بولتن خبري ايران نبرد(1045) پنج شنبه 26 دی 1387(15 ژانویه  2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: ایران بزرگترین چالش برای دولت آینده است 

رادیو آمریکا:چهار شنبه 18 دی 1387(7 ژانویه  2009)

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ایران را بزرگترین چالش در خاورمیانه برای دولت آینده باراک اوباما رییس جمهوری منتخب توصیف کرده است.

استیفن هادلی، امروز، چهارشنبه، در سخنانی در واشنگتن، علیه ورود به مذاکره با ایران - اقدامی که آقای اوباما می گوید بررسی خواهد کرد هشدار داد و گفت: دولت جدید در همکاری با شریکان اروپایی فرصت خواهد داشت تحریم های سخت تری علیه ایران وضع کند.

هادلی گفت دولت اوباما در کوشش برای برقراری صلح در افغانستان و در بقیه منطقه همچنان باید تثبیت پاکستان را به یک ارجحیت تبدیل کند. او گفت طالبان همچنان تهدیدی جدی در افغانستان است و رزمند گان آنها پناهگاهی امن در سوی دیگر مرز، در پاکستان، پیدا کرده اند.

در مورد وقایع جاری درغزه، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت علی رغم خشونت در منطقه، ممکن است بزرگترین فرصت برقراری صلح بین اسراییلیان و فلسطینیان برای دولت جدید فراهم آمده باشد.

او گفت تیم اوباما باید روندی را که پرزیدنت بوش در جریان مذاکرات با دو طرف در سال ۲۰۰۷ آغاز کرد ادامه دهد، به این معنا که به ساختن نهادهای دمراتیک یک حکومت آینده فلسطینی ادامه دهد، و برای گفت و گو درباره صلح از مذاکرات محرمامه و دو جانبه بین آنها استفاده کند.

استیفن هادلی همچنین نسبت به چالش های روسیه هشدار داد و یاد آور شد که ایالات متحده در برخی از مسائل با روسیه همکاری کرده است. اما گفت شکست روسیه در احترام به حقوق مردم و همسایگانش، مشارکت دو کشور را محدود می کند.

هادلی گفت اگر روسیه به تهدید همسایگانش ادامه دهد و از نیاز آنها به انرژی به سود خود بهره برداری کند، آرمان های کسب نفوذ جهانی بیشتر را به خطر خواهد انداخت.

هادلی کوشش های پرزیدنت بوش برای مقابله با تهدید جهانی تروریسم را ستود و گفت بزرگترین تهدید برای آمریکا

 

نیویورک‌تایمز: بوش جلوی بمباران ایران را گرفت

رادیو فردا:یکشنبه 22 دی 1387(11 ژانویه  2009)

 روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی می‌نویسد جرج بوش، رییس‌جمهوری آمریکا، سال گذشته میلادی با درخواست اسرائیل برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران مخالفت کرده است و در مقابل به سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده اجازه داد تا عملیات مخفیانه تازه‌ای برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای انجام دهند.

نیویورک تایمز روزشنبه در پایگاه اینترنتی خود نوشته است، اسرائیل از آمریکا تقاضا کرده بود که اجازه استفاده از حریم هوایی عراق را بدهد تا با استفاده از بمب‌های سنگر کوب (بانکر باستر)  تاسیسات زیرزمینی نطنز را درهم کوبد.

برپایه این گزارش کاخ سفید با این درخواست اسرائیل مخالفت کرده است اما وعده داده است که همکاری اطلاعاتی با اسرائیل برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران را  بهبود بخشد.

نیویورک تایمز می‌افزاید این فعالیت‌های سری  که از اوایل سال ۲۰۰۸  آغاز شده، با هدف رخنه در زنجیره  کالاهای صادراتی  در زمینه فناوری هسته‌ای صورت گرفته است  و از جمله خرابکاری در بخش‌های الکتریکی برنامه هسته‌ای ایران را مد نظر داشته است.

 نیویورک تایمز می‌نویسد این اطلاعات را در مصاحبه با مقام‌های کنونی و پیشین آمریکایی و نیزکارشناسان و بازرسان هسته‌ای خارجی به دست آورده است.

 برپایه این گزارش این عملیات  سری به باراک اوباما، رییس‌جمهوری آینده آمریکا، تسلیم خواهد شد و اوست که درباره ادامه این برنامه تصمیم خواهد گرفت.

به نوشته نیویورک تایمز  جرج بوش تحت تاثیر مقام‌های بلندپایه آمریکایی و از جمله رابرت گیتس، وزیر دفاع، با حمله به تاسیسات اتمی ایران مخالفت کرده است.

برپایه این گزارش، به عقیده رابرت گیتس بمباران تاسیسات اتمی ایران غیر موثر بوده و می‌تواند جنگ گسترده‌تری را در خاورمیانه شعله‌ور کند.

به نوشته نیویورک تایمز اسرائیل پس از آنکه از گزارش ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکا در اواخر سال ۲۰۰۷ درباره برنامه هسته‌ای ایران سرخورده شد، خواستار استفاده از حریم هوایی عراق برای حمله به ایران می‌‌شود. در گزارش ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکا آمده است که ایران از سال ۲۰۰۳ برنامه نظامی هسته‌ای خود را متوقف کرده است.

 این گزارش می‌افزاید اسرائیل پس از انتشار  گزارش  ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکا، تلاش می‌کند با ارائه اطلاعات به مقام‌های سازمان‌های جاسوسی ایالات متحده، نظر آنها را درباره برنامه هسته‌ای ایران تغییر دهد.

 

ايران براي به سخره گرفتن ممنوعيت صادرات آمريكا از كمپاني هاي پوششي استفاده مي كند

خبرگزاري فرانسه  یکشنبه 22 دی 1387(11 ژانویه  2009)

روز شنبه واشنگتن پست بر روي وب سايت خود گزارش كرد كه ايران بطور موفقيت آميزي از كمپاني هاي پوششي مستقر در منطقه خليج و آسيا براي وارد كردن تكنولوژي آمريكايي كه مي تواند كاربرد نظامي داشته باشد , استفاده مي كند. اين روزنامه با اشاره به محققين آمريكايي و مدارك موجود در وزارت دادگستري گفت كه ايران طي دو سال گذشته ميزان زيادي اقلام ممنوعه , از جمله مدارهاي الكترونيكي , نرم افزار و جي پي اس هايي كه براي توليد ورژنهاي پيچيده بمبهاي كنار جاده اي يا آي ايي دي,  استفاده مي شود كه نيروهاي آمريكايي در عراق را مي كشند, تهيه كرده است. بر اساس گزارش مزبور, اين معاملات , بعد از اينكه آمريكا تحريماتي را عليه چند كمپاني پوششي ايراني مستقر در دوبي در سال 2006 اعمال كرد, تا حدي مختل شدند, اما اين خط انتقال تكنولوژي به تهران اكنون حتي با آهنگي سريع تر در جريان است. اين روزنامه با اشاره به مقامات ناشناس نوشت,  در برخي موارد , ايران بسادگي كمپاني هاي پوششي جديدي راه اندازي كرده و عمليات خود را از دوبي به آسيا منتقل نموده است. اين گزارش به نقل از يك مقام سابق اطلاعاتي آمريكا گفت, بي ترديد , اين روند هنوز هم جريان دارد .واشنگتن پست نوشت , مدار بندي بمب , تنها يك بخش از اين تجارت مخفيانه و ممنوعه اي است كه همچنان رو به گسترش است. به گزارش اين روزنامه, مجموعه اي از تحقيقات فدرال در نيويورك در اين مورد كه آيا بانكها به مشتريان كمك كرده اند كه قوانين منع تجارت با ايران را دور بزنند يا نه, منجر به كشف شواهدي شد كه بر مبناي آن ايران سعي در خريدن فلزي از جنس كروم و ديگر موادي كه براي سيستمهاي هدايت شونده موشكهاي دوربرد استفاده مي شود,  بوده است....

 

آمريكا تقاضاي اسراييل را براي حمله به ايران رد كرده است

خبرگزاري فرانسه  یکشنبه 22 دی 1387(11 ژانویه  2009)

روز شنبه نيويورك تايمز بر روي سايت خود گزارش كرد كه بوش رييس جمهور آمريكا , سال گذشته , درخواست سري اسراييل براي حمله اي به مجموعه اصلي هسته يي ايران, با استفاده از بمبهاي سنگر شكن, رد كرده است. اما اين روزنامه با اشاره به مقامات خارجي و ارشد آمريكايي ناشناس گفت كه بوش , مجوز يك عمليات جديد مخفيانه سري را به منظور عمليات خرابكاري در  تلاش مشكوك ايران براي توليد تسليحات هسته يي , داده بود. طبق گزارش مزبور,  اين درخواست سال گذشته توسط نخست وزير اسراييل, ايهود المرت , كه خواستار بمبهاي سنگر شكن آمريكا و اجازه پرواز بر فراز عراق براي حمله به سايت اصلي هسته يي ايران در نظنز شده بود, بعمل آمده بود. گزارش مي افزايد,  اما مقامات ارشد دولت آمريكا به رهبري گيتس , وزير دفاع, بوش را متقاعد كردند كه هر گونه حمله به ايران , غير موثر خواهد بود و منجر به اخراج بازرسان بين المللي شده و ايران را به سمت هر چه بيشتر زيرزميني كردن برنامه هسته يي خود مي راند. نيويورك تايمز افزود, بوش و دستياران او همچنين اين امكان را مورد بحث قرار دادند كه يك حمله هوايي مي تواند جنگي را در خاورميانه بزرگ آغاز كند كه در آن , نيروهاي آمريكايي در عراق بطور اجتناب ناپذيري درگير خواهند شد. گزارش گفت, هر چند, بوش عمليات شديدتر مخفيانه اي را در مورد ايران در دستور قرار داد...

 

قرارداد توسعه ميدان آزادگان شمالي بين شركت ملي نفت ايران و شركت چيني CNPC امضاء شد.

چهار شنبه 25 دی 1387(14ژانویه  2009)

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين مراسم كه با حضور مديران شركت ملي نفت ايران و CNPC چين برگزار شد، جشن‌ساز - مديرعامل شركت ملي نفت ايران - اظهار كرد: بر اساس توافقات اوليه با شركت چيني طرف قرارداد، پيمانكار متعهد به اجراي عمليات توسعه ميدان در دو فاز بوده و اجراي عمليات فاز دوم منوط به ارائه برنامه جامع توسعه وتاييد آن توسط شركت مي نفت ايران است. برنامه جامع عمليات توسعه (MDP) فاز اول نيز بر اساس تفاهم‌نامه ظرف ‌٢ و ‌٣ ماه از تاريخ تفاهم‌نامه تهيه و ضميمه قرارداد خواهد شد.

وي با بيان اين‌كه برمبناي پيش‌بيني‌هاي اوليه، ميزان برآورد نفت خام درجاي ميدان ‌٦ ميليارد بشكه است، متوسط توليد روزانه ميدان را ‌٧٥ هزار بشكه نفت خام و گاز توليدي به ميزان نفت خام قابل قبول توليد ‌٣٣٠ ميليون بشكه در فاز اول درمدت ‌٢٥ سال دانست و گفت: جهت رسيدن به اين سطح توليد نفت خام وگاز مجموعا ‌٥٨ حلقه چاه جديد شامل ‌٤٣ حلقه چاه افقي توليدي، ‌٢ حلقه چاه ارزيابي عمودي، ‌٣ حلقه چاه آبي ـ اصلي و ‌١٠ حلقه چاه براي افزايش ضريب توليد نفت خام (EOR) حفر خواهد شد.

او دوره قرارداد ( دوره توسعه و بازپرداخت) را درصورت اجراي فاز اول ‌١٢ سال و اجراي فازهاي اول و دوم ‌١٧ سال پيش‌بيني و خاطرنشان كرد: بازپرداخت هزينه‌ها وحق‌الزحمه‌ از محل ‌٦٠ درصد عايدات توليدي در دوره چهار سال قابل تمديد به شش سال صورت خواهد پذيرفت و در صورتي كه نتايج حاصل از اجراي فاز اول ومطالعه بعدي در فاز اول حاكي از امكان اجراي فاز دوم توسط پيمانكار باشد، با اجراي فاز دوم ميزان برآورد توليد نفت خام معادل ‌٢٠٠ ميليون بشكه ( متوسط توليد روزانه ‌٧٥ هزار بشكه نفت خام) ظرف مدت ‌٢٥ سال ( مجموع دو فاز ‌٥٠٠ ميليون بشكه با متوسط توليد روزانه ‌١٥٠ هزار بشكه نفت خام ) برآورد مي‌شود. اطلاعات كامل فني فاز دوم پس از ارائه طرح جامع توسعه (MDP) توسط پيمانكار و بررسي آن توسط شركت ملي نفت ايران، متعاقبا توسط شركت‌ مجري طرح ارائه خواهد شد.

جشن‌ساز همچنين دوره مفيد اجراي عمليات توسعه و راه‌اندازي فاز اول را ‌٤٨ ماه و براي فاز دوم ‌٤٢ ماه و مجموع دو فاز با احتساب دوره راه‌اندازي و مطالعات مهندسي ذيربط ‌٩٠ ماه (حدود ‌٨ سال) دوره توسعه ذكر كرد.

به گفته او برآورد سقف هزينه‌هاي سرمايه‌اي و غير سرمايه‌اي در فاز اول معادل ‌١.760 ميليارد دلار تعيين و سقف نهايي هزينه‌هاي سرمايه‌اي فاز اول پس از امضا و مبادله قرارداد و در نتيجه انجام تشريفات مناقصه با حضور، مشاركت و تاييد شركت ملي نفت ايران ظرف مدت ‌١٤ ماه ازتاريخ نافذ شدن قرارداد (Effcctive Dato) تعيين خواهد شد. در خلال اين مدت قراردادهاي پيمانكاري مهندسي، تداركات و ساخت و اقدامات ديگر اجرايي در خصوص عمليات توسعه ميدان به تدريج پس از تاييد شركت ملي نفت ايران به پيمانكاران فرعي واگذار مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه كليه مواد قراردادي و ضمائم قرارداد بر اساس دستورالعمل هيات مديره شركت ملي نفت ايران و مدل جديد قرارداد بر اساس دستورالعمل هيات مديره شركت ملي نفت ايران و مدل جديد قرارداد بيع متقابل مذاكره و نهايي شده است، اظهار كرد: هزينه مديريت و نظارت (PMC) پيمانكار كه بخشي از سقف هزينه‌هاي سرمايه‌اي را تشكيل مي‌دهد، مربوط به هزينه‌هاي پرسنلي، مديريتي، لجستيك و پشتيباني، اداري، مالي وغيره پيمانكار حداكثر معادل ‌١٠ درصد هزينه‌هاي مستقيم (Direct Costs) و بر اساس عوامل تشكيل دهنده ( PMC ) كه از پيش تعيين و مشخص شده خواهد بود.

مديرعامل شركت ملي نفت حداكثر سقف نرخ بازگشت سرمايه پيمانكار را در حالت عادي ‌١٤.98 درصد دانست كه چنانچه ميزان توليد واقعي ميدان در هر دوره سه ماهه بهره‌برداري و در دوره بازپرداخت كمتر يا بيشتر از توليد پيش‌بيني شده در همان دوره مندرج در طرح جامع توسعه (MDP) باشد، ميزان حق‌الزحمه و ريسك پيمانكار به ازاي هر يك درصد كاهش و يا افزايش در توليد به ترتيب يك درصد كاهش و يا افزايش خواهد يافت. در اين صورت امكان افزايش سقف نرخ بازگشت سرمايه پيمانكار در حالت تشويقي تا حداكثر ‌١٦.20 درصد خواهد بود.

وي ادامه داد: بخش عمده مفاد توافقنامه فروش بلندمدت نفت خام (Long Tern Crude Oil Sales Agreement) مذاكره و بقيه موارد موكول به انجام مباحث فني (MDP) نوع نفت خام و تعيين " Marketing Fee " است كه به ترتيب توسط شركت مهندسي و توسعه نفت و امور بين‌الملل شركت ملي نفت ايران پيگيري خواهد شد.

جشن‌ساز تصريح كرد: در پيش‌نويس اين قرارداد علاوه بر شرايط و مفاد قراردادهاي بيع متقابل، دستورالعمل‌هاي اجرايي استفاده از توان داخلي كشور (Iranian Content ) انتقال فناوري و دانش فني (Technology Transfor) ، آموزش كاركنان شركت ملي نفت ايران در دوره توسعه به صورت مامور و همگام با كاركنان پيمانكار، طرح‌هاي طولاني‌مدت روش‌هاي ازدياد و بهينه‌سازي برداشت ( EOR/IOR) جهت حفظ توليد صيانتي ميدان، ارائه خدمات توسط پيمانكار در تبيين و تعيين استراتژي قراردادي، قراردادهاي فرعي و مناقصات (Contracting Strategy, Subcontracting and Tendcring) يا پيمانكار مورد توافق واقع شده است.

گفتني است، ميدان نفتي آزادگان شمالي در‌١٢٠ كيلومتري غرب اهواز و در منطقه مرزي بين ايران و عراق و در جنوب غرب ايران واقع شده و داراي مساحتي حدود ‌٤٦٠ كيلومتر مربع است.

جيانگ - مديرعامل شركت CNPC - نيز ضمن اظهار رضايت از امضاي اين قرارداد نسبت به گسترش همكاري‌هاي دو كشور ابراز اميدواري كرد.

 

آمريكا گروه اپوزيسيون ايران را بار ديگر بعنوان تروريست مورد تاييد قرار داد

خبرگزاري آسوشيتدپرس سه شنبه 24 دی 1387(13 ژانویه  2009)

وزارت خارجه آمريكا نامگذاري يك گروه اپوزيسيون ايراني مستقر در عراق را بعنوان يك سازمان تروريستي,  مجددا مورد تاييد قرار داد. مدتهاست كه حضور سازمان مجاهدين خلق ايران در عراق , منبع اصطحكاك ميان واشنگتن و بغداد , كه براي اخراج اين گروه , از طرف همسايه خود,  ايران,  تحت فشار مي باشد, بوده است.

   مجاهدين خلق طوماري را براي ابطال نامگذاري خود بعنوان يك سازمان تروريستي تنظيم كرده بودند. اما كاندوليزا رايس, وزير خارجه طي ابلاغيه اي كه روز دوشنبه در اداره ثبت فدرال منتشر شد , خاطرنشان كرد كه بعد از بررسي اين مورد, مشخص نموده است كه اين نامگذاري كماكان معتبر و مناسب است.

شاهين قبادي, سخنگوي اين گروه كه در پاريس مستقر مي باشد طي ايميلي در پاسخ به اظهارات رايس گفت, اين سازمان انتظار نداشت رايس اين نامگذاري را لغو نمايد, اما يك شكايت نامه يي را كه يك گام ضروري براي رفتن به دادگاه است را پر كرده است.  قبادي گفت: ما اين كيس را به دادگاه مي بريم و پيروز خواهيم شد.

 

تحريمهاي آمريكا عليه كساني كه با دانشمند اتمي مرتبط بودند

خبرگزاري آسوشيتد‌پرس: دوشنبه 23 دی 1387(12 ژانویه  2009)

به‌قلم فاستر كلاگ

آمريكا روز دوشنبه تحريمهايي را عليه افراد و كمپانيهاي مرتبط با شبكه بازار سياه اتمي به رهبري دانشمند اتميِ پاكستان عبدالقادرخان، اعمال كردند. مقامات آمريكا اين تحريمها را هشداري به ساير تكثيركنندگان احتمالي مي‌دانند و از جهان خواستند تا هوشيار بمانند و مطمئن شوند كه وابستگان به خان از درز دادن اطلاعات و تجهيزات اتميِ حساس در آينده متوقف شوند. وزارت خزانه‌داري آمريكا گفت آمريكا تحريمهايي را عليه 13 شخص و 3 كمپاني خصوصي بخاطر شركتشان در شبكه خان مورد تحريم قرارداده است. آنها اطلاعات محرمانه اتمي را به ايران، ليبي و كره شمالي درز مي‌داده‌اند. آنها كه مشمول اين تحريمها شدند؛ شهروندان انگليسي، آلماني، ترك، سوئيسي و سريلانكايي مي‌شوند.  هرگونه حساب بانكي يا ساير دارائيهاي مالي كه در آمريكا يافت شود و متعلق به نهادهايي كه نامگذاري شده هستند باشند مسدود مي‌شوند. آمريكايي‌ها نيز از معامله با اين نهادها(شركتها و اشخاص) منع مي‌شوند. خان معروف به معمار برنامه تسليحات اتمي پاكستان در 2004 اعتراف كرد كه در رينگ قاچاق بين‌المللي اتمي دست داشته است. افشاي اين موضوع پاكستان را از محكوميت بيشتر بين‌المللي به‌خصوص در ارتباط با درز تكنولوژي اتمي به ايران، ليبي وكره شمالي كه در آن زمان همگي با غرب سرشاخ بودند، خلاص كرد. هُوارد بِرمان نماينده دموكرات كنگره آمريكا اين تحريمها را گذشته از موعد، خواند اما از آن استقبال كرد. وي هشدار داد قاچاق تجهيزات و تكنولوژي از اين شبكه ممكن است هنوز در جريان باشد و فروشندگان جديدي ممكن است جاي خان را پر كرده باشند. برمان رئيس كميته خارجي كنگره از اوباما خواست تا تلاشها عليه بازار سياه اتمي را مضاعف نمايد. هوارد برمان از كنگره نيز خواست تا براي تأمين بودجه و قدرت حقوقي لازم جهت اقدام براي خاتمه دادن به فعاليتهاي اين تاجران مرگ و نابودي اعلام آمادگي كند. يكي از آنها كه مورد تحريم قرار مي‌گيرند گوتارد ليرچ مهندس آلماني است كه سال گذشته بخاطر نقشي كه در شبكه خان داشت و از اين طريق به ليبي تجهيزات اتمي ارسال مي‌كرد به 5سال و نيم زندان محكوم شد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

هشدار پنتاگون درباره نقش ايران در انتخابات عراق

رادیو فردا:چهار شنبه 25 دی 1387(14ژانویه  2009)

وزارت دفاع آمريكا، پنتاگون، روز سه شنبه در گزارش تازه اى، ايران را تهديدى براى ثبات عراق خواند و گفت: تهران احتمالا در صدد استفاده از انتخابات عراق براى گسترش نفوذ خود است.

در گزارش ۶۸ صفحه اى پنتاگون به كنگره آمريكا که در باره ثبات عراق تهیه شده، تاكيد شده است: به رغم وعده هاى مكرر، رفتار ايران بيانگر خواسته افراطى (این کشور) در جهت مخالفت با پيشرفت كامل امنيت و ثبات در عراق است.

اين گزارش مى افزايد: ايران به آموزش، كمك مالى و تجهيز تسلیحاتی گروه هاى شبه نظامى به منظور بى ثبات كردن عراق ادامه مى دهد.

پنتاگون هشدار داده است كه تهران در تلاش است تا با حمايت از نامزدها و احزاب طرفدار ايران، از انتخابات استانى عراق در روز ۳۱ ژانويه براى گسترش نفوذ خود بهره بردارى كند.

وزارت دفاع آمريكا مقابله با نفوذ خطرناك ايران و ايجاد توازن در تاثيرگذارى نرم اين كشور را اولويت اصلى براى برقرارى ثبات در عراق و اطمينان از حاكميت مردم اين كشور عنوان كرده است.

در اين گزارش بار ديگر مواضع مقام هاى نظامى آمريكا تكرار شده كه ايران تلاش كرده است تا معاهده استقرار نيروهاى آمريكايى در عراق را از مسير خود خارج كند.

اين معاهده در ماه گذشته ميلادى از سوى شوراى رياست جمهورى عراق مورد تاييد قرار گرفت.

بر اساس گزارش خبرگزارى رويترز، حضور ۱۴۲ هزار سرباز آمريكايى در عراق طى سال هاى گذشته به منبع تنش با همسايگان عراق از جمله ايران تبديل شده است.

جرج بوش، رييس جمهورى آمريكا و ساير مقام هاى اين كشور ايران را متهم كرده اند كه با ارسال مواد منفجره پرقدرت و بمب هاى كنار جاده اى براى شورشيان شيعه سربازان آمريكايى و عراقى را به عنوان هدف در نظر گرفته است.

تهران اين ادعا را رد كرده و دليل نا آرامى در عراق را حضور نيروهاى خارجى در اين كشور دانسته است.

كاهش قابل توجه تلفات شهروندان

به رغم ادامه اتهام ها در زمينه نقش منفى ايران در عراق، هم مقام هاى آمريكايى و هم عراقى اخيرا اعلام كرده اند كه تهران تلاش هاى آگاهانه اى براى ممانعت از حملات شيعيان عراقى به نيروهاى نظامى آمريكا و عراق صورت داده است.

گزارش تازه پنتاگون كه تحولات ماه هاى سپتامبر تا نوامبر سال جارى را بررسى كرده، حاكى از آن است كه حوادث مرتبط با مواد منفجره پر قدرت طی ماه هاى اخير در پايين ترين ميزان خود از اوايل سال ۲۰۰۶ قرار دارد.

تلفات شهروندان عراقى از ابتداى سال جارى نيز ۶۳ درصد كاهش يافته است ولى پنتاگون مى گويد كه شمار ترورها از جمله حملات القاعده به رهبران سنى در استان انبار افزايش يافته است.

وزارت دفاع آمريكا در عين حال هشدار مى دهد كه پيشرفت در عراق ممكن است متوقف شود يا حتى به دليل اشتباه در برخورد با چالش ها از جمله انتخابات آينده، تبديل شورشيان سنى به كاركنان دائمى، منازعات داخلى و حل مشكل آوارگان، وضعيت به شكل سابق باز گردد.

در اين گزارش به فقدان خدمات اساسى در عراق نيز اشاره شده است و از جمله نارضايتى مردم اين كشور از كيفيت غذا، آب سالم، برق و سيستم درمانى مورد تاكيد قرار گرفته است. 

 

صالح المطلك: جبهه گفتگوي ملي دكتر محمد التميم را براي رياست مجلس كانديد كرده است

تلويزيون البغداديه: سه شنبه 24 دی 1387(13 ژانویه  2009)

مجري: آيا بقول برخي, هدف از كانديد كردن محمد التميم براي رياست مجلس تصفيه حساب بين اعضاي سابق جبهه توافق نيست؟

صالح المطلك دبيركل جبهه گفتگوي ملي عراق : اولا ما هيچ وقت در جبهه توافق نبوديم كه تصفيه حسابي بين ما وجود داشته باشد. دكتر محمد تميم عضو جبهه گفتگوي ملي است و از اعضاي فعال جبهه مي باشد و قبلا نيز رئيس دانشگاه بوده و فردي فعال در پارلمان است و من شخصاً او را كانديد كرده ام.

مجري: بنظر شما تعداد زياد كانديدا  از طرف شما و العراقيه و حزب اسلامي آيا توسط بقيه اعضاي جبهه مورد موافقت قرار خواهد گرفت؟

المطلك: بنظرم جبهه توافق در اين رابطه دخالتي ندارد زيرا كه سهم خودش را در جاهاي ديگر گرفته است و انحصار همه مناصب در جبهه توافق كه تنها حزب اسلامي را نمايندگي مي كند درست نيست و بايد اين منصب را براي بقيه فراكسيونها رها كند. واقعيت اين است كه تعداد زياد كانديداها پديده مثبتي نيست, انتظار داريم برادراني كه خودشان را براي اين منصب كانديد كرده اند منطقي باشند و شخص بهتري را انتخاب كنند و كسي از منافع خودش شروع نكند بلكه بايد منافع كشور  را در نظر بگيرد و نظرما نيز اولويت با سند اصلاحات است و نبايد در اين شرايط مسائل مهم را رها كرد و به تبليغ براي كانديدا پرداخت. ما از برادران در حزب اسلامي و بقيه كانديداها انتظار داريم كه تلاش هاي خود را براي اصلاح روند سياسي بكار بگيرند ولي متاسفانه رقابت بر سر منصب بيشتر از رقابت براي اصلاح وضعيت سياسي دردناك حاكم است.

مجري: قبل از اينكه شما محمد التميم را كانديد كنيد,آيا مشورت هايي با بقيه فراكسيونها و نمايندگان داشتيد؟

المطلك: در شوراي هماهنگي نشست هاي زيادي برگزار شد و مرا براي اين منصب كانديد كردند كه من پوزش خواستم و دكترمحمد التميم را كانديد كردم.

مجري: جبهه توافق مي گويد كه اين منصب بر اساس سهميه بندي مذهبي سهم اوست, چه پاسخي داريد؟

المطلك: ما از ابتدا مخالف سهميه بندي مذهبي بوديم و آنرا نمي پذيريم و در جبهه گفتگوي ملي هيچ فردي بر اساس سهميه بندي مذهبي منصبي را به عهده نمي گيرد و اگر روي اين موضوع اصرار شود كانديد خودمان را پس مي گيريم.

مجري: فراكسيون ائتلاف متحد و ائتلاف كردي  آيا هيچ علائمي مبني بر موافقت و يا مخالفت نشان نداده اند؟

المطلك: تعداد كانديداها زياد هستند و در اين رابطه بحث جريان دارد و فرض بر اين است كه درنهايت اين فراكسيونها نشست گذاشته و بهترين را انتخاب كنند, ولي كساني هستند كه مي خواهند كانديد ضعيفي انتخاب شود تا اينكه طرح هايي كه مي خواهند را به پيش ببرند و ما در جبهه گفتگوي ملي در رابطه با كانديد اصولي داريم و كسي كه براي اين منصب انتخاب مي شود بايد كارآ باشد و بايد طرح و برنامه اي براي اجراي سند اصلاح داشته باشد درغير اينصورت از اين صحنه خارج خواهيم شد.

 

اوباما و  تاثیر آنتخاب آن بر رویدادهای ایران و عراق

 

رئیس جمهوری منتخب آمريکا، رؤسای تازه سازمان‌های اطلاعاتی را معرفی کرد

رادیو فردا:جمعه 20 دی 1387(9 ژانویه  2009)

باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب ايالات متحده، رؤسای تازه اداره اطلاعات ملی و اطلاعات مرکزی آمريکا (سی آی اِی) را معرفی کرد.

آقای اوباما روز جمعه در يک کنفرانس خبری در واشنگتن، لئون ادوارد  پانِتا، ۷۰ ساله را به عنوان رئيس تازه سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا برگزيد.

ژنرال بازنشسته نيروی دريايی آمريکا، دنيس بلر نيز از سوی آقای اوباما به عنوان رئيس اداره اطلاعات ملی معرفی شد.

ژنرال بلر رئيس اداره‌ای می‌شود که پس از عمليات تروريستی يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ ايجاد شد، تا سرويس‌های مختلف اطلاعاتی آمريکا را زير نظر داشته باشد.

انتخاب لئون پانِتا به عنوان رئيس سی آی اِی با مخالفت‌هايی در ميان نمايندگان دموکرات کنگره اين کشور روبه رو شده است. مخالفان می‌گويند آقای پانِتا تجربه اطلاعاتی ندارد.

 

اوباما: طرفدار به کارگیری گفت‌وگو در برابر ایران هستم

رادیو فردا:جمعه 20 دی 1387(9 ژانویه  2009)

باراک اوباما رییس جمهوری منتخب ایالات متحده گفت که با وجود آنکه از نظر وی ایران هنوز تهدید جدی برای امنیت ملی آمریکاست، اما وی به کاربرد گفت‌وگو در قبال جمهوری اسلامی معتقد است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، آقای اوباما در یک کنفرانس خبری، در پاسخ به سؤالی در مورد ایران گفت که به تشریح سیاست‌هایش در مورد ایران نخواهد پرداخت چرا که به این اصل که در زمان حاضر ایالات متحده تنها یک رییس جمهوری دارد پایبند است.

با این حال وی اضافه کرد که پیشتر در مبارزات انتخاباتی خود گفته است که ایران تهدیدی جدی برای امنیت ملی ایالات متحده است.

آقای اوباما همچنین گفت، همان طور که پیشتر اشاره کرده است ایالات متحده باید دیپلماسی را به عنوان سازوکاری برای دستیابی به اهداف خود در زمینه امنیت ملی به کار بندد.

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده در عین حال از گزینه‌های معرفی شده خود در حوزه امنیت ملی دفاع کرد و تأکید کرد: تصور می‌کنم تیم امنیت ملی من، انعکاس رهیافتی کاربردی و عملگرایانه در زمینه سیاست خارجی است.

انتخاب آقای اوباما که قرار است در ۲۰ ژانویه زمام امور را از جرج بوش رییس جمهوری کنونی آمریکا تحویل بگیرد، پیش از این واکنش‌های متفاوتی را در میان مقام‌های ایرانی برانگیخته بود.

محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری ایران که در زمان کارزار انتخاباتی آقای اوباما، به قدرت رسیدن وی را غیر متحمل دانسته بود، بلافاصله پس از اعلام پیروزی اوباما، در اقدامی نادر در تاریخ روابط جمهوری اسلامی و ایالات متحده، انتخاب وی را در پیامی رسمی تبریک گفت.

پیامی که گرچه در اولین مصاحبه رییس جمهوری منتخب آمریکا، به پاسخی درخور وعده داده شد، اما پاسخی به آن داده نشد.

در مقابل علی لاریجانی رییس مجلس ایران که در آخرین روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آمریکا، اوباما را گزینه‌ای معقول‌تر خوانده بود، به فاصله چند روز پس از انتخاب آقای اوباما، ارزیابی رویکرد دولت جدید آمریکا را نیازمند زمان بیشتری دانست.

اهمیت موضوع ایران در سیاست خارجی ایالات متحده تا آنجاست که به تازگی گزارش‌هایی مبنی بر ایجاد بخش ویژه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا در رسانه‌ها انتشار یافته است.

بر اساس گزاش‌ها، قرار است در دولت باراک اوباما، پست جديدی در وزارت امورخارجه‌ تأسيس شود که مسئوليت آن هماهنگی امور مرتبط با ايران است.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا چندی پیش با اعلام این خبر به روزنامه واشنگتن تايمز گفته بود که اساس کار اين بخش جديد، همان بنيان‌های ديپلماتيک فعلی خواهد بود.

 

معرفي رئيس سيا و مدير جامعه اطلاعاتي آمريكا توسط پرزيدنت اوباما و سخنراني اوباما راجع به برنامه‌هاي اقتصادي آينده و معرفي تيم اطلاعاتي دولت آتي آمريكا

تلويزيون سي.ان.ان جمعه 20 دی 1387(9 ژانویه  2009)

اوباما: اساس اطلاعات ما در  گذشته روي اتحاد شوروي متمركز بود كه تهديد اصلي ما بود. امروز ما با چالشهاي غيرمتعارف مواجه هستيم مانند شبكه‌هاي تروريستي كه هويت دولتي مشخصي ندارند و سلاحهاي كشتارجمعي و خطر بزرگي كه از طرف كشورهاي شكست‌خورده و رژيمهاي ياغي هست. براي اينكه مردم خودمان را ايمن نگهداريم مي‌بايست بطوري بي‌شكاف اطلاعات لازم را جمع‌آوري و تحليل نماييم، به مشاركت بگذاريم و اقدام كنيم كه اين كار خدمات دهيِ ميهن‌پرستان بيشماري را طلب مي‌كند. ما بايستي آنها كه مأموريتهاي اطلاعاتي ما را اجرا مي‌كنند مورد حمايت قراردهيم. من مطمئن هستم كه دنيس بلِير و لئون پانِتا رهبرانِ درست براي پيش بردن كار جامعه اطلاعاتي ما مي‌باشند.

آنها از مهارت و مديريت لازم براي اينكار برخوردارند. آدميرال دنيس بلِيِر 34 سال در نيروي دريايي خدمت كرده است و وي رئيس جامعه اطلاعاتي(DNI ) خواهد بود. او وحدت و انسجام در 16 آژانس اطلاعاتي ما را تضمين خواهد كرد.

لئون پانِتابه‌عنوان يك نماينده كنگره و همچنين به‌عنوان رئيس دفتر رياست جمهوري او تجربياتي بي‌نظير دارد تا نهادهاي دولتي بهتر براي مردم آمريكا كار كنند. او توانمنديهاي سيا را ارتقا خواهد داد تا بهتر به مردم آمريكا خدمت كنند. مايك مك‌كانِل كه در حال حاضر بر سر اينكار است به دادن مشاورت به هيأت اطلاعاتي خارجي در اين زمينه ادامه خواهد داد. مركز مقابله با تروريزم يعني شبكه براي جلوگيري از حملات  و ريشه‌كني شبكه‌هاي تروريستي از رهبري مايكل هايدن بهره‌مند خواهند شد.

من خوشحال خواهم بود كه جان برينان (BRENNAN ) يك مشاور نزديك و مجرب سيا و رهبر سابق مركز ملي مقابله با تروريزم را به عنوان مشاور امنيت داخل معرفي كنم.

 

اوباما 4 تن را براي مناصب موجود در پنتاگون معرفي كرد

خبرگزاري فرانسه پنج شنبه 19 دی 1387(8 ژانویه  2009)

اين 4 تن عبارتند از ويليام لين, بعنوان قائم مقام وزير دفاع, مايكل فلورني , بعنوان  معاون سياسي  وزارت دفاع, رابرت هيل, بعنوان بازرس حسابدار پنتاگون و جه Jeh چارلز جانسون بعنوان مشاور ارشد حقوقي...

 

هیلاری کلینتون: در برابر ایران هیچ گزینه‌ای منتفی نیست

رادیو آلمان:سه شنبه 24 دی 1387(13 ژانویه  2009)

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه‌ی آینده‌ی آمریکا در سخنانی در کمیته‌ی روابط خارجی سنا گفت، دولت اوباما از همه‌ی گزینه‌های لازم، از جمله نظامی، بهره خواهد گرفت تا از دستیابی ایران به ‌فن‌آوری تولید سلاح اتمی جلوگیری کند.

هیلاری کلینتون به عنوان وزیر خارجه‌ی باراک اوباما، خواهان اعاده‌ی نقش رهبری ایالات متحده‌ی آمریکاست. درعین‌حال او می‌خواهد همکاری‌های بین‌المللی را تقویت کند.

هیلاری کلینتون روز سه‌شنبه ۱۳ ژانویه (۲۴ دی‌ماه) در سخنرانی خود در جریان تایید صلاحیت‌اش به عنوان وزیر امور خارجه در کميته روابط خارجی سنای آمریکا، گفت، ایالات متحده‌ی آمریکا به تنهایی قادر نیست مشکلات مبرم جهان را حل و فصل نماید، اما جهان نیز بدون آمریکا قادر به حل این مشکلات نیست.

به گزارش خبرگزاری آلمان از واشنگتن، نامزد باراک اوباما برای پست وزارت خارجه‌ی آمریکا گفت، برای کاهش تهدیدها علیه آمریکا باید "راه‌حل‌های جهانی" پیدا شوند، از جمله، با استفاده از همه‌ی ابزارهای سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و نیز حتی نظامی.

در برابر ایران هیچ گزینه‌ای منتفی نیست

هیلاری کلینتون که خطوط اساسی سیاست خارجی آینده‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا را تشریح می‌کرد، گزینه‌ی نظامی را برای جلوگیری از دستیابی ایران به فن‌آوری تولید سلاح اتمی منتفی ندانست. او گفت، در برابر ایران ما هیچ گزینه‌ای را از نظر دور نمی‌داریم. با این‌حال تاکید کرد، دولت باراک اوباما همه‌ی تلاش‌های ممکن را به کار خواهد گرفت تا از راه‌های دیپلماتیک و با کمک سازمان ملل متحد، از تجهیز ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند.

وزیر خارجه‌ی آینده‌ی آمریکا همچنین گفت، دولت اوباما پس از بدست گرفتن قدرت در بیستم ژانویه، بررسی خواهد کرد که آیا برقراری یک گفت‌وگوی مستقیم با تهران امکان‌پذیر است یا نه. دولت جورج بوش گفت‌وگوی مستقیم با تهران را رد می‌کرد.

هیلاری کلینتون در ادامه‌ی اظهارات خود گفت، او می‌خواهد سیاستی را پیش بگیرد که ایران و سوریه قانع شوند رفتارهای مخاطره‌آمیز خود را کنار گذاشته و به بازیگری سازنده در منطقه تبدیل شوند. در این ارتباط او گفت که تلاش خواهد کرد مناسبات بهتری را با روسیه و چین برقرار سازد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا روز یکشنبه گذشته (۱۱ ژانویه، ۲۲ دی‌ماه) در گفت‌وگو با شبکه‌ی تلویزیونی ای.بی.سی، با اینکه حکومت ایران را یک "تهدید" و "چالشی بزرگ" برای سیاست خارجی دولت خود معرفی کرد، اما گفت، قصد دارد رویکرد تازه‌ای نسبت به حکومت ایران اتخاذ کند و این کار می‌بایست با یک گفت‌وگو آغاز شود. به گفته‌ی اوباما، مضمون چنین رویکردی، احترام نسبت به مردم ایران و انتظار از رهبران این کشور خواهد بود.

کلینتون بدون اشاره‌ی صریح به سیاست خارجی دولت بوش، تاکید کرد، سیاست خارجی از یک سو باید بر پرنسیب‌ها و از سوی دیگر بر واقع‌گرایی استوار گردد، نه بر ایدئولوژی.

هیلاری کلینتون با اشاره‌ به شعله‌ور شدن دوباره‌ی آتش جنگ در خاورنزدیک، گفت، دولت باراک اوباما تمام تلاش‌ها را به‌کار خواهد گرفت تا درگیری میان اسرائیل و فلسطینی‌ها خاتمه یابد. در عین‌حال افزود، او و رئیس‌جمهور آینده‌ی آمریکا، عمیقا از این خواست اسرائیل حمایت می‌کنند که از خود در برابر حملات موشکی گروه حماس دفاع کند.

عصر تازه‌ای در دیپلماسی آمریکا

جان کری، سناتور دموکرات و رئیس کمیته‌ی روابط خارجی آمریکا نیز در  سخنانی در دفاع از هیلاری کلینتون گفت، ما در آغاز عصر تازه‌ای از دیپلماسی ایالات متحده‌ی آمریکا قرار گرفته‌ایم. جان کری افزود، هیلاری کلینتون در گذشته ثابت کرده که در فراهم آوردن ائتلاف تواناست. او در موقعیتی است که می‌تواند مسئولیت سیاست خارجی ایالات متحده را برعهده بگیرد.

براساس پیش‌بینی‌ها روز پنجشنبه ۱۵ ژانویه، کمیته‌ی روابط خارجی سنای آمریکا درباره‌ی صلاحیت هیلاری کلینتون برای پست وزارت خارجه تصمیم خواهد گرفت. سپس این تصمیم در سنای آمریکا به رای‌گیری گذاشته خواهد شد. هیلاری کلینتون که اکنون مهم‌ترین پست دولت اوباما را برعهده می‌گیرد، تا یک سال پیش رقیب سرسخت باراک اوباما در مبازرات انتخاباتی درون‌حزبی بود.

 

اوباما: آمریکا رویکرد تازه‌ای در برابر ایران پیش می‌گیرد

رادیو فردا:یکشنبه 22 دی 1387(11 ژانویه  2009)

باراک اوباما، رییس جمهوری منتخب ایالات متحده، روز یک‌شنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که در برابر ایران رویکرد تازه‌ای در پیش خواهد گرفت.

آقای اوباما در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی آمریکا، ضمن اشاره به ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش رو گفت در رویکرد تازه دولت او تاکید هم بر احترام به مردم ایران است و هم روشن ساختن انتظارات از رهبران ایران.

باراک اوباما از همان زمان مبارزات انتخاباتی خود اعلام کرد که در برابر ایران بازتر عمل خواهد کرد و حتی در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای از سیاست‌های دولت جرج بوش گفت آماده است که با رهبران ایران سر میز مذاکره بنشیند.

او در مصاحبه اخیر خود گفت: ما قصد داریم رویکرد تازه‌ای را اختیار کنیم. و به عقیده من مشارکت دادن ایران نقطه آغاز این رویکرد است.

آقای اوباما همچنین از حمایت جمهوری اسلامی از حزب‌الله لبنان و همین طور برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد و گفت برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند باعث آغاز مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه باشد.

او در گذشته ابراز آمادگی کرده است که به ایران در قبال متوقف ساختن غنی‌سازی اورانیوم مشوق اقتصادی بدهد، اما در عین حال اشاره کرده است که سر باز زدن ایران از این امر ممکن است به تشدید تحریم‌ها علیه آن بینجامد.

باراک اوباما که کمتر از ۱۰ روز دیگر کار خود را در کاخ سفید آغاز می‌کند در زمینه برقراری ارتباط با ایران گفت: داریم خود را آماده می‌کنیم. پیش‌بینی ما این است که باید در این حوزه سریع عمل کنیم.

اهمیت موضوع ایران در سیاست خارجی ایالات متحده تا آنجاست که به تازگی گزارش‌هایی مبنی بر ایجاد بخش ویژه ایران در وزارت امور خارجه این کشور در رسانه‌ها انتشار یافته است.

بر اساس این گزا ر ش‌ها، قرار است در دولت باراک اوباما پست جديدی در وزارت امور خارجه‌ تأسيس شود که مسئوليت آن هماهنگی امور مرتبط با ايران خواهد بود.

واشینگتن تهران را متهم می‌کند که در پی ساخت تسلیحات اتمی است، اما تهران همواره پاسخ داده است که هدفش از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز است.

 

یادداشت: سفیر آزاد اوباما در امور ایران و دشواری‌های تهران

رضا تقی زاده (تحلیلگر سیاسی)

رادیو فردا:چهار شنبه 25 دی 1387(14ژانویه  2009)

دنیس راس که گفته می‌شود باراک اوباما شاید او را به عنوان هماهنگ‌کننده امور ایران معرفی کند، در اتخاذ تصمیمات آینده کاخ سفید در قبال دولت جمهوری اسلامی و اجرای نقطه‌نظرهای رییس جمهوری منتخب آمریکا در رابطه با تهران -چنانچه در این پست انتخاب شود- نقش عمده‌ای ایفا خواهد کرد.

اگر آقای راس کار خود را به عنوان هماهنگ‌کننده امور ایران آغاز کند، با توجه به  سوابق کاری، نوشته‌ها و  نقطه‌نظر‌های مطرح شده او درمورد ایران، هدایت سیاست‌های خاورمیانه‌ای دولت اوباما و نحوه برخورد با ایران اهمیت خاص خواهد یافت.

دنیس راس در صورت آغاز گفت‌وگوی بدون پیش شرط آمریکا با ایران، می‌تواند در راس گروه آمریکایی برای مذاکره در مقابل دبیر وقت شورای امنیت ملی ایران قرار گیرد. 

از نکات با اهمیت در مورد دنیس راس، میزان نفوذ و جایگاه احتمالی او در دولت اوباما، نزدیکی او به رییس جمهوری تازه و همچنین سوابق کاری او است.

از این لحاظ  هماهنگ کننده احتمالی امور ایران با وجود آنکه در وزارت خارجه آمریکا مستقر خواهد شد، در عمل سفیر آزاد رییس جمهوری منتخب در امور ایران خواهد بود و نه یک عضو عادی وزارت خارجه آن کشور. 

دنیس راس شاید می‌توانست به‌جای تصدی چنین مسئولیتی، به‌ عنوان مشاور امنیت ملی اوباما برگزیده شود، ولی انتصاب احتمالی او در این شغل نشانه اهمیت خاص امور ایران در سیاست خارجی دولت اوباما است.

اوباما طی تازه‌ترین اظهار نظر خود پیرامون ایران -در فاصله چند روز پیش از آغاز به‌کار که به واکنش فوری سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی انجامید- مقابله با آن کشور را مهم‌ترین چالش در روابط خارجی خود خواند.

تجارب اندک اوباما در سیاست خارجی، طی مبارزه‌ انتخاباتی سال پیش، نه تنها از سوی رقبای حزب جمهوری‌خواه که به وسیله رقبای درون حزبی او  نیز مورد انتقاد قرار گرفته بود.

دنیس راس با دارا بودن تجربه طولانی در سیاست خارجی و به‌خصوص امور خاورمیانه، این کمبود را جبران خواهد کرد. دنیس راس به عنوان مشاور امور بین‌الملل و امنیت ملی، همکاری با اوباما را از ابتدای فعالیت‌های مقدماتی انتخابات رییس جمهوری آغاز کرد و حتی  پیش از معرفی هیلاری کلینتون،  از او به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای انتصاب به پست وزیر خارجه آمریکا نام برده می‌شد. 

معتدل و عمل‌گرا - سخت‌گیر و محافظه‌کار

آقای راس  در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون  به عنوان نماینده او در امور خاورمیانه  خدمت کرده است. او اگرچه از جنگ عراق حمایت به عمل آورده ولی بیشتر به عنوان یک سیاست‌مدار معتدل و عمل‌گرا شهرت دارد و به این دلیل نظرات سیاسی او، در هر دوحزب جمهوری‌خواه و دمکرات  دارای شنوندگان جدی است .

او در دوران کلینتون به نزدیک کردن مواضع اسراییل و فلسطین توفیق نیافت و این عدم توفیق را نتیجه انعطاف‌ناپذیری یاسر عرفات معرفی کرد. لیکن تحلیل‌گران عرب شکست مذاکرات اعراب و اسراییل را در آن زمان ناشی از جانب‌داری او از اسراییل می‌دانند. روزنامه کیهان چاپ تهران نیزطی اظهار نظر مختصری پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد معرفی راس در منصب تازه، او را عامل و لابی‌کننده اسراییل معرفی کرد.

راس، از کارشناسان سابق اتحاد جماهیر شوروی است تخصصی که خانم رایس وزیر خارجه کنونی امریکا نیز به آن شهرت دارد. شاید تصدی راس بعنوان مشاور انستیتوی واشینگتن برای سیاست‌های خاور نزدیک به  تقویت تردیدها پیرامون جانب‌داری او از اسراییل  کمک کرده است.

موسسه یاد شده  که دارای روابط کاری نزدیکی با گروه موسوم به نو‌محافظه‌کاران آمریکا است، مشاوره سیاسی در اختیار اسراییل قرار می‌دهد.

دنیس راس فعالیت جدی سیاسی خود را در سال ۱۹۷۹ - از زمان هم‌کاری با وزارت دفاع در دولت جیمی کارتر- آغاز کرد. یکی از اقدام‌های او، که زیر نظر پل وولفویتز انجام شد، تهیه گزارشی در باره خطراتی که امنیت صدور نفت را در خلیج فارس تهدید می‌کند، بود.

در گزارش یاد شده او عراق را به‌علاوه شوروی، به‌عنوان یک تهدید در این زمینه معرفی کرد. نکته قابل ملاحظه شباهت قدرت دنیس راس در وزارت خارجه آینده آمریکا با موقعیت و نفوذ وولفویتز، رییس سابق او در وزارت دفاع آمریکا، طی چهار سال اول ریاست جمهوری بوش و وزارت دونالد رامسفلد است.

دنیس راس با جورج بوش پدر و دیک چینی، معاون کنونی رییس جمهور آمریکا، نیز در کنار چهره‌هایی مانند زلمای خلیل‌زاد، سفیر افغان‌تبار آمریکا در سازمان ملل و همچنین فرانسیس فوکویاما، نظریه پرداز ژاپنی تبار آمریکا و نویسنده کتاب پایان تاریخ، همکاری داشته است.

همکاری دنیس راس با محققین دست راستی موسسه  (ایده)  آمریکایی در تهیه گزارش‌هایی با هدف اتخاذ روش‌های  سخت‌گیرانه در قبال ایران، نشان می‌دهد که سفیر آزاد اوباما در امور ایران در عین عمل‌گرایی، طرفدار نرمش و کوتاه آمدن در قبال ایران نیست. 

دنیس راس معتقد به افزایش عمق همکاری آمریکا و اسراییل در مقابله با بر نامه اتمی ایران است و در این زمینه گزارش مفصلی نیز منتشر کرده است. در گزارش یاد شده، که درتقابل آشکار با گزارش اطلاعاتی ماه نوامبر سال ۲۰۰۷ سیا است که ایران هدف‌های نظامی برنامه اتمی خود را کنار گذاشته است، صریحا نوشته شده که ایران در پی ساختن بمب اتمی است. 

دنیس راس معتقد است که به علت رنگ عقیدتی قوی در رفتارهای خارجی ایران، غنی سازی اورانیوم  در آن کشور حتی بدون پی‌گیری هدف‌های نظامی نیز برای صلح منطقه عاملی خطرناک و در نتیجه غیر قابل‌ پذیرش است. 

دنیس راس ماه‌ها  قبل از آنکه گزارش‌ها حاکی از احتمال انتخاب او از سوی اوباما برای اداره امور مربوط به ایران باشد، علاقه‌مندی خود را به گرفتن منصب کنونی اعلام کرده بود. به این جهت حضور او در پستی که احتمال دارد اختیار کند، تنها یک حضور بدون هدف و تشریفاتی نخواهد بود. 

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

درگیری زمینی اسرائیل و حماس در شهر غزه

رادیو فردا:دوشنبه 16 دی 1387(5 ژانویه  2009)

در پایان دهمین روز از حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه، گزارش‌ها حاکی از درگیری سربازان اسرائیلی با نیروهای حماس در شهر غزه است.

براساس گزارش خبرگزاری‌ها از شامگاه روز دوشنبه صدای شلیک گلوله و انفجارهای شدید، منطقه شجاعیه شهر غزه را به لرزه در آورده است.   

درگیری‌ها در شهر غزه در حالی است که هیئتی از اتحادیه اروپا مرکب از نمایندگان فرانسه، جمهوری چک و سوئد که به ترتیب ریاست پیشین، کنونی و آتی اتحادیه اروپا را بر عهده دارند، به منطقه سفر کرده است تا در زمینه برقراری آتش‌بس در منطقه تلاش کند.

وزیر خارجه اسرائیل روز دوشنبه پس از مذاکره با نمایندگان اتحادیه اروپا، در سخنانی که در آن حماس مورد اشاره قرار گرفته بود، گفت که کشورش هرگز با ترور به توافق نخواهد رسید.

پیش از این خبرگزاری‌ها به نقل از نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه که با هدف دست‌یابی به آتش‌بس سریع در رام‌الله به سر می‌برد، نوشتند که او از مقامات اسرائیلی خواهد خواست که به خشونت‌ها در غزه پایان داده شود.

در سخنان آقای سرکوزی که در کنفرانس خبری مشترکی با محمود عباس بیان می‌شد، موشک‌پرانی حماس به مناطق اسرائیلی نیز محکوم شده بود.

در همین راستا جرج بوش رییس جمهوری ایالات متحده نیز روز دوشنبه به خبرنگاران گفت، حماس باید متعهد شود که شلیک راکت به اسرائیل را متوقف می‌کند.

آقای بوش افزود: هر توافقنامه آتش‌بسی باید حاوی شرایطی باشد که به حماس اجازه ندهد از غزه به عنوان مکانی برای شلیک راکت استفاده کند.

ارتش اسرائیل از روز ۷ دی ماه عملیات سرب مذاب را در پاسخ به حملات موشکی حماس به مناطق اسرائیلی آغاز و اعلام کرد که تا زمان قطع حملات موشکی حماس این عملیات را ادامه خواهد داد.

در جریان عملیات سرب مذاب که از روز شنبه و پس از گذشتن یک هفته از حملات هوایی به غزه، وارد فاز زمینی شد، تاکنون ۵۱۲ فلسطینی جان باخته‌اند که بر اساس آمارها دست‌کم یک پنجم کشته‌شدگان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. آمارها همچنین از مجروح شدن ۲هزار و ۳۰۰ فلسطینی در جریان حمله‌های ۱۰ روز اخیر اسرائیل حکایت دارند.

در مقابل در مجموع موشک‌پرانی‌های حماس و درگیری‌های روزهای اخیر، ۵ اسرائیلی (از جمله چهار غیرنظامی) کشته و ۶۲ نفر مجروح شده‌اند. بر اساس آمارهای رسمی بیشترین شمار مجروحان اسرائیلی

 

شلیک پنج خمپاره از جنوب لبنان به طرف اسرائیل

علی مهتدی − بیروت

رادیو آلمان:پنج شنبه 19 دی 1387(8 ژانویه  2009)

بامداد پنج‌شنبه (۸ ژانویه۱۹ دی) پنج خمپاره ۱۲۰ میلی‌متری از نوع "هاون" از جنوب لبنان به طرف شمال اسرائیل شلیک شد. ارتش اسرائیل ضمن تائید این خبر اعلام کرد که در نتیجه شلیک این خمپاره‌ها، پنج سرباز اسرائیلی زخمی شده‌اند.

در حالی که حملات اسرائیل به نوار غزه، پس از آتش‌بس کوتاه، از سر گرفته شده است، منابع خبری از شلیک خمپاره از جنوب لبنان به خاک اسرائیل خبر می‌دهند. اسرائیل نیز بلافاصله در پاسخ به این اقدام، روستای مرزی "عیتاالشعب" در جنوب لبنان را که خمپاره‌ها از آن‌جا شلیک شده بودند، هدف پنج خمپاره ۱۵۰ میلی‌متری قرار داد. این حمله هیچ زخمی یا کشته‌ای بر جای نگذاشت.

در همین حال حزب‌الله لبنان و جنبش حماس در لبنان، هرگونه نقش خود در شلیک این خمپاره‌ها را تکذیب کردند. سخنگوی ارتش اسرائیل نیز گفت دست‌داشتن حزب‌الله در این حادثه بسیار دور از انتظار است، خمپاره‌های شلیک‌شده نیز از نوع قدیمی هستند و به نظر می‌رسد که گروه‌های مسلح فلسطینی ساکن لبنان در شلیک آنها دست داشته باشند.

هم‌زمان با این حادثه، مدارس در جنوب لبنان و شهرک‌های یهودی‌نشین شمال اسرائیل تعطیل شدند. ارتش اسرائیل اعلام کرد که از این پس به هر موشکی که از جنوب لبنان به سمت اسرائیل شلیک شود، با موشک پاسخ خواهد داد.

این در حالی‌ست که انور رجا، سخنگوی جبهه آزادی‌بخش فلسطین که ساکن دمشق است، در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه الجزیره، هرگونه نقش این جبهه در شلیک خمپاره‌ها را نه تکذیب و نه تائید کرد.

هم‌زمان با پاسخگویی اسرائیل به خمپاره‌های شلیک شده، جنگنده‌های F16 این کشور نیز در ارتفاع بسیار پایین بر فراز مناطق جنوب لبنان به پرواز درآمده و با شکست دیوار صوتی باعث ایجاد ترس و نگرانی در میان مردم شدند.

ارتش لبنان نیز به نوبه خود تحقیقاتی گسترده را در مورد این حادثه و عوامل آن شروع کرد و با همکاری نیروهای بین‌المللی مستقر در جنوب این کشور، گشتی‌هایی را به منطقه گسیل داد.

رهبران حزب‌الله طی روزهای گذشته هشدارهایی نسبت به شروع جنگ با اسرائیل داده بودند. سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در سخنرانی روز گذشته خود (چهارشنبه ۷ ژانویه) اعلام کرد که حزب‌الله برای مقابله با هرگونه حادثه‌ای آماده است.

تحلیلگران لبنانی طی روزهای گذشته اعلام کردند که با توجه به فشارهایی که بر حماس در نوار غزه وارد می‌شود، این احتمال وجود دارد که گروه‌های فلسطینی یا حزب‌الله بخواهند جبهه جنوب لبنان با اسرائیل را فعال کرده و بدین ترتیب با درگیر کردن اسرائیل در دو جبهه جنگی، از فشار بر نوار غزه بکاهند.

مسئولان اسرائیلی نیز احتمال وقوع چنین رویدادی را پیش‌بینی کرده بودند. این کشور روز سه‌شنبه (۶ ژانویه) آمادگی خود را برای پاسخگویی به هرگونه حمله احتمالی اعلام کرد.

نکته قابل توجه در این میان این‌که بنا بر اعلام شبکه العربیه، آژیرهای پیشرفته‌ای که اسرائیل در شهرک‌های شمالی خود کار گذاشته بود، در پی شلیک خمپاره‌ها از جنوب لبنان، به صدا در نیامدند.

 

ادامۀ بمباران ها

به قلم : فواد روستائی

پنج شنبه 19 دی 1387(8 ژانویه  2009)

بمباران های هوائی و عملیات  زمینی ارتش اسرائیل در نوار غزه در طول دیشب و بامداد امروز (چهارشنبه شب و پنجشنبه) با شدت تمام ادامه یافت و براساس آخرین آمار و ارقام شمار کشته های فلسطینیان ازآغازاین یورش نظامی تا کنون از مرز هفتصد تن گذشته است. در اثر این عملیات که از روز بیست وهفتم دسامبر آغاز شده است بیش از سه هزار فلسطینی نیز زخمی شده اند. شمار در خور توجهی از کشته ها و زخمی ها را غیرنظامیان از جمله کودکان فلسطینی تشکیل می دهند. درهمین مدت شش نظامی اسرائیلی کشته و هشتاد و سه نفر دیگر زخمی شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ازغزه، هواپیماهای اسرائیلی از چهارشنبه شب تا بامداد پنجشنبه دست کم چهل نقطه را در نوار غزه بمباران کرده اند. در این حملات شهر مرزی رفح در مرز نوار غزه و مصر نیز برای نابود کردن تونل هائی که به گفتۀ اسرائیل  برای قاچاق اسلحه از مصر به نوار غزه مورد استفاده قرار می گیرد نیز بمباران شده است.شهر خان یونس، بزرگترین شهر در جنوب نوارغزه و یکی از مراکز قدرت حماس، از دیگر اهداف این حملات هوائی بوده است.

برغم موافقت اسرائیل با برقراری یک آتش بس سه ساعته در روز برای کمک رسانی به مردم غزه، از ساعت یازده تا دو بعد از ظهر،  کابینۀ اسرائیل در روز چهارشنبه با گسترش و تشدید عملیات ارتش این کشور در نوار غزه موافقت کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه در این نشست بین اعضای کابینۀ اسرائیل در مورد پی گیری و تشدید عملیات ارتش در نوار غزه اختلاف نظر وجود داشته است. افزون بر این ، به گفتۀ حییم رامون- معاون نخست وزیر اسرائیل- در مورد برقراری آتش بس نیز اعضای کابینه اتفاق نظر ندارند. این مقام اسرائیلی در گفتگوئی تلویزیونی گفت اهود باراک - وزیر دفاع اسرائیل در نشتست روز چهارشنبه از برقراری آتش بس تازه ای با حماس طرفداری کرده است ولی خود او( حییم رامون) و دیگر وزیران کابینه با آن مخالفت کرده اند. برغم این اختلاف نظرها، کابینۀ آسرائیل با اعزام فرستاده ای به قاهره برای بحث در مورد آتش بس موافقت کرد و در روز پنجشنبه آموس گیلاد- مشاور سیاسی وزیر دفاع- راهی قاهره شد.آموس گیلاد پیش از این این در مذاکراتی که به برقراری یک آتش بس شش ماهه بین حماس و اسرائیل منجرشد شرکت کرده است.

رویداد در خور توجه دیگر، در این ارتباط پرتاب چند راکت از جنوب لبنان به شمال اسرائیل در آخرین ساعات روز چهارشنبه اسنت. دیشب، سه راکت از جنوب لبنان به اسرائیل پرتاب شد که به زخمی شدن دو نفر و پاسخ توپخانۀ اسرائیل به این راکت پرانی منجر شد. طی سیزده روزی که از آغاز عملیات ارتش اسرائیل در نوار غزه می گذرد این نخستین باری است که از جنوب لبنان، مرکز قدرت حزب الله آن کشور، به اسرائیل راکت پرتاب می شود.در پی پرتاب این راکت ها، سازمان حماس هرگونه مداخله ونقش این سازمان در این اقدام را تکذیب کرد.

درعرصۀ دیپلماتیک نیز تلاش ها کماکان ادامه دارد. وزیران امور خارجۀ آمریکا، انگلیس و فرانسه که در روز چهارشنبه نتوانستند در مذاکره با همتا یان عرب خود به توافقی برسند اعلام کردند که اقامت خود در نیویورک- مقر سازمان ملل-  را تمدید می کنند تا به گفتگوها و تلاش های خود ادامه دهند.مصر که پیش از این موفق شده بود با میانجیگری بین اسرائیل و حماس یک آتش بس شش ماهه را بین آنان برقرارکند هم اکنون با طرحی برای آتش بس در این عرصه فعال است. وزیر امور خارجۀ مصر تأکید کرد که باید ظرف سه روز آینده در این مورد به نتیجه رسید و آتش بس را برقرار کرد.اسرائیل پیشتر طرح آتش بس پیشنهادی مصر را مثبت ارزیابی کرده است. توی بلر- نخست وزیر پیشین انگلیس و نمایندۀ گروه چهارجانبۀ مسئول تحقق طرح موسوم به "نقشۀ راه" برای تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی- از آمریکا خواست از طرح آتش بس مصر پشتیبانی کند.

واکنش ها به عملیات نظامی اسرائیل نیز همچنان ادامه دارد. وزیر صلح و عدالت واتیکان در روز چهارشنبه گفت غزه در حال حاضر به یک اردوگاه اسرا می ماند. اظهار نظری که با انتقاد اسرائبل روبروشد. اسرائیل این مقام واتیکان را به استفاده از گفتمان تبلیغاتی حماس متهم کرد. از سوی دیگر، ریچارد فالک - گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در اراضی اشغالی- اسرائیل را به ارتکاب "جنایات جنگی" درنوارغزه متهم کرد و گفت مسئولان اسرائیلی باید در این ارتباط به محاکمه کشیده شوند. عفو بین الملل نیز در روز چهار شنبه، هم اسرائیلیان و هم جنگجویان فلسطینی را به خاطر استفاده از تاکتیک های جنگی که به مرگ غیر نظامیان منجر می شود مورد انتقاد قرارداد. یک مقام عفو بین الملل گفت سربازان اسرائیلی ساکنان فلسطینی خانه ها را در طبقۀ همکف منازل آنان نگه می دارند و از منزل به عنوان یک پایگاه یا سنگر برای تیر اندازی استفاده می کنند.

 

بررسی قطعنامه آتش بس شورای امنیت

به قلم : آرش ادیب زاده

رادیو فراسه:جمعه 20 دی 1387(9 ژانویه  2009)

شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه پنجشنبه شب خود ، قطعنامه ای را به منظور برقراری آتش بس در غزه به تصویب رساند.

قطعنامه ای که گذشته از آتش بسی فوری ، خواهان خروج هر چه سریع تر نیرو های نظامی اسرائیلی از غزه شده است.

و اما چند تن ازمسئولین سازمان حماس ، در سوریه و لبنان اعلام کرده اند که به هیچ وجه این قطعنامه را نخواهند پذیرفت، چرا که به هیچ وجه مفاد آن به نفع مردم فلسطین نمی باشد .

از سوی دیگر ، دولت اسرائیل ، پیشنهاد شورای امنیت سازمان ملل را مورد بررسی قرار داده است و کابینه امنیتی این کشور بدین منظور تشکیل جلسه خواهد داد.

اکنون باید دید در حالیکه حملات نظامی ارتش اسرائیل کماکان ادامه دارد ، قطع نامه سازمان ملل متحد تا چه حد می تواند مثمر ثمر واقع گردد.

 

چهاردهمين روز تهاجم رژيم صهيونيستي به غزه

جمعه 20 دی 1387(9 ژانویه  2009)

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ اگرچه شوراي امنيت سازمان ملل سرانجام پس از چندين دور نشست بي‌نتيجه، پنجشنبه شب و به رغم راي ممتنع آمريكا با صدور قطعنامه‌ي 1860 خواستار آتش‌بس فوري در نوار غزه شد؛ اما رژيم صهيونيستي با ناديده ‌گرفتن اين قطعنامه امروز (جمعه) به حملاتش شدت بخشيد. شمار شهدا و زخمي‌هاي تهاجم رژيم صهيونيستي به غزه از 4000 تن گذشته است. همچنين دهها صهيونيست تاكنون كشته يا زخمي شده‌اند.

دفتر ايهود المرت نخست وزير رژيم صهيونيستي اعلام كرد: ارتش اسراييل به انجام اقدامات خود براي حفاظت از شهروندان اسراييلي و ماموريت‌هاي محوله در نوار غزه ادامه خواهد داد.

همچنين تزيپي ليوني، وزير خارجه‌ي رژيم صهيونيستي اعلام كرد كه اسراييل فقط در راستاي منافع خود به اقداماتش در غزه ادامه خواهد داد.

وي تصريح كرد: اسراييل به اقدامات خود فقط بر اساس محاسبات و به نفع امنيت شهروندان و حق دفاع از خود اصرار ورزيده، مي‌ورزد و خواهد ورزيد و به اين اقدامات ادامه خواهد داد!

حماس و جهاد اسلامي اعلام كردند كه درمورد اين قطعنامه با آنها مشورت نشده و نيز اين قطعنامه براي رژيم صهيونيستي الزام آور نيست.

ساعاتي پس از صدور قطعنامه‌، در حملات رژيم صهيونيستي به مناطق مختلف غزه از صبح امروز دست كم 25 فلسطيني شهيد شدند كه تعدادي از آنها زن و كودك بودند.

در حمله‌ي توپخانه‌يي رژيم صهيونيستي به منزل يك فلسطيني در بيت لاهيا واقع در شمال غزه دو زن و يك كودك به شهادت رسيدند.

اين در حالي‌ است كه آمار شهداي غزه طي چهاردهمين روز حمله‌ي ددمنشانه رژيم صهيونيستي به اين منطقه به 783 تن رسيده است و تا كنون دست كم 3200 تن ديگر نيز در جريان اين حملات زخمي شدند.

تجاوزگري‌هاي رژيم صهيونيستي تنها به منطقه‌ي نوار غزه محدود نيست و اشغالگران صهيونيست امروز با بستن كامل كرانه باختري تدابير امنيتي شديدي را در بيت‌المقدس همزمان با برگزاري نماز جمعه در اين شهر اتخاذ كردند.

وخامت اوضاع انساني در غزه

در اين ميان،‌ براساس آ‌مار مقامات غزه، در حملات رژيم صهيونيستي به نوار غزه از هر سه فرد كشته شده، يك نفر كودك است.

در حدود 257 كودك تاكنون در ميان 760 تني هستند كه تا روز چهاردهم حملات به شهادت رسيده‌اند.

همچنين بر اساس آمار وزارت سلامت و بهداشت غزه، 1080 تن از 3100 زخمي نيز كودك هستند.

سازمان بهداشت جهاني نيز اعلام كرد كه خدمات بهداشتي غزه با مشكل همراه است،‌ زيرا بيماستان‌ها از زخمي‌ها انباشته شده و امدادرسانان بسيار خسته شده‌اند.

سازمان ملل امروز (جمعه) به نقل از شاهدان خبر داد كه نيروهاي اسراييل 110 فلسطيني را به داخل خانه‌اي برده و از 24 ساعت بعد به طور مكرر آن را بمباران كردند كه در آن حدود 30 تن جان باختند.

اين سازمان در بيانيه‌اي گفته است: بر اساس شهادت چندين تن، نيروهاي پياده نظام اسراييلي تقريبا 110 فلسطيني را در چهارم ژانويه به داخل يك خانه در محله‌ي زيتون برده و به آنها هشدار دادند كه در خانه بمانند. نيمي از اين افراد كودك بودند. 24 ساعت بعد نيروهاي اسراييلي به طورم مكرر اين خانه را بمباران كردند كه در پي آن تقريبا 30 تن جان باختند.

دفتر هماهنگي امور انسان دوستانه‌ي سازمان ملل متحد (OCHA) اين اقدام را يكي از بدترين حوادث از زمان آغاز عمليات توسط نيروهاي اسراييلي خواند.

يك سخنگوي ارتش رژيم صهيونيستي در اظهار نظري در مورد اين اقدام خاطرنشان كرد كه اين ادعا و گزارش‌هاي ديگر مبني بر شليك به غير نظاميان و كمك نكردن نيروهاي اين رژيم به غير نظاميان زخمي در حال بررسي است.

اين گزارش‌ها در حالي منتشر شده است كه شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز در نشستي ويژه درباره درگيري در نوار غزه و براي بررسي پيشنهاد مصر، پاكستان و كوبا در محكوميت تهاجم رژيم صهيونيستي و نقض‌هاي آ‌شكار حقوق بشر در اين جنگ تشكيل جلسه خواهد داد.

اين در حالي است كه صليب سرخ جهاني به شدت از اقدام رژيم صهيونيستي در تاخير "غير قابل قبول" در اجازه دادن به ورود امداد رسانان به سه خانه در غزه كه مورد اصابت خمپاره قرار گرفته بود، انتقاد كرد.

صليب سرخ جهاني (ICRC) اعلام كرد كه ارتش رژيم صهيونيستي از ورود امدادرسانان به منطقه زيتون طي چهار روز جلوگيري كرد.

همچنين سازمان ملل اعلام كرد كه پس از آن كه يك راننده‌ي كاميون حامل كمك براي مردم غزه توسط شليك تانك ارتش اسراييل كشته شد، ارسال تمامي كمك‌ها به غزه متوقف شده است.

تاكيد مقامات رژيم صهيونيستي بر ادامه‌ي حملات به غزه

اگرچه بنا به اذعان مقامات رژيم صهيونيستي، اين رژيم در حملات زميني‌اش به نوار غزه نتوانسته به اهداف خود دست يابد؛ اما وزير امور خارجه‌ي اين رژيم مخالفتش را با امضاي هرگونه توافقنامه با جنبش حماس اعلام كرد.

تزيپي ليوني وزير امور خارجه‌ي رژيم صهيونيستي، طي اظهاراتي در تل‌آويو تاكيد كرد: ‌دولت اسراييل با امضاي هرگونه توافقنامه با جنبش حماس مخالف است، اما در عين حال آماده‌ي مذاكره با گروه‌هاي ميانه‌روي فلسطين است.

اين در حالي است كه هياتي از رژيم صهيونيستي براي ديدار با رهبران مصري جهت بررسي مساله‌ي آتش‌بس در نوار غزه به قاهره رفته است.

همچنين قرار است فردا هياتي از جنبش حماس براي بررسي اين موضوع به قاهره سفر كند.

ليوني در نشستي مشترك با ايهود باراك، وزير جنگ رژيم صهيونيستي و ايهود المرت، نخست وزير اين رژيم در حال بررسي موضع‌گيري‌ها در قبال اوضاع نوار غزه است.

داليا ايتسيك، رييس پارلمان رژيم صهيونيستي (كنست) نيز تاكيد كرد: حمله‌ي نظامي ارتش اسراييل به غزه هرگز تا پيش از توقف قاچاق سلاح از محور فيلادلفيا متوقف نخواهد شد.

ايهود المرت نيز در مراسم بازديد از پايگاه‌هاي نظامي اسراييل در مناطق جنوبي اظهار داشت: اوضاع حاكم بر مناطق جنوبي تغييري نكرده است لذا عمليات نظامي ادامه خواهد يافت.

وي افزود: تا زماني كه اهداف حمله به غزه محقق نشود و شهرك‌هاي جنوبي به وضعيتي آرام نرسند، حملات به غزه ادامه خواهد يافت.

باراك نيز در اظهاراتي مشابه تاكيد كرد: ما در راستاي ايجاد تغييرات محسوس و جدي در مناطق جنوبي تلاش مي‌كنيم و اين آتش‌بس بايد تمامي شهرك‌هاي جنوبي را شامل شود.

وزير جنگ رژيم صهيونيستي با بيان اين ادعا كه "حماس ضربه‌ي سختي از اين حملات ديده است" اذعان داشت: اما هنوز اهداف ما از جنگ به طور كامل محقق نشده است و ما بايد عمليات گسترده و فعالي را جهت متوقف ساختن قاچاق سلاح و هر گونه فعاليت ضد اسراييلي در غزه انجام دهيم.

وي افزود: آنچه كه امروز ارتش اسراييل در غزه انجام مي‌دهد تلاش‌هاي گسترده و برنامه‌ريزي شده طي دو سال اعم از آموزش‌ها ومانورهاي نظامي و تحكيم و تجهيز نيروها به سلاح‌هاي جديد و پيشرفته است.

فرماندهان بلند پايه ارتش رژيم صهيونيستي نيز اعلام كردند كه ارتش همچنان به حملاتش عليه غزه تا تحقق كامل اهداف اين جنگ ادامه خواهد داد.

استفاده‌ي رژيم صهيونيستي از بمب‌هاي فسفري

در همين حال،‌ روزنامه تايمز انگليس نوشت: اسراييل با بمب‌هاي فسفر سفيد كه استفاده از آنها در سطح بين‌المللي ممنوع اعلام شده به غزه حمله كرده كه مي‌تواند سوختگي‌هاي وحشتناكي را در غير نظاميان ايجاد كند.

تايمز نوشته است: نيروهاي اشغالگر آمريكايي و انگليسي نيز در عراق از اين سلاح عليه غير نظاميان استفاده‌ كرده‌اند.

به گزارش تايمز، استفاده از اين بمب در غزه، احتمالا جنجال‌هاي بيشتري را در خصوص حمله‌ي اسراييل عليه غزه درپي خواهد داشت.

حمايت آشكار سناي آمريكا از صهيونيست‌ها

در اين ميان، سناي آمريكا طي قطعنامه‌اي غير الزام‌آور حمايت خود را از اقدامات رژيم صهيونيستي در نوار غزه اعلام كرد.

سناتور هري ريد، رهبر اكثريت دموكرات‌ها در سنا گفت: زماني كه ما اين قطعنامه را تصويب كرديم، سناي آمريكا اين اجازه را به ما داد تا بر حق مسلم اسراييل در دفاع از خود در برابر حملات از سوي غزه تاكيد كنيم. ما همچنين از روند صلح ميان اسراييل - فلسطين حمايت مي‌كنيم!

ميچ مك‌كانل، رهبر اقليت‌ در سناي آمريكا نيز پيش از تصويب اين قطعنامه تصريح كرد: اسراييل دقيقا آن گونه به حماس پاسخ مي‌دهد كه ما پاسخ خواهيم داد!

سناي آمريكا تحت اين قطعنامه از جورج بوش رييس‌جمهور آمريكا، خواست تا براي حمايت از ايجاد هر چه سريعتر يك آتش‌بس پايدار و قابل اجرا در غزه به طور فعالانه عمل كند.

رايزني‌هاي ديپلماتيك براي توقف فاجعه‌ي غزه

خاوير سولانا رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا كه به آنكارا سفر كرده است، پس از ديدار با عبدالله گل رييس‌جمهور تركيه و رجب طيب اردوغان نخست وزير اين كشور، در يك كنفرانس خبري اظهار داشت: اتحاديه اروپا معتقد است با توجه به اوضاع انساني نوار غزه كه به شرايط خطرناك رسيده است، ايجاد آتش‌بس بين طرف‌هاي درگير در اين منطقه ضروري است.

وي با اشاره به طرح مشترك مصر و فرانسه براي ايجاد آتش‌بس در غزه گفت: نيكولا ساركوزي رييس‌جمهور فرانسه به نمايندگي از سوي اتحاديه اروپا ضمن هماهنگي با رهبران مصر اين طرح را بررسي مي‌كند كه تا كنون مورد استقبال تعدادي از طرف‌ها از جمله اسراييل قرار گرفته است.

سولانا خاطرنشان كرد: اتحاديه اروپا از توقف فوري حملات و درگيري‌ها در غزه حمايت مي‌كند و آماده است در صورت وجود تضمين‌هاي لازم كمك‌هاي ضروري را به غزه ارسال كند.

وي درخصوص مذاكراتش با رهبران تركيه درباره تحولات غزه گفت: مذاكرات نتيجه‌بخشي انجام شد و اتحاديه اروپا و تركيه موضعي مشترك در قبال اين تحولات دارند.

از سوي ديگر، نيكولا ساركوزي رييس‌جمهور فرانسه در ديدار با آنگلا مركل صدراعظم آلمان در پاريس، توقف جنگ غزه را مستلزم ارائه‌ي تضمين‌هاي امنيتي به رژيم صهيونيستي مبني بر توقف حملات موشكي گروه‌هاي فلسطيني به سرزمين‌هاي اشغالي دانست!

ساركوزي و مركل همچنين آمادگي كشورهايشان را براي مشاركت در روند صلح در خاورميانه اعلام كردند.

توني بلر نماينده‌ي ويژه‌ي كميته‌ي چهار جانبه‌ي صلح نيز در گفت‌وگو با يك شبكه‌ي راديويي اروپا حمايت از طرح پيشنهادي مصر براي ايجاد آتش‌بس در غزه را خواستار شد.

وي عنوان داشت: امكان دستيابي به توافقنامه‌ي صلح از طريق پيگيري و بررسي طرح مشترك فرانسه و مصر درباره‌ي آتش بس وجود دارد و ما بايد تمام تلاش‌مان را در شرايط كنوني بر اين طرح متمركز سازيم.

بلر گفت: از اين طريق مي‌توان به توافقنامه‌اي متشكل از سه بند مهم توقف درگيري‌ها، بستن كانال‌هاي زيرزميني و بازگشايي گذرگاه‌هاي مرزي دست يافت.

بنيتا فررو والدنر كميسيونر روابط خارجي اتحاديه‌ي اروپا كه به عنوان يكي از اعضاي كميته‌ي ميانجي‌گر اتحاديه‌ي اروپا براي مذاكره با برخي مقامات خاورميانه راهي خاورميانه شده بود، نيز اظهار داشت: در مساله غزه ما بايد به انسان‌هايي فكر كنيم كه نيازمند كمك‌هاي حقوق بشري هستند.

والدنر گفت: مساله ضروري و مهم اين است كه ما مراقب جان غير نظاميان باشيم و بتوانيم كمك‌هاي بشري خود را به دست غير نظاميان برسانيم.

كميسيونر روابط خارجي اتحاديه‌ي اروپا با اشاره به ديدارش با نيكولا ساركوزي، رييس‌جمهور فرانسه و همين‌طور ديدار مشترك اين دو با محمود عباس، رييس‌ تشكيلات خودگردان فلسطين گفت: ما براي تحقق هدفي مشترك تلاش مي‌كنيم و من معتقدم كه اين مساله بسيار مهم است كه تلاش‌ها و مسائل مطرح شده بين سران اروپايي تا تحقق كامل ادامه يابد.

والدنر گفت: من و ساركوزي قبل از ديدار با طرف‌هاي درگير در خاورميانه بار ديگر بر مواضع مشترك خود تاكيد كرديم. در ديدار با ايهود باراك، وزير دفاع اسراييل ما اهداف مشترك خود را بار ديگر عنوان كرديم.

والدنر گفت: در ديدار با باراك اين مساله مطرح شد كه بايد اتفاق جديدي روي دهد، در غير اين صورت تمام تلاش‌ها براي آرام كردن شرايط از بين خواهد رفت.

كميسيونر روابط خارجي اتحاديه اروپا همچنين اظهار داشت: ما در ديدارهاي خود در خاورميانه تقاضا كرديم كه كريدوري بشري تشكيل شود. ما خواهش كرديم همانند چيزي كه در جنگ لبنان انجام داديم، نماينده‌اي رسمي از سوي اتحاديه اروپا داشته باشيم كه بتواند از طريق اين كريدور بشري كمك‌هاي اتحاديه‌ي اروپا را به غزه برساند. تحقق اين امر مطمئنا نقش بسزايي در بهبود شرايط خواهد داشت.

بشار اسد رييس‌جمهور سوريه گفت: چنانچه اسراييل حملاتش را به غزه متوقف سازد، حماس آماده حصول توافق است.

رييس‌جمهور سوريه، تصريح كرد: چنانچه پاريس بتواند اسراييل را نسبت به توقف حملات به غزه و بازگشايي گذرگاه‌هاي اين منطقه قانع سازد، سوريه نيز مي‌تواند نقش موثري را در قانع ساختن حماس نسبت به پذيرش آتش‌بس ايفا كند.

اسد در ادامه افزود: حمايت سوريه از جنبش حماس فراتر از مسائل سياسي نيست و دمشق معتقد است حماس همچنان آماده امضاي توافقنامه آتش‌بس است.

قرار است فرانك والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه‌ي آلمان نيز امروز راهي مصر و سرزمين‌هاي اشغالي شود.

ادامه‌ي محكوميت جهاني جنايات صهيونيست‌ها در غزه

پاپ بنديكت شانزدهم رهبر كاتوليك‌هاي جهان، در سخنراني ساليانه‌اش مقابل ديپلمات‌هاي واتيكان، هر گونه گزينه‌ي نظامي براي حل و فصل بحران‌هاي خاورميانه را محكوم كرده و ابراز اميدواري كرد كه جامعه‌ي بين‌المللي آتش‌بس را به نوار غزه بازگرداند و براي از سرگيري مذاكرات صلح تلاش كند.

وي تاكيد كرد: با توجه به وضعيت خطرناك و درگيري‌هاي خونبار در بسياري از كشورها، تحقق صلح در جهان همچنان دور از دسترس به نظر مي‌رسد.

از سوي ديگر، هياتي از اتحاديه‌ي بين‌المللي علماي مسلمين كه به برخي از كشورهاي عربي سفر كرده تا حمايت آنها را در ايجاد موضعي متحد در قبال غزه جلب كند، عدم بازگشايي گذرگاه‌هاي غزه را يك جنايت حقوقي در قبال ملت فلسطين ساكن غزه دانست.

هيات اتحاديه‌ي بين‌المللي علماي مسلمين ادامه‌ي بستن گذرگاه‌هاي غزه به ويژه گذرگاه‌هاي رفح را از نظر شرعي امري ممنوع دانسته و بر ضرورت بازگشايي اين گذرگاه‌ها تاكيد كرد.

در اين بيانيه بازگشت وحدت ملي به فلسطين ضرورتي براي حل و فصل بحران غزه قلمداد شده و آمده است: ادامه‌ي اختلافات داخلي موجب شده كه رژيم صهيونيستي از اين وضعيت در اجراي طرح‌هاي وحشيانه‌اش در غزه استفاده كند كه در اين ميان موضع‌گيري ضعيف كشورهاي عربي و عدم توانايي آنها در اتخاذ موضعي شجاعانه و فعال نيز در اين خصوص سهيم بوده است.

يوسف قرضاوي، رييس اتحاديه‌ي بين‌المللي علماي مسلمين نيز در گفت‌وگو با شبكه الجزيره، امروز (جمعه) را به عنوان روز ياري رساندن به غزه و خشم و غضب در قبال حملات جنايتكارانه‌ي رژيم صهيونيستي عليه مردم غزه اعلام كرده است.

وي تاكيد كرد: در جريان سفر هيات اين اتحاديه به برخي كشورهاي عربي و اسلامي، مصر از پذيرش هيات مذكور سرباز زده است.

وي هم‌چنين در خطبه‌هاي نماز جمعه دوحه، جنايات رژيم اشغالگر در نوار غزه را به شدت محكوم كرده و افزود:‌ ما امروز شاهد ويراني منازل، ريختن خون شهدا و مجروح شدن برادرانمان در غزه هستيم كه اين وقايع قلب ما را به درد مي‌آورد.

رييس اتحاديه‌ي بين‌المللي علماي مسلمين در پيامي خطاب به رژيم صهيونيستي اظهار داشت: شما يهوديان غاصب و مستكبر كه تحت حمايت‌هاي مالي، تسليحاتي و وتوي آمريكا اقدام به جنايت و فساد در سرزمين مقدس مسلمانان مي‌نماييد، بايد بدانيد كه زمان تحقق وعده‌ي حق نزديك است.

اين در حاليست كه تظاهرات‌ ضد صهيونيستي در بسياري از كشورهاي جهان و در اعتراض به حملات وحشيانه‌ي رژيم اشغالگر به غزه همچنان ادامه دارد.

دهها تن از فعالان حقوق بشر و مسلمانان فيليپين با برپايي تظاهراتي مقابل سفارت رژيم صهيونيستي در مانيل و سر دادن شعارهايي اين رژيم را جنايتكار جنگي توصيف كرده و آزادي فلسطين را خواستار شدند.

هزاران تن از مردم بنگلادش نيز با برپايي تظاهراتي در اعلام همبستگي با مردم غزه از جامعه‌ي بين‌المللي خواستند تا هر چه سريعتر براي متوقف ساختن حملات رژيم صهيونيستي وارد عمل شود.

صدها تن از مردم افغانستان نيز با برپايي تظاهراتي در كابل مخالفت‌شان را با كشتار غير نظاميان غزه اعلام كردند.

مردم نيوزلند نيز در تظاهراتي گسترده ضمن سر دادن شعارهاي مرگ بر اسراييل اين رژيم را رژيمي تروريستي توصيف كردند.

صدها تن از مردم مجارستان نيز در تظاهراتي ضمن اعلام همبستگي با ملت فلسطين حملات وحشيانه‌ي صهيونيست‌ها به غزه را محكوم كردند.

تظاهركنندگان مجارستاني همچنين محاكمه‌ي رهبران صهيونيستي را به عنوان جنايتكاران جنگي، تعليق روابط ديپلماتيك بين مجارستان و رژيم صهيونيستي و تحريم كالاهاي اسراييلي را خواستار شدند.

مردم شهر صور در لبنان نيز با برپايي تظاهراتي گسترده جنايات اشغالگران عليه مردم غزه و سكوت كشورهاي عربي و جامعه‌ي بين‌المللي را در قبال اين جنايات محكوم كردند.

تظاهركنندگان لبناني با سردادن شعارهايي بازگشايي گذرگاه‌هاي غزه و حمايت از مقاومت را خواستار شدند.

بيش از 50 هزار تظاهركننده در مصر نيز عليه جنايات صهيونيست‌ها در غزه تظاهرات كردند كه اين پليس در بسياري مناطق با آنها درگير شد.

در اردن نيز تظاهرات معترضان به اقدامات صهيونيست‌ها در غزه با مداخله‌ي پليس و شليك گاز اشك‌آور همراه بود.

مفتي مسلمانان بلاروس و رئيس اتحاديه مذهبي مديريت معنوي مسلمانان اين کشور نيز از رژيم صهيونيستي خواست تا کشتار مردم بي‌دفاع غزه را خاتمه دهد.

اسماعيل وارانوويچ، مفتي مسلمانان بلاروس در نامه‌اي خطاب به سفير اسراييل در بلاروس آورده است: هنگاميکه راديو و تلويويزن گوش مي‌دهيم، با خشم و انزجار و غم فراوان گزارش‌هاي قتل عام ملت فلسطين را مي‌شنويم. ما نمي‌توانيم و حق نداريم نسبت به جنايت عليه بشريت که توسط اسراييل عليه مردم مظلوم غزه صورت مي‌گيرد، بي‌تفاوت باشيم. ما خواهان توقف بي درنگ قتل عام اهالي بي دفاع غزه هستيم. بايد هر چه زودتر به عمليات نظامي خاتمه داد تا صلح برقرارشود.

از سوي ديگر، پس از برگزاري نماز جمعه اكثريت پايتخت‌هاي عربي و اسلامي و همچنين مناطق مختلف كرانه باختري شاهد برگزاري تظاهرات‌هاي گسترده در محكوميت جنايات رژيم صهيونيستي در نوار غزه و اعلام همبستگي با مردم مظلوم فلسطين بود.

هزاران تن از مردم امان، بغداد، بيروت، دوحه، اسكندريه‌ي مصر، استانبول و رام‌الله با سر دادن شعار و در دست داشتن پلاكارد، جنايات وحشيانه‌ي اشغالگران صهيونيست در نوار غزه را محكوم كرده و حمايت همه جانبه خود را از ملت مظلوم غزه اعلام نمودند.

 

تلاش دبیرکل سازمان ملل برای پایان دادن به بحران غزه

رادیو فردا:چهار شنبه 25 دی 1387(14ژانویه  2009)

در نوزدهمین روز از بحران غزه و در آستانه سفر دبیرکل سازمان ملل متحد به منطقه، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که ممکن است با آتش‌بس یک هفته‌ای برای رسیدگی به امور انسان‌دوستانه موافقت شود.

بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در آغاز تلاش‌های دیپلماتیک خود برای پایان دادن به بحران اخیر، روز چهارشنبه به منطقه سفر کرد و در ابتدا با سران مصر به رایزنی پرداخت.

اسرائيل و حماس، هر دو، قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس فوری را رد کرده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل پس از مصر به اسرائیل و اردن نیز سفر خواهد کرد اما گفت‌وگوی مستقیمی با رهبران حماس نخواهد داشت.

از سوی دیگر مصر کوشش‌هایش را برای متقاعد کردن حماس به پذیرش آتش‌بس دنبال می‌کند. حماس اعلام کرده است که خواهان تغییراتی جدی در طرح مصر است.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان، روز گذشته در پایان دیدار خود با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، در ریاض از گروه حماس خواست تا طرح مصر را همانگونه که ارائه شده بپذیرد.

مرز اسرائیل - لبنان

در نوزدهمین روز از بحران غزه  نگاه‌ها در منطقه همچنین بار دیگر متوجه تنش در مرزهای اسرائیل و لبنان شد.

بامداد چهارشنبه اصابت دست کم دو فروند راکت کاتیوشا به شهر کریات شمونا، آژیر خطر را در شمال اسرائیل به صدا درآورد و بلافاصله هلیکوپترهای نظامی اسرائیلی بر فراز جنوب لبنان به پرواز درآمدند و توپخانه اسرائیل نیز اهدافی را در خاک لبنان هدف قرار داد.

در پی این رخداد نیروهای سپاه صلح سازمان ملل متحد، یونی فیل، راهی منطقه شدند.

این دومین بار طی هفته اخیر است که اهدافی در شمال اسرائیل هدف قرار می‌گیرد. نتایج تحقیقات صلح‌بانان سازمان ملل در مورد حمله قبلی هنوز عوامل حمله را مشخص نکرده است.

حزب‌الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای ضمن تکذیب هرگونه دخالت در حمله روز چهارشنبه، اعلام کرده است بحران اصلی غزه است.

پس از حمله موشکی به شمال اسرائیل، که روز پنج‌شنبه روی داد، نخست وزیر لبنان آن حمله را محکوم کرد.

نوار غزه؛ آخرین تحولات

شمار تلفات فلسطینی‌ها در نوار غزه تا بامداد نوزدهمین روز این بحران به ۹۷۱ نفر افزایش یافت.

اسرائیل اعلام کرد که بامداد چهارشنبه ساختمان پیشین شهرداری غزه و همچنین ۳۵ تونل را، که به گفته اسرائیل، حماس از آنها برای انتقال جنگ‌افزار استفاده می‌کند، بمباران کرده است.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل نیز روز گذشته به پارلمان اسرايل، کنست، گفت که طی عملیات جاری تاکنون ۳۰۰ تونل بمباران شده‌اند.

اسرائیل همچنین اعلام کرد که میزان حملات راکتی حماس به شهرهایش کاهش محسوسی داشته است.

تنش در مناسبات آمریکا- اسرائیل

در اقدامی بی‌سابقه روز سه‌شنبه وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل، انتقاد کرد و گفته‌های او را در باره رخدادهای پشت پرده قطعنامه اخیر شورای امنیت رد کرد.

اهود اولمرت روز دوشنبه در شرح ماجراهای ساعات قبل ازتصویب قطعنامه گفته بود در بامداد پنج‌شنبه به جرج بوش تلفن کرده و از او خواسته بود اقدامی فوری در شورای امنیت انجام گیرد.

به گفته اهود اولمرت، جرج بوش فورا به کاندولیزا رایس تلفن کرد و خام رایس شرمنده شد؛ چون متن قطعنامه را خود او تنظیم کرده بود ولی ناچار شد به آن رأی ممتنع بدهد.

کیفرخواست علیه خضر شاهین

دادستانی اسرائیل روز سه‌شنبه کیفرخواست خود را علیه خضر شاهین و محمد سرحان، خبرنگار و تهیه‌کننده شبکه تلویزونی ایرانی العالم، ارائه کرد.

دادگاه از پلیس اسرائیل خواسته بود این دو را، بدون اتهام رسمی، در بازداشت باقی نگذارد. اتهام رسمی این دو عرب اسرائیلی و ساکن اورشلیم اطلاع رسانی به دشمن ذکر شده است.

داوید درعی، سرپرست وکلای مدافع این دو متهم، گفت که بی اساس بودن اتهام در محاکمه ثابت خواهد شد.

ارتش اسرائیل خضر شاهین و محمد سرحان را متهم کرده است که، بر خلاف درخواست سانسور نظامی، خبر ورود نیروهای زمینی اسرائیل به غزه را زودتر از تمامی خبرنگاران خارجی مقیم اسرائیل از العالم پخش کرده‌اند. 

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ايران

رادیو فردا:دوشنبه 16 دی 1387(5 ژانویه  2009)

روزنامه رسالت خبر داده عرضه بنزين ۱۰۰ تومانی از سال آينده متوقف ، و بنزين به صورت آزاد عرضه خواهد شد.

به نوشته اين روزنامه معاون وزير نفت از توقف عرضه بنزين ۱۰۰ تومانی از سال آينده خبر داده و گفته قيمتی بنزين ۴۰۰ تومان به قيمت آزاد و ۱۰۰ تومان به قيمت دولتی در سال آتی وجود خارجی نخواهد داشت و به کلی جمع می شود.

رسالت نوشته که اکبر ترکان نحوه عرضه بنزين در سال آينده را آزاد اعلام کرده و گفته قيمت بنزين در ايران به تدريج و طی سه گام به قيمت های فوب خليج فارس عرضه خواهد شد.

آقای ترکان همچنين گفته که دولت غير از بودجه تعيين شده برای واردات بنزين در سال  جاری ، اکنون با کسر بودجه ۲ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلاری برای واردات بنزين مواجه شده است.

روزنامه اعتماد ملی گزارش داده که ۷۵ درصد کارگران در ايران با در آمدی زير خط فقر زندگی می کنند.

به نوشته اين روزنامه علی بيگی نايب‌رئيس کانون عالی شورای اسلا‌می کار ، با اشاره به اينکه خط فقر فعلی در جامعه کنونی ايران ۶۰۰ هزار تومان است گفته درحال حاضر ۷۵ درصد از جامعه کارگری کشور زير خط فقر فعلی گذران معيشت می‌کنند.

وی همچنين با انتقاد از شيوه تعيين دستمزد کارگران گفته است : دستمزد کارگران بر مبنای تورم ۱۲ ماه گذشته ارزيابی می‌شود ، در حالی که به دليل افزايش سالا‌نه نرخ تورم ، افزايش دستمزد بايد بر مبنای پيشنهاد بودجه مجلس وآثار تورمی سال ۸۸ محاسبه شود.

روزنامه مردمسالاری ، در يادداشتی با عنوان چو دخلت نيست ، خرج آهسته تر کن به انتقاد از مصرف در آمد کلان نفتی از سوی دولت برای واردات پرداخته ، و نوشته کسانی که با تحليل ناصواب "ديگر غرب بايد خواب نفت کمتر از صد دلار را ببيند" سرمايه های ملی را خرج واردات کالاهای غير ضروری کرده اند ، اکنون بايد پاسخگوی وضعيت پيش آمده باشند.

اين روزنامه با اشاره به اينکه گمرگ کشور در آخرين گزارش خود از ۴۲ ميليارد دلار واردات در مقابل ۱۴ ميليارد دلار صادرات غير نفتی طی ۹ ماه گذشته خبر داده نوشته است :  کشوری که با گذشت ۴سال از جشن های ملی خودکفايی گندم بارديگر به وارد کننده عمده اين کالای استراتژيک تبديل شده ، و بايد برای قوت اکثريت مردم طبقات متوسط و محروم ۶ميليون تن گندم وارد کند ، و مبلغ اجباری واردات بنزين بالغ بر ۸ ميليارد دلار است نبايد اين چنين گشاده دستانه ولخرجی کند.

روزنامه مردمسالاری نوشته که ۸۳۰ ميليون دلار در ۹ ماه اخير صرف واردات ماشين های لوکس به کشور شده ، و تاکيد کرده در آمدهای نفت که سرمايه ملی و متعلق به نسل های آينده است را بايد صرف توسعه زير ساختها کرد ، نه واردات اتومبيل های لوکس از واردکنندگان نفت از ما.

روزنامه اعتماد در گزارشی خبر داده که نگرانی جناح حاکم از کاهش محبوبيت احمدی نژاد اوج گرفته است.

اين روزنامه با اشاره به اينکه مقامات دولتی در هفته های اخير به جای ارائه کارنامه دوره رياست جمهوری احمدی نژاد بيشتر به رقبای خود حمله می کنند ، نوشتهحاميان احمدی نژاد که به افت محبوبيت کانديدای خود پی برده اند ، چشم انداز انتخابات سال آينده را آنقدر تيره و تار می بينند که راه چاره را در حمله به رقبا ، و خوش بينی نسبت به احتمال دودستگی در جمع اصلاح طلبان يافته اند.

به نوشته اعتماد ، گروهی از جناح اصولگرايان به اين نتيجه رسيده اند که احمدی نژاد همه برگ های برنده خود را سوزانده است و اوضاع نابسامان اقتصادی از يک سو و بالا رفتن روزافزون انتظارات مردم در شهرستان ها از سوی ديگر کار احمدی نژاد را برای انتخابات آينده سخت کرده ، اما نزديکان وی زير بار اين موضوع نرفته و با آمارها و نظرسنجی هايی ادعا می کنند وضع احمدی نژاد در تهران و شهرستان ها همچنان مطلوب است.

روزنامه جمهوری اسلامی از اعتراض نمايندگان مجلس شورای اسلامی به اقدام هيات رئيسه در خارج کردن استيضاح وزير جهاد کشاورزی از دستور کار مجلس خبر داده است.

اين روزنامه نوشته تذکر تعدادی از نمايندگان در اعتراض به شيوه خروج استيضاح وزير جهاد کشاورزی از دستور کار ديروز مجلس و مخالفت رئيس مجلس با اين تذکرات ، و توضيحات وی در تشريح روند کار برای دقايقی فضای مجلس را ناآرام کرد.

به گزارش اين روزنامه ، سيروس سازدار نماينده مرند و جلفا و از امضا کنندگان استيضاح وزير جهاد کشاورزی پس از لغو استیضاح ، ضمن اعتراض به اقدام رئيس مجلس اعلام کرد که به خاطر همدردی با کشاورزان مجلس را به نشانه اعتراض ترک می کند.

روزنامه جمهوری اسلامی همچنين نوشته که برخی ديگر از نمايندگان از جمله مصطفی کواکبيان نماينده سمنان و محمد رضا تابش نماينده اردکان طی تذکراتی اقدام رئيس مجلس را خلاف قانون و فروکاستن جایگاه مجلس در برابر دولت عنوان کردند

 

بررسی روزنامه های صبح يک شنبه ايران

رادیو فردا:یکشنبه 22 دی 1387(11 ژانویه  2009)

روزنامه مردمسالاری خبر دادهفراخوانی وزيران دولت نهم به کميسيون های مجلس به حدی رسيده که در هفته پيش رو ۱۷ وزير از ۲۱ وزير کابينه ، بايد برای پاسخگويی به سوالات نمايندگان و بررسی طرح و لايحه ها در کميسيون های مجلس حاضر شوند.

اين روزنامه در گزارشی با عنوان کابینه در مجلس نوشته وزيران علوم ، رفاه ، تعاون ، امور اقتصادی و دارايی ، کشور، امور خارجه ، نفت ، نيرو ، بهداشت و درمان ، ارتباطات و فناوری اطلا عات ، فرهنگ و ارشاد ، راه وترابری ، و مسکن با  حضور در کميسيون های مختلف به سوالات نمايندگان مجلس پاسخ خواهند داد ، و وزرای صنايع ، بازرگانی ، جهاد کشاورزی ، و کار هم برای بحث و تبادل نظر در زمينه طرح ها و لوايح در کميسيون ها حضور می يابند.

به نوشته روزنامه مردمسالاری حضور اين تعداد وزير برای پاسخگويی به سوالات نشان می دهد که وزارتخانه ها در عمل به وظايف قانونی خود دچار ضعف ها و سستی هايی هستند که نهايتا منجر به اين همه سوال از طرف نمايندگان مجلس شده است ، و اين وضعيت در طول تاريخ جمهوری اسلامی کم سابقه است.

روزنامه اعتماد از لغو سفر هيات دوستی پارلمان آلمان به تهران خبر داده ، و نوشته سفر گروه دوستی پارلمانی آلمان به تهران که قرار بود اوايل اين هفته صورت گيرد ، به دلايل نامعلوم لغو شده است.

به نوشته اين روزنامه گروه پارلمانی آلمان و ايران که از پنج نفر از نمايندگان احزاب مختلف آلمان تشکيل شده ، قرار بود به دعوت رسمی مجلس شورای اسلامی و گروه دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی برای چهار روز به تهران سفر کند.

اعتماد همچنين نوشته بر اساس برنامه ريزی ها ، اين هيات پارلمانی در طول دوران اقامت خود در تهران قرار بود با مسوولان ارشد مجلس شورای اسلامی ، سران فراکسيون های مختلف مجلس هشتم ، نمايندگان اقليت های دينی و همچنين تعدادی از مقامات وزارت خارجه ، شورای شهر و دستگاه قضايی ديدار کند ، اما هیات آلمانی سفر خود به تهران را به طور ناگهانی لغو کرده است.

روزنامه کيهان ، به نقل از يک فرمانده نيروی انتظامی خبر داده که ۵۰ درصد ماموران راهنمايی و رانندگی اين نيرو به دليل ارتباط مداوم و حضور دائمی در سطح شهر تهران دچار مشکلات ناشی از آلودگی صوتی و نيز عده ای از آن ها به دليل برخورد با برخی از رانندگان هنجار شکن ، دارای مشکلات متعدد شده اند.

سعيد اسماعيلی رييس پليس راهور تهران گفته که ۲۵ درصد از عوامل پليس به دليل تماس دائم با ذرات معلق و آلودگی هوای تهران دچار بيماری ريوی شده اند.

به نوشته کيهان اين مقام نيروی انتظامی همچنين گفته که ۲۵ درصد ديگر عوامل پليس تهران نیز به دليل ايستادن های طولانی و عدم امکان نشستن به مشکلات جسمانی از قبيل واريس و ديسک کمر مبتلا شده اند.

روزنامه جمهوری اسلامی ، از افزايش قربانيان تب کنگو در ايران خبر داده و نوشته که  ۳۱ نفر از مبتلايان به اين بيماری جان باخته اند.

به نوشته اين روزنامه رييس مرکز مديريت بيماری های واگير وزارت بهداشت در اين خصوص گفته تب کريمه کنگو يک بيماری ويروسی مشترک بين انسان و دام است که از ابتدای امسال ۱۰۸ نفر در ايران به اين بيماری مبتلا شده اند و از اين تعداد ۳۱ نفر جان باختند.

روزنامه جمهوری اسلامی از قول محمدمهدی گويا نوشته تب کريمه کنگو گاهی در ايران ديده می شود ، و طی يک ماه اخير نيز ۵ مورد از اين بيماری در لارستان فارس نيز مشاهده شده است.

روزنامه سرمايه ، از افزايش تا ۱۶۸ درصدی قيمت ۳۸ ماده خوراکی در يک سال اخير خبر داده ، و نوشته بررسی گزارش های رسمی بانک مرکزی از متوسط نرخ خرده فروشی برخی مواد خوراکی در تهران نشان دهنده رشد تا ۱۶۸ درصدی قيمت ها در بازار ۳۸ قلم ماده خوراکی طی يک سال گذشته است.

به نوشته اين روزنامه ابتدای زمستان امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل بيشترين رشد قيمت در بازار برنج رخ داده است ، به طوری که قيمت هر کيلو برنج وارداتی تايلندی با ۱۶۷ درصد رشد ، رتبه اول افزايش قيمت ها را از آن خود کرده و برنج وارداتی غيرتايلندی با ۱۴۲ درصد ، برنج داخله درجه يک با ۹۸ درصد و برنج داخله درجه دو با ۶۸.۹ درصد رشد قيمت در جايگاه های بعدی قرار گرفته اند.

بنابر گزارش روزنامه سرمايه ، در گروه سبزی های تازه نيز گوجه فرنگی با ۱۲۷ درصد بيشترين افزايش قيمت را داشته ، و در گروه ميوه های تازه بيشترين رشد قيمت طی يک سال گذشته با ۱۱۹ درصد به بازار انگور اختصاص يافته است.

اين روزنامه همچنين نوشته در بازار مواد پروتئينی نيز در مقايسه با مدت مشابه سال قبل بيشترين رشد قيمت در بازار گوشت گوسفند با استخوان رخ داده و قيمت هر کيلو از اين ماده پروتئينی ۲۱۶۶ تومان معادل ۲۹ درصد رشد يافته است.

در این گزارش همچنين عنوان شده که قيمت هر کيلو گوشت گاو و گوساله بی استخوان ۱۶۳۲ تومان معادل ۲۳.۳ درصد افزايش داشته ، و گوشت مرغ نیز نسبت به یک سال پیش ۲۹ درصد گران تر شده است.

 

بررسی روزنامه های صبح شنبه ايران

رادیو فردا:شنبه 21 دی 1387(10 ژانویه  2009)

روزنامه رسالت ، از کشته شدن يک نفر طی درگيری مردم با نيروی انتظامی در خمينی شهر اصفهان خبر داده ، و از قول جانشين فرمانده نیروی انتظامی نوشته در این درگیری تعدادی از ماموران نيروی انتظامی زخمی و يک نفر از مردم کشته شده است.

به نوشته اين روزنامه احمد رضا رادان با اشاره به اينکه بيش از ۵۰ نفر به اتهام قمه زنی در خمينی شهر اصفهان در روز عاشورا دستگير شده اند ، گفته عده ای در شهرستان خمينی شهر اقدام به راه اندازی چنين مراسمی کرده بودند و پليس بر حسب وظيفه قانونی با برگزارکنندگان اين مراسم برخورد کرده است.

روزنامه رسالت همچنین نوشته که  اظهارات جانشين فرمانده نيروی انتظامی در حالی است که برخی از منابع خبری محلی با انتشار اخبار ضد و نقيض از تجمع عده ای از متخلفين که مراسم قمه زنی آن ها توسط نيروهای پليس در روزهای گذشته ملغی شده بود و از درگيری ميان تجمع کنندگان و نيروهای انتظامی خبر داده اند.

اين روزنامه تجمع کنندگان را جماعت فرصت طلب ناميده ، و  نوشته اين عده پس از شکستن شيشه های فرمانداری خمينی شهر وارد ساختمان آن شده و با ماموران نيروی انتظامی درگير شدند ، که اين درگيری با دخالت يگان ويژه پايان يافت.

روزنامه سرمايه ، تصویب تحقيق و تفحص از عملکرد شرکت مخابرات ايران را مورد توجه قرار داده است.

به نوشته اين روزنامه نمايندگان مجلس شورای اسلامی پس از بررسی گزارش کميسيون صنايع و معادن در مورد تقاضای تحقيق و تفحص از عملکرد مخابرات ايران ، آن را با اکثريت آرای نمايندگان تصويب کردند.

سرمايه نوشته نحوه هزينه وجوه خارج از شمول در اختيار مديران ، نحوه عملکرد تحقيقات شرکت مخابرات ايران و نحوه قيمت تمام شده خدمات تلفن ثابت و همراه ، از جمله موارد مطرح شده از سوی نمايندگان مجلس برای تحقيق و تفحص از شرکت مخابرات ايران است.

اين روزنامه همچنين نوشته شفاف سازی صورت های مالی و تعيين دقيق بازدهی سهام ، چگونگی انتقال دارايی های شرکت های زيرمجموعه بررسی خطوط ثابت و همراه واگذار شده به اشخاص حقيقی و حقوقی بدون ضابطه ، خسارت وارده به مردم و مشترکان ناشی از عدم انجام تعهدات ، و همچنين نحوه پرداخت حقوق پيمانکاران پروژه ها برخی ديگر از موارد ارائه شده در طرح  تحقيق و تفحص از شرکت مخابرات بود که پس از مخالفت کميسيون صنايع مجلس از محورهای اين تحقيق و تفحص حذف شده است.

روزنامه کيهان از اعدام دو نفر در سیستان و بلوچستان خبر داده است.

اين روزنامه اسامی اعدام شدگان را بهادر نارويی و جلال اکبر جمعه البلوشی اعلام کرده ، و نوشته که این دو نفر به اتهام محاربه ، سرقت مسلحانه و بر هم زدن امنيت عمومی و حمل مواد مخدر اعدام شده اند.

کيهان جزئيات اتهامات اين دو اعدامی و مرجع صادر کننده حکم اعدام برای آن ها را ذکر نکرده ، اما نوشته که اين دو نفر در محوطه زندان زاهدان به دار آويخته شده اند.

روزنامه جمهوری اسلامی ، به نقل از ايوو مورالس رئيس جمهوری بوليوی خبر داده که وی درصدد راه اندازی يک روزنامه و تاسيس يک شبکه تلويزيونی با کمک های مالی ايران و ونزوئلا است.

به نوشته اين روزنامه ، رئيس جمهور بوليوی شخص هوگو چاوز و محمود احمدی نژاد روسای جمهور ونزوئلا و ايران را حاميان مالی تاسيس روزنامه و شبکه تلويزيونی خود اعلام کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته که شبکه راديوئی رييس جمهور بولیوی با حمايت مالی رييس جمهور ايران و ونزوئلا قرار است ۳ بهمن راه اندازی شود ، ولی هنوز مشخص نيست که شبکه تلويزيونی وی در چه تاريخی آغاز به کار می کند.

روزنامه اعتماد ، خبر داده که سه مرد در سه شهر مختلف  اعضای خانواده شان را قتل عام کرده اند.

به نوشته اين روزنامه ، پرونده ۳ کشتار خانوادگی که با انگيزه های متفاوت در استان های فارس، اصفهان و خوزستان رخ داده است روی ميز بازپرسان جنايی قرار گرفت تا با انجام تحقيقات تکميلی چگونگی وقوع اين جنايت ها روشن شود.

اعتماد نوشته که در يکی از اين قتل ها که در اصفهان رخ داد پسری جوان خاله، دايی و همسر دايی اش را کشت. در جنايت ديگر مرد اهوازی ۴ عضو خانواده اش را قربانی و ۵ تن ديگر را زخمی کرد و سپس به زندگی خودش پايان داد.

اين روزنامه نوشته که در سومين جنايت خانوادگی در چند روز اخير نيز جوانی در فيروزآباد استان فارس پدر و مادر خود را به گلوله بست و سه خواهرش را مجروح کرد.

 

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ايران

رادیو فردا:دوشنبه 23 دی 1387(12 ژانویه  2009)

روزنامه خراسان از اعتراض مجلس به تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه سال ۸۸ خبر داده است.

به گزارش اين روزنامه تداوم تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه سال ٨٨ به مجلس اعتراض برخی نمايندگان و تذکرات آنان را در صحن علنی مجلس در پی داشت به گونه ای که نايب رئيس اول مجلس ، محمد حسن ابوترابی ، در پاسخ به اين تذکرات گفت که در جلسه اخير هيات رئيسه مجلس مصوب کرديم با توجه به محدوديت زمان ، درخواست کنيم دولت فورا لايحه بودجه را تقديم مجلس کند.

روزنامه خراسان همچنين نوشته محمدرضا باهنر نايب رئيس دوم مجلس  نيز گفته از دولت خواسته ايم تا لايحه بودجه سال ٨٨ را قبل از پايان دی ماه تقديم کند ، و منتظر تصويب لايحه هدفمند کردن يارانه ها برای ارائه لايحه بودجه نباشد.

اين روزنامه در عين حال به نقل از موسی الرضا ثروتی ، عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس نوشته در صورت تداوم تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه سال آينده به مجلس نمايندگان اگر با کمبود وقت مواجه شوند و اراده کنند ، می توانند بودجه را به صورت يک دوازدهم يعنی به صورت موقت و برای يک ماه از سال به تصويب برسانند.

روزنامه کيهان ، ضمن انتشار خبر بازداشت ۴ دانشجوی دانشگاه شيراز  نوشته که اين دانشجويان به اتهام توهين و اهانت به مسئولان نظام و تبليغ عليه نظام دستگير شده اند.

اين روزنامه از قول جابر بانشی دادستان انقلاب شيراز ادعا کرده که به دنبال ارسال گزارشی به دادستان شيراز مبنی براينکه دانشجویان دانشگاه شیراز در روزهای ۱۶ و ۱۷آذرماه سال جاری و در مراسم روز دانشجو اقدام به توهين عليه نظام و مسئولان کرده اند ، بلافاصله دستورات لازم قضايی صادر و اين دانشجويان دستگير شدند.

آقای بانشی همچنين گفته که دانشجويان بازداشت شده همچنان در زندان نگهداری می شوند.

کيهان ضمن دفاع از بازداشت دانشجويان دانشگاه شيراز ، تجمع آن ها به مناسبت روز دانشجو را غيرقانونی توصيف کرده ، و نوشته که پس از سر دادن شعارهايی عليه مسئولان نظام در تجمع روز دانشجو دانشگاه شيراز دانشجويان ارزشی و اصولگرا با برپايی تجمع و تحصن در مسجد دانشگاه خواهان برخورد مراجع قانونی با دانشجويان متخلف شده بودند.

روزنامه جمهوری اسلامی ، خبر داده که قرارداد خريد گاز ايران  از ترکمنستان به دليل قيمت بالای آن مورد اعتراض صاحبنظران قرار گرفته است.

به نوشته اين روزنامه هيات ايرانی به سرپرستی معاون وزير نفت برخلاف نظر کارشناسی سفارت و افراد خبره قراردادی را امضا کرده است که قيمت هر يک تن گاز را ۳۵۰ دلار تعيين نموده است.

روزنامه جمهوری اسلامی با يادآوری اينکه ايران گاز خود را به ترکيه با قيمت ۲۰۰ دلار صادر می کند نوشته ترکمنستان به لحاظ محدوديتی که دارد فقط به ايران گاز صادر می کند و بعضی رسانه ها اين قرارداد با ترکمنستان را "ترکمنچای گازی" ناميده اند.

روزنامه جام جم ، در گزارشی خواستار نظارت بيشتر بر بازار کار زنان شده و نوشته اين روزها زنان بيش از گذشته می‌خواهند وارد بازار کار شوند ، و اين مساله از يک سو منجر به ايجاد مشاغل نوظهور و غيررسمی شده ، و از سوی ديگر نبود نظارت و ساماندهی مشاغل خدماتی را بيش از گذشته آشکار کرده است.

به نوشته اين روزنامه وزارت کار و امور اجتماعی از سهم بالای اشتغال زنان در بخش‌‌های خدماتی و کارمندی خبر می‌دهد به‌طوری که سهم زنان در اشتغال به عنوان نيروی کارمند با رشد ۱۴ درصدی روبه‌رو بوده و از ۱۵.۵ درصد در سال‌‌‌های اول پيروزی انقلاب به حدود۳۰ درصد در دهه ۸۰ رسيده ، و همچنين زنان ۴۵ درصد بازار کار خدماتی را به خود اختصاص داده‌اند.

جام جم همچنين گزارش داده که به‌رغم افزايش سطح تحصيلات ، زنان هنوز فرصت‌های شغلی کمتری دارند و از طرف ديگر افزايش چشمگير به کارگيری اين افراد در مشاغلی خاص به تدريج منجر به زنانه شدن اين مشاغل شده و کارفرمايان با دستمزد کمتر ، قراردادهای موقت و بی‌توجهی به بيمه اين نيروها ، زنان را جايگزين مردان کرده‌اند.

اين روزنامه در عين حال تاکيد کرده که که زنان در چنين مشاغلی با نبود بيمه و قرارداد و دستمزد پايين‌تر از حد استاندارد کشوری موقعيت با ثبات و پايداری ندارند.

روزنامه سرمايه گزارش داده که ميزان تاسيس واحدهای صنعتی جديد در سه ماهه دوم سال جاری نسبت به سه ماهه اول سال با کاهش ۲۱ درصدی مواجه شده است.

اين روزنامه نوشته کاهش تاسيس واحدهای صنعتی در حالی است که حجم سرمايه گذاری های انجام گرفته در بخش مزبور در ۳ ماهه دوم نسبت به ۳ ماه نخست سالجاری ، با رشد ۲۵ درصدی همراه بوده است.

روزنامه سرمايه همچنين روند کاهش تاسيس واحد های صنعتی از سال ۸۵ تاکنون را مورد توجه قرار داده ، و نوشته به طور کلی آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد در طول سال ۸۶ ،  ۴۸ هزار و ۱۶۳ واحد صنعتی تاسيس شده است که نشان دهنده کاهش ۱۱.۳درصدی نسبت به سال ۸۵ است ، و طی سال 85 نیز ۵۴ هزار و ۲۸۸ واحد صنعتی راه اندازی شده بود.

 

بررسی روزنامه های صبح سه شنبه ايران

رادیو فردا:سه شنبه 24 دی 1387(13 ژانویه  2009)

روزنامه جام جم ، گزارش داده که مجمع نماينگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با انتشار بيانيه ای اعلام کردند که در اعتراض به بی توجهی مسئولان رياست جمهوری به مشکلات مردم اين استان ، در سفر هيئت دولت به کرمانشاه ، رئيس جمهور را همراهی نخواهند کرد.

به نوشته اين روزنامه نمايندگان استان کرمانشاه در بيانيه خود با اشاره به مصوبات دور اول سفر محمود احمدی نژاد به استان کرمانشاه اعلام کردند متاسفانه به رغم ارائه برخی آمارهای توام با اغراق ، هنوز آثار عملی آن سفر در توسعه ، عمران و محروميت زدايی استان قابل دفاع نيست و در واقع از زمان پايان سفر ، هيات محترم دولت هيچگونه توجهی به درخواست های مکرر نمايندگان جهت تشکيل جلسات پيگيری مصوبات سفر نشان نداده است.

در اين بيانيه نمايندگان کرمانشاه خطاب به مردم اين استان همچنين اعلام کردند که نمی توانند باز توزيع اعتبارات استانی را به عنوان کسب امتياز ملی تلقی کنند.

جام جم همچنين به نقل از بيانيه نمايندگان کرمانشاه در مجلس نوشته خوشبخانه با توجه به فهم بالای مردم استان ، اين موارد بارها از سوی مردم نيز به نمايندگان اعلام شده است و ما خود را موظف می دانيم از هر اقدامی که به شان بالای مردم استان آسيب وارد نمايد ، پرهيز نمائيم.

روزنامه کيهان از تجمع دانشجويان بسيجی در مقابل ۳ سفارت اروپايی در تهران خبر داده است.

اين روزنامه نوشته که اعضای بسيج دانشجويی روز دوشنبه به دليل ادامه حملات اسرائيل به غزه ، در مقابل سفارت انگليس ، فرانسه ، و روسيه که کیهان  آن ها را کشورهای حامی اسرائيل ناميده ، دست به تجمع زدند.

به نوشته اين روزنامه اعضای بسيج دانشجويی در تجمع مقابل سفارت انگليس ، روسيه و فرانسه خواستار تعطيلی اين سفارتخانه  ها شده و بر عليه اين کشور ها ، شورای امنيت سازمان ملل ، نهادهای حقوق بشر ، و کشورهای عربی به ويژه مصر ، و همچنين عليه نهادهای صنفی دانشجويان منتقد دولت و از جمله دفتر تحکيم وحدت شعار دادند.

کيهان از قول مسئول روابط عمومی سازمان بسيج دانشجويی نوشته که برگزاری تجمع در مقابل سفارتخانه های خارجی در تهران تا پايان درگيری های غزه ادامه خواهد داشت.

روزنامه اعتماد ، نامه نماينده مديران مسوول مطبوعات در هيات نظارت بر مطبوعات به رييس جمهوری اسلامی درباره شکايت دستگاه های دولتی از رسانه ها را مورد توچه قرار داده و از قول وی نوشته دستگاه های دولتی دستور شما را اجرا نکردند.

به نوشته اين روزنامه حسين انتظامی نماينده مديران مسوول مطبوعات در هيات نظارت بر مطبوعات ، در نامه خود به محمود احمدی نژاد اعلام کرد دستور وی برای پس گرفتن شکايت های سازمان های دولتی از رسانه ها اجرا نشده است.

اعتماد نوشته  که آقای احمدی نژاد ۱۷ مردادماه امسال در مراسمی که به مناسبت روز خبرنگار برگزار کرده بود، به رسانه ها بازپس گيری تمام شکايت های دولتی از روزنامه ها و نشريات را هديه داد ، اما اين کادو تا اين لحظه وصول نشده است.

به گزارش اين روزنامه حسين انتظامی در نامه خود خطاب به رييس جمهوری اسلامی نوشته با وجود بخشنامه شما به دستگاه های دولتی متاسفانه هنوز نامه های رسمی وزارتخانه ها و سازمان های ذی نفع خطاب به محاکم قضايی مربوطه و اعلام رسمی انصراف از شکايت ، ارسال نشده ، و مديران رسانه ها همچنان به محاکم احضار و مورد بازپرسی قرار می گيرند.

روزنامه اعتماد ملی ، توقیف مجدد و لغو امتياز دو هفته نامه روژهه لا‌ت ‌ را مورد توجه قرار  داده است.

به نوشته اين روزنامه دوهفته‌نامه کردی - فارسی روژهه لا‌ت که در ۱۱ آبان ۸۷ از سوی ديوان‌عالی کشور رفع توقيف شد و در مناطق کردنشين مجددا امکان انتشار يافته بود ، برای بار دوم توقيف و اين بار لغو امتياز شده است.

اين روزنامه با اشاره به اينکه جلا‌ل جلا‌لی‌زاده ، صلا‌ح‌الدين خديو ، محمدعلی توفيقی و عبدالله سهرابی اعضای شورای سياستگذاری اين نشريه را تشکيل می‌دادند نوشته در دور جديد تنها پنج شماره از دوهفته‌نامه روژهه لات به سردبيری محمدعلی توفيقی منتشر شد.

اعتماد ملی ، همچنين خبر داده که جبرئيل خسروی يک فعال سياسی زندانی در سنندج ، به اتهام عضويت در احزاب غيرقانونی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ۲۰ سال زندان توام با تبعيد در زندان بندرعباس محکوم شده است.

روزنامه خراسان ، از دستگيری عاملان انفجار اخير در تربت جام خبر داده و به رغم اطلاعيه وزارت اطلاعات و استاندار خراسان رضوی در اين مورد ،نوشته محسن امير کمالی فرماندار تربت جام حاضر به پاسخ گويی در اين خصوص نشده است.

به گزارش اين روزنامه ، دادستان تربت جام  درباره دستگيری عاملان انفجار در شامگاه عاشورا در این شهر گفته است : با همکاری ماموران وزارت اطلاعات ، نيروهای انتظامی ، بسيج و کليه عوامل امنيتی ، متهمان انفجار شام غريبان در تربت جام که در اثر پرتاب نارنجک در یک هیات مذهبی  منجر به کشته شدن  يک نفر  و مجروح شدن  ۴۱ نفر شد ، دستگير و به جرم خود اعتراف کردند.

حجت الاسلام حقی دادستان تربت جام به روزنامه خراسان گفته در مدت زمان کوتاه با تکميل شدن جزئيات پرونده ، اخبار آن منتشر خواهد شد.

 

بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه ايران

رادیو فردا:چهار شنبه 25 دی 1387(14ژانویه  2009)

روزنامه اعتماد از انجام ملاقات های انتخاباتی در سطوح بالای نظام خبر داده ، و نوشته که روز سه شنبه مهدی کروبی به ديدار رهبر جمهوری اسلامی رفته ، و امروز چهارشنبه نيز محمد خاتمی رئيس جمهور دوره اصلاحات قرار است ديدار مشابهی داشته باشد.

اين روزنامه با اشاره به اينکه رايزنی های سطوح بالای نظام درباره انتخابات وارد فضای تازه ای شده در خصوص مسايل مطرح شده در اين ملاقات نوشته درخواست شفاف مهدی کروبی اين مساله است که در انتخابات آينده رياست جمهوری برگزاری انتخابات به صورتی باشد که دولت در جهت حفظ آرای مردم حساسيت به خرج دهد ، و اين مهم انجام نمی شود مگر اينکه شورای نگهبان ، وزارت کشور و ساير نهادهای انتخاباتی با حساسيت و بی طرفی کامل عمل کنند.

اعتماد همچنين نوشته موضوع سوء برداشت از پاره ای سخنان رهبر جمهوری اسلامی نيز جزء دغدغه هايی است که کروبی آشکار و پنهان درباره آن هميشه سخن گفته است.

اين روزنامه ، پيش بينی کرده که ملاقات روز چهارشنبه خاتمی با رهبر جمهوری اسلامی نيز درباره انتخابات است ، و نوشته   نگرانی های خاتمی نيز شباهت تام به نگرانی های مهدی کروبی دبيرکل حزب اعتماد ملی و ديگر شخصيت برجسته اصلاح طلبان دارد و هر دو می خواهند انتخابات به صورتی شفاف و با صيانت از آرای مردم که دغدغه اصلی اصلاح طلبان است ، انجام شود.

روزنامه اعتماد ملی از ابراز نگرانی محمد شريف، وکيل مدافع هانا عبدی نسبت به انتقال  وی از زندان سنندج به زندان مشکين شهر در استان خبر داده است.

به نوشته اين روزنامه آقای شريف که همزمان وکالت روناک صفازاده ، ديگر فعال اجتماعی زندانی در سنندج را نيز بر عهده دارد گفته که خانم صفارزاده مجددا از سوی دادگاه انقلاب سنندج احضار شده است.

به نوشته اعتماد ملی روناک صفارزاده و هانا عبدی دو فعال اجتماعی در استان کردستان ازيکسال پيش در کردستان ‌بازداشت شده‌اند ، و همچنان  زندانی هستند.

روزنامه جام جم ، گزارش داده که پس از اعتراض نمايندگان کرمانشاه سفر احمدی‌نژاد به اين استان به تعويق افتاده است.

به نوشته اين روزنامه يک روز پس از آنکه نمايندگان استان کرمانشاه در بيانيه ای اعلام کردند محمود احمدی نژاد را در سفر به اين استان همراهی نمی کنند ، استاندار کرمانشاه از به تعويق افتادن سفر رييس جمهوری تا زمانی نامعلوم خبر داد.

اين روزنامه با اشاره به اينکه قرار بود در پنجاه و يکمين سفر استانی دولت امروز چهارشنبه به مدت دو روز به استان کرمانشاه در غرب کشور صورت بگيرد ، نوشته که استاندار کرمانشاه دليل لغو اين سفر را برودت هوا اعلام کرده است.

جام جم در عين حال تاکيد کرده که لغو اين سفر پس از آن اعلام می شود که مجمع نمايندگان استان کرمانشاه روز دوشنبه در بيانيه‌ای اعلام کرد به دليل بی توجهی مسئولان رياست جمهوری به مشکلات مردم استان در سفر هيئت دولت به اين استان، رئيس جمهور را همراهی نخواهند کرد.

روزنامه خراسان قطع گاز ۲۵ اداره دولتی در مشهد را مورد توجه قرار داده و به نقل از مديرعامل شرکت گاز خراسان رضوی نوشته گاز مشترکان پر مصرف خانگی و تجاری هم در نوبت دوم قطع خواهد شد.

به نوشته اين روزنامه علی رضا معراجی همچنين به مشترکان پرمصرف گاز خانگی و تجاری در استان خراسان هم هشدار داده و، و از تهيه فهرست مشترکان پرمصرف گاز در اين ٢ بخش خبر داده است و گفته که در مرحله بعد گاز اين مشترکان قطع می شود.

مديرعامل گاز خراسان رضوی به اين روزنامه گفته الگوی مصرف ماهانه گاز را برای مشترکان خانگی ٧٥٠ متر مکعب در فصل زمستان است ، و گاز مشترکانی که تا يک هزار و ٣٥٠ متر مکعب در ماه مصرف کنند، به قيمت صادراتی محاسبه می شود.

مقامات وزارت نفت و شرکت گاز پيشتر اعلام کرده بودند که برخلاف زمستان سال گذشته امسال مشکلی بری تامين گاز مشترکان ندارند.

روزنامه ايران ، ارگان رسمی دولت ، خبر داده که پرونده تخلفات سردار سابق نيروی انتظامی همچنان در دست بررسی است.

اين روزنامه بدون ذکر نام سردار رضا زارعی فرمانده سابق نيروی انتظامی استان تهران ، از قول سخنگوی قوه قضائيه نوشته پرونده اين فرمانده سابق نيروی انتظامی ، دارای دو بخش بوده که يک بخش آن در رابطه با مسائل اخلاقی است که در دادگاه کيفری مطرح است ، و  پرونده ديگر نيز درخصوص مسائل مالی است که بازپرس پرونده در حال تحقيق در اين زمينه است.

سردار رضا زارعی فرمانده وقت نيروی انتظامی استان تهران زمستان سال ۸۶ به اتهامات اخلاقی و مالی بازداشت و  از سمت خود برکنار شده است.

 

نـــگــاهــي بـــه رويدادهاي مهم جــهـان در ســـال ‌٢٠٠٨

تهيه و تنظيم گزارش: اطهر اينانلو

سه شنبه 10 دی 1387(30 دسامبر  2008)

سال نو ميلادي در حالي فرا مي‌رسد كه غزه غرق در آتش و خون شده و گويا آمريكا و رژيم صهيونيستي در نظر دارند به مردم بي‌دفاع فلسطين در غزه بمب و گلوله هديه دهند و در آخرين روزهاي سال 2008، چهره‌اي به يادماندني‌تر از گذشته، از خود ثبت كنند!

به گزارش دفتر مطالعات بين‌الملل خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، جهان در سال 2008 هم‌چنان عرصه‌ي قدرت طلبي كشورهاي سلطه‌جو و ناآرامي و بي‌ثباتي ناشي از سياست‌هاي پنهان و آشكار آنها در تمام زمينه‌ها بود. جنگ عراق، افغانستان و مناقشه فلسطين - رژيم صهيونيستي پايان نيافته است و همچنان انسانهاي بي‌گناه قرباني سياست‌هاي جاه طلبانه قدرت‌هاي بزرگ دنيا به بهانه‌هاي مختلف از جمله برقراري دموكراسي مي‌شوند.

در اين سال باز هم مجامع بين‌المللي ناكارآمد بودن خود را در مقابل جنايات مختلفي كه در سراسر جهان انجام مي‌شود، نشان دادند. سال 2009 در حالي آغاز خواهد شد كه احتمالا حوادث جديدي پيش روي جهانيان است. جهان در انتظار تحقق وعده‌هاي باراك اوباما رييس جمهور منتخب آمريكا درباره‌ي تغيير خواهد بود. هم‌چنين علاوه بر چالش‌هاي سياسي، جهان در سال 2009 با پيامدهاي بحران مالي كه از سال 2008 به ارث برده گريبانگير خواهد بود.

در زير به طور اجمالي مهمترين تحولات جهان در سال 2008 مورد بررسي قرار مي‌گيرد:

*ژانويه

اول: مالت و قبرس يورو را به عنوان واحد ارزي خود برگزيدند و جمع كشورهايي كه از اين واحد پولي استفاده مي‌كنند به 15 كشور رسيد.

دوم: بهاي نفت براي اولين بار به 100 دلار رسيد.

نهم: جورج بوش براي اولين بار به سرزمين‌هاي اشغالي سفر كرد.

دوازدهم: ‌حزب ملي‌گراي چين پيروزي چشمگيري در انتخابات پارلماني تايوان بدست آ‌ورد.

بيستم: ميخاييل ساكاشويلي، براي دومين مرتبه به عنوان رييس‌جمهور گرجستان سوگند ياد كرد.

بيست ودوم: روسيه بزرگترين مانور دريايي خود را از زمان فروپاشي اتحاد جماهير شوروي در خليج بيسكاي برگزار كرد.

بيست و سوم: كوستاس كارامانليس، نخست وزير يونان براي اولين مرتبه طي 50 سال اخير به تركيه سفر كرد.

بيست‌و سوم: صدها هزار فلسطين پس از تخريب حصار مرزي رفح براي تهيه مواد غذايي به سمت مصر حركت كردند.

بيست و چهارم: توافقنامه صلح باعث پايان جنگ در جمهوري كنگو شد.

بيست و هشتم: اتحاديه اروپا به منظور حمايت از 450 هزار آواره سوداني در دارفور با اعزام نيرو به چاد و آفريقاي مركزي موافقت كرد.

*فوريه

دوم: نيكلا ساركوزي، رييس‌جمهور فرانسه در بحبوحه كاهش حمايتهاي عمومي از عملكردش، با كارلا بروني خواننده و مدل ايتاليايي در پاريس ازدواج كرد.

دوم: شورشيان به انجامنا (پايتخت چاد) حمله كردند.

يازدهم: خوزه راموس هورتا، رييس‌جمهور تيمور شرقي در بازگشت به خانه و طي حمله‌اي به شدت زخمي شد.

سيزدهم: دولت استراليا براي اولين بار طي تاريخ اين كشور به خاطر دهه‌ها تبعيض نژادي در اين كشور از بوميان استراليا عذرخواهي كرد.

هفدهم: بر اثر خون‌بارترين حمله انتحاري در افغانستان از زمان سرنگوني دولت طالبان، در استان قندهار حداقل 100 تن كشته شدند.

هفدهم: كوزوو اعلام استقلال كرد.

هجدهم: مخالفان در پاكستان پيروزي چشمگيري در انتخابات پارلماني اين كشور كسب كردند و حزب مردم اين كشور اكثريت را در پارلمان بدست آورد.

نوزدهم: فيدل كاسترو، رهبر كوبا از سمت رييس‌جمهوري اين كشور كناره‌گيري كرد.

بيست و يكم: تركيه بزرگترين حمله نظامي عليه اعضاي حزب كارگران كردستان اين كشور (پ.ك.ك) را در خاك عراق انجام داد.

بيست و چهارم: رائول كاسترو به اتفاق آراء توسط مجمع ملي كوبا به عنوان رييس‌جمهور جديد كوبا برگزيده شد.

*مارس

اول: حداقل 52 فلسطيني و دو اسراييلي در شديدترين حمله هوايي رژيم صهيونيستي از سال 2005 كشته شدند.

ششم: طي تيراندازي يك مبارز فلسطيني در سمينار يهوديان در بيت‌المقدس 9 غير نظامي اسراييلي كشته و 9 تن ديگر زخمي شدند.

چهاردهم: تظاهرات تبتي‌ها به خشونت كشيده شد.

هجدهم: آنگلا مركل، صدراعظم آلمان در پارلمان رژيم صهيونيستي (كنست) سخنراني كرد.

بيست و دوم: ما يينگ جئو، از حزب ملي‌گراي طرفدار چين در انتخابات رياست جمهوري تايوان پيروز شد.

بيست و چهارم: انتخابات رياست جمهوري در جمهوري دموكراتيك بوتان براي اولين مرتبه برگزار شد.

بيست و نهم: انتخابات رياست جمهوري و پارلماني در زيمبابوه برگزار شد.

*آوريل

سوم: جمهوري چك و آمريكا توافقنامه‌اي براي استقرار سيستم رادار واشنگتن در خاك جمهوري چك ا مضا كردند.

پنجم: جورج بوش، رييس‌جمهور آمريكا و ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه در شهر سوچي با يكديگر ديدار كردند. هدف اصلي اين ديدار خداحافظي پوتين به عنوان رييس‌جمهور روسيه با بوش بود.

نهم: "حزب ملي بزرگ" در كره‌ي جنوبي پيروز انتخابات عمومي در اين كشور شد.

دوازدهم: هوجين‌تائو، رييس‌جمهور چين با ويسنت سيو، معاون رييس‌جمهور تايوان (عالي‌ترين سطح ديدار مقامات دو كشور از سال 1949) ديدار كرد.

چهاردهم: سيلويو برلوسكني در انتخابات عمومي در ايتاليا پيروز شد.

بيستم: فرناندو لوگو، كشيش سابق در پاراگوئه در انتخابات رياست جمهوري اين كشور پيروز شد.

بيست و سوم: در شديدترين درگيري در سريلانكا از تابستان سال 2006 حداقل 100 شورشي تاميلي و 43 سرباز دولت كشته شدند.

بيست و هفتم: طي رژه ارتش افغانستان، اعضاي طالبان تلاش كردند كه حامد كرزاي، رييس‌جمهور اين كشور را ترور كنند كه اين حمله ناكام ماند.

*مه

دوم: حزب كارگر انگليس با بدتربن شكست انتخاباتي در طول 40 سال گذشته روبرو شد.

ششم: هوجين‌تائو طي اولين سفر يك رهبر اين كشور در دهه اخير به ژاپن سفر كرد.

هفتم: ديميتري مدودف، رييس‌جمهور جديد روسيه سوگند ياد كرد.

يازدهم: همه‌پرسي در ميانمار در مورد قانون اساسي اين كشور برگزار شد.

يازدهم: سودان در پي حمله شورشيان حزب عدالت و برابري به شهر "ام درمان" در همجواري خارطوم كه به كشته شدن بيش از 220 تن منجر شد، روابط ديپلماتيك خود را با چاد قطع كرد.

سيزدهم: بر اثر انفجارهاي متوالي در جايپور هند حداقل 63 تن كشته و 216 تن ديگر زخمي شدند.

چهاردهم تا هجدهم: جورج بوش در مراسم شصتمين سالگرد تاسيس رژيم صهيونيستي به اسراييل سفر كرد و در پارلمان اين رژيم سخنراني كرد.

شانزدهم تا بيست و يكم: كنفرانس ملي لبنان در دوحه به درگيري هاي مسلحانه ميان طرفداران دولت و معارضان در بيروت خاتمه داد.

بيست و يكم: رژيم صهيونيستي و سوريه پس از وقفه‌اي هشت ساله مذاكرات صلح را از سر گرفتند.

بيست و پنجم: ميشل سليمان به عنوان رييس‌جمهور لبنان برگزيده شد.

بيست و دوم: ميخائيل ساكاشويلي پيروزي حزب خود را در انتخابات پارلماني گرجستان اعلام كرد.

بيست و هشتم: پس از اين كه مجمع ملي نپال به اتفاق آراء به انحلال حكومت پادشاهي 24 ساله اين كشور راي داد، جمهوري دموكراتيك فدرال نپال ايجاد شد.

*ژوئن

دوم: بر اثر انفجار خودروي بمب‌گذاري شده در بيرون از سفارت دانمارك در اسلام‌آباد، حداقل پنج تن كشته شدند.

دوازدهم: مردم ايرلند در همه پرسي در اين كشور به معاهده‌ي ليسبون راي منفي دادند.

دوازدهم: مجامع بين‌المللي 21/4 ميليارد دلار براي بازسازي افغانستان در كنفرانس پاريس اختصاص دادند.

دوازدهم: تايوان و چين پس از 9 سال مذاكراتشان را ازسر گرفتند.

نوزدهم: اسراييل و جنبش حماس معاهده‌ي آتش‌بس با ميانجي‌گري مصر امضا كردند.

بيست و سوم: نيكلا ساركوزي در پارلمان رژيم صهيونيستي (كنست) سخنراني كرد.

بيست و ششم: دادگاه عالي آمريكا از حق حمل سلاح توسط مردم در اين كشور حمايت كرد.

بيست و هفتم: پس از سه دهه، بيل گيتس رييس شركت مايكروسافت از اين سمت كناره‌گيري و اعلام بازنشستگي كرد.

بيست و هفتم: رابرت موگابه با كسب 85/5 درصد آراء در دور دوم انتخابات جنجالي رياست جمهوري زيمبابوه پيروز شد. اين در حالي است كه غرب و ناظران آفريقايي از اين انتخابات به شدت انتقاد كردند.

*ژوئيه

اول: فرانسه رياست دوره‌اي اتحاديه‌ي اروپا را از اسلووني تحويل گرفت.

دوم: اينگريد بتانكورت و 14 گروگان ديگر دربند شورشيان فارك پس از شش سال طي عملياتي توسط نيروهاي امنيتي كلمبيا آزاد شدند.

چهارم: چين و تايوان پروازهاي هوايي‌ به سمت يكديگر را از سر گرفتند و به دهه‌ها بن‌بست در امور نقل و انتقال طرفين پايان دادند.

هفتم: فردي خودروي بمب‌گذاري شده را به سوي در سفارت هند در كابل هدايت كرد كه بر اثر انفجار اين خودرو 58 تن كشته و 150 تن ديگر زخمي شدند.

هفتم تا نهم: سي و چهارمين اجلاس سران جي‌هشت در هوكايدو ژاپن برگزار شد.

يازدهم: بهاي نفت به 147 دلار در هر شبكه رسيد.

سيزدهم: برگزاري نشست اتحاديه كشورهاي مديترانه و حضور بشار اسد، رييس جمهور سوريه بنا به دعوت نيكلا ساركوزي كه نقطه تحولي در روابط پاريس و دمشق بود.

چهاردهم: رييس دادگاه جنايات بين‌المللي رسما دستور دستگيري عمرالبشير، رييس‌جمهور سودان را به اتهام ارتكاب جرائم جنگي صادر كرد.

هجدهم: نلسون ماندلا، رييس‌جمهور سابق آفريقاي جنوبي و يك شخصيت برجسته ضد آپارتايد در جهان 90 ساله شد.

بيست و يكم: رادوان كاراجيچ در بلگراد دستگير شد. كاراجيچ به اتهام ارتكاب جرائم جنگي از 12 سال پيش تحت تعقيب بود.

بيست و سوم: رام باراي ياداو به عنوان اولين رييس‌جمهور تاريخ نپال سوگند ياد كرد.

بيست و پنجم: بر اثر انفجار چندين بمب در بنگلور هند دو تن كشته و 20 تن ديگر زخمي شدند. اين در حالي است كه بر اثر انفجار چندين بمب ديگر فرداي آن روز در احمدآباد هند حداقل 45 تن كشته و 160 تن ديگر زخمي شدند.

بيست و هفتم: بر اثر دو انفجار در استانبول 17 تن كشته و 150 تن ديگر زخمي شدند.

بيست و هشتم: بر اثر انفجار چند بمب در بغداد و كركوك حداقل 48 تن كشته و 287 تن ديگر زخمي شدند.

سي‌ام: ايهود المرت، نخست وزير رژيم صهيونيستي اعلام كرد كه به خاطر اتهام‌هاي فساد عليه وي از اين سمت كناره‌گيري خواهد كرد.

*اوت

چهارم: دو عضو جنبش تركستان شرقي كه پيشتر به انجام بمب‌گذاري در خلال بازيهاي المپيك پكن تهديد كرده بودند، در مركز نيروهاي پليس در استان ژين‌جيانگ 16 پليس را كشته و 16 تن ديگر را زخمي كردند.

ششم: سيدي ولد شيخ عبدالله رييس‌جمهور موريتاني، طي كودتايي نظامي از قدرت عزل شد.

هفتم تا دوازدهم: بروز جنگ روسيه گرجستان.

هشتم تا بيست و چهارم: برگزاري بازيهاي المپيك پكن.

هجدهم: پرويز مشرف از سمت رياست جمهوري پاكستان استعفا كرد.

نوزدهم: شبه نظاميان طالبان طي حمله‌اي 10 سرباز فرانسوي را كشتند و 21 تن ديگر از اين نيروها را زخمي كردند.

نوزدهم: لوي امواناواسا، رييس‌جمهور زامبيا، در بيمارستاني در پاريس به علت سكته فوت كرد.

نوزدهم: عامل انتحاري در الجزاير خودرويي بمب‌گذاري شده را به يك آكادمي نظامي ارتش هدايت كرد و بر اثر انفجار اين خودرو 45 تن كشته و 45 تن ديگر زخمي شدند.

بيستم: بر اثر سقوط هواپيمايي در فرودگاه مادريد 154 تن كشته شدند.

بيست و يكم: حداقل 78 تن به دنبال دو حمله انتحاري در شمال غربي پاكستان كشته شدند.

بيست و ششم: طوفان گوتساو جان حداقل 130 تن را در هائيتي گرفت.

بيست و ششم: روسيه به طور يك جانبه استقلال اوستياي جنوبي و آبخازيا را به رسميت شناخت.

*سپتامبر

دوم: ياسو فوكودا در كمتر از يكسال از استعفاي شينزو آبه، نخست وزير پيشين ژاپن، از قدرت كناره‌گيري كرد.

دوم: به دنبال بحران در تايلند ساماك سانداراوج، نخست وزير تايلند در بانكوك حالت فوق‌العاده اعلام كرد.

سوم: يوسف رضا گيلاني به دنبال عزيمت براي ديدار با ديويد كامرون، رهبر حزب محافظه‌كار انگليس با حمله‌اي روبرو شد و جان سالم به در برد.

سوم: رييسان جمهور يوناني تبارها و ترك تبارهاي قبرس در نيكوزيا در مذاكرات صلح شركت كردند.

ششم: آصف علي زرداري به عنوان رييس‌جمهور جديد پاكستان برگزيده شد.

ششم: رييس‌جمهور تركيه طي اولين سفر تاريخي يك مقام بلند پايه تركيه براي تماشاي بازي فوتبال به ارمنستان سفر كرد. از آن پس بود كه اصطلاح "ديپلماسي فوتبال" در روابط تركيه - ارمنستان مطرح شد.

ششم: گروه تامين كنندگان امور هسته‌يي تصميم گرفت كه پس از 34 سال ممنوعيت تجارت و تكنولوژي مواد شكاف‌پذير را براي هند مجاز كند.

نهم: دادگاه قانون اساسي تايلند دستور داد كه ساماك سانداراوج پس از حضور در يك برنامه آشپزي از قدرت كناره‌گيري كند.

سيزدهم: بر اثر چند انفجار در بازار دهلي‌نو حداقل 24 تن كشته و 100 تن ديگر زخمي شدند.

پانزدهم: به دنبال مذاكرات، رابرت موگابه با مورگان چانگيراي رييس‌ حزب جنبش براي تغييرات دموكراتيك توافقنامه‌اي براي تقسيم قدرت امضا كردند.

هفدهم: تزيپي ليوني، وزير خارجه رژيم صهيونيستي رهبري حزب كاديما را از المرت تحويل گرفت.

هفدهم: حداقل 17 تن طي حمله‌اي به سفارت آ‌مريكا در يمن كشته شدند.

بيستم: بر اثر انفجار كاميون بمب‌گذاري شده در هتل ماريوت پاكستان حداقل 60 تن كشته و 266 تن ديگر زخمي شدند.

بيستم: تابو امبكي، رييس‌جمهور آفريقاي جنوبي به درخواست حزب كنگره ملي آفريقا استعفا كرد.

بيست و يكم: المرت به طور رسمي از سمت نخست وزير رژيم صهيونيستي استعفا كرد.

بيست و چهارم: تارو آسو به عنوان نخست وزير جديد ژاپن برگزيده شد.

بيست و پنجم: كاگلما موتلانته از سوي مجمع ملي آفريقاي جنوبي به عنوان رييس‌جمهور جديد اين كشور برگزيده شد.

*اكتبر

سوم: به دنبال بحران مالي جهاني، جورج بوش طرح 700 ميليارد دلاري را براي رهايي از اين بحران تصويب كرد.

سوم: طي درگيري نيروهاي پ.ك.ك با سربازان دولت در تركيه، 42 تن از جمله 17 سرباز كشته شدند.

هفتم: طي درگيري‌هاي خياباني در تايلند و سركوب تظاهركنندگان دو تن كشته شدند.

دهم: مارتي آهتيساري، رييس‌جمهور سابق فنلاند جايزه صلح نوبل را كسب كرد.

دهم: آمريكا و هند توافقنامه همكاري‌هاي هسته‌يي غير نظامي امضا كردند.

شانزدهم: الهام علي‌اف در انتخابات رياست جمهوري آذربايجان پيروز شد.

هفدهم: مجمع عمومي سازمان ملل، تركيه، اتريش، ژاپن، اوگاندا و مكزيك را براي دو سال به عضويت شوراي امنيت سازمان ملل در آورد.

*نوامبر

چهارم: ‌باراك اوباما به عنوان چهل و چهارمين رييس‌جمهور آمريكا برگزيده و جوزف بايدن به عنوان چهل‌ و هفتمين معاون اولين رييس‌جمهور آمريكا انتخاب شد. اوباما اولين رييس‌جمهور سياه‌پوست تاريخ آمريكا شد.

پانزدهم: رهبران كشورهاي عضو جي 20 در نشستي در واشنگتن به بررسي بحران مالي جهان و راه‌هاي حل اين بحران پرداختند.

هفدهم: وزير خارجه‌ي عراق و سفير آمريكا، توافقنامه بغداد- واشنگتن را كه پيشتر به تصويب كابينه رسيده بود،‌ امضا كردند.

بيستم: بهاي نفت براي اولين مرتبه طي سه سال اخير به زير 50 دلار در هر بشكه رسيد.

بيست و يكم: پارلمان روسيه طرح افزايش دوره‌هاي رياست جمهوري را تصويب كرد.

بيست و چهارم: ائتلاف تشكيل شده به رياست هوگو چاوز، رئيس جمهور ونزوئلا در انتخابات داخلي اين كشور پيروز شد.

بيست و پنجم: معترضان ضد دولتي در تايلند فرودگاه بانكوك را به تصرف خود در آوردند.

بيست و شش تا بيست و نهم: طي حملات تروريستي و گروگانگيري در بمبئي هند 164 تن كشته و 250 تن ديگر زخمي شدند.

بيست و هفتم: پارلمان عراق توافقنامه خروج نيروهاي آمريكايي از عراق را تصويب كرد.

بيست و هشتم: طي درگيري‌ها در نيجريه حداقل 200 تن كشته شدند.

*دسامبر

دوم: دادگاه قانون اساسي تايلند حزب حاكم اين كشور را منحل و سوماچي وونگساوات را مجبور به استعفا كرد.

ششم: پس از كشته شدن يك نوجوان 15 ساله در يونان توسط نيروهاي پليس اين كشور ناآرامي‌ها و اغتشاش چندين روز اين كشور را فرا گرفت.

نهم: اتحاديه‌ي اروپا ماموريت اعمال قانون را در كوزوو برعهده گرفت.

دوازدهم: سوييس بيست و پنجمين كشور اروپايي شد كه به توافقنامه شنگن پيوست.

چهاردهم: پرتاب لنگه كفش از سوي منتظر الزيدي، خبرنگار شبكه البغداديه عراق به سوي جورج بوش در عراق كه واكنش‌هاي مختلفي را در سراسر دنيا به همراه داشت.

هجدهم: دادگاه بين‌المللي جنايي براي بررسي جنايات جنگي در روآندا، تئونسته باگوسورا و دو مقام ارشد نظامي اين كشور را به اتهام ارتكاب جرائم جنگي به حبس ابد محكوم كرد.

بيست و سوم: پس از مرگ لانسانا كونته رئيس جمهور گينه، كودتاي نظامي در اين كشور رخ داد.

بيست و هفتم: حملات جنگنده‌هاي رژيم صهيونيستي به نوارغزه بيش از 2000 شهيد و زخمي برجاي گذاشت.

منابع:

www.wikipedia.com

www.dpa.de

روزنامه دارالخليج