فراسوی خبر .... یکشنبه ۳۰ دی

 

رونمایی از هزینه های کلان جنگ نیابتی رژیم

زینت میرهاشمی

 

رژیم جمهوری اسلامی هیچگاه این چنین در تنگنای فشار برای عقب نشینی از دخالتهای تروریستی و گرم کردن هیزم جنگهای نیابتی قرار نگرفته بود و برای همین رویاهای شیرین تیم روابط بین المللی دولت حسن روحانی بر باد رفته است.

نه خنده های مسخره محمد جواد ظریف در اجلاسهای مربوط به برجام، نه ژستهای اعضای هیات روابط خارجی رژیم و نه تهدیدهای ولی فقیه، هیچکدام نتوانست کلید مشکل گشای حسن روحانی را کارساز کرده و از ایزوله شدن رژیم جلوگیری کند.

قبل از هر تحلیل و تفسیری بر بن بست رژیم باید بر نقش خیزشهای اجتماعی نیروهای کار طی سالهای گذشته و به ویژه پس از دی ۹۶ برای بی اعتبار ساختن رژیم تاکید کرد. خیزشها و جنبشهایی که خواسته های خود را در چارگوشه کشور فریاد می زنند، عمق بی عدالتی و تبعیض حاکم بر ایران را برملا می کند و همزمان بر مخالفت خود با دخالتهای تروریستی رژیم در منطقه و هزینه کردن ثروت مردم تاکید می کند.

خبرگزاری فرانسه در روز شنبه ۲۹ دی ماه، بر اساس گزارش ۸۵ صفحه ای از کمیته کارشناسان سازمان ملل که به شورای امنیت هم ارسال شده است، اعلام کرده که حوثیهای یمن درآمدهای حاصل از فروش سوختی که از جمهوری اسلامی دریافت کرده اند را علیه دولت قانونی یمن استفاده می کنند. بر اساس این گزارش این سوخت در بنادر جمهوری اسلامی ایران با استفاده از اسناد جعلی بارگیری شده  تا از بازرسیهای سازمان ملل دور نگاه داشته شود.. بر اساس این گزارش درآمد ماهیانه حوثیها از فروش سوختی که رژیم در اختیارشان می گذارد ۳۰ میلیون دلار اعلام شده، اما بی گمان گشاده دستی رژیم در واقعیت باید بیشتر باشد. اگر ساخت موشکهای بالستیک و هزینه های دیگر رژیم در جنگ نیابتی اش را در نظر بگیریم، علت فقری که دامنگیر مردم ایران شده بیشتر روشن می شود. به اعتراف حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رژیم، این کمکها حق الناس است.

در حالی که بشار اسد برای خارج کردن نیروهای نظامی رژیم زیر فشار است و رویدادهای آینده بر کمرنگ شدن نقش رژیم حکایت دارد، حرفهای این پایور رژیم در ملاقات با نخست وزیر رژیم دیکتاتوری اسد اعترافی بر سرمایه گذاری کلان برای حفظ بشار اسد است. این کارگزار رژیم کمک به بشار اسد را حق الناس توصیف کرده که در مناسبات این دو کشور باید تسویه شود.

 

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست