فراسوی خبر ... یکشنبه ۱۸ فروردین

 

بلند پروازی یا خیالپردازی در جنگ نیابتی

زینت میرهاشمی

 

در میانه سیل و ویرانی خانه های مردم، خیالپردازی خامنه ای برای حفظ حیاط خلوت خود در عراق، بار دیگر موجی از تنفر مردمی را به همراه خواهد آورد.

وعده های ولی فقیه و حسن روحانی در دیدار با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در روز شنبه ۱۷ فروردین، به فاصله دو روز از هدیه پادشاه عربستان سعودی به عراق و افتتاح کنسولگری این کشور در بغداد، دخالتگریهای رژیم ولایت فقیه در عراق را وارد دور جدیدی از چالش خواهد کرد.

بر اساس اخبار منتشر شده پیرامون بازگشایی کنسولگری عربستان سعودی در عراق، ملک سلمان پادشاه این کشور، یک میلیارد دلار برای ایجاد یک شهرک ورزشی به عراق هدیه کرده است. در حواشی این رویداد، وزیر تجارت عربستان از طرحها و ساخت و سازهای بسیاری در عراق خبر داده و معاون نخست وزیر عراق هم از طرحهای مشترک سرمایه گذاری عربستان استقبال کرده است.

خامنه ای در ملاقات با نخست وزیر عراق دستور خروج نیروهای آمریکایی از عراق را صادر کرد. توصیه دستوری وی با توجه به رویدادهای چند روز اخیر عراق و گرمتر شدن رابطه دولت عراق با عربستان، بدون شک در محدوده اتاق دیدار خامنه ای با این مقام عراقی باقی خواهد ماند. بلندپروازی ولی فقیه با توجه به توافق دولت عراق برای حضور آمریکا در این کشور  حداکثر یک خیالپردازی ساده لوحانه است.

حسن روحانی از افزایش روابط تجاری با عراق حرف زد و این که حجم تجارت با عراق به ۲۰میلیارد دلار رسیده است. وی از توافق با دولت عراق برای ساخت دو شهرک صنعتی مشترک در مناطق مرزی حرف زد. طبیعی است که اگر این شهرکهای صنعتی بخواهد روی دست سخاوتمندی پادشاه عربستان بزند، باید رژیم حسابی خرج کند. تاکنون دولت عراق  بابت برق و گاز بدهکاری زیادی به رژیم دارد. بدهیهایی که هر روز ارقام آن بیشتر می شود و رژیم هم برای دورزدن تحریمها و تنفس به این دولت بدهکار احتیاج دارد.

دیکتاتوری ولایت فقیه در صحنه جنگ نیابتی در عراق، تمام فشار خود را برای نگاه داشتن این کشور در وابستگی به خود در رقابت با عربستان سعودی به کار خواهد برد. بدون شک هزینه این رقابت که با تاراج جان و ثروت مردم ایران رقم خواهد خورد، رژیم ولایت فقیه را بر سکوی برنده نخواهد نشاند.

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست