فراسوی خبر دوشنبه ۷ فروردین

 

تَمَرُد از حِجاب اجباری، برای پوشش اختیاری با انقلاب ژینا

زینت میرهاشمی

 

یکی از دستاوردهای جنبش انقلابی ۴۰۱، رنگین شدن سیمای خیابانهای ایران با زنان بی حجاب و با حجاب است. َتمَرُد از حجاب حکومتی که طی ۴۴ سال چالش رژیم بود، این روزها تبدیل به خار در چشم و استخوان در گلوی رژیم ولایت فقیه شده است.

به جرات می توان گفت تا اینجا، آن بیرق ارتجاع مذهبی، که برای اعمال حجاب اجباری و برده کردن زنان با سنگین ترین سرکوبها جاگذاری شده بود، توسط بادهای انقلاب ژینا، برافکنده شدن است.

غُرولُندهای نمایندگان خامنه ای با دهانهای کَف کرده در نماز جمعه ها،  صدور پی در پی طرحهای سرکوبگرانه، شکاف در نظام مردسالار بر سر نوع «حجاب اسلامی» تا تشویق آتش به اختیاران برای اعمال خشونت و... واکنش حکومت در برابر تَرکِشهای انقلاب است.

به نظر می آید قانونمند کردن طرح سرکوبگرانه «عفاف و حجاب» «هوشمندانه» از جمله طرحهای جدیدی است که مُهر تایید خامنه ای ضَحاک بر آن کوبیده شده است. البته این طرح مدتها است که در ابعاد متفاوت اعمال می شود و اکنون قانونمند کردن آن و رسیدن به بهره برداری مالی از آن، موضوع بحث مردسالاران است.

به گفته حسین جلالی، مجلس نشین از رفسنجان، مجازاتهای سنگین در طرح حجاب و عفاف؛ «جرایم مالی تا ۳ میلیون تومان، ابطال گواهینامه رانندگی، ابطال پاسپورت، ممنوعیت استفاده از اینترنت» است. بنا به گفته وی: «در این طرح مواجهه کاملا هوشمند است و هیچ تقابل فیزیکی وجود ندارد.»

این گونه طرحها در ردیف کسب درآمد از جیب مردم است. راه اندازی آتش به اختیاران در خیابانها برای حمایت از حکومت راهی برای سرکوب زنان و «مجازات هوشمند» راهی برای کسب درآمد دولت است. این واکنش بیشرمانه و غیر انسانی در شرایط بد اقتصادی است که به تبعیض جنسیتی، چپاول مردم را اضافه می کند تا زنانی را که توانایی پرداخت جریمه مالی ندارند، مجبور به رعایت حجاب کند.

بدون شک در برابر زنانی که چه با حجاب و چه بی حجاب بنیاد رژیم را به چالش کشیده و برای سرنگون کردن آن طرحی نو در افکنده اند، تهدیدهای ارتجاع ولایت فقیه رَنگ می بازد.

 

 

 

 

 https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول