فراسوی خبر .... یکشنبه ۱۹ آبان

سخنان دیکتاتور عثمانی باب میل ماله کش رژیم

 زینت میرهاشمی

ادعای اردوغان، دیکتاتور حاکم در ترکیه، در رابطه با جنبش حق خواهی مردم عراق، جنبشی که از طرف خامنه ای «توطئه دشمن» تعریف شده، پایوران رژیم را خوشحال کرده و چرندیات غیبی رجب طیب اردوغان، مبنی بر این که چه کسانی پشت خیزشهای عراق هستند و یا این که «برنامه دارند اعتراضات را به ایران بکشانند»، از نیاز دیکتاتور ترکیه برای جلب حمایت رژیم از تجاوز و لشکرکشی به شمال سوریه، کشتار کردها و بی خانمان کردن هزاران تن از مردم این منطقه ناشی می شود.

محمدجواد ظریف،، روز شنبه ۱۸ آبان از «اظهارات روشنگرانه» رئیس جمهور ترکیه به ویژه در رابطه با تحولات عراق تشکر کرد. عکس العمل ماله کش رژیم در برابر سخنان رئیس جمهور ترکیه نشانه بارز داشتن منافع مشترک است که رفتن یکی وضعیت آن دیگری را هم به خطر خواهد انداخت.

موضع نرم و آّبکی رژیم پیرامون تجاوز به کردستان سوریه، اردوغان را آزرده کرده و بر همین منظر، اردوغان به اصطلاح با هشدار دادن می خواهد حمایت خودش را از سرکوب حرکتها و شورشهای احتمالی در ایران نشان دهد. البته دیکتاتور ترکیه خودش را به کوچه علی چپ زده و به روی خود نیاورده که مردم ایران قبل از قیامهای مردم عراق و لبنان، بارها علیه رژیم فاسد ولایت فقیه بپاخاستند. قیامهای مردمی یکی از کابوسهای همیشگی رژیم است و احتیاجی به هشدار اردوغان نیست. البته اردوغان می داند که هر تحول دموکراتیکی در ایران و عراق به ضرر او خواهد بود. او بحران عراق را «ایجاد اختلاف و تکه پاره کردن جهان اسلام» تعریف می کند و این نقطه اشتراک واقعی دو دیکتاتور حاکم در ایران و ترکیه است. ولی فقیه ارتجاع هم خودش را خلیفه مسلمانان جهان می داند و حضور تروریستی و دخالتهایش در کشورهای منطقه را برای دفاع از «ام القرای» جهان «اسلام» می داند. هر دو می دانند که در این زمینه به گونه ای رقیب هم هستند و ترس از تحولات و رویدادهای میلیونی مردم لبنان و عراق در این شرایط این دو رقیب را به هم نزدیک کرده است.

دخالت رژیم در عراق، از کمکهای مالی و خریدن مسئولان حکومتی عراق تا ایجاد جریان تروریستی حشد الشعیبی، شامل حزب الله، گروه الصایب اهل حق و .....جان مردم عراق را به لبشان رسانده است. خشم مردم عراق علیه جمهوری اسلامی، خشمی بر حق است و احتیاجی به تحریک دولتهای دیگر هم ندارد. سرکوب مردم عراق توسط گروههای نظامی وابسته به رژیم بر حقانیت خشم مردم این کشور مهر تاکید می گذارد. گزارش سازمان عفو بین الملل در رابطه با آزمایش و تحقیقی که روی گلوله های گاز اشک آور و دودزایی که به قتل صدها نفر از مردم عراق منجر شده است، بدون شک تنفر و خشم بیشتر را دامن خواهد زد.

سازمان عفو بین الملل در گزارش منتشر شده خود در روز پنجشنبه ۱۶ آبان، اعلام کرده که «نتیجه تحقیقات نشان داد برخی از معترضان نیز با گلوله های گاز اشک آور نوع «ام ۶۵۱» و گازهای دودزای نوع «ام ۷۱۳» مورد هدف قرار گرفته و کشته شده اند که هر دو این تسلیحات که قبلاً اطلاعی درباره آنها وجود نداشت، در واقع ساخت سازمان صنایع دفاعی جمهوری اسلامی است.» (رادیو فردا ۱۷ آبان ۹۸)

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول