گزارش تجمع و راهپیمایی ایرانیان ساکن شهر آمسفورت - هلند

در تدارک برای برگزاری تظاهرات در حمایت از مبارزات مردم ایران در شهر آمسفورت، کمیته ویژه ای از ایرانیان ساکن در هلند و شهروندان هلندی تشکیل شد. این کمیته برای برگزاری تجمعی فراگیر دست به اقدامات وسیعی زد. از جمله با صدور اطلاعیه ای از همه اقشار ایرانیان و هلندی های علاقمند به موضوع ایران و مدافع حقوق بشر دعوت کرد تا در تجمع آنان در روز یکشنبه 28 ژوئن گردهم آیند. در راستای هرچه وسیعتر برگزار شدن این تجمع اعتراضی، کمیته در تماسی که با نمایندگان پارلمان هلند برقرار کرد، در نهایت موفق به گرفتن یک قرار ملاقات با آقای "یول فور د ویند" از حزب اتحادیه مسیحی شد.
روز شنبه 27 ژوئن خانمها آرزو سعیدی و
M Kruse، آقای داریوش اخوان و رفیق جعفر پویه در ملاقات با آقای "فان د ویند" "Joel Voordewind"درباره موقعیت ویژه کنونی مبارزات مردم ایران، خواسته های به حق آنان و خشونت بی رحمانه رژیم جمهوری اسلامی با تظاهرات کنندگان، دستگیری فعالان سیاسی و اجتماعی و روزنامه نگاران توضیحاتی دادند و از او درخواست همیاری در پژواک صدای اعتراض مردم ایران در هلند کردند. آقای Voordewind بجز قولهایی که در مورد کمک به موقعیت ویژه ایرانیان از طریق پارلمان را داد. متنی را خطاب به تظاهرکنندگان و تجمع کنندگان روز یکشنبه نوشت و در اختیار کمیته قرار داد تا در تجمع آنان قرائت شود.
در ادامه کمیته برای بهتر شدن این تجمع تصمیم گرفت تا نمایشگاه ویژه ای از عکس ها و فیلم های اعتراضات مردم و خشونت عوامل رژیم با آنان و حضور با شکوه زنان و دختران ایرانی در اعتراضات ترتیب دهد. برای این کار تعداد بسیار زیادی عکس و اسلاید، فیلم های منتشر شده در اینترنت، نمآهنگ و موسیقی تهیه و با شکل زیبایی توسط ایرانی هلندی هایی که به کمک کمیته آمدند در محل تجمع با شمع و گل تزئین شد.
همچنین کمیته مراسم ویژه ای در یاد بود شهدا و زنان و مردان رشیدی که بدست سرکوبگران رژیم جمهوری اسلامی سرو قامت شان بر خاک افتاده است، برگزار کرد، که با استقبال شرکت کنندگان مواجه شد.
همچنین کمیته تصمیم گرفت تا از محل گردهم آیی تا ایستگاه مرکزی راه آهن شهر آمسفورت راهپیمایی کرده و سخنرانی خود را در محوطه ایستگاه راه آهن مرکزی شهر و در ملا عام برگزار کند. شرکت کنندگان با بدست گرفت عکس هایی از شهدا اعتراضات اخیر به ویژه "ندا آقا سلطان" و عکس های دیگری از اعتراضات اخیر همراه با شمع و گل، همچنین کسانی نیز با پرچم ایران و دست نوشته هایی با مضمون حمایت از مبارزات مردم ایران و محکوم کردن رژیم جمهوری اسلامی به راه‌پیمایی پرداختند. اعتراض کنندگان در طول مسیر با خواندن سرودهای متفاوت صدای اعتراض خود را به ساکنان شهر رساندن و با دادن شعار راهپیمایی را تبدیل به پژواک صدای مردم ایران کردند. قابل ذکر است که نقش زنان و دختران شیر دل ایرانی در این تجمع نیز بارز بود و در اکثر موارد ابتکار عمل آنان در بهتر کردن راهپیمایی و دادن شعارها تحسین همگان به ویژه هلندی های حاضر در جمع را برانگیخت. همچنین در طول مسیر نوشته های توضیحی در مورد اعتراضات مردم ایران و خواسته های برحق آنان و متن قطعنامه تظاهرات و عکس های تظاهرات در ایران توسط زنان و دختران ایرانی در بین مردم که به تماشای تظاهرات و راهپیمایی در خیابان ایستاده بودند توزیع شد که مورد استقبال آنها قرار گرفت. تعدادی از مردم تماشاگر پس از قرائت متن های توزیعی به تظاهرکنندگان پیوستند و عده ای نیز با صدای بلند و یا اشکال دیگر حمایت خود از راهپیمایی را نشان می دادند.
در محوطه مقابل ایستگاه مرکزی راه آهن شهر آمسفورت، ابتدا تجمع کنندگان با شعارهای گوناگون سعی کردند تا نظر مردم را به تجمع خود جلب و همراهی آنان را درخواست کنند. سپس پیام آقای "یول فور د ویند" از حزب اتحاد مسیحی توسط آقای داریوش اخوان قرائت شد. در این پیام آمده بود :

 حزب  اتحاد مسیحی "ChritenUnie Partij" :  بدینوسیله همدردی خود را با ایرانیان اعلام می دارد.
ما از کشته شدن دهها ایرانی و زخمی شدن آنها در  وضعیتی تاسف بار  بسیار ناراحت و نگران هستیم.
ما خواهان آزادی زندانیان سیاسی و دستگیر شدگان تظاهرات اخیر، و خواهان توقف ضرب و شتم و تیراندازی به سوی تظاهر کنندگان هستیم.
ما خواهان تحقیقات مستقل از سوی مراجع بین المللی درباره تقلبات وسیع در  انتخابات قلابی هستیم.
ما خواهان نظارت مراجع بی طرف بین المللی برای برگذاری یک انتخابات آزاد در ایران هستیم.
و هم این طور حزب اتحاد مسیحی  خواهان تحریم ارتباطات مالی و قراردادهای اقتصادی و سختگیری شدیدتر در مورد رژیم ایران در این رابطه از سوی اتحادیه اروپا است.
ما از کشورهای دیگر هم دعوت می کنیم که به رژیم ایران فشار وارد کنند تا سرکوب اعتراض کنندگان را متوقف کرده و حقوق آنرا به رسمیت بشناسد.

Joel voordewind
نماینده پارلمان هلند از حزب اتحاد مسیحی

سپس رفیق جعفر پویه به سخنرانی پرداخت و از خواسته های مردم ایران که همان آزادی و دموکراسی است حمایت کرد و گفت که مردم ایران نه تنها انتخابات قلابی رژیم ولایت فقیه را نمی پذیرند، بلکه کلیت آن را قبول نداشته و خواستار جایگزین کردن آن با رژیمی دموکراتیک هستند. سخنرانی رفیق پویه در فصل هایی از آن از طرف شرکت کنندگان با کف زدن مورد حمایت قرار گرفت.
او همچنین گفت: این روزها خواهران و برادران ما در ایران برای حقوق انسانی خود در خیابانها پای می فشارند و خواهان آزادی و دموکراسی هستند. اما رژیم استبدادی جمهوری اسلامی پاسخ اعتراضات آرام و متمدنانه آنان را با گلوله می دهد.
مردم ایران اعتراض خود را به دزدان و غارتگران ثروت ملی خود با صدای بلند  اعلام میکنند و خواهان شنیدن این صدای اعتراض توسط همه کسانیکه که فکر میکنند با امتیاز دادن به این رژیم می توانند در غارت ثروت ملی ما شریک باشند هستند. ما همراه با خواهران و برادران خود در خیابانهای میهنمان اینجا تجمع کرده ایم تا بگویم: خواسته مردم حاضر در خیابانهای ایران خواسته های ما نیز است. ما از همه خواسته های بر حق خواهران و برادرانمان که در خیابانهای میهن مان با صدای بلند اعلام می شود حمایت کرده و خواهان شنیدن این صدای بلند و رسا از سوی همه گوشهایی هستیم که سعی دارند فریاد های مردم ایران را نشنیده بگیرند.
ما خواسته های مردم در تظاهراتهای مسالمت آمیز خیابانی که آزادی و دموکراسی است را تکرار کرده و اعلام می کنیم که دولت احمدی نژاد حاصل یک انتخابات قلابی است و ما آنرا به رسمیت نمی شناسیم و از همه دولتهای بزرگ و آنانی که به رای و نظر مردم اهمیت می دهند به ویژه دولت هلند می خواهیم تا دولت احمدی نژاد را به رسمیت نشناسد و اعتراض خود را بر علیه کشتار مردم بیگناه در خیابانهای ایران اعلام کنند.
ما رژیم جمهوری اسلامی را که قاتل فرزندان مردم ایران است را غیر قانونی دانسته و برچیدن آنرا حق مردم خود می دانیم. ما میخواهیم تا در ایران سیستمی بوجود آید که به حقوق مردم ایران احترام بگذارد و در راه رفاه آنان ثروت ملی مان را بکار گیرد. رژیم جمهوری اسلامی نه تنها به غارت ثروت ملی مردم ایران می پردازد بلکه اعتراضات مسالمت آمیز آنان را به گلوله می بندد. ما تکرار میکنیم رژیمی که پاسخ اعتراضات آرام و مسالمت آمیز شهروندان خود را با گلوله بدهد، ضد انسانی و شایسته هزاران لعنت است. ما همراه مردم ایران تکرار می کنیم که خواهان رژیمی ستمگر و آدمکش نیستم. ما خواهان ایرانی آباد، آزاد و دموکراتیک براساس موازین جهانشمول حقوق بشر هستیم تا مردم آن بتوانند به آسودگی زندگی کنند و رابطه دوستانه ای با دیگر کشورها و مردم جهان داشته باشند.
تظاهرات صدها هزار نفری مردم ایران در خیابانها گواه این خواسته است که مردم ایران این رژیم را نمی خواهند، بنابراین مشروعیت این رژیم از بین رفته است. رژیمی که از نظر مردم ایران مشروعیت ندارد حق زندانی و محاکمه کردن زنان و مردان ایران را ندارد. ما با صدای بلند می گوییم که دادگاه های این رژیم مشروعیت ندارند و نمی توانند زنان و مردان دستگیر شده را محاکمه کنند.
آزادی همه دستگیر شدگان خواسته ماست و خواهان حمایت مردم بشر دوست همه کشورها از این خواسته به حق هستیم.
پیروز با قیام حق طلبانه مردم ایران.
نا بود باد رژیم ستمگر و ضد آزادی جمهوری اسلامی.

سپس متنی کوتاه توسط آقای Ruud Bruijn یکی از هلندی ها شرکت کننده در تجمع قرائت شد. او با حمایت از مبارزات مردم ایران، تحسین خود و دیگر شرکت کنندگان در تجمع از مبارزات مردم ایران را که از تلویزیونها و روزنامه ها در جریان آن قرار گرفته بودند را بیان کرد. او عمل سرکوبگرانه رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرد آرزوی پیروزی مردم برای رسیدن به آزادی و دموکراسی را با صدای بیان کرد.
سپس آقای داریوش اخوان پس از قرائت متنی در ستایش از مبارزات مردم ایران قطعنامه پایانی مراسم را قرائت کرد که بندهای مختلف آن با کف زدن اعتراض کنندگان مورد تایید قرار گرفت.
در قطعنامه همچنین آمده بود: ما دولت احمدی نژاد را که محصول یک تقلب گسترده انتخاباتی است غیر قانونی و نامشروع دانسته و به رسمیت نمی شناسیم و آنرا نماینده مردم ایران نمی دانیم.
ما از دولت و پارلمان هلند درخواست داریم تا به خواست مردم ایران که با حضور میلیونی در خیابانهای ایران اعلام کرده اند احترام بگذارند و محمود احمدی نژاد را به عنوان رئیس جمهور مردم ایران به رسمیت نشاسند.
ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه تظاهر کنندگانی که دستگیر شده اند هستیم. ما شکنجه و ضرب و شتم دستگیر شدگان را محکوم کرده، اعلام می کنیم: مسئول سلامتی و جان دستگیر شدگان مقامات رژیم جمهوری اسلامی هستند و در صورت بوجود آمدن هرگونه خسارت جسمی و جانی به دستگیر شدگان مقامات باید در برابر آن پاسخگو باشند.
ما حمله عوامل لباس شخصی و نیروهای وزارت اطلاعات به خوابگاههای دانشجویان و ضرب و شتم آنان که منجر به قتل عده بسیاری از آنها شده و همچنین دستگیری گسترده دانشجویان را محکوم می کنیم.
ما دستگیری گسترده فعالان سیاسی و اجتماعی و شخصیت های سرشناس را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنان هستیم.
ما دستگیری وسیع خبرنگاران و روزنامه نگاران ایرانی را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط آنان هستیم.

متن کامل قطعنامه تظاهرات

متن سخنرانی رفیق جعفر پویه