراق يك تيم اطلاعاتي از كساني كه زبان فارسي را مي‌دانند تشكيل دهد كه ساكنان اشرف را تخليه اطلاعاتي كند.

براي پي بردن بيشتر به مسأله اين خانواده‌ها ايلاف اقدام به انجام ديداري با اعضاي اين خانواده‌ها كرد.

عراقيان پاسپورتهاي ما را ضبط كردند

س. د كه پنجاه ساله است و منتظر ديدن پسر خود است، وقتي ايلاف از او سؤال مي كند كه چه مدتي براي دستيابي به اجازه ورود به شهر اشرف براي ديدن پسرش منتظر است پاسخ مي‌دهد: قبل از هرچيز بگويم كه به دنبال اين كه رژيم جمهوري اسلامي اعلام كرد نيروهاي عراقي ساكنان شهر اشرف را اخراج مي‌كنند و به ايران يا كشورهاي ديگر تحويل مي‌دهند ما نسبت به فرزندان خود در اشرف احساس نگراني كرديم و از همان روز اول آمدنمان به‌اين‌جا كه اكنون بيش از هشت روز از حضورمان مي‌گذرد، به ما اجازه ورود به اشرف و ديدار با فرزندانمان را نمي‌دهند، اما مهمتر اين كه مقامات عراقي پاسپورتهاي ما را گرفته اند و اين در ما احساس ترس و نگراني ايجاد كرده است كه اين گذرنامه‌ها به مقامات ايراني داده شوند كه اين امر ما را در معرض خطراتي قرار مي‌دهد كه به‌اندازه كافي در آن هستيم.

در پاسخ به‌سؤالي پيرامون مدتي كه وي فرزندش را نديده است وي گفت بيش از ده سال از آن روز گذشته است. وي در مورد مانعي كه باعث مي‌شود نتواند پسرش را ببيند و اين كه چه كسي از چنين امري سود مي‌برد، وي گفت: مقامات عراقي هيچ توضيحي نداده‌اند و اين چيزي است كه در مورد ساكنان اشرف نگرانمان مي‌كند، با توجه به‌اين كه يك ماه قبل در تهران 18 تن كه مي‌خواستند براي ديدار از اشرف بيايند دستگير شدند. آن كه از اين ممنوعيت سود مي‌برد رژيم جمهوري اسلامي است كه مطمئنًا نه جمهوري است و نه حتي اسلامي. وقتي توضيح خواستيم كه چرا مشكل خود را با سازمانهاي بين‌المللي طرح نكرديد با حسرت مي‌‌گويد: متأسفانه هيچ امكاني براي تماس ما خارج نداريم و تنها يك تلفن موبايل داريم كه شارژش در حال تمام شدن است و به‌اين دليل امكان اين را كه با ارگانهاي ذي‌ربط بين‌المللي تماس بگيريم و مشكلمان را طرح كنيم و چون مقامات عراقي مربوطه گذرنامه‌هاي ما را ضبط كرده‌اند، اين امكان را نداريم كه به‌نزديكترين شهر رفته و از آن‌جا صدايمان را به‌خارج برسانيم. وقتي از وي پرسيديم كه آيا در انتظار گشايشي براي حل اين مشكل هست؟ پاسخ داد: با توجه به‌اين كه ما در رابطه با مهمان‌دوستي اعراب و كرامت مردم عراق شنيده‌ايم، اميدواريم كه اين مشكل حل شود اما اين به‌شرطي محقق مي‌شود كه جمهوري اسلامي در عراق شيطنت نكند.

با شوق آمديم و اميدواريم كه به نااميدي تبديل نشود

خانم هنگامه الف 49 ساله، به ايلاف اطلاع داد كه با شوق و شور بسيار به‌اشرف آمديم ولي با سربازان عراقي برخورد كرديم كه مانع ورودمان به اشرف شدند و از هفت روز پيش درون دو بنگال كوچك در انتظار اجازه هستيم. در مورد مانعي كه باعث عدم ورودشان به اشرف براي ديدار فرزندانشان مي‌شود هنگامه به ايلاف گفت: در آغاز با ممانعت سربازان عراقي مواجه شديم و هم‌چنين كميته‌يي از سوي موفق الربيعي به ما خبر داد كه مي‌توانيم فرزندانمان را فقط دو ساعت و خارج از شهر اشرف ببينيم. وي به‌ايلاف گفت كه به خاطر ديدن فرزندانشان در اشرف كه بيش از پنج سال است آنها را نديده آمده است و اميدوار است كه در نزديكترين فرصت ممكن او را ببيند. وي در مورد علت عدم ورودش به شهر اشرف تاكنون گفت هر وقت از اينها سؤال مي‌كنيم عراقيان مي‌گويند كه دستوراتي از مقامات بالاتر گرفته‌اند.

موفق الربيعي مانع ورود ما به‌اشرف مي‌شود

اما دوشيزه مهين. ك 16 ساله توضيح مي‌دهد كه وي با شور و اشتياق بسيار براي ديدن خاله‌اش در اشرف آمده بود اما با ممانعت سربازان عراقي شگفت زده شد. وي مي‌ويد كه هشت سال از آمدن خاله‌اش به اشرف مي‌گذرد و به خرابي وضعيتي كه در درون دو بنگال در انتظار اجازه ورود به اشرف مي‌پردازد و به افراد بيماري كه با آنان هستند و اين وضعيت برايشان دشوار است اشاره مي‌كند. وي تأكيد مي‌كند كه هيچ رحم و عطوفتي در قلب موفق الربيعي نيست. مهين اميدوار است كه خاله خود را كه از پانزده سال پيش او را ترك كرد ديدار كند و او را از نزديك ببيند و از نزديك ببيند كه در شهر اشرف چگونه زندگي مي‌كند و روزگار مي‌گذراند.  وقتي از وي پرسيديم كه مقامات عراقي تأكيد مي‌كنند كه مجاهدين خلق هستند كه مانع ديدار بازديد كنندگان از اشرف مي‌شوند و نه مقامات عراقي گفت اين كذب محض و تهمت است، چرا كه مجاهدين آمادگي كامل دارند كه ما را درون اشرف بپذيرند اما موفق الربيعي همان كسي است كه با اين كار موافقت نمي‌كند و دستورات خود دراين زمينه را صادر كرده است. وي در پايان سخنانش تأكيد كرد كه رژيم ايران تنها سود برنده از وضعيتي است كه در حال حاضر جريان دارد.

اما دوشيزه ر. ر. 17 ساله در پاسخ به سؤالي در مورد مراجعه به سازمانهاي بين‌المللي ذي‌ربط براي كمك گرفتن از آنها گفت: بعد از ده سال انتظار براي ديدن برادرش و عمويش و بعد از شرايطي دردناك و اشكالتراشيها در ورود [به‌عراق] وي همراه با چند تن از افراد خانواده‌اش براي ورود به شهر اشرف آمد، اما با ممانعت سربازان عراقي از ورود مواجه شد و هنوز هم بيش از هشت روز است كه بي نتيجه منتظر است. وي به وضعيت نامناسبي كه طي انتظار براي دريافت اجازه ورود در آن به‌سر مي‌برند اشاره مي‌كند و اين سخن را كه اين سازمان مجاهدين خلق است كه مانع ورودشان به‌اشرف مي‌شود به مسخره مي‌گيرد و توضيح مي‌دهد كه چگونه ممكن است اين حرف پوچ را باور كرد. آيا معقول است كه فرزندان و پدران و مادران، بستگان خود را كه براي ديدارشان آمده‌اند مجازات كنند يا از آنها براي اهدافي پست و غير شفاف، سوء استفاده كنند؟. وي گفت هفت ساله بوده كه برادرش و عمويش به سازمان مجاهدين خلق پيوسته‌اند و در آتش ديدارشان مي‌سوزد و مطمئن است كه آنها نيز همين احساس را دارند، اما از اين كه تلاش مي‌شود از طريق ممانعت از ورود آنان و دادن صرفًا اجازه يك ديدار دو ساعته با بستگانشان خارج قرارگاه اشرف به زنداني بزرگ تبديل شود ابراز تعجب مي‌كند، زيرا كه همان‌گونه كه مي‌دانيم اين اقدامي است كه صرفًا در زندان اوين صورت مي‌گيرد. وي اشاره مي‌كند كه خودش و خانواده‌هاي ديگر نامه‌هايي به سازمانهاي بين‌المللي نوشته و وضعيت خود را تشريح كرده و از آنان خواستار كمك و مساعدت شده‌اند اما تاكنون هيچ پاسخي كه مرهمي بر زخمشان باشد نگرفته‌اند.آقاي جهان. س 32 ساله مي‌گويد كه از اين كه با ورودش به شهر اشرف از سوي سربازان عراقي ممانعت شد شگفت زده شد و تأكيد مي‌كند كه رژيم ايران تمام تلاش خود را مي‌كند كه در شهر اشرف را ببندد و مي‌افزايد كه وي آمده است تا پسرش را كه ده سال است از او جدا شده ببيند اما با ممانعت سربازان عراقي مواجه شده. وي تأكيد مي‌كند كه مجاهدين در شوق استقبال از آنان در درون قرارگاه مي‌سوزند اما مقامات عراقي با اين امر موافقت نمي‌كنند و اصرار مي‌كنند كه ديدار در بيرون قرارگاه انجام شود.

 

مقام‌هاي آمريكايي: اوباما بر جدول زماني 19 ماهه جهت عقب‌نشيني از عراق تكيه دارد

پنجشنبه8 اسفند 1387(26 فوريه 2009)

وزارت دفاع آمريكا اعلام كرد كه احتمالا نقش بعضي از نيروهاي آمريكايي كه قرار است پس از خروج نيروهاي جنگي اين كشور از عراق، در اين كشور بمانند، همانند گذشته جنگيدن با تروريست‌ها خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كاخ سفيد اعلام كرد كه باراك اوباما، رييس‌جمهور آمريكا، قصد دارد فردا (جمعه) استراتژي خود را در خارج كردن نيروهاي آمريكايي از عراق اعلام كند.

براساس گفته مقام‌هاي آمريكايي اوباما احتمالا جدول خروج نيروهاي آمريكايي از عراق را براساس يك زمانبندي 19 ماهه به جاي 16 ماهي كه پيش از اين و در دوران رقابت‌هاي انتخاباتي‌اش قول آن را داده بود، اعلام نمايد.

انتظار مي‌رود اوباما در كاروليناي شمالي طرح كلي خروج نيروها را كه بر اساس آن 50 هزار نيرو براي عمليات پاكسازي و حفاظت باقي خواهند ماند، اعلام كند.

خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از يك مقام ارشد دولت آمريكا گزارش داده است:‌ رييس‌جمهور در پايگاه كارولينا از تفنگداران نيروي دريايي و خانواده‌هايشان به دليل فداكاري‌هاي باورنكردني‌شان تشكر كرده و طرح كلي خروج نيروها را از عراق اعلام خواهد كرد.

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا عنوان كرده است كه تقريبا ده‌ها هزار نيرو در عراق باقي خواهند ماند.

سخنگوي گيتس اظهار داشت كه اين نيروها سه وظيفه‌ي اصلي خواهند داشت:‌ آموزش و كمك‌ به نيروهاي عراقي، حفاظت از آمريكايي‌ها و دارايي‌هاي آمريكا در عراق و شركت محدود در عمليات ضد تروريسم به رهبري نيروهاي عراقي.

جف مورل، سخنگوي پنتاگون، وزارت دفاع آمريكا، گفت: فكر مي‌كنم آن تعداد محدودي از نيروها كه باقي خواهند ماند در عمليات جنگي عليه تروريست‌ها شركت كرده و به نيروهاي امنيتي عراق كمك خواهند كرد. در كل نام اين نيروها نيروهاي پشتيباني است.

رييس جمهور آمريكا خطاب به كنگره بيان كرده است: ما هم اكنون با دقت در حال بررسي سياست‌هايمان در هر دو جنگ هستيم و من به زودي طرح خروج نيروها را اعلام خواهم كرد كه عراق را به مردمش واگذار مي‌كند و به طور مسوولانه به جنگ پايان مي‌دهد.

رابرت گيبس،‌ سخنگوي كاخ سفيد پس از ديدار وزير دفاع آمريكا، دريادار مايك مولن، رييس ستاد مشترك ارتش آمريكا و چند تن ديگر از نظاميان برجسته آمريكايي با اوباما در كاخ سفيد، به خبرنگاران گفت: رييس جمهور در مورد ساختار نيروهايمان در عراق هنوز تصميمي اتخاذ نكرده است. فكر نمي‌كنم كسي در اين اتاق متعجب شود اگر بگويم كه رييس جمهور از همان روز نخست به قدرت رسيدنش براي پيدا كرده راه‌حلي كه به طور مسوولانه نيروهايمان را از عراق خارج كند،‌ درتلاش بوده است.

مورل نيز بيان كرد كه انتظار دارد طي روزهاي آينده طرح كلي خروج نيروها مشخص شود.

وي خاطرنشان كرد كه بسياري از نيروهاي باقي مانده مشاوران نظامي در زمينه‌هايي مثل جمع آوري اطلاعات خواهند بود، يا اين كه به ارتش عراق كمك خواهند كرد تا شكاف عدم وجود تجهيزات كافي نظير هلي كوپترها را پر كنند.

اگر چه به گفته وي عراق هنوز يك منطقه جنگي است، اما بيشتر نيروهاي باقي مانده كاري شبيه به جنگيدن نخواهند داشت.

دبير مطبوعاتي پنتاگون در اين باره گفت: اگر اين سربازان با خود اسلحه‌ي كمري حمل مي‌كنند، مثل بقيه‌ي سربازان، نبايد آن را به اشتباه يك ماموريت جنگي قلمداد كرد.

وي افزود: براي نمونه، نيروهاي حفاظتي وزارت دارايي آمريكا نيز اسلحه كمري دارند، آنها خود را نيروي جنگي نمي‌دانند و به طور حتم همانند يك سرباز در عمليات جنگي تجهيز نخواهند شد.

نيويورك تايمز پيش از اين در گزارشي اعلام كرده بود كه باراك اوباما درصدد خارج كردن نيروهاي آمريكايي از عراق تا اوت 2010 است.

به گفته مقام‌هاي آمريكايي اوباما تا روز جمعه خبر خروج اكثر نيروهاي آمريكايي از عراق تا اوت سال 2010 را اعلام خواهد كرد.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

رییس جمهوری آمریکا: پاسخ به بحران مالی باید جهانی باشد 

رادیو آمریکا:پنج شنبه  1 اسفند 1387( 19 فوريه 2009)

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و استیفن هارپر نخست وزیر کانادا امروز، پنجشنبه، در اوتاوا با یکدیگر ملاقات کردند و درباره رکود اقتصادی جهان، حفاظت از محیط زیست، امنیت انرژی و نیز صلح و امنیت بین المللی بحث کردند.

آقای اوباما، که در نخستین سفر خارجی خود به عنوان رییس جمهوری به کانادا رفت، گفت پاسخ به بحران مالی باید جهانی باشد. او و آقای هارپر موافقت کردند طرح جدیدی برای توسعه و استفاده از انرژی پاک فراهم آوردند.

اوهمچنین گفت ایالات متحده از کانادا بدلیل ادامه تعهد به افغانستان سپاسگزار است.

آقای هارپر گفت او و آقای اوباما موافقت کردند که کانادا و ایالات متحده باید برای مقابله با رکود اقتصادی جهان از نزدیک با هم کار کنند. او گفت آنها همچنین بر یک اقدام فوری و هماهنگ برای بازگرداندن رشد اقتصادی، و حفاظت از کارگران و خانواده هایی که در اثر رکود آسیب دیده اند تاکید گذاشتند.

 

غول های خودرو سازی آمریکا در خطر ورشکستگی

بی بی سی:چهارشنبه 30 بهمن 1387(18 فوريه 2009)

جنرال موتورز ، یکی از بزرگترین شرکت های خودروسازی در آمریکا از دولت این کشور درخواست کرده است تا حدود 22 میلیارد دلار علاوه بر 17 میلیارد دلاری که تاکنون دریافت کرده، به این شرکت پرداخت کند تا از خطر ورشکستگی کامل نجات یابد.

این هفته جنرال موتورز اعلام کرد قصد دارد 47000 نفر را که بیش از نیمی از آنها کارمندان خارجی هستند، از کار بیکار کند. این شرکت همچنین قرار است از 8 مدل تنها چهار نوع خودرو تولید کند. به این ترتیب تنها مدل های شورولت، بیوک، کادیلاک و جی ام سی تولید خواهد شد.

این شرکت خودروسازی در حال حاضر سرگرم مذاکره با دولت های خارجی از جمله آلمان، سوئد، بریتانیا و کانادا برای اخذ وام 6 میلیارد دلاری است.

مدیران این شرکت می گویند آنها به این مقدار وام نیاز دارند تا به شرکت های خارجی وابسته به جنرال موتورز کمک کنند.

جنرال موتورز می گوید می تواند تا دو سال دیگر دوباره به مرحله سود دهی برسد و وام هایش را به طور کامل پرداخت کند.

این شرکت غول آسا در ماه دسامبر اعلام کرده بود که تا سال 2012 تعداد کارخانه های خود را از 47 به 38 عدد خواهد رساند اما اخیرا اعلام کرد که 5 کارخانه دیگر را نیز خواهد بست. به این ترتیب تنها 33 کارخانه به تولید خودرو ادامه خواهند داد.

شرکت کرایسلر نیز از دولت آمریکا درخواست 4 میلیارد دلار کرده است و قصد دارد 3000 نفر را بیکار کند. این شرکت نیز قصد دارد تولید 3 مدل از انواع خودرو هایش را متوقف کند. بنابر این تولید کرایسلر اسپن، پی تی کروزر و داج دورنگو تا پایان سال 2009 میلادی متوقف می شود.

 

سران اروپا خواستار تغییر نظام بازار مالی جهان

رادیو آلمان:يكشنبه 4 اسفند 1387 (22 فوريه 2009)

به دعوت صدراعظم آلمان سران آن دسته از کشور اروپایی که عضو گروه ۲۰ هستند، در برلین گرد هم آمدند. آنها خطوط اصلی سیاست اروپا در زمینه ‌نظم جدید در بازار مالی را برای شرکت در اجلاس ماه آوریل گروه ۲۰ در لندن تعیین کردند.

رهبران ۲۰ کشور صنعتی و در آستانه‌ی صنعتی‌شدن جهان، در روز دوم ماه آوریل سال جاری در لندن حضور پیدا خواهند کرد تا راهبرد و راهکارهای یک نظم جدید بازار مالی جهانی را مشخص سازند.

رهبران کشورهای اروپایی عضو "گروه ۲۰" روز یکشنبه (۲۲ فوریه / ۴ اسفند) به دعوت خانم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در برلین گرد هم آمدند تا خطوط عمده‌ی یک سیاست اروپایی در زمینه‌ی نظم جهانی مالی را تعیین کنند.

نظارت بر کار تمامی نهادهای مالی در سطح جهان

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه‌ی پایانی این اجلاس سران اروپایی آمده است: ما امروز یک بار دیگر تصریح می‌کنیم که تمامی بازارها و تولیدات مالی و نیز شرکت‌کنندگان در این بازارها، بدون استثناء و صرف نظر از اینکه مقر آنها در کجا باشد، باید زیر نظر یک نهاد نظارت‌گر و یا تنظیم‌‌کننده قرار گیرند.

این نظارت شامل شرکت‌هایی خواهد شد که پول مردم را به صورت سهام یا اوراق بهادار به جریان می‌اندازند و نیز صندوق‌های تأمین سرمایه‌گذاری که ریسک بالایی دارند. آژانس‌هایی که نرخ‌‌گذاری کرده و ریسک‌ها را ارزیابی می‌کنند نیز باید زیر پوشش نظارت قرار گیرند.

مخالفت با رویکرد حمایتگری اقتصادی

از سوی دیگر سران کشورهایی که از قدرت‌های اقتصادی اروپا محسوب می‌شوند، مخالفت خود را با یک اقتصاد حمایت‌گرانه اعلام داشتند. از نظر شرکت‌کنندگان در اجلاس برلین، باید با شدتی بیش از پیش علیه "جزیره‌"‌ها و کشورهای مطلوب فرارهای مالیاتی و کشورهایی که در عرصه‌ی مبارزه علیه فرار مالیات‌ها و کلاهبرداری‌های مالی همکاری از خود نشان نمی‌دهند، وارد عمل شد.

همه‌ی کشورها باید در برابر گرایش‌های حمایت‌گرانه مقاومت کنند و در جهت گشودن هر چه بیشتر درهای تجارت جهانی تلاش ورزند. از نظر شرکت‌کنندگان در اجلاس برلین، نشست گروه ۲۰ در لندن باید نشانه‌ای پرقدرت در این زمینه از خود نشان دهد تا بتوان از اقتصاد جهانی در برابر اقتصاد حمایت‌گرانه حفاظت کرد.

پیشنهاد آنگلا مرکل: تدوین "منشور اقتصادورزی پایدار"

یکی دیگر از نتایج اجلاس برلین، ایجاد یک چارچوب اقتصادی نظم جهانی به منظور اجتناب از بروز بحران‌ها است. به گزارش خبرگزاری آلمان، در این اجلاس، رهبران مهم‌ترین کشورهای اروپایی قصد دارند برای تدوین یک منشور جدید اقتصادورزی پایدار تلاش بورزند. این ایده و پیشنهاد آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بود که در این اجلاس مطرح شد.

صدراعظم آلمان پیش از تشکیل نشست برلین، در این رابطه گفته بود که جهان به یک منشور مشترک اقتصادورزی پایدار نیاز دارد. از نظر وی، باید برای آینده تضمین کرد که با ممانعت از نوسانات شدید در سطح جهان، از بروز بحران‌های آتی جلوگیری شود.

تقویت صندوق بین‌المللی پول

از نظر رهبران کشورهای قدرتمند اقتصادی اروپا، باید از صندوق بین‌المللی پول، به منزله‌ی نهاد مدیریت‌کننده‌ی بحران، حمایت بیشتری به‌عمل آورد. آنها پشتیبانی خود را از دوبرابر کردن سرمایه‌ی صندوق بین‌المللی پول اعلام داشتند.

در نشست برلین همچنین تاکید شد که باید اصلاحاتی را در زمینه‌ی ابزارهای اعطای اعتبارات این صندوق بین‌‌المللی در نظر گرفت. در صورتی که بانک جهانی و بانک اروپا آمادگی خود را برای اعطای اعتبارات بیشتر به منظور بازسازی و توسعه اعلام کنند، رهبران اقتصادی اروپا از آن استقبال خواهند کرد.

از دو نهاد مالی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی خواسته شده است، در چارچوب اقداماتی کاملا شفاف و دقیقا زمان‌بندی‌شده، اصلاحاتی را در هر دو نهاد عملی سازند.

اهمیت تاریخی اجلاس گروه ۲۰ در لندن

در پایان اجلاس تدارکاتی برلین، رئیس جمهوری فرانسه از کشورهای گروه ۲۰ خواست تا تلاش خود را برای موفقیت اجلاس دوم آوریل در لندن بکار ببندند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکلا سارکوزی گفت که جهانیان چاره‌ای جز نوسازی در نظام مالی جهانی ندارند و به همین دلیل نشست لندن از اهمیتی تاریخی برخوردار است

 

سخنراني باراك اوباما در كنگره‌ي آمريكا

بي بي سي:چهارشنبه7 اسفند 1387(25 فوريه 2009)

باراك اوباما رئيس‌جمهوري آمريكا اولين نطقش را در مقابل كنگره‌ي اين كشور از زمان در اختيار گرفتن پست رياست جمهوري آمريكا ايراد كرد. آقاي اوباما گفته است علي‌رغم آن‌كه اقتصاد اين كشور با مشكل روبه‌رو شده، اما اين كشور بيش از گذشته قدرتمند ظاهر خواهد شد. رئيس‌جمهوري آمريكا گفته است بودجه‌ي تعيين‌شده از سوي او سه بخش انرژي، خدمات بهداشتي و آموزش و پرورش هزينه خواهد شد. آقاي اوباما هم‌چنين متعهد شده كسري بودجه را تا پايان دوره‌ي رياست جمهوريش به نصف كاهش دهد.

باراك اوباما رئيس‌جمهوري آمريكا در اولين سخنراني سالانه‌اش براي كنگره گفت كه كشورش از بحران اقتصادي كنوني قويتر از قبل خارج خواهد شد. بخش عمده‌ي صحبتهاي آقاي اوباما به بيان مشكلات اقتصادي آمريكا و راههاي پيش رو و همين‌طور سياست خارجي اختصاص داشت. با همكارم خشايار مهين در استوديو بي.بي.سي در واشينگتن در تماس هستيم. آقاي اوباما قول داد كه اقتصاد آمريكا را احيا بكند، چه راههايي براي اين‌كار ارائه داد؟

گزارشگر: آقاي اوباما در سخنراني امشب خود خطاب به كنگره و مردم آمريكا گفت، پس از سالها سياستگذاري اقتصادي كوته‌بينانه ايالات متحده به روز سخت حساب‌پس‌دادن رسيده، او در عين حال به مردم آمريكا كه نگران وضع اقتصادي خود هستند اطمينان داد روزهاي بهتري در پيش روست: با اين‌كه اقتصادمان ضعيف شده است و اعتماد به نفسمان ضربه ديده است و در دوران سختي زندگي مي‌كنيم، من امشب مي‌خواهم به همه‌ي آمريكاييها بگويم ما از نو خواهيم ساخت. ما كشورمان را احيا خواهيم كرد و ايالات متحده‌ي آمريكا قويتر از گذشته از اين بحران خارج خواهد شد.

آقاي اوباما در سخنراني خودش با اشاره به رخدادهايي كه منجر به بروز بحران اقتصادي كنوني در آمريكا شد، به تفصيل درباره‌ي قانون 800ميليارد دلاري احيا و سرمايه‌گذاري آمريكا و راههاي ايجاد سه و نيم ميليون فرصت شغلي در اين كشور صحبت كرد. به گفته‌ي آقاي اوباما اين قانون نخستين گام در برگرداندن اقتصاد آمريكا به مسير درست خواهد بود. او خواستار احياي بخش اعتبار در سيستم بانكي آمريكا شد تا خون به شريان اقتصادي اين كشور برگردد. آقاي اوباما درباره‌ي لزوم كاهش كسري بودجه‌ي آمريكا صحبت كرد و هم‌چنين درباره‌ي لزوم انجام اصلاحات در نظام آموزش و پرورش آمريكا و بخشهاي بهداشت و سلامت و انرژيهاي نوين صحبت كرد.

آقاي اوباما ابراز اميدواري كرد كه آمريكا تا سال 2020 بالاترين رقم فارغ‌التحصيلان دانشگاهي را در بين كشورهاي جهان داشته باشد.

سؤال: آقاي اوباما در مورد سياست خارجي هم به اين موضوع اشاره كرد كه حضور نظامي آمريكا در عراق بايد پايان داده شود. در اين مورد دقيقاً چه گفت، چه جوري مي‌خواهد اين كار را انجام بدهند.

گزارشگر: البته سياست خارجي و دفاعي بخش خيلي كوچكي از سخنراني آقاي اوباما را شامل مي‌شد. آقاي اوباما گفت، به‌زودي از طرح خود براي پايان دادن مسئولانه جنگ عراق و سپردن اين كشور به مردم آن خبر خواهد داد. و هم‌چنين از مسير جديد پيش روي آمريكا در افغانستان و پاكستان در جنگ با القاعده خبر داد. آقاي اوباما گفت برنامه‌ي او براي تعطيل كردن بازداشتگاه گوآنتامو آمريكا را قويتر خواهد كرد و گفت اين تعهد را خواهد داد كه آمريكا ديگر شكنجه نمي‌كند. او گفت، دوره‌ي جديدي از تعامل و گفتگو شروع شده و گفت آمريكا نمي‌تواند به تنهايي با تهديدهاي پيش رو مقابله كند. او گفت براي مقابله با چالشهاي قرن بيست و يكم، كه تروريسم، گسترش تسليحات اتمي، بيماريهاي واگيردار و تهديدهاي اينترنتي هستند، آمريكا اتحادهاي پيشين را با متحدانش تقويت مي‌كند، ائتلافهاي جديدي را تشكيل مي‌دهد و از همه‌ي عناصر قدرت ملي خود استفاده خواهد كرد و البته مانند سالهاي قبل كه جرج بوش در سخنراني سالانه‌ي خودش در برابر كنگره به ايران اشاره مي‌كرد، آقاي اوباما اين‌بار اصلاً از ايران نامي نبرد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسى روزنامه هاى پنجشنبه اول اسفند

بی بی سی:پنج شنبه  1 اسفند 1387( 19 فوريه 2009)

درگيرى دولت و مجلس كه بعد از گزارش تلويزيونى رييس جمهور شدت گرفته است تيتر اول چند روزنامه امروز است. همان گزارشى كه اعتماد ملى با تيتر انتقاد نمايندگان و اقتصاددانان از احمدى نژاد آن را منعكس كرده و اعتماد با پيشنهاد تحقيق و تفحص از وزارت نفت در صدر گزارش هاى خود به آن ها پرداخته است. جام جم با عنوان مسائل اقتصادى روز انتقادها و پاسخ ها همين موضوع را گزارش اصلى خود ديده و حيات نو با عنوان واكنش تند مجلس به اظهارات دولت بدان پرداخته است.

روزنامه اقتصادى سرمايه با تيتر بزرگ تشديد چالش يك ميليارد دلارى و مردم سالارى با عنوان اعتراض نمايندگان به سخنان رييس جمهور، چالش دولت و مجلس را در صدر اخبار خود منعكس كرده اند و دنياى اقتصاد روزنامه ديگر اقتصادى با عنوان اول اصرار دولت بر يارانه نقدى به وجهى ديگر از آن پرداخته است.

همزمان با اعتراض نمايندگان مجلس به سفرهاى استانى رييس جمهور و هزينه ها و دستاوردهاى آن، ايران روزنامه خبرگزارى جمهورى اسلامى در تيتر اول خود از استقبال كم نظير مردم يزد از رييس جمهور خبر داده و كيهان هم با تيتر "يزدى ها همه بودند" همين گزارش را مهم ترين گزارش روز خود ديده است. رسالت "سرنوشت بوش آينه عبرت زورگويان جهان است" را به نقل از سخنان محمود احمدى نژاد در جمع مردم يزد در صدر گزارش هاى خبرى خود آورده است.

روزنامه جمهورى اسلامى در تيتر اول خود از قول كارشناسان نظامى عرب نوشته مقاومت، قدرتمندترين ارتش در رويارويى با اسرائيل است
فرهنگ آشتى با تيتر دو ساعت در بن بست همراه با عكسى كه ترافيك فشرده تهران را نشان مى دهد گزارش داده كه ديروز صبح بى هيچ دليل ترافيك شهر قفل شده بود.

اعتمادملى در سرمقاله خود نوشته احمدى‌نژاد مدت‌ها است كه سطح خود را از رئيس‌جمهورى اسلا‌مى ايران و شخصيتى كه ضرورتا بايد به دليل منزلت و جايگاه خويش مافوق مجادلا‌ت سياسى و حزبى و فرقه‌اى قرار بگيرد، در مركز معركه و منازعات سياسى نشانده است. حداقل آن است كه هيچ رئيس‌جمهورى تا پيش از ايشان در تعامل و مواجهه با نهادها و موسسات عالى حكومتى، شخص خود را طرف اين مجادلا‌ت نمى‌دانستند.

به نوشته اين مقاله پاسخ رئيس‌جمهور به گزارش رسمى ديوان محاسبات با چند جمله و تعريض به اين و آن خاتمه نمى‌يابد. اين گزارش رسانه‌ها، بلندگوهاى استكبار، روزنامه‌نگاران، كارشناسان و... نيست؛ گزارش ديوان محاسبات است؛ همان نهادى كه گزارش تفريغ بودجه را به صورت سالانه ارائه مى‌كند. در تمام اين گزارش‌ها در چهار سال اخير فعاليت دولت نهم، دولت مطابق با تعهدات و تضمين‌هاى موجود در برابر مجلس عمل نكرد. جالب‌تر آنكه بدانيم رئيس‌جمهور در اين نشست تلويزيونى به تمام منتقدان خود بى‌رحمانه و بدون امكان دفاع حمله كردند و هرچه دلشان مى‌خواست فرمودند.

مردم سالارى در سرمقاله خود نوشته احمدى نژاد در گزارش تيويزيونى خود گفت كه درمجموع بالاى ۸۵ درصد اهداف برنامه چهارم در دولت نهم محقق شده است؛ اين ادعا وقتى جالب مى شود كه به ياد بياوريم در حدود يك ماه قبل صادق محصولى سومين وزير كشور برنامه چهارم را بسيار منفعلانه و حتى بيان برخى از مبانى آن را شرم آور خوانده بود چگونه مى توان قبول كرد كه در يك دولت وزير كشور برنامه اى را اين گونه مذموم بداند اما رييس دولت در جهت اهداف تبليغاتى هم كه شده از تحقق ۸۵ درصدى اهداف آن برنامه منفعلانه با مبانى شرم آور خبر بدهد.

به نوشته اين مقاله در عالم سياست اين نوع رفتارهاى يك دولت را چه مى توان ناميد؟ آيا در يك ماهى كه از نظريه پردازى حاج صادق محصولى درباره برنامه چهارم گذشته است اتفاقى افتاده و نظر دولت درباره اين برنامه عوض شده است؟ آيا انتقادهاى اصلاح طلبانى نظير خاتمى درباره بى توجهى به برنامه چهارم توسعه موثر واقع شده است و دولت نه تنها در نظر كه در عمل هم عقب ماندگيها و كم لطفى ها را نسبت به برنامه چهارم توسعه جبران كرده است؟ آيا در يك ماه مى توان جبران كرد؟

حميد سعادت در سرمقاله روزنامه اقتصادى سرمايه نوشته موضع گيرى رئيس جمهورى پيرامون گزارش ديوان محاسبات درباره عدم واريز يك ميليارد دلار مازاد درآمد ارزى به خزانه باعث خدشه دار شدن يكى از نهادهاى مهم نظارتى كشور مى شود. به فرض محال اگر اشتباهى در گزارش ديوان رخ داده رئيس دولت قبل از آنكه روبه روى دوربين سيما قرار گيرد بايد ابهامات را از ديوان استعلام مى كرد تا براساس پاسخ هاى دريافتى، بتواند جمع بندى واقع بينانه اى به مردم ارائه كنند.

به نوشته سرمقاله سرمايه ريس دولت به مصاديق اشتباه گزارش ديوان نپرداخته و به كلى گويى اكتفا كردند. از منظر ديگر عدم واريز يك ميليارد دلار به خزانه، مربوط به تخلفات بودجه اى سال ۸۵ است و اگر قرار بود اسناد مورد اشاره رئيس جمهورى نهايى و ارائه شود تا ديوان دچار اشتباه احتمالى نشود طى دو سال گذشته بايد اين اتفاق مى افتاد كه نيفتاده است.

صادق زيبا كلام در مقاله اى در اعتمادملى نوشته درست در شب ۲۲ بهمن كه مسوولا‌ن با خبر پرتاب موفقيت‌آميز ماهواره، عرش را سير مى‌كردند و تحليلگران با حرارت سرگرم افشاى رويكرد جديد آمريكا بودند، مديركل دفتر برنامه برنامه‌ريزى و فناورى اطلا‌عات كميته امداد اعلا‌م كرد كه سالا‌نه ۲۰۰ هزار خانوار پشت نوبت حمايت كميته امداد مى‌مانند. به سخن ديگر هر سال ۲۰۰ هزار خانوار (و نه ۲۰۰ هزار نفر) براى تامين حداقل معيشت‌شان روانه كميته امداد امام مى‌شوند اما آن كميته تنها كارى كه مى‌تواند برايشان انجام دهد، اين است كه آنان را صرفا در ليست انتظار قرار مى‌دهد چون بودجه ندارد.

در ادامه مقاله آمده شايد اگر به ‌جاى رويارويى با استراتژى براندازى هوشمند يا نرم، مسوولا‌ن به رويارويى با فقر، گرانى، تورم و بيكارى مى‌رفتند، خيلى جاى نگرانى براى طرح‌هاى آمريكا باقى نمى‌ماند. شايد اگر همراه با فخر و مباهات به فرستادن ماهواره به فضا، مسوولا‌ن براى سرانه بهداشت و درمان كشور كه ۵ هزار تومان در سال است و حتى از برخى از كشورهاى آفريقايى هم كمتر است، نيز فكرى مى‌كردند، جاى نگرانى از طرح‌ها و توطئه‌هاى آمريكا باقى نمى‌ماند.

كيهان در سرمقاله خود نوشته اينكه در رقابت با رئيس جمهور اصولگراى فعلى، از ميان آقايان كروبى، موسوى، خاتمى، قاليباف، روحانى و... ديگرانى از اين دست چه كسانى حضور پيدا مى كنند و اگر حضور پيدا مى كنند، ائتلاف هايى شكل مى گيرد يا خير، به خودى خود اهميت ندارد. آنچه مهم است و واقعيت دارد شفافيت كم سابقه ميدان است و هر نامزد و جريانى كه پاى در ميدان مى گذارد و بر رونق انتخابات مى افزايد، ناچار است به دور از مجامله و تحفظ، نسبت خويش را با وضعيت ثبات يافته و بالنده انقلاب در پس آن همه گردباد سهمگين دشمنى و فتنه مشخص سازد، كه در يك سينه دو دل داشتن و در يك دل سوداى دو دلبر پروراندن ممكن نيست.

على خرم در سرمقاله صداى عدالت به بررسى روابط ايران و آمريكا پرداخته و نوشته اين موضوع مربوط به منافع ملى است و بنابراين احزاب نيز بايد اين موضوع را وراى اختلاف هاى جناحى مورد توجه قرار دهند.جناح هاى سياسى نبايد رابطه با آمريكا را به عنوان عاملى براى پيروزى خود يا شكست طرف مقابل نگاه كنند. آمريكايى ها نيز اگر واقعا قصد برقرارى روابط ديپلماتيك و پايدار با جمهورى اسلامى را داشته باشند نبايد دل به يك حزب خاص ببندند و مذاكرات را منوط به قدرت گرفتن آن حزب در ايران كنند.

به نوشته اين سرمقاله آمريكائى ها پيش از اين يك استراتژى اشتباه را در قبال ايران پيش گرفته بودند و مذاكره با تهران را رد مى كردند به اين اميد كه جمهورى اسلامى سرانجام ساقط شود اما گذشت زمان به سياست مداران آمريكايى ثابت كرده كه بايد در استراتژى گذشته خود تجديد نظر كنند و راه مذاكرات مستقيم را در پيش گيرند. ‏سياست مداران كنونى آمريكا در راستاى همين تغيير استراتژى وعده مذاكرات بدون پيش شرط با جمهورى اسلامى را طرح كرده اند اما به نظر مى رسد آنها ديدى فراحزبى به موضوع دارند و مايلند موضوع را از ديدگاه منافع ملى خود پيش ببرند.

اعتماد از گفتگوى خبرنگار پارلمانى خود با رييس كميسيون سياست خارجى و امنيت ملى مجلس خبر داده و متن آن را بى كم و كاست نقل كرده است.
-پشت تريبون مجلس از اين مرحوم و خانواده اش عذرخواهى مى كنيد؟
به هر حال وى جانباز نبود.

-چون جانباز نبود بايد شما در صحن علنى مجلس تذكر مى داديد و به اشتباه او را معتاد مى ناميديد؟
طبيعى است يك جانباز هم ممكن است كار نامناسبى كند اما موضوع غيرواقعى بود و نياز به تذكر داشت.

-اگر به درخواست هاى اين فرد توجه مى كرديد، اين اتفاق نمى افتاد؟
فدايى، كاتوزيان و كوثرى براى وى نامه نگارى كرده بودند. پس خبر غيرواقعى بود و حكم مى كرد كه از شأن مجلس دفاع كنيم.

-اما شما در تذكر وانمود كرديد كه فرد معتاد بوده يا اتهام زده شد.
اما به مجلس اتهام زده بودند بايد دفاع مى كرديم.

-فرض محال كه معتاد بوده اما به هر حال يك انسان است.
ما هم از اصل حادثه متاثر شديم و مطالب عنوان شده اگر خلاف واقع باشد بايد تذكر داده شود.

-چرا قبل از اينكه از پشت تريبون چنين اتهامى را مطرح كنيد، بررسى نكرديد؟
گفتم اين اطلاعات را از حراست گرفته بوديم و حراست هم آنها را از بنياد شهيد، استاندارى و خانواده شان گرفته بودند.

-بازپرس ويژه گفته است فرد در بيمارستان مطهرى به خاطر نداشتن پول جراحى، عمل نشده است. به جبران آن اظهارات در تامين هزينه ها كمك نمى كنيد؟
بعيد است. مگر در بيمارستان دولتى بيمار را به خاطر نداشتن پول جراحى نمى كنند. من خبر نداشتم.

-پيگيرى معتادبودنش را مى كنيد، پيگيرى سالم شدنش را نمى كنيد؟
ان شاءالله پيگيرى مى كنيم.

-مگر به كار وى رسيدگى نكرديد. خب اگر بهزيستى به نامه نماينده ها اهميت مى داد كه وى مستاصل نمى شد و خودش را آتش نمى زد.
چه كسى گفته بهزيستى جواب نداده؟ مگر شما تا الان براى بهزيستى نامه گرفته ايد؟

-نامه نماينده را پاره مى كنند و دست رد به سينه مردم مى زنند.
كسى كه بيمارى روانى داشته باشد خودش را مى سوزاند.

-طرف مشكل روانى داشته يا مشكل اقتصادى؟
مشكل فقط اقتصادى نيست، بچه پولدارش كه شيشه و كراك مى كشد هم ممكن است خودكشى كند.

-اما اين فرد از سر فقر به مجلس پناه آورده بود نه از سر بچه پولدارى.
ما حتى شنيديم كه بچه اين فرد شيشه و كراك هم مصرف مى كرده.

-اما صورت مساله را عوض كردن صحيح نيست.
اگر فرد معتاد نبود در جهت دفاع از حيثيت وى اقدام مى كرديم.

زهرا باقرى‌شاد در گزارشى در فرهنگ آشتى نوشته اگرچه استاندار تهران جلسات متعدد دولت و شهردارى براى حل بحران ترافيك در پايتخت را نويدبخش رفع موانع ترافيك تهران دانسته و اين جلسات را مملو از بحث‌هاى كارشناسى با نگاه خيرخواهانه ارزيابى كرده اما ترافيك خيابان‌هاى تهران بيش از پيش به گرهى كور و ناگشودنى تبديل شده است. شاهد اين ادعا وضعيت خيابان‌ها و بزرگراه‌هاى پايتخت در روز گذشته بود كه شهروندان تهرانى را تا ساعت‌ها در ترافيك سنگين نگاه داشت.

در سرمقاله فرهنگ آشتى ناصر كرمى نوشته در روزى كه قاعدتا تراكم ترافيك نمى‌توانست از حد معمول بيشتر باشد، برف و بارانى در كار نبود، جايى زمين فروكش نكرده بود، آبگرفتگى سيلابى را روانه خيابان نكرده بود، نمايشگاهى پرمخاطب هزاران خودرو را ناگهان به يك نقطه از شهر جذب نكرده بود،‌آغاز هيچ موعد خاصى نبود، لحظات آخر هيچ مراسمى هم نبود، ديروز صبح ترافيك تهران يكى از طاقت‌فرساترين شرايط خود در نيمه شمالى شهر را تجربه كرد

به نوشته اين سرمقاله سرانجام تهران به مرحله لبريز رسيده است. در كوتاه مدت هيچ كارى نمى‌شود براى اين شهر انجام داد. شك نكنيد كه ماه به ماه اوضاع خراب‌تر خواهد شد. در نهايت چاره‌اى جز تغيير پايتخت نخواهند داشت و دير نيست كه مثل مكزيكوسيتى، مسكو، بمبئى و... تهران شهرى بشود كه همه تورگردانان جهان مردم را از مسافرت به آن نهى مى‌‌كنند.

 

بررسی روزنامه های شنبه؛ سوم اسفند

بی بی سی:شنبه  3  اسفند 1387( 21 فوريه 2009)

رقابت های سیاسی بخش عمده ای از تیترهای اول روزنامه های صبح اولین روز هفته را به خود اختصاص داده است. اعتمادملی از قول غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در تیتر اول خود نوشته گذشته را تکرار نکنیم ، اعتماد در عنوان اصلی خود خبر داده که فعالیت های انتخاباتی اصلاح طلبان شدت گرفت.

روزنامه جوان نظر آیت الله مهدوی کنی را در صدر اخبار خود آورده که گفته است مردم در رقابت های انتخاباتی گم شده اند. همین موضوع با تیتر با تخریب دیگران نمی توان در انتخابات پیروز شد تیتر اول رسالت است. اما عنوان اصلی صدای عدالت نوشته ای است از فاطمه رجبی حکم اعدام خاتمی را بدهید متشرعان اجرایش کنند.

تیتر اول روزنامه مردم سالاری و حیات نو این گفته میرحسین موسوی است: نخبگان مدیون مستضعفان هستند.

ایران قدرت انحصاری آمریکا و متحدانش را شکست، به نقل از روزنامه نیویورک تایمز تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است، ایران روزنامه دولت در عنوان اصلی خود این نظر زبیگنیو برژینسکی دبیر پیشین شورای امنیت ملی آمریکا را آورده که گفته است امريكا واقعيت ايران قدرتمند را پذيرفته است.

و روزنامه کیهان گزارش دادگاه منتظر الزیدی خبرنگار عراقی را در پیشانی صفحه اول خود با تیتر قتل عام یک میلیون عراقی خونم را به جوش آورد منعکس کرده است.

از میان مسائل اجتماعی افت تحصیلی نگران کننده در دانشگاه ها تیتر اول روزنامه جام جم است و تشکیل دادگاه های ويژه جوانان عنوان اول روزنامه فرهنگ آشتی.

روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر اول خود از تصمیمات جدید برای قیمت ها خبر داده و روزنامه اقتصادی دیگر صبح تهران سرمایه، مصارف ارزی یکصد و چهل درصد بیش از پیش بینی برنامه چهارم را تیتر اول خود قرار داده است

در حالی که ایران روزنامه دولت ادعا کرده است محمد البرادعى براى شانزدهمين بار متوالى اعلام كرد فعاليت هسته اى ايران صلح آميز و بدون انحراف بوده است اما جام جم و کیهان گزارش مدیرکل آژانس بین الملی انرژی اتمی را تکراری و بدون هیچ مطلب تازه ای توصیف کرده اند.

کیهان در یادداشت روز خود نوشته گزارش جدیدی که از جانب دبیرخانه آژانس درباره برنامه ایران منتشر شد، توجه زیادی برنینگیخت و این کاملاً طبیعی است. جرا که این گزارشالوداع اوست. تکرار خسته کننده گزارش های قبلی.

سرمقاله کیهان ادعا کرده با خواندن گزارش فوریه، ناخودآگاه این احساس به آدمی دست می دهد که شاید آقای البرادعی و همکارانش یک نسخه گزارش از قبل آماده درباره ایران دارند که هر چند ماه یک بار فقط خانه های خالی آن را با اعداد و ارقام جدید پر می کنند.

اعتماد ملی در سرمقاله ای به قلم فیاض زاهد به واکنش دولت بحرین به گفته های ناطق نوری رییس سابق مجلس اشاره کرده و آن را جسورانه خوانده و نوشته بحرين نه از منظر بين‌المللي و نه از جايگاه منطقه‌اي در سطحي نيست كه بتواند هزينه‌هاي تيرگي روابط و تزلزل در روابط دوستانه با دولت قدرتمند ايران را بپردازد. به‌نفع اين كشورها است كه بيهوده موجب افزايش تنش در روابط خود با ايران نشوند.

نویسنده سرمقاله اعتماد ملی اما از منظر داخلي گفته های آقای ناطق نوری را قابل مطالعه دانسته و نوشته این که دولت‌هاي عربي تا اين اندازه انگيزه لا‌زم براي جبهه‌گيري عليه ايران را دارند تا حدودي به سياست‌هاي خارجي دولت احمدي‌نژاد برمي‌گردد. سياست خارجي دولت احمدي‌نژاد سطح مناسبات ايران با همسايگان را كاهش، هزينه‌هاي همزيستي را افزايش و دوستان قديم را به دشمنان جديد تبديل كرد.

دولت هاشمي و خاتمي سطح همكاري‌ها به‌شدت افزايش دادند. ايران با عربستان سعودي، كويت و قطر قرارداد امنيتي امضا كرد. مقامات عالي‌رتبه اردن به ايران سفر كردند. مصر در حال بازگشايي سفارت خود در تهران بود. بحرين خود را دوست و متحد ايران مي‌دانست. اما اكنون چه شده كه شيوخ جرات شوخ طبعي مي یابند.

ميکاييل جلالي در سرمقاله روزنامه صدای عدالت خودسوزي مردي در برابر مجلس را يكي از سياسي ترين خودكشي هاي تاريخ ایران دانسته و نوشته تاسف بيشتر از آن است که نمایندگان مجلس حتي لازم نديده اند تا دست كم ابراز تاسفي ديپلماتيك و رسانه اي كنند و با زبان ، مرهمي بر دلهاي سوخته از شنيدن چنين خبري بنهند. آتشي كه ظاهر آن در برابر مجلس شعله کشيد و در حقيقت باطنش در طول عمر آن مرد و عمر بسياري از مردان اين سرزمين روشن بوده است و ذره و ذره جان هاي بسياري را مي سوزاند.‏

به نوشته این مقاله آقايان لاريجاني و همفكران وي در راس مجلسي هستند كه قرار است ملجا دردهاي اين ملت باشد و ما پيشتر با انتساب مفاهيم گرانسنگي چون عقلگرا به وي، اميدوارانه وي را متمايز از هم جناحي هاي احساس گرايش مي دانستيم و منتظر بوديم اين اهل عقل، دولت نهم مستضعف دوست مستضعف پرور را قانع كنند كه (ادعاي)دوستي كافي نيست و تدبير عاقلانه و کارشناسانه در كار بايد تا مگر جانهاي بيشتري نسوزد. اميدي كه سخنان آقاي لاريجاني آخرين کورسوهايش را خاموش کرد.‏

اعتمادملی هم در مقاله ای تحلیلی به چند خودکشی ماه های اخیر اشاره کرده و نوشته خودسوزي جانبازي در مقابل بنياد شهيد و امور ايثارگران با بنزين، خودكشي كارگر كارخانه كنف در رشت با استفاده از طناب به خاطر حقوق عقب افتاده خود، و همچنين خودكشي كارمند نامه‌رسان و كارگر معدن و موارد دیگر را نمی توان فراموش کرد. آنان نه براي خودنمايي و ايفاي نقش در جايگاه بازيگر سينما بلكه از سر ناچاري و به دليل فقر مادي ومعنوي تن به اين عمل طاقت‌فرسا داده‌اند. مرگشان حامل پيامي برای دولتمردان بود.

مقاله اعتمادملی اشاره کرده اتفاقاتي كه در چند هفته اخير روي داده، زنگ خطري است براي مسوولا‌ن و دولتمردان تا در تصميم‌ها و سياست‌هايشان جانب احتياط را در نظر گيرند و به بيراهه نروند. مسلما حفظ حقوق ملت و حمايت از خواسته‌هاي قانوني آنها از هر تصميم ديگري حتي بر تقويت بسيج، به كارگيري نيروهاي مسلح به بهانه برقراري امنيت اجتماعي در شهرها و پرداخت هزينه كلا‌ن در سفرهاي استاني و كمك به مردمان كشورهاي ديگر، ارجح است.

مدیر روزنامه کیهان در پاسخ محسن آرمین که بعد از چاپ مقاله تهدید آمیز علیه محمد خاتمی پیشنهاد کرده بود حفاظت از جان رییس جهور سابق به حسین شریعتمداری مدیر کیهان سپرده شود نوشته بهترین راه برای حفظ جان آقای خاتمی آن است که اطرافیان وی و از جمله اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را از نزدیک شدن به وی منع کنند.

حسین شریعتمداری با طرح این سئوال که چه کسی دومین رییس جمهور و سومین نخست وزیر را در تروری از بین برد نوشته آقایان فراموش نکرده اید که قاتل آن دو شهید بزرگوار شخصی به نام کشمیری بود. نبود؟! خب! کشمیری را چه کسانی به شهید رجایی معرفی کرده و نسبت به تعهد و انقلابی بودن او به آن شهید بزرگوار اطمینان صددرصد داده بودند؟! آیا می توانید انکار کنید که کشمیری را سران سازمان مجاهدین انقلاب به شهید رجائی معرفی کرده بودند؟! به یقین نمی توانید! ممکن است بگوئید کشمیری شما را هم فریب داده بود. بسیار خوب! می پذیریم ولی از کجا معلوم که بار دیگر دچار همان فریب نشوید؟!.

در انتهای یادداشت مدیر کیهان آمده حالا متوجه شدید که چرا کیهان دغدغه دارد و چرا پیشنهاد می کند تیم حفاظت آقای خاتمی هرگز نباید اجازه دهد برخی از مدعیان به ظاهر سینه چاک آقای خاتمی بدون بازرسی دقیق بدنی به ایشان نزدیک شوند؟!

روزنامه مردم سالاری در سرمقاله خود در همین باره نوشته چند شب پيش اعلا م شد که رئيس جمهور در يک برنامه تلويزيوني و راديويي به مردم گزارش مي دهد و اين اتفاق افتاد و همه به دنبال شنيدن پاسخ سوالات خود چشم به تلويزيون دوختند يا گوشي به راديو سپردند، اما هر چه بيشتر منتظر ماندند کمتر پاسخ سوالات خود را در سخنان رئيس جمهور يافتند، ظاهرا هدف اصلي اين برنامه پاسخ سياسي به دو مطلب بود يکي پاسخ به ديوان محاسبات و اظهارات ديوان در مورد سرنوشت يک ميليارد دلار در سال 85 و ديگري هم پاسخ به سرمقاله يک روزنامه اصولگرا در روز دوشنبه گذشته و انتقادات نويسنده به سخنراني رئيس جمهور در 22 بهمن. هر دو مساله از جنسي غير از جنس دغدغه ها وسوالات مردم بود.

به نوشته میزرا بابا مطهری نژاد مردم ديدند سوالات و دغدغه ها همچنان بي پاسخ برجاي ماندند وتورم و بيکاري چهره خشن و بي رحم خود را همچنان گستاخانه تر از قبل بر زندگي مردم تحميل مي کند. حال که آهسته، آهسته، پيدا و پنهان کشور وارد فضاي انتخاباتي براي انتخاب دهم رياست جمهوري مي شود نامزدهاي بالقوه و بالفعل و طرفداران حزبي و گروهي و آزاد آنها، بهترست به فکر معیشت مردم باشند.

رسالت در سرمقاله خود دو پرونده سقوط هواپیما را با هم مقایسه کرده یکی هواپیمای پان آمریکن که در لاكربي منفجر شد و یکی هواپیمائی ایران که در پایان جنگ ایران و عراق در خليج‌فارس توسط موشک شلیک شده.

کاظم انبارلوئی با اشاره به این که آمریکائی ها سرانجام توانستند یک میلیارد دلار خسارت هواپیمای منفجر شده و غرامت جان سرنشینان آن هواپیما را از لیبی بگیرند پرسیده چرا ایران در مقابل همان حادثه فقط توانست شصت میلیون دلار غرامت بگیرد. جان بيش از 300 نفر از هموطنان ما را در قبال همین مقدار معاوضه شده است.

 

روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۵ اسفند

بی بی سی:دوشنبه 5 اسفند 1387 (23 فوريه 2009)

مسائل اقتصادی تیتر اول بیشتر روزنامه های دوشنبه تهران است که به بحث قیمت فرآورده های نفتی و دستور رییس جمهور برای افزایش حقوق کارکنان دولت اهمیت بسیار داده اند؛ اعتماد با تیتر اعتراض مجلس به بي تفاوتي وزير نفت، جوان با عنوان بزرگ مجلس قیمت بنزین را به دولت سپرد و حیات نو با تیتر ابهام در تعیین قیمت.

روزنامه دنیای اقتصاد با خانه تکانی در حقوق کارکنان دولت، رسالت با عنوان کارآمدی دولت با همگرائی بییشر می شود و سرمایه با تیتر بزرگ افزایش 35 در صدی حقوق کارمندان خبر دستور رییس جمهور را در بالای صفحات اول خود آورده اند.
جمهوری اسلامی در تیتر اول خود نوشته گام اول برای راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، جام جم در عنوان اصلی خود نوشته سولانا از تغییر نگاه اروپا به ایران خبر داد و کیهان از قول دبیر اسبق شورای امنیت ملی اسرائیل در تیتر اول خود نوشته ایران در سایه رهبر خود شکست ناپذیرست.

ایران روزنامه خبرگزاری دولتی سخن رهبر جمهوری اسلامی را درباره دفن شهیدان جنگی در دانشگاه ها با اهمیت دیده و با این تیتر در صدر مطالب خود قرار داده جوانان مدیون شهیدان هستند.

اعتمادملی دادگاه رسیدگی به قتل همسر یک فوتبالیست مشهور را با تیتر پرونده شهلا‌ در ايستگاه آخر در عنوان اصلی خود آورده، صدای عدالت مصاحبه با محمدعلی رامین مشاور رییس جمهور را با تیتر سركوب گذشته نظام براي تطهير دولت نهم منعکس کرده و روزنامه فرهنگ آشتی با اشاره به کنسرت هائی که در راه است در پیشانی صفحه اول خود نوشته صدای پاپ هم در آمد.

کیهان در سرمقاله ای به مناسبت سالگرد درگذشت پیامبر اسلام از موفقیت های جهان اسلام در سال های اخیر نوشته و پرسیده چه عاملی سبب پیروزی حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه و همچنین حماس در جنگ 22 روزه علیه رژیم صهیونیستی و مدعیان قدرت بوده است؟

سرمقاله کیهان با اشاره به بحران مالی و اقتصادی دنیا که آن را نشانه نارسایی کاپیتالیسم و سرمایه داری دانسته نوشته مکتب ها و مسلک هایی که روزگاری داعیه اداره جهان را داشتند و با شعارهای پرطمطراق و فریبنده برای بشریت مدینه به اصطلاح فاضله را وعده و وعید می دادند اینک در بن بست پیشرفت و توسعه مادی گرایانه خود گرفتار شده اند. نمای تمدن نوین اسلامی که جمهوری اسلامی ایران افتخار پرچمداری آن را دارد در افقی نزدیک چشم ها را می نوازد.

روزنامه سرمایه نوشته در میان ابهامات و تردیدهای فراوان سخنگوی سازمان انرژی اتمی از پیش راه اندازی یا سوخت گذاری مجازی نیروگاه بوشهر در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد.

به نوشته این روزنامه سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حالی از پیش راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر خبر داد که نوع و وسعت این راه اندازی هنوز مشخص نیست و یک منبع آگاه هم به خبرنگار ما گفته برای مجموعه سازمان انرژی اتمی هم هنوز مشخص نشده است که به لحاظ فنی پیش راه اندازی به چه معنای است.

در ادامه خبر سرمایه آمده یک کارشناس مسائل هسته ای نیز درباره آنچه سوخت گذاری مجازی یا پیش راه اندازی نیروگاه بوشهر خوانده می شود، گفته سوخت گذاری مجازی عنوان جدیدی است که تا به حال نشنیده ام اما به نظر می آید این مرحله همان شبیه سازsimulation( انجام مراحل کار به طور کلی در قالب یک برنامه کامپیوتری باشد. در این برنامه فعالیت تمامی بخش های مختلف نیروگاه بوشهر در چارچوب یک نرم افزار خاص مورد آزمایش قرار می گیرد.

همزمان با تبلیغات وسیع رسانه های دولت و هوادار دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت از اول سال آینده سرمایه روزنامه اقتصادی صبح در سرمقاله خود برای اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری در سال 88 به حدود 15 تا 16 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و به طور قطع با بودجه فعلی این طرح قابل اجرا نخواهد بود. نمونه آن نیز در سال گذشته اتفاق افتاد که بخشی از این قانون در مورد بازنشسته ها اعمال شد و سازمان بازنشستگی کشوری در پایان سال با حدود 900 تا یک هزار میلیارد تومان کسری مواجه شد.

به نوشته سرمایه نکته دیگر بسیار قابل تامل این است که بسیاری از کارمندان با این قانون نه تنها افزایش یا بهبود حقوق و مزایا نخواهند داشت بلکه کاهش حقوق نیز خواهند داشت. در حقیقت جمع کثیری از کارمندان دولت به جای حقوق حداقلی، حقوق تفاوت- تطبیقی خواهند گرفت که از حداقل کنونی نیز پایین تر است. در حالی که هیچ مرجع یا سازمانی نیز به عنوان ناظر اجرای این قانون وجود ندارد.

اعتماد در صدر گزارش های خبری خود نوشته مهدي کروبي که در کنار سيدمحمد خاتمي - به عنوان دو کانديداي شاخص و رسمي اصلاح طلبان - گام به ميدان انتخابات گذارده در سخنان مهمي، به طور رسمي از پيروي کانديداهاي اصلاح طلب از مکانيسم نظرسنجي حمايت کرد تا خيال جامعه و هواداران پرشمار اصلاح طلبان از حضور اين جناح فراگير سياسي با کانديداي واحد در انتخابات سرنوشت ساز آينده آسوده شود و در عين حال تلاش هاي گسترده محافل خاص و رسانه هاي جناح مقابل براي مخابره تصوير چندکانديدايي در ميان دموکراسي خواهان نقش بر آب شود.

به نوشته این روزنامه کروبی ترجيح داد همانند هميشه با ادبيات خاص خود و بدون لفافه گويي، جان کلام را بيان کرده و به نگراني هواداران تغيير وضع موجود از شکسته شدن احتمالي آراي اصلاح طلبان در اثر حضور توامان خاتمي و کروبي خاتمه دهد؛ اگر نگراني از تفرقه آرا و پراکندگي آن به دليل کانديداي متعدد داريد، بايد بگويم نتايج نظرسنجي هاي واقعي در ماه آخر، قبل از برگزاري انتخابات و نيز ميزان استقبال مردم از کانديداها در سفرهاي استاني، مي تواند اوضاع و احوال هريک از کانديداها و ميزان مقبوليت آنها بين مردم را نشان دهد و بر اين اساس سايرين مي توانند تصميم نهايي را بگيرند.

روزنامه جمهوری اسلامی ضمن انتقاد از کسانی که در فرصت های انتخاباتی به تخریب نامزدهای رقیب می پردازند نوشته به احتمال زياد بعضي از كساني كه به شيوه هاي تخريب و حذف و برچسب زدن متوسل مي شوند در تشخيص ميان دوست و دشمن دچار اشتباه مي شوند. اين افراد مجرد اختلاف سليقه يا حتي اختلاف نظر در مسائل مختلف را پايه و اساس دشمني با دين و انقلاب و نظام مي پندارند و چه بسا خودشان را جاي دين و انقلاب و نظام قرار مي دهند و چنين تصور مي كنند كه هركس آنها را قبول نداشته باشد اسلام و نظام جمهوري اسلامي را قبول ندارد!

این روزنامه با اشاره به هشدار ایت الله مهدوی کنی نوشته همه بزرگان بايد در برابر بداخلاقي ها احساس وظيفه كنند و تذكرهاي آشكار بدهند تا جلوي سقوط اخلاقي جامعه گرفته شود و صحنه انتخابات بجاي آنكه صحنه زشت زد و خوردهاي سياسي شود به عرصه اي زيبا براي رقابت هاي سالم و ارزشي تبديل گردد.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی نوشته ً ۴۴ ماه از انتخاب دكتر احمدى نژاد به رياست جمهورى مى گذرد، حجم سنگين فعاليت هاى وى، رئيس جمهور ايران را به پركارترين مقام عالى رتبه در جهان تبديل كرده است. به گزارش يك سايت اينترنتى انجام بيش از ۵۲ سفر استانى و بازديد حدود ۵۰۰ شهر بزرگ و كوچك در كشور علاوه بر سفرهاى مكرر به برخى مناطق نظير قم، مشهد و عسلويه در مدت كمتر از چهار سال، بخشى از كارنامه سنگين فعاليت هاى دكتر احمدى نژاد را تشكيل مى دهد.

به نوشته روزنامه دولت انجام فعاليت متوسط ۱۶ ساعت در روز، استفاده از ايام تعطيل براى سفرهاى كارى و ملاقات با مردم، حضور در مجامع عمومى و انجام بيش از ۹۵۰ سخنرانى رسمى و سه هزار ملاقات كارى در طى مدت مذكور، از نظر كمى بيش از دو برابر فعاليت يك رئيس جمهور به طور عادى است. حضور مداوم در جلسات تخصصى نظير كارگروه تحول اقتصادى، كارگروه حل مشكل مسكن، كارگروه تنظيم بودجه، از ديگر زمينه هاى مورد نظر دكتر احمدى نژاد بوده كه طى سه سال گذشته انجام شده است.

شبنم عزيزى در گزارشی در روزنامه جوان نوشته حوزه سلامت يك سرمايه گذارى ملى است كه بودجه آن هر ساله از سوى دولت تعيين مى شود و طبق قانون دو سوم هزينه هاى درمانى آن را دولت و يك سوم هزينه هاى آن را مردم بايد بپردازند.اين در حالى است كه در بازار واقعى سهم مردم از هزينه هاى سلامت دو برابر سهم دولت است و بازتاب عينى آن كمبود تجهيزات پزشكى و خدمات نامناسب بيمارستان هاى دولتى است كه غيرمستقيم بيماران را به سمت بيمارستان هاى خصوصى سوق مى دهد و در نتيجه هزينه هاى بالاى درمان از جيب مردم پرداخت مى شود.

به نوشته این گزارش در اين ميان وضعيت سرانه درمانى كه هر سال با رايزنى هاى متوليان بهداشت و درمان و دولت تعيين مى شود چنان نظام سلامت را در تلاطم قرار داده است كه اگرچه سرانه درمانى عددى غيرواقعى نسبت به وضعيت امروز جامعه است اما بدون شك دود همه اين آشفتگى ها به چشم مردمى مى رود.

 

نیروگاه بوشهر

 

كرينكو: نمي‌توانيم تاريخ دقيق اتمام نيروگاه بوشهر را اعلام كنيم

آقازاده: اطمينان دارم نيروگاه بوشهر در زمان مقرر راه‌اندازي مي‌شود

چهارشنبه7 اسفند 1387(25 فوريه 2009)

رئيس روس اتم گفت: در حال حاضر نمي‌توانيم تاريخ دقيق اتمام نيروگاه بوشهر را اعلام كنيم.

به گزارش خبرنگار "ايلنا"، سرگئي كرينكو در نشست خبري با غلامرضا آقازاده، رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در پاسخ به پرسشي مبني بر اين‌كه آيا پس از 10 سال، امروز زمان دقيق اتمام نيروگاه بوشهر را اعلام خواهيد كرد يا خير، اظهار داشت: اگر مي‌خواهيد دقيق در مورد زمان صحبت كنيد اين زمان ده سال نيست بلكه 35 سال است و خوشحالم زماني فرا رسيده كه مرحله نصب و راه‌اندازي را به پايان مي‌رسانيم.

وي افزود: كارهاي ساختماني به اتمام رسيده و مشغول وارد شدن به مرحله راه‌اندازي نيروگاه هستيم, اين پروژه‌اي منحصر به فرد است و كسي در دنيا تاكنون چنين پروژه‌اي را به انجام نرسانده است، چرا كه نيروگاه بوشهر ساخت يك نيروگاه جديد نيست بلكه ساخت نيروگاهي است كه پيش از اين توسط يك شركت غربي و با تكنولوژي ديگري انجام شده و ما مراحل تكميل آن‌ را انجام داديم كه اين موضوع تصميم‌هاي خاصي را مي‌طلبيد و بايد تجهيزاتي را جايگزين آن‌ها مي‌كرديم.

رئيس روس اتم با بيان اين كه كارشناسان روسي توانستند اين پروژه را به اتمام برسانند و امروز در سايت كارهاي نصب و راه‌اندازي انجام شده است، تصريح كرد: اگر تمايل داريد تا تاريخ دقيق را بشنويد الان نمي‌توانم بگويم و اين موضوع به دليل آن نيست كه جدول زمان‌بندي نداريم بلكه اين جدول تست‌هاست و آزمايش هر كدام از قطعاتي كه ساخته شده بايد انجام شود و منتظر واكنش همه آن‌ها باشيم و اين جدول تست‌ها براي تمام نيروگاهي اتمي انجام مي‌شود و حتي در نيروگاه‌هايي كه در روسيه نيز ساخته مي‌شود هم برنامه تست را قائل هستيم, نبايد به خاطر سرعت انجام كار كيفيت را قرباني اين تست‌ها و آزمايش‌ها كنيم.

وي توضيح داد: تجهيزاتي كه در نيروگاه بوشهر به كار رفته مربوط به سي سال پيش است و اگر اين تست‌ها با موفقيت انجام شود زمان ما نيز براي راه‌اندازي و پايان كار كوتاه‌تر مي‌شود اما اگر دستگاه‌ها دچار نواقصي باشند زمان ما نيز طولاني‌تر خواهد شد ولي تمام تلاش خود را مي‌كنيم كه در زماني كوتاه‌تر نيروگاه را راه‌اندازي نماييم.

كرينكو تاكيد كرد: را‌ه‌اندازي نيروگاه اتمي بوشهر به مراحل نهايي خود نزديك شده و دو طرف تلاش مي‌كنند كه اين تست‌ها به سرعت انجام شود.

رئيس روس اتم در پاسخ به اين پرسش كه آيا روسيه در نيروگاه‌هاي بعدي ايران نيز مشاركت خواهد داشت يا خير گفت: اجازه بدهيد ما نيروگاه اول را به اتمام برسانيم بعد راجع به اين موضوع صحبت كنيم البته ما يك قرارداد بلندمدت با ايران داريم اما فعلا هدف اصلي كه دنبال مي‌كنيم اين است كه واحد 1 بوشهر را به نتيجه برسانيم.

كرينكو تصريح كرد: امروز در مورد قرارداد ايران و روسيه براي ارسال سوخت به مدت 10 سال به ايران نيز گفت‌و‌گو كرديم.

وي در پاسخ به اين پرسش كه راه‌اندازي نيروگاه بوشهر ارتباطي به مساله تنش مسكو با آمريكا و مساله سپر دفاعي موشكي دارد يا خير، اظهار داشت: ساخت نيروگاه بوشهر دستخوش مسايل سياسي نيست و همه نظر روسيه را مي‌دانند كه اعتقاد دارد هر كشوري مي‌تواند فرآيند صلح‌آميز هسته‌اي تحت نظارت آژانس استفاده كند.

رئيس روس اتم تاكيد كرد: همه سازه‌هاي بوشهر با قوانين بين‌المللي همخواني دارد و همه مي‌توانند با ديدن اين واحد متوجه اين مساله شود و جواب سوال خود را بگيرد.

وي در پاسخ به پرسش ديگري در مورد ميزان استفاده از نيروهاي ايراني گفت: كساني كه امروز همراه ما بودند متوجه شدند كه روس‌ها و ايراني‌ها در كنار همديگر كار مي‌كردند و در حال حاضر كارشناسان ايراني مشغول كار هستند كه آموزش‌هاي لازم را در روسيه ديده‌اند و مدرك كافي را براي فعاليت در اين پروژه دريافت كردند و هنگامي كه از در بازديد امروز از همكاران روسي‌ام در خصوص نحوه فعاليت كارشناسان ايراني پرسيدم همه آن‌ها از فعاليت ايراني‌ها راضي بودند.

كرينكو تصريح كرد: طبق مفاد قرارداد، شركت روسي تضمين كرده كه يك سال پس از پايان كار بهره‌برداري از نيروگاه را انجام دهد و پس از كار رگلاژ كارشناسان روسي بهره‌برداري از نيروگاه را به انجام رسانند اما پس از آن آرام آرام كارشناسان ايراني جايگزين مي‌شوند.

در ادامه اين كنفرانس خبري غلامرضا آقازاده، رئيس سازمان انرژي اتمي ايران علت حساسيت خبرنگاران ايراني را نسبت به راه‌اندازي نيروگاه بوشهر, حساسيت افكار عمومي در ايران دانست و افزود: امروز براي راه‌اندازي نيروگاه اتمي بوشهر نگراني ندارم و معتقدم در موعد مقرر انجام خواهد شد.

وي با بيان اينكه زمان‌بندي پيش راه‌اندازي و تست دستگاه‌ها بين 4 تا 7 ماه معمولا طول مي‌كشد، گفت: اگر تست دستگاه‌ها زودتر انجام شود نيروگاه هسته‌اي راه‌اندازي خواهد شد البته ما هم نمي‌توانيم در اين مورد ريسك كنيم و حتي اگر روسيه بخواهد كه سريع نيروگاه را تحويل دهد ما تا زماني كه همه‌تست‌ها و ‌آزمايشات انجام نشود چنين اجازه‌اي به آ‌ن‌ها نمي‌دهيم البته اگر طرف روسي بخواهد تعديل كند، ايران قبول نمي‌كند و ايران بايد از تمام زواياي صحت كار مطمئن باشد به همين خاطر خواهش مي‌كنم ديگر اين سوال را تكرار نكنيد.

خبرنگاري از كرينكو پرسيد كه چه تضميني وجود دارد كه ايران با اتمام اين نيروگاه به سمت فعاليت‌هاي غير صلح‌آميز نرود؟, غلامرضا آقازاده گفت: اين سوال را من بايد پاسخ بدهم و طبيعي است كه روسيه نمي‌تواند به نيابت از ايران جواب دهد.

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران تاكيد كرد: ايران بارها سياست خود را مبني بر فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي اعلام كرده و هيچ برنامه‌اي براي فعاليت‌هاي غيرصلح‌آميز ندارد اما اينكه چرا برخي تلاش مي‌كنند با اين الفاظ بازي كند دليلش اين است كه چاره‌اي جزء اين ندارند.

وي افزود: اگر آن‌ها به دنبال اطمينان‌يابي از فعاليت‌هاي صلح‌آميز ايران هستند. مي‌توانند در قالب يك معاهده چند جانبه به آن دست يابند اما نكته اينجاست كه قابليت‌هاي و توانمندي ايران براي دستيبابي به چرخه سوخت هسته‌اي براي آن‌ها غيرمترقبه بود به همين خاطر اين گونه الفاظ را به كار مي‌برند.

كرينكو نيز توضيح داد: اين پروژه تضمين شده است و اگر كسي فكر مي‌كند از اين پروژه مي‌شود در جهت سلاح هسته‌اي استفاده كند مي‌تواند از نزديك بيايد و ببيند كه اين موضوع امكان‌پذير نيست و نيروگاه بوشهر تحت كنترل آژانس به كار خود ادامه مي‌دهد.

آقازاده با بيان اينكه نگراني‌هايي كه به دليل موضوعات سياسي براي راه‌اندازي نيروگاه بوشهر وجود داشته ديگر از طرف من برطرف شده، اطمينان داد كه اين نيروگاه در زمان مقرر و به موقع و پس از پايان تست‌ها راه‌اندازي مي‌شود.

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران تصريح كرد: امروز نگراني براي راه‌اندازي نيروگاه بوشهر نيست, در گذشته اگر مسائل زيادي در اين زمينه وجود داشت كه امروز از آن عبور كرديم و به ويژه با تكنولوژي پيشرفته‌اي كه در اين نيروگاه به كار رفته و تجهيزاتي كه نصب شده براي مرحله نصب به اطمنيان رسيده و طبيعي است كه بايد زمان خود را طي كند. امروز مساله اصلي اين نيست كه اين پروژه چند روز ديرتر يا زودتر به پايان برسد بلكه مساله اين است كه ما وارد مساله راه‌اندازي شده‌ايم.

وي در پاسخ به اين پرسش كه برنامه هسته‌اي ايران بعد از نيروگاه بوشهر چيست، گفت: مجلس دولت را موظف كرده كه 20 هزار مگاوات برق توليد كند و ما اولين گام را براي كسب دانش نيروگاه با ساخت نيروگاه دارخوين با ظرفيت 360 مگاوات شروع كرديم و اميدواريم به موازات اين نيروگاه قراردادهاي جديدي با كشورهاي مختلف انعقاد نماييم و با توجه به جذابيت بازار، پيشنهادهاي وسيعي ارائه خواهد شد و ما براي پيش قراردادها از هم‌اكنون نياز به مكان‌يابي داريم و در حال حاضر سه شركت ايراني براي مكان‌يابي نيروگاه‌هاي هسته‌اي تلاش مي‌كنند تا هر قراردادي به نتيجه رسيد مكان آن از پيش مشخص باشد.

آقازاده در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه محمد البرادعي، دبير كل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام كرده است كه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران سياسي است، اظهار داشت: كاري به گزارش آژانس و سخنان البرادعي ندارم چرا كه وي به سياق خودش مي‌خواهد گاهي دنيا را آرام كند و گاهي پرتنش، اما ما كار خودمان را در نطنز انجام مي‌دهيم و براساس برنامه زمانبندي خود 6 هزار ماشين سانترفيوش در حال كار داريم كه سال آينده نيز ادامه مي‌يابد.

وي افزود: نصب دستگاه‌ها بايد در طول زمان انجام شود و اينكه برخي مي‌گويند ايران كه هنوز نيروگاه ندارد، چرا غني‌سازي مي‌كند بايد به آن‌ها بگويم كه اگر به طور مثال ظرفيت نصب ماشين ما در سال 10 هزار ماشين باشد، براي نصب 50 هزار ماشين سانترفيوژ به 5 سال زمان احتياج داريم. ضمن آن‌كه به موازات آن نيروگاه 360 مگاواتي دارخوين بايد به موازات آن پيش برود و اگر ما نصب ماشين را در نطنز به تاخير بيندازيم در حقيقت راه‌اندازي نيروگاه را به تاخير انداخته‌ايم.

آقازاده تاكيد كرد: ما هيچ تغيير برنامه‌اي چه در جهت تعديل و چه در جهت راستاي سرعت‌بخشيدن به ربرنامه خود در نطنز نداريم.

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران توضيح داد: برنامه اين است كه در برنامه پنج‌ساله كشور همه 50 هزار ماشين نصب شود، البته از يك مقطع زماني جديد, ماشين‌هايي با تكنولوژي به‌روز جايگزين آن‌ها خواهد شد كه در زمان مقرر اعلام مي‌كنيم.

وي افزود: برنامه نصب ماشين‌هاي سانترفيوژ تابع هيچ شرايط سياسي نيست بلكه تابع زمان‌بندي مدون است.

آقازاده با بيان اينكه گفت‌و‌گوهاي ما با 1+5 ارتباطي به فعاليت‌هاي داخلي ما ندارد، افزود: آن گفت‌وگوها سياسي است ولي قابليت‌هايي كه در ايران ايجاد شده فني و غيرقابل برگشت است و به نظر من امروز زمان آن رسيده است كه كشورهاي غربي و به ويژه دولت جديد آمريكا با واقعيت‌ها روبه‌رو شود و ايران هسته‌اي را در كنار خود بپذيرد. البته اگر آن‌ها هم نپذيرند ايران يك كشور هسته‌اي است ولي پذيرش آن‌ها موجب مي‌شود كه از بازار ايران بهتر استفاده كند و من همين جا اعلام مي‌كنم كه خبرهاي خوبي براي 20 فروردين داريم.

 

غلامرضا آقازاده: ۶ هزار سانتریفیوژ فعال داریم

بی بی سی:چهارشنبه7 اسفند 1387(25 فوريه 2009)

غلامرضا آقازاده، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که این کشور در حال حاضر ۶ هزار سانتریفیوژ فعال در کارخانه غنی سازی اورانیوم در شهر نطنز دارد و تعداد این دستگاه را تا ۵۰ هزار سانتریفیوژ افزایش خواهد داد.

آقای آقازاده که در شهر بندری بوشهر، محل استقرار اولین نیروگاه اتمی ایران با خبرنگاران گفت و گو می کرد اعلام کرد که ایران هیچ برنامه‌ای برای تغییر در فعالیت‌هایش در مرکز غنی سازی اورانیوم نطنز ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حالی شمار تعداد سانتریفیوژ های این کشور را ۶هزار دستگاه اعلام کرد که حدود سه ماه پیش، این رقم از سوی مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران ۵ هزار دستگاه سانتریفیوژ عنوان شده بود.

به این ترتیب، بر اساس اظهارات مسئولان اتمی ایران، این کشور شمار سانتریفیوژهای فعال خود را طی سه ماه گذشته ۱۰۰۰ دستگاه افزایش داده است.سانتریفیوژ، دستگاه استوانه ای شکل است که با سرعت بسیار زیاد حول محور خود می چرخد.

هنگامی که گاز هگزا فلوئورید اورانیوم به داخل این سیلندر دمیده شود نیروی گریز از مرکز ناشی از چرخش آن باعث می شود که مولکولهای سبکتری که حاوی اورانیوم ۲۳۵ است در مرکز سیلندر متمرکز شوند و مولکولهای سنگین تری که حاوی اورانیوم ۲۳۸ هستند در پایین سیلندر انباشته شوند.

اورانیوم ۲۳۵ غنی شده ای که از این طریق به دست می آید سپس به داخل سانتریفوژ دیگری دمیده می شود تا درجه خلوص آن باز هم بالاتر رود. این عمل بارها و بارها توسط سانتریفوژهای متعددی که بطور زنجیره ای به یکدیگر متصل می شوند تکرار می شود تا جایی که اورانیوم ۲۳۵ با درصد خلوص مورد نیاز به دست آید.

غنی سازی اورانیوم در ایران طی سال های اخیر که پرونده اتمی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده، مهمترین موضوع اختلاف ایران و جامعه جهانی بوده است.

شورای امنیت طی پنج قعطنامه از ایران خواسته تا فعالیت های غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد اما ایران تاکنون با "غیر قانونی" خواندن قطعنامه های شورای امنیت، این درخواست ها رد کرده است.

بر مبنای "سند چشم ‌انداز توسعه" و "قانون دستیابی به فناوری هسته ‌ای صلح‌ آمیز" دولت ایران در درازمدت موظف به تولید ۲۰هزار مگاوات انرژی از طریق نیروگاههای هسته ‌ای است.

مقام های سازمان انرژی اتمی ایران می گویند که برای بارگذاری سالانه هر نیروگاه هزار مگاواتی، به ۳۰ تن سوخت نیاز دارند.

ایران در حال حاضر مشغول طراحی و راه اندازی دو نیروگاه اتمی است.

این کشور روز چهارشنبه هفتم اسفند اعلام کرد که آزمایش نیروگاه اتمی هزار و ۲۰۰ مگاواتی بوشهر را بدون سوخت هسته ای آغاز کرده است.

به گفته مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران این آزمایش بین ۴ تا ۷ ماه طول می کشد و بر این اساس تاریخ راه اندازی نهایی نیروگاه بوشهر مشخص نیست.

 

راه‌اندازی آزمایشی نیروگاه اتمی بوشهر

میترا شجاعی:رادیو آلمان: چهارشنبه7 اسفند 1387(25 فوريه 2009)

نیروگاه اتمی بوشهرنیروگاه اتمی بوشهر صبح روز چهارشنبه (هفتم اسفند) با حضور هیئت روسی و ایرانی به طور آزمایشی راه‌اندازی شد. یکی از مسئولان این نیروگاه، این مرحله را سوخت‌گذاری مجازی نامید که در آن به جای اورانیوم از سرب استفاده می‌شود.

خبرگزاری رویترز صبح امروز گزارش داد که ایران نیروگاه اتمی بوشهر را که ساخت آن توسط روسیه انجام شده، آزمایش کرد. این در حالی است که کشورهای غربی، ایران را متهم به بهره‌برداری از این نیروگاه به منظور ساخت بمب اتمی کرده ‌و از روسیه به خاطر مشارکت در ساخت این نیروگاه انتقاد کرده‌اند. روسیه در مقابل می‌گوید نیروگاه بوشهر تنها برای مصارف غیرنظامی است و نمی‌تواند برای هیچگونه برنامه نظامی مورد استفاده قرار گیرد.

محسن شیرازی یکی از پرسنل بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر در جمع خبرنگاران حاضر در محل نیروگاه گفته است: مقدمات این مرحله از ۱۰ روز پیش آغاز شده و در این مرحله به جای سوخت اتمی از سوخت مجازی، یعنی سرب، استفاده شده‌است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، شیرازی گفته است که اگر این آزمایش با موفقیت انجام شود، در مرحله‌ی بعدی، برقگیرها به جای سرب با اورانیوم غنی‌شده سوخت‌گیری خواهند شد.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از قول محمد سعیدی، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، گفته ‌است تنها تفاوت این سوخت با سوخت اصلی این است که که با بارگذاری آن در قلب رآکتور، واکنش هسته‌ای صورت نمی‌گیرد. معاون سازمان انرژی اتمی ایران نیز به خبرنگاران گفته که سوخت مجازی برای آزمایش نیروگاه اتمی بوشهر توسط کشور سازنده، یعنی روسیه، در اختیار ایران قرار گرفته است.

کر‌ینکو، سرپرست هیئت روسی، که برای راه‌اندازی آزمایشی نیروگاه بوشهر به تهران سفر کرده است، به خبرگزاری رویترز گفت: در این مرحله تزریق سوخت مجازی صورت می‌گیرد برای اینکه ببینیم رآکتورها چگونه کار می‌کنند. کرینکو همچنین در روز پنجم فوریه (هفده بهمن) به خبرگزاری رویترز گفته بود که دولت روسیه مصمم است تا پایان امسال نیروگاه اتمی بوشهر را راه‌اندازی کند.

راه‌اندازی کامل نیروگاه بوشهر تا سال آینده

به گزارش آسوشیتدپرس نیروگاه بوشهر تا سال آینده به طور کامل راه‌اندازی می‌شود. این خبرگزاری همچنین گزارش می‌دهد که ایران یک میلیارد دلار به روسیه پرداخته است تا اولین نیروگاه اتمی ایران را راه‌اندازی کند. اروپا و امریکا می‌گویند تهران می‌تواند از اورانیوم غنی‌شده در نیروگاه بوشهر برای ساخت بمب اتم استفاده کند.

رویترز می‌‌نویسد تحلیلگران معتقدند ایران می‌تواند تبدیل به موضوع اصلی در روابط روسیه و ایالات متحده‌ی امریکا  شود. به عقیده‌ی این تحلیلگران، روسیه از بوشهر به عنوان یک اهرم در تنظیم روابطش با تهران استفاده می‌کند.

ایران چهارمین تولیدکننده‌ی مواد خام در دنیاست و جمهوری اسلامی می‌گوید قصد دارد از برنامه‌ی اتمی برای تولید برق استفاده کند تا به کمک آن بتواند نفت و گاز بیشتری صادر کند.

روسیه تحویل سوخت اتمی مورد نیاز نیروگاه بوشهر به ایران را از اواخر سال ۲۰۰۷  آغاز کرده است. کشورهای غربی و روسیه می‌گویند با تحویل سوخت مورد نیاز این نیروگاه توسط روسیه، ایران هیچ نیازی به برنامه‌ی غنی‌سازی اورانیوم ندارد. به گزارش رویترز، روسیه گفته است که ایران تمامی زباله‌های اتمی نیروگاه بوشهر را  به روسیه تحویل خواهد داد.

 

آمریکا: ساز و کار همکاری ایران و روسیه در بوشهر مناسب است

رادیو فردا:پنجشنبه8 اسفند 1387(26 فوريه 2009)

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در  کنفرانس خبری خود همکاری تهران و مسکو درباره تأمین سوخت نیروگاه بوشهر را ساز و کاری مناسب برای بهر‌ه‌‌گیری ایران از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز توصیف کرد.

رابرت وود، روز چهارشنبه در پاسخ به خبرنگاری که نظر وی را درباره پیش راه اندازی نیروگاه بوشهر پرسیده بود، گفت: ما از گزارش‌های نیروگاه بوشهر مطلع هستیم. اما من باید شما را برای جزئیات بیشتر به دولت روسیه ارجاع دهم. با این حال همچنانکه می‌دانید ترتیباتی که برای عرضه سوخت و بازپس فرستادن سوخت مصرف شده میان ایران و روسیه اتخاذ شده، ساز و کار مناسبی برای استفاده صلح‌آمیز ایران از مزایای انرژی هسته‌ای است.
معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده همچنین با اشاره به تحویل سوخت نیروگاه بوشهر گفت: گمان می‌کنم این امر نشان می‌دهد که ایران به توسعه هیچگونه ظرفیت بومی غنی‌سازی اورانیوم نیازی ندارد.
ایران روز چهارشنبه اعلام کرد نیروگاه
۱۰۰۰ مگاواتی بوشهر وارد مرحله پیش راه‌اندازی شده است.

از ماه دسامبر ۲۰۰۷ تا ژانویه ۲۰۰۸ روسیه سوخت اورانیوم را به ایران صادر کرد، که هم‌اکنون در بوشهر تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.
در ادامه این نشست خبری از رابرت وود پرسیده شد، با توجه به اینکه ممکن است بهره‌برداری از نیروگاه بوشهر ماه‌ها به درازا بکشد، آیا واشینگتن از روس‌ها می‌خواهد که در راه‌اندازی این نیروگاه تأخیر کنند، که وی در پاسخ گفت: آنچه که ما بر آن پافشاری کردیم این بود که ایران به توسعه ظرفیت هسته‌ای خود نیاز ندارد. به نظر ما با توجه به ترتیبات اتخاذ شده، درباره عرضه سوخت و سوخت مصرفی، روس‌ها ساز‌ و‌ کار مناسبی اتخاذ کرده‌اند.
ایران و روسیه در سال
۱۹۹۵ میلادی بر سر تکمیل نیروگاه بوشهر به توافق رسیدند. روسیه طی قراردادی -که هم‌اکنون ارزش آن در حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود- در سال ۱۹۹۸ تکمیل نیروگاه آب سبک بوشهر را آغاز کرد.
روسیه طبق توافق قرار بود در سال
۲۰۰۶ نیروگاه بوشهر را راه‌اندازی کند؛ اما بهره‌برداری از این نیروگاه تاکنون چندین بار به تعویق افتاده است.
شورای امنیت سازمان ملل تاکنون طی سه قطعنامه تحریمی از ایران خواسته است که فعالیت غنی‌سازی اورانیوم، که کاربردی دوگانه در فعالیت‌های نظامی و غیرنظامی دارد، را متوقف کند.
ایران غنی‌ سازی را در چارچوب حقوق مندرج در پیمان منع گسترش سلا‌ح‌های هسته‌ای می‌داند. با این حال کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که در پس برنامه هسته‌ای، اهداف نظامی را دنبال می‌کند.

 

گزارش كامل بارگذاري سوخت مجازي در راكتور نيروگاه بوشهر

پنجشنبه8 اسفند 1387(26 فوريه 2009)

سرگئي كرينكو رييس آژانس فدرال انرژي اتمي روسيه بامداد امروز(چهارشنبه) در راس هياتي به منظور بازديد از سايت نيروگاه اتمي بوشهر و ديدار با همتي ايراني‌اش در سفري يك روزه وارد تهران شد كه در جريان اين سفر ضمن بازديد از نيروگاه، مذاكراتي را با رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان انجام داد و مرحله سوخت‌گذاري مجازي در راكتور نيروگاه بوشهر(پيش‌راه‌اندازي) آغاز شد.

كرينكو در جمع خبرنگاران:

فعاليت‌هاي بزرگ را براي راه‌اندازي سايت نيروگاه بوشهر ترتيب خواهيم داد

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) رييس آژانس فدرال انرژي اتمي روسيه پس از ورود به تهران هدف از سفرش به ايران را بازديد از سايت نيروگاه اتمي بوشهر عنوان و اظهار اميدواري كرد كه در مذاكراتش با رضا آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي ايران با روند اجرايي كار در سايت نيروگاه بوشهر آشنا شود.

وي در جمع خبرنگاران ايسنا، واحد مركزي خبر و شبكه خبر با تاكيد بر اين‌كه " اكنون مرحله مهمي را در نيروگاه بوشهر در پيش داريم" تصريح كرد: يك مجموعه فعاليت‌هاي بزرگ را براي راه‌اندازي سايت نيروگاه ترتيب خواهيم داد كه اين امر از اقدامات مهم در روند كار است.

وي خاطرنشان كرد: در اين مرحله كار سوخت‌گذاري مجازي انجام خواهد شد تا ببينيم راكتور به چه شكل جواب مي‌دهد.

وي افزود: ما به اتفاق كارفرماي ايراني در حال نزديك شدن به مراحل پاياني كار هستيم و اميدوارم در بازديد امروز(چهارشنبه) به اين نتيجه برسيم كه چه اقداماتي را بايد انجام دهيم تا هرچه زودتر سايت راه‌اندازي شود.

رييس آژانس فدرال انرژي اتمي روسيه كه چهارشنبه‌شب تهران را به مقصد مسكو ترك خواهد كرد، سفرش به تهران و بوشهر را فشرده خواند و در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اين‌كه طبق جدول زمانبندي تعيين شده سوخت‌گذاري مجازي چه مدت زمان به طول مي انجامد تا به سوخت گذاري اصلي برسيم؟ گفت: در حال حاضر يك برنامه مشخص طبق جدول زمانبندي وجود دارد.

وي ادامه داد: در ماه فوريه كارهاي مهمي در جهت مقصد فعلي انجام گرفته و مرحله بعد از سوخت‌گذاري مجازي تست هيدروليكي نيروگاه است.

وي گفت: ترجيح مي‌دهم به اين سوال شما در كنفرانس خبري كه در پايان مذاكرات و بازديد از نيروگاه انجام مي‌شود پاسخ دهم.

رييس شركت دولتي روس اتم در پاسخ به سوال ديگر ايسنا مبني بر اين‌كه آيا تست سرد ( سوخت‌گذاري مجازي) به معناي تكميل نصب صددرصد تجهيزات نيروگاه است؟ با بيان اين‌كه " كارهاي اصلي به انجام رسيده است" گفت: من اين‌جا هستم تا ببينم گزارش‌هايي كه درباره فعاليت‌ها در نيروگاه در مسكو دريافت كرده‌ام با آن‌چه امروز در بازديد مي‌بينم هماهنگ هستند يا خير. صددرصد تكميل كار زماني است كه نيروگاه راه‌اندازي شود.

وي ادامه داد: ما به نصب و راه‌اندازي تا پايان پروژه نياز داريم. به همين دليل بوده است كه در چندين ماه آخر، با كمك كارفرماي خود (ايران) تعداد پرسنل را افزايش داديم كه كار مثبت و خوبي بود.

وي تصريح كرد: الان كاري با مسووليت زياد در انتظار ماست و چندين بار به اين نكته اشاره كرده‌ايم كه نيروگاه بوشهر پروژه منحصر به فردي است؛ چراكه سعي كرديم تجهيزات باقي مانده از پيمانكار قبلي را متناسب سازيم، شايد به يك سري كارهاي تكميلي در بخش نصب نياز داشته باشيم ولي در كل در حال حاضر در مرحله نصب و راه‌اندازي هستيم.

در اين سفر نيكولاويچ ليسينكو مدير روابط بين‌الملل، سرگئي گنادوويچ‌نويكوف مدير اداره مطبوعات، سرگئي سرگويچ سانتسوف معاون كرينكو و پنج شبكه خبري روسيه وي را همراهي كردند.

آغاز بارگذاري سوخت مجازي در راكتور نيروگاه بوشهر

روز چهارشنبه و در جريان سفر كرينكو به ايران سوخت‌گذاري مجازي در داخل راكتور نيروگاه بوشهر آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اعزامي ايسنا، ميله‌هاي سوخت مجازي به لحاظ مشابه سوخت اصلي كه حاوي اورانيم كم‌غني شده است، مي‌باشد.

يكي از كاركنان بهره‌بردار نيروگاه بوشهر در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي با ا علام اين مطلب تصريح كرد: تفاوت‌ اين سوخت‌گذاري اين است كه به جاي سوخت اصلي در ميله‌هاي سوخت، سرب قرا دارد كه اين ميله‌ها را كاملا هم‌وزن سوخت اصلي مي‌كند.

وي ادامه داد: هدف از اين كار شبيه‌سازي‌كردن شرايط هيدروليكي مدار اول براي انجام تست سرد و گرم راكتور است.

شيرازي كه توضيحات لازم را در مورد عملكرد فعاليت وقت ساختمان توليد آب دمين (آب تصفيه‌شده‌) به خبرنگاران ارايه مي‌كرد، افزود: در بارگذاري سوخت اوليه 80 تن سوخت بارگذاري خواهد شد كه هرسال يك‌سوم آن تعويض مي‌شود.

سرگئي كرينكو رييس آژانس فدرال انرژي اتمي روسيه و رضا آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان از بخش‌هاي مختلف نيروگاه بوشهر بازديد كردند تا پس از آن نتايج آخرين مذاكرات‌شان درباره راه‌اندازي نيروگاه بوشهر را در جمع خبرنگاران ارايه كنند.

گفتني است بازديد هيات خبري از بخش‌هاي مختلف نيروگاه به طور جداگانه از هيات مقامات ايراني و روسي انجام مي‌شود.

معاون سازمان انرژي اتمي:

كنترل قلب راكتور از اتاق كنترل توسط بهره‌برداران ايراني انجام مي‌شود

به گزارش خبرنگار اعزامي ايسنا، محمد سعيدي معاون سازمان انرژي اتمي نيز در جريان بازديد از نيروگاه بوشهر به همراه هيات روسي به سرپرستي كرينكو كه آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان وي را همراهي مي‌كند، گفت: كنترل قلب راكتور از اتاق كنترل توسط بهره‌برداران ايراني كه در روسيه آموزش ديده‌اند، انجام مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: امروز راكتور نيروگاه را با سوختي كه بدون اورانيوم است تست مي‌كنيم. همه تست‌هايي كه نياز است تا نيروگاه در مسير راه‌اندازي قرار گيرد را انجام مي‌دهيم تا از مسائل ايمني نيروگاه كاملا مطمئن شويم.

وي اظهار كرد: تمام لوله‌هاي سوختي مجازي حاوي قرص‌هاي بدون اورانيوم است كه به جاي اورانيوم از سرب در آ‌ن‌ها استفاده شده است اما جنس ميله‌هاي سوختي از زيركونيوم است. همچنين پس از اين تست‌ها وارد مرحله راه‌اندازي مي‌شويم.

سعيدي در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اين‌كه بنابراين دو محموله‌ سوخت يكي محتواي سوخت مجازي و ديگري سوخت اصلي در مراحل آزمايش سرد و گرم در قلب راكتور قرار مي‌گيرد، گفت: سوخت مجازي در هر راكتور اتمي كه براي تست استفاده مي‌شود، توسط كشور يا شركت سازنده سوخت اصلي تامين مي‌شود تا براي تنظيم و آماده‌سازي از سوخت اصلي استفاده كنيم.

معاون سازمان انرژي اتمي تاكيد كرد: سوخت مجازي در مقياس سوخت اصلي است با اين تفاوت كه حاوي اورانيوم نيست.

به گزارش ايسنا، مدير تعميرات نگهداري نيروگاه بوشهر در جريان بازديد كرينكو و آقازاده از اتاق كنترل اصلي نيروگاه اتمي بوشهر به خبرنگاران، گفت: در مرحله بارگذاري سوخت مجازي تمام پارامترهاي مدار اول و دوم و سيستم‌هاي جانبي كنترل و براي راه‌اندازي نشانه‌گذاري مي‌شوند و تمام نشانه‌ها از عملكرد راكتور و ساير بخش‌ها به اين اتاق ارسال مي‌شود.

وي تاكيد كرد: سوخت مجازي از لحاظ پارامترهاي فيزيكي مشابه سوخت اصلي است و تنها تفاوتش اين است كه با بارگذاري آن در قلب راكتور واكنش هسته‌يي صورت نمي‌گيرد.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران:

امروز اطمينان يافتيم نيروگاه بوشهر به مرحله بهره‌برداري نزديك شده است

به گزارش خبرنگار اعزامي ايسنا هم‌چنين رضا آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي ايران در آغاز مذاكرات دوجانبه با همتاي روسي‌اش پس از بازديد دو ساعته بخش‌هاي مختلف نيروگاه بوشهر گفت: امروز اطمينان يافته‌ايم نيروگاه بوشهر بعد از تلاش‌هايي كه انجام شده به مرحله‌ بهره‌برداري نزديك شده است.

وي با بيان اين‌كه " قطعا امروز يكي از روزهاي مهم براي مردم ايران است" افزود: اين روز كه اولين روز پيش‌راه‌اندازي نيروگاه بوشهر است را جشن مي‌گيريم و اطمينان يافتيم كه به بهره‌برداري نهايي نزديك شده‌ايم.

وي با تقدير از تلاش‌هاي سرگئي كرينكو، گفت: با تلاش‌هايي كه در ماه‌هاي اخير صورت گرفته است كار پيش رفته و روند پيشرفت نيروگاه از شرايط مطلوبي برخوردار است.

آقازاده با بيان اين‌كه " در طول بازديد امروز اين دريافت را داشتم كه تمام واحدها كارشان خوب انجام شده به ويژه در بخش سوخت‌گذاري مجازي كه از بخش‌هاي اصلي است" ادامه داد: من در طول بازديد از تمام متخصصان ايراني و روسي سوالاتي را كه داشتم، پرسيدم و خوشبختانه در تمام مراحل دوستان اين اطمينان را به من دادند كه هيچ مشكلي در روند كار وجود ندارد.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران اذعان كرد: تغيير تكنولوژي يك راكتور غربي به شرقي (روسي) از پيچيدگي‌هاي خاصي برخوردار است و اين اولين نيروگاه در دنياست كه به اين شكل و با اين كيفيت خوب به انجام مي‌رسد.

رييس روس‌اتم:

به مرحله‌ نصب و راه‌اندازي رسيده‌ايم

به گزارش خبرنگار اعزامي ايسنا، هم‌چنين سرگئي كرينكو رييس روس‌اتم در ابتداي مذاكرات با همتاي ايراني‌اش گفت: عمده‌ كارهاي احداث به اتمام رسيده و ما به مرحله‌ نصب و راه‌اندازي كه مرحله جدي و مسوولانه‌اي است رسيده‌ايم.

وي با اشاره به سخنان آقازاده، تصريح كرد: پروژه‌ بوشهر منحصر به فرد است كه با عجين كردن تكنولوژي غربي و تكنولوژي ما به انجام رسيده است. انجام اين كار نيازمند يك مجموعه‌ تصميم‌گيري تكنولوژيك بود كه ما به آن رسيديم و امروز بايد مسوولانه به مرحله‌ آزمايش‌ها و تست‌هاي مورد نياز وارد شويم.

وي اظهار كرد: من به همراه آقاي آقازاده تفاهم داشتيم كه اقدامات انجام شده در ماه‌هاي اخير را ثابت نگه داريم.

كرينكو تاكيد كرد: اطمينان و امنيت نيروگاه در اولويت اول قرار گرفته است و براي مرحله‌ بعدي كه مقاومت بهره‌برداري نيروگاه است خود را آماده مي‌كنيم.

رييس روس‌اتم، گفت: ما امروز شاهد نحوه‌ آموزش پرسنل ايراني بوديم كه كارشناساني زبده هستند كه با موفقيت اين مرحله را طي مي‌كنند؛ با توجه به اين‌كه اين كار (آموزش پرسنل ايراني) نيازمند زمان است و بنا بر مفاد قرارداد ميان ايران و روسيه تضمين آموزش يك سال اول به عهده پيمانكار است، بايد همان‌طور كه با كمك هم تلاش كرديم تا به مرحله‌ نهايي برسيم بايد اين تلاش را انجام دهيم كه پرسنل ايراني را كه مجوز كار در نيروگاه داشته باشند را در نيروگاه به كار بگيريم.

وي با تاكيد بر اين‌كه " ما در مرحله‌ نهايي هستيم" گفت: براي من خوشحال كننده است كه در اين مرحله قرار گرفته‌ايم اما هنوز زود است كه سست شويم و كار را با فكر اين‌كه به اتمام رسيده است رها كنيم؛ بلكه بايد شدت روندي را كه در پيش گرفته‌ايم ادامه دهيم.

به گزارش ايسنا، در مذاكرات ميان طرفين ايران و روسيه دكتر محمد سعيدي معاون امور بين‌الملل و برنامه‌ريزي سازمان انرژي اتمي، دكتر احمد فياض‌بخش رييس شركت توليد و توسعه‌ نيروگاه‌هاي اتمي و معاون نيروگاهي آقازاده و تعدادي ديگر از مديران سازمان انرژي اتمي و نيروگاه بوشهر حضور داشتند.

پس از مذاكرات ميان هيات‌هاي ايراني و روسي، مذاكرات خصوصي روساي سازمان‌هاي انرژي اتمي دو كشور برگزار شد و پس از آن كرينكو و آقازاده در كنفرانسي خبري به سوالات خبرنگاران داخلي و خارجي اعزامي به نيروگاه بوشهر پاسخ دادند.

سرگئي كرينكو به همراه آقازاده صبح روز چهارشنبه از بخش‌هاي اتاق كنترل و ساختمان توربين بازديد كردند.

رضا آقازاده: ايران شش هزار سانتريفيوژ در حال كار دارد

رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان در پاسخ به ايسنا درباره گزارش البرادعي مبني بر كاهش روند گسترش غني‌سازي و تعبير وي از اين اقدام ايران به عنوان يك تصميم سياسي گفت: آژانس مي‌تواند به سياق خود فضاي دنيا را آرام يا متشنج كند، اما اين‌ها تاثيري در فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي ايران در نطنز ندارد. شايد آژانس بخواهد فضا را آرام نشان دهد، اما ما كار خود را مي‌كنيم.

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) رضا آقازاده در نشست خبري كه با حضور كرينكو در جمع خبرنگاران برگزار شد، در پاسخ به اين سوال افزود: در حال حاضر شش هزار ماشين سانتريفيوژ در حال كار داريم كه از سال آينده آن‌ها را نيز افزايش مي‌دهيم.

وي با اشاره به اين‌كه برخي عنوان مي‌كنند چرا ايران با وجود نداشتن نيروگاه اتمي اقدام به غني‌سازي مي‌كند؟ گفت: نصب سانتريفيوژ و توسعه نيروگاه‌ها بايد به موازات يكديگر انجام شود. اگر مراحل نصب در نطنز را به تعويق بياندازيم در واقع توسعه نيروگاه‌ها را به تعويق انداخته‌ايم.

وي تاكيد كرد: ما هيچ تغييري در برنامه نطنز چه در زمينه تعديل و چه سرعت بخشيدن به روند نصب آن نداريم. برنامه نصب ماشين‌هاي سانتريفيوژ و بهره‌برداري از آن‌ها تابع هيچ شرايط سياسي نيست بلكه اين مساله كاملا تابع زمانبندي مدون و تصويب شده داخلي است.

رييس سازمان انژي اتمي كشورمان خاطرنشان كرد: اگر ظرفيت ماشين‌هاي ما در سال 10 هزار سانترفيوژ باشد، حداقل پنج سال لازم است تا اين ماشين‌ها در كارخانه غني‌سازي نصب شوند و همزمان بايد نيروگاه 360 مگاواتي در دارخوين به انجام برسد و اين كارخانه چند سال بايد كار كند تا سوخت اوليه نيروگاه 360 مگاواتي را تامين كند. اين مقدار بيش از ظرفيتي است كه كارخانه غني‌سازي نطنز دارد؛ بنابراين اگر نصب و راه‌اندازي ماشين‌ها را در نطنز به تاخير بياندازيم، راه‌اندازي نيروگاه‌ را به تعويق انداخته‌ايم.

وي گفت: يك برنامه پنج ساله آينده داريم كه اين برنامه را به مجلس شوراي اسلامي ارائه مي‌دهيم اين برنامه معين مي‌كند در پنج سال آينده همه 50 هزار ماشين سانتريفيوژ نصب شود، البته اين ماشين‌ها از يك مقطع زماني در آينده نزديك جايگزين نسل جديد سانتريفيوژ‌هاي فعلي مي‌شود. ماشين‌هاي نسل جديد از لحاظ ظرفيت به مراتب بيشتر از ماشين‌هاي موجود است و به لحاظ تكنولوژي بسيار به روز است. از اين رو در زمان‌هاي مقرر خود اين برنامه‌ها را براي پنج‌سال آينده اعلام مي‌كنيم.

رييس سازمان انرژي اتمي در پاسخ به اين سوال كه چند درصد قطعات نيروگاه بوشهر آلماني و چند درصد روسي است؟ گفت: بخش اعظم تجهيزات نيروگاه در آلمان باقي مانده و به ايران منتقل نشد؛ بنابراين تجهيزات اصلي و ارزبر به دست ايران نرسيد.

وي د رعين حال تصريح كرد: از آن مقدار تجهيزاتي كه به ايران آمده است 24 درصد آلماني، 36 درصد ايراني و 40 درصد روسي است.

وي در پاسخ به سوال خبرنگاراني كه به طور متعدد از كرينكو درباره زمان راه‌اندازي نيروگاه بوشهر مي‌پرسيدند، اين‌گونه پاسخ داد: اين‌كه خبرنگاران ايراني اين‌قدر به زمان راه‌اندازي نيروگاه‌ حساسيت دارند به اين دليل است كه نيروگاه به لحاظ افكار عمومي از حساسيت بالايي برخوردار است، اما من امروز به عنوان مسوول سازمان انرژي اتمي اعلام مي‌كنم كه نگراني براي راه‌اندازي نيروگاه در زماني كه هر نيروگاهي به اين مدت زمان براي راه‌اندازي نياز دارد، وجود ندارد.

آقازاده ادامه داد: زمان براي راه‌اندازي هر نيروگاهي به طور معمول بين 4 تا 7 ماه به طور مي‌انجامد اگر مراحل تست خوب باشد كار زودتر انجام مي‌شود در نيروگاه بوشهر تجهيزاتي با بيش از سي سال عمر به كار گرفته شده است و تست آن‌ها بايد دقيق انجام شود. يك نيروگاه هسته‌يي نمي‌تواند با ريسك راه‌اندازي شود.

وي ادامه داد : يك نيروگاه هسته‌يي بايد تمام نظام‌هاي ايمني خود را از سر بگذراند و حتي اگر طرف روسي بخواهد با تعجيل از اين مرحله بگذرد، ما قبول نمي‌كنيم؛ چراكه نيروگاه بايد پس از راه‌اندازي 50 سال كار كند.

وي از خبرنگاران حاضر در اين كنفرانس خبري خواست تا ديگر درباره زمان راه اندازي نيروگاه سوال نكنند و در ادامه خاطرنشان كرد: از نظر ما زمان راه‌اندازي نيروگاه‌ها كه در تمام دنيا يك نرم است براي نيروگاه بوشهر نيز بيشتر از آن نخواهد بود.

آقازاده درباره گفت‌وگوهاي ايران با 1+5 تصريح كرد: بحث ما با 1+5 ربطي به فعاليت‌هاي هسته‌يي داخلي ايران ندارد، بلكه مساله ما سياسي است و مربوط به قابليت‌هايي كه در ايران به لحاظ هسته‌يي ايجاد شده است، بايد بگويم كه اين قابليت‌ها غيرقابل بازگشت است.

وي ادامه داد: زمان آن رسيده است كه كشورهاي غربي و امريكا با واقعيت هسته‌يي ايران روبه‌رو شوند. در اظهارنظرها و تحليل‌هاي مختلف مشاهده مي‌كنم كه گفته مي‌شود بايد ايران هسته‌يي را در كنار خود بپذيرند. اگر هم نپذيرند باز ايران هسته‌يي شده است.

وي ادامه داد: به نظر من در همه زمينه‌ها ايران به نقطه‌اي كه بايد برسد رسيده است و خبرهاي خوبي هم براي 20 فروردين داريم.

رييس سازمان انرژي اتمي درباره مذاكراتش با همتاي روسي خود گفت: مهمترين نكته براي مردم ما اين است كه نگراني براي راه‌اندازي نيروگاه بوشهر به دلايل مسائل سياسي كه وجود داشته است، كاملا برطرف شده و اين اطمينان وجود دارد كه نيروگاه در زمان خودش بعد از تست‌ها بر اساس آخرين جدول زمانبندي شده راه‌اندازي مي‌شود. بنابراين هيچ نگراني براي راه‌اندازي نيروگاه نيست.

وي تاكيد كرد: به خصوص درباره تحريم‌ها و كشورهاي ثالثي كه با توجه به تكنولوژي پيشرفته‌اي كه بايد در نيروگاه به كار گرفته شود، بايد بگوييم كه خوشبختانه اين تجهيزات نصب و تكميل شده است.

وي اظهار كرد: مرحله نصب انجام و وارد مرحله انجام تست نيروگاه شده‌ايم. اين‌كه چند روز ديرتر يا زودتر نيروگاه راه‌اندازي شود مهم نيست؛ مهم وارد شدن نيروگاه به مرحله راه‌اندازي است.

آقازاده در پاسخ به سوالي درباره فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران در آينده گفت: مجلس شوراي اسلامي، دولت را موظف كرده كه در مدت بيست سال، 20 هزار مگاوات برق هسته‌يي را توسعه دهد. اين كار مي‌تواند در همكاري با ديگر كشورها انجام شود؛ هرچند كه اولين اقدام ايران با تاسيس يك نيروگاه 360 مگاواتي براي كسب دانش و تكنولوژي نيروگاهي آغاز شده، تاكنون 60 درصد طراحي پايه پيشرفت كرده است و طراحي جزئيات آن را به زودي شروع مي‌كنيم. همچنين به روزرساني صنعت هسته‌يي كشور را دنبال مي‌كنيم و اميدواريم به موازات اين اقدامات قراردادهايي را با كشورهاي ديگر به انجام برسانيم.

وي ادامه داد: با توجه به جذابيت بازار ايران پيشنهادات وسيعي پيش روي ايران خواهد بود و براي انجام و به امضاء رسيدن قراردادهاي پيش رو نياز است و ما خود را براي قراردادهاي نيروگاه‌هاي جديد آماده مي‌كنيم و اكنون سه شركت ايراني براي مكان‌يابي مشغول به كار هستند تا هر قراردادي كه به نتيجه مي‌رسد مكان آن از قبل مشخص شده باشد.

وي گفت: براي پيشرفت برنامه هسته‌يي كشور بايد همكاري همه جانبه‌اي با كشورهاي مختلف به ويژه با روسيه داشته باشيم كه همكاري‌هاي ما بلندمدت و در چارچوب موافقتنامه جامع همكاري هسته‌يي است.

رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان يادآور شد: بازار ايران براي روسيه جذاب خواهد بود.

وي با اشاره به برنامه زمابندي شده براي 50 هزار سانتريفيوژ در نظنز گفت: از مقطعي نصب ماشين‌هاي سانتريفيوژ نسل جديد آغاز مي‌شود كه تكنولوژي آن به روز است.

وي تاكيد كرد: برنامه نصب ماشين‌هاي سانتريفيوژ‌ها و بهره‌برداري ما تابع هيچ شرايط سياسي نيست، بلكه تابع برنامه‌ريزي‌هاي خاص خودمان است.

آقازاده در پاسخ به سوال ديگر ايسنا مبني بر اين‌كه تجهيزاتي كه قرار است پس از تست و به دست آمدن نتيجه نصب شوند به ايران حمل شده است يا خير؟ گفت: نيامدن تجهيزات مانع پيشبرد برنامه زمانبندي ايران نخواهد بود، تنها تجهيزات باقيمانده چيلرها هستند اما با توجه به اين‌كه چيلرهاي موجود در نيروگاه را با برنامه مشترك با روس‌ها راه‌اندازي كرده‌ايم هيچ مانعي بر سر راه‌اندازي وجود نخواهد داشت؛ بنابراين چيلرها حتي اگر با تاخير هم وارد شود به دليل اين‌كه چيلرهاي موجود در نيروگاه راه‌اندازي شده است، مانعي بر سر راه نيست.

سرگئي كرينكو: كار نصب‌ و راه‌اندازي درسايت شروع شده است

هم‌چنين رييس شركت دولتي روس اتم با اشاره به مذاكرات روز چهارشنبه خود با رييس سازمان اتمي كشورمان گفت: در مذاكرات امروز درباره امضاي قرارداد براي حمل سوخت به مدت 10 سال صحبت كرديم.

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) سرگئي كرينكو در كنفرانس خبري پس از بازديد و ديدار با همتاي ايراني خود در تشريح مذاكرات با آقازاده كه در قالب دو دور عمومي و خصوصي برگزار شد، اظهار كرد: علاوه بر اين، درباره تشكيل شركت مشتركي براي بهره‌برداري از نيروگاه‌هاي اتمي ايران نيز مذاكره كرديم.

وي ادامه داد: در حال حاضر قراردادهايي ميان دو كشور وجود دارد كه مي‌توان آن‌ها را نشانه همكاري‌هاي بلندمدت دانست.

وي درباره زمان بارگذاري سوخت اصلي نيروگاه بوشهر گفت: تاريخ دقيقي را نمي‌توانم اعلام كنم، يك جدول زمانبندي تنظيم شده وجود دارد كه براي كليه نيروگاه‌ها بر اساس اين جدول زمانبندي عمل مي‌كنيم و اين جدول براي نيروگاه بوشهر نيز رعايت مي‌شود.

رييس شركت دولتي روس اتم گفت: تاريخ مرحله بعدي اقدامات متناسب با زمان و نتيجه تست‌ها خواهد بود.

وي در پاسخ به اين سوال كه چقدر روسيه آماده است در ساخت نيروگاه بعدي براي ايران شركت كند؟ اظهار كرد: اجازه دهيد اول نيروگاه بوشهر را به اتمام برسانيم. همچنين ما يك قرارداد بلندمدت ميان دوكشور داريم كه بر اساس آن مي‌توانيم به همكاري‌ها ادامه دهيم اما در حال حاضر هدف ما اتمام واحد اول نيروگاه بوشهر است تا هرچه سريعتر آن را به اتمام برسانيم.

وي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اين‌كه آيا راه‌اندازي نيروگاه بوشهر دليل تنش ميان مسكو و واشنگتن است، گفت: ساخت نيروگاه اتمي بوشهر دستخوش فعاليت‌هاي سياسي نيست، شما ديدگاه روسيه را مي‌دانيد كه معتقد است هر كشوري مي‌تواند از فرآيند صلح‌آميز هسته‌يي استفاده ببرد، در عين حال كه بايد تحت نظارت آژانس باشد و عدم گسترش و انحراف از مسير صلح‌آميز بايد رعايت شود. مسلما اعتقاد داريد كه سازه‌هاي نيروگاه بوشهر با اين قوانين بين‌المللي همخواني دارد. واحد اول اين نيروگاه گوياي اين مساله است.

كرينكو همچنين بار ديگر از پاسخ به زمان دقيق راه‌اندازي نيروگاه بوشهر خودداري كرد.

به گزارش ايسنا وي در حالي از بيان راه‌اندازي نيروگاه بوشهر اجتناب مي‌ورزيد كه پيش از سفرش به تهران يك مقام روسي خبر داده بود كه رييس روس اتم در اين سفر زمان دقيق راه‌اندازي نيروگاه بوشهر را اعلام خواهد كرد.

وي در پاسخ به سوال ديگري اظهار كرد: كساني كه امروز در بازديد از نيروگاه همراه ما بودند، شاهد بودند كه در هر قسمت همكاران روسي و ايراني حضور داشتند و در حال حاضر كارشناساني مشغول به كارند كه مجوز كار در نيروگاه را دارند. ما امروز از همكاران روسي خود سوال كرديم كه نيروهاي ايراني چطور كار مي‌كنند و آن‌ها گفتند عملكردشان خوب است.

رييس شركت دولتي روس اتم ادامه داد: طبق مفاد قرارداد حداقل يكسال تعهدات نيروگاه و آموزش به پرسنل به عهده پيمانكار روسي است. از همين رو ما دست به تاسيس يك شركت مشترك زده‌ايم تا پس از اتمام تعهدات‌مان در پايان يكسال نيروهاي روسي بتوانند در چارچوب آن شركت فعاليت كنند.

وي افزود: ما آرام آرام در حالت انتقال فعاليت‌ها به طرف ايراني قرار مي‌گيريم، اما حداقل يكسال تعهدات نيروگاه به عهده طرف روسي خواهد بود.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا مبني بر اين‌كه قرار بود شما پس از بازديد از نيروگاه بوشهر ميزان عددي نصب تجهيزات را اعلام كنيد، با بيان اين‌كه " اكثر سيستم‌ها يعني بيش از 97 درصد آن‌ها نصب شده است" گفت: آن قسمتي از تجهيزات باقيمانده نصب نشده است كه منتظريم تست آن‌ها را انجام دهيم و نتيجه كار را ببينيم تا بعد مابقي را نصب كنيم. در حال حاضر 50 درصد عايق‌هاي حرارتي را نصب كرده‌ايم و بايد ببينيم كه اين مقدار چه نتيجه‌اي مي‌دهد تا مابقي را نصب كنيم. همچنين تجهيزات ديگري از نيروگاه باقي مانده است كه قرار بود توسط كشور ثالث تامين شود، اما به دليل نقض كشور ثالث در قراردادهاي‌شان اين تجهيزات تامين نشده است و همچنان اين تجهيزات باقي مانده است.

خبرنگار ايسنا از كرينكو پرسيد كه ‌آيا تجهيزاتي كه به دليل انجام تست هنوز نصب نشده به ايران منتقل شده است؟

در اين هنگام رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان به اين سوال اين‌گونه پاسخ داد: تنها تجهيزات باقيمانده بوشهر چيلرها هستند كه با توجه به اين‌كه چيلرهاي موجود در نيروگاه با برنامه مشترك در روس‌ها راه‌اندازي شده است، نيامدن اين تجهيزات مانع پيشبرد برنامه زمانبندي راه‌اندازي نيروگاه نخواهد بود.

كرينكو در پاسخ به سوالي ديگري درباره تاثير همكاري‌هاي روسيه و ايران بر نگراني‌هاي غرب تصريح كرد: تمام همكاري‌هاي بين ايران و روسيه در حال انجام است و اين همكاري‌ها در چارچوب قوانين بين‌المللي قرار دارد و هيچ‌ چيز خارج از معاهده منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌يي وجود ندارد كه به عنوان مثال اين مساله را در بوشهر مي‌بينيم.

وي افزود: فكر مي‌كنم تمام كساني كه از قبل دنبال اين پاسخ‌ها بودند، الان بايد قطع اميد كرده باشند و ديگر همكاران ما نمي‌پرسند كه چرا داريد در ايران نيروگاه مي‌سازيد.

يك خبرنگار امريكايي از كرينكوپرسيد: شما چطور اين اطمينان را مي‌دهيد كه ايران به سمت سلاح هسته‌يي نمي‌رود؟

در اين هنگام آقازاده با بيان اين‌كه " فكر مي‌كنم اين سوال را من بايد پاسخ دهم روسيه كه به نيابت از ايران نمي‌تواند پاسخ دهد" در پاسخ به اين خبرنگار گفت: اين سياست را ما بارها اعلام كرده‌ايم كه هيچ برنامه‌اي براي توليد سلاح هسته‌يي نداريم. چرا غرب تلاش مي‌كند با اين مساله بازي كند؟ چون كه محمل ديگري براي بازي ندارد. اگر اطمينان مي‌خواهد مي‌تواند در قالب يك مذاكره و معاهده چندجانبه قابل حصول است وارد شود. اما اگر برايش غيرمترقبه بوده است كه ايران به همه قابليت‌هاي چرخه و دانش سوخت هسته‌يي برسد اين مشكل خودش است كه چگونه آن را حل كند.

به گزارش ايسنا رييس روس اتم در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه چقدر مطمئن هستيد تجهيزات متعلق به شركت آلماني زيمنس كه سي سال است در نيروگاه‌ وجود دارد، جواب مثبت دهد و اطمينان‌آور باشد؟ اظهار كرد: ما سال‌هاست كه با شركت زيمنس فعاليت مي‌كنيم و تجهيزات آن‌ها واقعا خوب است، ما مشكلي نداريم كه اين شرايط يكپارچه قرار مي‌گيرد و تنها مشكلي كه وجود دارد اين است كه نمي‌توان گفت كه چقدر اين كار زمان مي‌برد، اگر مجبور شويم تست‌ها را دوباره انجام مي‌دهيم البته اين كار زمان بيشتري مي‌برد. از نظر فني تصميم گرفته شده است كه اين تجهيزات انتگراسيون (يكپارچه‌سازي) شوند.

وي ادامه داد: همكاري ما در ساخت نيروگاه بوشهر مثال بارزي است. بايد بسترهاي آن به وجود آيد تا براي كسي هيچ بحثي به وجود نيايد. تمام كارها در بوشهر تحت نظارت آژانس انجام مي‌شود و كل پروژه براي همه باز و شفاف است. اگر كسي فكر مي‌كند كه اين پروژه در راه سلاح هسته‌يي مي‌تواند حركت كند، خودش مي‌تواند بيايد و از نزديك روند كار را ببيند كه كاملا تحت كنترل ما و نيز آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است.

وي در پاسخ به سوال ديگري يادآور شد: نيروگاه بوشهر 35 سال از عمرش مي‌گذرد نه 10 سال. خوشحالم كه مرحله نصب و راه‌اندازي را به اجرا مي‌گذاريم كه مي‌توانيم بگوييم كارهاي ساختماني آن تمام شده است و براي اين‌كه به اين هدف نائل شويم كار فراواني انجام داده‌ايم.

كرينكو گفت: مي‌خواهم اين را به اطلاع همه برسانم كه اين پروژه منحصر به فرد بوده و ساخت يك نيروگاه اتمي جديد نيست. در روند ساخت اين نيروگاه يك سري تصميمات منحصر به فرد اتخاذ شده است.

وي درباره تعويض تجهيزات نيروگاه گفت: مي‌توان اذعان كرد كه كارشناسان ما اين پروژه را به انجام رسانده‌اند و كارهاي نصب و راه‌اندازي در سايت شروع شده است.

وي گفت: نمي‌توانم الان تاريخ دقيق راه‌اندازي نيروگاه بوشهر را به شما بگويم.

رييس شركت دولتي روس اتم ادامه داد: ما جدول زمانبندي داريم كه بر اساس آن تست‌ها انجام مي‌شود. اين جدول زمانبندي صرفا براي نيروگاه بوشهر نيست، بلكه براي تمام نيروگاه‌هاي اتمي اين جداول مورد استفاده قرار مي‌گيرد. حتي براي برخي از نيروگاه‌هاي اتمي داخل روسيه.

وي گفت: نبايد قرباني كيفيت انجام تست‌هايي شويم كه از اين به بعد انجام مي‌گيرد. اين تست‌ها در همان زماني كه مورد نياز است انجام مي‌شود، زمان دقيق راه‌اندازي نيروگاه به نتيجه آزمايش‌ها بازمي‌گردد.اگر تست‌ها درست انجام شود مرحله راه‌اندازي با شدت بيشتري انجام مي‌گيرد.

وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر بحث ما بر سر كوتاه كردن زمان مقطع راه‌اندازي است؛ چراكه راه‌اندازي نيروگاه به زمان نهايي خود نزديك شده است. دو طرف در حال حاضر تلاش مي‌كنيم تا اين نيروگاه‌ها را هرچه سريعتر به انجام برسانيم.

سوخت مجازي در دي و بهمن ماه سال جاري وارد نيروگاه شده است

به گزارش خبرنگار اعزامي ايسنا به بوشهر، سوخت مجازي براي استفاده در راكتور نيروگاه بوشهر به منظور آماده‌سازي نيروگاه براي انجام تست‌هاي سرد و گرم طبق برنامه‌ زمان‌بندي شده در دي و بهمن ماه سال جاري وارد نيروگاه بوشهر شده است.

فرآيند راه‌اندازي راكتور نيروگاه اتمي بوشهر با سوخت مجازي صبح روز چهارشنبه با حضور رضا آقازاده معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان انرژي اتمي و سرگئي كرينكو مدير عامل شركت دولتي روس‌اتم آغاز شد.

در اين فرآيند تمام پارامترها و مشخصات فني كه مبناي طراحي نيروگاه قرار هستند در محدوده‌ مجاز خود عمل مي‌كنند. پس از پايان مونتاژ و نصب سيستم‌هاي اصلي و جانبي بايد شرايط راكتور به گونه‌اي آماده و مهيا شود كه پارامترهاي هيدروليكي و ترموهيدروليكي (فشار، دما، دبي، افت فشار) مثل شرايط نرمال بهره‌برداري به دست آيد با اين تفاوت كه در اين حالت سوخت اصلي نيروگاه يعني اورانيوم كم غني شده در قلب راكتور قرار نمي‌گيرد و به جاي آن از سوخت مجازي استفاده مي‌شود.

اين سوخت از نظر ابعاد، اندازه، وزن و شكل هندسي و همچنين به لحاظ مقاومت ساختاري و استحكام دقيقا مشابه سوخت اصلي نيروگاه است.

به گزارش ايسنا، دليل عمده‌ استفاده از سوخت مجازي شبيه‌سازي شرايط هيدروليكي قلب راكتور، تاييد نتايج محاسبات مبناي طراحي، آزمايش لرزه و استحكام تجهيزات مدار اول و اطمينان حاصل كردن از تحقق الزامات ايمني هسته‌يي مطابق ضوابط و مقررات ملي و بين‌المللي است.

سوخت مجازي طبق برنامه زمان‌بندي شده در دي و بهمن ماه سال جاري از طريق سه پرواز؛ كانتيرهاي حامل مجتمع‌هاي سوخت مجازي وارد نيروگاه شد كه پس از كنترل ورودي و اعلام آمادگي جهت بارگذاري در قلب راكتور به سالن مركزي ساختمان راكتور منتقل شده و پس از باز شدن كانتينرها روي دستگاه مربوطه مجتمع‌هاي سوخت مجازي از آن‌ها و در محل انبار سوخت تازه فرآيند كنترل ابعادي انجام شده و سپس مطابق نقشه جايگذاري در قلب راكتور استقرار مي‌يابند.

به گزارش ايسنا، طبق مفاد قرارداد، پيمانكار روسي ملزم به استفاده‌ حداكثر از ساختمان‌ها و تجهيزات بجاي مانده از طرح شركت KWU در طرح تكميل نيروگاه بوده است كه در اين جهت كليه تجهيزات و سازه‌ها در فرآيند برنامه انتگراسيون تحت بازرسي تفصيلي قرار گرفتند.

همچنين سوخت اوليه‌ نيروگاه اتمي بوشهر شامل ‌180 مجتمع (‌17 مجتمع به صورت رزرو) در دي ماه سال ‌86 به نيروگاه بوشهر حمل شد كه پس از انجام آزمايش‌هاي اوليه توسط سوخت مجازي در راكتور بارگذاري خواهند شد.

به گزارش ايسنا، پيشرفت نيروگاه اتمي بوشهر تا اسفند سال ‌1387 معادل ‌54 / 95 درصد گزارش شده است. اين در حالي است كه برخي كارشناسان ورود نيروگاه اتمي بوشهر به مرحله‌ي تست سرد را دليلي بر نصب و تجهيز ‌100 درصدي تجهيزات و تكنولوژي نيروگاه بوشهر عنوان مي‌كنند.

نيروگاه بوشهر در حالي امروز آغاز پيش‌راه‌اندازي شد كه هنوز بيش از چهار درصد از اين نيروگاه تا تكميل شدن فاصله دارد.

همچنين به گفته برخي مديران و كاركنان نيروگاه بوشهر روند بارگذاري سوخت مجازي از دو هفته‌ قبل آغاز شده است و امروز با حضور مقامات ارشد سازمان‌هاي انرژي اتمي روسيه و ايران اين روند به طور رسمي مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

بعد از مذاكرات ميان هيات‌هاي ايران و روسيه و صرف ناهار رضا آقازاده به همراه همتاي روسي خود مذاكرات خصوصي را انجام دادند.

راه‌اندازي نيروگاه بوشهر پس از بيش از ‌30 سال كه از شروع ساخت آن توسط آلماني‌ها و در زمان رژيم سابق مي‌گذرد يكي از مراحل تكميل چرخه‌ سوخت هسته‌يي است كه قاعدتا از بخش‌هاي مهم اين چرخش محسوب مي‌شود، اما بدون شك در مقطع كنوني راه‌اندازي هرچه سريع‌تر اين نيروگاه مي‌تواند اعمال فشارهاي سياسي كه بر فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي ايران براي مدتي سنگيني مي‌كند را بردارد. امري كه بدون شك اگر ‌10 سال پيش اتفاق مي‌افتاد شايد برخي برخوردهاي سياسي كاملا يكجانبه از سوي كشورهاي خاص را به وجود نمي‌آورد و ايران از زماني كه تصميم به گسترش فعاليت‌هاي هسته‌يي‌اش گرفت در مسير طبيعي پيشرفت و توسعه قرار داشت.

 

متن كامل گزارش جديد البرادعي*

جمعه  2  اسفند 1387( 20 فوريه 2009)

محمد البرادعي با بيان اين كه ايران به آژانس اطلاع داده وارد شدن سوخت به نيروگاه بوشهر براي سه ماهه دوم ‌٢٠٠٩ (نهايتا يك ماه ديگر) برنامه ريزي شده است در گزارش اخير خود افزود كه آژانس توانسته به راستي آزمايي عدم انحراف مواد هسته‌يي اعلام شده در ايران ادامه دهد. وي در عين حال از كشورهاي عضو شوراي حكام خواسته است كه موافقت كنند تا آژانس رونوشت‌هايي از اسناد مطالعات ادعايي را در اختيار ايران قرار دهد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، متن كامل گزارش محمد البرادعي، مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي كه روز پنجشنبه در ميان ‌٣٥ عضو شوراي حكام به طور غيررسمي به گزارش در آمد به شرح زير است:

اجراي توافقنامه پادمان‌هاي NPT و مفاد مربوط قعطنامه‌هاي ‌١٧٣٧، ‌١٧٤٧، ‌١٨٠٣ و ‌١٨٣٥ شوراي امنيت در جمهوري اسلامي ايران

گزارش مديركل

‌١- مديركل در ‌١٩ نوامبر ‌٢٠٠٨ به شوراي حكام درخصوص اجراي پادمان‌هاي NPT و مفاد مربوط قطعنامه‌هاي ‌١٧٣٧، ‌١٧٤٧، ‌١٨٠٣ و ‌١٨٣٥ در جمهوري اسلامي ايران ( GOV/٥٩/٢٠٠٨) گزارش داد. اين گزارش وقايع مربوط از آن تاريخ تاكنون را پوشش مي‌دهد.

A .فعاليت‌هاي كنوني مربوط به غني سازي

‌٢- از گزارش پيشين مديركل تاكنون، ايران به تزريق UF6 به واحد ‌٣٠٠٠ دستگاهي IR-1( واحد A24) و شش آبشار واحد A26 در كارخانه غني سازي سوخت (FEP) ادامه داده است، ‌٩ آبشار ديگر واحد A24 نصب شده است و تحت خلا قرار دارد.

نصب سه آبشار باقي مانده آن واحد ادامه دارد، كار نصب در واحدهاي A25، A27 و A28 از جمله نصب لوله‌ها و كابل‌ها نيز ادامه دارد.

‌٣- آژانس ارزيابي نتايج راستي آزمايي فهرست فيزيكي (PIV) كه در ‌٢٦ ‌٢٤ نوامبر ‌٢٠٠٨ در FEP انجام گرفت نهايي كرده و نتيجه گرفته است كه اين فهرست اعلام شده از سوي ايران با نتايج PIV مطابقت دارد و در چارچوب ترديدهاي اندازه گيري است كه به طور طبيعي به كارخانه‌هاي غني سازي با ظرفيت مشابه وجود دارد. آژانس راستي آزمايي كرده است كه از فوريه ‌٢٠٠٧ تا ‌١٧ نوامبر ‌٢٠٠٨، به ميزان ‌٩٩٥٦ كيلوگرم VFG به اين آبشارها تزريق شده است و در كل ‌٨٣٩ كيلوگرم UFG با غناي پايين توليد شده است. نتايج هم‌چنين نشان داد كه سطح غني سازي اين محصول UF6 با غناي كم كه مورد راستي آزمايي آژانس واقع شد، ‌٤٩/٣ درصد در اورانيوم ‌٢٣٥ است. ايران ارزيابي كرده است كه بين ‌١٨ نوامبر ‌٢٠٠٨ و ‌٣١ ژانويه ‌٢٠٠٩ ، ‌١٧١ كيلوگرم ديگر UF6 با غناي پايين را توليد كرده است. اين ماده هسته‌يي در FEP (از جمله تزريق، توليد) و نيز همه آبشارهاي نصب شده هم چنان تحت محدوديات و نظارت آژانس است.

‌٤- در ‌٢٩ سپتامبر ‌٢٠٠٨ آژانس PIV در PFEP انجام داد كه نتايج آن فهرست فيزيكي اعلام شده از سوي ايران را تاييد مي‌كند و اين در چارچوب ترديدهاي اندازه گيري است كه به طور طبيعي به چنين تاسيساتي مربوط مي‌شود. بين ‌٢٩ اكتبر ‌٢٠٠٨ و ‌١٥ ژانويه ‌٢٠٠٩ ايران در كل نزديك به ‌٥٠ كيلوگرم UF6 را به آبشار ‌٢٠ دستگاهي IR-1 آبشار ‌١٠ دستگاهي IR-2 و تك سانتريفيوژ IR-1، IR-2 و IR-3 تزريق كرده است. مواد هسته‌يي PFEP و نيز منطقه آبشاري هم چنان تحت كنترل و نظارت آژانس است. ايران چند كيلوگرم UF6 با غناي پايين و توليد شده در PFEP را به آزمايشگاه‌هاي چند منظوره جابربن حيان در مركز تحقيقات هسته‌يي تهران براي اهداف تحقيق و توسعه منتقل كرده است.

‌٥- تا به امروز نتايج نمونه‌هاي محيطي برداشت شده از FEP و PFEP نشان مي دهد كه اين تاسيسات همان طور كه اعلام شده است و فعاليت كرده‌اند (يعني اورانيوم ‌٢٣٥ با غناي كمتر از ‌٥ درصد) از ‌٢١ مارس ‌٢٠٠٧ بازرسي‌هاي اعلام نشده‌اي در FEP انجام شده است.

‌٦- در ‌١٢ ژانويه ‌٢٠٠٩ ايران پرسش‌نامه‌اي به روز شده اطلاعات طرح براي FEP و PFEP را ارايه كرد. ايران به آژانس در پرسشنامه FEP اطلاع داد كه قصد دارد اتاقي را براي آزمايش‌هاي عملكرد دستگاه‌هاي تك سانتريفوژي لحاظ كند. هيچ تغيير ديگري در ظرفيت اين تاسيسات يا برنامه‌اي آنها براي اين عمليات ايجاد نشد.

B. فعاليت‌هاي بازفرآوري

‌٧- آژانس به نظارت بر استفاده و ساخت سلول‌هاي داغ در راكتور تحقيقاتي تهران (IRR) و تاسيسات توليد موليبدنوم، يد و راديو ايزوتوپ (MIX) ادامه داده است. هيچ نشانه‌اي از انجام فعاليت‌هاي مربوط به باز فرآوري در اين تاسيسات وجود نداشته است. در حالي كه ايران اعلام كرده است كه هيچ گونه فعاليت R&D در ايران وجود نداشته است، آژانس مي‌تواند اين را فقط در رابطه با اين دو تاسيسات به دليل عدم دسترسي به تدابير مربوط به پروتكل الحاقي تاييد كند.

C. پروژه‌هاي مربوط به راكتور آب سنگين

‌٨- آژانس آخرين بار در اوت ‌٢٠٠٨ از راكتور تحقيقاتي تهران بازديد كرد (پاراگراف ‌٩ از GOV/٥٩/٢٠٠٨). در ‌٢١ ژانويه ‌٢٠٠٩، آژانس يك بار ديگر دسترسي براي انجام DIV در IR-40 را خواستار شد. ايران در نامه مورخ ‌٢٦ ژانوي ‌٢٠٠٩ با اشاره به ارتباطات پيشين مربوط به ارايه اطلاعات طرح به آژانس اطلاع داد كه به آژانس اجازه انجام DIV را نخواهد داد. آژانس در پاسخ مورخ ‌٢٩ ژانويه ‌٢٠٠٩ درخواستش را براي انجام DIV تكرار كرد. ايران در پاسخ مورخ ‌٧ فوريه ‌٢٠٠٩ ديدگاهش را تكرار كرد مبني بر اين كه به دليل اين كه IR-40 در موقعيتي نيست كه مواد هسته‌يي را دريافت كند به DIQ نيازي نيست و بنابراين درخواست براي دسترسي جهت انجام DIV توجيه پذير نيست. ايران درخواست كرد كه مادامي كه تصميم اعلام شده برنامه ‌٢٩مارس ‌٢٠٠٧ ايران معتبر است انجام هيچ DIV براي IR-40 برنامه ريزي نشود.

‌٩- خودداري ايران از ارايه دسترسي به IR-40 مي تواند تاثير نامطلوبي بر توانايي آژانس براي انجام پادمان‌هاي موثر در آن تاسيسات داشته باشد و گزارش بيشتر در خصوص ساخت راكتور را آن طور كه شوراي امنيت درخواست كرده است براي آژانس مشكل سازد. علاوه بر تكميل شدن پوشش سقف ديگر ساختمان هاي اين سايت ساخت ساختار محافظ گنبدي شكل ساختمان نيز همان طور كه در تصوير دريافت شده در ‌٣٠ دسامبر ‌٢٠٠٨ مشاهده شده تكميل شده است و تداوم استفاده از تصاوري ماهواره‌يي براي نظارت بيشتر بر داخل ساختمان راكتور يا هر ساختمان ديگري را غيرممكن ساخته است.

‌١٠- در ‌٧ فوريه ‌٢٠٠٩ آژانس از كارخانه ساخت سوخت بازرسي كرد كه در آن اشاره شد خط فرآوري توليد قرص‌هاي اورانيوم طبيعي براي ساخت راكتور آب سنگين تكميل شده است و ميله هاي سوخت توليد مي شوند.

‌١١- آژانس با استفاده از تصاوير ماهواره‌اي به نظارت بر وضعيت كارخانه توليد آب سنگين كه به نظر مي‌رسد در وضعيتي فعال به سر مي برد ادام داده است.

D. ديگر مسايل اجرايي

D-1 فرآوري اورانيوم

‌١٢- از ‌٨ مارس ‌٢٠٠٨، تاريخ انجام آخرين DIV در UCF به وسيله آژانس تا ‌٩ فوريه ‌٢٠٠٩ ، نزديك به ‌٤٢ تن اورانيوم به شكل UF6 در تاسيسات فرآوري اورانيوم (UCF) توليد شده است. اين ميزان كلي اورانيوم به شكل UF6 را توليد شد، در UCF از مارس ‌٢٠٠٤ را به ‌٣٥٧ تن رساند كه مقداري از آن به FEP و PFEP منتقل شد و تمامي آن ميزان تحت كنترل و نظارت آژانس است.

D-2 اطلاعات طرح

‌١٣- همان طور كه پيشتر به شوراي حكام گزارش شد، آژانس هنوز اطلاعات طرح مقدماتي را دريافت نكرده است كه در دسامبر ‌٢٠٠٧ در خصوص نيروگاه برق هسته‌يي كه قرار است در دارخوين ساخته شود درخواست كرده بود.

D-3 ديگر موضوعات

‌١٤- در ‌١٤-13 دسامبر ‌٢٠٠٨ در نيروگاه برق هسته‌يي بوشهر DIV انجام شده مجموعه‌هاي سوخت وارد شده از فدراسيون روسيه براي استفاده در نيروگاه برق هسته‌يي بوشهر هم چنان تحت مهر و موم آژانس است. ايران به آژانس اطلاع داد كه وارد شدن سوخت به نيروگاه براي سه ماهه دوم ‌٢٠٠٩ برنامه ريزي شده است.

E. ابعاد نظامي احتمالي

‌١٥-همان طور كه در گزارشات پيشين مديركل به تفصيل آمده است (كه جديدترين آن پاراگراف ‌١٥ از GOV/٥٩/٢٠٠٨ است ) تعدادي مسايل مهم باقي مانده است كه باعث نگراني است و بايد روشن شود و به وجود ابعاد احتمالي نظامي در برنامه هسته‌يي ايران مي‌پردازد. همان طور كه در آن گزارشات اشاره شده، براي آژانس قادر شدن به پاسخگويي به اين نگراني‌ها و حصول پيشرفت در تلاش هايش براي ارايه تضمين در خصوص فقدان مواد و فعاليت‌هاي هسته‌يي اعلام نشده در ايران ضروري است كه ايران علاوه بر ديگر مسايل اطلاعات و دسترسي مورد درخواست آژانس را فراهم كند.

‌١٦- آژانس در نامه‌ مورخ ‌٢ فوريه ‌٢٠٠٨ به ايران بار ديگر بر درخواستش براي ملاقات با مقامات ايراني در تهران در سريعتر فرصت ممكن، با نظر به پيشرفت در حل اين مسايل كه هم چنان حل نشده باقي مانده است تاكيد كرد.

‌١٧- آژانس هنوز پاسخ مثبت ايران را به درخواست‌هاي آژانس دريافت نكرده است و بنابراين به اطلاعات، اسناد، اماكن و افراد مربوطه دسترسي نداشته است.

F. خلاصه.

آژانس قادر بوده است به راستي آزمايي عدم انحراف مواد هسته‌يي اعلام شده در ايران ادامه دهد. با اين حال ايران متن اصلاح شده بخش كلي ترتيبات فرعي ، كد ‌١/٣ را كه به اريه‌ي سريع اطلاعات طرح مربوط مي‌شود به اجرا در نياورده است و به خودداري از دادن اجازه به آژانس براي انجام راستي آزمايي اطلاعات طرح در IR-40 ادامه داده است.

برخلاف درخواست شوراي حكام و شوراي امنيت ايران پروتكل الحاقي را كه پيش نيازي براي ارايه تضمين معتبر از سوي آژانس در خصوص ماهيت مواد و فعاليت هاي هسته‌يي اعلام نشده در ايران است، به اجرا در نياورده است. ايران هم چنين با درخواست آژانس مبني بر اين كه در كنار ديگر موارد،‌ به عنوان اقدامي شفاف ساز دسترسي به اماكن بيشتر مربوطه به ساخت سانتريفيوژها، تحقيق و توسعه در خصوص غني سازي اورانيوم و فعاليت‌هاي معدني و كندوكاو اورانيوم را همانطور كه شوراي امنيت نيز درخواست كرده فراهم ساز، موافقت نكرده است.

متاسفانه در نتيجه تداوم نقص همكاري ايران در رابطه با مسايل باقي مانده‌اي كه باعث نگراني‌هاي درخصوص ابعاد احتمالي نظامي در برنامه هسته‌يي ايران شده است، آژانس هيچ گونه پيشرفت اساسي را در خصوص اين مسايل حاصل نكرده است. همانطور كه در گزارشات پيشين دبير كل اشاره شده است براي اين كه آژانس بتواند چنين پيشرفتي را حاصل كند ايران بايد اطلاعاتي اساسي را ارايه دهد و دسترسي به اسناد ، اماكن و افراد مربوطه در رابطه با همه مسايل باقي مانده را فراهم سازد. به ويژه در رابطه با مطالعات نسبت داده شده، اولين گام مهم اين است كه ايران مشخص كند تا چه اندازه دامنه‌ي اطلاعاتي كه در اسنادي لحاظ شده است كه به ايران نشان داده شده و فرصت داده شده تا بررسي كند، واقعا صحيح است و در كجا از نظر آن، چنين اطلاعاتي ممكن است تحريف شده و يا به اهداف غيرهسته‌يي مربوط باشد.

تا زماني كه ايران معيارهاي شفاف ساز اشاره شده در بالا و پروتكل الحاقي را آنگونه كه شوراي امنيت درخواست كرده است به اجرا در نياورد آژانس در موقعيتي نخواهد بود كه تضميني معتبر را در خصوص ماهيت مواد و فعاليت هاي اعلام نشده درايران ارايه دهد.

مديركل هم چنان از ايران مي‌خواهد تمامي معيارهاي مورد نياز براي اعتمادسازي به ماهيت منحصرا صلح آميز برنامه هسته‌يي‌اش لازم است در سريعترين زمان ممكن به اجرا در آورد.

مديركل در عين حال از كشورهاي عضو كه چنين اسنادي را به آژانس ارايه داده اند مي‌خواهد موافقت كنند تا آژانس رونوشت هايي از آن را در اختيار ايران قرار دهد.

برخلاف تصميمات شوراي امنيت ايران فعاليت‌هاي مربوط به غني سازي يا فعاليتش در خصوص پروژه هاي مربوط به آب سنگين از جمله ساخت راكتور تحقيقاتي آب سنگين ،

IR- ‌٤٠ و توليد سوخت براي آن راكتور را تعليق نكرده است.

مديركل به طور مقتضي به ارايه گزارش ادامه خواهد داد.