فراسوی خبر... پنجشنبه ۱۶ فروردین
سرکوب مردم فلسطین و همسویی خامنه ای با نتانیاهو

زینت میرهاشمی

ولی فقیه با جنگ افروزی و اخلال در روند صلح بین فلسطین و اسرائیل، در عمل برای تنور جنگی نتان یاهو هیزم تهیه می کند. در حالی که دولت اسراییل مردم بی دفاع و غیر نظامی فلسطین را به قتل می رساند، خامنه ای در روز چهارشنبه ۱۵ فروردین، با حمایت از حماس به دروغ خود را مدافع مردم فلسطین اعلام کرد. در حالی که سرکوب مردم فلسطین به شدت محکوم است، سیاستهای ماجراجویانه رژیم ایران در مساله فلسطین در ابعاد کلان مخرب است.
موضع گیری رژیم ولایت فقیه تا کنون نه تنها به نفع مردم فلسیطن نبوده بلکه همواره با حمایت تمام عیار از نظر مالی و نظامی از نیروهای ارتجاعی مانند حماس به ادامه جنگ یاری رسانده است. اگر خامنه ای مدافع مردم فلسطین بود باید در جهت پیشبرد سیاست دو ملت و دو دولت و تحقق صلح در این چارچوب تلاش می کرد.
نامه خامنه ای به اسماعیل هنیه به ظاهر در پاسخ به نامه اسماعلی هنیه در ۲۸ دی ماه ۹۶ است. پاسخ نامه اسماعیل هنیه پس از حدود دو ماه و نیم به این خاطر است که خامنه ای از موضع عربستان سعودی غافلگیر شده است. پادشاه عربستان در روز سه شنبه ۱۴ دی، در گفتگویی تلفنی با ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است: در قبال قضیه فلسطین و حقوق مشروع مردم فلسطین در بر پایی کشوری مستقل به پایتختی قدس، موضعی ثابت دارد..
ولی فقیه که هزینه زیادی در جنگهای نیابتی، از یمن، لبنان، سوریه تا فلسطین پرداخت کرده است، نگران از کمرنگ شدن نقش رژیم ولایت فقیه در مساله فلسطین و به طور کلی در خاورمیانه است.
همانگونه که جمهوری اسلامی یکی از مشکلات مردم سوریه است و نمی تواند در بحران سوریه نقش مثبت داشته باشد، کمکهایش به حزب الله لبنان و حماس هم نمی تواند راهکارهای مردم فلسطین و نیروهای مبارز آن را به سمت برقراری صلح هدایت کند.